لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۵۳

سرخط خبرها

ترامپ از قانون بررسی دقیق تر پیشینه خریداران سلاح حمایت می کند

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول از برخی مجروحان تیراندازی فلوریدا دیدار کردند.

به دنبال تیراندازی هفته پیش در دبیرستانی در فلوریدا که به کشته شدن ۱۷ نفر عمدتا دانش آموز منجرشد، کاخ سفید روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا از تلاشهای دولت برای تشدید بررسیهای پیشینه خریداران سلاح گرم حمایت می کند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، حمایت پرزیدنت ترامپ درآستانه اعتراض سراسری آمریکائیان و در خواست از قانونگزاران برای اقدامهائی به منظور جلوگیری از تکرار این قبیل تیراندازیها اعلام می شود.

در تازه ترین نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و شبکه خبری ABC اعلام شد ۵۸ در صد پاسخ دهندگانی که خود را دموکرات معرفی کرده اند، از تشدید اقدامها در کنترل سلاح گرم حمایت کرده اند در حالی که ۶۷ درصد پاسخ دهندگان جمهوریخواه گفته اند تشدید قوانین کنترل سلاح نیز مانع تیراندازی ها و کشتارهای جمعی نخواهد شد.

بیش از سه چهارم هر دو گروه درمان موثراختلال روانی را راهی برای جلوگیری از این قبیل تیراندازی ها دانسته اند.

در مجموع ۷۷ در صد گفته اند کنگره آمریکا درجلوگیری از تیراندازیها کاری نکرده و ۶۲ درصد نیز گفته اند پرزیدنت ترامپ دراین باره کم کاری کرده است.

سخنگوی کاخ سفید از گفتگوهای پرزیدنت ترامپ در هفته پیش با سناتور جمهوریخواه تگزاس، جان کورنین خبر داده و می گوید رئیس جمهوری خواستار اقدام دو حزبی و همکاری جمهوریخواهان با کریس مورفی سناتور دموکرات کانتیکت در تدوین لایحه بررسی دقیق پیشینه خریداران سلاح گرم شده است.

سناتور مورفی از سالها پیش خواهان تصویب قانونی در کتنگره با هدف کنترل سلاح گرم بوده است.

نیکولاس کروز جوانی که عامل کشتار دبیرستان فلوریدا بوده توانسته بود تفنگ تهاجمی AR-15 را خریداری کند و با آن به دانش آموزان دبیرستانی که خود پیشتر در آنجا تحصیل می کرد، تیراندازی کند.

در کنگره آمریکا دموکراتها پیوسته از بررسی دقیق پیشینه خریداران سلاح گرم حمایت کرده اند در حالی که جمهوریخواهان با استناد به اصلاحیه دوم قانون اساسی با هر نوع اصلاح و قانونگزاری در این باره مخالفت کرده و هر نوع قانونگزاری در این باره را تجاوز به حق مقدس مالکیت دارندگان این گونه سلاح ها قلمداد کرده اند.

لایحه پیشنهادی مورفی- کورنین مورد حمایت بخشهائی از اعضای دو حزب در کنگره بوده اما هر وقت مطرح شده به دلیل دسته بندیهای حزبی رای لازم را کسب نکرده است.

بررسی پیشینه خریداران مانع از خرید سلاح گرم نخواهد شد اما تضمینی خواهد بر اینکه کسانی که سابقه اختلال روانی دارند از خرید تفنگ محروم شوند.

دانش آموزان دبیرستان فلوریدا که از تیراندازی جان به در برده اند یک مبارزه سراسری ر ا آغاز کرده اند تا از قانونگزاران ایالتی و فدرال بخواهند قوانین محکمی به تصویب برسانند تا وقایع تیراندازی تکرار نشود.

کامرون کیسی یکی از این دانش آموزان می گوید باید به هر سیاستمدار ی که از «اتحادیه سراسر ی دارندگان سلاح» (NRA ) پول می گیرد «مدال شرم» داده شود.

«اِما گونزالس» دانش آموز دیگر دبیرستان می گوید پرزیدنت ترامپ، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه فلوریدا، و ریک اسکات فرماندار جمهوریخواه فلوریدا، از اتحادیه سراسری دارندگان سلاح از اتحادیه حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری ونزوئلا خواهان گفتگو با آمریکا شد


شش ماه بعد از بحران اقتصادی و فشار تحریم ها، «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلادر یک پیام توئیتری از پرزیدنت ترامپ خواست برای حل اختلافها دو طرف به گفتگو روی بیاورند.

مادورو با نقل بخشی از پیام توئیتری دونالد ترامپ در دوران مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری که گفته بود سیاست او عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر خواهد بود، از همتای آمریکائی خواسته است پای آن وعده بایستد و برنامه گفتگو را جایگزین آنچه «سیاست تهاجمی» نامید، سازد.

مادورو افزود هر زمان و مکانی را که آقای ترامپ تعیین کند وی آماده حضور و گفتگو خواهد بود.

به گزارش ان پی آر، این پیشنهاد شاخه زیتون از سوی مادورو درست یک هفته پس از آن ارائه می شود که گفته شد از حضور وی در نشست سران کشورهای قاره آمریکا استقبال نخواهد شد.

در نشست سران کشورها ی قاره آمریکا که به میزبانی پرو در ماه آوریل برگزار می شود از مادورو دعوت به عمل نیامده است.

این اقدام در اعتراض به تصمیم مادورو دایر بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از زمان مقرر، یک هفته پس از برگزاری نشست پرو ست که دیوان عالی طرفدار مادورو، نامزدهای حزب مخالف وی را از شرکت درآن انتخابات محروم کرده است.

هر دوی این اقدامها پیشاپیش محکوم شده و گفته شده است که هدف مادورو تقلب در انتخابات است.

دولت ترامپ رژیم مادورو را دیکتاتوری خوانده و تحریمهائی را علیه وی و رژیم او وضع کرده و پیشاپیش اعلام کرده است نتیجه چنان انتخاباتی را به رسمیت نخواهد شناخت.

پیام مذاکره مادورو به ترامپ همزمان شده است با اقدام تازه دولت وی در پیش فروش «پول دیجیتالی» در اینترنت و قرار دادن نفت و طلا و الماس کشور به عنوان پشتوانه این پول.

مادورو اقدام خود را یک نوآوری در عرصه مالی در قرن بیست و یکم خوانده است اما منتقدان اقدام او را یک کلاهبرداری آشکار و شیادی در فروش بشکه های نفتی می دانند که هنوز نه کشف شده است و نه استخراج.

ناظران این تلاش رژیم مادورو را تلاشی از روی ناچاری و استیصال خوانده و می گویند اقتصاد این کشور نفتخیز دربدترین وضعیت بحران تاریخی خود قرار دارد و به گفته بلومبرگ تنها طی ۱۲ هفته قیمت برخی کالاها در ونزوئلا ۷۱۸ در صد افزایش داشته است که اگر بخواهیم نرخ سالانه تورم کشور را حساب کنیم با رقم باورنکردنی ۴۴۸۰۲۵ در صد رو به رو می شویم.

کمبود مواد غذائی و دارو در ونزوئلا مردم کشوررا ناچار کرده است برای تهیه این اقلام به کلمبیا، کشور همسایه هجوم ببرند.

پرزیدنت ترامپ هنوز پاسخ توئیتر مادورو را نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موسوی و رهنورد چند ساعت از حصر خارج شدند؛ مادر زهرا رهنورد درگذشت

زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

زهرا رهنورد در پی درگذشت مادرش اجازه یافت به همراه میرحسین موسوی و با همراهی ماموران امنیتی به خانه مادر خود برود. احترام السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد که روز سه شنبه اول اسفند در ۹۳ سالگی در گذشت، در یک سال اخیر بیمار بود اما خانم رهنورد تنها در ماههای اخیر اجازه یافته بود برای دیدار او از حصر خارج شود.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران معترضان سال ۸۸، هفت سال گذشته را در حصر خانگی سپری کرده و تا چند ماه پیش از دیدار منظم فرزندان خود نیز محروم بودند. در پی وخامت وضعیت جسمی آقایان موسوی و کروبی و انتقاد فرزندان آنها، به تازگی امکان دیدارهای منظم با فرزندان و خویشاوندان درجه یک فراهم شده است.

اگر چه برخی از نمایندگان مجلس و نزدیکان دولت در سالهای اخیر خواستار رفع حصر شده‌اند، اما گفته شده که رهبر جمهوری اسلامی با رفع حصر مخالفت کرده است. به تازگی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است که مسئولان وعده داده اند تا پایان امسال گشایشی در موضوع رفع حصر صورت بگیرد.

ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، خواستار آزادی فوری آنها شد.

«هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

به نوشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادامه بازداشت این سه نفر خلاف تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت‌های خودسرانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جلسه شورای امنیت درباره فلسطینی‌ها| هیلی: ایران پشت بحران‌های یمن، سوریه و لبنان است

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نشست روز سه شنبه شورای امنیت، بار دیگر جمهوری اسلامی را پشت بحرانهای خاورمیانه دانست.

نیکی هیلی رو سه شنبه اول اسفند گفت: به بحران‌های یمن، سوریه، لبنان، مصر و ریشه‌کن نشدن داعش نگاه کنید؛ در پشت بحران‌هایی که نام بردم، رژیم حامی تروریسم ایران قرار دارد ولی شما (اسرائیل) دموکراتیک‌ترین کشور خاورمیانه را عامل مشکلات می‌دانید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه‌ای با موضوع «شرایط خاورمیانه و فلسطین» برگزار کرد و در بخشی از آن، نیکی هیلی گفت خاورمیانه فقط فلسطین نیست و سازمان ملل در این مورد، به طرز فاحشی یکجانبه و به ضرر اسرائیل عمل می‌کند.

در این جلسه محمود عباس نیز سخنرانی کرد. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از شورای امنیت خواست کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

عباس درباره موضع جدید آمریکا برای به رسمیت شناختن اورشلیم نیز گفت: در دیدارهایم با پرزیدنت ترامپ آمادگی برای راهکار دو دولتی را تکرار کرده‌ام، اما موضع دولت آمریکا مشخص نیست.

نیکی هیلی در سخنان خود در واکنش به اظهارات عباس، از موضع او درباره اسرائیل به شدت انتقاد کرد و گفت: «زیاده‌خواهی، لفاظی‌های نفرت‌انگیز و تحریک به خشونت، برای فلسطینی‌ها هیچ دستاوردی جز سختی بیشتر نخواهد داشت.»

به گفته خانم هیلی، فلسطینی‌ها دو راه دارند. یا مذاکره و مصالحه است و یا اینکه وضع موجود. تاریخ نشان داده مذاکره راه موفق تری است وگرنه برای فلسطینی ها رنج و درد خواهد ماند.

سفیر آمریکا همچنین با اشاره به اظهارات عباس درباره به رسمیت شناختن اورشلیم نیز گفت، شما مجبور نیستید از این تصمیم خوشحال باشید اما باید بدانید این تصمیم ماست و تغییر نمی کند.

در این نشست «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در سخنانی از وخیم بودن اوضاع انسانی در غزه گفت.

«دنی دنون» نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل نیز در سخنانی خطاب به محمود عباس گفت، شما بخشی از راه حل نیستید بلکه شما خود مشکل هستید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا نیمه اسفند میزبان نخست وزیر سوئد خواهد بود

استفان لُووِن نخست وزیر سوئد - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز ۶ مارس (۱۵ اسفند ماه) در کاخ سفید میزبان «استفان لُووِن» نخست وزیر سوئد خواهد بود.

کاخ سفید روز سه‌شنبه، ضمن اعلام این خبر، تعمیق روابط دوجانبه را – به ویژه در مسائل تجاری و امنیتی – محور عمده گفت‌وگوها دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در ماه‌های اخیر سوئد و فنلاند نسبت به تحرکات نظامی اخیر روسیه در مناطق مختلف اروپا ابراز نگرانی کرده‌اند.

هرچند نیروهای نظامی این دو همپیمان اروپایی واشنگتن در رزمایش‌های ناتو شرکت می کنند، اما تحت پوشش بند ۵ منشور ناتو نیستند.

در این بند تاکید شده است که حمله به یک عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، به معنای حمله به همه اعضای آن است و باید از آن دفاع کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، هم سوئد و هم فنلاند می‌دانند هر اقدامی برای پیوستن آنها به پیمان ناتو، واکنش مسکو را به دنبال خواهد داشت.

به دنبال تحرکات نظامی روسیه در اروپا، سوئد، فنلاند، دانمارک، نروژ و ایسلند در ماه نوامبر بر تقویت همکاری‌های نظامی خود موافقت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر وزیر خارجه فرانسه به روسیه و ایران برای گفت‌وگو درباره بحران سوریه

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه - آرشیو

وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد ظرف «چند روز آینده» به روسیه و ایران سفر خواهد کرد تا مقام‌های ارشد آن دو کشور درباره بحران سوریه گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان در جمع قانونگذاران فرانسوی گفت که اگر اقدامی در سوریه نشود، به سمت یک بحران انسانی در آن کشور خواهیم رفت.

در حملات هوایی روز سه‌شنبه ارتش سوریه در غوطه شرقی ۹۸ نفر کشته شده‌اند. غوطه شرقی آخرین منطقه عمده تحت کنترل مخالفان بشار اسد در حومه دمشق است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک گروه ناظر بر تحولات سوریه مستقر در بریتانیا، ضمن اعلام خبر نوشت، این مرگبارترین روز منطقه در سه سال اخیر بوده است.

به گفته این گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، شمار زیادی از غیرنظامیان، از جمله کودکان، در میان قربانیان حملات امروز نیروهای بشار اسد در غوطه شرقی هستند.

ارتش سوریه با پشتیبانی شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروی هوایی روسیه، اخیرا عملیات گسترده‌ای را برای بازپس‌گیری کنترل این منطقه از مخالفان آغاز کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در ۲۰ بهمن از همتای روس خود خواسته بود هر آنچه می‌تواند برای وادار کردن دولت اسد به توقف بحران در غوطه شرقی و ادلب انجام دهد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هم روز سه شنبه در گفت‌وگو با رویترز، در مورد وقوع «حلب دوم» در سوریه هشدار داد و گفت امیدوارم از آن فاجعه درس گرفته باشیم.

استفان دی میستورا هفته گذشته نیز در نشست شورای امنیت در مورد بحران سوریه هشدار داد و گفت یکی از «خطرناک‌ترین لحظات» در جنگ داخلی سوریه رقم خورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پایان درگیری ماموران و دراویش | پلیس: ۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر بازداشت شدند

درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران

سخنگوی پلیس ایران اعلام کرد که درگیری دراویش گنابادی با ماموران پلیس و بسیج که از عصر دوشنبه آغاز شد منجر به کشته شدن ۵ نفر از ماموران و بازداشت ۳۰۰ نفر از دراویش شد.

به گفته سعید منتظرالمهدی، این درگیری ها تا بامداد سه شنبه اول اسفند در خیابان‌های فرعی پاسداران ادامه داشت و با بازداشت حدود ۳۰۰ نفر به پایان رسید.

مقامات ایران می گویند در جریان این درگیری‌ها، سه مامور پلیس بر اثر حرکت یک اتوبوس به میان ماموران کشته شدند. همچنین یک نیروی بسیج توسط یک خودروی سمند زیرگرفته شده و کشته شد. سخنگوی پلیس ایران مدعی شد یک بسیجی دیگر نیز با سلاح کشته شد.

ادعای این مقام پلیس در حالی است که فعالان دراویش این اتهامات را رد می کنند. آنها می گویند پلیس قصد دارد اقدامات خود را به گردن دراویش بیاندازد.

پیشتر گزارش شد یک اتوبوس به سمت ماموران حمله کرد. سخنگوی پلیس عاملان حمله به ماموران با اتوبوس و خودروی سمند را از دراویش معرفی کرد، این در حالیست که فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در گفت و گو با صدای آمریکا دخالت دراویش در حمله مرگبار به نیروهای پلیس را رد کرد.

جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. گزارش ها حاکیست که در جریان این درگیری تیراندازی صورت گرفته هر چند، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز از دلایل این تیراندازی جزئیاتی در دست نیست.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لاشه هواپیمای تهران یاسوج در ارتفاعات دنا پیدا شد؛ شرایط سخت انتقال اجساد

عکسی از بخشی از هواپیمای سقوط کرده.

لاشه هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج در سومین روز عملیات جستجو در ارتفاعات کوه دنا پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بالگردها صبح روز سه شنبه اول اسفند به محل سقوط هواپیما رسیدند و امدادگران موفق به تشخیص قطعات بزرگ هواپیما شدند.

منصور شیشه فروش، مدیر کل مدیریت بحران اصفهان اعلام کرد که لاشه هواپیما در ارتفاعات ۴۵۰۰ متری پیدا شده است. گفته می شود که تعدادی از نیروهای هلال احمر و امدادی به محل سقوط هواپیما رسیده‌اند اما عملیات انتقال اجساد با دشواری روبروست چرا که هواپیما در ارتفاعات کوهستانی برفگیر سقوط کرده که ارتفاع برف در آن به دو متر می‌رسد.

یکی از مقام های استان کهگیلویه و بویر احمد غروب سه شنبه گفت که حدود ۳۰ جسد پیدا شده که ۱۵ جسد قابل شناسایی است.

معاون سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت که تیم‌های هلال احمر و هم تیم‌های محلی در حال جمع‌آوری اجساد هستند و با توجه به اینکه در ادامه امکان پرواز بالگرد نیست، انتقال جنازه ها روز چهارشنبه انجام میگیرد.

هواپیمای ای تی آر۷۲ متعلق به شرکت آسمان با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه که صبح از تهران به سمت یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد حرکت کرد در منطقه کوهستانی پادنا سمیرم، در ۱۴ مایلی یاسوج سقوط کرد.

با توجه به کاهش ارتفاع هواپیما و شرایط آب و هوایی دشوار از جمله کولاک و مه، مقام‌های هواپیمایی ایران اعلام کردند که هواپیما سقوط کرده و تمام سرنشینان آن به احتمال زیاد کشته شده‌اند.

وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی روز سه شنبه درباره روشن بودن تلفن همراه یکی از مسافران و تماس تلفنی او گفت که تماس تلفنی یکی از مسافران حدود ۱۰ دقیقه پیش از سقوط انجام شده بود. تلفن نیز برای مدتی پس از سقوط روشن بود اما احتمالا به دلیل تمام شدن شارژ باتری خاموش شد.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در حساب فارسی توئیتر خود جان باختن سرنشینان این هواپیما را تسلیت گفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمزمه‌هایی برای فسخ قرارداد بوئینگ و شاید ایرباس با ایران

از زمان توافق هسته ای، جمهوری اسلامی ایران خوشبین به خرید هواپیماهای جدید از شرکت های هواپیمایی بین المللی است.

به گزارش رسانه های آمریکایی و اسرائیلی، ممکن است قرارداد نزدیک به هفده میلیارد دلاری فروش هواپیماهای شرکت آمریکایی بوئینگ به ایران و حتی قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری با ایرباس اروپا که برخی از قطعات آن با اجازۀ شرکتهای آمریکایی تولید می شود، فسخ شود.

جروسلم پست روز سه شنبه نوشت، این گمانه زنی در چارچوب تصمیم اخیر مدیر کل اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا است.

در بیانیه این اداره کل مجوز صادرات خانم گل-نهال یگانه شهروند ترکیه و سه شرکت از جمله "تریگون لجستیک کارگو لیمیتد" که وی مدیریت آنرا بر عهده دارد بابت فروش قطعات یدکی هواپیما به شرکت ماهان ایر ایران را موقتاً برای شش ماه لغو کرد.

جروسلم پست نوشت: نهادهای اطلاعاتی آمریکا و تحقیقات وزارتخانه های خارجه و خزانه داری آمریکا نشان از این دارد که ماهان ایر در اعزام نیرو و تسلیحات به نیروهای نیابتی ایران بویژه حزب الله لبنان نقش دارد.

حزب الله در فهرست گروههای تروریستی وزارت خارجه آمریکاست.

وزارت بازرگانی آمریکا اوایل ماه پیش مجوز یک شهروند اهل ترکیه و سه شرکت ترک را برای صدور کالا به خاطر نقض تحریمهای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی لغو کرد.

دفتر خانم میرا ریکاردل در بیانیه خود اعلام کرد شرکت هواپیمایی ماهان ایر از سال ۲۰۱۱ به خاطر وابستگی به سپاه پاسداران و در خدمت نیروی قدس این نهاد نظامی بودن، در فهرست شرکتها تحریم شده به خاطر فعالیتهای تروریستی وزارت خزانه داری آمریکا قرار داشته و بنابراین اقدامات خانم یگانه و شرکتهای مربوطه عملا نقض قوانین تحریم ایران بوده است.

این اداره در وزارت بازرگانی مسوول نظارت بر صادرات کالاهایی با فن آوری پیشرفته است که می تواند بر امنیت ملی آمریکا تاثیر گذار باشد.

در همین چارچوب هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اجلاس امنیتی مونیخ با اشاره به شرکت هواپیمایی ماهان، از جهان خواست که با شرکتهای وابسته به سپاه پاسداران قراردادی امضا نکنند.

وی گفت: رژیم ایران به درگیریهای در منطقه دامن می زند، و برای اینکار از شرکتهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بهره می گیرد. هواپیمایی ماهان جزو یکی از این شرکتهاست که در همین جا مونیخ به زمین می نشیند. برای حفظ امنیت بین المللی و وجدان اخلاقی جهان باید با شرکتهای زیر مجموعه و وابسته به سپاه پاسداران تعامل نداشته باشد. باید به دنبال قرارداد با بخش خصوصی واقعی ایران باشد و رژیم را برای احترام به حقوق شهروندانش تحت فشار بگذارد.

پرزیدنت ترامپ در اواخر مهر ماه در مراسم پرده برداری از راهبرد دولتش در قبال جمهوری اسلامی ایران، برجام را در تضاد منافع ملی آمریکا دانست و از آن پس پایبندی ایران به توافق برجام را تایید نکرده است.

از آنجایی که فروش هواپیما و قطعات یدکی جدید به ناوگان فرسوده ایران در چارچوب برجام میسر شده است، تهران می گوید که فسخ چنین قراردادی نقض برجام خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرمش آمریکا برای مذاکره احتمالی با کره شمالی

آمریکا تمایل تازه ای به مذاکره با کره شمالی نشان داده است اما هنوز تصور پیدا شدن راه حلی صلح آمیز یرای بحران اتمی شبه جزیره کره در آینده نزدیک دشوار است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که می خواهد مجراهای ارتباط با کره شمالی را باز نگه دارد و«مراقب است » که چه زمان دولت «کیم جونگ اون» نشانه ای بروز می دهد که «آماده گفتگو» است.

این تغییر لحن از سوی دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در جهت گفتگوی بی قید و شرط ابتدائی با «پیونگ یانگ» بعد از روی کار آمدن «مون جای این » رئیس جمهوری کره جنوبی صورت گرفته است. او نقش مهمی در تشویق کره شمالی برای شرکت در المپیک زمستانی داشت. این در حالی است که قبل از ایفای نقش او، جنگ لفظی تندی بین رهبران آمریکا و کره شمالی صورت گرفته بود.

این تغییر لحن بعد از سفر اخیر «مایک پنس » صورت گرفت. معاون رئیس جمهوری آمریکا که سرپرستی گروه اعزامی آمریکا به کره جنوبی را بر عهده داشت، پس از سفر به کره جنوبی گفت: ایالات متحده آماده مذاکرات غیر رسمی و بدون قید و شرط با کره شمالی است.

او تاًکید کرد که آمریکا، به افزایش تحریم ها در کره شمالی ادامه می دهد تا زمانی که پیونگ یانگ، به مذاکرات رسمی برای دست برداشتن از تجهیزات اتمی اش در برابر تعهدات امنیتی و اقتصادی، تن دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرگ سه مامور در حمله اتوبوس در ادامه تنش پلیس و دراویش| دراویش: کار ما نبود

عکسی از اتوبوسی که به سوی ماموران حمله کرد.

سخنگوی نیروی انتظامی از کشته شدن سه مامور پلیس در جریان درگیری با تجمع کنندگان در خیابان پاسداران خبر داد. این در حالی است که دراویش می گویند اتوبوسی که به پلیس ها حمله کرد، به آنها ربطی ندارد.

ساعاتی پس از درگیری پلیس با دراویش گنابادی، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی دوشنبه شب ۳۰ بهمن در یک برنامه خبری تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفت که در جریان تجمع اعتراضی در خیابان پاسداران، «اخلالگران نظم و امنیت» با یک دستگاه اتوبوس به میان ماموران نیروی انتظامی زدند که منجر به کشته شدن سه مامور پلیس شد.

سخنگوی پلیس اگر چه به طور مشخص از دراویش معترض نام نبرد اما با بیان اینکه «مخلان نظم و امنیت در ادامه تجمعات اخیر خود در خیابان پاسداران با یک دستگاه اتوبوس» به ماموران حمله کرده و باعث کشته شدن ماموران شدند، دراویش معترض در خیابان پاسداران را عامل این حادثه دانست.

به گفته او عاملان این حادثه دستگیر شده اند.

این در حالیست که فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در گفت و گو با صدای آمریکا دخالت دراویش در حمله مرگبار به نیروهای پلیس را رد کرد.

جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. گزارش ها حاکیست که در جریان این درگیری تیراندازی صورت گرفته هر چند، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز از دلایل این تیراندازی جزئیاتی در دست نیست.

به گفته او، در پی این درگیری ها شورای تامین استان تشکیل جلسه داد.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش برای یافتن بقایای هواپیمای تهران - یاسوج در دومین روز بی‌نتیجه ماند

پس از دو روز جستجو برای یافتن بقایای هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج، هنوز اثری از این هواپیما، که در منطقه کوهستانی نزدیک شهر سمیرم سقوط کرد، به دست نیامده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران به نقل از مقام‌های محلی استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد گزارش دادند که عملیات جستجو روز دوشنبه ۳۰ بهمن با دهها تیم کوهنوردی، بالگردهای ارتش و چندین پهباد آغاز شد اما شرایط آب و هوایی نامساعد و کاهش دید در ارتفاعات کوهستانی زاگرس موجب شد تا این جستجو در پایان روز به نتیجه نرسد.

هواپیمای ای تی آر۷۲ متعلق به شرکت آسمان با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه که صبح از تهران به سمت یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد حرکت کرد در منطقه کوهستانی دنا ناپدید شد.

با توجه به کاهش ارتفاع هواپیما و شرایط آب و هوایی دشوار از جمله کولاک و مه، مقام‌های هواپیمایی ایران اعلام کردند که هواپیما سقوط کرده و تمام سرنشینان آن به احتمال زیاد کشته شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در حساب فارسی توئیتر خود جان باختن سرنشینان این هواپیما را تسلیت گفت.

به گفته مسئولان، این هواپیما در نزدیکی پادنا از توابع شهرستان سمیرم به کوه دنا برخورد کرده است.

فرماندار شهرستان بویراحمد روز یکشنبه گفت که به دلیل مه آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود در منطقه سقوط نشد و نیروهای امدادی با خودرو به منطقه رفته‌اند.

انتظار میرفت که روز دوشنبه با بهتر شدن شرایط آب و هوایی تلاش ها برای یافتن بقایای هواپیما به نتیجه برسد اما با وجود تعیین مختصات تقریبی محل سقوط، تلاش برای پیدا کردن اثار هواپیما به سرانجام نرسید.

برخی گزارشها از کمبود امکانات نظیر بی سیم و سوخت بالگرد در دومین روز جستجو حکایت داشت.

مسئولان امداد و نجات اعلام کرده‌اند که جستجو برای یافتن هواپیما صبح سه شنبه از سرگرفته می‌‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک اثر پیکاسو از گالری هنری در ویسکانسین ربوده شد

picasso print stolen in milwaukee

یک اثر «پابلو پیکاسو» که ارزش آن حدود ۵۰ هزار دلار برآورد شده، از یک گالری در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین ربوده شد.

این اثر یک تصویر چاپی بود که در سال ۱۹۴۹ خلق شده. پیکاسو بیشتر به دلیل نقاشی‌هایش شناخته می شود اما حدود ۳۰ اثر چاپی نیز تولید کرده بود.

مالکان گالری می گویند امکان دارد وقتی هر دوی آنها در طبقه بالا بوده اند، کسی وارد شده و تابلو را برده است. در فضا گالری دوربین نصب نشده و آنها امیدوارند دوربینهای نزدیک آن مکان از سارقان تابلو فیلم گرفته باشند.

مالکان با پلیس تماس گرفته اند و به موزه ها، گالری های، و مکانهای براورد ارزش آثار هنری در سراسر کشور خبر ربوده شدن اثر پیکاسو را رسانده اند تا اگر از یکی از این اماکن سر درآورد، آماده باشند.

این امیدواری وجود دارد که دوربینهای نزدیک به محل از سارقان تابلو فیلم گرفته باشند تا به دستگیری آنها و بازگرداندن تصویر کمک شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کردهای سوریه با ارتش اسد برای مقابله با ترکیه توافق کردند

نیروهای ترکیه در یک ماه گدشته به شهر مرزی عفرین حمله کرده اند.

جنگجویان کرد در شمال سوریه اعلام کردند با دولت بشار اسد توافق کرده اند و قرار است نیروهای دولت سوریه برای عقب زدن نیروهای ترکیه، به مناطق کرد نشین بیایند.

رویترز این خبر را به نقل از مقام های دولت اسد تایید کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) می گوید، شبه نظامیان حامی دمشق روز دوشنبه برای حمایت از کردهائی که در امتداد مرز با ترکیه زندگی می کنند، به منطقه عفرین در شمال غربی آن کشور وارد می شوند.

شهر عفرین که روز گذشته صحنه تشییع جنازه تعدادی از شبه نظامیان کردی بود که در نبرد با ارتش ترکیه کشته شده اند، نزدیک به چهل هزار نفر جمعیت دارد و اولین هدف عملیات تهاجمی ترکیه و شبه نظامیان حامی آن در شمال سوریه است.

شهر عفرین در کنترل «یگان های مدافع خلق» کرد است و اعلام ورود شبه نظامیان حامی بشار اسد به این شهر، در حالی انجام شده که کردهای سوریه و دولت آن کشور در مورد آینده مناطق کرد نشین در سوریه «چشم انداز کاملاً متضادی» دارند.

اما علمیات نظامی ترکیه در شمال سوریه در سه هفته اخیر و مخالفت صریح دمشق با این تحرکات دولت بشار اسد و کردهای سوریه را به صورت «متحدان مصلحتی» درآورده و این بخش از جنگ داخلی سوریه را پیچده تر از پیش کرده است.

از سوی دیگر، یگان های مدافع خلق کرد در خط اول مقابله زمینی با داعش در سوریه اند و از حمایت تدارکاتی آمریکا برخوردارند.

وزیر خارجه آمریکا می گوید، این گروه بخش قابل توجهی از خاک سوریه را کنترل می کند.

رکس تیلرسون پیشتر گفته بود: مایلم نکاتی را در مورد مواضع مان در سوریه توضیح دهم. آمریکا و ائتلافی که برای شکست دادن داعش می جنگند، هم اکنون ۳۰درصد خاک سوریه و بخش قابل توجهی از میدان های نفتی آن کشور را کنترل می کنند.

مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز روز یکشنبه در گردهمآیی امنیتی مونیخ در آلمان گفت داعش مانند اژدهائی ست که حتی با بین بردن سر آن هم کاملاً نابود نمی شود.

دان کوتز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا گفت داعش هنوز یک تهدید است. زیرا تنها یک سازمان تروریستی نیست، بلکه ترکیبی از یک بینش مذهبی و یک ایده لوژی ست.

ترکیه از سه هفته پیش که حمله به مناطق کرد نشین را آغاز کرد، از آمریکا به خاطر حمایت از یگان های مدافع خلق کرد انتقاد کرد.

در همین حال، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت، اگر ورود شبه نظامیان حامی دولت سوریه به منطقه عفرین برای مقابله با نهاد های تروریستی یگان های مدافع خلق کرد و حزب کارگران کردستان است، طبعاً آنکارا از آن استقبال می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست «اتحاد علیه ایران اتمی»: علیه پولشویی و حمایت ایران از تروریسم اقدام شود

گروه «اتحاد علیه ایران اتمی» روز دوشنبه با صدور نامه سرگشاده ای از مقامات گروه بین المللی ویژه اقدام مالی موسوم به فَت-اف (به انگلیسی: FATF) خواستار برقراری مجدد اقدامات موثر برای مقابله با تأمين مالی تروريسم و پولشويی ايران در اجلاس کنونی خود در پاريس شد.

در بخشی از این نامه آمده؛ به رغم تلاش جزئی حسن روحانی برای انطباق دادن نظام بانکی ایران با سیستم جهانی اما تهران از طریق موسسات مالی خود؛ همچنان تامین کننده مالی گروههائی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی است.

در ژوئن سال گذشته و بنا به وعده دولت ایران برای اصلاح نظام بانکی خود، فت-اف تهران را از اقدامات مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم مستثنی کرد.

این استثنا یازدهم بهمن ماه امسال به پایان رسید.

اجلاس کنونی گروه ویژه اقدام مالی از یکشنبه آغاز به کار کرده و چهارم اسفندماه به اجلاس خود پایان می دهد.

امضا کنندگان نامه اتحاد علیه ایران هسته ای شامل: فرمانداران پیشین جب بوش، بیل ریچاردسون؛ همچنین مایکل مورل کفیل پیشین سازمان مرکزی اطلاعات و جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا می شود.

گروه اتحاد علیه ایران اتمی که در آن برخی چهره های سرشناس دولتی و قانونگذار ایالات متحده و حتی دیگر کشورها عضو هستند، در سالهای اخیر علیه برنامه هسته ای ایران فعالیت دارد و از مخالفان توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در تهران با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد

درگیری پلیس با دراویش در تجمع مقابل کلانتری خیابان پاسداران تهران

تجمع گروهی از دراویش گنابادی در اعتراض به تداوم بازداشت نعمت الله ریاحی، یکی از دراویش، به درگیری شدید ماموران پلیس و نیروهای یگان ویژه منجر شد.

بر اساس ویدئوها و خبرهای ارسالی به صدای آمریکا، تجمع کنندگان با در دست داشتن تصاویر نعمت الله ریاحی روز دوشنبه ۳۰ بهمن ابتدا مقابل ساختمان کلانتری ۱۰۲ پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.

در ادامه، ماموران پلیس و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن تجمع کنندگان با آنها درگیر شدند. کسری نوری، یکی از دراویش گنابادی با انتشار یک فایل صوتی اعلام کرد که ماموران یگان ویژه و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن دراویش تیراندازی کرده و گاز اشک آور شلیک کردند.

درگیری در ادامه به خیابان گلستان هفتم که منزل نورعلی تابنده، درویش گنابادی، در آن واقع است کشیده شد و نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل درگیر شدند.

خبرهایی هم مبنی بر بازداشت برخی از دراویش حاضر در تجمع و درگیری منتشر شده است.

این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.

در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند. در برخی از آخرین بازداشت‌ها، ایوب قاسمی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی به اتهام جتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی در محل کارش دستگیر، و به زندان رجایی شهر منتقل شد. حسین پیرهادی از دراویش خرم آباد و ذبیح‌الله‌ گردپور، عبدالله رضاییان و محسن آزادی‌فر نیز از دراویش شهر کوار به تازگی بازداشت شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از آمریکا، فرانسه و انگلیس هم در بیانیه‌هایی خواستار توقف برنامه موشکی ایران شدند

در حالی سازمان ملل نقش ایران در ارسال سلاح به یمن را تایید کرد که دو ماه پیش سفیر آمریکا در سازمان ملل، بخش هایی از سلاح های ایران برای حوثی های یمن را نمایش داده بود.

همزمان با موج جدیدی از واکنش مقام های ایالات متحده برای توقف برنامه موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه فرانسه و همچنین بریتانیا روز دوشنبه در دو بیانیه جداگانه در مورد برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کردند.

دفتر بوریس جانسون وزیر خارجه در بیانیه ای که صادر کرد، از تهران خواست تا از اقداماتی که می تواند منازعات در یمن را افزایش دهد، پرهیز کند. همچنین وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه خود تاکید کرده که ارسال موشک بالستیک و استفاده جمهوری اسلامی از آن خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، انتقاد از جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده است. آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران توافق هسته ای دو سال پیش را نقض کرده است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام را اجرایی کرد، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران می گوید این آزمایش ها جنبه دفاعی دارد. در مقابل، عربستان می گوید تکه هایی از موشک های بالستیک ساخت ایران در حمله حوثی های یمن به این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

بیانیه دو وزارت خارجه فرانسه و بریتانیا پس از ان صورت می گیرد که در یک هفته گذشته مقام های ارشد دولت آمریکا بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کردند.

روز یکشنبه پرزیدنت ترامپ در توئیتر، در حاشیه انتقاد از توافق هسته ای، نسبت به پرداخت پول در زمان دولت اوباما به ایران انتقاد کرد.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل پنجشنبه ۲۶ بهمن، در بیانیه ای به مناسبت به گزارش جدید سازمان ملل از اقدامات ایران در سوریه و یمن واکنش نشان داد و از شورای امنیت خواست تا به «اقدامات بی ثبات سازی ایران» واکنش نشان دهد. وی گفت گزارش سازمان ملل چیزی را می‌گوید که ما ماه‌ها است که گفته‌ایم؛ ایران به طور غیرقانونی سلاح به برخی کشورهای منطقه منتقل کرده و چند قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

چند روز پیش از آن هم، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر لبنان، خواستار توقف فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه شد. ایران حامی اصلی حزب الله است که از نظر اتحادیه اروپا و آمریکا جزو گروههای تروریستی است.

واکنش بریتانیا و فرانسه

بریتانیا و فرانسه روز دوشنبه به گزارش اخیر کارشناسان سازمان ملل واکنش نشان دادند.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد پیشتر اعلام کردند که موشک ها و تجهیزات نظامی ساخت ایران در نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از یمن شلیک شده است.

در بیانیه آقای جانسون آمده، اقدام ایران در ارسال موشک به یمن، خلاف قطعنامه شورای امنیت است و نگرانی‌های ما را درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران در یمن و کل منطقه تایید می کند.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه نیز به طور مشخص در مورد برنامه های موشکی بالستیک ایران و اقدامات تهران در منطقه مانند حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن ابراز نگران شده است.

بعد از انتقادات آمریکا از برنامه موشکی ایران و فعایت های بی ثبات ساز تهران در منطقه، بریتانیا و فرانسه از ماه پیش، ابراز نگرانی خود را بیان کرده و با ایالات متحده همراه شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن تایمز: ایران برای شنود مخالفان، اپلیکیشن تلفن‌های هوشمند تولید کرده است

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: «شورای ملی مقاومت ایران» که در پاریس مستقر است با تکیه بر منابعش در داخل حکومت جمهوری اسلامی ایران ادعا می کند «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و «وزارت اطلاعات و امنیت» شبکه ای از اپلیکیشن های تلفن های همراه را برای «شنود گسترده» تظاهر کنندگان و معترضان به کار گرفته اند.

بنا بر گزارش این شورا سپاه پاسداران با موفقیت بسیار جاسوس افزاری را در رسانه های اجتماعی به کار گرفته است و میلیون ها کاربر در خارج از ایران هم ممکن است در معرض آن قرار گرفته باشند.

شرکت های صوری سپاه موفق شده اند راه رخنه این نرم افزارها به بازار فروش «گوگل» و «اپل» را هم پیدا کنند. این نرم افزارها با تلگرام کار می کنند.

علیرضا جعفرزاده، معاون مدیر دفتر «شورای ملی مقاومت ایران» در واشنگتن، می گوید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فناوری سایبری غربی برای هدف قرار دادن مردم ایران استفاده تسلیحاتی می کند. سازمانی که این نرم افزارها را تهیه کرده است مسول حملات سایبری رژیم علیه ایالات متحده بوده است.»

به گفته جعفرزاده «رژیم جمهوری اسلامی موفقیت این اپلیکیشن ها را ابتدا بر روی مردم ایران آزمایش می کند. اگر با آن برخوردی صورت نگیرد، قربانی بعدی مردم دیگر کشورها خواهند بود و از این رو بسیار مهم است که واکنش نشان داد و کاری کرد.»

در «موبوگرام»، نرم افزار تهیه شده در داخل ایران، ضعف های امنیتی وجود دارد که از طریق «چنگال» هایی راه ورود از «درهای پشتی» را برای حمله سایبری به سادگی باز می گذارد.

پاول دوروف، مدیر «تلگرام»، پیشتر نسبت به ضعف های امنیتی «موبوگرام» هشدار داده و گفته بود: «من استفاده از آن را توصیه نمی کنم».

اما این هشدار برای میلیون ها کاربر عادی تلگرام کافی نیست.

«شورای ملی مقاومت ایران» می گوید دولت آمریکا باید فشار بیشتری بر شرکت های آمریکایی مانند «گوگل» و «اپل» بگذارد تا ارائه اپلیکیشن های وابسته به سپاه از طریق آن ها متوقف شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا: ایران هر کجا می‌رود مشکلات پشت سرش راه می‌افتد

گزارشی از جک هرتیک در وبسایت نشریه واشنگتن فری بیکن

هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در تازه ترین موضع گیری خود، نسبت به مشارکت ایران در بازسازی عراق هشدار داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده درباره نقش آمریکا در احیای زیرساخت های عراق گفت ایالات متحده بر پروژه های بزرگ متمرکز نخواهد شد بلکه تلاش می کند کشورهای همسایه را درگیر این روند بازسازی کند.

هدر نائرت در واکنش به اظهارات معاون وزیر خارجه ایران در باره نقش تهران در بازسازی عراق گفت: «آن ها در تلاش بوده اند جای پای خود را یقینا در منطقه و دیگر نقاط محکم کنند. ما همواره گفته ایم که رژیم ایران هر کجا می رود، مشکلات پشت سرش راه می افتد.»

هدر نائرت تصریح کرد این مشکلات ناشی از رژیم ایران است نه مردم ایران: «وقتی با کشوری مانند آن کار کنید مقررات محدود کننده بسیاری در کار خواهد بود.»

وی افزود: «شما ممکن است به مثابه یک کشور تمام آن چه بر سر آن توافق کرده اید را به دست نیاورید. بسیار سخت تر و دشوارتر از آن است که تصور می شود، ولی به هر حال شما این حق را دارید که چنین کنید، اما من کشورها را به احتیاط در این باره فرا می خوانم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد دوباره پرزیدنت ترامپ از فرستادن پول نقد به ایران در دولت باراک اوباما

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی در توئیتر خود بار دیگر از عملکرد دولت باراک اوباما در پرداخت پول به ایران همزمان با اجرای توافق هسته‌ای، انتقاد کرد.

بیش از دوسال پس از مبادله زندانیان ایران و آمریکا و پرداخت پول به دولت جمهوری اسلامی همزمان با اجرای برجام، پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه ۲۹ بهمن در توئیتر خود نوشت که هرگز با این اقدام دولت آقای اوباما کنار نیامده است.

او نوشت: «هرگز با این موضوع کنار نیامدم که اوباما توانست یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به طور نقد به ایران بفرستد و هیچکس در کنگره، اف بی آی و دادگستری درخواست تحقیقات در این باره نکرد.»

آقای ترامپ پیشتر نیز بارها به پرداخت پول به جمهوری اسلامی در چارچوب توافق اتمی انتقاد کرده بود.

دولت آقای اوباما اعلام کرد که پول پرداخت شده اصل و سود طلب ۴۰۰ میلیون دلاری ایران از دولت آمریکا بود که پیش از انقلاب برای خرید سلاح از سوی ایران به آمریکا پرداخت شده بود. به دلیل اینکه آمریکا از فروش سلاح خودداری کرده بود، دادگاه رای به بازپرداخت پول به ایران داد.

با این حال، برخی از جمهوریخواهان و منتقدان توافق هسته‌ای پرداخت پول به ایران همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی توسط جمهوری اسلامی را نوعی باج به حکومت ایران تلقی کرده و از آن انتقاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک والی دیگر افغانستان فرمان برکناری خود را نادیده گرفت

بحران سیاسی جاری افغانستان روز یکشنبه به وخامت بیشتری گرایید چون دومین والی این کشور اعلام کرد فرمان اشرف غنی دایر بر برکناری خود را اجرا نخواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه ۲۸ بهمن اعلام کرد اشرف غنی با انتصاب ۵ والی جدید برای ولایت های کشور موافقت کرده است. اما روز بعد عبدالکریم خدام والی سمنگان گفت برکناری وی از سوی رئیس جمهوری قابل قبول نیست و او فرمان را اجرا نخواهد کرد.

خدام فرمان برکناری اش را نامنصفانه خوانده و می‌گوید تصمیم رئیس جمهوری مغایر خواست مردم سمنگان است. اشرف غنی در فرمان روز شنبه، عبداللطیف ابراهیم را به جای خدام به عنوان والی سمنگان منصوب کرد. عبداللطیف عضو پیشین «حزب اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار جنگ سالار پشتون است.

خدام می‌گوید تصمیم نهایی در مورد او با ترکمن تباران سمنگان و نیز «حزب جمعیت اسلامی» است که وی عضو آن است.حزب جمعیت اسلامی شریک ائتلافی اشرف غنی در دولت وحدت ملی است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان رهبر حزب جمعیت اسلامی است که ستون عمده آن را تاجیک تباران کشور تشکیل می دهند. اشرف غنی رئیس جمهوری از گروه قومی پشتون است که اکثریت جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند.

پیشتر عطا محمد نور والی بلخ نیز که ۱۳ سال در آنجا حکومت می کرد از اجرای فرمان ریاست جمهوری دایر بر برکناری خود سر باز زد. نور گفته است تا زمانی که دولت مرکزی برخی خواست های وی را انجام ندهد به خدمت در این ولایت آرام ادامه خواهدداد. نور هم از حزب جمعیت اسلامی است و اشرف غنی را به انتصاب ها بر مبنای قومیت متهم می‌کند. رئیس جمهوری این اتهام را بی پایه خوانده است.

والی بلخ گفته است از ۱۰ روز دیگر به مدت سه روز، بیست هزار نفر از طرفداران خود را با کامیون به کابل می فرستد تا در اعتراض به حکم رئیس جمهوری اعتراض کنند. اعتراض طرفداران نور همزمان است با برگزاری کنفرانس بین المللی روز ۲۸ فوریه در باره افغانستان با هدف پیشبرد صلح و سازش با طالبان.

دولت آمریکا در پی مشاجره سال ۲۰۱۴ در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، با میانجیگری میان عبداله و غنی آنها را به تشکیل دولت وحدت ملی تشویق کرد. واشنگتن با آنکه از دولت غنی حمایت می کند اما تاکید دارد که اختلافات داخلی افغانستان را خود آنها در داخل باید حل و فصل کنند.

اختلاف های جاری و عمیق شدن آنها ، به باور ناظران بین المللی به ثبات نسبی این کشور و مقابله با خشونتهای طالبان به شدت آسیب می رساند. همچنین بر برگزاری انتخابات پارلمانی سال جاری و ریاست جمهوری سال آینده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

یک مشکل که به تازگی بروز کرده و اعتراض عبداله و طرفداران حزب جمعیت اسلامی را برانگیخته است تصمیم دولت غنی به صدور کارتهای ملی برای همه مردم کشور و افزودن عنوان «افغان» برای همه اقوام بر کارتها است. تاجیک ها و سایر قومیت ها چنان امری را زاید و مغایر هویت قومی مردم افغانستان می دانند و این امر پیشاپیش چشم انداز برگزاری انتخابات را با مشکل رو به رو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقادهای وزیر خارجه عربستان از ایران در آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، آرشیو

وزیر خارجه عربستان سعودی در آخرین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ از دو فرصت جداگانه برای انتقاد از جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز یکشنبه ۲۹ بهمن در آخرین روز کنفرانس ضمن نام بردن از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «خطرناکترین تهدید سایبری در جهان»، تهران را متهم ساخت که بارها مخالفان خود را با چنین سلاحی مورد حمله قرار داده است.

شبکه تلویزیونی سی ان بی سی آمریکا اظهارات آقای الجبیر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را نقل کرد که گفت حملات سایبری ایران به عربستان سعودی تقریبا هفتگی است.

وزیر خارجه عربستان سپس در جریان بحث‌های کنفرانس، دیدگاه‌های کشورش را در مورد توافق اتمی موسوم به برجام نیز مطرح کرد.

او گفت: «ما معتقدیم برجام نواقصی دارد که باید برطرف شود. باید شرط‌های زمانی حذف شود. نباید گذاشت ایران هشت سال دیگر به ظرفیتی بیشتر از امروز، برای غنی‌سازی اورانیوم دسترسی پیدا کند.»

وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که دنیا باید ایران را برای اقدامات به توصیف او تحریک‌آمیز زیر فشار بگذارد.

عادل الجبیر گفت: «ما معتقدیم دنیا باید هزینه رفتارهای تهاجمی ایران را به حساب آن کشور بگذارد. آن وقت است که آنها می‌‌فهمند باید با ترک چنین رفتارهایی زمینه را برای بازگشت به جامعه بین‌المللی به عنوان کشوری معمول و پذیرفتنی آماده کنند.»

به اعتقاد وزیر خارجه عربستان سعودی، سیستم‌های بازرسی از تاسیسات اتمی ایران باید به گونه‌ای اصلاح شود که جنبه بازدارندگی نیز داشته باشد.

بجز وزیر خارجه عربستان سعودی، نخست وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه در سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ از توافق اتمی ایران انتقاد کرد و خواستار اصلاح آن شد. آقای نتانیاهو همچنین از رفتارهای ایران در منطقه انتقاد کرد و با اشاره به سرنگون کردن یک پهباد به گفته او متعلق به ایران توسط اسرائیل، هشدار داد که کشورش برای دفاع از خود در برابر جمهوری اسلامی تردید نمی‌کند.​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از عملکرد اف بی آی در رابطه با تیراندازی فلوریدا

پرزیدنت ترامپ از اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، برای بی توجهی به نشانه هایی که پیش از تیراندازی مرگبار یک دانش آموز اخراجی نوزده ساله دبیرستانی در ایالت فلوریدا علنی شده بود، انتقاد کرده است.

همزمان، صدها نفر از مردم فلوريدا، از جمله بازماندگان و خانواده های قربانیان تيراندازی در دبيرستان «مارجری استونمن داگلاس»، در تظاهراتی خواهان ایجاد تغییراتی در قانون مالکيت و حمل اسلحه شدند.

دانش آموزان دبيرستان داگلاس و دیگر شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه ۲۸ بهمن در اين حرکت ضمن محکوم کردن «اتحاديه سراسری مالکان اسلحه در آمريکا» از قانونگذاران و سياستمداران کشور خواستند قانون آزادی مالکیت اسلحه را تغيير دهند.

سه روز پس از فاجعۀ تيراندازی در دبيرستان شهر پارکلند در فلوريدا، دانش آموزان دبیرستانی در مقابل ساختمان دادگاه فدرال سخنرانی‌های آتشينی در اعتراض به قانون آزادی مالکيت و حمل اسلحه در آمريکا ايراد کردند.

يکی از اين سخنرانی‌ها توسط اما گونزالس، دانش آموز دبيرستان مارجری استونمن داگلاس ايراد شد که از روز شنبه بارها از سراسر رسانه‌های آمريکا پخش شده است. او در اين سخنرانی به یک توئيت پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ در این توئيت گفته بود که از پیش نشانه‌های زيادی وجود داشت که عامل تيراندازی فلوريدا مشکل روانی داشته، از مدرسه اخراج شده بود و آدم منضبطی نبود. همسايه‌ها و همکلاسی‌هايش همه می‌دانستند که او آدم دردسر آفرينی ست. آنها بايد اين موارد را مرتب به مقامات گزارش می دادند.

اماگونزالس، در واکنش به این توئیت گفت: «ما گزارش داديم، بارها و بارها گفتيم. از زمانی که هنوز در مدرسۀ راهنمايی بود. برای هر کسی که او را می شناخت عجيب نبود وقتی شنيدند او عامل تيراندازی بوده. ما که می شناختيمش. می‌دانستيم که می‌گفتند مشکل روانی داشته، من راونشناس نيستم ولی ما بايد به اين مسائل توجه کنيم. اين يک واقعيت است که اگر او چاقو داشت نمی توانست اين همه افراد را يکجا از بين ببرد.»

اما گونزالس، دانش آموز دبیرستان داگلاس در حال سخنرانی درباره آزادی مالکیت اسلحه
اما گونزالس، دانش آموز دبیرستان داگلاس در حال سخنرانی درباره آزادی مالکیت اسلحه

گونزالس سپس خطاب به قانونگذاران و سياستمداران آمريکا گفت: «روی سخن من با تک تک سياستمدارانی ست که «ان آر اِی» از آنها حمايت مالی می کند؛ شرمتان باد!»

ان آر ای، اتحاديه سراسری مالکان اسلحه در آمريکاست که قدرت و نفوذ بسیاری دارد.

همزمان با اين تظاهرات، طرفداران قانون آزادی مالکيت و حمل سلاح در شهر پارکلند نمايشگاهی از آخرين انواع سلاح‌های مرگبار برگزار کرده بودند . صاحب اين نمايشگاه ضمن ابراز همدردی با بازماندگان خانواده های قربانيان تيراندازی دبيرستان داگلاس از شرکت کنندگان خواست به عقايد و احساسات ديگران احترام بگذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معبد «جوکهانگ» یکی از مقدس ترین معابد بودائیان آتش گرفت

روز شنبه معبد کهن «جوکهانگ» از مقدس ترین زیارتگاه های بودائیان تبت آتش گرفت و بخش های عمده ای از آن ویران شد.

این معبد در شهر لهاسا پایتخت تبت واقع شده و براساس اسناد تاریخی بیش از هزار سال قدمت دارد، جوکهانگ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شده است.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره علت آتش سوزی و میزان خسارات وارده در دست نیست ولی به گفته مقامات محلی این حادثه تلفات جانی نداشته است.

آتش سوزی حدود ساعت هفت بعدازظهر در جوکهانگ آغاز شد و به سرعت به سایر قسمت های معبد سرایت کرد، شعله های آتش از کیلومترها دورتر قابل مشاهده بود و تا ساعت ها دود غلیظی آسمان شهر را پوشاند.

معبد جوکهانگ در یکی از مناطق اصلی شهر لهاسا قرار دارد و علاوه بر زیارتگاه، از مراکز مهم فرهنگی و هنری بودائیان محسوب می شود و مجموعه های ارزشمندی از نقاشی، تندیس، کتاب و اسناد و مدارک تاریخی در آن نگهداری می شود.

خبر و تصاویر آتش سوزی معبد جوکهانگ بصورت محدود توسط رسانه های دولتی چین مخابره شد، به دلیل شرایط امنیتی حاکم بر تبت خبرگزاری بین المللی و مستقل گزارشگری در محل ندارند.

هر چند تبت پس از اشغال نظامی توسط چین در سال ۱۹۵۰ بصورت منطقه ای خودمختار اداره می شود ولی پکن، تبت را بخشی از سرزمین چین می داند و تبت تابع قوانین چین است.

معبد جوکهانگ در آستانه سال نوی بودائیان آتش گرفت، این موضوع بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و باعث تأثر بسیاری از بودائیان جهان شد.

ادامه بحران در یمن؛ آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواستار محکومیت ایران در شورای امنیت شدند

پسر بچه ای مسلح در خودروی شورشیان حوثی. جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواستار محکومیت ایران در شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند چرا که به گفته آنها تهران نتوانسته از دسترسی شورشیان یمن به موشک‌های بالیستیک جلوگیری کند.

دولت ترامپ در ماه‌های اخیر همزمان با فشار برای انجام اصلاحاتی در توافق اتمی موسوم به برجام، خواستار محکومیت «اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه» در شورای امنیت شده است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز در مقاله‌ای که در شماره روز شنبه ۲۸ بهمن روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد «جنگ نیابتی» در یمن توسط قدرت‌های منطقه را محکوم کرد.

در جنگ داخلی یمن در دو سال اخیر، عربستان سعودی در راس ائتلافی از ده کشور عرب با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران مبارزه می کند. جمهوری اسلامی ایران کمک تسلیحاتی به حوثی‌ها را انکار می‌کند.

ماه گذشته خانم هیلی اعضای شورای امنیت را برای بازدید از قطعات یکی از موشک‌های شلیک شده حوثی‌ها به عربستان سعودی به واشنگتن دعوت کرد، اما واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفته بود که به نظر نمی‌رسد دلایل کافی برای محکومیت ایران در این خصوص وجود داشته باشد.

پیش نویس قطعنامه محکومیت ایران باید تا چهار روز دیگر به شورای امنیت تقدیم شود، اما به گزارش خبرگزاری رویترز به احتمال زیاد با وتوی روسیه روبرو خواهد شد.

در همین حال، هماهنگ کننده امدادهای انسانی سازمان ملل برای یمن گفت که تلفات ده هزار نفری یمنی‌ها در یک سال اخیر فقط بر اثر جنگ و درگیری نظامی نبوده است.

جیمی مگولدریک، گفت: «کسانی هم هستند که مستقیما بر اثر جنگ کشته نشده‌اند، بلکه مرگ آنان بیشتر بر اثر بیماری، کمبود مواد غذایی و دارویی، و دسترسی نداشتن به پزشک و درمانگاه بوده است. کودکان و افراد مسن بخش بزرگی از قربانیان این نوع مرگ و میر در یمن را تشکیل می‌دهند.»

به گزارش سازمان ملل متحد، یک میلیون یمنی به بیماری وبا مبتلا شده‌اند، که به کشته شدن دو هزار نفر از مبتلایان منجر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پهپاد سرنگون شده ایران در کانون سخنان نتانیاهو و ظریف در کنفرانس مونیخ

نخست وزیر اسرائیل قطعه ای از یک پهپاد را نشان داد و گفت که متعلق به پهپاد ایرانی است که اسرائیل سرنگون کرده است.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۲۹ بهمن در سخنرانی خود گفت که توافق اتمی با ایران به جمهوری اسلامی ایران فرصت می دهد ظرف یک دهه به سلاح های اتمی مسلح شود.

او گفت: «شمارش معکوس توافق اتمی با ایران آغاز شده است. ایران کمی بیش از یک دهه، زرادخانه اتمی خود را می‌سازد. خلاصی از تحریم‌ها رفتار ایران را معتدل نکرده است. نه به اعتدال در رفتارش در داخل انجامیده است و نه در خارج. در حقیقت، به رها شدن ببری وحشی در منطقه و ورای آن منجر شده است.»

آقای نتانیاهو گفت که رفتار تهاجمی ایران به نزدیک شدن اسرائیل و کشورهای عرب کمک کرده است.

او گفت: «تهاجم فزاینده ایران در منطقه، یک نتیجه مثبت داشته است. عرب‌ها و اسرائیل را به طرزی بی‌سابقه به هم نزدیک کرده است و این روند متناقض ممکن است راه را برای صلحی فراگیرتر و سرانجام، صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها هموار کند.»

نخست وزیر اسرائیل دخالت جمهوری اسلامی ایران در سوریه را غیرقابل قبول خواند و گفت که ایران قصد دارد با گسترش نفوذ خود به غرب سوریه و سواحل مدیترانه «امپراطوری» خود را توسعه دهد.

اوگفت که اسرائیل به ایران اجازه نمی‌دهد حضور نظامی همیشگی در سوریه داشته باشد.

آقای نتانیاهو در سخنانش در کنفرانس امنیت مونیخ، با نشان دادن قطعه‌ای از پهپاد ایران که اسرائیل آن را هدف قرار داده بود، گفت این مدرک رفتار تهاجمی ایران است.

او گفت: «ایران انکار می‌کند که هفته گذشته در اقدامی تهاجمی علیه اسرائیل پهپادی را به حریم هوایی ما فرستاده بود. من قطعه‌ای از آن را آورده‌ام تا خودتان ببینید. آقای ظریف این قطعه را بیاد می آورید. باید به یاد بیاورید زیرا متعلق به شماست. این را به با خود ببرید و به ظالمان در تهران پیام دهید که قاطعیت اسرائیل را امتحان نکنند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اما در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ ، اظهارات اقای نتانیاهو را بی‌ارزش توصیف کرد و گفت: «ما امروز صبح شاهد سیرکی نمایشی بودیم که ارزش پاسخگویی ندارد.»

آقای نتانیاهو در بخشی از سخنانش در کنفرانس امنیتی مونیخ به اعتراض‌های اخیر مردم ایران در شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت که مردم ایران خواهان آزادی، شکوفایی اقتصادی و صلح هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک هواپیمای مسافربری در نزدیکی سمیرم سقوط کرد؛ احتمال مرگ همه ۶۶ سرنشین

در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی آسمان در ایران، مقامات اعلام کردند که به احتمال قوی تمام ۶۶ سرنشین آن جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، یک فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲ که صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن از تهران به سمت یاسوج، مرکز استان گهکیلویه و بویراحمد پرواز کرده بود، در نزدیکی شهرستان سمیرم سقوط کرد.

برخی مقام‌های هواپیمایی از جمله سخنگوی سازمان هواپیمایی اعلام کردند که در جریان این حادثه همه ۶۶ سرنشین این هواپیما جان باخته‌اند.

به گفته مسئولان، این هواپیما در نزدیکی پادنا از توابع شهرستان سمیرم به کوه دنا برخورد کرده است.
فرماندار شهرستان بویراحمد گفت که به دلیل مه آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود در منطقه سقوط نشد و نیروهای امدادی با خودرو به منطقه رفته‌اند.

از سوی دیگر، خبرهایی در مورد نوع هواپیمای حادثه دیده و اینکه این هواپیما یکی از هواپیماهای ای تی آر تازه خریداری شده بوده، منتشر شد، اما رئیس سازمان هواپیمایی کشور به خبرگزاری ایسنا گفت که هواپیمای حادثه دیده در سال ۱۹۹۳ ساخته شده بود و شرکت آسمان بیش از ۲۰ سال از آن استفاده کرده بود.

هنوز علت حادثه اعلام نشده است اما گزارش‌ها حاکی از بدی شرایط آب و هوایی در منطقه کوهستانی دنا بوده است.

عملیات جستجو برای یافتن هواپیمای سقوط کرده، به دلیل شرایط کوهستانی و آب و هوایی منطقه به کندی پیش رفت و یکشنبه شب متوقف شد.

وزارت خارجه آمریکا در حساب فارسی توئیتر خود جان باختن سرنشینان این هواپیما را تسلیت گفت.

آخرین حادثه سقوط هواپیما در ایران سه سال پیش اتفاق افتاد. در این حادثه، یک فرورند هواپیمای مسافربری آنتونوف-۱۴۰، با ۴۸ مسافر و خدمه از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد طبس پرواز کرد و چند دقیقه پس از بلند شدن از باند، در خیابانی در غرب تهران سقوط کرد. در این حادثه ۳۸ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت سوئد خواستار لغو مجازات اعدام احمد رضا جلالی شد

احمد رضا جلالی

دولت سوئد به احمد رضا جلالی پزشک ایرانی تبار و مدرس انستیتوی کارولینسکا در آن کشور که در ایران به اتهام جاسوسی محکوم به اعدام شده، شهروندی سوئد اعطا کرد.

دکتر جلالی بهار سال گذشته هنگام سفر به ایران به اتهام جاسوسی و در اختیار نهادن اطلاعاتی به اسرائیل درباره دانشمندان اتمی ایران که ترور شده بودند، بازداشت و محکوم به اعدام شده است.

حکم اعدام دکتر جلالی در ماه دسامبر گذشته توسط دیوان عالی جمهوری اسلامی تایید شد و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل انقلاب مدعی شد که جلیلی به داشتن ارتباط با موساد، آژانس اطلاعاتی اسرائیل، اعتراف کرده است.

این در حالیست که یک نماینده مجلس اعلام کرده است که فرصت کافی به آقای جلالی برای دفاع داده نشده است.

محمود صادقی در هفته گذشته در توئیتر خود نوشت: «بررسی اولیه شکایت نشان می دهد در مراحل مختلف دادرسی فرصت کافی برای دفاع به او داده نشده است. او اظهار داشته مصاحبه اش با صدا و سیما تحت فشار انجام گرفته است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه سوئد روز شنبه ۲۸ بهمن گفت ما با نمایندگی ایران در تماس هستیم و نظرات دولت را به آنها اطلاع داده‌ایم و تقاضای ما این است که مجازات اعدام اجرا نشود.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر نسبت به روند بازجویی و محاکمه احمد رضا جلالی انتقاد کرده‌اند.

عفو بین الملل می‌گوید دکتر جلالی بعد از بازداشت ماهها در زندان انفرادی نگهداری و مورد شکنجه واقع شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مک مستر: شرکت‌های وابسته به سپاه ابزار خشونت جمهوری اسلامی هستند

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که زمان رفع نقایص برجام و مقابله با اقدامات مخرب ایران در منطقه فرا رسیده است.

ژنرال هربرت مک مستر روز شنبه ۲۸ بهمن در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ با اشاره به ایران گفت که آمریکا می‌داند تنها سوریه و کره شمالی نیستند که در حال توسعه سلاح های ویرانگر هستند.

او گفت: «اکنون زمان آن رسیده است به نقایص جدی در توافق اتمی با ایران رسیدگی شود و با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن، از جمله، توسعه برنامه موشکی و حمایت از تروریست‌های نیابتی و شبه نظامیانی که به تنش های مخرب در سراسر خاورمیانه بزرگ دامن می‌زنند، مقابله شود.»

مشاور امنیت ملی آمریکا، همچنین گفت که سپاه پاسداران ابزار گسترش خشونت برای رژیم جمهوری اسلامی ایران است.

او گفت: «رژیم جمهوری اسلامی ایران از موسسات وابسته به سپاه پاسداران مانند، ماهان ایر، که به فرودگاه مونیخ هم پرواز می‌کند، برای گسترش خشونت استفاده می‌کند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که امنیت بین‌المللی و وجدان اخلاقی ایجاب می‌کند که هرگونه تجارت با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران متوقف شود وضمن تلاش برای توسعه بخش تجاری مشروع در ایران ، رژیم جمهوری اسلامی زیر فشار گذاشته شود که به مردم ایران احترام بگذارد.

تاکید متحدان اروپایی آمریکا بر مقابله با اقدامات مخرب ایران

تفاهم میان متحدان اروپایی آمریکا برای رفع نواقص برجام و مقابله با برنامه های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ آشکار شده بود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، اطمینان از رعایت توافق هسته‌ای از سوی ایران را از چالش‌های پیش رو برای اروپا توصیف کرد.

نخست وزیر بریتانیا گفت که همچون چالش‌هایی نظیر جنگ با ایدئولوژی داعش و تدوین سیاست جهانی در قبال مهاجرت، حصول اطمینان از اجرای مناسب توافق اتمی با ایران و ایستادگی در مقابل اقدامات تخاصمی روسیه از جمله چالش‌های اروپاست.

نخست وزیر بریتانیا، اندکی پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با صدراعظم آلمان که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد نیز گفت که لندن و برلین ضمن تاکید بر رعایت توافق هسته‌ای با ایران، در نگرانی‌های دولت پرزیدنت ترامپ درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران سهیم هستند.

او گفت: «ما از نزدیک در حوزه سیاست خارجی همکاری کرده‌ایم و امروز ، همانگونه که صدر اعظم مرکل گفتند دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به ادامه توافق اتمی با ایران و بر اجرایی شدن تمامی مفاد آن تاکید کردیم. همزمان ما خود را در نگرانی آمریکا نسبت به اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه شریک می دانیم. ما حاضریم اقدامات مناسبی در این خصوص اتخاذ کنیم.»

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز پیشتر و پس از آن که پرزیدنت ترامپ برای اولین بار از تایید عملکرد ایران به برجام خودداری کرد گفته بود، برلین در نگرانی آمریکا درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران سهیم است.

او گفته بود: «ما در هفته‌های آتی با همه توان برای متقاعد کردن کنگره آمریکا در حفظ توافق تلاش می‌کنیم و برای چگونگی تغییر رفتار ایران در زمینه‌های دیگر سیاسی در خاورمیانه، نیز بحث خواهیم کرد.»

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز با صدور بیانیه ی مشترک، اعلام کرده‌اند به توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهند بود، اما در عین حال، از تهران خواستند در مذاکراتی سازنده برای توقف اقدامات بی‌ثبات کننده اش در منطقه شرکت کند.

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در راستای سیاست جامع در قبال ایران، پایبندی تهران را به برجام تایید نکرده است، زیرا به گفته پرزیدنت ترامپ برجام دست جمهوری اسلامی ایران را برای آزمایش موشک بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه باز گذاشته است.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که اگر کنگره و شرکای اروپایی آمریکا نتوانند مفاد این توافق، به ویژه محدویت زمانی اعمال شده بر برنامه اتمی را اصلاح کنند، از برجام خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمزمه‌هایی از گشایش در وضعیت حصر موسوی و کروبی پیش از پایان سال

دو روز پس از اینکه وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی رهبران اعتراض‌های سال ۸۸ از حصر خانگی شد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت که وعده‌هایی برای رفع حصر تا پایان سال جاری خورشیدی داده شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی مطهری روز شنبه ۲۸ بهمن در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، گفت: « ما منتظریم تا پایان امسال به این مسئله پایان دهیم و با این حال، منتظریم ببینیم به قولشان عمل می‌کنند یا خیر.»
رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، همواره یکی از خواسته‌های مدافعان حقوق بشر طی سالهای اخیر بوده است.

ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، خواستار آزادی فوری آنها شد.

«هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

به نوشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادامه بازداشت این سه نفر خلاف تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت‌های خودسرانه است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و رقیب محمود احمدی نژاد بودند. در آن انتخابات تنها چند ساعت بعد از رای گیری احمدی نژاد پیروز اعلام شد و این پیروزی هرگز از سوی موسوی و کروبی پذیرفته نشد و آنها اصرار بر تقلب انتخاباتی داشتند. آیت الله خامنه ای این اعتراض را نپذیرفت و تظاهرات پیاپی مردم با سرکوب و بازداشت و زندان روبرو شد و دست کم شصت نفر در چند ماه اعتراض کشته شدند.

یکسال و نیم بعد، در آستانه بهار عربی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار حضور مردم در راهپیمایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ شدند که از آن زمان آنها در خانه هایشان در بازداشت خانگی قرار گرفتند.

هرچند قوانین ایران تاکید دارد متهم بدون محاکمه نباید در بازداشت باشد اما مقام های ایران بعد از چند سال سرگردانی در پاسخگویی، در سالهای اخیر فاش کردند که به تصمیم شورایعالی امنیت ملی و با نظر رهبر جمهوری اسلامی، موسوی و کروبی را در حصر قرار داده اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده داد برای رفع حصر تلاش کند اما این حصر پابرجا مانده است.

در ماههای اخیر اجازه ملاقات با اعضای خانواده به موسوی و کروبی داده شده است.

مهدی کروبی ماه پیش در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، از او انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG