لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۱۳

سرخط خبرها

کورکر: بعید می‌دانم ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند

سرنوشت توافق اتمی موسوم به برجام، که آمریکا می‌گوید برنامه‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران روح آن را نقض کرده است، از جمله موضوع های مورد بحث و گمانه زنی در برنامه گزارش‌های خبری یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا بود.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا ، یکشنبه 27 اسفند به این برنامه در شبکه خبری سی بی اس آمریکا، گفت که بعید می‌داند پرزیدنت ترامپ تعلیق تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران را تمدید کند.

پرزیدنت ترامپ باید حدود دوماه دیگر، در دوازدهم ماه مه، تصمیمش را برای تمدید تعلیق تحریم ها یا خودداری از آن اعلام کند.

پرزیدنت ترامپ، آخرین باری که تمدید تعلیق‌ها را اعلام کرد گفت که این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می دهد و از کنگره آمریکا و متحدان اروپایی خواست که برای رفع نقایص برجام اقدام کنند.

برایان هوک ، سرپرست هیئت اعزامی آمریکا به نشست دوره ای بررسی برجام که دو روز قبل در وین برگزار شد، گفت که با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان مذاکرات خوبی داشته و بر موضع آمریکا برای رفع نقایص برجام، به ویژه گنجاندن ممنوعیت فعالیت‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

او گفت: « توافق برجام صرفا به مساله اتمی ایران می پردازد که پاسخگوی مقابله با دیگر تهدیدهای ایران نیست. بنابراین از جمله تغییراتی که ما به همراه شرکای اروپاییمان خواستار اعمال آنهابه عنوان متمم در توافق جدید هستیم تعامل با برنامه موشک بالیستیک است که باید از ابتدا در برجام گنجانده می‌شد.»

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ترغیب پرزیدنت ترامپ به حفظ برجام، پیشنهاد داده اند که تحریم‌های جدیدی در واکنش به برنامه موشک بالستیک ایران و نقش جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه وضع شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران فولاد اهواز بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند

یکی از تجمع های کارگران فولاد اهواز

صدها نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز در واپسین روزهای سال به تجمع‌های اعتراضی خود ادامه دادند.

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که کارگران روز یکشنبه ۲۷ اسفند بار دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و خواستار دریافت حقوق معوق و تعیین تکلیف خود شدند.

در پی این تجمع‌ها، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، وعده داد که حقوق دی، بهمن به همراه عیدی کارگران گروه ملی فولاد طی دو روز آینده پرداخت شود.

تصاویر و گزارش‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیز از راهپیمایی کارگران این کارخانه در اهواز و تجمع آنان مقابل استانداری خوزستان در روز شنبه حکایت داشت. یکی از کارگران معترض نیز در جریان راهپیمایی شنبه در برخورد با یک خودروی پراید دچار حادثه شد.

​این چندمین بار است که کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به تجمع اعتراضی می زنند. اوایل اسفند ماه نیز صدها کارگران این کارخانه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار پایان دادن به مشکلاتشان شدند.

این کارگران حضور خود در تجمع را به نمایندگی از حدود ۴ هزار کارگر این کارخانه اعلام کردند و گفتند مطالبات آنها سه ماه حقوق عقب افتاده و عیدی و پاداش است.

آنها در مراسم نماز جمعه اهواز تجمع کرده و با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد.

تجمع های صنفی و کارگری در حالی برگزار می شود که در جریان اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در شهرهای ایران، بسیاری از معترضان به مشکلات شدید اقتصادی، بیکاری و فساد مالی مرتبط با دستگاه‌های حکومتی اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موضع مشترک آمریکا و عربستان در قبال ایران، در کانون مذاکرات بن سلمان در واشنگتن

گفت و گوی پرزیدنت ترامپ با بن سلمان در سفر سال گذشته ولیعهد عربستان

مواضع مشترک آمریکا و عربستان سعودی در مورد جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سفر پیش روی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به واشنگتن و دیدار او با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید قرار دارد.

در این سفر که روز سه شنبه ۲۹ اسفند صورت می‌گیرد، گسترش مناسبات دو جانبه در زمینه‌های مختلف از جمله مبادلات تجاری و فروش‌های تسلیحاتی نیز بخشی دیگر از مذاکرات و تبادل نظرها را تشکیل می‌دهد.

محمد بن سلمان در برخورد با جمهوری اسلامی ایران مواضع مشترکی با پرزیدنت ترامپ دارد. هر دو نگران نقایص توافق اتمی موسوم به برجام هستند. پرزیدنت ترامپ می‌گوید محدودیت‌های تعریف شده در این توافق موقتی است و پس از سپری شدن دوره آنها تهران برای تولید سلاح اتمی با محدودیتی روبرو نیست.

محمد بن سلمان نیز در آستانه دیدارش با پرزیدنت ترامپ در مصاحبه ای با برنامه تلویزیونی شبکه سی بی اس آمریکا موسوم به شصت دقیقه هشدار داد در صورتی که جمهوری اسلامی ایران موفق به تولید بمب اتمی شود عربستان سعودی نیز در همان مسیر گام بر می دارد.

محمد بن سلمان در همین مصاحبه آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را با هیتلر مقایسه کرد.

او گفت: «او (خامنه ای) می خواهد، همانند هیتلر نفوذش را گسترش دهد. بسیاری از کشورهای اروپایی و جهان در ابتدا درک نمی‌کردند هیتلر تا چه حد می تواند خطرناک باشد. نمی‌خواهیم همان اتفاق در خاورمیانه رخ دهد.»

محمد بن سلمان، در واکنش به آن چه رقابت ریاض و تهران توصیف می شود، گفت که ایران در اندازه‌ای نیست که رقیب به حساب آید.

محمد بن سلمان تنها رهبر سعودی در یک دهه گذشته است که با رسانه های آمریکایی مصاحبه کرده است.

بن سلمان درباره تحولاتی نیز که به ابتکار او در سیاست داخلی و خارجی عربستان رخ داده است با پرزیدنت ترامپ گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد. از جمله دادن اجازه رانندگی به زنان ، مبارزه علیه فساد که نمونه آن بازداشت ده ها تاجر و مقام رسمی بود، که برخی آن را پاکسازی رقبا توصیف کرده اند.

در سیاست خارجی، دخالت نظامی ریاض علیه حوثی‌های مورد حمایت تهران در یمن و تنش با قطر در کانون گفتگوهای بن سلمان با پرزیدنت ترامپ خواهد بود.

به گفته کارشناسان، سیاست داخلی و خارجی ریاض در راستای منافع امنیتی آمریکاست.

دولت پرزیدنت ترامپ می‌خواهد در ماه‌های آینده در واشنگتن میزبان نشست شش عضو شورای همکاری کشورهای خلیج فارس باشد، اما برگزاری این نشست به علت ادامه تنش با قطر با چالش روبروست.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی پیشتر قطر را به تامین منابع مالی برای تروریسم و روابط دوستانه با ایران متهم کرده اند که منجر به محاصره دریایی و هوایی قطر شد.

پرزیدنت ترامپ سال گذشته در اولین سفر خارجی خود در مقام رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی رفت. او در جریان آن سفر از امضای قراردادهایی دو جانبه به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار خبر داد، از جمله قراردادی صد و ده میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی برای مقابله با آنچه که تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران و اسلام گرایان افراطی خوانده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شهر عفرین به کنترل ارتش آزاد سوریه در آمد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد ارتش ترکیه با کمک شبه نظامیان سوری مورد حمایت آن کشور، مرکز شهر عفرین در شمال سوریه را به کنترل خود درآورده اند.

سخنگوی شبه نظامیان کرد سوریه نیز روز یکشنبه ۲۷ اسفند اعلام کردند که این شبه نظامیان به منظور جلوگیری از «خونریزی بیشتر» از مقابله با ارتش ترکیه خودداری کرده اند.

ارتش ترکیه تصاویری را منتشر کرده است که به اهتراز درآمدن پرچم آن کشور بر فراز ساختمان شورای شهر عفرین را نشان می دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در شهر دویست هزار نفر «چینک قلعه» در نزدیکی تنگه داردانل اعلام کرد: «می‌خواهم خبر خوبی را به شما بدهم. ساعت هشت و نیم صبح امروز ارتش آزاد سوریه با حمایت نیروهای ترکیه مرکز شهر عفرین را به کنترل درآوردند. هم اکنون عفرین به صورت نمادی از صلح و امنیت درآمده و پرچم ترکیه و ارتش آزاد سوریه نیز در آن شهر به اهتزاز درآمده است.»

کمی پیش از ورود ارتش ترکیه به شهر عفرین، شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه که از اعراب سوری تشکیل شده اند، و آنکارا از آنان حمایت می کند بدون درگیری با یگان‌های مدافع خلق کرد که آن ناحیه را کنترل می کردند، شهر عفرین را به تصرف درآوردند.

مقام های کرد سوریه می گویند عملیات تهاجمی ارتش ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که از دو ماه پیش و با نام «شاخه زیتون» آغاز شده به آوارگی بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر از ساکنان آن منطقه منجر شده است.

در همین حال، به گزارش روزنامه حریت چاپ ترکیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور تاکید کرده پیشروی نیروهای آنکارا و حامیان آن تا شهر کردنشین منبج در شمال سوریه ادامه خواهد یافت؛ شهری در یکصد و چهل کیلومتری شرق شهر عفرین که محل استقرار سرفرماندهی مستشاران نظامی آمریکا در سوریه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

انتخابات روسیه روز یکشنبه ۲۷ اسفند آغاز شد و مردم روسیه برای انتخاب رئیس جمهوری آن کشور به پای صندوق های رای رفتند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، در مسکو رای خود را به صندوق انداخت.

ولادیمیر پوتین و هفت نامزد دیگر در این انتخابات رقابت می کنند ولی انتظار می رود پیروزی نصیب آقای پوتین بشود که برای چهارمین دوره شش ساله ریاست جمهوری اش در این انتخابات شرکت می کند.

حدود ۱۰۹ میلیون نفر در روسیه واجد شرایط رأی دادن هستند و یک شرکت نظرسنجی دولتی پیش بینی میکند که ۷۱ درصد از این افراد در رای گیری شرکت کنند. نظرسنجی ها حاکیست بیش از پنجاه درصد شرکت کنندگان انتخابات روز یکشنبه به ولادیمیر پوتین رای خواهند داد.

انتخابات روسیه در یازده محدوده زمانی مختلف، از شرقی ترین مناطق آن کشور گرفته تا کالینینگراد در حوزه بالتیک برگزار می شود.

گروه ضدّ فساد وابسته به الکسی ناوالنی، رهبر اوپوزیسیون، روز یکشنبه از وجود بی نظمی هایی در اماکن رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور گزارش داد. این گروه و نیز بسیاری از ناظران مستقلّ انتخابات و فعّالان مدّعی شده اند که موارد متعدّدی از ارائ چندین رأی از سوی یک نفر و بینظمی های دیگر مشاهده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسفندیار رحیم مشایی، معاون و رئیس دفتر احمدی نژاد در دولت، بازداشت شد

اسفندیار رحیم مشایی(راست) در کنار احمدی نژاد

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و از نزدیکان او، در پی اظهار نظرهای تند علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، دستگیر شد.

به گزارش سایت دولت بهار که اخبار محمود احمدی نژاد و نزدیکان او را منتشر می‌کند، آقای مشایی روز شنبه ۲۶ اسفند در منزل حمید بقایی معاون دیگر آقای احمدی نژاد دستگیر شد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز تایید کرد که بازداشت آقای مشایی بنا به دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران و «به منظور تحقیقات» صورت گرفته است.

«برخوردها با نزدیکان آقای احمدی نژاد در حالیست که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در هفته‌های اخیر پیش‌بینی کرد که درگیری‌های فزاینده میان سیاستمداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

چند روز پیش از بازداشت آقای مشایی، حکم دادگاه مبنی بر ۱۵ سال زندان و شلاق حمید بقایی، معاون دیگر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری، به اجرا گذاشته شد. در پی بازداشت آقای بقایی برای سپری کردن حکم دادگاه، اسفندیار رحیم مشایی در حرکتی اعتراضی حکم دادگاه را مقابل سفارت انگلیس آتش زد.

مهران عبدالله‌پور، وکیل آقای مشایی، به خبرگزاری صدا و سیما گفت که موکلش به علت آتش زدن این حکم در مقابل سفارت بریتانیا بازداشت شده است.

آقای احمدی نژاد و نزدیکان او پرونده های قضایی علیه خود را سیاسی دانسته و انتقادات تندی علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و رئیس آن، صادق لاریجانی عنوان کرده اند.

رئیس جمهوری پیشین ایران در واکنش به بازداشت آقای مشایی طی بیانیه‌ای خواستار آزادی او شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شد

تداوم حبس آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو فعال حقوق بشر در زندان قرچک، و آنچه که «رفتار ظالمانه و غیرانسانی» خوانده شده واکنش پی‌یر آنتونیو پانزری رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا را در پی داشته است.

آقای پانزری با بیان اینکه سازمان‌های معتبر حقوق بشری آنها را زندانی وجدان انسانی خود می‌دانند و معتقدند این دو تن به‌خاطر فعالیت صلح‌آمیز حقوق بشری خود حکم‌های طولانی زندان را می‌گذرانند، از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران خواسته است بدون هیچ قید و شرطی این دو زن زندانی را آزاد کنند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی بیش از چهل روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد و همسرش آرش صادقی که او هم در زندان گوهردشت کرج محبوس است جمعه ۲۵ اسفند، یکروز پیش از واکنش آقای پانزری، با صدور نامه سرگشاده ای از همه وجدانهای بیدار خواسته است صدای گلرخ و آتنا باشند.

یک هفته پیش از واکنش رئیس کمیسیون حقوق بشر اروپا، عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد جدی از وضعیت نگهداری آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال حقوق بشر، در شرایط نامناسب و غیربهداشتی در زندان قرچک ورامین، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی‌درنگ آنها شده است.

فیلیپ لوتر، در این بیانیه که شنبه ۱۹ اسفند منتشر شد مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در این بیانیه اعلام کرد رفتارهای خشن تحقیرآمیز و غیرانسانی با آتنا و گلرخ ما را بشدت نگران کرده است.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از چهار بهمن با کتک از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند این دو ۱۰ روز پس از آن در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، در مورد وضعیت دخترش و گلرخ ایرایی به صدای آمریکا گفت که خانواده های این دو زندانی به شدت نگران سلامتی آنها هستند. او گفت که تماس‌های تلفنی این دو زندانی به هفته‌ای یکبار در حضور ماموران محدود شده است. به گفته مادر آتنا دائمی، گلرخ ایرایی از نظر سلامتی در وضعیت بدی به سر می برد و بیش از ۱۱ کیلو از وزن خود را از دست داده است.

اواخر بهمن ماه در پی درخواست چندین فعال حقوق بشر، آتنا دائمی در زندان قرچک به اعتصاب غذای خود پایان داد و گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز اعلام کرد به اعتصاب غذای خشک یعنی خودداری از نوشیدن مایعات پایان می دهد اما همچنان به نشانه اعتراض به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.

گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان همچنان متهمان اصلی انفجار سفارت اسرائیل در آرژانتین

یادبود قربانیان انفجاز مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین

مردم و جامعه یهودیان آرژانتین، در بیست و ششمین سالگرد بمبگذاری در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس، یاد قربانیان این حمله تروریستی را گرامی داشتند و خواستار پیگیری جدی در مجازات عاملان آن شدند.

۲۶ سال از کشته شدن ۲۲ نفر در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس گذشته است و خانواده قربانیان، که روز جمعه ۲۵ اسفند در «مرکز ملی یادمان و حقوق بشر» آرژانتین گرد آمده بودند، همچنان خواستار پگیری تحقیقات و شناسایی عاملان و آمران این جنایت هولناک هستند. آنها ایران و حزب الله را متهم اصلی در این قضیه می دانند و می گویند، روی کار آمدن دولت جدید، آنها را به دادخواهی امیدوار کرده است.

والدو ولف، قائم مقام هیئت نمایندگی جامعه یهودیان آرژانتین در این مراسم گفت: «دولت فعلی، دولتی است که پیمان همکاری و یادداشت تفاهم امضا شده با ایران را دور انداخته است. دولتی است که استقلال را به قوه قضاییه برگردانده تا بتواند با آزادی کامل درباره امضای این پیمان و وضعیت قاضی آلبرتو نیسمان، تحقیق کند. بمب گذاری در سفارت نیز جدا از روند کلی این اتفاقات نیست و ما می‌دانیم که حزب الله لبنان با پشتیبانی و حمایت ایران در این کار نقش داشته است.»

علاوه بر دست داشتن در انفجار سفارت، دولت آرژانتین تاکنون سه بار به صورت رسمی، ایران را مسئول انفجار تروریستی آمیا، مرکز همیاری یهودیان در سال ۱۹۹۴ معرفی کرده است و دادستانی آرژانتین نیز در اکتبر ۲۰۰۶ پس از ۱۲ سال تحقیقات دامنه‌دار، علیه مقامات ایران و حزب الله کیفرخواستی صادر کرده است. این اتهامات همواره از سوی ایران رد شده است. با اینهمه، خانواده قربانیان و گابریلا میچتی، معاون رئیس جمهور آرژانتین که نماینده جامعه یهودیان نیز هست خواهان روشن شدن نتیحه تحقیقات هستند.

معاون رئیس جمهور آرژانتین در این مورد گفت: «اجازه دهید هفدهم ماه مارس نه فقط دردی عمیق را در جانمان بنشاند، بلکه انگیزه و توانی را فراهم کند که ذره ذره، و آهسته و پیوسته، سنگ روی سنگ بگذاریم و مسیری را بسازیم که به منجر تحقق عدالت و بسط و گسترش ارزش هایی شود که جامعه ما را بیش از ۱۵۰ سال متحد نگاه داشته است.»

این نخستین بار است که مراسم یادبود قربانیان سفارت در محلی دیگر و در مرکز ملی یادمان حقوق بشر آرژانتین، برگزار می شود. مرکز ملی یادمان حقوق بشر آرژانتین بر زمینی بنا شده که پیشتر مدرسه نیروی دریایی بود، اما شهرت آن به دلیل استقرار بازداشتگاه های مخفی شکنجه گاه های مخوف، در دوران دیکتاتوری نظامیان آرژانتین است، که بعدها برملا شد و عاملان آن به دست عدالت سپرده شدند. و حالا خانواده های قربانیان امیدوارند، انتخاب نمادین این محل برای برگزاری، نشانی برای روشن شدن جزئیات پرونده بمب گذاری هایی شود که موجب قتل عزیزان شان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمع های کارگری در آخرین روزهای سال؛ کارگران فولاد در اهواز راهپیمایی کردند

تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

گزارشها از ایران حاکی از تداوم اعتراضات کارگری در ایران در آخرین روزهای سال ۹۶ است.

تصاویر و اخباری که شنبه ۲۶ اسفند در شبکه های اجتماعی منتشر شده است نشان میدهد که صدها کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

تصاویر، کارگران این کارخانه را نشان می‌دهد که در اهواز راهپیمایی کرده و مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. یکی از کارگران معترض نیز در جریان راهپیمایی شنبه در برخورد با یک خودروی پراید دچار حادثه شد.

این چندمین بار است که کارگران گروه ملی فولاد اهواز دست به تجمع اعتراضی می زنند. اوایل اسفند ماه نیز صدها کارگر این کارخانه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار پایان دادن به مشکلاتشان شدند.

این کارگران که حضور خود در تجمع را به نمایندگی از حدود ۴ هزار کارگر این کارخانه اعلام کردند، گفتند که مطالبات آنها سه ماه حقوق عقب افتاده و عیدی و پاداش است.

آنها در مراسم نماز جمعه اهواز تجمع کرده و با بلند کردن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد.

تجمع های صنفی و کارگری در حالی برگزار می شود که در جریان اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در شهرهای ایران، بسیاری از معترضان به مشکلات شدید اقتصادی، بیکاری و فساد مالی مرتبط با دستگاه‌های حکومتی اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه ۲۳ دیپلمات بریتانیایی را اخراج می کند

دولت روسیه اعلام کرد ۲۳دیپلمات بریتانیایی را از آن کشور اخراج می کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز شنبه ۲۶ اسفند گفت که کشورش دستور تعطیل شدن یک نهاد دولتی به نام شورای بریتانیا را صادر کرده که سازمانی برای همکاریهای فرهنگی و علمی است.

اختلاف اخیر لندن و مسکو بر سر ترور بیولوژیک جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا به وجود آمده است. به دنبال همکاری نکردن روسیه، بریتانیا روز چهارشنبه دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه از بریتانیا را صادر کرد.

بریتانیا می‌گوید برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری انگلستان، از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه استفاده شده است.

دولت روسیه پیشتر دخالت در این ماجرا را رد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود

پرزیدنت ترامپ ، هفته آینده ، میزبان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در واشنگتن خواهد بود. دیدار ولیعهد عربستان از آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که رقابت تنش آلود بین ریاض و تهران تشدید شده است.

محمد بن سلمان می خواهد در دیدارش از آمریکا، در باره دیدگاه خود از عربستان سعودی جدید تبادل نظر کند و احتمالاً پرزیدنت ترامپ گوش شنوایی برای آن خواهد بود. پرزیدنت ترامپ به روشنی جانب ریاض را در رقابت با تهران گرفته است و محمد سلمان می خواهد از حمایت پرزیدنت ترامپ، استفاده کند. او در آستانه مهلت قانونی برای تصمیم گیری پرزیدنت ترامپ در باره توافق برجام، در مصاحبه ای رهبر جمهوری اسلامی را با هیتلر مقایسه کرد و گفت، اگر تهران سلاح اتمی تولید کند ، ریاض نیز همان مسیر را پیش خواهد گرفت.

محمد بن سلمان مبتکر اصلاحات اجتماعی جدید است؛ از جمله صدور اجازه رانندگی به زنان و حضور زنان در استادیوم فوتبال. او می خواهد عربستان سعودی فوق محافظه کار را مدرن کند و عربستان را برای سرمایه گذاری اقتصادی جذاب تر سازد، اما طرح او برای جلب سرمایه گذاران ممکن است با چالش روبرو شود. محمد بن سلمان پنج ماه پیش بر بازداشت بیش از دویست تاجر و مقام سعودی نظارت داشت. گرچه او می‌گوید بازداشت ها بخشی از مبارزه علیه فساد بود اما بسیاری آن را پاکسازی رقبا تلقی کردند.

محمد بن سلمان همچنین ممکن است با انتقاد برای جنگ در یمن روبرو شود؛ کشوری که نیروی های سعودی مورد حمایت آمریکا با حوثی های مورد حمایت تهران می جنگند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس شرکت وی‌مو: خودروهای خودران تنها برای اشتراک‌گذاری هستند و نه برای فروش

بخش فارسی صدای آمریکا/ آستین،‌ تگزاس- «جان کرافچیک» رئیس اجرایی وی‌مو که متعلق به شرکت گوگل است، اوایل این هفته به شرکت‌کنندگان در جشنوارهٔ سالیانهٔ SXSW یا «جنوب از جنوب غربی» در آستین تگزاس گفت که شرکت وی‌مو دست‌کم تا ده سال آینده قصد ندارد که خودروهای خودران خود را به مشتریانش در ایالات متحده بفروشد.

وی‌مو، که کوتاه شده عبارت انگلیسی به معنی «مسیر رو به جلو در زمینهٔ جابه‌جایی» است، یکی از پروژه‌های سابق خودروهای خودران گوگل است که اکنون از شرکت‌های تابعهٔ گوگل محسوب می‌شود و به منابع و زیرساخت‌های شرکت الفابت،‌ شرکت مادر گوگل، دسترسی دارد.

کرافچیک، که از سال ۲۰۱۶ ریاست شرکت وی‌مو واقع در مانتن‌ویو در ایالت کالیفرنیا را بر عهده داشته است،‌ گفت که به اشتراک‌گذاری خودرو با توجه به «تأثیر زیست‌محیطی بهتر آن» گزینهٔ بهتری است. وی در عین حال راه را به روی مالکیت شخصی خودروهای خودران در آینده باز گذاشت.

بنا بر تارنمای شرکت وی‌مو، این شرکت چندین شریک نیز دارد که از آن جمله می‌توان به شرکت کرایهٔ‌ خودروی ایویس، صنایع خودروسازی فیات کرایسلر، و شرکت خودروفروشی آتونیشن (AutoNation) اشاره کرد. این شرکا به وی‌مو کمک کرده‌اند تا ناوگان کنونی خودروهای خود را راه‌اندازی کند.

کرافچیک در جشنوارهٔ جنوب از جنوب غربی آستین گفت: «در سال ۲۰۲۸ شما مطمئناً قادر خواهید بود تا در هریک از فرودگاه‌های کشور فرود بیایید و یک خودروی وی‌مو را برای خود و چمدان‌های سنگین‌تان سفارش دهید.»

چشم‌انداز کرافچیک رها کردن مردم از قید «بردگی رانندگی کردن» است تا به این ترتیب آنها بتوانند با بهره‌وری بیشتری از وقت خود در خودرو استفاده کنند. برای نمونه کرافچیک یک ویدئوی تبلیغاتی این شرکت را برای صدها تن از افراد حاضر در سخنرانی خود نمایش داد که در آن، در حالی که نرم‌افزار وی‌مو مشغول رانندگی بود، مردم در خودرو در حال کار بودند، خوابیده بودند، و یا خوش می‌گذراندند.

البته به نظر می‌رسد این امر در آینده نه چندان دور عملی شود. کرافچیک که سال گذشته خبر راه‌اندازی یک شبکهٔ خودروسواری‌های خودگردان تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ در فینیکس آریزونا را داده بود، گفت: «تاکنون ما هزاران مورد خودروسواری را انجام داده‌ایم.»

آن گونه که در تارنمای شرکت وی‌مو آمده است، این شرکت از اوایل سال ۲۰۱۷ خودروهای خودران خود را، که به یک نرم‌افزار برون‌خطی (آفلاین)‌ متکی هستند، با مسافران واقعی در چندین شهر ایالات متحده با طی مجموع مسافت بیش از ۵ میلیون میل آزمایش کرده است. کرافچیک گفت که این اقدام به برطرف کردن چالش ایمنی جاده‌ای - که از جمله موضوعاتی بود که در نشست پرسش و پاسخ این سخنرانی بیشترین پرسش‌ها دربارهٔ آنها مطرح شد - کمک کرده است.

کرفچیک گفت که خودروهای خودگردان وی‌مو که به دوربین‌های ۳۶۰ درجه، رادارها، و حسگرهای لیدار مجهز هستند «می‌توانند مسافتی برابر با طول سه زمین فوتبال را در جادهٔ پیش روی خود ببینند» تا به این ترتیب بتوانند حضور خودروهای دیگر، دوچرخه‌سواران، و یا رهگذران پیاده را تشخیص دهند و بهترین تصمیم را بر اساس «سلسله مراتب نگرانی‌ها» اتخاذ کنند. خودروهای خودران در موارد اضطراری یک دکمهٔ «کمک» دارند که یک گروه از اعضای امداد وی‌مو را فعال می‌کند.

او گفت که نسخهٔ‌ آینده نرم‌افزار وی‌مو می‌تواند روزآمد شود تا در قبال «شرایط نامساعد آب و هوایی» مانند برف سنگین یا جاده‌های یخ‌زده کارکرد بهتری داشته باشد. او همچنین گفت که در حال حاضر یک خودروی خودگردان می‌تواند مهارتی برابر با یک «انسان راننده سطح ۴» داشته باشد، به این معنا که هنوز نه انسان و نه فناوری نمی‌توانند کاملاً از وقوع حوادث جاده‌ای جلوگیری کنند.

به گفتهٔ‌ وزارت ترابری [ایالات متحده] در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳۵ هزار سانحهٔ رانندگی مرگبار در ایالات متحده رخ داد. بنا بر اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) میزان تصادفات جاده‌ای در ایران با ۲۸ هزار کشته و ۳۰۰ هزار زخمی یا معلول، بیست برابر بیشتر از میانگین جهانی این رقم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی محاکمه می‌شود

جاکوب زوما» رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی که با اتهامات فساد روبرو است، محاکمه می شود.

جاکوب زوما با چندین اتهام قدیمی از جمله تقلب و پول شویی روبرو است.

دادستان ها در آفریقای جنوبی معتقدند که پرونده آقای زوما به شکلی هست که می توان وی را بطور موفقیت آمیزی محاکمه کرد.

از جمله اتهامات علیه جاکوب زوما، ۷۵ ساله، به یک توافق مربوط به خرید و فروش سلاح در دهه ۱۹۹۰ میلادی بر می گردد، زمانی که وی معاون رئیس جمهوری بود.

دادستان ارشد آفریقای جنوبی می گوید جاکوب زوما با ۱۶ مورد اتهامی روبرو است.

آقای زوما گفته است که قربانی اقدامات نادرست دادستان ها و درز اطلاعات به رسانه ها شده است. او ماه گذشته میلادی به دستور حزبش از سمت ریاست جمهوری آفریقای جنوبی استعفا داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یونیسف: برای خروج ۵۰ هزار نفر از ساکنان غوطه شرقی آماده ایم

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، می گوید برای خروج ۵۰ هزار نفر از مردم غوطه شرقی در حومه دمشق، برنامه هایی را پیش بینی کرده است.

به گزارش رویترز، این مطلب را یک سخنگوی یونیسف روز جمعه در ژنو بیان کرد.

ماریکسی مرکادو گفت یونیسف مدتی است که روی این موضوع کار کرده تا آماده خروج چنین جمعیتی از غوطه شرقی باشد.

غوطه شرقی در جریان جنگ داخلی سوریه به دست نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه افتاد ولی دولت سوریه و هم پیمانانش چند هفته است که طی حملات شدیدی سعی در تصرف این منطقه دارند.

در همین حال خبرگزاری تاس نیز به نقل از یک مقام ارشد نظامی ارتش روسیه گزارش داد که ۴۱۲۷ نفر غوطه شرقی را روز جمعه ترک کردند که عمده آنها را کودکان، زنان، و افراد سالمند تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: ایران با سرازیر کردن پول، سعی در دخالت در انتخابات عراق دارد

آقای متیس در بازگشت از خاورمیانه با خبرنگاران سخن گفت.

وزیر دفاع ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی ایران برای نفوذ در نتیجه انتخابات عراق به سرازیر کردن پول نقد به این کشور می پردازد که بخشی از یک الگوی گسترده تر از اقدامات بی ثبات سازی آن در سراسر خاورمیانه است.

ژنرال جیم متیس که در راه بازگشت از سفر به کشورهای خاورمیانه به واشنگتن با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود ما شواهد نگران کننده ای داریم که این پول، نه به مقدار کم، برای جذب کاندیداها و آرای انتخابات عراق استفاده می شود.

وزیر دفاع آمریکا در حالی این مطالب را ابراز کرد که مشاور امنیت ملی آمریکا، ژنرال مک مستر این هفته گفت جمهوری اسلامی ایران شانزده میلیارد دلار به بشار اسد و به گروههای تحت حمایت خود در سوریه پول داده است.

ژنرال ماتیس همچنین از دخالتهای ایران در دیگر نقاط خاورمیانه انتقاد کرد و گفت تهران برای ستیزه جویان در سوریه مهمات و مواد منفجره فراهم و شورشیان حوثی یمن را حمایت می کند و افزود: «باب ال مندب» در سواحل جنوبی یمن به عنوان زمین آزمایش تسلیحات پیشرفته جمهوری اسلامی ایران از جمله موشک های ضد کشتی، رادارها، موشک های بالستیک و قایق های انفجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

از سوی دیگر آقای متیس گفت : به نظر می رسد ایران بی شباهت به پیش از تابستان گذشته در خلیج فارس دست به رفتارهای تحریک آمیزو خطرناک نمی زنند.

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن، جمهوری اسلامی ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه متهم کرده است. دولت آمریکا می گوید برنامه موشکی ایران و بی ثبات سازی در خاورمیانه خلاف توافق هسته ای است و ایران همچنان به نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییرات مورد نظر آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری در این باره به تهران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه کره شمالی در استکهلم با نخست وزیر سوئد دیدار کرد

«ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی در حال خروج از یک ساختمان دولتی سوئد در مرکز شهر استکهلم - ۲۵ اسفند ۱۳۹۶

وزیر خارجه کره شمالی، که در سفری غیرمنتظره به سوئد رفته است، روز جمعه دیدار کوتاهی با نخست وزیر آن کشور داشت تا گمانه‌زنی‌ها در مورد آماده سازی مقدمات دیدار سران آمریکا و کره شمالی به عنوان دلیل این سفر تقویت شود.

ایالات متحده در کره شمالی حضور دیپلماتیک ندارد و سوئد – که بر خلاف بسیاری از کشورهای غربی سفارت خود را در پیونگ یانگ همچنان باز نگه داشته و روابط نسبتا خوبی با آن کشور دارد – حافظ منافع آمریکا در کره شمالی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارگوت والستروم وزیر خارجه سوئد روز جمعه گفت کشورش امیدوار است بتواند از نقش و ارتباطات خود برای کمک استفاده کند، اما تاکید کرد این حرکت بستگی به تصمیم‌های طرفین مناقشه دارد.

وی گفت «ما ارزش فرصت به وجود آمده برای ملاقات را می‌دانیم؛» اما درباره این که منظورش از «ملاقات» دیدار امروز همتای کره‌ای اش در استکهلم است یا ملاقات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، توضیح بیشتری نداد.

فرستاده ویژه کره جنوبی به پیونگ یانگ، پنجشنبه هفته پیش پیام رهبر کره شمالی را به کاخ سفید ابلاغ کرد و گفت کیم جونگ اون به او گفته است اگر بتواند با پرزیدنت ترامپ دیدار کند، می‌توان بر سر بحران شبه جزیره کره به نتیجه‌ رسید.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از این دعوت اعلام کرد که آن را پذیرفته است.

سفر وزیر خارجه کره شمالی به سوئد، حدود یک هفته پس از دیدار استفان لُووِن نخست وزیر سوئد با رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید می‌گیرد، که پرزیدنت ترامپ گفت پیونگ یانگ به دلیل تحریم‌های سنگین تن به مذاکره داده است.

آقای لوون که پس از دیدار امروز خود با «ری یونگ هو» به آلمان رفته است، در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل در برلین به این پرسش پاسخ نداد که آیا برای کمک به برگزاری دیدار سران کره و آمریکا از حمایت واشنگتن برخوردار است یا خیر.

سوئد پیشتر هم برای آزادی «اتو وارمبیر» دانشجوی آمریکایی زندانی در کره شمالی – که پس از آزادی و ورود به آمریکا به دلیل وضعیت بد جسمانی در بیمارستان درگذشت – میانجیگری کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون از سقوط هلیکوپتر ارتش آمریکا در عراق و کشته شدن سرنشیان آن خبر داد

عکس از آرشیو

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، روز جمعه اعلام کرد تمامی هفت سرنشین یک هلیکوپتر آمریکایی که در عراق سقوط کرد، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از برخی مقام‌های آمریکایی، این هلیکوپتر ارتش آمریکا عصر پنجشنبه در مناطق غربی عراق سقوط کرده بود.

به گفته این مقام‌ها، که نخواستند پیش از اعلام رسمی جزئیات حادثه هویتشان فاش شود، هفت نفر در هلیکوپتر بودند و دلیل سقوط هم اعلام نشده است.

با این حال به نوشته آسوشیتدپرس به نظر نمی‌رسد هلیکوپتر مذکور هدف حمله دشمن قرار گرفته و احتمال دارد که نقص فنی دلیل سقوط آن باشد.

این هلیکوپتر، که متعلق به نیروی هوایی بوده و از آن در عملیات تجسس و نجات استفاده می‌شد، در نزدیکی روستای قائم واقع در استان انبار سقوط کرد.

بنا بر اعلام پنتاگون، تحقیقات در مورد دلیل وقوع حادثه ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشاورزان معترض در نماز جمعه اصفهان شعار دادند و به امام جمعه پشت کردند

این کشاورزان در هنگام سخنرانی مجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان به او پشت کردند.

کشاورزان معترض به توزیع آب در اصفهان با شعار، نماز جمعه این شهر را به تاخیر انداختند.

در روزهای اخیر کشاورزان معترض به انتقال آب به استان یزد، چند بار تجمع کرده بودند اما روز جمعه، آنها در نماز جمعه اصفهان با شعار دادن و فریاد مانع برگزاری نماز جمعه شدند.

در یکی از فیلمهای منتشر شده از این اعتراضات، کشاورزان در نماز جمعه فریاد زده اند: تکلیف ما معلوم شه، نماز جمعه شروع شه.

از مدتی پیش کشاورزان شرق اصفهان به انتقال آب برخی رودخانه های این استان از جمله زاینده رود به استان یزد معترض هستند. ایران با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کند و این کشاورزان می گویند نفوذ مقام های یزد در مدیریت کشور موجب شده تا آب های اصفهان به یزد منتقل شود.

امام جمعه اصفهان در واکنش به اعتراض این کشاورزان گفته آنها با اعتراضات خود «غذا بر سر سفره دشمن» می گذارند.

در برخی فیلم های ارسالی به صدای آمریکا، این کشاورزان علیه روسای جمهوری قبلی ایران نیز شعار می دهند:

معترضان شعارهایی علیه دولت محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و روحانی سر دادند.

جمعه هفته قبل، نهم اسفند تجمع چند روزه کشاورزان در شهر ورزنه در شرق اصفهان با حمله ماموران امنیتی مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی «دیده بان حقوق بشر» درباره دراویش بازداشت شده در ایران

یک ماه پیش نیروی انتظامی به دراویش معترض حمله کرد

وضعیت دراویش بازداشت شده و ابراز نگرانی از سرنوشت آنها موضوع جدیدترین گزارشی است که دیدبان حقوق بشر به آن پرداخته است.

در این گزارش آمده است که در ماه گذشته ۳۰۰ تن از دراویش از جمله شصت زن، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و قطب دراویش گنابادی دچار حصر و محدودیت بیشتری شده است.

این گزارش نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای محمد ثلاث یکی از دراویش که به قتل سه سرباز نیروی انتظامی متهم شده، ابراز نگرانی کرده است.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر گفته است مقامات قضایی و انتظامی در ایران اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت بد اقتصادی، حجاب اجباری و حقوق اقلیت های مذهبی را به شدت سرکوب می کنند.

گزارش جدید دیدبان حقوق بشر ضمن پرداختن به جزییات حوادث اخیر علیه دراویش، نوشته است حتی اگر یک فرد دچار جرمی شده باشد نباید آن را به همه پیروان آن فرقه تعمیم داد و مجازات دسته جمعی برایش در نظر گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روسیه: دیپلمات‌های بریتانیا را اخراج و مذاکرات سطح بالا را متوقف می‌کنیم

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه - آرشیو

روسیه روز جمعه اعلام کرد به تلافی اخراج دیپلماتهای آن کشور از لندن، دیپلمات‌های بریتانیایی را از مسکو اخراج و گفت‌وگوها در سطوح بالا با مقام‌های بریتانیایی را متوقف می‌کند.

لندن مسکو را مسئول ترور بیولوژیک جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا می‌داند و به دنبال عدم همکاری روسیه، روز چهارشنبه دستور اخراج دیپلمات‌های آن کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی کرملین گفت روسیه به زودی پاسخ این اقدام را می‌دهد، اما به تعداد دیپلمات‌های بریتانیا که مسکو قصد اخراج دارد و زمان این کار اشاره نکرد.

دمیتری پسکوف در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو، با بیان این که دولت روسیه از این واکنش لندن متعجب شده، دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد.

بریتانیا می‌گوید برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری انگلستان، از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه استفاده شده است.

خانم می تا نیمه شب سه شنبه به مسکو فرصت داده بود تا در مورد این عامل عصبی که کاربرد نظامی دارد توضیح دهد و روشن کند چگونه این عامل اعصاب به بریتانیا راه پیدا کرده است.

کرملین همچنین اظهارات وزیر خارجه بریتانیا که ولادیمیر پوتین ر‌ییس جمهوری روسیه شخصا دستور سو‌ء قصد به جان آقای اسکریپال را صادر کرده، اتهامی غیرقابل بخشش خوانده است.

دولت روسیه پیشتر ضمن رد هر گونه مسئولیتی در این ماجرا گفته بود برای همکاری آماده است، اما ابتدا باید به نمونه‌هایی از گاز اعصاب مورد اشاره مقام‌های بریتانیایی‌ دسترسی داشته باشد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که موجب نگرانی متحدان اروپایی و آمریکایی لندن شده و تنش میان روسیه و جهان غرب را تشدید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام همزمان با افزایش تردیدها به موضع آمریکا

عکس از آرشیو

در میانه افزایش تردیدها به موضع واشنگتن در برابر توافق هسته‌ای با ایران پس از برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، دور دیگری از نشست‌های دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در پایتخت اتریش برگزار شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که منتقد سرسخت توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهانی با ایران است و برای اصلاح آن مهلت تعیین کرده، روز سه شنبه آقای تیلرسون را که حامی توافق بود برکنار کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، اخراج تیلرسون و معرفی مایک پامپئو مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا که موضع سختی در برابر ایران دارد به عنوان جانشین او، توجه‌ها را به نشست امروز کمیسیون مشترک برجام جلب کرده است.

هیات‌های هفت کشور طرف توافق – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان و ایران – به همراه نمایندگان اتحادیه اروپا، در بدو ورود به وین برای شرکت در این نشست، از هرگونه اظهار نظری خودداری کردند.

برایان هوک مدیر بخش سیاست‌گذاری وزارت خارجه ایالات متحده سرپرست هیات آمریکایی در این نشست یک روزه است. پرزیدنت ترامپ گفته اگر تا ۱۲ مه برای اصلاح برجام اقدام نشود، آمریکا از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی آمریکا از آزار روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها در ایران

وزارت خارجه آمریکا نسبت به آزار روزنامه نگاران، اصحاب رسانه و خانواده هایشان در ایران ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه‌ای که «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر پنجشنبه ۲۴ اسفند منتشر کرد، آمده است این هفته شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بخشی از گزارش گزارشگر ویژه درباره نقض حقوق بشر، به رفتار حکومت جمهوری اسلامی با روزنامه نگاران و خانواده های آنها در ایران اشاره کرد. در بخشی از این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران به بازداشت، آزار روزنامه نگاران و خانواده های آنها ادامه می دهد.

خانم ناوئرت گفت در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران از جمله آزار و بازداشت و ممنوع الخروجی را درباره خانواده کارکنان بی بی سی فارسی اعمال کرده که این اقدام «غیر قابل قبول» است.

وی افزود: ایالات متحده از رژیم ایران می‌خواهد که به وظایف خود طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند که این کشور را موظف به رعایت آزادی بیان می کند.

بیانیه خانم ناوئرت پس از آن صادر شد که هفته پیش در حاشیه بررسی پرونده جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر سازمان ملل، به آزار روزنامه نگاران رسانه های فارسی زبان و خانواده های آنها در ایران اشاره شد.

اسماء جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران که به تازگی درگذشت، پیش از مرگ در گزارش آخر خود آزار روزنامه نگاران و خانواده های آنها را مطرح کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر خانواده روزنامه نگاران شاغل در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور احضار، بازداشت و بعضا ممنوع الخروج کرده است.

رسانه های ایران پیشتر گزارش داده بودند که قوه قضاییه ایران چندین روزنامه نگار ایرانی و خانواده های آنها را مورد پیگرد قرار داده است و بعضا تلاش هایی برای مصادره اموال و دارایی های آنها انجام داده است.

هفته پیش همچنین آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به اقدامهای غیرقانونی علیه روزنامه نگاران مستقل چه بی‌بی‌سی و چه غیر بی‌بی‌سی و خانواده های آنها خاتمه دهد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازپرس پرونده تحقیقات روسیه «سازمان ترامپ» را برای توضیحات احضار کرد

رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیق در مورد تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ آمریکا - آرشیو

روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه گزارش داد که رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا «سازمان ترامپ» را برای ارائه برخی مدارک، از جمله مدارک مرتبط با روسیه، احضار کرده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، این روزنامه از قول دو منبع آگاه این گزارش را منتشر کرده، اما به جزئیات احضاریه اشاره ای نکرده است. در صورت تایید این نخستین برای است که رابرت مولر خواستار دسترسی به مدارکی شده که ارتباط مستقیم با تشکیلات تجاری دونالد ترامپ دارند.

سخنگوی سازمان ترامپ برای اظهار نظر در این باره در دسترس نبود.

آقای مولر تحقیقات در مورد تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات آبان ۱۳۹۵ – که منجر به پیروزی دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه بر رقیب دموکرات خود، هیلاری کلینتون، شد – و همچنین ارتباط احتمالی ستاد انتخاباتی او با روسیه را هدایت می‌کند.

روسیه نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت آن کشور در انتخابات پائیز ۲۰۱۶ و هر گونه ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را با مسکو رد کرده و خود پرزیدنت دونالد ترامپ نیز بارها گفته است هیچ تبانی با روسیه در کار نبوده است.

رابرت مولر پیشتر علیه چند تن از دستیاران دونالد ترامپ و بیش از ۱۰ شهروند روسیه در همین ارتباط اعلام جرم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرو ریختن پل عابر پیاده جدید در فلوریدا جان «چند تن» را گرفت

براثر فرو ریختن یک پل عابر پیاده تازه ساز در دانشگاه بین المللی فلوریدا در روز پنجشنبه چند تن جان خود را از دست داده و تعدادی نیز زخمی شدند.

آلخاندرو کاماچو از سخنگویان گشت بزرگراه پلیس فلوریدا کشته شدن «چند نفر» را در این حادثه تایید کرد، اما گفت که از تعداد دقیق آنها خبری ندارد.

وی همچینین گفت پنج تا شش خودرو نیز در زیر این پل عابر پیاده با یکدیگر تصادف کرده‌اند.

این پل، که شنبه گذشته و ظرف شش ساعت تعبیه شد، محوطه دانشگاه بین المللی فلوریدا را از روی یک اتوبان هشت بانده به شهر سوییت‌واتر وصل می‌کند.

ارتفاع پل از سطح زمین ۵۳ متر و وزن آن ۹۵۰ تن اعلام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تصویب طرح تحریم ایران برای نقض حقوق بشر در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده طرح تحریم جمهوری اسلامی ایران برای نقض حقوق بشر را تصویب کرد.

طرح موسوم به قانون پاسخگویی حقوق بشر و گروگانگیری ایران که کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان روز پنجشنبه ۲۴ اسفند در سطح این کمیته تصویب کرد، تشدید تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با نقض حقوق بشر را مدنظر دارد.

روز پنجشنبه، اد رویس رئیس این کمیته چهار طرح را معرفی کرد که یکی از آنها در صورت طی شدن روند تصویب و تبدیل به قانون، تحریم مقامات جمهوری اسلامی ایران را برای نقض گسترده حقوق بشر در پی خواهد داشت. طرح دیگری که درباره سوریه است، غیر مستقیم به مقامات ایران و حمایت آنها از اسد مرتبط است.

اد رویس در جلسه صبح پنجشنبه درباره ایران گفت: برای سال ها رژیم در تهران تمامی اپوزیسیون را با شیوه های بی‌رحمانه ی درد آور از جمله شکنجه در زندان اوین و دیگر زندانهایش و همچنین اعدام های گسترده در هم شکسته است. اما شمار کمی از مقام های جمهوری اسلامی ایران برای نقض حقوق بشر مسئول شناخته شده اند.

وی افزود: رئیس قوه قضاییه ایران به طور مشخص تا دسامبر سال گذشته برای نقض حقوق بشر مسئول شناخته نشده بود.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان افزود: این رژیم، رژیمی است که در تلاش برای باج خواهی که تا کنون سابقه نداشته است، اتباع آمریکا، از جمله یکی از آنها که در وضعیت بد جسمانی قرار دارد، را بر اساس اتهامات دروغین زندانی کرده است، از جمله یکی از آن ها که در وضعیت بد جسمانی قرار دارد. مدت ها سپری شده است تا رژیم ایران با عواقب حمله به آمریکایی ها و حمله به مردم ایران مواجه شود. لایحه پیشنهادی که امروز، طرح شده است، برای همین منظور است.

در این جلسه، الیوت اِنگل عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی نیز در بخشی از سخنانش به طرح تحریم ایران برای نقض حقوق بشر و طرح سوریه اشاره کرد و گفت: امیدوارم غیر از ایران، لایحه دیگری درباره تحریم بیشتر روسیه بررسی و تصویب شود تا دیگر در انتخابات دیگر کشورها دخالت نکند.

وی افزود: فشار بر اسد وقتی باید برداشته شود که او بپذیرد از قدرت کنار رود، زندانیان آزاد شوند و نفوذ ایران کاهش یابد.

آقای انگل گفت: دولت ایران شهروندان ما را گروگان می گیرد. سیامک و باقر نمازی نمونه هایی از این گروگانگیری هستند. طرح حقوق بشری ما، تحریم های جدیدی علیه جمهوری است.

دینا روراباکر یکی از نمایندگان ایالت کالیفرنیا از حزب جمهوریخواه در سخنانش گفت: مردم شجاع ایران به خیابان آمدند اما دیدیم که رژیم ایران چه کرد. ما باید از آنها حمایت کنیم.

تد دویچ عضو دموکرات این کمیته که از فلوریدا در مجلس نمایندگان است، با همکاری مک کال طرح تشدید تحریم های حقوق بشری ایران را پیشنهاد کرده است. او به تفصیل در مورد گرونگیری شهروندان آمریکا و کسانی که در آمریکا اقامت قانونی دارند، سخن گفت. وی نقض حقوق بشر توسط دولت تهران را محکوم کرد و ضمن اشاره به باب لوینسون شهروند آمریکایی که سالها در ایران ناپیدید شده، گفت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ژانویه ۲۰۱۶ گفت ایران قول داده تلاشها برای یافتن باب لویسون را تشدید و با آمریکا همکاری کند. ولی هفته پیش سخنگوی وزارت خارجه ایران چنین تعهدی را انکار کرد.

آقای دویچ انکار تهران را دروغ محض خواند و گفت ماباید این دروغگویی رژیم ایران را آشکار کنیم.

تد پو نماینده جمهوریخواه از تگزاس نیز در سخنانش گفت: ملاها در ایران از هیچ نقض حقوق بشری فروگذار نکرده اند. ایالات متحده باید از هر گونه تغییر رژیم در ایران حمایت کند.

دان دانوون نماینده جمهوریخواه از ایالت نیویورک نیز گفت: روسیه، ایران و چین همچنان از جنایت های اسد حمایت می کنند و هیچ چشم اندازی برای صلح در آن (کشور) نیست.

این نماینده از ایالت نیویورک افزود: فهرست موارد نقض حقوق بشر رژیم ایران طولانی است. جمهوری اسلامی ایران نباید مردم خود را سرکوب کند، دست به خشونت و اعدام بزند. ما به عنوان آمریکا باید به مردم ایران برای روی کار آمدن یک دولت و نظام آزاد و دموکرات کمک کنیم. همچنین باید به آزادی اینترنتی آنها کمک کنیم.

آدریانو اسپایلات نماینده دموکرات از ایالت نیویورک نیز که از طراحان طرح های مطرح امروز بود، گفت: طرحی که ما در دست بررسی داریم، برای فشار بر ایران جهت رعایت حقوق بشر مثل هر کشور دیگر است. ایران به مردم خود رحم نمی کند و ما باید کاری کنیم.

دینا تیتوس نماینده دموکرات از ایالت نوادا نیز گفت: از طرح تحریم ایران برای نقض حقوق بشر حمایت می کنم چون مردم ایران انتظار کمک دارند.

توماس گرت نماینده جمهوریخواه از ایالت ویرجینیا در این جلسه گفت: به موارد اخیر نقض حقوق بشر اشاره شده اما باید یاد کنیم از کسانی که در دهه شصت در ایران کشته شدند.

وی افزود: کسی از مجاهدین خلق کشته شده در کشتارهای دهه شصت یاد نمی کند. من امیدوارم همکاران من به این موضوع توجه کنند.

اد رویس رئیس این کمیته نیز در واکنش به اظهارات آقای گرت، گفت: در دفاع از طرح تحریم ایران برای نقض حقوق بشر، به همه موارد اشاره شده است. فقط مجاهدین خلق قربانی نقض حقوق بشر در ایران نیست بلکه به همه می پردازد.

حال که کمیته امور خارجی این طرح را تصویب کرد، باید در صحن مجلس نمایندگان به تصویب برسد و به سنا ارسال شود. در این صورت قانون می شود و برای دولت ترامپ لازم الاجرا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولیعهد سعودی: اگر ایران بمب هسته ای بسازد، عربستان هم چنین خواهد کرد

سی بی اس نیوز در گزارشی نوشت: رهبر بعدی عربستان سعودی می گوید اگر ایران، رقیب دیرین آن کشور، در ساخت جنگ افزار هسته ای به توفیق دست پیدا کند آن ها به سرعت بمب هسته ای به دست خواهند آورد. محمد بن سلمان این گفته ها درباره مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه را در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه خبری «سی بی اس» در گفتگو با نورا اودانل عنوان کرد. این مصاحبه قرار است یکشنبه از برنامه «شصت دقیقه» شبکه سی بی اس پخش شود.

این مصاحبه اولین گفتگوی تلویزیونی یک رهبر سعودی از سال ۲۰۰۵ با شبکه ای آمریکایی است. نورا اودانل از ولیعهد ۳۲ ساله درباره اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جریان در عربستان سوال کرد.

ولیعهد سعودی در یک کشور سنی محافظه کار تغییرات چشمگیری برای زنان از جمله حق رانندگی به همراه آورده است. محمد بن سلمان در حوزه سیاست خارجی نظرش را درباره ایران تحت حکومت شیعیان عنوان کرد.

محمد بن سلمان در بخشی از این مصاحبه گفت: «ایران رقیب عربستان سعودی نیست. ارتش ایران در میان پنج ارتش بزرگ جهان اسلام نیست. اقتصاد عربستان از اقتصاد ایران بزرگتر است. ایران تا برابری با عربستان سعودی فاصله دارد.»

ولیعهد سعودی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان سعودی برای مقابله با ایران به جنگ افزار هسته ای نیاز دارد، گفت: «عربستان سعودی خواهان دستیابی به هیچ بمب هسته ای نیست، اما بی تردید اگر ایران بمب هسته ای بسازد، ما هم به سرعت چنین خواهیم کرد».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژنرال مک مستر: کشورهای مسئولیت‌پذیر باید مانع اقدامات ایران در سوریه شوند

ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا می گوید واکنش کشورهای جهان به حمایت تهران و مسکو از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باید چیزی فراتر از قطعنامه های شدید اللحن باشد و این دو باید به خاطر حمایت و سهمی که در جنگ داخلی سوریه دارند با مجازات هایی که عواقب اقتصادی و سیاسی دارد، روبرو شوند.

ژنرال مک مستر که روز پنجشنبه در موزه هولوکاست شهر واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت ایران و روسیه مانع پایان دادن به جنگ سوریه، شکست داعش، و کمک رسانی به قربانیان جنگ می شوند و از جنایت های این رژیم علیه مردمش، حمایت می کنند.

او به ویژه بر نقش و مشارکت مخرب ایران در جنگ سوریه تاکید کرد و همچنین گفت فراتر از سوریه و در سطح خاورمیانه، ایران تسلیحات نظامی ارسال می کند، درگیری های قومی را شعله ور می کند، و از گروه های تروریستی حمایت می کند.

او گفت هدف ایران که از سال ۲۰۱۲ حدود ۱۶ میلیارد دلار هزینه دولت سوریه و گروه های نیابتی اش در عراق و یمن کرده و نیروهای شیعه خارجی را با استفاده از پرواز های غیرقانونی از جمله با هواپیماهای غیرنظامی به سوریه می فرستد، ایجاد پایگاهی دائمی در سوریه است که اسرائیل را تهدید خواهد کرد.

او گفت ایران مانع شکست داعش و حمایت از غیرنظامیان سوری می شود. او گفت رژیم ایران رژیمی است که با افتخار شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می دهد و به وجدان انسانها با انکار هولوکاست توهین می کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: همه «کشورهای مسئولیت پذیر» باید مانع اقدامات بی ثبات کننده ایران در سوریه و خاورمیانه شوند.

ژنرال مک مستر از همه «کشورهای متمدن» جهان خواست برای پایان دادن به جنگ سوریه اقدام کنند و بشار اسد و کشورها و گروه های حامی او را مسئول بدانند.

او گفت آمریکا به مردم سوریه کمکرسانی می کند اما کمک های بازسازی شامل اراضی تحت کنترل دولت بشار اسد نخواهد مگر آنکه انتقال سیاسی قدرت صورت بگیرد.

ژنرال مک مستر گفت رژیم اسد هفت سال که مردم خودش را می کشد، آنها را شکنجه می دهد، آنها را گشنگی می دهد، به آنها تجاوز جنسی می کند، علیه آنها سلاح شیمیایی استفاده کرده است، به بیمارستان ها و مدارس حمله کرده است، و داعش هم مردم سوریه را زنده زنده سوزانده و اقلیت های مذهبی را وحشیانه کشته است. ژنرال مک مستر گفت حدود ۵۰۰ هزار نفر از زمان جنگ داخلی سوریه کشته و ناپدید شده اند.

او گفت آمریکا تلاش دارد مانع استفاده دولت اسد از تسلیحات شیمیایی شود، کاری که رژیم بشار اسد آن را انجام داده است و دولت آمریکا به این اقدام دولت سوریه واکنش نظامی نشان داد و پیام قاطعی به دمشق فرستاد.

ژنرال مک مستر گفت آمریکا برای شکست داعش و پاسخگو دانستن بشار اسد و حامیان او اقدام می کند. او یکی از اقدامات را مستند سازی جنایات دولت سوریه عنوان کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گاهشمار جنگ داخلی «هفت ساله» در سوریه

جنگ داخلی سوریه روز پنجشنبه ۱۵ مارس ۲۰۱۸ هفتمین سال خود را پشت سر گذاشت و این در حالی است که، به رغم شکست گروه داعش در آن کشور، درگیری‌ها میان نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن، و گاه بین مخالفان با یکدیگر، همچنان ادامه دارد.

بر اساس آخرین برآوردها، تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار نفر در این جنگ خونین کشته و نیمی از جمعیت سوریه نیز از شهر و حتی از کشور خود آواره شده‌اند و گفت‌وگوهای دیپلماتیک و تلاش‌های بین الملی برای پایان دادن به آن هنوز به نتیجه عمده‌ای نرسیده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به همین مناسب نگاهی به مهم‌ترین تحولات هفت سال گذشته در سوریه انداخته که در زیر می‌خوانید:

مارس ۲۰۱۱: گروهی از مردم شهر درعا در اعتراض به بازداشت تعدادی پسر جوان به اتهام نقاشی‌ ضدحکومتی بر دیوار مدرسه شان تظاهرات کردند. در ۱۵ مارس تظاهرات مشابهی در بخش قدیم دمشق پایتخت سوریه برگزار شد. با ادامه اعتراضات، نیروهای امنیتی روز ۱۸ مارس در درعا به روی معترضان آتش گشودند و چهار نفر را کشتند. اعتراض‌ها به سایر شهرها کشیده و به دنبال آن سرکوب معترضان تشدید شد.

آوریل ۲۰۱۱: نیروهای امنیتی به تحصن نشسته هزاران نفر از مردم شهر حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، که می خواستند تجمعی مشابه تجمع مردم مصر علیه حسنی مبارک در میدان التحریر قاهره را در این شهر علیه بشار اسد برگزار کنند یورش بردند.

۱۸ اوت ۲۰۱۱: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه خواست از مقام خود کناره گیری کند و دستور توقیف دارایی‌های دولت سوریه در ایالات متحده را صادر کرد.

۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲: بر اثر انفجاری بمب در ساختمان شورای امنیت ملی سوریه در دمشق، در جریان نشست مقام‌های بلندپایه آن کشور برای بررسی بحران به وجود آمده، چهار مقام ارشد دولت کشته شدند، از جمله داوود عبدالله راجحه وزیر دفاع و آصف شوکت معاون او که شوهر خواهر بشار اسد هم بود.

ژوئیه ۲۰۱۲: درگیری بین مخالفان دولت و نیروهای امنیتی، به حلب بزرگترین شهر سوریه و پایتخت تجاری سابق آن کشور نیز کشیده شد.

۲۰ اوت ۲۰۱۲: پرزیدنت اوباما گفت استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه عبور از «خط قرمز» خواهد بود و محاسبات او را در زمینه دخالت در جنگ داخلی سوریه تغییر خواهد داد.

۱۹ مارس ۲۰۱۳: دولت و اپوزوسیون سوریه یکدیگر را متهم به حمله با استفاده از گاز سمی در روستای خان العسل در شمال سوریه کردند که مجر به کشته شدن ۲۶ نفر، از جمله ده‌ها سرباز ارتش، شد. کارشناسان سازمان ملل متحد بعدا دریافتند که از گاز سارین در آن حمله استفاده شده بود، اما نفهمیدند کدام طرف عامل آن بوده است.

مه ۲۰۱۳: گره شبه نظامی حزب الله لبنان - که مورد ایران است - با حمله و تصرف روستای مرزی قصیر، رسما در حمایت از نیروهای دولت بشار اسد وارد جنگ داخلی سوریه شد.

اوت ۲۰۱۳: حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق جان صدها نفر را گرفت. ایالات متحده و دیگران دولت اسد را مسئول دانستند. باراک اوباما تهدید به حمله نظامی کرد، اما بعدا از تهدید خود عقب نشست.

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳: به دنبال توافق غیرمنتظره ایالات متحده و فدراسیون روسیه، که منجر به پیشگیری از حمله نظامی آمریکا به سوریه شد، شورای امنیت سازمان ملل متحد به دمشق دستور داد زرادخانه و ذخایر شیمیایی خود را منهدم کند.

۱۴ اکتبر ۲۰۱۳: سوریه کنوانسیون بین المللی منع سلاح‌های شیمیایی را – که تولید، ذخیره و استفاده از هر گونه سلاح شیمیایی را ممنوع می‌کند – امضا کرد.

۲۳ ژوئن ۲۰۱۴: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد آخرین محموله از تسلیحات شیمیایی دولت سوریه را به خارج از کشور منتقل کرده است . مقام‌های اپوزوسیون سوریه گفتند ذخایر شیمیایی دولت اسد بطور کامل برچیده نشده است.

۳۰ ژوئن ۲۰۱۴: گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، در بخش‌هایی از عراق و سوریه اعلام «خلافت اسلامی» کرد.

۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴: ایالات متحده به مواضع پیکارجویان داعش در سوریه حمله هوایی کرد.

۲۸ مارس ۲۰۱۵: شهر ادلب در شمال شرق سوریه به کنترل گروه‌‌های اسلامگرایی که رهبری آنها را یک گروه وابسته به القاعده به نام «جبهه النصرت» بر عهده دارد در آمد.

۶ مه ۲۰۱۵: بشار اسد به عقب نشینی نیروهای ارتش در برخی مناطق اذغان کرد.

۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵: روسیه عملیات مستقیم نظامی در داخل سوریه را در حمایت از نیروهای بشار اسد رسما آغاز کرد.

اوت ۲۰۱۶: نیروهای ارتش ترکیه با عبور از مرزهای شمالی سوریه وارد خاک آن کشور شدند و بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل داعش را در امتداد مرزهای مشترک دو کشور به کنترل خود در آوردند.

دسامبر ۲۰۱۶: به دنبال حملات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه، شورشیان سوری محله‌های تحت کنترل خود را در شرق حلب تخلیه کردند.

۴ آوریل ۲۰۱۷: دست کم ۵۸ نفر در روستای خان شیخون در استان ادلب، که تحت کنترل مخالفان اسد است، در جریان حمله‌ هوایی - که گفته می‌شود از گاز اعصاب در آن اسفاده شده - جان خود را از دست دادند. به گفته شاهدان، حمله توسط جت‌های سوخو متعلق به ارتش روسیه یا دولت سوریه صورت گرفت. مسکو و دمشق مسئولیت آن را نپذیرفتند.

۶ آوریل ۲۰۱۷: ایالات متحده به تلافی حمله خان شیخون، ده‌ها موشک کروز به پایگاهی در داخل سوریه شلیک کرد. این نخستین اقدام نظامی مستقیم آمریکا علیه دولت سوریه است.

مه ۲۰۱۷: مخالفان بشار اسد از آخرین منطقه تحت کنترل خود در شهر حمص، که زمانی از آن با عنوان «پایتخت انقلاب» یاد می‌شد – خارج شدند.

۲۰ ژانویه ۲۰۱۸: ترکیه عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه نیروهای کرد سوری در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرد.

فوریه ۲۰۱۸: نیروهای دولتی سوریه عملیات سنگینی را برای به عقب راندن شورشیان از منطقه غوطه شرقی آغاز کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سران آمریکا، فرانسه و آلمان از موضع بریتانیا در برابر روسیه حمایت کردند

ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

سران آمریکا، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه در حمایت از موضع همپیمان خود بریتانیا، روسیه را در پرونده مسمومیت مشکوک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش با استفاده از نوعی عامل عصبی با کاربرد نظامی مسئول دانستند و آن را نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم خواندند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به همراه ترزا می نخست وزیر بریتانیا در یک بیانیه مشترک کم‌سابقه گفتند «هیچ توضیح قابل قبول و باور کردنی» در مورد مسئولیت روسیه در این پرونده وجود ندارد.

لندن می‌گوید برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) که در روسیه دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین ساخته می‌شد، استفاده شده و از مسکو خواسته توضیح دهد این عامل اعصاب چگونه به بریتانیا راه پیدا کرده است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا تا نیمه شب سه شنبه به دولت روسیه فرصت داده بود تا در مورد این عامل عصبی که کاربرد نظامی دارد توضیح دهد. دولت روسیه ضمن رد دست داشتن در این ماجرا گفته بود برای همکاری آماده است، اما باید به نمونه‌هایی از گاز اعصاب مورد اشاره مقام‌های بریتانیایی دسترسی داشته باشد.

با سر رسیدن ضرب الاجل تعیین شده بریتانیا و عدم دریافت هیچ توضیحی از جانب روسیه، خانم می روز چهارشنبه دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روس را از خاک بریتانیا صادر کرد و خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد؛ اقدامی که تنش بین لندن و مسکو را به شدت افزایش داده است.

سران بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک امروز خود گفته‌اند ناکامی مسکو در پاسخ دادن به «درخواست مشروع» لندن برای ارائه توضیح در مورد گاز اعصاب مرگبار آن کشور که از آن در خاک بریتانیا برای ترور بیولوژیکی استفاده شده، تاکیدی است بر این مهم که روسیه در این ماجرا مسئول است.

آنها استفاده از سلاح‌ شیمیایی را «تجاوز به حاکمیت بریتانیا» و «نقض قوانین بین المللی» دانستند.

به نوشته آسوشیتدپرس، این بیانیه نتیجه تلاش‌های دولت ترزا می در جلب حمایت بین المللی از بریتانیا در برابر روسیه در پرونده سوء قصد به جان اسکریپال و دخترش در روز چهارم مارس است، که در بیمارستان بستری هستند و وضعیت آنها همچنان وخیم گزارش شده است.

روابط غرب و روسیه از چند سال پیش و به دلیل اختلاف بر سر مسائل عمده – مانند نقش روسیه در بحران اوکراین و حمایت از جدایی طلبان شرق آن کشور و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، و همچنین حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه – رو به سردی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های فرانسه: قاضی حکم جلب دختر پادشاه عربستان سعودی را صادر کرد

نمایی از ساختمان سفارت عربستان سعودی در پاریس پایتخت فرانسه - آرشیو

رسانه‌های فرانسوی روز پنجشنبه از صدور حکم جلب دختر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی توسط قاضی دادگاهی در فرانسه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نشریه «لوپوئن» نخستین رسانه‌ای بود که به نقل از یک منبع آگاه از حکم جلب شاهزاده «حصة بنت سلمان» خبر داد.

منبع این خبر دلیل صدور حکم جلب برای این شاهزاده سعودی و خواهر محمد بن سلمان ولیعهد جوان، اما پرنفوذ آن کشور را ذکر نکرده است.

با این حال لوپوئن گفته این موضوع باید با پرونده سال ۲۰۱۶ محافظ او، که مظنون یک مورد قتل در پاریس بوده است، ارتباط داشته باشد.

این خبر هنوز بطور رسمی تایید نشده است.

مهر ماه ۱۳۹۵ برخی رسانه ها گفتند شاهزاده ۴۲ ساله سعودی پس از آن که به محافظ خود دستور داد یک نفر را بکشد، از پاریس گریخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG