لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۵۴

سرخط خبرها

حکم اعدام برای «محمد ثلاث» درویش بازداشت شده: اقدام من عامدانه نبود

آقای ثلاث در دادگاه ضمن تاکید بر تحت فشار بودن، گفت در ماجرای اتوبوس و قتل سه مامور او عامدانه این کار را نکرده است.

درویشی که به اتهام زیر کردن و کشتن سه مامور انتظامی و بسیجی محاکمه می شود، از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد. این در حالی است که «محمد ثلاث» در دادگاه اتهام قتل عمد را رد کرد.

رسانه های ایران گزارش دادند «محمد ثلاث» از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی به جرم سه فقره قتل عمد و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض به اعدام محکوم شده است.

کمتر از یک ماه پیش در حاشیه حمله نیروی انتظامی به دراویش گنابادی در خیابان پاسداران، اعلام شد یک اتوبوس از روی ماموران رد شده که در این واقعه سه نفر کشته شدند. بعد از این بود که رسانه های حکومتی از یکی از دراویش به عنوان راننده اتوبوس نام بردند و بعد از سه جلسه دادگاه، اکنون رای دادگاه آقای ثلاث اعلام شده است.

در آخرین جلسه دادگاه آقای ثلاث با شکایت از رفتار پلیس گفت که عامدانه این قتل ها را انجام نداده است.
به گزارش ایلنا، وی در دفاعیات خود گفته بود: « من شکایتم از نیروی انتظامی را پیش کی باید ببرم؟ من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم. آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می‌زنم حتی شما را در این فاصله تار می‌بینم.
وی افزود: نه ازاعدام ناراحت می‌شوم و نه از بخشش خوشحال؛ زیرا باید به دارمکافات برگردم، اما این ۳نفر را به صورت عمدی زیر نکردم... روز حادثه اراده‌ام دست خودم نبود و اضطراب داشتم که آنها می‌خواهند حمله کنند. من پایم را روی گاز گرفتم تا رد کنم، افراد را ندیدم.

محاکمه آقای ثلاث در حالی است که پیشتر دیده بان حقوق بشر نسبت به روند برخورد با دراویش و محاکمه او بیانیه داده بود.

این نهاد بین المللی در گزارش خود نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای محمد ثلاث یکی از دراویش که به قتل سه سرباز نیروی انتظامی متهم شده، ابراز نگرانی کرده بود.

بازتاب حکم اعدام در فضای مجازی

حکم اعدام برای محمد ثلاث بازتاب هایی در فضای مجازی داشت.

در حالیکه خبرگزاری وابسته به سپاه این محاکمه را «یکی از کامل ترین پرونده های قضایی» نامید، متهم این پرونده قتل عمد را تکذیب کرد.

از سوی دیگر برخی در فضای مجازی به صدور حکم اعدام اعتراض داشتند.

برخی کاربران نیز نوشتند در حالیکه در اعتراضات گسترده دی ماه بیش از ۲۰ نفر کشته شدند، حکومت بدون توجه به عامل آن قتل ها، محمد ثلاث را محاکمه و سریعا به اعدام محکوم کرد.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بعد از مرگ ماموران در درگیری از دراویش به منزل یکی از کشته های بسیجی رفت و پس از آن بود که رسیدگی به پرونده محمد ثلاث سرعت یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیش از دیدار بن سلمان و ترامپ: عربستان توافق اتمی ایران را «معیوب» خواند

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی - آرشیو

یک روز پیش از دیدار ولیعهد عربستان سعودی با رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید، وزیر خارجه سعودی توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین شش قدرت جهانی و ایران را یک «توافق معیوب» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن، ضمن معیوب خواندن توافق اتمی وین گفت ریاض خواستار اعمال سیاست‌های سختگیرانه‌تری در برابر ایران است.

وی، که بعد از ظهر دوشنبه همراه با محمد بن سلمان ولیعهد جوان اما پرنفوذ سعودی وارد واشنگتن شد، در ادامه گفت که ما به دنبال راه‌هایی هستیم تا بتوانیم فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه را مهار کنیم.

روابط ریاض – از همپیمانان عمده واشنگتن در خاور میانه – با تهران در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده منطقه‌ای، به ویژه در مورد بحران سوریه و جنگ یمن، به شدت تیره شده است.

دیدار روز سه شنبه ولیعهد سعودی و رئیس جمهوری آمریکا در حالی صورت خواهد گرفت که پرزیدنت دونالد ترامپ نیز ضمن انتقاد از سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران، خواستار اصلاح توافق است.

عربستان و آمریکا فعالیت‌های ایران در خاور میانه را بی‌ثبات کننده می‌دانند و می‌گویند با اجرای توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ و لغو تحریم‌های هسته‌ای، ایران از امکانات بیشتری برای ادامه این فعالیت‌ها برخوردار است.

ایران این اتهام‌ها را رد کرده و در مقابل رقیب سنتی خود، یعنی عربستان سعودی، را به حمایت از گروه‌های جهادی سنی و دامن زدن به درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه متهم می‌کند؛ اتهامی که ریاض رد می‌کند.

با روی کار آمدن ملک سلمان و قدرت گرفتن عملی فرزند او، روابط این دو قدرت بزرگ مسلمان دچار تنش بیشتر شد و با حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی در ایران، ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، ولیعهد سعودی و هیات همراه او، علاوه بر دیدار با مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده، قرار است در نیویورک، کالیفرنیا و تگزاس با تجار آمریکایی نیز دیدار و گفت‌وگو کنند.

محمد بن سلمان پس از دیدار با پرزیدنت ترامپ، با گروهی از قانونگذاران کنگره نیز دیدار و احتمالا علاوه بر ایران درباره جنگ یمن نیز گفت‌وگو خواهد کرد. وی پیش از سفر به ایالات متحده، به بریتانیا رفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز «نگرانی عمیق» آمریکا از تحولات اخیر منطقه کردنشین عفرین در سوریه

یک عضو ارتش آزاد سوریه، گروه مخالف دمشق مورد حمایت ترکیه، با پائین کشیدن یک مجسمه در عفرین پرچم سوریه را در دست گرفته است.

به دنبال اعلام تصرف عفرین در شمال غرب سوریه توسط نیروهای ارتش ترکیه و متحدان سوری آن، ایالات متحده روز دوشنبه «نگرانی عمیق» خود را از تحولات اخیر در آن منطقه کردنشین ابراز کرد و از همه طرف‌های دخیل خواست امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت «ایالات متحده از همه بازیگران ذیربط در عملیاتی که در شمال‌ غرب (سوریه) در جریان است، از جمله ترکیه، روسیه و رژیم سوریه، می خواهد که امکان دسترسی سازمان‌های امدادرسان بین المللی به منطقه را فراهم کنند.»

دو ماه پس از آغاز عملیات نظامی «شاخه زیتون» ترکیه در مناطق شمالی سوریه، آنکارا روز یکشنبه اعلام کرد کنترل مرکز عفرین از اختیار کردها خارج شده و به دست ارتش ترکیه و همپیمانان آن، ارتش آزاد سوریه، در آمده است. با این حال، کردها می‌گویند هنوز در آن منطقه حضور دارند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه امروز خود، با تاکید بر این که ایالات متحده هیچ عملیات نظامی در آن منطقه ندارد، گفت واشنگتن از گزارش‌های ۴۸ ساعت گذشته درباره تحولات در عفرین «عمیقا» نگران است. آمریکا می‌گوید عملیات ارتش ترکیه جنگ علیه داعش را منحرف می‌کند.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق» در این مناطق با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که هم ترکیه و هم آمریکا آن را گروهی تروریستی می‌دانند – در ارتباط بوده و حضور آنها در امتداد مرزهای مشترک را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال گذشته علیه پیکارجویان افراطی داعش در حال جنگ بوده‌اند و در این جنگ از حمایت آمریکا نیز برخوردار هستند؛ امری که موجب اختلاف آنکارا با واشنگتن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رند پال سناتور جمهوریخواه می گوید به پمپئو و جینا هاسپل رای نمی‌دهد

«مایک پومپئو» رئیس کنونی «سیا» از سوی رئیس جمهوری آمریکا، نامزد وزارت خارجه و «جینا هاسپل» معاون کنونی سیا، نامزد ریاست این سازمان شده اند. اگر انتخاب خانم هاسپل در کنگره تصویب شود، او نخستین رئیس زن سازمان اطلاعات مرکزی در تاریخ هفتاد ساله آن خواهد بود.

سی ان ان گزارش داد این دو در سنا مخالفان جدی دموکرات دارند اما دست کم یک جمهوری خواه، یعنی رند پال، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی نیز با آنها مخالف است.

اما در مقابل، لیندسی گراهام از سناتورهای ارشد جمهوریخواه می گوید به رغم مخالفت ها با گزینه های رئیس جمهوری برای وزارت خارجه و سنا، هر دوی آنها رای می آورند.

آقای گراهام که سناتور کارولینای جنوبی است، به سی ان ان گفته مخالفت هایی با مایک پمپئو و جینا هاسپل وجود دارد اما آنها در نهایت رای خواهند آورد.

لیندسی گراهام درباره مخالفت رند پال گفته، او یک استثنا در میان قانونگذاران جمهوریخواه خواند.

آقای پال در دلیل مخالفت خود گفته، پمپئو حامی تغییردادن بعضی رژیم ها، در برخی کشورها، از راه تحریم های آمریکا است.

وی همچنین با انتخاب هاسپل نیز مخالف است چون می گوید او پرونده خوبی در ماجرای شکنجه بعضی از مظنونان به تروریسم در زندان های مخفی در کشور های خارجی ندارد.

جمهوریخواهان در سنای آمریکا، تنها دو رای بیشتر از دموکرات ها دارند اما تحلیلگران می گویند شانس پیروزی پمپئو و هاسپل زیاد است.

آقای گراهام درباره نامزد ریاست سازمان سیا، می گوید خانم هاسپل بسیار کارآمد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به افغانستان برای ارزیابی جنگ با تروریسم

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده - آرشیو

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده روز دوشنبه به منظور ارزیابی عملیات نظامی علیه تروریسم و گروه‌های افراطگرا در افغانستان و اطمینان دادن به مقام‌های افغان از تعهد واشنگتن به ارتقای نیروی هوایی این کشور، وارد افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «ژنرال جوزف دانفورد» به خبرنگاران همراه خود گفت در این سفر می‌خواهد درباره تدابیر و اقدامات مؤثر در کمپین ضدتروریسم تبادل نظر کند و ضمنا از اهداف ماه‌های آتی آگاه شود تا بر اساس آن، ائتلاف تحت رهبری آمریکا روشهای ارزیابی پیشرفت جنگ با تروریسم را تهیه کند.

او که از فوریه ۲۰۱۳ تا اوت ۲۰۱۴ فرماندهی نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی را در جنگ افغانستان بر عهده داشته است، خاطر نشان کرد که نیت اصلی او از این سفر ارزیابی شخصی از انتظاراتی است که در چند ماه آینده می‌تواند داشته باشد.

آقای دانفود گفت، می‌خواهم به ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان اطمینان دهم هر آنچه را در جنگ علیه تروریسم و افراطگرایی نیاز دارد، در اختیار خواهد داشت. جنگ افغانستان هفدهمین سال خود را سپری می‌کند.

سفر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا حدود یک هفته پس از سفر از پیش اعلام نشده جیم متیس وزیر دفاع آمریکا به فغانستان و گفت‌وگو با مقام‌های افغان برای وادار کردن طالبان به آمدن به پای میز مذاکره صورت می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارمند کنسولگری فرانسه در اسرائیل به اتهام «قاچاق سلاح» بازداشت شد

نمایی از ساختمان کنسولگری فرانسه در شهر اورشلیم، اسرائیل - ۱۹ مارس ۲۰۱۸

آژانس امنیت داخلی اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد یک کارمند کنسولگری فرانسه در اورشلیم را به اتهام قاچاق سلاح از نوار غزه به کرانه باختری بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از «شین بت»، فرد مظنون یک مرد ۲۳ ساله به نام «رومِین فرانک» است که در یک شبکه قاچاق فلسطینی فعالیت می‌کرد.

بنا بر اعلام این نهاد امنیتی اسرائیل، وی برای عبور از پست‌های ایست بازرسی در مرز‌های مشترک به شدت امنیتی با غزه، از خودروی دیپلماتیک خود استفاده می‌کرد.

به گفته شین بت، آقای فرانک برای منفعت مالی و کسب درآمد بیشتر این کار را می‌کرده و کارفرمای او، یعنی کنسولگری و دولت فرانسه، از این موضوع آگاه نبوده‌اند.

سفارت فرانسه در اسرئیل با انتشار بیانیه‌ای خبر بازداشت کارمند کنسولگری خود در اورشلیم را تایید کرده و گفته است این پرونده را «با درجه اهمیت بالا» در نظر می‌گیرد.

سفارت فرانسه فرانسه، بدون اشاره به جزئیات ارائه شده از سوی شین بت، گفت برای تحقیق بیشتر با مسئولان اسرائیلی و خانواده فرد بازداشت شده در ارتباط نزدیک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ضرب و جرح دو فعال مدنی در زندان شهرری

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشر ایران

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به ضرب و جرح آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی دو فعال مدنی زندانی در زندان شهر ری اعتراض کرده اند.

چهار گزارشگر ویژه در بیانیه ای که روز دوشنبه صادر کرده اند، می گویند تلاش کرده اند تا با مقامات جمهوری اسلامی ایران در این رابطه صحبت کنند اما نتیجه ای نداشته است.

این دو فعال مدنی از مدتی پیش زندانی هستند و در زندان با آنها بدرفتاری شده و به زندان های دیگر منتقل شده اند.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از چهار بهمن با کتک از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. این دو ۱۰ روز پس از آن در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.

گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در نامه روز دوشنبه خود خواسته اند این دو مدافع حقوق بشر و دیگر کسانی که بخاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز خود زندانی اند، فوری آزاد شوند.

این چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل می گویند عملکرد ایران در این زمینه، جوی ضد آزادی بیان ایجاد می کند و این موارد کاملاً نشان می دهد که آزار و اذیت و ارعاب فعالان مدافع حقوق بشر، سیاست آن کشور است.

آنها خواستار تحقیق فوری در مورد آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اولین پیغام پوتین بعد از پیروزی دوباره: مسکو خواهان حل و فصل اختلافات با غرب است

رئیس جمهوری روسیه که با پیروزی در انتخابات اخیر آن کشور برای یک دوره دیگر در کرملین باقی ماند، روز دوشنبه گفت مسکو خواهان مسابقه تسلحیاتی جدید نیست و می‌خواهد اختلافاتش را با کشورهای دیگر حل کند.

ولادیمر پوتین ۶۵ ساله و افسر پیشین سازمان اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی سابق، موفق شد در انتخابات روز یکشنبه هفت رقیب خود را به راحتی شکست دهد و برای چهارمین بار به مقام ریاست جمهوری روسیه برسد. رهبران کشورهای غربی هنوز درباره پیروزی او سکوت کرده اند و برخی نیز مثل وزیر خارجه تازه آلمان از این انتخابات انتقاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در نشستی با رقبای انتخاباتی خود در مسکو گفت کشورش خواستار یک مسابقه تسلیحاتی جدید با غرب نیست و هر اقدامی برای حل و فصل اختلافاتش با کشورهای دیگر را انجام خواهد داد.

آقای پوتین اضافه کرد که فدراسیون روسیه خواهان «گفت‌وگوهای سازنده» با شرکای بین المللی اش است، هر چند به اعتقاد او لازمه این کار آن است که دو طرفه باشد و طرف مقابل به روسیه احترام بگذارد.

روابط روسیه با کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، در سال‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – مانند بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا – به شدت رو به تیرگی گذاشته است.

به دنبال سوء قصد به یک جاسوس پیشین روس و دخترش در بریتانیا، روابط مسکو و لندن – همپیمان کلیدی واشنگتن در اروپا – نیز دچار تنش شده و دو طرف اقدام به اخراج دیپلمات‌های طرف مقابل از خاک خود کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود، همچنین بر لزوم وحدت همه گروه‌ها در کشور به منظور غلبه بر مشکلات اقتصادی، که چالش عمده دولت اوست و رقیبان انتخاباتی او بر آن تمرکز ویژه ای داشتند، تاکید کرد.

وی در حالی با حدود ۷۷ درصد آرای مأخوذه برنده انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ مارس ۲۰۱۸ روسیه شد که اقتصاد کشور، به دلیل تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در چند سال اخیر، با مشکل روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه یکروز بعد از حمله به مرکز شهر مرزی سوریه: حضور در عفرین دائمی نیست

یک عضو گروه شورشیان سوری همسو با ترکیه پرچم گروهش را در عفرین بلند کرده است، یک مجسمه کردها نیز در مرکز عفرین شکسته است.

ترکیه که همراه با نیروهای سوری مخالف دولت بشار اسد وارد شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه شده است، می گوید زمانی که «تروریست ها» از منطقه پاکسازی شوند، این شهر را به «مالکان واقعی» باز می گرداند.

ترکیه مخالف حضور گروه کردی «یگان مدافعان خلق» در شمال سوریه است و یک حمله نظامی را با پشتیبانی نیروهای سوری مخالف دولت سوریه، علیه آنها به راه انداخته است. دمشق نیز در واکنش به اقدام نظامی ترکیه، نیروهایی را به شمال سوریه برای مقابله با نظامیان ترکیه اعزام کرد.

اما روز یکشنبه ترکیه و شورشیان سوری همسو با آنکارا پس از هشت هفته درگیری با نیروهای یگان مدافع خلق، پرچم های خود را در عفرین برافراشتند.

یک معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت ترکیه «اشغالگر» نیست و قصد حضور دائمی در عفرین را ندارد.

دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، می گوید بیش از ۱۵۰ هزار نفر از مردم عفرین در جریان درگیری ها منطقه را ترک کرده اند. عفرین از مناطق آرام سوریه بود.

ترکیه می گوید «بیشتر» تسلیحاتی را که آمریکا در اختیار کردهای سوری قرار داده بود، پس از «فرار آنها» از عفرین به تصرف خود در آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش منفی رهبران برخی کشورها به پیروزی دوباره ولادیمیر پوتین

با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روسیه، که با هیچگونه شگفتی همراه نبود، ولادیمیر پوتین، پیروز این کارزار یکطرفه معرفی شد. برخی از کشورهای جهان از جمله آلمان و اوکراین این انتخابات را غیر عادلانه و غیرقانونی توصیف کردند.

آقای پوتین ۶۵ ساله و افسر پیشین سازمان اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی، بدون هیچ رقیب جدی، برای چهارمین بار به ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد. وی با این نتایج تا ۷۱ سالگی می تواند در مقام ریاست جمهوری باقی بماند

این نتایج با انتقادات اپوزیسیون در داخل روسیه و برخی از کشورهای جهان از جمله آلمان و اوکراین که بخشی از آن در اشغال روسیه است، مواجه شده است.

الکسی ناوالنی یکی از رهبران اپوزیسیون که از نامزدی در انتخابات منع شده بود، می گوید که از اعلام این نتایج، که با بی نظمی هایی در رای گیری همراه بسیار ناخرسند است.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین انتخابات روسیه را با توجه به اینکه بخشی از رای گیری آن در منطقه اشغال شده کریمه برگزار شد نامشروع دانست.

وی گفت: مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری فدراسیون روسیه، و برنده شدن فردی که انتخابش با رای گیری در منطقه اشغال شده کریمه ارتباط دارد مشکوک است. آنچه برگزار شد، تقلیدی مضحک از انتخابات دموکراتیک بود.

هایکو مَس وزیر خارجه جدید آلمان نیز انتخابات روسیه را ناعادلانه دانست. وی گفت: نتایج انتخابات روسیه هیچ تعجبی برای ما نداشت زیرا همه پیشاپیش انتظار چنین نتایجی را داشتند. نمی توان به این انتخابات، به هیچ شکلی، عنوان رقابت سیاسی عادلانه داد. این انتخابات در منطقه کریمه برگزار شد؛ مکانی که برخلاف قوانین بین المللی ضمیمه خاک روسیه شده و این برای ما غیرقابل قبول است.

گزارشهایی از تخلفات انتخاباتی نیز منتشر شده است، گرچه مقامات روسیه آنها را بی اهمیت دانسته اند، اما قول داده اند که به آنها رسیدگی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بغداد بعد از سه سال حقوق کارمندان اقلیم کردستان را پرداخت کرد

دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق و نچیروان بارزانی نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان در بغداد - آرشیو

برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ به این طرف، دولت عراق روز دوشنبه اعلام کرد مبلغی را برای پرداخت حقوق کارمندان دولت محلی اقلیم کردستان واریز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توافق روز دوشنبه دولت مرکزی بغداد و دولت محلی اقلیم نشان دهنده برداشتن یک گام دیگر رو به جلو در جهت عادی سازی روابط است.

با این حال، با وجود اعلام خبر واریز حقوق کارمندان دولت محلی اقلیم از سوی بغداد، هنوز تمامی جزئیات طرح بلندمدت واریز بودجه آن منطقه نهایی نشده است.

روابط بغداد و اربیل پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در روز سوم مهر ماه، که دولت حیدر العبادی خواستار توقف آن بود، رو به تیرگی گذاشت.

طبق قانون اساسی عراق منطقه کردستان ردیفی در بودجه کل کشور دارد، اما هماهنگی‌های پیشین برای پرداخت آن در سال ۲۰۱۴ و به دنبال حملات داعش به هم ریخت.

اختلافات دولت مرکزی با دولت محلی اقلیم بر سر درآمد حاصل از منابع نفت کرکوک در شمال عراق نیز به این مساله دامن زد و باعث شدن عدم واریز بودجه ادامه یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو به کابینه‌اش گفت ترامپ احتمالا در ماه مه از توافق با ایران خارج می‌شود

کانال ۱۰ خبر در اسراییل گزارش داد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، یکشنبه در گفتگو با اعضای کابینه اش درباره ملاقات اخیر خود با رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفته است که پرزیدنت ترامپ احتمالا در ماه مه توافق هسته ای ایران را ترک خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، هنگام گفتگوی نتانیاهو با ترامپ درباره برجام مایک پنس معاون رییس جمهور، جیم متیس وزیر دفاع، اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی، جان کلی رییس دفتر رییس جمهور، و رکس تیلرسون وزیر خارجه اکنون برکنار شده حضور داشتند.

ظاهرا نتانیاهو به وزیران خود گفته است: «معتقدم ترامپ در آستانه لغو قرارداد هسته ای است. رییس جمهوری آمریکا در حضور کارکنان و مقام های ارشد دولت خود به من گفت که اگر تغییر چشمگیری رخ ندهد، توافق هسته ای را ترک خواهد کرد.»

به گزارش وبسایت خبری اکسیوس، ترامپ به نخست وزیر اسراییل گفته بود خواستار «تغییراتی چشمگیر» در توافق هسته ای شده و عهد کرده است اگر کشورهای اروپایی آن را اصلاح نکنند از توافق دوره اوباما با ایران خارج شود. در این گزارش از مقام های اسراییلی نقل شده که رییس جمهوری آمریکا گفته است تا کنون آلمان، فرانسه و بریتانیا فقط «تغییراتی ظاهری» را پیشنهاد کرده اند.

دولت ترامپ خواسته است تاریخ انقضای بعضی مفاد برجام دائمی شده، ممنوعیت آزمایش موشک های بالیستیک به توافق اضافه شود و دسترسی بازرسان به سایت های نظامی ایران افزایش پیدا کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارمند کنسولگری فرانسه در اسرائیل به قاچاق سلاح برای حماس متهم شد

ساختمان کنسولگری فرانسه در اورشلیم

اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که یک شهروند فرانسوی کارمند کنسولگری فرانسه در اورشلیم را به ظن قاچاق اسلحه برای گروه حماس، بازداشت کرده است.

اسرائیل می گوید این فرد با خودروی دیپلماتیک، از غزه که در کنترل حماس است برای فلسطینی های ساکن اراضی اشعالی کرانه باختری سلاح می برده است.

رومین فرانک، ۲۳ ساله، از ۱۵ فوریه در بازداشت است و به قاچاق ۷۰ قبضه سلاح کمری، و دو قبضه تفنگ تهاجمی متهم است.

سازمان امنیتی اسرائیلی «شین بت» می گوید کارمند کنسولگری فرانسه او این تعداد سلاح را طی دست کم پنج مورد سفر قاچاق کرده است.

بیانیه شین بت می گوید رومین فرانک این کار را برای کسب پول و بدون اطلاع مدیرانش انجام داده است.

یک مقام شین بت به رویترز گفته است که گمان نمی رود متهم انگیزه های ایدئولوژیک برای چنین کاری داشته است.

یک سخنگوی سفارت فرانسه در تل آویو گفته است فرانسه این پرونده را با جدیت و با همکاری با مقامات اسرائیلی پیگیری می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش رویترز از پیشنهاد اروپا به پرزیدنت ترامپ: ایران را تحریم کنید اما در برجام بمانید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حدود دو ماه، تا دوازدهم ماه مه آینده، به کشورهای اروپایی امضاء کننده توافق اتمی با ایران موسوم به برجام مهلت داده است «نقایص» این توافق را اصلاح کنند که در غیر اینصورت به گفته او آمریکا از برجام خارج خواهد شد. با این حال برخی منابع می گویند اتحادیه اروپا پیشنهاد جدیدی برای پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران مطرح کرده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به سندی که می گوید محرمانه است، از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام خبر داده است تا با وضع تحریم های جدیدی برای دخالت ایران در سوریه و برنامه موشک بالستیک ایران، پرزیدنت ترامپ را برای حفظ برجام ترغیب کنند.

فرانسه: فشار بر ایران

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که دو هفته پیش به تهران سفر کرده بود از اتحادیه اروپا در روز دوشنبه خواست که تحریم های سختی را علیه ایران به خاطر برنامه موشکی و دخالت این کشور در جنگ داخلی سوریه اعمال کند. او که برای دیدار با همتایان اروپایی خود وارد بروکسل شده است، این سخنان را به خبرنگاران اعلام کرد.

ژان ایو لودریان گفت مصمم هستیم که اطمینان یابیم توافق وین (توافق هسته ای با ایران) محترم شمرده می شود.

وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه گفت باید به توافق اتمی با ایران احترام گذاشت اما، عملکرد ایران در تولید موشک های بالستیک و نقش سئوال برانگیز تهران در خاورمیانه، نباید از توافق بیرون بماند.

رویترز می گوید در این سند به انتقال موشک های ایران به سوریه و همچنین انتقال دانش فنی برای تولید آنها در سوریه و به انتقال موشک ها به حوثی ها در یمن و حزب الله لبنان اشاره شده است.

موضع آمریکا

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییرات مورد نظر که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

رایزنی اروپایی ها

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بدون اشاره به چنین سندی گفت هیچ پیشنهاد رسمی برای وضع تحریم های جدید علیه ایران ارائه نشده است: «هیچ پیشنهادی برای تحریم های بیشتر علیه ایران وجود ندارد. تمرکز امروز ما بر ادامه اجرای کامل توافق اتمی است. سه کشور امضاء کننده و همچنین، روسیه، چین، آمریکا و ایران، دو روز قبل بر اجرای توافق که اکنون در حال اجراست تاکید کردند و باید به اجرای آن متعهد باشند.»

خانم موگرینی همچنین در باره دخالت ایران در سوریه گفت: از ایران، روسیه و ترکیه می خواهد به وعده خود برای تنش زدایی در مناطق مشخص شده در سوریه عمل کنند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن تاکید بر اجرای برجام گفت اتحادیه اروپا به تبادل نظر با آمریکا ادامه می دهد: «امروز می خواهیم در باره توافق اتمی و اجرای کامل آن گفتگو کنیم و معتقدیم منافع بسیاری برایمان دارد. اما، موضوع دشوار این است که ما با همکاران فرانسوی و بریتانیایی خود در حال تبادل نظر با آمریکا هستیم و باید در باره تصمیم آمریکا گفتگو کنیم. با این حال، ما برای اجرای توافق، همانگونه که تعریف شده است، تلاش می کنیم.»

در همین حال، شرکت انرژی فرانسوی توتال، برای کسب معافیت از احیای احتمالی تحریم های هسته ای علیه ایران تلاش می کند که بتواند قرارداد ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری توسعه میدان گاز پارس جنوبی در ایران را وارد مرحله اجرایی کند.

مدیر اجرایی توتال گفته است اگر رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به ادامه تعلیق تحریم ها بگیرد، توتال برای اجرای قرارداد اقدام خواهد کرد و اگر تصمیم به احیای تحریم ها بگیرد، آن وقت، توتال برای کسب معافیت از آن اقدام خواهد کرد.

اعلام پیروزی پوتین در بحبوحه ادعای تقلب‌ها در رای گیری

در پایان رای گیری سراسری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در روز یکشنبه اعلام شد ولادیمیر پوتین برای چهارمین دور با اکثریت قابل توجه پیروز انتخابات بوده است. این درحالی است که یکی از رقیبان پوتین از «انتخابات کثیف» سخن گفته است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در انتخابات، ۷ نفر با آقای پوتین رقابت می کردند اما از همان آغاز معلوم بود که هیچ کدام شانس پیروزی بر حریف را ندارند. تنها رقیبی که می توانست برای پوتین خطرناک باشد، الکسی ناوالنی بود پیش از انتخابات به اتهام اختلاس محاکمه و محکوم شد.

پس از «ژوزف استالین» دیکتاتور دوران شوروی، در تاریخ صد ساله روسیه پوتین تنها دولتمردی است که توانسته است مدتی طولانی بر کشور پهناور روسیه حکومت کند.

پوتین یکشنبه شب حتی منتظر نماند تا نتیجه رای گیری اعلام شود و در جمع طرفدارانش که پرچم های روسیه را تکان می دادند، به عنوان پیروز انتخابات سخنرانی کرد. طرفداران پوتین سالگرد الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه در ۴ سال پیش را در میدان سرخ مسکو جشن گرفته بودند.

پوتین گفت مردم روسیه با در نظر گرفتن آنچه در چند سال گذشته انجام شده به او رای داده اند.

کمیسیون انتخاباتی اعلام کرد پوتین ۷۵.۵ در صد آرا را کسب کرده و نزدیکترین رقیب وی از حزب کمونیست، پاول گرودینین، ۱۱.۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. وی انتخابات روز یکشنبه را «کثیف ترین انتخابات تاریخ روسیه» توصیف کرد.

گزارش ها از پرکردن تقلبی صندوق ها در گوشه و کنار روسیه حکایت دارد اما «اِما پامفیلوونا» رئیس کمیسیون انتخاباتی با ناچیز شمردن تقلب ها، گفته است به همه موارد تخلف رسیدگی خواهد شد.

یک ناظر از پارلمان اروپائی هم به صدای آمریکا گفته است حکومت روسیه به هدف های خود رسید.

اکثر رقیبان پوتین مورد تایید کرملین بودند تا بتوان به انتخابات جنبه مشروعیت داد.

نایب رئیس کمیسیون انتخاباتی روسیه با رد هر نوع تقلب در انتخابات یکشنبه ادعا کرده است که روسیه شفاف ترین انتخابات دنیا را برگزار کرده است.

بنا به آمار ارئه شده ۱۰۹ میلیون شهروند روسیه یعنی اندکی بالاتر از ۷۰ در صد کل جمعیت در انتخابات شرکت داشته اند.

از سال ۱۹۹۹ در پی کناره گیری بوریس یلتسین، ولادیمیر پوتین جای وی را گرفت و در این مدت به جز یک دوره ۵ ساله که نخست وزیر بود، ریاست جمهوری روسیه را برعهده داشته است.

تا کنون تنها سران کشورها ی چین، ایران، ونزوئلا و روسیه سفید پیروزی پوتین را تبریک گفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پسران استاد دانشگاه فوت شده در زندان: ما فقط خواهان حقیقت هستیم

کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که در ایران در زندان به طرز مشکوکی درگذشت.

واکنش ها به مرگ مشکوک کاووس سید امامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی در ایران همچنان ادامه دارد.

وبسایت شبکه خبری سی ان ان در گزارشی نوشت: پدرشان زندانی شد و در زندان در ایران جان سپرد. می گویند جلوی خروج مادرشان از ایران را گرفته اند. رامین و مهران سید امامی، اکنون خارج از ایران، در گفتگویی با سی ان ان، می گویند تلاش می کنند مادرشان را از ایران بیرون آورده و سر در بیاورند بر سر پدرشان در زندان اوین چه گذشت.

کاووس سید امامی، فعال محیط زیست ایرانی کانادایی، چهارم بهمن ماه، به اتهام جاسوسی بازداشت شد و دو هفته بعد در زندان فوت کرد. قوه قضاییه ایران می گوید سید امامی ۶۳ ساله در زندان خودکشی کرد.

پسران او در مصاحبه ای با کریستین امان پور اصرار دارند پدرشان بی گناه بود و شک دارند پدرشان خودش را کشته باشد.

مهران می گوید: «کسی که چنین عاشق زندگی و خانواده بود و تنها چند هفته قبل با سگ هایش به کوهپیمایی رفته بود... این که به ناگاه تصمیم به گرفتن جان خودش بگیرد بی معنی است.»

مقامات مسول در ایران ویدیویی از دوربین نگهبانی سلول های زندان به رامین نشان دادند که باعث طرح پرسش های بیشتری درباره شرایط حول و حوش مرگ پدرش شد. او می گوید پدرش را دیده که وارد یک دستشویی در فضای مجاور سلول می شود و کارکنان زندان هشت ساعت بعد او را پیدا می کنند.

رامین به امانپور می گوید: «اگر او زندانی چنان مهمی بود، چطور زیر نظر نبوده است؟ اگر با دیگر افرادی که در اوین زندانی بوده اند صحبت کنید می گویند... پیش از آن که دست به اقدامی سوء ظن برانگیز بزنید آن ها به سلول یورش آورده و مانع شما می شوند.»

رامین که می کوشد جلوی اشک هایش را بگیرد، توضیح می دهد چگونه مریم ممبینی، مادر او، از مرگ همسرش مطلع شد.

رامین همچنین می گوید: «خانه ما دو بار مورد یورش ماموران قرار گرفت. احتمالا دستگاه استراق سمع در خانه کار گذاشته اند. ما از افرادی خطرناک پیام های تهدید آمیز دریافت می کردیم. در خیابان به من تنه می زدند و می گفتند تو را زیر نظر داریم.»

مهران لحظه بازداشت موقت مادرشان در فرودگاه هنگام خروج از ایران را به خاطر می آورد: «در آخرین لحظه درست قبل از این که سوار هواپیما بشویم، ناگهان کسی آمد و اسم مادرم را صدا زد و ما فورا فهمیدیم وضع خراب شد. به ما گفتند یک دقیقه وقت دارید تصمیم بگیرید بدون مادرتان کشور را ترک کنید یا با هم بمانید. مادرم از ما مرتب خواهش می کرد برویم».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کورکر: بعید می‌دانم ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند

سرنوشت توافق اتمی موسوم به برجام، که آمریکا می‌گوید برنامه‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران روح آن را نقض کرده است، از جمله موضوع های مورد بحث و گمانه زنی در برنامه گزارش‌های خبری یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا بود.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا ، یکشنبه 27 اسفند به این برنامه در شبکه خبری سی بی اس آمریکا، گفت که بعید می‌داند پرزیدنت ترامپ تعلیق تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران را تمدید کند.

پرزیدنت ترامپ باید حدود دوماه دیگر، در دوازدهم ماه مه، تصمیمش را برای تمدید تعلیق تحریم ها یا خودداری از آن اعلام کند.

پرزیدنت ترامپ، آخرین باری که تمدید تعلیق‌ها را اعلام کرد گفت که این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می دهد و از کنگره آمریکا و متحدان اروپایی خواست که برای رفع نقایص برجام اقدام کنند.

برایان هوک ، سرپرست هیئت اعزامی آمریکا به نشست دوره ای بررسی برجام که دو روز قبل در وین برگزار شد، گفت که با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان مذاکرات خوبی داشته و بر موضع آمریکا برای رفع نقایص برجام، به ویژه گنجاندن ممنوعیت فعالیت‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

او گفت: « توافق برجام صرفا به مساله اتمی ایران می پردازد که پاسخگوی مقابله با دیگر تهدیدهای ایران نیست. بنابراین از جمله تغییراتی که ما به همراه شرکای اروپاییمان خواستار اعمال آنهابه عنوان متمم در توافق جدید هستیم تعامل با برنامه موشک بالیستیک است که باید از ابتدا در برجام گنجانده می‌شد.»

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ترغیب پرزیدنت ترامپ به حفظ برجام، پیشنهاد داده اند که تحریم‌های جدیدی در واکنش به برنامه موشک بالستیک ایران و نقش جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه وضع شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران فولاد اهواز بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند

یکی از تجمع های کارگران فولاد اهواز

صدها نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز در واپسین روزهای سال به تجمع‌های اعتراضی خود ادامه دادند.

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که کارگران روز یکشنبه ۲۷ اسفند بار دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و خواستار دریافت حقوق معوق و تعیین تکلیف خود شدند.

در پی این تجمع‌ها، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، وعده داد که حقوق دی، بهمن به همراه عیدی کارگران گروه ملی فولاد طی دو روز آینده پرداخت شود.

تصاویر و گزارش‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیز از راهپیمایی کارگران این کارخانه در اهواز و تجمع آنان مقابل استانداری خوزستان در روز شنبه حکایت داشت. یکی از کارگران معترض نیز در جریان راهپیمایی شنبه در برخورد با یک خودروی پراید دچار حادثه شد.

​این چندمین بار است که کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به تجمع اعتراضی می زنند. اوایل اسفند ماه نیز صدها کارگران این کارخانه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار پایان دادن به مشکلاتشان شدند.

این کارگران حضور خود در تجمع را به نمایندگی از حدود ۴ هزار کارگر این کارخانه اعلام کردند و گفتند مطالبات آنها سه ماه حقوق عقب افتاده و عیدی و پاداش است.

آنها در مراسم نماز جمعه اهواز تجمع کرده و با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد.

تجمع های صنفی و کارگری در حالی برگزار می شود که در جریان اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در شهرهای ایران، بسیاری از معترضان به مشکلات شدید اقتصادی، بیکاری و فساد مالی مرتبط با دستگاه‌های حکومتی اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موضع مشترک آمریکا و عربستان در قبال ایران، در کانون مذاکرات بن سلمان در واشنگتن

گفت و گوی پرزیدنت ترامپ با بن سلمان در سفر سال گذشته ولیعهد عربستان

مواضع مشترک آمریکا و عربستان سعودی در مورد جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سفر پیش روی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به واشنگتن و دیدار او با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید قرار دارد.

در این سفر که روز سه شنبه ۲۹ اسفند صورت می‌گیرد، گسترش مناسبات دو جانبه در زمینه‌های مختلف از جمله مبادلات تجاری و فروش‌های تسلیحاتی نیز بخشی دیگر از مذاکرات و تبادل نظرها را تشکیل می‌دهد.

محمد بن سلمان در برخورد با جمهوری اسلامی ایران مواضع مشترکی با پرزیدنت ترامپ دارد. هر دو نگران نقایص توافق اتمی موسوم به برجام هستند. پرزیدنت ترامپ می‌گوید محدودیت‌های تعریف شده در این توافق موقتی است و پس از سپری شدن دوره آنها تهران برای تولید سلاح اتمی با محدودیتی روبرو نیست.

محمد بن سلمان نیز در آستانه دیدارش با پرزیدنت ترامپ در مصاحبه ای با برنامه تلویزیونی شبکه سی بی اس آمریکا موسوم به شصت دقیقه هشدار داد در صورتی که جمهوری اسلامی ایران موفق به تولید بمب اتمی شود عربستان سعودی نیز در همان مسیر گام بر می دارد.

محمد بن سلمان در همین مصاحبه آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را با هیتلر مقایسه کرد.

او گفت: «او (خامنه ای) می خواهد، همانند هیتلر نفوذش را گسترش دهد. بسیاری از کشورهای اروپایی و جهان در ابتدا درک نمی‌کردند هیتلر تا چه حد می تواند خطرناک باشد. نمی‌خواهیم همان اتفاق در خاورمیانه رخ دهد.»

محمد بن سلمان، در واکنش به آن چه رقابت ریاض و تهران توصیف می شود، گفت که ایران در اندازه‌ای نیست که رقیب به حساب آید.

محمد بن سلمان تنها رهبر سعودی در یک دهه گذشته است که با رسانه های آمریکایی مصاحبه کرده است.

بن سلمان درباره تحولاتی نیز که به ابتکار او در سیاست داخلی و خارجی عربستان رخ داده است با پرزیدنت ترامپ گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد. از جمله دادن اجازه رانندگی به زنان ، مبارزه علیه فساد که نمونه آن بازداشت ده ها تاجر و مقام رسمی بود، که برخی آن را پاکسازی رقبا توصیف کرده اند.

در سیاست خارجی، دخالت نظامی ریاض علیه حوثی‌های مورد حمایت تهران در یمن و تنش با قطر در کانون گفتگوهای بن سلمان با پرزیدنت ترامپ خواهد بود.

به گفته کارشناسان، سیاست داخلی و خارجی ریاض در راستای منافع امنیتی آمریکاست.

دولت پرزیدنت ترامپ می‌خواهد در ماه‌های آینده در واشنگتن میزبان نشست شش عضو شورای همکاری کشورهای خلیج فارس باشد، اما برگزاری این نشست به علت ادامه تنش با قطر با چالش روبروست.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی پیشتر قطر را به تامین منابع مالی برای تروریسم و روابط دوستانه با ایران متهم کرده اند که منجر به محاصره دریایی و هوایی قطر شد.

پرزیدنت ترامپ سال گذشته در اولین سفر خارجی خود در مقام رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی رفت. او در جریان آن سفر از امضای قراردادهایی دو جانبه به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار خبر داد، از جمله قراردادی صد و ده میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی برای مقابله با آنچه که تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران و اسلام گرایان افراطی خوانده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شهر عفرین به کنترل ارتش آزاد سوریه در آمد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد ارتش ترکیه با کمک شبه نظامیان سوری مورد حمایت آن کشور، مرکز شهر عفرین در شمال سوریه را به کنترل خود درآورده اند.

سخنگوی شبه نظامیان کرد سوریه نیز روز یکشنبه ۲۷ اسفند اعلام کردند که این شبه نظامیان به منظور جلوگیری از «خونریزی بیشتر» از مقابله با ارتش ترکیه خودداری کرده اند.

ارتش ترکیه تصاویری را منتشر کرده است که به اهتراز درآمدن پرچم آن کشور بر فراز ساختمان شورای شهر عفرین را نشان می دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در شهر دویست هزار نفر «چینک قلعه» در نزدیکی تنگه داردانل اعلام کرد: «می‌خواهم خبر خوبی را به شما بدهم. ساعت هشت و نیم صبح امروز ارتش آزاد سوریه با حمایت نیروهای ترکیه مرکز شهر عفرین را به کنترل درآوردند. هم اکنون عفرین به صورت نمادی از صلح و امنیت درآمده و پرچم ترکیه و ارتش آزاد سوریه نیز در آن شهر به اهتزاز درآمده است.»

کمی پیش از ورود ارتش ترکیه به شهر عفرین، شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه که از اعراب سوری تشکیل شده اند، و آنکارا از آنان حمایت می کند بدون درگیری با یگان‌های مدافع خلق کرد که آن ناحیه را کنترل می کردند، شهر عفرین را به تصرف درآوردند.

مقام های کرد سوریه می گویند عملیات تهاجمی ارتش ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که از دو ماه پیش و با نام «شاخه زیتون» آغاز شده به آوارگی بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر از ساکنان آن منطقه منجر شده است.

در همین حال، به گزارش روزنامه حریت چاپ ترکیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور تاکید کرده پیشروی نیروهای آنکارا و حامیان آن تا شهر کردنشین منبج در شمال سوریه ادامه خواهد یافت؛ شهری در یکصد و چهل کیلومتری شرق شهر عفرین که محل استقرار سرفرماندهی مستشاران نظامی آمریکا در سوریه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

انتخابات روسیه روز یکشنبه ۲۷ اسفند آغاز شد و مردم روسیه برای انتخاب رئیس جمهوری آن کشور به پای صندوق های رای رفتند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، در مسکو رای خود را به صندوق انداخت.

ولادیمیر پوتین و هفت نامزد دیگر در این انتخابات رقابت می کنند ولی انتظار می رود پیروزی نصیب آقای پوتین بشود که برای چهارمین دوره شش ساله ریاست جمهوری اش در این انتخابات شرکت می کند.

حدود ۱۰۹ میلیون نفر در روسیه واجد شرایط رأی دادن هستند و یک شرکت نظرسنجی دولتی پیش بینی میکند که ۷۱ درصد از این افراد در رای گیری شرکت کنند. نظرسنجی ها حاکیست بیش از پنجاه درصد شرکت کنندگان انتخابات روز یکشنبه به ولادیمیر پوتین رای خواهند داد.

انتخابات روسیه در یازده محدوده زمانی مختلف، از شرقی ترین مناطق آن کشور گرفته تا کالینینگراد در حوزه بالتیک برگزار می شود.

گروه ضدّ فساد وابسته به الکسی ناوالنی، رهبر اوپوزیسیون، روز یکشنبه از وجود بی نظمی هایی در اماکن رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور گزارش داد. این گروه و نیز بسیاری از ناظران مستقلّ انتخابات و فعّالان مدّعی شده اند که موارد متعدّدی از ارائ چندین رأی از سوی یک نفر و بینظمی های دیگر مشاهده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسفندیار رحیم مشایی، معاون و رئیس دفتر احمدی نژاد در دولت، بازداشت شد

اسفندیار رحیم مشایی(راست) در کنار احمدی نژاد

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و از نزدیکان او، در پی اظهار نظرهای تند علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، دستگیر شد.

به گزارش سایت دولت بهار که اخبار محمود احمدی نژاد و نزدیکان او را منتشر می‌کند، آقای مشایی روز شنبه ۲۶ اسفند در منزل حمید بقایی معاون دیگر آقای احمدی نژاد دستگیر شد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز تایید کرد که بازداشت آقای مشایی بنا به دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران و «به منظور تحقیقات» صورت گرفته است.

«برخوردها با نزدیکان آقای احمدی نژاد در حالیست که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در هفته‌های اخیر پیش‌بینی کرد که درگیری‌های فزاینده میان سیاستمداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

چند روز پیش از بازداشت آقای مشایی، حکم دادگاه مبنی بر ۱۵ سال زندان و شلاق حمید بقایی، معاون دیگر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری، به اجرا گذاشته شد. در پی بازداشت آقای بقایی برای سپری کردن حکم دادگاه، اسفندیار رحیم مشایی در حرکتی اعتراضی حکم دادگاه را مقابل سفارت انگلیس آتش زد.

مهران عبدالله‌پور، وکیل آقای مشایی، به خبرگزاری صدا و سیما گفت که موکلش به علت آتش زدن این حکم در مقابل سفارت بریتانیا بازداشت شده است.

آقای احمدی نژاد و نزدیکان او پرونده های قضایی علیه خود را سیاسی دانسته و انتقادات تندی علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و رئیس آن، صادق لاریجانی عنوان کرده اند.

رئیس جمهوری پیشین ایران در واکنش به بازداشت آقای مشایی طی بیانیه‌ای خواستار آزادی او شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شد

تداوم حبس آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو فعال حقوق بشر در زندان قرچک، و آنچه که «رفتار ظالمانه و غیرانسانی» خوانده شده واکنش پی‌یر آنتونیو پانزری رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا را در پی داشته است.

آقای پانزری با بیان اینکه سازمان‌های معتبر حقوق بشری آنها را زندانی وجدان انسانی خود می‌دانند و معتقدند این دو تن به‌خاطر فعالیت صلح‌آمیز حقوق بشری خود حکم‌های طولانی زندان را می‌گذرانند، از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران خواسته است بدون هیچ قید و شرطی این دو زن زندانی را آزاد کنند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی بیش از چهل روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد و همسرش آرش صادقی که او هم در زندان گوهردشت کرج محبوس است جمعه ۲۵ اسفند، یکروز پیش از واکنش آقای پانزری، با صدور نامه سرگشاده ای از همه وجدانهای بیدار خواسته است صدای گلرخ و آتنا باشند.

یک هفته پیش از واکنش رئیس کمیسیون حقوق بشر اروپا، عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد جدی از وضعیت نگهداری آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال حقوق بشر، در شرایط نامناسب و غیربهداشتی در زندان قرچک ورامین، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی‌درنگ آنها شده است.

فیلیپ لوتر، در این بیانیه که شنبه ۱۹ اسفند منتشر شد مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در این بیانیه اعلام کرد رفتارهای خشن تحقیرآمیز و غیرانسانی با آتنا و گلرخ ما را بشدت نگران کرده است.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از چهار بهمن با کتک از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند این دو ۱۰ روز پس از آن در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، در مورد وضعیت دخترش و گلرخ ایرایی به صدای آمریکا گفت که خانواده های این دو زندانی به شدت نگران سلامتی آنها هستند. او گفت که تماس‌های تلفنی این دو زندانی به هفته‌ای یکبار در حضور ماموران محدود شده است. به گفته مادر آتنا دائمی، گلرخ ایرایی از نظر سلامتی در وضعیت بدی به سر می برد و بیش از ۱۱ کیلو از وزن خود را از دست داده است.

اواخر بهمن ماه در پی درخواست چندین فعال حقوق بشر، آتنا دائمی در زندان قرچک به اعتصاب غذای خود پایان داد و گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز اعلام کرد به اعتصاب غذای خشک یعنی خودداری از نوشیدن مایعات پایان می دهد اما همچنان به نشانه اعتراض به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.

گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان همچنان متهمان اصلی انفجار سفارت اسرائیل در آرژانتین

یادبود قربانیان انفجاز مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین

مردم و جامعه یهودیان آرژانتین، در بیست و ششمین سالگرد بمبگذاری در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس، یاد قربانیان این حمله تروریستی را گرامی داشتند و خواستار پیگیری جدی در مجازات عاملان آن شدند.

۲۶ سال از کشته شدن ۲۲ نفر در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس گذشته است و خانواده قربانیان، که روز جمعه ۲۵ اسفند در «مرکز ملی یادمان و حقوق بشر» آرژانتین گرد آمده بودند، همچنان خواستار پگیری تحقیقات و شناسایی عاملان و آمران این جنایت هولناک هستند. آنها ایران و حزب الله را متهم اصلی در این قضیه می دانند و می گویند، روی کار آمدن دولت جدید، آنها را به دادخواهی امیدوار کرده است.

والدو ولف، قائم مقام هیئت نمایندگی جامعه یهودیان آرژانتین در این مراسم گفت: «دولت فعلی، دولتی است که پیمان همکاری و یادداشت تفاهم امضا شده با ایران را دور انداخته است. دولتی است که استقلال را به قوه قضاییه برگردانده تا بتواند با آزادی کامل درباره امضای این پیمان و وضعیت قاضی آلبرتو نیسمان، تحقیق کند. بمب گذاری در سفارت نیز جدا از روند کلی این اتفاقات نیست و ما می‌دانیم که حزب الله لبنان با پشتیبانی و حمایت ایران در این کار نقش داشته است.»

علاوه بر دست داشتن در انفجار سفارت، دولت آرژانتین تاکنون سه بار به صورت رسمی، ایران را مسئول انفجار تروریستی آمیا، مرکز همیاری یهودیان در سال ۱۹۹۴ معرفی کرده است و دادستانی آرژانتین نیز در اکتبر ۲۰۰۶ پس از ۱۲ سال تحقیقات دامنه‌دار، علیه مقامات ایران و حزب الله کیفرخواستی صادر کرده است. این اتهامات همواره از سوی ایران رد شده است. با اینهمه، خانواده قربانیان و گابریلا میچتی، معاون رئیس جمهور آرژانتین که نماینده جامعه یهودیان نیز هست خواهان روشن شدن نتیحه تحقیقات هستند.

معاون رئیس جمهور آرژانتین در این مورد گفت: «اجازه دهید هفدهم ماه مارس نه فقط دردی عمیق را در جانمان بنشاند، بلکه انگیزه و توانی را فراهم کند که ذره ذره، و آهسته و پیوسته، سنگ روی سنگ بگذاریم و مسیری را بسازیم که به منجر تحقق عدالت و بسط و گسترش ارزش هایی شود که جامعه ما را بیش از ۱۵۰ سال متحد نگاه داشته است.»

این نخستین بار است که مراسم یادبود قربانیان سفارت در محلی دیگر و در مرکز ملی یادمان حقوق بشر آرژانتین، برگزار می شود. مرکز ملی یادمان حقوق بشر آرژانتین بر زمینی بنا شده که پیشتر مدرسه نیروی دریایی بود، اما شهرت آن به دلیل استقرار بازداشتگاه های مخفی شکنجه گاه های مخوف، در دوران دیکتاتوری نظامیان آرژانتین است، که بعدها برملا شد و عاملان آن به دست عدالت سپرده شدند. و حالا خانواده های قربانیان امیدوارند، انتخاب نمادین این محل برای برگزاری، نشانی برای روشن شدن جزئیات پرونده بمب گذاری هایی شود که موجب قتل عزیزان شان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمع های کارگری در آخرین روزهای سال؛ کارگران فولاد در اهواز راهپیمایی کردند

تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

گزارشها از ایران حاکی از تداوم اعتراضات کارگری در ایران در آخرین روزهای سال ۹۶ است.

تصاویر و اخباری که شنبه ۲۶ اسفند در شبکه های اجتماعی منتشر شده است نشان میدهد که صدها کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

تصاویر، کارگران این کارخانه را نشان می‌دهد که در اهواز راهپیمایی کرده و مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. یکی از کارگران معترض نیز در جریان راهپیمایی شنبه در برخورد با یک خودروی پراید دچار حادثه شد.

این چندمین بار است که کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به تجمع اعتراضی می زنند. اوایل اسفند ماه نیز صدها کارگر این کارخانه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار پایان دادن به مشکلاتشان شدند.

این کارگران که حضور خود در تجمع را به نمایندگی از حدود ۴ هزار کارگر این کارخانه اعلام کردند، گفتند که مطالبات آنها سه ماه حقوق عقب افتاده و عیدی و پاداش است.

آنها در مراسم نماز جمعه اهواز تجمع کرده و با بلند کردن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد.

تجمع های صنفی و کارگری در حالی برگزار می شود که در جریان اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در شهرهای ایران، بسیاری از معترضان به مشکلات شدید اقتصادی، بیکاری و فساد مالی مرتبط با دستگاه‌های حکومتی اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه ۲۳ دیپلمات بریتانیایی را اخراج می کند

دولت روسیه اعلام کرد ۲۳دیپلمات بریتانیایی را از آن کشور اخراج می کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز شنبه ۲۶ اسفند گفت که کشورش دستور تعطیل شدن یک نهاد دولتی به نام شورای بریتانیا را صادر کرده که سازمانی برای همکاریهای فرهنگی و علمی است.

اختلاف اخیر لندن و مسکو بر سر ترور بیولوژیک جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا به وجود آمده است. به دنبال همکاری نکردن روسیه، بریتانیا روز چهارشنبه دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه از بریتانیا را صادر کرد.

بریتانیا می‌گوید برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری انگلستان، از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه استفاده شده است.

دولت روسیه پیشتر دخالت در این ماجرا را رد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود

پرزیدنت ترامپ ، هفته آینده ، میزبان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در واشنگتن خواهد بود. دیدار ولیعهد عربستان از آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که رقابت تنش آلود بین ریاض و تهران تشدید شده است.

محمد بن سلمان می خواهد در دیدارش از آمریکا، در باره دیدگاه خود از عربستان سعودی جدید تبادل نظر کند و احتمالاً پرزیدنت ترامپ گوش شنوایی برای آن خواهد بود. پرزیدنت ترامپ به روشنی جانب ریاض را در رقابت با تهران گرفته است و محمد سلمان می خواهد از حمایت پرزیدنت ترامپ، استفاده کند. او در آستانه مهلت قانونی برای تصمیم گیری پرزیدنت ترامپ در باره توافق برجام، در مصاحبه ای رهبر جمهوری اسلامی را با هیتلر مقایسه کرد و گفت، اگر تهران سلاح اتمی تولید کند ، ریاض نیز همان مسیر را پیش خواهد گرفت.

محمد بن سلمان مبتکر اصلاحات اجتماعی جدید است؛ از جمله صدور اجازه رانندگی به زنان و حضور زنان در استادیوم فوتبال. او می خواهد عربستان سعودی فوق محافظه کار را مدرن کند و عربستان را برای سرمایه گذاری اقتصادی جذاب تر سازد، اما طرح او برای جلب سرمایه گذاران ممکن است با چالش روبرو شود. محمد بن سلمان پنج ماه پیش بر بازداشت بیش از دویست تاجر و مقام سعودی نظارت داشت. گرچه او می‌گوید بازداشت ها بخشی از مبارزه علیه فساد بود اما بسیاری آن را پاکسازی رقبا تلقی کردند.

محمد بن سلمان همچنین ممکن است با انتقاد برای جنگ در یمن روبرو شود؛ کشوری که نیروی های سعودی مورد حمایت آمریکا با حوثی های مورد حمایت تهران می جنگند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس شرکت وی‌مو: خودروهای خودران تنها برای اشتراک‌گذاری هستند و نه برای فروش

بخش فارسی صدای آمریکا/ آستین،‌ تگزاس- «جان کرافچیک» رئیس اجرایی وی‌مو که متعلق به شرکت گوگل است، اوایل این هفته به شرکت‌کنندگان در جشنوارهٔ سالیانهٔ SXSW یا «جنوب از جنوب غربی» در آستین تگزاس گفت که شرکت وی‌مو دست‌کم تا ده سال آینده قصد ندارد که خودروهای خودران خود را به مشتریانش در ایالات متحده بفروشد.

وی‌مو، که کوتاه شده عبارت انگلیسی به معنی «مسیر رو به جلو در زمینهٔ جابه‌جایی» است، یکی از پروژه‌های سابق خودروهای خودران گوگل است که اکنون از شرکت‌های تابعهٔ گوگل محسوب می‌شود و به منابع و زیرساخت‌های شرکت الفابت،‌ شرکت مادر گوگل، دسترسی دارد.

کرافچیک، که از سال ۲۰۱۶ ریاست شرکت وی‌مو واقع در مانتن‌ویو در ایالت کالیفرنیا را بر عهده داشته است،‌ گفت که به اشتراک‌گذاری خودرو با توجه به «تأثیر زیست‌محیطی بهتر آن» گزینهٔ بهتری است. وی در عین حال راه را به روی مالکیت شخصی خودروهای خودران در آینده باز گذاشت.

بنا بر تارنمای شرکت وی‌مو، این شرکت چندین شریک نیز دارد که از آن جمله می‌توان به شرکت کرایهٔ‌ خودروی ایویس، صنایع خودروسازی فیات کرایسلر، و شرکت خودروفروشی آتونیشن (AutoNation) اشاره کرد. این شرکا به وی‌مو کمک کرده‌اند تا ناوگان کنونی خودروهای خود را راه‌اندازی کند.

کرافچیک در جشنوارهٔ جنوب از جنوب غربی آستین گفت: «در سال ۲۰۲۸ شما مطمئناً قادر خواهید بود تا در هریک از فرودگاه‌های کشور فرود بیایید و یک خودروی وی‌مو را برای خود و چمدان‌های سنگین‌تان سفارش دهید.»

چشم‌انداز کرافچیک رها کردن مردم از قید «بردگی رانندگی کردن» است تا به این ترتیب آنها بتوانند با بهره‌وری بیشتری از وقت خود در خودرو استفاده کنند. برای نمونه کرافچیک یک ویدئوی تبلیغاتی این شرکت را برای صدها تن از افراد حاضر در سخنرانی خود نمایش داد که در آن، در حالی که نرم‌افزار وی‌مو مشغول رانندگی بود، مردم در خودرو در حال کار بودند، خوابیده بودند، و یا خوش می‌گذراندند.

البته به نظر می‌رسد این امر در آینده نه چندان دور عملی شود. کرافچیک که سال گذشته خبر راه‌اندازی یک شبکهٔ خودروسواری‌های خودگردان تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ در فینیکس آریزونا را داده بود، گفت: «تاکنون ما هزاران مورد خودروسواری را انجام داده‌ایم.»

آن گونه که در تارنمای شرکت وی‌مو آمده است، این شرکت از اوایل سال ۲۰۱۷ خودروهای خودران خود را، که به یک نرم‌افزار برون‌خطی (آفلاین)‌ متکی هستند، با مسافران واقعی در چندین شهر ایالات متحده با طی مجموع مسافت بیش از ۵ میلیون میل آزمایش کرده است. کرافچیک گفت که این اقدام به برطرف کردن چالش ایمنی جاده‌ای - که از جمله موضوعاتی بود که در نشست پرسش و پاسخ این سخنرانی بیشترین پرسش‌ها دربارهٔ آنها مطرح شد - کمک کرده است.

کرفچیک گفت که خودروهای خودگردان وی‌مو که به دوربین‌های ۳۶۰ درجه، رادارها، و حسگرهای لیدار مجهز هستند «می‌توانند مسافتی برابر با طول سه زمین فوتبال را در جادهٔ پیش روی خود ببینند» تا به این ترتیب بتوانند حضور خودروهای دیگر، دوچرخه‌سواران، و یا رهگذران پیاده را تشخیص دهند و بهترین تصمیم را بر اساس «سلسله مراتب نگرانی‌ها» اتخاذ کنند. خودروهای خودران در موارد اضطراری یک دکمهٔ «کمک» دارند که یک گروه از اعضای امداد وی‌مو را فعال می‌کند.

او گفت که نسخهٔ‌ آینده نرم‌افزار وی‌مو می‌تواند روزآمد شود تا در قبال «شرایط نامساعد آب و هوایی» مانند برف سنگین یا جاده‌های یخ‌زده کارکرد بهتری داشته باشد. او همچنین گفت که در حال حاضر یک خودروی خودگردان می‌تواند مهارتی برابر با یک «انسان راننده سطح ۴» داشته باشد، به این معنا که هنوز نه انسان و نه فناوری نمی‌توانند کاملاً از وقوع حوادث جاده‌ای جلوگیری کنند.

به گفتهٔ‌ وزارت ترابری [ایالات متحده] در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳۵ هزار سانحهٔ رانندگی مرگبار در ایالات متحده رخ داد. بنا بر اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) میزان تصادفات جاده‌ای در ایران با ۲۸ هزار کشته و ۳۰۰ هزار زخمی یا معلول، بیست برابر بیشتر از میانگین جهانی این رقم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی محاکمه می‌شود

جاکوب زوما» رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی که با اتهامات فساد روبرو است، محاکمه می شود.

جاکوب زوما با چندین اتهام قدیمی از جمله تقلب و پول شویی روبرو است.

دادستان ها در آفریقای جنوبی معتقدند که پرونده آقای زوما به شکلی هست که می توان وی را بطور موفقیت آمیزی محاکمه کرد.

از جمله اتهامات علیه جاکوب زوما، ۷۵ ساله، به یک توافق مربوط به خرید و فروش سلاح در دهه ۱۹۹۰ میلادی بر می گردد، زمانی که وی معاون رئیس جمهوری بود.

دادستان ارشد آفریقای جنوبی می گوید جاکوب زوما با ۱۶ مورد اتهامی روبرو است.

آقای زوما گفته است که قربانی اقدامات نادرست دادستان ها و درز اطلاعات به رسانه ها شده است. او ماه گذشته میلادی به دستور حزبش از سمت ریاست جمهوری آفریقای جنوبی استعفا داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یونیسف: برای خروج ۵۰ هزار نفر از ساکنان غوطه شرقی آماده ایم

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، می گوید برای خروج ۵۰ هزار نفر از مردم غوطه شرقی در حومه دمشق، برنامه هایی را پیش بینی کرده است.

به گزارش رویترز، این مطلب را یک سخنگوی یونیسف روز جمعه در ژنو بیان کرد.

ماریکسی مرکادو گفت یونیسف مدتی است که روی این موضوع کار کرده تا آماده خروج چنین جمعیتی از غوطه شرقی باشد.

غوطه شرقی در جریان جنگ داخلی سوریه به دست نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه افتاد ولی دولت سوریه و هم پیمانانش چند هفته است که طی حملات شدیدی سعی در تصرف این منطقه دارند.

در همین حال خبرگزاری تاس نیز به نقل از یک مقام ارشد نظامی ارتش روسیه گزارش داد که ۴۱۲۷ نفر غوطه شرقی را روز جمعه ترک کردند که عمده آنها را کودکان، زنان، و افراد سالمند تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG