لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۷

سرخط خبرها

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا : ما بطور روزانه درگیر تأثیرات اعمال بدخواهانه ایران هستیم

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا،

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز شنبه ۳۱ تیر ماه در کنفرانس امنیتی «اسپن» در ایالت کلورادو حضور یافت و درباره چالش های امنیتی و استراتژیک پیش روی آمریکا سخن گفت.

ژنرال دانفورد ضمن اشاره به روسیه به عنوان بزرگترین تهدید استراتژیک پیش روی آمریکا تأکید کرد در حال حاضر ضروری ترین اولویت امنیتی آمریکا مهار تهدید کره شمالی است. به گفته آقای دانفورد، کره شمالی «قطعا در مسیر ساخت موشک بالیستیک قاره‌پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است که بتواند آمریکا را هدف قرار دهد.»

ژنرال جوزف دانفورد در کنفرانس امنیتی «اسپن» همچنین به نقش ایران در منطقه و بویژه در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت «ما بطور روزانه درگیر تأثیر اعمال بدخواهانه ایران هستیم.»

ژنرال دانفورد در پاسخ به سؤال میزبان این کنفرانس در رابطه به نقش ایران و روسیه در سوریه گفت در حال حاضر ایران و روسیه بر سر نفوذ در سوریه با یکدیگر رقابت می کنند و اتحاد آنها امری موقتی خواهد بود.

ژنرال دانفورد گفت اهداف بلندمدت ایران و روسیه در سوریه متفاوت است و تأکید کرد «اتحاد میان ایران و روسیه در مواضعشان در سوریه دوام نخواهد آورد.»

ژنرال دانفورد در پاسخ به سؤالی دیگر درباره نقش ایران در عراق و احتمال افزایش نفوذ ایران در آن کشور گفت چنین احتمالی ضعیف به نظر می رسد چراکه با وجود منافع مشترک میان دو کشور، مردم عراق از یک «عرق ملی» قوی برخوردارند و آمریکا نیز به عراق کمک خواهد کرد تا به یک «نظام سیاسی مستقل» دست یابد.

ژنرال دانفورد در کنفرانس امنیتی روز شنبه همچنین گفت «قطعا مبارزه با افراط گرایی خشونت‌بار» از عمده چالش های امنیتی است که در حال حاضر آمریکا و متحدانش درگیر آن هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ نیویورک تایمز را به برهم زدن نقشه قتل ابوبکر البغدادی متهم کرد

پرزیدنت ترامپ، روزنامه نیویورک تایمز را به خاطر آنچه که برهم زدن نقشۀ آمریکا برای قتل ابوبکر البغدادی، رهبر گروه خودخواند دولت اسلامی‌(داعش) خواند، مورد انتقاد قرار داد.

پرزیدنت ترامپ جزئیاتی ارائه نداد و نگفت که نیویورک‌تایمز چگونه این نقشه را خدشه‌دار ساخته است.

پیام آقای ترامپ در این رابطه دقایقی پس از آن در شبکۀ اجتماعی توئیتر قرار داده شد که کانال تلویزیونی فاکس نیوز گزارشی پیرامون درز اطّلاعات پخش کرد.

سخنگوی روزنامۀ نیویورک‌تایمز از کاخ سفید خواستارارائه جزئیاتی درباره پیام آقای ترامپ در شبکه توئیتر شده است.

اردوغان در آغاز سفر به سه کشور حاشیه خلیج فارس، وارد عربستان سعودی شد

دیدار اردوغان با پادشاه عربستان سعودی در اولین روز سفر

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اول مرداد در آغاز سفر دوره‌ای خود به چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس وارد عربستان سعودی شد.

آقای اردوغان که بر اساس قراردادی با قطر، «مستشاران نظامی» به آن امیرنشین اعزام کرده است، ضمن بازدید از ریاض و دوحه تلاش می‌کند نقش آنکارا در حل بحران در شورای همکاری خلیج فارس را پررنگ‌تر کند.

رجب طیب اردوغان پیش از آغاز این سفر دو روزه به حوزه خلیج فارس بر ضرورت حل و فصل بحران قطر تاکید کرد.

او گفت: «هیچکس از طولانی شدن بحران سود نمی‌برد. جهان اسلام به همکاری و همبستگی نیاز دارد نه اختلاف و دودستگی جدید.»

رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه از عربستان سعودی، که رهبری تحریم قطر در بیش از شش هفته اخیر را بر عهده داشته دیدن خواهد کرد و سپس به کویت می‌رود؛ کشوری که میانجیگری آن در این بحران با توفیق چندانی همراه نبوده است.

ثمر شهاتا، استاد علوم سیاسی در دانشگاه دوحه گفت رئیس جمهوری ترکیه که روابط چندان خوبی با عربستان سعودی ندارد، تلاش می کند تا در بحران قطر نقشی متعادل تر بازی کند.

او گفت: «تصور می‌کنم، کاری که آقای اردوغان خواهد کرد این است که از یک طرف از موضع قطر حمایت خواهد کرد، و از طرف دیگر تلاش می‌کند تا نقش یک میانجی متعادل در سطح منطقه را بازی کند. به نظر من او به عربستان سعودی خواهد گفت که قطر استقامت خود در بحران را نشان داده، و آنکارا هم به حمایت خود از دوحه ادامه می دهد. بنابراین، یافتن راه حلی برای این بحران در نهایت به نفع ریاض است.»

آقای اردوغان پیش از آغاز بازدید‌های دوره ای خود از سه کشور عرب حاشیه خلیج فارس، بدون نام بردن از کشور یا نهاد خاصی گفت که بحران قطر نشان داد «برخی می‌خواهند بین برادران آتش روشن کنند.»

تحلیلگر سیاسی دیگری معتقد است که آقای اردوغان می‌خواهد نشان دهد که این تحرک سیاسی او نه فقط به نفع قطر، بلکه در راستای منافع شورای همکاری خلیج فارس است.

به گفته او، «اردوغان کوشش خواهد کرد تا کشورهای تحریم کننده قطر را قانع کند که نقش او در این بحران به نفع حفظ و تداوم امنیت در شورای خلیج فارس است. به عقیده من او به عربستان سعودی خواهد گفت که در چشم اندازی وسیعتر هیچکدام از ما دشمن دیگری نیست، و همه دوست هستیم.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قرار است روز دوشنبه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ملاقات و تبادل نظر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آدم‌ربایی در افغانستان: طالبان ۶۰ نفر را ربوده است

به گفته مقامات افغانستان دستکم ۶۰ نفر توسط شورشیان طالبان از روستایی در جنوب ولایت قندهار ربوده شده اند که گفته می شود هفت تن از آنها کشته شده اند.

یک مقام ارشد پلیس افغانستان گفت حدود سی تن از ربوده شدگان آزاد شده اند.

یک سخنگوی والی قندهار می گوید که روستائیان در جریان یک سلسله حملات طالبان به اتوبوسها طی چهار روز ربوده شدند.

در همین حال عبدالرزاق، رئیس شهربانی ولایت قندهار، گفته است این افراد روز جمعه از منزل‌شان ربوده شدند.

به اظهار سخنگوی والی قندهار، اتوبوسهای حامل روستائیان رهسپار ولایت اوروزگان بودند.

برخی رسانه های محلی افغانستان می گویند پیکارجویان طالبان، روستائیان را به همکاری با دولت متهم کرده اند.

گروه طالبان هنوز مسئولیت این آدم ربائیها را برعهده نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه اعتراضات در ونزوئلا؛ پلیس به معترضان حمله کرد

کاراکاس، پایتخت ونزوئلا یکبار دیگر صحنه درگیری پلیس با تظاهرکنندگانی بود که در اعتراض به تصمیم نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری برای بازنویسی و تغییر قانون اساسی آن کشور راهپیمایی کردند.

در تظاهرات روز شنبه ۳۱ تیر، گارد ملی ونزوئلا برای جلوگیری از راهپیمایی هزاران تن از مخالفان رئیس جمهوری به طرف ساختمان دیوانعالی کشور در کاراکاس، به گاز اشک آور و گلوله‌های لاستیکی متوسل شد.

حامیان اپوزیسیون ونزوئلا در ماه‌های اخیر در اعتراض به قصد نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات یک مجمع ملی که وظیفه تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید ونزوئلا را برعهده میگیرد، به خیابان های پایتخت آمده و تظاهرات کردند. تظاهراتی که اغلب با مداخله پلیس ضد شورش و نیروهای گارد ملی ونزوئلا به خشونت کشیده شده و شماری کشته و زخمی بجا گذاشته است. در ناآرامی‌های نزدیک به چهار ماه گذشته در ونزوئلا دستکم ۹۷ نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شده‌اند.

یکی از زخمی‌های درگیری روز شنبه بین تظاهرکنندگان با نیروهای گارد ملی در کاراکاس ویلی آرتیگای ۲۳ ساله است که با نواختن ویولون در بحبوحه ناآرامی‌های خیابانی به نماد صلح طلبی اپوزیسیون ونزوئلا تبدیل شده است.

اپوزیسیون ونزوئلا امیدوار است سازماندهی و تداوم تظاهرات ضددولتی بتواند رئیس جمهوری را از برگزاری انتخابات سی ام ژوئیه و تشکیل مجمع ملی به منظور تغییر قانون اساسی منصرف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت با بالاگرفتن خشونتها میان اسراییل و فلسطینیان

برخورد پلیس اسرائیل با تظاهرات فلسطینیان در بخش قدیمی اورشلیم

همزمان با اوج گیری خشونت‌ها بین اسرائیل و فلسطینیان، سازمان ملل متحد اعلام کرد که روز دوشنبه دوم مرداد جلسه اضطراری شورای امنیت برای بحث درباره این خشونت‌ها برگزار خواهد شد.

در همین حال، نیروهای امنیتی اسرائیل ، روز یکشنبه در پی کشته شدن سه اسرائیلی توسط یک فلسطینی، ۲۹ نفر از جمله ۹ عضو گروه پیکارجوی حماس را در کرانه باختری رود اردن بازداشت کردند.

بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز گفت خانه این مهاجم فلسطینی تخریب خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه هفتگی کابینه گفت: «نیروهای امنیتی بر حسب وظیفه در محل عمل می‌کنند. خانه این تروریست هر چه زودتر تخریب می‌شود. ما همچنین علیه آن‌هایی که محرک کشتار هستند و به آن افتخار می‌کنند، عمل می‌کنیم. از آغاز وقایع اخیر، من جلساتی برای ارزیابی اوضاع با مقام‌های امنیتی از جمله نیروهای امنیتی در محل داشتم. ما در این شرایط با آرامش ، اراده و مسئولیت پذیری عمل می کنیم و به همین روال برای حفظ امنیت عمل خواهیم کرد.»

درگیری‌های خشونت بار روز شنبه در شهر قدیم اورشلیم زمانی آغاز شد که صدها مرد مسلمان بی‌اعتنا به مقررات منع ورود به حرم شریف که یهودیان آن را کوه معبد می خوانند، نماز را در خارج از این مکان برگزار کردند.

اسرائیل به تازگی در پی کشته شدن دو پلیس اسرائیلی در این مکان ردیاب‌هایی را نصب کرده است تا به گفته ارتش اسرائیل از حمل سلاح به مسجدالاقصی جلوگیری شود. برخی از مسلمانان به نصب این ردیاب‌ها اعتراض کرده‌اند. یک مقام ارتش اسرائیل می‌گوید، اسرائیل آماده بحث درباره نصب سیستم‌های امنیتی جایگزین است. سه فلسطینی در جریان اعتراض به نصب ردیاب‌ها کشته و صدها نفر زخمی شدند.

سازمان‌های اسلامی در اورشلیم روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفتند که با نصب هرگونه سیستم‌های ردیاب الکترونیکی در ورودی مسجد الاقصی و هرگونه اقدامی دیگری که آن را اشغالگرانه خواندند، مخالفند.

در همین حال، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در دعای روز یکشنبه در واتیکان از طرفین در گیری در اسرائیل خواست به گفتگو و سازش روی آورند.

او گفت: «برادران و خواهران عزیز، من با هراس، خشونت وحشتناک در روزهای اخیر در اورشلیم را دنبال می‌کنم. احساس می‌کنم باید از صمیم قلب بر لزوم میانه روی و گفتگو تاکید کنم. با من دعا کنید تا خداوند، همه طرف ها را برای آشتی و صلح هدایت کند.»

تدابیر شدید امنیتی در اورشلیم و کرانه باختری رود اردن به اجرا گذاشته شده است. ارتش اسرائیل در پی کشته شدن یک مرد اسرائیلی و دو فرزندش در خانه‌شان در یکی از شهرک های یهودی نشینان در کرانه باختری تعدادی را بازداشت کرده است.

کیسه ای حاوی خاک ماه که آرمسترانگ به زمین آورده بود در یک حراجی به فروش رفت

کیسه‌ای که نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی اولین نمونه خاک ماه را در آن به زمین آورد به مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار دلار به فروش رفت.

این کیسه که زمانی حاوی خاک و سنگ‌های ماه بود در چهل و هشتمین سالگرد اولین فرود انسان در ماه در حراجی ساتبی در نیویورک به حراج گذاشته شده بود.

معمولا این آثار با ارزش ناسا در موزه ملی اسمیتسونین نگاهداری می‌شود ولی این کیسه که در ماموریت آپولو یازده استفاده شده بود، به دلیل یک اشتباه به این موزه راه نیافته و در اختیار شخص سومی قرار گرفته بود.

سرنوشت کیسه پیش از حراج آخر

کارآگاهان کیسه را سال ۲۰۰۳ در گاراژ مردی یافتند که از یک موزه صنایع هوایی دزدی کرده بود. کیسه بدون اینکه به درستی شناسایی شود در یک حراجی آنلاین به زنی از ایالت ایلینویز به نام نانسی کارلسون فروخته شد.

کارلسون می‌دانست که این کیسه به یکی از ماموریت‌های فضایی تعلق دارد اما نمی‌دانست کدام پرواز، به همین دلیل آن را برای کارشناسی به ناسا فرستاد. کارشناسان ناسا متوجه اهمیت آن شدند و ناسا نیز اعلام کرد که این کیسه متعلق به مردم آمریکاست. اما در نهایت یک قاضی فدرال اعلام کرد که حراجی برگزار شده و این کیسه فروخته شده از این رو کیسه به نانسی کارلسون که آن را ۹۹۵ دلار خریده تعلق دارد.

هنوز چند بار دست به دست شدن، ذرات خاک و اثرات سنگ هایی که از ماه به زمین حمل شد در این کیسه کوچک سفید وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ از جدیدترین ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا رونمایی کرد

ناو هواپیمابر «یو اس اس جرالد فورد»

جدیدترین ناو هواپیمابر نیروی دریائی آمریکا روز شنبه فعالیت خود را طی مراسمی با حضور پرزیدنت ترامپ آغاز کرد.

ناو هواپیمابر «یو اس اس جرالد فورد» که روز شنبه ۳۱ تیر ماه طی مراسمی با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و جیمز متیس وزیر دفاع آغاز بکار کرد، پیشرفته‌ترین ناو نیروی دریایی آمریکا خواهد بود و به عنوان تولیدی شگفت انگیز و نماد قدرت ارتشی آمریکا توصیف شده است.

مراسمِ رسمی آغاز بکار این ناو در شهر بندری نورفولک در ایالت ویرجینا صبح روز شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار شد. نیروی دریائی آمریکا در این شهر یک پایگاه عمده برای ناوهای هواپیمابر دارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در مراسم رونمایی از این ناو ضمن ستایش از ارتش و نیروی کار آمریکا گفت ورود این ناو به ارتش آمریکا، دشمنان کشور را «از ترس به لرزه در خواهد آورد.»

ناو جدید نیروی دریایی آمریکا با وزن صد هزار تن و بودجه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ساخته شده است.

ساخت این ناو در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و قرار بود تا سپتامبر ۲۰۱۵ و با هزینه ای ۱۰بیش از میلیارد دلار به پایان برسد، اما نصب سیستم های پیشرفته بر روی این ناو زمان رونمایی آنرا به تعویق انداخت. در داخل این ناو یک نیروگاه هسته ای نیز ساخته شده است که به آن اجازه می دهد با سرعتی بیش از ۳۰ گره دریایی حرکت کرده و بدون نیاز به سوخت تا ۲۰ سال فعال باشد.

گفته می شود امکان پرواز جتها از روی این ناو ۲۵ درصد نسبت به دیگر ناوها افزایش یافته است.

قرار است کماکان آخرین آزمایشها بر روی این ناو انجام و حدود سال ۲۰۲۱ عملاً برای اولین مأموریت خود اعزام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام هفتگی پرزیدنت ترامپ: حمایت از مشاغل و صنایع داخلی

پرزیدنت ترامپ در پیام هفتگی خود با اشاره به اعلان هفته گذشته به عنوان «هفته ساخت آمریکا» گفت معتقد است کشور قویتر خواهد بود وقتی تولیداتش بیشتر باشد و مشاغل بیشتری ایجاد شود و کارکنان دستمزد بهتری بگیرند که نتیجه آن رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا طی پیام هفتگی خود که روز جمعه سی تیر ماه ایراد کرد، دولتهای گذشته آمریکا را به خاطر عدم حمایت از صنایع داخلی مورد انتقاد قرار داد و گفت «برای مدتی طولانی سیاستهای دولت ما تولیدات داخل آمریکا را تنبیه و تولیدات خارجی را تشویق می کرد که کاملاً مسخره است.»

پیام هفتگی پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ با اشاره به ضعف دولت های پیشین در تقویت صنایع داخلی گفت نتیجه این سیاست ها این است که «ما تعدادی از صنایع خود را از دست دادیم و برخی جوامع کاملاً صدمه دیدند و برای سالها با رشد کم اقتصادی و دستمزدهای ثابت روبرو بودیم.»

آقای ترامپ در پیام این هفته خود تاکید کرد که بهترین رهبران آمریکا کسانی بوده اند که معتقد به حمایت از صنایع داخلی بوده اند. پرزیدنت ترامپ همچنین هشدار داد که اجازه نخواهد داد از این پس کشورهای دیگر، مشاغل آمریکاییان را بگیرند و باعث کاهش ثروت در این کشور شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار نسبت به کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت؛ تقاضا افزایش پیدا می کند

آژانس بین المللی انرژی هشدار داده است که کاهش سرمایه گذاری جهانی در بخش صنعت نفت زمانی که بهای نفت در بازار جهانی رو به افزایش بگذارد، جهان را با کمبود انرژی روبرو خواهد کرد.

بنا به اعلام این سازمان، در سه سال گذشته سرمایه گذاری در بخش انرژی همزمان با کاهش سود در صنعت نفت، بیست درصد کاهش نشان داده است. یکی از تحلیلگران به میل آرسگا، خبرنگار صدای آمریکا گفت که کاهش سرمایه گذاری در کوتاه مدت در بخش انرژی، مشکلاتی در دراز مدت به همراه خواهد داشت.

برای اولین بار در تاریخ، سرمایه گذاری در صنعت برق از سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز پیشی گرفته است. فیل فلین، نویسنده گزارش انرژی و تحلیل گر بخش انرژی در شبکه خبری فاکس بیزینس گفت گرچه سرمایه گذاری در بخش برق به انگیزه برای خودروی برقی و انرژی پاک کمک می‌کند، اما هنوز زمان برای چنین سرمایه گذاری مناسب نیست.

او گفت: «اگر حتی هر راننده‌ای در چند سال آینده اتومبیل هایبرید سوار شود هنوز نیاز به مقادیر بسیاری از نفت و گاز وجود خواهد داشت و تقاضا برای این بخش، در ده تا بیست و پنج سال آینده حتی بیشتر هم خواهد شد.»

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید، به رغم رشد فزاینده انرژی تجدید پذیر، سوخت فسیلی هنوز بیش از هشتاد درصد از نیاز انرژی در جهان را تامین می‌کند. گرچه این روند در طول زمان تغییر خواهد کرد، اما از دیدگاه آقای فلین، بهای نفت در کوتاه مدت افزایش خواهد یافت و در پی آن عرضه کاهش می یابد و تقاضا برای نفت ارزان در کشورهای در حال توسعه افزایش خواهد یافت .

او در این باره گفت: «به باور من، تا پایان سال جاری نفت به راحتی به شصت دلار در هر بشکه و یا بیشتر خواهد رسید.»

شاید چنین پیش بینی واقعی نباشد. بهای نفت به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید به میزان یک میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز، در سال جاری بیست درصد کاهش داشت.

چشم انداز سرمایه گذاری در صنعت نفت

تحلیل گران می‌گویند، تقاضای کم در بازار جهانی، به همراه افزایش تولید نفت شیل (سنگ نفت) در آمریکا، احتمالاً از برخی از سرمایه گذاری ها در بخش نفت جلوگیری خواهد کرد.

کیث بلیس از شرکت کات وان در این باره گفت: «با توجه به تولید نفت شیل در آمریکای شمالی و به ویژه صادرات آن از آمریکا، من احتمال نمی‌دهم بهای نفت از طیف چهل و پنج تا پنجاه و پنج دلار بالاتر برود. از این رو، وضعیت سرمایه گذاری در بخش نفت، در وضعیت فعلی باقی خواهد ماند.»

شاید پیش بینی آقای فلین که می‌گوید بهای نفت در پی بحران اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به ۱۴۶ دلار در هر بشکه رسید، درست باشدو او می‌گوید، شرکت‌های نفتی وقتی واقعیت را درک خواهند کرد که فرصت‌ها از دست رفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر قاضی دیوان عالی آمریکا در مورد نحوه اجرای فرمان منع صدور ویزا برای شهروندان شش کشور

روث گینزبورگ، از قضات دیوان عالی آمریکا گفت که دولت آقای ترامپ در اجرای فرمان اجرایی منع موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان به آمریکا، آن دسته از اعضای خانواده شایسته دریافت ویزای ورود به آمریکا را «خیلی محدود» در نظر گرفته است.

خانم گینزبورگ که روز جمعه ۳۰ تیر در دانشکده حقوق دانشگاه دوک سخنرانی می‌کرد، یادآوری کرد که دیوان عالی هفته پیش پدر بزرگ و مادر بزرگ و دیگر خویشان نزدیک را که در دستورالعمل دولت بخشی از خانواده محسوب نشده بودند، بخشی از خانواده شناخته است که می‌توانند برای ورود به آمریکا درخواست ویزا بدهند.

اظهارات قاضی گینزبورگ بازتاب دهنده نظر دیوان عالی در رابطه با فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در منع موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتاً مسلمان شامل ایران، لیبی، سومالی، سوریه، سودان و یمن است .

دیوان عالی آمریکا همچنین مشغول رسیدگی به درخواست فرجام دولت از رای یک قاضی فدرال است که دو هفته پیش حکم داد علاوه بر پدر بزرگ و مادر بزرگ، فرزندان عمو‌ها و عمه‌‌‌ها و خاله‌‌ها و دایی‌ها هم خویشاوند نزدیک محسوب می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سارا هاکبی سخنگوی جدید کاخ سفید شد

به دنبال استعفای شان اسپايسر، نخستين سخنگوی کاخ سفيد در دولت پرزیدنت ترامپ، کاخ سفید سارا هاکبی سندرز را به عنوان سخنگوی جدید کاخ سفید معرفی کرد.

همزمان، آنتونی اسکاراموچی، از چهره های مطرح وال استريت نیز به عنوان مدير ارتباطات کاخ سفيد منصوب شده است.

استعفای شان اسپايسر از مقام سخنگويی دولت آقای ترامپ مقارن با ورود آنتونی اسکاراموچی، سرمايه‌دار نيويورکی، به عنوان مدير جديد ارتباطات کاخ سفيد است که گويا روابط تنش آلودی با اسپايسر داشته، گر چه اين استعفا با توجه به روند جلسات مطبوعاتی اخير کاخ سفيد چندان هم دور از انتظار نبود.

اسپايسر در هفته های اخير کمتر در چشم رسانه ها ظاهر می شد و بيشتر نشست های خبری با حضور سارا هاکبی سندرز، معاون او برگزار می شد.

اسپايسر به دليل اظهارنظرهای جنجال‌برانگيز و شيوه پاسخگويی به خبرنگاران از همان ابتدای کار به یکی از شخصيت های محوری برنامه های کمدی تلويزيونی آمريکا، بويژه برنامه پر طرفدار ستردی نايت لايو تبدیل شده بود.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی جدید کاخ سفید شد

آنتونی اسکاراموچی در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه سارا هاکبی سندرز، سياستمدار و دختر جمهوريخواه معروف مايک هاکبی، رقيب آقای ترامپ در مبارزات انتخابات رياست جمهوری را به عنوان سخنگوی جديد کاخ سفيد معرفی کرد.

خانم هاکبی فعاليت های سياسی خود را از سال ۲۰۰۲ با کمک به پدرش در جريان مبارزات انتخابات فرمانداری ايالت آرکانزاس آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

امیر قطر: شرایط کشورهای تحریم کننده نباید با حاکمیت ما در تضاد باشد

امیر قطر(سمت راست) در کنار امیرکویت که برای میانجیگری به دوحه سفر کرده بود.

امیر قطر اعلام کرد که شرایط کشورهای تحریم کننده نباید با حاکمیت آن امیرنشین در تضاد باشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با اعلام این موضوع در یک سخنرانی تلویزیونی روز جمعه ۳۰ تیر از کشورهای حامی قطر تشکر کرد و گفت اختلافات اخیر در شورای همکاری خلیج فارس و محاصره اقتصادی قطر به ساکنان قطر صدمه زده و زمان پایان دادن به آن فرا رسیده است.

او گفت: «از تلاش های میانجیگرانه برادرم شیخ احمد بن صباح الجابر الصباح امیر کویت تشکر می‌کنم. قطر از ابتدا از این تلاش‌ها حمایت کرده است. از حمایت آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا، و روسیه هم قدردانی می‌کنم. طبعا نمی‌توانم نقش استراتژیک ترکیه را در امضای موافقت نامه امنیتی و به اجرا درآوردن آن نادیده بگیرم.»

پیشتر، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با یوسف بن عبدالله همتای عمانی گفته بود، امضای یادداشت تفاهم دو جانبه بین دوحه و واشنگتن که با هدف مسدود کردن کانال‌های انتقال امدادهای مالی به گروه‌های افراطی و تروریست‌ها انجام شد، اولین اثر مثبت دیپلماسی رفت و برگشت اوست، که ده روز پیش و با هدف کمک به حل بحران قطر انجام شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز که در روزهای آینده از چند کشور عرب خلیج فارس دیدن می‌کند، گفته است تلاش می‌کند تا به تلاش‌های میانجیگرانه برای حل شدیدترین بحران در شورای خلیج فارس کمک کند.

رییس جمهوری ترکیه در تلاش برای حل بحران قطر

او گفت: «بحران بین دوستان ما در منطقه خلیج فارس باعث تاسف ما شده است. از همان ابتدا، در نهایت صداقت برای حل آن تلاش می‌کنیم، و تا به آخر نیز همین روش را ادامه خواهیم داد.»

در همین حال، به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، در گزارش سالانه وزرات خارجه آمریکا در مورد تروریسم که هفته گذشته منتشر شد، از برخی از اقدامات عربستان سعودی در این رابطه انتقاد شده، اما از امیر نشین قطر در این مورد کمتر نامی به میان آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیر کل سازمان ملل خواستار کمک رهبران دینی و احزاب برای کاهش تنش در اسرائیل شد

دستگیری یک فلسطینی توسط پلیس اسرائیل در درگیری روز جمعه ۳۰ تیر

دبیر کل سازمان ملل از احزاب و رهبران دینی و قومی خواست برای کاهش تنش در اسرائیل کمک کنند.

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز شنبه ۳۱ تیر با اعلام این خبر گفت «ما قطعاً نگران خشونت‌هایی هستیم که گزارش شده است و تلاش می‌کنیم آخرین اخبار را از همکارانمان در اسرائیل کسب کنیم. شما اظهارات نیکلای ملادنوف، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه را شنیده‌اید که بر لزوم تلاش طرفین برای اجتناب از افزایش تنش تاکید کرده است.»

آقای حق گفت که سازمان ملل به نقش اسرائیل و اردن در اداره مسجد الاقصی احترام می‌گذارد و امیدوار است این دو کشور از دسترسی مردم به این مکان مقدس اطمینان حاصل کنند.

اظهار تاسف دبیر کل سازمان ملل از افزایش تنش در اورشلیم

آقای حق، همچنین گفت دبیر کل سازمان ملل بر مقدس بودن اماکن مذهبی تاکید کرده است و آنها را محل نیایش می‌داند و نه خشونت.

تنش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بر سر مسجد الاقصی در اورشلیم روز جمعه به درگیری خشونت بار کشیده شد که طی آن سه فلسطینی کشته شدند. به گفته پلیس اسرائیل، سه اسرائیلی نیز توسط یک مهاجم فلسطینی در یکی از شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.

به گفته پلیس اسرائیل مهاجم فلسطینی جمعه شب مخفیانه وارد خانه یک یهودی در شهرکی در شمال رام الله شد و یک اسرائیلی و دو فرزندش را به ضرب چاقو کشت. مادر آنها نیز زخمی شد که به بیمارستان منتقل شده است.

پلیس اسرائیل دیروز از ورود مردان زیر ۵۰ سال برای شرکت در نماز جمعه در مسجد الاقصی جلوگیری کرد.

جلوگیری از حضور مردان زیر ۵۰ سال ساعاتی بعد از آن اعلام شد که دهها تظاهرکننده فلسطینی در برخورد با پلیس در نزدیکی بیت المقدس در شرق اورشلیم مجروح شدند

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: ایران شهروندان آمریکایی را آزاد نکند با تبعات جدی مواجه می‌شود

در بیانیه کاخ سفید از چهار آمریکایی زندانی در ایران نام برده شده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ با صدور بیانیه ای جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرد اگر شهروندان آمریکایی را آزاد نکند،‌ با تبعات جدی این اقدام روبرو خواهد شد.

در بیانیه ای که عصر جمعه ۳۰ تیر توسط کاخ سفید منتشر شد‌، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ایران را در صورت آزاد نکردن شهروندان آمریکایی با تبعات جدی و جدید رو به رو می کند. در این بیانیه آمده است:‌ رئیس‌جمهور ترامپ و دولت آمریکا تلاش‌ها برای بازگرداندن تمامی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در خارج از کشور را مضاعف کرده‌اند. ایالات متحده کشورهایی که ناعادلانه کماکان اقدام به گروگان‌گیری و بازداشت شهروندان آمریکا می‌کنند را محکوم می‌کند.

در بخشی از این بیانیه آمده: نزدیک چهل سال است که جمهوری اسلامی ایران از بازداشت و گروگانگیری به عنوان ابزارهای سیاست خارجی خود استفاده می کند و این رویه همچنان با حکم ده سال زندان برای «ژیو وانگ» تا امروز ادامه دارد.

در این بیانیه تاکید شده: ایران برای مراقبت و سلامتی شهروندان بازداشت شده آمریکایی مسئول است.

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده: رئیس جمهوری آمریکا پرزیدنت ترامپ به ایران تاکید می کند که رابرت (باب)‌ لوینسون را که از ده سال پیش نگه داشته آزاد کند. همچنین ایران باید سیامک و باقر نمازی که همزمان با دولت اوباما بازداشت شدند و همه آمریکایی های دیگر را که ناعادلانه زندانی هستند، آزاد کند.

در پایان این بیانیه کاخ‌سفید تاکید شده رئیس جمهوری آمریکا در تدارک مجازات‌های جدی علیه ایران است.

این هفته خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران برای فعالیت موشکی، بی ثبات سازی در خاورمیانه و نقض حقوق بشر صادر کرد.

تازه ترین قربانی:‌ یک دانشجوی دکترا دانشگاه پرینستون

واکنش رئیس جمهوری آمریکا به بازداشت های اخیر شهروندان آمریکایی توسط ایران است.

این هفته مقام های قضایی ایران اعلام کردند «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکا به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

دانشگاه پرینستون که آقای وانگ محقق آنجاست این اتهامات را رد کرده و اعلام داشت وی روی اسناد قاجار در قرن گذشته کار می کرد.

دولت ترامپ روز سه شنبه خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از ایران شد.

وانگ با ویزای ایران به این کشور سفر کرده بود.

برخی دیگر از آمریکایی های بازداشت شده مانند سیامک و باقر نمازی شهروندان دو تابعیتی هستند که چون ایران تابعیت دوگانه را قبول ندارد، آنها را به عنوان شهروند ایرانی محاکمه و زندانی کرده است.

باقر نمازی ۸۱ ساله از بهمن سال گذشته، زمانی که برای کمک به آزادی فرزندش سیامک نمازی ۴۶ ساله به تهران سفر کرده بود ، بازداشت شد.

سیامک نمازی در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است.

کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی که معمولا به صدور احکام سنگین شهرت دارد، سال گذشته باقر نمازی و پسرش سیامک را به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

کمیته فرعی خاور میانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار است هفته آینده نشستی را در همین زمینه با عنوان «بازداشت برای باج گیری» و با حضور فرزند رابرت لوینسون، فرزند دیگر باقر نمازی و برادر سیامک نمازی، و همچنین فرزند نزار زاکا برگزار کند.

مرکز حقوق بشر در ایران، یک مرکز مستقل که مقر آن در نیویورک است، می گوید دست کم ۱۲ نفر با ملیت خارجی عمدتا از کشورهای غربی در ایران زندانی هستند که علاوه بر نمازی ها می شود به کاران وفاداری اشاره کرد.

هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران می گوید در حالیکه خارجی ها مجاز به سفر به ایران هستند، ما دوباره و دوباره شاهدیم که در یک بازی سیاسی، از سوی تندروها بازداشت می شوند تا به عنوان گروگان در مواجه با کشورهای غربی معامله کنند.

به گفته آقای قائمی، دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند اما بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشتمین نشست کمیسیون برجام؛ ایران از مکانیسم حل اختلاف استفاده نکرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد به رغم اعتراض ایران به تحریم های جدید، در تازه ترین نشست کمیسیون مشترک برجام، جمهوری اسلامی ایران تمایلی برای استفاده از «مکانیسم حل اختلاف» نشان نداد.

پیشتر رسانه های دولتی در تهران گزارش دادند ایران در این نشست، به تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا اعتراض کرد. رویترز گزارش داد مقام های آمریکایی این تحریم ها را مربوط به توافق هسته ای ندانستند و اعلام کردند علیرغم تغییر دولت، آمریکا همچنان به برجام پایبند است.

مکانیسم حل اختلاف بخشی توافق هسته ای دو سال پیش بود که براساس آن اگر ایران معتقد باشد هر یک از اعضای گروه ۱+۵ تعهدات خود در برجام را انجام نداده، می تواند موضوع را بطور رسمی برای حل اختلاف در کمیسیون رسما اعلام کند.

از سوی آمریکا توماس شانن معاون وزیر خارجه به همراه کارشناسان نهادهای دولتی ایالات متحده و از ایران عباس عراقچی معاون ظریف در این نشست حاضر شده اند.

به نوشته رویترز، هرچند طرف ایران از عملکرد آمریکا در برجام «ناراضی» است اما اعتراض رسمی برای طرح در قالب مکانیسم حل اختلاف نکرده است.

این دومین بار است که ایران به رغم اعتراض ها در تریبون های داخلی خود، در جلسه مشترک کمیسیون برجام از این مکانیسم استفاده نمی کند.

دولت پرزیدنت ترامپ هرچند این هفته برای دومین بار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد اما همزمان، تحریم های جدید غیر هسته ای نیز اعلام کرد که برنامه موشکی، فعالیت های برهم زننده ثبات در خاورمیانه و نقض حقوق بشر توسط ایران را هدف گرفته اند.

آمریکا می گوید این تحریم ها ربطی به مسائل هسته ای ندارد و آمریکا تعهد خود به برجام را حفظ کرده است. با این حال، مقام های کاخ سفید تاکید کرده اند که توافق هسته ای تا پایان تابستان مورد بررسی دقیق خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا خواستار پایان دادن به «محاصره زمینی» قطر شد

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه با اعلام این که واشنگتن از تلاش‌های قطر برای عمل به توافق مبارزه با جریان‌های مالی گروه‌های تروریستی رضایت دارد، از کشورهای عربی خواست به «محاصره زمینی» این امیرنشین حاشیه خلیج فارس پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون پیش از دیدار با وزیر خارجه عمان که به آمریکا سفر کرده است، به خبرنگاران حاضر در محل وزارت خارجه گفت که قطری‌ها به سرعت در حال اجرای آن توافق هستند و ما از این تلاش آنها راضی هستیم.

وی، که هفته پیش با سفر به منطقه و تردد بین قطر و کشورهای دیگری که روابط خود را با قطر قطع و آن کشور کوچک اما ثروتمند را تحریم کرده‌اند تلاش کرد اختلاف پیش آمده را حل و فصل کند، قرار است با یوسف بن علوی در همین زمینه گفت‌وگو کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران در منطقه، ضمن قطع کلیه روابط خود با دوحه، فهرستی از درخواست‌های سیزده‌گانه خود را به امیر قطر ارائه کردند.

به دنبال عدم پذیرش این درخواست‌ها از سوی دوحه، این چهار کشور از خواسته‌های خود عقب نشینی کرده و از قطر خواستند شش اصل را برای مبارزه با تروریسم رعایت کند. اصولی که گفته‌اند در نشست وزیران خارجه چهار کشور در قاهره تنظیم شده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، قطر تمایل آن را دارد که با این کشورها در مورد خواسته‌هایشان به گفت‌وگو بنیشند، اما آنچه برای دوحه مهم است، حق حاکمیت و رعایت شأن همه پنج کشور در چنین گفت‌وگوهایی است. این کشورها همگی از متحدان آمریکا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید استعفا داد

رسانه‌های آمریکا روز جمعه به نقل از دو مقام دولت ایالات متحده، از کناره‌گیری «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید آمریکا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نظر می‌رسد تصمیم اسپایسر به انتصاب «آنتونی اسکاراموچی» مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید مرتبط باشد.

آسوشیتدپرس این مطلب را از قول برخی افرادی که از تصمیم‌گیری شان اسپایسر برای کناره گیری آگاه بوده‌اند، به شرط فاش نشدن هویتشان، نوشت.

شان اسپایسر از آغاز دولت پرزیدنت ترامپ در بهمن گذشته در مقام سخنگوی کاخ سفید فعالیت می‌کرد و نشست‌های او گاه با حاشیه‌هایی روبرو بوده است.

معاون او «سارا هاکبی سندرز» در چند هفته اخیر بیشتر نشست‌های خبری روزانه کاخ سفید را برگزار کرده است.

آقای اسپایسر، پیش از پیوستن به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، سال‌ها مسئولیت بخش ارتباطات کمیته ملی حزب جمهوریخواه را بر عهده داشت.

وی همچنین ارتباط نزدیکی با رینس پریبوس، رئیس پیشین کمیته ملی حزب جمهوریخواه و رئیس کنونی دفتر رئیس جمهوری در کاخ سفید دارد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اسکاراموچی، سرمایه دار اهل نیویورک، روابط تنش آلودی با شان اسپایسر و رینس پریبوس داشته است.

به نوشته این روزنامه به نقل از منابع آگاه، این دو با انتصاب اسکاراموچی به عنوان مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید مخالفت کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خانواده رابرت لوینسون با مقامات وزارت خارجه آمریکا دیدار کرد

خانواده رابرت لوینسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی که ده سال پیش در جزیره کیش در ایران مفقود شد

خانواده رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی، در ملاقات با مقامات وزارت خارجه آمریکا درباره تلاش‌هائی که برای یافتن او پس از گذشت بیش از یک دهه از ناپدیدی در ایران انجام گرفته، گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گرچه معلوم نیست در این ملاقات مشخصا چه مواردی مطرح شده است اما بسیاری از مقامات آمریکائی معتقدند لوینسون دیگر در ایران نیست. خبر ملاقات خانواده آقای لوینسون و مقامات وزارت خارجه آمریکا از سوی یک مقام آمریکایی بدست رسیده که از فاش کردن نامش خودداری کرده است.

رابرت لوینسون
رابرت لوینسون

وزارت خارجه آمریکا هنوز این ملاقات را تائید نکرده است اما می گوید تعهد و تلاش آمریکا برای یافتن رابرت لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا «خلل‌ناپذیر» است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، بیش از یک ماه پیش وعده داده بود تا با خانواده رابرت لوینسون پیرامون جستجوها برای پیدا کردن او دیدار و گفت‌وگو کند.

رابرت لوینسون ده سال پیش در جزیره کیش در ایران ناپدید شد. مقامات آمریکائی سالها وابستگی او به اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به اف‌بی‌آی را اذعان نمی کردند.

در یک گزارش سازمان ملل متحد در سال گذشته نتیجه گیری شده بود که مقام های ایرانی لوینسون را در اسفند ۱۳۸۵ در هتلش دستگیر کرده و از آن زمان تا کنون در اختیار داشته اند.

تهران این ادعا را رد می کند. اگر لوینسون زنده باشد شصت و نه ساله خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایالت هاوایی خود را برای حمله موشکی احتمالی کره شمالی آماده می کند

ساحل «کاپالوئا» در هاوایی

ایالت هاوایی خود را برای یک حمله موشکی احتمالی از سوی کره شمالی آماده می کند.

بنا به گزارش نشریه واشنگتن پست، ایالت هاوایی که یکی از مقاصد عمده جهانگردی در آمریکا محسوب می شود، طی برنامه ای ایالتی در حال آمادگی برای حمله موشکی احتمالی از سوی کره شمالی است.

برنامه ایالت هاوایی برای آمادگی در صورت بروز حمله، شامل تمریناتی نمی شود که در دوران جنگ سرد و در سراسر آمریکا اعمال می شد که طی آن دانش آموزان یاد می گرفتند زیر میز پنهان شده و یا فرار کنند.

تمرین هایی که در این برنامه به اجرا گذاشته می شوند متمرکز است بر تاکتیک های تخلیه بهینه مدارس و اماکن عمومی در شرایط اضطراری.

ورن میاگی، رئیس آژانس مدیریت بحران ایالت هاوایی روز پنجشنبه در بیانیه ای دراینباره گفت این برنامه قصد ایجاد نگرانی در مردم را ندارد بلکه به منظور آمادگی لازم برای مقابله با بحران در صورت حمله موشکی از سوی کره شمالی است و شامل تمرینات تخلیه و آشنایی با اعلامیه های اضطراری دولت در این شرایط می شود.

بخش دیگری از برنامه آمادگی برای حمله احتمالی استفاده از آژیرهای جدیدی است که تنها در موارد حمله بکار خواهند رفت.

برنامه های آژانس مدیریت بحران در هاوایی اغلب برای مقابله با توفان های سهمگین، سونامی، و بیماری های ویروسی ناشی از حشرات طراحی شده اند و این نخستین بار است که این آژانس بخشی از تلاش هایش را بر مقابله با یک حمله موشکی احتمالی از سوی کره شمالی متمرکز می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش سوریه و حزب الله لبنان دست به یک عملیات نظامی مشترک زدند

منطقه تحت حمله ارتش سوریه و حزب الله لبنان

حزب الله لبنان و ارتش سوریه روز جمعه طی یک عملیات نظامی مشترک در مرز لبنان و سوریه به شورشیان مستقر در این مناطق حمله کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، یک فرمانده ارتش حامی دولت اسد خبر از یک عملیات نظامی مشترک حزب الله لبنان و ارتش سوریه داد که روز جمعه و در منطقه مرزی میان لبنان و سوریه آغاز شده تا شورشیان را از آخرین منطقه تحت کنترلشان خارج کنند.

به گفته فرمانده مذکور، حمله نظامی روز جمعه، شورشیان وابسته به گروه تروریستی جبهه نصرت را که در حومه شهر کوهستانی «عرسال» در لبنان و همچنین مناطقی در حومه شهر «فلیتا» در سوریه مستقر هستند هدف قرار داده است.

شبکه المنار وابسته به حزب الله لبنان اعلام کرد مرحله مقدماتی این عملیات تا کنون موفقیت آمیز بوده و طی آن مناطق زیادی از کنترل این شورشیان خارج شده است.

منابع امنیتی لبنان می گویند پناهجویان ساکن مناطق تحت حمله، به سوی شهر عرسال گریخته اند و ارتش لبنان تحت نظارت سازمان ملل به انتقال آنها کمک کرده است.

حزب الله لبنان که یک گروه شیعه تحت حمایت ایران است پیشتر نیز در سرکوب شورشیان مستقر در مرز سوریه نقشی عمده ایفا کرده است و در جنگ داخلی سوریه نیز همچون ایران حامی دولت بشار اسد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست کنارگذاشتن پورمحمدی از کابینه؛ حمایت امام جمعه تهران؛ به عضو هیات مرگ «مدال» بدهید

مصطفی پورمحمدی در حال حاضر وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است.

در حالیکه نهادهای مدافع حقوق بشر از حسن روحانی خواسته اند که مصطفی پورمحمدی عضو «هیات مرگ» در کشتار ۱۳۶۷ را دوباره به عنوان وزیر دادگستری معرفی نکند، امام جمعه تهران از عوامل آن کشتار دفاع کرد و گفت باید از به آنها «مدال» داده شود.

۱۱ نهاد مدافع حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها که «دیدبان حقوق بشر» و «مرکز اسناد حقوق بشر ایران» جزو آنها هستند در نامه ای به حسن روحانی، از او خواسته اند مصطفی پورمحمدی را دوباره برای کابینه خود انتخاب نکند.

مصطفی پورمحمدی، ۵۷ ساله از مقام های قضایی ایران است که در سال ۱۳۶۷ نماینده وزارت اطلاعات در هیات موسوم به «مرگ» بود که درباره زندگی یا اعدام هزاران زندانی سیاسی تصمیم گیری کرد. برخی منابع حقوق بشری می گویند در آن کشتار چهارهزار نفر در بازه زمانی یک ماهه اعدام شدند.

تابستان سال گذشته احمد منتظری فایل صوتی مربوط به دیدار آیت الله منتظری با هیات قضایی اعدام های سال ۶۷ را منتشر کرد که در آن آیت الله منتظری آن اعدامها را بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی دانست و گفت که تاریخ از عاملان آن به عنوان «بزرگترین جنایات کاران» یاد می کند.

در آن جلسه اعضای هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) حضور داشتند.

نهادهای حقوق بشری امضا کننده این نامه به آقای روحانی گفته اند انتصاب دوباره مصطفی پورمحمدی برخلاف وعده‌هایی ست که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی به مردم داد.

پیش از این احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری نیز از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست که مصطفی پورمحمدی، به «احترام رأی مردم»، در کابینه جدید او حضور نداشته باشد.

به رغم این اعتراض ها، روز جمعه ۳۰ تیر، احمد خاتمی امام جمعه تهران در سخنانش با دفاع از کشتار ۶۷ گفت «برخورد با اینها و کندن کلک منافقین، از عملیات‌های صالح امام راحل بود و باید به همه آنها که فرمان امام را اجرا کردند، مدال داد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح مجلس برای ارایه مواد مخدر رقیق شده به معتادان؛ واکنش‌ها در فضای مجازی

این خبر در میان کاربران فضای مجازی بازتاب زیادی داشت. برخی به شوخی نوشتند «تریاک را خدا آزاد کرد».

یک عضو کمیسیون قضایی مجلس ایران می گوید طرحی به تصویب این کمیسیون رسیده که در صورت نهایی شدن، امکان قراردادن مواد مخدر رقیق شده در اختیار معتادان را فراهم می کند تا به تدریج موجب «ترک» آنها شود. طرحی که به گفته برخی حامیان آن، مشابه طرحی است که پیش از انقلاب اجرا می شد.

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایلنا گفت مقرر کردیم دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا این عزیزان بتوانند به‌ تدریج ترک کنند.

هنوز مشخص نیست این طرح چقدر به اجرا نزدیک است. در حالیکه خیلی از کشورهای جهان با معتادان مواد مخدر به عنوان بیمار برخورد می کنند، هنوز قوانین ایران برخورد مجرمانه و سختی با این افراد دارد.

طرح کمیسیون قضایی باید به تصویب مجلس برسد و اگر شورای نگهبان آن را رد نکند، توسط دولت اجرایی شود. مسیری که طولانی به نظر می رسد با اینحال سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس می گوید که مراجع تصمیم‌گیرنده با این امر موافقت کردند.

این قانونگذار ایرانی اسم نبرده اما به نظر می رسد تایید مراجع مذهبی و دولتی اخذ شده است.

ایران به خاطر برخورد شدید و اعدام قاچاقچیان مواد مخدر از سوی نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل تحت فشار است.

کمیسیون قضایی مجلس پیشتر طرح دیگری برای جایگزینی مجازات اعدام قاچاقچیان داشت اما شورای نگهبان با آن مخالفت کرد.

بازگشت به طرح قبل از انقلاب

از آقای نوروزی نقل شده که طرح فعلی کمیسیون قضایی مشابه طرحی است که پیش از انقلاب اجرا می شد.

پیش از انقلاب به افراد واجد شرایط و بیمار، سهمیه ای از طریق داروخانه ها توزیع می شد.

بعد از پیروزی انقلاب، رژیم جمهوری اسلامی با این رویه مخالفت کرد و آن را متوقف کرد. جمهوری اسلامی ایران پس از آن سیاست خصمانه ای علیه مصرف و مبادله کنندگان مواد مخدر گرفت و در حدود چهاردهه گذشته، صدها هزار نفر را زندانی و دهها هزار نفر را اعدام کرد.

مقایسه طرح جدید با طرح پیش از انقلاب با واکنش برخی کاربران در فضای مجازی روبرو شد.

این کاربر هم کارت دریافت سهمیه تریاک قبل از انقلاب را منتشر کرد.

بازتاب در فضای مجازی

سخنان سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با واکنش کاربران در فضای مجازی روبرو شد که به بخشی از آنها اشاره می کنیم. خیلی از کاربران با هشتگ #تریاک_دولتی درباره آن نوشتند.

برخی از کاربران به نحوه توزیع و مشکلات ناشی از آن اشاره کردند:

سعیده اسلامیه که روزنامه نگار حوزه اجتماعی است از این اقدام دفاع کرده است.

نقش دولت در توزیع مواد مخدر رقیق شده در صورت تصویب هم موضوع دیگری بود که برخی به آن اشاره کردند.

شوخی های توئیتری هم درباره بحث #تریاک_دولتی مطرح شد:

یک کاربر توئیتر هم به دولت پیشنهاد داده بعد از آزاد شدن تریاک، مشروبات الکلی را هم در ایران آزاد کند!

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض‎‌ها به «هماهنگی» حسن روحانی با رهبر برای انتخاب اعضای کابینه

نقل قول های نزدیکان حسن روحانی درباره «هماهنگی» او برای انتخاب اعضای کابینه، با واکنش هایی از سوی برخی چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس روبرو شده است. علی مطهری نایب رئیس مجلس این کار را موجب ایجاد «محدودیت» دانسته است.

اسحاق جهانگیری دو روز پیش گفته بود حسن روحانی در حال «مشورت با ارکان نظام» برای تشکیل کابینه دوازدهم است. پیشتر عبدالله ناصری از اصلاح طلبان نزدیک به دولت هم گفته بود روحانی برای انتخاب کابینه دیداری با رهبر خواهد داشت.

در سالهای گذشته عنوان شده بود که وزرای اطلاعات، کشور، امورخارجه، دفاع و فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی رهبر جمهوری اسلامی توسط رئیس جمهوری انتخاب می شوند. این دخالت رهبر در انتخاب وزرا هیچ جایی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ندارد اما آیت الله خامنه ای در دو دهه گذشته از این اعمال قدرت خود استفاده کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود و همچنین نهادهای حقوق بشری از اعمال نفوذ رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظر او بخصوص شورای نگهبان در مسیر انتخابات، بارها انتقاد کرده اند و انتخابات ایران را آزاد نمی دانند.

به نظر می رسد غیر از فرآیند انتخابات، روند گزینش وزرا نیز با دخالت رهبر روبرو شده است.

در دوره های گذشته برخی وزرا با هماهنگی رهبر منصوب می شدند اما حسن روحانی، اینبار به جای چند وزیر، قصد دارد همه گزینه ها را با رهبر هماهنگ کند. موضوعی که موجب اعتراض برخی نمایندگان مجلس نیز شده است.

از جمله محمود صادقی که در توئیتر خود به این موضوع اشاره کرده است.

روز جمعه، علی مطهری، نایب رئیس مجلس به وبسایت فراکسیون امید مجلس درباره اقدام روحانی گفت: روش ایشان که قبل از ارائه اسامی کابینه پیشنهادی به مجلس، اعلام می‌کنند که این اسامی خدمت مقام رهبری ارائه شده، کار درستی نیست و باعث می‌شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه ها محدود شود.

غیر از او، غلامرضا حیدری از اصلاح طلبان حاضر در مجلس هم ضمنی انتقاد کرده بود و گفت اگر نمایندگان مردم در مجلس بنا به وظیفه قانونی به برخی وزرا رای مخالف دهند، توجیه و بازتاب این عمل دربرابر تایید رهبری چه خواهد بود؟

در روزهای اخیر برخی فعالان سیاسی، خواستار حضور زنان در کابینه روحانی شده بودند اما نزدیکان دولت می گویند احتمالا وزیر زنی منصوب نمی شود.

در چهارسال در آستانه شکل گیری کابینه، اقلیت های مذهبی و گروه های حقوق بشری خواسته های خود را مطرح می کنند که عمدتا دولت به آنها بی توجه است. اهل سنت ایران بارها خواستار حضور وزیر سنی در کابینه شده اند اما دولت های قبلی به این خواسته تن نداده اند.

در جمهوری اسلامی تنها در دولت محمود احمدی نژاد وزیر بهداشت از زنان انتخاب شد که برخی می گویند عملکرد او از مردان تند رو هم بدتر بود و طرح هایی برای جدا سازی جنسیتی دست اندرکاران بهداشت و پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ائتلاف به رهبری آمریکا: مقاومت سخت داعش باعث کندی پیشروی در رقه شد

سرهنگ ارتش ایالات متحده، رایان دیلان، یکی از سخنگویان ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش - آرشیو

سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش می گوید مقاومت سخت پیکارجویان آن گروه افراطی در رقه موجب کند شدن پیشروی‌های اخیر برای آزادسازی کامل آن شهر شمالی سوریه شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سرهنگ ارتش ایالات متحده، رایان دیلان، برآورد می‌شود حدود دو هزار پیکارجوی داعش در رقه باقی مانده‌اند که همچنان از غیرنظامیان و کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

وی در گفت‌وگوی تلفنی با آسوشیتدپرس که پنجشنبه شب انجام اما جمعه منتشر شد، با بیان این که نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا با این وجود به پیشروی‌ ادامه می‌دهند، خاطر نشان کرد که «ما می‌دانیم این یک نبرد آسان نخواهد بود.»

ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه، به نام نیروهای دموکراتیک سوریه، از روز ششم ژوئن (۱۶ خرداد ماه) عملیات آزادسازی این شهر را با برخورداری از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا آغاز کرده‌اند.

از رقه، مانند شهر موصل در عراق، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده اسلامی داعش در سوریه یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال اعلام منع قانونی سفر گردشگران آمریکایی‌ به کره شمالی

اوتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی در سال ۱۳۹۴ در کره شمالی بازداشت و به حبس محکوم شد. وی اواخر خرداد پس از آزادی از زندان در گذشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از برخی مقام‌های دولتی ایالات متحده، که هویت آنها را فاش نکرده است، از احتمال منع قانونی سفر شهروندان آمریکایی به کره شمالی خبر داد.

به نوشته این خبرگزاری تصمیم به اعلام این ممنوعیت به دنبال بازداشت یک دانشجوی آمریکایی در کره شمالی و مرگ او پس از آزادی از زندان و بازگشت به آمریکا در ماه ژوئن اتخاذ شده است.

به گفته منابع آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا تصمیم گرفته «محدودیت جغرافیایی سفر» را در مورد کره شمالی اعمال کند؛ به این معنا که سفر به آن کشور با گذرنامه آمریکایی غیرقانونی خواهد بود.

این محدودیت قرار است ۳۰ روز پس از ثبت در سامانه فدرال اجرایی شود، اما تاریخ دقیق ثبت آن هنوز مشخص نیست. در نسخه روز جمعه نشریه دولت فدرال مطلبی در این زمینه منتشر نشده است.

اوتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی در سال ۱۳۹۴ در جریان یک سفر توریستی به کره شمالی، به دلیل «تلاش برای سرقت یک پوستر دولتی» بازداشت و سپس به ۱۵ سال حبس همراه با کار اجباری محکوم شد.

وی اواسط خرداد ماه از زندان آزاد شد و به خانه بازگشت، اما به دلیل وضعیت وخیم روحی و جسمی در بیمارستان شهر سینسیناتی در ایالت اوهایو تحت درمان قرار گرفت، که در نهایت درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش تدابیر امنیتی در بخش قدیم اورشلیم با ادامه اعتراضات مسلمانان

نصب دستگاههای فلزیاب در ورودی محوطه حرم شریف با واکنش مسلمانان روبرو شد.

به دنبال اعتراض مسلمانان به نصب دستگاه‌های فلزیاب در بخش ورودی محوطه حرم شریف و بروز درگیری، پلیس اسرائیل تدابیر امنیتی در بخش قدیم شهر اورشلیم را افزایش داد.

از روز یکشنبه که این دستگاه‌ها برای تامین امنیت زائران مسلمان و یهودی در این مکان که برای هر دو مقدس است، هر روز درگیری‌هایی بین معترضان فلسطینی و پلیس روی داده است.

این تصمیم به دنبال کشته شدن دو مامور پلیس اسرائیلی اتخاذ شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود اعتراض‌ها، کابینه امنیتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شب گذشته در نشستی تصمیم به نگه داشتن دستگاه‌های فلزیاب در مجموعه مسجد الاقصی گرفت.

اعتراضات روز جمعه نیز ادامه یافت و صدها زائر پیش از نماز جمعه در نقاط مختلف ورودی مجموعه گرد هم آمدند، اما از ورود خودداری کرده و تصمیم گرفتند نماز جمعه را در محوطه بیرونی برگزار گنند.

ماجرای تنش روزهای اخیر اسرائیل و فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی چیست

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان خبر داده و با انتشار تصاویری گفت، پلیس برای متفرق کردن معترضان در منطقه رأس العمود از نارنجک صوتی استفاده کرده است.

به نوشته این خبرگزاری، پلیس اسرائیل می‌گوید معترضان فلسطینی به سوی ماموران سنگ پرتاب می‌کردند.

واکنش آمریکا

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه در مورد نصب دستگاه‌های فلزیاب در حرم شریف ابراز نگرانی کرد و گفت این اقدام ممکن است به تنش‌های میان مسلمانان با اسرائیل بیافزاید.

شان اسپایسر همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت‌های اسرائیل و اردن در همکاری با یکدیگر بتوانند راهی برای تامین امنیت عمومی پیدا کنند.

اسرائیل کنترل شهر اورشلیم را در اختیار دارد، اما اداره اماکن اسلامی آن با دولت اردن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پسر ۱۰ ساله زمین خورد، فسیل یک میلیون ساله کشف شد

تصویر محلی که این پسر افتاد و فسیلی یک میلیون ساله در آن قرارداشت.

یک پسر ۱۰ ساله که پائیز گذشته به همراه خانواده خود در حال گشت و گذار در بیابان‌های لاس کروسس در نیو مکزیکو بود، بطور تصادفی یک فسیل به قدمت تاریخ را کشف کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جود اسپارکس در حال صحرانوردی بود که پایش به چیزی گیر کرد و زمین خورد؛ بعدا معلوم شد پای او به دندان جسد فسیل شده یک حیوان گیر کرده است.

خانواده این پسر آمریکایی بعدا ماجرا را با «پیتر هوید» استاد دانشگاه نیو مکزیکو در میان گذاشتند و او هم پس از مدتی، به همراه یک تیم تخصصی، برای تحقیق راهی منطقه شد.

پس از اخذ مجور از مالک زمین برای فعالیت، آقای هوید و تیم همراه او در بهار امسال یک هفته وقت صرف کردند تا جمجمه این فسیل باستانی را سالم از داخل زمین بیرون بیاورند.

آنها قدمت فسیل این جانور را، که نوعی فیل ماقبل تاریخ است، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار سال برآورد کرده و می‌گویند تنها جمجمه این حیوان، نزدیک به یک تن وزن دارد.

قرار است بقایای کشف شده اسکلت این حیوان پس از تکمیل تحقیقات علمی و بازسازی کامل آن، که احتمالا چند سال به طول خواهد انجامید، در آمریکا به نمایش عمومی در آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیته قضایی سنا صلاحیت «کریستوفر ری» را برای ریاست اف‌بی‌آی تایید کرد

کریستوفر ری گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای ریاست پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی

اعضای کمیته قضایی مجلس سنای ایالات متحده روز پنجشنبه به اتفاق آرا صلاحیت کریستوفر ری را برای ریاست پلیس فدرال آمریکا تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تمام ۲۰ عضو کمیته قضایی سنا صلاحیت معاون دادستان پیشین آمریکا در دولت جرج دبلیو بوش را برای تصدی این مقام تایید کردند.

به دنبال برکناری جیمز کومی از ریاست اف بی آی، پرزیدنت ترامپ کریستوفر ری را برای جانشینی او در مقام ریاست پلیس فدرال به مجلس سنا معرفی کرد.

پرونده کریستوفر ری برای رأی گیری نهایی به صحن سنا ارسال خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با وجود انتقادات از سوی ترامپ، وزیر دادگستری آمریکا به کارش ادامه خواهد داد

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا

جف سشنز، وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا، روز پنجشنبه گفت در صورتیکه مناسب باشد، به کار خود در مقام وزیر دادگستری ادامه خواهد داد.

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه در کنفرانس خبری وزارت دادگستری آمریکا حاضر شد و گفت «خدمت در سمت دادستان کل کشور برای من افتخار بوده است.»

آقای سشنز حین ابراز علاقه به این سمت و وزارت دادگستری گفت «قصد دارم تا زمانیکه مناسبت باشد در این سمت خدمت کنم.»

این در حالی است که پرزیدنت ترامپ آقای سشنز را به خاطر تصمیمش مبنی بر کناره گیری از تحقیقات فدرال درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا سرزنش کرده است.

پرزیدنت ترامپ طی مصاحبه ای که روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه با نشریه نیویورک تایمز داشت، گفت اگر می دانست جف سشنز تصمیم به کناره گیری از این تحقیقات را داشت هرگز او را برای این سمت انتخاب نمی کرد.

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا، پس از انتشار خبر ملاقاتش با سفیر روسیه در طول مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ، در اوایل اسفند ماه اعلام کرد از هرگونه تحقیقات مربوط به ارتباط ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه کنار خواهد رفت.

بسیاری از کارشناسان سیاسی گمانه‌زنی کرده اند که انتقادات پرزیدنت ترامپ از آقای سشنز تقاضای غیرمستقیم او برای استعفای وزیر دادگستری است. اما بیانات روز پنجشنبه وزیر دادگستری و تمایل او به ادامه کارش حاکی از آن است که آقای سشنز، دست کم در حال حاضر، قصد کناره گرفتن از این سمت را ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG