لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۰۸

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ خواستار تصمیم کنگره برای تعیین تکلیف میلیونها مهاجر غیرقانونی شد

پرزیدنت دونالد ترامپ و همسرش ملانیا راهی مراسم عید پاک در فلوریدا شدند.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که برای قانونی ساختن وضعیت میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی موسوم به دریمرز و داکا، که در کودکی با پدر و مادرشان به آمریکا آورده شده‌اند، توافقی انجام نگرفته است.

او که صبح یکشنبه ۱۲ فروردین همراه بانوی اول آمریکا راهی مراسم عید پاک در کلیسایی در پالم بیچ فلوریدا بود، ضمن بیان این مطلب از جمهوریخواهان کنگره خواستار وضع قانون مهاجرت سختگیرانه‌تری شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن انتقاد از مقامات مکزیکی برای آنچه که سهل انگاری در اجرای ضوابط امنیتی مرزی نامید، گفت که مرز آمریکا و مکزیک خطرناک‌تر می‌شود.

او گفت: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند. در غیر اینصورت، برای مناسبات دو کشور بسیار بد است. بسیاری به این امید می‌آیند که می خواهند از وضعیت موسوم به داکا سوء استفاده کنند. باید واقعا مواظب باشیم. اما مکزیک هم باید در مرز به ما کمک کند. این رویه دیگر نمی‌تواند ادامه پیدا کند.»

پرزیدنت ترامپ گفت که اگر مکزیک ورود مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا را متوقف نکند، اجرای پیمان تجارت آزاد در محدوده آمریکای شمالی موسوم به نفتا را متوقف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رزمایش مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی آغاز شد

رزمایش مشترک سال گذشته آمریکا و کره جنوبی

آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترک سالانه «جوجه عقاب» را آغاز کردند.

این رزمایش، روز یکشنبه ۱۲ فروردین و با یک ماه تاخیر به دلیل برگزاری المپیک زمستانی و فرصت دادن به ایجاد شرایط از سرگیری گفتگوهای دو کره برگزار می شود.

در رزمایش سالانه «جوجه عقاب»، نیروهای مشترک هوایی، زمینی و دریایی، و نیروهای عملیات مشترک دو کشور آمریکا و کره جنوبی مشارکت دارند و یک ماه ادامه دارد.

رزمایش کامپیوتری شبیه سازی شده «تصمیم کلیدی» از نیمه ماه آوریل به مدت دو هفته ادامه می یابد. پیشتر سخنگوی پنتاگون اعلام کرده بود که ۲۳۷۰۰ نیروی نظامی آمریکا همراه با ۳۰۰ هزار نظامی کره جنوبی در این رزمایش شرکت خواهند داشت.

مقامهای نظامی در سئول گفته اند دامنه عملیات رزمایش امسال به پای سالهای پیش نمی‌رسد.

رزمایش‌های «جوجه عقاب» و «تصمیم کلیدی» هرساله درماه مارس برگزاری می شد، اما امسال به خاطر تصمیم کره شمالی به شرکت در المپیک زمستانی و پارالمپیک در ماههای فوریه و مارس، برگزاری آنها با تاخیر انجام شد.

کره شمالی از دیرباز آمریکا و کره جنوبی را متهم می‌کرده است که در نظر دارند به آن کشور حمله کنند. امسال، اما، پیونگ یانگ در این باره سکوت کرده است.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه مارس در دیدار با هیاتی بلند پایه کره جنوبی از پیونگ یانگ گفته بود موقعیت دوکشور آمریکا و کره جنوبی درباره رزمایش آینده را درک می کند.

رزمایش جاری تقریبا زمانی پایان می یابد که رهبران کره شمالی و جنوبی در تاریخ ۲۷ ماه آوریل با یکدیگر دیدار می کنند. این نخستین دیدار رهبران دو کشور در طول یک دهه خواهد بود.

در دیدار کیم جونگ اون با مون جای این، رهبران دو کره در مورد پاکسازی این شبه جزیره از جنگ افزارهای هسته ای، و بهبود مناسبات دوهمسایه گفتگو خواهد شد.

پیشتر، انتشار خبر تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر پذیرش دعوت رهبر کره شمالی برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم، با استقبال جهانی روبرو شد، به طوری که چین و اتحادیه اروپا، شرکای پیونگ یانگ و واشنگتن، تمایل طرفین را برای رسیدن به توافق دیپلماتیک ستوده و سوئیس نیز برای کمک اعلام آمادگی کرد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری کره جنوبی، در واشنگتن پیام رهبر کره شمالی را به کاخ سفید ابلاغ کرد و گفت کیم جونگ اون گفته است اگر بتواند با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند، می‌توان در مورد شبه جزیره کره به نتیجه‌ای عمده رسید. دعوتی که با واکنش مثبت دونالد ترامپ روبرو شد و گفت آن را می‌پذیرد.به گزارش رویترز به نقل از رسانه‌های چین، شی جین پینگ رئیس جمهوری آن کشور در گفت‌وگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ اشتیاق او برای حل دیپلماتیک بحران کره شمالی را ستود و گفت امیدوار است همه طرف‌ها بتوانند حسن نیت خود را نشان داده و از اقداماتی که وضعیت پیش آمده را به خطر اندازد پرهیز کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده – که پیشتر از پکن خواسته بود برای وادار کردن پیونگ یانگ به مذاکره برای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اش از نفوذ اقتصادی و روابط سنتی خود استفاده کند - روز سه‌شنبه با بیان این که تحریم‌ها عامل عمده تمایل کره شمالی به گفت‌وگو است، از کمک چین نیز در این ارتباط تقدیر کرد.

در همین رابطه هفته پیش تایید خبر دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از چین تحولی چشمگیر پیش از دیدار و گفتگوی او با پرزیدنت دونالد ترامپ عنوان شده است. سفری که به گفته رسانه های رسمی چین، عزم کیم جونگ اون برای پاک کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی و همچنین تعهد و آمادگی او برای دیدار با پرزیدنت ترامپ را به ارمغان داشته است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متحده در تماس تنگاتنگ با متحدینش کره جنوبی و ژاپن است، ما این سفر را نشانه ای از کارآمد بودن کمپین فشار حداکثری بر کره شمالی می دانیم، این مساله منجر به ایجاد فضای مناسب برای گفتگو با کره شمالی شده است.

در این بیانیه آمده که رئیس جمهوری چین، پرزیدنت ترامپ را از محتوی دیدارشان مطلع کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جشن سال نوی آسوری های عراق در موصل، در اولین سال پس از داعش

نمایی از موصل پس از جنگ

آسوری‌های عراق امسال فرا رسيدن سال نو خود را با نورانی کردن آسمان موصل ویران شده در جریان جنگ با پیکارجویان خلافت اسلامی، داعش، جشن گرفتند.

آسمان شهر موصل شنبه شب ۱۱ اسفند بار ديگر غرق در نور بود، اما اين بار غرق در نور يک هزار فانوس که به دست اقليت آسوری‌ها در شمال عراق با يکهزار اميد و آرزوی آغاز فصلی نوين در زندگی، تاريخ و فرهنگ خود افروخته شده بود.

جوليانا تامورازی، از آسوری های مقيم آمريکا که در این جشن در موصل شرکت کرد گفت: «ما در کنار ويرانه‌های دروازۀ نينوا ايستاده‌ايم؛ جايی که بطور وحشيانه توسط داعش تخريب شده است. ما به اينجا آمده ايم تا به جهان نشان دهيم که تمام عراقی ها آماده اند تا زخم های عراق را التيام ببخشند. ما امسال با پيام «بپا خيز نينوا» با افروختن يک هزار فانوس به جهان می گوييم که ما تابلوی زيبايی هستيم که بار ديگر با رنگ های زنده به کشوری موفق تبديل خواهيم شد.»

اول آوريل آغاز سال نو آسوريان است. بخش عمدۀ آسوری‌های دوران معاصر بیشتر در کردستان عراق و سوريه زندگی می‌کنند اما در دهه‌های اخير جنگ و فقر موجی از آنها را راهی کشورهای غربی کرده است.

آسوری‌های عراق، که اکنون جمعيت اندکی از آنها در سراسر جهان پراکنده است، نخستين قوم مسيحی هستند که بخش عراقی آنها بنا به سنت در کنار دروازۀ نينوای باستان فرا رسيدن سال نو خود را جشن می گيرند؛ جمعيتی مسالمت جو، با زبان سامی، پيرو کليسای نستوری که زيستگاه بومی آنها در حال حاضر غالبا در شمال عراق، جنوب شرقی ترکيه، شمال شرقی سوريه و شمال غربی ايران است.

مبدأ تاريخ آسوری به سال ۴۷۵۰ پيش از ميلاد مسيح بر می گردد، اما تاريخ مدرن آنها با محاسبۀ ۲۰۱۸ سال پس از ميلاد مسيح، امسال در گاهشمار آسوری سال ۶۷۶۸ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زلزله غرب استان کرمانشاه را لرزاند

خرابی های زلزله پنج ماه پیش در استان کرمانشاه، آرشیو

زلزله‌ای به قدرت پنج و سه دهم درجه در مقیاس ریشتر مناطق غربی استان کرمانشاه را برای چندمین بار در پنج ماه اخیر لرزاند.

بر اساس گزارش‌ها، این زلزله که ظهر روز یکشنبه ۱۲ فروردین رخ داد در مجموع ۲۳ نفر مصدوم در سرپل ذهاب ، گیلانغرب و قصرشیرین به جای گذاشت که بنا به اعلام جمعیت هلال احمر همگی به صورت سرپایی مداوا شدند.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده است این زمین لرزه در هفت کیلومتری عمق زمین رخ داده است.

پنج ماه پیش زمین لرزه‌ای به قدرت هفت و سه دهم ریشتر در منطقه سرپل ذهاب موجب مرگ ۶۲۰ نفر و مصدومیت بیش از ۱۲ هزار نفر شد و به صد هزار واحد مسکونی خسارات جدی وارد کرد.

در طول فصل سرما، به علت نبود دسترسی به وسایل گرمایشی و امکانات کافی تعداد دیگری از زلزله زدگان از جمله چند کودک دچار سرمازدگی شده و جان باختند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در ایران

در ایران همزمان با گران شدن دلار، مقامات از خروج میلیاردها دلار به خارج از کشور توسط مردم نگران از افت ارزش ریال خبر می‌دهند.

خیز دلار برای رسیدن به بالای پنج هزار تومان در ماههای آخر سالی که گذشت آغاز شد و التهاب در بازار دلار مسئولان دولت، از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری را به واکنش واداشت .

او در یک گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد که دولت در پی افزایش قیمت دلار برای جبران کسری بودجه خود نیست و در ادامه نسبت به کافی بودن ذخایر ارزی کشور و تامین ارز مورد نیاز مردم اطمینان داد.

با این حال سیر نزولی ارزش ریال در برابر دلار ادامه یافت و در ابتدای سال نو رکوردی بالای پنج هزار تومان بجا گذاشت .

درهمین حال محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از خروج بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال از ایران خبر داد. به گفته او مردم همچنین بیش از ۲۰ میلیارد دلار را در خارج از شبکه بانکی و اغلب در خانه‌های خود نگاه داشته‌اند .

احمد حاتمی یزد مدیرعامل پیشین بانکهای صادرات و تجارت در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، علل متعددیاز جمله احتمال لغو برجام را عواملی تاثیرگذار بر نگرانی مردم و تصمیم‌شان در انتقال دارایی‌هایشان به خارج از جمله به کانادا، ترکیه و اسپانیا دانست.

شهروندان نگران تنزل ارزش ریال

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

این اقتصاددان به صدای آمریکا گفت: «احتمال لغو برجام تنها یکی از عوامل افزایش قیمت دلار و نابسامانی اقتصادی در ایران است و اینکه آمریکا اعلام کرده است ممکن است از برجام خارج شود نمی تواند به سرعت روی قیمت دلار تاثیر بگذارد تا زمانی که مشخص شود آمریکا دقیقا چه خواهد کرد.»

آقای شجاعی مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

این اقتصاددان با اشاره به واردات ۳۵ میلیارد دلاری، گفت که همه این آمار را باید در کنار یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ ارز، یعنی آخرین اشتباه بانک مرکزی ایران، بگذاریم. او توضیح داد: «بعد از دستگیری گسترده صرافان و دلالان خیابانی غیرمجاز ارز، بانک مرکزی حجم زیادی دلار ارز خارجی به بازار تزریق کرد تا دلار را زیر ۴۵۰۰ تومان نگه دارد، در حالیکه بلافاصله پس از دست زدن به چنین اشتباهی، که حتی در کتابهای درسی نیز به آن اشاره شده، ذخایر ارزی کشور از دست می رود و قیمت ارز دوباره بالا می‌رود.»

التهاب اخیر در بازار ارز و رکوردشکنی دلاردر شرایطی رخ داده است که اقتصاد کشور در تعطیلات نوروزی است و فعالیت‌های اقتصادی در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاوشگر خورشیدی ناسا برای آزمایش نهایی آماده می شود

ناسا، سازمان هوا فضانوردی ایالات متحده، آخرین مراحل تکمیل کاوشگری که قرار است تابستان ماموریت سفر به خورشید را آغاز کند، به پایان می‌رساند.

دانشمندان ناسا آخرین مراحل ساخت و آزمایش کاوشگر خورشیدی پارکر را به اتمام رسانده اند.

نیکی فاکس دانشمند پروژه کاوشگر خورشیدی پارکر اعلام کرد که سفینه شنبه و یکشنبه، ۱۱ و ۱۲ فروردین برای سفر بسته بندی شده و برای فرستاده شدن به مرکز فضایی کندی درون کانتینر خودش قرار می‌گیرد.

او گفت: «کاوشگر در چند ماه آینده تحت آزمایش‌های نهایی قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل کنیم که همه چیز آماده است. پس از سوخت گیری، سفینه با موشک دلتای ۴ سنگین به فضا می‌رود.»

این سفینه در مدار هفت میلیون کیلومتری از خورشید به دور آن خواهد گشت و در نتیجه باید بتواند درجه حرارت بیش از ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد، ذرات فرا صوتی و تشعشعات فضایی قوی را تحمل کند.

اطلاعاتی که این کاوشگر از فاصله ۱۴۰ میلیون کیلومتری به زمین خواهد فرستاد به دانشمندان کمک می‌کند درک کنند چرا اتمسفر خورشید از سطح آن بسیار گرم تر است. آنان همچنین انتظار دارند به اکتشافات غیرمنتظره‌ای نیز دست یابند.

نور رئوفی، دانشمند پروژه کاوشگر خورشیدی پارکر گفت: «ما به فضایی پرواز می کنیم که تاکنون در آن نبوده ایم و هر چه مشاهده کنیم یک اکتشاف است. من مطمئنم پدیده هایی را کشف خواهیم کرد که تاکنون ناشناخته بوده اند.»

این کاوشگر که به اندازه یک خوردوی کوچک است و توسط آزمایشگاه دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند طراحی و ساخته شده هفت بار به دور سیاره زهره خواهد گشت تا بتواند خود را در دسامبر سال ۲۰۲۴ به مدار خورشید برساند.

کاوشگر سپس ۲۴ بار به دور خورشید خواهد گشت و در هر گردش به آن نزدیک تر خواهد شد.

هزینه ساخت و پرتاب این کاوشگر یک و نیم میلیارد دلار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تصمیم جمهوری اسلامی برای بستن شبکه پیام رسان تلگرام

جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر تصمیم به بستن شبکه پیام رسان تلگرام گرفته است.

برخی مقامات جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر دلیل تصمیم برای فیلتر کردن تلگرام را مسائل امنیت ملی عنوان کردند.

رسانه‌ها اظهارات علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را نقل کرده‌اند که گفته است این تصمیم در بالاترین سطح اتخاذ شده است و یک پیام رسان داخلی جایگزین تلگرام، می‌شود.

به گفته آقای بروجردی، این تصمیم در واکنش به آنچه وی «نقش مخرب تلگرام در اعتراض‌های مردمی» توصیف کرد اتخاذ شده است.

تلگرام با بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران، اندکی پس از آغاز اعتراض‌های دی ماه گذشته فیلتر شد، اما حدود ۱۰ درصد از کاربران توانستند از طریق فیلترشکن و وی پی ان دسترسی خود را به این شبکه پیام رسان حفظ کنند.

همزمان با مسدود کردن تلگرام در جریان اعتراضات مردمی، دولت پرزیدنت ترامپ روز ۱۲ دی از تهران خواست به محدود کردن دسترسی شهروندان ایرانی به اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی پایان دهد.

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده از ایران می‌خواهد «این سایت‌ها را باز کند» و افزود اینستاگرام، تلگرام و برنامه‌های دیگر، «مسیرهایی مشروع برای ارتباط هستند.»

استیو گلدستاین اضافه کرد که ایالات متحده همچنان از طریق حساب‌های وزارت خارجه در فیسبوک، توئیتر و دیگر بسترهای اینترنتی با ایرانی‌ها به زبان فارسی در ارتباط است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیپلمات‌های آمریکایی اخراج شده از روسیه تخلیه کنسولگری سن پیترزبورگ را آغاز کردند

دیپلمات‌های آمریکایی مشمول دستور روسیه برای خروج از آن کشور، تخلیه محل کنسولگری آمریکا در سن پیترزبورگ را آغاز کردند.

اخراج این دیپلماتها به تلافی اخراج ۶۰ دیپلمات روسی از آمریکا و بستن کنسولگری روسیه در سیاتل انجام انجام می گیرد.

دولت روسیه روز جمعه ۱۰ فروردین همچنین ۵۹ دیپلمات از ۲۳ کشور دیگر را نیز در واکنش به اخراج دیپلماتهایش از آن کشورها، اخراج کرد.

دیپلمات‌های بریتانیایی بیشترین تعداد دیپلمات‌های اخراجی از روسیه را تشکیل می‌دهند و به سفیر بریتانیا در مسکو گفته شده است تا پایان ماه باید تعداد کارمندان سفارت آن کشور را به سطح کارکنان سفارت روسیه در بریتانیا کاهش دهد.

در مجموع بیش از ۱۵۰ دیپلمات روسی از ایالات متحده، بریتانیا، کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان ناتو اخراج شده‌اند.

اخراج دیپلمات‌های روسی پس از آن انجام شد که بریتانیا روسیه را به مسموم ساختن یک جاسوس دوجانبه سابق و دخترش از طریق گاز اعصاب ساخت روسیه متهم کرد.

وزیر دفاع آمریکا نیز مسموم کردن این جاسوس پیشین روس و دخترش را در بریتانیا «تلاش برای قتل» توسط دولت روسیه خواند.

واکنش های به اقدام متقابل روسیه

هیکو ماس وزیر خارجه آلمان در واکنش به اخراج هیات آلمانی از روسیه گفت: «این پیام از سوی مسکو ما را شگفت زده نکرد. وی افزود اقدام آلمان در واکنش به پرونده اسکیپرال یک اقدام سیاسی مناسب و لازم بود.»

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت تصمیم آلمان در همبستگی با بریتانیا و به این دلیل اتخاذ شد که روسیه حاضر نشد توضیح روشنی در مورد این واقعه ارائه کند.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز پیشتر در جمع خبرنگاران گفت اقدام روسیه توجیه پذیر نیست و ایالات متحده حق خود را در واکنش به آن محفوظ نگاه می دارد.

لوری بیسترو، سفیر بریتانیا در مسکو نیز به خبرگزاری دولتی ریانوستی روسیه گفت که بریتانیا آخرین پاسخ روسیه را بررسی کرده و بر اساس آن واکنش نشان خواهد داد.

در بریتانیا مطالبه برای برخورد جدی تر با نفوذ و مبادلات مالی روسیه رو به رشد است. امبر رود، وزیر داخلی بریتانیا گزارشی از آمار صدور ویزا برای سرمایه گذاران روسی متقاضی سفر به بریتانیا تا پیش از ۲۰۱۵ ارائه کرده است.

از سوی دیگر، استیف بلاک، وزیر خارجه هلند نیز درباره اخراج دو دیپلمات آن کشور از روسیه گفت که از این اتفاق غافلگیر کننده نبود. او از روسیه خواست که با تحقیقات سازمان منع سلاح‌های هسته‌ای درباره این اتفاق همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان: یک موشک شلیک شده از یمن را نابود کردیم

سامانه دفاع موشکی پاتریوت که عربستان برای هدف قرار دادن موشک های شلیک شده توسط حوثی ها از آن استفاده می کند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، که برای بیرون راندن پیکارجویان شیعه حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران از یمن تلاش می‌کند، اعلام کرد که نیروهای دفاع هوایی سعودی موشکی که حوثی‌ها از یمن به شهر نجران عربستان شلیک کردند را رهگیری و منهدم کرده‌اند.

در بیانیه ائتلاف که روز شنبه ۱۱ فروردین اطلاعات اولیه حاکی از زخمی شدن یکی از سکنه هندی شهر بر اثر فروریختن ترکش‌های پس از رهگیری موشک است.

نجران در جنوب غربی عربستان سعودی در نزدیکی مرز یمن واقع است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران از سه سال پیش که ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها در جنگ داخلی یمن مداخله کرد، موشک‌های متعددی به خاک عربستان پرتاب کرده‌اند.

عربستان سعودی جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده است که قطعات موشک و تخصص مرتبط با آنها را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد؛ اتّهامی که هم جمهوری اسلامی هم حوثی‌ها تکذیب می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خشونت مرگبار در کمپین فلسطینی ها علیه اسرائیل

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی اضطراری درباره درگیری‌های خشونت بار در مرز غزه و اسرائیل که دست کم پانزده کشته و بیش از هزار مجروح بر جای گذاشته است، بحث و تبادل نظر کرد، اما به هیچ نتیجه و تصمیم مشخصی نرسید.

آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحد جمعه شب ۱۰ فروردین از طرف‌های درگیر خواست خویشتنداری کنند و اجازه ندهند درگیری‌ها به تلفاتی بیشتر، به ویژه به غیرنظامیان منجر شود.

همزمان، تیبروک زوریهون، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی، نیز در نشست اضطراری شورای امنیت این سازمان که جمعه شب برگزار شد، خواستار تحقیق در باره تلفات انسانی ناشی از برخوردها شد.

او گفت: «اسرائیل باید به مسئولیت خود بر اساس حقوق بشر و قوانین انساندوستانه عمل کند. استفاده از سلاح‌‌های مرگبار باید آخرین گزینه باشد و مقامات باید به طرزی مناسب درباره تلفات انسانی ناشی از آن تحقیق کنند.»

معاون دبیر کل سازمان ملل در این نشست هشدار داد اوضاع در روزهای آتی ممکن است وخیم تر شود.

والتر میلر، دیپلمات آمریکایی، نیز در این نشست ، خواستار کاهش تنش شد.

او گفت: « ما عمیقا از کشته شدن انسان ها در درگیری‌های روز جمعه غمگین هستیم. ما از طرفین درگیر می‌خواهیم گام های لازم را برای کاهش تنش و کاهش خطر درگیری‌های بیشتر بردارند. متخلفانی که از اعتراض‌ها برای ترویج خشونت استفاده می‌کنند، جان انسان‌های بیگناه را به خطر می‌اندازند.»

دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل که به مناسبت تعطیلات عید پسح در این نشست شرکت نداشت، گفت که این جلسه به رغم اعتراض های شدید اسرائیل و آمریکا برگزار شده است و درخواست کرد که برگزاری آن تا اتمام تعطیلات عید پسح، پایان روز شنبه، به تعویق افتد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل همچنین گفت خانواده‌های یهودی در آغاز این عید خود بر سر سفره نشسته بودند که فلسطینی‌ها دست به فریب دیگری زدند و می‌خواهند از سازمان ملل برای دروغ پراکنی علیه اسرائیل استفاده کنند.

به گفته ارتش اسرائیل ، پیکارجویان زیر پوشش اعتراض‌ها، قصد حمله به نیروهای امنیتی را داشتند. بر اساس برآورد ارتش اسرائیل حدود سی هزار فلسطینی در اعتراض ها شرکت داشتند.

ارتش اسرائیل می‌گوید از تجهیزات ضد شورشی برای مقابله با معترضان فلسطینی استفاده کرده است که در روزهای اخیر مرز با نوار غزه را به خشونت کشیده‌اند.

اسرائیل همچنین برای متفرق کردن معترضان، از فن آوری جدیدی استفاده کرده است که طی آن، پهپادهای کوچکی از بالا گاز اشک آور پرتاب می‌کردند. اسرائیل همچنین بیش از صد تک تیرانداز در طول مرز غزه مستقر کرده است.

خشونت از زمانی آغاز شد که هزاران فلسطینی به سمت مرز اسرائیل حرکت کردند.

فلسطینی‌ها در امتداد مرز با اسرائیل اردوگاه هایی مستقر کرده‌اند و ده ها هزار نفر را برای شرکت در شش هفته اعتراض‌ها اسکان داده‌اند.

به گفته مقام های فلسطینی‌ دستکم پانزده فلسطینی در این درگیری‌ها کشته و حدود هزار و چهارصد نفر زخمی شده اند که جراحت بیش از هفتصد و پنجاه نفر از آن ها ناشی از اصابت گلوله است.

اعتراض ها تا روز بیست و پنج اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت روزی که در اسرائیل به مناسبت سالگرد ایجاد این کشور در پایان جنگ سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می شود. فلسطینیان آن را روز نکبت می خوانند، زیرا شکست منجر به اشغال اراضی شان در جنگ ، به آوارگی و پناهنده شدن صدها هزار نفر از آنان به اردن و بعضی دیگر از کشورهای عرب انجامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تصادف مرگبار مینی بوس مهاجران غیرقانونی از ایران و چند کشور دیگر در ترکیه

صحنه تصادف

یک مینی بوس که بر اساس گزارش ها اتباعی از ایران را نیز حمل می کرد، در ترکیه دچار سانحه شد. دست کم ۱۷ نفر در این تصادف کشته و ۳۶ نفر دیگر مجروح شدند.

این تصادف در شرق ترکیه روی داد که طی آن یک مینی بوس با یک دکل چراغ برخورد کرد و آتش گرفت.

به گفته مقامات راننده در میان کشته شدگان است و برخی دیگر نیز به شدت مجروح شده و به بیمارستان ایغدیر منتقل شده اند.

استاندار ایغدیر گفته است برخی از مسافران هنگام تصادف و برخی دیگر نیز پس از آنکه یک خودروی ون که آن نیز حامل مهاجران بود، به مسافران برخورد کرد، کشته شدند.

خبرگزاری دولتی آناتولی می گوید خودرویی که اواخر پنجشنبه در بزرگراه ایغدیر-قارص تصادف کرد حامل اتباعی از ایران، افغانستان و پاکستان بود که به طور غیرقانونی از مرز ایران عبور کرده و وارد ترکیه شده بود.

به گفته خبرگزاری آناتولی، این مینی بوس گنجایش حمل ۱۴ نفر را داشت اما بیش از ۵۰ نفر از جمله زنان و کودکان در آن گنجانده شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح آمریکا برای بررسی حساب‌های متقضایان ویزا در شبکه‌های اجتماعی

وزارت خارجه ایالات متحده دستورالعمل جدیدی را تهیه کرده است که بر مبنای آن بیشتر مسافران و مهاجرانی که قصد ورود به آمریکا را دارند باید اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی را جهت بررسی در اختیار سفارت آمریکا قرار دهند.

به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، این اقدام در راستای فرمان مهاجرتی پرزیدنت دونالد ترامپ و تقویت روند بررسی پیشینه متقاضیان ورود به آمریکا با هدف افزایش امنیت ایالات متحده است و پیشنهادهای وزارت خارجه در دو سند جداگانه ارائه خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت، وزارت خارجه آمریکا روز شنبه گفت این طرح پیشنهادی – که باید ظرف ۶۰ روز به تایید دفتر مدیریت و بودجه برسد – اغلب متقاضیان ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی را ملزم می‌کند اطلاعات هویتی خود در شبکه‌های اجتماعی را ارائه دهند.

این اطلاعات برای شناسایی هویت و بررسی فرم‌های متقاضیان ویزای آمریکا مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ متقاضیانی که شمار آنها به حدود ۱۴ میلیون و هفتصد هزار نفر در سال می‌رسد. در دستورالعمل قبلی ماه مه ۲۰۱۷ از برخی از متقاضیان چنین درخواستی می‌شد.

بر اساس دستورالعمل‌ جدید وزارت خارجه، در صورت تایید، سفارت‌خانه‌های ایالات متحده همچنین از متقاضیان ویزای مسافرتی می‌خواهند که فهرست شماره‌های تلفن، آدرس‌های ایمیل، و جزئیات سفرهای بین‌المللی خود در طول پنج سال پیش از تاریخ ارسال درخواست روادید آمریکا را ارائه دهند.

«جسیکا واگان» از مدیران مرکز مطالعات مهاجرت می‌گوید، ارتقای بررسی درخواست‌ ویزا باید مدتها پیش انجام می‌شد و درست است هر کسی که قصد ورود دارد را شامل شود؛ چرا که تروریسم مشکلی جهانی است و هدف از این کار غربالگری افراد با تفکر افراطی و نظرات خطرناک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری معترضان فلسطینی و ارتش اسرائیل در مرزهای غزه دست کم ۱۲ کشته داد

تجمع معترضان فلسطینی در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل و پرتاب گاز اشک آور از سوی سربازان اسرائیلی - ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

شمار زیادی از معترضان فلسطینی روز جمعه در امتداد مرزهای نوار غزه و اسرائیل دست به تظاهرات زدند و برخی با پرتاب سنگ به ماموران اسرائیلی حمله کردند که با واکنش آنها روبرو شد و دست کم ۱۲ نفر جان خود را دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بهداشت دولت فلسطینی، حدود هزار نفر بر اثر آتش باری نیروهای اسرائیلی، از جمله تیراندازی با گلوله‌های واقعی یا پلاستیکی و همچنین پرتاب گاز اشک آور دچار مصدومیت شده‌اند.

معترضان به دعوت حماس، که کنترل نوار غزه را دست دارد، برای آغاز یک تحصن شش هفته‌ای در کنار مرزهای اسرائیل – در اعتراض به تاسیس کشور اسرائیل و پایتختی اورشلیم و همچنین محدودیت‌های اعمال شده بر غزه – تجمع کرده‌اند.

این تظاهرات در نخستین روز از کنترل خارج شد و به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از خونبارترین روزهای نوار غزه در چند ماه اخیر را رقم زد. گفته می‌شود ده‌ها هزار معترض فلسطینی در پنج نقطه در امتداد مرزهای اسرائیل تجمع کرده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است فلسطینی‌ها با آتش زدن لاستیک خودرو و فرستادن آنها به سمت اسرائیلی‌ها، و همچنین پرتاب سنگ به نیروهای امنیتی اسرائیل، که از روز گذشته آرایش ویژه‌ای در امتداد مرزها گرفته‌اند، حمله‌ور شده‌اند.

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهای امنیتی آن کشور تنها به سمت عوامل اصلی حمله تیراندازی کرده‌اند. برخی رسانه‌های دیگر نیز، از جمله خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع بیمارستانی فلسطینی در غزه شمار کشته شدگان را ۱۲ نفر ذکر کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، ارتش اسرائیل شمار معترضان فلسطینی را، که در آن سوی مرزهای ۶۵ کیلومتری کاملا حصار کشی شده آن کشور با نوار غزه دست به تحصن زده‌اند، حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید از تجهیزات ضدشورش مانند گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی برای برخورد با فلسطینی‌ها استفاده می‌کند و از گلوله‌های واقعی تنها علیه کسانی که قصد تخریب حصارهای مرزی را دارند استفاده می‌شود.

به نوشته رویترز مقام‌های بیمارستانی غزه می‌گویند یکی از کشته شده‌ها ۱۶ سال دارد.

اعتراض ها تا روز بیست و پنج اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، روزی که در اسرائیل به مناسبت سالگرد ایجاد این کشور در پایان جنگ سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می شود. فلسطینیان آن را روز نکبت می خوانند، زیرا شکست منجر به اشغال اراضی شان در جنگ ، به آوارگی و پناهنده شدن صدها هزار نفر از آنان به اردن و بعضی دیگر از کشورهای عرب انجامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانکدار ایرانی‌تبار مشهور به «پسر بیل گیتس ایرانی» در دادگاه آمریکا خود را بیگناه دانست

علی صدر هاشمی نژاد شهروند آمریکایی ایرانی تبار و رئیس ۳۸ ساله بانک پیلاتوس - آرشیو

رئیس ایرانی‌-آمریکایی بانکی در جمهوری مالت، که حدود ده روز پیش در ایالات متحده به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد، این اتهام را رد کرده و می‌گوید بی‌گناه است. دادستان‌های آمریکا او را پسر «بیل گیتس» ایران می‌نامند.

علی صدر هاشمی نژاد، رئیس ۳۸ ساله بانک پیلاتوس، دوشنبه هفته گذشته در ایالت ویرجینیا بازداشت و دادخواستی علیه او بابت مشارکت در دور زدن تحریم‌های ایران به دادگاه فدرال نیویورک ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی روز چهارشنبه در جلسه دادگاه منتهن حاضر شد و در برابر قاضی باربارا موزس قرار گرفت و اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد و ادعای بیگناهی کرد.

وکیل مدافع او نیز خواستار آزادی موکلش به قید وثیقه شد که قاضی موزس، با این استدلال که ثروت و ارتباطات گسترده آقای صدر هاشی نژاد احتمال فرار او را افزایش می‌دهد، با آن مخالفت کرد.

علی صدر هاشمی نژاد، که به گفته خبرگزاری بلومبرگ دادستان‌های آمریکا او را پسر «بیل گیتس» ایران می‌نامند، متهم به انتقال بیش از ۱۱۵ میلیون دلار با اتکا به نظام مالی آمریکا به ایران است.

وی، که با ایجاد شبکه‌ای از شرکت‌های صوری سعی در پنهان کردن معاملات تجاری خود با ونزوئلا داشت، به توطئه برای فریب آمریکا، نقض تحریم‌های ایران، کلاهبرداری و پولشویی متهم شده است.

به گزارش بلومبرگ، خانواده صدر مدیریت گروه مالی «استراتوس» با فعالیت های اقتصادی بین المللی را بر عهده دارد که یک پروژه بزرگ در ونزوئلا برای احداث هزاران واحد مسکونی را در دست دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حکم دادگاه اسرائیلی برای حق برابر مسلمانان و یهودیان در خواندن نماز در معابر عمومی

گذرگاه معروف به «باب الحوطی» به در خروجی مسجد الاقصی نزدیک است.

حکم اخیر یک دادگاه اسرائیلی که بازداشت سه دختر یهودی برای ادای نماز در گذرگاهی در نزدیکی یکی از ورودی های مسجد الاقصی و قُبَّۀ الصُخره را غیر قانونی می داند، با خرسندی جناح راست اسرائیل روبروشد که در سال های اخیر همواره دستگاه قضایی کشور را متهم می کرد زیر سلطه قضات چپ گراهستند، و برخی احکام انها را یک طرفه می دانست.

گرچه این اتهام همواره توسط دستگاه قضایی اسرائیل قاطعانه رد شده است ، ولی در گذشته، بسیاری از حکم های صادره مربوط به حقوق انسانی موجبی برای ناخرسندی راست گرایان بوده است.

این بار قاضی دادگاه صلح اورشلیم رای داد این سه دختر مذهبی ۱۴ ساله حق داشته اند در یک گذرگاه عمومی و خارج از مسجد اسلامی، به ادای نماز یهودی بپردازند و بازداشت آن ها یک اقدام غیر قانونی بوده است.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، نماینده حقوقی پلیس اسرائیل در دادگاه استدلال کرده بود که این دختران روز پنجشنبه هشتم مارس هنگامی به ادای نماز یهودی پرداختند که وقت نماز ظهر مسلمانان به پایان می رسید و انتظار می رفت دقایقی پس از آن، صدها نفر از در بزرگ صحن مسجد بیرون بیایند، و ممکن بود با این دختران برخوردی خشونت بار پیدا کنند و نظم عمومی برهم بریزد و حتی احتمالا به درگیری بیانجامد.

به گزارش شبکه خبری ( کانال هفتم) ، قاضی شموئل هربست در حکم خود نوشت آن دختران حق داشته اند در مکانی که خارج از اماکن مقدس اسلامی است به ادای نماز یهودیان بپردازند و وظیفه مقامات امنیتی حفاظت از آن ها در برابر هرگونه تعرض، برای اجرای این حق شهروندی بوده، و نه آن که این دختران زیر سن قانونی را بازداشت کنند.

این نخستین بار نبود که این سه دختر مذهبی در نقاط عرب نشین بخش باستانی اورشلیم و در فاصله کمی از نقطه بیرونی محوطه مسجد الاقصی اقدام به نمازخوانی می کردند و از این رو پلیس اسرائیل از دادگاه خواسته بود با صدور حکمی، آنها را به مدت نود روز از نزدیک شدن به چنین اماکنی محروم سازد.

پلیس اسرائیل، با توجه به حساسیت شدید فلسطینیان و اعراب و مسلمانان سراسر جهان نسبت به مقدس بودن مسجد الاقصی، ورود یهودیان را به داخل محوطه مسجد بسیار محدود ساخته، و ادای نماز یهودی در محوطه بیرونی زیارتگاههای مسجد الاقصی و قُبة الصُخره نیز ممنوع است.

پلیس اسرائیل تا کنون چند بار ضمن بازداشت یهودیانی که قصد تخلف از این دستور را داشته اند آن ها را از محوطه زیارتگاهها دور ساخته است.

در این میان خبرگزاری پالینفو که دیدگاه های فلسطینیان را بازتاب می دهد، در گزارشی نوشت این حکم می گوید همانگونه که اعراب حق نمازگزاردن دارند، نباید از حق یهودیان برای ادای نماز در گذرگاه در مجاورت بخش بیرونی درهای بزرگ صحن مسجد نیز جلوگیری کرد.

شبکه خبری کانال هفت از قول ایتامار بن گِویر، حقوقدانی که از دختران در دادگاه دفاع کرد نوشت: «پلیس با بازداشت این خانم های جوان، حق آزادی اجرای مراسم دینی را زیرپا گذاشته و از این نظر آنان را مورد تبعیض قرار داده است ».

این حقوقدان در جریان مباحثات دادگاه اسناد و مدارک متعددی ارائه داد که به موجب آن ها دولت اسرائیل خود را نسبت به ازادی اجرای آئین های دینی متعهد می داند و این تعهد، شامل حال آن سه دختر نیز می شود.

قاضی دادگاه صلح، پس از شنیدن این استدلال ها، در حکم خود نوشت: «هرکس در کشور اسرائیل این حق را دارد که در معابر عمومی به نماز بایستد، به شرط آن که این عمل به حق دیگران آسیب نرساند. این قاعده در مورد همه شهرهای اسرائیل از اورشلیم تا بندر ایلات (در جنوب) و تل آویو (در مرکز) تا حیفا (در شمال) و یا هر نقطه دیگر از خاک اسرائیل صدق می کند».

قاضی هربست در حکم خود همچنین نوشت: «درست است که در گذرگاه باریک معروف به «باب الحوطی» هنگامی که نماز مسلمانان جریان دارد، رفت و آمد زیادی برقرار است و یکی از درهای خروجی زیارتگاهها به سوی آن باز می شود، ولی همین آزمونی برای عملی شدن تعهدی است که دولت اسرائیل برای تامین آزادی امور مذهبی به عهده گرفته است».

قاضی هربست در ادامه نوشت: «من نمی دانم که چگونه ممکن است آن دختران با اقدام خود، حق نمازگزاری را از دیگر شهروندان در آن نقطه نقض کرده باشند. هر شهروندی از حقوق خویش برخوردار است و استدلال مقامات پلیس دایر بر این که حضور آن دختران ممکن بود باعث پرتاب اشیایی به طرف آنان گردد، نمی تواند قابل قبول قرار گیرد – به همان نسبت هم ، نمی پذیرم که اگر فردی با یک کیف پر از پول از مسیری بگذرد که جیب برهای زیادی در آن جا رفت و آمد می کنند، متهم شود با این رفتار امنیت عمومی را مختل ساخته و موجب ترغیب و وقوع تعرض شده است».

به گزارش خبرگزاری فلسطینی پالینفو، شیخ عِکرم صبری، رئیس مجلس اعلای اسلامی در سرزمین فلسطینی و همچنین امام جمعه مسجد الاقصی، در واکنش به حکم قاضی اسرائیلی، آن را رد و باطل و بی اعتبار نامیده اند.

به گزارش خبرگزاری «قدس پرس» نیز می گوید شیخ صبری گفت: «مسجد الاقصی تنها برای مسلمانان است و حکم قاضی اسرائیلی "غیرمسوولانه" و "غیرقانونی" بوده است».

این واکنش در حالی است که حادثه در یک گذرگاه عموی و در فاصله چند متری از در ورودی مساجد رخ داده بود و با الاقصی ارتباطی نداشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرانسه درباره حضور کردهای سوریه تغییر موضع می‌دهد

فرانسه حضور نظامی خود را در سوریه افزایش می دهد تا نیرویهای متحد تحت رهبری آمریکا را که درگیر مبارزه با خلافت اسلامی هستند موسوم به داعش، یاری کند.

فرانسه همچنین به ترکیه که ارتش آن در حال پیشروی به شهری تحت کنترل شبه نظامیان کرد است، هشدار داد که اقدامش غیر قابل پذیرش است.

این خبرها از سوی یک منبع وابسته به رئیس جمهوری فرانسه در روز جمعه اعلام شد.

امانوئل ماکرون به خاطر واکنش در برابر عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد یگان های مدافع خلق مورد انتقاد قرار گرفته و متهم به رها کردن کردها شده است.

شبه نظامیان یگان های مدافع خلق بخش بزرگی از «نیروهای دمکراتیک سوریه» را تشکیل می دهند ،که طلایه دار استراتژی متحدان برای شکست دادن شبه نظامیان تندرو هستند.

پس از ملاقات روز پنج شنبه «ماکرون» با نمایندگان برخی گروه ها که شامل فرستادگان «یگان های مدافع خلق» و مقامات مسیحی و عرب بود، یک مقام بلندپایه کرد گفت: ماکرون قول داده است نیروهای بیشتری را به عنوان بخشی از تلاش های نیروهای ائتلاف، برای فراهم آوردن کمک های بشردوستانه و میانجیگری میان کردها و آنکارا اعزام کند.

اما این سخنان ماکرون پاسخ خشمگینانه ترکیه (متحد ناتو) که یگانه های مدافع خلق را شاخه ای از پ.کا.کا. (حزب کارگران کردستان ) می داند و دهه هاست در داخل ترکیه علیه دولت شوریده، به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جیش الاسلام» توافق خروج از غوطه شرقی را تکذیب کرد

آخرین گروه شورشی سوری باقی مانده در غوطه شرقی، با تکذیب گزارش های پیشین می گوید برای خروج از این منطقه توافقی با روسیه نشده است.

پیشتر برخی گزارش ها به نقل از مقامات نظامی روسی حاکی از آن بود که گروه «جیش الاسلام» برای خروج از شهر دوما در غوطه شرقی و تحویل این شهر به دولت سوریه توافق کرده است.

نیروهای سوری مورد حمایت سوریه در عملیات نظامی شدیدی که ماه گذشته میلادی (فوریه) آغاز کردند بخش عمده ای از غوطه شرقی در حومه دمشق را به تصرف خود در آوردند.

در جریان این عملیات، به گفته فعالان ۱۶۰۰ غیرنظامی کشته شده و مردم بسیاری نیز به مناطق تحت کنترل دولت منتقل شدند.

غوطه شرقی منطقه ای است که شامل اراضی کشاورزی و شهرهای کوچک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوری چک هکر مظنون روس را به آمریکا تحویل داد

یِوگِنی نیکولین هکر ۲۹ ساله روس متهم به هک سایت‌های شناخته شده‌ای مانند لینکدین، دراپ‌باکس و برخی شرکت‌های بزرگ آمریکاست.

جمهوری چک یک هکر روس را، که مظنون به حملات سایبری به شبکه‌های اجتماعی از جمله «لینکدین» است، به ایالات متحده مسترد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری جمهوری چک روز جمعه اعلام کرد «یِوگِنی نیکولین» به آمریکا تحویل داده شده است.

پلیس چک اواخر مهر ۱۳۹۵ خبر بازداشت این تبعه روسیه را اعلام کرد و گفت او بر اساس حکم پلیس بین الملل، اینترپل، بازداشت شده است.

دادگاهی در جمهوری چک اوایل خرداد سال گذشته حکم داد که آقای نیکولین ۲۹ ساله می‌تواند به ایالات متحده یا فدراسیون روسیه تحویل شود.

مسکو نیز با بیان این که نیکولین در یک حمله سایبری و سرقت اطلاعات در سال ۲۰۰۹ دست داشته، خواهان استراداد او به روسیه بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به‎رغم ممنوعیت ویزا؛ وزارت خارجه آمریکا به برادر یک مرد بیمار ایرانی ویزا داد

مازیار هاشمی که به سرطان خون مبتلاست، امیدوار است با حضور برادرش، به خاطر شباهت ژنتیک، پیوند مغز استخوان او انجام شود.

به رغم وجود ممنوعیت صدور ویزا به خاطر دستور رئیس جمهوری ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا به یک مرد ایرانی که به منظور جراحی پیوند مغز استخوان به برادر بیمارش در آمریکا تقاضای ویزای سفر به آمریکارا کرده بود، روادید صادر کرد.

مازیار هاشمی که در آمریکاست به سرطان خون مبتلاست. او امیدوار است با حضور برادرش کامیار هاشمی، به خاطر شباهت ژنتیک از او پیوند استخوان دریافت کند.

کامیار هاشمی یک ماه پیش در سفارت آمریکا در ایروان ارمنستان تقاضای ویزا کرد اما درخواست او رد شد.بعد از درخواست وکیل آقای هاشمی، پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی، او را از اعطای ویزای سفر به موکلش مطلع کرد.

وزارت خارجه آمریکا از ارائه جزییات در مورد صدور این ویزا خودداری کرد.

براساس فرمان سوم مهاجرتی پرزیدنت ترامپ، شهروندان ایران و چند کشور دیگر به طور موقت از دریافت ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی منع شده اند و تنها برای ویزای کار یا دانشجویی می توانند اقدام کنند. با این حال، پرزیدنت ترامپ در دستور خود، به وزارت خارجه و سفارتخانه ها اختیار داده تا پرونده های خاص را با صلاحدید امنیت ملی آمریکا مورد بررسی قرار دهند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید کشورهای منع شده در فرمان او، با ایالات متحده برای بررسی پیشینه متقاضیان ویزا همکاری نمی کند. ایالات متحده برای هر متقاضی ویزای ورود به آمریکا از کشورهایی چون ایران، نیاز به بررسی پیشینه افراد دارد.

پرزیدنت ترامپ می گوید امنیت ملی و شهروندان آمریکا اولویت اوست.

دو فرمان اجرایی نخست پرزیدنت ترامپ در محاکم فدرال آمریکا با مشکلاتی مواجه شد اما دیوانعالی در نهایت دستور داد تا خردادماه، فرمان اجرایی سوم او می تواند اجرا شود.

متقاضیان از کشورهای ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی، و برخی از مقامات ونزوئلا به آمریکا فعلا امکان دریافت ویزای مهاجرتی مانند ازدواج و غیرمهاجرتی مانند توریستی را ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن در واکنش به اخراج دیپلمات‌های آمریکا از روسیه: حق پاسخگویی داریم

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده نسبت به اقدام مسکو برای اخراج شماری از دیپلمات‌های آمریکایی از روسیه واکنش نشان داد و آن را توجیه پذیر ندانست و گفت واشنگتن حق خود را برای واکنش به این اقدام مسکو محفوظ نگاه می دارد.

مسکو روز پنجشنبه اعلام کرد ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج و کنسولگری آمریکا در سن پترزبورگ را تعطیل می‌کند. چند روز پیشتر واشنگتن نیز همین تعداد دیپلمات و مامور اطلاعاتی روسیه را از ایالات متحده اخراج کرده است.

به دنبال مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس در بریتانیا و دخترش توسط گاز اعصاب، که لندن مسکو را مسئول آن می‌داند، ایالات متحده و کشورهای غربی شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاکم خود اخراج کردند.

مسکو ضمن رد این اتهام گفته است اقدام متقابل انجام می‌دهد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه خود گفت «به نظر می‌رسد روسیه تصمیم گرفته مسیر غیرقابل توجیه و تاسف‌انگیزی را در برابر اقدام کاملا توجیه پذیر ما اتخاذ کند. آنطور که ما متوجه شدیم روسیه بنا دارد اقدامات غیرقابل توجیه را علیه ۲۸ کشور دیگر که در کنار بریتانیا ایستادند هم اتخاذ کند. روسیه با این اقدام، خود را بیش از پیش منزوی می‌کند. ما در حال بررسی جزئیات اقدام روسیه هستیم و حق پاسخگویی به آن را برای خود محفوظ می داریم.»

خانم نائورت توضیحی درباره این که آیا واشنگتن تحریم‌های گسترده تری علیه مسکو اعمال خواهد کرد، ارائه نداد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر در روز پنجشنبه با اعلام خبر اخراج دیپلمات‌های آمریکایی گفت که دیپلمات‌های دیگر کشورها نیز اخراج خواهند شد. وی افزود «اقدامات ما متقابل است. ما هم اکنون جان هانتسمن سفیر آمریکا را برای اعلام تصمیممان به وزارت خارجه فرا خواندیم تا معاونم ریابکو او را از جزئیات امر مطلع کند.»

سفیر آمریکا در روسیه با تاکید بر این که این اقدام مسکو به ضرر مردم روسیه است، گفت «اقدام روسیه بر روی خدمات رسانی کنسولی ما در مناطقی که روس‌ها بدان نیاز دارند، تاثیر منفی گذاشته است. بر گسترش پیوند مردم با مردم که به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است تاثیر گذارده است.»

جان هانتسمن با این حال اضافه کرد که ایالات متحده همچنان خواستار همکاری با روسیه برای حل مشکلات جهانی مانند وضعیت کره شمالی، سوریه و ثبات در خاور میانه و کنترل تسلیحات هسته‌ای است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه‌نگار جمهوری آذربایجان و منتقد باکو در یک تیراندازی مجروح شد

یک خبرنگار تبعیدی جمهوری آذربایجان روز جمعه به ضرب گلوله یک فرد مهاجم به شدت مجروح، و همسرش نیز در این حمله کشته شد.

این حمله در حومه شهر تولوز واقع در جنوب فرانسه صورت گرفت.

شهردار منطقه گفت به نظر می رسد این حمله انگیزه های سیاسی داشته است.

به گزارش رویترز، رحیم نمازوف، از منتقدان صریح رهبری سیاسی جمهوری آذربایجان بوده است و پیش از آنکه در سال ۲۰۱۰ در فرانسه ساکن شود، مدتی در جمهوری آذربایجان زندانی بود.

نمازوف در ویدیویی که دسامبر گذشته در یوتیوب منتشر کرد، گفته بود پس از انتشار گزارش هایی که در آن از خشونت علیه سربازان واحدهای نظامی جمهوری آذربایجان نوشته بود، زندانی شد. او گفت ۶ ماه در سلول انفرادی زندانی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست عربستان برای تبرئه از اتهام دست داشتن در حملات یازده سپتامبر رد شد

سفارت سعودی در ایالات متحده از ابتدا اتهام دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را رد کرده بود.

یک قاضی دادگاه منطقه نیویورک با درخواست دولت عربستان سعودی برای تبرئه از اتهام دست داشتن در حملات یازده سپتامبر مخالفت کرد.

پیش از این، عربستان سعودی که در آمریکا به دست داشتن در حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ متهم شده، از دادگاه خواسته بود با تبرئه آن کشور پرونده اتهام را ببندد.

قاضی «جورج دنیلز» در حکم خود به «قانون اجرای عدالت علیه حامیان تروریسم» استناد کرده است.

لایحه ضد تروریسم در سال ۲۰۱۶ از تصویب کنگره آمریکا گذشت و پس از آن که پرزیدنت اوباما آن را وتو کرد، کنگره با اکثریت نزدیک به اتفاق باردیگر آن را از تصویب گذراند و به صورت قانون درآمد. این قانون اجازه بررسی اتهام دست داشتن عربستان در حملات ۲۰۰۱ را می دهد.

شان کارتر وکیل قربانیان و بازماندگان حمله‌های ۱۱ سپتامبر، که از عربستان سعودی شکایت کرده و خواستار پرداخت غرامت به قربانیان شده است، در پی حکم قاضی دنیلز گفت «این واقعا برای خانواده‌ها یک روز تاریخی است. آنها سالهاست در پی فرصتی بوده‌اند که دولت عربستان سعودی را در این باره پاسخگو قرار دهند.»

یادآوری کنیم که قاضی دنیلز پیشتر این ادعا را که حکومت عربستان سعودی در پشت جریان هواپیماربایان بوده و نیز شکایت شاکیان از بانک های سعودی و شرکت ساختمانی وابسته بن لادن را به این دلیل که صلاحیت رسیدگی به انها راندارد رد کرده بود.

صدها تن از بستگان قربانیان حمله های ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی شکایت کرده‌اند و می‌گویند کارکنان دولتی سعودی پیشاپیش از حمله‌های تروریستی اطلاع داشته و از طریق سازمان‌های خیریه از ربایندگان هواپیما حمایت مالی کرده‌اند.

از ۱۹ هواپیماربا ۱۵ تن شهروندان سعودی بودند و بنا به تحقیقات دولت آمریکا، که اکنون از وضعیت اسناد محرمانه و طبقه بندی شده خارج شده، بر می‌آید که شماری از دیپلمات‌های سفارت عربستان سعودی در آمریکا ربایندگان را می‌شناخته و از ورود آنها به آمریکا برای اجرای حمله‌ها آگاه بوده‌اند.

کمیسیون تحقیقاتی آمریکا که حمله‌های ۱۱ سپتامبر را بررسی کرده گزارش داده است هیچ شاهد و سندی وجود ندارد که نشان دهد حکومت عربستان سعودی به عنوان یک نهاد، یا مقام‌های بلندپایه آن کشور شخصا از تروریست‌ها حمایت مالی کرده باشند، اما کمیسیون این احتمال را رد نکرد که شاید خیریه‌های وابسته به دولت سعودی چنان حمایتی کرده باشند.

دولت سعودی از آغاز همه اتهام را رد کرده و مایکل کلوگ وکیل آن کشور گفته است گزارش‌های سی‌آی‌ای و اف‌بی‌آی هر نوع دست داشتن ریاض در حمله‌ها را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: نیروهای نظامی آمریکا «به زودی» از سوریه خارج می‌شوند

سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ریچفیلد اوهایو - ۹ فروردین ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در سخنانی غیرمنتظره اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا «به زودی» از سوریه خارج خواهند شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ در جریان سخنرانی خود در اوهایو که محور اصلی آن زیرساخت‌های کشور بود این مطلب را بیان کرد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت، پرزیدنت ترامپ با بیان این که ما کار داعش را تمام کردیم گفت «ما از سوریه بیرون می‌رویم، خیلی زود.»

نیروهای نظامی آمریکا در سوریه علیه گروه‌های جهادی افراطی، به ویژه داعش، در حال جنگ هستند و از کردهای سوری در این راه حمایت می‌کنند.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی مطرح شد که رسانه‌های ترکیه از نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در آنکارا در هفته آینده خبر داده‌اند.

سفیر ایران در ترکیه، ضمن تایید این خبر، گفته است که نشست وزیران خارجه روز ۱۴ فروردین و نشست سران در روز ۱۵ فروردین برگزار خواهد شد.

ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از نیروهای دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌، و ترکیه و آمریکا از مخالفان آن.

با سقوط شهر رقه، مرکز خلافت خودخوانده گروه داعش در سوریه، در اواخر مهر ماه سال گذشته، پیکارجویان آن گروه در سوریه عملا شکست خوردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در اقدامی کم‌سابقه، ولیعهد عربستان با خاخام‌های یهودی نیویورک دیدار کرد

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو

ولیعهد عربستان سعودی با گروهی از رهبران مذهبی، از جمله روحانیون یهودی، در نیویورک دیدار کرد؛ اقدامی کم‌سابقه در حوزه ارتباط بین مذاهب از سوی کسی که در عمل رهبری یک پادشاهی اسلامی را بر عهده دارد که آزادی‌های جزئی و نه چندان مهم مذهبی در آن مجاز است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ به نقل از بیانیه سفارت عربستان سعودی، محمد بن سلمان، وارث ۳۲ ساله پادشاهی سعودی که در حال حاضر در سفری سه هفته‌ای به ایالات متحده به سر می‌برد، روز چهارشنبه با دو شخصیت مسیحی کاتولیک و سه چهره مذهبی یهودی دیدار کرد.

عربستان سعودی تفسیر سخت‌گیرانه‌ای از اسلام سنی را به اجرا در می‌آورد، اما شاهزاده محمد گفته است که می‌خواهد آن کشور را به سمت «اسلام معتدل» که با جهان و همه مذاهب در تعامل باشد سوق دهد.

بنا بر اعلام سفارت سعودی در واشنگتن، طرفین در دیدار روز گذشته بر وجوه مشترک بین همه مردم تاکید کردند، به ویژه مؤمنان به دین که بر اهمیت تعامل، همزیستی، و همکاری با یکدیگر برای ترسیم آینده‌ای بهتر برای کل بشریت تاکید دارد.

با وجود آن که محمد بن سلمان اخیرا با شخصیت‌های مسیحی دیدار کرده بود، اما این نخستین بار است که خبر ملاقات او با رهبران مذهبی یهودی اعلام می‌شود.

در حالی که خارجی‌های پیرو دیگر مذاهب می توانند در اماکن خصوصی در عربستان سعودی فرائض دینی خود را اجرا کنند، اما هیچ کلیسا یا کنیسه‌ای در خیابان های آن کشور وجود ندارد. بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت گمرک عربستان سعودی، واردات صلیب و دیگر نشان‌ها و شمایل‌های مذاهب دیگر – از جمله ستاره داوود – به داخل کشور ممنوع است، و در عین حال اقلیت مسلمان شیعه نیز از وجود تبعیض علیه خود گلایه دارند.

به نوشته بلومبرگ، نشانه‌هایی از کاستن از محدودیت‌ها دیده می‌شود: برای نخستین بار، سال گذشته میلادی درخت‌های کریسمس در برخی از فروشگاه‌های پایتخت، ریاض، در انظار عمومی به نمایش در آمدند.

به گفته سفارت عربستان، خاخام ریچارد جیکوب رئیس «اتحادیه اصلاح یهودیت،» خاخام استیون ورنیک رئیس «کنیسه‌های متحد محافظه‌کار،» و آلن فاگین نایب رئیس «اتحادیه ارتدکس» شخصیت‌های مذهبی یهودی هستند که با شاهزاده محمد دیدار کردند.

این نخستین باری نیست که یکی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی با یک خاخام یهودی دیدار می‌کند؛ ملک عبدالله پادشاه فقید سعودی چندین بار با مارک اشنایر خاخام یهودی مقیم نیویورک عکس انداخته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست همسر دانشجوی پرینستون که در ایران بازداشت است، از ترامپ برای بازگرداندن او

«هوآ کیو» (راست)، همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون

«هوآ کیو» همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون که در ایران زندانی است، می گوید ضرب الاجل دوازدهم ماه مه بر سر توافق هسته ای ایران همچنین یک فرصت است.

به گزارش وبسایت شبکه فاکس نیوز، همسر «هوآ کیو»، «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون یک شهروند آمریکایی است که در ایران زندانی است.

هوآ کیو در گفتگویی با فاکس نیوز گفت: «این یک بحران است. امیدوارم این گروگان گیری در سطح دیگر مسائل امنیتی ارزیابی شده و مساله ای امنیتی علیه یک شهروند آمریکا تلقی شود.»

همسر این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار از دولت ترامپ می خواهد از مذاکرات با ایران برای آزادی شی یه ونگ استفاده کند.

مقام های ایران «ژیو وانگ» را در اوت ۲۰۱۶ دستگیر کردند. خانواده او می گویند در ایران به کار تحقیق تاریخ برای تز دکترایش می پرداخت.

ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

هوآ کیو می گوید: «من خیلی می ترسم که او دوباره دست به اعتصاب غذا بزند، همان طور که در دو سال گذشته دو بار چنین کرد. امیدوارم دولت ما و آقای ترامپ بتواند به او امید بدهند و خانواده ما را دوباره به هم برگردانند.»

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

برایان هوک، مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه ایالات متحده، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی با اروپا بر سر توافق هسته ای ایران را برعهده دارد می گوید درخواستی برای ملاقات با مقام های ایران داده بود: «تنها هدف از این درخواست تقاضای آزادی آمریکایی هایی است که آن ها بازداشت کرده اند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرکرده القاعده در لیبی در حمله پهپاد آمریکا کشته شد

«موسی ابو داوود» سرکرده شبکه القاعده در لیبی یکی از دو تروریستی بود که در حمله پهپاد آمریکایی در اواخر هفته به قتل رسید.

به گزارش رویترز، این حمله نشان می دهد که آمریکا فعالیت های ضد تروریستی خود در شمال آفریقا را گسترش داده و علاوه بر حمله به جنگجویان داعش ، القاعده را نیز هدف قرار می دهد. تا پیش از این حمله، آمریکایی ها افراد داعش را هدف می گرفتند اما اکنون مشخص شده است که آمریکا در تعقیب «القاعده شمال آفریقا» نیز هست.

در اعلامیه سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا در مورد حمله اخیر امده است: «ابو داوود پشتیبانی تدارکاتی مهمی را در اختیار القاعده شمال آفریقا می گذاشت، کمک تسلیحاتی و مالی می کرد و به این گروه تروریستی امکان می داد منافع آمریکا و غرب را تهدید کند.»

آمریکا می گوید حمله پهپاد با هماهنگی حکومت لیبی انجام شده و با تلفات غیر نظامی همراه نبوده است.

سال ۲۰۱۷ آمریکا ۷ حمله علیه تروریستها در لیبی انجام داد و در سال جاری میلادی این دومین حمله بود.

در پی کشته شدن قذافی و فروپاشی رژیم او القاعده و داعش با بهره گیری از خلاء امنیتی و اطلاعاتی در این سرزمین فعال شده اند و سال گذشته حملاتی علیه بورکینا فاسو و مالی انجام دادند.

سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا تاکید می کند که واگذاری این منطقه به حال خود موجب می شود شبکه های تروریستی بر دامنه فعالیتهای خود بیفزایند و علیه شهروندان آمریکا و متحدان دست به توطئه های خطرناک بزنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه در اقدامی تلافی جویانه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد

روسیه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد. به گفته وزارت امورخارجه روسیه این دیپلمات ها باید تا ۵ ماه آوریل خاک روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای روز پنجشنبه اعلام کرد اقدام روسیه نشان می دهد که مسکو به دیپلماسی علاقه ندارد و واشنگتن حق خود را برای اقدامات بیشتر محفوظ نگه می دارد.

پیشتر و در واکنش به اتهام مقامات بریتانیایی به مسکو که روسیه در مسمومیت یک جاسوس سابق روس مقیم بریتانیا نقش داشته است، آمریکا دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روس از ایالات متحده را صادر کرده بود.

چندین کشور غربی دیگر نیز تصمیمات مشابهی علیه روسیه اتخاذ کردند.

بریتانیا می گوید مامور سابق روس و دخترش با استفاده از یک ماده سمی و مرگبار ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی، مسموم شدند و مقامات روسیه را پشت این قضیه می داند. اما مسکو این اتهام را رد کرده است. بریتانیا نیز چندین دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده است.

روسیه همچنین گفته است علیه کشورهای دیگری که دیپلمات های روس را اخراج کردند، دست به اقدام متقابل می زند.

آمریکا علاوه بر دستور اخراج دیپلمات ها دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل، واقع در شمال غرب ایالات متحده را نیز صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایتالیا مخالف اعمال تحریم های جدید علیه ایران است

رویترز می گوید بریتانیا و دو کشور آلمان و فرانسه سعی در متقاعد کردن ایتالیا دارند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد فرانسه، بریتانیا، و آلمان برای متقاعد کردن شرکای اروپایی خود که از تحریم های جدیدی علیه ایران حمایت کنند، با سختی روبرو هستند.

به گزارش این خبرگزاری، دیپلمات ها می گویند ایتالیا می گوید که شک دارد که آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران راضی شود و در برجام بماند.

در یک جلسه که روز چهارشنبه سفیران کشورهای اتحادیه اروپا پشت درهای بسته در بروکسل داشتند، نمایندگان لندن، پاریس، و برلین خواستار حمایت رسمی اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های جدید در ماه آوریل شدند. اما ایتالیا که از حمایت اسپانیا و اتریش برخوردار بود، با این طرح مخالفت کرده است.

تحریم های جدید در نظرگرفته شده شامل ممنوعیت سفر، و توقیف دارایی هایی حدود ۱۵ نفر از ایرانیان و شرکت ها و گروه های مرتبط با برنامه موشک های بالیستیک ایران و همچنین آنهایی است که در جنگ سوریه نقش دارند.

ایتالیا می گوید این تحریم ها به اندازه ای نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کند در برجام بماند. تحت قوانین اتحادیه اروپا، اعمال تحریم های اقتصادی باید از حمایت همه اعضا برخوردار باشد.

به گفته دیپلمات ها، ایتالیا می گوید «گفتگو» را به اعمال تحریم های جدید ترجیح می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین بار پس از سوء قصد طالبان، ملاله یوسف‌زی به پاکستان باز گشت

«ملاله یوسف‌زَی» دختر پاکستانی و برنده جایزه صلح نوبل روز پنجشنبه بعد از شش سال، به کشورش بازگشت. از ۶ سال پیش که ملاله بر اثر تیراندازی طالبان در روستای سوات، زخمی و برای درمان به خارج منتقل شد، این نخستین دیدار او از پاکستان است.

ملاله اکنون ۲۰ ساله است و برای گسترش آموزش و پرورش دختران در سطح جهان فعالیت می کند.

در همین راستا چند ساعتی پس از ورود به پاکستان در اسلام آباد با «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و در حضور نخست وزیر، اعضای کابینه، قانونگذاران، فعالان جامعه مدنی و دانش آموزان که به این مناسبت در دفتر نخست وزیری گرد آمده بودند گفت «هنوز هم باورم نمی شود که اینجا هستم.»

در سخنان او که مستقیم از شبکه تلویزیونی پاکستان پخش شد، گفت همیشه در رویایم بود که به پاکستان بازگردم و بر خاک میهنم پا بگذارم.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ هنگامی که ملاله از دبستان به خانه باز می گشت از ناحیه سر، هدف تیراندازان نقاب پوش قرار گرفت.

او برای درمان زخم های جمجمه، ابتدا در پاکستان و سپس در لندن مورد عمل جراحی قرار گرفت.

گروه طالبان مسئولیت ترور را برعهده گرفت و اعلام کرد باز هم او را هدف حمله قرار خواهد داد. طالبان ملاله را به ترویج فرهنگ غربی در کشور اسلامی پاکستان متهم می کرد.

سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.
سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.

بعد از بهبودی، ملاله در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت و همراه با یک نفر دیگر یک صندوق برای کمک به دختران در کشورهایی مانند سوریه،کنیا، نیجریه ، اردن و پاکستان دایر کرد تا برای تحصیلات دبیرستانی آنها تامین مالی کند. این صندوق به گفته او تاکنون ۶ میلیون دلار برای کمک به تحصیلات دبیرستانی دختران اختصاص داده است.

ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش در زمینهٔ حق تحصیل کودکان، جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۱۴ را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد تا یکی از جوانترین برندگان این جایزه باشد.

مخالفان محافظه کار در پاکستان می گویند ترور ملاله از سوی غرب صحنه سازی شده بود تا چهره پاکستان را تخریب کنند.

نخست وزیر پاکستان با ابراز خشنودی از حضور ملاله در کشور گفت او در مقام دختر پاکستان برای کشورش شهرت و احترام جهانی را کسب کرده است.

وی ملاله را مشهور ترین شهروند در تاریخ پاکستان خواند و گفت از آنجاکه ملاله یک شهروند عادی نیست تامین امنیت او برعهده دولت است.

گراهام پس از دیدار با ترامپ: «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش است

لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی از حزب جمهوریخواه در مجلس سنا - آرشیو

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام می‌گوید انتظار دارد که «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش باشد.

به گزارش نشریه واشنگتن اگزمینر، وی این مطلب را چهارشنبه شب در فاکس نیوز در پی ملاقات ۹۰ دقیقه‌ای با رئیس جمهوری بیان کرد.

به گفته این سناتور ارشد، به رغم برخی گزارش‌های منفی رسانه‌ای، پرزیدنت دونالد ترامپ از تمرکز بالا و خوش‌بینی زیادی برخوردار است.

وی گفت «به نظر می‌رسد او کارش را خوب انجام می‌دهد» و افزود «لحظات تاریخی در ماه مه در مورد کره شمالی و ایران در پیش است.»

سناتور گراهام توضیح بیشتری در این زمینه نداد، اما در عوض فهرستی از موفقیت‌ها و اهداف مالیاتی و مهاجرتی دولت را بر شمرد.

وی درباره چشم انداز دیدار سران آمریکا و کره شمالی گفت، فکر می‌کنم ترامپ آمادگی برداشتن گام بزرگی را در ارتباط با پیونگ یانگ، با امید به این که بتواند به تهدید هسته‌ای در شبه جزیره کره پایان دهد، دارد.

اوایل ماه جاری میلادی، فرستاده کره جنوبی در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ دعوت کیم جونگ اون برای دیدار در ماه مه را پذیرفته است.

کاخ سفید و شخص رئیس جمهوری، ضمن تایید این خبر، گفته‌اند مقدمات انجام این دیدار در حال بررسی است؛ اما جزئیات و تاریخ آن هنوز مشخص نیست.

در مورد ایران نیز، راج شاه معاون امور مطبوعاتی کاخ سفید اخیرا گفته است اگر تغییری در توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با تهران صورت نگیرد، پرزیدنت ترامپ برای «خروج بالقوه» از برجام آماده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG