لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۹

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روسیه را صادر کرد؛ همراهی اروپا در برخورد با مسکو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روس از آمریکا و تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل واقع در شمال غرب آمریکا را صادر کرد.

۱۲ تن از این افراد در هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل کار می کنند که به گفته واشنگتن مامور اطلاعاتی مسکو هستند.

علاوه بر آمریکا، چهارده کشور اروپایی از جمله آلمان، جمهوری چک، لهستان، فرانسه، اوکراین، هلند و لتونی نیز اعلام کردند که آنها هم تعدادی از دیپلمات های روس را از خاکشان اخراج می کنند.

این اقدامات در راستای حمایت از بریتانیا در پرونده مسمومیت یک جاسوس پیشین روس در یکی از شهرهای بریتانیا اتخاذ شده است.

لندن می‌گوید مسکو از یک گاز اعصاب با کاربرد نظامی، که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دختر او یولیا در شهر سالزبوری در بریتانیا استفاده کرده است.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دیگر کشورهای عضو ناتو هم اقدام مشابهی را انجام خواهند داد و دیپلمات‌های روس را اخراج خواهند کرد.

دلیل تعطیلی کنسولگری روسیه در سیاتل نزدیکی این مجموعه به یک پایگاه نیروی دریایی و شرکت بوئینگ، اعلام شده است.

کاخ سفید در بیانیه ای که روز دوشنبه صادر کرد گفته است: «اقدام امروز، با کاهش توانایی روسیه برای جاسوسی، ایالات متحده را امن‌تر می‌کند. با این اقدام، ایالات متحده و متحدانش برای روسیه روشن می‌کنند که اقداماتش بدون تبعات باقی نمی‌ماند.»​

کاخ سفید در بیانیه ای که روز دوشنبه صادر کرد گفته است: «اقدام امروز، با کاهش توانایی روسیه برای جاسوسی، ایالات متحده را امن‌تر می‌کند. با این اقدام، ایالات متحده و متحدانش برای روسیه روشن می‌کنند که اقداماتش بدون تبعات باقی نمی‌ماند.»

بنا بر اعلام کاخ سفید، دیگر کشورهای عضو ناتو هم اقدام مشابهی انجام خواهند داد و دیپلمات‌های روس را اخراج خواهند کرد.

دلیل تعطیلی کنسولگری روسیه در سیاتل نزدیکی این مجموعه به یک پایگاه نیروی دریایی و شرکت بوئینگ، اعلام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گاهشمار تحولات مصر از آغاز «بهار عربی» ۲۰۱۱

عکس از آرشیو

مردم مصر از روز دوشنبه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور به پای صندوق‌های رأی رفتند؛ انتخاباتی که سه روز طول خواهد کشید و نشانه‌ها از پیروزی عبدالفتاح السیسی فرمانده پیشین نیروهای مسلح و رئیس جمهوری کنونی حکایت دارند.

خبرگزاری رویترز به همین مناسبت در گزارشی نگاهی انداخته است به مهم‌ترین تحولات مصر از آغاز تظاهرات مردمی موسوم به «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱، که منجر به سقوط حسنی مبارک و قدرت گرفتن موقت اسلامگرایان با ریاست جمهوری محمد مرسی شد.

۲۰۱۱

ژانویه – تظاهرات مردمی علیه حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر کشور را فرا گرفت. معترضان خواستار دموکراسی و پاسخگویی دولت به مردم شدند. نیروهای امنیتی صدها نفر را کشتند و ارتش به حالت آماده باش در آمد.

فوریه – حسنی مبارک پس از گذشت ۱۸ روز از تظاهرات خیابانی از مقام خود کناره گیری کرد و ارتش کنترل اوضاع را در دست گرفت.

۲۰۱۲

از نوامبر ۲۰۱۱ تا ژانویه ۲۰۱۲ – اسلامگرایان پیروز انتخابات پارلمانی شدند. گروه اخوان المسلمین بزرگترین بلوک اکثریت را تشکیل داد.

ژوئن – نخستین انتخابات آزاد ریاست جمهوری برگزار شد و ۱۳ نامزد در آن به رقابت پرداختند. انتخابات به دور دوم کشیده شد و دو نفر اول، محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین و احمد شفیق نخست وزیر سابق، در آن به رقابت پرداختند. مرسی با کسب نزدیک به ۵۲ درصد آرا پیروز شد.

نوامبر – محمد مرسی رئیس جمهوری جدید مصر، فرماندهان ارشد نیروهای مسلح را برکنار و همزمان ژنرال عبدالفتاح السیسی را به عنوان وزیر دفاع و فرمانده کل ارتش منصوب کرد.

دسامبر – مرسی خواستار تغییر قانون اساسی از تغییر یک همه پرسی جنجال برانگیر شد و این موضوع باعث درگیری بین اسلامگرایان و مخالفان آنها شد.

۲۰۱۳

ژوئن – تظاهرات گسترده‌ای علیه محمد مرسی به راه افتاد و تظاهرکنندگان ضمن شکایت از فقر و بی‌ثباتی در کشور، خواستار برکناری او شدند.

ژوئیه – نیروهای ارتش، به فرماندهی عبدالفتاح السیسی، محمد مرسی را برکنار و او را همراه با رهبران ارشد اخوان المسلمین بازداشت کردند.

اوت – صدها تن از حامیان مرسی در دو نقطه قاهره به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شدند و گروه‌های مدافع حقوق بشر این حادثه را بدترین کشتار در تاریخ نوین مصر خواندند.

۲۰۱۴

ژوئیه – سیسی با وعده بازگرداندن ثبات و آرامش و بهبود اوضاع اقتصادی و با کسب ۹۷ درصد آرا به مقام ریاست جمهوری رسید.

نوامبر – پیکارجویان اسلامگرا در صحرای سینا با گروه افراطی «دولت اسلامی» یا داعش بیعت کردند و بدین تریب شاخه‌ای از این گروه جهادی، که در عراق و سوریه فعال است، در مصر ایجاد شد.

۲۰۱۵

ژوئن – دادستان کل مصر در یک بمبگذاری در قاهره، که پیکارجویان اسلامگرا مظنون اصلی آن هستند، کشته شد. حملات فزاینده جهادیون در ماه‌های آتی جان تعداد بیشتری از نیروهای امنیتی و همچنین غیرنظامیان، از جمله مسیحیان، را هدف گرفت.

۲۰۱۶

نوامبر – مصر با صندوق بین المللی پول برای دریافت یک خط اعتباری ۱۲ میلیارد دلاری به توافق رسید. همزمان با سیر نزولی ارزش پول مصر و ادامه سیاست‌های ریاضتی، اکثریت مردم در وضعیت نامناسب اقتصادی قرار دارند.

۲۰۱۷

مارس – حسنی مبارک پس از شش سال حبس از زندان آزاد و کلیه اتهامات، از جمله فساد و کشتار تظاهرکنندگان در سال ۲۰۱۱ – از او رفع شد.

نوامبر – در یکی از خونبارترین حملات در سال‌های اخیر، پیکارجویان اسلامگرا بیش از ۳۰۰ نفر از مردم عادی را در مسجدی در صحرای سینا به قتل رساندند.

۲۰۱۸

مارس – عبدالفتاح السیسی در پی کسب دومین دوره ریاست حمهوری خود است. او تنها یک رقیب در برابر خود دارد. بسیاری از منتقدان او با این ادعا که هدف ارعاب قرار گرفته‌اند، کازارهای انتخاباتی خود را متوقف و از شرکت در انتخابات انصراف دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لایحه جنجالی دولت مالزی؛ مجازات انتشار «اخبار دروغ» تا ده سال زندان است

در ادامه محدویت ها برای رسانه های آزاد، دولت «نجیب رزاق» نخست وزیر مالزی لایحه ای را به پارلمان داده است که به موجب آن برای نشر «اخبار دروغ» مجازات هایی از ۱۳۰ هزار دلار نقدی تا ۱۰ سال زندان پیش بینی شده است.

این اقدام دولت رزاق نگرانی عمیق رسانه های آزاد این کشور آسیایی را به دنبال داشته است خاصه آنکه لایحه درست در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی مالزی ارائه شده است.

نجیب زراق چند هفته مانده به انتخابات با یکی از بزرگ ترین رسوایی های مالی دست به گریبان است و از دولت او به خاطر فساد گسترده شرکت بزرگ رسانه ای دولتی در معرض انتقادهای شدیدی قرار دارد.

دولت مدعی است که لایحه «ضد اخبار دروغ» ضمن حفظ آزادی های فردی به موجب قانون اساسی فدرال از ملت در برابر خبرهای دروغ محافظت می کند. رسانه ها، شبکه های اجتماعی، و اینترنت، مشمول این قانون می شوند و خارجی هایی که قانون را نقض کنند نیز مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

فعالان حقوق بشر با انتقاد از «قدرت بی چون و چرای» دولت در صورت تصویب این قانون، از نجیب زراق خواسته اند که لایحه چه زودتر پس گرفته شود. آنها می گویند ابهام در اصطلاح «اخبار دروغ» و امکان گسترش دادن قانون به هر خبری که مخالف دولت است موجب نگرانی درباره آینده آزادی رسانه ها شده است.

قانونگذاران مخالف دولت نیز دلیل ارائه این لایحه را مورد سوال قرار داده اند. اما پارلمان در کنترل اکثریت طرفدار دولت انتظار می رود همین هفته لایحه را از تصویب بگذراند.

پس از آنکه در ایالات متحده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، رسانه های آمریکایی منتقد را به پخش «اخبار دروغ» متهم کرد این واژگان در کشورهای دیگر نیز رواج یافت و در کشورهای ونزوئلا، فیلیپین و میانمار، مخالفان دولت به پخش «اخبار دروغ» متهم شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل برای دومین بار بازجویی شد

این دومین بازجویی از آقای نتانیاهو در هفته های اخیر است.

پلیس اسرائیل روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو را در ارتباط با اتهام فساد در انجام قرارداد با بزرگترین شرکت مخابراتی این کشور دورباره مورد بازجویی قرار داد.

رادیو اسرائیل که این خبر را منتشر کرده، اضافه می کند که این بازجویی برای یکی از سه مورد اتهام فساد به نخست وزیر اسرائیل است که بر آینده سیاسی او سایه افکنده است.

این دومین بار است که آقای نتانیاهو در ارتباط با فساد مورد بازجویی قرار می گیرد. او متهم است که مقرراتی به سود شرکت مخابراتی «بیزک» در اسرائیل وضع کرده و در ازای آن، شرکت نیز از رسانه های زیر کنترل خود به نفع آقای نتانیاهو اخباری منتشر کرده است.

هم نخست وزیر و هم شرکت بیزک هر نوع تخلف در این باره را تکذیب کرده اند.

رسانه ها ی اسرائیل خبر داده اند که علاوه بر بنیامین نتانیاهو، همسر و پسر وی نیز در ارتباط با فساد در قرارداد شرکت بیزک بازجویی می شوند.

دو تن از نزدیکان مورد اعتماد پیشین نخست وزیر- شولومو فیلبر مدیرکل پیشین وزارت مخابرات اسرائیل ، و نیز سخنگوی پیشین نخست وزیر- نیز برای ادای شهادت در مورد اتهام ها اعلام آمادگی کرده اند.

پلیس پیشتر بنیامین نتانیاهو را در اتهام با دو مورد گرفتن رشوه، بازجویی کرده بود که نتیجه آن طی چند ماه آینده از سوی دادستان کل کشور اعلام خواهد شد.

در مورد نخست که از آن با عنوان «پرونده ۱۰۰۰» نام برده می شود نخست وزیر متهم است که از یک بازرگان ثروتمند ۳۰۰ هزار دلار رشوه گرفته است.

در مورد دوم _ «پرونده ۲۰۰۰»، نخست وزیر متهم است که در ازای محدویت ایجاد کردن برای یک روزنامه رقیب، ازپرتیراژترین روزنامه اسرائیل، پوشش خبری مساعد گرفته است.

تاکنون احزاب متحد در کابینه نتانیاهو در کنار او ایستاده اند و می گویند تا زمان اعلام نظر دادستان کل منتظر خواهند ماند. بنا به تازه ترین نظرسنجی ها نیمی از مردم اسرائیل معتقدند که نخست وزیر به خاطر این اتهام ها باید کناره گیری کند.

پیش از این یک رئیس جمهوری و یک نخست وزیر اسرائیل به جرم مسائل مالی و اخلاقی بازداشت و زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناسان: نگران نقش ایران و روسیه بعد از شکست کامل داعش در سوریه و عراق هستیم

Hudson institute on Syria

موسسه هادسون در شهر واشنگتن روز دوشنبه ۶ اسفند میزبان نشستی درباره آینده سوریه و عراق بعد از داعش بود.

عنوان این نشست «نقش امریکا در آینده عراق و سوریه پس از داعش: تجدید ساختار با متحدین و محدود کردن دشمنان» بود.

در این نشست، هلیل فردکین از مشاوران موسسه هادسون گفت: آمریکا بازیگر مهمی برای یافتن راه حل سیاسی و عقب راندن ایران و روسیه در سوریه است.

وی درباره نقش سوریه و حمله این کشور به مناطق کرد نشین سوریه نیز گفت: آمریکا حتی می تواند ترکیه که به نوعی متحد ماست، را عقب براند.

جنیفر کافرلا، از همکاران موسسه مطالعه جنگ نیز در این نشست گفت: با از بین رفتن داعش، آمریکا متحدین مبارزه با داعش را همسو با خود نمی بیند. نمونه آن ترکیه است. البته از پیش، ایران و روسیه و رژیم اسد مخالف حضور آمریکا بودند.


نهرو زاگرس: معاون رئیس دانشگاه سوران در عراق نیز در این نشست گفت: در وضعیت کنونی در سوریه آمریکا در حال باخت است. ایران روز به روز با نفوذتر و آنکارا نیروی نظامی خود را در سوریه مستقر کرده است. حال آنکه کردها که متحدین آمریکا هستند در حال سرکوب توسط ترکیه هستند.

مایکل پریجنت، پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در موسسه هادسون در نشست آینده سوریه و عراق بعد داعش گفت نفوذ ایران در عراق و سوریه پس از برجام بیش‌تر شده و تاکنون ادامه دارد و نشانه های از کم شدن آن نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا چند شرکت پاکستانی را به خاطر اقدامات هسته‌ای تحریم کرد

آمریکا چند شرکت پاکستانی را به ظن فعالیت های تجاری نامشروع هسته ای تحریم کرد.

اداره صنایع، تجارت و امنیت آمریکا اعلام کرد در ۲۲ ماه مارس نام هفت شرکت پاکستانی را که فعالیت هایشان با امنیت ملی و منافع ایالات متحده منطبق نبوده به فهرست نهادهایی افزوده است که دارایی هایشان توقیف نمی شود، اما آنها برای فعالیت و معامله با شرکت های آمریکایی و خارجی، موظف به کسب جواز ویژه خواهند بود.

همچنین شرکت های آمریکایی و خارجی برای همکاری و معامله با این شرکت ها نیاز به مجوز خواهند داشت.

روابط ایالات متحده و پاکستان در سال های اخیر به خاطر آنچه حمایت اسلام آباد از شبه نظامیان اسلامگرا در جنگ افغانستان عنوان شده، به سردی گراییده است.

مقام های پاکستان در گذشته همچنین به انتقال اسرار هسته ای به کره شمالی متهم شده اند. هرچند دولت پاکستان این اتهام ها را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا قصدی برای خروج از شهر مرزی منبج در سوریه ندارد

پیشتر رجب طیب اردوغان گفته بود آمریکا از شهر منبج عقب نشینی کند.

ساعتی بعد از اینکه رئیس جمهوری ترکیه گفت آمریکا از شهر منبج عقب نشینی کند، ايالات متحده در پاسخ به بيانيۀ دولت ترکيه اعلام کرده نيروهای خود را از شهر منبج در سوريه خارج نخواهد کرد.

نيروی عملياتی مشترک ارتش آمريکا در عراق و سوريه در پاسخ به بيانيۀ دولت ترکيه اعلام کرده از شهر منبج در ۹۶ کيلومتری عفرين که در حال حاضر در کنترل دولت ترکيه است، خارج نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان پیش از ترک آنکارا برای ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا گفت، اگر عملیات بغداد در سنجار ناکام شود، ترکیه «آنچه لازم است» را انجام خواهد داد.

ترکیه می‌گوید حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) پایگاهی در منطقه کردنشین سنجار (شنگال) در استان نینوای عراق ایجاد کرده است و روز گذشته اعلام کرد عملیات پاکسازی منطقه را آغاز کرده است.

گروه موسوم به «يگان‌های مدافع سنجار»، شبه نظامیان کرد ايزدی عراق، در واکنش اعلام کرد که از سنجار خارج نخواهد شد. مقام‌های عراقی نیز هرگونه تحرک نظامی ترکيه در سنجار را تکذيب کرده‌اند.

ترکیه پیشتر عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را علیه «یگان‌های مدافع خلق»، گروه کرد سوری که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه آغاز کرده بود.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید این گروه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که آنکارا و واشنگتن آن را تروریست می‌دانند – در ارتباط بوده و تهدیدی علیه امنیت ترکیه است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر با گروه داعش در حال جنگ بوده‌اند و از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلومبرگ: رهبر کره شمالی برای نخستین بار بعد از رسیدن به قدرت، به چین سفر کرده است

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از «سه منبع آگاه» گزارش داده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به پایتخت چین سفر کرده است.

این اولین سفر خارجی کیم جونگ اون پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۱ به شمار می رود.

بلومبرگ می گوید جزئیات بیشتری از این سفر از جمله اینکه رهبر کره شمالی چه مدت در چین می ماند و با چه افر ادی گفتگو می کند هنوز در دسترس نیست.

خبرگزاری کیودو در ژاپن پیشتر گزارش داده بود که یک قطار ویژه کیم را از مرز شمال شرق چین احتمالا به این کشور منتقل کرده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که حاضر است با کیم جونگ اون دیدار و گفتگو کند. او این مطلب را پس از آن گفت که مقامات کره جنوبی اعلام کردند رهبر کره شمالی برای مذاکره در مورد رها کردن برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ ابراز آمادگی کرده است.

تاکنون سوئد تلاش هایی برای برقراری این ملاقات داشته است. سوئد از معدود کشورهای غربی است که در کره شمالی سفارت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان: تصمیم‌گیری درباره استرداد رهبر جدایی طلب کاتالونیا زمان می‌برد

کارلس پوجدمون رهبر جدایی طلبان منطقه کاتالونیا در اسپانیا - آرشیو

دادگاهی در آلمان روز دوشنبه اعلام کرد تصمیم‌گیری در مورد استرداد «کارلس پوجدمون» رئیس پیشین دولت محلی و رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا به دولت اسپانیا احتمالا چند روز طول می‌کشد.

کارلس پوجدمون که حدود پنج ماه پیش و پس از ابطال نتایج همه‌پرسی استقلال کاتالونیا و انحلال دولت محلی توسط نخست وزیر اسپانیا به بلژیک گریخت، روز یکشنبه در شمال آلمان بازداشت شد.

وی به اتهام شورش تحت تعقیب قضایی است؛ اتهامی که می‌تواند تا ۲۵ سال زندان در پی داشته باشد. وی قصد داشت از دانمارک وارد آلمان شود و از آنجا راهی بلژیک شود که در مرز دستگیر شد.

به دنبال اعلام خبر دستگیری آقای پوجدمان، هزاران نفر از حامیان او به خیابان‌ها ریختند که با برخورد نیروهای امنیتی روبرو شدند و به نوشته رویترز ۹ نفر دستگیر و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

تظاهرات در اسپانیا از روز جمعه و پس از آن که دیوان عالی آن کشور اعلام کرد ۹ نفر از رهبران کاتالونیا، از جمله کارلس پوجدمون، به اتهام شورش، کلاهبرداری یا نافرمانی محاکمه خواهد شد.

آقای پوجدمون و همراهان او این اتهام ها را رد کرده‌اند.

وی قرار است روز دوشنبه در جلسه دادگاهی در آلمان حاضر شود.

دیوان عالی اسپانیا همچنین حکم جلب بین المللی برای چهار تن از سیاستمداران کاتالونیا که سال گذشته پس از برگزاری رفراندم از کشور گریخته و در تبعید خودخواسته به سر می‌برند را تمدید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه: شورشیان «جیش الاسلام» آماده ترک شهر نزدیک دمشق هستند

شورشیان گروه سوری «جیش الاسلام» در شهر دوما که نزدیک دمشق قرار دارد آمادگی خود را برای به زمین گذاشتن سلاح هایشان و همچنین ترک این شهر اعلام کرده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید که این خبر را یک مقام ارشد نظامی روسیه اعلام کرده است. مقام روس گفته است که جیش الاسلام با افسران روس که مذاکرات را مدیریت می کنند در تماس است. موضوع خروج شورشیان جیش الاسلام در آینده نزدیک احتمالا حل و فصل می شود.

در منطقه ای دیگر، پیشتر رویترز روز یکشنبه به نقل از یک سخنگوی جیش الاسلام گزارش داده بود که این گروه از منطقه غوطه شرقی خارج نخواهد شد.

جیش الاسلام آخرین گروه شورشی است که کنترل بخشی از غوطه شرقی را پس از پیشروی ارتش سوریه، همچنان در دست دارد.

در هفته های اخیر حکومت اسد به محل حضور مخالفان در منطقه غوطه شرقی حمله کرد. با اینکه به کوشش ایالات متحده، سازمان ملل قطعنامه آتش بس در سوریه را تصویب کرد اما دولت اسد و روسیه توجهی به این آتش بس نداشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عبدالفتاح سلطانی به طور موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری زندانی، اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود به طور موقت پایان می‌دهد.

او که در زندان اوین محکومیت خود را سپری می‌کند روز دوشنبه ۶ فروردین در پی درخواست بیش از سه هزار و ششصد تن از فعالان مدنی، وکلا و فعالان سیاسی برای پایان اعتصاب غذا، با انتشار متنی اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد.

آقای سلطانی که از سه‌شنبه شب، ۲۹ اسفند در اعتراض به بدرفتاری ماموران وزارت اطلاعات و زندانبانان با زندانیان سیاسی و عقیدتی دست به اعتصاب غذا زده بود، روز دوشنبه اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد تا وکلا، نمایندگان مجلس، روسای کانون‌های وکلای دادگستری و فعالان مدنی و سیاسی بتوانند «در فضایی بدون تنش احقاق حق را پیگیری کنند.»

این وکیل سرشناس ایرانی که از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر می برد، پیش از اعتصاب غذا در نامه خود فاش کرده بود ماموران وزارت اطلاعات با دخالت، موجب فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی می‌شوند و این در حالی است که سایر زندانیان عادی، از جمله «رانت خواران، اختلاسگران و وابستگان به قدرت» امتیازاتی در زندان دارند.

عبدالفتاح سلطانی از بنیانگذاران «کانون مدافعان حقوق بشر» در ایران در حال حاضر هفتمین سال حکم سیزده سال زندان خود را پشت سر می گذارد. اتهام او «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملی» بود.

نهادهای حقوق بشری محاکمه آقای سلطانی را عادلانه نمی دانند و می گویند دادگاه انقلاب او را به جرایمی محکوم کرد که حتی براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران جرم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری مصر آغاز شد؛ دو گزینه پیش روی مردم مصر

رای دهندگان مصری روز دوشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری پای صندوق های رای رفتند. انتظار می رود در این انتخابات عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی مصر پیروز شود.

بسیاری از مخالفان با اعلام شکایت در مورد سرکوب های سیاسی از انتخابات کناره گیری کرده اند و به همین خاطر توجه اصلی اکنون روی میزان مشارکت است.

مراکز اخذ رای به مدت سه روز باز است و سیسی که سابقا یک فرمانده نظامی بوده از مردم مصر خواسته است که در انتخابات شرکت کنند.

او انتخابات امسال را در واقع یک همه پرسی بر سر عملکرد ۴ سال نخست ریاست جمهوری اش می داند. سیسی متحد آمریکا است و در این انتخابات تنها یک رقیب دارد که او نیز خود حامی رئیس جمهوری است.

بسیاری از مردم مصر و متحدان عربی و غربی این کشور، سیسی را فردی می دانند که حضورش برای ثبات کشور حیاتی است. ناآرامی های پس از سال ۲۰۱۱ به اقتصاد مصر آسیب های زیادی زده است.

مخالفان سیسی او را متهم می کنند که منتقدان را به شدت سرکوب کرده است و انتخابات ریاست جمهوری را تقلبی می خوانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزش هر دلار به ۵۱۱۰ تومان رسید؛ بازار ارز رکورد زد

نرخ هر دلار آمریکا پس از چند هفته ثبات با عبور از مرز ۵ هزار تومان رکورد زد.

گزارش ها از بازار ارز تهران حاکی از آن است که ارزش هر دلار آمریکا در آخرین ساعات خرید و فروش ارز در روز دوشنبه ۶ فروردین به ۵۱۱۰ تومان رسید.

افزایش نرخ ارز در ایران از حدود شش ماه پیش آغاز شد اما در دو ماه گذشته با رسیدن نرخ دلار به حدود ۴۹۰۰ تومان دولت تلاش کرد تا با بازداشت دلالان و فروشندگان غیرمجاز و افزایش نرخ بهره سپرده های بانکی برای جذب سرمایه‌های سرگردان، نرخ ارز را ثابت نگه دارد.

از آن هنگام، فروش ارز در بازار نیز به دو قیمت بانکی و آزاد صورت می‌گیرد. دلار بانکی از طریق برخی از بانکها و صرافی‌ها به طور محدود عرضه می‌شود اما دلار آزاد، ۳۰۰ تومان گرانتر، توسط دستفروشان عرضه می‌شود.

حال در اولین روزهای آغاز به کار بازار در سال نو، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد به ۵۱۱۰ تومان و قیمت یورو به ۶۱۷۰ رسیده و رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

در این بین به نظر می رسد در این افزایش قیمت، بانک مرکزی نیز نقش داشته است چرا که به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز دوشنبه ابتدا صرافی‌های منتخب بانکی که باید دلار را به نرخ مصوب بانک مرکزی به فروش برسانند، «هر دلار را با ۱۴۴ تومان افزایش نسبت به روز قبل به قیمت ۴۸۸۹ تومان عرضه کردند و به تبع آن هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۵۰۴۹ تومان عرضه شد.»

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آتش سوزی در یک مرکز تجاری در روسیه به مرگ دست‌کم ۶۰ نفر منجر شد

دست کم ۶۴ نفر که برخی از آنها کودک بودند، در جریان یکی از بدترین آتش سوزی های روسیه که در یک مرکزی تجاری روی داد، کشته شدند.

به گزارش رویترز، این آتش سوزی در طبقات بالایی مرکز تجاری «گیلاس زمستانی» شهر کمروف، واقع در سیبری روی داد.

مقامات روس روز دوشنبه ابتدا گفتند که آتش خاموش شده است اما بعدا گفتند که دوباره شعله ور شده است و امدادگران برای رسیدن به طبقات بالایی ساختمان مشکل پیدا کرده اند چرا که سقف ساختمان فرو ریخته است.

هنوز معلوم نیست که آیا فردی در این آتش سوزی ناپدید شده است یا خیر. اما گفته می شود ۱۱ نفر از جمله یک کودک یازده ساله در شرایط وخیمی به سر می برند.

بسیاری از مردم در شبکه های اجتماعی خواستار دریافت اخبار درباره نزدیکان خود شده اند.

آنا کوزنتسوا، کمیسر حقوق کودکان روسیه می گوید آتش سوزی به خاطر بی کفایتی دیگران رخ داده و هشدار داد که مراکز تجاری دیگر نیز با خطر مشابهی رو به رو هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: حق دفاع عربستان سعودی از مرزهای خود را به رسمیت می‌شناسیم

در اولین واکنش به حمله موشکی روز دوشنبه انصارالله یمن، گروه حامی جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای ضمن محکومیت این حمله اعلام کرد حق دفاع عربستان سعودی از مرزهایش را به رسمیت می شناسد.

روز دوشنبه ۶ فروردین، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا این بیانیه را صادر کرد و با خانواده یک کشته و مجروحان حملات حوثی ها به خاک عربستان همدردی کرده است.

این بیانیه پس از آن صادر شد که شورشیان حوثی در یمن، در سالگرد آغاز سومین سال حمله ائتلاف به رهبری عربستان علیه این گروه، دست کم هفت موشک بالیستیک به سمت عربستان شلیک کرد.

«ترک المالکی» سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان روز دوشنبه اعلام کرد سامانه دفاعی سعودی توانسته موشک های شلیک شده توسط حوثی ها را سرنگون کند. با این حال به نظر می رسد بخشی از این موشک ها به بخش جنوبی ریاض برخورد کرده است. در گزارش رسانه ها، یک خانه تخریب شده و دست کم یک نفر کشته شده است.

از سوی دیگر گروه حوثی که مورد حمایت تهران است، اعلام کرده که موشک های شان به اهدافی در فرودگاه بین المللی ملک خالد در ریاض و مناطقی در پایتخت عربستان به هدف خورده است.

موشک های شلیک شده توسط حوثی ها، از نوع برکان اچ ۲ است که نوعی موشک بالیستیک محسوب می شود.

استفاده از موشکهای بالیستیک توسط حوثی‌ها در حالی است که سه ماه پیش، نیکی هیلی سفیر آمریکا قطعاتی از موشک های مورد استفاده این گروه را در واشنگتن نمایش داد که تولید یا ساخت ایران بودند.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ تاکید دارد جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه های شورشی منطقه، عامل بی ثباتی در خاورمیانه است.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادگاه پاکستان ۲۰ متهم عامل زنده سوزاندن دو مسیحی کشور را تبرئه کرد

شاما شهزاد(چپ) و شهزاد مسیح که در سال ۲۰۱۴ در پاکستان به اتهام کفرگویی توسط جمعیتی خشمگین زنده زنده سوزانده شدند.

دادگاه ایالت پنجاب پاکستان یک گروه ۲۰ نفره اوباش محلی که در سال ۲۰۱۴ یک زن و مرد مسیحی پاکستانی را زنده زنده در آتش انداختند و موجب مرگ فجیع آنها شدند تبرئه کرد.

این گروه، شاما شهزاد و شهزاد مسیح، کارگران آجرپزی را به اتهام واهی کفرگویی و آتش زدن قرآن، زنده زنده در کوره آجرپزی انداختند. حادثه در شهر «کوت رادها کیشان» در ایالت پنجاب روی داد.

پلیس پس از آن که مشخص کرد آن زوج اصولا مرتکب چنان اقدامی نشده بودند عده زیادی از افراد متهم را بازداشت و به دادگاه معرفی کرد. دادگاه ضدتروریسم پنجاب در سال ۲۰۱۶ پنج تن از عاملان را به اعدام و ۱۰ تن را به زندان محکوم کرد.۹۳ تن دیگر از متهمان تبرئه شدند.

روز شنبه دادستان دادگاه پنجاب گفت دادگاه رای تبرئه ۲۰ تن دیگر از متهمان را صادر کرده و آنها آزاد شده اند.

پاکستان در دهه ۱۹۸۰ قانونی را از تصویب گذراند که به موجب آن، مجازات کفرگویی اعدام است. این قانون موجب شده است صرف اتهام کفر علیه کسی، اوباش را به کشتن آن شخص وادار سازد.

وزارت خارجه آمریکا معتقد است که قانون مجازات کفرگویی پاکستان به دستاویزی برای اوباشی تبدیل شده است که خود در مقام مجری قانون عمل می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله انتحاری به مسجدی در هرات یک کشته و ۹ زخمی به جای گذاشت

مسجد شیعیان در هرات پس از حمله انتحاری

یک حمله انتحاری با بمب به یک مسجد شیعیان در شهر هرات در نزدیکی مرز ایران، دست کم یک نفر را به کشتن داده و ۹ تن را مجروح کرده است.

عبدالاحد ولیزاده، سخنگوی پلیس ولایت، روز یکشنبه پنجم فروردین به صدای آمریکا گفت که دو بمبگذار که در جریان نماز بعدازظهر به مسجد یورش بردند، یکی توسط نیروهای امنیتی کشته شد، اما مهاجم دوم جلیقۀ انتحاری خود را منفجر کرد.

گروه خودخواندۀ دولت اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

این گروه تروریستی به تازگی حملاتش را به عبادتگاه ها و اجتماعات اقلیت شیعه در افغانستان تشدید کرده است. چهارشنبه پیش، در میانۀ جشن‌های نوروزی، یک بمبگذار انتحاری داعش خود را در نزدیکی یک عبادتگاه شیعه در شهر کابل منفجر کرد که در اثر آن دست کم ۳۳ نفر کشته و بیش از ۶۰ تن زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز خرسندی نتانیاهو از تصویب قانون مشروط کردن پرداخت کمک آمریکا به فلسطینی‌ها

بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسرائیل تصویب قانونی در کنگره آمریکا، در رابطه با مشروط کردن کمک به فلسطینیان را به دولت پرزیدنت ترامپ تبریک گفت.

این قانون، کمک های مالی به تشکیلات خود گردان فلسطینی را مشروط به پایان دادن به شیوه‌ای می‌کند که منتقدان مدتهاست از آن به عنوان جایزه دادن به فلسطینی‌هایی که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها را به قتل می رسانند، یاد می‌کنند.

این قانون، که در واکنش به قتل دو سال پیش یک دانشجوی آمریکایی در اسرائیل وضع شده است، اکنون بخشی از بودجه هزار و سیصد میلیارد دلاری آمریکا برای مخارج دولتی در سال مالی جدید است که پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم اسفند آن را امضا کرد.

آقای نتانیاهو یکشنبه در جلسه کابینه آن کشور از این قانون به عنوان پیامی صریح و قاطع علیه سوء استفاده از کمک های آمریکا به تشکیلات خود گردان فلسطینی یاد کرد، که به توصیف وی راه استفاده این تشکیلات از صدها میلیون دلار کمک‌های آمریکا را می بندد.

او با اشاره به تصویب قانون تیلور فورس گفت که به نظر او این این پیامی قاطع از سوی آمریکاست مبنی بر اینکه وضعیت و مقررات بازی عوض شده و از این پس «دروغگویی در ارتباط با این پول‌ها پذیرفته نمی شود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ساعت زمین؛ مشهورترین بناهای جهان یک ساعت در تاریکی فرو رفتند

فعالان محیط زیست همزمان با خاموشی چراغ‌های ساختمان‌های بزرگ در جاکارتا، اندونزی، شمع روشن کردند.

بسیاری از مردم در گوشه و کنار جهان، شنبه شب، چهارم فروردین، درست در ساعت هشت و نیم به وقت محلی، چراغهایشان را به مدت یک ساعت خاموش کردند تا توجه عموم را به عوامل موثر در تغییرات اقلیمی جلب کنند .

درآمریکا، ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک یکی از چند آسمان خراشی بود که به مناسبت رویداد سالانۀ موسوم به «ساعت کرۀ زمین» در تاریکی فرو رفت.

این رویداد توسط نهاد زیست محیطی «صندوق جهانی حیات وحش» ترتیب داده شده است.

در فرانسه، همزمان با خاموش شدن چراغ‌های محبوبترین نمای شهر پاریس، برج ایفل، با تصمیم شهردار پاریس ۳۰۰ ساختمان دیگر نیز در آن شهر تاریک شدند تا پیامی جهانی ارسال کنند.

در لندن، نور برخی اماکن شناخته شده از جمله ساعت بیگ بن، کاخ باکینگهام و میدان پیکادیلی به مدت یک ساعت قطع شد.

کلیسای جامع شهر مسکو، طاق بزرگ دهلی نو، برج‌های پتروناس در کوآلا لامپور، و یادواره سنگی بوینوس آیرس جزو دیگر بناهایی بودند که با رفتن به تاریکی یک ساعته پیام حفظ محیط زیست را به جهان رساندند.

رویداد سالانۀ «ساعت کرۀ زمین» از زمان آغاز آن در شهر سیدنی در سیزده سال پیش، در بیش از ۱۸۰ کشور جهان در بناهای بزرگ و تاریخی رعایت شده است، ضمن آنکه دهها میلیون نفر نیز چراغ‌های خانه‌های خود را خاموش کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تخلیه مخالفان سوری از شهرک غوطه شرقی ادامه دارد

تخلیه ساکنان غوطه شرقی در حومه دمشق، پایتخت سوریه همچنان ادامه دارد.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، تاکنون حدود یکصد و ده هزار نفر، از جمله هفت هزار نفر از مخالفان مسلح، از غوطه شرقی خارج شده اند. خبرگزاری رویترز نیز می گوید که فقط شهرک دوما در این ناحیه در کنترل مخالفان مسلح باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه پنجم فروردین، صدها تن از مخالفان مسلح و خانواده آنان، وابسته به گروه «فیلق الرحمان» که شهرک عربین در غوطه شرقی را کنترل می کردند از آن منطقه تخلیه شده‌اند.

اواخر هفته گذشته نیز گروه دیگری بنام «احرار الشام» که در سه سال اخیر بر شهرک «حرستا» در غوطه شرقی مسلط بود، با انتقال خود و خانواده شان از آن منطقه به استان ادلب در شمال سوریه موافقت کرده بود.

در پنج هفته اخیر، بیش از یک هزار و ششصد نفر بر اثر عملیات ارتش سوریه در غوطه شرقی کشته شدند، که اکثر آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

رسانه‌های دولتی سوریه نیز که تعداد تلفات ناشی از بمباران‌های هوایی سنگین در غوطه شرقی را کمی بیش از یک هزار نفر اعلام کرده اند، گزارش ها و تصاویر پیروزی‌های ارتش آن کشور در این ناحیه را در بخش های خبری خود پخش می‌کنند.

برخی از از سکنه غوطه شرقی که در از گرسنگی و کمبود امکانات اولیه زندگی رنج می بردند نسبت به خروج از این منطقه ابراز خوشحالی کردند.

غوطه شرقی فاصله کمی با دمشق دارد و شنبه شب برخی از ساکنان پایتخت سوریه تخلیه مخالفان مسلح از شهرک های واقع در غوطه شرقی را با شعف تمام جشن گرفتند.

از هنگام تسلط دوباره ارتش سوریه بر شهر حلب در شمال در اواسط تابستان گذشته، تصرف دوباره منطقه غوطه شرقی در اطراف دمشق، بزرگترین پیروزی بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور بشمار می‌رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

راهپیمایی در شهرهای مختلف جهان در همراهی با راهپیمایی کنترل اسلحه در آمریکا

«راهپیمایی برای جانمان» در پاریس

صدها هزار نفر در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی برای جانمان» در واشنگتن پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا از پرزیدنت ترامپ و قانونگذاران آمریکایی خواستند که برای پایان دادن به خشونت‌های مرگبار ناشی از فروش بی‌رویه اسلحه قوانین سخت گیرانه تری وضع کنند.

همزمان، هزاران نفر نیز با تجمع‌های خود در برخی از کشورهای جهان با این راهپیمایی اعلام همبستگی کردند.

در تجمع صدها هزار نفری شنبه ۴ فروردین در واشنگتن، که بیشتر از نوجوانان و جوانان تشکیل شده بود، هنرمندان سرشناس آمریکایی در همدردی با خانواده‌‌های قربانیان تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا و اصلاح قانون اسلحه برنامه اجرا کردند.

در این تجمع، سخنرانی نومی وادلر، دختر یازده ساله رنگین پوست، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. او گفت که به نمایندگی از دختران آمریکایی آفریقایی تباری در این تجمع شرکت کرده است که سرنوشت آنها در تیتر اول اخبار روزنامه‌های آمریکایی منعکس نمی‌شود.

اما گونزالس که برادرش، چند دوست و همکلاسی اش و چند معلمش را ماه گذشته در تیراندازی در مدرسه پارکلند فلوریدا از دست داد، اسامی تمامی ۱۷ کشته در این تیراندازی را بازگو کرد.

در پارکلند فلوریدا، شماری از بازماندگان تیراندازی ماه گذشته در مدرسه‌ای در این شهر در تجمع خود، خواستار اقدامات قانونی برای حفظ جان نوجوانان و جوانان در خشونت‌های مسلحانه شدند.

در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا، جان لوئیس، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و از رهبران سرشناس حقوق مدنی به شرکت کنندگان در تجمع گفت که زمان آن رسیده است به این خشونت‌ها پایان داده شود.

در تجمع نیویورک، پاول مک کارتنی، از گروه سابق بیتلز گفت به این دلیل در این تجمع شرکت کرده است که یکی از بهترین دوستانش، جان لنون، خواننده اسطوره های بیتلز را در خشونت مسلحانه از دست داده است.

در بوستون ماساچوست جمعیتی عظیم که توسط دانش‌آموزان این شهر سازماندهی شده بودند، خواستار وضع قوانین سخت گیرانه تری برای خرید اسلحه شدند.

در شیکاگو، هزاران نفر به سمت ساختمان شهرداری این شهر راهپیمایی کردند.

بسیاری از شهرهای دیگر کشورهای جهان نیز صحنه تجمع هایی در همبستگی با راهپیمایی کنترل اسلحه آمریکا بود.

در بریتانیا، شماری در تجمع خود در مقابل سفارت آمریکا در لندن، همبستگی خود را با تجمع‌های آمریکا ابراز کردند.

در فرانسه، تجمع همبستگی با راهپیمایی در شهرهای آمریکا، در مقابل برج ایفل در پاریس برگزار شد. آمریکایی‌های مقیم فرانسه نیز در تجمع خود، خواستار اصلاح قانون اسلحه در آمریکا شدند.

در آلمان، هزاران نفر در تجمع‌هایی در شش شهر این کشور، همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان کشتارهای مسلحانه در آمریکا اعلام کردند.

در سیدنی استرالیا، صدها نفر در همبستگی با تجمع‌های روز شنبه در آمریکا تجمع کردند. در بمبئی هند نیز شماری در همدردی با خانواده‌های قربانیان مدرسه پارکلند تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاثیر تغییرات در دولت آمریکا بر تحولات ایران در کانون بحث‌های مراسم نوروزی شورای ملی مقاومت

اثر بخشی تغییرات اخیر در کابینه پرزیدنت ترامپ برای ایجاد دگرگونی در ایران، در کانون سخنان مقام‌های پیشین آمریکایی حاضر در مراسم نوروزی شورای ملی مقاومت ایران بود که در یکی از معروف ترین هتل‌های پایتخت آمریکا برگزار شد.

تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا، که در مراسم جمعه شب، سوم اسفند حاضر بود، انتخاب آقای بولتون را نوید بخش تغییرات ژرف در ایران دانست.

او به صدای آمریکا گفت: «آنچه انتخاب آقای بولتون را بسیار جالب و هیجان انگیز می‌کند، اینست که وی فردی شفاف، صریح و رک گوست. او درباره نتایج سازش با ملاها در تهران، درباره حمایتش از سازمان مجاهدین خلق و خانم رجوی، و درباره نیاز به دستیابی به ایرانی آزاد و رها شده و بدون هرگونه تسلیحات اتمی بارها صحبت کرده است. دیدگاهش در راستای سیاست دولت پرزیدنت ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران در یمن، سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه است. بنابراین از دید من انتخاب فردی که نگرانی‌های خاصی برای مقابله با ایران به عنوان دولت رتبه نخست حامی تروریسم دارد، بسیار مثبت است.»

رابرت جوزف که پس از آقای بولتون در سمت معاون وزیر خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل کار کرده است، نیز ابراز امیداوری کرد که معرفی همکار پیشینش به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همچنین جابجایی مایک پمپئو از سی آی ای به وزارت خارجه بتواند به تغییر رژیم در ایران کمک کند.

او گفت: «هردو گزینه‌های پرزیدنت ترامپ روحیه و عزم جدیدی را برای دستیابی به اهدافی که همه ما به دنبال آن هستیم برای دولت به ارمغان می‌آورند. از دید من، هدف اصلی سرنگونی رژیم است. تغییر رژیم تنها راه حل برای مردم ایران است؛ رژیمی که آن را سالیان دراز تحمل کرده‌اند. آرزومندم در چارچوب روحیه ایام نوروز که تحول را به همراه می آورد ما شاهد تحول خوبی برای مردم ایران باشیم. »

آدام ارلی، سفیر پیشین آمریکا در بحرین، ترمیم اخیر در کابینه را امری عادی دانست و گفت که گزینه‌های جدید همسوتر با ریاست جمهوری، سیاست و راهبرد او را در قبال ایران به پیش می برند.

او گفت: «آن دو مانند ترمز روی خودرو عمل می کردند. حالا این ترمزها رفته اند و به جای آن، آقایان پمپئو و بولتون مثل پدال گاز عمل می‌کنند و به سیاست پرزیدنت ترامپ در قبال ایران شتاب خواهند داد.»

او اضافه کرد: «این دو نظراتی قاطع نسبت به ایران دارند و میدانند که رژیم صرفا با اعمال فشار مضاعف، رفتار و اقداماتش را عوض خواهد کرد. نتایج ملموس این تغییر را ما در خروج از برجام و اعمال تحریم‌های سخت شاهد خواهیم بود.»

در این مراسم که در هتل می فلور شهر واشنگتن برگزار شد و با پخش موسیقی و پذیرایی با غذاهای ایرانی ویژه نوروز همراه بود، علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا انتخاب آقای بولتون را اقدامی امیدوار کننده برای تحقق یافتن راهبرد دولت آمریکا در قبال ایران دانست.

او گفت: «چیزی که تضمین کند در منطقه صلح و ثبات برقرار شود و جنگ طلبی رژیم ایران متوقف شود، اتخاذ یک سیاست قاطع علیه رژیم است. به همین دلیل ما برای آقای بولتون آرزوی بیشترین موفقیت و پیشبرد همین سیاست را داریم.»

آقای جعفر زاده همچنین از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ که عمدتا بر مقابله بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استوار بود، استقبال کرد.

او گفت: «از سرکوب فیزیکی تا سرکوب سایبری در دست سپاه است به همین دلیل از پیام پرزیدنت ترامپ و سیاست او استقبال می کنیم و فکر می‌کنیم که باید قاطع‌‌تر از گذشته باشد و محدودیت‌های مشخص علیه رژیم و به خصوص سپاه برقرار شود چون در این صورت کار مردم ایران برای یکسره کردن کار نظام ساده تر می‌شود.»

این مراسم اندکی پس از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ برگزار شد که در جریان آن آقای ترامپ نوید مقابله‌ای قاطع تر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

راهپیمایی بزرگ برای کنترل اسلحه در آمریکا

راهپیمایان در بلوار پنسیلوانیا، خیابانی که به ساختمان کنگره آمریکا میرسد

صدها هزار نفر در واشنگتن، پایتخت آمریکا و نیز در سراسر این کشور در تظاهراتی بزرگ موسوم به «راهپیمایی برای زندگی های مان» شرکت کردند.

این رویداد که روز شنبه ۴ فروردین برگزار شد، توسط دانش آموزان دبیرستان مارجوری ستونمن داگلاس در شهر پارکلند ایالت فلوریدا سازمان داده شد؛ مدرسه‌ای که حدود یک ماه پیش شاهد کشته شدن ۱۷ نفر در یک تیراندازی بود.

بیش از ۸۰۰ راهپیمایی مشابه در ۵۰ ایالت آمریکا و گرداگرد جهان همزمان با راهپیمایی واشنگتن دی سی برگزار شد.

همزمان، کاخ سفید در واکنش به تظاهرات صدها هزار نفری واشنگتن و دیگر شهرهای آمریکا و جهان، با انتشار بیانیه‌ای از این حرکت تقدیر کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ما جوانان شجاع فراوانی را که امروز حق آزادی بیان را، که متمم نخست قانون اساسی است، تمرین می کنند، تحسین می‌کنیم.»

کاخ سفید افزوده است: «ایمن نگاه داشتن فرزندان ما اولویت نخست رییس جمهور است و به همین علت است که او از کنگره خواست تا برای اصلاح نظام بررسی سوءپیشینه جنایی و پایان دادن به خشونت در مدارس قوانینی را وضع کند، که البته او نیز آنها را امضا کرده است.»

دانش آموزان سازمان دهندۀ راهپیمایی واشنگتن خواستار آنند که جان کودکان به یک اولویت در کشور آمریکا تبدیل شده و قوانین کنترل داشتن اسلحه سختگیرانه تر شود. یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از آمریکائیان معتقدند که قوانین داشتن اسلحه بایستی محکم‌تر شود حال آنکه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۵ درصد چنین اعتقادی داشتند. جورج کلونی، هنرپیشۀ آمریکایی، و همسرش، امل، که یک وکیل است، افزون بر حضور در راهپیمایی واشنگتن ۵۰۰ هزار دلار به آن کمک کردند.

استیون اسپیلبرگ، کارگردان سینما، نیز مبلغ مشابهی را برای برگزاری این برنامه کمک کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمان پرزیدنت ترامپ در مورد خدمت نظام اغلب افراد تراجنسیتی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا فرمانی صادر کرده است که بر اساس آن، بیشتر افراد تراجنسیتی از خدمت نظام منع خواهند شد، مگر آنکه تحت شرایط محدودی خدمت کنند.

کاخ سفید دیشب طی یک بیانیه اعلام کرد وزیران دفاع و امنیت داخلی نتیجه گیری کرده اند که استخدام یا باقی ماندن افرادی با پیشینه یا تشخیص ناخرسندی جنسیتی - که احتمالاً نیاز به درمان پزشکی عمده از طریق دارو یا جراحی دارند ، خطری درخور برای کارآیی در ارتش دربر دارد. پرزیدنت ترامپ سال پیش وعده داده بود که از پیوستن افراد تراجنسیتی به ارتش جلوگیری کند.

تلاش آقای ترامپ برای اعمال ممنوعیت خدمت نظام برای افراد تراجنسیتی توسط چندین چالش قضایی متوقف شده است به گونه یی که پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، در ماه ژانویۀ گذشته به افراد تراجنسیتی اجازه داد که برای استخدام در ارتش اقدام کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایلان برمن: مقام های جدید کاخ سفید معتقد به لغو توافق هسته‎ای با ایران هستند

ایلان برمن، معاون رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن در یک گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا به سوالاتی در زمینه تعیین جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ و نقش او در زمینه سیاست آمریکا نسبت به نقش جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن پاسخ گفت.

صدای آمریکا: پرزیدنت ترامپ، جان بولتون را به عنوان مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید معرفی کرده است. این انتخاب چه معنایی برای سیاست آمریکا در مقابل ایران خواهد داشت؟ آیا آن را به نحوی تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

ایلان برمن: به نظر من حتما این گونه است. من فکر می‌کنم روشن است که انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی، و نیز انتصاب و جابجایی مایک پمپئو از سازمان اطلاعات مرکزی به وزارت امور خارجه که قبلتر انجام شد، نشان دهنده دگرگونی‌های بسیار آشکار در مرکز گرانش بحث مربوط به ایران و به ویژه موضوع توافق هسته‌ای ایران است. من فکر می‌کنم که کابینهٔ ترامپ در گذشته به گونه‌ای بسیار متوازن بین افرادی که طرفدار نسخهٔ اصلاح شده‌ای از این توافق بودند و می‌خواستند این توافق را ترمیم کنند، و کسانی که میخواستند آن را حذف کرده و به طور کامل کنار بگذارند، تقسیم شده بود. من فکر می‌کنم که شمار زیادی از مقامات جدید کابینه دیدگاه بسیار مرددی نسبت به این توافق دارند و به احتمال زیاد به دولت ترامپ این گونه مشاوره خواهد داد که وقتی در ماه مه زمان تمدید و بازبینی این توافق فرا میرسد، آن را لغو کنند.

صدای آمریکا: امروز چهار وزیر کابینه اسرائیل ضمن تبریک به جان بولتون، تصمیم پرزیدنت ترامپ برای انتصاب او را تحسین کردند. به نظر شما آیا این نشان از آن دارد که اسرائیل اکنون در انتظار حمایتی قویتری از سوی ایالات متحده برای فشار به ایران علیه تلاش‌هایش در ایجاد پایگاه‌های نظامی مخفی در سوریه است؟

من فکر نمی‌کنم که این به شخصیتها بستگی داشته باشد. من فکر می‌کنم که ژنرال مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی، در زمینهٔ روابط ایالات متحده و اسرائیل بسیار توانمند بود. من فکر می‌کنم که او دغدغه‌های اصلی اسرائیل را - یعنی این را که در نتیجهٔ مداخلهٔ ایران در سوریه حضور ایران در این کشور ژرفتر و دائمی‌تر شده و وضعیتی را ایجاد می‌کند که یک تهدید واقعی بیش از گذشته به قلمرو ملی اسرائیل نزدیک می‌شود – درک می‌کند. این وضعیت در زمانی که مک مستر مشاور امنیتی ملی بود وجود داشت، و وقتی که جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کار خود را آغاز می‌کند نیز وضعیت بر همین منوال خواهد بود. من فکر نمی‌کنم که شخصیتها این محاسبه را تغییر دهند. ولی به نظر من اسرائیل در گذشته می‌توانسته روی حمایت نیرومندانهٔ آمریکا تکیه کند و اکنون نیز قطعا می‌تواند چنین کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سپاه مشتری اصلی تحقیقات دانشگاهی مسروقه توسط هکرهای ایرانی تحت تعقیب اف بی آی

جفری برمن، دادستان منطقه جنوبی نیویورک، جرائم هکرهای ایرانی را توضیح می دهد.

در پی تحریم و تحت تعقیب قرار گرفتن ۹ فرد و یک نهاد در ایران در ارتباط با جرائم سایبری، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که هکرهای ایرانی تحت تعقیب اف بی آی اطلاعات مسروقه از دانشگاه‌های آمریکایی را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌فروختند.

به گزارش وزارت دادگستری آمریکا، هکرهای ایرانی از روش پیچیده ارسال ایمیل‌هایی ساختگی برای استادان دانشگاه‌های مورد نظرشان استفاده می‌کردند، که نشان می‌داد فرستنده آنها استادان دانشگاه‌های دیگرند.

لینک‌های داخل این ایمیل‌ها، گیرندگان را به صفحاتی وصل می‌کرد که برای دسترسی به آنها باید شناسه و کلمه عبور(پسوورد) خود را وارد کنند.

هکرها بیش از صد هزار استاد را هدف گرفتند و توانستند به اطلاعات و تحقیقات حدود هشت هزار نفر از آنها دسترسی پیدا کنند، که نزدیک به چهار هزار نفر از آنها استادان دانشگاه‌های آمریکایی بودند.

حملات هکرهای ایرانی دستکم از پنج سال پیش آغاز شد و در این مدت آنها بیش از سی و یک ترابایت اطلاعات دانشگاهی و مالکیت معنوی را از دانشگاه‌های بیست و یک کشور جهان دزدیدند. هکرها سپس تحقیقات و اطلاعات هک شده را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌فروختند.

راد روزنستاین، قائم مقام وزارت دادگستری آمریکا، که روز جمعه سوم فروردین از اعلام جرم دادگاه فدرال منطقه جنوبی علیه ۹ ایرانی خبر داد گفت صدها دانشگاه در آمریکا و جهان قربانی هکرها شده‌‌اند.

او گفت: «آنها حدود ۳۲۰ دانشگاه در ۲۲ کشور را هک کرده‌اند که ۱۴۴ دانشگاه هک شده، دانشگاه‌های آمریکایی هستند. آنها نتایج تحقیقاتی را سرقت کرده‌اند، که تهیه و نگهداری آنها حدود سه میلیارد دلار هزینه داشته است. اطلاعات سرقت شده توسط سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می‌گرفت یا برای سودجویی در ایران فروخته می‌شد.»

هکرها همچنین وزارت کار آمریکا و سازمان ملل را هدف قرار داده بودند.

حساب‌های ایمیلی و اطلاعات کارکنان سی و شش شرکت مستقر در آمریکا، یازده شرکت مستقر در آلمان، ایتالیا و بریتانیا، یازده شرکت فن آوری، دو بانک و شرکت سرمایه گذاری نیز در میان تشیکلاتی هستند که توسط هکرهای ایرانی هک شده‌اند.

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰ فرد در ایران و همچنین یک نهاد مستقر در آن کشور را در ارتباط با جرائم سایبری در تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه گفته شده است که آنها بر اساس فرمان اجرایی ۱۲۶۹۴ جهت «ضبط دارایی افراد خاصی که در فعالیت‌های خصمانه عمده سایبری دست دارند،» در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

این یازده فرد و نهاد تحریم شده، در نقض حقوق مالکیت معنوی و سرقت اطلاعات یک شرکت رسانه‌ای و صدها دانشگاه در آمریکا و دیگر کشورها، با انگیزه‌های مالی شخصی، دست داشته‌اند.

بر این اساس، علاوه بر ۹ فرد جدید، وزارت خزانه داری بهزاد مصری را نیز به دلیل فعالیت های مخرب سایبری تحت تحریم قرار داد.

معاون وزارت خزانه داری با تاکید بر این که ایران همچنان در عملیات سایبری ادامه دار علیه ایالات متحده و همپیمانان آن دست دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسئول این حملات دانست.

به گفته سیگال مَندِلکِر سپاه پاسداران ایران دستورالعمل‌های سایبری را در اختیار «مؤسسه مبنا» – شبکه‌ای از هکرها که به کامپیوترهای صدها دانشگاه برای سرقت اطلاعات نفوذ کرده – گذاشته است.

وی در ادامه اظهارات خود در بیانیه وزارت خزانه داری گفت، ایالات متحده سرقت و نقض حقوق مالکیت فکری و معنوی و نفوذ به سامانه‌های مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور را تحمل نخواهد کرد.

آقای مندلکر افزود، وزارت خزانه داری ایالات متحده به طور سیستماتیک از اختیار اعمال تحریم استفاده می‌کند تا شیوه‌های مخرب سایبری ایران را برملا و آن کشور را بابت این اقدامات پاسخگو نماید.

پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام نوروزی خود خبر داده بود که تحریم های دیگری از سوی خزانه داری آمریکا علیه سپاه پاسداران و نهادهای حکومتی ایران اعلام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: آمریکا حمله و گروگانگیری اخیر در فرانسه را محکوم می کند

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در دیداری در کاخ الیزه، آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به همتای فرانسوی خود، گفت که آمریکا برای بازماندگان و روح قربانیان حمله وحشتناک روز جمعه در فرانسه دعا می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در این نوشته کوتاه افزود که آمریکا اقدامات خشن مهاجم و هر فردی را که به او کمک کرده است محکوم می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا این پیام توئیتری خود را پس از آن منتشر کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعلام کرد اسلام گرایان افراطی بار دیگر، و این بار از طریق گروگان گیری به کشورش حمله کرده اند، و فرانسه نیز یک «قهرمان ملی» خود را از دست داده است.

اشاره او به پلیسی که بود جان خود را در جریان نجات گروگان ها از دست داد.

وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد پلیسی که روز جمعه سوم فروردین جان خود را برای نجات گروگان ها به خطر انداخته بود بر اثر شدت جراحات وارده امروز در بیمارستان درگذشت.

گروگانگیری روز گذشته در یک فروشگاه مواد غذایی در شهرک ترب در جنوب فرانسه به کشته شدن سه نفر و و زخمی شدن شانزده تن دیگر منجر شد، و آرنولد بلترام، مامور پلیس نیز که در این حادثه زخمی شده بود، روز شنبه در بیمارستان جان باخت.

جراد کولومب وزیر کشور فرانسه با ارسال توئیت ضمن اعلام این خبر گفت که شجاعت و از خود گذشتگی سرهنگ دوم بلترام هیچگاه از خاطره ها محو نخواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه رسماً اعلام کرد که این یک حادثه تروریستی است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «کشور ما هدف حمله تروریست های اسلامگرا قرار گرفته و داعش مسئولیت آن را پذیرفته است. این حادثه در تصمیم دولت برای مبارزه با تروریست ها خللی بوجود نیاورده است. از همه می خواهم همانطور که همواره در این مواقع نشان داده اند، آرامش، مقاومت و هشیاری خود را حفظ کنند.»

دادستان فرانسه می گوید، عامل این گروگانگیری یک فرانسوی مراکشی الاصل بنام رضوان لقدیم است، که هنگام ورود به فروشگاه شعار الله اکبر سر داده و گفته بود آماده است جان خود را برای سوریه فدا کند.

فرانسوا مولین، دادستان فرانسه در مورد جزییات این ماجرا گفت: «گروگان ها بعد از مذاکره آزاد شدند، و سرهنگ آرنولد بلترام خود را به جای یکی از گروگان ها در اختیار گروگانگیر گذاشت. اما پس از آنکه گروگانگیر با گلوله سرهنگ بلترام را هدف قرار داد و تهدید کرد که همه چیز را منفجر خواهد کرد کوماندوهای پلیس به فروشگاه حمله کردند، که در جریان آن دو نفر از کوماندوها زخمی شدند.»

رضوان لقدیم که ۲۶ سال داشت پس از گروگانگیری اعلام کرد خواستار آزادی یک فرانسوی بلژیکی الاصل بنام صلاح عبدالسلام شده بود که تنها بازمانده حملات تروریستی پاریس در سه سال پیش است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا، ایران را به سرقت از دانشگاه های جهان متهم می کند

گزارشی از کدیم شابر در وبسایت روزنامه فاینشنال تایمز

دولت آمریکا ایران را به سرقت مالکیت معنوی بیش از سیصد دانشگاه در آمریکا، اروپا، آسیا و شبکه تلویزیونی «اچ بی او» متهم کرده است.

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا روز جمعه اعلام کردند ایران در یک «تجاوز سایبری هماهنگ شده عظیم» داده هایی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ربوده است.

سیگال مندلکر، معاون وزارت دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «ایران پیوسته درگیر کارزار فعالیت های سایبری مخرب علیه ایالات متحده و متحدان ما بوده است.»

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا می گویند ایران کارزار حملات سایبری را به «موسسه مبنا» که حدود پنج سال پیش راه اندازی شد، سپرده بود. ایالات متحده آن را «یک شبکه هکری» عنوان می کند.

به گفته دولت آمریکا، حدود یکصد و چهل و چهار دانشگاه در ایالات متحده و همچنین یکصد و هفتاد و شش دانشگاه در بیست و یک کشور از جمله استرالیا، کانادا، چین، آلمان و بریتانیا هدف این حملات سایبری قرار گرفته بودند.

علاوه بر آن، حساب دانشگاهی بیش از یک هزار استاد دانشگاه مورد دسترسی این هکرها قرار گرفته و از آن برای دسترسی آنلاین به سیستم کتابخانه دانشگاه استفاده می شد.

وزارت دارایی دولت ترامپ می گوید: «داده های سرقت شده و اطلاعات حساب های کاربری از طریق فعالیت های سایبری مخرب برای استفاده سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می گرفت و پژوهش های این دانشگاه ها دست کم از طریق دو وبسایت در ایران فروخته می شد.»

«موسسه مبنا» و ده ایرانی از جمله غلامرضا رفعت نژاد و احسان محمدی، موسسان «مبنا»، تحت تحریم های دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا قرار گرفتند.

بهزاد مصری هم تحریم شده است. در ماه نوامبر علیه او به اتهام حمله سایبری به «اچ بی او» و تلاش برای اخاذی شش میلیون دلار به «بیت کوین» اعلام جرم شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از اعلام خزانه‌داری؛ دادگستری آمریکا هم علیه ۹ ایرانی اعلام جرم کرد

راد روزنستاین معاون وزیر دادگستری ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده روز جمعه علیه ۹ شهروند و یک شرکت ایرانی بابت تلاش برای هک سامانه‌های کامپیوتری صدها دانشگاه آمریکایی و بین المللی و انجام حملات سایبری به نیابت از حکومت ایران علیه ده‌ها شرکت و مرکز خصوصی و دولتی در آمریکا، اعلام جرم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در حملات سایبری ایران بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات آکادمیک و دارایی‌های فکری و معنوی از ۱۴۴ دانشگاه در آمریکا و ۱۷۶ دانشگاه در ۲۱ کشور دیگر به سرقت رفته است.

راد روزنستاین معاون وزیر دادگستری آمریکا نیز در یک نشست خبری در واشنگتن با بیان این که «متهمان اکنون از دست عدالت فراری هستند،» هشدار داد در صورت سفر این افراد به بیش از ۱۰۰ کشور خارجی، ممکن است بازداشت و به ایالات متحده مسترد شوند.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، حساب‌های ایمیل بیش از صد هزار استاد در دانشگاه‌های ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان در حملات سایبری ایران به سرقت رفته، که اطلاعات مربوط به حدود هشت هزار نفر از آنها در معرض خطر افشا قرار گرفته است.

بیانیه وزارتخانه و اظهارات معاون وزیر دادگستری آمریکا همزمان با بیانیه وزارت خزانه داری مبنی بر تحریم ۱۰ فرد و یک نهاد مستقر در ایران بابت دست داشتن در حملات سایبری علیه آمریکا و متحدان آن و نقض حقوق مالکیت معنوی و سرقت اطلاعات بیان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هکرهای ایرانی که تحت تحریم جدید آمریکا قرار گرفتند، چه کسانی هستند

وزارت خزانه داری آمریکا، نام عوامل سایبری در ایران را که به صدها دانشگاه حمله کرده اند و مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند، روز جمعه ۳ فروردین ۹۷ منتشر کرد.

موسسه مبنا: یک شرکت مستقر در ایران که برای سرقت اطلاعات شخصی و اقتصادی به منظور دستیابی به سود مالی، حملات سایبری گسترده ای را انجام داده است. این شرکت در سال ۲۰۱۳ یا حدود آن زمان تاسیس شد تا به دانشگاه های ایران و مراکز پژوهشی و علمی کمک کند. اما این شرکت پیمانکار نهادهای دولتی و خصوصی در ایران نیز بوده است تا حملات سایبری و فعالیت های مخرب دیگر انجام دهد. مبنا دست کم به حدود ۱۴۴ دانشگاه در آمریکا و ۷۶ دانشگاه در ۲۱ کشور دیگر از جمله اسرائیل، کانادا، چین، دانمارک، ژاپن، مالزی، نروژ، ترکیه، بریتانیا، کره جنوبی و...حمله سایبری کرده است و حساب های کاربری اینترنتی بسیاری را هک کرده است. اطلاعات به سرقت رفته سپس برای منافع سپاه پاسداران مورد استفاده قرار گرفت و داخل ایران از طریق دست کم دو وب سایت به فروش رفت.

غلامرضا رفعت نژاد: از بنیانگذاران موسسه مبنا که حملات سایبری مبنا را سازماندهی کرده است.

احسان محمدی: از بنیانگذاران موسسه مبنا که همراه رفعت نژاد، به سازماندهی حملات سایبری مبنا علیه دانشگاه ها کمک کرده است.​

سیدعلی میرکریمی: هکر و پیمانکار در موسسه مبنا بوده است. میرکریمی در بخش های مختلف کمپین هک دانشگاه ها که موسسه مبنا آن را به راه انداخت، فعال بود.

مصطفی صادقی: هکر و وابسته به موسسه مبنا بوده است. صادقی به حساب کاربری حدود هزار نفر از استادان دانشگاه نفوذ کرد و دست به حملات دیگر سایبری زد و از این راه نفع مالی برده است.

سجاد طهماسبی: پیمانکار موسسه مبنا بوده است. او به هدایت و تسهیل کمپین حملات سایبری به دانشگاه ها کمک کرده است و قربانیان این حملات را تحت نظر داشته است.

عبدالله کریما: تاجری که مالک و اداره کننده شرکتی بود که از طریق یک وبسایت، اطلاعات دزدیده شده دانشگاهیان را فروخت. مرتبطان موسسه مبنا به طور مرتب اطلاعات به سرقت رفته دانشگاهیان را به کریما ارائه می دادند.

ابوذر گوهری مقدم: استاد دانشگاه و وابسته به موسسه مبنا بوده است. گوهری مقدم اطلاعات دزدیده شده را با بنیانگذاران مبنا، «رفعت نژاد» و «محمدی»، رد و بدل کرده است.

روزبه صباحی: پیمانکار موسسه مبنا بوده است و به اجرای بخش های مختلف کمپین هک دانشگاه ها کمک کرده است.

محمدرضا صباحی: از پیمانکاران موسسه مبنا بوده است که در هدایت حملات سایبری به دانشگاه ها مشارکت داشته است.

بهزاد مصری: اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، علاوه بر افراد فوق، یک شهروند دیگر ایرانی به نام بهزاد مصری را نیز به خاطر فعالیت های عمده مخرب سایبری از جمله سرقت اطلاعات با ارزش یک شرکت رسانه ای در آمریکا، تحت تحریم قرار داد.

بیشتر بخوانید:
ایرانی متهم شده در پرونده هک سریال «بازی تاج و تخت» کیست

مصری کسی است که آبان ماه گذشته فاش شد که در پرونده هک سریال «بازی تاج و تخت» نقش داشته است. در کیفرخواست بهزاد مصری آمده بود: وی عضو یک گروه هکر به نام «کلاه‌ سیاه‌های ترک» است و در استخدام نظامیان ایران برای حملات سایبری علیه اسرائیل است. گفته شده او غیر از سریال بازی تاج و تخت، سعی در دسترسی به سه سریال دیگر این شبکه را داشته است.

مصری پس از سرقت اطلاعات سعی کرد از شرکت رسانه ای ۶ میلیون دلار باج بگیرد.

بهزاد مصری از تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ به دستور یک دادگاه آمریکا در شهر نیویورک، تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG