لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۴۱

سرخط خبرها

تاثیر تغییرات در دولت آمریکا بر تحولات ایران در کانون بحث‌های مراسم نوروزی شورای ملی مقاومت

اثر بخشی تغییرات اخیر در کابینه پرزیدنت ترامپ برای ایجاد دگرگونی در ایران، در کانون سخنان مقام‌های پیشین آمریکایی حاضر در مراسم نوروزی شورای ملی مقاومت ایران بود که در یکی از معروف ترین هتل‌های پایتخت آمریکا برگزار شد.

تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا، که در مراسم جمعه شب، سوم اسفند حاضر بود، انتخاب آقای بولتون را نوید بخش تغییرات ژرف در ایران دانست.

او به صدای آمریکا گفت: «آنچه انتخاب آقای بولتون را بسیار جالب و هیجان انگیز می‌کند، اینست که وی فردی شفاف، صریح و رک گوست. او درباره نتایج سازش با ملاها در تهران، درباره حمایتش از سازمان مجاهدین خلق و خانم رجوی، و درباره نیاز به دستیابی به ایرانی آزاد و رها شده و بدون هرگونه تسلیحات اتمی بارها صحبت کرده است. دیدگاهش در راستای سیاست دولت پرزیدنت ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران در یمن، سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه است. بنابراین از دید من انتخاب فردی که نگرانی‌های خاصی برای مقابله با ایران به عنوان دولت رتبه نخست حامی تروریسم دارد، بسیار مثبت است.»

رابرت جوزف که پس از آقای بولتون در سمت معاون وزیر خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل کار کرده است، نیز ابراز امیداوری کرد که معرفی همکار پیشینش به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همچنین جابجایی مایک پمپئو از سی آی ای به وزارت خارجه بتواند به تغییر رژیم در ایران کمک کند.

او گفت: «هردو گزینه‌های پرزیدنت ترامپ روحیه و عزم جدیدی را برای دستیابی به اهدافی که همه ما به دنبال آن هستیم برای دولت به ارمغان می‌آورند. از دید من، هدف اصلی سرنگونی رژیم است. تغییر رژیم تنها راه حل برای مردم ایران است؛ رژیمی که آن را سالیان دراز تحمل کرده‌اند. آرزومندم در چارچوب روحیه ایام نوروز که تحول را به همراه می آورد ما شاهد تحول خوبی برای مردم ایران باشیم. »

آدام ارلی، سفیر پیشین آمریکا در بحرین، ترمیم اخیر در کابینه را امری عادی دانست و گفت که گزینه‌های جدید همسوتر با ریاست جمهوری، سیاست و راهبرد او را در قبال ایران به پیش می برند.

او گفت: «آن دو مانند ترمز روی خودرو عمل می کردند. حالا این ترمزها رفته اند و به جای آن، آقایان پمپئو و بولتون مثل پدال گاز عمل می‌کنند و به سیاست پرزیدنت ترامپ در قبال ایران شتاب خواهند داد.»

او اضافه کرد: «این دو نظراتی قاطع نسبت به ایران دارند و میدانند که رژیم صرفا با اعمال فشار مضاعف، رفتار و اقداماتش را عوض خواهد کرد. نتایج ملموس این تغییر را ما در خروج از برجام و اعمال تحریم‌های سخت شاهد خواهیم بود.»

در این مراسم که در هتل می فلور شهر واشنگتن برگزار شد و با پخش موسیقی و پذیرایی با غذاهای ایرانی ویژه نوروز همراه بود، علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا انتخاب آقای بولتون را اقدامی امیدوار کننده برای تحقق یافتن راهبرد دولت آمریکا در قبال ایران دانست.

او گفت: «چیزی که تضمین کند در منطقه صلح و ثبات برقرار شود و جنگ طلبی رژیم ایران متوقف شود، اتخاذ یک سیاست قاطع علیه رژیم است. به همین دلیل ما برای آقای بولتون آرزوی بیشترین موفقیت و پیشبرد همین سیاست را داریم.»

آقای جعفر زاده همچنین از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ که عمدتا بر مقابله بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استوار بود، استقبال کرد.

او گفت: «از سرکوب فیزیکی تا سرکوب سایبری در دست سپاه است به همین دلیل از پیام پرزیدنت ترامپ و سیاست او استقبال می کنیم و فکر می‌کنیم که باید قاطع‌‌تر از گذشته باشد و محدودیت‌های مشخص علیه رژیم و به خصوص سپاه برقرار شود چون در این صورت کار مردم ایران برای یکسره کردن کار نظام ساده تر می‌شود.»

این مراسم اندکی پس از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ برگزار شد که در جریان آن آقای ترامپ نوید مقابله‌ای قاطع تر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

راهپیمایی بزرگ برای کنترل اسلحه در آمریکا

راهپیمایان در بلوار پنسیلوانیا، خیابانی که به ساختمان کنگره آمریکا میرسد

صدها هزار نفر در واشنگتن، پایتخت آمریکا و نیز در سراسر این کشور در تظاهراتی بزرگ موسوم به «راهپیمایی برای زندگی های مان» شرکت کردند.

این رویداد که روز شنبه ۴ فروردین برگزار شد، توسط دانش آموزان دبیرستان مارجوری ستونمن داگلاس در شهر پارکلند ایالت فلوریدا سازمان داده شد؛ مدرسه‌ای که حدود یک ماه پیش شاهد کشته شدن ۱۷ نفر در یک تیراندازی بود.

بیش از ۸۰۰ راهپیمایی مشابه در ۵۰ ایالت آمریکا و گرداگرد جهان همزمان با راهپیمایی واشنگتن دی سی برگزار شد.

همزمان، کاخ سفید در واکنش به تظاهرات صدها هزار نفری واشنگتن و دیگر شهرهای آمریکا و جهان، با انتشار بیانیه‌ای از این حرکت تقدیر کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ما جوانان شجاع فراوانی را که امروز حق آزادی بیان را، که متمم نخست قانون اساسی است، تمرین می کنند، تحسین می‌کنیم.»

کاخ سفید افزوده است: «ایمن نگاه داشتن فرزندان ما اولویت نخست رییس جمهور است و به همین علت است که او از کنگره خواست تا برای اصلاح نظام بررسی سوءپیشینه جنایی و پایان دادن به خشونت در مدارس قوانینی را وضع کند، که البته او نیز آنها را امضا کرده است.»

دانش آموزان سازمان دهندۀ راهپیمایی واشنگتن خواستار آنند که جان کودکان به یک اولویت در کشور آمریکا تبدیل شده و قوانین کنترل داشتن اسلحه سختگیرانه تر شود. یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از آمریکائیان معتقدند که قوانین داشتن اسلحه بایستی محکم‌تر شود حال آنکه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۵ درصد چنین اعتقادی داشتند. جورج کلونی، هنرپیشۀ آمریکایی، و همسرش، امل، که یک وکیل است، افزون بر حضور در راهپیمایی واشنگتن ۵۰۰ هزار دلار به آن کمک کردند.

استیون اسپیلبرگ، کارگردان سینما، نیز مبلغ مشابهی را برای برگزاری این برنامه کمک کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمان پرزیدنت ترامپ در مورد خدمت نظام اغلب افراد تراجنسیتی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا فرمانی صادر کرده است که بر اساس آن، بیشتر افراد تراجنسیتی از خدمت نظام منع خواهند شد، مگر آنکه تحت شرایط محدودی خدمت کنند.

کاخ سفید دیشب طی یک بیانیه اعلام کرد وزیران دفاع و امنیت داخلی نتیجه گیری کرده اند که استخدام یا باقی ماندن افرادی با پیشینه یا تشخیص ناخرسندی جنسیتی - که احتمالاً نیاز به درمان پزشکی عمده از طریق دارو یا جراحی دارند ، خطری درخور برای کارآیی در ارتش دربر دارد. پرزیدنت ترامپ سال پیش وعده داده بود که از پیوستن افراد تراجنسیتی به ارتش جلوگیری کند.

تلاش آقای ترامپ برای اعمال ممنوعیت خدمت نظام برای افراد تراجنسیتی توسط چندین چالش قضایی متوقف شده است به گونه یی که پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، در ماه ژانویۀ گذشته به افراد تراجنسیتی اجازه داد که برای استخدام در ارتش اقدام کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایلان برمن: مقام های جدید کاخ سفید معتقد به لغو توافق هسته‎ای با ایران هستند

ایلان برمن، معاون رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن در یک گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا به سوالاتی در زمینه تعیین جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ و نقش او در زمینه سیاست آمریکا نسبت به نقش جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن پاسخ گفت.

صدای آمریکا: پرزیدنت ترامپ، جان بولتون را به عنوان مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید معرفی کرده است. این انتخاب چه معنایی برای سیاست آمریکا در مقابل ایران خواهد داشت؟ آیا آن را به نحوی تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

ایلان برمن: به نظر من حتما این گونه است. من فکر می‌کنم روشن است که انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی، و نیز انتصاب و جابجایی مایک پمپئو از سازمان اطلاعات مرکزی به وزارت امور خارجه که قبلتر انجام شد، نشان دهنده دگرگونی‌های بسیار آشکار در مرکز گرانش بحث مربوط به ایران و به ویژه موضوع توافق هسته‌ای ایران است. من فکر می‌کنم که کابینهٔ ترامپ در گذشته به گونه‌ای بسیار متوازن بین افرادی که طرفدار نسخهٔ اصلاح شده‌ای از این توافق بودند و می‌خواستند این توافق را ترمیم کنند، و کسانی که میخواستند آن را حذف کرده و به طور کامل کنار بگذارند، تقسیم شده بود. من فکر می‌کنم که شمار زیادی از مقامات جدید کابینه دیدگاه بسیار مرددی نسبت به این توافق دارند و به احتمال زیاد به دولت ترامپ این گونه مشاوره خواهد داد که وقتی در ماه مه زمان تمدید و بازبینی این توافق فرا میرسد، آن را لغو کنند.

صدای آمریکا: امروز چهار وزیر کابینه اسرائیل ضمن تبریک به جان بولتون، تصمیم پرزیدنت ترامپ برای انتصاب او را تحسین کردند. به نظر شما آیا این نشان از آن دارد که اسرائیل اکنون در انتظار حمایتی قویتری از سوی ایالات متحده برای فشار به ایران علیه تلاش‌هایش در ایجاد پایگاه‌های نظامی مخفی در سوریه است؟

من فکر نمی‌کنم که این به شخصیتها بستگی داشته باشد. من فکر می‌کنم که ژنرال مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی، در زمینهٔ روابط ایالات متحده و اسرائیل بسیار توانمند بود. من فکر می‌کنم که او دغدغه‌های اصلی اسرائیل را - یعنی این را که در نتیجهٔ مداخلهٔ ایران در سوریه حضور ایران در این کشور ژرفتر و دائمی‌تر شده و وضعیتی را ایجاد می‌کند که یک تهدید واقعی بیش از گذشته به قلمرو ملی اسرائیل نزدیک می‌شود – درک می‌کند. این وضعیت در زمانی که مک مستر مشاور امنیتی ملی بود وجود داشت، و وقتی که جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کار خود را آغاز می‌کند نیز وضعیت بر همین منوال خواهد بود. من فکر نمی‌کنم که شخصیتها این محاسبه را تغییر دهند. ولی به نظر من اسرائیل در گذشته می‌توانسته روی حمایت نیرومندانهٔ آمریکا تکیه کند و اکنون نیز قطعا می‌تواند چنین کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سپاه مشتری اصلی تحقیقات دانشگاهی مسروقه توسط هکرهای ایرانی تحت تعقیب اف بی آی

جفری برمن، دادستان منطقه جنوبی نیویورک، جرائم هکرهای ایرانی را توضیح می دهد.

در پی تحریم و تحت تعقیب قرار گرفتن ۹ فرد و یک نهاد در ایران در ارتباط با جرائم سایبری، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که هکرهای ایرانی تحت تعقیب اف بی آی اطلاعات مسروقه از دانشگاه‌های آمریکایی را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌فروختند.

به گزارش وزارت دادگستری آمریکا، هکرهای ایرانی از روش پیچیده ارسال ایمیل‌هایی ساختگی برای استادان دانشگاه‌های مورد نظرشان استفاده می‌کردند، که نشان می‌داد فرستنده آنها استادان دانشگاه‌های دیگرند.

لینک‌های داخل این ایمیل‌ها، گیرندگان را به صفحاتی وصل می‌کرد که برای دسترسی به آنها باید شناسه و کلمه عبور(پسوورد) خود را وارد کنند.

هکرها بیش از صد هزار استاد را هدف گرفتند و توانستند به اطلاعات و تحقیقات حدود هشت هزار نفر از آنها دسترسی پیدا کنند، که نزدیک به چهار هزار نفر از آنها استادان دانشگاه‌های آمریکایی بودند.

حملات هکرهای ایرانی دستکم از پنج سال پیش آغاز شد و در این مدت آنها بیش از سی و یک ترابایت اطلاعات دانشگاهی و مالکیت معنوی را از دانشگاه‌های بیست و یک کشور جهان دزدیدند. هکرها سپس تحقیقات و اطلاعات هک شده را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌فروختند.

راد روزنستاین، قائم مقام وزارت دادگستری آمریکا، که روز جمعه سوم فروردین از اعلام جرم دادگاه فدرال منطقه جنوبی علیه ۹ ایرانی خبر داد گفت صدها دانشگاه در آمریکا و جهان قربانی هکرها شده‌‌اند.

او گفت: «آنها حدود ۳۲۰ دانشگاه در ۲۲ کشور را هک کرده‌اند که ۱۴۴ دانشگاه هک شده، دانشگاه‌های آمریکایی هستند. آنها نتایج تحقیقاتی را سرقت کرده‌اند، که تهیه و نگهداری آنها حدود سه میلیارد دلار هزینه داشته است. اطلاعات سرقت شده توسط سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می‌گرفت یا برای سودجویی در ایران فروخته می‌شد.»

هکرها همچنین وزارت کار آمریکا و سازمان ملل را هدف قرار داده بودند.

حساب‌های ایمیلی و اطلاعات کارکنان سی و شش شرکت مستقر در آمریکا، یازده شرکت مستقر در آلمان، ایتالیا و بریتانیا، یازده شرکت فن آوری، دو بانک و شرکت سرمایه گذاری نیز در میان تشیکلاتی هستند که توسط هکرهای ایرانی هک شده‌اند.

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰ فرد در ایران و همچنین یک نهاد مستقر در آن کشور را در ارتباط با جرائم سایبری در تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه گفته شده است که آنها بر اساس فرمان اجرایی ۱۲۶۹۴ جهت «ضبط دارایی افراد خاصی که در فعالیت‌های خصمانه عمده سایبری دست دارند،» در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

این یازده فرد و نهاد تحریم شده، در نقض حقوق مالکیت معنوی و سرقت اطلاعات یک شرکت رسانه‌ای و صدها دانشگاه در آمریکا و دیگر کشورها، با انگیزه‌های مالی شخصی، دست داشته‌اند.

بر این اساس، علاوه بر ۹ فرد جدید، وزارت خزانه داری بهزاد مصری را نیز به دلیل فعالیت های مخرب سایبری تحت تحریم قرار داد.

معاون وزارت خزانه داری با تاکید بر این که ایران همچنان در عملیات سایبری ادامه دار علیه ایالات متحده و همپیمانان آن دست دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسئول این حملات دانست.

به گفته سیگال مَندِلکِر سپاه پاسداران ایران دستورالعمل‌های سایبری را در اختیار «مؤسسه مبنا» – شبکه‌ای از هکرها که به کامپیوترهای صدها دانشگاه برای سرقت اطلاعات نفوذ کرده – گذاشته است.

وی در ادامه اظهارات خود در بیانیه وزارت خزانه داری گفت، ایالات متحده سرقت و نقض حقوق مالکیت فکری و معنوی و نفوذ به سامانه‌های مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور را تحمل نخواهد کرد.

آقای مندلکر افزود، وزارت خزانه داری ایالات متحده به طور سیستماتیک از اختیار اعمال تحریم استفاده می‌کند تا شیوه‌های مخرب سایبری ایران را برملا و آن کشور را بابت این اقدامات پاسخگو نماید.

پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام نوروزی خود خبر داده بود که تحریم های دیگری از سوی خزانه داری آمریکا علیه سپاه پاسداران و نهادهای حکومتی ایران اعلام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: آمریکا حمله و گروگانگیری اخیر در فرانسه را محکوم می کند

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در دیداری در کاخ الیزه، آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به همتای فرانسوی خود، گفت که آمریکا برای بازماندگان و روح قربانیان حمله وحشتناک روز جمعه در فرانسه دعا می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در این نوشته کوتاه افزود که آمریکا اقدامات خشن مهاجم و هر فردی را که به او کمک کرده است محکوم می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا این پیام توئیتری خود را پس از آن منتشر کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعلام کرد اسلام گرایان افراطی بار دیگر، و این بار از طریق گروگان گیری به کشورش حمله کرده اند، و فرانسه نیز یک «قهرمان ملی» خود را از دست داده است.

اشاره او به پلیسی که بود جان خود را در جریان نجات گروگان ها از دست داد.

وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد پلیسی که روز جمعه سوم فروردین جان خود را برای نجات گروگان ها به خطر انداخته بود بر اثر شدت جراحات وارده امروز در بیمارستان درگذشت.

گروگانگیری روز گذشته در یک فروشگاه مواد غذایی در شهرک ترب در جنوب فرانسه به کشته شدن سه نفر و و زخمی شدن شانزده تن دیگر منجر شد، و آرنولد بلترام، مامور پلیس نیز که در این حادثه زخمی شده بود، روز شنبه در بیمارستان جان باخت.

جراد کولومب وزیر کشور فرانسه با ارسال توئیت ضمن اعلام این خبر گفت که شجاعت و از خود گذشتگی سرهنگ دوم بلترام هیچگاه از خاطره ها محو نخواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه رسماً اعلام کرد که این یک حادثه تروریستی است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «کشور ما هدف حمله تروریست های اسلامگرا قرار گرفته و داعش مسئولیت آن را پذیرفته است. این حادثه در تصمیم دولت برای مبارزه با تروریست ها خللی بوجود نیاورده است. از همه می خواهم همانطور که همواره در این مواقع نشان داده اند، آرامش، مقاومت و هشیاری خود را حفظ کنند.»

دادستان فرانسه می گوید، عامل این گروگانگیری یک فرانسوی مراکشی الاصل بنام رضوان لقدیم است، که هنگام ورود به فروشگاه شعار الله اکبر سر داده و گفته بود آماده است جان خود را برای سوریه فدا کند.

فرانسوا مولین، دادستان فرانسه در مورد جزییات این ماجرا گفت: «گروگان ها بعد از مذاکره آزاد شدند، و سرهنگ آرنولد بلترام خود را به جای یکی از گروگان ها در اختیار گروگانگیر گذاشت. اما پس از آنکه گروگانگیر با گلوله سرهنگ بلترام را هدف قرار داد و تهدید کرد که همه چیز را منفجر خواهد کرد کوماندوهای پلیس به فروشگاه حمله کردند، که در جریان آن دو نفر از کوماندوها زخمی شدند.»

رضوان لقدیم که ۲۶ سال داشت پس از گروگانگیری اعلام کرد خواستار آزادی یک فرانسوی بلژیکی الاصل بنام صلاح عبدالسلام شده بود که تنها بازمانده حملات تروریستی پاریس در سه سال پیش است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا، ایران را به سرقت از دانشگاه های جهان متهم می کند

گزارشی از کدیم شابر در وبسایت روزنامه فاینشنال تایمز

دولت آمریکا ایران را به سرقت مالکیت معنوی بیش از سیصد دانشگاه در آمریکا، اروپا، آسیا و شبکه تلویزیونی «اچ بی او» متهم کرده است.

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا روز جمعه اعلام کردند ایران در یک «تجاوز سایبری هماهنگ شده عظیم» داده هایی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ربوده است.

سیگال مندلکر، معاون وزارت دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «ایران پیوسته درگیر کارزار فعالیت های سایبری مخرب علیه ایالات متحده و متحدان ما بوده است.»

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا می گویند ایران کارزار حملات سایبری را به «موسسه مبنا» که حدود پنج سال پیش راه اندازی شد، سپرده بود. ایالات متحده آن را «یک شبکه هکری» عنوان می کند.

به گفته دولت آمریکا، حدود یکصد و چهل و چهار دانشگاه در ایالات متحده و همچنین یکصد و هفتاد و شش دانشگاه در بیست و یک کشور از جمله استرالیا، کانادا، چین، آلمان و بریتانیا هدف این حملات سایبری قرار گرفته بودند.

علاوه بر آن، حساب دانشگاهی بیش از یک هزار استاد دانشگاه مورد دسترسی این هکرها قرار گرفته و از آن برای دسترسی آنلاین به سیستم کتابخانه دانشگاه استفاده می شد.

وزارت دارایی دولت ترامپ می گوید: «داده های سرقت شده و اطلاعات حساب های کاربری از طریق فعالیت های سایبری مخرب برای استفاده سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می گرفت و پژوهش های این دانشگاه ها دست کم از طریق دو وبسایت در ایران فروخته می شد.»

«موسسه مبنا» و ده ایرانی از جمله غلامرضا رفعت نژاد و احسان محمدی، موسسان «مبنا»، تحت تحریم های دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا قرار گرفتند.

بهزاد مصری هم تحریم شده است. در ماه نوامبر علیه او به اتهام حمله سایبری به «اچ بی او» و تلاش برای اخاذی شش میلیون دلار به «بیت کوین» اعلام جرم شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از اعلام خزانه‌داری؛ دادگستری آمریکا هم علیه ۹ ایرانی اعلام جرم کرد

راد روزنستاین معاون وزیر دادگستری ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده روز جمعه علیه ۹ شهروند و یک شرکت ایرانی بابت تلاش برای هک سامانه‌های کامپیوتری صدها دانشگاه آمریکایی و بین المللی و انجام حملات سایبری به نیابت از حکومت ایران علیه ده‌ها شرکت و مرکز خصوصی و دولتی در آمریکا، اعلام جرم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در حملات سایبری ایران بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات آکادمیک و دارایی‌های فکری و معنوی از ۱۴۴ دانشگاه در آمریکا و ۱۷۶ دانشگاه در ۲۱ کشور دیگر به سرقت رفته است.

راد روزنستاین معاون وزیر دادگستری آمریکا نیز در یک نشست خبری در واشنگتن با بیان این که «متهمان اکنون از دست عدالت فراری هستند،» هشدار داد در صورت سفر این افراد به بیش از ۱۰۰ کشور خارجی، ممکن است بازداشت و به ایالات متحده مسترد شوند.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، حساب‌های ایمیل بیش از صد هزار استاد در دانشگاه‌های ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان در حملات سایبری ایران به سرقت رفته، که اطلاعات مربوط به حدود هشت هزار نفر از آنها در معرض خطر افشا قرار گرفته است.

بیانیه وزارتخانه و اظهارات معاون وزیر دادگستری آمریکا همزمان با بیانیه وزارت خزانه داری مبنی بر تحریم ۱۰ فرد و یک نهاد مستقر در ایران بابت دست داشتن در حملات سایبری علیه آمریکا و متحدان آن و نقض حقوق مالکیت معنوی و سرقت اطلاعات بیان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هکرهای ایرانی که تحت تحریم جدید آمریکا قرار گرفتند، چه کسانی هستند

وزارت خزانه داری آمریکا، نام عوامل سایبری در ایران را که به صدها دانشگاه حمله کرده اند و مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند، روز جمعه ۳ فروردین ۹۷ منتشر کرد.

موسسه مبنا: یک شرکت مستقر در ایران که برای سرقت اطلاعات شخصی و اقتصادی به منظور دستیابی به سود مالی، حملات سایبری گسترده ای را انجام داده است. این شرکت در سال ۲۰۱۳ یا حدود آن زمان تاسیس شد تا به دانشگاه های ایران و مراکز پژوهشی و علمی کمک کند. اما این شرکت پیمانکار نهادهای دولتی و خصوصی در ایران نیز بوده است تا حملات سایبری و فعالیت های مخرب دیگر انجام دهد. مبنا دست کم به حدود ۱۴۴ دانشگاه در آمریکا و ۷۶ دانشگاه در ۲۱ کشور دیگر از جمله اسرائیل، کانادا، چین، دانمارک، ژاپن، مالزی، نروژ، ترکیه، بریتانیا، کره جنوبی و...حمله سایبری کرده است و حساب های کاربری اینترنتی بسیاری را هک کرده است. اطلاعات به سرقت رفته سپس برای منافع سپاه پاسداران مورد استفاده قرار گرفت و داخل ایران از طریق دست کم دو وب سایت به فروش رفت.

غلامرضا رفعت نژاد: از بنیانگذاران موسسه مبنا که حملات سایبری مبنا را سازماندهی کرده است.

احسان محمدی: از بنیانگذاران موسسه مبنا که همراه رفعت نژاد، به سازماندهی حملات سایبری مبنا علیه دانشگاه ها کمک کرده است.​

سیدعلی میرکریمی: هکر و پیمانکار در موسسه مبنا بوده است. میرکریمی در بخش های مختلف کمپین هک دانشگاه ها که موسسه مبنا آن را به راه انداخت، فعال بود.

مصطفی صادقی: هکر و وابسته به موسسه مبنا بوده است. صادقی به حساب کاربری حدود هزار نفر از استادان دانشگاه نفوذ کرد و دست به حملات دیگر سایبری زد و از این راه نفع مالی برده است.

سجاد طهماسبی: پیمانکار موسسه مبنا بوده است. او به هدایت و تسهیل کمپین حملات سایبری به دانشگاه ها کمک کرده است و قربانیان این حملات را تحت نظر داشته است.

عبدالله کریما: تاجری که مالک و اداره کننده شرکتی بود که از طریق یک وبسایت، اطلاعات دزدیده شده دانشگاهیان را فروخت. مرتبطان موسسه مبنا به طور مرتب اطلاعات به سرقت رفته دانشگاهیان را به کریما ارائه می دادند.

ابوذر گوهری مقدم: استاد دانشگاه و وابسته به موسسه مبنا بوده است. گوهری مقدم اطلاعات دزدیده شده را با بنیانگذاران مبنا، «رفعت نژاد» و «محمدی»، رد و بدل کرده است.

روزبه صباحی: پیمانکار موسسه مبنا بوده است و به اجرای بخش های مختلف کمپین هک دانشگاه ها کمک کرده است.

محمدرضا صباحی: از پیمانکاران موسسه مبنا بوده است که در هدایت حملات سایبری به دانشگاه ها مشارکت داشته است.

بهزاد مصری: اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، علاوه بر افراد فوق، یک شهروند دیگر ایرانی به نام بهزاد مصری را نیز به خاطر فعالیت های عمده مخرب سایبری از جمله سرقت اطلاعات با ارزش یک شرکت رسانه ای در آمریکا، تحت تحریم قرار داد.

بیشتر بخوانید:
ایرانی متهم شده در پرونده هک سریال «بازی تاج و تخت» کیست

مصری کسی است که آبان ماه گذشته فاش شد که در پرونده هک سریال «بازی تاج و تخت» نقش داشته است. در کیفرخواست بهزاد مصری آمده بود: وی عضو یک گروه هکر به نام «کلاه‌ سیاه‌های ترک» است و در استخدام نظامیان ایران برای حملات سایبری علیه اسرائیل است. گفته شده او غیر از سریال بازی تاج و تخت، سعی در دسترسی به سه سریال دیگر این شبکه را داشته است.

مصری پس از سرقت اطلاعات سعی کرد از شرکت رسانه ای ۶ میلیون دلار باج بگیرد.

بهزاد مصری از تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ به دستور یک دادگاه آمریکا در شهر نیویورک، تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با وجود نارضایتی لایحه بودجه فدرال مصوب کنگره را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

یک روز پس از تصویب لایحه تامین مالی هزینه‌های جاری فدرال در کنگره آمریکا و امیدواری از پیشگیری تعطیلی دوباره دولت، رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه، ضمن ابراز نارضایتی، آن را تایید کرد.

دونالد ترامپ که ساعاتی پیش از امضای لایحه بودجه دولت فدرال در پیامی در توئیتر تهدید کرده بود آن را وتو می‌کند، در مراسمی در کاخ سفید آن را امضا کرد، اما هشدار داد دیگر چنین لایحه‌ای را امضا نخواهد کرد.

مجلس نمایندگان و سنا روز گذشته لایحه ۱۳۰۰ میلیارد دلاری هزینه‌های دولت فدرال را پیش از سررسید مهلت قانونی پایان جمعه تصویب کردند. مصوبه‌های کنگره برای قانونی شدن باید به امضای رئیس جمهوری برسند.

اختلاف بر سر مهاجران فاقد مدارک قانونی که در کودکی به ایالات متحده آمده‌اند و ساخت دیوار در مرز‌های جنوبی برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی، پیشتر باعث شده بود بودجه موقت برای دولت تصویب شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ ساعاتی پیش از پایان دوره این بودجه موقت در توئیتر از عدم تخصیص بودجه کافی برای حمایت از مهاجران فاقد مدارک قانونی موسوم به «داکا» و ساخت دیوار مرزی انتقاد کرد.

وی با انتقاد از این که بیش از ۸۰۰ هزار مهاجر مشمول داکا و ساخت دیوار مرزی که «به شدت برای دفاع ملی ما ضرورت دارد» بطور کامل توسط دموکرات‌ها نادیده گرفته شده‌اند، گفته بود به فکر وتوی این لایحه است.

این واکنش پرزیدنت ترامپ با اظهارات روز گذشته برخی مقام‌های ارشد جمهوریخواه، از جمله پل رایان رئیس مجلس نمایندگان، که گفتند رئیس جمهوری از آن حمایت می‌کند و آن را امضا خواهد کرد، در تناقض قرار داشت.

در صورت عدم امضای مصوبه کنگره توسط رئیس جمهوری، دولت فدرال می توانست بار دیگر تعطیل شود. پرزیدنت ترامپ قرار است عصر امروز برای تعطیلات آخر هفته به تفریحگاه شخصی خود در ایالت فلوریدا سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۱۰ فرد و یک نهاد را در ایران به اتهام حملات سایبری تحریم کرد

راد روزنستاین قائم‌مقام دادستان کل ایالات متحده آمریکا در نشست خبری روز جمعه درباره تحریم جدید این افراد توضیح می دهد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰ فرد در ایران و همچنین یک نهاد مستقر در آن کشور را در ارتباط با جرائم سایبری در تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه گفته شده است که آنها بر اساس فرمان اجرایی ۱۲۶۹۴ جهت «ضبط دارایی افراد خاصی که در فعالیت‌های خصمانه عمده سایبری دست دارند،» در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

این یازده فرد و نهاد تحریم شده، در نقض حقوق مالکیت معنوی و سرقت اطلاعات یک شرکت رسانه‌ای و صدها دانشگاه در آمریکا و دیگر کشورها، با انگیزه‌های مالی شخصی، دست داشته‌اند.

معاون وزارت خزانه داری با تاکید بر این که ایران همچنان در عملیات سایبری ادامه دار علیه ایالات متحده و همپیمانان آن دست دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسئول این حملات دانست.

به گفته سیگال مَندِلکِر سپاه پاسداران ایران دستورالعمل‌های سایبری را در اختیار «مؤسسه مبنا» – شبکه‌ای از هکرها که به کامپیوترهای صدها دانشگاه برای سرقت اطلاعات نفوذ کرده – گذاشته است.

وی در ادامه اظهارات خود در بیانیه وزارت خزانه داری گفت، ایالات متحده سرقت و نقض حقوق مالکیت فکری و معنوی و نفوذ به سامانه‌های مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور را تحمل نخواهد کرد.

خانم مندلکر افزود، وزارت خزانه داری ایالات متحده به طور سیستماتیک از اختیار اعمال تحریم استفاده می‌کند تا شیوه‌های مخرب سایبری ایران را برملا و آن کشور را بابت این اقدامات پاسخگو نماید.

پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام نوروزی خود خبر داده بود که تحریم های دیگری از سوی خزانه داری آمریکا علیه سپاه پاسداران و نهادهای حکومتی ایران اعلام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در حمایت از بریتانیا: اتحادیه اروپا سفیر خود را از روسیه فرا خواند

به دنبال حمایت قاطع اتحادیه اروپا از لندن در رویارویی دیپلماتیک اخیر با مسکو بر سر استفاده از گاز اعصاب برای ترور بیولوژیک یک جاسوس سابق در خاک بریتانیا، این بلوک اروپایی روز جمعه سفیر خود در روسیه را جهت مشاوره به بروکسل فرا خواند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا در نشست سران روز پنجشنبه خود در بروکسل قاطعانه از موضع ترزا می نخست وزیر بریتانیا در برابر روسیه حمایت کرد و گفت احتمال زیادی وجود دارد که روسیه مسئول سوء قصد به جان جاسوس روس باشد.

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی (گاز اعصاب) با کاربرد نظامی، که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دختر او یولیا در شهر سالزبوری استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، خواستار دسترسی به نمونه‌‌های گاز اعصاب مورد اشاره برای همکاری شد. اما با سر رسید مهلت تعیین شده نخست وزیر بریتانیا و عدم دریافت روسیه، لندن ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و مسکو نیز متقابلا همین کار را کرد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که روابط غرب با روسیه را – که در چند سال گذشته به دلیل اختلاف برخی مسائل عمده بین المللی مانند بحران اوکراین و جنگ داخلی سوریه تیره شده بود – به تنش کشیده است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته خود سوء قصد به جان اسکریپال و دخترش را یک چالش جدی برای امنیت اروپا دانستند و اعلام کردند که هماهنگی‌های لازم را جهت پاسخگویی متناسب با توضیحات مسئولان روسیه اتخاذ خواهند کرد.

برخی کشورهای عضو این اتحادیه نیز گفته‌اند ممکن است دست به اقدام یکجانبه علیه روسیه بزنند و برخی نیز در فکر اخراج دیپلمات‌های روس از خاک خود هستند. مسکو هر گونه دست داشتن در ماجرای مسمویت سرگئی اسکریپال را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین ایستگاه فضائی چین شاید هفته آینده به زمین برخورد کند

«تیانگانگ-۱» نخستین ایستگاه فضائی چین بود

«تیانگانگ-۱» نخستین ایستگاه فضائی چین بنا به گزارشها، در فاصله ۳۰ مارس تا ۱۶ آوریل به زمین برخورد می کند و منهدم می شود.

چین هم اکنون «تیانگانگ-۲» را جایگزین ایستگاه نخستین کرده و کنترلش بر «تیانگانگ-۱» را ازدست داده و این ایستگاه که از مدار خود خارج شده است.

به گزارش دیلی استار ایستگاه نخستین یک مخزن «هیدرازین» مایع بی رنگ بسیار خطرناک با خود دارد که به عنوان سوخت ایستگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. تماس پوست انسان یا حیوان با این مایع باعث التهاب همراه با خارش شدید می شود.

دانشمندان فضائی می گویند تا زمانی که ایستگاه به زمین کاملا نزدیک نشود، نمی توانند زمان و مکان فرودآمدن آن و برخورد با زمین را تعیین کنند.

یک سازمان فضائی که به دولتها در زمینه مسائل فضائی مشاوره علمی می دهد، می گوید هریک از شهر های بزرگ آمریکا از جمله بوستن،دیترویت، فیلادلفیا، میلواکی یا سالت لیک سیتی می توانند از سوی ایستگا فضائی چینی مورد اصابت قرار بگیرند.

ایستگاه فضائی چینی بیش از ۸ تن وزن دارد و هنگام ورود به جو زمین بسیاری از اجزای آن براثر آتش گرفتن می سوزند.

گاردین روزنامه انگلیسی می نویسد پکن از این ایستگاه برای جا انداختن چین به عنوان یک قدرت فضائی استفاده کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروگانگیری در جنوب فرانسه سه کشته برجای گذاشت

پلیس فرانسه می گوید گروگان گیری در جنوب فرانسه با کشته شدن فرد مهاجم، سه کشته برجای گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز جمعه یک فرد مسلح مراکشی تبار که بین ۳۰ تا ۴۰ سال سن داشت، در سوپرمارکتی در شهر «ترب»، واقع در جنوب غرب فرانسه عده ای را با سردادن شعار «الله اکبر» گروگان گرفت.

خبرگزاری ها گزارش داده اند بیش از ۱۰ نفر نیز مجروح شده اند.

گزارش های رسانه ای می گویند فرد مسلح همبستگی خود را با گروه تروریستی «دولت اسلامی» موسوم به داعش اعلام کرد.

مهاجم پیش از ورود به سوپرمارکت به سمت پلیس تیراندازی کرده بود.

این حمله در سالگرد حملات تروریستی بلژیک در فروردین دو سال پیش روی داد اما هنوز مشخص نیست به آن حملات ربط دارد یا خیر. در ۳ فروردین ۱۳۹۵، اعضای وابسته به داعش سه انفجار در فرودگاه و یک ایستگاه شهر بروکسل تدارک دیدند که ۳۴ کشته و ۱۳۶ زخمی بر جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پشت پرده بازداشت «صدر هاشمی نژاد» در نیویورک؛ معامله به نام ایران در ونزوئلا

نمایی از خانه های ساخته شده توسط آقای هاشمی نژاد و شرکایش. در ورودی این مجتمع نوشته شده «حقیقت همیشه فاش می شود.»

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی به بازداشت یک ایرانی در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم ها و نقل و انتقال میلیون ها دلار پرداخته است: دادستان های آمریکا یک مرد ایرانی را به نقض تحریم های ایالات متحده در پروژه ساخت مسکن در ونزوئلا به نیابت از حکومت جمهوری اسلامی ایران متهم کرده اند.

در اعلام شش فقره جرم در دادگاه فدرال منهتن نیویورک چشم انداز دیپلماتیکی از روابط تهران و کاراکاس ارائه شده که جرم های ادعایی در آن چارچوب انجام گرفته و به تاکید دولت آمریکا به هدف گرفتن ناقضان تحریم ها اشاره شده است.

«علی صدر هاشمی نژاد» شبکه ای از شرکت های صوری را ایجاد کرده و حساب هایی را در بانک های خارجی باز کرده بود تا معاملات تجاری اش با ونزوئلا را مخفی کند.

آقای صدر هاشمی نژاد ظاهرا از طریق نهادهایی در سوئیس، ترکیه و بریتیش ویرجین آیلند بیش از ۱۱۵ میلیون دلار وارد نظام مالی آمریکا کرد تا روابطش با ایران پنهان بماند.

جفری برمن، دادستان منهتن، می گوید: «بازداشت صدر نشان دهنده کارآیی جدی تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران است و این که ناقضان رسوا شده و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.»

علی صدر هاشمی نژاد در ویرجینیا بازداشت و سپس به توطئه برای فریب آمریکا، نقض قوانین تحریم آمریکا، کلاهبرداری و پولشویی متهم شد. وکیل آقای صدر هاشمی نژاد برای اظهارنظر در دسترس نبود.

دولت های ایران و ونزوئلا در سال ۲۰۰۴ موافقت کردند در حوزه های منافع مشترک همکاری کنند. یک سال بعد دو کشور یادداشت تفاهمی را برای ساخت هزاران واحد مسکونی در ونزوئلا امضا کردند.

دادستان ها می گویند «گروه استراتوس» شرکت تحت کنترل صدر و خانواده اش پروژه ساخت ۷ هزار واحد مسکونی در ونزوئلا را به ارزش ۴۷۶ میلیون دلار اداره می کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت «کمبریج آنالیتیکا» قبل از آمریکا، در انتخابات کشورهای آفریقایی مداخله کرده بود

در روزهای اخیر نام «کمبریج آنالیتیکا» زیاد شنیده می شود. یک شرکت داده پرداز که از طریق دسترسی به اطلاعات کاربران در آمریکا، گفته می شود توانسته بر روی رای دهندگان در انتخابات ۲۰۱۶ تاثیر بگذارد. اما برخی اطلاعات نشان می دهد این شرکت پیشتر هم در چند کشور دیگر، تاثیر گذاشته است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، مدتها پیش از آنکه نقش «کمبریج آنالیتیکا» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، و نیز در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا- برگزیت- افشا شود این شرکت در انتخابات چندین کشور آفریقایی مداخله کرده بود.

این شرکت داده پرداز اکنون متهم شده است که با استفاده از اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون مشترک فیسبوک، به نفع دونالد ترامپ، کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا و نیز در چند انتخابات در کنیا، و نیجریه مداخله کرده است.

تاریخ اولین مداخله این شرکت در انتخابات آفریقا به سال ۱۹۹۴ و انتخابات ریاست جمهوری در آفریقای جنوبی در پایان آپارتاید و روی کارآمدن نلسون ماندلا برمی گردد. در آن سال اختلاف های گسترده قومی و خشونت ها، انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بشدت تهدید می کرد.

مارتین پلات روزنامه نگار و پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات کامنولث در دانشگاه لندن به صدای آمریکا می گوید: «انتخابات ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در سال ۱۹۹۴ در حساس ترین وضعیت قرار داشت.کسی باور نمی کرد که بدون خونریزی انتخابات برگزار شود.»

«حزب آزادی اینتاکا» از گروه قومی زولو، با حزب «کنگره ملی آفریقا» به رهبری ماندلا اختلاف داشت. به گزارش وبسایت «کمبریج آنالیتیکا» در چنان هنگامه ای یک حزب سیاسی بدون نام-احتمالا کنگره ملی آفریقا- با استخدام این شرکت تلاش کرد جلوی خشونت ها را بگیرد. با آنکه نقش دقیق این شرکت مستقلا مورد بررسی قرار نگرفته است اما در جریان برگزاری انتخابات و پس از آنکه ماندلا انتخاب شد خشونت ها فروکش کرد.

در انتخابات اخیر در کنیا از شرکت کمبریج آنالیتیکا استفاده شد اما نه برای ایجاد اجماع بلکه برای کمک به پیروزی اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری از حزب جوبیلی.

به گزارش گاردین روزنامه بریتانیایی، در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه از شرکت کمبریج آنالیتیکا به زیان محمدو بوهاری استفاده شد و هکرهای اسرائیلی با دستیابی به ایمیل آقای بوهاری اطلاعات زیادی را درباره سلامت او به کمبریج آنالیتیکا دادند و یک میلیاردر نیجریایی با پرداخت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به این شرکت از آن خواست به نفع جاناتان گودلاک رئیس جمهوری وقت و رقیب بوهاری وارد عمل شود.

مارتین پلات به صدای آمریکا می گوید اتحادیه آفریقا که دیده بان و پاسدار دموکراسی در قاره است، باید با اعمال نظارت گسترده بر انتخابات کشورها در تقویت دموکراسی قاره تلاش کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: جان بولتون به جای ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌شود

عصر پنجشنبه رئیس جمهوری ایالات متحده از برکناری ژنرال اچ آر مک‌مستر خبر داد و اعلام کرد جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در زمان دولت جرج بوش، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت از ۹ آپریل «جان بولتون» به عنوان مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید خواهد بود.

وی ضمن تشکر از ژنرال اچ آر مک مستر، نوشت که او کار خارق العاده ای کرده است و دوست وی باقی خواهد ماند.

پرزیدنت ترامپ از مدتی پیش تمایل خود را برای تغییر تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود، با اخراج رکس تیلرسون وزیر خارجه نشان داد.

سه شنبه ۲۲ اسفند، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد به جای تیلرسون، مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سیا وزیر خارجه آمریکا خواهد شد.

جان بولتون با انتشار بیانیه ای بر روی توئیتر خود، ضمن اعلام پذیرش پیشنهاد رئیس جمهوری ایالات متحده نوشت آمریکا کنون با مشکلات زیادی روبرو است و او امیدوار است که ضمن کار با رئیس جمهوری،کمک کند که ایالات متحده امن تر و قوی تر شود.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیتی انتصاب آقای بولتون را تبریک گفت و نوشت او چند دهه تجربه خود را به تیم امنیت ملی کاخ سفید می آورد.

پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که آقای ترامپ احتمالا مک مستر را نیز برکنار خواهد کرد.

تغییر مشاور امنیت ملی کاخ سفید از سوی پرزیدنت ترامپ با استقبال برخی اعضای سنای آمریکا روبرو شده است. تام کاتن سناتور جمهوریخواه آرکانزاس در توئیتی از این انتصاب استقبال کرد.

سناتور مارکو روبیو جمهوریخواه از فلوریدا نیز از آمدن بولتون استقبال کرد و از مک مستر تقدیر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بعد از برکناری تیلرسون گفته بود که با او برسر موضوعاتی چون حفظ توافق هسته ای اختلاف نظر دارد. در یکسال اخیر رئیس جمهوری آمریکا بارها اعلام کرده بود خواستار لغو توافق هسته ای است و برخی رسانه ها از جمله وال استریت جورنال گزارش کرده بودند که تیلرسون و مک مستر خواستار حفظ آن هستند.

جان بولتون: مخالف شدید جمهوری اسلامی

جان بولتون که به زودی جانشین اچ آر مک‌مستر می شود، چهره غریبه ای برای ایرانی ها نیست. آقای بولتون از سال ۲۰۰۱ در مقام معاون وزیر امور خارجه در امور کنترل تسلیحات و امور امنیت بین‌المللی دولت بوش بود و در مقطعی در دولت جرج بوش به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل حضور یافت.

بیشتر بخوانید:

از جان بولتون پیش از این هم به عنوان یکی از گزینه های احتمالی دولت ترامپ در وزارت خارجه یا امنیت ملی نام برده شده بود.

آقای بولتون که صراحتا در موضع گیری های خود از تغییر رژیم ایران می گوید در سالهای گذشته بارها در نشستهای شورای ملی مقاومت علیه جمهوری اسلامی سخن گفته است. او صراحتا سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی می داند.

آقای بولتون همچنین از ابتدا با توافق هسته ای ایران مخالف بود و بارها در این مورد سخنرانی کرده است. او حتی طرح هایی هم از ابتدا برای خروج دولت ترامپ از برجام ارایه داده بود.

جان بولتون هفته پیش و بعد از برکناری تیلرسون، از حضور مایک پمپئو استقبال کرده بود.

گفتگوی اختصاصی اردیبهشت گذشته صدای آمریکا با جان بولتون را در زیر ببینید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش واشنگتن فری بیکن: آیا آلمان به ایران فناوری جنگی می‌فروشد؟

دولت ترامپ نگران مانع تراشی های دموکرات های کنگره برای تایید گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای سفارت آمریکا در برلین هستند. آنها می گویند با توجه به حمایت آلمان از ایران و توافق هسته ای، نیاز است که ریچارد گرنل چهره مورد تایید ترامپ زودتر تایید شود.

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های دولت ترامپ نسبت به مانع تراشی حزب دموکرات در کنگره آمریکا بر سر راه تایید ریچارد گِرِنِل، سفیر مورد نظر پرزیدنت ترامپ برای آلمان، ابراز نگرانی عمیق می کنند. برلین اخیرا طیفی از تدابیر ضد اسرائیلی را در پیش گرفته و به تهران نزدیک تر می شود.

آلمان به مانع اصلی در مذاکرات بر سر اصلاح برجام تبدیل شده است و حاضر نیست از تلاش ها در راستای محدود کردن برنامه موشک های بالیستیک ایران حمایت کند.

بنا بر گزارش های اخیر، آلمان فناوری هایی به ایران می فروشد که در احیای برنامه جنگ افزار شیمیایی رژیم بشار اسد در سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

یک مقام دولت ترامپ می گوید: «آلمان ها به تسهیل کننده اصلی دسترسی ایران به مواد با مصارف دوگانه و واردات فناوری بدل شده اند. این ها کالاهایی هستند که ظاهرا غیرنظامی به نظر می رسند، اما می توانند به ایران در پیشبرد برنامه های موشکی و هسته ای اش کمک کنند.»

یک منبع آگاه فاش کرد: «آلمان در گفتگو با مذاکره کنندگان آمریکایی روشن کرده است که باور ندارد موشک های ایران باید موضوع بازگشت تحریم های لغو شده بر مبنای توافق هسته ای باشد. آلمان ها در عوض معتقدند غرب باید به لغو تحریم ها ادامه داده و به ایران با ارائه مشوق های اقتصادی پیشنهاد مذاکره بر سر برنامه موشکی اش را بدهد؛ امتیازاتی مانند برجام بر سر موشک ها.»

همزمان، آلمان مانع تلاش ها برای پیوستن اسراییل به پانزده عضو ادواری شورای امنیت سازمان ملل متحد می شود.

برخورداری آمریکا از سفیری در قامت ریچارد گرنل در آلمان می تواند به نفوذ ایالات متحده در آن کشور بیفزاید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت آمریکا مجوز فروش یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی را به عربستان صادر کرد

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید - سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

همزمان با سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به ایالات متحده، دولت پرزیدنت دونالد ترامپ مجوز فروش بیش از یک میلیارد دلار سلاح و تجهیزات نظامی را به آن کشور صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که روز پنجشنبه کنگره را در جریان قرار داده است. قانونگذاران کنگره ۳۰ روز فرصت دارند در صورت مخالفت مانع اجرای آن شوند.

موارد شامل این قرارداد عبارتند از ۶۷۰۰ موشک ضدتانک، خدمات آموزشی، پشتیبانی و تامین قطعات یدکی تانک‌ها، هلیکوپترها و دیگر تجهیزاتی که قبلا به این متحد آمریکا فروخته شده است.

ریاض رقیب سنتی تهران و متحد کلیدی واشنگتن در حوزه حلیج فارس است و خبر قرارداد نظامی یک میلیارد دلاری دو کشور در جریان سفر بهار گذشته پرزیدنت ترامپ به ریاض رسما اعلام شد.

عربستان مقصد نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده در خرداد ۱۳۹۶ بود. این دو کشور هر دو از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا چه گام هایی را ممکن است برای حفظ برجام در صورت خروج آمریکا بردارد

روزنامه بریتانیایی گاردین می گوید در صورت خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اتحادیه اروپا ممکن است به شرکت هایی که با ایران تجارت دارند، خط مالی اعتباری پیشنهاد دهد.

اتحادیه اروپا در حال بررسی ارائه خطوط اعتباری و منابع مالی اضطراری به شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران است. این شرکت ها در صورت خروج آمریکا از «برجام» و بازگرداندن تحریم های سخت علیه ایران، با عدم پشتیبانی مالی بانک های تجاری مواجه خواهند شد.

آمریکا قرار است ۱۲ ماه مه در باره برجام تصمیم گیری کند که ممکن است باعث اختلاف آمریکا و اتحادیه اروپا شود.

گاردین می نویسد طرح های احتمالی فوق، در جلسه این هفته وزیران خارجه اتحادیه اروپا بررسی شد. آنها همچنان در تلاشند که دولت ترامپ را متقاعد کنند که بهتر است در توافق هسته ای با ایران بماند و آن را تغییر ندهد و دیگر مسائل از جمله موضوع موشک های بالیستیک را جداگانه پیگیری کند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به برنامه اتحادیه اروپا برای حفاظت از آنها علیه تحریم های آمریکا اشاره کرد و گفت: «این اتحادیه آماده می شود که اگر تصمیماتی در جاهای دیگر گرفته شود، در صورت نیاز از منافع اروپایی ها حفاظت کند.»

به نوشته گاردین، بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا به قانونگذاران بریتانیایی روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا ممکن است بتواند در صورت خروج ترامپ از توافق، برجام را زنده نگه دارد. او گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، حفظ آن کار بسیار سختی خواهد بود و برجام نیز کم ارزش تر خواهد شد اما احتمال حفظ آن وجود دارد.

به نوشته گاردین، از دیگر موضوعات مورد بررسی، احتمال تصویب قانونی است که شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران را در برابر تحریم های آمریکا ایمن می سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل دونالد ترامپ در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ استعفا داد

سایت انگلیسی صدای آمریکا نوشت : «جان داوئد» وکیل اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پرونده تحقیقات ویژه مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، کناره گیری کرد.

نشریات نیویورک تایمز و واشنگتن پست به نقل از افراد آگاه که نامشان منتشر نشده گزارش داده اند که یکی از وکلای شخصی رئیس جمهوری روز پنجشنبه کناره گیری می کند.

خروج آقای داوئد از تیم حقوقی دونالد ترامپ چند روز پس از آن صورت می گیرد که آقای ترامپ جوزف دی جنووا، یکی از دادستان های سابق آمریکا را که به اتخاذ استراتژی های حقوقی تهاجمی تر شهرت دارد، به تیم حقوقی خود اضافه کرد.

دونالد ترامپ بارها اتهام همکاری ستاد انتخاباتی خود با دولت روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را رد کرده است.

رابرت مولر، بازرس ویژه، بررسی این پرونده را برعهده دارد.

تاکنون چند مقام سابق ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در آن انتخابات، از جمله پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی در تابستان ۲۰۱۶ مورد پیگرد قرار گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا به ولیعهد عربستان: راه حل مسالمت‌آمیزی برای یمن بیابیم

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت نیاز فوری است که برای جنگ یمن یک راه حل سیاسی پیدا شود. آقای متیس در عین حال گفت آمریکا از عربستان در این راه حمایت می کند.

مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه، کمپین ریشه کنی گروه‌های تروریستی در منطقه و همچنین یافتن راه حل سیاسی برای جنگ در یمن در کانون مذاکرات روز پنج‌شنبه جیم متیس وزیر دفاع آمریکا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در وزارت دفاع آمریکا بود.

آقای متیس با اشاره به تاریخ طولانی و چندین دهه پیوند بین ریاض و واشنگتن گفت، هم اکنون دو کشور فصل جدیدی را در روابط دو جانبه تجربه می‌کنند، و یکی از این موارد مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی ایران در منطقه بود.

وی گفت «در چارچوب روح همکاری‌های دوجانبه سعی می‌کنیم وحدت، ثبات و امنیت را برای منطقه به ارمغان آوریم. در همین راستا به مبارزه با گروه‌های تروریستی و همچنین جلوگیری از اقدامات مخرب ایران در منطقه ادامه خواهیم داد. همانگونه که در گفت‌وگویتان با پرزیدنت ترامپ مطرح شد، باید هرچه سریع‌تر راه حل مسالمت آمیزی برای جنگ داخلی یمن بیابیم. ما از شما در این مقوله حمایت می‌کنیم.»

ریاض حدود سه سال است که مستقیما برای مقابله با شورشیان شیعه حوثی در یمن درگیر جنگ با این همسایه جنوبی خود است.

عربستان سعودی تهران را به حمایت نظامی و مالی از این شبه نظامیان متهم می‌کند، اما تهران چنین اتهامی را رد کرده است.

جنگ یمن تاکنون هزاران کشته و میلیون‌ها نفر را بی خانمان کرده است.

وزیر دفاع آمریکا از ولیعهد عربستان در این دیدار امروز خواست که کمک‌های انساندوستانه ریاض به مردم یمن ادامه یابد.

در این نشست، شاهزاده بن سلمان بدون نام بردن از کشوری در منطقه خاور میانه به لزوم همکاری تنگاتنگ بین دو کشور برای مقابله با آنچه وی تهدیدهای مشترک نامید اشاره کرد.

وی گفت «ما با خطرات و منافع مشترکی روبرو هستیم. و امروز ما در مورد راه‌های مقابله با تهدیدهایی که دو کشور با آن ها مواجه هستند کار می‌کنیم؛ به ویژه با همکاری وزارت دفاع آمریکا.»

پرزیدنت ترامپ دو روز پیش که در کاخ سفید میزبان ولیعهد عربستان بود گفت، ریاض میلیاردها دلار تسلیحات از آمریکا خریداری کرده که منجر به ایجاد شغل برای دهها هزار تن شده است.

پزیدنت ترامپ گفت، «این برخی از قراردادهایی است که بر روی آنها کار می‌کنیم. تولید برخی از آنها آغاز شده و برخی در حال تحویل هستند. سامانه دفاع موشکی تاد به مبلغ ۱۳ میلیارد دلار؛ هواپیمای ترابری هرکولس به مبلغ سه و هشت دهم میلیارد دلار، هواپیماهای گشت دریایی به مبلغ یک و چهار دهم میلیارد دلار. این خریدها حدود ۴۰ هزار شغل ایجاد کرده است.»

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سه ماه پیش لاشه یک موشک بالستیک را به خبرنگاران نشان داد که توسط شیعیان حوثی به سمت ریاض شلیک شده بود. کارشناسان سازمان ملل متحد تایید کرده‌اند که فناوری ساخت موشک ایرانی است.

آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های گسترده تر بر برنامه موشکی ایران و همچنین اقدامات برهم زننده تهران در خاورمیانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چند غیرنظامی در حمله هوایی ائتلاف سعودی در یمن کشته شدند

دود ناشی از حمله هوایی در صنعا - ۲ فروردین ۱۳۹۷

در یک حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی ده غیرنظامی کشته شدند.

به گزارش رویترز، زنان و کودکان در میان قربانیان این حمله هستند که در استان صعده واقع در شمال یمن صورت گرفت.

حوثی ها که در این استان حضور دارند پس از سرنگونی دولت قانونی یمن مورد حمله عربستان و متحدانش و همچنین نیروهای وفادار به دولت یمن که مورد حمایت بین المللی است قرار گرفتند.

ائتلاف عربستان بارها شورشیان حوثی را هدف قرار داده و بارها نیز غیرنظامیان در این حملات کشته شده اند. حوثی ها بخش عمده شمال یمن را در کنترل دارند.

همچنین تصاویری نیز از حمله هوایی در صنعا منتشر شده است.

منابع پزشکی می گویند در حمله هوایی روز پنجشنبه یک خانه مسکونی هدف قرار گرفت. جنگ در یمن بیش از ۱۰ هزار کشته و بیش از ۲ میلیون آواره برجای گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خواننده مشهور ترکیه به جرم «توهین به اردوغان» به زندان محکوم شد

زحل اولجای خواننده سرشناس ترکیه - عکس از صفحه رسمی او در فیسبوک

روزنامه «حریت» چاپ ترکیه روز پنجشنبه در گزارشی نوشت یک خواننده مشهور ترک به جرم توهین به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور در دادگاه به ۱۰ ماه حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «زحل اولجای» متهم به تغییر شعر یکی از ترانه‌هایش و گنجاندن نام اردوغان در آن و توهین به او شده و همزمان با حرکات دست به او بی‌احترامی کرده است.

در تصاویر ویدئویی اولجای در حال خواندن ترانه شنیده می‌شود که می‌گوید: رجب طیب اردوغان توخالی و سراسر دروغ است، زندگی به سر می‌رسد و تو خواهی گفت رویایی در سر داشتم.

حریت می‌نویسد، این خواننده سرشناس در شهادت خود در دادگاه اتهام توهین به رئیس جمهوری را رد کرده و گفته نام اردوغان را برای اصلاح قافیه شعر گنجانده و قصد توهین نداشته است.

توهین به رئیس جمهوری در ترکیه جرم است و می‌تواند تا حداکثر ۴ سال زندان در پی داشته باشد. به نوشته رویترز وکلای آقای اردوغان تا کنون از ۱۸۰۰ نفر به همین دلیل شکایت کرده‌اند.

زحل اولجای پیشتر در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز به جرم توهین به یک مسئول خدمات عمومی به پرداخت ۱۰ هزار و ۶۲۰ لیره ترک (معادل ۲ هزار و ۷۰۸ دلار آمریکا) جریمه نقدی محکوم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عامل سوء قصد به نخست وزیر فلسطینی در درگیری با مأموران حماس کشته شد

یکی از نیروهای امنیتی گروه فلسطینی حماس در حال نگهبانی در گذرگاه رفح، نزدیک مرز مشترک با مصر، جنوب نوار غزه - آرشیو

مردی که عامل اصلی بمبگذاری هفته گذشته در مسیر خودروی نخست وزیر دولت وحدت فلسطینی در سفر به غزه معرفی شده و در این مدت تحت تعقیب بود، روز پنجشنبه در جریان درگیری با نیروهای امنیتی حماس کشته شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور داخلی غزه فرد مظنون را «أنس ابو خوصه» ۲۶ ساله معرفی کرده که از تسلیم شدن در برابر نیروهای امنیتی حماس، که محل اختفای او را محاصره کرده بودند، خودداری کرد.

سپس درگیری و تبادل آتش بین ابو خصه با دو مامور حماس در گرفت که منجر به کشته شدن مظنون در محل شد. به گفته وزارت داخله غزه فرد دیگری که مظنون به همدستی با او بود نیز به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت.

سه‌شنبه هفته پیش بمبی به قصد ترور رامی حمدالله نخست وزیر «دولت وحدت ملی فلسطین» در مسیر کاروان خودروهای حامل او در نوار غزه منفجر شد که به آقای حمدالله آسیبی نرسید، اما برخی از محافظان او زخمی شدند.

از سال ۲۰۰۷ میلادی و زمانی که گروه فلسطینی حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت، احتلاف میان فلسطینی‌ها بالا گرفت که در نهایت منجر به کناره‌گیری محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از مقام خود شد.

در این مدت جنبش فتح، که کنترل کرانه باختری را در اختیار دارد، و حماس بارها برای رسیدن به مصالحه تلاش کردند که چندان موفقیت آمیز نبود. اما این دو گروه رقیب اواخر مهر ماه برای تشکیل دولت واحد به توافق رسیدند.

با این حال، یکی از بستگان «أنس ابو خوصه» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت او به هیچ گروه خاصی وابسته نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا: روسیه نه فقط برای لندن بلکه تهدیدی علیه کل اروپاست

ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

در ادامه تنش اخیر دیپلماتیک بین لندن و مسکو، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه گفت به سران کشورهای اتحادیه اروپا گوشزد خواهد کرد که روسیه تهدیدی است علیه کل این بلوک اروپایی، نه فقط بریتانیا.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترزا می در بدو ورود به بروکسل برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت «روسیه تهاجم گستاخانه و بی‌ملاحظه ای را علیه پادشاهی متحد ترتیب داده است.»

وی که پیشتر دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه از بریتانیا را صادر کرده بود گفت، «مشخص است که تهدید روسیه مرز نمی‌شناسد و اتفاق سالیزبوری الگویی از هجمه روسیه علیه اروپا و همسایگان آن است.»

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی با کاربرد نظامی، که در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دخترش در بریتانیا استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، خواستار دسترسی به نمونه‌ گاز اعصاب مورد اشاره برای همکاری شد. اما با سر رسید مهلت تعیین شده، لندن ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و مسکو نیز در اقدامی متقابل همین کار را کرد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که روابط غرب با روسیه را – که به دلیل برخی مسائل عمده مانند بحران در اوکراین و سوریه تیره شده بود – به تنش کشیده است.

در همین حال، دیپلمات‌های غربی در بروکسل روز پنجشنبه گفتند که لندن به دنبال جلب کمک اروپا برای اقدام علیه شبکه جاسوسی روسیه است، که می‌تواند حملاتی مشابه حمله ۴ مارس در سالیزبوری را ترتیب دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور روبیو: به بازگرداندن «باب لوینسون» به آمریکا متعهد هستیم

این طرح را آقای روبیو به همراه بیل نلسون دیگر سناتور فلوریدا تهیه کرده اند

سناتور جمهوریخواه «مارکو روبیو» از ایالت فلوریدا از تصویب یک قطعنامه در مورد باب لویسنون در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا استقبال کرد.

این قطعنامه که توسط روبیو و بیل نلسون دیگر سناتور فلوریدا که از حزب دموکرات تهیه شده، از رئیس جمهوری آمریکا و متحدان این کشور می خواهد که جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار بگذارند که در مورد «باب لوینسون» اطلاعات بدهد و به بازگشت او به آمریکا کمک کند.

باب لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی حدود ۱۱ سال پیش در سفر به جزیره کیش در ایران ناپدید شد.

خانواده او و دولت آمریکا بارها از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته اند که در مورد باب لوینسون اطلاعاتی به آنها بدهد و به نگرانی های نزدیکان او پایان دهند. اما مقامات جمهوری اسلامی کمکی در این باره نکرده اند و می گویند اطلاعی از سرنوشت وی ندارند.

قانونگذاران در آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را متهم به گروگان گیری می کنند و می گویند جمهوری اسلامی برای رسیدن به اهدافش شهروندان دیگر کشورها را گروگان می گیرد.

سناتور روبیو در توییتی که منتشر کرده گفته است که به بازگرداندن باب لوینسون در ایالت فلوریدا زندگی می کرد متعهد است.

برایان هوک نماینده ایالات متحده در نشست دوره ای توافق هسته ای با ایران چهارشنبه شب بدون نام بردن از فرد خاصی گفت که درباره آزادی تعدادی از شهروندان آمریکایی ایرانی تبار و آمریکایی در ایران با مقامات تهران خارج از بحث برجام گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از سه بار تمدید، لایحه بودجه آمریکا در کنگره برای سال مالی تصویب شد

کنگره آمریکا در مورد بودجه یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلاری دولت فدرال به توافق رسید. این لایحه ۲ هزار و دویست و ۳۲ صفحه ای پس از دو روز مذاکره کاخ سفید با قانونگذاران چهارشنبه شب به تصویب رسید.

تصویب این لایحه، هزینه سال مالی ۲۰۱۸ را تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹ تامین می کند. بر اساس این توافق، هرینه های دفاعی ۸۰ میلیارد دلار و هزینه های داخلی ۶۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

قانونگذاران همچنین منابع مالی برای زیرساختهای کشور، تحقیقات پزشکی، کهنه سربازان و مبارزه با اپیدمی مواد مخدر را افزایش داده اند.

تصویب لایحه بودجه آمریکا در حالی صورت گرفت که در سه ماه اخیر، عدم تصویب بودجه باعث چند بار شات داون یا تعطیلی موقت دولت آمریکا شده بود. هر بار دولت و کنگره توافق کرده بودند که بودجه کوتاه و موقت تصویب شود تا اینکه در نهایت لایحه بودجه تصویب شد.

وقتی هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکنند، دولت بودجه ای برای خرج کردن ندارد و دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تاکنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت کلینتون از حزب دموکرات بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوباما از حزب دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان باز در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده آمریکا در نشست برجام: توافق ایران اصلاح نشود، برنامه جایگزین آن را مطرح می‌کنیم

نماینده ایالات متحده در نشست دوره ای توافق هسته ای با ایران، می گوید به درخواست پرزیدنت ترامپ، آمریکا همزمان با تلاش برای اصلاح برجام، برنامه ای را پیش می برد که اگر این مذاکرات شکست خورد، آن را اجرا کند.

«برایان هوک» مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور برنامه ریزی و سیاستگذاری و رئیس هیات نمایندگی آمریکا در مذاکرات بررسی دوره ای برجام چهارشنبه شب گفت هفته پیش مذاکرات سازنده ای با متحدان اروپایی اش در مورد تغییر در توافق اتمی با ایران داشته است اما مشغول تهیه برنامه ای جایگزین در صورت شکست این مذاکرات و تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از این توافق است.

نشست دوره ای برجام در سطح مقام های ارشد وزارت خارجه کشورهای پنج به علاوه یک و جمهوری اسلامی ایران و با حضور «برایان هوک» نماینده آمریکا این هفته برگزار شد.

آقای هوک در مقام رئیس هیات مذاکره کننده آمریکا دیروز به خبرنگاران گفت نمی تواند درباره موفقیت مذاکرات با بریتانیا، فرانسه و آلمان در مورد افزودن ضمیمه ای به توافق اتمی موسوم به برجام در ضرب الاجل تعیین شده برای ماه مه (اردیبهشت) برای رفع آنچه پرزیدنت ترامپ موارد نقص توافق می داند، پیش بینی کند.

وی گفت: پرزیدنت ترامپ از ما خواسته است تا در چارچوب دستورالعملهایی که در دوازدهم ژانویه (بیست و دوم دی ماه) درباره برجام صادر کرد، عمل کنیم و با اروپاییها به توافق برسیم. ما برای هر نوع نتیجه مذاکرات با اروپایی ها برنامه ریزی کرده ایم. برنامه جایگزین در صورت شکست مذاکره با اروپایی ها هم جزو آن است. ما مسیر دوگانه ای را دنبال می کنیم.

پیش از این پرزیدنت ترامپ گفته بود در صورتی که تا ۲۲ اردیبشهت، اروپایی ها به تغییرات مد نظر واشنگتن که به عنوان متمم باید به برجام افزوده شود، عمل نکرده باشند، از توافق خارج می شود.

به گفته آقای هوک این متمم‌ها شامل اعمال تحریم بر برنامه موشکی بالیستیک ایران، برداشته شدن محدودیت زمانی برای غنی سازی اورانیوم و همچنین مقابله با اقدامات برهم زننده ایران در منطقه و جهان است.

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی به تغییرات مورد نظر آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

پاسخ قاطع ایران

از توافق دو سال پیش، جمهوری اسلامی از ایالات متحده برای آنچه «مانع تراشی آمریکا برای سرمایه گذاری در ایران» می نامد، انتقاد می کند. روز گذشته، آقای هوک در این کنفرانس خبری تلفنی همچنین گفت که به انتقادات ایران در مورد هشدار آمریکا درباره سرمایه گذاری در ایران پاسخی قاطع داده است.

وی گفت: ایرانیها در مذاکرات، به ما انتقاداتی داشتند که چرا آمریکا همواره درباره مخاطره سرمایه گذاری در ایران به کشورها هشدار می دهد، و این مساله به اقتصادشان لطمه می زند. ما در پاسخ گفتیم اقتصاد شما غیر شفاف است و سرمایه گذران نمی دانند آیا در اقتصاد شما سرمایه گذاری می کنند یا در برنامه های تامین مالی تروریستها. به آنها گفتیم شما باید از اقدامات برهم زننده در منطقه و از حمایت از تروریسم دست بردارید و نظام بانکی تان را اصلاح کنید. آمریکا مسئول کوتاهی های شما نیست.

تلاش برای آزادی زندانیان

آقای هوک بدون نام بردن از فرد خاصی گفت که درباره آزادی تعدادی از شهروندان آمریکایی ایرانی تبار و آمریکایی در ایران با مقامات تهران خارج از بحث برجام گفتگو کرده است.

وی گفت: من طی دیداری که با هیات نمایندگی ایران داشتم خواستار آزادی فوری شهروندان آمریکایی شدم که به صورت خودسرانه و نا عادلانه زندانی هستند.

در حال حاضر چند آمریکایی در ایران ناپدید یا زندانی هستند.

باب لوینسون آمریکایی از یازده سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شده است.

سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، آمریکائیان ایرانی تباری هستند که به اتهام آنچه «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» نامیده شده، در دادگاه انقلاب به ده سال زندان محکوم شده اند.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه پرینستون نیز از تابستان سال گذشته در ایران زندانی و به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است .

همچنین، نزار ذکا یک فعال فناوری اطلاعات اهل لبنان و دارای گرین کارت آمریکا پس از آنکه به دعوت دولت حسن روحانی به ایران رفت، بازداشت و به جرم جاسوسی برای ایالات متحده محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روند انتقال مخالفان بشار اسد از منطقه غوطه شرقی، زیر بمباران ادامه دارد

مخالفان اسد و خانواده شان منطقه غوطه شرقی را ترک می کنند.

نیروهای دولتی سوریه به پیشروی در غوطه شرقی که سالها در کنترل مخالفان اسد بود ادامه می دهند. غیر نظامیان منطقه را ترک می کنند و شورشیان آماده تسلیم شدن هستند. نیروهای نظامی اسد روز پنج شنبه نیز به حملات و بمبارانها علیه منطقه محاصره شده غوطه شرقی ادامه می دهند.

درجنگ داخلی هفت ساله سوریه حمله های چندماه گذشته به غوطه شرقی از سنگین ترین و فشرده ترین حمله های هوائی و توپخانه ای و موشکی بوده و در این مدت کوتاه بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند.

خبرنگار خبرگزاری رویترز گزارش داد که روز پنج شنبه بیش از ده دستگاه اتوبوس وارد شهر حرستا در غوطه شرقی شده تا در راستای توافق به عمل آمده با میانجیگری روسیه، جنگجویان و خانواده هایشان را به ادلیب، منطقه شمال سوریه که در کنترل مخالفان اسد است، منتقل کند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر درلندن گزارش دادکه چهار هزار نفر غیر نظامی از شهر دوما به منطقه زیر کنترل رژیم اسد فرار کرده اند.

گروه شورشی احرار الشام،که کنترل بخشهائی از غوطه را در دست داشته است با ترک حرستا به ادلیب منتقل می شود.

جیش الاسلام گروه شورشی دیگر که دوما، جوبار، عین ترمه، عربین و زامالکا در غوطه شرقی را در اختیار دارد، می گوید برای حفظ مواضع خود با ارتش اسد خواهد جنگید.

روز پنج شنبه رسانه های وابسته به حزب اله لبنان، گروه متحد اسد، گزارش دادند ۱۵۰۰ جنگجو همراه با ۶ هزار نفر اعضای خانواده هاشان، شهر حرستا را ترک می کنند و مبادله زندانیان احرار الشام با ارتش اسد نیز همزمان آغاز شده است.

جمعیت ادلیب و مناطق پیرامونی آن که در کنترل مخالفان اسد است به دلیل انتقال شورشیان مناطق دیگر چند برابرشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG