لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۱۶

سرخط خبرها

تصادف مرگبار مینی بوس مهاجران غیرقانونی از ایران و چند کشور دیگر در ترکیه

صحنه تصادف

یک مینی بوس که بر اساس گزارش ها اتباعی از ایران را نیز حمل می کرد، در ترکیه دچار سانحه شد. دست کم ۱۷ نفر در این تصادف کشته و ۳۶ نفر دیگر مجروح شدند.

این تصادف در شرق ترکیه روی داد که طی آن یک مینی بوس با یک دکل چراغ برخورد کرد و آتش گرفت.

به گفته مقامات راننده در میان کشته شدگان است و برخی دیگر نیز به شدت مجروح شده و به بیمارستان ایغدیر منتقل شده اند.

استاندار ایغدیر گفته است برخی از مسافران هنگام تصادف و برخی دیگر نیز پس از آنکه یک خودروی ون که آن نیز حامل مهاجران بود، به مسافران برخورد کرد، کشته شدند.

خبرگزاری دولتی آناتولی می گوید خودرویی که اواخر پنجشنبه در بزرگراه ایغدیر-قارص تصادف کرد حامل اتباعی از ایران، افغانستان و پاکستان بود که به طور غیرقانونی از مرز ایران عبور کرده و وارد ترکیه شده بود.

به گفته خبرگزاری آناتولی، این مینی بوس گنجایش حمل ۱۴ نفر را داشت اما بیش از ۵۰ نفر از جمله زنان و کودکان در آن گنجانده شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح آمریکا برای بررسی حساب‌های متقضایان ویزا در شبکه‌های اجتماعی

وزارت خارجه ایالات متحده دستورالعمل جدیدی را تهیه کرده است که بر مبنای آن بیشتر مسافران و مهاجرانی که قصد ورود به آمریکا را دارند باید اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی را جهت بررسی در اختیار سفارت آمریکا قرار دهند.

به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، این اقدام در راستای فرمان مهاجرتی پرزیدنت دونالد ترامپ و تقویت روند بررسی پیشینه متقاضیان ورود به آمریکا با هدف افزایش امنیت ایالات متحده است و پیشنهادهای وزارت خارجه در دو سند جداگانه ارائه خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت، وزارت خارجه آمریکا روز شنبه گفت این طرح پیشنهادی – که باید ظرف ۶۰ روز به تایید دفتر مدیریت و بودجه برسد – اغلب متقاضیان ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی را ملزم می‌کند اطلاعات هویتی خود در شبکه‌های اجتماعی را ارائه دهند.

این اطلاعات برای شناسایی هویت و بررسی فرم‌های متقاضیان ویزای آمریکا مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ متقاضیانی که شمار آنها به حدود ۱۴ میلیون و هفتصد هزار نفر در سال می‌رسد. در دستورالعمل قبلی ماه مه ۲۰۱۷ از برخی از متقاضیان چنین درخواستی می‌شد.

بر اساس دستورالعمل‌ جدید وزارت خارجه، در صورت تایید، سفارت‌خانه‌های ایالات متحده همچنین از متقاضیان ویزای مسافرتی می‌خواهند که فهرست شماره‌های تلفن، آدرس‌های ایمیل، و جزئیات سفرهای بین‌المللی خود در طول پنج سال پیش از تاریخ ارسال درخواست روادید آمریکا را ارائه دهند.

«جسیکا واگان» از مدیران مرکز مطالعات مهاجرت می‌گوید، ارتقای بررسی درخواست‌ ویزا باید مدتها پیش انجام می‌شد و درست است هر کسی که قصد ورود دارد را شامل شود؛ چرا که تروریسم مشکلی جهانی است و هدف از این کار غربالگری افراد با تفکر افراطی و نظرات خطرناک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری معترضان فلسطینی و ارتش اسرائیل در مرزهای غزه دست کم ۱۲ کشته داد

تجمع معترضان فلسطینی در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل و پرتاب گاز اشک آور از سوی سربازان اسرائیلی - ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

شمار زیادی از معترضان فلسطینی روز جمعه در امتداد مرزهای نوار غزه و اسرائیل دست به تظاهرات زدند و برخی با پرتاب سنگ به ماموران اسرائیلی حمله کردند که با واکنش آنها روبرو شد و دست کم ۱۲ نفر جان خود را دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بهداشت دولت فلسطینی، حدود هزار نفر بر اثر آتش باری نیروهای اسرائیلی، از جمله تیراندازی با گلوله‌های واقعی یا پلاستیکی و همچنین پرتاب گاز اشک آور دچار مصدومیت شده‌اند.

معترضان به دعوت حماس، که کنترل نوار غزه را دست دارد، برای آغاز یک تحصن شش هفته‌ای در کنار مرزهای اسرائیل – در اعتراض به تاسیس کشور اسرائیل و پایتختی اورشلیم و همچنین محدودیت‌های اعمال شده بر غزه – تجمع کرده‌اند.

این تظاهرات در نخستین روز از کنترل خارج شد و به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از خونبارترین روزهای نوار غزه در چند ماه اخیر را رقم زد. گفته می‌شود ده‌ها هزار معترض فلسطینی در پنج نقطه در امتداد مرزهای اسرائیل تجمع کرده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است فلسطینی‌ها با آتش زدن لاستیک خودرو و فرستادن آنها به سمت اسرائیلی‌ها، و همچنین پرتاب سنگ به نیروهای امنیتی اسرائیل، که از روز گذشته آرایش ویژه‌ای در امتداد مرزها گرفته‌اند، حمله‌ور شده‌اند.

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهای امنیتی آن کشور تنها به سمت عوامل اصلی حمله تیراندازی کرده‌اند. برخی رسانه‌های دیگر نیز، از جمله خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع بیمارستانی فلسطینی در غزه شمار کشته شدگان را ۱۲ نفر ذکر کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، ارتش اسرائیل شمار معترضان فلسطینی را، که در آن سوی مرزهای ۶۵ کیلومتری کاملا حصار کشی شده آن کشور با نوار غزه دست به تحصن زده‌اند، حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید از تجهیزات ضدشورش مانند گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی برای برخورد با فلسطینی‌ها استفاده می‌کند و از گلوله‌های واقعی تنها علیه کسانی که قصد تخریب حصارهای مرزی را دارند استفاده می‌شود.

به نوشته رویترز مقام‌های بیمارستانی غزه می‌گویند یکی از کشته شده‌ها ۱۶ سال دارد.

اعتراض ها تا روز بیست و پنج اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، روزی که در اسرائیل به مناسبت سالگرد ایجاد این کشور در پایان جنگ سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می شود. فلسطینیان آن را روز نکبت می خوانند، زیرا شکست منجر به اشغال اراضی شان در جنگ ، به آوارگی و پناهنده شدن صدها هزار نفر از آنان به اردن و بعضی دیگر از کشورهای عرب انجامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانکدار ایرانی‌تبار مشهور به «پسر بیل گیتس ایرانی» در دادگاه آمریکا خود را بیگناه دانست

علی صدر هاشمی نژاد شهروند آمریکایی ایرانی تبار و رئیس ۳۸ ساله بانک پیلاتوس - آرشیو

رئیس ایرانی‌-آمریکایی بانکی در جمهوری مالت، که حدود ده روز پیش در ایالات متحده به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد، این اتهام را رد کرده و می‌گوید بی‌گناه است. دادستان‌های آمریکا او را پسر «بیل گیتس» ایران می‌نامند.

علی صدر هاشمی نژاد، رئیس ۳۸ ساله بانک پیلاتوس، دوشنبه هفته گذشته در ایالت ویرجینیا بازداشت و دادخواستی علیه او بابت مشارکت در دور زدن تحریم‌های ایران به دادگاه فدرال نیویورک ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی روز چهارشنبه در جلسه دادگاه منتهن حاضر شد و در برابر قاضی باربارا موزس قرار گرفت و اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد و ادعای بیگناهی کرد.

وکیل مدافع او نیز خواستار آزادی موکلش به قید وثیقه شد که قاضی موزس، با این استدلال که ثروت و ارتباطات گسترده آقای صدر هاشی نژاد احتمال فرار او را افزایش می‌دهد، با آن مخالفت کرد.

علی صدر هاشمی نژاد، که به گفته خبرگزاری بلومبرگ دادستان‌های آمریکا او را پسر «بیل گیتس» ایران می‌نامند، متهم به انتقال بیش از ۱۱۵ میلیون دلار با اتکا به نظام مالی آمریکا به ایران است.

وی، که با ایجاد شبکه‌ای از شرکت‌های صوری سعی در پنهان کردن معاملات تجاری خود با ونزوئلا داشت، به توطئه برای فریب آمریکا، نقض تحریم‌های ایران، کلاهبرداری و پولشویی متهم شده است.

به گزارش بلومبرگ، خانواده صدر مدیریت گروه مالی «استراتوس» با فعالیت های اقتصادی بین المللی را بر عهده دارد که یک پروژه بزرگ در ونزوئلا برای احداث هزاران واحد مسکونی را در دست دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حکم دادگاه اسرائیلی برای حق برابر مسلمانان و یهودیان در خواندن نماز در معابر عمومی

گذرگاه معروف به «باب الحوطی» به در خروجی مسجد الاقصی نزدیک است.

حکم اخیر یک دادگاه اسرائیلی که بازداشت سه دختر یهودی برای ادای نماز در گذرگاهی در نزدیکی یکی از ورودی های مسجد الاقصی و قُبَّۀ الصُخره را غیر قانونی می داند، با خرسندی جناح راست اسرائیل روبروشد که در سال های اخیر همواره دستگاه قضایی کشور را متهم می کرد زیر سلطه قضات چپ گراهستند، و برخی احکام انها را یک طرفه می دانست.

گرچه این اتهام همواره توسط دستگاه قضایی اسرائیل قاطعانه رد شده است ، ولی در گذشته، بسیاری از حکم های صادره مربوط به حقوق انسانی موجبی برای ناخرسندی راست گرایان بوده است.

این بار قاضی دادگاه صلح اورشلیم رای داد این سه دختر مذهبی ۱۴ ساله حق داشته اند در یک گذرگاه عمومی و خارج از مسجد اسلامی، به ادای نماز یهودی بپردازند و بازداشت آن ها یک اقدام غیر قانونی بوده است.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، نماینده حقوقی پلیس اسرائیل در دادگاه استدلال کرده بود که این دختران روز پنجشنبه هشتم مارس هنگامی به ادای نماز یهودی پرداختند که وقت نماز ظهر مسلمانان به پایان می رسید و انتظار می رفت دقایقی پس از آن، صدها نفر از در بزرگ صحن مسجد بیرون بیایند، و ممکن بود با این دختران برخوردی خشونت بار پیدا کنند و نظم عمومی برهم بریزد و حتی احتمالا به درگیری بیانجامد.

به گزارش شبکه خبری ( کانال هفتم) ، قاضی شموئل هربست در حکم خود نوشت آن دختران حق داشته اند در مکانی که خارج از اماکن مقدس اسلامی است به ادای نماز یهودیان بپردازند و وظیفه مقامات امنیتی حفاظت از آن ها در برابر هرگونه تعرض، برای اجرای این حق شهروندی بوده، و نه آن که این دختران زیر سن قانونی را بازداشت کنند.

این نخستین بار نبود که این سه دختر مذهبی در نقاط عرب نشین بخش باستانی اورشلیم و در فاصله کمی از نقطه بیرونی محوطه مسجد الاقصی اقدام به نمازخوانی می کردند و از این رو پلیس اسرائیل از دادگاه خواسته بود با صدور حکمی، آنها را به مدت نود روز از نزدیک شدن به چنین اماکنی محروم سازد.

پلیس اسرائیل، با توجه به حساسیت شدید فلسطینیان و اعراب و مسلمانان سراسر جهان نسبت به مقدس بودن مسجد الاقصی، ورود یهودیان را به داخل محوطه مسجد بسیار محدود ساخته، و ادای نماز یهودی در محوطه بیرونی زیارتگاههای مسجد الاقصی و قُبة الصُخره نیز ممنوع است.

پلیس اسرائیل تا کنون چند بار ضمن بازداشت یهودیانی که قصد تخلف از این دستور را داشته اند آن ها را از محوطه زیارتگاهها دور ساخته است.

در این میان خبرگزاری پالینفو که دیدگاه های فلسطینیان را بازتاب می دهد، در گزارشی نوشت این حکم می گوید همانگونه که اعراب حق نمازگزاردن دارند، نباید از حق یهودیان برای ادای نماز در گذرگاه در مجاورت بخش بیرونی درهای بزرگ صحن مسجد نیز جلوگیری کرد.

شبکه خبری کانال هفت از قول ایتامار بن گِویر، حقوقدانی که از دختران در دادگاه دفاع کرد نوشت: «پلیس با بازداشت این خانم های جوان، حق آزادی اجرای مراسم دینی را زیرپا گذاشته و از این نظر آنان را مورد تبعیض قرار داده است ».

این حقوقدان در جریان مباحثات دادگاه اسناد و مدارک متعددی ارائه داد که به موجب آن ها دولت اسرائیل خود را نسبت به ازادی اجرای آئین های دینی متعهد می داند و این تعهد، شامل حال آن سه دختر نیز می شود.

قاضی دادگاه صلح، پس از شنیدن این استدلال ها، در حکم خود نوشت: «هرکس در کشور اسرائیل این حق را دارد که در معابر عمومی به نماز بایستد، به شرط آن که این عمل به حق دیگران آسیب نرساند. این قاعده در مورد همه شهرهای اسرائیل از اورشلیم تا بندر ایلات (در جنوب) و تل آویو (در مرکز) تا حیفا (در شمال) و یا هر نقطه دیگر از خاک اسرائیل صدق می کند».

قاضی هربست در حکم خود همچنین نوشت: «درست است که در گذرگاه باریک معروف به «باب الحوطی» هنگامی که نماز مسلمانان جریان دارد، رفت و آمد زیادی برقرار است و یکی از درهای خروجی زیارتگاهها به سوی آن باز می شود، ولی همین آزمونی برای عملی شدن تعهدی است که دولت اسرائیل برای تامین آزادی امور مذهبی به عهده گرفته است».

قاضی هربست در ادامه نوشت: «من نمی دانم که چگونه ممکن است آن دختران با اقدام خود، حق نمازگزاری را از دیگر شهروندان در آن نقطه نقض کرده باشند. هر شهروندی از حقوق خویش برخوردار است و استدلال مقامات پلیس دایر بر این که حضور آن دختران ممکن بود باعث پرتاب اشیایی به طرف آنان گردد، نمی تواند قابل قبول قرار گیرد – به همان نسبت هم ، نمی پذیرم که اگر فردی با یک کیف پر از پول از مسیری بگذرد که جیب برهای زیادی در آن جا رفت و آمد می کنند، متهم شود با این رفتار امنیت عمومی را مختل ساخته و موجب ترغیب و وقوع تعرض شده است».

به گزارش خبرگزاری فلسطینی پالینفو، شیخ عِکرم صبری، رئیس مجلس اعلای اسلامی در سرزمین فلسطینی و همچنین امام جمعه مسجد الاقصی، در واکنش به حکم قاضی اسرائیلی، آن را رد و باطل و بی اعتبار نامیده اند.

به گزارش خبرگزاری «قدس پرس» نیز می گوید شیخ صبری گفت: «مسجد الاقصی تنها برای مسلمانان است و حکم قاضی اسرائیلی "غیرمسوولانه" و "غیرقانونی" بوده است».

این واکنش در حالی است که حادثه در یک گذرگاه عموی و در فاصله چند متری از در ورودی مساجد رخ داده بود و با الاقصی ارتباطی نداشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرانسه درباره حضور کردهای سوریه تغییر موضع می‌دهد

فرانسه حضور نظامی خود را در سوریه افزایش می دهد تا نیرویهای متحد تحت رهبری آمریکا را که درگیر مبارزه با خلافت اسلامی هستند موسوم به داعش، یاری کند.

فرانسه همچنین به ترکیه که ارتش آن در حال پیشروی به شهری تحت کنترل شبه نظامیان کرد است، هشدار داد که اقدامش غیر قابل پذیرش است.

این خبرها از سوی یک منبع وابسته به رئیس جمهوری فرانسه در روز جمعه اعلام شد.

امانوئل ماکرون به خاطر واکنش در برابر عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد یگان های مدافع خلق مورد انتقاد قرار گرفته و متهم به رها کردن کردها شده است.

شبه نظامیان یگان های مدافع خلق بخش بزرگی از «نیروهای دمکراتیک سوریه» را تشکیل می دهند ،که طلایه دار استراتژی متحدان برای شکست دادن شبه نظامیان تندرو هستند.

پس از ملاقات روز پنج شنبه «ماکرون» با نمایندگان برخی گروه ها که شامل فرستادگان «یگان های مدافع خلق» و مقامات مسیحی و عرب بود، یک مقام بلندپایه کرد گفت: ماکرون قول داده است نیروهای بیشتری را به عنوان بخشی از تلاش های نیروهای ائتلاف، برای فراهم آوردن کمک های بشردوستانه و میانجیگری میان کردها و آنکارا اعزام کند.

اما این سخنان ماکرون پاسخ خشمگینانه ترکیه (متحد ناتو) که یگانه های مدافع خلق را شاخه ای از پ.کا.کا. (حزب کارگران کردستان ) می داند و دهه هاست در داخل ترکیه علیه دولت شوریده، به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جیش الاسلام» توافق خروج از غوطه شرقی را تکذیب کرد

آخرین گروه شورشی سوری باقی مانده در غوطه شرقی، با تکذیب گزارش های پیشین می گوید برای خروج از این منطقه توافقی با روسیه نشده است.

پیشتر برخی گزارش ها به نقل از مقامات نظامی روسی حاکی از آن بود که گروه «جیش الاسلام» برای خروج از شهر دوما در غوطه شرقی و تحویل این شهر به دولت سوریه توافق کرده است.

نیروهای سوری مورد حمایت سوریه در عملیات نظامی شدیدی که ماه گذشته میلادی (فوریه) آغاز کردند بخش عمده ای از غوطه شرقی در حومه دمشق را به تصرف خود در آوردند.

در جریان این عملیات، به گفته فعالان ۱۶۰۰ غیرنظامی کشته شده و مردم بسیاری نیز به مناطق تحت کنترل دولت منتقل شدند.

غوطه شرقی منطقه ای است که شامل اراضی کشاورزی و شهرهای کوچک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوری چک هکر مظنون روس را به آمریکا تحویل داد

یِوگِنی نیکولین هکر ۲۹ ساله روس متهم به هک سایت‌های شناخته شده‌ای مانند لینکدین، دراپ‌باکس و برخی شرکت‌های بزرگ آمریکاست.

جمهوری چک یک هکر روس را، که مظنون به حملات سایبری به شبکه‌های اجتماعی از جمله «لینکدین» است، به ایالات متحده مسترد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری جمهوری چک روز جمعه اعلام کرد «یِوگِنی نیکولین» به آمریکا تحویل داده شده است.

پلیس چک اواخر مهر ۱۳۹۵ خبر بازداشت این تبعه روسیه را اعلام کرد و گفت او بر اساس حکم پلیس بین الملل، اینترپل، بازداشت شده است.

دادگاهی در جمهوری چک اوایل خرداد سال گذشته حکم داد که آقای نیکولین ۲۹ ساله می‌تواند به ایالات متحده یا فدراسیون روسیه تحویل شود.

مسکو نیز با بیان این که نیکولین در یک حمله سایبری و سرقت اطلاعات در سال ۲۰۰۹ دست داشته، خواهان استراداد او به روسیه بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به‎رغم ممنوعیت ویزا؛ وزارت خارجه آمریکا به برادر یک مرد بیمار ایرانی ویزا داد

مازیار هاشمی که به سرطان خون مبتلاست، امیدوار است با حضور برادرش، به خاطر شباهت ژنتیک، پیوند مغز استخوان او انجام شود.

به رغم وجود ممنوعیت صدور ویزا به خاطر دستور رئیس جمهوری ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا به یک مرد ایرانی که به منظور جراحی پیوند مغز استخوان به برادر بیمارش در آمریکا تقاضای ویزای سفر به آمریکارا کرده بود، روادید صادر کرد.

مازیار هاشمی که در آمریکاست به سرطان خون مبتلاست. او امیدوار است با حضور برادرش کامیار هاشمی، به خاطر شباهت ژنتیک از او پیوند استخوان دریافت کند.

کامیار هاشمی یک ماه پیش در سفارت آمریکا در ایروان ارمنستان تقاضای ویزا کرد اما درخواست او رد شد.بعد از درخواست وکیل آقای هاشمی، پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی، او را از اعطای ویزای سفر به موکلش مطلع کرد.

وزارت خارجه آمریکا از ارائه جزییات در مورد صدور این ویزا خودداری کرد.

براساس فرمان سوم مهاجرتی پرزیدنت ترامپ، شهروندان ایران و چند کشور دیگر به طور موقت از دریافت ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی منع شده اند و تنها برای ویزای کار یا دانشجویی می توانند اقدام کنند. با این حال، پرزیدنت ترامپ در دستور خود، به وزارت خارجه و سفارتخانه ها اختیار داده تا پرونده های خاص را با صلاحدید امنیت ملی آمریکا مورد بررسی قرار دهند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید کشورهای منع شده در فرمان او، با ایالات متحده برای بررسی پیشینه متقاضیان ویزا همکاری نمی کند. ایالات متحده برای هر متقاضی ویزای ورود به آمریکا از کشورهایی چون ایران، نیاز به بررسی پیشینه افراد دارد.

پرزیدنت ترامپ می گوید امنیت ملی و شهروندان آمریکا اولویت اوست.

دو فرمان اجرایی نخست پرزیدنت ترامپ در محاکم فدرال آمریکا با مشکلاتی مواجه شد اما دیوانعالی در نهایت دستور داد تا خردادماه، فرمان اجرایی سوم او می تواند اجرا شود.

متقاضیان از کشورهای ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی، و برخی از مقامات ونزوئلا به آمریکا فعلا امکان دریافت ویزای مهاجرتی مانند ازدواج و غیرمهاجرتی مانند توریستی را ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن در واکنش به اخراج دیپلمات‌های آمریکا از روسیه: حق پاسخگویی داریم

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده نسبت به اقدام مسکو برای اخراج شماری از دیپلمات‌های آمریکایی از روسیه واکنش نشان داد و آن را توجیه پذیر ندانست و گفت واشنگتن حق خود را برای واکنش به این اقدام مسکو محفوظ نگاه می دارد.

مسکو روز پنجشنبه اعلام کرد ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج و کنسولگری آمریکا در سن پترزبورگ را تعطیل می‌کند. چند روز پیشتر واشنگتن نیز همین تعداد دیپلمات و مامور اطلاعاتی روسیه را از ایالات متحده اخراج کرده است.

به دنبال مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس در بریتانیا و دخترش توسط گاز اعصاب، که لندن مسکو را مسئول آن می‌داند، ایالات متحده و کشورهای غربی شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاکم خود اخراج کردند.

مسکو ضمن رد این اتهام گفته است اقدام متقابل انجام می‌دهد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه خود گفت «به نظر می‌رسد روسیه تصمیم گرفته مسیر غیرقابل توجیه و تاسف‌انگیزی را در برابر اقدام کاملا توجیه پذیر ما اتخاذ کند. آنطور که ما متوجه شدیم روسیه بنا دارد اقدامات غیرقابل توجیه را علیه ۲۸ کشور دیگر که در کنار بریتانیا ایستادند هم اتخاذ کند. روسیه با این اقدام، خود را بیش از پیش منزوی می‌کند. ما در حال بررسی جزئیات اقدام روسیه هستیم و حق پاسخگویی به آن را برای خود محفوظ می داریم.»

خانم نائورت توضیحی درباره این که آیا واشنگتن تحریم‌های گسترده تری علیه مسکو اعمال خواهد کرد، ارائه نداد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر در روز پنجشنبه با اعلام خبر اخراج دیپلمات‌های آمریکایی گفت که دیپلمات‌های دیگر کشورها نیز اخراج خواهند شد. وی افزود «اقدامات ما متقابل است. ما هم اکنون جان هانتسمن سفیر آمریکا را برای اعلام تصمیممان به وزارت خارجه فرا خواندیم تا معاونم ریابکو او را از جزئیات امر مطلع کند.»

سفیر آمریکا در روسیه با تاکید بر این که این اقدام مسکو به ضرر مردم روسیه است، گفت «اقدام روسیه بر روی خدمات رسانی کنسولی ما در مناطقی که روس‌ها بدان نیاز دارند، تاثیر منفی گذاشته است. بر گسترش پیوند مردم با مردم که به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است تاثیر گذارده است.»

جان هانتسمن با این حال اضافه کرد که ایالات متحده همچنان خواستار همکاری با روسیه برای حل مشکلات جهانی مانند وضعیت کره شمالی، سوریه و ثبات در خاور میانه و کنترل تسلیحات هسته‌ای است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روزنامه‌نگار جمهوری آذربایجان و منتقد باکو در یک تیراندازی مجروح شد

یک خبرنگار تبعیدی جمهوری آذربایجان روز جمعه به ضرب گلوله یک فرد مهاجم به شدت مجروح، و همسرش نیز در این حمله کشته شد.

این حمله در حومه شهر تولوز واقع در جنوب فرانسه صورت گرفت.

شهردار منطقه گفت به نظر می رسد این حمله انگیزه های سیاسی داشته است.

به گزارش رویترز، رحیم نمازوف، از منتقدان صریح رهبری سیاسی جمهوری آذربایجان بوده است و پیش از آنکه در سال ۲۰۱۰ در فرانسه ساکن شود، مدتی در جمهوری آذربایجان زندانی بود.

نمازوف در ویدیویی که دسامبر گذشته در یوتیوب منتشر کرد، گفته بود پس از انتشار گزارش هایی که در آن از خشونت علیه سربازان واحدهای نظامی جمهوری آذربایجان نوشته بود، زندانی شد. او گفت ۶ ماه در سلول انفرادی زندانی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست عربستان برای تبرئه از اتهام دست داشتن در حملات یازده سپتامبر رد شد

سفارت سعودی در ایالات متحده از ابتدا اتهام دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را رد کرده بود.

یک قاضی دادگاه منطقه نیویورک با درخواست دولت عربستان سعودی برای تبرئه از اتهام دست داشتن در حملات یازده سپتامبر مخالفت کرد.

پیش از این، عربستان سعودی که در آمریکا به دست داشتن در حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ متهم شده، از دادگاه خواسته بود با تبرئه آن کشور پرونده اتهام را ببندد.

قاضی «جورج دنیلز» در حکم خود به «قانون اجرای عدالت علیه حامیان تروریسم» استناد کرده است.

لایحه ضد تروریسم در سال ۲۰۱۶ از تصویب کنگره آمریکا گذشت و پس از آن که پرزیدنت اوباما آن را وتو کرد، کنگره با اکثریت نزدیک به اتفاق باردیگر آن را از تصویب گذراند و به صورت قانون درآمد. این قانون اجازه بررسی اتهام دست داشتن عربستان در حملات ۲۰۰۱ را می دهد.

شان کارتر وکیل قربانیان و بازماندگان حمله‌های ۱۱ سپتامبر، که از عربستان سعودی شکایت کرده و خواستار پرداخت غرامت به قربانیان شده است، در پی حکم قاضی دنیلز گفت «این واقعا برای خانواده‌ها یک روز تاریخی است. آنها سالهاست در پی فرصتی بوده‌اند که دولت عربستان سعودی را در این باره پاسخگو قرار دهند.»

یادآوری کنیم که قاضی دنیلز پیشتر این ادعا را که حکومت عربستان سعودی در پشت جریان هواپیماربایان بوده و نیز شکایت شاکیان از بانک های سعودی و شرکت ساختمانی وابسته بن لادن را به این دلیل که صلاحیت رسیدگی به انها راندارد رد کرده بود.

صدها تن از بستگان قربانیان حمله های ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی شکایت کرده‌اند و می‌گویند کارکنان دولتی سعودی پیشاپیش از حمله‌های تروریستی اطلاع داشته و از طریق سازمان‌های خیریه از ربایندگان هواپیما حمایت مالی کرده‌اند.

از ۱۹ هواپیماربا ۱۵ تن شهروندان سعودی بودند و بنا به تحقیقات دولت آمریکا، که اکنون از وضعیت اسناد محرمانه و طبقه بندی شده خارج شده، بر می‌آید که شماری از دیپلمات‌های سفارت عربستان سعودی در آمریکا ربایندگان را می‌شناخته و از ورود آنها به آمریکا برای اجرای حمله‌ها آگاه بوده‌اند.

کمیسیون تحقیقاتی آمریکا که حمله‌های ۱۱ سپتامبر را بررسی کرده گزارش داده است هیچ شاهد و سندی وجود ندارد که نشان دهد حکومت عربستان سعودی به عنوان یک نهاد، یا مقام‌های بلندپایه آن کشور شخصا از تروریست‌ها حمایت مالی کرده باشند، اما کمیسیون این احتمال را رد نکرد که شاید خیریه‌های وابسته به دولت سعودی چنان حمایتی کرده باشند.

دولت سعودی از آغاز همه اتهام را رد کرده و مایکل کلوگ وکیل آن کشور گفته است گزارش‌های سی‌آی‌ای و اف‌بی‌آی هر نوع دست داشتن ریاض در حمله‌ها را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: نیروهای نظامی آمریکا «به زودی» از سوریه خارج می‌شوند

سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ریچفیلد اوهایو - ۹ فروردین ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در سخنانی غیرمنتظره اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا «به زودی» از سوریه خارج خواهند شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ در جریان سخنرانی خود در اوهایو که محور اصلی آن زیرساخت‌های کشور بود این مطلب را بیان کرد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت، پرزیدنت ترامپ با بیان این که ما کار داعش را تمام کردیم گفت «ما از سوریه بیرون می‌رویم، خیلی زود.»

نیروهای نظامی آمریکا در سوریه علیه گروه‌های جهادی افراطی، به ویژه داعش، در حال جنگ هستند و از کردهای سوری در این راه حمایت می‌کنند.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی مطرح شد که رسانه‌های ترکیه از نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در آنکارا در هفته آینده خبر داده‌اند.

سفیر ایران در ترکیه، ضمن تایید این خبر، گفته است که نشست وزیران خارجه روز ۱۴ فروردین و نشست سران در روز ۱۵ فروردین برگزار خواهد شد.

ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از نیروهای دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌، و ترکیه و آمریکا از مخالفان آن.

با سقوط شهر رقه، مرکز خلافت خودخوانده گروه داعش در سوریه، در اواخر مهر ماه سال گذشته، پیکارجویان آن گروه در سوریه عملا شکست خوردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در اقدامی کم‌سابقه، ولیعهد عربستان با خاخام‌های یهودی نیویورک دیدار کرد

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو

ولیعهد عربستان سعودی با گروهی از رهبران مذهبی، از جمله روحانیون یهودی، در نیویورک دیدار کرد؛ اقدامی کم‌سابقه در حوزه ارتباط بین مذاهب از سوی کسی که در عمل رهبری یک پادشاهی اسلامی را بر عهده دارد که آزادی‌های جزئی و نه چندان مهم مذهبی در آن مجاز است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ به نقل از بیانیه سفارت عربستان سعودی، محمد بن سلمان، وارث ۳۲ ساله پادشاهی سعودی که در حال حاضر در سفری سه هفته‌ای به ایالات متحده به سر می‌برد، روز چهارشنبه با دو شخصیت مسیحی کاتولیک و سه چهره مذهبی یهودی دیدار کرد.

عربستان سعودی تفسیر سخت‌گیرانه‌ای از اسلام سنی را به اجرا در می‌آورد، اما شاهزاده محمد گفته است که می‌خواهد آن کشور را به سمت «اسلام معتدل» که با جهان و همه مذاهب در تعامل باشد سوق دهد.

بنا بر اعلام سفارت سعودی در واشنگتن، طرفین در دیدار روز گذشته بر وجوه مشترک بین همه مردم تاکید کردند، به ویژه مؤمنان به دین که بر اهمیت تعامل، همزیستی، و همکاری با یکدیگر برای ترسیم آینده‌ای بهتر برای کل بشریت تاکید دارد.

با وجود آن که محمد بن سلمان اخیرا با شخصیت‌های مسیحی دیدار کرده بود، اما این نخستین بار است که خبر ملاقات او با رهبران مذهبی یهودی اعلام می‌شود.

در حالی که خارجی‌های پیرو دیگر مذاهب می توانند در اماکن خصوصی در عربستان سعودی فرائض دینی خود را اجرا کنند، اما هیچ کلیسا یا کنیسه‌ای در خیابان های آن کشور وجود ندارد. بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت گمرک عربستان سعودی، واردات صلیب و دیگر نشان‌ها و شمایل‌های مذاهب دیگر – از جمله ستاره داوود – به داخل کشور ممنوع است، و در عین حال اقلیت مسلمان شیعه نیز از وجود تبعیض علیه خود گلایه دارند.

به نوشته بلومبرگ، نشانه‌هایی از کاستن از محدودیت‌ها دیده می‌شود: برای نخستین بار، سال گذشته میلادی درخت‌های کریسمس در برخی از فروشگاه‌های پایتخت، ریاض، در انظار عمومی به نمایش در آمدند.

به گفته سفارت عربستان، خاخام ریچارد جیکوب رئیس «اتحادیه اصلاح یهودیت،» خاخام استیون ورنیک رئیس «کنیسه‌های متحد محافظه‌کار،» و آلن فاگین نایب رئیس «اتحادیه ارتدکس» شخصیت‌های مذهبی یهودی هستند که با شاهزاده محمد دیدار کردند.

این نخستین باری نیست که یکی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی با یک خاخام یهودی دیدار می‌کند؛ ملک عبدالله پادشاه فقید سعودی چندین بار با مارک اشنایر خاخام یهودی مقیم نیویورک عکس انداخته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست همسر دانشجوی پرینستون که در ایران بازداشت است، از ترامپ برای بازگرداندن او

«هوآ کیو» (راست)، همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون

«هوآ کیو» همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون که در ایران زندانی است، می گوید ضرب الاجل دوازدهم ماه مه بر سر توافق هسته ای ایران همچنین یک فرصت است.

به گزارش وبسایت شبکه فاکس نیوز، همسر «هوآ کیو»، «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون یک شهروند آمریکایی است که در ایران زندانی است.

هوآ کیو در گفتگویی با فاکس نیوز گفت: «این یک بحران است. امیدوارم این گروگان گیری در سطح دیگر مسائل امنیتی ارزیابی شده و مساله ای امنیتی علیه یک شهروند آمریکا تلقی شود.»

همسر این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار از دولت ترامپ می خواهد از مذاکرات با ایران برای آزادی شی یه ونگ استفاده کند.

مقام های ایران «ژیو وانگ» را در اوت ۲۰۱۶ دستگیر کردند. خانواده او می گویند در ایران به کار تحقیق تاریخ برای تز دکترایش می پرداخت.

ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

هوآ کیو می گوید: «من خیلی می ترسم که او دوباره دست به اعتصاب غذا بزند، همان طور که در دو سال گذشته دو بار چنین کرد. امیدوارم دولت ما و آقای ترامپ بتواند به او امید بدهند و خانواده ما را دوباره به هم برگردانند.»

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

برایان هوک، مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه ایالات متحده، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی با اروپا بر سر توافق هسته ای ایران را برعهده دارد می گوید درخواستی برای ملاقات با مقام های ایران داده بود: «تنها هدف از این درخواست تقاضای آزادی آمریکایی هایی است که آن ها بازداشت کرده اند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرکرده القاعده در لیبی در حمله پهپاد آمریکا کشته شد

«موسی ابو داوود» سرکرده شبکه القاعده در لیبی یکی از دو تروریستی بود که در حمله پهپاد آمریکایی در اواخر هفته به قتل رسید.

به گزارش رویترز، این حمله نشان می دهد که آمریکا فعالیت های ضد تروریستی خود در شمال آفریقا را گسترش داده و علاوه بر حمله به جنگجویان داعش ، القاعده را نیز هدف قرار می دهد. تا پیش از این حمله، آمریکایی ها افراد داعش را هدف می گرفتند اما اکنون مشخص شده است که آمریکا در تعقیب «القاعده شمال آفریقا» نیز هست.

در اعلامیه سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا در مورد حمله اخیر امده است: «ابو داوود پشتیبانی تدارکاتی مهمی را در اختیار القاعده شمال آفریقا می گذاشت، کمک تسلیحاتی و مالی می کرد و به این گروه تروریستی امکان می داد منافع آمریکا و غرب را تهدید کند.»

آمریکا می گوید حمله پهپاد با هماهنگی حکومت لیبی انجام شده و با تلفات غیر نظامی همراه نبوده است.

سال ۲۰۱۷ آمریکا ۷ حمله علیه تروریستها در لیبی انجام داد و در سال جاری میلادی این دومین حمله بود.

در پی کشته شدن قذافی و فروپاشی رژیم او القاعده و داعش با بهره گیری از خلاء امنیتی و اطلاعاتی در این سرزمین فعال شده اند و سال گذشته حملاتی علیه بورکینا فاسو و مالی انجام دادند.

سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا تاکید می کند که واگذاری این منطقه به حال خود موجب می شود شبکه های تروریستی بر دامنه فعالیتهای خود بیفزایند و علیه شهروندان آمریکا و متحدان دست به توطئه های خطرناک بزنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه در اقدامی تلافی جویانه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد

روسیه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد. به گفته وزارت امورخارجه روسیه این دیپلمات ها باید تا ۵ ماه آوریل خاک روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای روز پنجشنبه اعلام کرد اقدام روسیه نشان می دهد که مسکو به دیپلماسی علاقه ندارد و واشنگتن حق خود را برای اقدامات بیشتر محفوظ نگه می دارد.

پیشتر و در واکنش به اتهام مقامات بریتانیایی به مسکو که روسیه در مسمومیت یک جاسوس سابق روس مقیم بریتانیا نقش داشته است، آمریکا دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روس از ایالات متحده را صادر کرده بود.

چندین کشور غربی دیگر نیز تصمیمات مشابهی علیه روسیه اتخاذ کردند.

بریتانیا می گوید مامور سابق روس و دخترش با استفاده از یک ماده سمی و مرگبار ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی، مسموم شدند و مقامات روسیه را پشت این قضیه می داند. اما مسکو این اتهام را رد کرده است. بریتانیا نیز چندین دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده است.

روسیه همچنین گفته است علیه کشورهای دیگری که دیپلمات های روس را اخراج کردند، دست به اقدام متقابل می زند.

آمریکا علاوه بر دستور اخراج دیپلمات ها دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل، واقع در شمال غرب ایالات متحده را نیز صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایتالیا مخالف اعمال تحریم های جدید علیه ایران است

رویترز می گوید بریتانیا و دو کشور آلمان و فرانسه سعی در متقاعد کردن ایتالیا دارند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد فرانسه، بریتانیا، و آلمان برای متقاعد کردن شرکای اروپایی خود که از تحریم های جدیدی علیه ایران حمایت کنند، با سختی روبرو هستند.

به گزارش این خبرگزاری، دیپلمات ها می گویند ایتالیا می گوید که شک دارد که آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران راضی شود و در برجام بماند.

در یک جلسه که روز چهارشنبه سفیران کشورهای اتحادیه اروپا پشت درهای بسته در بروکسل داشتند، نمایندگان لندن، پاریس، و برلین خواستار حمایت رسمی اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های جدید در ماه آوریل شدند. اما ایتالیا که از حمایت اسپانیا و اتریش برخوردار بود، با این طرح مخالفت کرده است.

تحریم های جدید در نظرگرفته شده شامل ممنوعیت سفر، و توقیف دارایی هایی حدود ۱۵ نفر از ایرانیان و شرکت ها و گروه های مرتبط با برنامه موشک های بالیستیک ایران و همچنین آنهایی است که در جنگ سوریه نقش دارند.

ایتالیا می گوید این تحریم ها به اندازه ای نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کند در برجام بماند. تحت قوانین اتحادیه اروپا، اعمال تحریم های اقتصادی باید از حمایت همه اعضا برخوردار باشد.

به گفته دیپلمات ها، ایتالیا می گوید «گفتگو» را به اعمال تحریم های جدید ترجیح می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین بار پس از سوء قصد طالبان، ملاله یوسف‌زی به پاکستان باز گشت

«ملاله یوسف‌زَی» دختر پاکستانی و برنده جایزه صلح نوبل روز پنجشنبه بعد از شش سال، به کشورش بازگشت. از ۶ سال پیش که ملاله بر اثر تیراندازی طالبان در روستای سوات، زخمی و برای درمان به خارج منتقل شد، این نخستین دیدار او از پاکستان است.

ملاله اکنون ۲۰ ساله است و برای گسترش آموزش و پرورش دختران در سطح جهان فعالیت می کند.

در همین راستا چند ساعتی پس از ورود به پاکستان در اسلام آباد با «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و در حضور نخست وزیر، اعضای کابینه، قانونگذاران، فعالان جامعه مدنی و دانش آموزان که به این مناسبت در دفتر نخست وزیری گرد آمده بودند گفت «هنوز هم باورم نمی شود که اینجا هستم.»

در سخنان او که مستقیم از شبکه تلویزیونی پاکستان پخش شد، گفت همیشه در رویایم بود که به پاکستان بازگردم و بر خاک میهنم پا بگذارم.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ هنگامی که ملاله از دبستان به خانه باز می گشت از ناحیه سر، هدف تیراندازان نقاب پوش قرار گرفت.

او برای درمان زخم های جمجمه، ابتدا در پاکستان و سپس در لندن مورد عمل جراحی قرار گرفت.

گروه طالبان مسئولیت ترور را برعهده گرفت و اعلام کرد باز هم او را هدف حمله قرار خواهد داد. طالبان ملاله را به ترویج فرهنگ غربی در کشور اسلامی پاکستان متهم می کرد.

سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.
سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.

بعد از بهبودی، ملاله در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت و همراه با یک نفر دیگر یک صندوق برای کمک به دختران در کشورهایی مانند سوریه،کنیا، نیجریه ، اردن و پاکستان دایر کرد تا برای تحصیلات دبیرستانی آنها تامین مالی کند. این صندوق به گفته او تاکنون ۶ میلیون دلار برای کمک به تحصیلات دبیرستانی دختران اختصاص داده است.

ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش در زمینهٔ حق تحصیل کودکان، جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۱۴ را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد تا یکی از جوانترین برندگان این جایزه باشد.

مخالفان محافظه کار در پاکستان می گویند ترور ملاله از سوی غرب صحنه سازی شده بود تا چهره پاکستان را تخریب کنند.

نخست وزیر پاکستان با ابراز خشنودی از حضور ملاله در کشور گفت او در مقام دختر پاکستان برای کشورش شهرت و احترام جهانی را کسب کرده است.

وی ملاله را مشهور ترین شهروند در تاریخ پاکستان خواند و گفت از آنجاکه ملاله یک شهروند عادی نیست تامین امنیت او برعهده دولت است.

گراهام پس از دیدار با ترامپ: «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش است

لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی از حزب جمهوریخواه در مجلس سنا - آرشیو

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام می‌گوید انتظار دارد که «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش باشد.

به گزارش نشریه واشنگتن اگزمینر، وی این مطلب را چهارشنبه شب در فاکس نیوز در پی ملاقات ۹۰ دقیقه‌ای با رئیس جمهوری بیان کرد.

به گفته این سناتور ارشد، به رغم برخی گزارش‌های منفی رسانه‌ای، پرزیدنت دونالد ترامپ از تمرکز بالا و خوش‌بینی زیادی برخوردار است.

وی گفت «به نظر می‌رسد او کارش را خوب انجام می‌دهد» و افزود «لحظات تاریخی در ماه مه در مورد کره شمالی و ایران در پیش است.»

سناتور گراهام توضیح بیشتری در این زمینه نداد، اما در عوض فهرستی از موفقیت‌ها و اهداف مالیاتی و مهاجرتی دولت را بر شمرد.

وی درباره چشم انداز دیدار سران آمریکا و کره شمالی گفت، فکر می‌کنم ترامپ آمادگی برداشتن گام بزرگی را در ارتباط با پیونگ یانگ، با امید به این که بتواند به تهدید هسته‌ای در شبه جزیره کره پایان دهد، دارد.

اوایل ماه جاری میلادی، فرستاده کره جنوبی در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ دعوت کیم جونگ اون برای دیدار در ماه مه را پذیرفته است.

کاخ سفید و شخص رئیس جمهوری، ضمن تایید این خبر، گفته‌اند مقدمات انجام این دیدار در حال بررسی است؛ اما جزئیات و تاریخ آن هنوز مشخص نیست.

در مورد ایران نیز، راج شاه معاون امور مطبوعاتی کاخ سفید اخیرا گفته است اگر تغییری در توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با تهران صورت نگیرد، پرزیدنت ترامپ برای «خروج بالقوه» از برجام آماده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اکوادور دسترسی جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را به اینترنت قطع کرد

جولیان آسانژ مدتهاست در سفارت اکوادور در لندن مستقر است.

سفارت اکوادور در بریتانیا که جولیان آسانژ، بنیانگذار ۴۶ ساله سایت افشاگر ویکی لیکس در آن پناه گرفته است، دسترسی آسانژ به اینترنت را قطع کرد.

سفارت اکوادور گفته است این اقدام برای ممانعت از دخالت آسانژ در امور دیگر کشورها گرفته شده است.

با این اقدام جولیان آسانژ فعلا قادر نیست که با جهان خارج ارتباط برقرار کند.

آسانژ اخیرا این اتهام را زیر سوال برده بود که روسیه یک جاسوس پیشین روس را در بریتانیا با استفاده از یک ماده ای که در زمان اتحاد جماهیر شوروی تولید می شد، مسموم کرده است.

این اولین باری نیست که جولیان آسانژ به طور ضمنی از روسیه طرفداری کرده است. آسانژ از سال ۲۰۱۲ که اکوادور به او پناهندگی سیاسی کرد، در سفارت این کشور در لندن به سر می برد. پناهندگی پس از آن به او داده شد که سوئد وی را به جرائم جنسی متهم کرد، اتهامی که آسانژ ۴۶ ساله آن را انکار کرده است.

مقامات سوئد از پیگیری پرونده علیه آسانژ، شهروند استرالیا، صرف نظر کرده اند اما او نگران است که در ارتباط با فعالیت های ویکی لیکس به آمریکا تحویل داده شود.

آسانژ سال گذشته نیز از جدایی طلبان کاتالونیا در اسپانیا حمایت کرده بود که در پی آن رئیس جمهوری اکوادور از او خواست از حمایت علنی از کمپین جدایی طلبان کاتالونیا خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران دو کره ۷ اردیبهشت دیدار می‌کنند؛ مقدمه‌ای برای دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی

رسانه های کره جنوبی خبر ملاقات قریب الوقوع پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی را مخابره کردند.

زمان دیدار رهبران کره شمالی و جنوبی تعیین شد. قرار است این دو، روز هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) دیدار و گفتگو کنند. این دیدار در این سطح، پس از یک دهه برگزار می شود. دیدار رهبران دو کره، پیش از دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی است که هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.

زمان برگزاری این دیدار تاریخی میان «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی روز پنجشنبه ۹ فروردین در دیدار هیات های نمایندگی دو طرف در دهکده غیرنظامی و مرزی پان-مون-جوم به تایید دو طرف رسید.

ری سون گوون رئیس کمیته اتحاد مجدد مسالمت آمیز کشور گفت: مذاکرات مربوط به دیدار سران کره شمالی و جنوبی به این نتایج منجر شد. اولین دیدار دو رهبر کره شمالی و جنوبی در روز هفتم اردیبهشت در خانه صلح در بخش جنوبی روستای پانمونجوم صورت خواهد پذیرفت.

پیش از این پرزیدنت ترامپ پذیرفت با رهبر کره شمالی دیدار کند. تاکنون جزئیاتی از این دیدار احتمالی منتشر نشده است اما رایزنی هایی انجام گرفته است.

این دیدار تاریخی بین رهبران دو کره، بعد از یک سال تنش های فزاینده میان پیونگ یانگ و جامعه جهانی بر سر برنامه ها و آزمایشهای موشکی و اتمی کره شمالی برگزار می شود.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد توانست طی یکسال گذشته دو قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل، علیه سرپیچی پیونگ یانگ به تعهدات بین المللی خود به تصویب برساند.

برپایه این مصوبات کره شمالی از یک سوم در آمد خارجی خود و دریافت سوخت فسیلی مانند نفت محروم شد.

این تحولات پس از دیدار و گفتگوی رهبر کره شمالی با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که تنها متحد پیونگ یانگ است، صورت می پذیرد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در واکنش به دیدار کیم جونگ اون از چین گفت که آمریکا مسیر اتخاذ شده را صحیح می داند.

وی گفت: ما خوشبینی محتاطانه ای داریم. اما احساس می کنیم که امور در مسیر درستی در حال حرکت هستند.

خانم سندرز افزود که آمریکا تا حصول نتایج مورد نظر، کمپین فشار حداکثری که کره شمالی را به ورود به مذاکره متقاعد کرده ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به سفر این هفته رهبر کره شمالی به چین افزود: شما شاهد بودید که او به عنوان رهبر کشورش برای اولین بار سرزمینش را ترک کرد؛ بر آورد ما اینست که کمپین فشار حداکثری اثر مثبتی داشته است. ما این فرآیند را به امید اینکه ملاقات پرباری داشته باشیم ادامه می دهیم.

اگر چه رسانه های چین اعلام کردند که رهبر کره شمالی حاضر است درباره عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی مذاکره کند، اما در ازای آن، خواستار پاسخ مثبت از سوی ایالات متحده است.

ریچارد بول تحلیلگر ارشد مسائل خاوردور در اندیشکده بروکینگز به نکاتی در این باره اشاره دارد. او می گوید برپایه خواسته های تاریخی کره شمالی در این مذاکرات، آنها احتمالا خواستار پایان اتحاد نظامی آمریکا-کره جنوبی، و خروج نیروهای آمریکایی از کره جنوبی هستند. اموری که نه آمریکا و نه کره جنوبی حتی حاضر نیستند درباره آن فکر کنند.

به هر حال نتایج مذاکرات بین دو رهبر کره شمالی و جنوبی می تواند مطالب بسیاری درباره دیدار تاریخی بین پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون به دنبال داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورش و آتش سوزی در بازداشتگاه پلیس ونزوئلا ۶۸ کشته برجای گذاشت

خانواده قربانیان شورش بازداشتگاه

آتش سوزی و شورش در بازداشتگاه یک پاسگاه پلیس در ونزوئلا ۶۸ کشته به جای گذاشت. به گفته شاهدان و دولت، این شورش روز چهارشنبه در پاسگاه شهر والنسیا روی داد.

خانواده ها به امید کسب اخبار درباره قربانیان بیرون پاسگاه جمع شدند که پلیس آنها را با شلیک گاز اشک آور متفرق کرد.

مقامات تا اواخر روز چهارشنبه اطلاعاتی درباره شورش منتشر نکردند.

زندان های ونزوئلا به شلوغی بیش از حد ظرفیت شهرت دارند و معمولا در بین زندانیان سلاح و مواد مخدر نیز یافت می شود. بروز شورش هایی که منجر به کشته شدن ده ها نفر می شود در ونزوئلا نادر نیست.

به گفته مقامات یک مامور پلیس که تیر به پای او شلیک شده بود در وضعیت با ثباتی است و آتش نشانها آتش سوزی در بازداشتگاه را مهار کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تبادل نظر در امور امنیت منطقه ای در دیدار هیات پارلمانی حزب دموکرات آمریکا از اسرائیل و اردن

دیدار نانسی پلوسی رهبر فراکسیون اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از اسرائیل یکی از فرصت های معدود از هنگام آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت دونالد ترامپ بود که مقامات ارشد حزب دموکرات از دیدگاه های سران اسرائیل و اردن آگاه شوند و با آن ها درباره مسائل روز گفتگو کنند.

ولی سفر این هیات، در رسانه های همگانی اسرائیل بازتاب گسترده ای نداشت.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت که گفتگوهای هیات پارلمانی حزب دموکرات با مقامات اسرائیل و اردن، بر محور مسائل امنیت بین المللی و همکاری با ایالات متحده دور می زد.

خانم پلوسی و همراهان، در دوران اقامت کوتاه در اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و همچنین وزیر دفاع اویگدور لیبرمن ملاقات و گفتگو داشتند.

ولی پیش یا پس از آن کنفرانس مطبوعاتی مشترک برپا نشد و اعضای هیات نیز با خبرنگاران سخن نگفتند.

با این همه، دفتر پارلمانی خانم پلوسی پیش از آغاز سفر، روز شنبه ۱۷ مارس بیانیه ای انتشار داد که در آن آمده بود: «هیچ دستاورد سیاسی در قرن بیستم نمی تواند بالاتر از برپایی کشور اسرائیل باشد».

در ادامه بیانیه آمده بود که خانم پلوسی و اعضای هیات او درباره «امنیت جهانی و منطقه ای و همکاری بین کشورها»، با مقامات آن ها گفتگو خواهند کرد.

دیدار از اورشلیم، سه هفته پیش از جشن های هفتادمین سالگرد استقلال اسرائیل انجام گرفت.

در ادامه بیانیه از قول خانم پلوسی آمده بود: «ما انتظار داریم که دیدارهای ثمربخشی داشته باشیم که در جریان آن ها از جمله این موضوع مطرح شود که چگونه می توان روابط اقتصادی و امنیتی بین دو ملت را تقویت و توسعه بخشید»

رهبر فراکسیون دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین نوشت: «اعضای حاضر در هیات ما علاقه دارند از وضع آوارگان سوری نیز آگاه شوند و با چالش های بشردوستانه آشنا شوند و مشکلاتی را که در برابر اقلیت دروزی قرار دارد بشناسند».

در ادامه بیانیه ای که از طرف دفتر خانم پلوسی در واشنگتن انتشار یافت، از قول وی آمده است: «هیات ما خرسند است که می تواند از قول ملت آمریکا بهترین شادباش های خود را به ملت اسرائیل تقدیم کند».

شمار اعضای هیات ده نفر بود که سه تند از آنان یهودی بودند. وب سایت خبری «عاروتس شبع» (کانال هفتم) در اسرائیل نوشت که همه آن ها اعضای دموکرات کنگره بودند و کسی از میان جمهوریخواهان در آن عضویت نداشت.

اعضای هیات روز سه شنبه ۲۰ مارس با «اویگدور لیبرمن» وزیر دفاع دیدار کردند و به تفصیل درباره امور امنیتی خاورمیانه با وی به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش «عاروتس شبع» وزیر دفاع اسرائیل در آغاز این دیدار از دولت ایالات متحده به خاطر ادامه پشتیبانی تزلزل ناپدیر از این کشور سپاسگزاری کرد.

او همچنین از مبلغ اهدایی به اسرائیل در بودجه ای که اخیرا در کنگره به تصویب رسیده ابراز خرسندی عمیق کرد و یادآور شد مبلغ تعیین شده برای اعطای کمک به اسرائیل در این بودجه، به ۷۰۵میلیون دلار می رسد که بی سابقه است.

مقامات وزارت دفاع به «عاروتس شبع» گفتند که محور اصلی مذاکرات، رویدادهای خاورمیانه و خطرات ناشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران بود.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل، لیبرمن در این دیدار از جمله گفت که جمهوری اسلامی ایران در متزلزل ساختن ثبات در خاورمیانه در صف مقدم قرار دارد.

لیبرمن در توضیح دیدگاه خود گفت: «حکومت ایران است که کشورهای حوزه خلیج فارس را به خطر می اندازد و به سوی آن ها موشک پرتاب می کند، و از طریق کمک رسانی نظاامی به حوثی ها، ثبات در یمن را برهم می زند».

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه سخنان خود در مورد خطرات جمهوری اسلامی ایران گفت: «رژیم ایران می کوشد موجب سقوط دولت بحرین شود و پشت سر دیکتاتور جنایتکار و تشنه به خون حکومت سوریه قرار دارد، سازمان تروریستی حزب الله لبنان را مورد حمایت قرار می دهد و آن را مسلح میسازد و موجب اسیب رسانی به سیادت و حق حاکمیت لبنان می شود و برای برهم زدن انتخابات در عراق تلاش می کند».

اعضای هیات روز جمعه ۲۳ مارس در دفتر نخست وزیری در اورشلیم، با بنیامین نتانیاهو دیدار کردند ولی هیچ گونه خبری درباره مطالب و مسائل مورد بحث انتشار نیافت

نانسی پلوسی و همراهان، از اورشلیم رهسپار عمان شدند.

رهبر فراکسیون اقلیت دمکرات در کنگره آمریکا درباره اهمیت این سفر به اختصار گفت: «دیدار ما از اردن در دوران حساسی از روابط ایالات متحده با این متحد کلیدی صورت می گیرد».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتایج اولیه انتخابات مصر: السیسی به آسانی پیروز می‌شود

مقابل یک مرکز اخذ رای در قاهره، زنان مصری در حال خواندن سرودهای ملی و مردی که می رقصد - ۲۰۱۸

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری مصر نشان می دهد عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی مصر پیشتاز است و انتظار می رود با اختلاف عمده ای نسبت به تنها رقیبش پیروز انتخابات شود.

اما به گزارش رویترز، میزان مشارکت در انتخابات امسال پایین تر از انتخابات چهار سال پیش است که اولین بار او را به ریاست جمهوری رساند.

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری قرار است دوم ماه آوریل منتشر شود.

برآوردهای اولیه رسانه دولتی مصر میزان مشارکت در انتخابات را حدود ۴۰ درصد نشان می دهد که بسیار پایین تر از میزان مشارکت ۴۷ درصدی انتخابات سال ۲۰۱۴ است.

با این حال، رسانه دولتی مصر اوایل روز پنجشنبه یک «مشارکت بالا» را پیش بینی کرد و برنامه های رادیویی مصر نیز گفتند بیشتر رای دهندگان را جوانان مصری تشکیل می دهند.

خبرگزاری رویترز همچنین گزارش داده است که مقامات سعی کرده اند با پرداخت پول، برخی از مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کنند.

منتقدان سیسی انتخابات مصر را غیرواقعی می دانند و می گویند تنها رقیب او، موسی مصطفی موسی، کاندیدای واقعی نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا می‌توان به رهبر کره شمالی برای مذاکره اعتماد کرد؟ از رابطه کره شمالی و ایران چه می‌دانیم

دیدار کیم جونگ اون از چین که بنا به گزارش ها در باره آمادگیش برای ملاقات با همتای کره جنوبی خود آقای مون و سپس با پرزیدنت دونالد ترامپ بوده، بار دیگر در محافل سیاسی واشنگتن این سئوال را مطرح کرده که آیا می توان به رهبر کره شمالی اعتماد کرد؟ بویژه با توجه به پیوندهای سری که این رژیم با ایران دارد.

برخی از کارشناسان در واشنگتن می گویند که ایالات متحده باید نسبت به دیدار احتمالی بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی «کیم جونگ اون» که قرار است در ماه می صورت پذیرد، رویکردی محتاطانه داشته باشد ، زیرا که پیوند کنونی بین ایران و کره شمالی بسیار نگران کننده است.

«جیم فلیپس» تحلیلگر ارشد بنیاد هریتیج گفت: به نظر من، این واقعیت که کرهٔ شمالی در گذشته از همهٔ توافق‌های دیپلماتیک مرتبط بامسئلهٔ هسته ای تخطی کرده است، تصویر بسیار ضعیفی از آینده ترسیم می‌کند. من نمی‌دانم که کابینهٔ ترامپ چگونه می‌تواند به کرهٔ شمالی اطمینان کند به این امید که آنکشور به قول و قرارهای خود پایبند بماند، به ویژه با توجه به این که در گذشته در انجام این مهم ناکام بوده است.

این تحلیلگر با اشاره به سابقه توافق ایران گفت: ایران نیز در رابطه با توافق‌های هسته‌ای خود با سه کشور بزرگ اروپا - که از آن خارج شده است - پیشینه‌ای طولانی در ارتکاب به تقلب دارد. بنابراین، اگر این‌جا ارتباطی وجود داشته باشد، ارتباط بین دو حکومت سرکش است که از تعهدات دیپلماتیک گذشتهٔ خود سرپیچی کرده‌اند، و نمی‌توان در آینده نیز به آنها اعتماد کرد.

جیم فلیپس یاد آور شد که دو رژیم در زمینه تبادلات فن آوری تسلحیات غیر قانونی تاریخچه ای دارند که شامل همکاری هسته ای نیز می شود.

وی گفت: ما این را می‌دانیم که مبادلات گسترده‌ای از فناوری موشکی بین این دو کشور وجود داشته است. دست‌کم بخشی از توانایی موشکی بالیستیک ایران، که بزرگترین نمونه از این دست در خاورمیانه است، از کره شمالی آمده است. ما می‌دانیم که کرهٔ شمالی برای ساخت یک راکتور در بیابان - که اسراييل در سال ۲۰۰۷ آن را بمباران کرد - با سوریه همکاری کرده بود. به باور من، هزینهٔ ساخت آن راکتور توسط ایران تامین شده بود تا بتواند به موضوع گردآوری اطلاعات مرتبط با مسئلهٔ هسته‌ای در داخل ایران، پایان بخشد.

آقای فیلیپس افزود: به نظر من این مسئله احتمال همکاری ایران و کرهٔ شمالی در زمینهٔ مسائل هسته‌ای در داخل کرهٔ شمالی را مطرح می‌کند. بنابراین، این رابطهٔ کرهٔ شمالی و ایران یکی از دلایلی است مبنی بر اینکه نمی‌توان به هیچ یک از این دو رژیم اعتماد کرد.

آقای فلیپس توصیه می کند که بهتر است پیش از دیدار بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی، واشنگتن وزیر خارجه خود را به کره شمالی اعزام کند.

نسخه تلویزیونی این گزارش را در زیر ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام سازمان ملل: ۱۵۰ میلیون دلار دیگر برای کمک به آوارگان سوری نیاز است

یک مقام سازمان ملل متحد گفت برای ارائه کمک‌های فوری به حدود ۲۵۰ هزار نفر از مردم جنگ‌زده سوریه، که به دنبال تشدید درگیری‌ها در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق و عفرین در شمال از این مناطق آواره شده‌اند، ۱۵۰ میلیون دلار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی الزعتری هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه روز چهارشنبه گفت به دنبال حملات نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی حدود ۸۰ هزار نفراز آن منطقه فرار کرده‌اند؛ حملات سنگینی که ظرف پنج هفته جان ۱۶۰۰ نفر را گرفته است.

خالد الحبوباتی مدیر هلال احمر سوریه نیز، که همراه الزعتری در یک نشست خبری مشترک در دمشق حضور داشت، گفت حدود ۲۶ هزار نفر از آاین آوارگان پس از بازپس‌گیری برخی مناطق غوطه شرقی که پیشتر در تصرف مخالفان بود، به محل سکونت خود باز گشته‌اند.

به گفته الزعتری حدود ۱۸۰ هزار نفر دیگر در پی حملات ارتش ترکیه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه مجبور به ترک منطقه شده‌اند که نیاز فوری به کمک‌‌های اولیه دارند. وی افرود بودجه برای ارائه این کمک‌ها تامین می‌شود، اما از میزان مورد نیاز کمتر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض «بنکسی» در اثر دیواری جدید به بازداشت هنرمند دربند کُرد

«زهرا دوغان» نقاش و روزنامه‌نگار کرد که به دلیل نقاشی پرچم ترکیه بر دیوار شهرهای ویران شدە توسط ارتش ترکیه به زندان افتاده، سوژه جدید ترین اثر بنکسی، نقاشی ناشناس اما معروف انگلیسی شده است.

شهر «نوسایبین» در ترکیه، سال پیش در عملیات ارتش ترکیه مورد حمله قرار گرفت و زهرا به دلیل کشیدن نقاشی روی ویرانه های این شهر، به دو سال و ده ماه زندان محکوم شد.

نیویورک - اثر بنکسی
نیویورک - اثر بنکسی

بنکسی در تقاطع خیابان «هیوستون» و «باوری» در نیویورک نقاشی ۲۱ متری کشیده است که شباهت به میله های زندان و همچنین مانند خطوط شمارش روزهاست که نشان از انتظار آزادی دارد.

در این نقاشی دیواری چهره زهرا که پشت میله های زندان ایستاده است هم کشیده شده و زیر آن نوشته شده است «زهرا را آزاد کنید.»

هنوز ۱۸ ماه از حکم زندان زهرا باقی مانده است.

بنکسی که هویتش شناخته شده نیست، در نقاشی های دیواری خود به مسائل سیاسی و اجتماعی می پردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سودان پس از لغو تحریم‌های آمریکا آماده گام بعدی است

کارگران در بازار خارطوم

سال گذشته ایالات متحده تحریم های اقتصادی دراز مدت خود را علیه سودان لغو کرد. این تحریم ها شامل متوقف کردن بازرگانی، توقیف برخی از دارایی ها، محدود کردن فعالیت بانک های سودانی و اعمال محدودیت برای بانک های خارجی برای تجارت با سودان بود.

اما لغو تحریم ها به نظر متخصصان، به جای آن که موجب رونق اقتصاد شود، به رشته ای از گام هایی اضافه شد که سودان باید بردارد تا روابطش را با خارج عادی کند و شاید چشم انداز اقتصادی سودان را بهبود بخشد.

دهه ها بود که روابط سودان و آمریکا بیشتر با تنش همراه بود تا همکاری. از جمله نقاط افت این روابط، ترور سفیر آمریکا در سودان در خارطوم در سال ۱۹۷۳ بود، پناه دادن به اسامه بن لادن در سال های دهه نود، و همچنین حمایت دولت سودان از خشونت های علیه غیرنظامیان در دارفور که آمریکا آن را نسل کشی خواند.

نخستین تحریم لغو شده آمریکا علیه سودان، به اتهام حمایت خارطوم از تروریسم و کارنامه بد سودان در زمینه حقوق بشر در سال ۱۹۹۷ و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون اعمال شد.

خانم ماریکارلین ییتز که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کاردار سفارت آمریکا در سودان بود می گوید: «روابط آمریکا و سودان، هیچوقت آرام و بی تنش نبوده است. »

او می افزاید: «اما از حدود یک سال اخیر اوضاع پس از دهه ها عوض شده و اکنون در مرحله تازه ای است و فکر می کنم اکنون فرصتی برای تجدید روابط با خارطوم به وجود آمده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با ادامه پرسش ها درباره توافق هسته ای ایران قیمت نفت بالا و پایین می رود

بهای نفت در بازار تجاری نیویورک، در روز سه شنبه، در حالی که فعالان بازار تاثیر افزایش عرضه در برابر خطرهای ژئوپولیتیک را می سنجیدند، حدود سی سنت یا نیم درصد در هر بشکه کاهش یافت.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: تاجران و تحلیلگران انتظار دارند داده های دولتی که قرار است چهارشنبه منتشر شود از یک رشد یک میلیون و چهارصد هزار بشکه ای در ذخایر نفت خام خبر بدهد.

داده های «انستیتو آمریکن پترولیوم»، یک گروه صنعتی، از ذخیره نفتی آمریکا، از یک افزایش پنج میلیون و سیصد هزار بشکه ای در تولید نفت خام حکایت دارد. بر مبنای این داده ها، همچنین شاهد کاهش پنج میلیون و هشتصد هزار بشکه ای در ذخایر بنزین و کاهش دو میلیون و دویست هزار بشکه ای در ذخایر میعانات هستیم.

در روزهای اخیر، بهای نفت تحت تاثیر احتمال کاهش بالقوه تولید نفت در ایران و افزایش ثابت خروجی آمریکا از تولید کنندگان نفت سنگ یا نفت شیل در نوسان بوده است.

مسئول پژوهش خاورمیانه در «بانک توکیو-میتسوبیشی یو اف جی» می گوید: «خطرات ژئوپولتیک تازه بالا گرفته ناشی از سیاست شدیدتر آمریکا در قبال ایران به روشنی احتمال تلاطم در تجارت نفت را با خطر کوتاه مدت برای بهای نفت به همراه داشته است.»

خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به معنای بازگشت دوباره تحریم های اقتصادی است و «دست کم تولید روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران در خطر قرار می دهد».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG