لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۸

سرخط خبرها

اعتراض گزارشگران بدون مرز به تشدید سانسور اینترنت در ایران

گزارشگران بدون مرز می گوید اغلب بازداشت شده های اخیر در تلگرام فعال بوده اند.

گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای تشدید سانسور بر روی اینترنت و سرکوب شهروند خبرنگاران در ایران را محکوم کرده است.

در اطلاعیه این نهاد بین المللی آمده: در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ عسل اسماعیل‌زاده، خبرنگار عکاس از سوی شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه بدون احضار و اتهام بازداشت شد. همسر وی سعید سیف مدیر سایت اطلاع رسانی دیدبان ایران در این روز به این شعبه دادستانی احضار شده بود. وی ساعتی پس از بازداشت همسرش با انتشار پیامی بر روی توئیتر نوشت: «در بازپرسی شعبه دو از من خواستند علیه دولت روحانی حرف‌های دروغ بنویسم وقتی انجام ندادم. همسرم عسل اسماعیل‌زاده را بازداشت کردن بدون احضاریه! »

گزارش‌گران بدون مرز(RSF) همزمان از محکومیت زندان به سه شهروند خبرنگار محمد مهاجر، علی‌رضا توکلی و محمد مهدی زمان‌زاده مطلع شده است. این سه نفر در شهریورماه ۱۳۹۵ برای اطلاع رسانی بر روی کانال تلگرام با اتهام‌هایی چون «توهین به رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» بازداشت و به تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و هر کدام به ۱۲ سال حبس قطعی محکوم شده‌اند.

از آغاز زمستان سال جاری بیش از ۹۴ نفر از وب‌نگاران بازداشت شده اند و کاربران تلگرام بیش از همه مورد هدف نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران می گوید ظرف ۳ سال گذشته دولت ایران ۷ میلیون آدرس اینترنتی و ۱۲۱ نرم افزار و فیلترشکن را به دلایل جرائم اخلاقی و فعالیتهای ضد دینی مسدود کرده است اما رضا معینی از گزارشگران بدون مرز که مسائل رسانه ای ایران را رصد می کند می گوید مسائل اخلاقی بهانه ای بیش نیست.

رضا معینی، گزارشگران بدون مرز
رضا معینی، گزارشگران بدون مرز

آقای معینی به صدای آمریکا گفت: واقعیت این است که این سانسور در جمهوری اسلامی در بیشتر موارد سایت های اطلاع رسانی با محتوی های سیاسی و مذهبی و سایت های مدافع حقوق بشر بویژه حقوق زنان را نشانه می گیرد و به این بهانه نوعی سرکوب راه اندازی می شود این که ۱۸ هزار نفر داوطلب را برای رصد کردن در فضای مجازی به کار می گیرند هدف از این کار سایت های غیر اخلاقی نیست چرا که متاسفانه در ایران امروز دسترسی به این سایت ها امکانپذیر است.

گزارشگران بدون مرز می گوید سانسور اینترنتی بیشتر شامل سایت‌های اطلاع‌رسانی و محتواهای سیاسی و مذهبی و مدافعان حقوق زنان را هدف قرار دارده است.

حدود سی میلیون نفر در ایران از اپلیکیشن تلگرام استفاده می کنند. این اپلیکیشن بیشترین تعداد کاربر در میان ایرانیان را دارد.

اما آیا تلگرام با حکومت ایران همکاری دارد؟ آقای معینی می گوید پاول دورف مدیر و سازنده کانال تلگرام همکاری با دولتها را منتفی دانسته بود.

رضا معینی گفت: ما آقای پاول دورف سازنده و مدیر شرکت تلگرام را مورد پرسش قرار داده ایم چون ایشان دو سال پیش در پاسخ به پرسش ما برای توافق با حکومت ایران اعلام کردند که با هیچ حکومتی و دولتی همکاری نمی کنیم و نخواهیم کرد.

با این حال محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران می گوید با مدیران تلگرام به این تفاهم رسیده که پنج مصداق مفاهیم جنسی، کودک‌آزاری، ترویج خشونت، تروریسم و محتوای ضد دین در این نرم‌افزار مسدود شود و به گفته وی تاکنون ۱۷۳ هزار از این مصادیق بسته‌شده است.

به گفته آقای معینی در شش ماه اخیر نزدیک به ۹۴ مورد بازداشت در مورد جرائم اینترنتی در ایران انجام شده که اغلب آنها در ارتباط با کانال تلگرام بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت هوایی قطر به دنبال خرید سهام شرکت آمریکایی «امریکن ایرلاینز»

شرکت هواپیمایی قطر خواستار خرید ۱۰ درصد از سهام یک شرکت هواپیمایی آمریکایی شده است.

بنا به گزارش رویترز، شرکت هواپیمایی «امریکن ایرلاینز» روز پنجشنبه خبر از این داد که شرکت هواپیمایی قطر نسبت به خرید ده درصد از سهام این شرکت ابراز علاقه کرده است که ارزشی دستکم ۸۰۸ میلیون دلاری خواهد داشت.

این در حالی است که فعالیت های شرکت هواپیمایی قطر به خاطر بحران سیاسی ماه گذشته که در آن چهار کشور عرب خلیج فارس رابطه دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند با اختلال روبرو شده است.

از سوی دیگر، برخی شرکت های هواپیمایی آمریکایی چون امریکن ایرلاینز و دلتا از دولت خواسته اند تا در میزان پروازهای آمریکایی که با شرکت های هوایی عرب صورت می گیرند کاهش صورت گیرد چراکه این رقبا میلیاردها دلار سوبسید ناعادلانه از دولت دریافت کرده اند.

شرکت امریکن ایرلاینز می گوید مخالفت آنها با شرکت های هواپیمایی عرب از جمله خطوط هوایی قطر و امارات، تحت تأثیر پیشنهاد اخیر شرکت هوایی قطر قرار نخواهد گرفت.

ارزش سهام شرکت هواپیمایی « امریکن ایرلاینز» پس از ابراز علاقه قطر برای خرید سهام آن شرکت بیش از پنج درصد افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طرح جدید جمهوریخواهان سنا برای جایگزینی بیمه همگانی اوباما: نگاهی به ویژگی‌های این طرح

سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا

رهبران جمهوریخواه سنای آمریکا روز پنجشنبه پیش نویس طرح جایگزین بیمه بهداشت همگانی دوران قبلی ریاست جمهوری آمریکا موسوم به «اوباماکر» را منتشر ساختند. این طرح قرار است هفته آینده به رای گذاشته شود.

طرح جدید از جمله شامل کاهش شدید بیمه دولتی برای اقشار کم درآمد و تغییرشکل عمده این برنامه از یک تعهد دائمی دولتی به یک سیستم پرداخت فدرال است که کمک فدرال را محدود می کند.

این طرح میلیون ها دلار از پول مالیاتی که پیشتر برای پوشش اوباماکر افزایش یافته بود را باطل و همچنین الزام خرید بیمه بهداشت و درمان را لغو می کند.

اعتبار مالیاتی تحت بیمه اوباماکر برای کمک به افراد در خرید بیمه خصوصی تغییر شکل میابد به این ترتیب که این برنامه محدود می شود و خرج کمتری بر دوش دولت می گذارد.

میچ مک کانل سناتور جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنا روز پنجشنبه گفت: «وقت عمل رسیده چرا که اوباماکر حمله مستقیم به طبقه متوسط و خانواده های آمریکایی است که سزاوار وضع بهتری هستند.»

چارلز شومر رهبر دمکراتیک سنا در مقابل به کاهش مالیات اشاره کرد و گفت این فقط به نفع ثروتمندان است و گفت: «طرح جدید برای کاهش منافع بیمه همگانی از نیازمندان است تا از نظر مالیاتی به نفع متمولین تمام شود.»

طرح جمهوریخواهان برای جایگزین کردن بیمه همگانی اوباما بودجه فدرال برای پوشش درمانی که حدود ۱۱ میلیون نفر در ۳۱ ایالت را پوشش می دهد، قطع می کند. این بودجه طی چهار سال از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ کاهش می یابد.

طرح جدید بخش عمده ساختار اعتبار مالیاتی اوباماکر را حفظ می کند و مثلا مانند طرح بهداشت اوباما، اعتبارات را بر اساس درآمد تطبیق می دهد تا افراد کم درآمد کمک بیشتری دریافت کنند.

دمکرات ها و بسیاری از قانونگذاران جمهوریخواه رهبران این حزب را به دلیل مسکوت نگاه داشتن جزئیات طرح پیشنهادی خود برای جایگزینی بیمه بهداشت اوباما تا روز پنجشنبه، مورد انتقاد قرار دادند. حالا با انتشار آن مردم و قانونگذاران تنها یک هفته فرصت مطالعه و بررسی آن را تا قبل از رای گیری دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک‌روز بعد از ایراد قانونی؛ پل رایان خواستار تسریع تصویب تحریم ایران و روسیه شد

یک روز بعد از ایراد قانون اساسی برخی اعضای مجلس نمایندگان، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از تصویب هر چه سریعتر تحریم های جدید علیه ایران و روسیه استقبال کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه اول تیر ماه گفت از تلاش ها برای تسریع تصویب تحریم های جدید علیه ایران و روسیه که پیشتر در مجلس سنا تصویب شده حمایت می کند.

تحریم های جدید علیه ایران و روسیه تقریبا با اتفاق نظر کامل در مجلس سنای آمریکا تصویب شده اند اما عبور آنها از مجلس نمایندگان و در نتیجه قانونی شدن آنها با موانعی در کنگره روبرو شده است.

پل رایان روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری گفت از تصویب سریعتر این تحریم ها پشتیبانی می کند و افزود اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، نیز بسیار مشتاق تصویب نهایی این تحریم ها در مجلس نمایندگان است.

مصوبه تحریم موسوم به «مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران» هفته گذشته در سنای آمریکا با ۹۸ رای مثبت و دو رای منفی تصویب شد. اما این هفته اعضای مجلس نمایندگان ایرادی به آن گرفتند و گفتند که طرح فوق قانون اساسی را نقض می کند.

مصوبه سنا قبل از تبدیل شدن به قانون باید ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد توسط رئیس جمهوری امضا شود. هرچند به نظر می رسد این مصوبه در مجلس نمایندگان تصویب شود اما یک ایراد قانونی مانع رای گیری درباره آن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک روز بعد از تکذیب؛ روسیه دوباره ادعای مرگ رهبر داعش را مطرح کرد

تصویری که از یک سخنرانی ابوبکر البغدادی منتشر شده است. این چندمین بار است که خبر مرگ او منتشر می شود.

تنها یک روز بعد از اینکه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد مدرکی برای تایید کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر داعش ندارد، وزیر خارجه روسیه بار دیگر اعلام کرد «با اطمینان بالا» می توان گفت که ابوبکر البغدادی کشته شده است.

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه ۱ تیر اعلام کرده که با اطمینان زیاد می‌توان اعلام کرد که «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش کشته شده است.

غیر از این خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از «اولگ سرومولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه این خبر را تایید کرد.

اما علی جوانمردی، خبرنگار صدای آمریکا با سرهنگ رایان دیلن سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمريكا گفتگو کرد که او گفت ایالات متحده نمی تواند هنوز خبر کشته شدن رهبر داعش را تایید کند.

ادعای مقام های وزارت خارجه روسیه در روز پنجشنبه در حالی مطرح شد که روز چهارشنبه این وزارتخانه اعلام کرده بود ادعای قبلی وزارت دفاع درباره کشته شدن البغدادی را نمی تواند تایید کند.

روز ۲۶ خرداد وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود البغدادی احتمالا در میان گروهی از رهبران داعش است که در بمباران شورای نظامی داعش در یک ماه پیش کشته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از دولت اوباما: چرا مانع دخالت روسیه در انتخابات نشدید

آقای ترامپ انتقادات خود را روز پنجشنبه در چند توئیت اعلام کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه در چند توئیت جدید، با انتقاد از عملکرد دولت قبل آمریکا، این پرسش را مطرح کرد که اگر دولت قبل در جریان حمله سایبری روسیه به انتخابات آمریکا بوده، چرا اقدامی برای جلوگیری آن نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱ تیر در توئیتر خود نوشت: اگر روسیه تا این حد با جدیت برای دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ تلاش کرد و این در دوران دولت اواباما بود، پس چرا این دولت آنها را متوقف نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی دیگر نوشت ️چرا کمیته ملی دموکرات سرورهای رایانه ای خود را به پلیس فدرال آمریکا تحویل نداد؟ اینها فریبکاری بزرگ دموکرات ها است.

واکنش آقای ترامپ، تنها یکروز بعد از شهادت جی جانسون، وزیر سابق امنیت داخلی در زمان دولت اوباما در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکاست. آقای جانسون در این جلسه گفته بود که در هدایت حملات سایبری به آمریکا توسط پوتین شکی ندارد.

وی همچنین گفته بود، حمله سایبری روسها، ۲۱ ایالت را هدف گرفته بود اما تاثیری بر نتیجه انتخابات نداشت.

انتقاد تازه آقای ترامپ از دولت اوباما در حالی است که دموکرات ها بعد از شکست در انتخابات، می گویند که کارزار ترامپ با روسیه ارتباطاتی داشته است.

در حال حاضر کمیته هایی در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا سرگرم تحقیق در اینباره هستند. پیش از این مایکل فلین مشاور امنیت ملی آقای ترامپ به خاطر مخفی نگه داشتن ارتباطاتش با روسها کناره گیری کرده و جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف بی آی، در مقابل کمیته اطلاعاتی سنا درباره ارتباط احتمالی کارزار ترامپ با روسیه شهادت داده است.

سایت خبری هیل با اشاره به توئیت های روز پنجشنبه آقای ترامپ نوشت، این اظهارات نشان می دهد که رئیس جمهوری آمریکا هنوز نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی در اکتبر گذشته درباره هک گروه های سیاسی و اشاعه اخبار جعلی را قبول ندارد.

ترامپ: نواری وجود ندارد

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توئیت دیگری، وجود هرگونه نوار مکالمات بین او و رئیس برکنار شده اف بی آی را رد کرد.

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت هیچ ایده ای ندارد که نواری ضبط شده باشد.

ماجرای نوارها بعد از آن جدی شد که پس از اخراج کومی، آقای ترامپ در توئیتی نوشت که کومی اگر با رسانه ها گفتگو می کند، مراقب اظهاراتش باشد، زیرا ممکن است مکالماتش با رئیس جمهوری ضبط شده باشد.

دموکرات ها پیشتر خواستار دسترسی به نوارهای احتمالی شده بودند. چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا، بار دیگر گفت که از هرگونه انتشار نوارها استقبال می کند.

به نوشته اسوشیتدپرس، براساس قانونی که بعد از رسوایی واترگیت، چهل سال پیش روی داد، همه نوارهای مکالمات رئیس جمهوری متعلق به مردم است و باید در اختیار عموم قرار بگیرد. همچنین از بین بردن آنها جرم قابل پیگرد است.

کمیته ای که در مجلس نمایندگان وظیفه بررسی اتهام ارتباط روسیه با انتخابات آمریکا تا روز جمعه به کاخ سفید وقت داده بود که اگر نواری از مکالمات رئیس جمهوری وجود دارد، تحویل بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: جنگل ها تا چه اندازه می توانند دی اکسید کربن جذب کنند

پروژه جدیدی در ایالت واشنگتن آمریکا مصمم است که جنگل های اطراف پارک ملی «مئونت رینیر» را محفوظ نگه دارد، تا درختان به رشد خود ادامه داده و دی اکسید کربن هوا را جذب کنند. در بریتانیا نیز پژوهشگران آزمایش می کنند که ببینند درختان جنگل تا چه حدی می توانند دی اکسید کربن تولید شده از سوخت فسیلی را جذب و ذخیره کنند.

پژوهشگران یک دانشگاه بریتانیایی دست به یک پژوهش ده ساله زده اند که در آن میزان دی اکسید کربنی که درختان جنگل می توانند جذب و به اکسیژن تبدیل کنند را اندازه می گیرند.

انگیزه پشت این پژوهش، تغییرات آب و هوایی و بالا رفتن آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای است.

در این پروژه تجربی با عنوان «تقویت هوای آزاد با دی اکسید کربن» که توسط تیم پژوهشی انستیتوی تحقیقات جنگلی دانشگاه بیرمینگهام انجام می شود، یک بخش محدود در پارک جنگلی «نوربری» در بخش استافوردشر بریتانیا که درختان کهنسال دارد را با مقدار دی اکسید کربنی که انتظار می رود در سال ۲۰۵۰ سطح زمین را فراگیرد، پر کردند.

هدف دانشمندان از این کار اندازه گیری قابلیت این جنگل در جذب دی اکسید کربن تولید شده از سوخت های فسیلی است و اینکه جنگل ها تا چه اندازه قابلیت جذب آلودگی کربن هوا را در دراز مدت دارند.

مایکل تائوس، یکی از مدیران تیم پژوهشی انستیتوی تحقیقات جنگلی دانشگاه بیرمینگهام می گوید: «جنگل ها با کمال خوشحالی از یک کم دی اکسید کربن بیشتر استقبال می کنند، چون غذای اصلی آنها است. ولی نمی دانیم چقدر بیشتر و تا چه حدی.»

رکورد دی اکسید کربن

این آزمایش شامل یک سری دکل است که در شش بخش ۳۰ متری در جنگل برپا شده اند و تا ۲۵ متر بلند هستند. دی اکسدی کربن متمرکز شده از طریق لوله کشی به بالای این دکل ها منتقل شده و به اطراف شاخ و برگهای درختان پمپ زده می شود.

سال گذشته سازمان جهانی هواشناسی ملل متحد اعلام کرد که دی اکسید کربن متوسط در اتمسفر برای اولین بار به ۴۰۰ واحد رسیده است.

پروفسور تائوس می گوید: «در این آزمون، جنگل با ۴۰ درصد دی اکسید کربن بیشتر از حد معمولش مواجه می شود، چون این اندازه ای است که در سال ۲۰۵۰ انتظار می رود، یعنی ۵۵۰ واحد در مقایسه با اندازه کنونی که ۴۰۰ است.

جنگل زدایی

با جنگل زدایی، قابلیت جذب دی اکسید کربن هوا نیز کم می شود. پژوهشگران امیدوارند که با اطلاعات بیشتر در نقش بشر در آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی، قانونگزاران تصمیم گیری درست بکنند.

پروفسور تائوس می افزاید: «این مطالعه به ما نشان می دهد که آیا جذب بیشتر دی اکسید کربن آیا به آینده ما کمک خواهد کرد یا نه.»

بقیه پارک جنگلی نوربری به روی عموم باز خواهد ماند و روی این پژوهش تأثیری نخواهد گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«لحن ملایم‌تر» نخستین گزارش گوترس درباره ایران به نسبت دبیر کل قبلی سازمان ملل

آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، در نخستین گزارش خود درباره ایران از لحن ملایم تری در مقایسه با دبیر کل پیشین این سازمان استفاده کرده است.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، اخیرا نخستین گزارش خود درباره تعهد ایران به مفاد توافق هسته ای را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داد.

آنچه گزارش آقای گوترس را با گزارش بان کی مون، دبیر کل پیشین این سازمان، متمایز کرده، لحن ملایم تر آقای گوترس بویژه در رابطه با تست موشک های بالیستیک از سوی ایران است که منجر به نگرانی های کشورهایی چون اسرائیل و آمریکا شده است.

در حالیکه بنا به مفاد توافق هسته ای، ایران از تست موشک های بالیستیک منع نشده است، اما شورای امنیت سازمان ملل که این توافق را به اجرا گذاشته از ایران خواسته بود تا از تست موشک های بالیستیک با قابلیت حمله کلاهک هسته ای برحذر بماند.

اما پس از نخستین تست موشک بالیستیک از سوی ایران در ماه مارس ۲۰۱۶، بان کی مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل، در گزارش سال گذشته خود درباره ایران نسبت به این تست ها ابراز نگرانی کرده و گفته بود چنین اقدامی با «روحیه سازنده» توافق هسته ای همخوانی ندارد. او از ایران خواست تا در راستای جلوگیری از بروز تنش در منطقه از انجام چنین تست هایی برحذر بماند.

اما آنتونیو گوترس، دبیر کل کنونی سازمان ملل، در گزارش اخیر خود که نسخه ای از آن در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته با اتخاذ لحنی ملایم تر از ایران خواسته از تست این موشک ها خودداری کند اما در سخنان او انعکاسی از نگرانی کلی تر آقای بن کی مون درباره این تست ها مشاهده نمی شود.

لحن نسبتا ملایم آقای گوترس در بخشی از این گزارش که به تست موشک های بالیستیک مربوط است می تواند چالشی بر سر راه آمریکا در تحریم و تنبیه ایران به خاطر این تست ها باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایرباس: دو شرکت هواپیمایی ایران ۷۳ هواپیمای جدید می‌خواهند

سلفی خدمه هواپیمایی ایران با یکی از هواپیماهای جدید که ایران خریداری کرده است.

دو شرکت هواپیمایی «زاگرس» و «ایران ایرتور» تفاهم نامه خرید ۷۳ هواپیمای جدید از شرکت هواپیما سازی ایرباس را امضا کردند.

رویترز روز پنجشنبه اول تیر به نقل از مقامات شرکت هواپیمایی ایرباس خبر داد این دو شرکت هواپیمایی ایرانی در حاشیه در نمایشگاه هواپیمایی پاریس این توافقنامه ها را امضا کردند.
شرکت هواپیمایی «ایران ایرتور» در یادداشت تفاهمی تمایل خود را برای خرید ۴۵ هواپیمای A320 ایرباس اعلام کرد.

ایرباس می گوید شرکت هواپیمایی زاگرس نیز برای خرید ۲۸ هواپیمای جدید یادداشت تفاهم امضا کرده است که شامل بیست هواپیمای A 320 و هشت هواپیمای A330 می شود.

تفاهمنامه خرید هواپیماهای جدید این دو شرکت هواپیمایی ایرانی، همزمان شده است با فشارها در کنگره آمریکا برای تحریم و ممانعت از خرید هواپیماهای شرکت بوئینگ توسط شرکت های ایرانی.

برخی نمایندگان کنگره می گویند شرکت های ایرانی از طریق پروازهای تجاری به سوریه، به رژیم بشار اسد سلاح و کمک می رسانند.

به طور مشخص از جان کورنین سناتور ارشد جمهوریخواه خرداد ماه خواهان اضافه کردن متممی به لایحه تحریمهای ایران شد که شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به خاطر آنچه «مسیر حمل ‌و نقل برای تروریستها و اسلحه آنها» نامید، در لیست تحریم قرار دهد.

ایرباس اعلام کرده تفاهم نامه با شرکت های ایرانی منوط به کسب تاییدیه از «دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی» یا اوفک (OFAC) است. اوفک از ارگان‌های تحت نظر وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا است که با توجه به قوانین تحریمی باید اجازه خرید هواپیما را صادر کند.

ایران بعد از توافق هسته ای در سال ۹۴، اجازه خرید هواپیماهای نو را دریافت کرده و تاکنون بیش از ده هواپیمای جدید از شرکت های بوئینگ و ایرباس به ایران تحویل شده اند.

دو شرکت ایرانی

ایران ایرتور یک شرکت هواپیمایی قدیمی ایرانی است که از سال ۱۳۵۱ راه اندازی شد و مرگز آن فرودگاه مشهد است. ایران ایرتور سال ۸۹ به شرکت زیر مجموعه وزارت دفاع فروخته شد اما بعد از اینکه بدهی های این شرکت پرداخت نشد، دوباره به بخش خصوصی عرضه شد.

ایران ایرتو در دهه هفتاد و هشتاد روی به استفاده از هواپیماهای روسی توپولوف آورد که در چند حادثه هوایی، صدها مسافر کشته شدند. سال ۷۱، هواپیمای توپولوف این شرکت به یک هواپیمای سوخو ارتش برخورد کرد که ۱۳۱ کشته برجای گذاشت. همچنین سال ۸۰ هواپیمای توپولوف این شرکت در مسیر تهران خرم آباد سقوط کرد که ۱۱۹ کشته برجای گذاشت.

شرکت هواپیمایی زاگرس هم در سال ۱۳۸۴ با هواپیماهای توپولوف کار خود را آغاز کرد.

این شرکت هواپیمایی از میانه دهه هشتاد پرواز مستقیم تهران به دمشق را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتباط مالی با تاجر ایرانی‌تبار موجب اخراج خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال شد

عکس از فیس بوک آقای جی سولومون. او در بیانیه ای به «خطا در کار گزارشگری» خود اذعان و از همکارانش عذرخواهی کرده است.

خبرنگار ارشد امور خارجی روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به اتهام ارتباط در معاملات تجاری یک میلیاردر ایرانی تبار از این روزنامه آمریکایی اخراج شد.

نیویورک تایمز ضمن اعلام این خبر می گوید که جی سولومون یکی از خبرنگاران کارکشته وال استریت ژورنال به شمار می رفت و اخراج او ضربه بزرگی به تحریریه این روزنامه است.

اخراج سولومون پس از آن صورت گرفت که شواهد حاکی از ارتباط او با «فرهاد عظیما» تاجر ثروتمندی که در صنعت هواپیمایی فعال است، افشا شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس کمی پس از اعلام خبر اخراج سولومون، در گزارشی از جزئیات ارتباطات سولومون با عظیما، درباره معامله ای نوشت که در برخی زمان ها در کار جاسوسی هوایی در ایران و همچنین فروش تجهیزات دفاعی به امارات متحده عربی بوده است.

سولومون در بیانیه ای که به خبرگزاری آسوشیتدپرس داده به «خطا در کار گزارشگری» خود اذعان و از همکارانش عذرخواهی کرده است.

او گفته است: «من هرگز با فرهاد عظیما وارد کار نشدم و قصدش را هم نداشتم. اما درک می کنم که ایمیل ها و مکالماتی که با آقای عظیما داشتم ممکن است این شبهه را ایجاد کند که در برخی فعالیت های مشکل آفرین و جدی دخیل بوده ام.»

به گفته نیویورک تایمز فرهاد عظیما پیشینه حرفه ای متفاوتی در صنایع هوایی و دفاعی دارد و از جمله در ماجرای فروش تسلیحات به ایران در دهه ۸۰ میلادی موسوم به ایران-کنترا دست داشت. نام او در رسوایی ایران-کنترا به عنوان صاحب هواپیمایی آمده که تجهیزات نظامی آمریکایی را نیروهای مسلح ایران منتقل کرد.

آسوشیتدپرس پس از بدست آوردن اسناد الکترونیک از آقای عظیما در اواخر سال گذشته میلادی، شروع به تحقیق درباره او کردند. این اسناد از رابطه میان سولومون و عظیما در یک معامله تجاری پرده برداشت. آسوشیتدپرس سپس یافته هایش را به وال استریت ژورنال خبر داد و درباره دخالت سولومون خواستار توضیح شد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته است که توضیحات سولومون قانع کننده نبوده و نتیجه گرفته که او تعهدات اخلاقی و حرفه ای خود به عنوان خبرنگار را زیرپاگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر پرزیدنت ترامپ به بریتانیا همچنان پا برجاست

ملکه الیزابت در سخنرانی آغاز پارلمان بریتانیا اشاره ای به سفر پرزیدنت ترامپ به آن کشور نکرده که عده ای آنرا لغو سفر ترامپ به آن کشور تعبیر کرده اند.

بنا به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ملکه الیزابت در یک سخنرانی سنتی که به مناسبت آغاز کار پارلمان کشور ایراد می شود از ذکر سفر پرزیدنت ترامپ به بریتانیا خودداری کرده است، اقدامی که برخی آنرا لغو سفر ترامپ به آن کشور تعبیر کرده اند.

این در حالی است که ملکه الیزابت طی همین سخنرانی که روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ماه ایراد شد، از سفر شاه فلیپ اسپانیا به آن کشور خبر داده است که قرار است ماه آینده به بریتانیا سفر کند.

طبق سنت بریتانیا، سفر رهبران خارجی به این کشور اغلب در سخنرانی ملکه الیزابت به مناسبت آغاز کار پارلمان اعلام می شود، اما در سخنرانی روز چهارشنبه هیچ اشاره ای به نام آقای ترامپ نشده است.

اما بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه به «اسکای نیوز» گفت سفر پرزینت ترامپ به بریتانیا لغو نشده است. به گفته آقای جانسون علت اینکه در سخنرانی ملکه الیزابت اشاره ای به این سفر نشده این است که تاریخ دقیق این سفر هنوز مشخص نیست. آقای جانسون افزود «بنا به رسم، تا زمانیکه تاریخ دقیقی برای سفر رئیس جمهوری تعیین نشده، این سفر در سخنرانی ملکه ذکر نخواهد شد.»

یک مقام ارشد کابینه ترامپ نیز روز چهارشنبه گفت علت عدم اشاره ملکه الیزابت به سفر ترامپ، تاریخ نامشخص این سفر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار انتحاری در جنوب افغانستان بیش از ۲۹ نفر را کشت

در یک انفجار انتحاری بزرگ در استان هلمند افغانستان دست کم ۲۹ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند.

شاهدان عینی می گویند انفجار انتحاری هنگامی روی داد که سربازان و کارمندان دولت درخارج از بانک کابل نو در لشکرگاه، مرکز ایالت هلند، برای دریافت حقوق خود تجمع کرده بودند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید اغلب کشته شدگان غیرنظامی بودند.

در این انفجار ۶۰ نفر نیز مجروح شدند. سخنگوی دولت منطقه ای هلمند به صدای آمریکا گفت مجروحین در وضعیت وخیمی به سر می برند.

این انفجار در آستانه برگزاری عید فطر در روز یکشنبه در افغانستان صورت گرفت و هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

هلمند بزرگترین استان افغانستان است و بیشتر مناطق آن یا توسط طالبان کنترل می شود و یا طالبان در آن نفوذ زیادی دارند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حمله فوق را عاجزانه خواند و مهاجمان را «دشمنان بشریت» توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رییس سازمان ملل متحد: آمریکا نباید نقش رهبری جهان را رها کند

آنتونیو گوترس، ۶۸ ساله؛ دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن اعلام سفر خود به واشنگتن هشدار داد که عقب نشینی آمریکا از جهان خطرات بزرگی را از جمله در تغییرات اقلیمی کره زمین، مناقشات بین المللی و بحران پناهجویی به دنبال خواهد داشت.

سومینی سنگوپتا در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: آنتونیو گوترس در یک کنفرانس خبری یک ساعته در نیویورک در پاسخ به پرسشی گفت «وقتی کسی فضایی را خالی می کند آن فضا توسط دیگران اشغال می شود» و اگر ایالات متحده در مسائل جهانی و روابط بین الملل در تعامل نباشد «این که دیگر بازیگران آن فضا را پر کنند اجتناب ناپذیر است».

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید می کند: «فکر نمی کنم این برای ایالات متحده خوب باشد و فکر نمی کنم این برای جهان خوب باشد».

گوترس که پیشتر نخست وزیر پرتغال بود، رهبری سازمان ملل متحد را روز اول ژانویه چند هفته پیش از ورود پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید در دست گرفت.

تاریخ دیدار دبیرکل سازمان ملل متحد با رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید هنوز تعیین نشده است، اما گوترس گفته است قصد دیدار با رهبران کنگره آمریکا را در این باره دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: کشورهای پولدار خاورمیانه باید حمایت از گروههای تروریستی را متوقف کنند

آقای ترامپ در شهر سیدار رپیدز در ایالت آیووا سخنرانی کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر چهارشنبه در جمع مردم ایالت آیوا در سخنانی حمایت برخی کشورهای خاورمیانه از گروه های تروریستی اشاره کرد و گفت ما نمی توانیم اجازه بدهیم که این کشورهای خیلی خیلی پولدار بودجه گروه های تروریستی را تامین کنند.

آقای ترامپ که در شهر سیدار رپیدز سخنرانی می کرد، به سفر خود به عربستان اشاره کرد و گفت مهمترین هدف من در سفرم به عربستان در خاورمیانه این بود که مطمئن شوم این کشورها دیگر به گروههای تروریستی کمک مالی نمی کنند.

آقای ترامپ بار دیگر در این سخنرانی توافق هسته ای با ایران را «بد» دانست و به حاضران درباره لغو توافق دولت قبل با کوبا گفت.

وی به قوانین مهاجرتی اشاره کرد و گفت وقت آن است که قوانین مهاجرتی جدیدی داشته باشیم.

آقای ترامپ درباره مهاجران گفت: «معتقدم که هم اکنون وقت آن رسیده که که قوانین و مقررات جدید مهاجرتی داشته و اجرا کنیم. مثلا کسانی که به آمریکا می آیند از نظر مالی بتوانند از عهده مخارج خود بر بیایند و مثلا اجازه بهره مندی از بیمه های رفاهی را به مدت پنج سال را نداشته باشند.»

اهمیت سفر عربستان

پرزیدنت ترامپ در جمع مردم ایالت میانه غربی آیوا موفقیت سفرش به عربستان سعودی همپیمان کلیدی واشنگتن در منطقه خلیج فارس را به بزرگی یک حماسه در مبارزه با تروریسم عنوان کرد و از نتایج به دست آمده در این زمینه ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره به این سفر گفت: «من به تازگی از عربستان سعودی برگشتم. سفری بزرگ در حد حماسه بود. زیرا که من به آنها گفتم که شما دیگر نمیتوانید به حمایت مالی از تروریسم ادامه دهید.»

آقای ترامپ افزود: «پادشاه عربستان سعودی که یک مرد بسیار ویژه ای است؛ از صمیم قلب گفت که این کار را خواهد کرد. و حالا با کشورهایی که به تروریستها حمایت مالی می رساندند، مبارزه می کند. این مبارزه نتایج بزرگی داشته و آن را خواهیم دید. سفرم تاثیر بزرگی داشت. ما نمیتوانیم به کشورهای بسیار ثروتمند اجازه دهیم که از گروههای اسلامگرای تروریسم حمایت مالی کنند. اجازه نخواهیم داد. نه اجازه نخواهیم داد.»

برخی از کشورهای عربی به رهبری ریاض روابط سیاسی و اقتصادی خود را با امیرنشین قطر تحت عنوان اینکه دوحه از حامیان مالی گروههای تروریستی مانند طالبان و حماس است، قطع کردند.

در همین راستا، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد کشورهای عربی که اخیرا با قطر دچار تنش شده اند، به زودی فهرستی از خواسته‌های «منطقی و قابل اجرا» ی خود را برای دوحه ارسال و به سمت حل و فصل مناقشه حرکت کنند.

اشاره به خروج از توافق اقلیمی پاریس

پرزیدنت ترامپ در ادامه سخنرانی خود در ایالتی که صنعت، حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی آنرا تشکیل می دهد، به دلایل خروج دولتش از عضویت در پیمان پاریس اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ادامه عضویت در توافق پاریس منجر به از دست رفتن میلیونها و تحمیل میلیاردها دلار هزینه بر آمریکا می شد. ادامه آن وضع اقتصادی ما را نامناسبتر می کرد.»

وی افزود: «می توانم برای اثبات این حرفها روزها به شما آمارهای مختلف ارائه کنم. ادامه عضویت فاجعه بود. می گفتند عضویت آن برای آمریکا الزام آور نیست. خیر اینطور نبود. اگر عضویت را با خیال اینکه مفاد توافق الزام آور نیست؛ آنوقت وقتی علیه ما شکایت می شد، می فهیمیدیم که خیر الزام آور است.»

تعهد برای ایجاد شغل

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگر سخنانش به وعده های انتخاباتی خود برای ایجاد اشتغال در آمریکا اشاره کرد.

آقای ترامپ گفت در سفرهایش و دیدار با رهبران دیگر کشورها، یکی از اولویت ها این است که آنها در آمریکا سرمایه گذاری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به سفر خاورمیانه گفت من از رهبران این کشورهای مسلمان خواستم که در کشور ما سرمایه گذاری کنند.

یکی از مسائل کلیدی تبلیغات انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، لغو قوانین و مقرراتی که به گفته او موجب از بین رفتن فرصتهای شغلی در کشور می شد، بود.

او وعده داده بود که با ورود به کاخ سفید، صرفا با در نظر گرفتن مشاغل و نیروی کار آمریکایی به ادامه تعهدات بازرگانی واشنگتن تن دهد.

امنیت مرزها و تولید انرژی

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگر سخنان خود به بحث ایجاد دیوار با مرز مکزیک نیز اشاره کرد.

آقای ترامپ برای اولین بار درباره ایجاد دیوار مرزی بین مکزیک و آمریکا به تولید انرژی نیز اشاره کرد و گفت دیواری خواهیم ساخت که چیزی منحصر به فرد خواهد بود. فکر جدیدی به ذهن مان رسیده است. ما آفتاب و گرمای زیادی داریم. قصد داریم دیواری بسازیم که با آفتاب آن بتوانیم انرژی تولید کنیم و هزینه های آن را تامین کنیم.

وی افزود: ما افسران مهاجراتی خوبی داریم که نمی خواهند اجازه بدهند مهاجران غیرقانونی و افراد مجرم پا به کشورمان بگذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داعش مسجد موصل «محل اعلام خلافت خودخوانده» را تخریب کرد

تصویری از مناره مسجد جامع نوری واقع در بخش قدیمی شهر موصل که از پنجره یکی از خانه های اطراف گرفته شده است - ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

همزمان با نزدیک شدن نیروهای عراقی به بازپس گیری کامل شهر موصل از داعش، ارتش عراق اواخر چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیکارجویان آن گروه افراطی مسجد قدیمی نوری و مناره‌های معروف آن را منفجر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابوبکر البغدادی رهبر داعش سه سال پیش و پس از اشغال بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه، خلافت خودخوانده خود را در این مسجد – که قدمت آن به بیش از هشت قرن پیش باز می‌گردد – اعلام کرد.

وبسایت اعماق، وابسته به داعش که اخبار و مواضع این گروه اسلامگرای افراطی را پوشش می‌دهد، پیشتر در روز چهارشنبه ادعا کرده بود مسجد جامع موصل بر اثر حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا تخریب شده است.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ جان دوریان سخنگوی این ائتلاف بین المللی که در عراق علیه گروه موسوم به «دولت اسلامی» می‌جنگند، این ادعای وبسایت خبری داعش را رد کرد و گفت «ما حمله‌ای در آن منطقه نداشته‌ایم.»

ساعاتی بعد، دفتر رسانه‌ای ارتش عراق تصویری را منتشر کرد که از فراز آسمان گرفته شده و در آن به نظر می‌رسد بخش‌هایی از مسجد تخریب و مناره آن بر روی خانه‌های کوچک اطراف واقع در بخش قدیمی موصل ریخته است.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه داعش است و نیروهای عراقی مورد حمایت آمریکا روز یکشنبه به سمت آن پیشروی کردند که می‌تواند آخرین مرحله از عملیات ۸ ماهه آزادسازی کامل دومین شهر بزرگ عراق باشد.

شهر موصل در تابستان سال ۱۳۹۳ و در نخستین روزهای تحرکات همزمیان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و از آن، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در عراق یاد می‌شود.

عملیات گسترده آزادسازی موصل ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. رود دجله شهر را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی اواخر دی ماه شرق آن را از کنترل داعش خارج کردند. عملیات آزادسازی مناطق غربی نیز از اوایل اسفند ماه آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیلرسون: همسایگان قطر «خواسته‌های منطقی» خود را ارائه کنند

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد کشورهای عربی که اخیرا با قطر دچار تنش شده اند، به زودی فهرستی از خواسته‌های «منطقی و قابل اجرا» ی خود را برای دوحه ارسال و به سمت حل و فصل مناقشه حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مطلب یک روز پس از آن که وزارت خارجه آمریکا انگیزه‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی را برای اعمال تحریم ها علیه قطر زیر سئوال برد، در بیانه کوتاهی به نام رکس تیلرسون منتشر شده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود با بیان این که «می‌دانیم سعودی‌ها، اماراتی‌ها، مصری‌ها و بحرینی‌ها قبلا فهرستی از خواسته‌ها را تهیه و تنظیم کرده‌اند،» می‌گوید «امیدواریم این فهرست خواسته‌ها منطقی و قابل اجرا باشد و به زودی به قطر ارائه شود.»

عربستان، امارات، مصر و بحرین اواسط خرداد، با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم، روابط خود را با آن امیرنشین حاشیه خلیج فارس قطع و محدودیت‌ هایی را علیه آن اعمال کردند؛ از جمله مسدود کردن مسیرهای هوایی و زمینی به روی قطر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحلیل یک مقام اطلاعاتی اسرائیل درباره حمله موشکی ایران به داعش

اسرائیل نخستین کشوری بود که نسبت به حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع داعش در سوریه ارزیابی اطلاعاتی ارانه داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل، ژنرال گادی آیزنکوت در گفتگو با خبرنگاران گفت: برخلاف ادعاهای سپاه پاسداران ایران، موشک های شلیک شده "چندان کارآمد نبوده است".

ایران اعلام کرد که شش فروند موشک میان برد به سوی مواضع داعش در دیرالزور سوریه پرتاب کرده که پاسخ تلافی جویانه ای نسبت به حمله تروریستی در ساختمان مجاور مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی بوده است.

سپاه پاسداران ساعاتی بعد اعلام داشت که موشک های «نقطه زن» دقیقا به هدف های اعلام شده اصابت کرده و ویرانی سنگینی به بار آورده اند.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیل که نخواست نامش برده شود، روز سه شنبه گفت که شمار موشک های شلیک شده هفت فروند بوده و احتمالا فقط یک فروند و شاید دو فروند آن به محل استقرار داعش اصابت کرده است. این مقام درباره میزان خطای احتمالی موشک های دیگر سخنی نگفت.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل بخش عمده ای از سخنان خود در گفتگو با خبرنگاران را به ایران و گروه های وابسته به آن اختصاص داد.

ژنرال آیزنکوت از جمله گفت: «حزب الله لبنان که توسط ایران برپا شده، مهمترین چالش امنیتی برای اسرائیل محسوب می شود.»

از دیدگاه رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران حساس ترین خطر امنیتی است، زیرا علاوه بر حزب الله، به حماس نیز که خواهان نابودی اسرائیل است پول و جنگ افزار می رساند.

به گفته ژنرال آیزنکوت، میزان کمک مالی ایران به حزب الله لبنان سالیانه بر۸۰۰ میلیون دلار بالغ می شود که آن سازمان را به قوی ترین گروه مسلح غیر ارتشی مبدل ساخته است.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل، از برجام جانبداری کرد و گفت: «این پیمان به اسرائیل امکان می دهد نفسی بکشد». ولی افزود: «این نفس بسیار کوتاه است و ممکن است ایران برنامه های هسته ای را از سر بگیرد»."

آیزنکوت افزود: «دنیا باید از این امر جلوگیری کند که جمهوری اسلامی ایران به "یک کره شمالی دوم" مبدل شود.

اشاره رئیس ستاد اسرائیل به این واقعیت بود که کره شمالی با ترفند نسبت به جامعه جهانی توانست به بمب هسته ای دست یابد و موشک های پرتاب آن را هم بسازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر امنیت داخلی سابق آمریکا: حمله سایبری به انتخابات با هدایت پوتین بود

جه جانسون وزیر سابق امنیت داخلی آمریکا می گوید به عقیده او ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هدایت حملات سایبری به انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ را بر عهده داشته است.

آقای جانسون که روز چهارشنبه در مقابل اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافته بود، تاکید کرد معتقد است به رغم حملات سایبری، تغییری در نتیجه انتخابات صورت نگرفت. به گفته او، ۲۱ ایالت تحت حمله سایبری بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که بین زمانی که اف بی آی برای اولین بار با کمیته ملی حزب دمکرات درباره هک سرورهای آن توسط روسیه تماس گرفت تا زمانی که وی در جریان قرار داد، تاخیر وجود داشته است.

جانسون که تحت ریاست جمهوری باراک اوباما در سمت وزارت امنیت داخلی بود، روز چهارشنبه درباره اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا شهادت می داد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره مداخله هکرها در سیستم ثبت نام انتخاباتی هشدار داده بود اما جانسون گفت این هشدارها توجه مورد نظر وی را دریافت نکرد.

آقای جانسون انتشار نوار ویدئویی مربوط به مکالمه توهین آمیز دونالد ترامپ نسبت به زنان مربوط به سال ۲۰۰۵ را مسئول این عدم جلب توجه و پرت کردن حواس مردم آمریکا به هشدارهای فوق اعلام کرد.

آقای جانسون در پاسخ به این که چرا دولت اوباما برای هشدار به مردم درباره هک سیستم ثبت نام اقدام بیشتری نکرد، گفت: «ما تمرکز زیادی بر این داشتیم که از جانب گیری در انتخابات پرهیز کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رایزنی پرزیدنت ترامپ و ولیعهد جدید عربستان درباره قطر و داعش

محمد بن سلمان اواخر اسفند ماه در سفر به واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، درباره موضوعات اقتصادی و امنیتی مورد علاقه دو کشور گفت‌‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و ولیعهد پرنفوذ سعودی «درباره اولویت قطع حمایت ها از تروریست ها و افراطگراها رایزنی کردند.»

بنابر اعلام کاخ سفید، نحوه حل و فصل تنش بین ریاض و متحدان آن با قطر، و همچنین صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، از دیگر موضوعات مهمی بود که دو طرف درباره آنها گفت وگو کردند.

این گفت وگوی تلفنی ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی محمد بن سلمان را با حفظ سمت وزارت دفاع، به عنوان ولیعهد پادشاهی سعودی معرفی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا به سمت تکمیل محاصره رقه پیش می‌رود

حرکت نیروهای دموکراتیک سوریه به سمت مواضع داعش در شهر رقه سوریه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا روز چهارشنبه و با هدف تکمیل حلقه محاصره پیکارجویان داعش در شهر رقه، خود را از اراضی جنوبی روخانه فرات به مواضع آن گروه افراطی رساندند.

نوری محمد سخنگوی یگان‌های مدافع خلق به خبرگزاری رویترز گفت، با حرکت نیروهای دموکراتیک سوریه در امتداد جنوبی فرات به سمت غرب، پیکارجویان داعش از حومه کسره الفرج بیرون رانده شدند.

یگان‌های مدافع خلق بخشی از ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه است؛ ائتلافی که شامل جنگجویان کرد و عرب بوده و از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برخوردار است.

نیروهای دموکراتیک سوریه از حدود دو هفته پیش عملیات خود را برای بازپس گیری شهر رقه در شمال کشور، که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در سوریه یاد می‌شود، آغاز کرده‌اند.

هر چند گروه داعش همچنان کنترل اراضی جنوبی رود فرات را در اختیار خود دارد، اما به دنبال بمباران پل‌های ارتباطی دو طرف رودخانه، ارتباط پیکارجویان آن گروه افراطی با شهر رقه قطع شده است.

رقه – مانند موصل که از آن هم به عنوان مرکز داعش در عراق یاد می‌شود – در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) و در روزهای آغازین تحرکات پیکارجویان داعش در آن دو کشور به اشغال در آمد.

پیکارجویان داعش در شهر موصل عراق هم تحت محاصره قرار گرفته و بخش‌های بزرگی از سرزمین های تحت اشغال خود را در هر دو کشور از دست داده و در حال فرار به سمت شرق سوریه هستند.

در حال حاضر، استان دیرالزور واقع در شرق سوریه آخرین سنگرگاه عمده داعش محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای عراقی مسجدی که محل اعلام خلافت داعش بود را محاصره کردند

نیروهای عراقی با حمایت آمریکا روز چهارشنبه پیشروی به سوی مسجدی در موصل را آغاز کردند که سه سال پیش داعش خلافت خودخوانده اش را در آن محل اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز نیروهای عراقی سنگرگاه های داعش را در شهر قدیمی موصل محاصره کردند. مسجد جامع النوری نیز در همین محدوده قرار دارد.

بیانیه ارتش عراق گفت نیروهای مبارزه با تروریسم در فاصله ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری مسجد بودند. یک فرمانده ارشد نیروهای ائتلاف بین المللی نیز این نظر را تایید کرده است.

ائتلاف بین المللی از عملیات موصل که در ۱۷ اکتبر آغاز شد، حمایت هوایی و زمینی می کند.

ابوبکر البغدادی رهبر داعش سه سال پیش در منبر مسجد جامع النوری خود را به عنوان خلیفه خودخوانده داعش در عراق و سوریه معرفی کرد.

از ژوئن ۲۰۱۴ تاکنون پرچم سیاه رنگ داعش بر مناره این مسجد به اهتزاز درآمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ ثابت پاسال در فهرست میراث ملی ثبت شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که بنای معروف به کاخ ثابت پاسال در تهران پس از سالها کشمکش بر سر تخریب آن، در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای که متن آنرا چهارشنبه ۳۱ خرداد در کانال تلگرام خود منتشر کرد، ثبت ملی این بنا را به اطلاع استاندار تهران رساند.

پیشتر نیز سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی استان تهران به خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود که مالک این خانه با مسئولان سازمان میراث فرهنگی برای ثبت تاریخی آن به توافق رسیده و قرار است این خانه حفظ و در کنار آن یک مرکز اقامتی ساخته شود.

بیش از سه سال پیش رسانه‌های داخلی ایران با انتشار تصاویری از خانه حبیب الله ثابت، معروف به ثابت پاسال، بازرگان سرشناس و بانفوذ پیش از انقلاب، از احتمال تخریب آن برای ساخت یک مجمع اقامتی خبر دادند. رسانه‌ها از این خانه با عنوان «بزرگترین خانه تهران» یا «ورسای تهران» یاد کردند.

این خانه ۱۱هزار متری در خیابان آفریقا (جردن) تهران با معماری خاص آن که از شاتو پتی تریانو در کاخ ورسای گرفته شده، ارزش تاریخی پیدا کرده است.

از سوی دیگر، ساخت این خانه توسط حبیب الله ثابت، بازرگانی که برای نخستین بار فرستنده رادیو و تلویزیون را به ایران آورد و در اوج دوران مدرن سازی ایران بنای چندین کارخانه و بانک را در ایران بنا نهاد، ابعاد تاریخی دیگری به این خانه داده است.

ثبت این خانه در فهرست فهرست میراث ملی می تواند از تخریب آن جلوگیری کرده یا دست کم تخریب و ساخت و ساز در آن را دشوار کند. ضمن اینکه توافق سازمان میراث فرهنگی با مالک خانه ثابت پاسال برای ایجاد مرکز اقامتی در بخشی از زمین این خانه به مالک امکان درآمدزایی از این بنا میدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ با نتانیاهو در اورشلیم

جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برای پیشبرد ماموریت بررسی امکان ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها وارد اورشلیم شد.

بنا به گزارش ها در این روز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با آقای کوشنر مشاور ویژه ترامپ، جیسون گرینبلات نماینده ویژه مذاکرات بین المللی و همچنین دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل ملاقات کرد.

به گزارش اورشلیم پست، در رام الله و اورشلیم امید اندکی به نتیجه دیدار دو روزه و مذاکرات اولیه کوشنر با نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی وجود دارد.

هیچیک از دو طرف اسرائیلی و فلسطینی اطمینان ندارند که آیا دونالد ترامپ خواهد توانست در مذاکرات به بن بست رسیده صلح خاورمیانه پیشرفتی ایجاد کند یا این که برعکس تصمیمات دولت جدید آمریکا انتظارات را بالا برده و سپس پروژه پیشبرد صلح را رها می کند.

تلاش های قبلی برای میانجیگری صلح خاورمیانه تحت نظارت دیپلمات های کارکشته آمریکایی و سالها تجربه در منطقه یکسره به شکست انجامیده است.

واشنگتن پست می گوید هرگز برای مذاکره صلح اسرائیل و فلسطینی ها در منطقه ناآرام خاورمیانه دیر نیست اما الان بویژه زمانی پرچالش برای فرستاده ۳۶ ساله و بی تجربه آقای ترامپ در این راه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادستانی بلژیک: مهاجم مترو بروکسل اصلیت مراکشی داشت

دادستانی بلژیک روز چهارشنبه اعلام کرد مردی که سه شنبه شب به ضرب گلوله ماموران در شهر بروکسل کشته شد، در اصل اهل مراکش بود. او با فریاد الله اکبر به سمت ماموران بلژیکی در ایستگاه مترو دویده بود.

حدود ساعت ۲۱ سه شنبه ۳۰ خرداد مردی که پلیس تنها با حروف اختصاری «او زی» از او یاد می کند، تلاش کرد مواد منفجره همراه خود را در ایستگاه مترو پایتخت منفجر کند، اما با شلیک گلوله یکی از سربازان بلژیکی کشته شد.

چارلز میشل نخست وزیر بلژیک می‌گوید، علیرغم این حادثه، مقام‌های امنیتی میزان خطر احتمالی را مانند سه ماه اخیر همچنان «درجه سه» ارزیابی می‌کنند؛ یعنی تهدید آنی در کار نیست، اما آماده باش باید همچنان حفظ شود.

آقای میشل گفت «حمله تروریستی شب گذشته در ایستگاه مرکزی مترو ناکام مانده است. یک نفر سعی کرد مواد منفجره اش را منفجر کند، اما یکی از سربازان ارتش که در محل بود، با شلیک به او از این کار جلوگیری کرد.»

اریک ون در سپت سخنگوی دادستانی بلژیک نیز گفت، اگر آن سرباز سریعا واکنش نشان نداده بود، به احتمال زیاد این حمله عواقب وخیمی در پی داشت.

او گفت «آشکار است که او می‌خواست خسارت زیادی به بار آورد. سعی کرد کیفی را که همراه داشت منفجر کند. اول انفجار کوچکی رخ داد و کیف آتش گرفت، اما انفجار دوم شدیدتر بود که می‌توانست صدمات بسیاری به بار آورد.»

سخنگوی دادستانی بلژیک در پاسخ به خبرنگاران گفت، که مردی ۳۶ ساله‌ای که به یکی از سربازان در ایستگاه مترو نزدیک شده بود، و با گلوله همین مامور کشته شد، نه کمربند انفجاری به همراه داشت، و نه چاقو یا اسلحه سرد!

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلافاصله بعد از این حمله و در حالی که جسد مرد مراکشی همچنان روی زمین بود، ماموران تمام ایستگاه مرکزی مترو را برای یافتن بمب یا مواد منفجره دیگر جستجو کردند، اما چیزی نیافتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایران تغییر ولیعهد عربستان را «کودتای آرام» نامید

محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید رسانه های ایران تغییرات در عربستان که منجر به اعلام ولیعهد محمد بن سلیمان، فرزند ملک سلمان شد را یک «کودتای آرام» نامیده اند.

به گزارش رویترز، تلویزیون ایران در گزارش های مربوط به خبر تغییر ولیعهد عربستان سعودی این تحلیل را ارایه داده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.

این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شدند. ملک عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۳۲ پس از غلبه بر رقبا، کشور عربستان سعودی را تاسیس کرد. بعد از مرگ او، فرزندان او به ترتیب سن پادشاه شدند و برادر کوچکتر ولیعهد پادشاه انتخاب می شد تا در صورت مرگ پادشاه به این مقام برسد. ملک سلمان خود ولیعهد ملک عبدالله بود که از ژانویه ۲۰۱۵ به پادشاهی رسید.

برای اولین بار است که پادشاه عربستان، به جای یکی از برادران ، فرزند خود را به عنوان ولیعهد انتخاب می کند.

نگرانی ایران؟

رویترز در گزارش خود نوشته، این تغییر می تواند موجب نگرانی ایران باشد چون محمد بن سلمان یک ماه پیش، گفت و گو با ایران را رد کرده و در جهت منزوی ساختن قطر کشور همسایه عربستان گام برداشته و همچنین جنگ در یمن که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده، پیش برده است.

ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت شیعه و سنی در یک دهه اخیر با هم رقابت شدیدی در منطقه خاورمیانه داشته اند و دو کشور از سه سال پیش روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده اند.

این دو کشور در درگیری های خاورمیانه موضع متفاوتی دارند. ایران حامی شیعیان حوثی در یمن، بحرین و همچنین حامی حماس و رژیم اسد در سوریه است. عربستان سعودی در حاکمان سنی یمن و بحرین حمایت می کند و در سوریه حامی مخالفان اسد است.

در ۱۸ خرداد که اعضای داعش به دو نقطه در تهران حمله تروریستی داشتند، مقام های ایران انگشت اشاره به سمت عربستان سعودی نشانه رفتند که البته عربستان این اتهام را رد کرد.

در سفر ماه گذشته پرزیدنت ترامپ به عربستان، ملک سلمان در سخنانی علیه ایران سخن گفت و خواستار حمایت آمریکا از کشورهای مخالف ایران شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مصوبه تحریم‌های جدید ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا به مانع خورد

مصوبه افزایش تهدیدهای ایران هفته پیش در سنا با اکثریت قاطع آرا تصویب شده بود.

طرح دوحزبی برای تمدید تحریم های مالی روسیه و ایران و سخت تر کردن کار تسهیل تحریم ها برای دونالد ترامپ، به یک مانع برخورده که تصویب سریع آن به قانون را دشوار ساخته و دموکرات ها را برآن داشته تا جمهوریخواهان مجلس نمایندگان را به حفاظت از ترامپ متهم سازند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست مصوبه تحریم موسوم به «مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران» هفته گذشته در سنای آمریکا با ۹۸ رای مثبت و دو رای منفی تصویب شد. اما این هفته اعضای مجلس نمایندگان ایرادی به آن گرفتند و گفتند که طرح فوق قانون اساسی را نقض می کند.

مصوبه سنا قبل از تبدیل شدن به قانون باید ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد توسط رئیس جمهوری امضا شود. هرچند به نظر می رسد این مصوبه در مجلس نمایندگان تصویب شود اما یک ایراد قانونی مانع رای گیری درباره آن شده است.

برخی اعضای مجلس نمایندگان می گویند هر قانونی که به تجارت و بازرگانی ربط دارد، باید براساس قانون اساسی ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد به سنا برود. در حالیکه تشدید قانون تحریم های ایران و روسیه ابتدا در سنا تصویب شده است.

جمهوریخواهان که هر دو مجلس را در اختیار دارند، می توانند تغییراتی در روند تسریع این قانون انجام دهند اما این مسئله احتمالا کار آسانی نیست چرا که برای تسریع هرگونه مصوبه سنا نیازمند رای مثبت اکثریت است و از سویی جمهوریخواهان آماده آوردن قانون بیمه بهداشت و درمان به صحن سنا می شوند.

طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» روز ۲۳ ماه مارس (سوم فروردین ماه) از سوی سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی، به این کمیته ارائه شد. در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران، این طرح موقت کنار گذاشته شد اما روز چهارم خرداد ماه، با ۱۸ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تصویب شد و برای تصویب نهایی به صحن اصلی سنا ارایه شد.

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی ایران تصویب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامزد جمهوریخواهان در گران‌ترین انتخابات کنگره در ایالت جورجیا برنده شد

کرن هندل کاندیدای جمهوریخواه (چپ) توانست بر جان اوسوف کاندیدای دموکرات و جوان انتخابات با اختلاف تنها ۴ درصد پیروز شود.

در حالیکه انتخاب یک کرسی کنگره آمریکا در ایالت جورجیا، توجه تحلیلگران سیاسی آمریکا را به خود جلب کرده بود، یک جمهوریخواه توانست در رقابتی نزدیک بر رقیب دموکرات خود پیروز شود.

کرن هندل جمهوریخواه ۵۶ ساله توانست بر رقیب جمهوریخواه خود جان اوسوف تنها با اختلاف ۱۳ هزار رای پیروز شود.

رای دهندگان در حومه شمالی آتلانتا در ایالت جورجیای آمریکا روز سه شنبه در حالی برای انتخاب یک عضو مجلس نمایندگان به پای صندوق رای رفتند که از سال ۱۹۷۹ تاکنون این کرسی مجلس نمایندگان جورجیا در اختیار حزب جمهوریخواه بود.

رقابت دو نماینده فوق در ششمین منطقه نمایندگی جورجیا به محلی برای نزاع سیاسی ملی و آزمایشی برای محبوبیت و قدرت جمهوریخواهان در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بدل شده بود.

۱۷ ماه دیگر در آمریکا انتخابات میان دوره ای برای انتخاب اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم کرسی های سنا برگزار می شود. برگزاری انتخابات در ایالت های مختلف آمریکا تا آن زمان می تواند نشانه ای از گرایش رای دهندگان برای انتخابات نوامبر ۲۰۱۸ باشد.

حوزه ششم دارای نماینده کنگره در جورجیا یک منطقه بانفوذ و جمعیتی تحصیلکرده است که پیشتر نیوت گینگریچ سخنگوی سابق مجلس نمایندگان، جانی آیزکسون سناتور فعلی جورجیا، و تام پرایس که در ماه فوریه استعفا داد را روانه دولت کرده است.

جان اوسوف رقیب خانم هندل که تنها ۳۰ سال دارد، توانسته بود با حمایت بالای دموکرات ها حدود ۲۳ میلیون دلار پول برای کارزار انتخاباتی خود جمع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین دور گفت‌وگوهای سطح بالای امنیتی آمریکا و چین در دولت ترامپ

رکس تیلرسون وزیر خارجه (راست) و جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده و چین روز چهارشنبه گفت‌وگوهای سطح بالای امنیتی خود را در محل وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن آغاز کردند و قرار است تمرکز عمده آن بر تحرکات موشکی و هسته‌ای کره شمالی باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور شرق آسیا، موضوع کره شمالی در صدر مذاکرات سطح بالای دیپلمات‌ها و مقام‌های دفاعی ارشد دو کشور قرار دارد.

سوزان تورنتون خاطر نشان کرد که واشنگتن و پکن، پس از دیدار ماه آوریل پرزیدنت ترامپ و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در فلوریدا، در تلاش هستند که تحرکی مثبت را در این زمینه شکل دهند.

این گفت‌وگوها یک روز پس توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد تلاش پکن برای استفاده از اهرم‌های اقتصادی خود برای مجاب کردن پیونگ یانگ برای تغییر رفتار آن کشور آغاز می‌شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، این مذاکرات جایگزین گفت‌وگوهای استراتژیک دو قدرت غرب و شرق می‌شود که هر سال در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برگزار می‌شد، اما دستاورد قابل توجهی نداشت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در این نشست میزبان یانگ جیه‌چی وزیر خارجه و ژنرال فَنگ فِنگ‌هویی رئیس ستاد مشترک «ارتش آزادیبخش خلق» چین خواهند بود.

به گفته تورنتون، مناقشه پکن و همسایگانش در دریای جنوبی چین، به ویژه جزایر مصنوعی ساخت چین که آمریکا نیز به آن انتقاد دارد، و تلاش برای شکست داعش، دیگر موضوعات مهم این مذاکرات هستند.

موضوع تجارت دوجانبه و برخی موارد اقتصادی مورد اختلاف بین ایالات متحده و چین، در نشست‌های بعدی مطرح خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماموریت دشوار فرستادگان بلندپایه آمریکایی به اسرائیل و حکومت فلسطینی

آقای کوشنر داماد و مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل سفر کرده است.

مقامات بلند پایۀ امریکا که به دستور پرزیدنت ترامپ به اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی فرستاده شده اند، بی تردید با رسالتی بسیار دشوار روبرو هستند. هدف از این سفر، آماده سازی زمینه از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیلی – فلسطینی است. ولی آنها با یک معضل دیگر نیز روبرو هستند و آن خواست قاطعانه اسرائیل برای قطع پرداخت مقرری ماهیانه به خانواده های فلسطینیانی است که در رویارویی با سربازان و نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شده اند.

اسرائیل از قدیم اعلام کرده بود که حکومت خودگردان فلسطینی، در همان حال که از آمادگی برای صلح سخن می گوید، به تشویق عملیات تروریستی ادامه می دهد و در صحنه بین المللی نیز به تعرض‌های دیپلماتیک علیه اسرائیل دست می زند.

اکنون جراد کوشنر داماد و مشاور ارشد رئیس جمهوری و جیسون گرینبلات از مشاوران نزدیک پرزیدنت ترامپ، که مامور پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی شده، باید بکوشند این اختلاف نظر بین طرفین را برطرف سازند تا بتوان زمینه را برای از سرگیری گفتگوهای صلح هموار کرد.

اسرائیل می گوید که تشکیلات خودگردان فلسطینی به خانواده هریک از چریک ها در صورت هلاک شدن، مقرری ماهیانه می پردازد و همچنین هر زندانی امنیتی فلسطینی که در حبس اسرائیل به سر می برد، حقوق ماهیانه می گیرد و به خانواده اش مستمری پرداخت می شود.

اسرائیل می گوید که حکومت خود گردان با این شیوه، فلسطینی ها را به تعرض علیه اسرائیل تشویق می کند. در یک مورد نوجوانی به افراد امنیتی اسرائیل با چاقو حمله برد به این امید که خود کشته شود و خانواده اش از فقر رهایی یابد.

اسرائیل همچنین حکومت خودگردان را متهم می سازد که در کتاب های درسی اش نامی از اسرائیل برده نشده و هیچگونه اشاره ای به حضور یهودیان در این سرزمین در طول تاریخ نشده است و فلسطینی ها عملا موجودیت اسرائیل را نادیده می گیرند.

اتهام دیگری که از جانب اسرائیل مطرح می شود آن است که حکومت خود گردان نام فلسطینی هایی را که در رویارویی مسلحانه علیه اسرائیل «شهید» شده اند، و آنانی که ده ها زن و کودک اسرائیلی را به قتل رسانده اند، روی میدان ها و مراکز دولتی فلسطینی می گذارد و به این روش، جوانان دیگر را تشویق می کند به حملات مسلحانه مشابه دست بزنند.

در جریان یک درگیری مسلحانه در هفته گذشته، یک دختر عضو پلیس اسرائیل که ۲۳ سال داشت در اثر ضربات چاقوی یک فلسطینی کشته شد. در این حمله سه فلسطینی مسلح به سلاح سرد و گرم شرکت داشتند که هر سه آن ها از پای درآمدند. حکومت خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به «جنایات جنگی» متهم ساخت و از دختری که به دست فلسطینی ها کشته شده بود نامی نبرد. این امر موجب خشم مردم اسرائیل و اعتراض شدید دولت اورشلیم گردید.

به گفته منابع نزدیک به هیات میانجیگری آمریکایی، در کنار ماموریت جارد کوشنر و جیسون گرین بلات برای از سرگیری گفتگوهای صلح، آن ها ناچار هستند این نزاع را رفع کنند، در غیراین صورت بعید به نظرمی رسد که بتوان به توافق های مهمتر دست یافت.

مقامات فلسطینی دولت اسرائیل را متهم می سازند که با مطرح کردن «موضوع های حاشیه ای» چون پرداخت حقوق و مستمری به انجام دهندگان عملیات چریکی علیه شهروندان اسرائیلی، می خواهد تلاش صلح را از مسیر خود منحرف سازد.

فلسطینی ها عملا انجام عملیاتی را که از جانب اسرائیل «تروریستی» نامیده می شود، مورد حمایت قرار می دهند و می گویند: در نبرد نامتقارنی که فلسطینی فاقد ارتش و جنگ افزارهای سنگین هستند، به کارگیری چاقو و یا اتومبیل برای کشتن اسرائیلیان یک «مبارزه مشروع» است.

ولی دولت پرزیدنت ترامپ نیز این استدلال را رد کرده و بر این باور است که هرگونه عملیات از این قبیل ترور محسوب می شود و باید متوقف گردد.

ایالات متحده تاکید می کند که در شرائط کنونی جهان که بسیاری از کشورها دچار آدم کشی های وحشتناک شده اند، و در حالی که عربستان عملیات چند کشور را علیه تروریسم پرستی امیرنشین قطر رهبری می کند، با ترور فلسطینی نیز نباید کنار آمد.

در عین حال طرفداران پرزیدنت اوباما و از جمله سفیر پیشین امریکا در اسرائیل یادآوری می کنند که در دولت پیشین، آمریکا هرگز از حکومت خودگردان فلسطینی خواسته نشده بود که پرداخت ماهیانه و مستمری و مقرری به زندانیان فلسطینی و خانواده های آنان متوقف شود.

آگاهان سیاسی می گویند که اسرائیل با اصرار در این زمینه، می کوشد از موج بین المللی در مورد لزوم مبارزه با تروریسم، بیشترین سود سیاسی را نصیب خویش سازد.

رهبران فلسطینی در روزهای اخیر بارها گفته اند که پرداخت مستمری هرگز متوقف نخواهد شد. جبرئیل رجوب یکی از بلندپایگان فلسطینی به خبرنگاران گفت: "ما آنهایی را که جان خویش را قربانی وطن خود کردند تنها نخواهیم گذاشت و خانواده های آن ها رها نخواهند شد"

فلسطینی ها می گویند که حاضرند پرداخت این مستمری را از حکومت خودگردان، به یک نهاد غیرانتفاعی که ظاهرا حکومت در آن دخالتی ندارند محول کنند. ولی اسرائیل این راه حل را به شدت رد می کند و بعید می نماید که ایالات متحده نیز آن را بپذیرد.

اسرائیل می گوید حکومت خودگردان ده ها میلیون دلار از پولی را که به عنوان کمک مالی از کشورهای دیگر می گیرد، صرف این کار می کند – و این در حالی که پول های اهدایی باید برای آبادانی فلسطینی هزینه شود.

در مورد تلاش پرزیدنت ترامپ در راه از سرگیری تلاش های صلح نیز رسالت تقریبا محالی در برابر آقایان کوشنر و گرین بلات قرار دارد. بسیار بعید می نمآید که در واقعیت سیاسی کنونی در منطقه، اسرائیل یا فلسطینی ها حاضر شوند از کوچکترین خواسته های پیشین خویش دست بردارند.

در رابطه با ماموریت جارد کوشنر، هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی بیم دارند که پرزدنت ترامپ بخواهد راه حلی را بر هر دو تحمیل کند.

پرزیدنت ترامپ کوتاه مدتی پس از آغاز ریاست جمهوری، اعلام داشت که هرگونه توافق مستقیم بین اسرائیل و فلسطینی، با استقبال او روبرو خواهد شد. ولی در همین حال، آمریکائیان به طرفین هشدار داده اند که شکیبایی پرزیدنت ترامپ محدود است و او حداکثر یک سال و یا ۱۸ ماه حاضر است برای رسیدن به صلح فرصت دهد.

ولی این هدفی است که همه روسای جمهوری پیشین ایالات متحده نیز در رسیدن به آن با مشکل روبرو شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به‌روز رسانی/ یک گزارش جدید: ایران از کره شمالی برای توسعه برنامه موشکی کمک می‌گیرد

علیرضا جعفرزاده نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا

بنا بر یک گزارش جدید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برنامه موشکی بالیستیک رژیم را تشدید کرده است و پایگاه‌های موشکی این نهاد نظامی از جمله تاسیسات زیرزمینی و تونل های ساخت، انبار و نگهداری موشک ها، بر اساس مدل ها و معیارهای برنامه موشکی کره شمالی ساخته شده‌اند.

دفتر شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در گزارش ۳۶ صفحه ای خود که روز سه شنبه منتشر شد، می گوید کره شمالی کارشناسانی به ایران فرستاده تا به کارشناسان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله در پادگان المهدی در جنوب غربی تهران آموزش بدهد.

به گزارش صدای آمریکا، روز سه شنبه، نشستی در دفتر شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا برگزار شد.

علیرضا جعفرزاده نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در یک نشست خبری گفت سپاه از زمانی که مذاکرات هسته ای آغاز شد و به طور مشخص وقتی توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک امضا شد، برنامه استقرار و توسعه موشکی را تشدید کرد.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

آقای جعفرزاده و همکارانش، با انتشار نقشه هایی، گفتند که ۴۲ موقعیت برای شلیک موشک های ایران به طور زیر زمینی یا زیر کوهی وجود دارد

وی ضمن اشاره به ارتباط برنامه موشکی ایران و برنامه هسته ای ایران گفت کره شمالی در سالهای اخیر نقش پر رنگی در توسعه برنامه موشکی ایران داشته است.

شورای ملی مقاومت ایران که شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق و به دنبال براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران است، می گوید یافته های جدید خود را از طریق تصاویر ماهواره ای به دست آورده است.

به گفته آقای جعفرزاده یکی از موشک ها از پادگان پنج پله در کرمانشاه شلیک شد. این قدیمی ترین سایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و در موقعیت کوهستانی قرار دارد.

روز یکشنبه ۲۸ خرداد، سپاه پاسداران اعلام کرد دست کم ۶ موشک به سمت شهر دیرالزور در سوریه شلیک کرده که به گفته مقام های سپاه مقر فرماندهان حمله تروریستی ۱۸ خرداد به تهران بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG