لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۴۶

سرخط خبرها

کاوشگر کاسینی به ماموریت نهایی نزدیک می شود: فرود بر سطح زحل

عکسی مفهومی از آنچه کاوشگر کاسینی بعد از ۱۳ سال نهایتا قرار است انجام دهد.

با نهایی شدن ماموریت کاوشگر کاسینی، برای ماموریت نهایی خود یعنی فرود بر روی سطح سیاره زحل بعد از ۱۳ سال آماده می شود.

دانشمندان ناسا در روزهای اخیر، جزییات آخرین ماموریت کاوشگر کاسینی که فرود آن به سطح زحل است را به انجام رساندند. رویدادی که چند روز دیگر، یعنی ۶ اردیبهشت ماه انجام می شود.

لیندا سپیلکر دانشمند پروژه کاسینی می گوید: مرحله پایانی این ماموریت خود یک ماموریت جدید است. ما به مکان جدیدی می رویم و با کاوشگر کاسینی اطلاعاتی را کسب خواهیم کرد که فقط به این طریق می توان بدست اورد.

وی می افزاید: اسباب حیرت نخواهد بود اگر برخی از این اکتشافات که با کاسینی به ان دست می یابیم بهترین و جامع ترین باشد.

کاسینی که از سال ۲۰۰۴ در مدار زحل قرار دارد مسافت ۲۴۰۰ کیلومتر را طی خواهد کرد تا بر سطح این دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی فرود بیاید

لیندا سپیلکر دانشمند پروژه کاسینی می افزاید: مدار هایی که در آخرین مرحله از آن ها می گذرد برای اولین بار پاسخی به پرسش مبدا و عمر حلقه های زحل را در اختیار خواهد گذاشت. این کار با اندازه گیری دقیق جرم حلقه ها انجام می شود. اگر حلقه ها حجیم تر از آن چه ما فکر می کنیم باشند شاید نشانی از این باشد که آن ها به همان کهنسالی زحل هستند.

این اولین بار در تاریخ خواهد بود که سفینه فضایی در چنین فاصله نزدیکی از زحل قرار می گیرد. ماموریتی که ناسا امیدوار است با آن دانش بیشتری از ساختار داخلی این سیاره و مبداء حلقه های اطراف آن در اختیار قرار دهد.

کاوشگر کاسینی در طی این دوازده سال که در مدار زحل به اکتشاف مشغول بوده اطلاعات بسیاری را به ناسا مخابره کرده است.

تجمعات اعتراضی در پی «بازداشت» یک امام جمعه اهل سنت در سیستان و بلوچستان

سمت راست: مولوی کوهی - سمت چپ: عکس منتسب به اعتراضات

دادستان زاهدان تایید کرد که امام جمعه اهل سنت یک روستا در استان سیستان و بلوچستان به دادگاه احضار شده است. این درحالی است که وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» خبر داده مولوی فضل‌الرحمن کوهی در بازداشتگاه امنیتی مشهد زندانی است و دوستداران او در شهر «سرباز» دست به تظاهرات زده‌اند.

علی موحدی راد، دادستان زاهدان در گفتگو با خبرگزاری قوه قضائیه ایران عنوان کرد که مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه اهل سنت روستای پیشامگ شهرستان سرباز پس از «چندین بار تذکر» نسبت به ابراز «سخنان تندعلیه امنیت داخلی و خارجی نظام» به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است.

او درباره بازداشت این روحانی اهل سنت ابراز نظر نکرد اما درباره دلیل احضار او توضیح داد: «بسیاری از سخنان وی موضوع سایت‌های معاند بود. گزارشات حاکیست وی افراد را حتي به عضویت در گروهک‌هاي تروريستي دعوت می‌کرد.»

اما وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» که دوشنبه ۱۴ فروردین از احضار و بازداشت مولوی کوهی خبر داد، ویدئویی منتسب به آخرین سخنرانی این امام جمعه اهل سنت را منتشر کرده که در آن می‌گوید این حق قانونی سنیان ایران است تا انتقاد کرده و حق خود را مطالبه کنند اما او هرگز تشویق به اقدام مسلحانه و شیطنت و فساد نکرده است.

وبسایت هرانا نیز در توصیف مواضع آقای کوهی، او را مخالف اعزام اهل سنت به سوریه برای جنگ، مخالف حذف نام بلوچستان از عنوان استان و مخالف تقسیم استان سیستان و بلوچستان معرفی کرده است.

به گزارش وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی منجر به برپایی تجمعات اعتراضی در شهرستان سرباز شده است و معترضان اقدام به «آتش زدن لاستیک و مسدود کردن جاده ترانزیتی ایرانشهر چابهار » کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تاکید کارشناسان در نشستی در ساختمان سنای آمریکا: سپاه در لیست گروه های تروریستی باشد

از راست: مایکل پریجنت، ایلان برمن، آدام ارلی، جان بولتن و علیرضا جعفرزاده

در یک نشست که در محل سنای آمریکا برگزار شد، چهره هایی چون جان بولتن که به دولت ترامپ نزدیک هستند، بر ضرورت قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا تاکید کردند.

در این نشست چهره هایی چون جان بولتن سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، مایکل پریجنت از انستيتوى هادسن، ایلان برمن از اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا، علیرضا جعفرزاده از شورای ملی مقاومت ایران و آدام ارلی سفیر سابق آمریکا در بحرین سخنرانی کردند.

سازمان دهنده اين نشست كه در سناى آمريكا برگزار شد، «جامعه ايرانى امريكايى آركانزاس» بود.

در این نشست، جان بولتون که در دو ماه اخیر بارها اسم او به عنوان یکی از مقام های احتمالی دولت ترامپ طرح شده بود، در این مراسم تاکید کرد که نام سپاه باید در این لیست قرار بگیرد.

او قرار گرفتن نام سپاه را به خاطر عملکرد گذشته این نهاد نظامی ضروری دانست و گفت این به هدف ما برای محافظت از متحدان مان در خاورمیانه کمک می کند.

بولتن افزود: برای محافظت از متحدان مان باید گام های لازم برداریم و نباید منتظر چیزی باشیم .

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل همچنین این ادعا را رد کرد که نباید اکنون به ایران فشار آورد چون میانه رو ها شکست می خورند. او گفت این انتخابات مهم نیست، چون روی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاثیری ندارد.

اما مایکل پریجنت تحلیلگر ارشد خاورمیانه در اندیشکده هادسن نیز که خود قبلا افسر اطلاعاتی بود، از فعالیت های سپاه در دهه گذشته بخصوص در عراق سخن گفت.

این پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه همچنین گفت سپاه با استخدام ستیزه جویان عراقی، آنها را تشویق می کرد تا سربازان آمریکایی را اسیر کنند که این نهاد بتواند در مبادله با سپاهیان بازداشت شده ایران در عراق، استفاده کند.

آقای پریجنت همچنین موافق قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی بود و گفت اگر سپاه در این لیست قرار نگیرد، چنانچه در ماههای آینده داعش شکست بخورد، آنها مدعی می شوند که خودشان داعش را شکست داده اند.

در همین زمینه جان بولتن هم گفت باید هرچه زودتر فعالیت سپاه محدود شود تا بعد از شکست داعش، سپاه جای آنها را در سوریه و عراق نگیرد.

ایلان برمن از اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا درباره تبعات قرارگرفتن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی صحبت کرد. او گفت اگر سپاه در این لیست قرار بگیرد، در گام بعد آمریکا می تواند اعضا و فعالیت های آن را تحریم کند. این کار موجب می شود در دراز مدت درآمد سپاه محدود شود و بر فعالیت هایش تاثیر بگذارد.

به گفته آقای برمن، اقدام آمریکا در قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی یک حسن سیاسی دیگر دارد که پیام می دهد آمریکا سیاست اش را در قبال این نهاد به کلی تغییر داده است.

علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا که نهادی نزدیک به گروه مجاهدین خلق است، از دیگر سخنرانان این نشست بود.

او با اشاره به گزارش این شورا که ماه پیش منتشر شد، از فعالیت های فعلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تعلیم و آموزش نیروهای ستیزه جو در ایران گفت و تاکید کرد که چنین فعالیت هایی با هدف تروریستی صورت می گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اپوزیسیون ونزوئلا دوباره در خیابان‌: اعتراض به «تلاش برای کودتا» از سوی مادورو

این چندمین بار است که معترضان به خیابان ها آمده اند.

ده ها هزار نفر از شهروندان ونزوئلا روز پنجشنبه با فراخوان اپوزیسیون این کشور، به خیابان های کاراکاس ریختند تا به آنچه که تلاش به انجام کودتا از سوی دولت نیکولاس مادورو می خوانند، اعتراض کنند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته بود «نه به دیکتاتوری.»

به گزارش خبرگزاری رویترز تظاهرات روز پنجشنبه در کاراکاس متشکل از هفت تظاهرات بود به نشانه هفت قاضی دادگاه عالی ونزوئلا که هفته گذشته تصمیم گرفت کنترل پارلمان کشور را در دست بگیرد. تظاهرکنندگان می گویند این اقدامی حرکت به سوی دیکتاتوری است.

دیوان عالی ونزوئلا در ۲۹ مارس، لایحه پیشنهادی رئیس ‌جمهوری ونزوئلا درباره امتیازات نفتی را تصویب و اعلام کرد که پارلمان صلاحیت قانونگذاری ندارد. صدور امتیازات نفتی پیش از این در پارلمان رد شده بود.

تصمیم فوق مورد انتقاد بسیار قرار گرفت و به سرعت ملغی شد اما به اپوزیسیون این کشور بهانه جدید برای مخالفت با دولت چپگرا داد. فعالان اپوزیسیون ونزولا دولت را به کشاندن عرصه اقتصادی و اجتماعی کشور به سراشیبی سقوط متهم می کنند.

اپوزیسیون ونزوئلا خواستار برکناری هفت قاضی دادگاه عالی که حکم هفته گذشته را امضا کردند شده است.

منتقدان می گویند رئیس جمهور مادورو دولت را به توقف انتخابات فرماندارها متهم کرده است. نظرسنجی ها حاکی است که حزب حاکم سوسیالیست در این انتخابات اقبال چندانی نخواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جمهوریخواهان سنا قانون را تغییر دادند؛ با «گزینه هسته‌ای» راه برای تایید گورساچ هموار شد

سناتورهای جمهوریخواه آمریکا روز پنجشنبه رویه معمول سنا را که برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از انجام رأی گیری نهایی درباره دستور کار جلسه نیاز به دست کم ۶۰ رأی از مجموع ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دموکرات ها قصد داشتند با اعلام عدم کفایت مذاکرات و ادامه نطق‌های طولانی، وقت جلسه را گرفته و مانع از رأی گیری شوند؛ اقدامی که به آن «فیلی باستر» می‌گویند و پیشتر نیز برای ناکام کردن جمهوریخواهان برای رد توافق هسته‌ای با ایران انجام داده بودند.

در نهایت ۵۲ سناتور جمهوریخواه، به همراه ۳ سناتور دموکرات، موفق شدند کفایت مذاکرات را اعلام کرده و راه را برای انجام رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ در جلسه روز جمعه فراهم کنند .

کمیته قضایی سنا روز دوشنبه با ۱۱ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف، صلاحیت قاضی گورساچ را برای تصاحب کرسی خالی دیوان عالی کشور تایید کرده بود و پرونده را برای رأی گیری نهایی برای تایید او به صحن علنی فرستادند.

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی آنتونین اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده است که رئیس جمهوری باید گزینه پیشنهادی خود را معرفی و سنا نیز باید آن را تایید کند.

اکنون چهار قاضی به جمهوریخواهان و چهار قاضی به دموکرات ها نزدیک هستند، و اگر آقای گورساچ بتواند از سد سناعبور کند، دولت پرزیدنت ترامپ می‌تواند امیدوار باشد در چالش‌های قضایی دست بالا را خواهد داشت.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ممنوعیت حمل لپ تاپ در برخی پروازهای آمریکا احتمالا تمدید می شود

جان کلی وزیر امنیت کشور آمریکا

جان کلی وزير امنيت داخلی آمريکا روز چهارشنبه در نشست کميته امنيت ملی مجلس سنا گزارشهایی را تایید کرد که می گوید ايالات متحده احتمالا ممنوعيت حمل لپ تاپ در برخی پروازهای خاورميانه به مقصد ايالات متحده را تمديد خواهد کرد.

در حال حاضر مسافران پروازهای مستقيم از ده فرودگاه در خاورميانه و شمال آفريقا به مقصد ايالات متحده موظفند ابزار الکترونيک بزرگتر از گوشی‌های خود را به قسمت بار هواپيما تحويل دهند. در انجام این دستورالعمل هر خط هوایی روش و قوانین خود را دارد.

آقای کلی اين انتقاد را رد کرد که پروتکل مربوطه به دليل دین اسلام يا رنگ پوست مسافران در پيش گرفته شده است.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از وزارت امنیت داخلی آمریکا در اول فروردین ماه اعلام کرد از این پس مسافرانی که از فرودگاه هایی در اردن، مصر، ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، مراکش، و قطر به ایالات متحده پرواز می کنند، اجازه حمل وسایل الکترونیکی بزرگتر یک تلفن همراه - مانند تبلت، لپ‌ تاپ و دوربین های عکاسی - به داخل کابین هواپیما را ندارند و باید آنها را به قسمت بار تحویل دهند.

پس از اعلام این ممنوعیت جدید از سوی آمریکا، بریتانیا نیز از اعمال مقررات مشابهی در مورد مسافران هواپیماهائی که مبدا پروازشان شش کشور خاور میانه است ، خبر داد و همراه بردن برخی لوازم الکترونیکی قابل حمل به داخل کابین هواپیما در برخی خطوط پروازی از مبدا فرودگاه‌های ترکیه، لبنان، اردن، مصر، تونس و عربستان سعودی به مقصد فرودگاه های بریتانیا ممنوع اعلام شد.

رئیس شرکت هواپیمایی امارات گفت اعلام ممنوعیت حمل وسایل الکترونیکی به داخل هواپیماهایی که به مقصد آمریکا پرواز می کنند باعث شگفتی و تعجب کامل وی شده است.

او گفت که این خبر تنها یک روز قبل از اجرایی شدن مقررات به اطلاع شرکت متبوعش رسیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مجارستان در ساخت یک راکتور تحقیقاتی هسته‌ای با ایران همکاری می‌کند

عکس آرشیوی از یکی از کارکنان نیروگاه هسته ای بوشهر در مقابل ورودی رآکتور تعبیه شده در آن

رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد این کشور با ایران در پروژه ساخت یک راکتور کوچک هسته‌ای برای مصارف تحقیقات علمی همکاری خواهد کرد.

جانوس لازار در پاسخ به این پرسش که آیا این همکاری در چارچوب توافق بین ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده است، گفت توافق همکاری در جریان سفر نخست وزیر ویکتور اوربان به ایران در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت.

وی اضافه کرد «وقتی نخست وزیر آنجا بود، ما قبول کردیم در پروژه مشترک ساخت یک تاسیسات هسته‌ای برای مصارف آموزشی و علمی مشارکت کنیم و اکنون این توافق اجرایی خواهد شد.»

ایران و شش قدرت‌ جهانی، از حمله ایالات متحده، پس از سال‌ها تنش و گفت‌وگو بر سر پرونده جنجال برانگیز هسته‌ای ایران، در نهایت در تیر ۱۳۹۴ به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند.

طبق این توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های مرتبط با آن فعالیت‌ها لغو می‌شوند.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند در برخی طرح‌های تحقیقاتی هسته‌ای ایران همکاری کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی، مسئولیت نظارت بر کلیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آلمان از موضع‌گیری ترامپ در محکومیت حمله شیمیایی اسد در سوریه استقبال کرد

عبدالحمید الیوسف ۲۹ ساله دوقلوهایش، همسرش، دو برادر، برادرزاده ها و دیگرانی از فامیل را در حمله شیمیایی خان شیخون از دست داد

همزمان با اعلام آژانس کودکان سازمان ملل متحد که می گوید دست کم ۲۷ کودک در میان بیش از ۸۰ نفر قربانی حمله مشکوک شیمیایی در سوریه بوده ند، آلمان از موضع رئیس جمهوری آمریکا که از بشار اسد بخاطر این حملات انتقاد کرد، استقبال کرد.

به گفته یونیسف دیگر ۵۴۶ نفر از جمله شمار بالایی از کودکان در حمله روز سه شنبه در شهر خان شیخون در سوریه مجروح شدند و به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش بینی می شود که شمار کشته شدگان افزایش یابد.

گیرت کاپلائره مدیر منطقه ای یونیسف روز پنجشنبه گفت که «کشتار کودکان در سوریه نمی تواند ادامه یابد» و از تمام طرف ها خواست «فورا وحشت را خاتمه دهند.»

دولت آمریکا و دیگر مقامات کشورهای غربی نیروهای دولتی سوریه را مسئول حمله شیمیایی در این کشور و کشتار غیرنظامیان توصیف کرده اند. دمشق این اتهام را رد کرده است.

آلمان ضمن محکوم کردن این حمله از موضع قوی دونالد ترامپ در محکوم کردن آن استقبال کرد.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان بیانیه روز چهارشنبه آقای ترامپ در انتقاد از دولت بشار اسد را «مثبت» خواند.

او گفت کشورهای اروپایی نگران اظهارات پیشتر آمریکا بودند که گفته بود مبارزه با داعش بر ترک اسد اولویت دارد.

آقای گابریل گفت آن اظهارات «ما را در اروپا ناراحت کرد.»

وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه گفت: «فارغ از جنگ با ترور، رسیدن به اصلاحات قانونی در سوریه و انتخابات آزاد به همان اندازه مهم است و این به معنی ابقای اسد در قدرت نیست.»

او در عین حال درباره افزایش اقدامات نظامی در سوریه هشدار داد و آمریکا را به حمایت از مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل متحد ترغیب کرد.

آلمان در دو سال گذشته ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته است. حاخام ارشد سابق اسرائیل وضع سوریه را با کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی مقایسه کرد.

اظهارات حاخام مئیر لائو که خود از بازماندگان هولوکاست است بعد جدیدی به انتقادهای اسرائیلی ها در محکومیت خشونت های سوریه می افزاید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یاد هولوکاست در اسرائیل هنوز حساسیت برانگیز و تازه است و اسرائیلی ها تمایلی به مقایسه دیگری ها و کشتارهای جهان با بیرحمی آلمان نازی در جنگ دوم ندارد. اما حاخام لائو در مصحابه ای رادیویی گفت که مردم سوریه هولوکاست خودشان را تجربه می کنند.

او گفت: «این وضع امروز شروع نشد. شش سال است که هولوکاست بر مردم سوریه نازل شده است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان از تحقیقات مرتبط با روسیه کنار رفت

دوین نونز رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

به دنبال طرح شکایت‌هایی علیه رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، وی روز پنجشنبه اعلام کرد که بطور موقت از تحقیقات مرتبط با حملات سایبری ادعایی روسیه با هدف دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، کناره ‌گیری خواهد کرد.

دوین نونز در بیانیه‌ای با این توضیح که «چند گروه از فعالان چپ» اتهاماتی را علیه او در مورد آنچه «عملکرد ناشایست» خوانده شده مطرح کرده‌اند، گفت تا زمانی که این اتهام‌ها برطرف شوند بطور موقت از تحقیقات مربوط با دخالت ادعایی روسیه کنار می‌رود.

نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا در مجلس در ادامه بیانیه خود گفت «با وجود آن که این اتهامات بی‌اساس هستند، معتقدم به نفع کنگره و کمیته اطلاعاتی مجلس است که مایک کاناوی ... بطور موقت سرپرستی تحقیقات کمیته درباره روسیه را به عهده بگیرد.»

آقای نونز همچنین گفت همزمان با تحقیقات اداره امور اخلاقی کنگره در مورد اتهامات مطرح شده علیه او، به دیگر وظایف خود به عنوان نماینده کنگره و رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده ادامه خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین آرایش انتخاباتی اصولگرایان: رئیسی اعلام کاندیداتوری کرد؛ جلیلی حذف شد

ابراهیم رئیسی در کنار علی خامنه‌ای

بزرگترین و اصلی‌ترین ائتلاف اصولگرایان در ایران، پنج کاندیدای نهایی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که در راس آنها ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی قرار دارد.

دومین مجمع ملی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» که با نام «جمنا» شناخته می‌شود، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین برگزار شد و ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان گزینه‌های کاندیداتوری این طیف در انتخابات پیش رو معرفی شدند.

همچنین جمنا نام سعید جلیلی، کاندیدای دور قبل انتخابات ریاست جمهوری را از میان گزینه‌های خود حذف کرد و دلیل آن نپذیرفتن «مکانیسم جمنا» اعلام شد.

در این جلسه همچنین شهردار مشهد حضور داشت و به طور رسمی اعلام کرد که ابراهیم رئیسی پذیرفته تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

پیش از این از آقای رئیسی به عنوان اصلی‌ترین گزینه رهبری جمهوری اسلامی پس از آیت‌الله سید علی خامنه‌ای نام برده می‌شد و احتمال داده می‌شود که کاندیدای نهایی اصولگرایان و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات اردیبهشت ماه باشد.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» است که با حکم آیت‌الله خمینی، درباره اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تصمیم گیری کرده بود.

او با حضور در راس یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی ایران، از حمایت صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز برخوردار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هفتاد کشور جهان متعهد شدند: تامین کمک ۶ میلیارد دلاری به مردم سوریه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (راست) و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در نشست بین المللی سوریه در بروکسل - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان روز چهارشنبه در کنفرانس بین المللی کمک به سوریه در بروکسل پایتخت بلژیک گرد هم آمدند و متعهد شدند مبلغ ۶ میلیارد دلار برای کمک و خدمات‌رسانی به مردم جنگ‌زده سوریه تامین کنند.

کمیسیونر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا، کریستوس استیلیانیدیس، این رقم را که به هدف تعیین شده کنفرانس نزدیک بود تاثیرگذار و روحیه بخش خواند و گفت، مبلغ تعهد داده شده در کنفرانس امروز تنها برای سال جاری است.

تقریبا نیمی از جمعیت سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته آن کشور خانه‌های خود را ترک کرده و در جستجوی مکانی امن، به کشورهای همسایه – از جمله لبنان، اردن و ترکیه – گریخته و بسیاری راهی اروپا و آمریکا شده‌اند.

این جنگ که تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته، علاوه بر آسیب‌های روحی و روانی بر مردم سوریه، خسارات اقتصادی فراوانی به دنبال داشته، که طبق برآوردهای سازمان ملل متحد بالغ بر ۳۵۰ میلیارد دلار می‌شود.

گفته می‌شود از هر پنج شهروند سوریه، چهار نفر در فقر به سر می‌برند.

آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان این که جنگ در سوریه هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و همه بازنده هستند، از روسیه و ایران – دو حامی سرسخت دولت سوریه – و گروه‌های مخالف آن خواست به درگیری‌ها پایان دهند.

کنفرانس بین المللی امروز در پایتخت بلژیک، به میزبانی اتحادیه اروپا و همکاری سازمان ملل متحد، بریتانیا، آلمان، کویت، نروژ و قطر برگزار شد و هدف اصلی آن، دست کم، رسیدن به سطح کمک‌های تعهد شده در سال گذشته بود.

در کنفرانس سال گذشته که در لندن برگزار شد، کشورهای حاضر متعهد به تامین کمک های مالی به میزان بیش از ۱۲ میلیارد دلار شدند؛ ۶ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۶ و ۶ میلیارد و یکصد میلیون دلار برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر خارجه آمریکا پس از نشست گروه ۷ در ایتالیا به روسیه می‌رود

سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده پس از شرکت در نشست هفته آینده وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به گروه ۷ در ایتالیا، برای گفت‌وگو با همتای روس خود به مسکو خواهد رفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، اوکراین، سوریه، مقابله با تروریسم، کره شمالی و روابط دوجانبه، محورهای عمده گفت‌وگوهای آقای تیلرسون با سرگئی لاوروف خواهد بود.

به گفته مارک تونر، «این سفر بخشی از تلاش‌های ما برای حفظ خطوط ارتباطی مستقیم با مقام‌های ارشد روسیه به منظور انتقال روشن مواضع آمریکا، از جمله گام‌های بعدی در راستای اجرای (توافق) مینسک، است.»

وزارت خارجه روسیه نیز سفر رکس تیلرسون به مسکو را تایید کرده است. آقای تیلرسون پیشتر به عنوان مدیرعامل شرکت نفتی اکسان به روسیه سفر کرده بود، اما این نخستین سفر او در مقام وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

نشست وزیران خارجه گروه هفت، از روز دوشنبه ۲۱ فروردین در لوکای ایتالیا آغاز خواهد شد. قرار است در این نشست دو روزه، درباره مقدمات برگزاری نشست سران این گروه در ماه آینده (۲۶ و ۲۷ ماه مه) گفت‌وگو شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

گاهشمار استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و واکنش‌های بین المللی

از آغاز جنگ داخلی در سوریه که به تازگی وارد هفتمین سال خود شده است، صدها نفر از مردم آن کشور بر اثر حملات شیمیایی جان خود را از دست داده‌اند؛ حملاتی که سازمان ملل متحد در چهار مورد دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مسئول دانسته و در یک مورد هم مسئولیت را متوجه پیکارجویان افراطی داعش کرده است.

شورشیان مخالف دمشق می‌گویند نیروهای دولت بشار اسد در موارد مختلفی از سلاح‌های شیمیایی و بمب‌های حاوی گاز کلر استفاده کرده‌اند؛ آنها می‌گویند حمله شیمیایی روز سه شنبه در شمال سوریه که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد نیز توسط نیروهای اسد صورت گرفته است. دمشق استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه در گزارشی با این مقدمه، گاهشمار کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ داخلی شش ساله سوریه و واکنش های بین المللی به آنها را منتشر کرده است:

۲۰ اوت ۲۰۱۲ – باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفت استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمزی است که محاسبات او در مورد دخالت در جنگ داخلی سوریه را تغییر خواهد داد و تبعات بی‌شماری به دنبال خواهد داشت.

۱۹ مارس ۲۰۱۳ – دولت و اپوزوسیون سوریه یکدیگر را متهم به انجام یک حمله شیمیایی در روستای خان الاسد در شمال کشور کردند که جان ۲۶ نفر، از جمله بیش از ۱۰ سرباز ارتش، را گرفته است. تحقیقات سازمان ملل متحد نشان داد در این حمله از گاز سارین استفاده شده است، اما مسئول آن را مشخص نکرد.

۲۱ اوت ۲۰۱۳ – صدها نفر در یک منطقه تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق، پایتخت سوریه، بر اثر استنشاق گاز سمی دچار خفگی و آسیب دیدگی‌های جدی شدند. محققان سازمان ملل از محل وقوع حادثه بازدید کردند و دریافتند که یک راکت زمین به زمین حاوی گاز سارین به مناطق مسکونی، در حالی که مردم در خواب بودند، پرتاب شده است. آمریکا و برخی کشورهای دیگر دولت بشار اسد را - که تنها طرف منازعه است که این گاز را در اختیار دارد، سرزنش کردند.

۳۱ اوت ۲۰۱۳ – رئیس جمهوری آمریکا گفت برای کسب مجوز کنگره برای حمله نظامی در سوریه به منظور تنبیه دولت بشار اسد اقدام می‌کند. به نظر می‌رسد این درخواست از حمایت کافی قانون‌گذاران آمریکایی برخوردار نیست.

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ – به دنبال توافق غیرمنتظره آمریکا و روسیه، شورای امنیت سازمان ملل به دولت سوریه دستور داد انبار مواد و سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم کند؛ اقدامی که از دخالت نظامی آمریکا در سوریه جلوگیری کرد. شورای امنیت تهدید کرد اگر دمشق تن به این کار ندهد، آنگاه مجوز توسل به زور را صادر خواهد کرد.

۱۴ اکتبر ۲۰۱۳ – سوریه معاهده تسلیحات شیمیایی را – که تولید، ذخیره یا بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را ممنوع می‌کند – امضا کرد.

۲۳ ژوئن ۲۰۱۴ – سازمان منع تسلحیات شیمیایی اعلام کرد آخرین محموله سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه را از کشور خارج کرده است. اپوزوسیون سوریه می‌گوید همه ذخایر شیمیایی نیروهای بشار اسد به خارج منتقل نشده و امکان دسترسی دمشق به این سلاح‌ها همچنان وجود دارد.

۷ اوت ۲۰۱۵ – به دنبال انتشار اخباری در مورد یک حمله شیمیایی با استفاده از گاز کلر توسط نیروهای دولتی سوریه در مناطق تحت تصرف شورشیان، شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوز تحقیقات کارشناسان آن نهاد بین المللی و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در آن کشور را صادر کرد. گاز کلر، هر چند مانند گاز اعصاب سمی و کشنده نیست، اما بسته به نحوه بکارگیری آن، می‌تواند در ردیف تسلیحات شیمیایی قرار بگیرد.

۲۴ اوت ۲۰۱۶ – بر اساس یافته‌های هیئت مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی، دولت سوریه در دو مورد با استفاده از هلیکوپتر، از بمب‌های حاوی گاز کلر علیه شورشیان در مناطق مسکونی شمال استان ادلب استفاده کرده است. آنها بعدا در یک گزارش دیگر، دمشق را در مورد یک حمله دیگر مسئول دانستند. این سه حمله در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رخ دادند. بنا بر اعلام این هیئت، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز در حملات خود از گاز خردل استفاده کرده است.

۲۸ فوریه ۲۰۱۷ – روسیه، هم‌پیمان نیرومند دولت حاکم بر دمشق، و چین، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم دولت سوریه به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی را وتو کردند.

۴ آوریل ۲۰۱۷ – دست کم ۷۵ نفر در روستای خان شیخون استان ادلب، در اثر آنچه پزشکان گفته‌اند حمله شیمیایی با استفاده از گاز اعصاب بوده است، جان خود را از دست داده و بسیاری هم دچار مسمومیت‌های شدید شده‌اند. این منطقه، تحت کنترل مخالفان اسد است. به گفته شاهدان، حمله یا توسط جت‌های سوخو متعلق به ارتش روسیه انجام شده یا سوخوهای متعلق به دولت بشار اسد. مسکو و دمشق انجام چنین حمله‌ای را رد کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اشاره مقام‌های آمریکایی به ایران، از برجام تا خرید هواپیما از بوئینگ

مقام های عالی دولت ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در مناسبت های مختلف به ایران و موضوعات مربوط به این کشور، در سخنان خود اشاره کردند. از جمله پرزیدنت ترامپ بار دیگر از «توافق بد» هسته ای با ایران گفت و وزیر خارجه از نقش ایران در سوریه انتقاد کرد.

روز چهارشنبه دونالد ترامپ میزبان پادشاه اردن بود. آقای ترامپ در بخشی از کنفرانس خبری بعد از این دیدار، به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت «توافق هسته ای با ایران نباید هرگز اتفاق می افتاد.

وی افزود: توافق هسته ای که در دولت قبل بدست آمد، یکی از بدترین توافق هایی بود که من در عمرم دیده ام. ترامپ افزود: نباید هرگز چنین توافقی صورت می گرفت. این توافق کاملا یک سویه بود و نه تنها علیه آمریکا بلکه علیه بخش بزرگی از خاورمیانه بود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: هرکاری لازم باشد انجام می دهم که درست انجام شود.

اما روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم درباره ایران موضع گیری داشت. رکس تیلرسون در واکنش به حمله شیمیایی شمال سوریه، رژیم اسد را مسئول دانست و از دو کشور ایران و روسیه خواست به اسد فشار بیاورند تا دست به چنین اقداماتی نزند.

تیلرسون گفت: حمله شیمیایی ادلب نشان می دهد رئیس جمهوری سوریه با وحشی گری، بی شرم و خشن، به فعالیت خود ادامه می دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: از روسیه و ایران می خواهیم که اطمینان دهند که اتفاقی مثل حمله شیمیایی روز چهارشنبه دیگر هرگز تکرار نشود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیگر مقام عالی آمریکایی بود که روز چهارشنبه در سخنان خود به ایران اشاره کرد.

خانم هیلی که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی سخن می گفت، بار دیگر دولت سوریه را عامل این حمله شیمیایی دانست و گفت روسیه و ایران از رژیم اسد حمایت می کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به وقایع ماههای اخیر گفت: ایران و روسیه علاقه‌ای به صلح در سوریه ندارند.

غیر موضع گیری مقام های آمریکایی، پایگاه خبری فری بیکن روز چهارشنبه در گزارشی نوشت مقام های دولت ترامپ در حال بررسی تفاهم نامه جدید شرکت بوئینگ و هواپیمایی آسمان هستند. به تازگی این دو شرکت قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای پیشرفته جدید را امضا کرده اند.

فری بیکن نوشت، دولت ترامپ در حال بررسی تمام قراردادهای دولت گذشته آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

خبرهای انتخاباتی؛ از نامزد نشدن قالیباف تا گمانه‌زنی درباره توصیه رهبر به رئیسی

قالیباف می‌گوید درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته است

در روزی که محمود احمدی نژاد در نخستین کنفرانس خبری از پایان ریاست جمهوری خود خبرساز شد، دیگر اخبار انتخاباتی در ایران حوادث روز را تحت شعاع قرار داد.

با خروج از فضای تعطیلات سال نو و نزدیک شدن به روزهای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، چهره‌های سیاسی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در مورد نامزدهای احتمالی به اظهارنظر پرداختند.

قالیباف: درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته ام

نخستین اظهارنظر مربوط به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد دو دوره در انتخابات پیشین ریاست جمهوری بود که اعلام کرد درخواستی از طرف گروهها و شخصیت‌ها برای نامزدی در انتخابات نداشته است، اما از هر تلاشی برای تغییر دولت پشتیبانی می‌کند. او دولت کنونی را ناکارآمد خواند.

شهردار تهران که سال گذشته با اتهاماتی در خصوص واگذاری املاک تهران به افراد خارج از شهرداری روبرو شد، در انتخابات پیشین در رقابت با حسن روحانی ناکام ماند.

شایعات نامزدی اعضای دولت

از سوی دیگر، همزمان با موج تبلیغات اصولگرایان علیه برنامه‌های اقتصادی دولت، برخی رسانه نیز گمانه‌زنی‌هایی را مبنی بر نامزد شدن تعدادی از وزیران کابینه حسن روحانی مطرح کردند؛ اخبار و گمانه‌زنی هایی که همگی روز چهارشنبه تکذیب شدند.

روز چهارشنبه محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری، در جمع خبرنگاران شایعات نامزد شدن خود در انتخابات را رد کرد و گفت که به شدت از نامزدی آقای روحانی حمایت می‌کند.

همزمان، حسن قاضی زاده هاشمی در نامه ای به رئیس صدا و سیما نسبت به خبری درباره نامزدی خود در انتخابات واکنش نشان داد و اعلام کرد که تنها دغدغه او تا پایان دوره وزارت خود، رسیدگی به وضعیت سلامت شهروندان است. او در نامه خود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره نامزد شدن اعضای دولت را «هدفمند» دانسته است.

موج انتخاباتی با دعوت از ابراهیم رئیسی

در این بین، با اوج گیری اخبار انتخابات، خبرهای مربوط به احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، دادستان سابق کشور و تولیت جدید آستان قدس رضوی داغ تر شده است.

همزمان با انتشار متعدد تصاویری از افرادی که کاغذهایی با نوشته «رئیسی بیا» دست گرفته بودند، وبسایت‌های اصولگرا نیز اخباری از سخنرانی‌های اخیر آقای رئیسی منتشر کردند که از وضعیت اشتغال و شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرده بود.

روز چهارشنبه، در ادامه گمانه زنی درباره احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، برخی رسانه‌های اصولگرا اعلام کردند که او از عضویت در هیات نظارت بر انتخابات استعفا داده است. این سایت ها نتیجه گیری کردند که با این استعفا، آقای رئیسی قطعا نامزد انتخابات خواهد شد.

با این حال، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان استعفای آقای رئیسی از عضویت در شورای نظارت بر انتخابات را تایید نکرد و گفت که رد یا تایید این خبر در جلسه روز پنج شنبه هیات نظارت مشخص می‌شود و او آن را به خبرنگاران اعلام می‌کند.

چینش مهره‌ها توسط خامنه‌ای پس از هاشمی؟

طرح نامزدی احتمالی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و داماد احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، موجب طرح دو فرضیه کاملا متضاد توسط ناظران تحولات ایران شد.

بر اساس یکی از این فرضیه‌ها، رهبر جمهوری اسلامی که ابراهیم رئیسی را گزینه مهم رهبری پس از خود در نظر گرفته است، تلاش می‌کند او را به ریاست جمهوری رسانده و کارنامه مردمی برای او بسازد تا مقبولیت تکیه بر جایگاه رهبری را داشته باشد و پس از درگذشت هاشمی رفسنجانی، مهره های جدیدی را در سمت های کلیدی جمهوری اسلامی بچیند.

این نظریه روز چهارشنبه با انتشار اخباری توسط اصولگرایان تا حدودی قوت گرفت. در این روز، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده اصولگرای مجلس در گفت و گو با خبرآنلاین حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را بسیار جدی خواند و حتی گفت که او به دلیل دریافت حکم انتصاب سال گذشته خود از رهبری، از آیت الله خامنه ای اجازه خواسته است که به طور رسمی اعلام کند وارد انتخابات نمی‌شود، اما آیت الله خامنه‌ای با این خواسته مخالفت کرده است.

این نماینده مجلس احتمال داد که با توجه به اینکه احکام اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از انتخابات ابلاغ می‌شود، در صورت پیروزی رئیسی در انتخابات، آقای روحانی به ریاست مجمع منصوب شود.

با وجود همه این اخبار و گمانه‌زنی‌ها، فرضیه دیگری در مورد طرح نام ابراهیم رئیسی مطرح است که همه این اخبار را فضاسازی برای تحت تاثیر قراردادن جبهه حامیان دولت می‌داند. بر اساس این نظر، حتی در صورتی که ابراهیم رئیسی گزینه مورد نظر آیت الله خامنه‌ای برای رهبری باشد، او را با قرار دادن در مقابل رای و نظر مردم و نشاندن روی صندلی مناظره نامزدهای انتخاباتی به دردسر نمی اندازد.

بر این اساس، احتمال دارد طرح نام شخصیتی مانند ابراهیم رئیسی برای بالا بردن قدرت چانه زنی اطرافیان رهبری برای ترغیب روحانی به در پیش گرفتن راهی نزدیکتر به اندیشه‌های آیت الله خامنه‌ای باشد؛ راهی که به گسترش رابطه با غرب و تلاش برای توسعه اقتصاد آزاد ختم نشود.

به هر روی، به روشنی مشخص است حسن روحانی که با انتقادات شدید اصولگرایان به برنامه های اقتصادی خود مواجه بوده است، انتخابات ریاست جمهوری آسانی پیش رو نداشته باشد.

احتمال می‌رود او دوشنبه آینده در کنفرانس خبری خود از همین دشواری ها سخن بگوید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعلام مقصران از سوی هیات ویژه دولت؛ «انفجاری در ساختمان پلاسکو رخ نداد»

«هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» هر گونه فرضیه‌ای مبنی بر وقوع انفجار یا وجود مواد قابل انفجار «در هر سطحی» را رد کرد و بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران، وزارت تعاون، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور را از جمله مقصران بروز آتش‌سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکوی تهران معرفی کرد.

عصر چهارشنبه ۱۶ فروردین به وقت تهران، جلسه‌ای در هیات دولت برگزار شد که رئیس هیات ویژه تشکیل شده از سوی رئیس جمهوری ایران، نتایج تحقیقات را ارائه کرد.

در این گزارش عنوان شده که علت آتش سوزی «اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از ‏کپسول گاز» بوده است.‏

مواردی مانند وجود مقادیر فوق العاده زیاد پارچه در ساختمان، نبود پلکان اضطراری و وجود اشکال در پلکان و عدم انطباق راه خروج با طراحی صحیح و برابر با اصول ایمنی در برابر آتش، عدم وجود سیستم بارنده خودکار (اسپرینکلر) در ساختمان، نبودن یک سیستم گرمایشی استاندارد و وجود تعداد زیادی کپسول‌های گاز پیک نیکی و وجود موانع زیاد برای فعالیت آتش نشانان نیز از جمله عوامل گسترش آتش سوزی معرفی شده است.

این هیات همچنین توضیح داده که بنیاد مستضعفان به عنوان مالک پلاسکو، در برابر «اخطارها مبنی بر ناایمن بودن ‏ساختمان، مالک اقدام موثری انجام نداده است». ضمن این که شهرداری تهران هم در انجام وظایف خود و ایمن سازی ساختمان «کوتاهی کرده است.»

در این گزارش به «کوتاهی» وزارت تعاون در بازرسی حفاظت فنی از کارگاه‌های واقع در ساختمان پلاسکو؛ «کم‌توجهی» وزارت راه و شهرسازی؛و عدم «اقدام موثر» از سوی وزارت کشور هم اشاره شده است.

روز سی‌ام دی ماه ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت و پس از هشت روز آواربرداری مجموعا پیکر ۱۹ قربانی این حادثه کشف شد. ۱۶ تن از کشته‌شدگان آتش‌نشان بوده‌اند.

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقد بودند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیر آوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد. ‏

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ترامپ در نشست مشترک با پادشاه اردن: از مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت می کنم

رئیس جمهوری آمریکا می گوید از مذاکرات صلح خاور میانه بین اسرائیل و فلسطینی ها حمایت می کند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در یک نشست خبری مشترک با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن شرکت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری با استقبال از تلاش های اردن و دیگر کشورها برای ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه گفت از این مذاکرات استقبال می کند.

آقای ترامپ گفت این مذاکرات باید پیش برود تا موجب صلح خاورمیانه تاثیر بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به مبارزه جهانی با داعش اشاره کرد و گفت اردن و دیگر کشورها در ائتلاف علیه این گروه حضور دارد و آمریکا تلاش بیشتری می کند تا داعش را شکست دهد.

وی افزود: متاسفانه عملکرد دولت قبل آمریکا کوتاهی هایی داشت و باعث شد گروه داعش در خلا ایجاد شده، شکل بگیرد.

پادشاه اردن نیز در این نشست خبری گفت، تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای گرد هم آوردن فلسطینی ها و اسرائیلی ها نشانه ای بسیار دلگرم کننده برای همه بوده است.

عبداﻟله دوم اضافه کرد، ابتکار کشورهای عضو اتحادیه عرب برای صلح خاور میانه پیشنهادی برای یک «مصالحه تاریخی» میان اسرائیل و فلسطینینان است.

اردن هفته گذشته میزبان نشست سران اتحادیه عرب بود؛ نشستی که در آن پیشنهاد به رسمیت شناختن اسرائیل در ازای تشکیل کشور مستقل فلسطینی ارائه شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شکار ده مار پیتون در فلوریدا در کمتر از دو هفته

ده مار پیتون در کمتر از دو هفته در ایالت فلوریدا در جنوب شرق آمریکا به دام افتادند.

بزرگترین این مارها بیش از چهار و نیم متر طول و ۶۱ کیلوگرم وزن دارد.

شکار این مارها در چارچوب برنامه محو مار پیتون و از سوی اداره مدیریت آبهای فلوریدا صورت گرفت.

شکارچیان در این عملیات به شکل ساعتی مزد گرفته و برای شکار مارهای طولانی تر از یک متر، ساعتی ۵۰ دلار اضافه دریافت می کنند.

دو شکارچی در عملیات اخیر در روز شنبه بزرگترین مار را در محل تلاقی جنگل و رودخانه گرفتند.

این مارها باید کشته شوند و کشتن شان برای بسیاری از مارگیرها کار آسانی نیست. برنامه کشتن مارهای پیتون در فلوریدا به دلیل ازدیاد جمعیت آنها اجرا می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

قطعنامه سوریه به شورای امنیت ارائه شد؛ آمریکا تهدید به اقدام یکجانبه کرد

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست اضطراری شورای امنیت در مورد سوریه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت برای گفت‌وگو درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه و نحوه واکنش به آن، از عملکرد این نهاد بین المللی برای برخورد با چنین وقایعی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی تهدید کرد که اگر سازمان ملل اقدامی نکند، آنگاه ما خودمان دست به کار خواهیم شد. وی پس از ارائه قطعنامه آمریکا و دو متحد اروپایی آن به شورای امنیت در مورد سوریه سخن می‌گفت.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه قطعنامه‌ای را در محکومیت حمله شیمیایی مرگبار اخیر در سوریه به شورای امنیت سازمان ارائه داده‌اند، که به گفته برخی دیپلمات‌ها در آن نهاد بین المللی احتمال دارد روز چهارشنبه به رأی گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سه کشور که از گروه‌های میانه‌رو مخالف دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند، پیش نویس این قطعنامه را شب گذشته ارائه و در آن نیروهای اسد را بابت این حمله سرزنش کرده‌اند.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، روز سه‌شنبه ادعا کرد نیروهای روسیه یا دولتی سوریه در عملیاتی در شمال غربی آن کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند که بر اثر آن دست‌کم ۱۰۰ نفر، از جمله ۱۱ کودک، کشته شده‌اند.

با این حال، بر اساس رسانه‌های بین المللی روز چهارشنبه گزارش دادند که آخرین آمار کشته شدگان این حمله ۷۵ نفر اعلام شده است. ده‌ها نفر هم بر اثر انتشار مواد شیمیایی دچار مصدومیت و مشکلات حاد تنفسی شده‌اند و امکان دارد آمار تلفات بالاتر رود.

نیروهای دولتی سوریه مسئولیت این حمله که در روستای خان شیخون در مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف دمشق در استان ادلب رخ داده و مجر به کشته شدن ده‌ها نفر شده است را رد کرده و می‌گوید هرگز از سلاح‌های شیمیایی استفاده نمی‌کند.

بر اساس متن پیش نویس قطعنامه پیشنهادی، که رویترز نسخه‌ای از آن را رؤیت کرده است، دولت سوریه باید با ارائه برنامه پرواز‌ی روز سه شنبه و اطلاعات مربوط به عملیات در آن منطقه، امکان انجام تحقیقات بین المللی را فراهم کند.

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا و فرانسه همچنین از آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است ماهانه گزارشی را درباره همکاری دولت سوریه با تحقیقات بین المللی در مورد کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه ارائه کند.

در این قطعنامه، ضمن ابراز ناخشنودی از قربانی شدن افراد غیرنظامی توسط تسلیحات شیمیایی در جمهوری عربی سوریه، بر عزم جامعه جهانی برای شناسایی مسئولان این واقعه و کشاندن آنها به پیشگاه عدالت تاکید شده است.

عبور از «خطوط بسیاری» که تحمل نخواهد شد

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با پادشاه اردن در کاخ سفید، حمله شیمیایی اخیر در سوریه را «مواجهه با انسانیت» خواند و گفت این حادثه عبور از «خطوط بسیاری» است که تحمل نخواهد شد.

با این حال، پرزیدنت ترامپ از اشاره به واکنش احتمالی واشنگتن در این ارتباط خودداری کرد.

مشخص نیست که روسیه، یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت که دارای حق وتو بوده و از دولت بشار اید حمایت می‌کند، چه برخوردی با قطعنامه ایالات متحده و همپیمانان آن که از شورشیان مخالف دمشق حمایت می‌کنند، خواهد داشت.

دمشق و مسکو که هر گونه دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند، می‌گویند گاز سمی اعصاب مورد اشاره به دنبال حمله هوایی علیه انبار تسلحیات شورشیان در منطقه منتشر شده است؛ ادعایی که تا کنون به اثبات نرسیده است.

این نخستین بار نیست که در جنگ شش ساله سوریه، طرف‌های درگیر یکدیگر را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌کنند. تعدد گروه‌های مخالف اسد، به ویژه گروه‌های افراطی، تشخیص واقعیت را برای جامعه جهانی دشوار کرده است.

در تابستان ٢٠١٣، وقوع یک حمله شیمیایی در سوریه برای اولین بار واکنش بین المللی را به شدت برانگیت و دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده مجوز کنگره برای مداخله نظامی در سوریه را کسب کرد، اما هرگز دست به حمله نزد.

برخی از تعیین «خط قرمز» کاربرد سلاح‌ شیمیایی در سوریه از سوی دولت قبلی آمریکا برای انجام حمله نظامی به آن کشور انتقاد کرده و می‌گویند، این کار موجب شد برخی گروه‌ها برای رسیدن به اهداف خود از چنین تسلیحاتی استفاده کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادعای احمدی‌نژاد در نشست خبری حمایت از بقایی: وزارت اطلاعات در اختیارم نبود

نشست خبری احمدی‌نژاد با حضور بقایی

محمود احمدی‌نژاد با رد وقوع تخلفات مالی در دوران ریاست جمهوری خود، سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را مرتبط با نهادهای دیگر دانست و گفت که راضی به حصر و زندان هیچ کس نیست.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران روز چهارشنبه ۱۶ فروردین به همراه حمید بقایی در نشستی خبری شرکت کرد و گفت ‌دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد و او همه تلاشش را برای تایید صلاحیت بقایی خواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد از پاسخ به سوالی درباره واکنشش به رد صلاحیت احتمالی حمید بقایی امتناع کرد و تنها گفت که فکرهایی دارد.

رئیس جمهوری سابق ایران که با توصیه آیت‌الله خامنه‌ای از شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری منع شده، اکنون تلاش می‌کند تا حمید بقایی را به ریاست جمهوری برساند و مدعی است که او رای بالایی کسب خواهد کرد.

او که با سوال‌های تندی از سوی رسانه‌های حامی دولت مواجه شده بود، همه انتقادات را رد کرد و تخلفات مالی را «اتهام‌های بدون سند» نامید.

آقای احمدی‌نژاد مدعی شد که « تمامی اتهامات تاریخ» به او و نزدیکانش وارد شده اما هیچ کدام «ثابت» است. او در عین حال در برابر استناد به زندانی شدن محمدرضا رحیمی، معاون اولش و برخی دیگر از پرونده‌های مفتوح علیه اعضای دولت او گفت که نحوه رسیدگی قضایی در ایران «درست نیست».

محمود احمدی‌نژاد گفت: «نکند فکر می‌کنید قوه قضائیه طرف ماست؟». او حمید بقایی را «سند» مبرا بودن از اتهام‌های اقتصادی دانست و گفت که او به مدت پنج ماه در «انفرادی وزارت اطلاعات دولت روحانی» رنگ آفتاب را ندید.

رئیس جمهوری سابق ایران درباره سرکوب اعتراض‌های مردمی موسوم به جنبش سبز این گونه از خود دفاع کرد که نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات در حوزه اختیارات او نبوده است. از او درباره سمت دادن به سعید مرتضوی پس از عزل او به دلیل فرستادن بازداشت شدگان به شکنجه‌گاه کهریزک سوال شد و پاسخ داد: «زمانی که مرتضوی به تامین اجتماعی رفت هیچ کدام از این موضوعات مطرح بود؟ درست است که معذرت خواهی کرده اما هنوز محکوم نشده است. شما نگران نباشید اگر شکایتی از من و دولتم باشد قوه قضاییه از ما دفاع نمی کند.»

او «خس و خاشاک» خواندن معترضان را نیز تکذیب کرد و گفت: «من نگفتم مردم خس و خاشاک هستند. من گفتم کسانی که خیابان‌ها را به هم ریختند، مغازه ها را آتش می‌زنند و مردم را آزار می دهند خس و خاشاک هستند.»

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز بدون نام بردن از آنها عنوان کرد که به حصر و زندان هیچ کس راضی نیست.

کنفرانس خبری احمدی‌نژاد با واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و کاربران بسیاری او را متهم به دروغگویی و استفاده از روش همیشگی تکذیب و فرافکنی متهم می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

داعش از موزه موصل به عنوان اداره مالیات استفاده می کرد

داعش دو سال پس از ویران ساختن آثار باستانی متعلق به تمدن بین النهرین در موزه موصل، کاربرد جدیدی به موزه داده و آن را به اداره مالیات خود بدل کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشتر داعش فیلم هایی را از داخل موزه منتشر ساخت که در آن اعضای داعش اشیاء باستانی موزه متعلق به تمدن آشور، بابل، پارس و روم را ویران می کنند.

سربازان عراقی ماه گذشته موزه را در وضعیت اسف باری از داعش بازپس گرفتند. ساختمان موزه در حال حاضر پناهگاه گربه ها است.

نیروهای دولتی هنوز در چندصدمتری بخش قدیمی شهر موصل که آخرین مقر داعش در عراق به شمار می رود با آن درگیر هستند و ساختمان به شدت آسیب دیده موزه همچنان برای باستان شناسان غیرقابل دسترس است.

در زیرزمین موزه کوهی از پاکت ها و رسیدهای صدور فرمان پرداخت مالیات به داعش، کشف شد. اخذ مالیات یکی از منابع اصلی درآمد برای این گروه افراطی به شمار می رود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرزیدنت ترامپ، «استیون بنن» مشاور ارشد خود را از شورای امنیت ملی کنار گذاشت

یکی از نشست های کاخ سفید که استیو بنن سمت راست تصویر در کنار پرزیدنت ترامپ دیده می شود.

رسانه های آمریکا می گویند رئیس جمهوری ایالات متحده در «اقدامی غیر منتظره»، استیون بنن، استراتژیست ارشد کاخ سفید را از شورای امنیت ملی کنار گذاشت. برکناری آقای بنن، تنها سه ماه بعد از آغاز به کار او در این سمت صورت می گیرد.

به گزارش بلومبرگ، تغییرات صورت گرفته بعد از استعفای مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ صورت گرفته است. یک ماه پیش در پی کناره گیری آقای فلین، «اچ. آر. مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید شده بود.

به گزارش رویترز مسئولیت تعیین دستور کار نشست‌های آینده شورای امنیت ملی آمریکا به مشاور امنیت ملی دولت سپرده شده است.
از آقای بنن به عنوان یکی از اصلی ترین مدافعان فرمان های اجرایی رئیس جمهوری ترامپ از جمله لغو ویزای هفت کشور مسلمان و همچنین توقف پذیرش مهاجران سوری یاد می شود.

استیون بنن که از جمهوریخواهان محافظه کار است، از سوی ترامپ به عنوان استراتژیست ارشد کاخ سفید منصوب شد و ۲۹ ژانویه از سوی ترامپ به عنوان عضو ثابت شورای امنیت ملی کاخ سفید شد.

تغییر روز چهارشنبه تقریبا دو ماه بعد از کناره گیری مایکل فلین مشاور امنیت ملی صورت می گیرد. آقای فلین بعد از اینکه متهم شد اطلاعات کاملی به معاون اول رئیس جمهوری درباره ارتباط خود با سفیر روسیه در واشنگتن نداده، از سمت خود کناره گیری کرد.

بلومبرگ گزارش داد که پرزیدنت ترامپ جایگاه تام بوسرت دیگر مشاور امنیت داخلی خود را نیز تنزل داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بررسی طرح سنا برای تحریم‌های تازه ایران به خاطر انتخابات به تعویق افتاد

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا خود از طراحان این طرح است

یک طرح تازه در کنگره آمریکا که قرار بود تحریم های جدیدی علیه مقام های سپاه را شامل شود، به خاطر انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در ایران، به تعویق افتاد.

خبرگزاری رویترز نوشت این طرح که از مدتی پیش در سنا مطرح شده است، به خاطر نگرانی از اینکه بهانه ای شود که محافظه کاران ایران، دولت میانه روی حسن روحانی را شکست بدهند، به تعویق افتاده است.

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا که خود از طراحان این طرح است گفته علاوه بر انتخابات ایران، واکنش اتحادیه اروپا دیگر دلیل تعویق بررسی تحریم های جدید علیه ایران است.

چهارم فروردین، سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا، همراه با دیگر سناتورهای جمهوریخواه مارکو روبیو و تام کاتن و همچنین سناتورهای ارشد دموکرات، بن کاردن، رابرت منندز، باب کیسی، با رهبری گروه دیگری از سناتورها از دو حزب، طرح موسوم به «مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران» را برای تصویب به کنگره پیشنهاد کردند که تحریم‌ها علیه برنامه موشکی بالیستیک، حمایت از تروریسم، انتقال سلاح‌های متعارف به ایران یا از ایران، و همچنین نقض حقوق بشر توسط حکومت تهران را گسترش می‌دهد.

سناتور باب کورکر همان زمان گفت این طرح نمودار حمایت قوی فراحزبی در کنگره از یک رویکرد جامع به منظور پاسخگو قرار دادن ایران از طریق هدف قرار دادن تمام جنبه های اقدامات بی ثبات کننده رژیم ایران است. این گام‌ها به ما اجازه می‌دهد قویا علیه تهدیدهای ایران نسبت به امنیت ما و متحدانمان اقدام کنیم.

طرح ۲۰۱۷ مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران شامل این مفاد کلیدی است: وضع تحریم‌های اجباری جدید موشک‌های بالیستیک، شامل تحریم‌های اجباری علیه افراد درگیر در برنامه موشک بالیستیک ایران و کسانی که با آنها داد و ستد می‌کنند و همچنین تحریم‌های جدید تروریسم، شامل تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران و افرادی که در حال حاضر به دلیل حمایت ایران از تروریسم تحت تحریم قرار دارند.

همچنین اجرای تحریم تسلیحاتی که رییس جمهوری آمریکا را ملزم به مسدود کردن سرمایه‌های هر فرد و نهاد درگیر در فعالیت های خاص مربوط به عرضه، فروش یا انتقال تسلیحات ممنوع و مواد مرتبط با آنها به ایران یا از ایران می‌کند.

گروه دیگری از سناتورها از هر دو حزب از جمله تد کروز، مایکل بنت، جیمز ریش، دن سالیوان، ریچارد بلومنتال، تاد یانگ، و جو دانلی نیز حمایت از این طرح را اعلام کرده‌اند.

همچنین ۸ فروردین، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اجلاس سالانه ایپک در واشنگتن، از توافق اتمی دو سال پیش با جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد. آقای رایان روز دوشنبه در نشست کمیته مناسبات آمریکا و اسرائیل، تهران را خطری برای آمریکا و اسرائیل خواند، خواستار اعمال تحریم های غیرهسته ای بر رژیم ایران شد، و پیشنهاد کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آلمان، نفرت پراکنی روی شبکه های اجتماعی را جریمه می کند

کابینه آلمان روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که به موجب آن رسانه های اجتماعی که پیام های حاوی نفرت پراکنی را از روی شبکه خود پاک نکنند، تا ۵۰ میلیون یورو جریمه می کند.

تصویب این امر این نگرانی را ایجاد کرده که قانون فوق، ممکن است آزادی بیان را محدود کند.

آلمان پیش از این نیز دارای یکی از سخت ترین قوانین درباره سخنان تنفرآمیز شامل بی حیثیت کردن، ارتکاب به جرم، تهدید به خشونت و تحریک عمومی است و آن را با احکام حبس برای منکران هولوکاست و مبلغان نفرت علیه اقلیت ها حمایت می کند.

اقدام فوق با نگرانی سیاستمداران آلمانی از این که اخبار کذب و محتوای نژادپرستانه آن هم پس از ورود موج مهاجران فراری از جنگ خاورمیانه به اروپا، ضرورت بیشتری به خود گرفته است.

آلمان در دو سال گذشته یک میلیون مهاجر را پذیرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادامه واکنش ها به حمله شیمیایی سوریه؛ تیلرسون: ایران و روسیه بر اسد فشار بگذارند

وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

در حالیکه روسیه و دولت اسد نقش خود را در حمله شیمیایی روز سه شنبه در سوریه تکذیب می کنند، مقام های کشورهای غربی می گویند دولت اسد مسئول این حمله است.

روز چهارشنبه ۱۶ فروردین، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

وی ضمن مسئول دانستن روسیه و ایران در عدم جلوگیری از اقدامات رهبر سوریه افزود: «ما بار دیگر از روسیه و ایران می خواهیم که نفوذشان بر رژیم سوریه را بکار بگیرند و تضمین کنند که این نوع حملۀ ناگوار هرگز اتفاق نیافتد.»

وزیر خارجۀ آمریکا تأکید کرد که «روسیه و ایران - به عنوان تضمین دهندگان خودخواندۀ آتش بس مورد مذاکره در آستانه - مسئولیّت اخلاقی بزرگی در آن موارد مرگ دارند.»

‎شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به منظور رسیدگی به حملۀ شیمیایی به شهروندان غیر نظامی در شمال سوریه یک جلسۀ اضطراری تشکیل می دهد.

در حملۀ شیمیایی روز سه شنبه به خان شیخون در شمال سوریه یکصد نفر کشته و ۳۵۰ نفر مجروح شدند.

ناظران، تحلیلگران و دیپلماتها نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و متحدان وی را مسئول حمله شیمیایی میدانند.

واکنش اد رویس

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید تا رئیس جمهوری سوریه پاسخگوی آنچه در کشورش می گذرد، قرار نگیرد، امیدی به برقراری صلح واقعی نخواهد بود.

آقای رویس در بیانیه ای در خصوص حمله شیمیایی سه شنبه علیه شهری در ادلب صورت گرفته، گفته است: تنها این یک مورد نبوده، بلکه سومین حمله شیمیائی طی یک هفته بوده که به بشار اسد نسبت داده می شود.

ماه پیش، آقای رویس و الیوت انگل عضو دموکرات ارشد همان کمیته لایحه ای برای وضع تحریم علیه حامیان رژیم اسد، تشویق به مذاکره و حمایت از محاکمه مرتکبین جنایات جنگی را مجدداً در کمیته مطرح کرده بودند.

واکنش اتحادیه اروپا

همزمان اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله شیمیایی در ادلب، دولت سوریه را مسئول اصلی حمله در خان‌شیخون دانست. این اتحادیه اعلام کرد رژیم اسد مسئول اصلی این حمله است.

پیشتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست بروکسل برای بازسازی سوریه، از رژیم اسد انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بحث در وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره برخورد با قربانیان خشونت که مدرکی ندارند

جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا

یک مقام وزارت امنیت کشور آمریکا می گوید ماموران مهاجرت می توانند در دادگاه ها کسانی که مدرکی برای ادعای قربانی خشونت بودن، ندارند را بازداشت کنند. این در مقابل نظر دیگر مقامات وزارت امنیت کشور آمریکا است که می گویند چنین سیاست هایی می تواند پلیس های محلی و دادستان ها را از انجام کارشان بازدارد.

دیوید لیپن سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت کسی که در معرض اخراج از کشور قرار دارد تنها نباید از این رو که قربانی خشونت است، حفاظت شود. او همچنین گفت شاهدان خشونت نیز نباید محافظت شوند.

لیپن گفت: «فقط به این دلیل که کسی در یک پرونده خاص قربانی است، به این معنی نیست که سابقه شان عاری از موارد قابل اخراج است.»

او افزود: «فقط از آنجا که کسی شاهد خشونت بوده به این معنی نیست که آنان به دلایل امنیتی تهدید امنیتی نیستند.»

در عین حال منتقدان این اقدام می گویند حضور ماموران مهاجرات و اجرای گمرک در دادگاه ها قربانیان را از گزارش خشونت ها و شاهدان را از شهادت دادن بازمی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر اطلاعات: با بازداشت مدیران کانال های تلگرامی مخالف هستیم

در پی اعتراض نمایندگان مجلس به بازداشت روزنامه نگاران و فعالان تلگرامی اصلاح طلب، وزیر اطلاعات ایران نیز اعلام کرد که دولت با دستگیری مدیران کانال‌های تلگرامی مخالفت است.

محمود علوی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت: «دولت از ابتدا با دستگیری مدیران تلگرامی مخالفت بود. از نظر دولت این مساله می‌تواند به شکل مسالمت آمیز حل شده و مدیران کانال‌های تلگرامی آزاد شوند.»

در روزهای پایانی سال آینده تعدادی از روزنامه نگاران اصلاح طلب از جمله مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر و هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی روزنامه نگار توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیش از این نیز طاهره ریاحی و زینب کریمیان، دو روزنامه‌نگار نزدیک به تیم اطلاع‌رسانی دولت، بازداشت شده بودند.

همزمان، مدیران چند کانال تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز بازداشت شدند.

این بازداشت‌ها اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس را برانگیخت. محمد رضا عارف و الیاس حضرتی، نمایندگان مجلس، با اشاره به این که همه بازداشت شدگان از حامیان اصلاح طلبان محسوب می‌شوند، این بازداشت‌ها را در آستانه انتخابات دارای انگیزه سیاسی دانستند.

همزمان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که حسن روحانی رئیس جمهوری نیز نگران این بازداشت‌هاست.

محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس نیز در نامه‌ای به محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نسبت به بازداشت فعالان رسانه‌ای از سوی این نهاد نظامی در آستانه انتخابات و شائبه وارد شدن سپاه به دسته‌بندی‌‌های سیاسی ابراز نگرانی کرده بود.

اردیبهشت ماه امسال قرار است انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس و شوراهای شهر و روستا برگزار شود و فعالان سیاسی اصلاح طلب نگرانند که امنیتی شدن فضای رسانه‌ای به زیان نامزدهای این جریان سیاسی تمام شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین آمار زمین لرزه در خراسان رضوی: دو کشته و ۱۷ مصدوم

زمین‌لرزه ۶ ریشتری صبح روز چهارشنبه ۱۶ فروردین مناطقی از استان خراسان رضوی را لرزاند و بنا به اعلام مسئولان تا پیش از ساعت چهار عصر، دو کشته و ۱۷ مصدوم برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، این زلزله به بزرگی ۶.۱ ریشتر در ساعت ۱۰:۳۹ دقیقه در روستای سفید سنگ شهرستان فریمان رخ داده و در مناطق نبستا گسترده‌ای از جمله مناطق نسبتا گسترده‌ای از جمله نیشابور، تربت جام و تربت حیدریه احساس شده است.

فریمان بیش از ۷۵ کیلومتر با مشهد فاصله دارد.

بنا بر این گزارش تعداد پس‌لرزه‌ها تا عصر چهارشنبه به ۳۱ رسیده که بزرگترین آنها ۴.۹ ریشتر بوده است.

بنا به اعلام اورژانس و هلال احمر ایران بر اثر وقوع این زلزله دو نفر جان خود را از دست داده و ۱۷ نفر هم به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. با این حال به دلیل قطع راه‎های ارتباطی و خطوط تلفن در برخی روستاها این آمار قطعی نیست.

رسانه‌های ایران از وحشت عمومی در شهرهای خراسان رضوی از جمله مشهد خبر می‌دهند و مدارس این شهر نیز تعطیل شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین

رسانه های کره جنوبی خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را منعکس کردند.

در حالیکه قرار است برای اولین بار روسای جمهوری آمریکا و چین ملاقات کنند، کره شمالی بامداد چهارشنبه ۱۶ فروردین یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی با تایید این آزمایش موشکی اعلام کرد کره شمالی دوباره موشک بالستیک میان بردی را به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است. زمان شلیک این موشک ساعت شش صبح گزارش شده است.

به گفته مقام های کره شمالی این موشک تنها شصت کیلومتر پرواز کرده است.

از سوی دیگر، فرماندهی منطقه هندو – آسیا – پاسیفیک آمریکا با تایید خبر این آزمایش اعلام کرد این فرماندهی به همکاری با کره جنوبی و ژاپن برای استقرار امنیت متعهد است.

آزمایش روز چهارشنبه کره شمالی دو روز بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که هشدار داده بود که اگر چین درباره معضل کره شمالی کاری نکند، آمریکا خود اقدام خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و در آستانه دیدار روز جمعه با رئیس جمهوری چین گفت‌ «چین نفوذ زیادی بر کره شمالی دارد» و هشدار داد کره شمالی مکرر آزمایش هسته ای و موشکی داشته و اگر چین کمکی برای حل مسئله پیونگ یانگ انجام ندهد، «این برای هیچ کسی خوب نخواهد بود.»

آقای ترامپ همچنین گفت آمریکا قادر است بدون کمک چین، به مسئله کره شمالی رسیدگی کند. او به جزئیات طرح آمریکا برای برخورد با کره شمالی اشاره نکرد.

قرار است دو روز دیگر دونالد ترامپ و شی جینگ‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در استراحتگاه «مارا لاگو» در فلوریدا دیدار داشته باشند.

مسئله کره شمالی

در دو ماه گذشته و از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، کره شمالی چندین آزمایش موشک بالستیک و هسته ای انجام داده که با واکنش تند جامعه جهانی روبرو شده است. علاوه بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ابتدای فروردین، آمریکا ۳۰ نهاد و شخصیت حقیقی را به دلیل کمک به برنامه تسلیحاتی کره شمالی و ایرانتحریم کرد.

از سوی جامعه جهانی، چین مهم‌ترین حامی پیونگ‌یانگ شناخته می شود.

سی ان ان گزارش داد هنوز چین به اظهارات آقای ترامپ واکنشی نشان نداد اما رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا با همتای چینی خود و دیپلماتها مکالمه تلفنی داشته است.

پیشتر آقای تیلرسون در اولین سفر آسیایی خود گفته بود حملات بازدارنده برای مقابله با تهدید کره شمالی روی میز خواهد بود.

غیر از این، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا هم روز جمعه دربار تحمل آزمایشات هسته ای کره شمالی از سوی جامعه جهانی هشدار داده بود و گفته بود این رویه باید متوقف شود.

آقای متیس هم ماه پیش درباره احتمال استفاده از تسلیحات هسته‎ای از سوی کره شمالی گفته بود هر اقدام اینچنینی، پاسخی سنگین از سوی آمریکا خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سوزان رایس ادعای جاسوسی از دستیاران ترامپ را تکذیب کرد

تنها چند ساعت بعد از ادعایی مبنی بر اینکه سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما از دستیاران و همراهان دونالد ترامپ جاسوسی می کرده، او در گفت و گو با شبکه ام اس ان بی سی، این ادعاها را رد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم راس روز سه شنبه گفت این گزارش ها کاملا دروغ و جعلی است.

پیشتر رسانه های نزدیک به دولت ترامپ ادعا کرده بودند که سوزان رایس به آزانس های جاسوسی آمریکا دستور داده تماس های تلفنی ترامپ و دستیارانش را ثبت کنند. وی همچنین متهم شد هویت برخی از افراد نزدیک به ترامپ را فاش کرده است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید هم روز سه شنبه گفت عملکرد سوزان رایس در آخرین روزهای ریاست جمهوری باراک اوباما مشکوک بوده است.

این ادعاها پس از آن مطرح شد که پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود مدعی شد که دولت اوباما کارزار انتخاباتی او را شنود می کرد. هرچند کنگره خواستار توضیح و ارایه مدارک از سوی ترامپ شد اما بعد کاخ سفید از این موضع کمی عقب نشینی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG