لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۰:۲۶

سرخط خبرها

نظرسنجی صدای آمریکا: بهبود وضعیت اقتصادی مهمترین خواسته مردم از روحانی

جشن پیروزی هواداران حسن روحانی در تهران

در حالیکه حامیان و منتقدان حسن روحانی مطالبات مختلفی از حسن روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری مطرح کرده‌اند، نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا نشان می دهد که بیشترین خواسته مردم از دولت آقای روحانی «بهبود وضعیت اقتصادی» است.

در نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا که پس از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری او انجام شده، ۶۳ درصد از مخاطبان بهبود وضعیت اقتصادی را اولین اولویت دولت دوم حسن روحانی دانستند.

دولت آقای روحانی در چهارسال گذشته تلاش کرد تورم را مهار کرده و رکود اقتصادی را از میان بردارد. با این حال نرخ بالای بیکاری و تداوم تعطیلی واحدهای صنعتی موجب انتقادات بسیاری به دولت او شد.

نکته قابل توجه در نتایج نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا این است که ۱۶ درصد شرکت کنندگان در پاسخ خود اعلام کرده‌اند که اصولا دولت در برابر خواسته رهبر جمهوری اسلامی اراده چندانی ندارد.

نهادهای تحت فرمان آیت الله خامنه‌ای از جمله سپاه پاسداران و بنیادهای انقلابی در بخش های مختلف اقتصادی فعال هستند و از پاسخگویی شفاف طفره می‌روند.​

۱۲ درصد از شرکت کنندگان نیز خواستار بهبود رابطه با دیگر کشورها، بهبود اقتصادی و بهبود آزادی سیاسی و حقوق بشر شدند. در این نظرسنجی، تنها چهاردرصد گفنه اند بهبود آزادی سیاسی و حقوق بشر، مهمترین اولیت روحانی باید باشد.

این یک نظرسنجی علمی نیست و تنها مخاطبان صدای آمریکا در آن شرکت کرده اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیمز هکت مدیر عامل شرکت خودروسازی فورد شد

شرکت خودروسازی آمریکایی فورد در واکنش به نگرانی سهامداران بخاطر افت قیمت سهام این شرکت، مدیر عامل جدیدی را برای خود انتخاب کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت خودروسازی فورد که طی چند سال اخیر شاهد افت مداوم قیمت سهام این شرکت بوده، روز دوشنبه اول خرداد ماه جیمز هکت را به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت معرفی کرد.

جیمز هکت ۶۲ ساله پیش از این مسؤلیت واحد توسعه خودروهای خودران این شرکت را به عهده داشت. او پیش از کار در شرکت فورد، مدیر عامل شرکت مبلمان سازی Steelcase بود.

آقای هکت جایگزین مارک فیلرز، مدیر عامل ۵۶ ساله این شرکت می شود که تنها سه سال در این سمت در شرکت فورد خدمت کرده است.

سهام شرکت خودروسازی فورد روز دوشنبه صبح و به دنبال خبر انتصاب جیمز هکت به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت به میزان ۱.۷ درصد افزایش یافت.

قیمت سهام فورد از سه سال پیش که مارک فیلدز مدیر عامل آن شد، تا روز جمعه گذشته به میزان ۳۷ درصد سقوط کرده است.

شرکت های خودروسازی دیگر در آمریکا که سه سال پیش در اوج بهبود اقتصادی بودند نیز شاهد افت قیمت سهام بوده اند. ژنرال موتورز که از رقبای فورد محسوب می شود، طی سه سال اخیر شاهد افتی ۱۳ درصدی در قیمت سهام بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش تنش در تونس؛ درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان یک کشته برجای گذاشت

ماموران امنیتی تونس روز دوشنبه به تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور پرتاب کردند. پیش از آن شرکت کنندگان در تظاهرات دو ایستگاه پلیس را به دنبال مرگ یک مرد جوان بر اثر برخورد خودروری پلیس، به آتش کشیدند.

ناآرامی در استان تطاوین تونس پس از آن بالا گرفت که معترضان سعی کردند با هدف قرار دادن تاسیسات نفت و گاز به دولت فشار آورند تا بر توسعه این منطقه حاشیه‌ای تمرکز و توجه کند.

رادیوی دولتی تطاوین گفت جوانان دو ایستگاه پلیس را آتش زده و پلیس از شهر خارج شد. تصاویر نیز حاکی از خودروهای سوخته و تاسیسات است.

وزارت دفاع تونس روز یکشنبه گفته بود که برای حفاظت از تاسیسات نفت و گاز جنوب این کشور به زور متوسل می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خودداری مایکل فلین از حضور در کمیته تحقیقاتی سنا

چند رسانه عمده آمریکا خبر از این دادند که ژنرال مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ، به احضاریه کمیته اطلاعاتی سنا جواب رد خواهد داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مذکور در خبرگزاری آسوشیتدپرس و رسانه های خبری وال استریت جورنال، و فاکس نیوز نوشت ژنرال فلین قرار است در واکنش به احضاریه کمیته اطلاعاتی سنا با توسل به متمم پنجم قانون اساسی از حق قانونی خود برای پاسخ ندادن به سؤالات کنگره استفاده کند.

بنا به گزارش رسانه های مذکور، آقای فلین که یکی از شاهدان کلیدی در تحقیقات سنا درباره احتمال نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا محسوب می شود، روز دوشنبه اول خرداد ماه هیأت تحقیقاتی سنا را از تصمیم خود مبنی بر خودداری از شهادت در مقابل آنها آگاه خواهد کرد.

کمیته تحقیقاتی سنا یکی از اصلی ترین کمیته های تحقیقاتی کنگره آمریکا است که در حال بررسی دخالت احتمالی روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال گذشته است.

این کمیته در آوریل گذشته نیز طی نامه ای از ژنرال فلین خواسته بود تا اسنادی را در اختیار آنها قرار دهد که آقای فلین از همکاری با آنها خودداری کرده است.

سازمان های اطلاعاتی سنا در ماه ژانویه گذشته اعلامیه ای منتشر کردند که مبنی بر اینکه مسکو تلاش کرده است تا انتخابات ریاست جمهوری نوامبر را به سمت پیروزی دونالد ترامپ سوق دهد.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی دولت ترامپ بود که کمی بیش از یک ماه از تحلیف پرزیدنت ترامپ، در اواخر بهمن گذشته از سمت خود استعفا داد.

کاخ سفید اعلام کرد پرزیدنت ترامپ از او خواسته به دلیل دادن اطلاعات غلط به مایک پنس، معاون ریاست جمهوری، استعفا بدهد. او به ارتباط با روسیه متهم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو روز بعد از پیروزی در انتخابات، واکنش روحانی به تیلرسون: آزمایش‌های موشکی متوقف نمی‌شود

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

در حالیکه وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرده بود دولت جدید ایران جلوی آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی را بگیرد، حسن روحانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی هر گاه لازم ببیند آزمایش موشکی انجام می‌دهد.

حسن روحانی روز دوشنبه اول خرداد در نخستین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره واکنش او به اظهارات رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم توقف آزمایش های موشکی ایران گفت: «ما هر زمان از نظر فنی نیاز به تست موشکی داشته باشیم، این کار را می کنیم.»

او گفت که اگر جمهوری اسلامی موشک نداشته باشد، عده ای دچار اشتباه محاسباتی شده و در منطقه آشوب ایجاد کنند.

آقای تیلرسون دو روز قبل در ریاض در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده بود که رئیس جمهوری ایران با آنچه شبکه تروریستی ایران خواند، مقابله کند.

آقای تیلرسون در واکنش به انتخاب دوباره حسن روحانی به ریاست جمهوری به خبرنگاران گفته بود: «امیدواریم که روحانی از دور دوم ریاست جمهوری خود برای برچیدن شبکه تروریسم ایران، حمایت مالی و لجستیک و انسانی از آن و توقف هرآنچه که به این نیروهای بی ثبات کننده در منطقه می‌دهد، استفاده کند.»

او همچنین ابراز امیدواری کرده بود که رئیس جمهوری ایران جلوی آزمایش‌های موشکی ایران را بگیرد و حقوق مردم ایران را احیا کند.

وزیر خارجه ایالات متحده گفته بود که اگر آقای روحانی در دور دوم ریاست جمهوری خود خواستار احیای رابطه ایران با بقیه جهان است «باید حق آزادی بیان و حقوق مدنی مردم ایران را برقرار سازد.»

این در حالیست که حسن روحانی برنامه موشکی ایران را «دفاعی» و در چارچوب قطعنامه‌ ۲۲۳۱ سازمان ملل دانست. او گفت که ایران برای ساخت سلاح از دیگر کشورها اجازه نمی‌گیرد.

برنامه موشکی ایران پس از توافق هسته‌ای نیز مورد اعتراض آمریکا و متحدان آن قرار گرفت. دولت ایالات متحده معتقد است که آزمایش‌های موشکی ایران با روح برجام مغایر است و باید متوقف شود.

حسن روحانی همچنین به نشست دونالد ترامپ با رهبران کشورهای مسلمان در عربستان سعودی و سخنان رئیس جمهوری آمریکا علیه رفتار جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و گفت که مسئله تروریسم با فروش سلاح به یک کشور حل نمی‌شود. او گفت که ایران در نبرد با تروریسم به دولتهای عراق و سوریه کمک کرده است.

این در حالیست که پرزیدنت ترامپ در سخنان روز یکشنبه خود در ریاض جمهوری اسلامی را شریک دولت بشار اسد در سرکوب مخالفان دولت سوریه دانسته بود. آقای ترامپ گفته بود که جمهوری اسلامی ایران سوخت آتش افروزی و بی‌ثبات‌سازی منطقه را فراهم می‌کند.

اشاره به سپاه و بسیج

رئیس جمهوری ایران در بخش نخست سخنان خود در نشست خبری خود از «فریبکاری و تخریب» در جریان مبارزات انتخاباتی انتقاد کرد و گفت که «دروغگویی در این انتخابات کاری از پیش نبرد.»

او با بیان اینکه مردم به نیروهای مسلح علاقه دارند اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی به نهادی فروملی و جناحی تبدیل شود، گفت: «مردم ایران به پایین آمدن مقام رهبری، سپاه، بسیج و نیروهای مسلح نه گفتند؛ چرا که این‌ها به کل ملت ایران تعلق دارند.»

اصلاح طلبان در جریان تبلیغات انتخاباتی بارها خواستار دخالت نکردن نهادهای نظامی در انتخابات شده بودند.

حسن روحانی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره رفع حصر نیز گفت که به حقوق تک تک شهروندان حساس است و برای احقاق حق شهروندی از طریق جلسات و مکاتبات اقدام می‌کند.

او همچنین درباره تغییرات کابینه خود گفت که در دولت یازدهم به دلیل وضعیت کشور، نیاز به استفاده از نیروهای باتجربه احساس می شد اما در دولت جدید از نیروهای جوان تر استفاده کرده و کابینه را جوان‌تر می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان خواستار توقف حمایت تهران از شبه‌نظامیان در عراق و سوریه شد

زیگمار گابریل پس از برجام به عنوان وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به تهران سفر کرد

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه گفت ایران اگر می‌خواهد مناسبات خوبی با غرب داشته باشد، باید از حمایت گروه‌های مسلح در سوریه و عراق که به بی‌ثباتی خاورمیانه کمک می‌کنند، دست بردارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای گابریل این سخنان را در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لو دریان ایراد کرد.

گابریل افزود:‌ «در بسیاری از درگیری‌های منطقه ایران نقش دشواری بازی می‌کند، بویژه در عراق و سوریه.»

زیگمار گابریل با اشاره به انتخاب دوباره حسن روحانی برای ریاست جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ «پیام بایر این باشد که ما آماده کار با دولت جدید هستیم اما انتظار داریم که ایران در منطقه مسئولانه رفتار کند، و به جای حمایت از ترور از سیاست‌های صلح حمایت کند.»

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد «وقتی این اتفاق بیفتد، آن زمان اعتماد برای این که ایران مکانی برای سرمایه‌گذاری است بازمی‌گردد.»

لو دریان نیز ایران را به اجرای کامل توافق اتمی با شش کشور قدرتمند جهان - برجام- که در سال ۲۰۱۵ امضا شد ترغیب کرد.

اظهارات وزیر خارجه آلمان در حالی است که در دو روز گذشته، مقام های آمریکایی نیز در واکنش به انتخاب آقای روحانی تاکید کرده اند ایران باید به مطالبات جامعه جهانی احترام بگذارد.

رکس تیلرسون روز یکشنبه از روحانی خواست که از تنش آفرینی در خاورمیانه دست بردارد.

رئیس جمهوری آمریکا هم در جمع رهبران کشورهای اسلامی گفت که برهم زدن ثبات در خاورمیانه راهی نمی گذارد جز اینکه کشورهای مسلمان، ایران را منزوی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سایه برکناری بر سر یک رئیس جمهوری دیگر برزیل؛ تمر:‌ استعفا نمی‌دهم

میشل تمرف سال گذشته جانشین دیلما روسف شده بود.

میشل تمر رئیس جمهوری برزیل روز دوشنبه در مواجهه با افزایش درخواست‌ها برای استعفا به دلیل فساد، گفت حتی اگر دیوان عالی رسما چنین تقاضایی بکند نیز حاضر به استعفا نیست. آقای تمر این سخنان را در مصاحبه با روزنامه فولا دِ سائوپائولو ایراد کرد.

هفته گذشته رسانه‌های برزیلی صدای ضبط شده‌ای را منتشر کردند که حاکی است آقای تمر مبلغی پول را به عنوان حق‌السکوت درباره یک قانونگزار زندانی دریافت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این خبر برای مردم برزیل که سه سال نظاره‌گر تحقیقات درباره فساد رهبر سابق کشورشان بودند، با این خبر متحیر شده‌اند.

دادگاه عالی برزیل تحقیق درباره افشای این سند آغاز کرده است.

قرار است دادگاه در روز چهارشنبه در این باره تصمیم بگیرد که آیا به درخواست تمر، تا وقتی که اصالت صدای ضبط شده تایید شود تحقیقات را به تاخیر بیاندازد یا خیر.

تمر که می گوید صدای ضبط شده تقلبی است در مصاحبه اخیر گفت:‌‌ «استعفا نمی‌دهم. اگر می‌خواهید اخراجم کنید اما اگر کناره‌‌گیری کنم به معنای پذیرش جرم است.

میشل تمر یک سال پیش و به دنبال برکناری دیلما روسف رئیس جمهوری سابق برزیل به این سمت رسید.

تمر می‌گوید اطمینان دارد که می‌تواند تا پایان سال ۲۰۱۸ دوره کار خود را به پایان برساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ایران به سخنان پرزیدنت ترامپ: کشورهای منطقه را به خرید اسلحه تشویق می کنید

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در عربستان، این سخنان را «خصمانه» و با هدف «ترویج ایران‌هراسی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه اول خرداد، در بیانیه ای با اشاره به سخنان دونالد ترامپ گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی مداخله جویانه، تکراری و ادعاهای بی پایه علیه کشورمان تلاش کرد بار دیگر با ترویج ایران‌هراسی و در تداوم سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران، کشورهای منطقه را به خرید هرچه بیشتر تسلیحات آمریکایی تشویق کند.»

واکنش او به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در روز یکشنبه است. پرزیدنت دونالد ترامپ در ریاض در جمع رهبران دهها کشور عربی از خاورمیانه و آفریقا گفته بود که ایران سوخت تنش و اختلاف در خاورمیانه را فراهم می کند و به گروه های تروریستی کمک می‌کند.

او وضعیت سوریه، لبنان و یمن را نمونه‌های از مداخلات و اقدامات و بی‌ثبات کننده ایران در کشورهای دیگر دانست و گفت که بشار اسد با پشتیبانی کامل ایران دست به سرکوب مردم سوریه زده است.

در واکنش به این سخنان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سیاست دولت ایالات متحده را «جنگ افروزی، مداخله گری، ایران‌هراسی و فروش سلاح خطرناک به حامیان اصلی تروریسم» دانست.

این در حالیست که آقای ترامپ گفته بود که کشورهای مختلف باید برای حل بحران سوریه تلاش کنند. رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود در ریاض، اقدامات جمهوری اسلامی را سوخت آتش افروزی و بی ثبات سازی منطقه دانسته و گفته بود که حکومت ایران به گروه‌های تروریستی کمک می‌کند.

او همچنین مردم ایران را دارای فرهنگی غنی عنوان کرده و گفته بود: «مقام‌های رژیم ایران باید بودجه حمایت از تروریست‌ها را برای مردم خودشان خرج کنند. آنها لیاقت بهترین ها را دارند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین روز دوشنبه در اسرائیل گفت که ایران باید فورا حمایت مالی و نظامی «تروریست ها و شبه نظامیان» را متوقف کند.

آمریکا و متحدان آن در منطقه، از جمله عربستان، قطر و امارات، حمایت‌های ایران از گروههای شیعه در کشورهای لبنان، یمن، عراق و برخی از کشورهای آفریقایی، موجب بی‌ثبات‌سازی و تنش می‌دانند.

ایران همچنین در سالهای اخیر با حمایت کامل از دولت بشار اسد، نقش مهمی در سرکوب مخالفان دولت سوریه ایفا کرد؛ امری که مورد انتقاد بسیاری از کشورهای منطقه و کشورهای غربی بوده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بمبگذاری در تایلند ۲۴ مجروح بر جا گذاشت

مقامات تایلند خبر از انفجار یک بمب در پایتخت این کشور دادند که منجر به مجروح شدن دست‌کم ۲۴ نفر شده است.

به گفته مقامات تایلند، این انفجار روز دوشنبه صبح اول خرداد ماه در یک بیمارستان ارتشی در بانکوک، پایتخت تایلند، و همزمان با سومین سالروز کودتای نظامی این کشور رخ داد.

شاهدان خیابانی می گویند قطعات بازمانده این بمب، از جمله باطری ها و سیم های نیمه سوخته در محل انفجار دیده می شدند.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسؤلیت این بمبگذاری را به عهده نگرفته است و مشخص نیست آیا این انفجار در اعتراض به سالروز کودتا صورت گرفته است یا خیر، کودتایی که در سال ۲۰۱۴ منجر به سرنگونی دولت منتخب دموکراتیک تایلند شد.

فرمانده ارتش تایلند گروه های مخالف شورای حکومتی تایلند را به این بمبگذاری متهم کرده است.

به نوشته رویترز، تمرکز دولت کنونی تایلند در تحقیقات درباره این بمبگذاری بیشتر یا بر روی گروه های سیاسی مخالف کودتای ۲۰۱۴ و یا بر روی مسلمانان جدایی طلب مستقر در نواحی جنوبی کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین‌الملل از ترکیه به دلیل سرکوب و اخراج کارمندان دولت انتقاد کرد

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ترکیه را به دلیل اخراج ده‌ها هزار کارمند پس از کودتای ژوئیه گذشته، مورد انتقاد قرار داد و گفت این اقدام «تاثیری فاجعه‌بار» بر زندگی و کسب درآمد افرادی که از کار بیکار شده‌اند می‌گذارد.

در این گزارش ۲۱ صفحه‌ای، عفو بین‌الملل گفت اخراج عمده کارمندان پس از کودتای نافرجام گذشته بر آموزگاران، دانشگاهیان، ماموران پلیس، و سربازان مهر تروریست زده و بازگشت آنان را به حرفه‌های خود غیرممکن ساخته است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این افراد مجبور شده‌اند برای ادامه زندگی خود به دوستان و خانواده و یا مشاغل غیرعادی روکنند.

به گزارش آسوشیتدپرس بیش از صدهزار نفر از کارمندان اخراج و طبق فرمان‌ رسمی صادر شده تحت اعلام وضعیت اضطراری در ارتباط با گروه‌های تروریستی از حرفه‌های دولتی و مدنی ممنوع شده‌اند. بیش از ۴۷ هزار نفر نیز به دلیل ارتباط با این گروه ها بازداشت شده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید این اقدام برای ریشه‌کن کردن شبکه حامیان فتح‌الله گولن روحانی ترک مخالف دولت که مقیم آمریکا است ضروری است.

اردوغان تشکیلات گولن را به ترتیب دادن کودتا متهم می کند و گولن این اتهام را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در اسرائیل: ایران باید ارسال پول و آموزش تروریست‌ها را «فورا» متوقف کند

پرزیدنت ترامپ و «رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل

رئیس جمهوری ایالات متحده در بدو ورود به اسرائیل با همتای اسرائیلی خود دیدار کرد. روسای جمهوری آمریکا و اسرائیل در اولین اظهارنظرها، به ایران اشاره کردند. دونالد ترامپ در این دیدار بار دیگر تاکید کرد ایران حامی تروریست است و رئیس جمهوری اسرائیل نیز خواستار خروج فوری ایران از سوریه شد.

به گزارش رویترز، پرزیدنت ترامپ که پس از ترک عربستان سعودی، روز دوشنبه ۱ خرداد وارد اسرائیل شد، گفت که ایران باید فورا حمایت مالی و نظامی «تروریست ها و شبه نظامیان» را متوقف کند و گفت آمریکا اجازه نمی دهد ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: مهمتر از همه این است که ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، با یک صدای واحد اعلام می کنند که هرگز، ایران نباید اجازه یابد که سلاح هسته ای تولید کند. این کشور باید تامین بودجه، آموزش و تجهیزات تروریست ها و شبه نظامیان را متوقف کند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

آقای ترامپ این سخنان را در کنار «رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل بیان کرد. در این نشست خبری کوتاه، آقای ریولین هم در سخنانی از آمادگی اسرائیل برای مقابله با تروریسم گفت و درباره سوریه تاکید کرد ایران باید از سوریه فورا خارج شود.

اشاره او حضور نیروهای نظامی سپاه پاسداران و همچنین نیروهای مورد حمایت ایران است که برای حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه حضور دارند.

سفر با موضوع صلح خاورمیانه

سفر آقای ترامپ به اسرائیل بعد از حضور او در عربستان سعودی است. انتظار می رود علاوه بر مسائل دوجانبه و مبارزه با تروریسم و افراطگرایی، از سرگیری مذاکرات صلح خاور میانه در اولویت دستور کار پرزیدنت ترامپ در دیدار با مقام‌های اسرائیلی باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جدای دستاوردهایی که این سفر دو روزه می تواند داشته باشد از یک نظر جنبه تاریخی دارد، و آن این که نخستین پرواز مستقیم بین ریاض و تل آویو انجام شد.

عربستان سعودی اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و دو کشور روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند و هیچ پرواز مستقیمی هم رسما بین دو کشور انجام نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر اسرائیل در سخنانی در مراسم استقبال از پرزیدنت ترامپ گفت امیدوارم نخستین سفر شما به منطقه به تحولی تاریخی در مسیر آشتی و صلح منجر شود.

دونالد ترامپ هم با بیان این که با سفر به عربستان امید تازه‌ای در راه صلح در خاور میانه پیدا کرده است، گفت «فرصتی کم نظیر» برای آوردن ثبات و امنیت و آرامش به منطقه در اختیار داریم.

بنا بر اعلام کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا از تل آویو به اورشلیم می رود و با رووین ریولین همتای اسرائیلی خود دیدار و پس از آن در مراسمی در موزه اسرائیل سخنرانی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ سپس در عصر دوشنبه با بنیامین نتایاهو نخست وزیر اسرائیل گفت‌وگو می کند و سپس دو طرف به همراه همسران خود در ضیافت رسمی شام حضور خواهند یافت.

روابط آمریکا و همپیمان کلیدی خود در خاور میانه، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف نظر بر سر برخی مسائل عمده بین المللی، مانند برنامه هسته‌ای ایران، رو به سردی گذاشت.

به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه گذشته، امید نخست وزیر اسرائیل برای احیای روابط گرم دو کشور و بازگشت به وضعیت پیشین افزایش یافت.

در همین حال، امیدها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها و رسیدن به یک توافق بلندمدت هم با روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ افزایش یافته است.

دونالد ترامپ همچنین قرار است با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی در بیت لحم در کرانه باختری دیدار ‌کند و بنابر اعلام کاخ سفید، از او بخواهد «گام‌هایی سازنده» در مسیر صلح بر دارد.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که در ماه مارس در کاخ سفید با او داشت، گفت رسیدن به صلح در خاور میانه شاید آنقدر که برخی فکر می‌کنند دشوار نباشد.

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا، برای انجام یک سفر هشت روزه به خاور میانه و اروپا، عصر جمعه ایالات متحده را به مقصد ریاض پایتخت عربستان سعودی ترک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان شرایط اضطراری ترکیه را تمدید کرد؛ ۲۰۰ مظنون شرکت در کودتا محاکمه می شوند

همزمان با تمدید شرایط اضطراری در ترکیه از سوی رئیس جمهور اردوغان، این کشور روز دوشنبه ۲۰۰ مظنون از جمله مقامات ارشد نظامی متهم به دست داشتن در توطئه کودتای سال گذشته را در دادگاه محاکمه می کند. به گزارش خبرگزاری رویترز دادستان های این دادگاه خواستار حبس ابد برای متهمان شده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رسما روز یکشنبه، وضعیت اضطراری کشور را که در پی کودتای نافرجام سال گذشته وضع کرده بود، تمدید کرد. وی گفت زمان انتهای این وضعیت، وقتی است که به گفته او کشور به «صلح و رفاه دست یابد».

روز دوشنبه همچنین، ترکیه از محاکمه برخی مظنونان کودتای سال گذشته خبر داد.

دستیار نظامی رجب طیب اردوغان، رئیس سابق نیروی هوایی ترکیه، و ده‌ها ژنرال و سرهنگ و تیمسار از جمله متهمان این پرونده هستند. ده‌ها تظاهرکننده در مقابل دادگاه تجمع کرده و خواستار حکم اعدام برای آنان شدند.

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی در ترکیه گفت حدود ۱۵۰۰ نیروی امنیتی برای برقراری تهمیدات امنیتی به دادگاه واقع در سینجان در حومه آنکارا اعزام شدند.

در کودتای نافرجام نیمه ژوئیه ۲۰۱۶ بیش از ۲۴۰ نفر توسط سربازان و نیروهای شرکت کننده در کودتای ترکیه کشته شدند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه فتح الله گولن روحانی اپوزیسیون مقیم آمریکا را به طراحی کودتا متهم می کند. گولن این اتهام را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی: آزمایش اخیر موشک سوخت جامد موفقیت‌آمیز بود

کره شمالی ضمن تایید انجام آزمایش موشکی روز یکشنبه و موفقیت آمیز خواندن آن، اعلام کرد موشک از نوع بالیستیک با سوخت جامد بوده است؛ موشکی که شناسایی آن برای دیگران پیش از پرتاب دشوار است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری رسمی کره شمالی روز دوشنبه تایید کرد که موشک پرتاب شده از نوع بالیستیک میان-تا-بلند برد «پوک‌گوک‌سانگ ۲»، که در ماه فوریه هم آزمایش شد، بوده است.

پوک‌گوک‌سانگ (پولاریس) ۲ از روی زمین پرتاب می‌شود و نسخه‌ای تغییر یافته از موشک‌های قابل پرتاب از زیر دریا‌ست. موشک سوخت جامد می‌تواند سریع‌تر و پنهانی‌تر از موشک‌ سوخت مایع پرتاب شود.

مقام‌های ایالات متحده و کره جنوبی روز یکشنبه از یک آزمایش جدید موشک بالیستیک میان برد توسط پیونگ یانگ خبر دادند که از نقطه‌ای در جنوب کشور پرتاب و حدود ۵۰۰ کیلومتر را به سمت شرق طی کرد.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه نیز اندکی بعد اعلام کردند که موشک پرتاب شده را در تمام طول مسیر و تا پیش از سقوط در آب‌های اقیانوس آرام رهگیری کرده است.

آزمایش موشکی روز گذشته حدود یک هفته پس از آن صورت گرفت که کره شمالی یک موشک با برد متوسط را با موفقیت آزمایش کرده بود؛ موشکی که پیونگ یانگ گفته قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای اخیر پیونگ یانگ واکنش تند جامعه بین المللی، به ویژه آمریکا، را به دنبال داشته که خواستار اعمال تحریم های سنگین تر علیه این دیکتاتوری منزوی در شرق آسیا شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا از عربستان به اسرائیل رفت؛ صلح خاور میانه در صدر گفت‌وگوها

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا ساعاتی پس از ترک فرودگاه ملک خالد ریاض در عربستان سعودی، وارد فرودگاه بن گوریون در تل آویو اسرائیل شدند - ۱ خرداد ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دوم از نخستین سفر خارجی خود در این مقام، روز دوشنبه پایتخت عربستان سعودی را به مقصد اسرائیل ترک خواهد کرد.

انتظار می رود علاوه بر مسائل دوجانبه و مبارزه با افراطگرایی، ازسرگیری مذاکرات صلح خاور میانه در اولویت دستور کار پرزیدنت ترامپ در دیدار با مقام‌های اسرائیلی باشد.

به گفته کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در اورشلیم با رووین ریولین همتای اسرائیلی خود دیدار و سپس در مراسمی در موزه اسرائیل شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه نیز با بنیامین نتایاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد و سپس دو طرف به همراه همسران خود در ضیافت رسمی شام حضور خواهند یافت.

روابط آمریکا و همپیمان کلیدی خود در خاور میانه، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف نظر بر سر برخی مسائل عمده بین المللی، مانند برنامه هسته‌ای ایران، رو به سردی گذاشت.

به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه گذشته، امید نخست وزیر اسرائیل برای احیای روابط گرم دو کشور و بازگشت به وضعیت پیشین افزایش یافت.

در همین حال، امیدها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح اسرائیل و فلسطینی ها و رسیدن به یک توافق بلندمدت هم با روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ افزایش یافته است.

دونالد ترامپ همچنین قرار است با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی در بیت لحم دیدار ‌کند و بنابر اعلام کاخ سفید از او بخواهد «گام‌هایی سازنده» در مسیر صلح بر دارد.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که اوایل ماه مه در کاخ سفید با او داشت، گفت رسیدن به صلح در خاور میانه شاید آنقدر که برخی‌ها فکر می‌کنند دشوار نباشد.

وی گفت، برای صلح باید دو طرف تمایل داشته باشند، «ما معتقدیم اسرائیل تمایل دارد. معتقدیم شما تمایل دارید؛ و حال که هر دو حاضرید، می رویم به سمت رسیدن به توافق.»

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا، برای انجام یک سفر هشت روزه به خاور میانه و اروپا، عصر جمعه ایالات متحده را به مقصد ریاض پایتخت عربستان سعودی ترک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موافقت اکثریت اعضای اوپک و کشورهای غیرعضو برای تمدید موقت کاهش تولید

عربستان سعودی اعلام کرد بیشتر کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای صادرکننده غیر عضو آن با تمدید توافق تثبیت سقف تولید نفت موافق هستند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در کنفرانسی خبری در ریاض اشاره کرد به اینکه تمدید توافق کاهش تولیدات نفتی تا ۹ ماه دیگر، یعنی تا ماه مارس سال آینده، و جذب «یک یا دو» کشور تولیدکننده نفت به اوپک می تواند انباشت نفتی را تا پایان ربع نخست سال ۲۰۱۸ به متوسط پنج ساله آن کاهش دهد، معیاری که از دید اوپک در تقویت قیمت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است.

آقای الفالح همچنین گفت «کسانی که تا کنون با صحبت کرده ام» از ملحق شدن به پروژه اوپک در مسیر کاهش تولیدات نفتی حمایت کرده است. او افزود در این مسیر از پیشنهاداتی که مطرح شوند استقبال خواهد کرد.

اعضای اوپک، روسیه، و دیگر کشورهای صادرکننده نفت که عضو آن سازمان نیستند سال گذشته توافق کردند به منظور تقویت قیمت‌ها، سطح تولید خود را از اول ژانویه ۲۰۱۷ به مدت شش ماه مجموعا به میزان ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

هر چند اجرای توافق مذکور تا حدی به تقویت قیمت‌ها کمک کرد، اما بالا ماندن میزان ذخایر نفت در سراسر جهان و همچنین افزایش تولید برخی کشورهایی که در توافق شرکت نکردند، مانند ایالات متحده آمریکا، منجر به افت مجدد بهای نفت در بازار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در حمله طالبان به زابل افغانستان دستکم ۲۰ نفر کشته شدند

عکس آرشیو

نیروهای طالبان در افغانستان طی دو حمله در یک ولایت جنوبی افغانستان، به مرکز این استان موشک پرتاب کرده و با هجوم به پاسگاه های پلیس دستکم ۲۰ نفر را کشتند.

نیویورک تایمز به نقل از بسم الله افغانمل، فرماندار ولایت زابل افغانستان، گفت حدود هزار تن از پیکارجویان طالبان یکشنبه صبح، ۳۱ اردیبهشت ماه، به پاسگاه های پلیس در محله شاه‌جوی هجوم بردند که در نتیجه آن دستکم ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در حمله ای دیگر که در شهر قلات، مرکز استان زابل، و تقریبا همزمان با حمله شاه‌جوی رخ داد، پیکارجویان طالبان با چندین موشک شهر را بمباران کردند که تعدادی از موشک ها با یک مرکز پلیس و بخشی از خانه فرماندار برخورد کردند. فرماندار زابل می گوید حمله دوم در «قلات» تلافی به دنبال نداشته است.

محمد، مدیر مدرسه ای در شاه‌جوی می گوید پیکارجویان طالبان طی دو شب گذشته حملات متعددی به پاسگاه های پلیس در محله های اطراف انجام داده اند. او در ادامه گفت به خاطر تشدید تبادل آتش میان پیکارجویان طالبان و نیروهای افغان نمی توانند از خانه خارج شوند.

به گفته فرماندار ولایتی زابل، بیش از نیمی از یازده محله ولایت زابل از سوی طالبان تهدید شده اند و نیروهای افغان نیز برای خنثی‌سازی این تهدیدها در تقلی هستند.

مقامات افغان می گویند حملات پیکارجویان طالبان از ماه گذشته و با آغاز فصل جدیدی از مبارزات آنها شدت گرفته است.

به گفته این مقامات، در حال حاظر محله «خاک افغان» در ولایت زابل افغانستان کاملا تحت کنترل طالبان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رجب طیب اردوغان به عنوان رهبر حزب عدالت و توسعه انتخاب شد

حزب حاکم ترکیه دوباره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشور، را به عنوان رهبر این حزب انتخاب کردند.

بنا به گزارش واشنگتن پست، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه برای باری دیگر به عنوان رهبر حزب حاکم ترکیه موسوم به حزب عدالت و توسعه انتخاب شد. وی پیشتر عضو و رهبر این حزب بود اما براساس قانون اساسی قبلی ترکیه، برای ریاست جمهوری از آن استعفا داد. دو ماه پیش او قانون اساسی را تغییر داد و اکنون می تواند همزمان با ریاست جمهوری، رهبر حزب خود نیز باشد.

رجب طیب اردوغان که یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه بشمار می رود، طی یک جلسه این حزب که در آن آقای اردوغان تنها نامزد برای ریاست حزب بود، با ۱۴۱۴ رأی موافق به عنوان رهبر حزب انتخاب شد.

آقای اردوغان پس از انتصاب به ریاست حزب عدالت و توسعه، ده ها هزار نفر در آنکارا، پایتخت ترکیه، را خطاب قرار داد و گفت پس از ۹۹۸ روز جدایی از حزبش دوباره با آن متحد شده است.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به کلیات برنامه اش برای آینده این حزب و انتخابات آتی آن که در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد گفت حزب عدالت و توسعه «تنها متعلق به کسانی که به آن رأی می دهند نیست بلکه حزبی است برای تمام ۸۰ میلیون شهروندان ما.»

پیروزی طرح پیشنهادی رجب طیب اردوغان در همه‌پرسی ماه گذشته که بنا به آن اختیارات رئیس جمهوری توسعه می یابد، به آقای اردوغان اجازه داده است تا بتواند با عضویت در یک حزب سیاسی کشور، سمت ریاست جمهوری و ریاست حزب را بطور همزمان به عهده بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رکورد عضویت زنان در شورای شهر تهران شکسته شد؛ دو برابر دوره های قبل

فاطمه دانشور و معصومه آباد، دو عضو دوره چهارم شورای شهر تهران

با انتشار فهرست منتخبان شورای شهر تهران، مشخص شد که تعداد اعضای زن پنجمین دوره شورای شهر تهران دو برابر هر یک از دوره‌های قبل خواهد بود.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی فرمانداری تهران، شهربانو امانی، بهاره آروین، زهرا صدراعظم نوری، ناهید خداکرمی، زهرا نژادبهرام و الهام فخاری به شورای شهر پنجم راه یافته‌اند، این درحالیست که در هر یک از دوره های قبل تنها سه زن به عضویت شورای شهر درآمده بودند.

در دوره اخیر که اعضای شورای شهر به ۳۰ نفر افزایش یافت، تنها یک دهم اعضای شورا را زنان تشکیل می دادند که این موضوع در جلسات شورا بسیار ملموس بود.

در ایران، اصلاح طلبان بر خلاف اصولگرایان بر حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی تاکید دارند و تعداد بیشتری از نامزدان زن را در فهرست انتخاباتی خود می‌گنجانند. به همین ترتیب هم حضور شش زن در میان برندگان انتخابات شورای شهر ناشی از راهیابی تمام نامزدان فهرست اصلاح طلبان به شورای شهر است.

محمد باقر قالیباف، شهردار منتخب شورای شهر تهران در دوره‌های اخیر، از سوی منتقدان خود متهم به استفاده نکردن از مدیران زن در شهرداری و جداسازی کارکنان زن در برخی از ادارات این مجموعه شده بود.

انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای مجلس روز ۲۹ اردیبهشت برگزار شد.

هر چند نهادهای بین المللی تاکید دارند بخاطر نقش شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، این انتخابات آزاد نیست اما در انتخابات شوراها بررسی صلاحیت نامزدها بر عهده هیات نظارت بر انتخابات شوراهاست که زیر نظر مجلس فعالیت دارد.

با اینکه این دوره انتخابات شوراها برخی چهره های منتقد حکومت تایید صلاحیت شدند اما با فشار دادگستری و شورای نگهبان همین هیات نیز چهره هایی مثل عبدالله مومنی، که بعد از اعتراضات سال ۸۸ چند سال زندانی شدند را در نهایت برای انتخابات شوراها رد صلاحیت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اصلاح طلبان، شورای شهر تهران را به دست گرفتند

یکی از جلسات دوره چهارم شورای شهر تهران

بر اساس اعلام عیسی فرهادی، فرماندار تهران، همه ۲۱ نامزد فهرست اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر تهران، به شورا راه یافته اند.

فرماندار تهران روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت، اسامی منتخبان شورای شهر تهران را به این ترتیب اعلام کرد: «محسن هاشمی رفسنجانی، مرتضی الویری، احمد مسجد جامعی، شهربانو امانی انگنه، بهاره آروین، محمدجواد حق شناس، ابراهیم امینی، حسن خلیل‌آبادی، افشین حبیب زاده کلی، آرش حسینی میلانی، زهرا صدراعظم نوری، علی اعطا، محمد سالاری، حسن رسولی، مجید فراهانی، ناهید خداکرمی، زهرا نژادبهرام، محمود میرلوحی جوآبادی، الهام فخاری، محمد علیخانی، بشیر نظری.»

بنا بر اعلام فرماندار تهران، مهدی چمران، علیرضا دبیر، مرتضی طلایی، حبیب کاشانی، جلال ملکی، محسن پیرهادی، الهه راستگو و پرویز سروری در رتبه های بعدی هستند که به عنوان اعضای اصلی شورا راه نیافته و عضو علی البدل هستند.

راهیابی فهرست اصلاح طلبان(لیست امید) به شورای شهر در حالیست که اکثریت این شورا در سالهای اخیر در اختیار اصولگرایان بود و این گروه نیز از سال ۱۳۸۴ همواره محمد باقر قالیباف را به عنوان شهردار برگزیدند.

همزمان با اعلام اسامی راه یافتگان به شورای شهر، غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی به خبرگزاری ایلنا گفت که اصلاح طلبان به طور قطع شهردار جدیدی برای تهران بر می گزینند.

گفته می شود محسن هاشمی رفسنجانی و محسن مهرعلیزاده از گزینه های اصلاح طلبان برای شهرداری تهران هستند.

در این میان، مهدی چمران، رئیس شورای شهر و از اصولگرایانی که موفق به راهیابی به شورا به عنوان عضو اصلی نشده است، خواستار رسیدگی رئیس مجلس شورای اسلامی به اعتراض‌های مربوط به شمارش آرای شورای شهر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تازه‌ترین واکنش‌های انتخاباتی | محافظه‌کاران ناراضی: رئیسی شکایت کرد، قالیباف پیام فرستاد

یک روز پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات در ایران، ابراهیم رئیسی، رقیب حسن روحانی در نامه ای به دبیر شورای نگهبان خواستار رسیدگی به برخی تخلفات انتخاباتی شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای رئیسی که با حدود هشت میلیون رای کمتر از حسن روحانی نفر دوم انتخابات ریاست جمهوری شد، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت، همراه با نامه خود «چند جلد مستندات تخلفات انتخاباتی» را برای احمد جنتی ارسال کرد.

در کانال اطلاع رسانی ابراهیم رئیسی نیز آمده است که او خواستار رسیدگی دقیق هیات نظارت بر انتخابات به این تخلفات ، تا به دست آمدن نتیجه قطعی شده است.

او یک روز قبل در پیامی ضمن آرزوی موفقیت برای حسن روحانی، «بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات» را از لحظات تلخ این رویداد خوانده و تاکید کرده بود آن را از مسیر قانونی پیگیری خواهد کرد.

این در حالیست که همزمان، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، معروف به جمنا، تشکل فراگیر اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، با انتشار بیانیه‌ای پیروزی حسن روحانی در انتخابات را تبریک گفت و از او خواست تا «از ورود به راه‌حل‌های نادرست تجربه‌شده خودداری کند.»

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به حسن روحانی اعلام کرده است که همچنان منتقد دولت می ماند تا دولت او از مسیر «کارآمدی و حل مشکلات واقعی ملت» خارج نشود.

این جبهه با اشاره به رای نزدیک به ۱۶ میلیونی ابراهیم رئیسی اعلام کرده که دولت نمی تواند این بخش از کشور را نادیده بگیرد.

روز یکشنبه همچنین محمد باقر قالیباف در پیامی با تکرار شعارهای خود در دوره تبلیغات انتخاباتی، اعلام کرد که به عنوان منتقد دولت پیگیر مطالبات هواداران خود خواهد ماند و دست از نقد دولت برنخواهد داشت.

حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت موفق شد با به دست آوردن بیش از ۲۳ میلیون رای از بیش از ۴۱ میلیون رای شمارش شده، ابراهیم رئیسی، رقیب عمده خود در انتخابات ریاست جمهوری را شکست دهد. آقای روحانی با این تعداد رای بیش از ۵۷ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در جمع رهبران کشورهای مسلمان: کمک کنید تا ایران منزوی شود

آقای ترامپ با رهبران کشورهای مسلمان بعد از سخنرانی عکس گرفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با اعلام اینکه بزرگترین قربانیان رفتار رژیم ایران، مردم این کشور هستند و افزود: «مقام های رژیم ایران باید بودجه حمایت از تروریست ها را برای مردم خودشان خرج کنند. آنها لیاقت بهترین ها را دارند.»

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در ریاض در جمع رهبران دهها کشور عربی از خاورمیانه و آفریقا گفت ایران که سوخت تنش و اختلاف در خاورمیانه را فراهم می کند و به گروه های تروریستی کمک می کند.

وی افزود: «شما به سوریه نگاه کنید. ایران است که به اسد کمک می کند و همانطور که دیدید ما رفتار اسد را تحمل نمی کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «کشورهای دنیا باید کمک کنند بحران سوریه حل شود.»

آقای ترامپ درباره ایران همچنین افزود: «بزرگترین قربانیان ایران، مردم این کشور هستند. ایران یک تمدن بزرگ است اما مقام های ایران به مردم شان بی توجه هستند.»

تروریست ها را اخراج کنید

آقای ترامپ در بخش دیگر سخنان خود گفت کشورهای مسلمان باید برای اخراج و بیرون کردن تروریست ها در کشورهای خود هرچه زودتر اقدام کنند.

وی گفت: «در اولین سفرم به عربستان آمدم چون میزبان دو شهر مقدس مسلمانان است.»

آقای ترامپ افزود: به عنوان نماینده آمریکا به عربستان آمده ام و می خواهم بگویم ما آمریکایی ها قصد نداریم شیوه زندگی مان را به دیگران تحمیل کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «توافق بزرگی با عربستان داشتیم که این قرارداد های چند میلیاردی می تواند به عربستان برای تامین امنیت در خاورمیانه کمک کند.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «امیدوارم این نشست روزی ماندگار برای عصری باشد که تروریسم در جهان برچیده شود و تروریسم در خاورمیانه و حتی جهان نفی شود.»

ترامپ همچنین گفت: «یک تحقیق نشان می دهد ۹۵ درصد قربانیان تروریسم، خود مسلمانان هستند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «خاورمیانه زیبا، جایی شده که مسلمانان از آن می گریزند. باید دوباره جایی شود که همه بازگردند به اینجا.»

رئیس جمهوری آمریکا درباره نقش آمریکا برای صلح در خاورمیانه گفت: «من قول می دهم کنار شما برای مبارزه با تروریسم بایستم. انتظار نداشته باشید، ما بیاییم و همه را از بین ببریم. شما اقدام کنید، ما کمک تان می کنیم.»

از رهبران کشورهای مسلمان خواست که تروریست ها را از کشورهای خود اخراج کنند و گفت که آمریکا هم در این تلاش در کنار آنهاست.

تازه ترین خبرها را از تویئتر صدای آمریکا دنبال کنید:

پرزیدنت ترامپ افزود: «کشورهای حاضر در اینجا توافق کردند بودجه لازم برای مبارزه با تروریسم را تامین کنند.»

وی با نام بردن از گروه های تروریستی و تندروی خاورمیانه گفت: «حزب الله لبنان یک گروه تروریستی است و ما فشار بر آنها را افزایش می دهیم.»

صلح خاورمیانه

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «خاورمیانه قرنها محل زندگی آرام مسلمانان و یهودیان بوده، باید این صلح باز گردد.»

آقای ترامپ افزود: «من بعد از عربستان به اسرائیل خواهم رفت تا با نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس دیدار کنم.»

وی گفت که باید تلاش کرد اختلافات حل شود و صلح ماندگار شود.

اشاره به ایران توسط ملک سلمان

پیش از سخنان پرزیدنت ترامپ، ملک سلمان پادشاه عربستان در سخنانی از ایران انتقاد کرد. گفت در تاریخ ما، هیچ نقشی در اقدامات تروریستی نداشته ایم اما ایران در بعد از انقلاب در اقدامات تروریستی نقش داشته است.

وی افزود: ما حساب رژیم ایران را از مردم ایران جدا می کنیم.

پادشاه عربستان همچنین افزود:کشورهای مسلمان امروز توافق کردند از همه تلاش برای مبارزه با افراط گرایی داعش استفاده کنند.

وی درباره مسئله اسرائیل و فلسطینی نیز گفت، صلح خاورمیانه آرزوی ماست.

دهها رهبر کشورهای اسلامی از جمله محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، فواد معصوم رئیس جمهوری عراق و سعد حریری نخست وزیر لبنان در سخنرانی پرزیدنت ترامپ حضور دارند.

گزارش تصویری: دیدارهای پرزیدنت ترامپ در عربستان سعودی، شوخی پرزیدنت ترامپ با سیسی


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صندلی مینو خالقی در مجلس به یک نامزد اصولگرا رسید

شمارش آرای انتخابات مجلس در اصفهان، اسفند ۱۳۹۴

صندلی مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که دو سال پیش و بعد از اعلام نتایج توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، در انتخابات میاندوره ای به یک نماینده اصولگرا رسید.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که در انتخابات میاندوره‌ای مجلس که ۲۹ اردیبهشت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برگزار شد، حسن کامران، نامزد اصولگرا، با کسب بیشترین آرا به عنوان نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

مینو خالقی، از نامزدان اصلاح طلب در انتخابات اسفند ماه ۹۴، در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس را یافت، از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد. سخنگوی شورای نگهبان بدون توضیح درباره دلایل این اقدام اعلام کرد که آرای خانم خالقی باطل شده است.

موضوع ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان، پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث برانگیز شد. مقامات دولت و برخی نمایندگان مجلس ابطال آرای یک نامزد منتخب را پس از برگزاری انتخابات و تایید سلامت آن، غیرقانونی دانستند، شورای نگهبان اما گفت که نظارت این شورا به تمام مراحل انتخابات مربوط بود.

مخالفت‌ها با اعمال نفوذ شورای نگهبان پس از اعلام نتایج و تایید سلامت انتخابات، به بیرون از مرزها هم کشیده شد و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران نیز درباره این پرونده حق را به دولت داد.

با تداوم مخالفت دولت و اصرار شورای نگهبان بر ابطال آرای مینو خالقی، این پرونده از سوی رهبر جمهوری اسلامی به هیات حل اختلاف سپرده شد و این هیات نیز سرانجام نظر شورای نگهبان را تایید کرد تا خانم خالقی از راهیابی به مجلس بازماند.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را به رسانه‌ها اعلام نکرد اما خبرهای تایید نشده دلیل آن را برخی از عکس‌های خصوصی خانم خالقی عنوان کرده است.

خانم خالقی با انتشار اطلاعیه‌ای، برخی از عکس‌های منتسب به خود در فضای مجازی را «ساختگی و جعلی» خواند که برای «مطامع سیاسی» منتشر شده‌اند.

حال پس از حدود یک سال از جلوگیری از ورود خانم خالقی به مجلس، یک نامزد اصولگرا در اصفهان موفق شد رای کافی برای ورود به مجلس را به دست آورده و کرسی‌‌های نمایندگان اصفهان را کامل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه ایران: ترامپ برای جلوگیری از تکرار ۱۱ سپتامبرهای دیگر با ریاض گفت‌وگو کند

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، از پرزیدنت ترامپ خواست تا درباره جلوگیری از تکرار واقعه دیگری چون یازدهم سپتامبر با ریاض گفت‌و‌گو کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در یادداشتی اختصاصی که روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در روزنامه «العربی جدید» مستقر در لندن منتشر شد نوشت ترامپ «باید درباره راه هایی که از ادامه آتش افروزی تروریست های تکفیری در منطقه و تکرار ۱۱ سپتامبرهای دیگر در کشورهای غربی توسط اتباع سعودی جلوگیری می کند با دولت این کشور گفت‌و‌گو کند.»

تهران و ریاض از دشمنان دیرینه یکدیگر در منطقه خاورمیانه هستند و هر کدام دیگری را به حمایت از شبه نظامیان افراطگرا در مناطق جنگی خاورمیانه متهم کرده اند.

به گزارش رویترز، منتقدان عربستان سعودی این کشور را متهم کرده اند به اینکه دیدگاه متعصب این کشور درباره اسلام، به افراطگرایی سنی موسوم به افراطگرایی تکفیری دامن زده است. برخی دیگر نیز عربستان را مسؤل نهایی حملات یازدهم سپتامبر بر شمرده اند.

از سوی دیگر، آمریکا و عربستان سعودی نیز ایران را متهم کرده اند به حمایت و مسلح کردن شبه نظامیان در یمن و سوریه که از عوامل عمده بی ثباتی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

در همین حال، پرزیدنت ترامپ که در بخش اول نخستین سفرش به خاورمیانه در سمت ریاست جمهوری آمریکا به عربستان سعودی رفته است، روز یکشنبه در سخنانی در جمع رهبران دهه ها کشور عربی گفت رژیم ایران باید به جای حمایت از تروریست ها از مردم خودش حمایت کند.

پیش از سخنان پرزیدنت ترامپ، ملک سلمان پادشاه عربستان نیز در سخنانی از ایران انتقاد کرد و گفت ما در تاریخ هیچ نقشی در اقدامات تروریستی نداشته ایم اما ایران در بعد از انقلاب در اقدامات تروریستی نقش داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی وزیر اسرائیلی از قرارداد بزرگ نظامی عربستان و آمریکا

یووال استاینیتز وزیر انرژی و امور زیربنایی اسرائیل - آرشیو

یک مقام ارشد کابینه اسرائیل از قرارداد بزرگ نظامی که روز شنبه در ریاض به امضای پادشاه عربستان سعودی و رئیس جمهوری ایالات متحده رسید، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یووال استاینیتز وزیر امور زیربنایی اسرائیل روز یکشنبه ضمن بیان این مطلب خواستار توضیحات بیشتر آمریکا در این زمینه شد.

این مقام دولتی نزدیک به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت مقام‌های آن کشور باید هنگام سفر رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل در جریان جزئیات قرار بگیرند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در اولین بخش از نخستین سفر خارجی خود در این مقام، روز شنبه وارد عربستان شد. وی روز دوشنبه به اسرائیل می‌رود.

واشنگتن و ریاض روز گذشته قراردادی را به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار برای فروش سلاح، تجهیزات و خدمات نظامی از سوی ایالات متحده به عربستان سعودی امضا کردند.

به گفته آقای استاینیتز، به رغم گرم‌ شدن روابط اسرائیل و برخی کشورهای عرب مانند عربستان، مهم است که ما برتری نظامی خود را در برابر اعراب در منطقه حفظ کنیم.

این وزیر اسرائیلی افزود: عربستان کشوری نیست که ما روابط دیپلماتیک با آن داشته باشیم و هنوز یک کشور متخاصم محسوب می‌شود و نمی‌دانیم در آینده چه خواهد شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که این قرارداد عظیم نظامی آمریکا با عربستان، قطعا برای اسرائیل مشکل‌ساز خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره جنوبی و آمریکا از آزمایش موشکی جدید کره شمالی خبر دادند

عکس از آرشیو

مقام‌های کره جنوبی و ایالات متحده می‌گویند کره شمالی در راستای توسعه برنامه موشکی و تسلیحات هسته‌ای خود، روز یکشنبه اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک بالیستیک با برد متوسط کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی اعلام کرد این آزمایش از نقطه‌ای در نزدیکی منطقه پوکچانگ واقع در استان پیونگان در جنوب کره شمالی انجام شد.

این مقام ارشد نظامی کره جنوبی، متحد واشنگتن در شرق آسیا، به جزئیات بیشتری در مورد این آزمایش اشاره نکرد اما گفت موشک پرتاب شده مسافتی حدود ۵۰۰ کیلومتر را به سمت شرق طی کرده است.

ایالات متحده آمریکا نیز گفته است از این جدیدترین آزمایش موشکی پیونگ یانگ آگاهی دارد.

به گفته مقام‌های کاخ سفید که همراه پرزیدنت ترامپ در عربستان حضور دارند، برد این سیستم موشکی که آخرین بار در ماه فوریه آزمایش شده بود، از موشک‌هایی که اخیرا در کره شمالی آزمایش شده کوتاه‌تر است.

آزمایش موشکی امروز حدود یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که کره شمالی یک موشک با برد متوسط را با موفقیت آزمایش کرد؛ موشکی که پیونگ یانگ می‌گوید قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

کره شمالی سال گذشته نیز دو آزمایش هسته‌ای انجام داد که احتمالا توانایی آن کشور را برای ساخت کلاهک هسته‌ای که به اندازه کافی برای نصب بر روی موشک‌های با برد بلند سبک باشد، تقویت کرده است.

آزمایش های موشکی و هسته ای اخیر پیونگ یانگ واکنش تند جامعه بین المللی، به ویژه ایالات متحده، را به دنبال داشته که خواستار اعمال تحریم های سنگین تر علیه این دیکتاتوری منزوی در شرق آسیا شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر شیعیان بحرین به حبس تعلیقی و جریمه نقدی محکوم شد

دادگاهی در بحرین روز یکشنبه آیت الله عیسی قاسم یکی از رهبران معنوی مسلمانان شیعه آن کشور را به جرم پولشویی و جمع‌آوری غیرقانونی پول از طریق دریافت خمس، به یک سال حبس تعلیقی به مدت سه سال، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های بحرین، دادگاه همچنین این روحانی شیعه را، که اواسط دهه ۷۰ زندگی خود را سپری می‌کند، محکوم به پرداخت صدهزار دینار (بیش از ۲۶۵ هزار دلار) جریمه نقدی کرده است.

این حکم در حالی صادر می‌شود که پادشاه بحرین برای شرکت در یک نشست بین المللی در پایتخت عربستان سعودی با حضور رئیس جمهوری ایالات متحده، به ریاض سفر و صبح یکشنبه نیز با پرزیدنت ترامپ دیدار کرده است.

اکثریت جمعیت بحرین مسلمان شیعه هستند، اما حکومت این پادشاهی کوچک حاشیه خلیج فارس، سنی مذهب است که در چند سال اخیر با اعتراضات خیابانی شیعیان – که خواستار سهم بیشتری در اداره کشور هستند – روبرو بوده است.

مسئولان بحرین از آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ تاکنون، علاوه بر لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم و دستگیری فعالان و معترضان، دستور انحلال یک گروه عمده شیعه را صادر و روند قضایی برای تعطیلی یک گروه سکولار را نیز آغاز کرد.

حکومت بحرین معترضان را به دامن زدن به خشونت و درگیری های فرقه‌ای متهم می‌کند و اتهامات مطرح شده از سوی فعالان در مورد نقض حقوق بشر را رد می‌کند. مقام‌های بحرینی ایران را به حمایت از اعتراضات متهم کرده‌اند. رسانه های دولتی ایران، امروز به این حکم اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله مهاجمان ناشناس در کابل: یک خارجی کشته و یک نفر ربوده شد

عکس از آرشیو

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان روز یکشنبه ضمن اعلام خبر کشته شدن یک شهروند افغان و یک شهروند خارجی در جریان حمله به ساختمانی در کابل، از ربوده شدن یک شهروند خارجی دیگر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از نجیب دانش، مهاجمان قصد ربودن یک خارجی دیگر را نیز داشتند که در نهایت نجات داده شد. به گفته او تحقیقات در مورد هویت و انگیزه مهاجمان آغاز شده و در جریان است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان به جزئیات بیشتری در مورد حمله و همچنین ملیت خارجی‌هایی که کشته یا ربوده شده‌اند، اشاره نکرد اما گفت ساعت ۱۱ و سی دقیقه شب گذشته در یکی از مناطق پایتخت رخ داده است.

برخی رسانه‌ها می‌گویند ساختمانی که هدف حمله قرار گرفته، دفتر یک مؤسسه خارجی بوده است.

آدم‌ربایی در افغانستان کم‌سابقه نبوده است، چه توسط اشرار به قصد باج گیری و چه توسط گروه‌های افراطی برای اعمال فشار بر کابل یا دولت‌های خارجی.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین روز اقامت پرزیدنت ترامپ در ریاض: ملاقات با سران کشورهای عرب منطقه

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با شیخ حمد بن عیسی آل نهیان در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

رئیس جمهوری ایالات متحده دومین روز اقامت خود در عربستان سعودی را با ملاقات‌های دوجانبه با رهبران برخی کشورهای عرب منطقه و دیدار با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیح فارس آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ ظهر یکشنبه در نشست سران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس – عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی – حضور یافت.

این خبرگزاری به نقل از دانا پاول از مشاوران کاخ سفید نوشت: ایالات متحده و این سازمان منطقه‌ای عربی در این نشست تفاهم‌نامه‌ای را با هدف قطع شریان‌های مالی گروه‌ها و سازمان های تروریستی امضا کردند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در صبح روز یکشنبه با پادشاه بحرین دیدار کرد و ضمن «عالی» توصیف کردن روابط دو کشور، خاطر نشان کرد که این روابط برای مدتی سرد شده بود، اما در دولت او چنین نخواهد شد.

بحرین مانند بسیاری دیگر از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از متحدان آمریکاست و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با شیخ حمد بن عیسی آل نهیان در ریاض، با اشاره به این که دو کشور منافع مشترکی دارند، تاکید کرد واشنگتن و منامه از روابط خوبی برای همکاری‌های بلندمدت برخوردار هستند.

سیاست‌های دولت قبلی آمریکا در خاور میانه، به ویژه در برابر جنگ داخلی سوریه و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران، موجب شد روابط برخی کشورهای عرب منطقه با واشنگتن رو به سردی بگذارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پس از دیدار با پادشاه بحرین، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز دیدار کرد و گفت دو کشور «برای مدت طولانی است که دوست یکدیگر هستند.»

وی سپس با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد و به گزارش خبرگزاری رویترز، خدمات عبدالفتاح السیسی را ستود و ضمن پذیرش دعوت او برای سفر به قاهره، ابراز امیدواری کرد این سفر به زودی انجام شود.

پادشاه سعودی از سران بیش از ۵۰ کشور عرب و عمدتا مسلمان برای شرکت در نشستی با حضور پرزیدنت ترامپ دعوت کرده و گفته است این نشست مشارکت جدیدی در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی شکل خواهد داد.

این نشست بعد از ظهر یکشنبه به وقت محلی برگزار می شود و رئیس جمهوری ایالات متحده در آن سخنرانی خواهد کرد. انتظار می‌رود در این سخنرانی آقای ترامپ خواستار اتحاد جهان اسلام در جنگ علیه افراط‌گرایی شود.

دونالد ترامپ در اولین بخش از نخستین سفر خارجی خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه وارد عربستان سعودی متحد کلیدی واشنگتن در خاور میانه شد و مورد استقبال پادشاه آن کشور قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیمز کومی در جلسه علنی سنای آمریکا به پرسش‌های کمیته امنیتی پاسخ می‌دهد

روزنامه نیویورک تایمز گفت جیمز کومی مدیر سابق اف.بی.آی قرار است در مقابل کمیته امنیتی سنای آمریکا حاضر شده و شهادت دهد.

سناتور ریچارد بور رئیس این کمیته و سناتور دمکرات مارک وارنر روز جمعه این خبر را اعلام کردند.

هنوز تاریخی برای این جلسه پرسش و پاسخ اعلام تعیین نشده اما گفته شده پس از ۲۹ ماه مه و روز یادبود شهدای جنگی آمریکا خواهد بود.

برکناری ناگهانی او به یک زلزله سیاسی در واشنگتن تعبیر شد. او بطور ناگهانی از سوی رئیس جمهوری آمریکا برکنار شد. دموکرات ها می گویند برکناری او بخاطر تحقیقاتش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط احتمالی با کارزار ترامپ بوده اما دولت ترامپ قویا این ادعا را رد می کند و می گوید ضعف کومی اصلی ترین دلیل آقای ترامپ برای برکناری او بود.

سناتور بور گفت این کمیته می خواهد سخنان کومی را درباره نقش او در آنچه که نهادهای امنیتی آمریکا می گویند مداخله روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا را به دنبال داشت، بشنوند.

او گفت امیدوار است که اظهارات آقای کومی به برخی پرسش ها پاسخ دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا پیشنهاد مدیریت جنگ در سوریه را به روسیه داد

ژنرال دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا

آمریکا طرح مدیریت میادین نبرد بسیار پیچیده در منطقه عمده نفت خیز سوریه را به روسیه پیشنهاد داده است.

ژنرال آمریکایی جوزف دانفورد از ارائه جزئیات پیشنهاد فوق خودداری کرد اما گفت ارتش روسیه مشتاق یافتن راه هایی برای پرهیز از درگیری مسلحانه آمریکایی-روسی در مناطق اطراف دیرالزور است.

آمریکا این منطقه از دیرالزور تا دره القیم در کرانه رود فرات در مرز عراق را میدان نبرد عمده آینده برای نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش می داند.

ژنرال دانفورد گفت: «پیشنهاد به روسیه به مشکل حضور ارتش سوریه در دیرالزور نیز پاسخ می دهد.

حمایت روسیه از دولت سوریه عاملی پیچیده در جنگ علیه داعش در سوریه است و این امر در حمله هوایی اخیر آمریکا علیه نیروهای حامی سوریه در جنوب شرق این کشور در روز پنجشنبه نمایان شد. ژنرال جیم متیس وزیر دفاع آمریکا گفت آن نیروها «تحت اداره ایران» بودند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز جمعه حمله هوایی آمریکا را محکوم کرد و آن را «نامشروع و خشونتی دیگر علیه حق حاکمیت سوریه» توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG