لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۴۵

سرخط خبرها

ترامپ در نخستین توافق تجاری از کره جنوبی امتیازهایی گرفت

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول - ۷ نوامبر ۲۰۱۷

دولت ترامپ در نخستین توافق تجاری با یک کشور خارجی توانست با تغییراتی در توافق تجاری پیشین آمریکا با کره جنوبی امتیازهایی کسب کند.

به گزارش روزنامه پلیتیکو، ترامپ بارها توافق سال ۲۰۱۲ تجاری آمریکا با کره جنوبی را وحشتناک و به زیان آمریکا خوانده بود. با پافشاری پرزیدنت ترامپ، دو کشور از سال پیش گفتگوهایی را آغاز کردند و سه شنبه شب مقام‌های دولت آمریکا جزئیات توافق جدید با سئول را اعلام کردند.

در بازنگری در «پیمان تجارت آزاد کره جنوبی» مقرر شد شمار خودروهای صادراتی از آمریکا به کره جنوبی از ۲۵ هزار دستگاه در سال به ۵۰ هزار دستگاه افزایش یابد، استانداردهای آمریکایی در ساخت قطعات خودروهای کره جنوبی مراعات گردد و تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا بر کامیون‌های سبک به مدت ۲۰ سال تمدید گردد.

علاوه بر این، سئول در زمینه انطباق خودروهای آمریکایی با استانداردهای کارآیی سوخت در کره جنوبی سختگیری کمتری نشان خواهد داد. سئول همچنین موافقت کرده است صادرات فولاد به آمریکا را تا سطح ۷۰ درصد میانگین صادرات آن کشور در سه سال گذشته کاهش دهد.

کره جنوبی به نوبه خود یک امتیاز عمده در این توافق بازنگری شده کسب کرد؛ بدین ترتیبصورت که ۲۵ درصد از تعرفه های مقرر شده آمریکا برای همیشه معاف خواهد بود، اما این معافیت شامل ۱۰ درصد تعرفه بر واردات آلومینیوم نخواهد شد.

مطلبی که در توافق اخیر نیامده، اما قرار است به زودی سئول و واشنگتن درباره آن توافق کنند، خودداری هریک از دو طرف از کاهش دادن ارزش پول ملی شان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش سوریه برای عملیات بزرگ علیه «جیش الاسلام» در غوطه آماده می شود

یک خیابان ویران شده در غوطه شرقی

خبرگزاری رویترز از یک منبع خبری دولتی سوریه در روز چهارشنبه نقل کرد که اگر گروه «جیش الاسلام» که یک گروه مسلح مخالف اسد است و دوما در غوطه شرقی را در کنترل دارد تسلیم نشود ارتش آماده انجام عملیات سنگین برای بیرون راندن شورشیان از آخرین پایگاه مهم آنهاست.

در غوطه شرقی و در میان مخالفان بشار اسد، تنها جیش الاسلام است که هنوز بخشی از این منطقه را در دست دارد.

زیر فشار نظامی روسیه و ایران، حامیان رژیم اسد، هزاران غیرنظامی محاصره شده درغوطه شرقی روز سه شنبه این منطقه را ترک کردند. همزمان، به گزرارش خبرگزاری رویترز، شورشیان مسلح مخالف اسد برای گفتگو درباره نحوه تسلیم خود به نظامیان سوری، در انتظار تصمیم دولت روسیه اند.

با آنکه جیش الاسلام انکار می کند که قصد ترک غوطه شرقی را دارد اما منابع نزدیک به این گروه شورشی به رویترز گفته اند جنگجویان گروه در حال سبک و سنگین کردن ترک غوطه شرقی و اسکان در قلمون در شمال یا منطقه ای در جنوب سوریه اند که در دست شورشیان مخالف اسد است، اما آنها چندان تمایلی به پذیرش جیش الاسلام ندارند.

شورشیانی که تاکنون غوطه شرقی را ترک کرده اند به موجب توافق از پیش اعلام شده همراه با خانواده هایشان از یک گذرگاه امن به ادلب در شمال سوریه می روند که هنوز در دست شورشیان مخالف اسد است.

از زمانی که شورشیان منطقه حلب را در سال ۲۰۱۶ ترک کردند پیشروی در غوطه شرقی بزرگ ترین پیروزی رژیم اسد و حامیان آن ،ایران و روسیه است که توانسته اند منطقه غوطه را از دست شورشیان خارج سازند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در نخستین ساعت های روز سه شنبه، بخشی از شورشیان غوطه شرقی همراه با اعضای خانواده هایشان با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس این منطقه جنگ زده را ترک کرده اند.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند به تلاش ها برای امدادرسانی به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفری ادامه می دهند که هنوز در غوطه شرقی گرفتارند و هنوز این منطقه را ترک نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علیه دهها نفر از معترضان دیماه در کرمانشاه اعلام جرم شد

دادستان استان کرمانشاه اعلام کرده است که کیفرخواست ۴۳ نفر از معترضان دی ماه سال گذشته صادر شده و پرونده آنها برای رسیدگی به دادگاه فرستاده شده است.

محمد حسین صادقی روز چهارشنبه هشتم فروردین با اعلام این خبر، از این افراد با عنوان «عاملان آشوب‌های خیابانی» نام برده و گفت که نارضایتی ها در بستر مشکلات اقتصادی بود اما به سمت «رفتارهای ساختارشکنانه» هدایت شد.

اعلام صدور کیفرخواست برای معترضان دی ماه سال گذشته در کرمانشاه در حالیست که نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر سرکوب معترضان توسط حکومت را محکوم کردند.

تجمع‌های اعتراضی در دی ماه سال گذشته در واکنش به مشکلات عمیق اقتصادی در بیش از ۸۰ شهر ایران برگزار شد و به کشته شدن دست کم ۲۵ نفر منجر شد.

در این بین، چند تن از بازداشت شدگان در بازداشتگاهها جان باختند. اگر چه مقامات قضایی ایران دلیل مرگ این افراد را خودکشی اعلام کردند، اما هیچ نهاد بیطرفی خودکشی این افراد را تایید نکرده است.

سرکوب معترضان و تشکیل پرونده قضایی برای صدها نفر از آنان نگرانی نهادهای بین المللی و مقام‌های دولتی آمریکا را در پی داشت.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از جمله مقام های ارشد آمریکایی بود که بارها در روزهای اعتراضات، از حق مردم ایران برای اعتراض به حکومت حمایت کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا کشته و دستگیر شدن برخی در ارتباط با اعتراض‌های ایران را به شدت محکوم کرد.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل نیز خواستار رسیدگی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران در شورای امنیت سازمان ملل شد و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که جهان رفتار آن را زیر نظر دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز اعلام کرد که حق آزادی تجمعات، تظاهرات آرام باید برای مردم ایران محترم شمرده شود.

دست کم دو سازمان بین المللی یعنی دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل، از ایران خواسته اند درباره کشته های اعتراضات اخیر توضیح بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جایزه لاتاری آمریکایی برای چهارمین بار به پانصد میلیون دلار رسید

آرشیو

جایزه بزرگ بلیت بخت آزمایی یا لاتاری «مگا میلیونز» در آمریکا به بیش از نیم میلیارد دلار رسیده است که برای چهارمین بار در تاریخ برگزاری این لاتاری روی می دهد.

روز جمعه خریداران بلیت لاتاری بار دیگر امکان آزمودن بخت خود را دارند.

جایزه بزرگ این لاتاری چون اخیرا برنده ای نداشته، اکنون به این رقم افزایش یافته است.

در قرعه کشی سه شنبه شب، ارقام ۷، ۲۵، ۴۳، ۵۶، ۵۹ و و توپ مگابال شماره ۱۳ برنده ای برای جایزه بزرگ ۴۵۸ میلیون دلاری در پی نداشت و اکنون جایزه بزرگ قرعه کشی روز جمعه به گفته مقامات لاتاری به ۵۰۲ میلیون دلار رسیده است.

برنده لاتاری در صورتی که جایزه خود را نقدی بگیرد، ۳۰۱ میلیون دلار می گیرد.

لاتاری مگا میلیونز در ۴۴ ایالت آمریکا علاوه بر شهر واشنگتن دی.سی و جزایر ویرجین برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه‌های بی‌جواب احمدی‌نژاد؛ درخواست از رهبر برای دخالت در پرونده بقایی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار دخالت او در پرونده قضایی حمید بقایی شد. این چندمین نامه او به آیت الله خامنه ای است و نامه های قبلی بی جواب مانده اند.

آقای احمدی نژاد در این نامه که چهارشنبه ۸ فروردین در وبسایت دولت بهار منتشر شد، اعلام کرد که حمید بقایی، معاون او در دولت نهم و دهم، با اتهامات غیرواقعی به زندان محکوم شده و دست به اعتصاب غذا زده است. او از رهبر جمهوری اسلامی خواست که با «دستوری قاطع» از بروز «یک فاجعه» جلوگیری کند.

نامه احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای در حالیست که او پیش از این نیز دست کم چهار نامه انتقادی به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود اما ظاهرا پاسخی دریافت نکرده بود.

نگارش این نامه‌ها در حالی است که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش بینی کرد درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد. بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

احمدی‌نژاد در نامه‌ای که ۳۰ بهمن به آیت الله خامنه ای نوشت، ضمن انتقاد از عملکرد نهادهای سیاسی و امنیتی اعلام کرد: «یک مامور وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه یا حفاظت اطلاعات قوه قضاییه می‌تواند یک فعال فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی را بدون دلیل موجه و برای سوءاستفاده به خاک سیاه بنشاند و آن فعال نیز دستش به جایی نرسد.»

او در نامه دیگری که ۲۲ اسفند منتشر کرد از وضعیت اقتصادی و نهادهای وابسته به مراکز قدرت انتقاد کرد و نوشت: «امروزه بنیاد ۱۵ خرداد ، بنیاد مستضعفان ، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ، بنیاد تعاون سپاه ، بنیاد تعاون ارتش ، بنیاد تعاون بسیج ، بنیاد تعاون وزارت دفاع و بخش اقتصادی کمیته امداد امام(ره) بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان ثروت دارند که مردم از گزارش کار و درآمد و محل مصرف آنها بی‌اطلاعند. اگر این ثروت آزاد شود و در اختیار مردم قرار گیرد آیا فقیری باقی می‌ماند؟ در آن صورت سرعت رشد کشور چقدر خواهد شد؟»

او در نامه دیگری که سوم فروردین نوشت، با انتقاد از وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده حمید بقایی پیشنهادهایی برای تغییر وضعیت دستگاه قضایی داد از جمله از رهبر جمهوری اسلامی خواست که «یک مرجع صالح و مستقل و مورد اعتماد مردم را جهت رسیدگی به شکایات مردم در زمینه مظالم و تخلفات دستگاه قضایی از قوانین و مقررات» تعیین کند.

اگر چه رهبر جمهوری اسلامی به نامه های احمدی نژاد پاسخی نداده است اما در پی برخی از انتقادات او، اوایل دی ماه گذشته در سخنانی بدون اشاره مستقیم به احمدی نژاد، گفت کسانی که تا دیروز تمام امکانات کشور در اختیارشان بود حق ندارند امروز از جایگاه اپوزوسیون سخن بگویند.

انتقادات محمود احمدی نژاد از نحوه اداره کشور و عملکرد برخی از دستگاه‌های حکومتی به ویژه قوه قضائیه پس از آن شدت گرفت که رسیدگی قضایی به پرونده نزدیکان او از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، جدی و به صدور حکم نزدیک شد.

منتقدان رئیس جمهوری پیشین ایران گفته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود که سرکوب معترضان و منتقدان توسط دستگاه قضایی صورت گرفته بود، انتقادی به دستگاه قضایی نداشت و حال که پرونده‌های قضایی علیه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، معاونان او در دولت نهم و دهم مطرح شده، تبدیل به منتقد دستگاه قضایی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایتالیا یک حامی مراکشی‌تبار داعش را پیش از حمله دستگیر کرد

عکس از آرشیو

نیروهای ضدتروریسم پلیس ایتالیا روز چهارشنبه یک شهروند آن کشور با تبار مراکشی را که از حامیان گروه افراطی داعش است، دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «المهدی حلیلی» ۲۳ ساله ساکن شهر تورین، در حال برنامه‌ریزی برای حمله به مردم با استفاده از خودرو بوده است.

بنا بر اعلام رئیس پلیس تورین، وی که در حال مطالعه برای استفاده از یک دستگاه کامیون برای انجام حمله بود، امروز در شمال شهر بازداشت شد.

فرانچسکو مسینا اضافه کرد، مظنون دستگیر شده در حال یادگیری استفاده از چاقو و همچنین بررسی مکان و زمان انجام اقدام تروریستی خود بود.

وی سال ۲۰۱۵ به جرم «تبلیغ تروریسم» از طریق راه‌اندازی وبسایتی برای حمایت از داعش و حملات آن گروه، به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

بازداشت الحلیلی، آخرین مورد از رشته دستگیری‌های عوامل مظنون به ارتباط با گروه داعش و تروریسم در ماه جاری میلادی (مارس) در ایتالیاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«ترزا می» از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای اخراج دیپلمات‌های روسیه استقبال کرد

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ترزا می نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان - ۸ ژوئیه ۲۰۱۷

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهوری ایالات متحده از تصمیم او برای اخراج ۶۰ تن از دیپلمات‌های روسیه از آمریکا، در واکنش به پرونده مسمومیت جاسوس پیشین روس، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی ترزا می، وی به پرزیدنت دونالد ترامپ گفت ایالات متحده با این اقدام پاسخ بسیار محکمی به روسیه داده است. وی همچنین از اقدام مشابه ۲۶ کشور دیگر علیه مسکو تقدیر کرد.

کاخ سفید نیز اندکی بعد با انتشار بیانیه‌ای گفت، «دو طرف درباره اهمیت از کار انداختن شبکه جاسوسی روسیه در پادشاهی متحد و ایالات متحده جهت محدود کردن فعالیت‌های مخفی و نامشروع روسیه و پیشگیری از حملات آتی با استفاده از تسلیحات شیمیایی در خاک دو کشور توافق کردند.»

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش در شهر سالزبوری، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور، می‌داند. واشنگتن از موضع لندن حمایت کرده، اما مسکو این اتهام را رد می‌کند.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب (عامل عصبی) در اروپا پس از جنگ جهانی دوم به این طرف است.

بریتانیا در واکنش به این حمله ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و برخی دیگر از کشورهای جهان نیز، از جمله ایالات متحده، در حمایت از موضع لندن دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

روابط غرب، به ویژه واشنگتن و لندن، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا – به شدت با مسکو تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی اختصاصی با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه هستم

پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده که به تازگی سفری به پراگ داشت در یک گفتگو با کارل شرک خبرنگار ارشد رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی شرکت کرد. آقای رایان در این گفتگو دیدگاه خود را درباره اقدامات اخیر روسیه بیان کرد و گفت که موافق فشار و تحریم بیشتر روسیه است.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

کارل شرک، خبرنگار ارشد رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی/ سوال: «آقای رئیس مجلس رایان، با سپاس فراوان از این که امروز با ما هستید.»

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان: «خواهش می کنم. ممنون از دعوت‌تان.»

سئوال: «کمتر از یک ساعت پیش کاخ سفید خبر اخراج ۶۰ دیپلمات روس و تعطیلی کنسولگری روسیه در سیاتل را اعلام کرد و این‌ها همه در واکنش به مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در انگلستان با استفاده از گاز اعصاب بود. همچنین اتحادیهٔ اروپا نیز در حدود یک ساعت پیش اعلام کرد که ۱۴ کشور عضو [این اتحادیه] بیش از بیست و چهار دیپلومات روس را اخراج می‌کنند. حال با توجه به این که تحقیقات بریتانیا در مورد این مسموم کردن همچنان ادامه دارد، آیا شما فکر می‌کنید که آغاز روند اخراج کردن دیپلومات‌های روس شتابزده بوده است؟»

رایان: «من این طور فکر نمی‌کنم. من فکر می‌کنم که این تصمیم درستی بود. من فکر می‌کنم که این کار در همبستگی با همپیمانان‌مان در بریتانیا انجام شد. به نظر من این عالی است که سایر کشورهای اروپایی، از جمله جمهوری چک در این‌جا، همین کار را انجام دادند. و من فکر می کنم که این اقدام کاملاً مناسب بود.»‌

سئوال: «در سال‌های دههٔ ۱۹۹۰ میلادی یک پروندهٔ قتل روسی در جریان بود که در آن یک دانشمند اعتراف کرده بود که یک زهر با درجه‌بندی نظامی به بازار سیاه فروخته شده و در قتل یک تاجر مورد استفاده قرار گرفته بود.»

رایان: «من فکر می‌کنم که شواهد در این مورد خاص نسبتاً شفاف است و به نظر من بریتانیایی‌ها موضع‌شان را بسیار شفاف مطرح کرده‌اند. و این کاری است که روسیه به آن می‌پرداخته است. این چیزی است که ما فکر می‌کنیم روسیه انجام داده است. این چیزی نیست که ملت‌های متمدن انجام دهند. بنابراین، من فکر می‌کنم این واکشنی بسیار مناسب است و در همبستگی با همپیمانان بزرگمان در بریتانیای کبیر انجام شده است و من خرسندم که می‌بینم دیگر کشورهای اروپایی نیز به این حرکت پیوسته‌اند.»

سئوال: «این مسئله یک تشدید نیز محسوب می شود. کرملین قول داده است که مقابله به مثل کند.»

رایان: «خوب، تشدید – من فکر می‌کنم که پرسش این است که چه کسی ...»

سئوال: «یک تشدید تنش دیپلماتیک.»

به نظر من روسیه تلاش دارد تا دموکراسی‌ها را تضعیف کند. ما بی هیچ تردیدی می‌دانیم که آنها کوشش کرده‌اند تا در انتخابات ما در ایالات متحده مداخله کنند. ما همچنین می‌دانیم که آنها سعی دارند تا در انتخابات‌های دموکراسی‌های مختلف سراسر جهان مداخله کنند.

رایان: «قطعا. این یک تشدید تنش دیپلوماتیک است. اما به همین خاطر است که چنین چیزی را نباید تحمل کرد. مسموم کردن و قتل افراد، به ویژه با این نوع گاز اعصاب، آن هم در خاک کشورهای دیگر، کاری است که ملت‌های متمدن انجام نمی‌دهند و نباید انجام دهند. و به همین خاطر است که این کار را نباید تحمل کرد.»

سئوال: «شما اخیراً گفته‌اید که طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه هستید.»

رایان: «هستم. بله هستم.»

سئوال: «آیا اقدامات مشخصی مد نظر شما است که بخواهید شاهد اجرای آنها باشید؟»

رایان: «خوب، من فکر می‌کنم که تحریم‌ها باید کنترل‌های مالی را به خاطر اطلاع‌رسانی نادرستی که در همهٔ دموکراسی‌های ما در حال انجام است، هدف قرار دهد. به نظر من روسیه تلاش دارد تا دموکراسی‌ها را تضعیف کند. ما بی هیچ تردیدی می‌دانیم که آنها کوشش کرده‌اند تا در انتخابات ما در ایالات متحده مداخله کنند. ما همچنین می‌دانیم که آنها سعی دارند تا در انتخابات‌های دموکراسی‌های مختلف سراسر جهان مداخله کنند. بنابراین، این وظیفهٔ ما است که نه تنها این را کشف کنیم، بلکه این شیوه‌ها و نیز منابعی را که آنها برای پراکندن تخم هرج و مرج به کار می‌برند و می‌کوشند تا از آن راه دموکراسی و انتخابات‌های منصفانه و آزاد را تضعیف کنند، آشکار نماییم. و پس از آن ابزارهای مورد نیاز همپیمانان‌مان برای جلوگیری از تکرار این رویداد را در اختیارشان قرار دهیم و نیز اطمینان حاصل کنیم که: وقتی شما برای تضعیف دموکراسی‌ها بکوشید – همان‌گونه که روسیه کوشیده است - این کار پیامدهایی خواهد داشت. و خوب این کاری است که روسیه انجام می‌دهد، انجام داده است، و به انجام آن ادامه خواهد داد. این چیزی است که دموکراسی‌های غربی برنمی‌تابند و نباید هم بربتابند. از این رو، پاسخگو قرار دادن روسیه برای ما مهم است. و من فکر می‌کنم که ما باید تحریم‌های بیشتری را علیه روس‌ها، مکانیزم‌های تامین مالی [آنها]، ‌و این گونه فعالیت‌های‌شان اعمال نماییم.»

سئوال: «اما اگر روسیه به این فعالیت‌هایی که شما در مورد آن صحبت می کنید، ادامه دهد ...»

رایان: «خوب، ما احتمالاً باید تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم...»

سئوال: «برای من این پرسش مطرح است که آیا تحریم‌ها واقعاً ابزار سیاست‌گذاری مؤثری هستند؟»

رایان: «من فکر می کنم که آنها معمولاً چنین هستند. به نظر من تحریم‌ها با تکیه بر [قانون] مگنیتسکی و غیره، به نتیجه رسیده‌اند. نخست آن که شما باید با پیامدهای این اقدامات غیردموکراتیک رو به رو شوید. من فکر می‌کنم این که غرب به سادگی این را قبول کند و بپذیرد که یک کشور دیگر برای تضعیف دموکراسی شما و دخالت در امور داخلی‌تان تلاش کند، اساساً نادرست است. اما در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها به اندازهٔ کافی مؤثر است یا نه، من فکر می‌کنم این مستلزم گذر زمان است و به قدرت این تحریم ها بستگی دارد.»

سئوال: «برای نمونه الکسی ناولنی، رهبر اپوزیسیون روسیه، گفته است که او از تحریم‌های غرب بر گسترهٔ وسیعی از اقتصاد روسیه پشتیبانی نمی‌کند؛ زیرا این کار به زندگی مردم عادی روسیه آسیبب می‌رساند. او پیشنهاد می‌کند که تحریم‌های غرب باید بیشتر بر افراد نزدیک به پوتین متمرکز شوند.»

رایان: «من فکر می‌کنم که این استدلال بسیار درست است. به نظر من پرسش این است: پول کجا می‌رود و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ و به همین خاطر است که داشتن تحریم‌هایی که بتوانند با دقت بسیار زیاد و آن‌گونه که شما می خواهید ‌عمل کند، همیشه کار سهل و آسانی نیست.»

سئوال: «هم واشنگتن و هم روسیه خواهان استرداد یک هکر روس هستند که در حال حاضر این‌جا، در جمهوری چک، در بازداشت به سر می‌برد. نام او یوگنی نیکولین است. او به ایجاد یک رخنهً امنیتی بسیار بزرگ در شرکت‌های ایالات متحده، از جمله لینکدین، متهم شده است و تصمیم‌گیری دربارهٔ این که او را باید به کجا استرداد کرد‌ اکنون در اختیار وزیر دادگستری جمهوری چک است. او گفته است که رئیس‌جمهور، زمان، می‌خواهد این هکر مظنون به روسیه تحویل داده شود. آیا شما این موضوع را در این‌جا، ‌یعنی در پراگ، با مقامات مطرح خواهید کرد؟ و همچنین استدلال شما برای این که او باید به ایالات متحده تحویل داده شود، چیست؟»

رایان: «البته که من این مسئله را مطرح خواهم کرد. این یکی از اولویت‌های برتر دولت ما است. و خیلی ساده بگویم، دلیل آن این است که ما می خواهیم به حاکمیت قانون احترام بگذاریم. و ما همچنین اطمینان کامل داریم که دولت چک نیز به حاکمیت قانون احترام خواهد گذاشت. قوانین آنها در رابطه با استرداد بسیار روشن است. این پرونده بسیار روشن است. آنها در حال گذراندن روند قضایی هستند و من اطمینان کامل دارم که به حاکمیت قانون احترام گذاشته خواهد شد. شما از هر لحاظ که این پرونده را بررسی کنید می‌بینید که مسئلهٔ استرداد او به آمریکا به جای روسیه امری بسیار واضح است. بنابراین، این کاری است که جوامع مدنی و دموکراسی‌ها انجام می‌دهند: آنها به قوانین و به روند و رویهٔ یکدیگر احترام می‌گذارند. او از قوانین ما تخطی کرد و همان‌طور که می‌گویید این شرکت‌ها را هک کرد. از این رو، ادعای استرداد ما بسیار مشروع است و من فقط انتظار دارم که دستگاه [قضایی] چک روند خود را انجام دهد و امیدوارم، و پیش‌بینی می‌کنم، که در پایان آن روند او استرداد خواهد شد.»

سئوال: «شما به تازگی گفته‌اید که به شما اطمینان داده شده است که هیچ برنامه‌ای برای برکناری رابرت مولر وجود ندارد. ‌اما با در نظر گرفتن انتقادات پرزیدنت ترامپ از تحقیقات [مولر] دربارهٔ روسیه، آیا فکر می‌کنید که آیا برای محافظت کردن از این تحقیقات به یک قانون نیاز است؟»

رایان: «فکر نمی‌کنم این طور باشد. همان‌گونه که قبلا گفته‌ام، من فکر نمی‌کنم که او برکنار شود. همان‌گونه که گفته‌ام، من تضمین‌هایی دریافت کرده‌ام که اطمینان می‌دهند چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. اما نکته‌ای که هفتهٔ پیش در کنفرانس مطبوعاتی‌ام بیان کردم، این است: برای مردم بسیار مهم است که بدانند ما باور داریم که حکومت قانون یک اصل مقدس است و ما یک نظام دادگستری در کشورمان داریم که بر اساس آن سنگ بنای وعده بنیادین احترام به حاکمیت قانون بنا شده است. هیچ کس، خواه یک رئیس جمهور باشد و خواه هر کس دیگر، برتر از آن اصل و برتر از قانون نیست. بنابراین، آن یک اصل مقدس برای ما است. و این موضوعی است که من مدام به آن اشاره می‌کنم و به همین خاطر است که من باور دارم آنها در این زمان حتی تصور برکناری او [مولر] را هم نمی‌کنند و فکر هم نمی‌کنم که آنها هرگز چنین کاری کنند. این مهم است که اجازه داده شود این تحقیقات مراحل خود را به صورت کامل طی کند.»

سئوال: «وجود قانونی که جز در صورت برکناری او به اجرا نخواهد آمد چه اشکالی خواهد داشت؟»

رایان: «به باور من این ضروری نیست. من فکر نمی‌کنم که واقعا [چنین احتمالی] وجود داشته باشد ... شما دارید در زمینهٔ قدرت قوهٔ مجریه در مقابل قدرت قوهٔ مقننه وارد مسائل قانون اساسی می‌شوید. من وارد این بحث نخواهم شد و تنها خواهم گفت: ما باید به حاکمیت قانون احترام بگذاریم. باید به او اجازه داده شود تا کارش را انجام دهد و من به هیچ عنوان دلیلی ندارم که باور کنم که آنها حتی در فکر برکناری او هستند.»

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی: «پرزیدنت ترامپ در رابطه با تصمیمش برای تماس گرفتن با ولادمیر پوتین و شادباش گفتن به او برای انتخاب مجددش، هدف انتقادات شدید هر دو حزب قرار گرفته است. شما قبلاً گفته بودید که دولت اوباما در مورد روسیه دچار خوش‌باوری مزمن بود. آیا شما فکر می‌کنید که دولت ترامپ، آن طور که شما بیان کرده‌اید، کمتر خوش‌باور است؟»

رایان: «من فکر می کنم که آنها کمتر خوش‌باور هستند. من فکر می‌کنم که تحریم‌ها گواه این مسئله است. من فکر نمی‌کنم که ما می‌بایست پدافند موشکی را لغو می‌کردیم. من فکر نمی‌کنم که راهبرد آغاز مجدد، کارآیی داشته است. به نظر من این یک راهبرد خوش‌باورانه بود. من فکر می‌کنم که روسیه یک تهدید عظیم ژئوپولتیک، نه تنها برای آمریکا، بلکه برای غرب و مردم آزاد در کشورهای آزاد و نهایتاً برای نفس دموکراسی محسوب می‌شود. و من فکر می‌کنم که برای ما مهم است آن [روسیه] را آن‌گونه که هست، ببینیم و به آن پاسخ مقتضی بدهیم.»

سئوال: «پرسش پایانی. پرزیدنت ترامپ لایحهٔ بودجهٔ دولت را امضاء و آن را به قانون تبدیل کرد؛ لایحه‌ای که به صورت غیرمنتظره‌ای شامل محدودیت‌های مالی و سایر اقدامات اتخاذ شده علیه روسیه بود. مشخص نیست که دقیقا چه کسی این ملاحضات را در لایحهٔ مزبور گنجانده بوده است. آیا می‌توانید در این رابطه روشنگری نمایید؟»

رایان: «آن [لایحه] سراسر روند کمیته را پشت سر گذاشت. ما از ماه سپتامبر گذشته مشغول تلاش روی این لایحه بوده‌ایم. بنابراین، این قانونی است که توسط کمیته‌های مختلف تخصیص [بودجه] ما نوشته شده است. تمام این متن روند قانونگذاری را طی کرده و اساساْ آمیخته‌ای از یک سال کار و تلاش بوده است.»

سوال: «آقای رئیس مجلس، بسیار سپاسگزارم.»

رایان: «با سپاس فراوان از شما. از ملاقات با شما خوشوقت شدم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مجری تلویزیونی تراجنسیتی در پاکستان کارش را آغاز کرد

مرویه مالک ۲۱ ساله

مرویه مالک ۲۱ ساله در تاریخ ۲۳ ماه مارس پس از انجام عمل و تغییر جنسیت، در نخستین اجرای تلویزیونی خود ظاهر شد.

به گزارش سی ان ان، دوستان مالک در فیس بوک و تویتر وی را به عنوان پیشگام امر عادی سازی موضوع تغییر جنسیت مورد تحسین و تشویق قرار داده اند.

افراد تَراجـِنسی یا ترنسکشوال افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند؛ یعنی ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌زنانه بروز بدهد و برعکس.

مالک از دانشگاه پنجاب در رشته روزنامه نگاری فارغ التحصیل شده و به عنوان کارآموز در شبکه خبری «کوه نور» برنامه اجرا کرده است.

مالک به سی ان ان گفته است می خواسته است اثبات کند که تراجنسیتی ها هم مانند دیگران توانائی انجام هرکاری را دارند و به هموطنانش نشان دهد که تراجنسیتی ها بیش از آنکه موضوع جوک و شوخی باشند انسانند.

تازه ترین آمار تراجنسیتی ها در این کشور اسلامی با ۲۰۰ میلیون جمعیت که درسال ۲۰۱۷ گرفته شده است، رقم افراد ثبت شده را بیش از ۱۰ هزار نفر ذکر کرده اند.

در ماه جاری میلادی سنای پاکستان در حمایت از حقوق قانونی تراجنسیتی لایحه ای را از تصویب گذراند. در قانون بر حق افراد در تغییر جنسیت حق ارث بردن و حق مالکیت تاکید شده است.

فعالان حقوق بشر اقدام قانونگذاران پاکستانی را مورد تحسین قرار داده اند، اما مالک می گوید برای تغییر دادن گرایش های فرهنگی مردم باید کارهای زیادی صورت داد تا چنان قانونی جدی گرفته شود.

مرویه مالک می گوید از نوجوانی متوجه شده بود که مشکلی دارد اما خانواده وی را طرد کردند و او ناچار شد از ۱۵ سالگی روی پای خودش بایستد.

مالک خود را الگوی نسل جوان تر می داند که می تواند الهام بخش آنها در پیش برد خواست خود در تغییر جنسیت بشوند.

به گفته خانم ناز، سرپرست یک سازمان غیر دولتی که به دگرباشان خدمات بهداشتی ارائه می کند، در پاکستان خانواده ها فرزندان تراجنسیتی را طرد می کنند و آنان ناچارند از راه خودفروشی، گدائی یا زاغه نشینی به زندگی سخت و پر مشقت خود ادامه دهند.

وزارت بهداشت پاکستان می گوید از لحاظ ابتلا به بیماریهای ایدز، تن فروشان تراجنسیتی دومین گروه آسیب پذیر جامعه ۲۰۰ میلیونی کشورند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام ارشد ترکیه برای گفتگو با مقامات آمریکایی از واشنگتن دیدار می کند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معاون وزارت خارجه ترکیه در سفر روز جمعه به واشنگتن با جان سولیوان قائم مقام وزارت خارجه دیدار و درباره مناسبات دو کشور گفتگو می کند.

آمریکا و ترکیه دو عضو ناتو، درباره چگونگی برخورد با جنگ داخلی ۷ ساله سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا از «یگانهای مدافع خلق کرد» که با اسد و داعش در سوریه مبارزه می کنند حمایت می کند اما ترکیه این گروه را وابسته به پ.کا کا- حزب کارگران کردستان ترکیه – می داند و به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم می کند.

مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا درباره وضعیت برقراری ثبات در شهر منبج و سایر مناطق شمال سوریه در کنترل کردها، با آمریکا به تفاهم رسیده هرچند توافقی در این مورد صورت نگرفته است.

نیروهای ترکیه روز یکشنبه سرانجام درپی حملات چند هفته ای بر شهر عفرین در سوریه مسلط شدند و این شهر کردنشین را از کنترل کردهای طرفدار آمریکا خارج ساختند و تهدید کرده اند که پیشروی نظامی را به شهر منبج محل استقرار نیروهای آمریکایی ادامه خواهند داد. این پیشروی امکان مقابله نیروهای ترکیه با متحدان در ناتو را که ترکیه نیز عضو آنست بیشتر ساخته است.

وزیر خارجه ترکیه در سخنان روز چهارشنبه در آنکارا خبر رسانه ها در مورد توافق ترکیه با واشنگتن در مورد منبج را تکذیب کرد و تنها گفت آنکارا درباره برقراری ثبات در منبج تا شرق فرات به نوعی تفاهم با آمریکا رسیده است. چاووش اوغلو گفت نیروها ی یگان های مدافع خلق کرد از عفرین خارج شده و از منبج و سیار مناطق نیز بیرون خواهند رفت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که دو هفته پیش از سوی رئیس جمهوری از کار برکنار شد در مورد وضعیت مناطق مرزی ترکیه و سوریه با آنکارا به توافق دست یافته بود اما به گفته ناظران، بیرون رفتن وی از صحنه سیاسی آمریکا امکان اجرای توافق در کوتاه مدت را به تاخیر انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ: متمم دوم قانون اساسی آمریکا درباره سلاح هرگز لغو نمی‌شود

دونالد ترامپ، در توییتی که روز چهارشنبه منتشر کرد گفت متمم دوم قانون اساسی آمریکا هیچ وقت ملغی نمی شود. این متمم نگهداری و حمل اسلحه در آمریکا را حق شهروندان می داند.

دونالد ترامپ این توییت را پس از آن منتشر کرد که «جان پل استیونز» یک قاضی سابق دیوان عالی آمریکا، در مقاله ای متمم دوم قانون اساسی آمریکا را از تاریخ گذشته و بدتعبیر شده، توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توییت خود گفته است: دموکرات ها خواهان لغو متمم دوم قانون اساسی هستند و مردم آمریکا به حضور بیشتر قانونگذاران جمهوری خواه در کنگره نیاز دارند و همیشه نیز دیوان عالی آمریکا باید در کنترل قضات جمهوری خواه باشد.

چند حمله با سلاح به مدارس در آمریکا و کشته شدن دانش آموزان، موضوع حق اسلحه را در صدر اخبار در آمریکا قرار داده است.

چند روز پیش، صدها هزار نفر در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی برای جانمان» در واشنگتن پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا از پرزیدنت ترامپ و قانونگذاران آمریکایی خواستند که برای پایان دادن به خشونت‌های مرگبار ناشی از فروش بی‌رویه اسلحه قوانین سخت گیرانه تری وضع کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا بررسی تحریم‌ جدید ایران را آغاز کرد؛ تصمیم‌ نهایی تا ۲۷ فروردین

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد اخیر بریتانیا، فرانسه و آلمان برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف جلب رضایت آمریکا و جلوگیری از خروج واشنگتن از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را روز چهارشنبه مورد بحث قرار دادند و احتمال دارد ماه آینده میلادی در نشست وزیران خارجه درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت، تصمیم نهایی درباره ایده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بابت برنامه موشکی بالیستیک و نقش آن کشور در جنگ سوریه، تا پیش از نشست ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل ) شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ یا همزمان با برگزاری آن گرفته خواهد شد.

رویترز اواخر اسفند ماه با استناد به سندی محرمانه که به رؤیت آن خبرگزاری رسیده بود، از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی امضا کننده توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران خبر داد، که با اعمال تحریم‌های جدید بر تهران، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را برای ماندن در توافق و در نتیجه خفظ آن ترغیب کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوی دیپلماتیک موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

دونالد ترامپ که در دوران تبلیغات انتخاباتی و پیش از آغاز به کار دولت خود در اول بهمن ۱۳۹۵ برجام را یک «توافق بد» خوانده، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند پایبندی تهران را به توافق تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده اگر توافق هسته ای ایران تا اردیبهشت (ماه می میلادی) اصلاح نشود و شرایطی که او تعیین کرده، اعمال نشود، از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لهستان قرارداد حدود ۵ میلیارد دلاری خرید سامانه ضدموشک آمریکا را امضا کرد

لهستان یک قرارداد ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلاری با آمریکا برای خرید سیستم پدافند موشکی پاتریوت امضا کرد.

این قرارداد بزرگترین توافق خرید سلاح در تاریخ لهستان به شمار می رود که روز چهارشنبه به امضا رسید.

طبق این قرار داد، سامانه پدافند موشکی پاتریوتِ شرکت «ریتیون» در گامی عمده برای به روزرسانی قدرت پدافند هوایی لهستان، به این کشور فروخته می شود.

این قرارداد در حالی امضا شده است که روسیه در سالهای اخیر تهاجمی تر از گذشته عمل کرده است.

رئیس جمهوری لهستان در جریان مراسم امضای قرار داد، این لحظه را «تاریخی» خواند و گفت با خرید این سیستم لهستان به آخرین فناوری پیشرفته دفاعی دست پیدا می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با تشخیص عفونت خفیف تنفسی، نخست وزیر اسرائیل از بیمازستان مرخص شد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از انجام آزمایشها و تشخیص عفونت خفیف تنفسی در پی بستری شدن کوتاه، از بیمارستان مرخص شد.

بامداد چهارشنبه آقای نتانیاهو به بیمارستان منتقل شده بود.

در بیاینه دفتر نخست وزیری، علت بستری شدن کوتاه مدت آقای نتانیاهو را تب شدید و سرفه اعلام کرد و افزود که وی مورد آزمایش قرار گرفته و مشخص شده است که دستگاه تنفسی او دچار عفونت خفیف شده است.

پزشکان به نخست وزیر توصیه کرده اند ضمن استراحت، دارو های لازم را مصرف کند.

نخست وزیر اسرائیل ده روز پیش نیز پس از بازگشت از واشنگتن به عفونت گلو دچار شد اما برخلاف توصیه پزشک دایر بر استراحت، به کار ادامه داد. دکتر زوی هرمن برکوویتس، پزشک مخصوص او می گوید احتمال دارد نخست وزیر به قدر کافی استراحت نکرده و وضعیت پیشین او بد تر شده باشد.

نتانیاهو در پیام توئیتری از همه تشکر کرد و نوشت: از توجه تان سپاسگزارم.در خانه می مانم تا شاید حالم با استراحت و سوپ گرم بهتر شود.

نخست وزیر اسرائیل در بیمارستان هم به وظایف دولتی ادامه داد اما در نشست امنیتی کابینه در روز چهارشنبه، ریاست بر عهده وزیر دفاع بود و نخست وزیر استراحت کرد.

کسالت آقای نتانیاهو در حالی است که روز دوشنبه پلیس اسرائیل بنیامین نتانیاهو را در ارتباط با اتهام فساد در انجام قرارداد با بزرگ ترین شرکت مخابراتی کشور مورد بازجوئی قرار داد.

رادیو اسرائیل که این خبر را منتشر کرده، اضافه می کند که این یکی از سه مورد اتهام فساد به نخست وزیر اسرائیل است که بر آینده سیاسی او سایه افکنده است.

این دومین بار است که آقای نتانیاهو درارتباط با فساد مورد بازجوئی قرار می گیرد.او متهم است که مقرراتی به سود شرکت مخابراتی «بیزک» در اسرائیل وضع کرده و درازای آن ، شرکت نیزاز رسانه های زیر کنترل خود به نفع آقای نتانیاهو اخباری منتشر کرده است.

هم نخست وزیر و هم شرکت بیزک هر نوع خلافکاری در این باره را تکذیب کرده اند.

رسانه ها ی اسرائیل خبر داده اند که علاوه بر بنیامین نتانیاهو، همسر و پسر وی نیز درارتباط با فساد در قرارداد شرکت بیزک بازجوئی می شوند.

دو تن از نزدیکان مورد اعتماد پیشین نخست وزیر-شولومو فیلبر مدیرکل پیشین وزارت مخابرات اسرائیل ، و نیر هفتص ،سخنگوی پیسن نخست وزیر- نیزبرای ادای شهادت در مورد اتهام ها اعلام آمادگی کرده اند.

پلیس پیشتر بنیامین نتانیاهو را در اتهام با دو مورد گرفتن رشوه، بازجوئی کرده بود که نتیجه آن طی چند ماه آینده از سوی دادستان کل کشور اعلام خواهد شد. در مورد نخست که ازآن با عنوان "پرونده ۱۰۰۰" نام برده می شودنخست وزیر متهم است که ازیک بازرگان ثروتمند ۳۰۰ هزار دلار رشوه گرفته است. ود مورد دوم _ "پرونده ۲۰۰۰"-نخست وزیر متهم است که در ازای محدویت ایجاد کردن برای یک روز نامه رقیب، ازپرتیراژ ترین روزنامه اسرائیل ، پوشش خبری مساعد گرفته است.

تا کنون حزبهای موتلف در کابینه نتانیاهو در کنار او ایستاده اند و می گویند تا زمان اعلام نظر دادستان کل منتظرخواهند ماند.

بنا به تازه ترین نظرخواهی نیمی از مردم اسرائیل برآنند که نخست وزیر به خاطر این اتهام ها باید کناره گیری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دعوای حقوقی همسایگان؛ این بار قطر از بحرین به خاطر «نقص حریم هوایی» شکایت کرد

دوحه با متهم کردن یک هواپیمای جنگی بحرین به نقص حریم هوایی قطر، از منامه شکایت کرد و این نقض حریم هوایی خود را به شورای امنیت گزارش داد.

به نوشته رویترز، این خبر را خبرگزاری دولتی قطر روز چهارشنبه گزارش داد. در این گزارش جزئیات خاصی درباره نقض حریم هوایی قطر منتشر نشده، اما گفته شده این رویداد روز یکشنبه رخ داده است.

گزارش خبرگزاری قطر همچنین این رویداد را «نقض جدی و آشکار قوانین بین المللی» توصیف کرده است. به نظر می رسد اقدام قطر واکنشی به شکایت روز دوشنبه امارات و بحرین باشد.

پیشتر در روز دوشنبه، مقامات هوانوردی امارات و بحرین اعلام کردند که دو هواپیمای جنگی قطر به طور خطرناکی به دو هواپیمای غیرنظامی اماراتی در حالی که در حریم هوایی بحرین بودند، نزدیک شدند و از این موضوع به سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو)، یک نهاد سازمان ملل متحد، شکایت می کنند.

قطر در بیانیه ای این ادعاها را رد کرد و گفت امارات کوشش می کند بر اقدامش در نقض حریم هوایی قطر سرپوش بگذارد.

بحرین، به همراه امارات، مصر و عربستان روابط تیره ای با قطر دارد. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم و داشتن رابطه نزدیک با تهران متهم می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تایید سفر رهبر کره شمالی؛ ترامپ نسبت به دیدار با «کیم جونگ اون» خوشبین است

همزمان با تایید سفر رهبر کره شمالی به چین و اعلام جزئیات ملاقات او به کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا ابراز خوشبینی کرد که «فرصت مناسبی» پیش آمده که رهبر کره شمالی کاری درست برای مردم خود و بشریت انجام دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در دو توئیت صبح روز چهارشنبه ۸ فروردین گفت: طی سال‌ها و در دولت‌های دیگر همه می‌گفتند برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، یک احتمال کوچک هم وجود نداشت اما حالا یک فرصت خوب وجود دارد که کیم جونگ اون کاری را که برای مردمش و بشریت درست است، انجام دهد. آماده دیدارمان هستم.

وی سپس با قدردانی از همتای چینی خود نوشت: شب گذشته پیامی از شی جین پینگ از چین گرفتم که گفت دیدارش با کیم جونگ اون خیلی خوب پیش رفته و اینکه کیم آماده دیدار با من است. به موازات این تحولات، متاسفانه فشار و تحریم‌های حداکثری باید به هر قیمتی حفظ شوند.

تایید خبر دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از چین تحولی چشمگیر پیش از دیدار و گفتگوی او با پرزیدنت دونالد ترامپ عنوان شده است.

پیشتر رسانه ها براساس شواهد از سفر کیم جونگ اون به پکن خبر داده بودند اما منابع رسمی تایید نکرده بودند. بعد از پایان این سفر، مقامات آن را تایید کردند. سفری که به گفته رسانه های رسمی چین، عزم کیم جونگ اون برای عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی و همچنین تعهد و آمادگی او برای دیدار با پرزیدنت ترامپ را به ارمغان داشته است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متحده در تماس تنگاتنگ با متحدینش کره جنوبی و ژاپن است، ما این سفر را نشانه ای از کارآمد بودن کمپین فشار حداکثری بر کره شمالی می دانیم، این مساله منجر به ایجاد فضای مناسب برای گفتگو با کره شمالی شده است.

در این بیانیه آمده که رئیس جمهوری چین، پرزیدنت ترامپ را از محتوی دیدارشان مطلع کرده است.

بایک تیا هیونف سخنگوی وزارت وحدت دو کره درباره دیدار آقای کیم از چین ابراز خوشبینی کرد.

وی گفت: ما فکر می کنیم که بهبود پیوند بین کره شمالی و چین پیش از دیدار رهبران دو کره و دیدار آقای کیم با پرزیدنت ترامپ برای حل مشکلات شبه جزیره کره مانند عاری سازی تسلیحات اتمی و برقراری صلح بسیار راه گشا است.

از سوی دیگر، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیگر متحد آمریکا که مستقیما در تیررس تهدیدات کره شمالی است، گفت که کشورش این دیدار را از نزدیک تحت بررسی دارد.

وی گفت: تا زمانی که ما تغییر واقعی در رفتار کره شمالی را نبینیم، تحریمها بر این کشور اعمال خواهند شد. ما همکاری هایمان را با جامعه جهانی برای مهار آنها ادامه می دهیم.

استیو چونگ استاد دانشگاه چینی هنگ کنگ بر این باور است که یکی از دلایل سفر آقای کیم به چین وضعیت اقتصادی کشورش است که در ماههای اخیر بسیار بد شده است. اما او می گوید که نباید انتظار داشت که در یک دیدار همه مشکلات حل شود.

وی گفت: کره شمالی با یک گفتگو در برابر آمریکا صد در صد تسلیم نمی شود، بنابراین به تضمین های امنیتی از سوی چین نیازمند است. دریافت چنین تضمینهایی از سوی کره شمالی پیش از گفتگوی سران با آمریکا برای پیونگ یانگ حیاتی است.

پرزیدنت ترامپ پیش از دیدارش با رهبر کره شمالی تیم سیاست خارجه خود را که شامل وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی می شود، تغییر داده است.

مایک پمپئو که برای تصدی وزارت خارجه معرفی شده و جان بولتون که از دو هفته دیگر مشاور امنیت ملی کاخ سفید می شود، دیدگاههای بسیار قاطعی در مقابله با کره شمالی دارند.

دعوت از پرزیدنت ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی در حالی صورت گرفت که واشنگتن و پیونگ یانگ ماههای پر تنشی را سپری کردند. کره شمالی با دهها آزمایش موشکی و اتمی، ایالات متحده را تهدید کرد و آمریکا نیز با تهدید به حمله نظامی، تحریم های شدیدی را علیه کره شمالی وضع کرد.

از زمان المپیک زمستانی تلاش هایی برای کاهش تنش صورت گرفت و در دو مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک، مقام های ارشد آمریکا و کره شمالی نزدیک هم نشستند. پس از آن بود که هیئتی از کره جنوبی با رهبر کره شمالی دیدار کرد و در آن دیدار «کیم جونگ اون» تمایل خود را برای مذاکره با پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس فیسبوک دعوت کنگره آمریکا را برای شهادت پذیرفت اما به انگلیس نمی رود

دو کمیسیون کنگره آمریکا از «مارک زاکربرگ» رئیس شبکه اجتماعی فیسبوک خواسته اند در مورد جنجال لو رفتن اطلاعات کاربران فیس بوک به وسیله شرکت «کمبریج آنالتیکا» شهادت دهد.

نامه ای از اعضای هر دو حزب کنگره آمریکا از کمیسیون های انرژی و بازرگانی، به زاکربرگ اطلاع داد که شهادت او به رسیدگی این کمیته ها به موضوع «گرد آوری و فروش اطلاعات خصوصی» بیش از ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک، عملاً بدون اطلاع و یا موافقت آنان کمک می کند.

آقای زاکربرگ این درخواست را پذیرفته است. اما یک درخواست مشابه از بریتانیا را رد کرده است.

نمایندگان پارلمان بریتانیا نیز از زاکربرگ خواسته بودند در یک تحقیق پارلمان آن کشور، پیرامون خبرهای جعلی (یا فیک نیوز) اطلاعاتی به آنان بدهد، اما زاکربرگ از پذیرش این درخواست خودداری کرد و از طریق شرکت خود خبر داد که یکی از معاونین‌اش را خواهد فرستاد.

ربکا استیمسن رئیس روابط عمومی فیسبوک در نامه ای به دامین کالینز رئیس کمیسیون دیجیتال، فرهنگ و وسایل ارتباط جمعی پارلمان بریتانیا به او اطلاع داد که با وجود درخواست نماینگان پارلمان برای شرکت شخص زاکربرگ، شرکت فیسبوک مایک شروفر مسئول دفتر تکنولوژی، یا کریس کاکس مدیر تولید خود را مأمور گفتگو با نمایندگان خواهد کرد.

رئیس روابط عمومی فیسبوک گفت که هر دوی این ها از قدیمی ترین کارمندان بلندپایه فیسبوک در تاریخ ۱۵ ساله این شرکت هستند و هر دو مستقیمأ به زاکربرگ گزارش می دهند. هر دو در این گونه مسائل تخصص فوق العاده‌ای دارند و برای پاسخ دادن به پرسش های کمیته در مورد این گونه مسائل پیچیده کاملاً مناسب هستند.

رئیس کمیسیون دیجیتال، فرهنگ و وسایل ارتباط جمعی پارلمان بریتانیا در واکنش به این اعلام فیسبوک گفته با وجود آن که کمیسیون خوشحال می شود از «کاکس» برای دادن اطلاعات دعوت کند اما همچنان علاقمند است با خود زاکربرگ ملاقات کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

غیرنظامیان در حال ترک غوطه شرقی و شورشیان در انتظار تصمیم روسیه

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه شورشیان غوطه شرقی همراه با خانواده هایشان روز سه شنبه با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس آن منطقه را ترک کردند.

هزاران غیرنظامی محاصره شده درغوطه شرقی روز سه شنبه این منطقه را ترک کردند. همزمان شورشیان مسلح مخالف اسد برای گفتگو درباره نحوه تسلیم خود به نظامیان سوری، در انتظار تصمیم دولت روسیه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نظامیان سوری تحت امر بشار اسد «دوما» آخرین منطقه زیر کنترل شورشیان را در محاصره گرفته‌اند تا آنها را وادار به تسلیم کنند.

افراد «جیش الاسلام» که دوما را در کنترل دارند تاکنون حاضر به تسلیم نشده و منتظرند درباره چگونگی ترک منطقه با روسیه که حامی اصلی رژیم بشار اسد است مذاکره کنند.

شورشیانی که غوطه شرقی را ترک کرده‌اند به موجب توافق از پیش اعلام شده همراه با خانواده هاشان از یک گذرگاه امن به ادلب در شمال سوریه می روند که هنوز در دست شورشیان مخالف اسد است.

از زمانی که شورشیان منطقه حلب را در سال ۲۰۱۶ ترک کردند این بزرگ ترین پیروزی رژیم اسد و حامیان آن، ایران و روسیه، است که توانسته اند منطقه غوطه را از دست شورشیان خارج سازند. از زمان جنگ داخلی ۷ ساله سوریه، غوطه در نزدیکی دمشق در کنترل مخالفان بوده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در نخستین ساعت‌های روز سه شنبه شورشیان غوطه شرقی همراه با اعضای خانواده هایشان با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس این منطقه جنگ زده را ترک کرده اند.

در حال حاضر مخالفان بشار اسد علاوه بر باریکه شمالی سوریه، قلمروهایی در مرز با اردن واسرائیل و سرزمین‌هایی در حمص و حما نزدیک دمشق را در کنترل خود دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو با وزیران خارجه فرانسه و آلمان ترمیم توافق هسته ای ایران را به بحث می‌گذارد

گزارشی از هرب کینون در روزنامه جروسلم پست

با نزدیک شدن به ضرب الاجل دوازدهم ماه مه برای تصمیم گیری پرزیدنت دونالد ترامپ درباره فرجام برجام، وزیران خارجه فرانسه و آلمان که در حال حاضر بر سر تغییرات احتمالی در توافق هسته ای به همراه بریتانیا با واشنگتن مذاکره می کنند، دوشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ملاقات کردند.

نتانیاهو پیش از دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، با اشاره به ایران گفت فرانسه و اسرائیل لازم است هنگام مبارزه با تروریست ها و همچنین هنگام مبارزه با «رژیم حامی ترور در هر کجا» در کنار هم بایستند.

در میان سه کشور اروپایی درگیر مباحثات بر سر برجام، فرانسه بیش از همه برای سخت ترین تغییرات، به منظور جلب رضایت دولت ترامپ و نگاه داشتن واشنگتن در برجام، فشار آورده است.

اگر چه اسرائیل به طور مستقیم در این گفتگوها حضور ندارد، اما به گفته مقام های دیپلماتیک در جریان تحولات قرار می گیرد.

کانال ۱۰ اسرائیل گزارش داد که نتانیاهو به وزیران خارجه اروپایی گفته است آمریکا احتمالا توافق هسته ای ایران را ترک خواهد کرد. بنا بر این گزارش، وقتی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت آلمان فکر می کند داشتن یک توافق بهتر از آلترناتیو است، نتانیاهو پاسخ داد: «توافق مونیخ در سال ۱۹۳۸ هم یک توافق بود.»

نتانیاهو کمی بعدتر با هیات قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و در راس آن ها ننسی پلوسی دیدار کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار وزیر دفاع اسرائیل با نانسی پلوسی: ایران تهدید شماره یک است

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه شنبه با نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، و هیاتی از اعضای کنگره ایالات متحده ملاقات کرد.

وبسایت شبکه خبری «آروتز شوا» اسرائیل گزارش داد: لیبرمن از قانونگذاران کنگره آمریکا برای حمایت تزلزل ناپذیرشان از اسرائیل و تصویب کمک های نظامی به برنامه دفاع ضد موشکی اسرائیل معادل ۷۰۵ میلیون دلار برای سال ۲۰۱۸ که بزرگترین کمک تصویب شده تا کنون است، تشکر و قدردانی کرد.

وزیر دفاع اسرائیل در جلسه ای که عمدتا به تحولات منطقه و تهدید ناشی از جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت گفت «ایران کشور شماره یک در تضعیف ثبات در خاورمیانه است».

آویگدور لیبرمن در این دیدار تاکید کرد: «ایران کشورهای منطقه خلیج فارس را به خطر انداخته و علیه شان موشک پرتاب می کند، همان طور که پریروز رخ داد؛ با حمایت از حوثی ها به ثبات یمن آسیب می زند، می کوشد رژیم بحرین را سرنگون کند، در پشت دیکتاتور قاتل توده مردم در دمشق ایستاده است، از سازمان تروریستی حزب الله حمایت کرده و آن را مسلح می کند، و می کوشد انتخابات در عراق را تضعیف کند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاکید پل رایان بر اهمیت همبستگی کشورهای آزاد علیه اقدامات خصمانه روسیه

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه - آرشیو

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه با اشاره به وحدت به وجود آمده علیه مسکو به دنبال مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با استفاده از گاز اعصاب، گفت ایالات متحده و همپیمانان آن باید همچنین اقدامات روسیه را برای دخالت در انتخابات دیگر کشورها و انجام حملات سایبری محکوم کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پل رایان که در قالب یک هیات پارلمانی به جمهوری چک سفر کرده است در سخنانی در پراگ، ضمن تاکید بر اهمیت «همبستگی» کشورها با یکدیگر، گفت که مردم آزاده در دموکراسی‌های جهان باید روسیه را متوقف و آن کشور را بابت انجام این قبیل «اقدامات خصمانه» محکوم کنند.

لندن روسیه را به دست داشتن در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش یولیا در شهر سالزبوری، با استفاده از یک عامل عصبی (گاز اعصاب) که در امور نظامی کاربرد دارد و در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، متهم کرده است. مسکو این اتهام را رد می‌کند.

به دنبال عدم همکاری مسکو در این پرونده، بریتانیا ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای اروپایی – از جمله جمهوری چک – در حمایت از بریتانیا، دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاک را صادر کردند. مسکو گفته است دست به عمل متقابل خواهد زد.

به گفته رئیس مجلس نمایندگان، روسیه چه از طریق فعالیت‌های خاص مانند آنچه چهارم مارس در بریتانیا رخ داد و چه از طریق ارائه اطلاعات غلط و دخالت در روند دموکراتیک دیگر کشورها، در تلاش است به آشوب و اختلاف دامن بزند و این اقدامات تجاوز به حاکمیت دیگر کشورها محسوب می‌شوند.

روابط روسیه با غرب، به ویژه با ایالات متحده و بریتانیا، از چند سال پیش به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – مانند بحران شرق اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا – رو به تیرگی گذاشته و به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیم متیس مسمومیت جاسوس سابق در بریتانیا را تلاش روسیه برای «قتل» خواند

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در پنتاگون، مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش را در بریتانیا «تلاش برای قتل» توسط دولت روسیه خواند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس گفت حمله چهارم مارس موجی در جهان برای اخراج دیپلمات‌های روسیه، که بطور کاملا روشنی از عامل اعصاب استفاده کرده است، به راه انداخت.

وی همچنین این نکته را یادآوری کرد که سوء قصد به جان سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری بریتانیا، نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است.

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی (گاز اعصاب)، که در امور نظامی کاربرد دارد و در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، برای مسموم کردن این دو نفر استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، خواستار دسترسی به نمونه‌ گاز اعصاب مورد اشاره برای همکاری شد. اما با سر رسید مهلت تعیین شده لندن و عدم دریافت توضیح روسیه، لندن ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد.

ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز در حمایت از بریتانیا، دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه در خاک خود را صادر کردند. روسیه گفته است دست به عمل متقابل خواهد زد.

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از اظهارات امروز خود گفت، تکذیب اینگونه اقدامات بخشی از الگوی رفتاری روسیه است که رئیس جمهوری آن کشور ظاهرا معتقد است می‌توان به راحتی انکار کرد.

جیم متیس با اشاره به اخراج برخی از اعضای هیات روسی مرتبط با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل، گفت که مسکو فرصت مشارکت با اروپا را داشت، اما مسیر دیگری را انتخاب کرد.

دبیرکل ناتو پیشتر در روز سه‌شنبه از اخراج هفت عضو هیات ناظر روسیه در آن اتحادیه نظامی غربی، عدم صدور مجوز برای سه عضو دیگر و در نتیجه محدود شدن روابط مسکو با ناتو خبر داده بود.

روابط روسیه و غرب از چند سال پیش به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل بین المللی، مانند بحران در اوکراین، جنگ سوریه و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، رو به تیرگی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظرسنجی جدید: میزان تایید عملکرد دونالد ترامپ در افکار عمومی به بالاترین سطح رسید

نظرسنجی تازه ای نشان می دهد میزان تایید عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بین افکار عمومی آمریکا در بالاترین حد ۱۱ ماه اخیر قرار دارد و به ۴۲ درصد رسیده است.

به نوشته سی‌ان‌ان، این نظرسنجی را شرکت اس.اس.آر.اس به سفارش سی‌ان‌ان انجام داده است. سی.ان.ان می نویسد طبق این نظرسنجی، میزان تایید عملکرد رئیس جمهوری در مدیریت مسائل بزرگ، عمدتا همچنان منفی است.

اما در مجموع، روش ریاست جمهوری او مورد تایید ۴۲ درصد است و ۵۴ درصد نیز آن را تایید نمی کنند.

به این ترتیب، میزان تایید عملکرد دونالد ترامپ ۷ واحد درصد از ماه فوریه بالاتر رفته است که شامل افزایش ۶ درصدی در میان رای دهندگان جمهوری خواه و همچنین رای دهندگان مستقل است.

۸۶ درصد جمهوری خواهان و ۴۱ درصد مستقل ها اکنون عملکرد دونالد ترامپ را تایید می کنند.

با این حال، میزان تایید عملکرد او از روسای جمهوری قبلی معاصر آمریکا در مدت مشابهی که در راس کار بودند، پایین تر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه دهها نظامی سابق و سفیر آمریکا: پرزیدنت ترامپ باید از توافق ایران حمایت کند

روزنامه نیویورک تایمز، نامه ای به امضای دهها مقام پیشین امنیت ملی، نظامی و چند سفیر آمریکا را منتشر کرده که از پرزیدنت ترامپ می خواهند به جای خروج از توافق هسته ای با ایران، آن را حفظ کند.

گروهی دو حزبی متشکل از بیش از یکصد مقام پیشین امنیت ملی آمریکا از جمله پنجاه افسر بازنشسته ارتش ایالات متحده و دست کم چهار سفیر سابق آمریکا در اسرائیل در بیانیه ای ده دلیل برای حفظ توافق هسته ای ایران آورده اند.

از جمله دلایل «ائتلاف ملی برای جلوگیری از یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای»، نظر بازرسان سازمان ملل متحد به کارآیی برجام؛ اهمیت حفظ آن برای ادامه روابط نزدیک با متحدان عمده اروپایی که از برجام حمایت می کنند؛ و امکان رسیدن به یک توافق هسته ای با کره شمالی است که در صورت عدم پایبندی ایالات متحده به تعهدات بین المللی اش ممکن است تمایلی به مذاکره نشان ندهد.

امضاء کنندگان در این بیانیه می گویند: «پرزیدنت ترامپ باید حافظ تعهد ایالات متحده به توافق هسته ای ایران باشد. چنین امری مزایای بسیاری به همراه خواهد آورد و دست آمریکا را در برخورد با کره شمالی و هم چنین ایران تقویت کرده و به قابل اتکا بودن کلام آمریکا و نفوذ آن به عنوان یک رهبر جهان کمک می کند. ابطال آن هیچ هدف امنیت ملی را تامین نمی کند.»

از جمله امضاء کنندگان این بیانیه، برنت سکوکرافت مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، ژنرال مایکل هیدن مدیر پیشین آژانس امنیت ملی و سی آی ای، ریچارد لوگر و سم نان سناتورهای پیشین، اریک اولسن فرمانده پیشین نیروهای عملیات ویژه آمریکا، دریاسالار ویلیام فالن فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در خاورمیانه و همچنین رایان کراکر سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بحرین و امارات ارتش قطر را متهم به مزاحمت برای پروازهای غیرنظامی کردند

در ادامه اختلافات برخی کشورهای عربی منطقه با دوحه، مقام‌های بحرین و امارات متحده عربی بار دیگر جت‌های جنگی قطر را متهم به ایجاد مزاحمت برای پروازهای غیرنظامی این دو کشور متهم کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خبرگزاری دولتی بحرین در ساعات پایانی دوشنبه از عبور خطرناک دو جنگنده ارتش قطر در فاصله کمی از زیر یک هواپیمای اماراتی در آب‌های بین‌المللی نزدیک بحرین خبر داد.

قطر، که پیشتر از نقض حریم هوایی خود توسط هواپیماهای نظامی امارات شکایت کرده است، این اتهام را رد کرده و مسئولان آن کشور نیز هنوز به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهارنظر پاسخ نداده‌اند.

داده‌های «فلایت‌ رادار» – وبسایت حاوی اطلاعات پروازهای بین المللی – حکایت از افزایش ارتفاع یک فروند هواپیمای ایرباس متعلق به خاندان امیر فجیره در نزدیکی بحرین دارد، اما دلیل آن ذکر نشده است.

مشخص نیست چه کسی یا کسانی سرنشین این هواپیما بودند و مسئولان فجیره – یکی از هفت امارت تشکیل دهنده کشور امارات متحده عربی – به درخواست روز سه‌شنبه آسوشیتدپرس برای توضیح پاسخ ندادند.

بحرین، امارات، مصر و عربستان سعودی تابستان گذشته قطر را متهم به حمایت از تروریسم و همراهی با سیاست‌های ایران در منطقه کرده و ضمن قطع روابط با دوحه، آن را تحت تحریم هوایی و زمینی قرار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مریم شریعتمداری یکی از دختران خیابان انقلاب به یک سال زندان محکوم شد

گزارش ها حاکی از آن است که مریم شریعتمداری، یکی از معترضان به حجاب اجباری، به یک سال زندان محکوم شده است.

اگر چه دستگاه قضایی ایران حکم او را منتشر نکرده است اما نسرین ستوده، وکیل خانم شریعتمداری روز سه شنبه هفتم فروردین به برخی از سایت های خبری گفت که موکل او به اتهام «تشویق به فساد از طریق کشف حجاب» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

موج اعتراض نمادین به حجاب اجباری از دی ماه سال گذشته آغاز شد و در جریان آن، زنان و دختران در تهران و چند شهر بزرگ ایران روی محل بلندی در یکی از خیابان‌های اصلی ایستاده و روسری خود را از سر برداشتند و سر چوب زدند.

از آنجا که این حرکت از محلی در خیابان انقلاب تهران آغاز شد، این معترضان به «دختران خیابان انقلاب» یا «زنان خیابان انقلاب» مشهور شدند.

مریم شریعتمداری۳۲ ساله، چهارم اسفند گذشته با انجام حرکتی مشابه در خیابان انقلاب، روسری خود را برداشت و روی دست تکان داد. در جریان این اقدام، یک مامور پلیس با حرکتی خشن او را از روی سکو به پایین پرت کرد که موجب آسیب دیدن پای او شد.

تصویری از لحظه حمله مامور پلیس و به زمین انداختن مریم شریعتمداری.
تصویری از لحظه حمله مامور پلیس و به زمین انداختن مریم شریعتمداری.

هنوز خبری از برخورد با ماموری که به این زن حمله کرد، منتشر نشده است.

حکم زندان مریم شریعتمداری دومین محکومیت برای دختران خیابان انقلاب است. پیشتر دادستان تهران اعلام کرده بود که یکی دیگر از این زنان به ۲۴ ماه زندان محکوم شده اما ۲۱ ماه آن برای پنج ماه تعلیق شده است. رسانه ها مدتی بعد اعلام کردند که دختری که دادستان تهران از محکومیت او سخن گفت، نرگس حسینی است.

پیش از این شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان بدون اسم بردن از خانم شریعتمداری گفته بود ضرب و شتم یکی از دختران معترض به حجاب را از طریق وزارت کشور پیگیری کردم. اما به نظر می رسد پیگیری خانم مولاوردی هنوز به نتیجه ای منتهی نشده است.

حرکت اعتراضی دختران و زندان در ایران در اعتراض به حجاب اجباری بازتاب داخلی و خارجی گسترده ای در پی داشت.

رهبر جمهوری اسلامی این حرکت را «اقدامی حقیر» خواند، اما برخی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر از جمله «عفو بین‌الملل» و «دیدبان حقوق بشر» سرکوب معترضان به حجاب اجباری را محکوم کرده و خواهان آن شدند که جمهوری اسلامی ایران به پیگرد زنانی که به طور مسالمت‌آمیز به قوانین حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند، خاتمه دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقادات از قرار دادن سوالی در سرشماری سال ۲۰۲۰ آمریکا درباره وضعیت شهروندی و تابعیت

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد در راستای «قانون حق رای»، وضعیت شهروندی افراد مقیم آمریکا درپرسشنامه آماری و سرشماری سال ۲۰۲۰ گنجانده شده است.

ایالت کالیفرنیا در واکنش فوری اعلام کرد چنان رهنمودی را اجرا نخواهد کرد چون مهاجران را از شرکت فعال در سرشماری دلسرد می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ویلبر راس، وزیر بازرگانی بنا به درخواست دادستانی کل فدرال مساله شهروندی را به پرسشنامه آمارگیری و سرشماری افزوده است.

در آمریکا هر ۱۰ سال یک بار به موجب قانون اساسی سرشماری می شود. بر طبق داده های ناشی از سرشماری تعداد نمایندگان هر ایالت در مجلس نمایندگان و بودجه های تخصیص داده شده به ایالتها مشخص می شود.

انتقاد مخالفان

مخالفان با استناد به سیاست دولت کنونی در زمینه مهاجران می گویند گنجاندن عنوان شهروند در پرسشنامه موجب می شود مهاجران در سرشماری مشارکت جدی نداشته باشند چون نگرانند که از اطلاعات آماری داده شده علیه آنان استفاده شود.

ایالت کالیفرنیا با بیشترین تعداد مهاجر روز سه شنبه شکایتی علیه وزارت بازرگانی فدرال و اداره آمارگیری اقامه کرد.

هاویر بکرا دادستان کل کالیفرنیا از دادگاه فدرال منطقه ای خواست حکمی دایر بر غیرقانونی بودن تصمیم دولت فدارال و نقض قانون اساسی دایر بر ملزم کردن افراد به پاسخ دادن به پرسش هایی که مداخله در زندگی خصوصی آنان است صادر کند.

به موجب نظر سنجی سال ۲۰۱۷ اغلب مهاجران و به ویژه کارگران مهاجر از دادن اطلاعات آماری نگرانند چون از آن می ترسند که از داده ها برای اخراج آنان از خاک آمریکا استفاده شود.

دفاع وزیر

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا می گوید وزارت بازرگانی فدرال نمی داند چگونه پرسش درباره وضعیت شهروندی افراد می تواند بر پاسخگویی افراد به آمارگیران تاثیر گذار باشد. اما حتی اگر چنان تاثیری هم در کار باشد باز هم کسب اطلاعات دقیق و کامل از مردم ارزش پرسیدن آن را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در ادامه برخورد غرب با مسکو: ناتو اعلام کرد ارتباط با روسیه محدود می‌شود

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو - آرشیو

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه‌شنبه با تاکید بر این که برخورد اخیر کشورهای غربی نشان می‌دهد رفتارهای چند سال اخیر مسکو برای آن کشور هزینه داشته است، اعلام کرد هفت نفر از اعضای هیات ناظر روسیه در این اتحادیه نظامی غربی را اخراج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ در مقر این سازمان در بروکسل گفت موج اخراج دیپلمات‌های روس از کشورهای عضو این اتحادیه به مسکو نشان می‌دهد که رفتارش از زمان الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به خاک روسیه، برای آن کشور هزینه‌بر خواهد بود.

وی همچنین گفت با عدم صدور مجوز برای سه عضو دیگر هیات روسیه، تعداد نمایندگان آن کشور که با ناتو ارتباط دارند از ۳۰ به ۲۰ کاهش یافت. روسیه عضو ناتو نیست، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به شورای مشارکت صلح، در چارچوب ناتو، پیوست و چند توافق امضا کرد.

دبیرکل ناتو با بیان این که روسیه اتحاد میان همپیمانان ناتو را دست کم گرفته است، گفت از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، کشورهای متحد عضو ناتو حضور نظامی خود را تقویت و هزینه‌های دفاعی را افزایش، و در عین تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده‌اند.

به گفته او، این اقدامات با ادامه رفتارهای مسکو و پس از مسمومیت جاسوس دوجانبه روس در شهر سالزبوری بریتانیا در روز چهارم مارس با استفاده از گاز اعصاب – که لندن مسکو را مسئول آن می‌داند – اکنون به اخراج دیپلمات‌های آن کشور از کشورهای غربی کشیده شده است.

این اظهارات دبیرکل ناتو پس از آن بیان می‌شود که بریتانیا، ایالات متحده و متحدان آنها، در واکنش به نخستین مورد استفاده از عامل عصبی در خاک بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم و حمایت از موضع لندن در برابر مسکو، دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با کمک کره جنوبی نیروگاه امارات تکمیل شد؛ نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب

عکس یادگاری دست اندرکاران این پروژه و پشت آنها پرچم کره جنوبی و امارات متحده عربی دیده می شود.

به گزارش وزارت انرژی کره جنوبی، «شرکت نیروی الکتریک کره» ساخت اولین رآکتور هسته ای امارات متحده عربی را تکمیل کرد. این نخستین نیروگاه جهان عرب بخشی از تلاش امارات برای کاستن از وابستگی اش به سوخت های فسیلی و استفاده از منابع پاک تر انرژی است.

وبسایت شبکه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی نوشت: واحد ۱ «مجتمع برکت» در ماه می سوخت گذاری هسته ای خواهد شد. «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی، در مراسمی به مناسبت تکمیل این تاسیسات شرکت کرد.

هنوز روشن نیست چه موقع واحد یک در ابوظبی تولید برق را آغاز خواهد کرد. «شرکت انرژی هسته ای امارات» که اداره رآکتور آن کشور را بر عهده دارد، برای اظهار نظر در دسترس نبود.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، ماه سپتامبر گفته بود که «واحد ۱ برکت» نخستین نیروگاه هسته ای از چهار نیروگاهی است که قرار است تا سال ۲۰۲۱ به بهره برداری برسد. امارات متحده عربی حدود شش درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد.

ساخت این چهار تاسیسات حدود ۲۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است و در مجموع ۵۶۰۰ مگاوات برق تولید خواهد کرد.

عربستان سعودی و مصر هم از پروژه های هسته ای خبر داده اند که برق لازم برای جمعیت و صنایع رو به رشد آن ها را تامین می کند.

دولت امارات انتظار دارد با راه اندازی هر چهار واحد نیروگاه «برکت» تقریبا ۲۵ درصد برق مورد نیاز آن کشور تامین شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دور جدید فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای توقف کمک تسلیحاتی به حوثی‌های یمن

نیروهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، تجهیزات که می گویند ایران به حوثی ها داده را بر روی صحنه آورده اند.

یک روز بعد از حمله موشکی حوثی های یمن به پایتخت عربستان سعودی، فشار بین المللی دوباره علیه جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از شورشیان یمن افزایش یافته است.

ائتلاف ۱۳ کشور علیه حوثی های یمن به رهبری عربستان سعودی در یک نشست خبری، قطعاتی از موشک‌های یمنی را به خبرنگاران نشان داد که نام و نشانه هایی از ایران دارد و به گفته ائتلاف ثابت می کند ایران کمک تسلیحاتی به این گروه کرده است.

در اولین واکنش به حمله موشکی روز دوشنبه انصارالله یمن، گروه حامی جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای ضمن محکومیت این حمله اعلام کرد حق دفاع عربستان سعودی از مرزهایش را به رسمیت می شناسد.

روز دوشنبه ۶ فروردین، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا این بیانیه را صادر و با خانواده یک کشته و مجروحان حملات حوثی ها به خاک عربستان همدردی کرد.

این بیانیه پس از آن صادر شد که شورشیان حوثی در یمن، در سالگرد آغاز سومین سال حمله ائتلاف به رهبری عربستان علیه این گروه، دست کم هفت موشک به سمت عربستان شلیک کرد.

«ترک المالکی» سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان در کنفرانس خبری قطعاتی از موشک های حوثی ها را به خبرنگاران نشان داد که به گفته ائتلاف سعودی ثابت می کند از ایران برای این گروه ارسال شده است.

شلیک اخیر چند موشک توسط حوثی‌ها در حالی است که سه ماه پیش، نیکی هیلی سفیر آمریکا قطعاتی از موشک های دیگر مورد استفاده این گروه را در واشنگتن نمایش داد که گفته می شود ساخت ایران بوده است.

پیش از این گزارشی توسط کارشناسان سازمان ملل نیز تاکید داشت که ایران برخلاف قطعنامه سازمان ملل به یمن سلاح ارسال کرده اما در جلسه بررسی تخلف ایران، روسیه تهدید به استفاده از رای وتو کرد.

بریتانیا روز دوشنبه از ایران خواست به جای ارسال تسلیحات به یمن از نفوذ خود برای پایان دادن به آن مناقشه استفاده کند.

العربیه در گزارشی نوشت: بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، و پنی موردانت، وزیر توسعه بین المللی آن کشور، در بیانیه ای مشترک از ایران خواهان تغییر رویکرد شدند.

آن ها نوشتند: «اگر ایران همان طور که علنا اعلام کرده است صادقانه به حمایت از یک راه حل سیاسی در یمن متعهد است، پس باید ارسال تسلیحات را که موجب طولانی تر شدن مناقشه شده، به تنش های منطقه ای دامن می زند و تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است، متوقف کند.»

در بیانیه دولت بریتانیا تصریح شده است: «برای ما این پرسش مطرح است که چرا ایران به جای استفاده از نفوذش در پایان دادن به این مناقشه به نفع مردم یمن، هزینه هنگفتی را در کشوری صرف می کند که هیچ رابطه تاریخی با آن یا منافعی در آن جا ندارد.»

حوثی ها در سپتامبر ۲۰۱۴ نیروهای طرفدار دولت را از صنعا، پایتخت یمن، اخراج و به سمت تصرف مناطق آن کشور حرکت کردند.

این امر منجر به مداخله نظامی ائتلاف کشورهای عرب در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ شد.

اما روز سه شنبه، یدالله جوانی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ارسال موشک از ایران به حوثی ها را تکذیب کرد و بدون اعلام جزئیات بیشتر گفت یمنی ها خود به توانایی تولید تسلیحات دفاعی از جمله موشک، رسیده اند.

بمب های شبیه قلوه سنگ

روز دوشنبه روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: بمب های کنار جاده ای در یمن که شبیه قلوه سنگ است مشابهت هایی با نمونه های استفاده شده توسط حزب الله در جنوب لبنان و شورشیان در عراق و بحرین دارد. یک گروه ناظر بر جنگ یمن می گوید این مهم دست کم از نفوذ ایران در ساخت آن ها حکایت دارد.

گزارش «پژوهش مناقشات تسلیحاتی» در حالی منتشر می شود که غرب و محققان سازمان ملل متحد ایران را به تسلیح شورشیان شیعه یمن موسوم به حوثی ها محکوم می کنند. حوثی ها از سپتامبر ۲۰۱۴ پایتخت یمن را در دست دارند.

ایران همواره دخالت در ارسال تسلیحات به یمن را تکذیب کرده است و دفتر نمایندگی اش در سازمان ملل متحد گزارش جدید را رد می کند.

موضع آمریکا

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ تاکید دارد جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه های شورشی منطقه، عامل بی ثباتی در خاورمیانه است.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند.

جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی اش جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG