لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۰۶

سرخط خبرها

مایک پنس: آمریکا در عزم خود برای مقابله با دولت حامی تروریسم ایران تردید نمی‌کند

معاون رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده در عزم خود برای مقابله با دولت حامی تروریسم در ایران تردید نخواهد کرد.

مایک پنس که برای دیدار از کشورهای مصر، اردن و اسرائیل به خاورمیانه سفر کرده است روز یکشنبه اول بهمن در جریان دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در یک پایگاه نظامی در مرز اردن و سوریه اطمینان داد که بزودی منطقه از شر داعش خلاص می‌شود و تاکید کرد که آمریکا از این پس تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران را برای اشاعه نفوذ بدخواهانه‌اش تحمل نخواهد کرد.

او با بیان اینکه شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، یادواره‌ای پایدار از روحیه شکست‌ناپذیر نیروهای مسلح آمریکا خواهد بود، گفت: «در عزم ما برای مقابله با دولت پیشتاز در حمایت از تروریسم و دیکتاتوری در ایران خللی وارد نمی‌شود. ایران امیدوار است با گسترش نفوذ خود در میان خرابه‌های باقی مانده از قلمرو سابق داعش بر منطقه سلطه پیدا کند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: «امید نهایی رژیم مستقر در تهران به تهدید علیه متحدان آمریکا در منطقه‌ای گسترده‌تر است، اما پرزیدنت ترامپ به ایران اخطار داده است. آمریکا از این پس تلاش‌های ایران برای اشاعه نفوذ بدخواهانه در منطقه و تقویت تروریست‌ها را تحمل نخواهد کرد.پرزیدنت ترامپ به وضوح گفته است که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به تسلیحات اتمی دسترسی پیدا کند. این قول ما به متحدانمان و جهان است.»

دولت ایالات متحده و متحدان آن در منطقه، جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که با دخالت در کشورهای منطقه نقش مخربی در تحولات خاورمیانه ایفا می‌کند.

آمریکا همچنین ایران را ناقض حقوق بشر و حامی تروریسم دانسته و برنامه موشکی جمهوری اسلامی را ناقض قطعنامه‌ شورای امنیت و خطری برای منطقه می‌داند. دولت پرزیدنت ترامپ بر اساس این اتهامات تحریم‌هایی را علیه برخی از مقام‌ها و شرکت‌های ایرانی وابسته به برنامه هسته‌ای یا ناقض حقوق بشر وضع کرده است. پرزیدنت ترامپ همچنین هشدار داده است که اگر توافق هسته‌ای با ایران اصلاح نشود، آمریکا به آن پایبند نخواهد ماند.

.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پایان درگیری در هتل کنتینانتال کابل

مقام‌های افغانستان از پایان درگیری در هتل اینترکنتینانتال کابل خبر دادند. در جریان این درگیری دست کم ۱۸ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.

یک سخنگوی وزارت کشور افغانستان روز یکشنبه اول بهمن به صدای آمریکا گفت تکاوران افغان ۱۴۱ مسافر هتل از جمله ۴۱ مهمان خارجی را نجات دادند.

به گفته نصرت رحیمی حمله مهاجمان ساعت ۹ شب بوقت محلی توسط افرادی که یونیفرم نظامی و جلیقه های انفجاری به تن داشتند از آشپزخانه هتل شروع شد و به سالن‌های همایش و طبقه‌های بالایی هتل کشید.

طالبان با انتشار بیانیه ای مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت هدف پنج مهاجم انتحاری در حمله شنبه شب، نشست مقام های امنیتی آمریکایی و افغان بود .

وزارت کشور افغانستان روز یکشنبه در بیانیه‌ای شبکه تروریستی حقانی، از متحدان طالبان را مسئول این حمله معرفی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون رئیس جمهوری آمریکا به اردن سفر کرد؛ دیدار مایک پنس با پادشاه اردن

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و همسرش پس از دیدار با عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر به اردن سفر کردند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اول بهمن هنگام بازدید رسمی از امان پایتخت اردن گفت که توافق واشنگتن با راه حل دو کشوری برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، منوط به قبول آن توسط طرفین اصلی این مناقشه است.

او گفت: «پرزیدنت ترامپ با شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی تاریخی گرفت، اماهمزمان بر تعهد آمریکا به حفظ نقش اردن به عنوان متولی اماکن مذهبی، عدم موضعگیری واشنگتن در مورد مرزهای بین فلسطینیان و اسرائیل، و تعیین وضعیت نهایی که کم و کیف آن باید در مذاکرات معیین شود، به روشنی تاکید کرده است.»

او اضافه کرد: «اگر اسرائیل و فلسطینی‌ها در مورد راه حل دو کشوری توافق کنند آمریکا نیز در مورد آغاز مجدد روند صلح متعهد است.»

عبدالله دوم پادشاه اردن نیز بر اهمیت وضعیت نهایی شهر اورشلیم و محوری بودن آن در برقراری صلحی پایدار بین اسرائیل و فلسطینیان تاکید کرد.

او گفت: «از نظر ما اورشلیم مسئله بسیار مهمی برای مسلمانان و مسیحیان است؛ همانطور که برای یهودی‌ها نیز خیلی اهمیت دارد. اورشلیم کلید صلح در منطقه و کلید مبارزه موثر مسلمانان با افراط گرایی ست. هم اکنون با توجه به افزایش دلسردی و نا امیدی، با چالش بزرگی روبرو شده ایم.»

پادشاه اردن خطاب به معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مطمئنم که سفر شما به اردن موجبات اطمینان و اعتماد لازم به راه حل دو کشوری بر اساس مرزهای پیش از جنگ سوم اعراب و اسرائیل در نیم قرن قبل و شناسایی اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطینینان را فراهم می‌کند؛ کشوری که در جوار اسرائیل با مرزهای شناخته شده و امن و بر اساس قوانین بین‌الملل و ابتکار صلح اعراب تاسیس خواهد شد.»

دیدار با رئیس جمهوری مصر

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۳۰ دی نیز با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر ملاقات، و بر ادامه همکاری‌های امنیتی دو کشور و تعهد واشنگتن به مقابله با تروریسم تاکید کرد.

با این حال، دیدار آقای پنس با رئیس جمهوری مصر تحت تاثیر تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل بود.

تقریبا شش هفته پیش، کاخ سفید ضمن شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیم گرفت، سفارت آمریکا در اسرائیل را نیز در نهایت به آن شهر منتقل کند، که با اعتراض اتحادیه عرب و ناآرامی در سرزمین‌های فلسطینی‌نشین روبرو شده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نیز در دیدار روز شنبه با او بار دیگر مخالفت کشورش با تصمیم کاخ سفید در مورد شهر اورشلیم را تکرار کرده است.

مایک پنس گفت: «پرزیدنت سیسی در مورد تصمیم آمریکا در خصوص شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همان مطلبی را به من گفت که پیشتر نیز به عنوان اختلاف بین دو دوست آشکارا آن را مطرح کرده بود.»

با این حال معاون رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه در مصر بر تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد اورشلیم تاکید کرده است و در اردن و اسرائیل نیز آن را تکرار می‌کند، گفت: «من به پرزیدنت سیسی اطمینان دادم که نخست، همان زمان که این تصمیم توسط پرزیدنت ترامپ اتخاذ شد، تعهد آمریکا در مورد حفظ وضع موجود اماکن مذهبی در شهر اورشلیم تغییری نکرده، واکنون نیز این تعهد کاملاً پا برجاست. دوم ما در مورد مرزهای بین اسرائیل و فلسطینیان یا سایر مسائلی که باید در مذاکرات حل شود، هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم و سوم اینکه در صورت توافق اسرائیل و فلسطینیان با راه حل دو کشوری آمریکا نیز با آن موافق است.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت که برداشت او این است که رئیس جمهوری مصر از این موضوع خرسند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از ورود آقای پنس و همسرش به اردن، حدود ۳۰ نفر در اعتراض به تصمیم آمریکا در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، در امان تظاهرات کردند.

یک تحلیلگر سیاسی می‌گوید که در حال حاضر دنیای عرب با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که به نظر از مشکل اورشلیم بسیار مهمتر است.

سعید صادق، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه کانادایی، قاهره گفت: «هم اکنون کشورهای مهم عرب با مسائل داخلی و منطقه‌ای خودشان دست و پنجه نرم می‌کنند. مصر با تروریسم داخلی در صحرای سینا و عربستان سعودی با مشکل یمن، قطر، عراق و سوریه مقابله می‌کنند. دیگر مسئله فلسطین مهمترین مشکل در دنیای عرب نیست، و به همین دلیل هم دیگر اعراب مانند قبل نسبت به آن حساسیت ندارند.»

بر اساس برنامه ، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه پس از شرکت در ضیافت نهاری که به افتخار او و هیات همراه در دربار اردن بر پا شده با عبدالله دوم پادشاه آن کشور در مورد روابط دو کشور و اوضاع منطقه گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا و هیئت همراه پس از ترک اردن، روز یکشنبه وارد اسرائیل خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در آستانه اجلاس اقتصادی داووس؛ نگرانی از برخورد قدرت‌های بزرگ

مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس از ۲۳ زانویه برگزار می شود.

تنها چند روز مانده به آغاز نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، این مجمع نظرسنجی ای منتشر کرده که در آن به امکان برخورد نظامی، سیاسی و اقتصادی کشورهای قدرتمند اشاره شده است.

به گزارش رویترز، در گزارش ریسک جهانی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده، وضعیت بد هوایی، نابرابری اقتصادی و حملات سایبری از جمله خطرات سال ۲۰۱۸ دانسته شده اند. مهمترین دغدغه جهان در سال جاری اما خطر نزدیک شدن به جنگ هسته ای بین کره شمالی و آمریکا پس از یک سال درگیری لفظی رهبران دو کشور عنوان شده است.

در این نظرسنجی که در آن از بیش از هزار مدیر دولتی، مدیر بخش خصوصی، افراد دانشگاهی و موسسات غیرانتفاعی سوال شده، ۹۳ درصد از شرکت کنندگان انتظار وخیم تر شدن درگیری اقتصادی و یا سیاسی قدرت های بزرگ را داشته اند.

پرزیدنت ترامپ قرار است در روز پایانی مجمع جهانی اقتصاد سخنرانی کند. این نشست از ۲۳ تا ۲۶ ژانویه، با حضور ۷۰ تن از روسای کشورها، هنرپیشگان و مدیران شرکت های بزرگ در داووس در سوئیس برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی مقام‌های نظامی آمریکا از عملیات ترکیه در سوریه

دود ناشی از حمله ارتش ترکیه به مناطق مرزی سویه در عفرین.

دو روز بعد از عملیات ارتش ترکیه در مناطق مرزی سوریه، دست کم دو مقام ارشد نظامی ایالات متحده، ترکیه را به کاهش تنش دعوت کردند.

وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه ای، ضمن اعلام اینکه نگرانی‌های امنیتی ترکیه درباره شبه نظامیان کُرد سوریه را درک می‌کند، از این کشور خواست در شمال سوریه تنش ایجاد نکند.

«آدریان رانکین-گالووی» سخنگوی پنتاگون در بیانیه شنبه شب از ترکیه خواست که ایجاد تنش در شمال سوریه را متوقف کرده و به نبرد با داعش تمرکز کند.

ترکیه از جمعه شب به منطقه مرزی عفرین در سوریه که تحت کنترل کردهای سوری است جمله کرد. این عملیات پس از تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری ترکیه برای مقابله با تقویت مواضع یگان‌های مدافع خلق در امتداد مرز مشترک انجام شد.

ترکیه، از همپیمانان ایالات متحده در منطقه، می‌گوید این گروه کردی سوریه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که آنکارا آن را تروریست می‌داند، در ارتباط بوده است.

علاوه بر پنتاگون، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نسبت به عملیات ترکیه در سوریه ابراز نگرانی کرد.

ژنرال «جوزف وتل» رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با ابراز نگرانی از تاثیر عملیات ترکیه در شمال سوریه بر مبارزه با داعش، گفت: «نگران هستیم این مسئله روی مبارزات ما با داعش اثر منفی بگذارد.»

روز شنبه ترکیه اعلام کرد از طریق وزارت خارجه و ستادکل ارتش ترکیه، کشورهای انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا را در جریان جزئیات عملیات شاخه زیتون قرار داده است.

ماجرای حمله ترکیه به مواضع کردها در سوریه چیست

یگان‌های مدافع خلق در بیانیه‌ای گفته است «آماده مقابله با نیروهای نظامی ترکیه را دارد و اگر آنها جرأت حمله داشته باشند، آماده‌ایم تک تک آنها را در عفرین دفن کنیم.»

روز شنبه، شبه نظامیان کرد در سوریه اعلام کردند در جریان حملات هوایی ارتش ترکیه به منطقه عفرین، دست‌کم ۱۰ نفر کشته شده‌اند که هفت تن از آن‌ها غیرنظامی هستند.

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه – که ائتلافی از کردها و اعراب محلی است، با انتقاد ترکیه روبرو شده و عملیات امروز ابعاد جنگ سوریه را پیچیده‌تر می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده از آنکارا خواسته بود مبارزه خود را متمرکز بر پیکارجویان گروه تروریستی داعش کرده و از اقدام نظامی علیه کردها در عفرین خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشپیگل: آلمان در پی وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است

زیگمار گابریل در کنار وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه

مجله اشپیگل اعلام کرد که مقام‌های آلمانی در رایزنی با همتایان اروپایی خود برای پیشگیری از لغو برجام توسط پرزیدنت ترامپ و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای،خواهان وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران شده اند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۳۰ دی با انتشار این خبر مجله آلمانی اشپیگل، نوشت که در این گزارش دیپلمات‌های اروپایی در بروکسل گفته‌اند که مقام‌های آلمانی پیگیر وضع تحریم‌های جدیدی به همراه همتایان فرانسوی و انگیسی خود بوده‌اند تا به ایالات متحده آمریکا نشان دهند که متحدان اروپایی واشنگتن تهدید جدید پرزیدنت ترامپ را جدی گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی سال ۲۰۱۵ جامعه جهانی با ایران بوده است، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد.

پرزیدنت ترامپ خواستار تقویت توافقی شد که دولت پیش از او زیر بار آن رفت. او اعلام کرد که اگر توافق هسته‌ای تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم‌ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

بر اساس گزارش اشپیگل، آلمان قصد دارد ایران را به دلیل برنامه موشک‌های بالیستیک آن و دخالت در درگیری‌های خاورمیانه از جمله یمن و سوریه، مجازات کند.

رویترز نوشته است که سخنگویان وزارت خارجه آلمان و یک سخنگوی دیگر دولت آلمان حاضر به پاسخگویی درباره این گزارش نشده‌اند.

اشپیگل نوشته است که هدف مقام‌های اروپایی پرهیز از لغو برجام توسط پرزیدنت ترامپ است.

دولت ایالات متحده برنامه موشکی ایران را مغایر با قطعنامه شورای امنیت می‌داند. بر اساس این قطعنامه ایران از آزمایش موشک‌های بالیستیک که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشند، منع شده است. با این حال ایران پس از دستیابی به برجام به آزمایش‌های موشکی خود ادامه داد.

دولت آقای ترامپ طی یکسال گذشته بارها اعلام کرده است که آزمایش‌های انجام شده، قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا به ویتنام و اندونزی سفر می‌کند

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده به اندونزی و ویتنام، دو کشوری که مواضعی سفت و سخت تر از دیگر همسایگان شان نسبت به ادعاهای چین درباره حق حاکمیت در دریای جنوبی چین دارند، سفر می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه ۳۰ دی در اعلام اولویت‌های دفاعی جدید ایالات متحده بر تمرکز روی امنیت ملی آمریکا تاکید کرد.

جیم متیس گفت: «ما همچنان به مبارزه علیه تروریست‌ها، که امروز درگیر آن هستیم ادامه خواهیم داد، اما اولویت بزرگ و اصلی ما، نه تروریسم، بلکه تمرکز اساسی بر امنیت ملی ایالات متحده است.»

وزیر دفاع آمریکا در راه اندونزی و ویتنام

آقای متیس به طور خاص، به استراتژی جدید دفاع ملی با تعبیر «تهدید رو به رشد» چین و روسیه اشاره کرد. این گزارش خاطرنشان کرد که چین از غارتگری اقتصادی برای ارعاب همسایگان خود در کنار قدرت نظامی خود در دریای جنوبی چین استفاده می‌کند.

مناقشات در این منطقه قرار است موضوع اصلی گفت وگوها در سفر جیم متیس به آسیای جنوب شرقی باشد. ویتنام و اندونزی مدرن سازی نیروهای نظامی خود را پی گیری می‌کنند و نشان می دهند که قصد عقب راندن چین از ادعاهایش بر این منطقه را دارند. به طور خاص، ویتنام یک همکار مهم و قابل توجه ایالات متحده است.

کارل تاریر، از دانشگاه کانبرا در استرالیا گفت: «ویتنام یک متحد ایالات متحده نیست. سیاست آنها دفاعی است و پشتیبانی از هیچ اتحاد ثالثی نیست. بنابراین ما باید ببینیم کجا می‌رود. اما مدرن‌سازی نظامی، ویتنام را بسیار قوی کرده است.»

به اعتقاد او، سفر آقای ماتیس نیز می‌تواند با تمرکز روی اولویت‌های فوری بیشتری در منطقه صورت گیرد از جمله فشار بیشتر روی کره شمالی و برخورد با صدها مبارزان خلافت اسلامی داعش که از عراق و سوریه به جنوب شرقی آسیا باز می‌گردند. اگرچه باید به خاطر داشت که اولویت‌های دفاعی درازمدت ممکن است در حال تغییر باشد، اما به نظر نمی‌رسد که مشکلات قدیمی از بین بروند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار یونیسف: یک چهارم کودکان عراق نیازمند کمک‌های بین‌المللی هستند

کودکان عراقی در یکی از اردوگاه‌های آوارگان

یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، هشدار داده است که آینده میلیونها کودک عراقی بر اثر درگیری‌های این کشور و فقر موجود در خطر است.

یونیسف می‌گوید حدود ۴ میلیون کودک عراقی، تقریباً یک چهارم کودکان عراق، در فقر به سر می‌برند و نیازمند کمک‌های بین‌المللی هستند.

دولت عراق موفق شده است به جنگ در بسیاری از قسمت‌های کشور پایان دهد، ولی کودکان همچنان از درگیریهای خشونت آمیز و نبود آموزش و نیازهای اساسی در رنج هستند.

بنا به گزارش یونیسف، شهر موصل یکی از نمونه‌های این نوع مشکلات است و اگر چه عراق موفق شده نیروهای داعش را از این منطقه بیرون کند، اما مشکلات ناشی از درگیریها همچنان وجود دارد و بیشتری تاثیر را بر کودکان شهر و آینده آنها می گذارد.

یونیسف می‌گوید جنگ و درگیری روند آموزشی سه میلیون کودک را در عراق مختل کرده است و برخی از کودکان هرگز پایشان به کلاسهای درس نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوریخواهان کنگره آمریکا طرح جدیدی را برای ایجاد تغییرات در برجام بررسی می‌کنند

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تهدید پرزیدنت ترامپ مبنی بر خروج از توافق اتمی موسوم به برجام، حرکت برای تغییرات مورد نظر او را آغاز کرده‌اند .

سایت خبری واشنگتن فری بیکن از تدوین و پیشنهاد طرحی توسط لیز چینی و پیتر راسکم، دو نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان با هدف برقراری منعی دائمی در مورد ساخت و توسعه موشک‌های بالیستیک و ملزم ساختن جمهوری اسلامی ایران به صدور مجوز برای بازرسی‌های سرزده از هر محل و تاسیسات مورد ظن در ارتباط با برنامه اتمی تهران خبر داده است.

این طرح خواستار منع دائمی برای جلوگیری از نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به مسیر دستیابی به تسلیحات اتمی است و مقرر می‌دارد تا در صورت مشاهده چنین حرکتی توسط تهران، بلافاصله تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران بازیابی شده و به اجرا گذاشته شود .

لایحه همچنین خواستار وضع و اجرای تحریم‌های تنبیهی علیه نقض حقوق بشر و حمایت تهران از تروریسم است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی سال ۲۰۱۵ جامعه جهانی با ایران بوده است، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد.

رسانه‌های آمریکا ضمن اعلام این خبر گفتند که پرزیدنت ترامپ خواستار تقویت توافقی شده است که دولت پیش از او زیر بار آن رفته و گفته است اگر تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

در همین حال، پیش از اعلام این تصمیم پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه داری آمریکا نیز از تحریم ۱۴ فرد و نهاد، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگو موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

دونالد ترامپ که در دوران تبلیغات انتخاباتی و پیش از آغاز به کار دولت خود در اول بهمن ۱۳۹۵ برجام را یک «توافق بد» خوانده، می‌گوید ایران با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند و پایبندی آن را به توافق تایید نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زنان در آمریکا و شهرهای اروپایی راهپیمایی کردند

بسیاری از شهرهای آمریکا و چندين شهر در اروپا، از جمله لندن و برلين صحنۀ تظاهرات و راهپيمايی زنان برای کسب حقوق برابر و اعتراض به آزارهای جنسی بود.

راهپیمایی امسال زندان که روز شنبه ۳۰ دی در سالگرد راهپیمایی سال گذشته صورت گرفت، در سايه جنبش گستردۀ ضد آزار جنسی زنان موسوم به “Me Too” یا من هم همینطور و اصلاح قانون مهاجرتی آمريکا برگزار شد.

در واشنگتن دی سی، پايتخت آمریکا، تظاهرات زنان عمدتا در مقابل کاخ سفيد و اطراف برج يادبود شهر تمرکز داشت و شمار آنها کمتر از سال پیش بود.

در نيويورک، شمار شرکت کنندگان در تظاهرات نزدیک به ۲۰۰ هزار تن برآورد شد و بيل دوبلاسيو، شهردار نيويورک بر اهمیت توجه به خواست آنان تاکید کرد.

او گفت: «خوب است پرزيدنت حرف اينها را بشنود. وقتی اين تعداد از مردم بيرون آمدند معنی آن این است که قطعاً شاهد تعداد بيشتری هم خواهيم بود. راهپيمايی پارسال مقدمۀ يک موج بزرگتربود. »

در این بین،لس آنجلس شاهد گسترده ترين حرکت در مقايسه با شهرهای ديگر آمريکا بود. تعداد زيادی از هنرمندان و چهره‌های سرشناس آمريکا، از جمله ناتالی پورتمن بازيگر هاليوود نيز جزو شرکت کنندگان بودند و برخی از آنها در میان حاضران سخنرانی کردند.

شهرداری لس آنجلس شمار تظاهرکنندگان را ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده است .

همزمان پرزیدنت ترامپ در توئيتی خطاب به مردم آمريکا نوشت: «برای جشن اين نقطه عطف تاريخی و دستاوردهای اقتصادی و رفاه و ثروتی که در ۱۲ ماه گذشته داشته‌ايم از خانه بيرون بياييد... در تمام کشور هوا عاليست، روز بسيار خوبی برای راهپيمايی زنهاست.»

کری واشنگتن، هنرمندی که هفته گذشته برنده جایزه گلدن گلوب شد و به همراه دهها ستاره دیگر در اعتراض به آزار جنسی زنان در هالیوود، با لباس سیاه روی فرش قرمز رفت، روز شنبه به صف راهپیمایان پیوست.

سال ۲۰۱۷ برای زنان آمریکا، سالی جنجالی و پر فراز و فرود بود. در چند ماه گذشته زنان با راه اندازی فراخوان # MeToo یا «من هم همین‌طور» علیه سوء استفاده جنسی در محیط کار ایستادند و مردان خاطی و قدرتمند را به چالش کشیدند. و تظاهرات روز شنبه در سراسر آمریکا، در پی شتاب بخشیدن به دست آوردها و فشار برای دریافت مطالبات زنان آمریکا بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه؛ مایک پنس با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به خاورمیانه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار و تبادل نظر کرد.

آقای پنس روز شنبه ۳۰ دی هنگام دیدار با رئیس جمهوری مصر در قاهره بر تعهد واشنگتن در مقابله با تروریسم در منطقه تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار گفت: «ما در جنگ با تروریسم، شانه به شانه مصر ایستاده ایم. از کشته شدن مسیحیان مصری در حملات تروریستی که اینجا و در سال گذشته اتفاق افتاد، و از حمله تروریستی به مسجدی در صحرای سینا در دو ماه پیش که به کشته شدن بیش از ۳۰۰ مرد و زن و کودک منجر شد، بسیار غمگین و متاسف شدیم. به همین دلیل آمریکا مصمم است تا در مقابله با تروریسم با تمام قوا در کنار مصر بماند.»

این اولین سفر یک مقام بلند پایه آمریکا به منطقه خاورمیانه پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است.

سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه: نخستین مرحله، مصر

این تصمیم که شش هفته پیش اتخاذ شد، با واکنش منفی اعراب و به ویژه فلسطینیان روبرو شده، اما یکی از ساکنان رام الله در ساحل غربی رود اردن گفت که این اعتراضات دامنه دار نبوده است.

محمد غرابه، از ساکنان رام الله گفت: «عکس العمل به تصمیم ترامپ هم در سرزمین‌های فلسطینی‌نشین و هم در در دنیای عرب ضعیف بوده است. پرتاب کردن سنگ یا سوزاندن لاستیک کافی نیست، و اعتراض باید به صورت شدیدتری انجام شود.»

به گفته او، شرق اورشلیم پایتخت کشور آینده فلسطینیان است و برای دنیای اسلام هم خیلی اهمیت دارد. اما اکثر مسلمانان جهان چندان واکنشی به این تصمیم و نقل و انتقال از خود نشان نداده اند.

پس از تصمیم کاخ سفید در انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، قرار بود معاون رئیس جمهوری آمریکا از منطقه خاورمیانه بازدید کند، اما به دلیل ادامه اعتراضات، این سفر به تعویق افتاد.

یکی از استادان دانشگاه کانادایی مستقر در قاهره گفت که آمریکا قدرت بی همتایی در منطقه خاورمیانه است و اعراب نیز می‌دانند که به راحتی نمی‌توانند برای آن جانشینی پیدا کنند.

سعید صادق، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه کانادایی قاهره گفت: «تا آنجایی که ما می‌دانیم، تصمیم آمریکا در مورد اورشلیم کاملا حساب شده بود. آمریکا می‌دانست که واکنش به این اقدام چندان شدید نخواهد بود، و یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان دنیا نمی توانند در این خصوص عکس العمل یکسان و همآهنگ از خود نشان دهند. روسیه، چین، ژاپن یا اتحادیه اروپا نمی توانند جای آمریکا در روند صلح خاورمیانه را بگیرند. سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای خاورمیانه ادامه روابط نقش سنتی آن کشور با کشورهای منطقه است، زیرا همه بخوبی می دانند که آمریکا تنها کشوری ست که می تواند به اسرائیل فشار بیاورد.»

سفر آقای پنس به خاورمیانه چهار روز طول می‌کشد و او از اردن و اسرائیل نیز بازدید خواهد کرد.

او پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، روز شنبه در امان پایتخت اردن با عبدالله دوم پادشاه آن کشور ملاقات و تبادل نظر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش‌ها در کنگره آمریکا بی‌نتیجه ماند؛ دولت آمریکا به طور موقت تعطیل شد

اگر تا ۱۲ شب جمعه ۲۹ دی، دو مجلس نمایندگان و سنا بودجه پیشنهادی دولت یا متمم تمدید موقت بودجه را تصویب نکنند، دولت فدرال از شنبه تعطیل می‌شود

آخرین تلاش سناتورهای آمریکایی تا بامداد جمعه ۲۹ دیماه برای رسیدن به یک توافق و در نهایت تصویب لایحه بودجه ناکام ماند و از بامداد شنبه ۳۰ دی، دولت آمریکا تا اطلاع ثانوی «شات داون» یا تعطیل شد.

براساس دستورالعملها،‌ تنها کارمندان ضروری دولت فدرال، ماموران امنیتی، نظامی و پزشکی و برخی قراردادی ها می توانند بر سر خود حاضر شوند. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا اینکه کنگره به طور موقت یا کامل بودجه را تصویب کند. بعد از آن همه کارمندان دولت به سر کار خود باز می گردند.

تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا

پرزیدنت ترامپ که پیشتر خود را آماده می کرد در استراحتگاه جنوبی خود در فلوریدا با نزدیکانش یکسالگی ریاست جمهوری خود را جشن بگیرد، اعلام کرد به فلوریدا نمی رود و به جای آن در کاخ سفید می ماند تا مشکل تعطیلی دولت فدرال را حل کند.

أقای ترامپ در واکنش به تعطیلی دولت گفت این چیزی است که دموکرات ها به دنبال آن بوده اند.

در مقابل دموکراتها با رد این ادعا می گویند این رئیس جمهوری و هم حزبی های جمهوریخواه او هستند که تلاشی برای حل بودجه نکرده اند و حتی چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت که پرزیدنت ترامپ خودش گفته بود که از تعطیلی دولت فدرال اسقبال می کند.

ماجرای اختلاف چیست؟

هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرد، ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.

سال مالی در آمریکا از ابتدای اکتبر است اما در سه ماه گذشته، جمهوریخواهان با تصویب بودجه های موقت، از تعطیلی دولت جلوگیری کرده بودند و حال دموکرات ها می گویند تا به مطالبات آنها توجه نشود، حاضر نمی شوند که حتی به طور موقت بودجه دولت را تصویب کنند.

دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.

در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا می رسید ولی سناتورهای دموکرات در نهایت به آن رای ندادند.

جمهوریخواهان در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت دارند اما اکثریت شکننده شان در سنا با صد نماینده، موجب شد تا شصت رای لازم را نداشته باشند.

از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هر دو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.

دولت آمریکا در آستانه تعطیلی؛ دو طرف در کنگره چه می‌گویند

در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.

در «تعطیلی دولت» چه اتفاقی می افتد؟

چون هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکردند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش گاردین: به سینا قنبری قبل از مرگ به زور قرص داده شده بود

ابتدا گفته شد قنبری در زندان خودکشی کرده اما نزدیکان او این ادعا را رد می کنند.

خانواده یک ایرانی که در زندان جان سپرد مدعی است به فرزندشان به زور دارویی ها خورانده شده بود که حال او را بد کرد. پنهانکاری هایی حول مرگ مشابه دیگر زندانی ها دیده می شود.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: درباره شرایط منجر به مرگ دست کم پنج معترض دستگیر شده در بزرگترین تظاهرات سراسری در ایران طی نزدیک به یک دهه اطلاعات اندکی وجود دارد.

در اعتراض هایی که بر سر شکایات اقتصادی از هفتم دی ماه آغاز شد و سراسر ایران را در بر گرفت، حداقل ۲۵ نفر کشته شدند. اعتراضات پس از دو هفته سرکوب خاموش شد.

محمود صادقی، نماینده صریح الهجه مجلس که رفتار سرکوبگرانه مقامات را تحت موشکافی قرار داده، گفته است حدود ۳۷۰۰ تن در اعتراضات دستگیر شدند. رشته توییت های صادقی طی ناآرامی ها منبع نادر اطلاعات از درون ایران بوده است.

محمود صادقی سه شنبه در توییتی نوشت: «طبق اعلام بستگان یکی از بازداشت شدگان که در زندان فوت کرد، او طی چند تماس با خانواده اش اظهار داشته مسولان او و دیگر بازداشتی ها را مجبور به خوردن قرص هایی می کردند که حالشان را بد می کرده...».

پنج شنبه سازمان زندان ها این ادعا را رد کرد.

این نماینده مجلس هویت زندانیان را فاش نکرد، ولی دست کم سه تن از آن هایی که در زندان مرده اند، شناسایی شدند.

سینا قنبری، ۲۳ ساله، در زندان اوین، مرد. مقام های مسول گفتند او خودکشی کرده بود.

سارو قهرمانی، ۲۴ ساله، یکی دیگر از زندانی هایی بود که یازده روز پس از ناپدید شدن در اعتراضات در شهر سنندج، جسدش به خانواده اش تحویل داده شد. رسانه های دولتی با نمایش ویدیویی از پدر سارو ادعا کردند او عضو گروه های اپوزیسیون کُرد بود. فعالان حقوق بشری می گویند پدر سارو را به این اعترافات مجبور کرده بودند.

محمود حیدری، ۲۲ ساله، دیگر زندانی بود که در بازداشتگاه پلیس در شهر اراک جان سپرد. مقامات گفتند او خودکشی کرده بود.

محمود صادقی و بیش از چهل نماینده مجلس در نامه ای خطاب به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، خواستار تحقیقاتی مستقل درباره این مرگ های مشکوک شده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روش جدید و آزمایشی دانشمندان برای تشخیص زودهنگام هشت نوع سرطان

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا، موفق به تولید یک شیوه آزمایشی جدید شدند که امکان تشخیص هشت نوع سرطان را در مراحل ابتدایی فراهم می کند.

برخی از این سرطان ها بسیار مهلک هستند و شناسایی زودرس سلول های بدخیم در جریان خون، احتمال زنده ماندن بیمار را افزایش می دهد.

پژوهشگران می گویند، در مرحله تحقیقاتی، این تست موفق به تشخیص ۷۰ درصد از موارد سرطان در حدود هزار نفر شده است.

اساس این آزمایش، با آزمایش خون، ژن های جهش یافته و پروتئین های بدخیم در جریان خون مورد بررسی قرار می گیرد و پروئتین‌های داخل جریان خون بررسی می شود و دست‌کم هشت سرطان شناسایی می شود.

این دانشمندان می گویند مزیت این آزمایش این است که می‌توان افراد را هر سال آزمایش کرد و در صورت مشاهد مراحل ابتدای سرطان سریع روند درمان را شروع کرد. پزشکان جان هاپکینز می گویند شاید در چند سال آینده این آزمایش در اختیار همه به آسانی قرار بگیرد.

هشت نوع سرطانی که با این آزمایش، در مراحل اولیه و با دقت بسیار بالا تشخیص داده می شوند؛ به ترتیب، سرطان تخمدان، کبد، معده، پانکراس، مری، روده بزرگ، ریه و پستان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خانواده باقر نمازی نگران وضعیت او در زندان اوین بعد از چهار مراجعه به بیمارستان است

بابک نمازی، پسر باقر و برادر سیامک نمازی که در زندان «مخوف» اوین زندانی هستند، می گوید سلامت جسمی پدرش «به سرعت رو به وخامت گذاشته و زمان برای خانواده او از دست می رود».

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: بابک نمازی در باره پدر ۸۱ ساله اش گفت: «شرایط نگهداری او به سلامت جسمی شکننده اش لطمه شدیدی زده و او زیاد دوام نخواهد آورد.»

بابک نمازی ضمن التماس از مقام های ایرانی برای نشان دادن شفقت بر مبنای انسان دوستی و آزادی پدرش برای مراقبت های درمانی در سال های کوتاه باقی مانده از زندگی او تاکید کرد: «از مرگ او در بازداشت چیزی حاصل نمی شود و پیشتر چیزهای بسیاری از دست رفته است.»

بابک نمازی با اشاره به وعده پرزیدنت ترامپ مبنی بر عدم تحمل گروگانگیری آمریکایی ها توسط ایران گفت: «یک سال گذشته و به این وعده عمل نشده است. خانواده من نیاز دارد پرزیدنت ترامپ تلاش هایش برای بازگرداندن سیامک و پدرم به خانه را دو چندان کند.»

جرد گنزر، وکیل نمازی ها، می گوید باقر نمازی دوشنبه پس از افت شدید فشار خون، ضربان نامنظم قلب، کمبود شدید انرژی و رنگ پریدگی به بیمارستانی فرستاده شد که واحد مراقبت های قلب نداشت و سه شنبه پیش از انتقال به بیمارستانی مناسب به زندان اوین برگردانده شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گرمایش، بحران آب، سپس اعتراضات: ایران منطبق بر یک الگوی خطر است

اینجا هامون در استان سیستان و بلوچستان است که زمانی نه چندان دور یک دریاچه بود.

نیجریه، سوریه، سومالی و اکنون ایران. در هر یک از این کشورها، بحران آب منجر به ترکیبی از ناآرامی های مدنی، کوچ جمعی، شورش یا حتی جنگ تمام عیار شده است.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: تجربیات آن ها در حوزه تغییرات اقلیمی برای بسیاری از دیگر کشورها آموزنده است. «انستیتو منابع جهانی» نسبت به افزایش اضطراب جهانی بر سر آب هشدار داده است: «پیش بینی شده ۳۳ کشور در سال ۲۰۴۰ با اضطراب بسیاری بالایی بر سر آب روبرو شوند».

کمبود آب می تواند منجر به اعتراض های خیابانی شود: دسترسی به آب منشاء همیشگی ناآرامی در هند بوده است. این امر می تواند مورد سوء استفاده گروه های تروریستی قرار بگیرد: الشباب کوشیده است از یکی از آسیب دیده ترین جوامع قحطی زده در سومالی سوء استفاده کند. کمبود آب می تواند باعث مهاجرت گسترده از مناطق روستایی به شهرهای پر جمعیت شود: در مناطق خشک «ساحل» در آفریقا مردان جوان ناتوان از زندگی بر روی زمین هایشان در حال جابجایی اند؛ و کمبود آب می تواند منجر به شورش شود: بوکوحرام در نیجریه، چاد و نیجر بر روی این موج سوار شده است.

ایران تازه ترین نمونه ی کشوری است که بحران آب در آن به نارضایی عمومی انجامیده است. این خصوصا در مورد روستاهای کوچک و شهرهایی صحت دارد که در یکی از خشک ترین مناطق جهان قرار گرفته اند. مزارع غیرقابل زراعت و دریاچه ها به گودال های تولید گرد و غبار بدل شده اند. میلیون ها نفر به شهرها رفته و بیکاری باعث نارضایی در میان جوانان شده است. خشکسالی فلج کننده طی تقریبا ۱۴ سال وضع را بدتر کرده است.

کوتاه کلام این که، بحران آب چه حاصل طبیعت باشد چه سوء مدیریت انسانی، یا هر دو، می تواند زنگ خطری زودهنگام برای دردسرهای پیش رو باشد.

پیش بینی شده است که تغییرات اقلیمی ایران را گرم تر و خشک تر خواهد کرد.

ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷، مانند بسیاری از کشورها از هند تا سوریه، تصمیم به خودکفایی غذایی گرفت. کاوه مدنی، کارشناس آب، می گوید آن سیاست ها باعث شد دولت کشاورزان را به آبیاری مزارع تشنه در سراسر کشور تشویق کند. دولت همچنین برق ارزان و قیمت خرید مناسب برای آرد به کشاورزان داد. این مشوق ها باعث کشت بیشتر گندم و استخراج بیشتر آب از چاه ها شد.

امروز نرخ افول آب های زیرزمینی در ایران یکی از سریع ترین در جهان است. طی پنجاه سال آینده منابع آبی دوازده استان ایران تمام خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماموریت دشوار مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به خاورمیانه

سفر معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به سه کشور خاورمیانه، تکمیل کننده دیداری است که پرزیدنت ترامپ از عربستان به عمل آورد و هدف آن از جمله ایجاد هماهنگی بین کشورهای منطقه در برابر ایران، بحران سوریه و دیگر معضلات این منطقه است.

مایک پنس که ابتدا رهسپار قاهره می شود، در پایان دیدار از مصر به اردن می رود و شامگاه روز یکشنبه به اسرائیل می رود و فردای آن روز سخنرانی مهمی در کِنِسِت (پارلمان اسرائیل) ایراد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، مبارزه با تروریسم، آینده سوریه و سیاست های ایران در منطقه، از جمله مطالب مهمی خواهد بود که مایک پنس در دیدار با سران سه کشور با آن ها در میان خواهد گذاشت.

خبرگزاری فرانسه نوشت که دیدار معاون رئیس جمهوری ایالات متحده از مصر و اردن به خاطر سیاست جدید امریکا در قبال اورشلیم شاید کمی با مشکل روبرو باشد. دولت های عمان و قاهره، هر دو در شمار کشورهایی هستند که از ایالات متحده کمک مالی چشمگیری دریافت می کنند – ولی دولت آمریکا از میزان کمک های خود به آژانس کمک به پناهندگان فلسطینی کاسته است و این امر موجب سردگمی سران اردن و مصر شده که در قبال این تصمیم ایالات متحده چه سیاستی باید در پیش گیرند.

در ادامه گزارش آمده است که دیدار مایک پنس از منطقه در شرائطی انجام می گیرد که تنش بسیار زیادی در روابط فلسطینیان با ایالات متحده به وجود آمده است. این بحران به علت آن است که پرزیدنت ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته، تصمیم به انتقال سفارتخانه خود را به اورشلیم گرفته و کمک به آژانس یاری رسانی به پناهندگان فلسطینی را ۶۵ میلیون دلار کاهش داده است.

از دیدگاه این خبرگزاری، مشکل رئیس جمهوری مصر پرزیدنت عبدالفتاح السیسی، و پادشاه اردن ملک عبدالله دوم آن است که چگونه دوستی مستحکم خود با ایالات متحده را حفظ کنند و همزمان متهم نشوند که به منافع فلسطینی ها بی توجهی کرده اند.

مصر و اردن، هر دو به ادامه کمک های نظامی و مالی ایالات متحده سخت نیاز دارند و به آن وابسته هستند و بسیار مایلند که این روابط نه تنها حفظ شود، بلکه هرچه بیشتر گسترش یابد.

با توجه به این که بیش از نیمی از جمعیت اردن را فلسطینی ها تشکیل می دهند، مساله دفاع از منافع فلسطینی ها و موضعگیری در مورد کاهش کمک مالی آمریکا به آژانس یاری رسانی به پناهندگان فلسطینی، وضع حساس تری به خود می گیرد.

اردن در حال حاضر با مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری روبروست و کاهش کمک مالی آمریکا به فلسطینیان ممکن است بر وضع مالی دولت عمان نیز تاثیرگذار باشد.

به گزارش روزنامه «ییسرائل هَیوم» (اسرائیل امروز) پیش از آغاز دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل، حقوقدان جیسون گرینبلات که از جانب پرزیدنت ترامپ به عنوان فرستاده صلح اسرائیلی – فلسطینی منصوب شده به اورشلیم رفته است و گفته می شود که تا پایان دیدار مایک پنس از اسرائیل در آن کشور می ماند.

گفته می شود یکی از موضوع هایی که ناخرسندی فلسطینیان را بیشتر کرده، این احتمال است که مایک پنس بخواهد به طور رسمی به زیارت «دیوار ندبه» در شرق اورشلیم برود. این مکان که اسم رسمی آن «دیوار غربی» است تنها بازمانده بیت المقدس یهود است و مقدس ترین مکان برای آن ها به شمار می آید.

فلسطینیان شرق اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور آینده خود مطالبه می کنند، که در واقع مفهوم آن تسلط بر اماکن مقدس هر سه دین یکتاپرست، یعنی اسلام، یهودیت و مسیحیت در این منطقه می باشد.

پرزیدنت ترامپ و رهبران آمریکایی از این مکان دیدن کرده و حتی ادای نیایش کرده اند. ولی همه این دیدارها «به طور شخصی» انجام گرفته و اکنون گفته می شود که مایک پنس می خواهد این زیارت را در سمت معاون رئیس جمهوری ایالات متحده انجام دهد – که این، یکی دیگر از علل ناخشنودی فلسطینیان است.

در همین رابطه، وبسایت خبری «میدل ایست آی» (چشم خاورمیانه) در یک گزارش تحلیلی نوشت که معاون رئیس جمهوری ایالات متحده یک باورمند مسیحی وابسته به کلیسای انجیلی است و مدافع مسیحیان وخواهان اعطای ازادی های دینی به اقلیت های مذهبی در خاورمیانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به کاهش کمک مالی به آژانس فلسطینیان: اقدامی لازم

قطع کمک به فلسطینی ها پیشتر در دیدار پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو مطرح شده بود.

اقدام پرزیدنت ترامپ در تعلیق ۶۵ میلیون دلار از کمک سالیانه به «آژانس یاری رسانی به پناهندگان فلسطینی» (موسوم به "اونرا" UNWRA)، گرچه از جانب سران فلسطینی و برخی سیاستمداران عرب ناخرسندی روبرو شد، ولی نزدیکان رئیس جمهوری ایالات متحده می گویند این تصمیم بخشی از وعده های دونالد ترامپ به مردم آمریکا در مبارزات انتخاباتی بوده و در ضمن گامی است که باید فلسطینی ها را تشویق کند به روند صلح روی آورند و از ایجاد تنفر و ستیز دوری جویند.

دولت اسرائیل از سال ها پیش این استدلال را مطرح کرده بود که بخش قابل توجهی از پولی که در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار می گیرد و بخشی از آن به غزه فرستاده می شود، در واقع به دست سازمان های تروریستی می رسد و به تلاش صلح لطمه می زند.

روزنامه اسرائیلی هدیوت اهارونوت (آخرین اخبار) نوشت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از این تصمیم پرزیدنت ترامپ استقبال کرد و آن را به جا دانست، ولی از رئیس جمهوری ایالات متحده درخواست کرد که این بودجه به طور ناگهانی قطع نشود و در آینده مبلغ آن مستقیما در اختیار سازمان مرکزی کمک به پناهندگان ( و نه «اونرا») قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تاکنون امریکا بزرگترین بودجه را در اختیار این آژانس قرار داده که در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است.

دولت پرزیدنت ترامپ «اونرا» را به سوء مدیریت متهم ساخته و در برخی موارد این سازمان متهم شده که تسلیم خواسته های حماس و دیگر سازمان های تروریستی شده است.

یکی از موارد ذکر شده، درگیری بین «اونرا» و حماس بر سر گنجاندن امور حقوق بشر در برنامه درسی مدارسی بود که بودجه آن هارا این نهاد وابسته به سازمان ملل تامین می کند. حماس در این کشاکش پیروز شد و «اونرا» ناچار شد حقوق بشر را از برنامه درسی مدارس تحت نظارت خود حذف کند.

ماموریت «اونرا» در میان فلسطینی ها تامین برخی امور رفاهی و از جمله مواد غذایی و تحصیل کودکان است. این نهاد در سال ۱۹۵۰ به هدف کمک رسانی به آورگان فلسطینی جنگ سال ۱۹۴۸ برپا شد.

در آن سال هفت کشور عرب به اسرائیل که تازه اعلام استقلال کرده بود حمله کردند تا آن کشور را که از جانب سازمان ملل به رسمیت شناخته شده بود، نابود کنند. بیش از نیم میلیون نفر از اعرابی که در نقاط جنگی می زیستند، ناچار شدند از خانه های خود بگریزند.کشورهای عرب آن ها را در اردوگاه هایی نگاه داشتند و به آنان اجازه ندادند در میان جمعیت آن کشورها حل شوند.

ولی به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی سازمان آزادیبخش فلسطین به نام واصل ابویوسف با انتقاد شدید از اقدام ایالات متحده گفت که پرزیدنت ترامپ اول اورشلیم را از فلسطینی ها گرفت و اکنون کمک مالی به «اونرا» را کاهش می دهد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز ادامه این کمک را بسیار لازم دانست و آن را از عوامل ثبات و ارامش منطقه توصیف کرد.

به گزارش رویترز، مقامات دولت پرزیدنت ترامپ از این که هیچ پیشرفتی در روند صلح اسرائیلی – فلسطینی به دست نیامده، ابراز ناخرسندی می کنند. پرزیدنت ترامپ در یکی از سخنان اخیر خود گفت: «ما هرسال صدها میلیون دلار به آنان (فلسطینی ها) کمک مالی می دهیم و آن ها قدر این کمک را نمی دانند و احترامی قائل نیستند». رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «هنگامی که آن ها (فلسطینی ها) حاضر نیستند برای پیشرفت صلح گامی بردارند، چرا ما باید به کمک مالی کلان به آن ها ادامه دهیم؟»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفت: «پرزیدنت ترامپ همچنین بر این باور است که کشورهای دیگر باید سهم بزرگتری برای کمک رسانی داشته باشند».

وزارت خارجه اسرائیل نیز در نشریات خود نوشت که پس از جنگ جهانی دوم ۵۵ میلیون نفر آواره شدند و میلیون ها نفر نیز در جنگ های دیگر آواره شدند ولی همه آنان اسکان یافتند اما ۷۰ سال پس از پایان جنگ اعراب و اسرائیل، هنوز پناهندگان فلسطینی اسکان نیافته اند.

با آن که اکثر اعراب کاهش کمک آمریکا را مورد انتقاد قرار دادند، یک روزنامه نگار کویتی به نام عبدالله الهدلق در روزنامه الوطن که بیانگر دیدگاه های دولت آن امیرنشین است نوشت: اقدام دولت پرزیدنت ترامپ کاملا به جا بوده است.

عبدالله الهدلق در مقاله ای که در تاریخ ۱۰ ژانویه در این باره انتشار داد، نوشت که همه انتقادهای پرزیدنت ترامپ از "اونرا" مطالبی بسیار درست است، زیرا این نهاد تشکیلاتی است که از حل مشکل آوارگان فلسطینی جلوگیری می کند و می خواهد که آنان همیشه آواره باقی بمانند.

او یادآور شد که «اونرا» به خواسته های حماس در غزه تسلیم شده است – یعنی همان سازمانی که علنا از نابودی اسرائیل سخن می گوید.عبدالله الهدلق نوشت: بهتربود که هرنوع کمک مالی به «اونرا» تا تغییر اوضاع موجود متوقف می شد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل، دانی دانون نیز به خبرگزاری رویترز گفت: «اونرا» همیشه به ولخرجی و هدر دادن بودجه ها شهرت داشته است. اونرا از کمک هایی که باید به امور انسان دوستانه اختصاص یابد، برای مقاصد منفی سوء استفاده کرده است».

دانون همچنین این اتهام را مطرح ساخت که وجود نهادی چون «اونرا» مانع از حل مساله پناهندگان فلسطینی می شود.

وزارت خارجه اسرائیل نیز در نشریات خود نوشت که پس از جنگ جهانی دوم ۵۵ میلیون نفر آواره شدند، در جنگ هند و پاکستان پنج میلیون نفر بی خانمان شدند و میلیون ها نفر نیز در جنگ های بین کشورهای دیگر خانه و کاشانه خود را از دست دادند، ولی همه آنان اسکان یافتند – و این در حالی که ۷۰ سال از پایان جنگ اعراب و اسرائیل می گذرد و هنوز پناهندگان فلسطینی اسکان نیافته اند.

در این میان، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دولت بلژیک تصمیم گرفته یک کمک اضطراری ۲۳ میلیون دلاری فوری را در اختیار "اونرا" قرار دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توافق دیوان‌عالی آمریکا برای بررسی قانونی بودن فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ

قضات دیوان عالی ایالات متحده روز جمعه موافقت کردند درباره قانونی بودن یا نبودن جدیدترین فرمان اجرایی مهاجرتی پرزیدنت ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت بر ورود شهروندان شش کشورعمدتا مسلمان به آمریکا تصمیم گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس توافق صورت گرفته اعضای دیوان عالی در ماه آوریل استدلال‌های نماینده دولت و مخالفان فرمان را خواهند شنید و تصمیم نهایی خود را درباره این پرونده تا پایان ماه ژوئن اعلام خواهند کرد.

بر اساس جدیدترین فرمان اجرای دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که پیشتر در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ صادر شده بود، سفر برخی شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و چاد به آمریکا بطور موقت متوقف می‌شود.

سومین فرمان پرزیدنت ترامپ نیز، مانند دو فرمان قبلی او که در همین زمینه صادر شده بود، با حکم تعلیق برخی قضات فدرال آمریکا روبرو شد، اما دیوان عالی ایالات متحده اواسط آذر ماه رأی به اجرای فرمان ریاست جمهوری داد.

با این حال دیوان عالی ایالات متحده رأی دادگاه پائین‌تر مبنی بر مستثنی شدن متقاضیانی که «روابط پایدار با افراد یا سازمان‌هایی در داخل کشور» دارند، تا زمان تعیین تکلیف در دادگاه‌های تجدیدنظر، به قوت خود باقی گذاشت.

به دنبال صدور حکم در دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ سان فرانسیسکو کالیفرنیا و همچنین دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ ریچموند

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«رژه برای زندگی»: راهپیمایی مخالفان سقط جنین در واشنگتن

هزاران نفر در این تجمع شرکت کردند.

روز جمعه ۲۹ دی، هزاران نفر از مخالفان سقط جنین در یک راهپیمایی در پایتخت آمریکا حضور یافتند. آنها تجمع خود را «رژه برای زندگی» نامیدند.

جمهوریخواهان از مخالفان سنتی سقط جنین هستند.

روز جمعه این مخالفان سقط جنین به مقابل کاخ سفید رفتند و پرزیدنت ترامپ در جمع آنها سخنرانی کرد.

«رژه برای زندگی»، تجمع مخالفان سقط جنین در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا.
«رژه برای زندگی»، تجمع مخالفان سقط جنین در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا.

مخالفان سقط جنین به سخنان پرزیدنت ترامپ گوش می دهند.
مخالفان سقط جنین به سخنان پرزیدنت ترامپ گوش می دهند.

آقای ترامپ در «باغ رز» کاخ سفید در حالیکه چند زن و مرد جوان و فرزندان شان حضور داشتند، این مخالفان سقط جنین را مورد حمایت قرار داد و گفت از کنگره می خواهم که قانونی را تصویب کنند که این نظر آنها اعمال شود.

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از دولت قبل آمریکا، گفت دستور اجرایی داده که آزادی مذهبی را تضمین می کند.

وی افزود: ما یک پیشنویس برای آزادی مذهبی پزشکان و خدمات بهداشتی آماده کردیم.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد که مدافع زندگی است و با سقط جنین مخالف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازدید نخستین مقام ارشد آمریکایی بعد از پایتختی اورشلیم؛ پنس در کانون اختلاف فلسطینی‌ها

گزارشی از رافائل آرِن در روزنامه تایمز اسرائیل

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، یکشنبه شب وارد فرودگاه بن گوریون خواهد شد تا نخستین مقام ارشد آمریکایی باشد که از زمان به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل از آن کشور بازدید می کند.

بخش مهم سفر معاون ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل روز سه شنبه در بازدید از «دیوار ندبه» در بخش قدیمی شهر اورشلیم اتفاق خواهد افتاد. بخش عمده ای از جامعه بین المللی این بخش را منطقه اشغال شده فلسطینیان محسوب می کند.

هنوز روشن نیست که آیا مایک پنس در آن جا سخنرانی خواهد کرد یا نه.

معاون رییس جمهوری آمریکا همچنین در پارلمان اسرائیل سخنرانی و از موزه «یادبود هولوکاست» بازدید خواهد کرد.

با توجه به تصمیم فلسطینیان به تحریم تصمیم دولت ترامپ درباره اورشلیم، مایک پنس و هیات ۱۵۰ نفره همراه او به رام الله در کرانه باختری نرفته و با مقام های فلسطینی ملاقات نخواهند کرد.

معاون رییس جمهوری آمریکا پیش از اسرائیل، از مصر و اردن، دو متحد بسیار مهم آمریکا در منطقه، بازدید خواهد کرد. مایک پنس روز شنبه با عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، و روز یکشنبه با ملک عبدالله، پادشاه اردن، دیدار می کند. هر دو این کشورها تصمیم دولت ترامپ در باره اورشلیم را به انتقاد گرفته اند.

پنس دوشنبه شب در ضیافت شام نخست وزیر اسرائیل شرکت خواهد کرد و سه شنبه صبح به دیدار رییس جمهوری اسراییل می رود.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه اعلام کرد کمک ۶۵ میلیون دلاری ایالات متحده به سازمان ملل متحد برای فلسطینیان را متوقف می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گرد و غبار در خوزستان دوباره شدت یافت؛ اعتراض مردم به شرایط سخت

کارشناسان می گویند میزان غلظت گرد و غبار معلق در هوا از حد مجاز عبور کرده و به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است.

عکس و فیلم های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد بار دیگر مردم در استان خوزستان و استان های همجوار با مشکل گرد و غبار شدید در هوا مواجه شده اند.

مقام های محلی در استان خوزستان نیز گفته اند روز جمعه ۲۹ دی، میزان غلظت گرد و غبار معلق در هوا از حد مجاز عبور کرده و به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است.

گرد و غبار معلق در هوا، شرایط سختی را در شهرهای اهواز، خرمشهر، شوش، دزفول و شادگان به وجود آورده و حتی شهرهای اطراف خوزستان از جمله ایلام را نیز آلوده کرده است.

به گفته مسئولان اداره حفاظت از محیط زیست خوزستان، حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم در هر متر مکعب است اما اکنون در اهواز این عدد معادل هشت هزار میکروگرم در هر متر مکعب بوده است.

موضوع گرد و غبار معلق در هوا در خوزستان و استان های غربی ایران جدید نیست. پیشتر گفته می شد دولت احمدی نژاد و دولت عراق به تعهدات خود در قیرپاشی های لازم در بیابان های جنوبی عراق را انجام نداده اند. همزمان خشک کردن هورالعظیم در خوزستان مبدا گرد و غبار اعلام شد.

دولت حسن روحانی که از سال ۹۲ روی کار آمد وعده داده بود سیاست هایی برای پایان این بحران داشته باشد اما هنوز موفق نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان تایید مجوز صادرات سلاح به کشورهای درگیر جنگ یمن را متوقف کرد

استفن زایبرت سخنگوی دولت آلمان - آرشیو

دولت آلمان روز جمعه اعلام کرد مجوز صادرات سلاح به کشورهای درگیر جنگ یمن را دیگر تایید نخواهد کرد؛ تصمیمی که هدف عمده آن می تواند عربستان سعودی باشد که از مارس ۲۰۱۵ عملیات نظامی مستقیم را در یمن آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، استفن زایبرت سخنگوی دولت آلمان در پیامی در توئیتر نوشت آلمان در حال حاضر «هیچگونه تصمیمی مبنی بر صدور تسلیحات نظامی که در راستای نتایج گفت‌وگوهای اخیر پارلمانی نباشند ندارد.»

ائتلاف نزدیک به آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و سوسیال دموکرات‌ها از جناح چپ میانه هفته گذشته در پارلمان آن کشور توافق کردند که دولت باید تایید صادرات سلاح به کشورهایی که در جنگ یمن دخالت دارند را «فورا» متوقف کند.

این تصمیم برلین، به ویژه می‌تواند عربستان سعودی را که در حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران وارد درگیری مستقیم نظامی شده را تحت تاثیر قرار دهد.

عربستان سعودی از خریداران عمده تجهیزات و تسلیحات نظامی آلمان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگو با نخستین مدیر دفاع موشکی اسرائیل: استفاده ایران از موشک‌ها هوشمندانه نیست

آقای «اوزی روبین» کارشناس مطالعات استراتژیک در انستیتوی اورشلیم و بنیانگذار و نخستین مدیر سازمان دفاع موشکی اسرائیل است.

انتظار می رود تداوم تولید موشکهای بالیستیک توسط جمهوری اسلامی ایران یکی از موضوعاتی باشد که آقای پنس در سفر خاورمیانه ای خود به مصر، اردن و اسرائیل با رهبران این کشورها مطرح کند.

«مایکل لیپین» خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا که برای پوشش این سفر به اسرائیل رفته است با «اوزی روبین» کارشناس مطالعات استراتژیک در انستیتوی اورشلیم و بنیانگذار و نخستین مدیر سازمان دفاع موشکی اسرائیل درمورد نگرانی های اسرائیل در این زمینه گفتگو کرده است.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

مایکل لیپین/ سئوال: درباره سامانه موشکی اسرائیل بگوئید و اینکه از چه زمانی شروع شد؟

اوزی روبین: من مسئول تولید سامانۀ ارو-۲ بودم که نخستین سامانه از این دست بود. این سامانه از سال ۲۰۰۰، یعنی از حدود ۱۸ سال پیش، کاملا مستقر و عملیاتی بوده است.

خوشبختانه این سامانه تاکنون در جنگ به کار نرفته است. البته به جز یک مورد در سال گذشته که در یک اتفاق خیلی غیرعادی، موشک های سنگین ضد هوایی اس-اِی-۵ سوری به سوی یک هواپیمای اسرائیلی که به سوریه حمله کرده بود، پرتاب شدند و یکی از آن موشک ها در مسیری تهدیدآمیز به سوی اسرائیل در پرواز بود. آن جا بود که یک «ارو» بلند شد و آن را منهدم کرد.

اوزی روبین: ایرانی‌ها به شیوه ای غیرهوشمندانه از این موشک ها استفاده می‌کنند، آنها را توسعه می‌دهند، و موجب بروز نارضایتی و ناآرامی در مناطق سنی نشین خاورمیانه می‌شوند.

بنابراین، در این مورد خیلی خاص این سامانه ثابت کرد که بسیار موثر است. ولی تا حالا هر بار که ما چیزی را به این برنامه اختصاص داده ایم، گفته ایم که امیدواریم هرگز از آن استفاده نکنیم. به این خاطر، من از این بابت خوشحالم.

سئوال: شما فکر می‌کنید اسرائیل از حالا به بعد در رابطه با پدافند موشکی برای تهدیدات بلند مدت یا دوربرد چه کار خواهد کرد؟

روبین: کمیت، کمیت، کمیت! در رابطه با تهدیدهای دوربرد ما هم اکنون ارو-۳ را، که قابلیت های آن از ارو-۲ بیشتر است، در دست تولید داریم. ما همچنین دیوید اسلینگ را داریم که در سطح متوسط است.

تولید، ساخت، و تأمین مالی همه این‌ها به طور مشترک با ایالات متحده انجام می‌شود. این یک برنامۀ بلندمدت است که در بودجۀ دفاعی ما نهادینه شده است و هیچ بحثی در مورد آن وجود ندارد. بنابراین، ما آن چه در توان داریم را به بهترین شکل انجام می‌دهیم.

سئوال: من می‌خواهم از شما در مورد اقداماتی غیر از اقدامات پدافندی، که اسرائیل می‌تواند برای مقابله با برنامۀ موشکی ایران بردارد، بپرسم. آیا تاکنون اسرائیل اقدامات آفندی تری را جهت جلوگیری از تولید انواع مختلف موشک توسط ایران انجام داده است؟

روبین: فکر نمی‌کنم. ایران ۱۲۰۰ کیلومتر با ما فاصله دارد و من فکر نمی‌کنم اسرائیل با استفاده از زور در ایران مداخله کند. این به سود اسرائیل نیست که در رابطه با موشک‌ها چنین کاری کند و سراسر منطقه را بی ثبات نماید. برای چه؟

منظور من این است که آنها این برنامه موشکی را دارند. من امیدوارم که بشود جلوی آن برنامه را گرفت و یا دست کم آن را کاهش داد. ولی ما باید همزمان جنبۀ مثبت این موضوع را هم ببینیم. به نظر من ایرانی‌ها به شیوه ای غیرهوشمندانه از این موشک ها استفاده می‌کنند، آنها را توسعه می‌دهند، و موجب بروز نارضایتی و ناآرامی در مناطق سنی نشین خاورمیانه می‌شوند.

در واقع تهدید موشکی ایران نوعی واکنش منفی بسیار عجیب را به وجود آورده است که موجب شده تا اعراب سنی مذهب و اسرائیل با یکدیگر در یک شرایط قرار گیرند و این موجب همکاری های بسیار گسترده و مؤثر میان اسرائیل و سایر کشورهای عربی شده است و چنین چیزی هرگز در گذشته وجود نداشت و یکی از دلایل بروز آن، شیوه تهاجمی ایرانی ها در توسعه و استفاده از موشک های شان است.

نسخه کامل ویدئوی این گفتگو را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تشریح استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا توسط وزیر دفاع: مقابله با چین و روسیه

جیم متیس روز جمعه در نشستی در شهر واشنگتن از سند استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا رونمایی کرد.

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه از استراتژی جدید دفاع ملی کاخ سفید رونمایی کرد و گفت تقویت نیروهای مسلح آمریکا در مقابل توان نظامی روسیه و چین در مرکز این راهبرد جدید قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سند راهبرد جدید دفاعی آمریکا پس از بیش از یک دهه و نیم معرفی می‌شود و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ تاکنون تمرکز اصلی آن بر مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا نیست.

به رغم اعلام تمایل پرزیدنت ترامپ برای بهبود روابط با پکن و مسکو، انتشار بخش غیرمحرمانه ۱۱ صفحه‌ای سند نشانه جدیدترین چالش‌هایی است که دولت آمریکا از ناحیه روسیه و چین در مقابل خود می‌بیند.

وزیر دفاع ایالات متحده در سخنانی گفت «ما با تهدیدهای فزاینده قدرت‌های تجدیدنظر طلب مانند چین و روسیه مواجه هستیم؛ کشورهایی که دنبال ایجاد جهانی متناسب با الگوهای تمامیت خواهانه خود هستند.»

جیم متیس که در نشستی در شهر واشنگتن برای معرفی و تشریح استراتژی جدید دفاع ملی آمریکا سخن می‌گفت افزود، ارتش آمریکا در حال از دست دادن برتری خود در زمینه‌های مختلف تسلیحاتی است.

وی بخشی از دلیل این امر را عدم تخصیص بودجه کافی به بخش‌های مرتبط دانست و از کارآمد نبودن ساز و کار بودجه بندی کنگره انتقاد کرد و گفت ایالات متحده باید بودجه نظامی خود را افزایش دهد.

بودجه نظامی آمریکا معادل ۵۸۷ میلیارد و هشتصد میلیون دلار در سال است.

در سند راهبرد جدید دفاعی آمریکا، کره شمالی نیز در میان اولویت‌های وزارت دفاع، پنتاگون، قرار گرفته و خواهان تمرکز بر توان دفاع موشکی کشور در برابر تهدیدهای پیونگ یانگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش ترکیه با بمباران «عفرین» عملیات نظامی علیه کردهای سوریه را آغاز کرد

عکس آرشیوی از استقرار نیروهای ارتش ترکیه در امتداد مرزهای مشترک با سوریه

در اقدامی که آنکارا آن را کمپین نظامی علیه مناطق تحت کنترل کردهای سوری خوانده، ارتش ترکیه روز جمعه بمباران منطقه مرزی عفرین در سوریه را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این عملیات پس از تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری ترکیه برای مقابله با تقویت مواضع یگان‌های مدافع خلق در امتداد مرز مشترک انجام می‌شود.

ترکیه، از همپیمانان ایالات متحده در منطقه، می‌گوید این گروه کردی سوریه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که آنکارا آن را تروریست می‌داند، در ارتباط بوده است.

نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه با بیان این که عملیات نظامی کشورش در واقع با بمباران عفرین از آن سوی مرزها آغاز شده، گفت نیروهای مسلح ترکیه از مرز رد نشده‌اند.

با این حال، رسانه‌های ترکیه از عبور نیروهای ارتش آزاد سوریه از داخل ترکیه به سمت منطقه تحت کنترل آن کشور در شمال سوریه توسط ۲۰ دستگاه اتوبوس خبر داده‌اند.

ماجرای حمله ترکیه به مواضع کردها در سوریه چیست

یگان‌های مدافع خلق در بیانیه‌ای گفته است «آماده مقابله با نیروهای نظامی ترکیه را دارد و اگر آنها جرأت حمله داشته باشند، آماده‌ایم تک تک آنها را در عفرین دفن کنیم.»

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه – که ائتلافی از کردها و اعراب محلی است، با انتقاد ترکیه روبرو شده و عملیات امروز ابعاد جنگ سوریه را پیچیده‌تر می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده از آنکارا خواسته بود مبارزه خود را متمرکز بر پیکارجویان گروه تروریستی داعش کرده و از اقدام نظامی علیه کردها در عفرین خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین سفر مایک پنس به خاورمیانه پس از اعلام دو تصمیم مهم کاخ سفید

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده برای پنجمین بار راهی اسرائیل می‌شود، اما این بار پس از اتخاذ دو تصمیم کلیدی کاخ سفید که مدت‌ها در صدر اولویت‌های او بوده است: شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، و کاهش کمک‌های مالی به فلسطینی‌ها.

مایک پنس که یک مسیحی تبشیری است و به گفته خودش «میلیون‌ها بار در قلبش به سرزمین مقدس عزیمت کرده»، از حدود یک دهه پیش و زمانی که نماینده کنگره بود، برای تغییر سیاست‌های واشنگتن در هر دو مورد فوق یعنی انتقال پایتخت به اورشلیم و کاهش کمک به فلسطینی ها نقش فعالی ایفا کرد.

این سفر او به اسرائیل در حالی انجام می‌شود که فلسطینی‌ها تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ در اواسط آذر ماه مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به آن شهر را به شدت محکوم کرده‌اند.

به دنبال بالا گرفتن اختلاف بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و کاخ سفید، دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که ۶۵ میلیون دلار از کمک مالی ۱۲۵ میلیون دلاری امسال خود به سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان فلسطینی را تعلیق کرده است.

دولت پرزیدنت ترامپ خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح خاور میانه است که از سال ۲۰۱۴ متوقف شده و تلاش‌هایی را هم در یک سال گذشته انجام داده است؛ اما اعلام این دو تصمیم باعث شد فلسطینی‌ها آمریکا را یک میانجی بی‌طرف ندانند.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر تهدید کرده بود در صورت عدم همراهی فلسطینی‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح کمک‌ها را قطع می‌کند، پس از تلاش‌های دولت خودگردان در سازمان ملل برای رد پایتختی اورشلیم، کمک‌های آمریکا به مخالفانش را زیر سئوال برد.

از این رو ناظران درباره نتیجه بخش بودن این سفر معاون پرزیدنت ترامپ به منطقه ابراز تردید کرده‌اند.

مایک پنس روز جمعه واشنگتن را به مقصد خاور میانه ترک می‌کند و پیش از اسرائیل از مصر و اردن نیز دیدن می‌کند، و بنا بر اعلام کاخ سفید، مبارزه با تروریسم و مقابله با نفوذ ایران از محورهای عمده گفت‌وگوهای او با مقام‌های ارشد این کشورها خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آخرین تلاش‌ها در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال

اگر تا ۱۲ شب جمعه ۲۹ دی، دو مجلس نمایندگان و سنا بودجه پیشنهادی دولت یا متمم تمدید موقت بودجه را تصویب نکنند، دولت فدرال از شنبه تعطیل می‌شود

در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا برسد ولی سناتورهای دمکرات تهدید کرده اند از تصویب آن جلوگیری کنند.

اگر تا ۱۲ شب جمعه ۲۹ دی، دو مجلس نمایندگان و سنا بودجه پیشنهادی دولت یا متمم تمدید موقت بودجه را تصویب نکنند، دولت فدرال از شنبه تعطیل می‌شود.

هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرده ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.

دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.

از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هردو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.

دولت آمریکا در آستانه تعطیلی؛ دو طرف در کنگره چه می‌گویند

در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.

جمهوریخواهان با اینکه در سنا اکثریت اندکی دارند اما برای تصویب بودجه نیاز به آرای دموکرات ها دارند.

در صورتی که تا جمعه شب دو حزب به توافقی نرسند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا تعطیل می شود. در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دموکرات ارشد سنا امیدوار است به رغم هشدارهای ترامپ، برجام اصلاح شود

وبسایت هیل در گزارشی نوشت: سناتور بن کاردین، عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا، می گوید با وجودی که التیماتوم اخیر پرزیدنت دونالد ترامپ بر سر اصلاح توافق هسته ای ایران کار مذاکرات را «دشوارتر» کرده است، اما به باور او «راهی به پیش» بر سر طرح اصلاح توافق هسته ای ایران در کنگره وجود دارد.

این قانونگذار دموکرات چهارشنبه گفت: «خبر بد این است که نحوه ارائه آن، شرایط و التیماتوم اعلام شده کار را بسیار دشوارتر می کند. فکر می کنم راهی به پیش رو وجود دارد، اما ابتدا باید از آخرین مکالمه دولت ترامپ با اروپا اطلاع پیدا کنیم.»

سناتور باب کورکر، رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا، به اتفاق دولت ترامپ و سناتور بن کاردین در حال کار بر روی پیش نویس لایحه ای هستند که جوابگوی خواست پرزیدنت ترامپ بوده و «قانون بازبینی توافق هسته ای ایران» موسوم به «اینارا» را اصلاح کند.

سناتور کورکر چهارشنبه گفت: «دیروز با بن صحبت کردم. روز قبل با رییس جمهور درباره این موضوع ملاقات داشتم و ما به تلاش خود ادامه می دهیم و انتظارم این است که به زودی متن طرح تهیه شود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برگزاری «نماز باران» در شهر قم، در حالیکه هواشناسی می‌گوید فردا بارانی است

عکس هایی از مراسم نماز قرآن

در حالیکه پایگاههای هواشناسی در ایران و خارج از ایران می گویند از روز شنبه در شهر قم، بارندگی خواهد بود، نهادهای حکومتی روز جمعه «نماز باران» در این شهر مذهبی برگزار کردند.

براساس نقشه های هواشناسی روز شنبه این شهر شاهد بارندگی خواهد بود.

پایگاههای هواشناسی می گویند روز شنبه قم شاهد بارندگی خواهد بود.
پایگاههای هواشناسی می گویند روز شنبه قم شاهد بارندگی خواهد بود.

از دو روز پیش برخی نهادهای مذهبی در شهر قم از جمله دفتر حوزه علمیه قم و همچنین دفتر امام جمعه شهر، از مردم خواست ساعت ده صبح روز جمعه در مصلی شهر قم نماز باران بخوانند. آنها در فراخوان خود گفته اند مدتهاست در شهر باران نیامده و با نیایش و درخواست از خدا می توان انتظار بارندگی در شهر قم داشت.

خبرگزاری های وابسته به نهادهای حکومتی از جمله تسنیم این مراسم نماز باران را به طور گسترده پوشش داده اند.

نقشه های هواشناسی پیش بینی کرده اند روز شنبه ۳۰ دی دمای هوای قم به حدود ده درجه سانتیگراد کاهش یابد و به احتمال ۶۵ درصد در این شهر بارندگی صورت بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG