لینکهای قابل دسترسی

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۴۲

سرخط خبرها

تظاهرات سه‌شنبه کشاورزان اصفهانی با شعار «مرگ بر دولت» به خاطر مشکل آب

این چندمین روز تظاهرات این کشاورزان برای حقآبه خود است.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه هم در اعتراض به بحران آب در این استان ایران تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

یک فیلم دیگر از این اعتراض

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه نیز شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در خوزستان با انتقاداتی مواجه شد. او از سوی مقام های محلی متهم شد که بر خلاف اظهارات علنی مبنی بر انتقال آب شرب به خوزستان، محرمانه به رئیس جمهوری نامه زده که آب آبریز کارون به دیگر آبریزها سرازیر شود.

اعتراضات بحران آب در خوزستان و اصفهان تنها سه ماه بعد از اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در حدود ۸۰ شهر ایران است که به خاطر بحران و فشار اقتصادی شکل گرفت اما حکومت جمهوری اسلامی ایران بعد از دو هفته با بازداشت هزاران نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر آن را سرکوب کرد.

واکنش به اعتراض ها در اصفهان در فضای مجازی

در روزهای اخیر اعتراض کشاورزان در فضای مجازی نیز بازتاب هایی داشته است.

برخی از این واکنش ها را در زیر بخوانید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر شد

گلرخ ایرایی، فعال مدنی و حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که گلرخ ایرایی، فعال مدافع حقوق بشر زندانی که در بیمارستان بستری شده است، را فورا آزاد کند.

در بیانیه که روز سه شنبه ۲۱ فروردین در وبسایت دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی در روز سوم آوریل، ۱۴ فروردین، ظاهراً در پی مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذا از زندان به بیمارستان منتقل شد و مقامات شش روز بعد به خانواده‌ او اجازه‌ ملاقات دادند.

دیده‌بان حقوق بشر با غیرعادلانه خواندن محاکمه خانم ایرایی گفته است که او سه سال پیش «بنا به اتهاماتی که صرفاً متوجه فعالیت مسالمت‌آمیز او می‌شد» به شش سال زندان محکوم شد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر گفت: «مقامات ایران ظاهراً آن‌قدر از مدافعان حقوق بشر احساس تهدید می‌کنند که آنها را برای چندین سال زندانی می‌کنند». او اضافه کرد: «ایران باید به جای بدتر کردن شرایط زندان به خواسته‌های مدافعان حقوق بشر مبنی بر حقوق و آزادی‌های بیشتر برای همه‌ شهروندان گوش دهد.»

مقامات قضایی ایران در دی ماه امسال خانم ایرایی و آتنا دائمی، یک مدافع حقوق بشر دیگر را از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل کردند که مشهور است شرایطی بدتر از اوین دارد. خانواده‌ دائمی و ایرایی گزارش داده‌اند که این دو فعال در ۱۳ بهمن در اعتراض به انتقالشان از اوین دست به اعتصاب زدند. خانم دائمی ۲۳ روز بعد اعتصاب غذا را پایان داد، اما ایرایی اعتصابش را تا زمان انتقال به بیمارستان در ۱۴ فروردین ادامه داد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی سرانجام ۲۰ فروردین به پدر گلرخ ایرایی اجازه دادند تا در بیمارستانی در تهران از او ملاقات کند. این ملاقات حدود یک ساعت طول کشیده است، و مشخص بوده است که ایرایی وزن زیادی از دست داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است که هیچ چیزی مبنی بر ارتکاب جرم توسط خانم ایرایی وجود ندارد و نگه داشتن او پشت میله‌های زندان غیرقانونی است.

پیشتر، عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار آمریکا به شرکت‌های اروپایی درباره داد و ستد با ایران

ساختمان خزانه داری آمریکا

آمریکا ضمن استقبال از تلاش برخی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که ادامه داد و ستد با ایران در نهایت به افزایش بی‌ثباتی در منطقه منتهی می‌شود.

سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، سه شنبه ۲۱ فروردین گفت که واشنگتن از تلاش تعدادی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم علیه ایران حمایت می‌کند.

خانم مندلکر که در لندن و پیش از دیدار با مقام‌های بریتانیایی سخن می گفت، توضیح داد که ایران از درآمد حاصل از تجارت با شرکت‌های اروپایی برای حمایت از حزب الله لبنان، حماس و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده می کند و آنها که به رغم تحریمها با ایران تجارت و معامله می‌کنند به طور غیرمستقیم از فعالیت‌های این گروه‌ها در خاورمیانه حمایت می‌کنند.

این در حالی است که تلاش ماه گذشته فرانسه، بریتانیا و آلمان به منظور قانع کردن سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران با ناکامی روبرو شده است.

آمریکا و متحدان آن در منطقه، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را نگران کننده و ناقض قطعنامه شورای امنیت و توافق هسته‌ای می دانند. آمریکا و برخی از کشورهای منطقه همچنین اقدامات سپاه پاسداران در کشورهای منطقه را بر هم زننده ثبات و امنیت منطقه می‌دانند.

طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده تحریم‌های متعددی را علیه افراد حقیقی و برخی نهادهای مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرده و از همپیمانان اروپایی خود نیز خواسته است تا برای توقف برنامه موشکی و اصلاح توافق اتمی به ایران فشار وارد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش فشارها بر نخست وزیر بریتانیا برای مشارکت در اقدام نظامی در سوریه

ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از انجام حمله شیمیایی در نزدیکی پایتخت سوریه، چهره‌های شاخص سیاسی بریتانیا از ترزا می نخست وزیر آن کشور خواستند علیه رژیم بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق دست به اقدام نظامی بزند.

بر اساس گزارش‌های منابع محلی، بر اثر حمله روز شنبه علیه شورشیان مخالف اسد در دوما در منطقه غوطه نزدیک دمشق، که گفته می‌شود از گاز اعصاب در آن استفاده شده است، دست کم ۴۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

این حمله با انتقاد تند آمریکا و متحدان آن – که خواستار پیگیری موضوع و پاسخگو کردن عاملان حمله هستند - روبرو شد. آنها نیروهای دولتی سوریه و حامیان اصلی‌شان، یعنی روسیه و ایران، را مسئول این حمله شیمیایی می‌دانند.

در همین حال، فشارها در داخل بریتانیا بر ترزا می برای حمایت از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که گفته است به زودی برای انجام یک «اقدام مقتدرانه» علیه رژیم بشار اسد تصمیم خواهد گرفت، افزایش یافته است.

نخست وزیر پیشین بریتانیا، که در حمله نظامی سال ۲۰۰۳ ائتلاف آمریکا علیه عراق مشارکت داشت، روز سه شنبه هشدار داد که اگر اقدامی علیه دولت سوریه صورت نگیرد، شاهد حملات شیمیایی بیشتری در آن کشور خواهیم بود.

تونی بلر در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی گفت، مهم است این نکته را درک کنیم که اگر کاری علیه رژیم اسد و حامیان خارجی آن یعنی روسیه و ایران انجام ندهیم، آنها جسورتر می شوند و دست به جنایات بیشتر در سوریه خواهد زد.

وی در ادامه تاکید کرد اگر واشنگتن بخواهد اقدامی انجام دهد، لندن باید در کنار آن باشد.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ وزیر خارجه پیشین بریتانیا از حزب محافظه‌کار نیز در یادداشتی در روزنامه تلگراف که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داده است که عدم دخالت در سوریه «هزینه وحشتناکی» به دنبال خواهد داشت.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، که به سوئد سفر کرده است، دوشنبه شب در سخنانی حمله شیمیایی چند روز پیش در دومای سوریه را یک «حمله وحشیانه» توصیف کرد و ضمن محکوم کردن آن گفت عاملان حمله باید پاسخگو شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آریزونا نیروهای گارد ملی را به مرز آمریکا با مکزیک اعزام می کند

ایالت آریزونا در غرب آمریکا ۲۲۵ نفر از نیروی گارد ملی را به مرز آمریکا با مکزیک اعزام می کند. به گفته داگ دوسی، فرماندار آریزونا این نیروها در نزدیکی شهر توسان که در آنجا دیوار مرزی بین دو کشور وجود ندارد مستقر خواهند شد.

داگ دوسی، فرماندار ایالت آریزونا گفت: «باید بگویم چنین چیزی در دوره پرزیدنت اوباما و پرزیدنت بوش هم رخ داده است. بنابراین اگر پرزیدنت ترامپ هم نیروهای گارد ملی را فرا بخواند، رویداد جدید و منحصری نیست. این واکنشی است به افزایش شمار مهاجران از یک سال به سال دیگر است.»

نیومکزیکو و کالیفرنیا، دو ایالت مرزی دیگر آمریکا هنوز به اعزام نیروهای گارد ملی به نواحی مرزی اقدام نکرده اند هرچند فرماندار نیومکزیکو می گوید آن ایالت نیز از نگهبانان مرزی گارد ملی در مرزهایش با مکزیک استفاده خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ ایالت های مرزی آمریکا را بمنظور توقف سیل ورود مهاجران غیرقانونی از مکزیک به استفاده از نیروهای گارد ملی فرا خوانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر جاسوس سابق روسیه از بیمارستان مرخص شد

محلی که جاسوس سابق روسیه و دخترش در آن در وضعیتی وخیم پیدا شدند

دختر جاسوس سابق روس که به همراه پدرش در بریتانیا با گاز اعصاب مسموم شده بود از بیمارستان مرخص شد.

یولیا اسکریپال، و پدرش سرگئی اسکریپال، در چهارم ماه مارس در شهر سالزبری بر روی یک نیمکت از حال رفته و به بیمارستان منتقل شدند. هر دو نفر برای هفته ها در وضعیت بحرانی در بیمارستان مورد مراقبت و مداوا قرار گرفتند.

دولت بریتانیا روسیه را به دست داشتن در مسمومیت اسکریپال ها با استفاده از گاز اعصاب متهم کرد. مسکو اما دست داشتن در مسمومیت آنها را رد می کند.

پزشکان بیمارستان سالزبری اخیرا اعلام کردند سرگئی اسکریپال نیز از وضعیت بحرانی خارج شده و حالش رو به بهبود است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید وزیر دفاع آمریکا و امیر قطر بر اهمیت همکاری استراتژیک امنیتی

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا (چپ) و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در پنتاگون - ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه با امیر قطر، که برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و دیگر مقام‌های ارشد آمریکا به واشنگتن سفر کرده است، دیدار و درباره روابط استراتژیک امنیتی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

دانا وایت سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت، جیم متیس و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در این دیدار که در پنتاگون برگزار شد درباره منافع مشترک امنیتی آمریکا و قطر، از جمله کمپین مبارزه با داعش در عراق و سوریه، گفت‌وگو کردند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف همچنین درباره شورای همکاری خلیج فارس و اهمیت کاهش تنش‌ها بین اعضای آن، بطوری که همه شرکای آمریکا در منطقه بتوانند برای تامین امنیت و ثبات منطقه با یکدیگر همکار کنند، صحبت کردند.

به گفته دانا وایت، وزیر دفاع آمریکا و امیر قطر بار دیگر بر تعهد دو کشور در ادامه همکاری‌های امنیتی تاکید کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه ساخاروف به نماینده نرگس محمدی اهدا می‌شود

جایزه ساخاروف انجمن فیزیکدانان آمریکا، در سال ۲۰۱۷ به طور مشترک به نرگس محمدی از ایران و انجمن راوی کوچیمانچی Ravi Kuchimanchi از انجمن توسعه هند تعلق گرفته است.

نرگس محمدی، دانش آموخته فیزیک، مهندس و فعال و مدافع حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، دوران محکومیت ۱۶ ساله اش را در زندان می‌گذراند.

وبسایت جامعه فیزیکدانان آمریکا اعلام کرده است که این جایزه ۱۶ آوریل، ۲۷ فروردین اهدا می شود و دکتر نیره توحیدی استاد دانشگاه کالیفرنیا به نمایندگی از نرگس محمدی آن را دریافت خواهد کرد. وی طی مراسمی در روز دوشنبه پیام نرگس محمدی را قرائت خواهد کرد.

در بیانیه انجمن فیزیکدانان آمریکا آمده که این جایزه به دلیل رهبری نرگس محمدی در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی‌قید و شرط او برای ترویج حقوق بشر و آزادی‌های مردم ایران اعطا می‌شود.

جایزه آندره ساخاروف، دانشمند و ناراضی مشهور روسی به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه ترویج حقوق بشر و دمکراسی در جهان فعالیت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای صنایع فن آوری چین خواستار حل اختلافات با واشنگتن از طریق سازمان تجارت جهانی شد

پرزیدنت ترامپ دیروز در توئیتی خواستار آن شد که چین با برداشتن موانع تجاری از سر راه کالاهای آمریکایی، برای حل مشکل سرقت در حوزه مالکیت معنوی نیزگام بردارد.

پرزیدنت ترامپ گفت در صورت لزوم میزان تعرفه بر کالاهای چینی به منظور کاستن از تراز بازرگانی میان دو کشور می تواند تا ۱۵۰ میلیارد دلار بالا برود.

در همین حال شورای صنایع فن آوری چین، در نامه ای به وزیر دارایی آمریکا، واشنگتن را به راهکاری سوای اعمال تعرفه برای حل اختلاف های تجاری با چین فراخواند.

این گروه در نامه امروز خود خطاب به استیو منوچن می گوید وضع و اعمال تعرفه ها جواب نخواهد داد و آمریکا بهتر است با اتکا به یک ائتلاف بین المللی، پکن را در محافلی نظیر سازمان جهانی تجارت به چالش بکشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا از شورای امنیت خواست قطعنامه سوریه را عصر سه‌شنبه به رأی‌ بگذارد

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته است عصر سه‌شنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و متحدانش را درباره حملات شیمیایی سوریه به رأی بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها در نیویورک، آمریکا درخواست کرده است که نشست رأی‌گیری شورای امنیت ساعت ۳ بعد از ظهر امروز تشکیل شود.

دولت ایالات متحده پیشتر حمله شیمیایی روز شنبه در دومای سوریه را، که منابع محلی می‌گویند دست کم ۴۰ کشته و ده‌ها مصدوم بر جای گذاشته است، به شدت محکوم کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست روز گذشته شورای امنیت، ضمن مسئول دانستن رژیم بشار اسد و دو حامی اصلی آن ، یعنی ایران و روسیه، از توزیع پیش نویس قطعنامه بین اعضا خبر داد.

نیکی هیلی گفت این قطعنامه خواستار فراهم شدن دسترسی بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به ساکنان دوما در غوطه شرقی، و انجام فوری تحقیقات حرفه‌ای و بی‌طرف در سوریه است.

در پیش‌نویس قطعنامه، که به رؤیت صدای آمریکا رسیده است، از «حمله شیمیایی ۷ آوریل ۲۰۱۸ در منطقه دوما در نزدیکی دمشق پایتخت جمهوری عربی سوریه» ابراز نگرانی عمیق شده است.

این قطعنامه، با اشاره به کنوانسیون بین‌المللی منع بکارگیری سلاح‌های شیمیایی، قطعنامه‌های مرتبط و اتهام‌های قبلی انجام حملات شیمیایی در سوریه، ازسرگیری تحقیقات بین‌المللی را ضروری می‌داند.

برای تصویب این قطعنامه در شورای ۱۵ نفره امنیت سازمان ملل متحد، دست کم ۹ رأی موافق – و همچنین وتو نشدن آن توسط یکی از پنج عضو دائم شورا – نیاز است.

از آنجا که مسکو، حامی اصلی دمشق، پیشتر چندین قطعنامه‌ شورای امنیت را برای حمایت از دولت بشار اسد وتو کرده است، این بار نیز احتمال وتوی آن توسط روسیه وجود دارد.

روسیه، به همراه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت هستند که از حق وتو برخوردار بوده و می توانند هر تصمیمی را به رغم موافقت اکثریت، رد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: سفر پرزیدنت ترامپ به آمریکای جنوبی به دلیل بحران سوریه لغو شد

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد پرزیدنت ترامپ سفر به آمریکای لاتین و شرکت در کنفرانس سران کشورهای قاره آمریکا را لغو کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده قرار بود اواخر هفته جاری به لیما پایتخت پرو، که میزبان نشست امسال سران کشورهای قاره آمریکاست، سفر کند.

سارا هاکبی ساندرز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، پرداختن به واکنش به حمله شیمیایی چند روز پیش در سوریه موجب لغو سفر او شده است.

به گفته او، «پرزیدنت ترامپ در هشتمین نشست سران کشورهای قاره آمریکا در لیما، پرو، حضور نخواهد یافت و به بوگوتا، کلمبیا، هم که از پیش برنامه ریزی شده بود، نخواهد رفت.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است، «به درخواست رئیس جمهوری، معاون ریاست جمهوری به این دو کشور خواهد رفت. رئیس جمهوری در آمریکا می‌ماند تا بر پاسخ به سوریه نظارت کند و تحولات جهانی را زیر نظر داشته باشد.»

نشست دو روزه لیما از ۱۳ آوریل آغاز می‌شود.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در مورد واکنش قاطع علیه سوریه در ارتباط با حمله شیمیایی ادعایی روز یکشنبه در منطقه غوطه زیر کنترل شورشیان که دست کم ۴۰ نفرکشته شدند هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا با فروش سلاح‌های پیشرفته به قطر موافقت کرد

وزارت خارجه ایالات متحده با فروش جنگ افزارهای ساخت آمریکا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به امیرنشین قطر موافقت کرد. پنتاگون می‌گوید سامانه جنگ افزارهای پیشرفته و دقیق بخشی از این توافق هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «آژانس همکاری امنیتی دفاعی» پنتاگون در بیانیه‌ای خبر داده است کنگره آمریکا با فروش ۵ هزار فروند موشک هدایت شونده نقطه زن از نوع پیشرفته، همراه با ابزارها و قطعات و خدمات مربوطه، موافقت کرده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز سه‌شنبه در کاخ سفید با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در مورد تحکیم روابط دو کشور و با تمرکز بر مسائل امنیتی و اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک زاکربرگ خطاب به قانونگذاران: به خاطر سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیس بوک پوزش می خواهم

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک روز سه شنبه در سنای آمریکا و در حضور جمعی از قانونگذاران درباره عملکرد این سایت شهادت علنی می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در بخشی از اظهاراتش خطاب به قانونگذران آمریکایی گفت از این که اطلاعات کاربران فیس بوک مورد سوءاستفاده قرار گرفت عذر می خواهم.

زاکربرگ پیشتر نیز به خاطر روشی که شرکت فیس بوک از اطلاعات میلیون ها کابر این شرکت استفاده کرده بود، عذرخواهی کرده بود.

مارک زاکربرگ قرار است روز سه شنبه در یک جلسه مشترک کمیته های قضایی و بازرگانی در شرکت کند و سپس در روز چهارشنبه نیز به جمع قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا برود.

رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا گفته است کاربران فیس بوک سزاوار آن هستند که بدانند چگونه اطلاعات آنها به اشتراک گذاشته می شود و چقدر این اطلاعات ایمنی دارد.

او همچنین گفت می خواهد با مدیرعامل فیس بوک راه های برقراری تعادل میان امنیت و نوآوری را بررسی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم تظاهرات اعتراضی کشاورزان اصفهانی همراه با حضور گسترده ماموران امنیتی

تصاویر و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی از وبسایت‌های خبری حاکی از آن است که جمعی از کشاورزان اصفهان، در میدان خوراسگان شهر اصفهان یک تجمع اعتراضی برپا کردند.

در این تجمع که روز دوشنبه ۲۰ فروردین برگزار شد، کشاورزان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

بنا به گزارشها امروز نیز تظاهرات کشاورزان اصفهان ادامه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه واکنش‌ها به حمله شیمیایی در سوریه؛ آلمان و سوئد خواستار فشار بر روسیه شدند

یک روز پس از برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت ملل متحد که با هدف بررسی وضعیت حمله مظنون شیمیایی به شهر دوما در سوریه برگزار شد، جامعه جهانی همچنان به کشته شدن دهها تن غیر نظامی و زخمی شدن نزدیک به هزار تن واکنش نشان می‌دهد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، روز سه شنبه ۲۱ فروردین در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری اوکراین بدون نام بردن از کشور خاصی، اعلام کرد که استفاده از تسلیحات شیمیایی در این شهر امری اثبات شده است.

او گفت: «مستندات دال بر اینکه تسلیحات شیمیایی در این حمله به کار برده شده است، کاملا آشکار است. بررسی دوباره آن مساله را حل نمی‌کند. ما بارها استفاده از این تسلیحات را قویا محکوم کردیم و اینکه از این تسلیحات پس از تصویب دهها قطعنامه و مقررات بین‌المللی استفاده می شود امری تاسف بار است. برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت ضروری بود و ما به صراحت اعلام کردیم که اقدامی باید صورت پذیرد.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز در کنفرانس خبری با همتای سوئدی خود خواستار فشار جامعه جهانی بر روسیه شدند تا مسکو با بهره گیری از نفوذش دولت دمشق را از بکار گیری چنین تسلیحاتی منصرف کند.

او گفت: «تکرار حملات شیمیایی بدون اینکه فردی و یا گروهی بابت انجام آن حساب پس دهند، امری غیر قابل قبول است و شرایط نباید اینگونه ادامه یابد.»

مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد نیز گفت: «ما شاهد کشته شدن غیر نظامیان هستیم که امری کاملا غیر پذیرش است؛ جامعه جهانی باید فشار بر روسیه را ادامه دهد.»

اما از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارج روسیه که کشورش همچنان استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما را رد می‌کند، گفت که زمینه برای ورود کارشناسان سازمان نظارت بر عدم سلاحهای شیمیایی فراهم شده است.

چین نیز از جامعه جهانی خواست که بررسی‌ها از وقایع مرگبار و تحقیق درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما عادلانه، مسالمت آمیز و بدون پیش داوری صورت پذیرد.

واکنش اسرائیل درباره حمله به یک پایگاه هوایی سوریه

روز گذشته جامعه جهانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانست به راهکاری واحد برای مقابله با استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه برسد.

پس از وقایع مرگبار در سوریه یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه مورد حمله موشکی قرار گرفت.

روسیه، سوریه و ایران، اسرائیل را مسوول این حمله دانستند. امری که واکنش رد از سوی آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل را به دنبال داشت.

او گفت: «من نمی‌دانم که آنجا چه رخ داد و کی به پایگاه تی-چهار حمله کرد. آنچه من می‌دانم و بارها بدان اشاره کردیم اینست که هیچگاه اجازه ایجاد پایگاه نظامی دائم ایران در سوریه را نخواهیم داد. هزینه آن هر چه باشد، ما گزینه دیگری در این زمینه نداریم. قبول حضور نظامی ایران در سوریه بمانند انداختن طناب دار به دور گردنمان است.»

در پی حمله به پایگاه هوایی موسوم به تی-فور؛ تعدادی نظامی از جمله چهار نظامی ایرانی که به مدافعین حرم شهرت یافتند کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی تحریم‌های آمریکا: روبل روسیه بیشترین کاهش ارزش در سه سال را تجربه کرد

عکس از آرشیو

همزمان با واکنش سرمایه گذاران به تحریم‌های ایالات متحده علیه برخی از نخبگان تجاری و حلقه نزدیک به کرملین، پول ملی روسیه با بیشترین کاهش ارزش خود در یک روز از سه سال گذشته به این طرف روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روبل روسیه اوایل دوشنبه بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد، اما ساعاتی بعد کاهش آن ۳.۶۷ درصد اعلام شد؛ که بیشترین میزان کاهش از ژانویه ۲۰۱۵ به این طرف است.

بر اساس این گزارش، در ساعت ۱۵ و ۱۲ دقیقه به وقت گرینویچ هر دلار آمریکا در بازار روسیه با ۶۰.۳۱ روبل معامله شد. به نوشته رویترز تبعات تحریم‌های آمریکا می‌تواند بهبود شکننده اقتصادی روسیه را تهدید کند.

به دنبال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو در سال ۲۰۱۴ به دلیل دخالت در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، اقتصاد روسیه به مشکل افتاد و اخیرا بهبودی شکننده‌ای در آن مشاهده شد.

تحریم‌های جدید علیه ایالات متحده بر مسکو، که روز جمعه در پاسخ به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعلام شد، برخی از مقام‌ها و تجار نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را هدف می‌گیرند.

ارزش سهام اسبربانک و وی‌تی‌بی – دو بانک بزرگ روسیه – روز دوشنبه به ترتیب ۱۷.۳ و ۹.۱ درصد کاهش یافت. ارزش سهام بانک دولتی اسبر بطور سنتی به عنوان معیاری برای سنجش سلامت اقتصاد روسیه در نظر گرفته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادستانی سئول رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی را به «فساد» متهم کرد

«لی میونگ باک» رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی - آرشیو

دادستان‌های کره جنوبی روز دوشنبه رسما علیه «لی میونگ باک» رئیس جمهوری اسبق آن کشور، که در حبس به سر می‌برد، بابت موارد مختلفی از فساد اعلام جرم کردند و به این ترتیب وی چهارمین رهبر کره جنوبی در حدود دو دهه گذشته خواهد بود که دادگاهی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دادستانی سئول، آقای لی به دریافت حدود ۱۰ میلیون دلار رشوه از آژانس اطلاعاتی کشور، شرکت سامسونگ و برخی دیگر متهم است. وی قبلا در ارتباط با یکی از شرکت‌های وابسته به سامسونگ و فرار مالیاتی به ۳ سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود.

بیشتر اتهاماتی که علیه لی میونگ باک مطرح شده است، مربوط به دوران خدمت او در مقام ریاست جمهوری کره جنوبی در سال‌های بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی، یا وقتی که نامزد پیشرو حزب حاکم محافظه‌کار آن کشور در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۰۷ بود، است.

«پارک گوئن های» جانشین او روز جمعه گذشته در یک پرونده جداگانه – به دنبال افشای فساد مالی که چندین ماه پیش از آن منجر به برگزاری تظاهرات اعتراضی مردم کره جنوبی و در نهایت کنار گذاشتن خانم پارک از قدرت شد – در دادگاه به ۲۴ سال زندان محکوم شد.

لی میونگ باک پیش از آن که به عنوان رئیس جمهوری کره جنوبی انتخاب شود، از مدیران شرکت «هیوندای» و یکی از شهرداران شهر سئول پایتخت کره جنوبی بود. از او با عنوان نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی که پیشینه تجاری داشته است یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد عربستان سعودی در پاریس با مقام های فرانسه دیدار کرد

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اولین روز دیدار رسمی خود از پاریس با ادوارد فیلیپ، نخست وزیر، و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار کرد.

بنا به گزارش‌ها، مذاکرات مقام‌های عربستان سعودی با مقام‌های فرانسوی که روز دوشنبه ۲۰ فروردین انجام شد، حول محور «تقویت پیوندهای فرهنگی و اقتصادی» دوجانبه دور می‌زد.

سازمان عفو بین‌الملل و تعداد انگشت شماری از فعالان حقوق بشر نیز در اعتراض به احتمال معامله تسلیحات سنگین بین پاریس و ریاض در محوطه برج ایفل دست به تظاهرات زدند.

سیلوی بریژیت ویلاین، رئیس شعبه عفو بین الملل در فرانسه گفت: «فرانسه تسلیحات، مواد و تجهیزاتی به عربستان سعودی می فروشد که احتمالا در جنگ داخلی یمن بکار گرفته خواهد شد. بنابراین از امانوئل ماکرون می‌خواهیم از انجام این معامله خودداری کند، و از مجلس این کشور هم می‌خواهیم که به قوه مجریه در این خصوص فشار بیاورد.»

در همین حال، بازدید ولیعهد عربستان سعودی از «استایش اف»، که بزرگترین پروژه کمک به شرکت‌های نوپا در اروپاست، به دلیل دیدار قبلی آقای سلمان با خاویه نیل، بزرگترین سرمایه گذار این پروژه، لغو شد.

مقام‌های استایشن اف، که رئیس آن یک آمریکایی ایرانی تبار به نام رکسانا ورزا ست، می‌گویند از دلیل اصلی لغو این دیدار اطلاع ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گاهشمار تحقیقات بین‌المللی درباره حملات شیمیایی در سوریه

مقام‌های بین‌المللی در تلاش برای شناسایی و تایید مسئولیت حمله شیمیایی روز شنبه در منطقه تحت محاصره دوما در سوریه هستند؛ حمله‌ای که گمان می‌رود از گازهای سمی در آن استفاده شده و جان ده‌ها غیرنظامی را گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داده است که مسئولان آن حمله‌ «بهای سنگینی» پرداخت خواهند کرد. دمشق دخالت در حمله شیمیایی به دوما، منطقه تحت کنترل مخالفان که در محاصره قرار دارد، را رد کرده است.

این نخستین بار در جنگ داخلی هفت ساله سوریه نیست که یک حمله شیمیایی صورت می‌گیرد و طرفین یکدیگر را مسئول می‌دانند. خبرگزاری رویترز به همین مناسبت نگاهی انداخته است به موارد مختلف و تحقیقات بین‌المللی در مورد آنها.

۲۰۱۳

-جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بر سر انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه به توافق رسیدند.

-بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد دستور آغاز مأموریت آن نهاد بین المللی برای تحقیق در مورد اتهام‌های مطرح شده درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جمهوری عربی سوریه را صادر کرد. کمیته تحقیق سازمان ملل تایید کرد در حمله ۲۱ اوت به غوطه شرقی در حومه دمشق از گاز سارین استفاده شده است.

۲۰۱۴

-کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی کار خود را برای ارزیابی صحت اطلاعات ارائه شده توسط دولت سوریه آغاز کرد. کارشناسان این سازمان تا ماه آوریل ۲۰۱۸، و پس از دست کم ۱۸ بار بازدید از مراکز مختلف سوریه و مقام‌های آن کشور، نتوانستند تایید کنند که آنچه دمشق درباره تسلحیات شیمیایی خود گزارش کرده دقیق و کامل است یا خیر.

-سازمان منع تسلیحات شیمیایی در واکنش به تداوم اتهام‌های استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، یک کمیته ویژه حقیقت‌یاب تشکیل داد. این کمیته در گزارشی چنین نتیجه‌گیری کرد که گاز کلر در سوریه به صورت سیستماتیک و گسترده به کار گرفته شده است. این کمیته وظیفه‌ای برای معرفی مسئول یا مسئولان حملات ندارد.

۲۰۱۵

-ساز و کار تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی در سوریه شکل گرفت، که ماموریت آن شناسایی افراد یا نهادهایی است که پشت حملات شیمیایی در آن کشور هستند.

۲۰۱۶

-ساز و کار تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی در سوریه به این نتیجه رسید که نیروهای دولت بشار اسد در سه مورد از گاز کلر به عنوان سلاح شیمیایی استفاده کرده و پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز در مواردی از گاز خردل استفاده کرده‌اند.

-شورای اجرایی سازمان منع تسلیحات شیمیایی – در یک رأی گیری که منجر به دو دستگی بین اعضای شورا و توقف همکاری بین آمریکا و روسیه در این زمینه شد – دولت سوریه و گروه داعش را بابت استفاده از سلاح‌های شیمیایی محکوم کرد.

۲۰۱۷

-گروه حقیقت‌یاب سازمان منع تسلحیات شیمیایی چنین نتیجه‌گیری کرد که در حمله ۴ آوریل به روستای خان شیخون در شمال سوریه، از گاز سارین استفاده شده است. این مرگبارترین حمله با استفاده از عامل عصبی (گاز اعصاب) در سه سال گذشته در سوریه است. این گروه مسئول حمله را معرفی نکرد.

-ساز و کار تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی در سوریه دولت بشار اسد را مسئول حمله با استفاده از گاز سارین در خان شیخون – منطقه تحت کنترل مخالفان دمشق – دانستند.

-روسیه با وتوی قطعنامه شورای امنیت مانع تمدید ماموریت ساز و کار تحقیقات مشترک شد. تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه، با ممانعت‌های پی در پی روسیه، در نهایت نوامبر ۲۰۱۷ پایان یافت.

۲۰۱۸

-دیپلمات‌ها و دانشمندان به خبرگزاری رویترز گفتند که ذخایر سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه برای نخستین بار با نتایج آزمایشگاهی در مورد بزرگترین حمله با استفاده از گاز اعصاب در طول جنگ داخلی سوریه مرتبط و مورد مقایسه قرار می گیرند.

-آزمایشگاه‌هایی که برای سازمان منع تسلحیات شیمیایی کار می‌کنند، نمونه‌هایی را که سازمان ملل در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ از غوطه شرقی در نزدیکی دمشق جمع‌آوری کرده بود را با نمونه‌هایی که دمشق در سال ۲۰۱۴ برای انهدام تحویل داده است مقایسه کرد.

-دو تن از افراد نزدیک به روند تحقیقات، از وجود نشانه‌هایی از ارتباط بین نمونه‌های گردآوری شده از غوطه و دو محل دیگر – در خان شیخون در آوریل ۲۰۱۷ و خان الاعسل در مارس ۲۰۱۳ – خبر دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه التهاب در بازار ارز ایران

در ایران التهاب در بازار ارز روز دوشنبه هم ادامه داشت و هر دلار آمریکا از مرز شش هزار تومان هم گذشت. خبرها و تصاویر دریافتی در تهران گویای تشکیل صف های طویل در مقابل صرافی های بزرگ برای تبدیل ریال به ارزهای معتبر از جمله دلار آمریکا است.

در ایران، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ضمن غیرقابل قبول خواندن وضعیت فعلی پولی کشور گفت این وضعیت برخلاف میل ماست و تاکنون در آن موفق نبوده ایم.

سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی در آمریکا، مسائل سیاسی در کشور و خارج از آن را عامل مهمی در رکورد شکنی های پی در پی نرخ ارز در ایران می داند.

التهاب در بازار ارز از روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۷ و در حالی آغاز شد که اقتصاد ایران در ایام نوروز در پایین ترین سطح فعالیت خود قرار داشت.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در آن موقع ترقی ارزش دلار را ناشی از خروج ناگهانی ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ دانسته بود. برخی از مقامات بانکی هم از تهدید آمریکا به خروج از برجام در ارتباط با برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را از عوامل موثر و اصلی در این التهاب یاد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین روز کاری جان بولتون در کاخ سفید همزمان با بحران حمله شیمیایی در سوریه

جان بولتون مشاور جدید امنیت ملی آمریکا در دولت پرزیدنت ترامپ، در حالی رسما کار خود را در کاخ سفید آغاز می‌کند، که بحران ناشی از حمله شیمیایی در سوریه در راس خبرهای مهم جهان قرار گرفته است.

روز دوشنبه ۲۰ فروردین همزمان با آغاز کار آقای بولتون، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، گفت که اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه در واکنش به گزارش‌های مرتبط با حمله شیمیایی در آن کشور را فعلا منتفی شده نمی‌داند.

آقای متیس گفت که فعلا هیچ گزینه‌‌ای را نمی‌‌توان منتفی شده دانست.

مخالفان اسد روز یکشنبه اعلام کردند که ارتش سوریه شهر دوما در غوطه شرقی را هدف بمب‌های بشکه‌ای قرار داد که حاوی گاز کلرین بودند.

تصاویر منتشر شده از دوما کودکانی را نشان می‌دهد که از مسمومیت ناشی از استشمام گاز کلرین در حال خفگی بودند.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه با بیان اینکه عاملان حمله شیمیایی بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد، روسیه و جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت مستمر و بی‌دریغ از رژیم اسد، که او را حیوان نامید، مسئول دانست.

بسیاری از کشورهای غربی نیز به این حمله واکنش نشان داده و دولت اسد را مسئول آن دانستند.

یکی از وظایف آقای بولتون در مقام مشاور امنیت ملی، ارائه پیشنهادهای مشخص در امور امنیت ملی و سیاست خارجی به ریاست جمهوری و اعضای امنیتی کابینه است.

آقای بولتون در دوره ریاست جمهوری جرج بوش، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود، و از چهره‌های شاخص سیاست خارجی آمریکا شناخته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی آماده گفت و گو با آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای است

تصویری از رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا در یک شبکه خبری،ایستگاه قطار در سئول

یک مقام بلندپایه آمریکا اعلام کرد که کره شمالی مایل به گفتگو با ایالات متحده آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره است.

به گفته این مقام، که نامی از او منتشر نشده است، این می‌تواند اولین نشانه ملموس جدیت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای ملاقات و گفتگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا باشد، که پیشتر برای ملاقات احتمالی با کیم جونگ اون تا پایان ماه مه چراغ سبز نشان داده است.

کره شمالی در گذشته بارها متعهد شده در ازای دریافت کمک‌های غذایی و لغو تحریم‌های اقتصادی موجود علیه آن کشور از برنامه هسته‌ای خود چشم پوشی کند، اما هیچگاه به تعهداتش پایبند باقی نمانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حملات شیمیایی سوریه؛ واکنش پرزیدنت ترامپ: روشن خواهیم ساخت آیا روسیه، سوریه، ایران یا همگی مسئول بوده اند

در حالیکه شورای امنیت سازمان ملل آماده نشست اضطراری درباره حمله شیمیایی به سوریه میشود، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که به زودی تصمیم مهمی درباره این حمله شیمیایی خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا ظهر دوشنبه ۲۰ فروردین در جلسه کابینه در واکنش به حمله شیمیائی مرگبار در سوریه گفت: «ما تصمیم خود را در این باره خیلی زود و احتمالا تا آخر وقت امروز اتخاذ می کنیم.»

او اضافه کرد: «در مورد سوریه ما اوضاع را بررسی کرده، و ضمن پیگیری با فرماندهان نظامی تصمیمات مهمی ظرف بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت آینده اتخاذ خواهیم کرد.»

او همچنین گفت: «روشن خواهیم ساخت آیا روسیه، سوریه، ایران یا همگی مسئول بوده اند.»

شورای امنیت سازمان ملل در یک نشست اضطراری چگونگی حمله مرگبار شیمیایی در سوریه، و عواقب آن، از جمله گزارش‌های ضد و نقیض درباره حمله به یک پایگاه نظامی سوریه را بررسی می‌کند که گفته می‌شود با تلفات نظامیان جمهوری اسلامی ایران نیز همراه بوده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر ضمن تشریح موضع آمریکا خواستار تشکیل این جلسه شده بود و حال قرار است این جلسه بعد ظهر دوشنبه ۲۰ فروردین به وقت شرق آمریکا برگزار شود.

خانم هیلی در بیانیه ای در مورد ضرورت تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت نوشت که آمریکا به همراه هشت کشور دیگر خواستار دسترسی فوری نیروهای امدادی و بیمارستانی به شهر دوما در سوریه هستند.

خانم هیلی همچنین خواستار تشکیل یک گروه تحقیقاتی مستقل و بی‌طرف برای شناسایی و مسئول شاختن هر چه سریعتر عاملان حمله شیمیایی شده است که از آن به عنوان اقدامی وحشيانه یاد کرد.

بریتانیا و فرانسه نیز که هر دو دارای کرسی دائم و حق وتو در شورای امنیت ملل متحد هستند، خواستار تشکیل جلسه اضطراری شده‌اند.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا دوشنبه در کنفرانس خبری با همتای دانمارکی خود انگشت اتهام را به سوی دولت اسد گرفت.
او گفت: «ابتدا بگذارید درباره حوادث وحشیانه حمله شیمیایی دو روز پیش که منجر به قتل مردم غیرنظامی شد صحبت کنم. بریتانیا به شدیدترین نحو استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم می کند، و قویا خواستار شکل بخشیدن به روندی است که مشخص کند حمله اخیز چگونه رخ داده است.»

او اضافه کرد: «اگرثابت شود که اقدامی حاکی از وحشیگری مجدد رژیم اسد و عدم توجه به حقوق شهروندانش بوده و اگرمشخص شود که رژیم او و حامیانش از جمله روسیه پشت سر این حمله بوده اند باید جوابگو باشند.»

دفتر بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که وی در گفتگو با همتای فرانسوی، خود نظیر آمریکا، خواستار واکنشی است که همه گزینه ها، از جمله مسوول شناختن عوامل این حمله است.

دفتر بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وی در گفتگو با همتای فرانسوی خود، خواستار واکنشی است که همه گزینه‌ها، از جمله مسوول شناختن عوامل این حمله است.

مایا کاسیجانچیچ سخنگوی کمیسیون اروپا نیز اتحادیه اروپا دولت سوریه را در حمله شیمیایی به شهر دوما مسئول می داند.

او گفت: «برپایه تحقیقاتی که بر اساس گفتگو با شواهد مطلع داشتیم؛ به این نتیجه رسیدیم که رژیم سوریه مسوول این حمله شیمیایی است.»

استفن سیبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود علاوه بر محکوم کردن حمله شیمیایی، دولت بشار اسد را مسوول این حمله دانست.

روسیه که از متحدین دولت اسد است نیز خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت شده است، اما خواسته خود را تحت عنوان تهدیدهای بین‌المللی علیه صلح و امنیت ارائه کرده و در این مورد وارد جزئیات نشده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که متهم کردن دولت سوریه بی پایه است.

حمله هوایی به پایگاه نظامی سوریه

از سوی دیگر، همزمان با تصمیم گیری برای تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت، سوریه و روسیه اعلام کردند دو جنگنده هوایی اسرائیل پایگاه هوایی سوریه در استان حمص را هدف قرار دادند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری را نشان داد که می‌گوید از این حمله گرفته شده است. ارتش اسرائیل اظهار نظری نکرده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، چهارده نفر از جمله چند تن از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران در این پایگاه کشته شدند.

سوریه ابتدا آمریکا و فرانسه را مسئول حمله معرفی کرده بود، اما واشنگتن و پاریس بلافاصله این ادعا را رد کردند.

به گفته کریستوفر شروود، سخنگوی پنتاگون، آمریکا فعلا برنامه‌ای برای حمله نظامی ندارد، اما از نزدیک مراقب اوضاع است.

پیشتر پرزیدنت ترامپ با بیان اینکه عاملان حمله شیمیایی بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد، روسیه و جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت مستمر و بی‌دریغ از رژیم اسد، که او را حیوان نامید، مسئول دانسته بود.

تامس باسرت، مشاور امنیت داخلی آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ای بی سی، گفت که پرزیدنت ترامپ همه گزینه ها را در نظر می گیرد. او گفت: «این موضوع فقط نگرانی آمریکا نیست. نگرانی تمامی کشورها و مردم سراسر جهان از زمان جنگ جهانی دوم است که توافق کرده‌اند استفاده از سلاح‌های شیمیایی غیرقابل قبول است.»

کاخ سفید، در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفت و گوی تلفنی ضمن تقبیح حمله شیمیایی در سوریه، دولت اسد را برای این حمله مرگبار مقصر شمرده‌اند.

به گفته کاخ سفید، رهبران دو کشور همچنین بر تبادل اطلاعات درباره این حمله و هماهنگی برای نشان دادن واکنشی قاطع تاکید داشتند.

مخالفان اسد می گویند که ارتش سوریه شهر دوما را هدف بمب‌های بشکه ای قرار داد که حاوی گاز کلرین بودند.

تصاویر منتشر شده از دوما کودکانی را نشان می دهد که از مسمومیت ناشی از استشمام گاز کلرین در حال خفگی بودند.

شاهدان می‌گویند بیماران بوی گاز کلرین می‌دادند و پوست بدن برخی از آنها آبی شده بود که نشانه کمبود اکسیژن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله های فزاینده هوایی آمریکا و افغانستان به تاسیسات تولید مواد مخدر طالبان

تاسیسات تولید مواد مخدر طالبان درافغانستان مورد حمله های فزاینده نیروی هوایی آمریکا و افغانستان قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و افغانستان با این حملات تلاش دارند یکی از بزرگترین منابع درآمد گروه شورشی طالبان را از بین ببرند.

افغانستان بزرگ ترین تولیدکننده هروئین در جهان است، اما به گفته کارشناسان حمله‌های هوایی ضمن آنکه موجب وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان می شود تاثیر چندانی بر تحرکات طالبان ندارد.

سال گذشته تولید تریاک در افعانستان ۸۷ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است. بخش بزرگی از این تریاک در آزمایشگاههای زیر کنترل طالبان به هروئین تبدیل و به خارج قاچاق می شود.

از زمانی که از تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان کاسته شده است طالبان به قلمروهای گسترده تری در این کشور دست یافته و در آنجا به تولید تریاک می‌پردازند. از سال ۲۰۱۷ بر تعداد حمله‌های هوایی به مواضع طالبان در حد چشمگیری افزوده شده و تا کنون ۱۱ آزمایشگاه تولید مواد مخدر طالبان در ولایتهای نیمروز و فراه، مورد حمله هوایی قرار گرفته است .

ژنرال جیمز هکر فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان می‌گوید با حمله های هوایی به تاسیسات موادمخدر علاوه بر خشکاندن منابع مالی این گروه، از میزان فعالیت‌های نظامی آنان نیز کاسته می شود.

بنا به برآورد مقام‌های نظامی آمریکا در افغانستان، طالبان با تولید و قاچاق مواد مخدر و گردآوری مالیات از مناطق زیر کنترل خود سالانه ۲۰۰ میلیون دلار درآمد به دست می‌آورد.

حمله های هوایی به تاسیسات مواد مخدر طالبان از ماه نوامبر سال گذشته به ویژه در ولایت هلمند آغاز شده است در این ولایت بیشترین مزرعه کشت خشخاش برای تولید تریاک وجود دارد.

تحلیلگران با اشاره به اینکه آزمایشگاههای تولید مواد مخدر و خاصه هروئین پس از هر حمله هوایی به سرعت ترمیم و بازسازی می‌شوند، می‌گویند برخلاف ادعای منابع نظامی آمریکا، حمله ها بر قدرت طالبان تاثیر چندانی نداشته اند.

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان ضمن تکذیب دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر می‌گوید در دولت طالبان که در پی حمله نظامی افغانستان سقوط کرد، کشت خشخاش و تولید مواد مخدر ممنوع شده بود.

وی فرماندهان نظامی آمریکایی را متهم می‌کند که آنها در ترغیب کشاورزان افغان به کشت خشخاش نقش دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از تاثیر منفی اقدامات ایران بر اقتصاد لبنان

پرزیدنت ترامپ ضمن قدردانی از کشورهایی که در کنفرانس کمک به سرمایه‌گذاری در لبنان شرکت کرده بودند، با این یادآوری که لبنان با چالش‌هایی بی‌شمار از جمله پذیرایی از موج بی‌سابقه آوارگان سوری ناشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و حزب الله مواجه است، موفقیت این کنفرانس را نشان دهنده دوستان بسیار لبنان و توانایی‌های بالقوه این کشور دانست.

رئیس جمهوری آمریکا با تبریک به شرکت کنندگان در کنفرانس سدر نسبت به نفوذ مخرب جمهوری اسلامی ایران از طریق حزب الله هشدار داد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا به روابط نزدیک با مردم لبنان افتخار می‌کند و از تلاش‌های لبنانی‌ها برای تقویت نهادهای مشروع، گام برداشتن در مسیر توسعه و ایجاد اقتصاد آزاد و باز که در خدمت مردم لبنان باشد، حمایت می‌کند.

آمریکا حزب الله لبنان را سازمان تروریستی خوانده است. دولت پرزیدنت ترامپ در تلاش برای مهار فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی ایران در سوریه و یمن، که از طریق حمایت از گروه‌های مسلح در لبنان، به منافع آمریکا و متحدانش در خلیج فارس نیز حمله می‌کنند، شش فرد و هفت شرکت مستقر در لبنان، عراق و آفریقا، وابسته به شبکه مالی نامشروع حزب الله لبنان را، تحریم کرده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان کنفرانس سدر را آغازی برای احیای اقتصاد لبنان خواند.

او گفت: «کنفرانس سدر امروز خاتمه نمی یابد بلکه آغاز روندی است برای مدرنیزه کردن اقتصاد لبنان، برای بازسازی زیرساخت‌ها و استفاده از توان بخش خصوصی که به رشد پایدار و ایجاد اشتغال برای مردم لبنان بینجامد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر لبنان گفت که کنفرانس سدر مسئولیت بزرگی بر دوش رهبران لبنان قرار می‌دهد.

او گفت: «این کنفرانس فرصتی بود تا کشورهای جهان متعهد به سرمایه گذاری یازده میلیارد دلاری برای احیای اقتصاد لبنان شوند. من امیدوارم کشورهای بیشتری در ساعات و روزهای آتی برای کمک به اقتصاد لبنان گام بردارند. این کنفرانس همچنین، فرصتی بود برای جمع آوری کمک‌های اهدایی بخش خصوصی. تمامی این تعهدات و کمک‌ها تنها زمانی محقق می‌شود که دولت لبنان متعهد به احیای اقتصادش باشد.»

تعهدات مالی در کنفرانس سدر از ده میلیارد و دویست میلیون دلار وام، شامل چهار میلیارد تعهد بانک جهانی‌است، و هشتصد و شصت میلیون دلار کمک‌های مالی بلاعوض است.

اقتصاد لبنان از بحران‌های سیاسی پی در پی و جنگ داخلی هشت ساله در سوریه آسیب دیده است. بار بیش از یک میلیون پناهجوی سوری نیز بر اقتصاد لبنان سنگینی می‌کند.

اهدا کنندگان کمک‌های مالی و سرمایه گذاران می‌خواهند شاهد اراده دولت لبنان برای انجام اصلاحات اقتصادی باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار ولیعهد عربستان با امانوئل ماکرون

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پی دیداری که در آمریکا با جرج بوش پدر و پسر روسای جمهوری پیشین این کشور در هیوستون تگزاس داشت، برای ملاقات با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، وارد پاریس شد.

در دیدار ولیعهد عربستان سعودی با جرج بوش پدر و پسر، خالد بن سلمان سفیر ریاض در واشنگتن و جیمز بیکر وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز حضور داشتند.

ولیعهد عربستان سعودی که چهار ماه پیش با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض دیدار کرده بود، روز یکشنبه ۱۹ فروردین برای اولین بار در سمت ولیعهد وارد پاریس شد تا با مقامات فرانسه دیدار کند.

دیدار آقای سلمان با رئیس جمهوری فرانسه پس از بازدید چند هفته‌ای او از آمریکا صورت می گیرد . مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه می‌گوید، ولیعهد ۳۳ ساله عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را بطور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است.

دنیس باکارد، مشاور امورخاورمیانه انستیتوی روابط خارجی فرانسه گفت: «نه تنها عربستان سعودی به صورت دوست نزدیک آمریکا در منطقه درآمده،بلکه این دوستی ویژگی خاصی پیدا کرده است. بنابراین برای امانوئل ماکرون و محمد بن سلمان مهم است تا نشان دهند که فرانسه نیز از لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی شریک خوبی در منطقه است.»

آقای باکارد می‌گوید، ولیعهد عربستان سعودی که پیشتر از بریتانیا بازدید کرده و کشورش یکی از عمده‌ترین خریداران تسلیحات، به ویژه جنگنده‌های بریتانیایی است، در نظر دارد روابط ریاض با قدرت‌های بزرگ اروپائی را توسعه دهد.

او گفت: «باید ولیعهد عربستان را قانع کنیم که اروپا اهمیت خود در سیاست بین‌الملل را از دست نداده است و هنوز می‌تواند به عنوان وزنه قابل اعتنایی در خاورمیانه عمل کند.»

در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا، ریاض و لندن در چارچوب «شورای مشترک راهبردی» مقاوله نامه ابتدائی برای فروش ۴۸ فروند جت جنگنده «تایکون» ساخت شرکت بریتانیایی «بی ای ئی» به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار را به امضا رساندند.

آتش سوزی در برج ترامپ یک کشته به جای گذاشت

آتش سوزی در برج پنجاه و هشت طبقه ای ترامپ در نیویورک یک کشته بجا گذاشت.

قربانی این آتش سوزی مردی بود که در یکی از آپارتمان‌های طبقه پنجاهم این برج سکونت داشت.

در جریان این آتش سوزی که عصر شنبه ۱۸ فروردین روی داد و به مجروح شدن چهار مامور آتش نشانی نیز منجر شد، هیچیک از اعضای خانواده پرزیدنت ترامپ در برج ترامپ حضور نداشتند.

محل دائمی سکونت پرزیدنت ترامپ و مقر تشکیلات اداری او در این برج قرار دارد.

علت آتش سوزی هنوز معلوم نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا بعداً در پیامی در شبکۀ اجتماعی توئیتر نوشت که مردان و زنان مأمور اطفای حریق کاری عالی انجام دادند و از آنان سپاسگزاری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صف‌های طولانی خریداران دلار مقابل صرافی‌های تهران، همزمان با سقوط ارزش ریال مقابل دلار

صف طولانی متقاضیان ارز مقابل یکی از صرافی ها در تهران

در حالیکه نرخ ارز در ادامه روند صعودی خود در بازار ایران، از مرز ۵۶۰۰ تومان عبور کرد، صرافی های تهران شاهد هجوم خریداران برای خرید دلار و یورو بود.

رسانه‌های داخلی روز یکشنبه ۱۹ فروردین، به نقل از صرافی‌ها و فروشندگان ارز در تهران گزارش دادند که هر دلار آمریکا که روز شنبه حدود ۵۱۰۰ تومان فروخته می‌شد، بعد از ظهر روز یکشنبه از ۵۶۰۰ تومان هم فراتر رفت و طبق برخی گزارش ها به بیش از ۵۷۰۰ رسید.

نرخ فروش یورو نیز از ۶۶۰۰ تومان فراتر رفت.

در عین حال، تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی از تشکیل صفوف طولانی متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی‌ها در تهران حکایت دارد.

شاهدان به خبرگزاری ایسنا نیز گفتند که روز یکشنبه برخی از صرافی ها به دلیل بالا بودن تقاضا و کمبود دلار، از فروش خودداری کردند. برخی صرافی‌ها نیز تنها با پاسپورت به مسافران دلار می‌فروختند با صفوف طولانی مواجه بودند.

افزایش چند صد تومانی نرخ دلار طی یک روز در حالی است که در ماه‌های اخیر نرخ ارز در بازار ایران روند صعودی داشته است.

روند افزایش نرخ ارز از اواخر تابستان گذشته، که هر دلار آمریکا در بازار ایران ۳۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید، آغاز شد و در چند مرحله افزایش پیدا کرد تا اینکه از مرز ۵۶۰۰ تومان نیز گذشت.

ارزش پول ملی جمهوری اسلامی ایران در برابر دلار طی هفت ماه گذشته ۵۰ درصد افت کرده است.

کاهش ارزش دلار طی ماههای اخیر بازار ایران را دچار آشفتگی کرده و شهروندان را نگران آینده اقتصاد خانواده کرده است. از آنجا که بسیاری از کالاهای مورد استفاده شهروندان ایرانی وارداتی بوده یا از مواد اولیه وارداتی ساخته می‌شوند، افزایش نرخ ارز به سرعت موجب افزایش قیمت کالاها می‌شود.

دلایل افزایش نرخ ارز

دو ماه پیش در پی افزایش ناگهانی ارزش دلار، دولت تلاش کرد با اقداماتی نظیر بازداشت دلالان ارز و تزریق ارز به برخی صرافی‌ها به نرخ ارزان، روند صعودی نرخ ارز را متوقف کند، اما این روند دوباره در فروردین آغاز شد.

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

آقای شجاعی که چندی پیش در پی عبور قیمت ارز از ۵۱۰۰ تومان با صدای آمریکا گفت و گو کرد، مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

این اقتصاددان با اشاره به واردات ۳۵ میلیارد دلاری، گفت که همه این آمار را باید در کنار یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ ارز، یعنی آخرین اشتباه بانک مرکزی ایران، بگذاریم. او توضیح داد: «بعد از دستگیری گسترده صرافان و دلالان خیابانی غیرمجاز ارز، بانک مرکزی حجم زیادی دلار ارز خارجی به بازار تزریق کرد تا دلار را زیر ۴۵۰۰ تومان نگه دارد، در حالیکه بلافاصله پس از دست زدن به چنین اشتباهی، که حتی در کتابهای درسی نیز به آن اشاره شده، ذخایر ارزی کشور از دست می رود و قیمت ارز دوباره بالا می‌رود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با خانواده‌های قربانیان حمله اخیر در آلمان ابراز همدردی کرد

پلیس و نیروهای امدادی آلمان در خیابان های منتهی به محل حادثه

یک مقام محلی در آلمان، مردی را که خودروی خود را به روی جمعیتی از مشتریان یک رستوران روباز راند، دارای مشکلات روانی دانست.

به گزارش رویترز، هربرت رئول، وزیر کشور منطقه شمال راین وستفالیا، روز یکشنبه ۱۹ فروردین درباره این حمله که به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن چند نفر دیگر منجر شد، گفت که فرد مهاجم به تنهایی اقدام کرده بود.

این مقام محلی با بیان اینکه نشانه های زیادی از نبود تعادل روانی در فرد مهاجم دیده شده است، اعلام کرد که فرد مهاجم پناهنده نبوده و شاهدی مبنی بر ارتباط او با گروه‌های مسلح اسلامگرا وجود ندارد.

در همین حال، پرزیدنت ترامپ ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، آمادگی آمریکا را برای کمک به تحقیقات اعلام کرده است.

حادثه روز شنبه ۱۸ فروردین هنگامی اتفاق افتاد که خودرو حامل مهاجم، مشتریان یک رستوران معروف در مرکز قدیمی شهر مونستر را که در هوای آزاد بیرون رستوران نشسته بودند زیر گرفت.

قربانیان حادثه یک زن ۵۱ ساله از شمال آلمان و مردی ۶۵ ساله، اهل بروکن آلمان هستند. مقام‌های محلی می گویند حال شش تن از مجروحان وخیم است.

مهاجم، که یک مرد ۴۸ ساله اهل مونیخ معرفی شده است، به گفته پلیس پس از توقف خودرو با اسلحه خودکشی کرد.

کاخ سفید حادثه مونستر را محکوم کرده و برای هرگونه کمک احتمالی به دولت آلمان ابراز آمادگی کرده است.

پلیس گفته است که در حال تحقیق درباره اظهارات شاهدان درباره حضور سرنشینان دیگر خودرو است اما تا کنون جزئیات تازه ای به دست نیاورده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای گفت که حادثه مونستر تکان دهنده بود. شهردار مونستر نیز شنبه شب با خانواده قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.

آلمان از دو سال پیش که یک کامیون، رهگذران در بازار کریسمس برلین را زیر گرفت در وضعیت آماده باش کامل بسر می‌برد. ۱۲ نفر در آن حمله تروریستی جان خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه قدردانی از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ به مردم ایران

یک جمع صد و بیست نفری از ایرانیان، شامل فعالان سیاسی، استادان دانشگاه، نویسندگان، و صاحبان حرف و مشاغل با امضا و فرستادن نامه‌ای برای پرزیدنت ترامپ، مراتب قدردانی خود را از پیام تبریک نوروزی او ابراز کرده‌اند.

آنها در این نامه که رونوشتی از آن نیز برای مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و جان بولتون مشاور جدید امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است، خطاب به پرزیدنت ترامپ نوشته‌اند: «میخواهیم با ابراز خرسندی نشان دهیم که در پیام نوروزی انسان دوستانه و ایران دوستانه شما، چگونه ضمن تمیز دادن ملت مظلوم ایران از حاکمان شرور، و ضمن انتقاد بجا از اقلیت مستبد اسلامگرا و ضدایرانی حاکم بر ایران، به دستاوردهای تاریخی غنی ایران ارج گذاشته شده است.»

آنها همچنین نوشته اند: «ما از بابت هدیه نورزی تان به ایرانیان، که دستور به وزارت خزانه داری برای پیگیری تسهیل آزادی جریان اطلاعات برای شهروندان ایرانی گرفتار فیلترینگ و کنترل‌های امنیتی است، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم.»

متن کامل نامه قدردانی فعالان ایرانی از پرزیدنت ترامپ

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG