لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۰۷

سرخط خبرها

وزیر خارجه روسیه مذاکره دوباره بر سر برنامه هسته‌ای ایران را بی معنی خواند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مذاکره دوباره برای توافقی جدید با هدف مهار برنامه تولید سلاح‌های اتمی در ایران، بی‌معنی است و نگرانی‌های آمریکا فراتر از چارچوب این توافق است.

آقای لاوروف روز جمعه ۳۱ شهریور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که توافق هسته‌ای با ایران نهایی شده و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده و باز کردن مجدد مذاکرات صرفاً به معنی رد توافق کنونی است.

پرزیدنت ترامپ می گوید، ایران روح این توافق را نقض کرده است و هر گونه توافق جدیدی باید اقدامات تنبیهی علیه ایران برای پیگیری برنامه موشکی و حمایت از گروه‌های افراط گرا را در بر گیرد.

پرزیدنت ترامپ، هفته پیش به خبرنگاران در سازمان ملل متحد گفت که تصمیمش را درباره این توافق گرفته است و بعداًآن را اعلام خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران از آزمایش یک موشک بالیستیک دیگر خبر داد

در حالیکه دولت پرزیدنت ترامپ بارها آزمایش‌های موشکی ایران را ناقض روح برجام دانسته است و متحدان اروپایی آمریکا نیز، آنرا با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت، موجب نگرانی توصیف کرده‌اند، رسانه‌های دولتی ایران از آزمایش یک موشک دیگر خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، موشک خرمشهر به وزن یک تن و با برد دو هزار کیلومتر، موشک بالیستیکی است که به گفته مقام‌های ایران قادر به حمل چند کلاهک است.

این موشک روز جمعه ۳۱ شهریور در مراسم رژه نیروهای مسلح ایران و در اولین روز از هفته موسوم به دفاع مقدس به نمایش گذاشته شد.

رئیس جمهوری ایران نیز در این مراسم بر ضرورت ادامه برنامه موشکی ایران تاکید کرد.

او گفت: «چه برخی بخواهند و چه نخواهند، ما قدرت دفاعی و نظامی خودمان را تقویت خواهیم کرد.»

آقای ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برجام را بدترین توافق در تاریخ آمریکا و مایه شرمساری این کشور خواند؛ سخنانی که احتمال خروج ایالات متحده از این توافق بین‌المللی را مطرح کرده است.

روحانی اما درباره توافق هسته ای گفت: «ما وقتی عهد و پیمانی را بسته‌ایم، تا وقتی پای آن ایستاده‌ایم که طرف مقابل هم به آن پایبند باشد.»

ایران یک موشک بالیستیک دیگر آزمایش کرد

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد که دو سال پیش بعد از دستیابی به توافق هسته‌ای به تصویب رسید، «ایران از آزمایش موشک‌های بالیستیکی که قادر به حمل کلاهک اتمی باشند» منع شده است.

دولت آمریکا طی ماههای اخیر فهرستی از افراد و شرکت هایی که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بوده اند را به تحریم های موشکی ایران اضافه کرده است.

هفت سال پیش نیز شورای امنیت در قطعنامه شماره ۱۹۲۹ خود بکارگیری فناوری موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک‌های اتمی و پایانه‌های آن را برای ایران ممنوع کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چین صدور نفت به کره شمالی را محدود می کند

چین اعلام کرد صادرات محصولات نفت خام به کره شمالی را درراستای اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه‌های موشکی و اتمی پیونگ یانگ، محدود می‌کند.

اجرای تحریم ها علیه پیونگ یانگ؛ چین صدور نفت به کره شمالی را کاهش داد

وزارت بازرگانی چین روز شنبه، یکم مهر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از هفت روز دیگر صادرات نفت پالایش شده به کره شمالی به دو میلیون بشکه در سال محدود خواهد شد. ضمن آنکه فروش گاز طبیعی مایع به کره شمالی بلافاصله متوقف می‌شود.

صادرات محصولات نفتی بر پایه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، ممنوع است.

به گفته دیپلمات‌های آمریکا در سازمان ملل متحد، چین سالانه چهار میلیون بشکه نفت و چهار و نیم میلیون بشکه محصولات نفتی پالایش شده از قبیل بنزین و سوخت دیزل به کره شمالی صادر می‌کند. با محدودیتی که چین روز شنبه اعلام کرد، صادرات نفت به کره شمالی پنجاه درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بهای بنزین در پیونگ یانگ که در دو هفته گذشته پس از تصویب آخرین قطعنامه شورای امنیت بیست درصد افزایش یافته بود، اکنون دو برابر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پکن پیشتر نیز تعطیل شدن فعالیت‌های بانکی خود در کره شمالی را اعلام کرده بود که با قدردانی پرزیدنت ترامپ روبرو شد.

رئیس جمهوی آمریکا روز جمعه درباره این تصمیم چین گفت: «بگذارید به شما بگویم؛ من دوستی در چین پیدا کردم. پرزیدنت شی. او دیروز به طور اساسی نظام بانکی چین را از کره شمالی خارج کرد. هرگز در گذشته چنین چیزی رخ نداده بود.»

پکن همچنین، واردات منسوجات از کره شمالی را ممنوع کرده است. منسوجات، آخرین منبع درآمد خارجی کره شمالی پس از بسته‌های تحریمی است که شورای امنیت به دفعات تصویب کرده است.

چین پیشتر خرید زغال سنگ، سنگ آهن، غذاهای دریایی و برخی دیگر از محصولات از کره شمالی را متوقف کرده بود.

چین حدود نود درصد تجارت کره شمالی را در اختیار دارد و اعمال تحریم‌ها علیه آن کشور فشار فزاینده‌ای بر رژیم کمونیستی کره شمالی می‌گذارد تا مجبور شود برنامه‌های موشکی و تولید سلاح اتمی خود را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ و دیپلمات‌های ارشد آمریکا بر تلاش دیپلماتیک برای مهار پیونگ یانگ تاکید کرده‌اند. با این حال، پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که اگر لازم باشد کره شمالی با خاک یکسان می‌شود.

او گفت: «آمریکا قدرت و صبر بسیاری دارد. اما اگر مجبور به دفاع از خود یا متحدانش شود، گزینه دیگری ندارد به جز آن که کره شمالی را کاملا نابود کند.»

پرزیدنت ترامپ در آخرین توییتش در باره کره شمالی نیز کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را دیوانه ای خواند که کشتار و گرسنگی دادن به مردم کشورش برایش مهم نیست و به نحو بی‌سابقه‌ای در معرض آزمایش قرار گرفته است.

دولت اسپانیا برای جلوگیری از همه‌پرسی در بارسلون نیرو اعزام می‌کند

وزیر کشور و سخنگوی دولت اسپانیا گفت اعزام نیروی پلیس به منطقه کاتالونیا به مرکزیت شهر بارسلون به قصد بهبود هماهنگی میان نیروهای ملی و منطقه ای و اقدام در صورتی است که وعده دولت منطقه ای کاتالونیا مبنی بر انجام رفراندم استقلال به مورد اجرا گذاشته شود.

دولت ملی اسپاینا مخالفت رفراندم است و آن را غیرقانونی می‌داند.

«اینیگو مندز دویه‌گو» سخنگوی دولت گفت وزارت داخلی کاتالونیا مطلع شده است: «با توجه به بروز آشوبی که قبلا به آن اشاره کردم، دولت با اختیارات قانونی که به آن محول شده تصمیم دارد تا واحدهای تقویتی مختلف را برای هماهنگی با نیروهای منطقه ای که قبلا ماموریت خود را مستقل انجام می‌دادند برای حمایت از آنها اعزام کند و مطمئن شود هماهنگی به بهترین وجهی میان دولت خودمختار و اداره مرکزی در چارچوب نیروهای امنیتی برقرار شود.»

این تحولات همزمان با افزایش تنش میان مقامات اسپانیا و مسئولان کاتالونیا در مورد همه پرسی استقلال که برای یکشنبه هفته آینده برنامه ریزی شده روی می‌دهد.

افسران گارد ملی پلیس این هفته نزدیک به ۱۲ تن مقامات دولت محلی کاتالونیا را دستگیر و حدود ۱۰ میلیون برگه رای را ضبط کردند، که موجب شد صدها تن از طرفداران استقلال در کاتالونیا پنجشنبه در خارج از دادگاه با مطالبه آزادی مقامات دستگیر شده تظاهرات کنند. در پی آن، روز جمعه نیز هزاران تن در بارسلون در برابر دادگستری آن شهر تظاهرات کردند.

سخنگوی دولت گفت دولت همواره حاضر به مذاکره است: «نخست وزیر ۴۸ ساعت پیش خواستار مذاکره با مقامات کاتالان و توقف این رفراندوم غیر قانونی شد. ما باید در باره این موضوع گفت‌وگو کنیم. ولی دولت پاسخی دریافت نکرده، در واقع یک واکنش منفی بصورت بیانیه دریافت کرده که در را به روی هرگونه مذاکره بسته است. ولی ما موضع مذاکره را باز نگه می‌داریم.»

مقامات در منطقه ثروتمند کاتالونیا به اصرار می‌گویند رای گیری برای استقلال به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با صدای آمریکا: همه‌پرسی برگزار می‌شود

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا

مسعود بارزاني رييس اقليم كردستان عراق ضمن رد هشدار امریکا که تاکید کرده است همه پرسی استقلال کردستان از عراق، تمرکز مبارزه با داعش در عراق و مناطق آزاد شده رابه خطر می اندازد، همچنان می گوید مصمم است که این همه پرسی انجام شود.

متن کامل گفت‌وگوی علی جوانمردی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق:

صدای آمریکا: نظر شما درباره‌ موضع دولت آمریكا چیه‌ بویژه‌ پس از كاخ سفید، چهارشنبه‌ شب ٣٠ مهرماه سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریكا از اقلیم كردستان خواسته‌ برگزاری همه پرسی استقلال را متوقف كند و گزینه‌ جایگزین را بپذیرد؟

مسعود بارزانی: ما تصمیم خود را بطور مستقیم به‌ مسوولین آمریكایی گفته‌ ایم. این موضع آمریكا برای ما تعجب برانگیز است و درك نمیكنیم كه‌ چه‌ جرمی مرتكب شده‌ایم تا اینگونه‌ موضعگیری كنند. ملتی كه‌ میخواهد خواست خود را اعلام كند مجرم نیست و بهمین دلیل موضعگیری آمریكا برای ما عجیب و غریب است.

صدای آمریکا: گفته‌ شده‌ گزینه‌ ای جایگزین را به‌ شما پیشنهاد كرده‌اند. این گزینه‌ چیه‌؟

مسعود بارزانی: بله‌ پیشنهادهای زیادی به‌ ما رسیده‌ ولی هیچكدام جای رفراندوم را نمیگیرند.

صدای آمریکا: جواب رسمی شما به‌ پیشنهاد جایگزین از طرف آمریكا چه‌ بوده‌ و گفته‌ اید چكار میخواهید بكنید؟

مسعود بارزانی: رفراندوم دنیا را به‌ آخر نمیرساند. گفتگوهای جدی پس از همه پرسی شروع میشود. آنها میگویند همه پرسی انجام ندهید و برای حل مشكلات گفتگو را شروع كنید. ولی زمانیكه‌ رفراندوم را رد كنند میخواهید گفتگو در چه‌ موردی انجام شود؟ زیرا در صورت رد رفراندوم یعنی شما به‌ هیچ چیزی دیگر باور ندارید. جدا از این مشكلات ما با بغداد است نه‌ با آمریكا و جامعه جهانی! ما میخواهیم با بغداد به‌ توافق برسیم و جامعه‌ جهانی و آمریكا تضمین كنند این توافق اجرا شود. بغداد میگوید نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ رفراندوم را نمیپذیرد. حال كه‌ آنها رفراندوم را نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ قبول ندارند، ما هم نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ بخشی از آنها (عراق) بودن را نمی پذیریم.

صدای آمریکا: شما از موظع آمریكا ناخرسند هستید، آیا هیچ تلاشی بعمل آورده‌اید تا نظر آمریكا را تغییر بدهید؟

مسعود بارزانی: بسیار تلاش كرده‌ و به‌ آنها گفته‌ ایم تصور میكردیم آمریكا كه‌ اینهمه‌ از نیروی پیشمرگ و كردستان تمجید میكند، در ازای قربانیان پیشمرگ به‌ كردستان پاداش میدهد. چه‌ جرمی مرتكب شده‌ایم كه‌ میگوییم ما میخواهیم مستقل باشیم. بیایید گفتگو كنیم كه‌ چگونه‌ به‌ این هدف خود برسیم. ولی میگویند خیر رفراندوم انجام ندهید و بعد گفتگو كنیم!! ولی این گفتگو چه‌ ضمانت اجرایی دارد؟ اكنون چهارده‌ سال است كه‌ آمریكا ما را اینگونه‌ بازی میدهد و میگوید این و آن را بخاطر ما به‌ تعویق بیاندازید.

صدای آمریکا: در مقابل گفته‌ اید روسیه‌ موضع خوبی دارد. مگر مسكو چه‌ موضعی داشته‌؟

مسعود بارزانی: موضع روسیه‌ بسیار قابل افتخار است.

صدای آمریکا: یعنی روسیه‌ از اهداف شما حمایت كرده‌؟

مسعود بارزانی: نمیگویم حمایت كرده‌، ولی مخالفت هم نكرده‌ و این موضعی متفاوت است.

صدای آمریکا: با توجه‌ به‌ صحبتهای شما چنین به‌ نظر میرسد كه‌ از اجرای رفراندوم در روز تعیین شده‌ (سوم مهر) عقب نشینی نخواهید كرد؟درسته‌؟

مسعود بارزانی: ما بر اجرای رفراندوم تاكید داریم ولی آماده‌ ایم پس از همه پرسی با پیش زمینه‌ ای مناسب هر اقدامی لازم باشد را انجام داده‌ و مذاكره‌ كنیم. من در بین دو گزینه‌ قرار گرفته‌ ام. خواست ملت خودم یا راضی نگه‌ داشتن دولتهای خارجی؟ من خواست و اراده‌ ملت خود را برگزیده‌ ام حتی اگر در این راه جان خود را از دست بدهم. نخست آمریكا و اروپا تصور میكردند ما طرح رفراندوم را بعنوان یك كارت فشار و برای گرفتن امتیاز بكار میگیریم. برخی اوقات هم میگفتند كردها بحران داخلی دارند و برای برون رفت از این بحران میخواهند رفراندوم برگزار كنند. هر اندازه‌ تلاش كردیم، آنها جدی نگرفتند. سپس زمانیكه‌ جدیت برگزاری رفراندوم را دریافتند، تصور میكردند بدلیل اختلافات داخلی وضعیت بهم میخورد و آنها بهتر است مداخله‌ای نكنند. ولی سپس دیدند پارلمان كردستان دوباره‌ فعال شده‌ و حمایت مردمی هم كه‌ در سلیمانیه‌ و سایر شهرهای دهوك و سوران و ... دیده‌ شد، خارج از تصور بود. این خواست ملت است و هر فرد یا حزبی بر خلاف این جریان بایستد ، در زیر پای مردم له‌ میشود.

صدای آمریکا: پس از رفراندوم كه‌ شما در سخرانیهای خود میگویید استقلال را اعلام میكنید، فاصله‌ زمانی اعلام استقلال با رفراندوم چقدر خواهد بود؟

مسعود بارزانی: ما میتوانیم با در نظر گرفتن پیش زمینه‌ مناسبی كه‌ گفتم با نظارت جامعه‌ جهانی با بغداد مذاكره‌ كنیم و درباره‌ زمان اعلام استقلال، درباره‌ تعیین مرزها، تقسیم آب، نفت و گاز و همه مسایل و چالشهای بین خود به‌ توافق برسیم و به‌ دو همسایه‌ كاملا همكار یكدیگر تبدیل شده‌ و هیچ مشكل حل نشده‌ ای هم باقی نماند. در این راستا ما میتوانیم اگر نیاز باشد یك یا حتی دو سال گفتگو كنیم.

صدای آمریکا: یكی از مسایلی كه‌ در ابراز نگرانی آمریكا هم عنوان شده‌ اینستكه‌ همه پرسی تمركز بر جنگ علیه‌ داعش را تضعیف میكند. آیا به‌ این فكر كرده‌اید؟

مسعود بارزانی: این اصلا درست نیست و بر عكس خواهد بود. این یك بهانه‌ است.

صدای آمریکا: یعنی در صورت برگزاری رفراندوم همكاری میان نیروی پیشمرگ با ارتش عراق برای نابودی داعش تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت؟

مسعود بارزانی: همه‌ جهان شاهد بوده‌ نیروی پیشمرگ افسانه‌ داعش را درهم شكست. نیروی پیشمرگ با چه‌ حماسه‌ ای علیه‌ داعش جنگیده‌، پس از رفراندوم با حماسه‌ ای بیشتر به‌ نبرد علیه‌ داعش ادامه‌ میدهند. یعنی این توجیهی درست نیست.

صدای آمریکا: ولی آیا ممكن نیست با تنشهای موجود پس از رفراندوم شكاف بین نیروی پیشمرگ و ارتش عراق بیشتر شود و همكاری بین این دو علیه‌ داعش مختل شود؟

مسعود بارزانی: از طرف ما نخواهد بود و اگر آنها (ارتش عراق) خود مرتكب چنین شكافی شدند مسوولیتش با خود آنهاست.

صدای آمریکا: چالش دیگر جغرافیای بسته‌ كردستان است كه‌ به‌ دریا راه ندارد و بخش زیادی از مرزهایش با ایران و تركیه‌ است. دو كشوری كه‌ هر دو مخالف همه پرسی هستند. چقدر این چالش را مهم میدانید؟

مسعود بارزانی: زمان آن رسیده‌ كه‌ ما از این نگرانیها عبور كنیم. زمان آن رسیده‌ كه‌ ما از اسارت مرزهای توطئه‌ سایكس-پیكو ، پیمان سنتو، پیمان سعد آباد و لوزان خارج شویم. درست است كه‌ ما در چنین جرافیایی هستیم ولی اكنون همانند سالهای دهه‌ ی شصت و هفتاد میلادی نیست. زمان آن رسیده‌ كه‌ ما بگوییم میخواهیم سرنوشت خود را بدست خود تعیین كنیم و بیش از این تعیین تكلیف دیگران را نمیپذیریم. حاضریم در این راستا جان خود را هم از دست بدهیم.

صدای آمریکا: در مورد موضع كشورهای همسایه‌، ایران و بویژه‌ تركیه‌ بشدت مخالفت كرده‌ و بخش اعظم دادوستد تجاری و راه صادرات نفت شما از تركیه‌ عبور میكند. با توجه‌ به‌ صحبتهای رجب طیب اردوغان فكر میكنید این رفراندوم چه‌ تاثیری بر این روابط خواهد داشت؟

مسعود بارزانی: ما میخواهیم و تلاش میكنیم كه‌ رفراندوم بر این روابط تاثیری نگذارد. ولی ما تهدید را نمیپذیریم. با صراحت میخواهم این پیام را به‌ همه مسوولین تركیه‌ بدهم كه‌ از بكارگیری زبان تهدید با ما خودداری كنند. زیرا نمیپذیریم.

صدای آمریکا: ایران هم تهدیدهای مشابهی داشته‌ ؟

مسعود بارزانی: به‌ همان ترتیب زبان زور و تهدید را از هیچ فرد و یا دولتی نمیپذیریم. چكار كرده‌ایم؟! ملتی میگوید ما میخواهیم مستقل باشیم. بفرمایید از ما بپرسید چرا میگوییم میخواهیم مستقل باشیم؟ از ما بپرسند چه‌ اتفاقی افتاد و چرا به‌ اینجا رسید كه‌ چنین خواستی را مطرح كنید؟ و نیز باید بپرسند چه‌ میخواهید؟، بجای آنكه‌ تهدید كنند كه‌ نباید و نباید...! پس ما هم بسوی استقلال میرویم و آنها هم بگذار بیایند و ما را از بین ببرند!

صدای آمریکا: گفته‌ میشود نگرانی ایران و تركیه‌ از اینستكه‌ شما به‌ الگویی در بین كردهای ایران و تركیه‌ تبدیل شوید و ایران و تركیه‌ هم در خطر تجزیه‌ قرار بگیرد؟

مسعود بارزانی: این یك حقیقت است كه‌ ملتی بنام كرد وجود دارد كه‌ بدون میل و خواست خود تقسیم شده‌ و اكنون در هر بخشی از كردستان ویژگی خود را دارد. در بخش جنوبی یا كردستان عراق چنین وضعیتی ایجاد شده‌. در سایر بخشهای كردستان، كردها را تشویق میكنیم طبق شرایطی كه‌ دارند با دولتهای خود از طریق صلحجویانه‌ به‌ توافق برسند. ما هم اینجا آرزو داشتیم صلحجویانه‌ به‌ نتیجه‌ میرسیدیم. شرایط ما جداگانه‌ است و به‌ كردستان عراق ارتباط دارد.

صدای آمریکا: به‌ كردستان عراق كه‌ شما گفتید جداگانه‌ است برگردیم. در سخنرانیهای شما مسایلی مطرح میشود كه‌ به‌ مرزهای كردستان با دولت بغداد مربوط میشود. چگونه‌ این چالش را حل میكنید كه‌ شما مناطقی را كردستان میدانید كه‌ بغداد نمیپذیرد؟

مسعود بارزانی: ابتدا بگویم كه‌ نه‌ رفراندوم مرزها را تعیین میكند و نه‌ خطوطی كه‌ بغداد بعنوان مرز كردستان میشناسد و در دوره‌ صدام حسین تا سال ٢٠٠٣ خط تماس بین پیشمرگ و ارتش عراق نامیده‌ میشد، مرز كردستان است. ما با گفتگو مرزهای خود را تعیین میكنیم.

صدای آمریکا: اگر این گفتگوهای كه‌ میگویید به‌ نتیجه‌ نرسید چه‌ خواهد شد؟

مسعود بارزانی: باید دید چه‌ میشود و اكنون نمیتوانم جلوتر از رخدادها اظهارنظری بكنم.

صدای آمریکا: مساله‌ دیگری كه‌ در برخی رسانه‌ها مطرح شده‌، آیا این درسته‌ كه‌ برنامه‌ آینده‌ شما برای اتحاد اقلیم كردستان با مناطق كردنشین سوریه‌ روژاواست تا نیاز به‌ مرزهای ایران و تركیه‌ را كاهش بدهید؟

مسعود بارزانی: نه‌ این اصلا درست نیست.

صدای آمریکا: آخرین پیام و صحبت شما برای طرفهای خواهان توقف رفراندوم چیست؟

مسعود بارزانی: ما رفراندوم را برگزار میكنیم و پس از آن با حسن نیت حاضریم گفتگو كنیم.

صدای آمریکا: مشكل فقط خارج از اقلیم نیست. اینجا هم دو گروه گوران و جمعیت اسلامی رفراندوم را بایكوت كرده‌ و نظر مشابهی با همسایگان دارند. چه‌ نظری درباره‌ رویكرد این دو گروه كرد دارید؟

مسعود بارزانی: دوست داشتم همه‌ در رفراندوم شركت میكردند. ولی واقعیت اینست كه‌ مردم كردستان از مسایل حزبی عبور كرده‌ اند. رفراندوم به‌ موضوعی ملی تبدیل شده‌. هر حزبی وارد نشود از قافله‌ مردم عقب میماند.

صدای آمریکا: یكی از مسایل قابل توجه‌ تغییر لحن بغداد است! چرا تا دو هفته‌ پیش موضعی نرم داشتند ولی اكنون بسیار شدید علیه‌ رفراندوم صحبت میكنند؟

مسعود بارزانی: بغداد هم متاثر از صحبتهای سخنگوی وزارت خارجه‌ و مسوولین آمریكا ابراز نظر میكند. آمریكا لحنی شدید یا ملایم داشته باشد، بغداد هم به‌ همان شیوه‌ عمل می كند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نادر گلچین خواننده قدیمی ایران در ۸۰ سالگی درگذشت

نادر گلچین از خوانندگان قدیمی ایران روز جمعه در ۸۰ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران چشم از جهان فروبست.

نادر گلچین زاده شهر رشت بوده و در طول عمر هنری خود آثار ماندگاری از خود به جای گذاشته است.

بنا بر اعلام خانواده این هنرمند شناخته شده ایرانی، مراسم خاکسپاری او صبح یکشنبه از مقابل تالار وحدت در پایتخت برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: رهبر کره شمالی توان نظامی آمریکا را به آزمایش نگذارد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در رشته توئیت‌هایی به شخص کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هشدار داد که توان نظامی آمریکا را به آزمایش نگذارد.

فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا افزود، رهبر کره شمالی مردی دیوانه‌ای است که اهمیتی به گرسنه نگاه داشتن و یا کشتن مردمش نمی‌دهد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در روز پنجشنبه در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، پس از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن، اعلام کرد با امضای یک فرمان جدید تحریم‌های گسترده تری علیه پیونگ یانگ اعمال خواهد کرد.

کیم جونگ اون رهبر کره‌ شمالی پیشتر در روز جمعه در واکنش به سخنرانی روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه حکومتش و اعمال تحریم‌های جدید، گفت که آمریکا بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.

ری یونگ هو وزیر امور خارجه کره شمالی در همین زمینه اعلام کرد که ممکن است پیونگ یانگ یک بمب هیدروژنی پرقدرت دیگری را در اقیانوس آرام منفجر کند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا امروز در پاسخ به افزایش تهدیدهای پیونگ یانگ گفت که پرزیدنت ترامپ از همه مسیرهای ممکن، یعنی دیپلماتیک و نظامی به رفتارهای پیونگ یانگ پاس خواهد داد.

او گفت «واضح است که رئیس جمهوری پاسخگویی به کسانی که مردم آمریکا را می ترسانند، جدی می گیرد. او پاسخگویی را مهمترین اولویت کاری خود می داند؛ اما آمریکا در مقابله با کره شمالی تنها نیست.»

آقای تیلرسون اضافه کرد «ما همکاری تنگاتنگی با مهمترین حامی مالی و سیاسی کره شمالی، یعنی چین و روسیه برای مقابله با پیونگ یانگ برقرار کردیم. ما از آنها خواستیم با کیم جانگ اون صحبت کنند.»

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ما اقدامات دیپلماتیک خود را ادامه خواهیم داد، گفت «اما تمامی گزینه‌های نظامی ما همانگونه که رئیس جمهوری گفتند روی میز است. رئیس جمهوری برپایه ارزیابی دقیق ما از همه این تهدیدها، تصمیم مناسب را در وقت مقتضی اتخاذ خواهد کرد.»

کره شمالی طی ماه‌های گذشته چندین آزمایش هسته‌ای و موشکی قاره پیما انجام داده است، که توانایی حمل کلاهک هسته ای را دارد و تهدید کرده است به جزایر گوآم آمریکا در اقیانوس آرام که جایگاه پایگاه هوایی و دریایی آمریکاست حمله خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رکس تیلرسون کره شمالی و ایران را بزرگترین تهدیدها علیه صلح جهانی خواند

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خلع سلاح هسته ای شورای امنیت سازمان ملل متحد - ۳۰ شهریور ۱۳۹۶

وزیر خارجه آمریکا پیونگ یانگ و تهران را دو مورد از بزرگترین تهدیدها برای صلح جهان خواند، و کره شمالی را مظهری از شکست برای بازداری دولتهای یاغی در دست یابی به سلاحهای کشتار دانست و در مورد ایران هم گفت که ظالرا مشتاق حفظ گزینه از سرگیری تسلیحات اتمی در آینده است.

رکس تیلرسون روز پنجشنبه در نشست خلع سلاح هسته‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه سلاح‌های هسته‌ای با نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تعهدات حفاظت اتمی و چندین قطعنامه‌ قانونی شورای امنیت است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، وی در این نشست گفت « به نظر می‌رسد ایران مشتاق حفظ گزینه از سرگیری تسلیحات اتمی در آینده است، ضمن آن که همزمان به حمایت از تروریسم بین المللی، پیشبرد سیستم موشکی با توانایی حمل سلاح اتمی و بی ثبات سازی همسایگان ادامه می‌دهد.»

به گفته آقای تیلرسون، کره شمالی هرگز به تعهدات خود عمل نکرده و در پیمان منع گسترش که در نیمه ۱۹۸۰ به آن پیوست، تقلب کرد و هرگز پاسخگو واقع نشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت «گرچه کره شمالی ممکن است فرض کند که با سلاح‌های هسته‌ای بقای رژیم خود را تضمین می کند، اما در حقیقت، سلاح‌های هسته‌ای به وضوح تنها به انزوای بیشتر، بی احترامی و محرومیت می‌انجامد. ادامه تهدیدها علیه ایالات متحده و در حال حاضر کل جامعه جهانی، برای رژیم ایمنی ایجاد نخواهد کرد، بلکه تعهد و چاره جوئی جمعی ما را برای جلوگیری از تجاوز کره شمالی محکم‌تر می‌کند.»

وی در ادامه تاکید کرد که همکاری چین برای کنترل تهدیدهای اتمی وموشکی کره شمالی و جلوگیری از بروز فاجعه و درگیری در شبه جزیره کره حیاتی است: «اگر چین براستی مایل به غیر اتمی کردن شبه جزیره کره، تحکیم ثبات و پرهیز از درگیری در منطقه و در مرزهای خود است، اکنون زمان کار با ما و باقی جامعه جهانی برای وارد کردن فشاری بر کره شمالی است که بتواند اشتباه محاسبات استراتژیک را پیش از آن که دیر شود تغییر دهد.»

آقای تیلرسون افزود، ایالات متحده و روسیه دو قدرت بزرگ اتمی در بزرگترین مسولیت برای جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی سهیم هستند و اضافه کرد، اما متاسفانه روسیه در سال‌های اخیر اغلب به شیوه‌ای عمل کرده که هنجارهای جهانی و تلاش‌ها برای پاسخگو قرار دادن دولت‌ها را تضعیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظرسنجی‌ جدید از افزایش محبوبیت دونالد ترامپ حکایت دارد

نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که محبوبیت پرزیدنت ترامپ نسبت به دو ماه گذشته افزایش یافته است. در چندین نظرسنجی اخیر که پس از حوادث شارلوتسویل ایالت ویریجینا گرفته شده، محبوبیت عمومی پرزیدنت ترامپ از سی و اندی درصد، به چهل درصد افزایش یافته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بیشتر هفته ای که گذشت را برای حضور در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گذراند و در اولین سخنرانی در آن ناد بین المللی، انعکاسی از سخنان کمپین های انتخاباتی او به چشم می‌خورد.

میزان تائید عمومی پرزیدنت ترامپ پس از همکاری با دموکرات‌ها بر سر بودجه و توفان‌های دریایی اخیر افزایش پیدا کرده است. به گفته بیل گالستون، تحلیلگر، مشخص نیست رویکرد همکاری مشترک پرزیدنت ترامپ با دموکرات‌ها تا چه زمان ادامه پیدا کند.

بیل گالستون از موسسه بروکینگز می‌گوید، «وقتی صحبت درباره پرزیدنت ترامپ میشود، من نمیتوانم پیش بینی دقیقی کنم. فعلا، این تغییر استراتژیکی و تاکتیکی، قابل توجه است.»

همکاری های دو حزب جمهوریخواه و دموکرات اما شامل موضوع بیمه سلامت نشده، بطوری که در سنا «لینزی گراهام» سناتور جمهوریخواه برای لغو و جایگزین کردن بیمه سلامت اوباماکر یک بار دیگر تلاش می کند.

لینزی گراهام سناتور جمهوریخواه می گوید «من نمی‌خوام وقتی به کارولینای جنوبی برگشتم بگویم برای لغو اوباماکرهمه کار کردم، وقتی قلباً قبول ندارم همه تلاشم را نکرده‌ام.»

پرزیدنت ترامپ از این تلاش برای لغو اوباماکر حمایت کرده و گفته است اگر این اتفاق بیافتد، فکر می‌کنم برای کشور بسیار عالی خواهد بود.

دموکرات ها، از جمله رئیس جمهور پیشین آمریکا، هشدار می‌دهند که با لغو اوباماکر میلیون ها نفر بیمه درمانی خود را از دست می‌دهند.

باراک اوباما می‌گوید «لغو بیمه درمانی مشکل را تشدید می‌کند و همه این تلاش‌ها بدون هیچ گونه منطق قابل اثبات اقتصادی یا ارزیابی حقیقی صورت می‌گیرد و خارج از عقل سلیم است. این مسئله ناامید کننده است.»

به گفته اَلن لیچمن، تاریخ شناس، پرزیدنت ترامپ همچنان می خواهد به طرفدارانش نشان دهد که به وعده‌های انتخاباتی خود پایبند است.

او می گوید «به نظر من، اينها مردم واقعاً آسيب‌ديده‌‌ای هستند. آدم‌هایی که در موج اقتصادی جديد عقب افتاده‌اند. کسانی که فکر می‌کنند يک تاجر صريح‌اللهجه که همه‌چیز را همانطور که می‌بيند به زبان می‌آورد و جلوی چينی‌ها و مکزيکی‌ها می ایستد، می‌تواند از نظر اقتصادی به آنها کمک کند.»

فرانک نیوپورت مرکز نظرسنجی گالوپ معتقد است با وجود افزایش کم محبوبیتی که پرزیدنت ترامپ در نظرسنجی اخیر به دست آورده است، میزان تائید عمومی از نظر تاریخی او همچنان ضعیف است.

به گفته او «در نهایت پرزیدنت ترامپ در اولین سال ریاست جمهوریش نسبت به سال اول روسای جمهوری تازه انتخاب شده پیشین، خیلی بد عمل کرده که این همه دوره های قبل تا زمان آیزنهاور را شامل می‌شود.»

پیش بینی می شود هفته آینده سنای آمریکا آخرین برنامه بیمه درمانی جمهوریخواهان را به رای گیری گذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: به رغم تهدیدهای کره شمالی، دیپلماسی همچنان ادامه دارد

عکس از آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه با اشاره به این که بالا گرفتن تنش با کره شمالی چالش برانگیز است، تاکید کرد با وجود ادبیات تند پیونگ یانگ و تهدید رویارویی نظامی، دیپلماسی در برابر آن کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون در یک گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا گفت «ما در چالش کامل هستیم، اما تلاش‌های دیپلماتیک ما بدون کم و کاست ادامه خواهند یافت.»

وی با بیان این که ما قوی‌ترین تحریم‌های اقتصادی که تاکنون علیه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اعمال شده را وضع کرده‌ایم، گفت با این تحریم‌ها و صداهایی که از گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد، او مورد آزمایش قرار گرفته است.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از آن بیان شد که رهبر کره شمالی ضمن انتقاد تند از سخنان روز سه شنبه پرزیدنت دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرد که آزمایش هسته‌ای جدیدی را انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کیم جونگ اون صبح جمعه در سخنانی نسبتا طولانی که از طریق رسانه های آن کشور پخش شد، گفت رئیس جمهوری ایالات متحده بابت تهدید کردن کره شمالی به نابودی، هزینه بالایی خواهد پرداخت.

رهبر این کشور کمونیستی شرق آسیا، همچنین هشدار داد که پیونگ یانگ سخت ترین تدابیر متقابل در تاریخ را در بالاترین سطح اتخاذ خواهد کرد؛ که به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌تواند اشاره به انجام آزمایش‌های هسته ای قوی‌تر از موارد پیشین باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کره شمالی به عنوان یاغی‌ترین کشور یاد کرد و گفت آفت دنیای امروز رژیم‌های متمرد و یاغی هستند که به شهروندان خود و دیگر کشورها احترام نمی‌گذارند.

پرزیدنت ترامپ در نخستین حضور خود در این نهاد بین المللی گفت «مرد موشکی» کره شمالی در یک عملیات انتحاری وارد شده و وقت آن رسیده است که بفهمد که هسته‌ای شدن، آینده آن کشور نیست و از او دعوت می کنیم به دنیای عادی باز گردد

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه نیز در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از امضای فرمان اجرایی جدیدی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست ۴۵ کارشناس امنیت ملی از پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام برپایه طرح بولتون

چهل و پنج کارشناس امنیت ملی؛ که بسیاری از آنها در عرصه های منع گسترش تسلیحات اتمی و کنترل آنها و امور اطلاعاتی؛ حائز مقامهای مهمی در دولتهای پیشین بوده اند، از پرزیدنت ترامپ خواسته اند با بهره گیری از پیشنهاد جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، آمریکا را از توافق برجام با ایران خارج کند - توافقی که به اعتقاد آنها دارای نقص های فراوان است.

امضا کنندگان این نامه می گویند هنگامیکه آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری اعلام کرد برجام یکی از بدترین توافق هائی است که از دل مذاکرات بیرون آمد، حق کاملا به جانب پرزیدنت ترامپ بود.

آنها می گویند بر این باورند که این توافق به علت اینکه به ایران اجازه می دهد برنامه تسلیحات اتمی خود را در زمان اجرای برجام ادامه دهد، توافقی خطرناک است.

به نوشته آنها، بندهای تایید پایبندی ایران به مفاد برجام بسیار ضعیف است، و نسبت به رفتارهای برهم زننده ایران در منطقه نیز کاملا ساکت است.

امضا کنندگان نامه می گویند به خاطر ریسک زیادی که ادامه برجام برای مردم آمریکا و امنیت بین المللی دارد، و همچنین امکان ناپذیر بودن قانع کردن ایران به قبول تغییرات در مفاد برجام؛ تنها گزینه برای ایالات متحده کنار کشیدن از توافق برجام؛ و آغاز رویکردی جامع و تازه است، که پاسخگویی به همه تهدیدهای ایران را شامل شود.

به اعتقاد آنها، تهدیدهای ایران شامل برنامه موشکی بالستیک، حمایت مالی و معنوی از گروههای تروریستی است.

آنها همچنین خواستار شمول اسرائیل و دیگر همپیمانان عرب آمریکا در خلیج فارس در رویکرد جدید شده اند.

امضا کنندگان ضمن حمایت از طرح آقای بولتون که خواستار کناره گیری آمریکا از برجام با هماهنگی با متحدین واشنگتن است، می گویند براین باورند که این طرح بهترین زمینه را برای متوقف کردن آسیبهائی فراهم می کند که از امتیازهای داده شده به ایران از سوی مقامات دولت پرزیدنت اوباما برای دستیابی به برجام و جلوگیری از تبدیل برنامه اتمی ایران به مانندآنچه امروزه در کره شمالی شاهد آن هستیم حاصل شده است.

ژنرالهای بازنشسته:

ویلیام بویکن؛ معاون پیشین وزیر دفاع در امور اطلاعات،

جیمز لیونز؛ فرمانده پیشین ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام،

و

هنری کوپر؛ مقام پیشین وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد امور دفاع و هوافضا،

منفرد اِیمر؛ معاون پیشین امور تایید و جمع آوری اطلاعات؛ آژانس کنترل و منع گسترش تسلیحات اتمی،

داگلاس فیت؛ معاون پیشین وزیر دفاع،

ویلیام گراهام؛ رئیس پیشین دفتر امور علوم و فن آوری کاخ سفید،

رابرت جوزف؛ معاون پیشین وزیر خارجه در امور منع گسترش تسلیحات اتمی و امنیت بین الملل،

پال رابینسون؛ رئیس پیشین آزمایشگاههای (هسته ای) سَندیا

از جمله امضا کنندگان نامه هستند.

نیکی هیلی: خروج از برجام اعتبار دیپلماتیک آمریکا را تضعیف نمی کند

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اعتبار دیپلماتیک ایالات متحده را تضعیف نمی کند بلکه نشان دهنده این است که آمریکا همیشه به فکر مردم خود است. او به خبرنگاران گفت بعد از امضای هر توافقی، باید آن را دوباره بررسی کرد که آیا، آن توافق موثر بوده است یا خیر و با توجه به اقدامات مخرب ایران در منطقه از جمله حمایت از تروریسم و قاچاق سلاح، باید دید که آیا برجام موثر بوده است یا خیر.

خانم هیلی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آلمان که روز پنجشنبه گفت اگر آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شود، کره شمالی نسبت به مذاکره برای ترک برنامه هسته ای دلسرد می شود، گفت ایران «مرگ بر آلمان» نمی گوید، بلکه «مرگ بر آمریکا» می گوید و رئیس جمهوری آمریکا نیز باید به کنگره بگوید که آیا ادامه حضور در این توافق به نفع امنیت مردم آمریکا است یا خیر.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت آمریکا نمی خواهد که توافق هسته ای با ایران، این کشور را به یک کره شمالی دیگری، تبدیل کند. به گفته او توافق های بد با کره شمالی موجب شد که پیونگ یانگ بتواند دست به تولید تسلیحات هسته ای بزند.

نیکی هیلی گفت رئیس جمهوری آمریکا طبق قانون این کشور باید ماه آینده میلادی به کنگره آمریکا بگوید که آیا تصدیق می کند توافق برجام به نفع امنیت ملی آمریکا است یا اینکه چنین چیزی را تصدیق نمی کند. به گفته نیکی هیلی، توافق هسته ای با ایران مجوزی برای انجام اقدامات غلط این کشور در حوزه های مختلف نبوده است.

کره شمالی

نیکی هیلی در بخش دیگری از سخنانش درباره تحریم های جدید بانکی آمریکا علیه کره شمالی که روز پنجشنبه اعلام شد، گفت هرکس که این تحریم ها را نقض کند، چه در چین باشد و یا جای دیگر، مجازات می شود. او گفت هدف از تحریم ها علیه کره شمالی، کاهش منابع مالی این کشور است تا پول کمتری برای پیشبرد برنامه های موشکی و هسته ای اش داشته باشد.

نیکی هیلی در پاسخ به پرسش های خبرنگاران درباره نطق رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل که اعلام کرد آمریکا اگر مجبور شود، «کره شمالی را کاملا نابود خواهد کرد؛» گفت آمریکا خواهان جنگ با کره شمالی نیست اما اگر این کشور به آمریکا و یا متحدانش حمله کند، ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد.

میانمار

نیکی هیلی با وخیم خواندن شرایط مسلمانان روهینگا در میانمار گفت ایالات متحده با آنگ سان سوچی و مقامات نظامی میانمار در این باره صحبت کرده است و از آنها خواسته به بحرانی که مردم روهینگا با آن روبرو شده اند، رسیدگی کنند.

خانم هیلی گفت ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتای میانماری خود تماس گرفت و به او گفت که این وضعیت نمی تواند ادامه یابد. به گفته نیکی هیلی، ارتش میانمار بسیار خشونت آمیز به رفتار خود ادامه می دهد و دولت میانمار نیز در انکار به سر می برد.

ونزوئلا

خانم هیلی درباره ونزوئلا گفت اگر دولت این کشور به سمت دموکراسی بازنگردد، ممکن است با اقدامات تنبیهی بیشتری مواجه شود. او به خبرنگاران گفت تحریم نفتی ونزوئلا از جمله گزینه های روی میز است.

فایرآی اعلام کرد: شرکت هوانوردی آمریکا هدف حمله هکرهای ایرانی بوده است

عکس از آرشیو

گزارشی از الیزابت وایس در روزنامه «یو اس ای تودی»

شرکت امنیت سایبری «فایرآی» می گوید یک گروه مشکوک از هکرهای ایرانی از سال ۲۰۱۳ شرکت های هوانوردی و انرژی در آمریکا، عربستان سعودی و کره جنوبی را هدف حملات سایبری قرار داده است.

در گزارش این گروه که روز چهارشنبه منتشر شد ذکر شده است که ظاهرا هدف این گروه جاسوسی پنهانی برای دادن اطلاعات به نیروهای نظامی و شرکت های دولتی درباره دشمنان و رقبای احتمالی است.

جان هالتکویست، مدیر تحلیل اطلاعات «فایرآی»، می گوید پژوهشگران همچنین نشانه هایی از یک برنامه ی نابودی داده ها موسوم به «شِیپ شیفت» در شرکت های آسیب دیده در خاورمیانه پیدا کرده اند که قابلیت پاک کردن دیسک ها و حذف فایل های شبکه داخلی شرکت ها را دارد. به گفته «فایرآی» آن ها نشانه مستقیمی از عملیات تخریبی هکرها ندیده اند ولی چنین قابلیتی به نظر می رسد وجود دارد.

هالتکویست معتقد است این که برنامه های تخریبی در ایالات متحده و کره جنوبی به کار گرفته نشده ربطی به قابلیت هکرها ندارد بلکه به دلیل دستوری است که به هکرها داده شده است: «اگر به آن ها ماموریتی متفاوت داده شده بود می توانستند بدافزارهای مخرب را به کار انداخته و به اهدافی ضربه بزنند. مساله فقط دستوری است که گرفته اند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شبکه ان بی سی: ترامپ به عدم تصدیق توافق اتمی ایران تمایل پیدا کرده است

هالی جکسون، کرول لی، ویویَن سلما و کریستن وِلکِر در گزارشی در وبسایت شبکه ان بی سی نیوز، از قول چهار منبع آگاه از جمله یک مقام ارشد دولت آمریکا می گویند، پرزیدنت ترامپ به این متمایل شده است که تصمیم درباره ترک توافق هسته ای را بر عهده کنگره بگذارد.

چنین امری پیش از ضرب الاجل پانزدهم اکتبر رخ خواهد داد. اگر رییس جمهوری آمریکا برجام را در راستای منافع ایالات متحده اعلام نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت درباره وضع دوباره تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران که بر مبنای برجام لغو شده بود تصمیم بگیرد. هدف پرزیدنت ترامپ در این فاصله این خواهد بود که متحدان اروپایی آمریکا را ترغیب کند با مذاکره دوباره بر سر بعضی مفاد برجام موافقت کنند و بر ایران برای بازگشت به مذاکره فشار بیاورند.

به گفته منابع آگاه رییس جمهوری آمریکا ممکن است با توجه به مخالفت های بین المللی طی سه هفته آینده تغییر نظر بدهد.

مقام ارشد دولت ترامپ می گوید رییس جمهور مصمم است به وضعیت فعلی ادامه ندهد، اما دست کم یک گزینه دیگر را هم درباره برجام در نظر دارد.

دو مقام آمریکایی دیگر می گویند این گزینه، دادن ۹۰ روز فرصت به متحدان اروپایی برای همراهی در مذاکره دوباره بر سر برجام به جای سپردن سرنوشت توافق هسته ای به دستان قانونگذاران آمریکایی است. مقام های دولت ترامپ همچنان با متحدان و جمهوریخواهان در کنگره در حال بحث و بررسی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خزانه داری آمریکا: بانک ها بین آمریکا و کره شمالی یکی را انتخاب کنند

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا

ساعاتی بعد از فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که دستور افزایش تحریم های اقتصادی علیه کره شمالی را صادر کرد، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، از تحریم های جدید آمریکا علیه پیونگ یانگ جزئیات بیشتری ارائه داد.

استیون منوچین گفت از امروز به بعد، موسسات مالی بین المللی بین روابط بانکی با آمریکا و روابط بانکی با رژیم کره شمالی باید یکی را انتخاب کنند و نمی توانند با هر دو رابطه داشته باشند.

او ضمن دفاع از اثرات تحریم های پیشین علیه کره شمالی، تحریم های جدید را هدفمند و بسیار قابل توجه خواند و گفت موسسات مالی بین المللی، نباید تامین منابع مالی برای برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی را تسهیل کنند.

به گفته وزیر خزانه داری آمریکا، کره شمالی مدت زیادی است که با فرار از تحریم ها، به رفتارهای مخرب خود از جمله تهدید همسایگانش ادامه داده است. استیون منوچین کشورهای دیگر را به قطع روابط اقتصادی با کره شمالی فراخواند و از روسیه نیز خواست اقدامات بیشتری در این باره انجام دهد.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت روز پنجشنبه با مقامات بانک مرکزی چین گفتگوهای محرمانه ای داشته است و نسبت به همکاری آنها با آمریکا برای افزایش انزوای کره شمالی ابراز امیدواری کرد. او همچنین بدون ذکر جزئیات بیشتر، در پاسخ به خبرنگاران گفت با مقامات بانک مرکزی چند کشور دیگر درباره تحریم های جدید گفتگو کرده است.

با اینکه چین مهمترین شریک تجاری کره شمالی به شمار می رود، وزیر خزانه داری آمریکا از اعلام صریح اینکه آیا تحریم های جدید در اصل شرکت های چینی را هدف قرار می دهد یا خیر، خودداری کرد و گفت هدف از این تحریم ها، کره شمالی است.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت که تحریم های جدید آمریکا مشمول اقدامات گذشته نمی شود و تخلفات آتی را هدف قرار می دهد.

تحریم های جدید آمریکا علاوه بر تحریم هایی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، در واکنش به اقدامات موشکی و هسته ای این کشور در نظر گرفته است و طیف مختلفی از اقدامات را شامل می شود.

هشدار روسیه به آمریکا: به نیروهای ویژه در سوریه حمله نشود

نشست ژنرال سرگئی سورویکین فرمانده نیروی ارتش روسیه در سوریه (چپ) در وزارت دفاع روسیه در باره جنگ سوریه - آرشی.

روسیه در یک هشدار جدی به نیروهای آمریکا در سوریه اعلام کرد نیروهای ویژه روسی دوشادوش ارتش اسد برای آزاد سازی دیرالزور می جنگند و چنانچه مورد حمله قرار گیرند دست به اقدام تلافی جویانه خواهند زد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه «نیروهای دموکراتیک سوریه» مورد حمایت آمریکا، در روزهای گذشته دو بار در دیرالزور مواضع نیروهای دولت سوریه را زیر آتش توپخانه قرار داده‌اند.

با حضور نیروهای ویژه روسی در سوریه، شبح امکان درگیری و رویاروئی نیروهای روسی و نیروهای دولتی سوری مورد حمایت مسکو از یک سو، و نیروهای کرد مورد پشتیبانی آمریکا در سوریه از سوی دیگر، بیشتر شده است.

نیروهای نظامی آمریکا نیز در کنار نیروهای دموکراتیک سوریه با ارائه توپخانه و سایر مهمات، از آنها حمایت می‌کنند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه می‌گوید هشدار مسکو به فرماندهی نظامی آمریکا منتقل شده است. وی تاکید کرده هر نوع آتش از منطقه زیر کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه با آتش متقابل پاسخ داده خواهد شد و مواضع آنها بی درنگ با استفاده از زرادخانه موجود نابود می شود.

این در حالی است که یک فرمانده ارتش دولتی سوریه اظهارات سخنگوی روسی را تکذیب کرده و می گوید مابین مواضع ارتش دولتی سوریه با مواضع نیروهای مورد حمایت آمریکا دست کم ۷ کیلومتر فاصله است.

نیروهای دموکراتیک سوریه نیز نظامیان روسی را متهم کرده اند که بر خلاف ادعای مسکو، هواپیماهای نیروی هوائی روسیه دو بار مواضع نیروهای کرد در دیرالزور را مورد حمله قرار داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبران اروپا خواستار حذف فوری پست‌های تروریستی از شبکه‌های مجازی شدند

رهبران بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در یک مهلت دو ساعته به شرکت های فناوری، از آنان خواستند همه پست های تبلیغ و پیشبرد تروریسم را از شبکه های مجازی حذف کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس در دیدار رهبران شرکت های فناوری پیشرفته با ترزا می نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست جاری مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، خانم می ضمن تایید پیشرفت های شرکت های فناوری در این مبارزه با تندروهائی که بذر خشونت می پراکنند، گفت آنها باید سریع تر حرکت کنند و کار بیشتر ی انجام بدهند.

به گفته نخست وزیر بریتانیا، در شش ماهه نخست سال جاری، میانگین عمر تبلیغات داعش در فضای سایبری از ۶ روز به ۳۶ ساعت کاهش یافته است و ۳۶ ساعت هنوز هم خیلی زیاد است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا نیز در این نشست که به گفته نخست وزیر بریتانیا نخستین گردهمائی از نوع خود بود سخنان وی را مورد تاکید قرار دادند.

خدمات اینترنتی در حال حاضر زیر فشار شدید مقام های دولتی کشورهای غربی هستند چون از آنها می خواهند خود را از شر پیام هائی که به حملات ستیزه جویان تندرو الهام می بخشد و آموزش می دهد خلاص کنند. رهبران «گروه ۷» در بهار امسال شرکت های اینترنتی را به شدت زیر فشار گذاشتند تا در بستن سایت های تروریست ها با شتاب بیشتری عمل کنند.

رهبران فرانسه و بریتانیا تهدید کردند قوانینی را در این باره تدوین خواهند کرد که در صورت کندکاری شرکت های اینترنتی آنها را جریمه کنند و این امر موجب خواهد شد شرکت های فناوری بیشتر فکر کنند.

در تابستان امسال شرکت های فیسبوک، مایکروسافت، توئیتر و یوتیوب که در مالکیت گوگل است یک برنامه ضدتروریستی را آغاز کردند تا در همکاری با کارشناسان جلو فعالیت های تروریست ها در شبکه های مجازی را بگیرند.

مدیرعامل فیسبوک می گوید شرکت او با بهره برداری از هوش مصنوعی، هم مطالب با محتوای تروریستی را حذف می کند و هم پورنوگرافی کودکان را. این شرکت به یاری ۱۵۰ مهندس، زبان شناس، ویراستار دانشگاهی و چهره های پیشین مجری قانون بر شدت مقابله با تروریسم جهانی افزوده است.

کلر گرادی کفیل وزارت امنیت داخلی فدرال آمریکا نیز بر نیاز غول های سایبری بر گسترش فعالیت های ضدتروریستی تاکید کرده و می گوید این عملیات باید به حوزه شبکه های کوچک نیز تسری پیدا کند.

رهبران غربی در ضمن بر آنند که در کنار مبارزه با تروریسم در دنیای مجازی باید به صداهای اعتدال و میانه روی که مخالف تروریسم اند میدان بیشتری داده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفان حکومت ایران در تجمع مقابل سازمان ملل: جهان خواسته ما را بشنود

ایرانیان معترض که به همت سازمان جوامع ایرانیان آمریکا در برابر مقر سازمان ملل متحد و در اعتراض به سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شده بودند، خواستار شنیدن خواسته شان در بین جهانیان هستند و آن تغییر رژیم جمهوری اسلامی در ایران است.

این گروه همچنین به ادامه اعدام ها در ایران اعتراض داشته و خواستار ایجاد یک نهاد بین المللی برای رسیدگی به اعدام‌های مخالفان نظام جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۷ بودند.

گروهی از مقامات کنونی و پیشین دولتی و قانونگذاران آمریکا نیز برای معترضان که بیش از چهار ساعت طول کشید سخنرانی کردند.

الیوت انگل یکی از نمایندگان عضو حزب دموکرات مردم ایالت نیویورک در کنگره آمریکا و عضو ارشد کمیته نیرومند امور خارجه مجلس نمایندگان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، مردم و مقامات سیاسی آمریکا از خواست مردم ایران که زندگی در چارچوب حاکمیت آزاد است، حمایت می کنند.

او گفت «دموکرات‌ها و جمهوریخواهان و بطور کلی همه آمریکاییان، به زندگی در آزادی در این کشور عادت کرده‌اند؛ و ما می‌خواهیم که مردم ایران نیز از اینگونه زندگی بهره ببرند. وقتی که مردم ایران تحت فشار یک رژیم سرکوبگر هستند، یعنی اعتراض آنها با زندانی شدن و یا حتی به کشته شدنشان منتهی می‌شود. در این کشور ریشه آزادی خشکانده شده است.»

آقای انگل اضافه کرد «ما می‌خواهیم ملت بزرگ ایران از همین آزادی که ما در آمریکا داریم لذت ببرند. حاکمان خود را در آزادی کامل و نه در یک انتخابات فرمایشی برگزینند. به نظرم این مهم است که ما و دوستانمان در حزب جمهوریخواه هیچگاه تمرکزمان را روی دستیابی ایرانیان به آزادی را از دست ندهیم.»

در این تجمع اعتراضی که در آستانه تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ مبنی بر اعلام نظر در مورد صدور گواهی پایبندی و یا عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد برجام است، جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، با توضیح این که با توجه به مشابهت های فراوان بین برنامه اتمی و موشک بالستیک کره شمالی و ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که سیاست‌های تهران یک تهدید وجودی برای آمریکا و متحدانش است.

به گفته این مقام پیشین وقت آن رسیده است که مقابله جدی با تهدیدات جمهوری اسلامی ایران در سیاست رسمی آمریکا قرار گیرد: «خیلی واضح است اگر بتوان رژیم آیت الله ها را سرنگون کرد و انتخابات آزاد و عادلانه برگزار کرد، احتمال خیلی قوی وجود دارد که دولت جدید به دنبال تسلیحات اتمی نرود. این گزینه مورد نظر ماست، یعنی تغییر رژیم مسالمت آمیز در صورت امکان. زمان کوتاه است. شعار من این است که جمهوری اسلامی نباید به چهلمین سالگرد تاسسیش برسد. به نظرم این باید به سیاست رسمی دولت تبدیل شود.»

در این تجمع، علی صفوی عضو شورای ملی مقاومت از دفتر واشنگتن به صدای آمریکا گفت که هدف از این تجمع فراخوان قرار گرفتن مردم جهان در کنار مردم ایران برای دستیابی به ایران آزاد است.

در بین ایرانیان معترض، مردم از سوریه و یمن نیز شرکت داشتند. آنها به دخالت ایران در کشورشان اعتراض داشتند. مجید صادقپور دبیر سیاسی جوامع ایرانیان آمریکا به صدای آمریکا گفت، ریشه بنیادگرایی و بی ثباتی، حاکمان در جمهوری اسلامی ایران هستند.

پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده که ایران با دخالت در امور کشورهای منطقه و ادامه آزمایش موشک‌های بالیستیک، روح برجام را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مک‌مستر: نگاه پرزیدنت ترامپ به ایران همه جانبه است و محدود به برجام نیست

مشاور امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی ان ان، توافق اتمی ایران را اساساً اشتباه خواند و گفت نگرانی کاخ سفید چگونگی برخورد با رفتار بی ثبات کننده ایران است.

اچ آر مک‌مستر در این مصاحبه گفت، ایران از توافق هسته‌ای تیر ماه ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی به عنوان پوششی برای پیشبرد برنامه اتمی خود استفاده می‌کند.

مشاور ارشد امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا گفت، پرزیدنت ترامپ در برخورد با ایران نگاهی همه جانبه دارد و تنها به توافق اتمی با تهران نمی‌نگرد.

وی در توضیح این برخورد همه جانبه گفت، پرزیدنت ترامپ از منافع مردم آمریکا و حفاظت از شهروندان آمریکایی در سراسر جهان و حمایت از متحدان آمریکا در مقابل رفتار بی ثبات کننده تهران حرکت می‌کند.

آقای مک مستر پیشتر نیز در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی علیه قصد ایران برای استفاده از توافق اتمی و فعالیت های بی ثبات کننده هشدار داده بود.

به گفته او «اما دو موضوع مهم دیگر هم در این رابطه وجود دارد: نخست باید از این امر اطمینان حاصل کنیم که این توافق تبدیل به پوششی برای ایران جهت تولید مخفیانه تسلیحات اتمی نشود. دوم، تحرکات دخالت‌های نظامی ایران در منطقه خاورمیانه، اقدامات بی ثبات کننده‌ای است که نتایج و عواقب بسیاری از لحاظ سیاسی و زیر پا گذاشتن حقوق انسان‌ها داشته است.»

آقای مک مستر می‌گوید، ایران با حمایت از بشار اسد در سوریه و تروریست‌های افراط گرا، در پی خشونت و خونریزی در سراسر خاور میانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران، عراق و ترکیه علیه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان متحد می‌شوند

وزارت امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد وزیران خارجه سه کشور ترکیه، عراق و ایران برای همکاری جهت اقدام علیه برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان به توافق رسیده‌اند.

وزیران امور خارجه سه کشور در بیانیه مشترکی درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان که قرار است ۲۵ سپتامبر برگزار شود ابراز نگرانی کرده و آن را سبب ایجاد ناآرامی های احتمالی جدید در منطقه خوانده اند.

مولود چاووش اغلو، ابراهیم جعفری و محمدجواد ظریف در این بیانیه تاکید کرده‌اند همه پرسی مذکور نه برای کردها و نه برای دولت اقلیم کردستان مفید خواهد بود و توافق کرده اند علیه آن به اقدام های هماهنگ و مشترک دست بزنند.

وزیران امور خارجه این سه کشور که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برند همچنین جامعه بین المللی را به مداخله علیه برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان فرا خوانده‌اند.

در بیانیه مشترک آنها همچنین ابراز نگرانی شده است که ناآرامی های احتمالی ناشی از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق مهار نشدنی خواهد بود.

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان با وجودی که لازم الاجرا تلقی نمی‌شود، اما می‌تواند به روند تجزیه در عراق دامن بزند که هم اکنون با چالش‌های قومی و نژادی روبروست.

کاخ سفید نیز می‌گوید آمریکا بارها در توجیه مخالفت خود با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق به رهبران آن تاکید کرده فعلا تلاش همگان باید متوجه شکست دادن داعش و ایجاد ثبات در مناطق آزاد شده از اشغال آن گروه باشد.

وزارت خارجه ایالات می‌گوید آمریکا از اقلیم کردستان عراق خواسته است ضمن متوقف ساختن برگزاری این رفراندوم، وارد گفت‌وگوهای جدی و پایدار با بغداد شود، و آمریکا آماده است چنین گفت‌گوهایی را تسهیل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر عراق از آغاز عملیات آزادسازی حویجه در حومه کرکوک خبر داد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه از آغاز عملیات آزادسازی شهر غربی حویجه در حومه کرکوک خبر داد. شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش از نیمه سال ۲۰۱۴ میلادی کنترل حویجه را در دست گرفتند.

به گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۱۰۰ هزار تن از ساکنان منطقه در سه سال اخیر از آن گریخته اند، اما هنوز نزدیک به ۸۵ هزار غیرنظامی در آنجا زندگی می‌کنند.

دفتر امور انساندوستانه سازمان ملل متحد و گروه های امداد بین المللی خود را برای سیل احتمالی خروج ساکنان در جریان انجام عملیات آزادسازی حویجه آماده می کنند.

نیروهای عراقی در روزهای اخیر، عملیات جداگانه‌ای را برای پاکسازی بخش هایی از استان غربی الانبار آغاز کرده‌اند.

یک سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا می گوید هواپیماهای عراقی پیش از آغاز عملیات حویجه، میلیون ها اعلامیه بر فراز شهر فرو ریخته که در آنها از پیکارجویان داعش خواسته شده خود را تسلیم کنند.

جنگنده‌های ائتلاف نیز بیش از یک هفته است که مواضع داعش در حویجه را بمباران کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس بریتانیا یک مظنون دیگر بمبگذاری در مترو لندن را دستگیر کرد

پلیس بریتانیا روز پنجشنبه از بازداشت یک مظنون ۱۷ ساله در ارتباط با بمبگذاری پانزده سپتامبر در شبکه مترو لندن خبر داد، که سبب زخمی شدن ۳۰ نفر شد.

فرد مظنون به گفته پلیس در نخستین ساعات پنجشنبه به وقت محلی در محله تورنتون هیت در جنوب پایتخت دستگیر شده است.

پلیس بریتانیا پیشتر ۵ مظنون دیگر را نیز در ارتباط با حمله تروریستی به قطار زیرزمینی لندن بازداشت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فدریکا موگرینی: پشتوانه برجام قطعنامه شورای امنیت است

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید برجام مکانیسمی دارد، که ضمن رسیدگی به تخلفات، به شکایات طرفین نیز رسیدگی می‌کند.

او گفت «ما در حال مذاکره هستیم. بگذارید یک موضوع را روشن بگویم. تمامی واژه ها در این توافق که حدود ۱۲ سال بطول انجامید و حاصل آن برجام است، بار و معنای خاص خود را دارند.»

خانم موگرینی اضافه کرد «مکانیسم داوری درباره اختلاف نظرها و چگونگی اجرای برجام، چه در سطح کارشناسان و چه در سطح وزرای خارجه، مشخص شده است. اختلاف دیدگاه می‌تواند متعلق به هر یک از کشورهای امضاکننده برجام باشد؛ اما در چارچوب همان مکانیسم رسیدگی می‌شود.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با تاکید بر این که پشتوانه این توافق قطعنامه شورای امنیت است، گفت فکر نکنید که یک کشور بتواند یکجانبه آن را لغو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به میانمار سفر کرد

عکس آرشیوی از پاتریک مورفی دستیار معاون وزیر خارجه ایالات متحده

همزمان که آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواست اقدامات سریع و قوی بمنظور خاتمه دادن به خشونت نیروهای نظامی میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا اتخاذ کند، پاتریک مورفی معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در راس هیئتی به میانمار سفر کرد.

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه گفت، درگیری در میانمار صلح جهانی و منطقه را به خطر میاندازد.

او گفت «ایالات متحده بار دیگر از نیروهای امنیتی میانمار می‌خواهد بی‌درنگ خشونت را متوقف و از تلاش‌های دیپلماتیک برای یک راه حل دراز مدت حمایت کند. پرزیدنت ترامپ و من نیز از شورای امنیت و سازمان ملل می‌خواهیم اقدام سریع و قوی برای پایان دادن به این بحران اتخاذ کرده و به مردم روهینگیا در زمان نیاز امید بدهد. اگر این خشونت متوقف نشود، بحران تشدید شده و تنفر و هرج ومرج ممکن است منطقه را برای نسل‌ها در بر گیرد و صلح همه را به خطر بیاندازد.»

طی یکماه گذشته بیش از ۴۹۹ هزار مسلمان روهینگیایی از نقض حقوق بشر و تبعیض و خشونت در میانمار گریخته‌اند.

ستیزه جویان میانمار در اواخر اوت با حمله به نیروهای امنیتی یک سرکوب تلافی جویانه را موجب شدند که طی آن دهکده های اقلیت روهینگیایی سوزانده و زنان و کودکان کشته شدند.

آن سانگ سوچی رهبر میانمار دیروز گفت کشورش از نظارت جهانی هراسی ندارد و تضمین می کند با هر گونه نقض حقوق بشر یا اقداماتی که مانع ثبات و هماهنگی شوند، بر اساس قانون و عدالت، برخورد شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیم متیس: اتحاد و مشارکت بین المللی برای استراتژی نظامی آمریکا حیاتی است

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا می‌گوید تقویت اتحاد و مشارکت بین المللی برای استراتژی نظامی این کشور حیاتی است.

ژنرال ماتیس ضمن مطرح ساختن این نظر در کنفرانسی که روز چهارشنبه در حومه واشنگتن برگزار شد گفت، شکوفائی و رشد هیچ کشوری به تنهایی امکان پذیر نیست.

بخشی از این اتحاد و مشارکت بین المللی که وزیر دفاع آمریکا درباره آن صحبت می کرد، روز چهارشنبه در دیدار آقای متیس و ماریس پین وزیر دفاع استرالیا مطرح شد.

وزیر دفاع آمریکا گفت «شما یک متحد مورد اعتماد هستید و متحدی هستید که به ما می‌گوید ما به چه چیزی نیاز داریم، نه لزوما آنچه را میل داریم بشنویم؛ و شما همواره متحدی هستید که نظراتش ارزش شنیدن دارد.»

وزرای دفاع آمریکا و استرالیا مجددا بر دوستی میان دو کشور تاکید کرده و در مورد مسایل جهانی، از جمله تهدید زرادخانه اتمی کره شمالی، مذاکرات محرمانه انجام دادند.

آقای متیس واکنش‌ها به مساله کره شمالی را یک تلاش دیپلماتیک توصیف کرد ولی افزود، ایالات متحده همچنین این واقعیت غم انگیز را مد نظر دارد که برای دفاع از خود و متحدان گزینه نظامی باید روی میز باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توفان «ماریا» دومنیکن را در نوردید؛ اعلام وضعیت اضطراری در پوتوریکو

توفان ماریا روز چهارشنبه همراه با بادهای شدید و باران های سنگین از سواحل شمال غربی جمهوری دومنیکن عبور کرد. پیش بینی می‌شود این توفان باعث پیدایش سیلاب‌ها و آسیب‌های زیادی در منطقه شود.

هوزه رامون پرالتا وزیر دادگستری دومینیکن می گوید «ابتدا توفان در برخی از مناطق احساس می‌شود ... اما در مکان‌های دیگر شاهد توفان گرمسیری خواهیم بود و در برخی مناطق فشار توفان کمتر خواهد بود. تمام کشور شاهد بارندگی خواهد بود که خطر سیل به همراه خواهد داشت.

حدود چهار هزار توریست در منطقه «باوارا پونتا کانا» در ضلع شرقی جمهوری دومنیکن به هتل های سانتو دومینگو، پایتخت جمهوری دومنیکن منتقل شدند. در پورتوریکو وضع بدتر بود.

توفان ماریا و بخشی از توفان ایرما، منطقه را با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو کرده است. پرزیدنت ترامپ در پورتوریکو و ویرجین آیلندز وضعیت اضطراری اعلام کرد. توفان ماریا سومین توفان قوی است که طی سه هفته گذشته به بخش هایی از ایالات متحده آمریکا برخورد کرده است.

جنت یلین رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا گفت «در سه ماهه سوم، رشد اقتصادی به علت توفان های هاروی، ایرما، و ماریا با اختلالات شدیدی روبرو خواهد بود. اما احتمالا با شروع فعالیت‌ها و بازسازی، رشد اقتصادی به حالت قبلی بر می‌گردد.»

به گفته هواشناسان اوایل روز جمعه توفان ماریا به جزایر تورکس و کارکوس و جنوب شرقی باهاما برخورد خواهد کرد. بنا به آخرین گزارش ها، حداکثر بادهای توفان ماریا حدود ۱۸۵ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

هنوز فصل توفان‌های دریایی به پایان نرسیده و توفان هوزه در حال حاضر در حال حرکت به سوی شمال سواحل آتلانیک است و با وجودی که در اقیانوس باقی می‌ماند، باعث ایجاد امواج دریایی قوی و سیلاب‌های ناشی از آن خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمان اجرائی پرزیدنت ترامپ درباره تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد واشگتن تحریم‌های بیشتری را علیه کره شمالی اعمال خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ پس از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن در مقر سازمان ملل فرمان در گفتگو با خبرنگاران فرمان اجرائی جدید را اعلام کرد

پرزیدنت ترامپ گفت : امروز فرمان اجرائی جدیدی را اعلام می کنم که هم اکنون امضا کرده ام و در حد قابل اهمیتی اختیارات ما در هدف قرار دادن افراد، شرکتها،و نهادها ی مالی را که برای کره شمالی تسهیلاتی فراهم می سازند یا باآن معامله می کنند گسترش می دهد.

همانگونه که در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور شدم، برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی کره شمالی برای صلح و امنیت جهان ما تهدیدهای بزرگی به شمار می روند و این قابل قبول نیست که از این رژیم جنایتکارو یاغی حمایت مالی بشود.
رژیم ددمنش کره شمالی برای شهروندان خودش یا حاکمیت کشورهای دیگر احترامی قائل نیست.

فرمان اجرائی جدید،موجب خشکاندن منابع درآمدی خواهد شد که تلاش های کره شمالی درتولید مرگبار ترین سلاح شناخته شده بشری را تامین می کند.

در فرمان از وزارت خزانه داری خواسته شده فرد یا شخص حقوقی را که در زمینه کالاها، خدمات یا فناوری دادو ستد مهمی با کره شمالی دارد هدف قرار دهد.

من بسیار مفتخرم که این موضوع را اعلام می کنم . شاید شما هم همین چند لحظه پیش شنیده باشید که بانک مرکزی چین ازسایر بانکهای کشور با آن سامانه بزرگ بانکی، خواسته است بی درنگ هرنوع ارتباط با کره شمالی را قطع کنند.این همین حالا اتفاق افتاد و گزارش شده است.

علاوه بر کارهای دیگر، مادر حال شناسائی صنایع جدید بافندگی، ماهیگیری، فناوری اطلاعاتی، و صنعتی ای هستیم که وزارت خزانه داری می تواند هدف تحریمهای کوبنده قرار دهد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در سخنرانی روز سه شنبه خود در نخستین روز نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود کره شمالی با آزمایش‌های موشکی بالیستیک، جهان را به چالش کشیده است.

پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه هفته گذشته در واکنش به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی، در نشستی فوق العاده نهمین قطعنامه تحریم‌های بین المللی علیه پیونگ یانگ را به اتفاق آرا تصویب کردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده، روز بعد، این جدیدترین تحریم‌های شورای امنیت را یک «گام بسیار کوچک» دانست و گفت در مقایسه با آنچه در برابر رویکرد پیونگ یانگ می‌توان انجام داد، «ناچیز» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رییس امور خارجی کنگره: آمریکا باید در توافق ایران بماند و سفت و سخت آن را اجرا کند

اد رویس، رییس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید ایالات متحده باید به جای مذاکره دوباره بر سر یک توافق هسته ای دیگر با ایران بر اجرای برجام تمرکز کند.

به گزارش وبسایت سی ان ان، این قانونگذار جمهوریخواه کنگره آمریکا در گفتگویی با شبکه خبری سی ان ان گفت: «ما باید توافق را سفت و سخت اجرا کنیم و در نتیجه ایران را مجبور به پایبندی به برجام کنیم».

اظهارات اد رویس ساعاتی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در سازمان ملل متحد عنوان شد.

رویس گفت راه درست، تمرکز بر عمل ایران به تعهداتش بر مبنای برجام و همچنین عقب نشاندن آن کشور در منطقه خصوصا دور نگاه داشتن نیروهایش از اسراییل است.

به گفته رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: «در ادامه مساله این است که چگونه بر پایبندی به برجام و اجرای آن تمرکز کنیم؟ و چطور بر جلوگیری از پیشروی آن ها در برنامه موشک های بالیستیک و همچنین جابجایی نیروهایشان متمرکز شویم؟»

اد رویس می گوید به اعتقاد او ایران «روح برجام را نقض کرده» است، اما تاکید دارد که آمریکا با برداشتن تحریم ها اهرم فشار قابل توجهی را از دست داده است که مستقیم در دستان سپاه پاسداران قرار گرفته است: «آن ها اکنون این پول ها را در اختیار دارند و در واقع یک جورهایی خمیردندان از لوله خارج شده است».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تام کاتن: ترامپ باید پیش از اعمال تغییرات در کنگره عدم تصدیق توافق ایران را اعلام کند

بنا بر گزارش ها وزارت خارجه آمریکا گزینه ای را تحت بررسی دارد که بر مبنای آن پرزیدنت ترامپ برجام را تصدیق می کند و بعد در جهت تغییر آن گام برمی دارد. یکی از تغییرات محتمل مورد بحث در واشنگتن طی هفته گذشته اصلاح «قانون بررسی توافق هسته ای ایران» به شکلی است که پرزیدنت ترامپ مجبور نباشد هر سه ماه یک بار آن را بر خلاف وعده دیرین انتخاباتی اش تصدیق کند.

به گزارش واشنگتن اگزمنر، اما سناتور جمهوریخواه تام کاتن این ایده را رد می کند که کنگره پیش از عدم تصدیق پایبندی ایران به برجام توسط رییس جمهور آن را تغییر دهد.

این عضو کمیته نیروهای مسلح سنا می گوید: «اگر رییس جمهوری آمریکا گام اول را برنداشته و بر مبنای قانون بررسی توافق هسته ای ایران ناسازگاری برجام با منافع عالی امنیت ملی آمریکا را تصدیق نکند به نظرم همه چیز در هوا خواهد بود».

سناتور تام کاتن در مصاحبه ای با واشنگتن اگزمنر در دفتر کار خودش گفت: «دموکرات ها ما را باور نخواهند کرد، متاسفانه افراد زیادی ما را باور نخواهند کرد، شرکای اروپایی به او باور نخواهند داشت و شاید مهمتر از همه این که آیت الله ها او را باور نخواهند کرد».

تام کاتن تاکید می کند: «نمی داند چطور کسی می تواند استدلال کند برجام در جهت منافع عالی امنیت ملی آمریکا است. پس از عدم تصدیق، کنگره می تواند متمم هایی برای تغییر برجام از جمله درباره تاریخ انقضای محدودیت ها، ماهیت سنتریفیوژهای پیشرفته، سیستم های موشکی بالیستیک و نظایر آن ارائه کند».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماموریت جدید رهبر جمهوری اسلامی ایران برای خبرگان: به دنبال اهداف انقلاب باشید

در حالیکه فعالان سیاسی از مجلس خبرگان رهبری در سالهای اخیر برای عدم نظارت بر عملکرد رهبر انتقاد دارند، آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان ماموریت جدیدی به آنها داد و از انها خواست که پیشرفت ها یا پسرفت ها در مسیر حرکت به سمت اهداف انقلاب را از همه دستگاهها مطالبه کنند.

براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس خبرگان تنها نهادی است که می تواند بر عملکرد رهبر نظارت کند و درباره عزل و نصب او تصمیم بگیرد. با اینحال در سالهای اخیر با دخالت شورای نگهبان، چینش این مجلس به شکلی بوده که تنها اعضای مورد تایید رهبر و بعضا منصوبان او در این مجلس حضور بیابند.

این مجلس تاکنون گزارشی به عموم درباره نظارت بر عملکرد رهبر ارایه نداده است.

در زمان اعتراضات سال ۸۸، مهدی کروبی خواستار بررسی عملکرد آیت الله خامنه ای در آن وقایع شده بود اما خبرگان ضمن نادیده گرفتن این درخواست، در بیانیه ای از آقای خامنه ای تمجید کرد.

شورای نگهبان که فقهای آن منصوب رهبر هستند، وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها را بر عهده دارند. در بعضی موقعیت ها نظارت آنها با اشکالاتی همراه است. مثلا احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در حالی صلاحیت نامزد های دیگر را در حوزه تهران بررسی می کرد که خود نیز نامزد این انتخابات از همین حوزه بود. رد صلاحیت حسن خمینی نوه بنیانگذار انقلاب از نکات حاشیه ای انتخابات گذشته بود.

عمدتا اعضای خبرگان مانند احمد جنتی، امامی کاشانی یا احمد خاتمی از سوی رهبر سمت های انتصابی دارند. و یا چهره هایی مثل صادق لاریجانی که منصوب رهبر برای ریاست قوه قضاییه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG