لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۳۶

سرخط خبرها

دونالد ترامپ: مذاکره با چین پیشرفت چشمگیری داشت

روسای جمهوری آمریکا و چین و همسران شان

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت در دیدار حضوری با شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین مذاکرات دوجانبه «پیشرفت چشمگیری» صورت گرفته است. این درحالی است که شب گذشته ترامپ بعد از مذاکره روز اول گفته بود مذاکرات این دو پیشرفتی نداشته است.

آقای ترامپ گفت:‌ «گمان می کنم در روابط‌مان با چین پیشرفت چشمگیری صورت داده ایم.» رئیس جمهوری آمریکا گفت دیدار و وقت گذراندن با رهبر چین «بسیار جالب» بود.

به نوشته وبسایت هیل که اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می دهد گفت پیش بینی می شود آقایان ترامپ و شی در دیدار در اقامتگاه آقای ترامپ در فلوریدا مسائل دشواری مانند جاه طلبی های هسته ای کره شمالی، مناقشات تجاری و سرزمینی در دریای جنوبی چین را بررسی می کنند.

دیدار دوروزه دو رهبر در سایه تصمیم ریاست جمهوری آمریکا و صدور فرمان حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه در شامگاه پنجشنبه قرار گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش گفت که اگر پکن از اهرم های اقتصادی در مقابل کره شمالی و فشار بر آن کشور برای توقف برنامه اتمی اش استفاده نکند، از اقدام انفرادی ابایی ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده آمریکا در سازمان ملل: آمادگی «اقدامات بیشتر» در سوریه را داریم

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز جمعه در نشست اضطراری شورای امنیت که پس از حمله موشکی بامداد جمعه آمریکا به یک پایگاه هوایی متعلق به ارتش سوریه در استان حمص برگزار شد، گفت واشنگتن برای «اقدامات بیشتر» در سوریه آمادگی دارد.

نیکی هیلی با بیان این که «ما برای انجام اقدامات بیشتر آماده هستیم، اما امیدواریم نیازی به این اقدامات نباشد،" گفت «وقتی سلاح شیمیایی بکار گرفته می‌شود، ایالات متحده بی‌کار نمی‌ماند. جلوگیری از توسعه و بکارگیری تسلیحات شیمیایی، در جهت منافع حیاتی ملی ماست.»

وی اضافه کرد، «اکنون وقت آن رسیده که وارد فاز جدیدی در سوریه شویم ... و به سمت یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به این جنگ هولناک حرکت کنیم.»

نشست اضطراری امروز شورای امنیت به دنبال حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه، که از آن برای حمله شیمیایی در منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف اسد در استان ادلب استفاده شده است، و به منظور بررسی آخرین تحولات سوریه برگزار شد.

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و با هدف جلوگیری از تکرار حملات مشابه توسط دولت سوریه، نیروی دریایی آمریکا بامداد جمعه پایگاه الشعیرات در حمص را با ۵۹ موشک که از روی دو ناو جنگی در شرق مدیترانه شلیک شدند، هدف حمله قرار داد.

روسیه، که بر خلاف آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته حمایت کرده است، ضمن انتقاد از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شده بود.

با این حال، جلسه اضطراری امروز به درخواست بولیوی برگزار شد. این عضو غیردائم شورای امنیت خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده برای بحث و گفت‌وگو درباره حمله موشکی آمریکا و پیامدهای ناشی از آن، پشت درهای بسته بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پیشتر در روز جمعه خواستار برگزاری علنی و شفاف مذاکرات شورای امنیت شد و گفت «هر کشوری که تصمیم می‌گیرد از جنایات رژیم سوریه دفاع کند، باید این کار را در مقابل افکار عمومی انجام دهد تا همه جهان آن را بشنود.»

مسئولیت سنگین ایران و روسیه

نیکی هیلی در بخش دیگری از سخنان امروز خود در نشست شورای امنیت، با تاکید بر این که رژیم سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر است، گفت با این حال دمشق به تنهایی مقصر نیست، بلکه حکومت ایران هم مسئولیتی سنگینی دارد.

به گفته نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، «ایران سالهاست که با حمایت از دیکتاتور ظالم سوریه از سقوط او جلوگیری کرده است. ایران همچنان در کشتار و خون‌ریزی ها در سوریه نقش دارد.»

وی همچنین با اشاره به حمایت مسکو از دمشق، گفت دولت روسیه نیز مسئولیت بزرگی در جنگ سوریه دارد و «ما انتظار داریم روسیه و ایران همپیمان خود را وادار به پاسخگویی کنند و آتش بس در آن کشور را محترم بشمارد.»

خانم هیلی با اشاره به توافق سال ۲۰۱۳ میان واشنگتن و مسکو گفت، «روسیه قرار بود ضامن برچیدن ذخایر مواد و سلاح های شیمیایی در سوریه باشد ... اکنون دنیا منتظر روسیه است تا در سوریه مسئولانه عمل کند.»

مسکو و دمشق حمله شیمیایی به روستای خان شیخون در منطقه تحت کنترل مخالفان اسد که منجر به مرگ ده‌ها نفر، از جمله کودکان، شد را رد کرده‌ و می‌گویند گاز سمی منتشر شده ناشی از انفجار مرکز ساخت سلاح‌ شیمیایی شورشیان بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیلرسون: حمله آمریکا هشدار به همه کسانی است که از خط قرمز عبور می‌کنند

وزیر خارجه آمریکا در حاشیه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین در فلوریدا

وزیر خارجه ایالات متحده حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی نیروهای اسد در سوریه را «هشداری به دولت ها»ی دیگر نامید که به خطر قرمزها بی توجه هستند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده این اظهارات را بعد از نشست مشترک با ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید بیان کرد.

آقای تیلرسون گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است. اظهارات آقای تیلرسون تنها یک هفته قبل از سفر او به مسکو است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، حمله آمریکا حاوی پیام برای همه کسانی است که به خطوط قرمز بی توجه هستند.

وی گفت این حمله موشکی آمریکا برای عقب نشاندن بشار اسد صورت گرفته و همچنین قصد دارد نشان دهد که جامعه جهانی نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی بی تفاوت نیست.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب ۱۷ فروردین دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه را صادر کرد.

این پایگاه، محل نیروهای هوایی اسد است که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشتند.

در این حمله هوایی حدود یکصد نفر که تعدادی از آنها کودک بودند، هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند.

این اولین اقدام نظامی مستقیم آمریکا و پرزیدنت ترامپ علیه نیروهای بشار اسد است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

با رای سنای آمریکا، قاضی گورساچ عضو دیوان عالی آمریکا شد

قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا - آرشیو

نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز جمعه صلاحیت نیل گورساچ گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای تصاحب یک کرسی خالی دیوان عالی کشور را تایید کردند. به این ترتیب گفت‌وگوهای یک ساله برای تعیین جانشینی قاضی آنتونین اسکالیا به پایان رسید.

تایید قاضی گورساچ با ۵۴ رأی موافق در برابر ۴۵ رأی مخالف، یک پیروزی برای پرزیدنت دونالد ترامپ و جمهوریخواهان در برابر دموکرات‌ها - که مخالف عضویت او در دیوان عالی بودند و به همین دلیل گفت‌وگوها بر سر تعیین جانشین قاضی اسکالیا به طول انجامید - به حساب می‌آید.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد که حزب جمهوریخواه با داشتن ۵۲ کرسی‌ اکثریت آن را در اختیار دارد. نمایندگان دموکرات ۴۶ کرسی در سنا دارند و دو سناتور هم مستقل هستند. به نوشته نشریه هیل، سه سناتور دموکرات در جلسه امروز به نفع نیل گورساچ رأی داده‌اند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده بود که رئیس جمهوری باید گزینه خود را معرفی و سنا باید آن را تایید می کرد.

جمهوریخواهان سنا روز گذشته رویه معمول را برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از رأی گیری که نیاز به دست کم ۶۰ رأی از ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند، و با اعلام کفایت مذاکرات، راه را برای رأی گیری هموار کردند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

همسویی دوباره ایران با روسیه در حمایت از اسد و مخالفت با حمله موشکی آمریکا

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران - سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه - ولید معلم، وزیر خارجه سوریه (عکس آرشیوی)

در حالی که حمله موشکی محدود آمریکا به سوریه با واکنش عمومی مثبت کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی مواجه شده، مقام‌های ایران با آن مخالفت کرده‌اند تا بار دیگر جمهوری اسلامی ایران و روسیه درباره اسد در یک موضع قرار بگیرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشت: «ایران به عنوان تنها قربانی اخیر استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی (توسط صدام در دهه ۸۰) هرگونه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی توسط هر فرد و علیه هر فرد که باشد را محکوم می‌کند.»

وزیر خارجه ایران مدعی شد که ایالات متحده آمریکا دو بار بر اساس «اتهام‌های ساختگی» درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی به کشور دیگری حمله کرده است؛ یک بار به عراق و یک بار به سوریه.

بامداد جمعه به وقت محلی، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده،نیروهای نظامی آمریکا به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفت.

پرزیدنت ترامپ ساعتی پس از این حمله اعلام کرد: این اقدام برای منافع آمریکا و متحدان ما در منطقه است تا بتواند از حملات شیمیایی مشابه جلوگیری کند. این حمله در راستای منافع حیاتی امنیت ملی آمریکا بوده است.

آقای ترامپ در پایان سخنانش گفت: من از همه کشورهای جهان و حامیان صلح می خواهم که برای پایان این جنگ خونین به ما بپیوندند.

علاوه بر موضع وزیر خارجه ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز اقدام آمریکا را «خطرناک، مخرب و نقض اصول آمره حقوق بین‌الملل» دانست و مدعی شد که حمله شیمیایی رخ داده در «خان شیخون» مشکوک بوده است.

جمعی از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوهایی جداگانه حمله موشکی به سوریه را «محکوم» کردند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که پیش از این نیز با بشار اسد دیدار داشته مدعی شد دولت سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

او همچنین گفت: « کشورهایی مثل روسیه و ایران در برابر این اقدامات خلاف مصالح منطقه آرام نمی‌نشینند.»

ایران و روسیه مهمترین متحدان بشار اسد در سوریه هستند که برای بقای بشار اسد و پیروزی بر مخالفانش در این کشور حضور نظامی دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده سازمان ملل در امور سوریه: در وضعیت «مدیریت بحران» هستیم

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

به دنبال حمله موشکی ایالات متحده به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه که نیروهای دولت بشار اسد از آن برای حمله شیمیایی اخیر در استان ادلب استفاده کرده‌اند، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت در «وضعیت مدیریت بحران» قرار داریم.

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و با هدف جلوگیری از تکرار حملات شیمیایی مشابه، نیروی دریایی ارتش بامداد جمعه پایگاه الشعیرات در حمص را با ۵۹ موشک که از روی دو ناو مستقر در شرق مدیترانه شلیک شدند، هدف حمله قرار داد.

ساعاتی بعد، استفان دی میستورا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت از واحد آتش بس گروه بین المللی حمایت از سوریه درخواست برگزاری یک نشست اضطراری کرده است؛ درخواستی که به گفته او از سوی روسیه بوده و ایالات متحده نیز با آن موافق است.

آمریکا و روسیه، که هر کدام از دو طرف مقابل جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کنند، نایب‌ رئیس‌های این گروه بین المللی هستند که نمایندگان کشورهای عضو بطور مرتب در شهر ژنو سوئیس با یکدیگر دیدار و درباره وضعیت سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنند.

آقای دی میستورا در پاسخی کتبی به پرسش آسوشیتدپرس گفت، «ما در حال حاضر در وضعیت عملیاتی کامل مدیریت بحران قرار داریم.»

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه توضیح بیشتری در مورد جزئیات وضعیت مورد اشاره ارائه نداد.

به نوشته این خبرگزاری، اظهارات استفان دی میستورا نشان دهنده آن است که این گروه بین المللی نگران تاثیر حمله موشکی بامداد جمعه به پایگاه هوایی متعلق به دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، بر گفت‌وگوهای صلح آن کشور در سه سال گذشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برخورد عمدی کامیون با مردم در پایتخت سوئد؛ سه نفر کشته شدند

یک دستگاه کامیون روز جمعه در مرکز شهر استکهلم پایتخت سوئد با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد، که به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم سه نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شبکه اس وی تی سوئد، هنگام وقوع این حادثه تیراندازی رخ داده و خبرگزاری تی تی نیز از انتقال زخمی ها به بیمارستان با آمبولانس خبر داده است.

اندکی بعد، استفان لوفون نخست وزیر سوئد با بیان این که همه نشانه های موجود از عمدی و تروریستی این حمله حکایت دارند، گفت یک نفر نیز تاکنون در این ارتباط دستگیر شده است.

پلیس سوئد برخورد کامیون با مردم و فروشگاه را تایید، اما تیراندازی را تایید نکرد و گفت گزارش‌هایی از زخمی شدن مردم دریافت شده، اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از تعداد و شدت مصدومیت آنها ندارد.

اروپا از حدود دو سال پیش شاهد حملات تروریستی مختلف، از جمله عبور عمدی با خودرو از روی مردم توسط افراد مرتبط با گروه‌های افراطی، بوده‌اند و حادثه امروز موجب وحشت سوئدی‌ها شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا به چه نقاطی در سوریه حمله موشکی کرد

نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون

وزارت دفاع ایالات متحده فهرست اهداف حمله موشکی را که بامداد جمعه به وقت محلی در سوریه به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انجام شد، و ارزیابی‌های اولیه از آن را منتشر کرد.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد «نشانه‌های اولیه حاکی از وارد آمدن خسارات سنگین یا انهدام هواپیماهای سوریه و زیرساخت‌های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی الشعیرات، و کاهش توان دولت سوریه برای بکارگیری سلاح‌های شیمیایی است.»

به گفته آقای دیویس، نیروهای آمریکا حدود ساعت ۰۴:۴۰ صبح روز ۷ آوریل اقدام به حمله موشکی به یک پایگاه نیروی هوایی ارتش سوریه کردند.

در این بیانیه آمده است، «حمله با شلیک موشک‌های تاماهاک از دو ناو هواپیمابر یو اس اس پورتر و یو اس اس راس در شرق دریای مدیترانه انجام شد. در مجموع ۵۹ موشک تاماهاک، اهدافی از جمله هواپیما، آشیانه‌های مقاوم هواپیما، انبار سوخت و تدارک، انبار مهمات و سامانه‌های دفاع هوایی و رادار را هدف قرار دادند.»

جف دیویس گفت «همچون همیشه، ایالات متحده تدابیر فوق العاده‌ای را برای پرهیز از کشته شدن غیرنظامیان و پیروی از قانون درگیری‌های مسلحانه اتخاذ کرده است. کلیه احتیاط های لازم برای انجام حمله‌ای که کمترین ریسک را برای پرسنل داخل پایگاه داشته باشد، در نظر گرفته شد.»

وی اضافه کرد «پیش از حمله به نیروهای روسیه از طریق خطوط ارتباطی برقرار شده اطلاع داده شده بود. طراحان نظامی ارتش ایالات متحده، احتیاط لازم را برای کاهش ریسک حمله علیه پرسنل روس یا سوری آن پایگاه هوایی را در نظر گرفتند.»

بنا بر اعلام سخنگوی پنتاگون، «از پایگاه هوایی الشعیرات برای ذخیره سلاح‌های شیمیایی و نیروی هوایی سوریه استفاده می‌شد.

طبق ارزیابی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، هواپیمایی از پایگاه شعیرات حمله شیمیایی ۴ آوریل را انجام داده است. حمله (موشکی آمریکا) با هدف پیشگیری از اقدام دوباره رژیم سوریه به حمله شیمیایی انجام شد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

افزایش قمیت نفت به دنبال حمله آمریکا به سوریه

عکس آرشیو

به دنبال حمله هوایی آمریکا به سوریه، قیمت نفت به بیشترین میزان خود طی یک ماه اخیر رسید.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از نخستین دخالت نظامی مستقیم آمریکا در جنگ داخلی سوریه که بیش از شش سال به طول انجامیده، قیمت نفت در روز جمعه به بیشترین میزان خود طی یک ماه اخیر رسید. قیمت طلا و ارز نیز واکنشی سریع به حمله روز جمعه نشان دادند.

اندکی پس از اعلام خبر حمله موشکی آمریکا به سوریه، قیمت نفت شرکت های «برنت» و «یو اس وست تگزاس» به ترتیب ۳۸ سنت و ۴۷ سنت به ازای هر بشکه نفت افزایش یافت.

با اینکه تولیدات نفتی سوریه چشمگیر نیست، اما موقعیت جغرافیایی و همچنین اتحاد دولت این کشور با تولیدکنندگان عمده نفت در منطقه، به این معنی است که پیچیده شدن و شدت گیری تنش ها در سوریه می تواند منجر به نگرانی تولیدکنندگان نفت و نوسان در قیمت نفت شود.

نیروهای نظامی آمریکا با فرمان دونالد ترامپ روز جمعه ۱۸ فروردین ماه به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

با دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا به سوریه حمله کرد

بیش از پنجاه موشک‌ تاماهاک برای حمله به سوریه استفاده شد.

با فرمان دونالد ترامپ نیروهای نظامی آمریکا به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفته است.

سی ان ان گزارش داد که حمله موشکی آمریکا از روی دو ناو جنگی «یواس‌‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» بوده که ساعتی پیش خبرگزاری ها اعلام کردند آنها برای حمله احتمالی در شرق دریای مدیترانه حاضر شده اند.

تلویزیون ای بی سی آمریکا گزارش داد هدف پنجاه موشک شلیک شده، پایگاه هوایی الشعیرات در حمص است که در اختیار نیروهای بشار اسد است. تحلیلگر تلویزیون سی بی اس می گوید دلیل حمله به این پایگاه این بوده که آمریکا معتقد است از این مکان حمله شیمیایی دو روز پیش در ادلب صورت گرفته است.

این اولین اقدام نظامی مستقیم آمریکا و پرزیدنت ترامپ علیه نیروهای بشار اسد است.

در حمله شیمیایی روز سه شنبه بیش از یکصد کشته برجای گذاشت که دهها کودک جزو قربانیان بودند.

بیانیه ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا که در فلوریدا و با رئیس جمهوری چین دیدار دارد، ساعتی بعد از دستور این حملات سخنان کوتاهی بیان کرد.

آقای ترامپ با اشاره به دلایل حمله موشکی به سوریه توسط آمریکا گفت اسد به کودکان، زنان و افراد بی گناه حمله شیمیایی کرد. در این حمله بچه ها و نوزادان زیبا قربانی شدند.

وی افزود: هیچ فرزند خداوند نباید هدف و قربانی چنین درد و آزاری قرار بگیرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: من دستور چنین حمله به مرکز نگهداری تسلیحات سوریه دادم. این اقدام برای منافع آمریکا و متحدان ما در منطقه است تا بتواند از حملات شیمیایی مشابه جلوگیری کند. این حمله در راستای منافع حیاتی امنیت ملی آمریکا بوده است.

به گفته آقای ترامپ، سوریه خطوط را زیر پا گذاشته است. در نتیجه اقدامات سوریه، بحران مهاجران، شکل گیری داعش و تهدیدهای جهانی شکل گرفته است. من از همه کشورهای جهان و حامیان صلح می خواهم که برای پایان این جنگ خونین به ما بپیوندند.

برنامه ریزی برای حمله در روز پنجشنبه

حمله پنجشنبه شب، در حالی انجام شده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در اظهاراتی درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه و مسئولیت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در این زمینه، گفته بود باید اتفاقی در سوریه بیافتد؛ عبارتی که رسانه‌های آمریکا از آن به عنوان تهدید تلویحی او به حمله نظامی یاد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در حالی که در هواپیمای ریاست جمهوری در راه فلوریدا برای دیدار با همتای چینی خود بود، در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر او بشار اسد باید در قدرت بماند، گفته بود، «او آنجاست و حدس می‌زنم اداره اوضاع با اوست. پس باید اتفاقی بیافتد.»

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شده بود که مقام‌های ارشد دولت او در حال بررسی اوضاع در سوریه و نحوه واکنش به حمله شیمیایی بودند که روز سه شنبه در شمال استان ادلب انجام شد و جان ده‌ها نفر، از جمله کودکان، را گرفت و بسیاری را دچار مشکلات حاد تنفسی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رکس تیلرسون: حمله شیمیایی در سوریه نیازمند یک پاسخ جدی است

نشست خبری ویژه وزیر خارجه آمریکا در حاشیه دیدار روسای جمهوری چین و آمریکا

وزیر امور خارجه ایالات متحده در حاشیه سفر رئیس جمهوری چین در «پالم بیچ» فلوریدا در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا پرزیدنت ترامپ گزینه اقدام نظامی را نیز مورد نظر دارد، گفت در حال بررسی «یک پاسخ جدی» به رئیس جمهوری سوریه برای حمله شیمیایی علیه مردم خود خواهد داد.

رکس تیلرسون روز پنجشنبه گفت حمله شیمیایی سوریه همه قطعنامه های سازمان ملل را زیر پا می گذارد و ما یک پاسخ مناسب را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی افزود: از نظر ما و بر اساس اطلاعاتی که داریم، رژیم سوریه تحت رهبری رئیس‌جمهور بشار اسد، مسئول این حمله است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «اقدام رژیم اسد همه هنجارهای بین المللی و توافق های موجود بین گروه ها از جمله رژیم سوریه، روسیه و همه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل را زیر پا گذاشته است. این مسئله‌ جدی است و پاسخی جدی را می‌طلبد.»

آقای تیلرسون در بخش دیگری از سخنانش درباره آینده اسد گفت با اقداماتی که اسد انجام داده، بنظر می‌رسد نقشی در حکومت سوریه در آینده نخواهد داشت.

اظهارات آقای تیلرسون در حالی است که وزیران خارجه آمریکا و روسیه دیروز تلفنی در مورد وضعیت سوریه گفت‌وگو کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تهدید تلویحی پرزیدنت ترامپ علیه اسد: باید اتفاقی در سوریه بیافتد

پرزیدنت ترامپ در حال گفتگو با خبرنگاران در هواپیمای ریاست جمهوری به مقصد فلوریدا - ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در اظهاراتی درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه و مسئولیت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در این زمینه، گفت باید اتفاقی در سوریه بیافتد؛ عبارتی که رسانه‌های آمریکا از آن به عنوان تهدید تلویحی او به حمله نظامی یاد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در حالی که در هواپیمای ریاست جمهوری در راه فلوریدا برای دیدار با همتای چینی خود بود، در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر او بشار اسد باید در قدرت بماند، گفت «او آنجاست و حدس می‌زنم اداره اوضاع با اوست. پس باید اتفاقی بیافتد.»

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان می‌شود که مقام‌های ارشد دولت او در حال بررسی اوضاع در سوریه و نحوه واکنش به حمله شیمیایی هستند که روز سه شنبه در شمال استان ادلب انجام شد و جان ده‌ها نفر، از جمله کودکان، را گرفت و بسیاری را دچار مشکلات حاد تنفسی کرد.

همزمان با این اظهارات، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز که برای استقبال از شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به فلوریدا رفته است، با بیان این که «هیچ شکی در اذهان ما باقی مانده است که دولت اسد پشت حملات بوده،» گفت «ایالات متحده در حال ارزیابی واکنش مناسب است.»

آقای تیلرسون با تاکید بر این که روند خروج بشار اسد از قدرت تلاش جامعه جهانی را می‌طلبد، گفت به منظور پیشگیری از بالا گرفتن بیشتر شعله‌های آتش جنگ داخلی در سوریه، لازم است توازنی میان شکست گروه افراطی داعش و برقراری ثبات در آن کشور جنگ‌زده برقرار باشد.

به نوشته آسوشیتدپرس، وی همچنین به مسکو هشدار داد که حمایت از اسد امری است که باید در آن دقت کرد.

واشنگتن در طول جنگ داخی شش سال گذشته در سوریه، که بیش از ۴۰۰ هزار کشته داده است، از دخالت مستقیم نظامی در آن کشور خودداری کرده و دونالد ترامپ نیز تاکنون از اظهار نظر صریح و شفاف در این زمینه پرهیز کرده و گفته است اگر برنامه‌ای باشد، آن را از پیش اعلام نخواهد کرد.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه پیش نویس قطعنامه‌ای را برای محکومیت دولت بشار اسد در مورد حمله شیمیایی اخیر در ادلب و نقض توافق سال ۲۰۱۳ به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه دادند، که انتظار می‌رفت عصر همان روز به رأی گذاشته شود؛ اما چنین نشد.

روسیه، حامی سرسخت بشار اسد، به مخالفت با این قطعنامه برخواست و با بیان این که بر اساس اطلاعات جعلی نوشته شده است، گفت گاز سمی در اثر حملات هوایی به انبارهای تسلحیاتی شورشیان محالف دولت، که در آنها سلاح‌های شیمیایی تولید می‌کنند، در هوا منتشر شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حماس سه فلسطینی را به اتهام «همدستی» با اسرائیل اعدام کرد

اعضای گروه شبه نظامی حماس در مراسم تشییع جنازه مازن فقهاء، از اعضای ارشد آن گروه، در شهر غزه - ۵ فروردین ۱۳۹۶

گروه اسلامگرای فلسطینی حماس که بر نواز غزه حاکم است، می‌گوید سه فلسطینی را به اتهام «همدستی» با اسرائیل اعدام کرده است.

بنا بر اعلام حماس، این افراد صبح پنجشنبه در یک متجمع پلیس و در حضور ده‌ها تن از رهبران و مقام‌های آن گروه به دار آویخته شدند.

از ماه گذشته و پس از پیدا شدن جسد یکی از اعضای حماس به نام «مازن فقهاء» در غزه، این گروه یک کمپین رسانه‌ای محلی علیه کسانی که مظنون به جاسوسی برای اسرائیل هستند، به راه انداخته است.

اسرائیل مازن فقهاء را به جرم هدایت عملیات انتحاری، به ۹ بار حبس ابد محکوم کرده بود، اما وی در سال ۲۰۱۱ در جریان مبادله یک سرباز اسرائیلی با هزار زندانی فلسطینی، آزاد شد.

از سال ۲۰۰۷ میلادی که حماس کنترل غزه را در دست گرفت، دستگاه قضایی آن تا کنون ۲۵ نفر را اعدام کرده است. حماس در جریان جنگ ۲۰۱۴ با اسرائیل نیز ۲۳ نفر را بدون محاکمه کشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کاوشگر کاسینی به ماموریت نهایی نزدیک می شود: فرود بر سطح زحل

عکسی مفهومی از آنچه کاوشگر کاسینی بعد از ۱۳ سال نهایتا قرار است انجام دهد.

با نهایی شدن ماموریت کاوشگر کاسینی، برای ماموریت نهایی خود یعنی فرود بر روی سطح سیاره زحل بعد از ۱۳ سال آماده می شود.

دانشمندان ناسا در روزهای اخیر، جزییات آخرین ماموریت کاوشگر کاسینی که فرود آن به سطح زحل است را به انجام رساندند. رویدادی که چند روز دیگر، یعنی ۶ اردیبهشت ماه انجام می شود.

لیندا سپیلکر دانشمند پروژه کاسینی می گوید: مرحله پایانی این ماموریت خود یک ماموریت جدید است. ما به مکان جدیدی می رویم و با کاوشگر کاسینی اطلاعاتی را کسب خواهیم کرد که فقط به این طریق می توان بدست اورد.

وی می افزاید: اسباب حیرت نخواهد بود اگر برخی از این اکتشافات که با کاسینی به ان دست می یابیم بهترین و جامع ترین باشد.

کاسینی که از سال ۲۰۰۴ در مدار زحل قرار دارد مسافت ۲۴۰۰ کیلومتر را طی خواهد کرد تا بر سطح این دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی فرود بیاید

لیندا سپیلکر دانشمند پروژه کاسینی می افزاید: مدار هایی که در آخرین مرحله از آن ها می گذرد برای اولین بار پاسخی به پرسش مبدا و عمر حلقه های زحل را در اختیار خواهد گذاشت. این کار با اندازه گیری دقیق جرم حلقه ها انجام می شود. اگر حلقه ها حجیم تر از آن چه ما فکر می کنیم باشند شاید نشانی از این باشد که آن ها به همان کهنسالی زحل هستند.

این اولین بار در تاریخ خواهد بود که سفینه فضایی در چنین فاصله نزدیکی از زحل قرار می گیرد. ماموریتی که ناسا امیدوار است با آن دانش بیشتری از ساختار داخلی این سیاره و مبداء حلقه های اطراف آن در اختیار قرار دهد.

کاوشگر کاسینی در طی این دوازده سال که در مدار زحل به اکتشاف مشغول بوده اطلاعات بسیاری را به ناسا مخابره کرده است.

تجمعات اعتراضی در پی «بازداشت» یک امام جمعه اهل سنت در سیستان و بلوچستان

سمت راست: مولوی کوهی - سمت چپ: عکس منتسب به اعتراضات

دادستان زاهدان تایید کرد که امام جمعه اهل سنت یک روستا در استان سیستان و بلوچستان به دادگاه احضار شده است. این درحالی است که وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» خبر داده مولوی فضل‌الرحمن کوهی در بازداشتگاه امنیتی مشهد زندانی است و دوستداران او در شهر «سرباز» دست به تظاهرات زده‌اند.

علی موحدی راد، دادستان زاهدان در گفتگو با خبرگزاری قوه قضائیه ایران عنوان کرد که مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه اهل سنت روستای پیشامگ شهرستان سرباز پس از «چندین بار تذکر» نسبت به ابراز «سخنان تندعلیه امنیت داخلی و خارجی نظام» به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است.

او درباره بازداشت این روحانی اهل سنت ابراز نظر نکرد اما درباره دلیل احضار او توضیح داد: «بسیاری از سخنان وی موضوع سایت‌های معاند بود. گزارشات حاکیست وی افراد را حتي به عضویت در گروهک‌هاي تروريستي دعوت می‌کرد.»

اما وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» که دوشنبه ۱۴ فروردین از احضار و بازداشت مولوی کوهی خبر داد، ویدئویی منتسب به آخرین سخنرانی این امام جمعه اهل سنت را منتشر کرده که در آن می‌گوید این حق قانونی سنیان ایران است تا انتقاد کرده و حق خود را مطالبه کنند اما او هرگز تشویق به اقدام مسلحانه و شیطنت و فساد نکرده است.

وبسایت هرانا نیز در توصیف مواضع آقای کوهی، او را مخالف اعزام اهل سنت به سوریه برای جنگ، مخالف حذف نام بلوچستان از عنوان استان و مخالف تقسیم استان سیستان و بلوچستان معرفی کرده است.

به گزارش وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی منجر به برپایی تجمعات اعتراضی در شهرستان سرباز شده است و معترضان اقدام به «آتش زدن لاستیک و مسدود کردن جاده ترانزیتی ایرانشهر چابهار » کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تاکید کارشناسان در نشستی در ساختمان سنای آمریکا: سپاه در لیست گروه های تروریستی باشد

از راست: مایکل پریجنت، ایلان برمن، آدام ارلی، جان بولتن و علیرضا جعفرزاده

در یک نشست که در محل سنای آمریکا برگزار شد، چهره هایی چون جان بولتن که به دولت ترامپ نزدیک هستند، بر ضرورت قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا تاکید کردند.

در این نشست چهره هایی چون جان بولتن سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، مایکل پریجنت از انستيتوى هادسن، ایلان برمن از اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا، علیرضا جعفرزاده از شورای ملی مقاومت ایران و آدام ارلی سفیر سابق آمریکا در بحرین سخنرانی کردند.

سازمان دهنده اين نشست كه در سناى آمريكا برگزار شد، «جامعه ايرانى امريكايى آركانزاس» بود.

در این نشست، جان بولتون که در دو ماه اخیر بارها اسم او به عنوان یکی از مقام های احتمالی دولت ترامپ طرح شده بود، در این مراسم تاکید کرد که نام سپاه باید در این لیست قرار بگیرد.

او قرار گرفتن نام سپاه را به خاطر عملکرد گذشته این نهاد نظامی ضروری دانست و گفت این به هدف ما برای محافظت از متحدان مان در خاورمیانه کمک می کند.

بولتن افزود: برای محافظت از متحدان مان باید گام های لازم برداریم و نباید منتظر چیزی باشیم .

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل همچنین این ادعا را رد کرد که نباید اکنون به ایران فشار آورد چون میانه رو ها شکست می خورند. او گفت این انتخابات مهم نیست، چون روی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاثیری ندارد.

اما مایکل پریجنت تحلیلگر ارشد خاورمیانه در اندیشکده هادسن نیز که خود قبلا افسر اطلاعاتی بود، از فعالیت های سپاه در دهه گذشته بخصوص در عراق سخن گفت.

این پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه همچنین گفت سپاه با استخدام ستیزه جویان عراقی، آنها را تشویق می کرد تا سربازان آمریکایی را اسیر کنند که این نهاد بتواند در مبادله با سپاهیان بازداشت شده ایران در عراق، استفاده کند.

آقای پریجنت همچنین موافق قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی بود و گفت اگر سپاه در این لیست قرار نگیرد، چنانچه در ماههای آینده داعش شکست بخورد، آنها مدعی می شوند که خودشان داعش را شکست داده اند.

در همین زمینه جان بولتن هم گفت باید هرچه زودتر فعالیت سپاه محدود شود تا بعد از شکست داعش، سپاه جای آنها را در سوریه و عراق نگیرد.

ایلان برمن از اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا درباره تبعات قرارگرفتن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی صحبت کرد. او گفت اگر سپاه در این لیست قرار بگیرد، در گام بعد آمریکا می تواند اعضا و فعالیت های آن را تحریم کند. این کار موجب می شود در دراز مدت درآمد سپاه محدود شود و بر فعالیت هایش تاثیر بگذارد.

به گفته آقای برمن، اقدام آمریکا در قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی یک حسن سیاسی دیگر دارد که پیام می دهد آمریکا سیاست اش را در قبال این نهاد به کلی تغییر داده است.

علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا که نهادی نزدیک به گروه مجاهدین خلق است، از دیگر سخنرانان این نشست بود.

او با اشاره به گزارش این شورا که ماه پیش منتشر شد، از فعالیت های فعلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تعلیم و آموزش نیروهای ستیزه جو در ایران گفت و تاکید کرد که چنین فعالیت هایی با هدف تروریستی صورت می گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اپوزیسیون ونزوئلا دوباره در خیابان‌: اعتراض به «تلاش برای کودتا» از سوی مادورو

این چندمین بار است که معترضان به خیابان ها آمده اند.

ده ها هزار نفر از شهروندان ونزوئلا روز پنجشنبه با فراخوان اپوزیسیون این کشور، به خیابان های کاراکاس ریختند تا به آنچه که تلاش به انجام کودتا از سوی دولت نیکولاس مادورو می خوانند، اعتراض کنند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته بود «نه به دیکتاتوری.»

به گزارش خبرگزاری رویترز تظاهرات روز پنجشنبه در کاراکاس متشکل از هفت تظاهرات بود به نشانه هفت قاضی دادگاه عالی ونزوئلا که هفته گذشته تصمیم گرفت کنترل پارلمان کشور را در دست بگیرد. تظاهرکنندگان می گویند این اقدامی حرکت به سوی دیکتاتوری است.

دیوان عالی ونزوئلا در ۲۹ مارس، لایحه پیشنهادی رئیس ‌جمهوری ونزوئلا درباره امتیازات نفتی را تصویب و اعلام کرد که پارلمان صلاحیت قانونگذاری ندارد. صدور امتیازات نفتی پیش از این در پارلمان رد شده بود.

تصمیم فوق مورد انتقاد بسیار قرار گرفت و به سرعت ملغی شد اما به اپوزیسیون این کشور بهانه جدید برای مخالفت با دولت چپگرا داد. فعالان اپوزیسیون ونزولا دولت را به کشاندن عرصه اقتصادی و اجتماعی کشور به سراشیبی سقوط متهم می کنند.

اپوزیسیون ونزوئلا خواستار برکناری هفت قاضی دادگاه عالی که حکم هفته گذشته را امضا کردند شده است.

منتقدان می گویند رئیس جمهور مادورو دولت را به توقف انتخابات فرماندارها متهم کرده است. نظرسنجی ها حاکی است که حزب حاکم سوسیالیست در این انتخابات اقبال چندانی نخواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جمهوریخواهان سنا قانون را تغییر دادند؛ با «گزینه هسته‌ای» راه برای تایید گورساچ هموار شد

سناتورهای جمهوریخواه آمریکا روز پنجشنبه رویه معمول سنا را که برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از انجام رأی گیری نهایی درباره دستور کار جلسه نیاز به دست کم ۶۰ رأی از مجموع ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دموکرات ها قصد داشتند با اعلام عدم کفایت مذاکرات و ادامه نطق‌های طولانی، وقت جلسه را گرفته و مانع از رأی گیری شوند؛ اقدامی که به آن «فیلی باستر» می‌گویند و پیشتر نیز برای ناکام کردن جمهوریخواهان برای رد توافق هسته‌ای با ایران انجام داده بودند.

در نهایت ۵۲ سناتور جمهوریخواه، به همراه ۳ سناتور دموکرات، موفق شدند کفایت مذاکرات را اعلام کرده و راه را برای انجام رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ در جلسه روز جمعه فراهم کنند .

کمیته قضایی سنا روز دوشنبه با ۱۱ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف، صلاحیت قاضی گورساچ را برای تصاحب کرسی خالی دیوان عالی کشور تایید کرده بود و پرونده را برای رأی گیری نهایی برای تایید او به صحن علنی فرستادند.

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی آنتونین اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده است که رئیس جمهوری باید گزینه پیشنهادی خود را معرفی و سنا نیز باید آن را تایید کند.

اکنون چهار قاضی به جمهوریخواهان و چهار قاضی به دموکرات ها نزدیک هستند، و اگر آقای گورساچ بتواند از سد سناعبور کند، دولت پرزیدنت ترامپ می‌تواند امیدوار باشد در چالش‌های قضایی دست بالا را خواهد داشت.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ممنوعیت حمل لپ تاپ در برخی پروازهای آمریکا احتمالا تمدید می شود

جان کلی وزیر امنیت کشور آمریکا

جان کلی وزير امنيت داخلی آمريکا روز چهارشنبه در نشست کميته امنيت ملی مجلس سنا گزارشهایی را تایید کرد که می گوید ايالات متحده احتمالا ممنوعيت حمل لپ تاپ در برخی پروازهای خاورميانه به مقصد ايالات متحده را تمديد خواهد کرد.

در حال حاضر مسافران پروازهای مستقيم از ده فرودگاه در خاورميانه و شمال آفريقا به مقصد ايالات متحده موظفند ابزار الکترونيک بزرگتر از گوشی‌های خود را به قسمت بار هواپيما تحويل دهند. در انجام این دستورالعمل هر خط هوایی روش و قوانین خود را دارد.

آقای کلی اين انتقاد را رد کرد که پروتکل مربوطه به دليل دین اسلام يا رنگ پوست مسافران در پيش گرفته شده است.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از وزارت امنیت داخلی آمریکا در اول فروردین ماه اعلام کرد از این پس مسافرانی که از فرودگاه هایی در اردن، مصر، ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، مراکش، و قطر به ایالات متحده پرواز می کنند، اجازه حمل وسایل الکترونیکی بزرگتر یک تلفن همراه - مانند تبلت، لپ‌ تاپ و دوربین های عکاسی - به داخل کابین هواپیما را ندارند و باید آنها را به قسمت بار تحویل دهند.

پس از اعلام این ممنوعیت جدید از سوی آمریکا، بریتانیا نیز از اعمال مقررات مشابهی در مورد مسافران هواپیماهائی که مبدا پروازشان شش کشور خاور میانه است ، خبر داد و همراه بردن برخی لوازم الکترونیکی قابل حمل به داخل کابین هواپیما در برخی خطوط پروازی از مبدا فرودگاه‌های ترکیه، لبنان، اردن، مصر، تونس و عربستان سعودی به مقصد فرودگاه های بریتانیا ممنوع اعلام شد.

رئیس شرکت هواپیمایی امارات گفت اعلام ممنوعیت حمل وسایل الکترونیکی به داخل هواپیماهایی که به مقصد آمریکا پرواز می کنند باعث شگفتی و تعجب کامل وی شده است.

او گفت که این خبر تنها یک روز قبل از اجرایی شدن مقررات به اطلاع شرکت متبوعش رسیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مجارستان در ساخت یک راکتور تحقیقاتی هسته‌ای با ایران همکاری می‌کند

عکس آرشیوی از یکی از کارکنان نیروگاه هسته ای بوشهر در مقابل ورودی رآکتور تعبیه شده در آن

رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد این کشور با ایران در پروژه ساخت یک راکتور کوچک هسته‌ای برای مصارف تحقیقات علمی همکاری خواهد کرد.

جانوس لازار در پاسخ به این پرسش که آیا این همکاری در چارچوب توافق بین ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده است، گفت توافق همکاری در جریان سفر نخست وزیر ویکتور اوربان به ایران در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت.

وی اضافه کرد «وقتی نخست وزیر آنجا بود، ما قبول کردیم در پروژه مشترک ساخت یک تاسیسات هسته‌ای برای مصارف آموزشی و علمی مشارکت کنیم و اکنون این توافق اجرایی خواهد شد.»

ایران و شش قدرت‌ جهانی، از حمله ایالات متحده، پس از سال‌ها تنش و گفت‌وگو بر سر پرونده جنجال برانگیز هسته‌ای ایران، در نهایت در تیر ۱۳۹۴ به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند.

طبق این توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های مرتبط با آن فعالیت‌ها لغو می‌شوند.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند در برخی طرح‌های تحقیقاتی هسته‌ای ایران همکاری کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی، مسئولیت نظارت بر کلیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آلمان از موضع‌گیری ترامپ در محکومیت حمله شیمیایی اسد در سوریه استقبال کرد

عبدالحمید الیوسف ۲۹ ساله دوقلوهایش، همسرش، دو برادر، برادرزاده ها و دیگرانی از فامیل را در حمله شیمیایی خان شیخون از دست داد

همزمان با اعلام آژانس کودکان سازمان ملل متحد که می گوید دست کم ۲۷ کودک در میان بیش از ۸۰ نفر قربانی حمله مشکوک شیمیایی در سوریه بوده ند، آلمان از موضع رئیس جمهوری آمریکا که از بشار اسد بخاطر این حملات انتقاد کرد، استقبال کرد.

به گفته یونیسف دیگر ۵۴۶ نفر از جمله شمار بالایی از کودکان در حمله روز سه شنبه در شهر خان شیخون در سوریه مجروح شدند و به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش بینی می شود که شمار کشته شدگان افزایش یابد.

گیرت کاپلائره مدیر منطقه ای یونیسف روز پنجشنبه گفت که «کشتار کودکان در سوریه نمی تواند ادامه یابد» و از تمام طرف ها خواست «فورا وحشت را خاتمه دهند.»

دولت آمریکا و دیگر مقامات کشورهای غربی نیروهای دولتی سوریه را مسئول حمله شیمیایی در این کشور و کشتار غیرنظامیان توصیف کرده اند. دمشق این اتهام را رد کرده است.

آلمان ضمن محکوم کردن این حمله از موضع قوی دونالد ترامپ در محکوم کردن آن استقبال کرد.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان بیانیه روز چهارشنبه آقای ترامپ در انتقاد از دولت بشار اسد را «مثبت» خواند.

او گفت کشورهای اروپایی نگران اظهارات پیشتر آمریکا بودند که گفته بود مبارزه با داعش بر ترک اسد اولویت دارد.

آقای گابریل گفت آن اظهارات «ما را در اروپا ناراحت کرد.»

وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه گفت: «فارغ از جنگ با ترور، رسیدن به اصلاحات قانونی در سوریه و انتخابات آزاد به همان اندازه مهم است و این به معنی ابقای اسد در قدرت نیست.»

او در عین حال درباره افزایش اقدامات نظامی در سوریه هشدار داد و آمریکا را به حمایت از مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل متحد ترغیب کرد.

آلمان در دو سال گذشته ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته است. حاخام ارشد سابق اسرائیل وضع سوریه را با کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی مقایسه کرد.

اظهارات حاخام مئیر لائو که خود از بازماندگان هولوکاست است بعد جدیدی به انتقادهای اسرائیلی ها در محکومیت خشونت های سوریه می افزاید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یاد هولوکاست در اسرائیل هنوز حساسیت برانگیز و تازه است و اسرائیلی ها تمایلی به مقایسه دیگری ها و کشتارهای جهان با بیرحمی آلمان نازی در جنگ دوم ندارد. اما حاخام لائو در مصحابه ای رادیویی گفت که مردم سوریه هولوکاست خودشان را تجربه می کنند.

او گفت: «این وضع امروز شروع نشد. شش سال است که هولوکاست بر مردم سوریه نازل شده است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان از تحقیقات مرتبط با روسیه کنار رفت

دوین نونز رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

به دنبال طرح شکایت‌هایی علیه رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، وی روز پنجشنبه اعلام کرد که بطور موقت از تحقیقات مرتبط با حملات سایبری ادعایی روسیه با هدف دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، کناره ‌گیری خواهد کرد.

دوین نونز در بیانیه‌ای با این توضیح که «چند گروه از فعالان چپ» اتهاماتی را علیه او در مورد آنچه «عملکرد ناشایست» خوانده شده مطرح کرده‌اند، گفت تا زمانی که این اتهام‌ها برطرف شوند بطور موقت از تحقیقات مربوط با دخالت ادعایی روسیه کنار می‌رود.

نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا در مجلس در ادامه بیانیه خود گفت «با وجود آن که این اتهامات بی‌اساس هستند، معتقدم به نفع کنگره و کمیته اطلاعاتی مجلس است که مایک کاناوی ... بطور موقت سرپرستی تحقیقات کمیته درباره روسیه را به عهده بگیرد.»

آقای نونز همچنین گفت همزمان با تحقیقات اداره امور اخلاقی کنگره در مورد اتهامات مطرح شده علیه او، به دیگر وظایف خود به عنوان نماینده کنگره و رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده ادامه خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین آرایش انتخاباتی اصولگرایان: رئیسی اعلام کاندیداتوری کرد؛ جلیلی حذف شد

ابراهیم رئیسی در کنار علی خامنه‌ای

بزرگترین و اصلی‌ترین ائتلاف اصولگرایان در ایران، پنج کاندیدای نهایی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که در راس آنها ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی قرار دارد.

دومین مجمع ملی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» که با نام «جمنا» شناخته می‌شود، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین برگزار شد و ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان گزینه‌های کاندیداتوری این طیف در انتخابات پیش رو معرفی شدند.

همچنین جمنا نام سعید جلیلی، کاندیدای دور قبل انتخابات ریاست جمهوری را از میان گزینه‌های خود حذف کرد و دلیل آن نپذیرفتن «مکانیسم جمنا» اعلام شد.

در این جلسه همچنین شهردار مشهد حضور داشت و به طور رسمی اعلام کرد که ابراهیم رئیسی پذیرفته تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

پیش از این از آقای رئیسی به عنوان اصلی‌ترین گزینه رهبری جمهوری اسلامی پس از آیت‌الله سید علی خامنه‌ای نام برده می‌شد و احتمال داده می‌شود که کاندیدای نهایی اصولگرایان و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات اردیبهشت ماه باشد.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» است که با حکم آیت‌الله خمینی، درباره اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تصمیم گیری کرده بود.

او با حضور در راس یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی ایران، از حمایت صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز برخوردار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هفتاد کشور جهان متعهد شدند: تامین کمک ۶ میلیارد دلاری به مردم سوریه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (راست) و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در نشست بین المللی سوریه در بروکسل - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان روز چهارشنبه در کنفرانس بین المللی کمک به سوریه در بروکسل پایتخت بلژیک گرد هم آمدند و متعهد شدند مبلغ ۶ میلیارد دلار برای کمک و خدمات‌رسانی به مردم جنگ‌زده سوریه تامین کنند.

کمیسیونر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا، کریستوس استیلیانیدیس، این رقم را که به هدف تعیین شده کنفرانس نزدیک بود تاثیرگذار و روحیه بخش خواند و گفت، مبلغ تعهد داده شده در کنفرانس امروز تنها برای سال جاری است.

تقریبا نیمی از جمعیت سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته آن کشور خانه‌های خود را ترک کرده و در جستجوی مکانی امن، به کشورهای همسایه – از جمله لبنان، اردن و ترکیه – گریخته و بسیاری راهی اروپا و آمریکا شده‌اند.

این جنگ که تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته، علاوه بر آسیب‌های روحی و روانی بر مردم سوریه، خسارات اقتصادی فراوانی به دنبال داشته، که طبق برآوردهای سازمان ملل متحد بالغ بر ۳۵۰ میلیارد دلار می‌شود.

گفته می‌شود از هر پنج شهروند سوریه، چهار نفر در فقر به سر می‌برند.

آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان این که جنگ در سوریه هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و همه بازنده هستند، از روسیه و ایران – دو حامی سرسخت دولت سوریه – و گروه‌های مخالف آن خواست به درگیری‌ها پایان دهند.

کنفرانس بین المللی امروز در پایتخت بلژیک، به میزبانی اتحادیه اروپا و همکاری سازمان ملل متحد، بریتانیا، آلمان، کویت، نروژ و قطر برگزار شد و هدف اصلی آن، دست کم، رسیدن به سطح کمک‌های تعهد شده در سال گذشته بود.

در کنفرانس سال گذشته که در لندن برگزار شد، کشورهای حاضر متعهد به تامین کمک های مالی به میزان بیش از ۱۲ میلیارد دلار شدند؛ ۶ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۶ و ۶ میلیارد و یکصد میلیون دلار برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر خارجه آمریکا پس از نشست گروه ۷ در ایتالیا به روسیه می‌رود

سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده پس از شرکت در نشست هفته آینده وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به گروه ۷ در ایتالیا، برای گفت‌وگو با همتای روس خود به مسکو خواهد رفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، اوکراین، سوریه، مقابله با تروریسم، کره شمالی و روابط دوجانبه، محورهای عمده گفت‌وگوهای آقای تیلرسون با سرگئی لاوروف خواهد بود.

به گفته مارک تونر، «این سفر بخشی از تلاش‌های ما برای حفظ خطوط ارتباطی مستقیم با مقام‌های ارشد روسیه به منظور انتقال روشن مواضع آمریکا، از جمله گام‌های بعدی در راستای اجرای (توافق) مینسک، است.»

وزارت خارجه روسیه نیز سفر رکس تیلرسون به مسکو را تایید کرده است. آقای تیلرسون پیشتر به عنوان مدیرعامل شرکت نفتی اکسان به روسیه سفر کرده بود، اما این نخستین سفر او در مقام وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

نشست وزیران خارجه گروه هفت، از روز دوشنبه ۲۱ فروردین در لوکای ایتالیا آغاز خواهد شد. قرار است در این نشست دو روزه، درباره مقدمات برگزاری نشست سران این گروه در ماه آینده (۲۶ و ۲۷ ماه مه) گفت‌وگو شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

گاهشمار استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و واکنش‌های بین المللی

از آغاز جنگ داخلی در سوریه که به تازگی وارد هفتمین سال خود شده است، صدها نفر از مردم آن کشور بر اثر حملات شیمیایی جان خود را از دست داده‌اند؛ حملاتی که سازمان ملل متحد در چهار مورد دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مسئول دانسته و در یک مورد هم مسئولیت را متوجه پیکارجویان افراطی داعش کرده است.

شورشیان مخالف دمشق می‌گویند نیروهای دولت بشار اسد در موارد مختلفی از سلاح‌های شیمیایی و بمب‌های حاوی گاز کلر استفاده کرده‌اند؛ آنها می‌گویند حمله شیمیایی روز سه شنبه در شمال سوریه که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد نیز توسط نیروهای اسد صورت گرفته است. دمشق استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه در گزارشی با این مقدمه، گاهشمار کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ داخلی شش ساله سوریه و واکنش های بین المللی به آنها را منتشر کرده است:

۲۰ اوت ۲۰۱۲ – باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفت استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمزی است که محاسبات او در مورد دخالت در جنگ داخلی سوریه را تغییر خواهد داد و تبعات بی‌شماری به دنبال خواهد داشت.

۱۹ مارس ۲۰۱۳ – دولت و اپوزوسیون سوریه یکدیگر را متهم به انجام یک حمله شیمیایی در روستای خان الاسد در شمال کشور کردند که جان ۲۶ نفر، از جمله بیش از ۱۰ سرباز ارتش، را گرفته است. تحقیقات سازمان ملل متحد نشان داد در این حمله از گاز سارین استفاده شده است، اما مسئول آن را مشخص نکرد.

۲۱ اوت ۲۰۱۳ – صدها نفر در یک منطقه تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق، پایتخت سوریه، بر اثر استنشاق گاز سمی دچار خفگی و آسیب دیدگی‌های جدی شدند. محققان سازمان ملل از محل وقوع حادثه بازدید کردند و دریافتند که یک راکت زمین به زمین حاوی گاز سارین به مناطق مسکونی، در حالی که مردم در خواب بودند، پرتاب شده است. آمریکا و برخی کشورهای دیگر دولت بشار اسد را - که تنها طرف منازعه است که این گاز را در اختیار دارد، سرزنش کردند.

۳۱ اوت ۲۰۱۳ – رئیس جمهوری آمریکا گفت برای کسب مجوز کنگره برای حمله نظامی در سوریه به منظور تنبیه دولت بشار اسد اقدام می‌کند. به نظر می‌رسد این درخواست از حمایت کافی قانون‌گذاران آمریکایی برخوردار نیست.

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ – به دنبال توافق غیرمنتظره آمریکا و روسیه، شورای امنیت سازمان ملل به دولت سوریه دستور داد انبار مواد و سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم کند؛ اقدامی که از دخالت نظامی آمریکا در سوریه جلوگیری کرد. شورای امنیت تهدید کرد اگر دمشق تن به این کار ندهد، آنگاه مجوز توسل به زور را صادر خواهد کرد.

۱۴ اکتبر ۲۰۱۳ – سوریه معاهده تسلیحات شیمیایی را – که تولید، ذخیره یا بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را ممنوع می‌کند – امضا کرد.

۲۳ ژوئن ۲۰۱۴ – سازمان منع تسلحیات شیمیایی اعلام کرد آخرین محموله سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه را از کشور خارج کرده است. اپوزوسیون سوریه می‌گوید همه ذخایر شیمیایی نیروهای بشار اسد به خارج منتقل نشده و امکان دسترسی دمشق به این سلاح‌ها همچنان وجود دارد.

۷ اوت ۲۰۱۵ – به دنبال انتشار اخباری در مورد یک حمله شیمیایی با استفاده از گاز کلر توسط نیروهای دولتی سوریه در مناطق تحت تصرف شورشیان، شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوز تحقیقات کارشناسان آن نهاد بین المللی و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در آن کشور را صادر کرد. گاز کلر، هر چند مانند گاز اعصاب سمی و کشنده نیست، اما بسته به نحوه بکارگیری آن، می‌تواند در ردیف تسلیحات شیمیایی قرار بگیرد.

۲۴ اوت ۲۰۱۶ – بر اساس یافته‌های هیئت مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی، دولت سوریه در دو مورد با استفاده از هلیکوپتر، از بمب‌های حاوی گاز کلر علیه شورشیان در مناطق مسکونی شمال استان ادلب استفاده کرده است. آنها بعدا در یک گزارش دیگر، دمشق را در مورد یک حمله دیگر مسئول دانستند. این سه حمله در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رخ دادند. بنا بر اعلام این هیئت، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز در حملات خود از گاز خردل استفاده کرده است.

۲۸ فوریه ۲۰۱۷ – روسیه، هم‌پیمان نیرومند دولت حاکم بر دمشق، و چین، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم دولت سوریه به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی را وتو کردند.

۴ آوریل ۲۰۱۷ – دست کم ۷۵ نفر در روستای خان شیخون استان ادلب، در اثر آنچه پزشکان گفته‌اند حمله شیمیایی با استفاده از گاز اعصاب بوده است، جان خود را از دست داده و بسیاری هم دچار مسمومیت‌های شدید شده‌اند. این منطقه، تحت کنترل مخالفان اسد است. به گفته شاهدان، حمله یا توسط جت‌های سوخو متعلق به ارتش روسیه انجام شده یا سوخوهای متعلق به دولت بشار اسد. مسکو و دمشق انجام چنین حمله‌ای را رد کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اشاره مقام‌های آمریکایی به ایران، از برجام تا خرید هواپیما از بوئینگ

مقام های عالی دولت ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در مناسبت های مختلف به ایران و موضوعات مربوط به این کشور، در سخنان خود اشاره کردند. از جمله پرزیدنت ترامپ بار دیگر از «توافق بد» هسته ای با ایران گفت و وزیر خارجه از نقش ایران در سوریه انتقاد کرد.

روز چهارشنبه دونالد ترامپ میزبان پادشاه اردن بود. آقای ترامپ در بخشی از کنفرانس خبری بعد از این دیدار، به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت «توافق هسته ای با ایران نباید هرگز اتفاق می افتاد.

وی افزود: توافق هسته ای که در دولت قبل بدست آمد، یکی از بدترین توافق هایی بود که من در عمرم دیده ام. ترامپ افزود: نباید هرگز چنین توافقی صورت می گرفت. این توافق کاملا یک سویه بود و نه تنها علیه آمریکا بلکه علیه بخش بزرگی از خاورمیانه بود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: هرکاری لازم باشد انجام می دهم که درست انجام شود.

اما روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم درباره ایران موضع گیری داشت. رکس تیلرسون در واکنش به حمله شیمیایی شمال سوریه، رژیم اسد را مسئول دانست و از دو کشور ایران و روسیه خواست به اسد فشار بیاورند تا دست به چنین اقداماتی نزند.

تیلرسون گفت: حمله شیمیایی ادلب نشان می دهد رئیس جمهوری سوریه با وحشی گری، بی شرم و خشن، به فعالیت خود ادامه می دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: از روسیه و ایران می خواهیم که اطمینان دهند که اتفاقی مثل حمله شیمیایی روز چهارشنبه دیگر هرگز تکرار نشود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیگر مقام عالی آمریکایی بود که روز چهارشنبه در سخنان خود به ایران اشاره کرد.

خانم هیلی که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی سخن می گفت، بار دیگر دولت سوریه را عامل این حمله شیمیایی دانست و گفت روسیه و ایران از رژیم اسد حمایت می کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به وقایع ماههای اخیر گفت: ایران و روسیه علاقه‌ای به صلح در سوریه ندارند.

غیر موضع گیری مقام های آمریکایی، پایگاه خبری فری بیکن روز چهارشنبه در گزارشی نوشت مقام های دولت ترامپ در حال بررسی تفاهم نامه جدید شرکت بوئینگ و هواپیمایی آسمان هستند. به تازگی این دو شرکت قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای پیشرفته جدید را امضا کرده اند.

فری بیکن نوشت، دولت ترامپ در حال بررسی تمام قراردادهای دولت گذشته آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

خبرهای انتخاباتی؛ از نامزد نشدن قالیباف تا گمانه‌زنی درباره توصیه رهبر به رئیسی

قالیباف می‌گوید درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته است

در روزی که محمود احمدی نژاد در نخستین کنفرانس خبری از پایان ریاست جمهوری خود خبرساز شد، دیگر اخبار انتخاباتی در ایران حوادث روز را تحت شعاع قرار داد.

با خروج از فضای تعطیلات سال نو و نزدیک شدن به روزهای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، چهره‌های سیاسی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در مورد نامزدهای احتمالی به اظهارنظر پرداختند.

قالیباف: درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته ام

نخستین اظهارنظر مربوط به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد دو دوره در انتخابات پیشین ریاست جمهوری بود که اعلام کرد درخواستی از طرف گروهها و شخصیت‌ها برای نامزدی در انتخابات نداشته است، اما از هر تلاشی برای تغییر دولت پشتیبانی می‌کند. او دولت کنونی را ناکارآمد خواند.

شهردار تهران که سال گذشته با اتهاماتی در خصوص واگذاری املاک تهران به افراد خارج از شهرداری روبرو شد، در انتخابات پیشین در رقابت با حسن روحانی ناکام ماند.

شایعات نامزدی اعضای دولت

از سوی دیگر، همزمان با موج تبلیغات اصولگرایان علیه برنامه‌های اقتصادی دولت، برخی رسانه نیز گمانه‌زنی‌هایی را مبنی بر نامزد شدن تعدادی از وزیران کابینه حسن روحانی مطرح کردند؛ اخبار و گمانه‌زنی هایی که همگی روز چهارشنبه تکذیب شدند.

روز چهارشنبه محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری، در جمع خبرنگاران شایعات نامزد شدن خود در انتخابات را رد کرد و گفت که به شدت از نامزدی آقای روحانی حمایت می‌کند.

همزمان، حسن قاضی زاده هاشمی در نامه ای به رئیس صدا و سیما نسبت به خبری درباره نامزدی خود در انتخابات واکنش نشان داد و اعلام کرد که تنها دغدغه او تا پایان دوره وزارت خود، رسیدگی به وضعیت سلامت شهروندان است. او در نامه خود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره نامزد شدن اعضای دولت را «هدفمند» دانسته است.

موج انتخاباتی با دعوت از ابراهیم رئیسی

در این بین، با اوج گیری اخبار انتخابات، خبرهای مربوط به احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، دادستان سابق کشور و تولیت جدید آستان قدس رضوی داغ تر شده است.

همزمان با انتشار متعدد تصاویری از افرادی که کاغذهایی با نوشته «رئیسی بیا» دست گرفته بودند، وبسایت‌های اصولگرا نیز اخباری از سخنرانی‌های اخیر آقای رئیسی منتشر کردند که از وضعیت اشتغال و شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرده بود.

روز چهارشنبه، در ادامه گمانه زنی درباره احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، برخی رسانه‌های اصولگرا اعلام کردند که او از عضویت در هیات نظارت بر انتخابات استعفا داده است. این سایت ها نتیجه گیری کردند که با این استعفا، آقای رئیسی قطعا نامزد انتخابات خواهد شد.

با این حال، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان استعفای آقای رئیسی از عضویت در شورای نظارت بر انتخابات را تایید نکرد و گفت که رد یا تایید این خبر در جلسه روز پنج شنبه هیات نظارت مشخص می‌شود و او آن را به خبرنگاران اعلام می‌کند.

چینش مهره‌ها توسط خامنه‌ای پس از هاشمی؟

طرح نامزدی احتمالی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و داماد احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، موجب طرح دو فرضیه کاملا متضاد توسط ناظران تحولات ایران شد.

بر اساس یکی از این فرضیه‌ها، رهبر جمهوری اسلامی که ابراهیم رئیسی را گزینه مهم رهبری پس از خود در نظر گرفته است، تلاش می‌کند او را به ریاست جمهوری رسانده و کارنامه مردمی برای او بسازد تا مقبولیت تکیه بر جایگاه رهبری را داشته باشد و پس از درگذشت هاشمی رفسنجانی، مهره های جدیدی را در سمت های کلیدی جمهوری اسلامی بچیند.

این نظریه روز چهارشنبه با انتشار اخباری توسط اصولگرایان تا حدودی قوت گرفت. در این روز، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده اصولگرای مجلس در گفت و گو با خبرآنلاین حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را بسیار جدی خواند و حتی گفت که او به دلیل دریافت حکم انتصاب سال گذشته خود از رهبری، از آیت الله خامنه ای اجازه خواسته است که به طور رسمی اعلام کند وارد انتخابات نمی‌شود، اما آیت الله خامنه‌ای با این خواسته مخالفت کرده است.

این نماینده مجلس احتمال داد که با توجه به اینکه احکام اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از انتخابات ابلاغ می‌شود، در صورت پیروزی رئیسی در انتخابات، آقای روحانی به ریاست مجمع منصوب شود.

با وجود همه این اخبار و گمانه‌زنی‌ها، فرضیه دیگری در مورد طرح نام ابراهیم رئیسی مطرح است که همه این اخبار را فضاسازی برای تحت تاثیر قراردادن جبهه حامیان دولت می‌داند. بر اساس این نظر، حتی در صورتی که ابراهیم رئیسی گزینه مورد نظر آیت الله خامنه‌ای برای رهبری باشد، او را با قرار دادن در مقابل رای و نظر مردم و نشاندن روی صندلی مناظره نامزدهای انتخاباتی به دردسر نمی اندازد.

بر این اساس، احتمال دارد طرح نام شخصیتی مانند ابراهیم رئیسی برای بالا بردن قدرت چانه زنی اطرافیان رهبری برای ترغیب روحانی به در پیش گرفتن راهی نزدیکتر به اندیشه‌های آیت الله خامنه‌ای باشد؛ راهی که به گسترش رابطه با غرب و تلاش برای توسعه اقتصاد آزاد ختم نشود.

به هر روی، به روشنی مشخص است حسن روحانی که با انتقادات شدید اصولگرایان به برنامه های اقتصادی خود مواجه بوده است، انتخابات ریاست جمهوری آسانی پیش رو نداشته باشد.

احتمال می‌رود او دوشنبه آینده در کنفرانس خبری خود از همین دشواری ها سخن بگوید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعلام مقصران از سوی هیات ویژه دولت؛ «انفجاری در ساختمان پلاسکو رخ نداد»

«هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» هر گونه فرضیه‌ای مبنی بر وقوع انفجار یا وجود مواد قابل انفجار «در هر سطحی» را رد کرد و بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران، وزارت تعاون، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور را از جمله مقصران بروز آتش‌سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکوی تهران معرفی کرد.

عصر چهارشنبه ۱۶ فروردین به وقت تهران، جلسه‌ای در هیات دولت برگزار شد که رئیس هیات ویژه تشکیل شده از سوی رئیس جمهوری ایران، نتایج تحقیقات را ارائه کرد.

در این گزارش عنوان شده که علت آتش سوزی «اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از ‏کپسول گاز» بوده است.‏

مواردی مانند وجود مقادیر فوق العاده زیاد پارچه در ساختمان، نبود پلکان اضطراری و وجود اشکال در پلکان و عدم انطباق راه خروج با طراحی صحیح و برابر با اصول ایمنی در برابر آتش، عدم وجود سیستم بارنده خودکار (اسپرینکلر) در ساختمان، نبودن یک سیستم گرمایشی استاندارد و وجود تعداد زیادی کپسول‌های گاز پیک نیکی و وجود موانع زیاد برای فعالیت آتش نشانان نیز از جمله عوامل گسترش آتش سوزی معرفی شده است.

این هیات همچنین توضیح داده که بنیاد مستضعفان به عنوان مالک پلاسکو، در برابر «اخطارها مبنی بر ناایمن بودن ‏ساختمان، مالک اقدام موثری انجام نداده است». ضمن این که شهرداری تهران هم در انجام وظایف خود و ایمن سازی ساختمان «کوتاهی کرده است.»

در این گزارش به «کوتاهی» وزارت تعاون در بازرسی حفاظت فنی از کارگاه‌های واقع در ساختمان پلاسکو؛ «کم‌توجهی» وزارت راه و شهرسازی؛و عدم «اقدام موثر» از سوی وزارت کشور هم اشاره شده است.

روز سی‌ام دی ماه ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت و پس از هشت روز آواربرداری مجموعا پیکر ۱۹ قربانی این حادثه کشف شد. ۱۶ تن از کشته‌شدگان آتش‌نشان بوده‌اند.

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقد بودند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیر آوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد. ‏

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ترامپ در نشست مشترک با پادشاه اردن: از مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت می کنم

رئیس جمهوری آمریکا می گوید از مذاکرات صلح خاور میانه بین اسرائیل و فلسطینی ها حمایت می کند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در یک نشست خبری مشترک با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن شرکت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری با استقبال از تلاش های اردن و دیگر کشورها برای ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه گفت از این مذاکرات استقبال می کند.

آقای ترامپ گفت این مذاکرات باید پیش برود تا موجب صلح خاورمیانه تاثیر بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به مبارزه جهانی با داعش اشاره کرد و گفت اردن و دیگر کشورها در ائتلاف علیه این گروه حضور دارد و آمریکا تلاش بیشتری می کند تا داعش را شکست دهد.

وی افزود: متاسفانه عملکرد دولت قبل آمریکا کوتاهی هایی داشت و باعث شد گروه داعش در خلا ایجاد شده، شکل بگیرد.

پادشاه اردن نیز در این نشست خبری گفت، تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای گرد هم آوردن فلسطینی ها و اسرائیلی ها نشانه ای بسیار دلگرم کننده برای همه بوده است.

عبداﻟله دوم اضافه کرد، ابتکار کشورهای عضو اتحادیه عرب برای صلح خاور میانه پیشنهادی برای یک «مصالحه تاریخی» میان اسرائیل و فلسطینینان است.

اردن هفته گذشته میزبان نشست سران اتحادیه عرب بود؛ نشستی که در آن پیشنهاد به رسمیت شناختن اسرائیل در ازای تشکیل کشور مستقل فلسطینی ارائه شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG