لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۱۵

سرخط خبرها

درخواست همسر دانشجوی پرینستون که در ایران بازداشت است، از ترامپ برای بازگرداندن او

«هوآ کیو» (راست)، همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون

«هوآ کیو» همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون که در ایران زندانی است، می گوید ضرب الاجل دوازدهم ماه مه بر سر توافق هسته ای ایران همچنین یک فرصت است.

به گزارش وبسایت شبکه فاکس نیوز، همسر «هوآ کیو»، «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون یک شهروند آمریکایی است که در ایران زندانی است.

هوآ کیو در گفتگویی با فاکس نیوز گفت: «این یک بحران است. امیدوارم این گروگان گیری در سطح دیگر مسائل امنیتی ارزیابی شده و مساله ای امنیتی علیه یک شهروند آمریکا تلقی شود.»

همسر این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار از دولت ترامپ می خواهد از مذاکرات با ایران برای آزادی شی یه ونگ استفاده کند.

مقام های ایران «ژیو وانگ» را در اوت ۲۰۱۶ دستگیر کردند. خانواده او می گویند در ایران به کار تحقیق تاریخ برای تز دکترایش می پرداخت.

ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

هوآ کیو می گوید: «من خیلی می ترسم که او دوباره دست به اعتصاب غذا بزند، همان طور که در دو سال گذشته دو بار چنین کرد. امیدوارم دولت ما و آقای ترامپ بتواند به او امید بدهند و خانواده ما را دوباره به هم برگردانند.»

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

برایان هوک، مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه ایالات متحده، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی با اروپا بر سر توافق هسته ای ایران را برعهده دارد می گوید درخواستی برای ملاقات با مقام های ایران داده بود: «تنها هدف از این درخواست تقاضای آزادی آمریکایی هایی است که آن ها بازداشت کرده اند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرکرده القاعده در لیبی در حمله پهپاد آمریکا کشته شد

«موسی ابو داوود» سرکرده شبکه القاعده در لیبی یکی از دو تروریستی بود که در حمله پهپاد آمریکایی در اواخر هفته به قتل رسید.

به گزارش رویترز، این حمله نشان می دهد که آمریکا فعالیت های ضد تروریستی خود در شمال آفریقا را گسترش داده و علاوه بر حمله به جنگجویان داعش ، القاعده را نیز هدف قرار می دهد. تا پیش از این حمله، آمریکایی ها افراد داعش را هدف می گرفتند اما اکنون مشخص شده است که آمریکا در تعقیب «القاعده شمال آفریقا» نیز هست.

در اعلامیه سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا در مورد حمله اخیر امده است: «ابو داوود پشتیبانی تدارکاتی مهمی را در اختیار القاعده شمال آفریقا می گذاشت، کمک تسلیحاتی و مالی می کرد و به این گروه تروریستی امکان می داد منافع آمریکا و غرب را تهدید کند.»

آمریکا می گوید حمله پهپاد با هماهنگی حکومت لیبی انجام شده و با تلفات غیر نظامی همراه نبوده است.

سال ۲۰۱۷ آمریکا ۷ حمله علیه تروریستها در لیبی انجام داد و در سال جاری میلادی این دومین حمله بود.

در پی کشته شدن قذافی و فروپاشی رژیم او القاعده و داعش با بهره گیری از خلاء امنیتی و اطلاعاتی در این سرزمین فعال شده اند و سال گذشته حملاتی علیه بورکینا فاسو و مالی انجام دادند.

سرفرماندهی آمریکا در شمال آفریقا تاکید می کند که واگذاری این منطقه به حال خود موجب می شود شبکه های تروریستی بر دامنه فعالیتهای خود بیفزایند و علیه شهروندان آمریکا و متحدان دست به توطئه های خطرناک بزنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه در اقدامی تلافی جویانه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد

روسیه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی را صادر کرد. به گفته وزارت امورخارجه روسیه این دیپلمات ها باید تا ۵ ماه آوریل خاک روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای روز پنجشنبه اعلام کرد اقدام روسیه نشان می دهد که مسکو به دیپلماسی علاقه ندارد و واشنگتن حق خود را برای اقدامات بیشتر محفوظ نگه می دارد.

پیشتر و در واکنش به اتهام مقامات بریتانیایی به مسکو که روسیه در مسمومیت یک جاسوس سابق روس مقیم بریتانیا نقش داشته است، آمریکا دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روس از ایالات متحده را صادر کرده بود.

چندین کشور غربی دیگر نیز تصمیمات مشابهی علیه روسیه اتخاذ کردند.

بریتانیا می گوید مامور سابق روس و دخترش با استفاده از یک ماده سمی و مرگبار ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی، مسموم شدند و مقامات روسیه را پشت این قضیه می داند. اما مسکو این اتهام را رد کرده است. بریتانیا نیز چندین دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده است.

روسیه همچنین گفته است علیه کشورهای دیگری که دیپلمات های روس را اخراج کردند، دست به اقدام متقابل می زند.

آمریکا علاوه بر دستور اخراج دیپلمات ها دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل، واقع در شمال غرب ایالات متحده را نیز صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایتالیا مخالف اعمال تحریم های جدید علیه ایران است

رویترز می گوید بریتانیا و دو کشور آلمان و فرانسه سعی در متقاعد کردن ایتالیا دارند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد فرانسه، بریتانیا، و آلمان برای متقاعد کردن شرکای اروپایی خود که از تحریم های جدیدی علیه ایران حمایت کنند، با سختی روبرو هستند.

به گزارش این خبرگزاری، دیپلمات ها می گویند ایتالیا می گوید که شک دارد که آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران راضی شود و در برجام بماند.

در یک جلسه که روز چهارشنبه سفیران کشورهای اتحادیه اروپا پشت درهای بسته در بروکسل داشتند، نمایندگان لندن، پاریس، و برلین خواستار حمایت رسمی اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های جدید در ماه آوریل شدند. اما ایتالیا که از حمایت اسپانیا و اتریش برخوردار بود، با این طرح مخالفت کرده است.

تحریم های جدید در نظرگرفته شده شامل ممنوعیت سفر، و توقیف دارایی هایی حدود ۱۵ نفر از ایرانیان و شرکت ها و گروه های مرتبط با برنامه موشک های بالیستیک ایران و همچنین آنهایی است که در جنگ سوریه نقش دارند.

ایتالیا می گوید این تحریم ها به اندازه ای نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کند در برجام بماند. تحت قوانین اتحادیه اروپا، اعمال تحریم های اقتصادی باید از حمایت همه اعضا برخوردار باشد.

به گفته دیپلمات ها، ایتالیا می گوید «گفتگو» را به اعمال تحریم های جدید ترجیح می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین بار پس از سوء قصد طالبان، ملاله یوسف‌زی به پاکستان باز گشت

«ملاله یوسف‌زَی» دختر پاکستانی و برنده جایزه صلح نوبل روز پنجشنبه بعد از شش سال، به کشورش بازگشت. از ۶ سال پیش که ملاله بر اثر تیراندازی طالبان در روستای سوات، زخمی و برای درمان به خارج منتقل شد، این نخستین دیدار او از پاکستان است.

ملاله اکنون ۲۰ ساله است و برای گسترش آموزش و پرورش دختران در سطح جهان فعالیت می کند.

در همین راستا چند ساعتی پس از ورود به پاکستان در اسلام آباد با «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و در حضور نخست وزیر، اعضای کابینه، قانونگذاران، فعالان جامعه مدنی و دانش آموزان که به این مناسبت در دفتر نخست وزیری گرد آمده بودند گفت «هنوز هم باورم نمی شود که اینجا هستم.»

در سخنان او که مستقیم از شبکه تلویزیونی پاکستان پخش شد، گفت همیشه در رویایم بود که به پاکستان بازگردم و بر خاک میهنم پا بگذارم.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ هنگامی که ملاله از دبستان به خانه باز می گشت از ناحیه سر، هدف تیراندازان نقاب پوش قرار گرفت.

او برای درمان زخم های جمجمه، ابتدا در پاکستان و سپس در لندن مورد عمل جراحی قرار گرفت.

گروه طالبان مسئولیت ترور را برعهده گرفت و اعلام کرد باز هم او را هدف حمله قرار خواهد داد. طالبان ملاله را به ترویج فرهنگ غربی در کشور اسلامی پاکستان متهم می کرد.

سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.
سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.

بعد از بهبودی، ملاله در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت و همراه با یک نفر دیگر یک صندوق برای کمک به دختران در کشورهایی مانند سوریه،کنیا، نیجریه ، اردن و پاکستان دایر کرد تا برای تحصیلات دبیرستانی آنها تامین مالی کند. این صندوق به گفته او تاکنون ۶ میلیون دلار برای کمک به تحصیلات دبیرستانی دختران اختصاص داده است.

ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش در زمینهٔ حق تحصیل کودکان، جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۱۴ را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد تا یکی از جوانترین برندگان این جایزه باشد.

مخالفان محافظه کار در پاکستان می گویند ترور ملاله از سوی غرب صحنه سازی شده بود تا چهره پاکستان را تخریب کنند.

نخست وزیر پاکستان با ابراز خشنودی از حضور ملاله در کشور گفت او در مقام دختر پاکستان برای کشورش شهرت و احترام جهانی را کسب کرده است.

وی ملاله را مشهور ترین شهروند در تاریخ پاکستان خواند و گفت از آنجاکه ملاله یک شهروند عادی نیست تامین امنیت او برعهده دولت است.

گراهام پس از دیدار با ترامپ: «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش است

لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی از حزب جمهوریخواه در مجلس سنا - آرشیو

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام می‌گوید انتظار دارد که «لحظات تاریخی» در ماه مه در ارتباط با کره شمالی و ایران در پیش باشد.

به گزارش نشریه واشنگتن اگزمینر، وی این مطلب را چهارشنبه شب در فاکس نیوز در پی ملاقات ۹۰ دقیقه‌ای با رئیس جمهوری بیان کرد.

به گفته این سناتور ارشد، به رغم برخی گزارش‌های منفی رسانه‌ای، پرزیدنت دونالد ترامپ از تمرکز بالا و خوش‌بینی زیادی برخوردار است.

وی گفت «به نظر می‌رسد او کارش را خوب انجام می‌دهد» و افزود «لحظات تاریخی در ماه مه در مورد کره شمالی و ایران در پیش است.»

سناتور گراهام توضیح بیشتری در این زمینه نداد، اما در عوض فهرستی از موفقیت‌ها و اهداف مالیاتی و مهاجرتی دولت را بر شمرد.

وی درباره چشم انداز دیدار سران آمریکا و کره شمالی گفت، فکر می‌کنم ترامپ آمادگی برداشتن گام بزرگی را در ارتباط با پیونگ یانگ، با امید به این که بتواند به تهدید هسته‌ای در شبه جزیره کره پایان دهد، دارد.

اوایل ماه جاری میلادی، فرستاده کره جنوبی در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ دعوت کیم جونگ اون برای دیدار در ماه مه را پذیرفته است.

کاخ سفید و شخص رئیس جمهوری، ضمن تایید این خبر، گفته‌اند مقدمات انجام این دیدار در حال بررسی است؛ اما جزئیات و تاریخ آن هنوز مشخص نیست.

در مورد ایران نیز، راج شاه معاون امور مطبوعاتی کاخ سفید اخیرا گفته است اگر تغییری در توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با تهران صورت نگیرد، پرزیدنت ترامپ برای «خروج بالقوه» از برجام آماده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اکوادور دسترسی جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را به اینترنت قطع کرد

جولیان آسانژ مدتهاست در سفارت اکوادور در لندن مستقر است.

سفارت اکوادور در بریتانیا که جولیان آسانژ، بنیانگذار ۴۶ ساله سایت افشاگر ویکی لیکس در آن پناه گرفته است، دسترسی آسانژ به اینترنت را قطع کرد.

سفارت اکوادور گفته است این اقدام برای ممانعت از دخالت آسانژ در امور دیگر کشورها گرفته شده است.

با این اقدام جولیان آسانژ فعلا قادر نیست که با جهان خارج ارتباط برقرار کند.

آسانژ اخیرا این اتهام را زیر سوال برده بود که روسیه یک جاسوس پیشین روس را در بریتانیا با استفاده از یک ماده ای که در زمان اتحاد جماهیر شوروی تولید می شد، مسموم کرده است.

این اولین باری نیست که جولیان آسانژ به طور ضمنی از روسیه طرفداری کرده است. آسانژ از سال ۲۰۱۲ که اکوادور به او پناهندگی سیاسی کرد، در سفارت این کشور در لندن به سر می برد. پناهندگی پس از آن به او داده شد که سوئد وی را به جرائم جنسی متهم کرد، اتهامی که آسانژ ۴۶ ساله آن را انکار کرده است.

مقامات سوئد از پیگیری پرونده علیه آسانژ، شهروند استرالیا، صرف نظر کرده اند اما او نگران است که در ارتباط با فعالیت های ویکی لیکس به آمریکا تحویل داده شود.

آسانژ سال گذشته نیز از جدایی طلبان کاتالونیا در اسپانیا حمایت کرده بود که در پی آن رئیس جمهوری اکوادور از او خواست از حمایت علنی از کمپین جدایی طلبان کاتالونیا خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران دو کره ۷ اردیبهشت دیدار می‌کنند؛ مقدمه‌ای برای دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی

رسانه های کره جنوبی خبر ملاقات قریب الوقوع پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی را مخابره کردند.

زمان دیدار رهبران کره شمالی و جنوبی تعیین شد. قرار است این دو، روز هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) دیدار و گفتگو کنند. این دیدار در این سطح، پس از یک دهه برگزار می شود. دیدار رهبران دو کره، پیش از دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی است که هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.

زمان برگزاری این دیدار تاریخی میان «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی روز پنجشنبه ۹ فروردین در دیدار هیات های نمایندگی دو طرف در دهکده غیرنظامی و مرزی پان-مون-جوم به تایید دو طرف رسید.

ری سون گوون رئیس کمیته اتحاد مجدد مسالمت آمیز کشور گفت: مذاکرات مربوط به دیدار سران کره شمالی و جنوبی به این نتایج منجر شد. اولین دیدار دو رهبر کره شمالی و جنوبی در روز هفتم اردیبهشت در خانه صلح در بخش جنوبی روستای پانمونجوم صورت خواهد پذیرفت.

پیش از این پرزیدنت ترامپ پذیرفت با رهبر کره شمالی دیدار کند. تاکنون جزئیاتی از این دیدار احتمالی منتشر نشده است اما رایزنی هایی انجام گرفته است.

این دیدار تاریخی بین رهبران دو کره، بعد از یک سال تنش های فزاینده میان پیونگ یانگ و جامعه جهانی بر سر برنامه ها و آزمایشهای موشکی و اتمی کره شمالی برگزار می شود.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد توانست طی یکسال گذشته دو قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل، علیه سرپیچی پیونگ یانگ به تعهدات بین المللی خود به تصویب برساند.

برپایه این مصوبات کره شمالی از یک سوم در آمد خارجی خود و دریافت سوخت فسیلی مانند نفت محروم شد.

این تحولات پس از دیدار و گفتگوی رهبر کره شمالی با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که تنها متحد پیونگ یانگ است، صورت می پذیرد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در واکنش به دیدار کیم جونگ اون از چین گفت که آمریکا مسیر اتخاذ شده را صحیح می داند.

وی گفت: ما خوشبینی محتاطانه ای داریم. اما احساس می کنیم که امور در مسیر درستی در حال حرکت هستند.

خانم سندرز افزود که آمریکا تا حصول نتایج مورد نظر، کمپین فشار حداکثری که کره شمالی را به ورود به مذاکره متقاعد کرده ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به سفر این هفته رهبر کره شمالی به چین افزود: شما شاهد بودید که او به عنوان رهبر کشورش برای اولین بار سرزمینش را ترک کرد؛ بر آورد ما اینست که کمپین فشار حداکثری اثر مثبتی داشته است. ما این فرآیند را به امید اینکه ملاقات پرباری داشته باشیم ادامه می دهیم.

اگر چه رسانه های چین اعلام کردند که رهبر کره شمالی حاضر است درباره عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی مذاکره کند، اما در ازای آن، خواستار پاسخ مثبت از سوی ایالات متحده است.

ریچارد بول تحلیلگر ارشد مسائل خاوردور در اندیشکده بروکینگز به نکاتی در این باره اشاره دارد. او می گوید برپایه خواسته های تاریخی کره شمالی در این مذاکرات، آنها احتمالا خواستار پایان اتحاد نظامی آمریکا-کره جنوبی، و خروج نیروهای آمریکایی از کره جنوبی هستند. اموری که نه آمریکا و نه کره جنوبی حتی حاضر نیستند درباره آن فکر کنند.

به هر حال نتایج مذاکرات بین دو رهبر کره شمالی و جنوبی می تواند مطالب بسیاری درباره دیدار تاریخی بین پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون به دنبال داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورش و آتش سوزی در بازداشتگاه پلیس ونزوئلا ۶۸ کشته برجای گذاشت

خانواده قربانیان شورش بازداشتگاه

آتش سوزی و شورش در بازداشتگاه یک پاسگاه پلیس در ونزوئلا ۶۸ کشته به جای گذاشت. به گفته شاهدان و دولت، این شورش روز چهارشنبه در پاسگاه شهر والنسیا روی داد.

خانواده ها به امید کسب اخبار درباره قربانیان بیرون پاسگاه جمع شدند که پلیس آنها را با شلیک گاز اشک آور متفرق کرد.

مقامات تا اواخر روز چهارشنبه اطلاعاتی درباره شورش منتشر نکردند.

زندان های ونزوئلا به شلوغی بیش از حد ظرفیت شهرت دارند و معمولا در بین زندانیان سلاح و مواد مخدر نیز یافت می شود. بروز شورش هایی که منجر به کشته شدن ده ها نفر می شود در ونزوئلا نادر نیست.

به گفته مقامات یک مامور پلیس که تیر به پای او شلیک شده بود در وضعیت با ثباتی است و آتش نشانها آتش سوزی در بازداشتگاه را مهار کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تبادل نظر در امور امنیت منطقه ای در دیدار هیات پارلمانی حزب دموکرات آمریکا از اسرائیل و اردن

دیدار نانسی پلوسی رهبر فراکسیون اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از اسرائیل یکی از فرصت های معدود از هنگام آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت دونالد ترامپ بود که مقامات ارشد حزب دموکرات از دیدگاه های سران اسرائیل و اردن آگاه شوند و با آن ها درباره مسائل روز گفتگو کنند.

ولی سفر این هیات، در رسانه های همگانی اسرائیل بازتاب گسترده ای نداشت.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت که گفتگوهای هیات پارلمانی حزب دموکرات با مقامات اسرائیل و اردن، بر محور مسائل امنیت بین المللی و همکاری با ایالات متحده دور می زد.

خانم پلوسی و همراهان، در دوران اقامت کوتاه در اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و همچنین وزیر دفاع اویگدور لیبرمن ملاقات و گفتگو داشتند.

ولی پیش یا پس از آن کنفرانس مطبوعاتی مشترک برپا نشد و اعضای هیات نیز با خبرنگاران سخن نگفتند.

با این همه، دفتر پارلمانی خانم پلوسی پیش از آغاز سفر، روز شنبه ۱۷ مارس بیانیه ای انتشار داد که در آن آمده بود: «هیچ دستاورد سیاسی در قرن بیستم نمی تواند بالاتر از برپایی کشور اسرائیل باشد».

در ادامه بیانیه آمده بود که خانم پلوسی و اعضای هیات او درباره «امنیت جهانی و منطقه ای و همکاری بین کشورها»، با مقامات آن ها گفتگو خواهند کرد.

دیدار از اورشلیم، سه هفته پیش از جشن های هفتادمین سالگرد استقلال اسرائیل انجام گرفت.

در ادامه بیانیه از قول خانم پلوسی آمده بود: «ما انتظار داریم که دیدارهای ثمربخشی داشته باشیم که در جریان آن ها از جمله این موضوع مطرح شود که چگونه می توان روابط اقتصادی و امنیتی بین دو ملت را تقویت و توسعه بخشید»

رهبر فراکسیون دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین نوشت: «اعضای حاضر در هیات ما علاقه دارند از وضع آوارگان سوری نیز آگاه شوند و با چالش های بشردوستانه آشنا شوند و مشکلاتی را که در برابر اقلیت دروزی قرار دارد بشناسند».

در ادامه بیانیه ای که از طرف دفتر خانم پلوسی در واشنگتن انتشار یافت، از قول وی آمده است: «هیات ما خرسند است که می تواند از قول ملت آمریکا بهترین شادباش های خود را به ملت اسرائیل تقدیم کند».

شمار اعضای هیات ده نفر بود که سه تند از آنان یهودی بودند. وب سایت خبری «عاروتس شبع» (کانال هفتم) در اسرائیل نوشت که همه آن ها اعضای دموکرات کنگره بودند و کسی از میان جمهوریخواهان در آن عضویت نداشت.

اعضای هیات روز سه شنبه ۲۰ مارس با «اویگدور لیبرمن» وزیر دفاع دیدار کردند و به تفصیل درباره امور امنیتی خاورمیانه با وی به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش «عاروتس شبع» وزیر دفاع اسرائیل در آغاز این دیدار از دولت ایالات متحده به خاطر ادامه پشتیبانی تزلزل ناپدیر از این کشور سپاسگزاری کرد.

او همچنین از مبلغ اهدایی به اسرائیل در بودجه ای که اخیرا در کنگره به تصویب رسیده ابراز خرسندی عمیق کرد و یادآور شد مبلغ تعیین شده برای اعطای کمک به اسرائیل در این بودجه، به ۷۰۵میلیون دلار می رسد که بی سابقه است.

مقامات وزارت دفاع به «عاروتس شبع» گفتند که محور اصلی مذاکرات، رویدادهای خاورمیانه و خطرات ناشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران بود.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل، لیبرمن در این دیدار از جمله گفت که جمهوری اسلامی ایران در متزلزل ساختن ثبات در خاورمیانه در صف مقدم قرار دارد.

لیبرمن در توضیح دیدگاه خود گفت: «حکومت ایران است که کشورهای حوزه خلیج فارس را به خطر می اندازد و به سوی آن ها موشک پرتاب می کند، و از طریق کمک رسانی نظاامی به حوثی ها، ثبات در یمن را برهم می زند».

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه سخنان خود در مورد خطرات جمهوری اسلامی ایران گفت: «رژیم ایران می کوشد موجب سقوط دولت بحرین شود و پشت سر دیکتاتور جنایتکار و تشنه به خون حکومت سوریه قرار دارد، سازمان تروریستی حزب الله لبنان را مورد حمایت قرار می دهد و آن را مسلح میسازد و موجب اسیب رسانی به سیادت و حق حاکمیت لبنان می شود و برای برهم زدن انتخابات در عراق تلاش می کند».

اعضای هیات روز جمعه ۲۳ مارس در دفتر نخست وزیری در اورشلیم، با بنیامین نتانیاهو دیدار کردند ولی هیچ گونه خبری درباره مطالب و مسائل مورد بحث انتشار نیافت

نانسی پلوسی و همراهان، از اورشلیم رهسپار عمان شدند.

رهبر فراکسیون اقلیت دمکرات در کنگره آمریکا درباره اهمیت این سفر به اختصار گفت: «دیدار ما از اردن در دوران حساسی از روابط ایالات متحده با این متحد کلیدی صورت می گیرد».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتایج اولیه انتخابات مصر: السیسی به آسانی پیروز می‌شود

مقابل یک مرکز اخذ رای در قاهره، زنان مصری در حال خواندن سرودهای ملی و مردی که می رقصد - ۲۰۱۸

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری مصر نشان می دهد عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی مصر پیشتاز است و انتظار می رود با اختلاف عمده ای نسبت به تنها رقیبش پیروز انتخابات شود.

اما به گزارش رویترز، میزان مشارکت در انتخابات امسال پایین تر از انتخابات چهار سال پیش است که اولین بار او را به ریاست جمهوری رساند.

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری قرار است دوم ماه آوریل منتشر شود.

برآوردهای اولیه رسانه دولتی مصر میزان مشارکت در انتخابات را حدود ۴۰ درصد نشان می دهد که بسیار پایین تر از میزان مشارکت ۴۷ درصدی انتخابات سال ۲۰۱۴ است.

با این حال، رسانه دولتی مصر اوایل روز پنجشنبه یک «مشارکت بالا» را پیش بینی کرد و برنامه های رادیویی مصر نیز گفتند بیشتر رای دهندگان را جوانان مصری تشکیل می دهند.

خبرگزاری رویترز همچنین گزارش داده است که مقامات سعی کرده اند با پرداخت پول، برخی از مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کنند.

منتقدان سیسی انتخابات مصر را غیرواقعی می دانند و می گویند تنها رقیب او، موسی مصطفی موسی، کاندیدای واقعی نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا می‌توان به رهبر کره شمالی برای مذاکره اعتماد کرد؟ از رابطه کره شمالی و ایران چه می‌دانیم

دیدار کیم جونگ اون از چین که بنا به گزارش ها در باره آمادگیش برای ملاقات با همتای کره جنوبی خود آقای مون و سپس با پرزیدنت دونالد ترامپ بوده، بار دیگر در محافل سیاسی واشنگتن این سئوال را مطرح کرده که آیا می توان به رهبر کره شمالی اعتماد کرد؟ بویژه با توجه به پیوندهای سری که این رژیم با ایران دارد.

برخی از کارشناسان در واشنگتن می گویند که ایالات متحده باید نسبت به دیدار احتمالی بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی «کیم جونگ اون» که قرار است در ماه می صورت پذیرد، رویکردی محتاطانه داشته باشد ، زیرا که پیوند کنونی بین ایران و کره شمالی بسیار نگران کننده است.

«جیم فلیپس» تحلیلگر ارشد بنیاد هریتیج گفت: به نظر من، این واقعیت که کرهٔ شمالی در گذشته از همهٔ توافق‌های دیپلماتیک مرتبط بامسئلهٔ هسته ای تخطی کرده است، تصویر بسیار ضعیفی از آینده ترسیم می‌کند. من نمی‌دانم که کابینهٔ ترامپ چگونه می‌تواند به کرهٔ شمالی اطمینان کند به این امید که آنکشور به قول و قرارهای خود پایبند بماند، به ویژه با توجه به این که در گذشته در انجام این مهم ناکام بوده است.

این تحلیلگر با اشاره به سابقه توافق ایران گفت: ایران نیز در رابطه با توافق‌های هسته‌ای خود با سه کشور بزرگ اروپا - که از آن خارج شده است - پیشینه‌ای طولانی در ارتکاب به تقلب دارد. بنابراین، اگر این‌جا ارتباطی وجود داشته باشد، ارتباط بین دو حکومت سرکش است که از تعهدات دیپلماتیک گذشتهٔ خود سرپیچی کرده‌اند، و نمی‌توان در آینده نیز به آنها اعتماد کرد.

جیم فلیپس یاد آور شد که دو رژیم در زمینه تبادلات فن آوری تسلحیات غیر قانونی تاریخچه ای دارند که شامل همکاری هسته ای نیز می شود.

وی گفت: ما این را می‌دانیم که مبادلات گسترده‌ای از فناوری موشکی بین این دو کشور وجود داشته است. دست‌کم بخشی از توانایی موشکی بالیستیک ایران، که بزرگترین نمونه از این دست در خاورمیانه است، از کره شمالی آمده است. ما می‌دانیم که کرهٔ شمالی برای ساخت یک راکتور در بیابان - که اسراييل در سال ۲۰۰۷ آن را بمباران کرد - با سوریه همکاری کرده بود. به باور من، هزینهٔ ساخت آن راکتور توسط ایران تامین شده بود تا بتواند به موضوع گردآوری اطلاعات مرتبط با مسئلهٔ هسته‌ای در داخل ایران، پایان بخشد.

آقای فیلیپس افزود: به نظر من این مسئله احتمال همکاری ایران و کرهٔ شمالی در زمینهٔ مسائل هسته‌ای در داخل کرهٔ شمالی را مطرح می‌کند. بنابراین، این رابطهٔ کرهٔ شمالی و ایران یکی از دلایلی است مبنی بر اینکه نمی‌توان به هیچ یک از این دو رژیم اعتماد کرد.

آقای فلیپس توصیه می کند که بهتر است پیش از دیدار بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی، واشنگتن وزیر خارجه خود را به کره شمالی اعزام کند.

نسخه تلویزیونی این گزارش را در زیر ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام سازمان ملل: ۱۵۰ میلیون دلار دیگر برای کمک به آوارگان سوری نیاز است

یک مقام سازمان ملل متحد گفت برای ارائه کمک‌های فوری به حدود ۲۵۰ هزار نفر از مردم جنگ‌زده سوریه، که به دنبال تشدید درگیری‌ها در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق و عفرین در شمال از این مناطق آواره شده‌اند، ۱۵۰ میلیون دلار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی الزعتری هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه روز چهارشنبه گفت به دنبال حملات نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی حدود ۸۰ هزار نفراز آن منطقه فرار کرده‌اند؛ حملات سنگینی که ظرف پنج هفته جان ۱۶۰۰ نفر را گرفته است.

خالد الحبوباتی مدیر هلال احمر سوریه نیز، که همراه الزعتری در یک نشست خبری مشترک در دمشق حضور داشت، گفت حدود ۲۶ هزار نفر از آاین آوارگان پس از بازپس‌گیری برخی مناطق غوطه شرقی که پیشتر در تصرف مخالفان بود، به محل سکونت خود باز گشته‌اند.

به گفته الزعتری حدود ۱۸۰ هزار نفر دیگر در پی حملات ارتش ترکیه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه مجبور به ترک منطقه شده‌اند که نیاز فوری به کمک‌‌های اولیه دارند. وی افرود بودجه برای ارائه این کمک‌ها تامین می‌شود، اما از میزان مورد نیاز کمتر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض «بنکسی» در اثر دیواری جدید به بازداشت هنرمند دربند کُرد

«زهرا دوغان» نقاش و روزنامه‌نگار کرد که به دلیل نقاشی پرچم ترکیه بر دیوار شهرهای ویران شدە توسط ارتش ترکیه به زندان افتاده، سوژه جدید ترین اثر بنکسی، نقاشی ناشناس اما معروف انگلیسی شده است.

شهر «نوسایبین» در ترکیه، سال پیش در عملیات ارتش ترکیه مورد حمله قرار گرفت و زهرا به دلیل کشیدن نقاشی روی ویرانه های این شهر، به دو سال و ده ماه زندان محکوم شد.

نیویورک - اثر بنکسی
نیویورک - اثر بنکسی

بنکسی در تقاطع خیابان «هیوستون» و «باوری» در نیویورک نقاشی ۲۱ متری کشیده است که شباهت به میله های زندان و همچنین مانند خطوط شمارش روزهاست که نشان از انتظار آزادی دارد.

در این نقاشی دیواری چهره زهرا که پشت میله های زندان ایستاده است هم کشیده شده و زیر آن نوشته شده است «زهرا را آزاد کنید.»

هنوز ۱۸ ماه از حکم زندان زهرا باقی مانده است.

بنکسی که هویتش شناخته شده نیست، در نقاشی های دیواری خود به مسائل سیاسی و اجتماعی می پردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سودان پس از لغو تحریم‌های آمریکا آماده گام بعدی است

کارگران در بازار خارطوم

سال گذشته ایالات متحده تحریم های اقتصادی دراز مدت خود را علیه سودان لغو کرد. این تحریم ها شامل متوقف کردن بازرگانی، توقیف برخی از دارایی ها، محدود کردن فعالیت بانک های سودانی و اعمال محدودیت برای بانک های خارجی برای تجارت با سودان بود.

اما لغو تحریم ها به نظر متخصصان، به جای آن که موجب رونق اقتصاد شود، به رشته ای از گام هایی اضافه شد که سودان باید بردارد تا روابطش را با خارج عادی کند و شاید چشم انداز اقتصادی سودان را بهبود بخشد.

دهه ها بود که روابط سودان و آمریکا بیشتر با تنش همراه بود تا همکاری. از جمله نقاط افت این روابط، ترور سفیر آمریکا در سودان در خارطوم در سال ۱۹۷۳ بود، پناه دادن به اسامه بن لادن در سال های دهه نود، و همچنین حمایت دولت سودان از خشونت های علیه غیرنظامیان در دارفور که آمریکا آن را نسل کشی خواند.

نخستین تحریم لغو شده آمریکا علیه سودان، به اتهام حمایت خارطوم از تروریسم و کارنامه بد سودان در زمینه حقوق بشر در سال ۱۹۹۷ و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون اعمال شد.

خانم ماریکارلین ییتز که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کاردار سفارت آمریکا در سودان بود می گوید: «روابط آمریکا و سودان، هیچوقت آرام و بی تنش نبوده است. »

او می افزاید: «اما از حدود یک سال اخیر اوضاع پس از دهه ها عوض شده و اکنون در مرحله تازه ای است و فکر می کنم اکنون فرصتی برای تجدید روابط با خارطوم به وجود آمده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با ادامه پرسش ها درباره توافق هسته ای ایران قیمت نفت بالا و پایین می رود

بهای نفت در بازار تجاری نیویورک، در روز سه شنبه، در حالی که فعالان بازار تاثیر افزایش عرضه در برابر خطرهای ژئوپولیتیک را می سنجیدند، حدود سی سنت یا نیم درصد در هر بشکه کاهش یافت.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: تاجران و تحلیلگران انتظار دارند داده های دولتی که قرار است چهارشنبه منتشر شود از یک رشد یک میلیون و چهارصد هزار بشکه ای در ذخایر نفت خام خبر بدهد.

داده های «انستیتو آمریکن پترولیوم»، یک گروه صنعتی، از ذخیره نفتی آمریکا، از یک افزایش پنج میلیون و سیصد هزار بشکه ای در تولید نفت خام حکایت دارد. بر مبنای این داده ها، همچنین شاهد کاهش پنج میلیون و هشتصد هزار بشکه ای در ذخایر بنزین و کاهش دو میلیون و دویست هزار بشکه ای در ذخایر میعانات هستیم.

در روزهای اخیر، بهای نفت تحت تاثیر احتمال کاهش بالقوه تولید نفت در ایران و افزایش ثابت خروجی آمریکا از تولید کنندگان نفت سنگ یا نفت شیل در نوسان بوده است.

مسئول پژوهش خاورمیانه در «بانک توکیو-میتسوبیشی یو اف جی» می گوید: «خطرات ژئوپولتیک تازه بالا گرفته ناشی از سیاست شدیدتر آمریکا در قبال ایران به روشنی احتمال تلاطم در تجارت نفت را با خطر کوتاه مدت برای بهای نفت به همراه داشته است.»

خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به معنای بازگشت دوباره تحریم های اقتصادی است و «دست کم تولید روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران در خطر قرار می دهد».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ پیشنهاد داد دیوار مرزی با بودجه دفاعی ساخته شود

دونالد ترامپ در حال صحبت در کنار یک نمونه از دیوار پیشنهادی مرزی برای جنوب آمریکا.

چند رسانه آمریکایی می گویند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور به طور خصوصی پیشنهاد تامین منابع مالی ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا با استفاده از بودجه دفاعی نیروهای مسلح آمریکا را مطرح کرده است.

گفته می شود این پیشنهاد هفته گذشته نیز در دیدار رئیس جمهوری با پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان مطرح شده بود.

دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به طرفدارانش وعده داده بود که برای جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی در جنوب آمریکا یک دیوار مرزی احداث کند که مکزیک هزینه ساخت آن را خواهد داد. اما مکزیک با چنین اقدامی مخالفت کرده است.

آقای ترامپ گفته است که او از طریق مختلف، از جمله در جریان مذاکرات تجاری، سعی خواهد کرد که هزینه ساخت دیوار را به شکلی از مکزیک بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ در نخستین توافق تجاری از کره جنوبی امتیازهایی گرفت

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول - ۷ نوامبر ۲۰۱۷

دولت ترامپ در نخستین توافق تجاری با یک کشور خارجی توانست با تغییراتی در توافق تجاری پیشین آمریکا با کره جنوبی امتیازهایی کسب کند.

به گزارش روزنامه پلیتیکو، ترامپ بارها توافق سال ۲۰۱۲ تجاری آمریکا با کره جنوبی را وحشتناک و به زیان آمریکا خوانده بود. با پافشاری پرزیدنت ترامپ، دو کشور از سال پیش گفتگوهایی را آغاز کردند و سه شنبه شب مقام‌های دولت آمریکا جزئیات توافق جدید با سئول را اعلام کردند.

در بازنگری در «پیمان تجارت آزاد کره جنوبی» مقرر شد شمار خودروهای صادراتی از آمریکا به کره جنوبی از ۲۵ هزار دستگاه در سال به ۵۰ هزار دستگاه افزایش یابد، استانداردهای آمریکایی در ساخت قطعات خودروهای کره جنوبی مراعات گردد و تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا بر کامیون‌های سبک به مدت ۲۰ سال تمدید گردد.

علاوه بر این، سئول در زمینه انطباق خودروهای آمریکایی با استانداردهای کارآیی سوخت در کره جنوبی سختگیری کمتری نشان خواهد داد. سئول همچنین موافقت کرده است صادرات فولاد به آمریکا را تا سطح ۷۰ درصد میانگین صادرات آن کشور در سه سال گذشته کاهش دهد.

کره جنوبی به نوبه خود یک امتیاز عمده در این توافق بازنگری شده کسب کرد؛ بدین ترتیبصورت که ۲۵ درصد از تعرفه های مقرر شده آمریکا برای همیشه معاف خواهد بود، اما این معافیت شامل ۱۰ درصد تعرفه بر واردات آلومینیوم نخواهد شد.

مطلبی که در توافق اخیر نیامده، اما قرار است به زودی سئول و واشنگتن درباره آن توافق کنند، خودداری هریک از دو طرف از کاهش دادن ارزش پول ملی شان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش سوریه برای عملیات بزرگ علیه «جیش الاسلام» در غوطه آماده می شود

یک خیابان ویران شده در غوطه شرقی

خبرگزاری رویترز از یک منبع خبری دولتی سوریه در روز چهارشنبه نقل کرد که اگر گروه «جیش الاسلام» که یک گروه مسلح مخالف اسد است و دوما در غوطه شرقی را در کنترل دارد تسلیم نشود ارتش آماده انجام عملیات سنگین برای بیرون راندن شورشیان از آخرین پایگاه مهم آنهاست.

در غوطه شرقی و در میان مخالفان بشار اسد، تنها جیش الاسلام است که هنوز بخشی از این منطقه را در دست دارد.

زیر فشار نظامی روسیه و ایران، حامیان رژیم اسد، هزاران غیرنظامی محاصره شده درغوطه شرقی روز سه شنبه این منطقه را ترک کردند. همزمان، به گزرارش خبرگزاری رویترز، شورشیان مسلح مخالف اسد برای گفتگو درباره نحوه تسلیم خود به نظامیان سوری، در انتظار تصمیم دولت روسیه اند.

با آنکه جیش الاسلام انکار می کند که قصد ترک غوطه شرقی را دارد اما منابع نزدیک به این گروه شورشی به رویترز گفته اند جنگجویان گروه در حال سبک و سنگین کردن ترک غوطه شرقی و اسکان در قلمون در شمال یا منطقه ای در جنوب سوریه اند که در دست شورشیان مخالف اسد است، اما آنها چندان تمایلی به پذیرش جیش الاسلام ندارند.

شورشیانی که تاکنون غوطه شرقی را ترک کرده اند به موجب توافق از پیش اعلام شده همراه با خانواده هایشان از یک گذرگاه امن به ادلب در شمال سوریه می روند که هنوز در دست شورشیان مخالف اسد است.

از زمانی که شورشیان منطقه حلب را در سال ۲۰۱۶ ترک کردند پیشروی در غوطه شرقی بزرگ ترین پیروزی رژیم اسد و حامیان آن ،ایران و روسیه است که توانسته اند منطقه غوطه را از دست شورشیان خارج سازند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در نخستین ساعت های روز سه شنبه، بخشی از شورشیان غوطه شرقی همراه با اعضای خانواده هایشان با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس این منطقه جنگ زده را ترک کرده اند.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند به تلاش ها برای امدادرسانی به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفری ادامه می دهند که هنوز در غوطه شرقی گرفتارند و هنوز این منطقه را ترک نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علیه دهها نفر از معترضان دیماه در کرمانشاه اعلام جرم شد

دادستان استان کرمانشاه اعلام کرده است که کیفرخواست ۴۳ نفر از معترضان دی ماه سال گذشته صادر شده و پرونده آنها برای رسیدگی به دادگاه فرستاده شده است.

محمد حسین صادقی روز چهارشنبه هشتم فروردین با اعلام این خبر، از این افراد با عنوان «عاملان آشوب‌های خیابانی» نام برده و گفت که نارضایتی ها در بستر مشکلات اقتصادی بود اما به سمت «رفتارهای ساختارشکنانه» هدایت شد.

اعلام صدور کیفرخواست برای معترضان دی ماه سال گذشته در کرمانشاه در حالیست که نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر سرکوب معترضان توسط حکومت را محکوم کردند.

تجمع‌های اعتراضی در دی ماه سال گذشته در واکنش به مشکلات عمیق اقتصادی در بیش از ۸۰ شهر ایران برگزار شد و به کشته شدن دست کم ۲۵ نفر منجر شد.

در این بین، چند تن از بازداشت شدگان در بازداشتگاهها جان باختند. اگر چه مقامات قضایی ایران دلیل مرگ این افراد را خودکشی اعلام کردند، اما هیچ نهاد بیطرفی خودکشی این افراد را تایید نکرده است.

سرکوب معترضان و تشکیل پرونده قضایی برای صدها نفر از آنان نگرانی نهادهای بین المللی و مقام‌های دولتی آمریکا را در پی داشت.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از جمله مقام های ارشد آمریکایی بود که بارها در روزهای اعتراضات، از حق مردم ایران برای اعتراض به حکومت حمایت کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا کشته و دستگیر شدن برخی در ارتباط با اعتراض‌های ایران را به شدت محکوم کرد.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل نیز خواستار رسیدگی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران در شورای امنیت سازمان ملل شد و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که جهان رفتار آن را زیر نظر دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز اعلام کرد که حق آزادی تجمعات، تظاهرات آرام باید برای مردم ایران محترم شمرده شود.

دست کم دو سازمان بین المللی یعنی دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل، از ایران خواسته اند درباره کشته های اعتراضات اخیر توضیح بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه لاتاری آمریکایی برای چهارمین بار به پانصد میلیون دلار رسید

آرشیو

جایزه بزرگ بلیت بخت آزمایی یا لاتاری «مگا میلیونز» در آمریکا به بیش از نیم میلیارد دلار رسیده است که برای چهارمین بار در تاریخ برگزاری این لاتاری روی می دهد.

روز جمعه خریداران بلیت لاتاری بار دیگر امکان آزمودن بخت خود را دارند.

جایزه بزرگ این لاتاری چون اخیرا برنده ای نداشته، اکنون به این رقم افزایش یافته است.

در قرعه کشی سه شنبه شب، ارقام ۷، ۲۵، ۴۳، ۵۶، ۵۹ و و توپ مگابال شماره ۱۳ برنده ای برای جایزه بزرگ ۴۵۸ میلیون دلاری در پی نداشت و اکنون جایزه بزرگ قرعه کشی روز جمعه به گفته مقامات لاتاری به ۵۰۲ میلیون دلار رسیده است.

برنده لاتاری در صورتی که جایزه خود را نقدی بگیرد، ۳۰۱ میلیون دلار می گیرد.

لاتاری مگا میلیونز در ۴۴ ایالت آمریکا علاوه بر شهر واشنگتن دی.سی و جزایر ویرجین برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه‌های بی‌جواب احمدی‌نژاد؛ درخواست از رهبر برای دخالت در پرونده بقایی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار دخالت او در پرونده قضایی حمید بقایی شد. این چندمین نامه او به آیت الله خامنه ای است و نامه های قبلی بی جواب مانده اند.

آقای احمدی نژاد در این نامه که چهارشنبه ۸ فروردین در وبسایت دولت بهار منتشر شد، اعلام کرد که حمید بقایی، معاون او در دولت نهم و دهم، با اتهامات غیرواقعی به زندان محکوم شده و دست به اعتصاب غذا زده است. او از رهبر جمهوری اسلامی خواست که با «دستوری قاطع» از بروز «یک فاجعه» جلوگیری کند.

نامه احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای در حالیست که او پیش از این نیز دست کم چهار نامه انتقادی به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود اما ظاهرا پاسخی دریافت نکرده بود.

نگارش این نامه‌ها در حالی است که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش بینی کرد درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد. بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

احمدی‌نژاد در نامه‌ای که ۳۰ بهمن به آیت الله خامنه ای نوشت، ضمن انتقاد از عملکرد نهادهای سیاسی و امنیتی اعلام کرد: «یک مامور وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه یا حفاظت اطلاعات قوه قضاییه می‌تواند یک فعال فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی را بدون دلیل موجه و برای سوءاستفاده به خاک سیاه بنشاند و آن فعال نیز دستش به جایی نرسد.»

او در نامه دیگری که ۲۲ اسفند منتشر کرد از وضعیت اقتصادی و نهادهای وابسته به مراکز قدرت انتقاد کرد و نوشت: «امروزه بنیاد ۱۵ خرداد ، بنیاد مستضعفان ، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ، بنیاد تعاون سپاه ، بنیاد تعاون ارتش ، بنیاد تعاون بسیج ، بنیاد تعاون وزارت دفاع و بخش اقتصادی کمیته امداد امام(ره) بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان ثروت دارند که مردم از گزارش کار و درآمد و محل مصرف آنها بی‌اطلاعند. اگر این ثروت آزاد شود و در اختیار مردم قرار گیرد آیا فقیری باقی می‌ماند؟ در آن صورت سرعت رشد کشور چقدر خواهد شد؟»

او در نامه دیگری که سوم فروردین نوشت، با انتقاد از وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده حمید بقایی پیشنهادهایی برای تغییر وضعیت دستگاه قضایی داد از جمله از رهبر جمهوری اسلامی خواست که «یک مرجع صالح و مستقل و مورد اعتماد مردم را جهت رسیدگی به شکایات مردم در زمینه مظالم و تخلفات دستگاه قضایی از قوانین و مقررات» تعیین کند.

اگر چه رهبر جمهوری اسلامی به نامه های احمدی نژاد پاسخی نداده است اما در پی برخی از انتقادات او، اوایل دی ماه گذشته در سخنانی بدون اشاره مستقیم به احمدی نژاد، گفت کسانی که تا دیروز تمام امکانات کشور در اختیارشان بود حق ندارند امروز از جایگاه اپوزوسیون سخن بگویند.

انتقادات محمود احمدی نژاد از نحوه اداره کشور و عملکرد برخی از دستگاه‌های حکومتی به ویژه قوه قضائیه پس از آن شدت گرفت که رسیدگی قضایی به پرونده نزدیکان او از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، جدی و به صدور حکم نزدیک شد.

منتقدان رئیس جمهوری پیشین ایران گفته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود که سرکوب معترضان و منتقدان توسط دستگاه قضایی صورت گرفته بود، انتقادی به دستگاه قضایی نداشت و حال که پرونده‌های قضایی علیه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، معاونان او در دولت نهم و دهم مطرح شده، تبدیل به منتقد دستگاه قضایی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایتالیا یک حامی مراکشی‌تبار داعش را پیش از حمله دستگیر کرد

عکس از آرشیو

نیروهای ضدتروریسم پلیس ایتالیا روز چهارشنبه یک شهروند آن کشور با تبار مراکشی را که از حامیان گروه افراطی داعش است، دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «المهدی حلیلی» ۲۳ ساله ساکن شهر تورین، در حال برنامه‌ریزی برای حمله به مردم با استفاده از خودرو بوده است.

بنا بر اعلام رئیس پلیس تورین، وی که در حال مطالعه برای استفاده از یک دستگاه کامیون برای انجام حمله بود، امروز در شمال شهر بازداشت شد.

فرانچسکو مسینا اضافه کرد، مظنون دستگیر شده در حال یادگیری استفاده از چاقو و همچنین بررسی مکان و زمان انجام اقدام تروریستی خود بود.

وی سال ۲۰۱۵ به جرم «تبلیغ تروریسم» از طریق راه‌اندازی وبسایتی برای حمایت از داعش و حملات آن گروه، به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

بازداشت الحلیلی، آخرین مورد از رشته دستگیری‌های عوامل مظنون به ارتباط با گروه داعش و تروریسم در ماه جاری میلادی (مارس) در ایتالیاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«ترزا می» از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای اخراج دیپلمات‌های روسیه استقبال کرد

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ترزا می نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان - ۸ ژوئیه ۲۰۱۷

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهوری ایالات متحده از تصمیم او برای اخراج ۶۰ تن از دیپلمات‌های روسیه از آمریکا، در واکنش به پرونده مسمومیت جاسوس پیشین روس، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی ترزا می، وی به پرزیدنت دونالد ترامپ گفت ایالات متحده با این اقدام پاسخ بسیار محکمی به روسیه داده است. وی همچنین از اقدام مشابه ۲۶ کشور دیگر علیه مسکو تقدیر کرد.

کاخ سفید نیز اندکی بعد با انتشار بیانیه‌ای گفت، «دو طرف درباره اهمیت از کار انداختن شبکه جاسوسی روسیه در پادشاهی متحد و ایالات متحده جهت محدود کردن فعالیت‌های مخفی و نامشروع روسیه و پیشگیری از حملات آتی با استفاده از تسلیحات شیمیایی در خاک دو کشور توافق کردند.»

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش در شهر سالزبوری، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور، می‌داند. واشنگتن از موضع لندن حمایت کرده، اما مسکو این اتهام را رد می‌کند.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب (عامل عصبی) در اروپا پس از جنگ جهانی دوم به این طرف است.

بریتانیا در واکنش به این حمله ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و برخی دیگر از کشورهای جهان نیز، از جمله ایالات متحده، در حمایت از موضع لندن دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

روابط غرب، به ویژه واشنگتن و لندن، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا – به شدت با مسکو تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی اختصاصی با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه هستم

پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده که به تازگی سفری به پراگ داشت در یک گفتگو با کارل شرک خبرنگار ارشد رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی شرکت کرد. آقای رایان در این گفتگو دیدگاه خود را درباره اقدامات اخیر روسیه بیان کرد و گفت که موافق فشار و تحریم بیشتر روسیه است.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

کارل شرک، خبرنگار ارشد رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی/ سوال: «آقای رئیس مجلس رایان، با سپاس فراوان از این که امروز با ما هستید.»

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان: «خواهش می کنم. ممنون از دعوت‌تان.»

سئوال: «کمتر از یک ساعت پیش کاخ سفید خبر اخراج ۶۰ دیپلمات روس و تعطیلی کنسولگری روسیه در سیاتل را اعلام کرد و این‌ها همه در واکنش به مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در انگلستان با استفاده از گاز اعصاب بود. همچنین اتحادیهٔ اروپا نیز در حدود یک ساعت پیش اعلام کرد که ۱۴ کشور عضو [این اتحادیه] بیش از بیست و چهار دیپلومات روس را اخراج می‌کنند. حال با توجه به این که تحقیقات بریتانیا در مورد این مسموم کردن همچنان ادامه دارد، آیا شما فکر می‌کنید که آغاز روند اخراج کردن دیپلومات‌های روس شتابزده بوده است؟»

رایان: «من این طور فکر نمی‌کنم. من فکر می‌کنم که این تصمیم درستی بود. من فکر می‌کنم که این کار در همبستگی با همپیمانان‌مان در بریتانیا انجام شد. به نظر من این عالی است که سایر کشورهای اروپایی، از جمله جمهوری چک در این‌جا، همین کار را انجام دادند. و من فکر می کنم که این اقدام کاملاً مناسب بود.»‌

سئوال: «در سال‌های دههٔ ۱۹۹۰ میلادی یک پروندهٔ قتل روسی در جریان بود که در آن یک دانشمند اعتراف کرده بود که یک زهر با درجه‌بندی نظامی به بازار سیاه فروخته شده و در قتل یک تاجر مورد استفاده قرار گرفته بود.»

رایان: «من فکر می‌کنم که شواهد در این مورد خاص نسبتاً شفاف است و به نظر من بریتانیایی‌ها موضع‌شان را بسیار شفاف مطرح کرده‌اند. و این کاری است که روسیه به آن می‌پرداخته است. این چیزی است که ما فکر می‌کنیم روسیه انجام داده است. این چیزی نیست که ملت‌های متمدن انجام دهند. بنابراین، من فکر می‌کنم این واکشنی بسیار مناسب است و در همبستگی با همپیمانان بزرگمان در بریتانیای کبیر انجام شده است و من خرسندم که می‌بینم دیگر کشورهای اروپایی نیز به این حرکت پیوسته‌اند.»

سئوال: «این مسئله یک تشدید نیز محسوب می شود. کرملین قول داده است که مقابله به مثل کند.»

رایان: «خوب، تشدید – من فکر می‌کنم که پرسش این است که چه کسی ...»

سئوال: «یک تشدید تنش دیپلماتیک.»

به نظر من روسیه تلاش دارد تا دموکراسی‌ها را تضعیف کند. ما بی هیچ تردیدی می‌دانیم که آنها کوشش کرده‌اند تا در انتخابات ما در ایالات متحده مداخله کنند. ما همچنین می‌دانیم که آنها سعی دارند تا در انتخابات‌های دموکراسی‌های مختلف سراسر جهان مداخله کنند.

رایان: «قطعا. این یک تشدید تنش دیپلوماتیک است. اما به همین خاطر است که چنین چیزی را نباید تحمل کرد. مسموم کردن و قتل افراد، به ویژه با این نوع گاز اعصاب، آن هم در خاک کشورهای دیگر، کاری است که ملت‌های متمدن انجام نمی‌دهند و نباید انجام دهند. و به همین خاطر است که این کار را نباید تحمل کرد.»

سئوال: «شما اخیراً گفته‌اید که طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه هستید.»

رایان: «هستم. بله هستم.»

سئوال: «آیا اقدامات مشخصی مد نظر شما است که بخواهید شاهد اجرای آنها باشید؟»

رایان: «خوب، من فکر می‌کنم که تحریم‌ها باید کنترل‌های مالی را به خاطر اطلاع‌رسانی نادرستی که در همهٔ دموکراسی‌های ما در حال انجام است، هدف قرار دهد. به نظر من روسیه تلاش دارد تا دموکراسی‌ها را تضعیف کند. ما بی هیچ تردیدی می‌دانیم که آنها کوشش کرده‌اند تا در انتخابات ما در ایالات متحده مداخله کنند. ما همچنین می‌دانیم که آنها سعی دارند تا در انتخابات‌های دموکراسی‌های مختلف سراسر جهان مداخله کنند. بنابراین، این وظیفهٔ ما است که نه تنها این را کشف کنیم، بلکه این شیوه‌ها و نیز منابعی را که آنها برای پراکندن تخم هرج و مرج به کار می‌برند و می‌کوشند تا از آن راه دموکراسی و انتخابات‌های منصفانه و آزاد را تضعیف کنند، آشکار نماییم. و پس از آن ابزارهای مورد نیاز همپیمانان‌مان برای جلوگیری از تکرار این رویداد را در اختیارشان قرار دهیم و نیز اطمینان حاصل کنیم که: وقتی شما برای تضعیف دموکراسی‌ها بکوشید – همان‌گونه که روسیه کوشیده است - این کار پیامدهایی خواهد داشت. و خوب این کاری است که روسیه انجام می‌دهد، انجام داده است، و به انجام آن ادامه خواهد داد. این چیزی است که دموکراسی‌های غربی برنمی‌تابند و نباید هم بربتابند. از این رو، پاسخگو قرار دادن روسیه برای ما مهم است. و من فکر می‌کنم که ما باید تحریم‌های بیشتری را علیه روس‌ها، مکانیزم‌های تامین مالی [آنها]، ‌و این گونه فعالیت‌های‌شان اعمال نماییم.»

سئوال: «اما اگر روسیه به این فعالیت‌هایی که شما در مورد آن صحبت می کنید، ادامه دهد ...»

رایان: «خوب، ما احتمالاً باید تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم...»

سئوال: «برای من این پرسش مطرح است که آیا تحریم‌ها واقعاً ابزار سیاست‌گذاری مؤثری هستند؟»

رایان: «من فکر می کنم که آنها معمولاً چنین هستند. به نظر من تحریم‌ها با تکیه بر [قانون] مگنیتسکی و غیره، به نتیجه رسیده‌اند. نخست آن که شما باید با پیامدهای این اقدامات غیردموکراتیک رو به رو شوید. من فکر می‌کنم این که غرب به سادگی این را قبول کند و بپذیرد که یک کشور دیگر برای تضعیف دموکراسی شما و دخالت در امور داخلی‌تان تلاش کند، اساساً نادرست است. اما در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها به اندازهٔ کافی مؤثر است یا نه، من فکر می‌کنم این مستلزم گذر زمان است و به قدرت این تحریم ها بستگی دارد.»

سئوال: «برای نمونه الکسی ناولنی، رهبر اپوزیسیون روسیه، گفته است که او از تحریم‌های غرب بر گسترهٔ وسیعی از اقتصاد روسیه پشتیبانی نمی‌کند؛ زیرا این کار به زندگی مردم عادی روسیه آسیبب می‌رساند. او پیشنهاد می‌کند که تحریم‌های غرب باید بیشتر بر افراد نزدیک به پوتین متمرکز شوند.»

رایان: «من فکر می‌کنم که این استدلال بسیار درست است. به نظر من پرسش این است: پول کجا می‌رود و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ و به همین خاطر است که داشتن تحریم‌هایی که بتوانند با دقت بسیار زیاد و آن‌گونه که شما می خواهید ‌عمل کند، همیشه کار سهل و آسانی نیست.»

سئوال: «هم واشنگتن و هم روسیه خواهان استرداد یک هکر روس هستند که در حال حاضر این‌جا، در جمهوری چک، در بازداشت به سر می‌برد. نام او یوگنی نیکولین است. او به ایجاد یک رخنهً امنیتی بسیار بزرگ در شرکت‌های ایالات متحده، از جمله لینکدین، متهم شده است و تصمیم‌گیری دربارهٔ این که او را باید به کجا استرداد کرد‌ اکنون در اختیار وزیر دادگستری جمهوری چک است. او گفته است که رئیس‌جمهور، زمان، می‌خواهد این هکر مظنون به روسیه تحویل داده شود. آیا شما این موضوع را در این‌جا، ‌یعنی در پراگ، با مقامات مطرح خواهید کرد؟ و همچنین استدلال شما برای این که او باید به ایالات متحده تحویل داده شود، چیست؟»

رایان: «البته که من این مسئله را مطرح خواهم کرد. این یکی از اولویت‌های برتر دولت ما است. و خیلی ساده بگویم، دلیل آن این است که ما می خواهیم به حاکمیت قانون احترام بگذاریم. و ما همچنین اطمینان کامل داریم که دولت چک نیز به حاکمیت قانون احترام خواهد گذاشت. قوانین آنها در رابطه با استرداد بسیار روشن است. این پرونده بسیار روشن است. آنها در حال گذراندن روند قضایی هستند و من اطمینان کامل دارم که به حاکمیت قانون احترام گذاشته خواهد شد. شما از هر لحاظ که این پرونده را بررسی کنید می‌بینید که مسئلهٔ استرداد او به آمریکا به جای روسیه امری بسیار واضح است. بنابراین، این کاری است که جوامع مدنی و دموکراسی‌ها انجام می‌دهند: آنها به قوانین و به روند و رویهٔ یکدیگر احترام می‌گذارند. او از قوانین ما تخطی کرد و همان‌طور که می‌گویید این شرکت‌ها را هک کرد. از این رو، ادعای استرداد ما بسیار مشروع است و من فقط انتظار دارم که دستگاه [قضایی] چک روند خود را انجام دهد و امیدوارم، و پیش‌بینی می‌کنم، که در پایان آن روند او استرداد خواهد شد.»

سئوال: «شما به تازگی گفته‌اید که به شما اطمینان داده شده است که هیچ برنامه‌ای برای برکناری رابرت مولر وجود ندارد. ‌اما با در نظر گرفتن انتقادات پرزیدنت ترامپ از تحقیقات [مولر] دربارهٔ روسیه، آیا فکر می‌کنید که آیا برای محافظت کردن از این تحقیقات به یک قانون نیاز است؟»

رایان: «فکر نمی‌کنم این طور باشد. همان‌گونه که قبلا گفته‌ام، من فکر نمی‌کنم که او برکنار شود. همان‌گونه که گفته‌ام، من تضمین‌هایی دریافت کرده‌ام که اطمینان می‌دهند چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. اما نکته‌ای که هفتهٔ پیش در کنفرانس مطبوعاتی‌ام بیان کردم، این است: برای مردم بسیار مهم است که بدانند ما باور داریم که حکومت قانون یک اصل مقدس است و ما یک نظام دادگستری در کشورمان داریم که بر اساس آن سنگ بنای وعده بنیادین احترام به حاکمیت قانون بنا شده است. هیچ کس، خواه یک رئیس جمهور باشد و خواه هر کس دیگر، برتر از آن اصل و برتر از قانون نیست. بنابراین، آن یک اصل مقدس برای ما است. و این موضوعی است که من مدام به آن اشاره می‌کنم و به همین خاطر است که من باور دارم آنها در این زمان حتی تصور برکناری او [مولر] را هم نمی‌کنند و فکر هم نمی‌کنم که آنها هرگز چنین کاری کنند. این مهم است که اجازه داده شود این تحقیقات مراحل خود را به صورت کامل طی کند.»

سئوال: «وجود قانونی که جز در صورت برکناری او به اجرا نخواهد آمد چه اشکالی خواهد داشت؟»

رایان: «به باور من این ضروری نیست. من فکر نمی‌کنم که واقعا [چنین احتمالی] وجود داشته باشد ... شما دارید در زمینهٔ قدرت قوهٔ مجریه در مقابل قدرت قوهٔ مقننه وارد مسائل قانون اساسی می‌شوید. من وارد این بحث نخواهم شد و تنها خواهم گفت: ما باید به حاکمیت قانون احترام بگذاریم. باید به او اجازه داده شود تا کارش را انجام دهد و من به هیچ عنوان دلیلی ندارم که باور کنم که آنها حتی در فکر برکناری او هستند.»

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی: «پرزیدنت ترامپ در رابطه با تصمیمش برای تماس گرفتن با ولادمیر پوتین و شادباش گفتن به او برای انتخاب مجددش، هدف انتقادات شدید هر دو حزب قرار گرفته است. شما قبلاً گفته بودید که دولت اوباما در مورد روسیه دچار خوش‌باوری مزمن بود. آیا شما فکر می‌کنید که دولت ترامپ، آن طور که شما بیان کرده‌اید، کمتر خوش‌باور است؟»

رایان: «من فکر می کنم که آنها کمتر خوش‌باور هستند. من فکر می‌کنم که تحریم‌ها گواه این مسئله است. من فکر نمی‌کنم که ما می‌بایست پدافند موشکی را لغو می‌کردیم. من فکر نمی‌کنم که راهبرد آغاز مجدد، کارآیی داشته است. به نظر من این یک راهبرد خوش‌باورانه بود. من فکر می‌کنم که روسیه یک تهدید عظیم ژئوپولتیک، نه تنها برای آمریکا، بلکه برای غرب و مردم آزاد در کشورهای آزاد و نهایتاً برای نفس دموکراسی محسوب می‌شود. و من فکر می‌کنم که برای ما مهم است آن [روسیه] را آن‌گونه که هست، ببینیم و به آن پاسخ مقتضی بدهیم.»

سئوال: «پرسش پایانی. پرزیدنت ترامپ لایحهٔ بودجهٔ دولت را امضاء و آن را به قانون تبدیل کرد؛ لایحه‌ای که به صورت غیرمنتظره‌ای شامل محدودیت‌های مالی و سایر اقدامات اتخاذ شده علیه روسیه بود. مشخص نیست که دقیقا چه کسی این ملاحضات را در لایحهٔ مزبور گنجانده بوده است. آیا می‌توانید در این رابطه روشنگری نمایید؟»

رایان: «آن [لایحه] سراسر روند کمیته را پشت سر گذاشت. ما از ماه سپتامبر گذشته مشغول تلاش روی این لایحه بوده‌ایم. بنابراین، این قانونی است که توسط کمیته‌های مختلف تخصیص [بودجه] ما نوشته شده است. تمام این متن روند قانونگذاری را طی کرده و اساساْ آمیخته‌ای از یک سال کار و تلاش بوده است.»

سوال: «آقای رئیس مجلس، بسیار سپاسگزارم.»

رایان: «با سپاس فراوان از شما. از ملاقات با شما خوشوقت شدم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مجری تلویزیونی تراجنسیتی در پاکستان کارش را آغاز کرد

مرویه مالک ۲۱ ساله

مرویه مالک ۲۱ ساله در تاریخ ۲۳ ماه مارس پس از انجام عمل و تغییر جنسیت، در نخستین اجرای تلویزیونی خود ظاهر شد.

به گزارش سی ان ان، دوستان مالک در فیس بوک و تویتر وی را به عنوان پیشگام امر عادی سازی موضوع تغییر جنسیت مورد تحسین و تشویق قرار داده اند.

افراد تَراجـِنسی یا ترنسکشوال افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند؛ یعنی ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌زنانه بروز بدهد و برعکس.

مالک از دانشگاه پنجاب در رشته روزنامه نگاری فارغ التحصیل شده و به عنوان کارآموز در شبکه خبری «کوه نور» برنامه اجرا کرده است.

مالک به سی ان ان گفته است می خواسته است اثبات کند که تراجنسیتی ها هم مانند دیگران توانائی انجام هرکاری را دارند و به هموطنانش نشان دهد که تراجنسیتی ها بیش از آنکه موضوع جوک و شوخی باشند انسانند.

تازه ترین آمار تراجنسیتی ها در این کشور اسلامی با ۲۰۰ میلیون جمعیت که درسال ۲۰۱۷ گرفته شده است، رقم افراد ثبت شده را بیش از ۱۰ هزار نفر ذکر کرده اند.

در ماه جاری میلادی سنای پاکستان در حمایت از حقوق قانونی تراجنسیتی لایحه ای را از تصویب گذراند. در قانون بر حق افراد در تغییر جنسیت حق ارث بردن و حق مالکیت تاکید شده است.

فعالان حقوق بشر اقدام قانونگذاران پاکستانی را مورد تحسین قرار داده اند، اما مالک می گوید برای تغییر دادن گرایش های فرهنگی مردم باید کارهای زیادی صورت داد تا چنان قانونی جدی گرفته شود.

مرویه مالک می گوید از نوجوانی متوجه شده بود که مشکلی دارد اما خانواده وی را طرد کردند و او ناچار شد از ۱۵ سالگی روی پای خودش بایستد.

مالک خود را الگوی نسل جوان تر می داند که می تواند الهام بخش آنها در پیش برد خواست خود در تغییر جنسیت بشوند.

به گفته خانم ناز، سرپرست یک سازمان غیر دولتی که به دگرباشان خدمات بهداشتی ارائه می کند، در پاکستان خانواده ها فرزندان تراجنسیتی را طرد می کنند و آنان ناچارند از راه خودفروشی، گدائی یا زاغه نشینی به زندگی سخت و پر مشقت خود ادامه دهند.

وزارت بهداشت پاکستان می گوید از لحاظ ابتلا به بیماریهای ایدز، تن فروشان تراجنسیتی دومین گروه آسیب پذیر جامعه ۲۰۰ میلیونی کشورند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام ارشد ترکیه برای گفتگو با مقامات آمریکایی از واشنگتن دیدار می کند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معاون وزارت خارجه ترکیه در سفر روز جمعه به واشنگتن با جان سولیوان قائم مقام وزارت خارجه دیدار و درباره مناسبات دو کشور گفتگو می کند.

آمریکا و ترکیه دو عضو ناتو، درباره چگونگی برخورد با جنگ داخلی ۷ ساله سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا از «یگانهای مدافع خلق کرد» که با اسد و داعش در سوریه مبارزه می کنند حمایت می کند اما ترکیه این گروه را وابسته به پ.کا کا- حزب کارگران کردستان ترکیه – می داند و به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم می کند.

مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا درباره وضعیت برقراری ثبات در شهر منبج و سایر مناطق شمال سوریه در کنترل کردها، با آمریکا به تفاهم رسیده هرچند توافقی در این مورد صورت نگرفته است.

نیروهای ترکیه روز یکشنبه سرانجام درپی حملات چند هفته ای بر شهر عفرین در سوریه مسلط شدند و این شهر کردنشین را از کنترل کردهای طرفدار آمریکا خارج ساختند و تهدید کرده اند که پیشروی نظامی را به شهر منبج محل استقرار نیروهای آمریکایی ادامه خواهند داد. این پیشروی امکان مقابله نیروهای ترکیه با متحدان در ناتو را که ترکیه نیز عضو آنست بیشتر ساخته است.

وزیر خارجه ترکیه در سخنان روز چهارشنبه در آنکارا خبر رسانه ها در مورد توافق ترکیه با واشنگتن در مورد منبج را تکذیب کرد و تنها گفت آنکارا درباره برقراری ثبات در منبج تا شرق فرات به نوعی تفاهم با آمریکا رسیده است. چاووش اوغلو گفت نیروها ی یگان های مدافع خلق کرد از عفرین خارج شده و از منبج و سیار مناطق نیز بیرون خواهند رفت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که دو هفته پیش از سوی رئیس جمهوری از کار برکنار شد در مورد وضعیت مناطق مرزی ترکیه و سوریه با آنکارا به توافق دست یافته بود اما به گفته ناظران، بیرون رفتن وی از صحنه سیاسی آمریکا امکان اجرای توافق در کوتاه مدت را به تاخیر انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ: متمم دوم قانون اساسی آمریکا درباره سلاح هرگز لغو نمی‌شود

دونالد ترامپ، در توییتی که روز چهارشنبه منتشر کرد گفت متمم دوم قانون اساسی آمریکا هیچ وقت ملغی نمی شود. این متمم نگهداری و حمل اسلحه در آمریکا را حق شهروندان می داند.

دونالد ترامپ این توییت را پس از آن منتشر کرد که «جان پل استیونز» یک قاضی سابق دیوان عالی آمریکا، در مقاله ای متمم دوم قانون اساسی آمریکا را از تاریخ گذشته و بدتعبیر شده، توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توییت خود گفته است: دموکرات ها خواهان لغو متمم دوم قانون اساسی هستند و مردم آمریکا به حضور بیشتر قانونگذاران جمهوری خواه در کنگره نیاز دارند و همیشه نیز دیوان عالی آمریکا باید در کنترل قضات جمهوری خواه باشد.

چند حمله با سلاح به مدارس در آمریکا و کشته شدن دانش آموزان، موضوع حق اسلحه را در صدر اخبار در آمریکا قرار داده است.

چند روز پیش، صدها هزار نفر در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی برای جانمان» در واشنگتن پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا از پرزیدنت ترامپ و قانونگذاران آمریکایی خواستند که برای پایان دادن به خشونت‌های مرگبار ناشی از فروش بی‌رویه اسلحه قوانین سخت گیرانه تری وضع کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا بررسی تحریم‌ جدید ایران را آغاز کرد؛ تصمیم‌ نهایی تا ۲۷ فروردین

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد اخیر بریتانیا، فرانسه و آلمان برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف جلب رضایت آمریکا و جلوگیری از خروج واشنگتن از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را روز چهارشنبه مورد بحث قرار دادند و احتمال دارد ماه آینده میلادی در نشست وزیران خارجه درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت، تصمیم نهایی درباره ایده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بابت برنامه موشکی بالیستیک و نقش آن کشور در جنگ سوریه، تا پیش از نشست ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل ) شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ یا همزمان با برگزاری آن گرفته خواهد شد.

رویترز اواخر اسفند ماه با استناد به سندی محرمانه که به رؤیت آن خبرگزاری رسیده بود، از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی امضا کننده توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران خبر داد، که با اعمال تحریم‌های جدید بر تهران، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را برای ماندن در توافق و در نتیجه خفظ آن ترغیب کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوی دیپلماتیک موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

دونالد ترامپ که در دوران تبلیغات انتخاباتی و پیش از آغاز به کار دولت خود در اول بهمن ۱۳۹۵ برجام را یک «توافق بد» خوانده، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند پایبندی تهران را به توافق تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده اگر توافق هسته ای ایران تا اردیبهشت (ماه می میلادی) اصلاح نشود و شرایطی که او تعیین کرده، اعمال نشود، از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لهستان قرارداد حدود ۵ میلیارد دلاری خرید سامانه ضدموشک آمریکا را امضا کرد

لهستان یک قرارداد ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلاری با آمریکا برای خرید سیستم پدافند موشکی پاتریوت امضا کرد.

این قرارداد بزرگترین توافق خرید سلاح در تاریخ لهستان به شمار می رود که روز چهارشنبه به امضا رسید.

طبق این قرار داد، سامانه پدافند موشکی پاتریوتِ شرکت «ریتیون» در گامی عمده برای به روزرسانی قدرت پدافند هوایی لهستان، به این کشور فروخته می شود.

این قرارداد در حالی امضا شده است که روسیه در سالهای اخیر تهاجمی تر از گذشته عمل کرده است.

رئیس جمهوری لهستان در جریان مراسم امضای قرار داد، این لحظه را «تاریخی» خواند و گفت با خرید این سیستم لهستان به آخرین فناوری پیشرفته دفاعی دست پیدا می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG