لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۱۸

سرخط خبرها

رضا پهلوی: رژیم جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست

رضا پهلوی فرزند آخرین پادشاه ایران تغییر در رژیم جمهوری اسلامی ایران را تنها با یک «خیزش عمومی» امکان پذیر دانست و نسبت به ایجاد این تغییر در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد .

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس که روز یکشنبه ۲۰ فروردین منتشر شد گفت پدر و پدربزرگش خدمات زیادی به ایران کردند که اکنون به مظهری برای یادآوری و مقایسه با کارنامه جمهوری اسلامی ایران مبدل شده است.

او معتقد است که بر خلاف ادعای برخی از سیاستمداران و اندیشمندان اسلامی، رژیم حاکم بر ایران ساز و کار اصلاح پذیری از داخل را ندارد.

او گفت: «متاسفانه این رژیم غیر قابل اصلاح است، زیرا بر اساس همان قوانین و مقرراتی که توسط خود نظام وضع شده، اجازه هر نوع حرکت اصلاح طلبی از مدعیان آن سلب شده است.»

اما به گفته رضا پهلوی، هر نوع تغییر در آن نظام مستلزم اقداماتی مانند اعتصاب‌های کارگران و کارمندان، جنبش مردمی و نافرمانی مدنی است که منبع و منشاء آن باید در داخل باشد، چون این رژیم داوطلبانه قدرت را رها نمی کند

شاهزاده پهلوی گفت که جانشین نظام اسلامی در ایران باید مشخصات یک حکومت لیبرال تمام عیار را داشته باشد.

او اضافه کرد: «معتقدم که هسته رژیم آینده ایران باید بر اساس نظامی سکولار و دموکراتیک استوار باشد، که مهمترین اصل آن جدایی دین از سیاست است. چون بدون آن دمکراسی واقعی بی معنی ست. مردم ایران با گوشت و پوست شان درک می کنند که نظام اسلامی تار و پود ایران و فرهنگ ایرانی را دریده و هویت ایرانی ما را از بین برده است، که از دید من با تاریخ و نظام سلطنتی درآمیخته است.»

او با بیان اینکه بخش اعظم زندگی خود را در غرب گذرانده و با ارزش‌های مسلط در کشورهای غربی مانند حقوق بشر و آزادی خو گرفته‌است گفت این همان چیزیست که برای ایران می‌خواهد.

رضا پهلوی آخرین ولیعهد نظام شاهنشاهی در ایران که در زمان وقوع انقلاب اسلامی نوجوان هجده ساله بود، اکنون پنجاه و شش سال دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر ارتباطات: دولت برای رفع فیلتر توییتر رایزنی کرده است

وزیر ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی اعلام کرد که دولت برای رفع فیلتر توییتر رایزنی کرده است.

محمود واعظی روز یکشنبه ۲۰ فروردین با بیان اینکه فیلتر برخی شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر توسط دولت پیش صورت گرفته است به خبرگزاری ایلنا گفت که بازگشایی این شبکه‌ها در اختیار دولت کنونی نیست و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باید در مورد آن تصمیم گیری کند.

«کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» که نمایندگانی از سه قوه ایران و نهادهایی مثل نیروی انتظامی و صدا و سیما نیز در آن عضو هستند، درباره فیلترینگ در ایران تصمیم می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری ایران گفت که دولت در مورد رفع فیلتر توییتر رایزنی کرده است اما دبیرخانه این کارگروه هنوز این مسئله را در دستور کار قرار نداده است.

فیلترینگ توئیتر در حالی در ایران ادامه دارد که بسیاری از مقامات عالیرتبه ایران حساب کاربری در این شبکه اجتماعی دارند.

از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ فیسبوک، توییتر و یوتیوب در ایران فیلتر است. البته سابقه فیلترینگ در ایران قدیمی‌تر است و تا پیش از آن هم چندین شبکه اجتماعی و هزاران وبسایت خبری و غیرخبری گرفتار فیلترینگ حکومت ایران شده بودند.

حسن روحانی که از زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در مواردی در مخالفت با فیلترینگ سخنرانی کرده است، هنوز نتوانسته فیلتر فیسبوک، توییتر و یوتیوب را بردارد، اما دولت او در مقابل گسترش دایره محدودیت‌ها و فیلتر شدن شبکه‌هایی مثل تلگرام و اینستاگرام که از سوی نهادهای غیرانتخابی بر آن تاکید می شود، مقاومت کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا یک ناوگان رزمی را راهی شبه جزیره کره کرد

نیروی دریایی آمریکا یک ناوگان ضربتی را روانۀ شبه جزیره کره کرده است تا حضور آمریکا در آن منطقه را تقویت کند.

کره شمالی هفته گذشته با وجود قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد که پرتاب موشک‌های بالیستیک توسط این کشور را ممنوع کرد، دوباره به چنین آزمایشی دست زد.

ناوگان ضربتی موسوم به کارل وینسون در سنگاپور توقف کرده بود و قرار بود به سوی استرالیا حرکت کند، ولی ستاد فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام دستور داد که عازم شمال شود.

به گفته دیو بنهام، مدیر رسانه‌ای در ستاد فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام، تهدید شماره یک در منطقه همچنان کره شمالی است که رفتاری غیرمسئولانه و بی ثبات کننده دارد.

آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی دو روز بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که هشدار داده بود که اگر چین درباره معضل کره شمالی کاری نکند، آمریکا خود اقدام خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انفجارها در مصر دستکم ۴۳ کشته بر جا گذاشت

انفجارهای انتحاری در دو کلیسای قبطی در روز یکشنبه ۲۰ فروردین در مصر دستکم ۴۳ کشته و بیش از صد مجروح بر جا گذاشت.

اولین انفجار در یک کلیسای قبطی در شمال قاهره دستکم ۲۷ کشته بر جا گذاشت، و انفجار دیگری در مقابل کلیسائی در شهر اسکندریه ۱۶ نفر را کشت.

داعش مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفته است.

انفجار اول در یکی از کلیساهای قبطی در شهر طنطا در تقریبا یکصد کیلومتری شمال قاهره اتفاق افتاد. شهر طنطا با بیش از چهل و دو هزار نفر جمعیت در دلتای رود نیل قرار دارد.

در تصاویری که بلافاصله پس از انفجار و با تلفن همراه گرفته شده نیمکت های شکسته و خون آلود و سراسیمگی عمومی کاملا مشهود است.

پاپ، رهبر کاتولیک های جهان نیز که حدود سه هفته دیگر از مصر دیدن می کند این رویداد خونین را به ملت مصر تسلیت گفت.

مسیحیان جهان از جمله مسیحیان قبطی مصری تعطیلات عید پاک را می گذرانند که بر اساس اعتقادات آنان روز از سرگیری زندگی پس از مصلوب شدن عیسی مسیح است و به همین دلیل به عید پاک یا «رستاخیر مسیح» معروف شده است.

در شهر اسکندریه در شمال مصر نیز یک بمبگذار انتحاری تلاش کرده بود خود را به داخل یک کلیسای قبطی برساند اما به گفته رسانه های مصری، مهاجم پس از روبرو شدن با محافظین آن عبادتگاه کمر بند انفجاری خود را خارج از کلیسا منفجر کرد که بر اثر آن حداقل ۱۶ نفر از جمله سه مامور پلیس کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تظاهرات در ونزوئلا در اعتراض به محدودیت های سیاسی ادامه دارد

تصویری از اعتراضات خیابانی روز شنبه ۱۹ فروردین در کاراکاس پایتخت ونزوئلا

تظاهرات ضددولتی در ونزوئلا علیه حکم محرومیت رهبر مخالفان از احراز مشاغل دولتی، که از هفته گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

اعتراض‌های خیابانی در ونزوئلا ابتدا در واکنش به تصمیم دیوان عالی این کشور در مورد انحلال پارلمان آغاز شد، در پی صدور حکم محرومیت انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان، از احراز مشاغل دولتی ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد و روز شنبه ۱۹ فروردین نیز ادامه یافت.

حکم ممنوعیت رهبر مخالفان دولت ونزوئلا از مشاغل دولتی، که روز جمعه صادر شد، به درگیریهای خیابانی در کاراکاس پایتخت این کشور منجر شده است.

انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان و یکی از امیدهای پیروزی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ونزوئلا، به مدت ۱۵ سال از احراز مشاغل دولتی محروم شده است. این محرومیت می‌تواند مانع از شرکت آقای کاپریلس در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ونزوئلا شود.

اودر مورد حکم خود گفت: «این محرومیت هیچ اثری نخواهد داشت. این حکم فقط برای بی اعتبار کردن ما و سلب امید از مردم صادر شده است. تنها برای جلوگیری از نامزدی و رئیس جمهور شدن من است. اما اینجا مسئله کاندید شدن نیست، اینجا ونزوئلا مهم است و ما برای تغییر در کشورمان خواهیم جنگید. »

آقای کاپریلس به اقدامات غیرقانونی در مقام فرمانداری ایالت میراندا متهم شده است.

در کاراکاس هزاران نفر، در واکنش به حکم محرومیت او از احراز مشاغل دولتی با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «نه به دیکتاتوری» به خیابانها آمدند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کرد. در همین حال کاپریلس معترضان را به ادامه دادن اعتراضها دعوت کرده است.

او گفت: «ما شاهد اعمال ظالمانه بیشتری از دولت خواهیم بود، آنها هر کاری که بتوانند انجام می‌دهند، همینطور نقض بیشتر حقوق بشر. ما باید به مقاومت ادامه دهیم و من هم اینجا هستم که به مقاومت ادامه دهم.»

دولت در روزهای اخیر معترضان و به خصوص کاپریلس را متهم به خشونت و خونریزی کرده است. دراعتراضات خیابانی روز پنجشنبه یک مرد ۱۹ ساله به ضرب گلوله کشته شد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل: راه حل سیاسی در سوریه با وجود اسد ممکن نیست

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

خانم هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان در پاسخ به این سوال که آیا تغییر رژیم در سوریه سیاست رسمی دولت پرزیدنت ترامپ است، گفت واقعیت این است که راه حلی سیاسی با بودن اسد در قدرت ممکن نخواهد بود.

با این حال خانم هیلی تاکید کرد برکناری اسد از قدرت تنها اولویت در مورد سوریه نیست. نیکی هیلی گفت: اولویت اول، شکست دادن داعش است. دوم، این که آمریکا می داند برقراری صلح در سوریه با وجود اسد ممکن نیست. سوم، باید به نفوذ ایران در سوریه پایان داد، و در نهایت باید به سمت دست یابی به یک راه حل سیاسی حرکت کرد. خانم هیلی افزود: «ما می دانیم با بودن اسد در راس قدرت، گزینه راه حل سیاسی وجود ندارد.»

متحدان آمریکا در اروپا و خاورمیانه حمله موشکی آمریکا را اقدامی قاطع در واکنش به استفاده از سلاح های شیمیایی توسط رژیم سوریه خوانده اند. روسیه و ایران ضمن محکوم کردن این حمله، منکر نقش اسد در بمباران شیمیایی سه شنبه گذشته در سوریه هستند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا نیز ضمن انتقاد از مسکو برای ادامه حمایت از اسد، در مقاله ای در «ساندی تایمز» نوشت مسکو مسول کشته شدن حدود هفتاد نفر از جمله کودکان در حمله شیمیایی به خان شیخون است.

آقای فالون نوشت اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بخواهد از این اتهام تبرئه شود باید به تعهداتش عمل کند و سلاح های شیمیایی در سوریه را برای همیشه نابود کند.

مسکو می گوید استفاده از سلاح شیمیایی توسط اسد در سوریه ادعایی است که با واقعیت همخوانی ندارد.

وزارت خارجه روسیه در آستانه سفر این هفته رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به مسکو گفت وزرای خارجه دو کشور روز شنبه تلفنی صحبت کردند و قرار شد در مسکو رودررو درباره سوریه گفتگو کنند.

در همین حال به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، جنگنده های هوایی سوریه پس از ترمیم پایگاه هوایی شعیرات که در حمله موشکی آمریکا آسیب جدی دیده بود، پروازهای خود را از سر گرفتند و مواضع مخالفان را در بخش های شرقی استان حمص هدف قرار دادند.

این در حالیست که در تصاویر ویدیویی منتشر شده در اینترنت، مخالفان و خانواده های آنها در حال سوار شدن بر اتوبوس هایی دیده می شوند که آنها را به استان ادلب منتقل کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ابراهیم رئیسی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد

ابراهیم رئیسی

چند روز پس از قرار گرفتن نام ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در فهرست نامزدان بزرگترین ائتلاف اصولگرایان، او رسما نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را طی بیانیه‌ای اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، آقای رئیسی روز یکشنبه ۲۰ فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشور در چهارمین دهه از انقلاب اسلامی «ازبیکاری و انسداد در کسب کار و آسیب های اجتماعی» رنج می برد و او در صدد است که این شرایط را تغییر دهد.

ابراهیم رئیسی، متولد ۱۳۳۹ در یکی از روستاهای اطراف مشهد، اسفند ماه سال گذشته در پی در گذشت عباس واعظ طبسی با حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

تا پیش از این، آقای رئیسی در سمت‌هایی در دستگاه قضایی مشغول بود. او در اوایل دهه ۶۰ در حالیکه ۲۱ سال بیشتر نداشت دادستان کرج و همدان بود و پس از آن به سمت دادستان تهران منصوب شد. آقای رئیسی سپس رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد و از سال ۱۳۸۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود. او در حالیکه دادستان ویژه روحانیت بود در سال ۹۳ به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

حضور در میان هیات رسیدگی کننده به وضعیت زندانیان سیاسی، موسوم به هیات مرگ، که منجر به اعدام گسترده زندانیان در سال ۱۳۶۷ شد، در کارنامه ابراهیم رئیسی دیده می‌شود.

سال گذشته فایل صوتی از آیت الله منتظری مربوط به سال ۶۷ منتشر شد که او خطاب به ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی، اعضای آن هیات، گفت تاریخ در آینده از آنان به عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

دیدارهای ابراهیم رئیسی در ماههای اخیر شائبه آماده شدن او برای رهبری را تشدید کرد.
دیدارهای ابراهیم رئیسی در ماههای اخیر شائبه آماده شدن او برای رهبری را تشدید کرد.

آقای رئیسی تا پیش از منصوب شدن به تولیت آستان قدس رضوی چندان در سطح جامعه شناخته شده نبود اما چندی پس از رسیدن به این سمت، از او به عنوان جانشین آیت الله خامنه ای یاد شد. حتی پس از طرح نامزدی او از سوی اصولگرایان، برخی از ناظران این اقدام را به عنوان گامی برای آماده شدن برای رهبری دانستند.

هفته گذشته مجمع ملی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی»، بزرگترین ائتلاف اصولگرایان ،که با نام «جمنا» شناخته می‌شود، ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی را به عنوان گزینه‌های مورد نظر این طیف در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو معرفی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شرکت نفت ایران و بریتانیا همکاری در میدان گازی رام را از سر می گیرند

یکی از تاسیسات شرکت بی پی در دریای شمال

شرکت نفت و گاز بریتانیایی «بی پی» از دریافت مجوز همکاری دوباره با شرکت نفت ایران در میدان گازی دریای شمال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت نفت بریتانیایی «بی پی» روز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه اعلام کرد به دنبال دریافت مجوز از وزارت خزانه داری آمریکا، وارد همکاری دوباره با شرکت نفت ایران در یک میدان گازی در دریای شمال می شود.

مجوز همکاری میان این دو شرکت در میدان گازی مشترک در دریای شمال سال گذشته توسط وزارت خزانه داری آمریکا صادر شده بود.

تولید و همکاری مشترک شرکت نفت ایران با شرکت نفت و گاز بریتانیا در میدان گازی «رام» در دریای شمال در سال ۲۰۱۰ و به دنبال اعمال تحریم های اروپا بر ایران به خاطر برنامه هسته ای تهران متوقف شده بود.

پروژه مشترک شرکت نفت ایران و بریتانیا در سال ۲۰۱۴ و به دنبال اعمال یک طرح مدیریتی از سوی بریتانیا از سر گرفته شد. بنا به این طرح موقت، درآمد ایران در تولیدات این میدان گازی تا زمان لغو تحریم ها مسدود شد.

اما پس از لغو تحریم ها در سال ۲۰۱۶ از سوی اتحادیه اروپا و سازمان ملل، طرح مدیریتی موقت نیز لغو و درآمد ایران از مسدودیت خارج شد.

در اواخر ماه سپتامبر سال گذشته نیز شرکت «بی پی» با دریافت مجوز از خزانه داری آمریکا، به همکاری مشترک خود با شرکت نفت ایران ادامه داد و به دنبال آن ایران توانست به سهم خود در تولیدات این میدان گازی دسترسی پیدا کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حسن روحانی خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره حمله شیمیایی در سوریه شد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی بی‌طرف برای تحقیق درباره حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، آقای روحانی روز شنبه ۱۹ فروردین گفت که این کمیته حقیقت یاب باید با تحقیقات خود روشن کند که سلاح های شیمیایی از کجا آمده، توسط چه کسانی آمده و یا اصلا سلاح شیمیایی بوده است یا خیر.

جمهوری اسلامی حامی اصلی دولت بشار اسد در منطقه است و از دولت سوریه در نبرد با شورشیان سوری پشتیبانی مالی و نظامی کرده است.

رئیس جمهوری ایران در حالی نسبت به حمله شیمیایی در سوریه ابراز تردید کرد که استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حمله شیمیایی را محکوم کرده بودند. کشورهای غربی از جمله فرانسه خواستار تعقیب قضایی بشار اسد به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی شده اند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود هشدار داد که حمله موشکی ایالات متحده به سوریه که در پاسخ به آن حمله شیمیایی صورت گرفت ممکن است موجب تشدید خطر گروههای تندرو در منطقه شود.

در پی حمله شیمیایی هفته گذشته به شهر خان شیخون تحت کنترل شورشیان سوری که منجر به کشته شدن یکصد نفر از جمله کودکان شد، ایالات متحده بامداد جمعه ۱۸ فروردین به وقت محلی به یک پایگاه هوایی سوریه حمله موشکی کرد.

این حمله به دستور رئیس جمهوری آمریکا به دلیل «عبور دولت سوریه از خط قرمزها» صورت گرفت و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که این حمله پیامی به همه حکومتهایی است که خطوط قرمز را زیر پا می‌گذارند.

او گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می‌دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است.

پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی ارتش سوریه بسیاری از کشورهای غربی و متحدان آمریکا در منطقه از این حمله حمایت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نقش ژنرال مک مستر در تصمیم پرزیدنت ترامپ برای حمله موشکی به سوریه

هربرت ریموند مک‌مستر، فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان، اوایل اسفند به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری انتخاب شد

واکنش دونالد ترامپ به حمله شیمیایی اخیر در سوریه، در سومین ماه از آغاز دوران ریاست جمهوری او، از وجود دیدگاهی پخته در حلقه تصمیم‌گیری های امنیتی کاخ سفید حکایت دارد.

به عقیده کارشناسانی که با صدای آمریکا گفت‌وگو کرده‌‌اند، در فرمان حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه، رد پای ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ دیده می‌شود.

چارلز کاپچن، عضو شورای امنیت ملی دولت‌های بیل کلینتون و باراک اوباما، می‌گوید «از وقتی ژنرال مک‌مستر جایگزین ژنرال (مایکل) فلین شده، توانسته رویه معمول‌تری را در روند تصمیم‌گیری های امنیت ملی جا بیاندازد.»

هربرت ریموند مک‌مستر، ژنرال سه ستاره ارتش که قبلا فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را بر عهده داشته، اوایل اسفند ماه و یک هفته پس از کناره‌گیری مایکل فلین به سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری انتخاب شد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ در سوریه بسیاری را شگفت‌زده کرد، چرا که این اقدام تنها چند روز پس از اظهارات وزیر خارجه دولت او و همچنین نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد – که گفتند رفتن بشار اسد از قدرت اولویت واشنگتن نیست – صورت گرفت.

منتقدان، فرمان دونالد ترامپ برای حمله موشکی به پایگاه نظامی سوریه را یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای از مواضع سال ۲۰۱۳ او می‌دانند که پس از وقوع حمله شیمیایی در سوریه، به باراک اوباما توصیه کرده بود دست به اقدام نظامی نزد.

آقای ترامپ، که در آن زمان در دنیای تجارت مشغول بود، در پیامی در توئیتر خطاب به رئیس جمهوری وقت ایالات متحده نوشته بود «اگر دست به این کار (حمله) بزنید، اتفاقات خیلی بدی رخ خواهد داد، که چیزی از آن نصیب آمریکا نمی‌شود.»

اما توئیت این هفته او که تنها نوشت «امشب فرمان حمله هدفمند موشکی را صادر کردم ...» متفاوت بود. وی بعد از این توئیت، کلیپ‌های کوتاهی از گفت‌وگوهای مک‌مستر و تیلرسون با خبرنگاران پس از انجام حمله موشکی را بازنشر کرد.

با نگاهی دوباره به سیر تحولاتی که منجر به حمله موشکی بامداد جمعه ارتش آمریکا علیه پایگاه هوایی متعلق به دولت سوریه در استان حمص شد، می‌توان دریافت که تحولی در تصمیم‌گیری های کاخ سفید در زمینه امنیتی رخ داده است.

رئیس جمهوری صبح سه شنبه از وقوع حمله شیمیایی در سوریه آگاه شد و درخواست اطلاعات بیشتر کرد؛ عصر همان روز از اعضای کلیدی شورای امنیت ملی خود خواست گزینه‌های نظامی پیش رو را بررسی و ارائه کنند.

وی روز چهارشنبه در نشست خبری با پادشاه اردن از دیدن تصاویر «مردم بی گناه، از جمله زنان و کودکان خردسال و حتی نوزادان کوچولوی زیبا» که بر اثر حمله با گاز سمی کشته شده‌اند، حرف زد و گفت «این برای من قابل قبول نیست.»

ساعاتی بعد، یک کمیته شورای امنیت ملی سه سناریوی ممکن را به ریاست جمهوری ارائه داد.

روز پنجشنبه، پرزیدنت ترامپ تیم امنیت ملی خود را در حالی که در هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری عازم فلوریدا برای دیدار با رئیس جمهوری چین بود، دور هم جمع کرد.

اندکی بعد از ورود به فلوریدا، رئیس جمهوری با ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی، رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع، برای اتخاذ تصمیم نهایی دیدار کرد.

نشست بعدی در یک اتاق ویژه در مجموعه اقامتی رئیس جمهوری در مارالاگو، اندکی پس از ضیافت رسمی شام با رئیس جمهوری چین برگزار شد.

تصویر منتشر شده کاخ سفید از این نشست، ۱۵ مشاور و مقام ارشد کابینه را نشان می‌دهد که دور یک میز کوچک نشسته و در حال گفتگو هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

گفتگوی تلفنی پرزیدنت ترامپ و پادشاه عربستان درباه حمله به سوریه

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی خبر از گفت وگوی تلفنی پرزیدنت دونالد ترامپ و ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، داد که در آن این دو رهبر به گفتگو درباره حمله موشکی اخیر آمریکا به پایگاه هوایی سوریه پرداخته اند.

بنا به خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ملک سلمان، پادشاه عربستان، و پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۱۸ فروردین در مکالمه ای تلفنی درباره حمله اخیر آمریکا به سوریه صحبت کردند.

ملک سلمان در مکالمه تلفنی با پرزیدنت ترامپ، به او به خاطر «تصمیم شجاعانه» اش در حمله به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه تبریک گفت.

عربستان سعوی معتقد است که حمله موشکی آمریکا به این پایگاه، پاسخی مناسب به «جرایم این رژیم علیه مردمش» است که به خاطر شکست جامعه بین المللی در توقف این جنایتها رخ داده است.

بنا به گزارش شبکه ای‌بی‌سی، هدف پنجاه موشک شلیک شده، پایگاه هوایی الشعیرات در حمص بود که در اختیار نیروهای بشار اسد است. دلیل حمله به این پایگاه این بوده که آمریکا معتقد است حمله شیمیایی چند روز پیش در ادلب از این مکان صورت گرفته است.

عربستان سعودی از منتقدان سرسخت بشار اسد است و از شورشیان سنی در حال مبارزه با اسد پشتیبانی می کند. در حال حاضر، حاکمان سنی عربستان سعودی بر سر غلبه در منطقه وارد جنگ قدرت با رژیم شیعه ایران شده اند. به همین خاطر، عربستان سعودی، حمایت رژیم ایران از دولت بشار اسد را تهدیدی عمده در منطقه تلقی می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مقام‌های عالی نظامی ایران و روسیه بر تشدید عملیات نظامی در سوریه تاکید کردند

ویرانه های حلب در پی بمباران هواپیماهای روسی؛ این شهر چندی پیش به طور کامل به تصرف نیروهای بشار اسد در آمد.

به رغم هشدارهای مقام های آمریکایی به ایران و روسیه، دو روز پس از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی دولت سوریه، روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران و روسیه در گفت و گوی تلفنی بر تشدید عملیات نظامی در سوریه تاکید کردند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۱۹ اسفند به نقل از ستاد کل نیروهای مسلح ایران گزارش دادند که محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در گفت و گویی تلفنی حمله موشکی آمریکا به سوریه را تجاوز به این کشور با هدف کند کردن پیروزی‌های ارتش سوریه و متحدانش دانستند.

ایران و روسیه حامیان اصلی دولت بشار اسد در جنگ داخلی شش ساله این کشور هستند که مستقیما به سود دولت سوریه علیه مخالفان سوری وارد عملیات نظامی شده اند.

اظهار این دو مقام در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده در پی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه، این حمله را «هشدار به دولت‌ها»یی دانست که به خطر قرمزها بی‌توجه هستند. او به طور مشخص به ایران و کره شمالی اشاره کرد.

آقای تیلرسون گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می‌دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است.

وی گفت این حمله موشکی آمریکا برای عقب نشاندن بشار اسد صورت گرفته و همچنین قصد دارد نشان دهد که جامعه جهانی نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی بی تفاوت نیست.

بنا به اعلام ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در ادامه این گفت و گو دو طرف بر ادامه عملیات نظامی سوریه تاکید، و اعلام کردند: «عملیات علیه تروریست‌ها تشدید خواهد شد.»

جمهوری اسلامی تمام گروه‌های مخالف بشار اسد را تروریست تکفیری می‌نامد، حال آنکه سازمان ملل گروه‌های میانه روی مخالف بشار اسد را از گروههای تندرو نظیر داعش و جبهه النصره جدا کرده و خواستار مشارکت آنان در آینده سوریه شده است.

ناوگان آمریکا در مدیترانه پنجشنبه شب ۱۷ فروردین با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه حمله موشکی کرد.

بنا به اعلام ارتش آمریکا، این پایگاه محل نیروهای هوایی اسد است که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشتند.

در آن حمله شیمیایی حدود یکصد نفر که تعدادی از آنها کودک بودند جان باختند.

دولت آمریکا در سالهای آغازین جنگ داخلی سوریه و سرکوب مخالفان این کشور اعلام کرده بود که استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت بشار اسد خط قرمز آمریکاست و اگر دولت سوریه از این سلاحها استفاده کند آمریکا دست به اقدام نظامی می‌زند.

پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه، تعدادی از دولتهای غربی و متحدان ایالات متحده در خاورمیانه از این اقدام آمریکا حمایت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعدام ۱۴۰ غیرنظامی در موصل توسط داعش

مقام های عراقی از اعدام بیش از یکصد غیرنظامی در موصل توسط داعش در یک هفته اخیر خبر دادند.

مقام های عراقی روز جمعه اعلام کردند غیرنظامیان داعش در عراق طی یک هفته اخیر چندین غیرنظامی را که در حال فرار از موصل غربی بودند اعدام و اجساد آنها را از دکل های برق آویزان کردند.

شورای امنیت اقلیم کردستان در پیامی توئیتری گفت شبه نظامیان داعش ۱۴۰ غیرنظامی را که قصد گریز به مناطق تحت کنترل نیروهای امنیتی عراقی را داشتند قتل عام کردند. به گفته این شورا، نیروهای داعش جسد تعدادی از این کشته شدگان را از دکل های برق آویزان کرده و جسدهای دیگر را نیز در خط مقدم قرار دادند.

شبه نظامیان داعش در هفته های اخیر برای مقابله با حمله نیروهای عراقی به مناطق تحت کنترل خود غیرنظامیان را هدف قرار داده است. شبه نظامیان داعش برای عبرت دیگران، چندین غیرنظامی را اعدام کرده و به سمت مردان، زنان، و کودکان در حال فرار تیراندازی و یا خمپاره پرتاب کردند.

عملیات گسترده نیروهای عراقی برای بازپس گیری موصل که از سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد، ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. بخش شرقی موصل کاملا آزاد شده اما عملیات در بخش غربی همچنان ادامه دارد.

حضور غیرنظامیان در موصل که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در عراق یاد می‌شود، و استفاده آن گروه افراطی از این غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، عملیات ارتش را کند کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

محمد حیدری، روزنامه نگار باسابقه ایرانی درگذشت

محمد حیدری، از روزنامه نگاران قدیمی ایران، روز شنبه ۱۹ فروردین در تهران درگذشت.

فرزند این روزنامه نگار در پیامی در حساب کاربری تلگرام پدرش اعلام کرد که محمد حیدری روز شنبه برای همیشه قلم را زمین گذاشت.

این روزنامه نگار که نام اصلی او محمد اسماعیل حیدرعلی است، روزنامه نگاری را از ۱۵ سالگی در روزنامه خراسان آغاز کرد.

او که سابقه معاونت سردبیری روزنامه اطلاعات در سالهای پیش از انقلاب و سردبیری مجله گزارش را داشت، حدود ۶۰ سال از عمر خود را به روزنامه نگاری پرداخت. تیتر معروف «شاه رفت» در زمان معاونت سردبیری این روزنامه نگار در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

محمد حیدری آخرین دبیر سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مقام‌های نظامی آمریکا: نقش مسکو را در حمله شیمیایی سوریه بررسی می‌کنیم

دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو - پائیز ۱۳۹۴

دو روز پس از حمله موشکی ایالات متحده به یک پایگاه هوایی دولت سوریه، که از آنجا برای حمله شیمیایی در روستایی در استان ادلب استفاده شد، مقام‌های ارشد نظامی آمریکا از لزوم تحقیق درباره احتمال کمک مسکو به دمشق برای انجام این حمله شیمیایی گفتند.

آمریکا دولت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی روز سه‌شنبه در روستای «خان شیخون» می‌داند. مسکو و دمشق این اتهام را رد کرده و می‌گویند گاز سمی در اثر حمله هوایی به یک مرکز ساخت سلاح‌ شیمیایی متعلق به شورشیان مخالف دولت منتشر شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با هدف جلوگیری از تکرار حملات مشابه توسط نیروهای دولت سوریه، دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در حمص که ارتش سوریه از آن برای حمله شیمیایی اخیر استفاده کردند را صادر کرد. حمله‌ای که پنجشنبه شب بوقت واشنگتن انجام شد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز گذشته با بیان این که تصویر خوبی از حامی دولت سوریه در دست داریم، گفت مقام‌های آمریکا هر اطلاعاتی را که تاییدکننده اطلاع قبلی روسیه از حمله روز سه شنبه با گاز سارین یا کمک به آن باشد، به دقت بررسی می‌کنند.

به دنبال اظهارات این مقام ارشد پنتاگون که نخواست هویتش فاش شود، انتقادهای واشنگتن از نقش روسیه در سوریه و نقض توافق سال ۲۰۱۳ برای برچیدن تسلیحات شیمیایی دولت بشار اسد افزایش یافت و برخی حتی مسکو را متهم به ارائه اطلاعات غلط در این زمینه کردند.

یک مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با صدای آمریکا، با تاکید بر این که دمشق و مسکو به ما تضمین دادند که این سلاح‌ها برچیده و منهدم شده‌اند، گفت حالا مسکو دو انتخاب دارد، «یا مسئولیت ضمانت برچیدن این تسلیحات را می‌پذیرد ... یا قبول می‌کند که توانایی کنترل اسد را ندارد.»

روسیه: یک گام تا درگیری نظامی فاصله داریم

روسیه هم در مقابل انتقادات تند خود را مطرح کرد و حمله موشکی آمریکا در سوریه را «اقدامی تجاوزکارانه» خواند. سخنگوی کرملین روز جمعه گفت، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه معتقد است حمله آمریکا به سوریه آسیب بیشتری به روابط دو کشور می‌زند.

دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز حمله آمریکا به سوریه را «غیرقانونی» دانست و در شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که واشنگتن تنها «یک گام با درگیری نظامی با روسیه فاصله دارد.» مسکو گفته است توافق نظامی با آمریکا در سوریه، برای جلوگیری از برخوردهای ناخواسته، را لغو می‌کند.

این جنگ کلامی روسیه و آمریکا در حالی است که رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ قرار بود هفته جاری پس از شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو گروه هفت در ایتالیا، برای گفت‌وگو با همتای روس خود درباره طیفی از مسائل، از جمله سوریه، به مسکو سفر کند.

تا کنون گزارشی رسمی از لغو این سفر منتشر نشده است. اما وزیر خارجه بریتانیا، که کشورش از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به پایگاه نظامی دولت سوریه حمایت کرده است، روز شنبه در اعتراض به عملکرد مسکو اعلام کرد سفر خود به روسیه را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون که قرار بود ۲۱ فروردین وارد مسکو شود، در بیانیه‌ای گفت تحولات سوریه، اوضاع را دچار تغییرات اساسی کرده است.

وی افزود اولویت من در حال حاضر، ادامه تماس با آمریکا و دیگر کشورها در نشست گروه ۷ برای حمایت از آتش بس در سوریه و تقویت تلاش‌های سیاسی در این زمینه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جدایی‌طلبان باسک اسپانیا انبارهای سلاح خود را تحویل دادند

گروه جدایی طلب باسک اسپانیا موسوم به اتا که وعده داده بود به مبارزه مسلحانه خود پایان دهد، روز شنبه انبارهای سلاح خود را در اختیار پلیس فرانسه قرار داد.

جدایی طلبان باسک که در چهاردهه گذشته برای تشکیل کشور مستقلی در شمال شرقی اسپانیا و جنوب غربی فرانسه تلاش می کردند، بتازگی اعلام کرده بودند سلاح های خود را کنار می گذارند.

خبرگزاری فرانسه می گوید این سازمان نشانی دوازده انبار مخفی نگهداری سلاح در جنوب غربی فرانسه را در اختیار پلیس قرار داده است.

ماتیاس فکل وزیر کشور فرانسه این اقدام جدایی طلبان باسک را گامی بزرگ نامید.

این اقدام گروه اتا در پی بیانیه شش سال پیش آنهاست. در اکتبر ۲۰۱۱ در بیانیه ای اعلام کرد بعد از حدود چهل سال مبارز مسلحانه با دولت های اسپانیا و فرانسه، فعالیت های مسلحانه خود را متوقف می کنند.

در حالی روز شنبه جدایی طلبان باسک سلاح های خود را تحویل دادند که پیش بینی می شود زمینه برای خارج شدن نام آنها از فهرست گروه های تروریستی فراهم شود.

در حال حاضر اسپانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا، جدایی طلبان باسک را گروه تروریستی می داند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نگرانی عفو بین الملل از وخامت حال هنگامه شهیدی در زندان

گزارش عفو بین الملل درباره این روزنامه نگار ایرانی

سازمان عفو بین‌الملل طی گزارشی اعلام کرد که نگرانی‌ها از وخامت حال هنگامه شهیدی پس از نزدیک به یکماه اعتصاب غذا، افزایش یافته است.

در گزارش این سازمان حقوق بشری که روز جمعه ۱۸ فروردین منتشر شد آمده است این روزنامه نگار ۴۱ساله که به تازگی بازداشت شده، دچار ناراحتی قلبی است، از اواسط اسفند ماه در اعتراض به بازداشت خودسرانه خود دست به اعتصاب غذای خشک زد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه نگار که در اوین در بازداشت است، از دریافت داروهای خود نیز خودداری کرده است.

در ادامه این گزارش، مگدالنا مقربی، جانشین مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه گفت که بازداشت و نگهداشتن هنگامه شهیدی در زندان نشان از بی توجهی کامل مقامات جمهوری اسلامی به حقوق بشر دارد. او گفت که این زندانی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و از مشاوران سابق مهدی کروبی پنجشنبه شب ۱۹ اسفند در مشهد در منزل یکی از بستگان خود بازداشت شد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری که قرار است وکالت خانم شهیدی را به عهده بگیرد به خبرگزاری ایلنا گفت که در هنگام انجام امور اداری دریافته است خانم شهیدی ممنوع الملاقات بوده و در پرونده او جرائم امنیتی وجود دارد.

در پی بازداشت او، مادر هنگامه شهیدی با بیان اینکه این روزنامه نگار مبتلا به بیماری قلبی است نسبت به وضعیت او در بازداشت ابراز نگرانی کرد.

مادر هنگامه شهیدی، ۱۲ فروردین ماه به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که فرزندش در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده و وضع جسمانی‌اش پس از ۲۴ روز اعتصاب غذا «به‌شدت وخیم» است.

به گفته مادر این زندانی، او که از بیماری قلبی رنج می برد به بازجویان خود گفته است که اگر اتفاقی در زندان برایش بیفتد، مسئولان از جمله رئیس جمهوری، وزارت اطلاعات، دادستانی و قوه قضائیه مسول مرگ او هستند.

متهم حمله با کامیون در سوئد یک تبعه ازبکستان است

تیم اورژانس بعد از حادثه به مجروحان کمک می کند.

پلیس سوئد می گوید مظنون دستگیر شده در روز جمعه، همان فردی است که با کامیون به مردم در روز جمعه حمله کرد. رسانه های سوئد او را ۳۹ ساله و تبعه ازبکستان معرفی کردند.

نیویورک‌تایمز روز شنبه ۱۹ فروردین به نقل از دادستانی سوئد و پلیس نوشت ابتدا این فرد را به عنوان مظنون بازداشت کردند اما اکنون شواهد نشان می دهد او عامل حمله است.

یک دستگاه کامیون روز جمعه در مرکز شهر استکهلم پایتخت سوئد با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد، که به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم چهار نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هنگام وقوع این حادثه تیراندازی رخ داده و خبرگزاری تی تی نیز از انتقال زخمی ها به بیمارستان با آمبولانس خبر داده است.

بعد از این اتفاق، استفان لوفون نخست وزیر سوئد با بیان این که همه نشانه های موجود از عمدی و تروریستی این حمله حکایت دارند، خبر داده بود که یک نفر نیز تاکنون در این ارتباط دستگیر شده است.

پلیس تایید کرده که فرد متهم در ماشتا در چهل کیلومتری شمال استکهلم بازداشت شده است.

اروپا از حدود دو سال پیش شاهد حملات تروریستی مختلف، از جمله عبور عمدی با خودرو از روی مردم توسط افراد مرتبط با گروه‌های افراطی، بوده‌اند و حادثه امروز موجب وحشت سوئدی‌ها شده است.

این دومین حمله تروریستی در اروپا است که در چهار ماه اخیر یک تبعه ازبک در آن نقش دارد. شب سال نو، یک تبعه ازبکستان به یک کلوب شبانه در بخش اروپایی استانبول حمله کرد و دهها نفر را به قتل رساند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا بزودی تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعلام می‌کند

استیون منوشین وزیر خزانه داری آمریکا

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید در «آینده ای خیلی نزدیک»، آمریکا تحریم های جدیدی علیه دولت سوریه اعلام می کند.

«استیون منوشین» که به همراه «رکس تیلرسون» وزیر خارجه و «ویلبور روز» وزیر تجارت در کنفرانس خبری با خبرنگاران در اقامتگاه پرزیدنت ترامپ در «مارا لاگو» حاضر شده بود، اعلام کرد هدف تحریم های جدید، تلاش برای توقف دولت اسد از اقداماتی چون حمله شیمیایی اخیر است.

منوشین جزئیات بیشتری درباره این تحریم های جدید اعلام نکرد اما ایالات متحده از زمان پرزیدنت جرج دبلیو بوش، تحریم های شدیدی علیه سوریه اعمال کرده است.

تحریم های جدید اگر به زودی اعلام شود، در پی فرمان دونالد ترامپ برای حمله موشکی پنجشنبه شب به سوریه، در پی حمله شیمیایی رژیم اسد است.

ایالات متحده پیام روشن به رژیم اسد داده که حمله شیمیایی علیه مردم را تحمل نمی کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب ۱۷ فروردین دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه را صادر کرد.

این پایگاه، محل نیروی هوایی اسد بود که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشت.

در این حمله شیمیایی روز سه شنبه حدود یکصد نفر که تعدادی از آنها کودک بودند، هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند.

این اولین اقدام نظامی مستقیم آمریکا و پرزیدنت ترامپ علیه نیروهای بشار اسد است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کارشناسان ارشد حوزه امنیت ملی درباره حمله آمریکا به سوریه چه می گویند

کن وینستاین، مدیر اندیشکده هادسون

به دنبال حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه در روز جمعه، تعدادی از کارشناسان ارشد در حوزه امنیت ملی آمریکا از اندیشکده های معروف پایتخت آمریکا به این اقدام واکنش نشان دادند.

کن وینستاین مدیر موسسه هادسون، به طور اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا می گوید:«دوران صبوری استراتژیک که مشخصه بی عملی سالهای اوباما است به سر آمده است. پرزیدنت ترامپ مرد عمل است.»

وی افزود:« پرزیدنت ترامپ عمیقا از کاربرد گاز سمی توسط اسد و بویژه تصاویر اجساد کودکان آزرده شد. او فورا دستور حمله را صادر کرد، با حمایت دو حزب از جمله نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا.»

مدیر اندیشکده هادسون در پایان گفت: «واشنگتن علیه قصاب دمشق متحد است. متحدان او و کسانی که بر قتل کودکان سرپوش می گذارند، باید از این حمله درس بگیرند.»

از راست: جیمز کارافانو، ننسی لیندبورگ و انتونی کوردزمن
از راست: جیمز کارافانو، ننسی لیندبورگ و انتونی کوردزمن

جیمز کارافانو از بنیاد هریتج اقدام دولت آمریکا در حمله هوایی به پایگاه نظامی سوریه را تأیید و استدلال می کند که اعمال دولت اسد نیز تفاوتی با داعش ندارد، پس نباید انتظار داشته باشد جامعه جهانی واکنش نشان ندهد. کارافانو روسیه و ایران را نیز به خاطر حمایتشان از اسد تقبیح میکند.

ننسی لیندبورگ، رئیس موؤسسه صلح آمریکا، براین نظر است که حملات هوایی آمریکا پاسخی مناسب به جنایتی جنگی است که در آن اسد از گاز سارین علیه مردم خود استفاده کرده است. او افزود حمله شیمیایی اخیر تنها یک مورد از جرایم جنگی است که اسد مرتکب آنها شده است.

خانم لیندبورگ معتقد است از آنجائیکه تا کنون هیچ اقدام دیگری جلوی اسد را نگرفته، تصمیم پرزیدنت ترامپ متناسب بوده است، اما او میگوید باید به فکر آینده نیز بود.

انتونی کوردزمن از مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه را پیامی مهم به دوستان، دشمنان، و منتقدین آمریکا میداند. به گفته کوردزمن، پیام کلیدی این حمله این است که پرزیدنت ترامپ در اولین بحران واقعی ریاست جمهوری اش، به نظر مشاورین گوش داد، در دیدگاههای خود انعطاف نشان داد، سریع اقدام کرد، و از همه مهمتر زیر بار فشارهای روسیه نرفت.

انتونی کوردزمن در دفاع از تصمیم پرزیدنت ترامپ در حمله موشکی به سوریه گفت او «نه از اقدام بازنشست و نه واکنش زیاده از حد نشان داد»، بلکه پیامی صریح فرستاد مبنی بر اینکه آمریکا نه تنها با تهدیدهای منطقه ای برخورد خواهد کرد، بلکه در این برخورد زیر فشارهای روسیه قرار نخواهد گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ: مذاکره با چین پیشرفت چشمگیری داشت

روسای جمهوری آمریکا و چین و همسران شان

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت در دیدار حضوری با شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین مذاکرات دوجانبه «پیشرفت چشمگیری» صورت گرفته است. این درحالی است که شب گذشته ترامپ بعد از مذاکره روز اول گفته بود مذاکرات این دو پیشرفتی نداشته است.

آقای ترامپ گفت:‌ «گمان می کنم در روابط‌مان با چین پیشرفت چشمگیری صورت داده ایم.» رئیس جمهوری آمریکا گفت دیدار و وقت گذراندن با رهبر چین «بسیار جالب» بود.

به نوشته وبسایت هیل که اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می دهد گفت پیش بینی می شود آقایان ترامپ و شی در دیدار در اقامتگاه آقای ترامپ در فلوریدا مسائل دشواری مانند جاه طلبی های هسته ای کره شمالی، مناقشات تجاری و سرزمینی در دریای جنوبی چین را بررسی می کنند.

دیدار دوروزه دو رهبر در سایه تصمیم ریاست جمهوری آمریکا و صدور فرمان حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه در شامگاه پنجشنبه قرار گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش گفت که اگر پکن از اهرم های اقتصادی در مقابل کره شمالی و فشار بر آن کشور برای توقف برنامه اتمی اش استفاده نکند، از اقدام انفرادی ابایی ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده آمریکا در سازمان ملل: آمادگی «اقدامات بیشتر» در سوریه را داریم

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز جمعه در نشست اضطراری شورای امنیت که پس از حمله موشکی بامداد جمعه آمریکا به یک پایگاه هوایی متعلق به ارتش سوریه در استان حمص برگزار شد، گفت واشنگتن برای «اقدامات بیشتر» در سوریه آمادگی دارد.

نیکی هیلی با بیان این که «ما برای انجام اقدامات بیشتر آماده هستیم، اما امیدواریم نیازی به این اقدامات نباشد،" گفت «وقتی سلاح شیمیایی بکار گرفته می‌شود، ایالات متحده بی‌کار نمی‌ماند. جلوگیری از توسعه و بکارگیری تسلیحات شیمیایی، در جهت منافع حیاتی ملی ماست.»

وی اضافه کرد، «اکنون وقت آن رسیده که وارد فاز جدیدی در سوریه شویم ... و به سمت یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به این جنگ هولناک حرکت کنیم.»

نشست اضطراری امروز شورای امنیت به دنبال حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه، که از آن برای حمله شیمیایی در منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف اسد در استان ادلب استفاده شده است، و به منظور بررسی آخرین تحولات سوریه برگزار شد.

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و با هدف جلوگیری از تکرار حملات مشابه توسط دولت سوریه، نیروی دریایی آمریکا بامداد جمعه پایگاه الشعیرات در حمص را با ۵۹ موشک که از روی دو ناو جنگی در شرق مدیترانه شلیک شدند، هدف حمله قرار داد.

روسیه، که بر خلاف آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته حمایت کرده است، ضمن انتقاد از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شده بود.

با این حال، جلسه اضطراری امروز به درخواست بولیوی برگزار شد. این عضو غیردائم شورای امنیت خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده برای بحث و گفت‌وگو درباره حمله موشکی آمریکا و پیامدهای ناشی از آن، پشت درهای بسته بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پیشتر در روز جمعه خواستار برگزاری علنی و شفاف مذاکرات شورای امنیت شد و گفت «هر کشوری که تصمیم می‌گیرد از جنایات رژیم سوریه دفاع کند، باید این کار را در مقابل افکار عمومی انجام دهد تا همه جهان آن را بشنود.»

مسئولیت سنگین ایران و روسیه

نیکی هیلی در بخش دیگری از سخنان امروز خود در نشست شورای امنیت، با تاکید بر این که رژیم سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر است، گفت با این حال دمشق به تنهایی مقصر نیست، بلکه حکومت ایران هم مسئولیتی سنگینی دارد.

به گفته نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، «ایران سالهاست که با حمایت از دیکتاتور ظالم سوریه از سقوط او جلوگیری کرده است. ایران همچنان در کشتار و خون‌ریزی ها در سوریه نقش دارد.»

وی همچنین با اشاره به حمایت مسکو از دمشق، گفت دولت روسیه نیز مسئولیت بزرگی در جنگ سوریه دارد و «ما انتظار داریم روسیه و ایران همپیمان خود را وادار به پاسخگویی کنند و آتش بس در آن کشور را محترم بشمارد.»

خانم هیلی با اشاره به توافق سال ۲۰۱۳ میان واشنگتن و مسکو گفت، «روسیه قرار بود ضامن برچیدن ذخایر مواد و سلاح های شیمیایی در سوریه باشد ... اکنون دنیا منتظر روسیه است تا در سوریه مسئولانه عمل کند.»

مسکو و دمشق حمله شیمیایی به روستای خان شیخون در منطقه تحت کنترل مخالفان اسد که منجر به مرگ ده‌ها نفر، از جمله کودکان، شد را رد کرده‌ و می‌گویند گاز سمی منتشر شده ناشی از انفجار مرکز ساخت سلاح‌ شیمیایی شورشیان بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیلرسون: حمله آمریکا هشدار به همه کسانی است که از خط قرمز عبور می‌کنند

وزیر خارجه آمریکا در حاشیه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین در فلوریدا

وزیر خارجه ایالات متحده حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی نیروهای اسد در سوریه را «هشداری به دولت ها»ی دیگر نامید که به خطر قرمزها بی توجه هستند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده این اظهارات را بعد از نشست مشترک با ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید بیان کرد.

آقای تیلرسون گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است. اظهارات آقای تیلرسون تنها یک هفته قبل از سفر او به مسکو است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، حمله آمریکا حاوی پیام برای همه کسانی است که به خطوط قرمز بی توجه هستند.

وی گفت این حمله موشکی آمریکا برای عقب نشاندن بشار اسد صورت گرفته و همچنین قصد دارد نشان دهد که جامعه جهانی نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی بی تفاوت نیست.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب ۱۷ فروردین دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه را صادر کرد.

این پایگاه، محل نیروهای هوایی اسد است که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشتند.

در این حمله هوایی حدود یکصد نفر که تعدادی از آنها کودک بودند، هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند.

این اولین اقدام نظامی مستقیم آمریکا و پرزیدنت ترامپ علیه نیروهای بشار اسد است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

با رای سنای آمریکا، قاضی گورساچ عضو دیوان عالی آمریکا شد

قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا - آرشیو

نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز جمعه صلاحیت نیل گورساچ گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای تصاحب یک کرسی خالی دیوان عالی کشور را تایید کردند. به این ترتیب گفت‌وگوهای یک ساله برای تعیین جانشینی قاضی آنتونین اسکالیا به پایان رسید.

تایید قاضی گورساچ با ۵۴ رأی موافق در برابر ۴۵ رأی مخالف، یک پیروزی برای پرزیدنت دونالد ترامپ و جمهوریخواهان در برابر دموکرات‌ها - که مخالف عضویت او در دیوان عالی بودند و به همین دلیل گفت‌وگوها بر سر تعیین جانشین قاضی اسکالیا به طول انجامید - به حساب می‌آید.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد که حزب جمهوریخواه با داشتن ۵۲ کرسی‌ اکثریت آن را در اختیار دارد. نمایندگان دموکرات ۴۶ کرسی در سنا دارند و دو سناتور هم مستقل هستند. به نوشته نشریه هیل، سه سناتور دموکرات در جلسه امروز به نفع نیل گورساچ رأی داده‌اند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده بود که رئیس جمهوری باید گزینه خود را معرفی و سنا باید آن را تایید می کرد.

جمهوریخواهان سنا روز گذشته رویه معمول را برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از رأی گیری که نیاز به دست کم ۶۰ رأی از ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند، و با اعلام کفایت مذاکرات، راه را برای رأی گیری هموار کردند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

همسویی دوباره ایران با روسیه در حمایت از اسد و مخالفت با حمله موشکی آمریکا

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران - سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه - ولید معلم، وزیر خارجه سوریه (عکس آرشیوی)

در حالی که حمله موشکی محدود آمریکا به سوریه با واکنش عمومی مثبت کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی مواجه شده، مقام‌های ایران با آن مخالفت کرده‌اند تا بار دیگر جمهوری اسلامی ایران و روسیه درباره اسد در یک موضع قرار بگیرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشت: «ایران به عنوان تنها قربانی اخیر استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی (توسط صدام در دهه ۸۰) هرگونه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی توسط هر فرد و علیه هر فرد که باشد را محکوم می‌کند.»

وزیر خارجه ایران مدعی شد که ایالات متحده آمریکا دو بار بر اساس «اتهام‌های ساختگی» درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی به کشور دیگری حمله کرده است؛ یک بار به عراق و یک بار به سوریه.

بامداد جمعه به وقت محلی، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده،نیروهای نظامی آمریکا به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفت.

پرزیدنت ترامپ ساعتی پس از این حمله اعلام کرد: این اقدام برای منافع آمریکا و متحدان ما در منطقه است تا بتواند از حملات شیمیایی مشابه جلوگیری کند. این حمله در راستای منافع حیاتی امنیت ملی آمریکا بوده است.

آقای ترامپ در پایان سخنانش گفت: من از همه کشورهای جهان و حامیان صلح می خواهم که برای پایان این جنگ خونین به ما بپیوندند.

علاوه بر موضع وزیر خارجه ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز اقدام آمریکا را «خطرناک، مخرب و نقض اصول آمره حقوق بین‌الملل» دانست و مدعی شد که حمله شیمیایی رخ داده در «خان شیخون» مشکوک بوده است.

جمعی از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوهایی جداگانه حمله موشکی به سوریه را «محکوم» کردند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که پیش از این نیز با بشار اسد دیدار داشته مدعی شد دولت سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

او همچنین گفت: « کشورهایی مثل روسیه و ایران در برابر این اقدامات خلاف مصالح منطقه آرام نمی‌نشینند.»

ایران و روسیه مهمترین متحدان بشار اسد در سوریه هستند که برای بقای بشار اسد و پیروزی بر مخالفانش در این کشور حضور نظامی دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده سازمان ملل در امور سوریه: در وضعیت «مدیریت بحران» هستیم

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

به دنبال حمله موشکی ایالات متحده به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه که نیروهای دولت بشار اسد از آن برای حمله شیمیایی اخیر در استان ادلب استفاده کرده‌اند، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت در «وضعیت مدیریت بحران» قرار داریم.

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و با هدف جلوگیری از تکرار حملات شیمیایی مشابه، نیروی دریایی ارتش بامداد جمعه پایگاه الشعیرات در حمص را با ۵۹ موشک که از روی دو ناو مستقر در شرق مدیترانه شلیک شدند، هدف حمله قرار داد.

ساعاتی بعد، استفان دی میستورا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت از واحد آتش بس گروه بین المللی حمایت از سوریه درخواست برگزاری یک نشست اضطراری کرده است؛ درخواستی که به گفته او از سوی روسیه بوده و ایالات متحده نیز با آن موافق است.

آمریکا و روسیه، که هر کدام از دو طرف مقابل جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کنند، نایب‌ رئیس‌های این گروه بین المللی هستند که نمایندگان کشورهای عضو بطور مرتب در شهر ژنو سوئیس با یکدیگر دیدار و درباره وضعیت سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنند.

آقای دی میستورا در پاسخی کتبی به پرسش آسوشیتدپرس گفت، «ما در حال حاضر در وضعیت عملیاتی کامل مدیریت بحران قرار داریم.»

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه توضیح بیشتری در مورد جزئیات وضعیت مورد اشاره ارائه نداد.

به نوشته این خبرگزاری، اظهارات استفان دی میستورا نشان دهنده آن است که این گروه بین المللی نگران تاثیر حمله موشکی بامداد جمعه به پایگاه هوایی متعلق به دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، بر گفت‌وگوهای صلح آن کشور در سه سال گذشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برخورد عمدی کامیون با مردم در پایتخت سوئد؛ سه نفر کشته شدند

یک دستگاه کامیون روز جمعه در مرکز شهر استکهلم پایتخت سوئد با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد، که به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم سه نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شبکه اس وی تی سوئد، هنگام وقوع این حادثه تیراندازی رخ داده و خبرگزاری تی تی نیز از انتقال زخمی ها به بیمارستان با آمبولانس خبر داده است.

اندکی بعد، استفان لوفون نخست وزیر سوئد با بیان این که همه نشانه های موجود از عمدی و تروریستی این حمله حکایت دارند، گفت یک نفر نیز تاکنون در این ارتباط دستگیر شده است.

پلیس سوئد برخورد کامیون با مردم و فروشگاه را تایید، اما تیراندازی را تایید نکرد و گفت گزارش‌هایی از زخمی شدن مردم دریافت شده، اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از تعداد و شدت مصدومیت آنها ندارد.

اروپا از حدود دو سال پیش شاهد حملات تروریستی مختلف، از جمله عبور عمدی با خودرو از روی مردم توسط افراد مرتبط با گروه‌های افراطی، بوده‌اند و حادثه امروز موجب وحشت سوئدی‌ها شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا به چه نقاطی در سوریه حمله موشکی کرد

نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون

وزارت دفاع ایالات متحده فهرست اهداف حمله موشکی را که بامداد جمعه به وقت محلی در سوریه به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انجام شد، و ارزیابی‌های اولیه از آن را منتشر کرد.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد «نشانه‌های اولیه حاکی از وارد آمدن خسارات سنگین یا انهدام هواپیماهای سوریه و زیرساخت‌های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی الشعیرات، و کاهش توان دولت سوریه برای بکارگیری سلاح‌های شیمیایی است.»

به گفته آقای دیویس، نیروهای آمریکا حدود ساعت ۰۴:۴۰ صبح روز ۷ آوریل اقدام به حمله موشکی به یک پایگاه نیروی هوایی ارتش سوریه کردند.

در این بیانیه آمده است، «حمله با شلیک موشک‌های تاماهاک از دو ناو هواپیمابر یو اس اس پورتر و یو اس اس راس در شرق دریای مدیترانه انجام شد. در مجموع ۵۹ موشک تاماهاک، اهدافی از جمله هواپیما، آشیانه‌های مقاوم هواپیما، انبار سوخت و تدارک، انبار مهمات و سامانه‌های دفاع هوایی و رادار را هدف قرار دادند.»

جف دیویس گفت «همچون همیشه، ایالات متحده تدابیر فوق العاده‌ای را برای پرهیز از کشته شدن غیرنظامیان و پیروی از قانون درگیری‌های مسلحانه اتخاذ کرده است. کلیه احتیاط های لازم برای انجام حمله‌ای که کمترین ریسک را برای پرسنل داخل پایگاه داشته باشد، در نظر گرفته شد.»

وی اضافه کرد «پیش از حمله به نیروهای روسیه از طریق خطوط ارتباطی برقرار شده اطلاع داده شده بود. طراحان نظامی ارتش ایالات متحده، احتیاط لازم را برای کاهش ریسک حمله علیه پرسنل روس یا سوری آن پایگاه هوایی را در نظر گرفتند.»

بنا بر اعلام سخنگوی پنتاگون، «از پایگاه هوایی الشعیرات برای ذخیره سلاح‌های شیمیایی و نیروی هوایی سوریه استفاده می‌شد.

طبق ارزیابی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، هواپیمایی از پایگاه شعیرات حمله شیمیایی ۴ آوریل را انجام داده است. حمله (موشکی آمریکا) با هدف پیشگیری از اقدام دوباره رژیم سوریه به حمله شیمیایی انجام شد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

افزایش قمیت نفت به دنبال حمله آمریکا به سوریه

عکس آرشیو

به دنبال حمله هوایی آمریکا به سوریه، قیمت نفت به بیشترین میزان خود طی یک ماه اخیر رسید.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از نخستین دخالت نظامی مستقیم آمریکا در جنگ داخلی سوریه که بیش از شش سال به طول انجامیده، قیمت نفت در روز جمعه به بیشترین میزان خود طی یک ماه اخیر رسید. قیمت طلا و ارز نیز واکنشی سریع به حمله روز جمعه نشان دادند.

اندکی پس از اعلام خبر حمله موشکی آمریکا به سوریه، قیمت نفت شرکت های «برنت» و «یو اس وست تگزاس» به ترتیب ۳۸ سنت و ۴۷ سنت به ازای هر بشکه نفت افزایش یافت.

با اینکه تولیدات نفتی سوریه چشمگیر نیست، اما موقعیت جغرافیایی و همچنین اتحاد دولت این کشور با تولیدکنندگان عمده نفت در منطقه، به این معنی است که پیچیده شدن و شدت گیری تنش ها در سوریه می تواند منجر به نگرانی تولیدکنندگان نفت و نوسان در قیمت نفت شود.

نیروهای نظامی آمریکا با فرمان دونالد ترامپ روز جمعه ۱۸ فروردین ماه به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

با دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا به سوریه حمله کرد

بیش از پنجاه موشک‌ تاماهاک برای حمله به سوریه استفاده شد.

با فرمان دونالد ترامپ نیروهای نظامی آمریکا به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفته است.

سی ان ان گزارش داد که حمله موشکی آمریکا از روی دو ناو جنگی «یواس‌‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» بوده که ساعتی پیش خبرگزاری ها اعلام کردند آنها برای حمله احتمالی در شرق دریای مدیترانه حاضر شده اند.

تلویزیون ای بی سی آمریکا گزارش داد هدف پنجاه موشک شلیک شده، پایگاه هوایی الشعیرات در حمص است که در اختیار نیروهای بشار اسد است. تحلیلگر تلویزیون سی بی اس می گوید دلیل حمله به این پایگاه این بوده که آمریکا معتقد است از این مکان حمله شیمیایی دو روز پیش در ادلب صورت گرفته است.

این اولین اقدام نظامی مستقیم آمریکا و پرزیدنت ترامپ علیه نیروهای بشار اسد است.

در حمله شیمیایی روز سه شنبه بیش از یکصد کشته برجای گذاشت که دهها کودک جزو قربانیان بودند.

بیانیه ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا که در فلوریدا و با رئیس جمهوری چین دیدار دارد، ساعتی بعد از دستور این حملات سخنان کوتاهی بیان کرد.

آقای ترامپ با اشاره به دلایل حمله موشکی به سوریه توسط آمریکا گفت اسد به کودکان، زنان و افراد بی گناه حمله شیمیایی کرد. در این حمله بچه ها و نوزادان زیبا قربانی شدند.

وی افزود: هیچ فرزند خداوند نباید هدف و قربانی چنین درد و آزاری قرار بگیرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: من دستور چنین حمله به مرکز نگهداری تسلیحات سوریه دادم. این اقدام برای منافع آمریکا و متحدان ما در منطقه است تا بتواند از حملات شیمیایی مشابه جلوگیری کند. این حمله در راستای منافع حیاتی امنیت ملی آمریکا بوده است.

به گفته آقای ترامپ، سوریه خطوط را زیر پا گذاشته است. در نتیجه اقدامات سوریه، بحران مهاجران، شکل گیری داعش و تهدیدهای جهانی شکل گرفته است. من از همه کشورهای جهان و حامیان صلح می خواهم که برای پایان این جنگ خونین به ما بپیوندند.

برنامه ریزی برای حمله در روز پنجشنبه

حمله پنجشنبه شب، در حالی انجام شده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در اظهاراتی درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه و مسئولیت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در این زمینه، گفته بود باید اتفاقی در سوریه بیافتد؛ عبارتی که رسانه‌های آمریکا از آن به عنوان تهدید تلویحی او به حمله نظامی یاد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در حالی که در هواپیمای ریاست جمهوری در راه فلوریدا برای دیدار با همتای چینی خود بود، در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر او بشار اسد باید در قدرت بماند، گفته بود، «او آنجاست و حدس می‌زنم اداره اوضاع با اوست. پس باید اتفاقی بیافتد.»

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شده بود که مقام‌های ارشد دولت او در حال بررسی اوضاع در سوریه و نحوه واکنش به حمله شیمیایی بودند که روز سه شنبه در شمال استان ادلب انجام شد و جان ده‌ها نفر، از جمله کودکان، را گرفت و بسیاری را دچار مشکلات حاد تنفسی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG