لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۱۹

سرخط خبرها

واکنش رسانه‌های غربی به پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ خطاب به ایرانیان

رسانه های غربی و آمریکایی به پیام نوروزی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خطاب به مردم ایران واکنش نشان دادند که در زیر به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

«نوروز پیروز»: ترامپ حکومت ایران را در پیام سال نو به چالش می کشد

روزنامه واشنگتن تایمز

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب در یک پیام نوروزی به مناسبت سال نو رژیم ایران را هدف انتقادهای شدید قرار داد.

پیام نوروز سال گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ مختصر بود و اشاره ای به ناکامی های حکومت جمهوری اسلامی ایران نداشت.

اما رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی امسال خود می گوید: «فریبکاری سیاست رسمی حکومت ایران شده است.»

دونالد ترامپ گفت ایرانیان در برابر حکومت سرکوبگرشان دست به شورش زده اند و «چشم انتظار یک بهار امید هستند».

ترامپ از نوروز برای کوبیدن رژیم ایران استفاده می کند

نشریه هیل

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیام نوروزی امسال خود گفت وزارت دارایی ایالات متحده دستورالعملی را منتشر کرده که تاییدی بر حمایت آمریکا از جریان آزاد اطلاعات برای شهروندان ایران است.

دولت ترامپ در تلاش است تا مانع برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی و حمایت تهران از گروه هایی مانند حزب الله شود.

رئیس جمهوری آمریکا به دفعات تهدید کرده است که اگر دیگر کشورهای طرف توافق هسته ای دوره اوباما با ایران بر سر اعمال شروط سخت تر به توافق نرسند، از برجام خارج خواهد شد.

رکس تیلرسون، اولین وزیر خارجه دولت ترامپ، از توافق هسته ای دفاع کرده بود. رییس جمهوری آمریکا هنگام اعلام برکناری تیلرسون به این اختلاف اشاره کرد.

ترامپ در پیام تعطیلات نوروز به حکومت ایران حمله می کند

شبکه خبری بلومبرگ

پرزیدنت دونالد ترامپ در بیانیه سالانه ریاست جمهوری به مناسبت تعطیلات نوروز با ادبیاتی تند که کمتر در پیام های نوروزی ریاست جمهوری آمریکا دیده شده است حکومت ایران و رهبران نظامی آن کشور را به باد انتقاد گرفت.

استیو منوشن، وزیر دارایی آمریکا، پس از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای جداگانه بر تعهد آمریکا به حمایت از دسترسی شهروندان ایران به گردش آزاد اطلاعات و مقابله با حملات سایبری رژیم در خارج از ایران تاکید گذاشت.

بیانیه نوروزی امسال پرزیدنت ترامپ با بیانیه های نوروزی قبلی روسای جمهوری آمریکا که عمدتا با پیام اتحاد و حمایت در پی ایجاد ارتباط با مردم ایران بوده است، تفاوت دارد.

بیانیه نوروزی امسال به فاصله کوتاهی پس از برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت ترامپ و در میانه ادامه تهدیدها به ترک توافق هسته ای ایران پیش از خرداد ماه منتشر شد.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، می گوید معتقد است پرزیدنت ترامپ از برجام خارج خواهد شد.

رییس جمهوری آمریکا سه شنبه در کاخ سفید دیداری با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، داشت تا تلاش های بیشتر برای مقابله با ایران را بحث و گفتگو بگذارد.

وزرات خارجه دولت ترامپ دوشنبه شب پیام نوروزی ملایم تری منتشر کرد. جان سالیوان، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، برای مردمی که برای آشپزی، جشن، رقص، آواز و گذراندن وقت با خانواده و دوستان گردهم می آیند، آرزوی بهترین ها را کرد.

سالیوان افزود آمریکا از ایرانیانی که در پی باز پس گرفتن آزادی های اساسی بیان، مذهب و تجمع مسالمت آمیز هستند، حمایت می کند.

پیام تبریک ترامپ به ایرانی ها: حکومت شما بی رحم و فاسد است

روزنامه جروسلم پست

طی سال های گذشته، نوروز و سال نو ایرانی با انتشار بیانیه هایی کوتاه و ساده حاوی تبریک های گرم بهاری از سوی دولت آمریکا همراه بوده است. امسال دولت ترامپ این روند را تغییر داد.

دونالد ترامپ بر حمایت از معترضان تظاهرات خیابانی زمستان گذشته که با شعار مشکلات اقتصادی و مبارزه برای پس گرفتن حقوق شان به خیابان ها آمدند، تاکید دوباره گذاشت.

در بیانیه کوتاه تر و نه چندان تند وزارت خارجه آمریکا به آن هایی که نوروز را در سراسر آسیای مرکزی جشن می گیرد، هم تبریک گفته شده است.

باراک اوباما در پیام های نوروزی دوره ریاست جمهوری اش خطاب به مردم ایران خواهان روابطی بهتر می شد. اوباما پس از تحقق برجام، آن توافق هسته ای را به عنوان دستاوردی دیپلماتیک تحسین می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارش چهارمین برف زمستانی در یک ماه گذشته در شمال شرق آمریکا

برف بازی در شهر واشنگتن دی.سی - ۱ فروردین ۱۳۹۷

برف و بوران شمال شرق آمریکا را در نوردید. روز چهارشنبه و در اولین روز فصل بهار میلیون ها نفر از مردم شمال شرق آمریکا با دور دیگری از بارش سنگین برف، یخ، و باد شدید مواجه شدند.

این چهارمین بارش عمده برف در این منطقه طی ماه جاری میلادی به شمار می رود که به تعطیلی مدارس، لغو پروازها، توقف برنامه سفرهای جاده ای اتوبوس ها، و لغو حرکت قطارها منجر شد.

در شهر واشنگتن، ادارات فدرال با تعطیلی عمده مواجه شدند و مدارس منطقه تعطیل بود. بسیاری از شرکت ها و رستوران ها و همچنین باشگاه های ورزشی نیز برنامه های خود را تغییر دادند و برخی از آنها ترجیح دادند که فعالیتی نداشته باشند.

در ایالت ویرجینیا و ایالت ویرجینیای غربی، ۲۸ هزار مشتری شرکت های برق، بدون برق بودند. برف سنگین باعث قطع درختان و افتادن آنها روی کابل های انتقال برق می شود.

رویترز می گوید برنامه سفر و حرکت میلیون ها نفر از ساکنان شرق آمریکا در اثر بارش برف مختل شد. شرکت های هواپیمایی بیش از ۳۸۹۰ پرواز را به گفته رویترز لغو کردند و حدود ۱۰۰۰ پرواز دیگر نیز با تاخیر مواجه شده اند.

در ایالت نیوجرسی در شمال شرق آمریکا روز سه شنبه وضعیت اضطراری اعلام شد. شهردار نیویورک هم برای پر جمعیت ترین شهر آمریکا برنامه های ویژه ای برف روبی در خیابان ها و جاده های شهر در نظر گرفته است تا مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.

در فیلادلفیا و نیویورک که تعداد زیادی دانش آموز و دانشجو دارد، کلاس های روز چهارشنبه تعطیل شد.

گزارش شده است که عبور توفان چهارشنبه شمال شرق آمریکا از حوالی فیلادلفیا تا نیویورک، بین ۳۰ تا ۴۶ سانتی متر برف به جای می گذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده آمریکا در مذاکرات برجام: با ایران درباره آزادی شهروندان زندانی مذاکراتی داشتیم

مدیر کل وزارت خارجه آمریکا که در نشست دوره ای برجام با حضور مقام های جمهوری اسلامی و کشورهای پنج بعلاوه یک شرکت داشته، می گوید برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در تهران مذاکراتی با مقامات ایران داشته است.

برایان هوک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور برنامه ریزی و سیاستگذاری با اعلام این خبر، گفت: در حاشیه اجلاس دوره ای بررسی برجام، با ایران مذاکراتی داشته است که هدف آن درخواست آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران بوده است.

چندین شهروند آمریکایی که برخی از آنها ایرانی تبار هستند در ایران زندانی هستند.

سیامک نمازی فعال اقتصادی است که پاییز سه سال پیش در تهران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد. سه ماه بعد نیز پدر او که پیگیر پرونده سیامک بود بازداشت شد. محمدباقر نمازی دیپلمات سابق ایران و از فعالان یونسکو بود. هر دوی آنها به اتهام آنچه «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» نامیده شده، از سوی دادگاه انقلاب به ده سال زندان محکوم شده اند.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه پرینستون نیز از تابستان سال گذشته در ایران زندانی شد و در حالیکه بر روی اسنادی از تاریخ قاجار تحقیق می کرد توسط جمهوری اسلامی به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.

همچنین، نزار ذکا یک فعال فناوری اطلاعات اهل لبنان و دارای گرین کارت آمریکا پس از آنکه به دعوت دولت حسن روحانی به ایران رفت، بازداشت و به جرم جاسوسی برای ایالات متحده محکوم شد.

باب لوینسون دیگر آمریکایی است که از یازده سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شده است.

دولت آمریکا بارها خواستار آزادی این افراد شده است. دولت پرزیدنت ترامپ بارها درخواست آزادی شهروندان آمریکا از ایران را مطرح کرده اما به نظر می رسد این نخستین مذاکره صورت گرفته برای آزادی آنها باشد.

درباره برجام

بریان هوک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور برنامه ریزی و سیاستگذاری روز چهارشنبه درباره مذاکرات دوره ای برجام گفت که واشنگتن مذاکرات سازنده ای با بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد اصلاح توافق اتمی موسوم به برجام داشته است اما هنوز نمی تواند درباره موفقیت این مذاکرات پیش بینی کند.

پیشتر پرزیدنت ترامپ اعلام کرده بود اگر اروپا برجام را اصلاح نکند، آمریکا را از آن خارج می کند.

آقای هوک که نمایندگی آمریکا در اجلاس دوره ای بررسی برجام را در وین بر عهده داشت افزود که واشنگتن در حال کار برروی برنامه های احتمالی در صورت شکست مذاکرات است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه از تفاهم با آمریکا درباره شهر منبج خبر داد

دو سرباز آمریکایی در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا درباره وضعیت برقراری ثبات در شهر منبج و سایر مناطق شمال سوریه در کنترل کردها، با آمریکا به تفاهم رسیده هر چند توافقی در این مورد صورت نگرفته است.

به گزارش رویترز مولود چاووش اوغلو اول فروردین، هرگونه توافق را تکذیب کرد و تنها گفت آنکارا درباره برقراری ثبات در منبج تا شرق فرات به نوعی تفاهم با آمریکا رسیده است.

نیروهای ترکیه روز یکشنبه سرانجام در پی حملات چند هفته ای به شهر عفرین در سوریه مسلط شدند و این شهر کردنشین را از کنترل کردهای نزدیک به آمریکا خارج ساختند و تهدید کرده اند که پیشروی نظامی را به شهر منبج محل استقرار نیروهای آمریکائی ادامه خواهند داد.

این پیشروی امکان مقابله نیروهای ترکیه با متحدان در ناتو را که ترکیه نیز عضو آن است، بیشتر ساخته است.

ایالات متحده پیشتر نگرانی خود را از عملیات ترکیه اعلام کرده بود و تاکید کرده بود قصد پایان حمایت از کردهای سوریه را ندارد.

هفته پیش، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت «ایالات متحده از همه بازیگران ذیربط در عملیاتی که در شمال‌ غرب (سوریه) در جریان است، از جمله ترکیه، روسیه و رژیم سوریه، می خواهد که امکان دسترسی سازمان‌های امدادرسان بین المللی به منطقه را فراهم کنند.»

روز چهارشنبه اول فروردین، چاووش اوغلو گفت نیروهای «یگان های مدافع خلق کرد» از عفرین خارج شده و از منبج و سیار مناطق نیز بیرون خواهند رفت.

ترکیه یگانهای مدافع خلق کرد را سازمان تروریستی می داند و می گوید این گروه با حزب کارگران کردستان ترکیه پ ک ک ارتباط دارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که هفته پیش از سوی رئیس جمهوری از کار برکنار شد، در مورد وضعیت مناطق مرزی ترکیه و سوریه با آنکارا به توافق دست یافته بود اما بیرون رفتن وی از صحنه سیاسی آمریکا، امکان اجرای توافق در کوتاه مدت را به تاخیر انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی تحریم های جدید علیه کره شمالی

عکس از آرشیو

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه به منظور تصویب پیش نویس قطعنامه ای برای تحریم کره شمالی تشکیل جلسه می دهد.

نشست اضطراری شورای امنیت در حالی صورت می گیرد که پیونگ یانگ برای اولین بار در دو هفته اخیر به دیدار بین پرزیدنت ترامپ و کیم جون اون رهبر کره شمالی به تفصیل اشاره کرده است.

رسانه های دولتی کره شمالی در تفاسیر خبری شان، ضمن تاکید بر ضرورت دستیابی به صلح، اثر تحریم های بین المللی بر جهت گیری های سیاسی مسالمت آمیز توسط کره شمالی را انکار می کنند.

اما در آن گزارش ها، به دعوت رهبر کره شمالی از رئیس جمهوری آمریکا برای انجام یک ملاقات مستقیم اشاره نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت فیلمسازی «واینستین» شش ماه بعد از رسوایی اخلاقی اعلام ورشکستگی کرد

شرکت سابق «هاروی واینستین» روز دوشنبه رسما اعلام ورشکستگی کرد.

این شرکت که تا شش ماه پیش از موفق ترین شرکت های فیلم سازی هالیوود بود، بعد از رسوایی اخلاقی هاروی واینستین، روند سقوط را در پیش گرفت.

هرچند هاروی واینستین همان اوایل از این شرکت اخراج شد اما روز دوشنبه، این شرکت رسما اعلام ورشکستگی کرد.

یک شرکت خصوصی پیشنهاد خرید شرکت واینستین را داده است.

افشاگری علیه هاروی واینستین، به یکسری افشاگری ها علیه افراد متنفذ منجر شد و موجب شکل گیری جنبش های مبارزه با اذیت و آزار جنسی زنان در محل کار شد.

شرکت فیلم سازی واینستین، در چند دهه اخیر برنده بیش از پنجاه اسکار در رشته های مختلف این جایزه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: شورشیان مخالف رژیم سوریه برای تخلیه غوطه شرقی توافق کردند

زمان اجرای توافق خروج شورشیان از غوطه شرقی، در صورت صحت داشتن، هنوز مشخص نیست. (عکس از آرشیو)

برخی منابع آگاه و مقام‌های اپوزیسیون روز چهارشنبه اعلام کردند مخالفان رژیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای تخلیه منطقه تحت محاصره غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، توافقی را که روسیه مبتکر آن بوده پذیرفته‌اند؛ خبری که رسما تایید نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه شورشی احرار الشام که کنترل روستای «حرستا» را در اختیار دارد موافقت کرده در ازای فراهم شدن گذرگاه امن برای خروج از منطقه و رفتن به مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب، سلاح‌های خود را بر زمین بگذارد.

به نوشته این خبرگزاری، هیچ اطلاعاتی در مورد تاریخ ارائه طرح توافق و همچنین زمان دقیق اجرای آن در حال حاضر در دسترس نیست، اما یک منبع آگاه می‌گوید به دلیل وجود برخی موانع، آماده سازی مقدمات اجرای آن چند روز طول خواهد کشید.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که یک «کریدور (دالان) بشردوستانه» را در نزدیکی روستای حرستا باز کرده است، اما اشاره‌ای به این موضوع نکرد که آیا فراهم کردن این گذرگاه بخشی از توافق با شورشیان است یا خیر.

پس از ماه‌ها محاصره و چند هفته بمباران سنگین و عملیات نظامی ارتش سوریه و متحدان آن همراه با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه در غوطه شرقی، کنترل حدود ۷۰ درصد از آن مناطق بار دیگر در اختیار نیروهای حامی دمشق قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماجرای بازجویی از سارکوزی چیست؟ پای ۶۱ میلیون دلار پول قذافی در میان است

در سال ۲۰۰۷ سارکوزی در قدرت و قذافی هنوز زنده بود.

رئیس جمهوری پیشین فرانسه در ارتباط با دریافت ۶۱ میلیون دلار کمک از معمرقذافی دیکتاتور پیشین لیبی، از سوی پلیس فرانسه مورد بازجوئی قرار گرفت اما ماجرای این بازجویی چه بود؟

بازجوئی روز سه شنبه از آقای سارکوزی در ارتباط با انتخابات سال ۲۰۰۷ ریاست جمهوری فرانسه بود. آقای سارکوزی پیوسته ادعای دریافت کمک انتخاباتی از قذافی را رد کرده است. وی که در حومه پاریس مورد بازجوئی قرار گرفت، اتهام ها را خنده آور و پرونده سازی خواند.

سارکوزی در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهوری فرانسه بود. وی در سال ۲۰۰۷ از قذافی دعوت کرد از پاریس دیدار کند و زمانی که قذافی در نزدیکی کاخ الیزه برای اقامت خود و همراهان، چادر برپا کرد سارکوزی به دیدار وی رفت و شبی را در چادرهائی که قذافی به پاکرده بود، خوابید.

از سال ۲۰۱۳ یک سال پس از آنکه فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست جمهوری بر نیکولا سارکوزی پیروز شد، پلیس فرانسه تحقیقات درباره فساد، تقلب، سوء استفاده از اموال عمومی، و پولشوئی در دولت پیشین را آغاز کرد، نام سارکوزی در اتهام ها مطرح بوده است؛ وی تا این زمان پاسخی به اتهام ها نداده بود. پس از آنکه معمر قذافی دیکتاتور لیبی کشته شد، «اسلام قذافی» پسر وی اعلام کرد پدر او به انتخابات آقای سارکوزی کمک کرده بود.

در سال ۲۰۱۶، «زیاد تقی الدین» بازرگان لبنانی و دوست نزدیک قذافی اعلام کرد در سال ۲۰۰۷ سه نوبت از ترابلس پایتخت لیبی به پاریس سفر کرده و چمدان هائی با بیش از ۶ میلیون دلار برای کمک به مبارزات انتخاباتی سارکوزی به فرانسه برده بود.

یکی از مقام های اطلاعاتی حکومت قذافی نیز دو سال پیش گفته است که رهبر سابق لیبی موافقت کرده بود ۵۰ میلیون یورو معادل ۶۱.۴ میلیون دلار به کارزار انتخاباتی سارکوزی کمک شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۱۹ هزار مظنون مرتبط با تروریسم و داعش در عراق بازداشت شده‌اند: صدور ۳ هزار حکم اعدام

عکس از آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از دستگیری حدود ۱۹ هزار مظنون مرتبط با گروه افراطی داعش و دیگر فعالیت‌های تروریستی در عراق خبر داد، که برای بیش از ۳ هزار نفر از آنها حکم اعدام صادر شده است.

این خبرگزاری در گزارشی تحلیلی از تحولات پس از ظهور و افول داعش در عراق نوشت، دستگیری‌های فله‌ای و صدور احکام اعدام در مدتی کوتاه پس از دستگیری، می‌تواند نشانه‌ای از عدم اجرای درست عدالت باشد.

بر اساس تحلیل آسوشیتدپرس، این دستگیری‌های گسترده همچنین می‌تواند امکان گرایش برخی از زندانیان عادی به گروه‌های جهادی را فراهم کرده و به تشکیل هسته‌های بالقوه افراطی و تروریستی در آن کشور منجر شود.

این گزارش تحلیلی بر اساس فهرستی از اسامی افراد زندانی شده در عراق تا اواخر ژانویه (اوایل بهمن ماه) تنظیم شده، که توسط مقامی که نخواست هویتش فاش شود در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار گرفته است.

گمان می‌رود هزاران نفر دیگر نیز در بازداشتگاه‌های موقت پلیس فدرال عراق، اطلاعات ارتش آن کشور و همچنین نیروهای امنیتی کرد باشند. با این حال ارائه آمار دقیق یا تقریبی از این افراد در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

بر اساس اطلاعات آماری آسوشیتدپرس، ۸ هزار و ۸۶۱ نفر از زندانیانی که نام آنها در فهرست مورد اشاره درج شده است از اوایل سال ۲۰۱۳ به این طرف با جرائم مرتبط با تروریسم و عمدتا داعش روبرو بوده یا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد شدید از «زاکربرگ» در آمریکا و بریتانیا؛ فیسبوک امنیت کاربران را جدی نمی‌گیرد

«مارک زاکربرگ» رئیس «فیسبوک» و مدیرعامل آن در دو سوی اقیانوس آرام، مورد انتقاد قرار گرفته است.

گزارش هائی منتشر شده که می گوید یک شرکت دیگر به نام «کمبریج آنالیتیکا» اطلاعات پنجاه میلیون کاربر فیس بوک را بدون اطلاع آنها گردآوری کرده است.

یک قانونگذار بریتانیائی این هفته شرکت فیسبوک را متهم کرد که مقامات را در جریان این اقدام قرار نداده و حتی مقامات را در مورد به خطر افتادن اطلاعات کاربران گمراه کرده است.

«دامین کالینز» نماینده محافظه کار که ریاست کمیسیون وسائل ارتباطی پارلمان بریتانیا را بر عهده دارد، گفت از زاکربرگ یا یکی دیگر از مدیران فیسبوک خواهد خواست در برابر کمیسیون او در پارلمان که در مورد خبرهای قلابی و اطلاعات دروغین تجسس می کند، حاضر شود.

کالینز گفت: فیسبوک مدام خطر و احتمال درز اطلاعات را ناچیز جلوه می دهد و به اعضای کمیته اطلاعات غلط می دهد. کسی باید مسئولیت این امر را بر عهده بگیرد. زمان آن رسیده که «مارک زاکربرگ»که به پنهان شدن پشت پرده صفحه فیس بوک خود پایان دهد.

اما فیسبوک در آمریکا هم مدتی است با انتقاداتی مواجه شده است. پیشتر گفته شده بود در انتخابات سال ۲۰۱۶ شرکت های روسی از این پلتفرم برای ترویج اخبار دروغ و تاثیر بر انتخابات آمریکا استفاده کنند.

این هفته در واشینگتن، «ایمی کلاوبشار» سناتور ۵۷ ساله و دمکرات مینه سوتا در توئیتی گفت که زاکربرگ باید در برابر کمیسیون قضائی سنا شهادت دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله انتحاری در جشن نوروزی شیعیان کابل دست‌کم ۲۹ قربانی گرفت

نیروهای امنیتی افغانستان در محل انفجار مستقر شده اند.

یک بمبگذار انتحاری گروه داعش روز چهارشنبه با فعال کردن جلیقه انفجاری خود در مسیر منتهی به یک زیارتگاه شیعیان در پایتخت افغانستان جان دست کم ۲۹ را گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بهداشت افغانستان ۵۲ نفر دیگر نیز بر اثر این انفجار، که گروه افراطی داعش مسئولیت آن را پذیرفته است، زخمی شده‌اند.

داعش در بیانیه‌ای گفت، هدف حمله «تجمع شیعیان برای جشن گرفتن نوروز» بوده است.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان به رادیو آشنا از صدای آمریکا گفت، مهاجم مواد همراه خود را بین مردمی که می‌خواستند در جشن نوروز شرکت کنند منفجر کرد.

نوروز در افغانستان نیز تعطیل عمومی است و مسلمانان شیعه مذهب آن کشور با رفتن به مساجد در روز اول عید، آن را جشن می‌گیرند.

گروه افراطی سنی داعش بارها با این تفکر که شیعیان کافر هستند، آنها را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

حمله امروز، نخستین حملۀ انتحاری در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در شهر کابل محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قیمت نفت به بالاترین سطح در شش هفته اخیر نزدیک شد

قیمت نفت روز چهارشنبه در پی ادامه نگرانی ها در مورد اختلال در صدور نفت از خاورمیانه، و همچنین کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا، افزایش یافت.

سخت تر شدن موضع آمریکا علیه ایران یکی از دلایل افزایش قیمت بوده است که اکنون تقریبا در بالاترین سطح ۶ هفته اخیر قرار دارد.

هر بشکه نفت خام برنت، حوالی ظهر چهارشنبه به وقت لندن، با ۸۴ سنت افزایش به قیمت ۶۸.۲۶ دلار معامله شد در حالی که اوایل ماه فوریه امسال، حدود ۶۱.۷۷ دلار معامله می شد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز سه شنبه برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وارد واشنگتن شد.

به نوشته رویترز، این سفر گمانه زنی ها درباره اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران را افزایش داده است.

بسیاری از تحریم ها در پی توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران در سال ۲۰۱۵ برداشته شد، اما دونالد ترامپ، عربستان و اسرائیل نارضایتی خود را از این توافق اعلام کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس: مظنون بمبگذاری‌های زنجیره‌ای تگزاس کشته شد

پلیس شهر آستین در تگزاس اعلام کرد یک مرد، مظنون به یک رشته بمبگذاریهای اخیر در این شهر که موجب کشته شدن دست کم دو تن و زخمی شدن تعدادی دیگر شده بود، بامداد چهارشنبه پس از منفجر کردن وسیله انفجاری در اتومبیلش کشته شد.

رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه پس از آنکه مظنون در بمبگذاری های شهر آستین خود را منفجر کرد، در توئیتی از مجریان قانون ستایش کرد.

«برایان منلی» رییس پلیس شهر آستین به خبرنگاران گفت مقامات روز سه شنبه از هویت مرد ۲۴ ساله سفید پوست مظنون به فرستادن بمب های پستی اطمینان یافته و اتومبیلش را در هتلی در حومه آستین شناسایی کرده بودند. وی سپس با اتومبیلش گریخته و خود را در آن منفجر کرد.

برایان منلی گفت ماموران معتقدند که فرد مذکور مسول پنج بمبگذاری از دوم ماه جاری در شهر آستین است که دو تن در آنها کشته و چهار نفر زخمی شدند.

وی گفت: در طول این مدت ما در باره اهمیت هوشیار ماندن صحبت کردیم. من امروز صبح می خواهم این مطلب را تکرار کنم که ما نمی دانیم این مظنون ۲۴ ساعت گذشته را در کجا سپری کرده است. بنابراین ما هنوز هم باید هوشیار باشیم تا اطمینان حاصل شود هیچ بسته و دستگاه انفجاری دیگری در نقاط دیگر کار گذاشته نشده باشد.

در یک ماه اخیر چند بسته پستی منفجر شده بودند. آخرین بسته پستی سه شنبه در مرکز حمل و نقل فدرال اکسپرس نزدیک سن آنتونیو در جنوب غربی آستین منفجر شد که موجب جراحت جزئی یک کارمند شرکت فدکس شد.

سه شنبه پلیس همچنین در مرکز فدکس فرودگاه آستین دو بسته مشکوک پیدا کردند که هر دو حاوی مواد انفجاری بود و به بسته های قبلی ارتباط داشت.

پلیس در مورد این بمبگذاری ها با احتمال «انگیزه تنفر» تحقیق می کند. سه انفجار اولیه دو مرد آمریکایی آفریقایی تبار را کشت و یک زن لاتین تبار را بشدت زخمی کرد.

مقامات ۱۰۰ هزار دلار جایزه برای دریافت اطلاعاتی که منجر به بازداشت مسولان انفجار شود، تعیین کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از ۱۱ سال اسرائیل تایید کرد حمله به مرکز هسته‌ای سوریه کار این کشور بود

پیشتر یکبار بنیامین نتانیاهو که در زمان حمله رهبر اپوزیسیون بود، بطور ضمنی این حمله را تایید کرده بود اما جزئیات آن تازه منتشر شده است.

ارتش اسرائیل بعد از ۱۱ سال، مسئولیت انهدام یک رآکتور هسته ای سوریه در سال ۲۰۰۷ را رسما پذیرفت.

اسرائیل روز چهارشنبه ۱ فروردین تصاویر ویدئویی حمله هوایی به تاسیسات اتمی سوریه در دیرالزور در سال ۲۰۰۷ میلادی را منتشر کرد و گفت رآکتور هسته ای این تاسیسات به فعال شدن نزدیک شده بود.

سوریه احداث یک رآکتور اتمی در تاسیسات دیرالزور را انکار کرده است.

در یازده سال گذشته، اسرائیل هرگز درباره این حمله حرفی نزده بود؛ هرچند که برخی تحلیلگران این حمله را به اسرائیل منتسب می کردند.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل می گوید آن حمله هشداری بود که اسرائیل فعالیت هایی را که امنیتش را بخطر بیاندازد، متوقف خواهد کرد.

اسرائیل در ماه های اخیر نیز به حمله های هوایی در سوریه دست زده است که می گوید با هدف جلوگیری از ارسال تجهیزات به نیروهای حزب الله صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همسر نازنین زاغری: ماموریت بوریس جانسون شکست خورد، نازنین را آزاد کنید

روزنامه ایونینگ استاندارد در گزارشی نوشت: ریچارد رتکلیف در آستانه دومین سالروز بازداشت نازنین زاغری در ایران می گوید روشن است که ماموریت بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، برای آزادی همسرش «موفقیت آمیز نبوده است».

بوریس جانسون چندی پیش در سفری به تهران مساله آزادی نازنین زاغری را با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در میان گذاشته بود. با وجود امیدها به آزادی این کارمند خیریه بنیاد تامسن رویترز، او همچنان در بند زندانیان سیاسی زن در زندان مخوف اوین به اتهام جاسوسی محبوس است.

ریچارد رتکلیف در گفتگویی با «ایونینگ استاندارد» می گوید: «بسیار امیدوار بودم که نازنین در تعطیلات کریسمس آزاد شود ولی چنین نشد و در سال نو ایرانی یعنی نوروز هم چنین اتفاقی نیفتاده است. ما باید دوباره تلاش کنیم با وزیر خارجه ملاقات کنیم.»

ریچارد تلاش هایش برای آزادی همسرش را شدت خواهد داد. نازنین زاغری تمام اتهامات علیه خود را رد کرده است. او در سوم آوریل ۲۰۱۶ هنگام دیدار خانواده اش در ایران در یک تعطیلات بازداشت شد.

گابریلا، دختر نازنین و ریچارد، که در آن سفر همراه مادرش بود، اکنون با پدربزرگ و مادربزرگش در ایران زندگی می کند.

ریچارد رتکلیف دو سال است که همسر و فرزندش را ندیده است.

نازنین زاغری که شهروند بریتانیایی ایرانی است در فرودگاه تهران توسط سپاه پاسداران دستگیر و بعدتر به اقدام به براندازی نظام متهم شد.

اگر چه پرونده قضایی او رسما توسط قوه قضاییه ایران بسته شده، تاریخی هم برای آزادی او تعیین نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا برای کمک به آوارگان ونزوئلا ۲.۵ میلیون دلار دیگر به کلمبیا می‌دهد

آوارگان ونزوئلایی پس از عبور از مرز کلمبیا - ۱۶ فوریه ۲۰۱۸

آمریکا دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کمک فوری دیگر به کلمبیا برای نگهداری از آوارگان ونزوئلایی می دهد.

وضعیت اقتصادی ونزوئلا تحت ریاست جمهوری نیکلاس مادورو، بسیار بدتر از گذشته شده است و این باعث مهاجرت انبوه ونزوئلایی ها از کشورشان شده است و شمار زیادی از آنها در مناطق مرزی کلمبیا هستند.

مارک گرین، رئیس «اداره توسعه بین المللی آمریکا» در بیانیه ای گفت کمک های غذایی و پزشکی در جوامعی که پذیرای آوارگان ونزوئلایی هستند، توزیع می شود.

گرین گفت فساد و سوءمدیریت سیاسی دولت نیکلاس مادورو در ونزولا عامل بوجود آمدن این بحران انسانی است.

او همچنین در این بیانیه گفته است در حالی که مردم ونزوئلا هر روز از گرسنگی و بیماری هایی که قابل پیشگیری است رنج می برند، رژیم مادورو همچنان آنها را از دسترسی به ابتدایی ترین نیازهای انسانی و آزادی های بنیادین محروم می کند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند یک میلیون و ۵۰۰ هزار ونزوئلایی در اثر شرایط پیش آمده در ونزوئلا خانه های خود را ترک کرده اند.

مقامات کلمبیایی تخمین می زنند حدود ۶۰۰ هزار نفر از آوارگان ونزوئلایی اکنون در این کشور به سر می برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بزرگترین شرکت رادیوی آنلاین آمریکا ورشکست شد

شرکت «آی هارت میدیا» (به انگلیسی: iHeart Radio) اعلام ورشکستگی کرد. ««آی هارت» را می توان بزرگترین شرکت رادیویی آنلاین در آمریکا دانست که هر چند در دهه هفتاد تاسیس شد اما کار آنلاین آن از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و تازه های موسیقی را به همراه مصاحبه با ستاره های این هنر پخش می کند.

این شرکت می گوید ۲۰ میلیارد دلار بدهی دارد.

این شرکت اعلام کرده که با بخشیدن ۹۴ درصد سهام خود به شرکتهایی که به آنها بدهکار است، این مشکل را حل می کند. شرکت «آی هارت میدیا» از سال ۲۰۰۸ با مشکل بدهی بالا مواجه بوده است که همزمان با بحران اقتصادی آمریکا بود.

طی سالهای بعدی ۸۴۹ ایستگاه رادیویی این شرکت با چالشهای زیادی روبرو بوده اند. خصوصا رقابت های جدیدی که با ایجاد شرکتهای «استریمینگ» موسیقی به وجود آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی رسما دیدار احتمالی پرزیدنت ترامپ و رهبر این کشور را تایید کرد

بعد از حدود سه هفته، خبرگزاری رسمی کره شمالی بالاخره به خبر دیدار احتمالی رئیس جمهوری ایالات متحده با رهبر کره شمالی واکنش نشان داد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارش تفسیری خود مدعی شد: به خاطر تدابیر عاقلانه و پیشنهاد مسالمت جویانه جمهوری دموکراتیک خلق کره، فضایی بسیار مناسب برای آشتی در روابط بین کره شمالی و جنوبی ایجاد شده و همچنین نشانه‌هایی از تحول در روابط جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده بروز کرده است.

در یکسال اخیر کره شمالی دهها آزمایش موشکی و هسته ای داشت که با واکنش ایالات متحده و شورای امنیت روبرو شد.

بعد از چند دور تحریم و فشار از سوی ایالات متحده و همچنین شورای امنیت سازمان ملل، رهبر کره شمالی به فرستادگان کره شمالی خبر داد که آماده مذاکره رو در رو با رئیس جمهوری آمریکاست.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز ۱۵ اسفند اعلام کرد مایل به این ملاقات است.

فرستاده ویژه کره جنوبی به پیونگ یانگ، پنجشنبه دو هفته پیش پیام رهبر کره شمالی را به کاخ سفید ابلاغ کرد و گفت کیم جونگ اون به او گفته است اگر بتواند با پرزیدنت ترامپ دیدار کند، می‌توان بر سر بحران شبه جزیره کره به نتیجه‌ رسید. رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از این دعوت اعلام کرد که آن را پذیرفته است.

از زمان اعلام این خبر کره شمالی موضع سکوت در این مورد داشت.

هفته پیش وزیر خارجه کره شمالی به سوئد سفر کرد. سوئد از معدود کشورهای غربی است که در پیونگ یانگ سفارت دارد.

پیش بینی شده رهبران آمریکا و کره شمالی در بهار دیدار کنند. هنوز محل این دیدار مشخص نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک ایرانی در آمریکا به دلیل مشارکت در دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت شد

عکس از آرشیو

یک شهروند ایرانی در ایالات متحده به اتهام نقش داشتن در دور زدن تحریم‌های ایران و انتقال بیش از ۱۱۵ میلیون دلار از طریق نظام مالی آمریکا به آن کشور، تحت عنوان یک قرارداد تجاری با یک شرکت عمرانی در ونزوئلا، بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی صدر هاشمی نژاد ۳۸ ساله روز دوشنبه بازداشت شده و دادخواستی علیه او به دلیل مشارکت در عملیات دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به دادگاه فدرال منتهن در نیویورک ارسال شده است.

ایالات متحده در بیش از سه دهه گذشته تحریم‌های مختلفی را به دلایل گوناگون علیه ایران و برخی مقام‌های جمهوری اسلامی اعمال کرده و برخی اشخاص و نهادهای ایرانی و غیرایرانی تاکنون به دلیل نقص این تحریم‌ها مجازات شده‌اند.

آخرین مورد، رضا اولنگیان شهروند ۵۶ ساله ایرانی-آمریکایی بود که یک دادگاه فدرال آمریکا اوایل آذر ماه او را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا و تلاش برای خرید قطعات هواپیما و ارسال موشک‌های زمین به هوا به ایران مجرم شناخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی به رفتار وزارت اطلاعات دولت روحانی با اعتصاب غذا

این وکیل دادگستری از شهریور ۱۳۹۰ در ایران زندانی است.

عبدالفتاح سلطانی وکیل سرشناس ایرانی که از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر می برد، تنها ساعتی بعد از آغاز سال جدید خورشیدی، در اعتراض به آنچه «رفتارهای وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی» نامیده، از اولین روز فروردین اعتصاب غذا خواهد کرد.

وب سایت کلمه نامه آقای سلطانی را روز سه شنبه ۲۹ اسفند منتشر کرده است.

آقای سلطانی در نامه خود عواقب ناگوار این اعتصاب غذا را متوجه رئیس جمهوری، رئیس قوه قضاییه و دیگر مقامات دانسته است.

این مدافع حقوق بشر در نامه خود فاش کرده ماموران وزارت اطلاعات با دخالت، موجب فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی می شوند و این در حالی است که سایر زندانیان عادی، از جمله «رانت خواران، اختلاسگران و وابستگان به قدرت» امتیازاتی در زندان دارند.

عبدالفتاح سلطانی از بنیانگذاران «کانون مدافعان حقوق بشر» در ایران در حال حاضر هفتمین سال حکم سیزده سال زندان خود را پشت سر می گذارد. اتهام او «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملی» بود.

نهادهای حقوق بشری محاکمه آقای سلطانی را عادلانه نمی دانند و می گویند دادگاه انقلاب او را به جرایمی محکوم کرد که حتی براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران جرم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جلوگیری از حضور شهروندان ایرانی در تخت جمشید هنگام تحویل سال نو

برخی گزارش ها از ایران حکایت دارد پلیس مانع حضور مردم در محوطه تخت جمشید، کاخ بازمانده از دوران هخامنشیان همزمان با زمان تحویل سال نو شده است.

گزارش ارسالی یکی از مخاطبان صدای آمریکا نشان می‌دهد نیروی انتظامی ایران از ورود مراجعان به محوطه تخت جمشید برای تحویل سال نو جلوگیری کرده است.

فیلم ارسالی شما: نیروی انتظامی مانع حضور مردم و جشن گرفتن در تخت جمشید شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

در سال‌های اخیر مقامات جمهوری اسلامی حساسیت ویژه‌ای به پاسارگاد و تخت جمشید نشان داده و به ویژه از حضور شهروندان ایرانی در روز کوروش جلوگیری می‌کنند. در سال‌های گذشته صدها تن از ایرانیان که در روز کوروش قصد حضور در تخت جمشید و پاسارگاد را داشته‌اند، دستگیر شده و احکام زندان برای آنها صادر شده است.

در سال ۵۱۸ پیش از میلاد بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز شد. بنیانگذار تخت جمشید داریوش بزرگ بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز در پیام تبریک نوروز ۱۳۹۷ به دعای مشهور داریوش هخامنشی اشاره کرده که از خداوند خواسته بود ایران را از شر ارتش‌های متخاصم، خشکسالی و دروغ محافظت کند.

پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نماینده هر سه اینها می‌داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی: به امید پایان دوران تاریکی، دروغ و تباهی در ایران

شاهزاده رضا پهلوی فرزند ارشد آخرین شاه ایران روز سه شنبه در یک پیام نوروزی، آرزوی پایان «دوران تاریکی، دروغ و تباهی» در ایران را کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود با اشاره به وقایع و اعتراضات دیماه سال گذشته، نوشت در پایان زمستانی که دی ماه آن نوید بهاران بود، دل من با آنهایی است که رفتند تا ما بمانیم.

وی در بخش دیگر پیام خود گفت: آرزوی من در چنین روزی این است که با اراده ملی، دوران تاریکی، دروغ و تباهی در ایران ما بسر آید و بتوانیم در آینده ای نه چندان دور، در کنار خانواده و در خاک میهن، ایرانی آزاد، پیشرفته، و سربلند بسازیم.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: آرزوی من این است که روزی نه چندان دور، پایان تباهی و بامداد شادی و بازسازی را در کنار هم در خاک پاک میهنمان جشن بگیریم.

نسخه کامل پیام ویدئویی شاهزاده رضا پهلوی را در زیر ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تشخیص زودهنگام آلزایمر موجب صرفه جوئی ۷.۹ تریلیون دلاری در آمریکا می‌شود

آلزایمر، از پر هزینه‌ترین بیماری ها در آمریکا است. این بیماری فعلا علاجی ندارد، َشفای قطعی هم برایش نیست و راه چاره ای هم برای فرار از هزینه مالی نگهداری و پرستاری بیماران سالخورده مبتلا به آلزایمر وجود ندارد.

گزارشی که روز سه شنبه از سوی صندوق انجمن آلزایمر انتشار یافت تخمین می زند که هزینه های درمانی جمعیت امروز آمریکا که به آلزایمر یا دیگر انواع عارضه فراموشی مبتلا خواهند شد، در طول زندگی آنها سر به ۴۷ تریلیون دلار خواهد زد.

پیش بینی می شود تنها در همین سال ۲۰۱۸، با پیرتر شدن نسل «بیبی بومر» ها که در دهه های ۱۹۴۰ ، ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در آمریکا به دنیا آمده اند، هزینه آلزایمر ۲۲۷ میلیارد دلار باشد. با ادامه پیوستن خیل «بیبی بومر»ها به جمعیت آلزایمری ها، در سال ۲۰۵۰ این رقم به ۱.۱ تریلیون دلار خواهد رسید.

پژوهش ها در مورد درمان آلزایمر تاکنون با شکست های بسیار بالینی روبرو شده است. دست کم ۱۹۰ آزمایش داروهای آلزایمر بر روی انسان، با شکست پایان یافته است. هیچ سازنده ای تا به حال نتوانسته داروی موثری برای آلزایمر به بازار بفرستد.

گرچه بسیاری از کمپانی های دارو سازی، از جمله «مرک» و «فایزر» این داروها را آزموده اند. «بیوژن» یک شرکت داروسازی در کمبریج «ماساچوست »، پس از آن که در ماه گذشته اعلام کرد تصمیم گرفته به شمار بیماران آلزایمری مورد آزمایش داروی خود بیافزاید، شاهد سقوط شدید سهام خود شد.

طبق یک گزارش تازه، تنها تشخیص زودهنگام بیماری به کنترل آن کمک می کند. به این علت که می توان عوارض بیماری را تا حدی کنترل کرد. از سوی دیگر آمریکا می تواند با همین اقدام ، ۷.۹ تریلیون دلار در هزینه رسیدگی به بیماران همین زمان، صرفه جویی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: در «آینده نه چندان دور» با پوتین دیدار خواهم کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه با بیان این که با ولادیمیر پوتین همتای روس خود از طریق تلفن گفت‌وگو کرده و انتخاب دوباره او را تبریک گفته، گفت احتمالا در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ این مطلب را در آغاز دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید با خبرنگاران در میان گذاشت و گفت، امروز به رئیس جمهوری روسیه تلفن زدم تا به او تبریک بگویم.

ولادیمیر پوتین با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه روسیه، در رقابتی نه چندان دشوار با هفت نامزد دیگر، موفق شد برای چهارمین بار به کرملین راه یابد و برای یک دوره دیگر در مقام ریاست جمهوری روسیه باقی بماند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، دو رهبر قرار است درباره مسابقه تسلیحاتی بین ایالات متحده و روسیه، و همچنین برخی مسائل عمده بین المللی، مانند بحران اوکراین، جنگ سوریه و تهدید هسته‌ای و موشکی کره شمالی، گفت‌وگو کنند.

پرزیدنت ترامپ در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران خاطر نشان کرد که مسابقه تسلیحاتی آمریکا و روسیه «دارد از کنترل خارج می‌شود ... اما ما به هیچ کس اجازه نخواهیم داد چیزی حتی نزدیک به آنچه ما در اختیار داریم داشته باشد.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، کاخ سفید قرار است عصر سه شنبه به وقت محلی اطلاعیه‌ای را درباره مکالمه امروز رؤسای جمهوری ایالات متحده و روسیه و جزئیات محتوای گفت‌وگو آنها منتشر کند.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل مانند بحران اوکراین و جنگ سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا رو به تیرگی گذاشته و به پائین‌ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره به ایران در ملاقات پرزیدنت ترامپ و ولیعهد سعودی؛ ایران «دشمن مشترک» آمریکا و عربستان

دونالد ترامپ با نموداری فهرست خریدهای نظامی عربستان را به خبرنگاران نشان داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید بررسی توافق اتمی ایران موسوم به برجام را به ماه آینده موکول کرده و در آن وقت درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در حالی که میزبان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بود، گفت واشنگتن قویا با همه گونه شبکه های تامین مالی گروه های تروریستی مقابله خواهد کرد.

بن سلمان در این دیدار با عنوان اینکه هم اکنون پیوند بین دو کشور در بالاترین سطح است، افزود که ریاض به دنبال محقق کردن سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور به مبلغ ۲۰۰ میلیارد دلار است.

ولیعهد عربستان گفت که دو کشور دشمنان مشترکی دارند و یکی از اهداف حضورش در آمریکا دستیابی به برنامه ریزی مشترک برای مقابله با این تهدیدها است.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار همچنین با در دست داشتن نموداری فهرست خریدهای نظامی عربستان از آمریکا را به خبرنگاران نشان داد.

در همین حال، گروهی از سناتورها در کنگره آمریکا می گویند که مخالف همکاری نظامی نیروهای مسلح آمریکا با عملیات نظامی عربستان در یمن هستند.

آنها همزمان با سفر بن سلمان به آمریکا، این موضوع را روز سه شنبه در کنگره بررسی می کنند.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام نوروزی ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری ایران: وطن را باز می‌سازیم

ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران که در پاریس زندگی می کند در پیام نوروزی آرزوی استقلال، آزادی و همچنین استفاده از راههای غیرخشونت آمیز برای «رهایی ایران» کرد.

آقای بنی صدر در پیام خود با اشاره به ملی شدن صنعت در سال ۱۳۲۹، گفت این رویداد نوروز واقعی مردم ایران بود اما می دانیم اکنون وضعیت کشور چگونه است... نوروز وقتی تحقق پیدا می‌کند که با تغییر رابطه‌های قوا به رابطه‌های حق باحق، امرهای واقع مستمر بیانگر این رابطه‌ها، از میان بر می‌خیزند. انقلابی که بدان انسان‌ها نو می‌شوند و زندگی خویش را نو می‌کنند، این انقلاب است.

آقای بنی صدر در بخش دیگر پیام تصویری خودت گفت: هرگاه استقلال و آزادی خویش را بازیابیم و به یمن عمل به استقلال و آزادی، جوانی را باز می‌یابیم، توانائی را باز‌ می‌یابیم، امید و شادی را باز‌می‌یابیم. ایران را باز می‌سازیم، وطن شهروندان مستقل و آزاد و در رشد بر میزان داد و وداد را باز می‌سازیم. روز خود و وطن را نوروز می‌کنیم.

نسخه ویدئویی این پیام نوروزی را در زیر ببینید:

حمایت وزارت خزانه داری آمریکا از آزادی اینترنت مردم ایران: رژیم ایران مخالف جریان آزاد اطلاعات است

وزارت خزانه داری آمریکا بر حمایت خود از آزادی اینترنت و پشتیبانی از مردم ایران تاکید دوباره کرد.

این وزارتخانه با صدور بیانیه ای در روز دوشنبه اعلام کرد که اداره کنترل دارایی های خارجی (اوفک) بر دستورالعمل های فعلی تاکید دارد که اطمینان می دهد مردم ایران بتوانند از حق جهانی خود برای بیان آزادانه نظرات برخوردار باشند و از طریق اینترنت، آزادانه به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید رهنمودها و دستورالعمل ها، و مجوزها و سیاست های صدور پروانه اداره اوفک، از تعهد مداوم دولت آمریکا به توسعه جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران پشتیبانی می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا به نقل از استیو منوشن، وزیر خزانه داری می گوید رژیم ایران بارها نشان داده است که مخالف آزادی های اصولی نظیر حق بیان، آزادی تجمع و تشکیل انجمن ها است و پیوسته حق شهروندان ایرانی برای برخورداری از جریان آزاد اطلاعات را با محدود کردن دسترسی به خدمات ماهواره ای و مسدود کردن سایت های شبکه های اجتماعی و اعمال دیگر محدودیت ها نقض کرده و مانع ارتباط آزادانه آنها با یکدیگر و با جهان خارج شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید مردم ایران باید برای جستجو و دریافت اطلاعات آزاد باشند و ایالات متحده نیز متعهد به توانمند ساختن آنها برای تماس با جهان است تا آنها بتوانند نظرات خود را بگویند و رژیم ایران را به خاطر اقداماتش مسئول بدانند.

وزارت خزانه داری آمریکا مسئول صدور مجوزهای کلی و موردی برای شرکت هایی است که می خواهند خدمات اینترنتی آنها در ایران قابل دسترسی باشد.

اخیرا روحانیون محافظه کار و همچنین برخی مقامات قضایی فشارهای خود را برای فیلتر کردن شبکه های اجتماعی پیام رسان در ایران تشدید کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جدال لفظی بریتانیا و آمریکا با روسیه در نشست ژنو بر سر پرونده گاز اعصاب

رابرت وود نماینده آمریکا در نشست خلع سلاح، نظریه روسیه که عامل «نوویچوک» در بریتانیا یا آمریکا ساخته شده را «بی‌معنی» خواند.

نماینده بریتانیا روز سه‌شنبه در نشست کنترل تسلیحات سازمان ملل متحد دولت روسیه را متهم کرد که در ماجرای سوء قصد به جان جاسوس سابق روس صداقت به خرج نمی‌دهد و نماینده روسیه هم با نقل از اپوزیسیون بریتانیا، اتهام‌زنی لندن علیه مسکو را زیر سئوال برد.

لندن می‌گوید مسکو از نوعی گاز اعصاب یا عامل عصبی با کاربرد نظامی، به نام «نوویچوک» که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در آن کشور ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دخترش در بریتانیا استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام گفته بود در صورت دسترسی به نمونه‌های عامل اعصاب مورد اشاره حاضر است با بریتانیا همکاری کند. با سر رسیدن ضرب الاجل لندن و عدم ارائه توضیح از جانب مسکو، بریتانیا دستور اخراج گروهی از دیپلمات‌های روس را از خاک خود صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان روسیه در نشست امروز «خلع سلاح» در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفتند بریتانیا به وظیفه خود برای ارائه نمونه های گاز اعصاب استفاده شده برای ترور اسکریپال عمل نکرده و نمی‌تواند بدون اثبات اتهام، روسیه را گناهکار بداند.

دنیس داویدوف از اعضای هیات نمایندگی روسیه در این نشست گفت «شایان ذکر است که حتی جرمی کوربین رهبر حزب کارگر (اپوزیسیون دولت حاکم در بریتانیا) خواستار ارزیابی تحقیقات صورت گرفته حداقل توسط پارلمان شده است، اما او هم جواب منفی گرفت.»

وی با اشاره به این که انهدام زرادخانه شیمیایی کشورش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به تایید بین‌المللی رسیده است و روسیه در این مدت تحقیقاتی درباره عامل نوویچوک نداشته، گفت اما تحقیقات در این زمینه در بریتانیا و احتمالا برخی کشورهای دیگر ادامه یافت.

متیو رولند نماینده بریتانیا در پاسخ گفت، روسیه با استفاده از «یک رشته اظهارات بی پایه و اساس و گفتن نیمی از حقیقت و نیمی دروغ، قصد دارد توجه‌ها را از واقعیت منحرف کند و این ادعای او که روسیه عامل اعصاب نوویچوک را منهدم کرده «اصلا روشن نیست.»

او همچنین با این ادعای همتای روس خود که دسترسی به نمونه گاز اعصاب مورد اشاره و شواهد پرونده اسکریپال را حق خود می‌داند مخالفت کرد و گفت وی با طرح مباحث گمراه‌کننده در مورد روند صحیح و حقوقی پیگیری پرونده، قصد دارد همه را سر در گم کند.

رابرت وود نماینده ایالات متحده در کمیسیون خلع سلاح نیز این نظریه روسیه که عامل نوویچوک در بریتانیا یا آمریکا ساخته شده را «پوچ و بی‌معنی» خواند، و گفت طرح این مباحث شیوه تبلیغاتی مختص روسیه است تا گناه خود را به گردن دیگران بیاندازد و آنها را سرزنش کند.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که موجب نگرانی متحدان اروپایی و آمریکایی لندن شده و به تنش‌ها بین روسیه و غرب، که پیشتر به دلیل برخی مسائل بین‌المللی مانند بحران اوکراین و جنگ سوریه رو به تیرگی گذاشته، افزوده است.

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد پیشتر در نشست فوری شورای امنیت در این ارتباط، که روز چهارشنبه هفته گذشته به درخواست بریتانیا برگزار شد، روسیه را مسئول ترور بیولوژیک اسکریپال و دخترش دانست و گفت این شورا باید مسکو را پاسخگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ديدار مريم رجوی با رودی جوليانی شهردار سابق نیویورک

رودی جولیانی مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت سایبری و شهردار سابق نیویورک با مریم رجوی، رئیس «شورای ملی مقاومت ایران» ملاقات کرد.

به گزارش شورای ملی مقاومت، در اين ديدار که روز یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ( ۱۸ مارس ۲۰۱۸) برگزار شد، درباره «وضعيت بحرانی حکومت ایران به ويژه بعد از تظاهرات اخیر مردم ايران و ضرورت اتخاذ سیاستی قاطع در قبال جمهوری اسلامی» گفتگو شد.

در بیانیه این شورا که نسخه ای از آن برای صدای آمریکا ارسال شده است، خانم رجوی گفت «مردم ایران در قیام سراسری خود به روشنی و با صدای بلند خواست و اراده شان برای تغییر رژیم را اعلام کردند و نشان دادند به چيزی كمتر از سرنگونی اين رژيم رضايت نمی دهند. بنابر این، زمان آن رسیده که جهان به اين خواست احترام بگذارد و آلترناتيو دموكراتيک اين رژيم قرون وسطايی را به رسمت بشناسد.»

بر اساس این بیانیه، رودی جولیانی نیز با ستايش از تظاهرات اخیر مردم ایران گفت «نقش مجاهدین خلق در سازمان دادن این اعتراضات كه رهبر و رييس جمهوری رژيم مجبور به اعتراف به آن شدند، از مبين توانايی ها و ظرفيت های مقاومت ايران برای تغيير در ايران است.»

وی افزود «در ایران برخلاف سایر کشورهای منطقه یک آلترناتیو برای رژیم حاکم وجود دارد، به همين خاطر سرنگونی اين رژيم باعث گسترش صلح و آرامش در منطقه می شود چيزی كه رژيم ايران آن را قويا به خطر انداخته است.»

او حمایت خودش از مقاومت ایران تحت رهبری خانم رجوی برای تغییر رژیم و استقرار آزادی و دموکراسی را مورد تاکید مجدد قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیپلمات‌های اخراج شده روسیه از لندن راهی مسکو شدند

واکنش کارمندان سفارت روسیه در لندن به اخراج همکارانشان

سه اتوبوس حامل دیپلمات های روس و اعضای خانواده آنها لندن را ترک کردند تا راهی مسکو شوند.

اتوبوسها حامل حدود ۸۰ تن از دیپلمات های روسیه و اعضای خانواده آنها بودند که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، دستور اخراج آنها را داده بود.

اخراج آنها یکی از واکنش های دولت خانم می به مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روس و دخترش، یولیا در شهر سالزبری بریتانیا بود. آنها با یک نوع گاز اعصاب ساخت اتحاد جماهیر شوروی مسموم شدند.

دولت «ترزا می» روسیه را مسئول حمله می داند اما مسکو این اتهام را رد می کند.

روسیه اخراج دیپلمات های خود را با صدور دستور اخراج ۲۳ دیپلمات بریتانیایی تلافی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG