لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۳۴

سرخط خبرها

گاهشمار استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و واکنش‌های بین المللی

از آغاز جنگ داخلی در سوریه که به تازگی وارد هفتمین سال خود شده است، صدها نفر از مردم آن کشور بر اثر حملات شیمیایی جان خود را از دست داده‌اند؛ حملاتی که سازمان ملل متحد در چهار مورد دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مسئول دانسته و در یک مورد هم مسئولیت را متوجه پیکارجویان افراطی داعش کرده است.

شورشیان مخالف دمشق می‌گویند نیروهای دولت بشار اسد در موارد مختلفی از سلاح‌های شیمیایی و بمب‌های حاوی گاز کلر استفاده کرده‌اند؛ آنها می‌گویند حمله شیمیایی روز سه شنبه در شمال سوریه که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد نیز توسط نیروهای اسد صورت گرفته است. دمشق استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه در گزارشی با این مقدمه، گاهشمار کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ داخلی شش ساله سوریه و واکنش های بین المللی به آنها را منتشر کرده است:

۲۰ اوت ۲۰۱۲ – باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفت استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمزی است که محاسبات او در مورد دخالت در جنگ داخلی سوریه را تغییر خواهد داد و تبعات بی‌شماری به دنبال خواهد داشت.

۱۹ مارس ۲۰۱۳ – دولت و اپوزوسیون سوریه یکدیگر را متهم به انجام یک حمله شیمیایی در روستای خان الاسد در شمال کشور کردند که جان ۲۶ نفر، از جمله بیش از ۱۰ سرباز ارتش، را گرفته است. تحقیقات سازمان ملل متحد نشان داد در این حمله از گاز سارین استفاده شده است، اما مسئول آن را مشخص نکرد.

۲۱ اوت ۲۰۱۳ – صدها نفر در یک منطقه تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق، پایتخت سوریه، بر اثر استنشاق گاز سمی دچار خفگی و آسیب دیدگی‌های جدی شدند. محققان سازمان ملل از محل وقوع حادثه بازدید کردند و دریافتند که یک راکت زمین به زمین حاوی گاز سارین به مناطق مسکونی، در حالی که مردم در خواب بودند، پرتاب شده است. آمریکا و برخی کشورهای دیگر دولت بشار اسد را - که تنها طرف منازعه است که این گاز را در اختیار دارد، سرزنش کردند.

۳۱ اوت ۲۰۱۳ – رئیس جمهوری آمریکا گفت برای کسب مجوز کنگره برای حمله نظامی در سوریه به منظور تنبیه دولت بشار اسد اقدام می‌کند. به نظر می‌رسد این درخواست از حمایت کافی قانون‌گذاران آمریکایی برخوردار نیست.

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ – به دنبال توافق غیرمنتظره آمریکا و روسیه، شورای امنیت سازمان ملل به دولت سوریه دستور داد انبار مواد و سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم کند؛ اقدامی که از دخالت نظامی آمریکا در سوریه جلوگیری کرد. شورای امنیت تهدید کرد اگر دمشق تن به این کار ندهد، آنگاه مجوز توسل به زور را صادر خواهد کرد.

۱۴ اکتبر ۲۰۱۳ – سوریه معاهده تسلیحات شیمیایی را – که تولید، ذخیره یا بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را ممنوع می‌کند – امضا کرد.

۲۳ ژوئن ۲۰۱۴ – سازمان منع تسلحیات شیمیایی اعلام کرد آخرین محموله سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه را از کشور خارج کرده است. اپوزوسیون سوریه می‌گوید همه ذخایر شیمیایی نیروهای بشار اسد به خارج منتقل نشده و امکان دسترسی دمشق به این سلاح‌ها همچنان وجود دارد.

۷ اوت ۲۰۱۵ – به دنبال انتشار اخباری در مورد یک حمله شیمیایی با استفاده از گاز کلر توسط نیروهای دولتی سوریه در مناطق تحت تصرف شورشیان، شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوز تحقیقات کارشناسان آن نهاد بین المللی و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در آن کشور را صادر کرد. گاز کلر، هر چند مانند گاز اعصاب سمی و کشنده نیست، اما بسته به نحوه بکارگیری آن، می‌تواند در ردیف تسلیحات شیمیایی قرار بگیرد.

۲۴ اوت ۲۰۱۶ – بر اساس یافته‌های هیئت مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلحیات شیمیایی، دولت سوریه در دو مورد با استفاده از هلیکوپتر، از بمب‌های حاوی گاز کلر علیه شورشیان در مناطق مسکونی شمال استان ادلب استفاده کرده است. آنها بعدا در یک گزارش دیگر، دمشق را در مورد یک حمله دیگر مسئول دانستند. این سه حمله در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رخ دادند. بنا بر اعلام این هیئت، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز در حملات خود از گاز خردل استفاده کرده است.

۲۸ فوریه ۲۰۱۷ – روسیه، هم‌پیمان نیرومند دولت حاکم بر دمشق، و چین، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم دولت سوریه به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی را وتو کردند.

۴ آوریل ۲۰۱۷ – دست کم ۷۵ نفر در روستای خان شیخون استان ادلب، در اثر آنچه پزشکان گفته‌اند حمله شیمیایی با استفاده از گاز اعصاب بوده است، جان خود را از دست داده و بسیاری هم دچار مسمومیت‌های شدید شده‌اند. این منطقه، تحت کنترل مخالفان اسد است. به گفته شاهدان، حمله یا توسط جت‌های سوخو متعلق به ارتش روسیه انجام شده یا سوخوهای متعلق به دولت بشار اسد. مسکو و دمشق انجام چنین حمله‌ای را رد کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اشاره مقام‌های آمریکایی به ایران، از برجام تا خرید هواپیما از بوئینگ

مقام های عالی دولت ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در مناسبت های مختلف به ایران و موضوعات مربوط به این کشور، در سخنان خود اشاره کردند. از جمله پرزیدنت ترامپ بار دیگر از «توافق بد» هسته ای با ایران گفت و وزیر خارجه از نقش ایران در سوریه انتقاد کرد.

روز چهارشنبه دونالد ترامپ میزبان پادشاه اردن بود. آقای ترامپ در بخشی از کنفرانس خبری بعد از این دیدار، به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت «توافق هسته ای با ایران نباید هرگز اتفاق می افتاد.

وی افزود: توافق هسته ای که در دولت قبل بدست آمد، یکی از بدترین توافق هایی بود که من در عمرم دیده ام. ترامپ افزود: نباید هرگز چنین توافقی صورت می گرفت. این توافق کاملا یک سویه بود و نه تنها علیه آمریکا بلکه علیه بخش بزرگی از خاورمیانه بود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: هرکاری لازم باشد انجام می دهم که درست انجام شود.

اما روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم درباره ایران موضع گیری داشت. رکس تیلرسون در واکنش به حمله شیمیایی شمال سوریه، رژیم اسد را مسئول دانست و از دو کشور ایران و روسیه خواست به اسد فشار بیاورند تا دست به چنین اقداماتی نزند.

تیلرسون گفت: حمله شیمیایی ادلب نشان می دهد رئیس جمهوری سوریه با وحشی گری، بی شرم و خشن، به فعالیت خود ادامه می دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: از روسیه و ایران می خواهیم که اطمینان دهند که اتفاقی مثل حمله شیمیایی روز چهارشنبه دیگر هرگز تکرار نشود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیگر مقام عالی آمریکایی بود که روز چهارشنبه در سخنان خود به ایران اشاره کرد.

خانم هیلی که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی سخن می گفت، بار دیگر دولت سوریه را عامل این حمله شیمیایی دانست و گفت روسیه و ایران از رژیم اسد حمایت می کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به وقایع ماههای اخیر گفت: ایران و روسیه علاقه‌ای به صلح در سوریه ندارند.

غیر موضع گیری مقام های آمریکایی، پایگاه خبری فری بیکن روز چهارشنبه در گزارشی نوشت مقام های دولت ترامپ در حال بررسی تفاهم نامه جدید شرکت بوئینگ و هواپیمایی آسمان هستند. به تازگی این دو شرکت قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای پیشرفته جدید را امضا کرده اند.

فری بیکن نوشت، دولت ترامپ در حال بررسی تمام قراردادهای دولت گذشته آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

خبرهای انتخاباتی؛ از نامزد نشدن قالیباف تا گمانه‌زنی درباره توصیه رهبر به رئیسی

قالیباف می‌گوید درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته است

در روزی که محمود احمدی نژاد در نخستین کنفرانس خبری از پایان ریاست جمهوری خود خبرساز شد، دیگر اخبار انتخاباتی در ایران حوادث روز را تحت شعاع قرار داد.

با خروج از فضای تعطیلات سال نو و نزدیک شدن به روزهای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، چهره‌های سیاسی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در مورد نامزدهای احتمالی به اظهارنظر پرداختند.

قالیباف: درخواستی برای نامزدی در انتخابات نداشته ام

نخستین اظهارنظر مربوط به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد دو دوره در انتخابات پیشین ریاست جمهوری بود که اعلام کرد درخواستی از طرف گروهها و شخصیت‌ها برای نامزدی در انتخابات نداشته است، اما از هر تلاشی برای تغییر دولت پشتیبانی می‌کند. او دولت کنونی را ناکارآمد خواند.

شهردار تهران که سال گذشته با اتهاماتی در خصوص واگذاری املاک تهران به افراد خارج از شهرداری روبرو شد، در انتخابات پیشین در رقابت با حسن روحانی ناکام ماند.

شایعات نامزدی اعضای دولت

از سوی دیگر، همزمان با موج تبلیغات اصولگرایان علیه برنامه‌های اقتصادی دولت، برخی رسانه نیز گمانه‌زنی‌هایی را مبنی بر نامزد شدن تعدادی از وزیران کابینه حسن روحانی مطرح کردند؛ اخبار و گمانه‌زنی هایی که همگی روز چهارشنبه تکذیب شدند.

روز چهارشنبه محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری، در جمع خبرنگاران شایعات نامزد شدن خود در انتخابات را رد کرد و گفت که به شدت از نامزدی آقای روحانی حمایت می‌کند.

همزمان، حسن قاضی زاده هاشمی در نامه ای به رئیس صدا و سیما نسبت به خبری درباره نامزدی خود در انتخابات واکنش نشان داد و اعلام کرد که تنها دغدغه او تا پایان دوره وزارت خود، رسیدگی به وضعیت سلامت شهروندان است. او در نامه خود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره نامزد شدن اعضای دولت را «هدفمند» دانسته است.

موج انتخاباتی با دعوت از ابراهیم رئیسی

در این بین، با اوج گیری اخبار انتخابات، خبرهای مربوط به احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، دادستان سابق کشور و تولیت جدید آستان قدس رضوی داغ تر شده است.

همزمان با انتشار متعدد تصاویری از افرادی که کاغذهایی با نوشته «رئیسی بیا» دست گرفته بودند، وبسایت‌های اصولگرا نیز اخباری از سخنرانی‌های اخیر آقای رئیسی منتشر کردند که از وضعیت اشتغال و شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرده بود.

روز چهارشنبه، در ادامه گمانه زنی درباره احتمال نامزدی ابراهیم رئیسی، برخی رسانه‌های اصولگرا اعلام کردند که او از عضویت در هیات نظارت بر انتخابات استعفا داده است. این سایت ها نتیجه گیری کردند که با این استعفا، آقای رئیسی قطعا نامزد انتخابات خواهد شد.

با این حال، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان استعفای آقای رئیسی از عضویت در شورای نظارت بر انتخابات را تایید نکرد و گفت که رد یا تایید این خبر در جلسه روز پنج شنبه هیات نظارت مشخص می‌شود و او آن را به خبرنگاران اعلام می‌کند.

چینش مهره‌ها توسط خامنه‌ای پس از هاشمی؟

طرح نامزدی احتمالی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و داماد احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، موجب طرح دو فرضیه کاملا متضاد توسط ناظران تحولات ایران شد.

بر اساس یکی از این فرضیه‌ها، رهبر جمهوری اسلامی که ابراهیم رئیسی را گزینه مهم رهبری پس از خود در نظر گرفته است، تلاش می‌کند او را به ریاست جمهوری رسانده و کارنامه مردمی برای او بسازد تا مقبولیت تکیه بر جایگاه رهبری را داشته باشد و پس از درگذشت هاشمی رفسنجانی، مهره های جدیدی را در سمت های کلیدی جمهوری اسلامی بچیند.

این نظریه روز چهارشنبه با انتشار اخباری توسط اصولگرایان تا حدودی قوت گرفت. در این روز، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده اصولگرای مجلس در گفت و گو با خبرآنلاین حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را بسیار جدی خواند و حتی گفت که او به دلیل دریافت حکم انتصاب سال گذشته خود از رهبری، از آیت الله خامنه ای اجازه خواسته است که به طور رسمی اعلام کند وارد انتخابات نمی‌شود، اما آیت الله خامنه‌ای با این خواسته مخالفت کرده است.

این نماینده مجلس احتمال داد که با توجه به اینکه احکام اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از انتخابات ابلاغ می‌شود، در صورت پیروزی رئیسی در انتخابات، آقای روحانی به ریاست مجمع منصوب شود.

با وجود همه این اخبار و گمانه‌زنی‌ها، فرضیه دیگری در مورد طرح نام ابراهیم رئیسی مطرح است که همه این اخبار را فضاسازی برای تحت تاثیر قراردادن جبهه حامیان دولت می‌داند. بر اساس این نظر، حتی در صورتی که ابراهیم رئیسی گزینه مورد نظر آیت الله خامنه‌ای برای رهبری باشد، او را با قرار دادن در مقابل رای و نظر مردم و نشاندن روی صندلی مناظره نامزدهای انتخاباتی به دردسر نمی اندازد.

بر این اساس، احتمال دارد طرح نام شخصیتی مانند ابراهیم رئیسی برای بالا بردن قدرت چانه زنی اطرافیان رهبری برای ترغیب روحانی به در پیش گرفتن راهی نزدیکتر به اندیشه‌های آیت الله خامنه‌ای باشد؛ راهی که به گسترش رابطه با غرب و تلاش برای توسعه اقتصاد آزاد ختم نشود.

به هر روی، به روشنی مشخص است حسن روحانی که با انتقادات شدید اصولگرایان به برنامه های اقتصادی خود مواجه بوده است، انتخابات ریاست جمهوری آسانی پیش رو نداشته باشد.

احتمال می‌رود او دوشنبه آینده در کنفرانس خبری خود از همین دشواری ها سخن بگوید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعلام مقصران از سوی هیات ویژه دولت؛ «انفجاری در ساختمان پلاسکو رخ نداد»

«هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» هر گونه فرضیه‌ای مبنی بر وقوع انفجار یا وجود مواد قابل انفجار «در هر سطحی» را رد کرد و بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران، وزارت تعاون، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور را از جمله مقصران بروز آتش‌سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکوی تهران معرفی کرد.

عصر چهارشنبه ۱۶ فروردین به وقت تهران، جلسه‌ای در هیات دولت برگزار شد که رئیس هیات ویژه تشکیل شده از سوی رئیس جمهوری ایران، نتایج تحقیقات را ارائه کرد.

در این گزارش عنوان شده که علت آتش سوزی «اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از ‏کپسول گاز» بوده است.‏

مواردی مانند وجود مقادیر فوق العاده زیاد پارچه در ساختمان، نبود پلکان اضطراری و وجود اشکال در پلکان و عدم انطباق راه خروج با طراحی صحیح و برابر با اصول ایمنی در برابر آتش، عدم وجود سیستم بارنده خودکار (اسپرینکلر) در ساختمان، نبودن یک سیستم گرمایشی استاندارد و وجود تعداد زیادی کپسول‌های گاز پیک نیکی و وجود موانع زیاد برای فعالیت آتش نشانان نیز از جمله عوامل گسترش آتش سوزی معرفی شده است.

این هیات همچنین توضیح داده که بنیاد مستضعفان به عنوان مالک پلاسکو، در برابر «اخطارها مبنی بر ناایمن بودن ‏ساختمان، مالک اقدام موثری انجام نداده است». ضمن این که شهرداری تهران هم در انجام وظایف خود و ایمن سازی ساختمان «کوتاهی کرده است.»

در این گزارش به «کوتاهی» وزارت تعاون در بازرسی حفاظت فنی از کارگاه‌های واقع در ساختمان پلاسکو؛ «کم‌توجهی» وزارت راه و شهرسازی؛و عدم «اقدام موثر» از سوی وزارت کشور هم اشاره شده است.

روز سی‌ام دی ماه ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت و پس از هشت روز آواربرداری مجموعا پیکر ۱۹ قربانی این حادثه کشف شد. ۱۶ تن از کشته‌شدگان آتش‌نشان بوده‌اند.

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقد بودند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیر آوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد. ‏

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ترامپ در نشست مشترک با پادشاه اردن: از مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت می کنم

رئیس جمهوری آمریکا می گوید از مذاکرات صلح خاور میانه بین اسرائیل و فلسطینی ها حمایت می کند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در یک نشست خبری مشترک با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن شرکت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری با استقبال از تلاش های اردن و دیگر کشورها برای ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه گفت از این مذاکرات استقبال می کند.

آقای ترامپ گفت این مذاکرات باید پیش برود تا موجب صلح خاورمیانه تاثیر بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به مبارزه جهانی با داعش اشاره کرد و گفت اردن و دیگر کشورها در ائتلاف علیه این گروه حضور دارد و آمریکا تلاش بیشتری می کند تا داعش را شکست دهد.

وی افزود: متاسفانه عملکرد دولت قبل آمریکا کوتاهی هایی داشت و باعث شد گروه داعش در خلا ایجاد شده، شکل بگیرد.

پادشاه اردن نیز در این نشست خبری گفت، تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای گرد هم آوردن فلسطینی ها و اسرائیلی ها نشانه ای بسیار دلگرم کننده برای همه بوده است.

عبداﻟله دوم اضافه کرد، ابتکار کشورهای عضو اتحادیه عرب برای صلح خاور میانه پیشنهادی برای یک «مصالحه تاریخی» میان اسرائیل و فلسطینینان است.

اردن هفته گذشته میزبان نشست سران اتحادیه عرب بود؛ نشستی که در آن پیشنهاد به رسمیت شناختن اسرائیل در ازای تشکیل کشور مستقل فلسطینی ارائه شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شکار ده مار پیتون در فلوریدا در کمتر از دو هفته

ده مار پیتون در کمتر از دو هفته در ایالت فلوریدا در جنوب شرق آمریکا به دام افتادند.

بزرگترین این مارها بیش از چهار و نیم متر طول و ۶۱ کیلوگرم وزن دارد.

شکار این مارها در چارچوب برنامه محو مار پیتون و از سوی اداره مدیریت آبهای فلوریدا صورت گرفت.

شکارچیان در این عملیات به شکل ساعتی مزد گرفته و برای شکار مارهای طولانی تر از یک متر، ساعتی ۵۰ دلار اضافه دریافت می کنند.

دو شکارچی در عملیات اخیر در روز شنبه بزرگترین مار را در محل تلاقی جنگل و رودخانه گرفتند.

این مارها باید کشته شوند و کشتن شان برای بسیاری از مارگیرها کار آسانی نیست. برنامه کشتن مارهای پیتون در فلوریدا به دلیل ازدیاد جمعیت آنها اجرا می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

قطعنامه سوریه به شورای امنیت ارائه شد؛ آمریکا تهدید به اقدام یکجانبه کرد

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست اضطراری شورای امنیت در مورد سوریه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت برای گفت‌وگو درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه و نحوه واکنش به آن، از عملکرد این نهاد بین المللی برای برخورد با چنین وقایعی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی تهدید کرد که اگر سازمان ملل اقدامی نکند، آنگاه ما خودمان دست به کار خواهیم شد. وی پس از ارائه قطعنامه آمریکا و دو متحد اروپایی آن به شورای امنیت در مورد سوریه سخن می‌گفت.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه قطعنامه‌ای را در محکومیت حمله شیمیایی مرگبار اخیر در سوریه به شورای امنیت سازمان ارائه داده‌اند، که به گفته برخی دیپلمات‌ها در آن نهاد بین المللی احتمال دارد روز چهارشنبه به رأی گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سه کشور که از گروه‌های میانه‌رو مخالف دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند، پیش نویس این قطعنامه را شب گذشته ارائه و در آن نیروهای اسد را بابت این حمله سرزنش کرده‌اند.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، روز سه‌شنبه ادعا کرد نیروهای روسیه یا دولتی سوریه در عملیاتی در شمال غربی آن کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند که بر اثر آن دست‌کم ۱۰۰ نفر، از جمله ۱۱ کودک، کشته شده‌اند.

با این حال، بر اساس رسانه‌های بین المللی روز چهارشنبه گزارش دادند که آخرین آمار کشته شدگان این حمله ۷۵ نفر اعلام شده است. ده‌ها نفر هم بر اثر انتشار مواد شیمیایی دچار مصدومیت و مشکلات حاد تنفسی شده‌اند و امکان دارد آمار تلفات بالاتر رود.

نیروهای دولتی سوریه مسئولیت این حمله که در روستای خان شیخون در مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف دمشق در استان ادلب رخ داده و مجر به کشته شدن ده‌ها نفر شده است را رد کرده و می‌گوید هرگز از سلاح‌های شیمیایی استفاده نمی‌کند.

بر اساس متن پیش نویس قطعنامه پیشنهادی، که رویترز نسخه‌ای از آن را رؤیت کرده است، دولت سوریه باید با ارائه برنامه پرواز‌ی روز سه شنبه و اطلاعات مربوط به عملیات در آن منطقه، امکان انجام تحقیقات بین المللی را فراهم کند.

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا و فرانسه همچنین از آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است ماهانه گزارشی را درباره همکاری دولت سوریه با تحقیقات بین المللی در مورد کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه ارائه کند.

در این قطعنامه، ضمن ابراز ناخشنودی از قربانی شدن افراد غیرنظامی توسط تسلیحات شیمیایی در جمهوری عربی سوریه، بر عزم جامعه جهانی برای شناسایی مسئولان این واقعه و کشاندن آنها به پیشگاه عدالت تاکید شده است.

عبور از «خطوط بسیاری» که تحمل نخواهد شد

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با پادشاه اردن در کاخ سفید، حمله شیمیایی اخیر در سوریه را «مواجهه با انسانیت» خواند و گفت این حادثه عبور از «خطوط بسیاری» است که تحمل نخواهد شد.

با این حال، پرزیدنت ترامپ از اشاره به واکنش احتمالی واشنگتن در این ارتباط خودداری کرد.

مشخص نیست که روسیه، یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت که دارای حق وتو بوده و از دولت بشار اید حمایت می‌کند، چه برخوردی با قطعنامه ایالات متحده و همپیمانان آن که از شورشیان مخالف دمشق حمایت می‌کنند، خواهد داشت.

دمشق و مسکو که هر گونه دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند، می‌گویند گاز سمی اعصاب مورد اشاره به دنبال حمله هوایی علیه انبار تسلحیات شورشیان در منطقه منتشر شده است؛ ادعایی که تا کنون به اثبات نرسیده است.

این نخستین بار نیست که در جنگ شش ساله سوریه، طرف‌های درگیر یکدیگر را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌کنند. تعدد گروه‌های مخالف اسد، به ویژه گروه‌های افراطی، تشخیص واقعیت را برای جامعه جهانی دشوار کرده است.

در تابستان ٢٠١٣، وقوع یک حمله شیمیایی در سوریه برای اولین بار واکنش بین المللی را به شدت برانگیت و دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده مجوز کنگره برای مداخله نظامی در سوریه را کسب کرد، اما هرگز دست به حمله نزد.

برخی از تعیین «خط قرمز» کاربرد سلاح‌ شیمیایی در سوریه از سوی دولت قبلی آمریکا برای انجام حمله نظامی به آن کشور انتقاد کرده و می‌گویند، این کار موجب شد برخی گروه‌ها برای رسیدن به اهداف خود از چنین تسلیحاتی استفاده کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادعای احمدی‌نژاد در نشست خبری حمایت از بقایی: وزارت اطلاعات در اختیارم نبود

نشست خبری احمدی‌نژاد با حضور بقایی

محمود احمدی‌نژاد با رد وقوع تخلفات مالی در دوران ریاست جمهوری خود، سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را مرتبط با نهادهای دیگر دانست و گفت که راضی به حصر و زندان هیچ کس نیست.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران روز چهارشنبه ۱۶ فروردین به همراه حمید بقایی در نشستی خبری شرکت کرد و گفت ‌دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد و او همه تلاشش را برای تایید صلاحیت بقایی خواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد از پاسخ به سوالی درباره واکنشش به رد صلاحیت احتمالی حمید بقایی امتناع کرد و تنها گفت که فکرهایی دارد.

رئیس جمهوری سابق ایران که با توصیه آیت‌الله خامنه‌ای از شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری منع شده، اکنون تلاش می‌کند تا حمید بقایی را به ریاست جمهوری برساند و مدعی است که او رای بالایی کسب خواهد کرد.

او که با سوال‌های تندی از سوی رسانه‌های حامی دولت مواجه شده بود، همه انتقادات را رد کرد و تخلفات مالی را «اتهام‌های بدون سند» نامید.

آقای احمدی‌نژاد مدعی شد که « تمامی اتهامات تاریخ» به او و نزدیکانش وارد شده اما هیچ کدام «ثابت» است. او در عین حال در برابر استناد به زندانی شدن محمدرضا رحیمی، معاون اولش و برخی دیگر از پرونده‌های مفتوح علیه اعضای دولت او گفت که نحوه رسیدگی قضایی در ایران «درست نیست».

محمود احمدی‌نژاد گفت: «نکند فکر می‌کنید قوه قضائیه طرف ماست؟». او حمید بقایی را «سند» مبرا بودن از اتهام‌های اقتصادی دانست و گفت که او به مدت پنج ماه در «انفرادی وزارت اطلاعات دولت روحانی» رنگ آفتاب را ندید.

رئیس جمهوری سابق ایران درباره سرکوب اعتراض‌های مردمی موسوم به جنبش سبز این گونه از خود دفاع کرد که نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات در حوزه اختیارات او نبوده است. از او درباره سمت دادن به سعید مرتضوی پس از عزل او به دلیل فرستادن بازداشت شدگان به شکنجه‌گاه کهریزک سوال شد و پاسخ داد: «زمانی که مرتضوی به تامین اجتماعی رفت هیچ کدام از این موضوعات مطرح بود؟ درست است که معذرت خواهی کرده اما هنوز محکوم نشده است. شما نگران نباشید اگر شکایتی از من و دولتم باشد قوه قضاییه از ما دفاع نمی کند.»

او «خس و خاشاک» خواندن معترضان را نیز تکذیب کرد و گفت: «من نگفتم مردم خس و خاشاک هستند. من گفتم کسانی که خیابان‌ها را به هم ریختند، مغازه ها را آتش می‌زنند و مردم را آزار می دهند خس و خاشاک هستند.»

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز بدون نام بردن از آنها عنوان کرد که به حصر و زندان هیچ کس راضی نیست.

کنفرانس خبری احمدی‌نژاد با واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و کاربران بسیاری او را متهم به دروغگویی و استفاده از روش همیشگی تکذیب و فرافکنی متهم می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

داعش از موزه موصل به عنوان اداره مالیات استفاده می کرد

داعش دو سال پس از ویران ساختن آثار باستانی متعلق به تمدن بین النهرین در موزه موصل، کاربرد جدیدی به موزه داده و آن را به اداره مالیات خود بدل کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشتر داعش فیلم هایی را از داخل موزه منتشر ساخت که در آن اعضای داعش اشیاء باستانی موزه متعلق به تمدن آشور، بابل، پارس و روم را ویران می کنند.

سربازان عراقی ماه گذشته موزه را در وضعیت اسف باری از داعش بازپس گرفتند. ساختمان موزه در حال حاضر پناهگاه گربه ها است.

نیروهای دولتی هنوز در چندصدمتری بخش قدیمی شهر موصل که آخرین مقر داعش در عراق به شمار می رود با آن درگیر هستند و ساختمان به شدت آسیب دیده موزه همچنان برای باستان شناسان غیرقابل دسترس است.

در زیرزمین موزه کوهی از پاکت ها و رسیدهای صدور فرمان پرداخت مالیات به داعش، کشف شد. اخذ مالیات یکی از منابع اصلی درآمد برای این گروه افراطی به شمار می رود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرزیدنت ترامپ، «استیون بنن» مشاور ارشد خود را از شورای امنیت ملی کنار گذاشت

یکی از نشست های کاخ سفید که استیو بنن سمت راست تصویر در کنار پرزیدنت ترامپ دیده می شود.

رسانه های آمریکا می گویند رئیس جمهوری ایالات متحده در «اقدامی غیر منتظره»، استیون بنن، استراتژیست ارشد کاخ سفید را از شورای امنیت ملی کنار گذاشت. برکناری آقای بنن، تنها سه ماه بعد از آغاز به کار او در این سمت صورت می گیرد.

به گزارش بلومبرگ، تغییرات صورت گرفته بعد از استعفای مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ صورت گرفته است. یک ماه پیش در پی کناره گیری آقای فلین، «اچ. آر. مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید شده بود.

به گزارش رویترز مسئولیت تعیین دستور کار نشست‌های آینده شورای امنیت ملی آمریکا به مشاور امنیت ملی دولت سپرده شده است.
از آقای بنن به عنوان یکی از اصلی ترین مدافعان فرمان های اجرایی رئیس جمهوری ترامپ از جمله لغو ویزای هفت کشور مسلمان و همچنین توقف پذیرش مهاجران سوری یاد می شود.

استیون بنن که از جمهوریخواهان محافظه کار است، از سوی ترامپ به عنوان استراتژیست ارشد کاخ سفید منصوب شد و ۲۹ ژانویه از سوی ترامپ به عنوان عضو ثابت شورای امنیت ملی کاخ سفید شد.

تغییر روز چهارشنبه تقریبا دو ماه بعد از کناره گیری مایکل فلین مشاور امنیت ملی صورت می گیرد. آقای فلین بعد از اینکه متهم شد اطلاعات کاملی به معاون اول رئیس جمهوری درباره ارتباط خود با سفیر روسیه در واشنگتن نداده، از سمت خود کناره گیری کرد.

بلومبرگ گزارش داد که پرزیدنت ترامپ جایگاه تام بوسرت دیگر مشاور امنیت داخلی خود را نیز تنزل داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بررسی طرح سنا برای تحریم‌های تازه ایران به خاطر انتخابات به تعویق افتاد

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا خود از طراحان این طرح است

یک طرح تازه در کنگره آمریکا که قرار بود تحریم های جدیدی علیه مقام های سپاه را شامل شود، به خاطر انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در ایران، به تعویق افتاد.

خبرگزاری رویترز نوشت این طرح که از مدتی پیش در سنا مطرح شده است، به خاطر نگرانی از اینکه بهانه ای شود که محافظه کاران ایران، دولت میانه روی حسن روحانی را شکست بدهند، به تعویق افتاده است.

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا که خود از طراحان این طرح است گفته علاوه بر انتخابات ایران، واکنش اتحادیه اروپا دیگر دلیل تعویق بررسی تحریم های جدید علیه ایران است.

چهارم فروردین، سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا، همراه با دیگر سناتورهای جمهوریخواه مارکو روبیو و تام کاتن و همچنین سناتورهای ارشد دموکرات، بن کاردن، رابرت منندز، باب کیسی، با رهبری گروه دیگری از سناتورها از دو حزب، طرح موسوم به «مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران» را برای تصویب به کنگره پیشنهاد کردند که تحریم‌ها علیه برنامه موشکی بالیستیک، حمایت از تروریسم، انتقال سلاح‌های متعارف به ایران یا از ایران، و همچنین نقض حقوق بشر توسط حکومت تهران را گسترش می‌دهد.

سناتور باب کورکر همان زمان گفت این طرح نمودار حمایت قوی فراحزبی در کنگره از یک رویکرد جامع به منظور پاسخگو قرار دادن ایران از طریق هدف قرار دادن تمام جنبه های اقدامات بی ثبات کننده رژیم ایران است. این گام‌ها به ما اجازه می‌دهد قویا علیه تهدیدهای ایران نسبت به امنیت ما و متحدانمان اقدام کنیم.

طرح ۲۰۱۷ مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران شامل این مفاد کلیدی است: وضع تحریم‌های اجباری جدید موشک‌های بالیستیک، شامل تحریم‌های اجباری علیه افراد درگیر در برنامه موشک بالیستیک ایران و کسانی که با آنها داد و ستد می‌کنند و همچنین تحریم‌های جدید تروریسم، شامل تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران و افرادی که در حال حاضر به دلیل حمایت ایران از تروریسم تحت تحریم قرار دارند.

همچنین اجرای تحریم تسلیحاتی که رییس جمهوری آمریکا را ملزم به مسدود کردن سرمایه‌های هر فرد و نهاد درگیر در فعالیت های خاص مربوط به عرضه، فروش یا انتقال تسلیحات ممنوع و مواد مرتبط با آنها به ایران یا از ایران می‌کند.

گروه دیگری از سناتورها از هر دو حزب از جمله تد کروز، مایکل بنت، جیمز ریش، دن سالیوان، ریچارد بلومنتال، تاد یانگ، و جو دانلی نیز حمایت از این طرح را اعلام کرده‌اند.

همچنین ۸ فروردین، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اجلاس سالانه ایپک در واشنگتن، از توافق اتمی دو سال پیش با جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد. آقای رایان روز دوشنبه در نشست کمیته مناسبات آمریکا و اسرائیل، تهران را خطری برای آمریکا و اسرائیل خواند، خواستار اعمال تحریم های غیرهسته ای بر رژیم ایران شد، و پیشنهاد کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آلمان، نفرت پراکنی روی شبکه های اجتماعی را جریمه می کند

کابینه آلمان روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که به موجب آن رسانه های اجتماعی که پیام های حاوی نفرت پراکنی را از روی شبکه خود پاک نکنند، تا ۵۰ میلیون یورو جریمه می کند.

تصویب این امر این نگرانی را ایجاد کرده که قانون فوق، ممکن است آزادی بیان را محدود کند.

آلمان پیش از این نیز دارای یکی از سخت ترین قوانین درباره سخنان تنفرآمیز شامل بی حیثیت کردن، ارتکاب به جرم، تهدید به خشونت و تحریک عمومی است و آن را با احکام حبس برای منکران هولوکاست و مبلغان نفرت علیه اقلیت ها حمایت می کند.

اقدام فوق با نگرانی سیاستمداران آلمانی از این که اخبار کذب و محتوای نژادپرستانه آن هم پس از ورود موج مهاجران فراری از جنگ خاورمیانه به اروپا، ضرورت بیشتری به خود گرفته است.

آلمان در دو سال گذشته یک میلیون مهاجر را پذیرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادامه واکنش ها به حمله شیمیایی سوریه؛ تیلرسون: ایران و روسیه بر اسد فشار بگذارند

وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

در حالیکه روسیه و دولت اسد نقش خود را در حمله شیمیایی روز سه شنبه در سوریه تکذیب می کنند، مقام های کشورهای غربی می گویند دولت اسد مسئول این حمله است.

روز چهارشنبه ۱۶ فروردین، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

وی ضمن مسئول دانستن روسیه و ایران در عدم جلوگیری از اقدامات رهبر سوریه افزود: «ما بار دیگر از روسیه و ایران می خواهیم که نفوذشان بر رژیم سوریه را بکار بگیرند و تضمین کنند که این نوع حملۀ ناگوار هرگز اتفاق نیافتد.»

وزیر خارجۀ آمریکا تأکید کرد که «روسیه و ایران - به عنوان تضمین دهندگان خودخواندۀ آتش بس مورد مذاکره در آستانه - مسئولیّت اخلاقی بزرگی در آن موارد مرگ دارند.»

‎شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به منظور رسیدگی به حملۀ شیمیایی به شهروندان غیر نظامی در شمال سوریه یک جلسۀ اضطراری تشکیل می دهد.

در حملۀ شیمیایی روز سه شنبه به خان شیخون در شمال سوریه یکصد نفر کشته و ۳۵۰ نفر مجروح شدند.

ناظران، تحلیلگران و دیپلماتها نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و متحدان وی را مسئول حمله شیمیایی میدانند.

واکنش اد رویس

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید تا رئیس جمهوری سوریه پاسخگوی آنچه در کشورش می گذرد، قرار نگیرد، امیدی به برقراری صلح واقعی نخواهد بود.

آقای رویس در بیانیه ای در خصوص حمله شیمیایی سه شنبه علیه شهری در ادلب صورت گرفته، گفته است: تنها این یک مورد نبوده، بلکه سومین حمله شیمیائی طی یک هفته بوده که به بشار اسد نسبت داده می شود.

ماه پیش، آقای رویس و الیوت انگل عضو دموکرات ارشد همان کمیته لایحه ای برای وضع تحریم علیه حامیان رژیم اسد، تشویق به مذاکره و حمایت از محاکمه مرتکبین جنایات جنگی را مجدداً در کمیته مطرح کرده بودند.

واکنش اتحادیه اروپا

همزمان اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله شیمیایی در ادلب، دولت سوریه را مسئول اصلی حمله در خان‌شیخون دانست. این اتحادیه اعلام کرد رژیم اسد مسئول اصلی این حمله است.

پیشتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست بروکسل برای بازسازی سوریه، از رژیم اسد انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بحث در وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره برخورد با قربانیان خشونت که مدرکی ندارند

جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا

یک مقام وزارت امنیت کشور آمریکا می گوید ماموران مهاجرت می توانند در دادگاه ها کسانی که مدرکی برای ادعای قربانی خشونت بودن، ندارند را بازداشت کنند. این در مقابل نظر دیگر مقامات وزارت امنیت کشور آمریکا است که می گویند چنین سیاست هایی می تواند پلیس های محلی و دادستان ها را از انجام کارشان بازدارد.

دیوید لیپن سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت کسی که در معرض اخراج از کشور قرار دارد تنها نباید از این رو که قربانی خشونت است، حفاظت شود. او همچنین گفت شاهدان خشونت نیز نباید محافظت شوند.

لیپن گفت: «فقط به این دلیل که کسی در یک پرونده خاص قربانی است، به این معنی نیست که سابقه شان عاری از موارد قابل اخراج است.»

او افزود: «فقط از آنجا که کسی شاهد خشونت بوده به این معنی نیست که آنان به دلایل امنیتی تهدید امنیتی نیستند.»

در عین حال منتقدان این اقدام می گویند حضور ماموران مهاجرات و اجرای گمرک در دادگاه ها قربانیان را از گزارش خشونت ها و شاهدان را از شهادت دادن بازمی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر اطلاعات: با بازداشت مدیران کانال های تلگرامی مخالف هستیم

در پی اعتراض نمایندگان مجلس به بازداشت روزنامه نگاران و فعالان تلگرامی اصلاح طلب، وزیر اطلاعات ایران نیز اعلام کرد که دولت با دستگیری مدیران کانال‌های تلگرامی مخالفت است.

محمود علوی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت: «دولت از ابتدا با دستگیری مدیران تلگرامی مخالفت بود. از نظر دولت این مساله می‌تواند به شکل مسالمت آمیز حل شده و مدیران کانال‌های تلگرامی آزاد شوند.»

در روزهای پایانی سال آینده تعدادی از روزنامه نگاران اصلاح طلب از جمله مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر و هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی روزنامه نگار توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیش از این نیز طاهره ریاحی و زینب کریمیان، دو روزنامه‌نگار نزدیک به تیم اطلاع‌رسانی دولت، بازداشت شده بودند.

همزمان، مدیران چند کانال تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز بازداشت شدند.

این بازداشت‌ها اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس را برانگیخت. محمد رضا عارف و الیاس حضرتی، نمایندگان مجلس، با اشاره به این که همه بازداشت شدگان از حامیان اصلاح طلبان محسوب می‌شوند، این بازداشت‌ها را در آستانه انتخابات دارای انگیزه سیاسی دانستند.

همزمان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که حسن روحانی رئیس جمهوری نیز نگران این بازداشت‌هاست.

محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس نیز در نامه‌ای به محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نسبت به بازداشت فعالان رسانه‌ای از سوی این نهاد نظامی در آستانه انتخابات و شائبه وارد شدن سپاه به دسته‌بندی‌‌های سیاسی ابراز نگرانی کرده بود.

اردیبهشت ماه امسال قرار است انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس و شوراهای شهر و روستا برگزار شود و فعالان سیاسی اصلاح طلب نگرانند که امنیتی شدن فضای رسانه‌ای به زیان نامزدهای این جریان سیاسی تمام شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین آمار زمین لرزه در خراسان رضوی: دو کشته و ۱۷ مصدوم

زمین‌لرزه ۶ ریشتری صبح روز چهارشنبه ۱۶ فروردین مناطقی از استان خراسان رضوی را لرزاند و بنا به اعلام مسئولان تا پیش از ساعت چهار عصر، دو کشته و ۱۷ مصدوم برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، این زلزله به بزرگی ۶.۱ ریشتر در ساعت ۱۰:۳۹ دقیقه در روستای سفید سنگ شهرستان فریمان رخ داده و در مناطق نبستا گسترده‌ای از جمله مناطق نسبتا گسترده‌ای از جمله نیشابور، تربت جام و تربت حیدریه احساس شده است.

فریمان بیش از ۷۵ کیلومتر با مشهد فاصله دارد.

بنا بر این گزارش تعداد پس‌لرزه‌ها تا عصر چهارشنبه به ۳۱ رسیده که بزرگترین آنها ۴.۹ ریشتر بوده است.

بنا به اعلام اورژانس و هلال احمر ایران بر اثر وقوع این زلزله دو نفر جان خود را از دست داده و ۱۷ نفر هم به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. با این حال به دلیل قطع راه‎های ارتباطی و خطوط تلفن در برخی روستاها این آمار قطعی نیست.

رسانه‌های ایران از وحشت عمومی در شهرهای خراسان رضوی از جمله مشهد خبر می‌دهند و مدارس این شهر نیز تعطیل شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین

رسانه های کره جنوبی خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را منعکس کردند.

در حالیکه قرار است برای اولین بار روسای جمهوری آمریکا و چین ملاقات کنند، کره شمالی بامداد چهارشنبه ۱۶ فروردین یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی با تایید این آزمایش موشکی اعلام کرد کره شمالی دوباره موشک بالستیک میان بردی را به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است. زمان شلیک این موشک ساعت شش صبح گزارش شده است.

به گفته مقام های کره شمالی این موشک تنها شصت کیلومتر پرواز کرده است.

از سوی دیگر، فرماندهی منطقه هندو – آسیا – پاسیفیک آمریکا با تایید خبر این آزمایش اعلام کرد این فرماندهی به همکاری با کره جنوبی و ژاپن برای استقرار امنیت متعهد است.

آزمایش روز چهارشنبه کره شمالی دو روز بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که هشدار داده بود که اگر چین درباره معضل کره شمالی کاری نکند، آمریکا خود اقدام خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و در آستانه دیدار روز جمعه با رئیس جمهوری چین گفت‌ «چین نفوذ زیادی بر کره شمالی دارد» و هشدار داد کره شمالی مکرر آزمایش هسته ای و موشکی داشته و اگر چین کمکی برای حل مسئله پیونگ یانگ انجام ندهد، «این برای هیچ کسی خوب نخواهد بود.»

آقای ترامپ همچنین گفت آمریکا قادر است بدون کمک چین، به مسئله کره شمالی رسیدگی کند. او به جزئیات طرح آمریکا برای برخورد با کره شمالی اشاره نکرد.

قرار است دو روز دیگر دونالد ترامپ و شی جینگ‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در استراحتگاه «مارا لاگو» در فلوریدا دیدار داشته باشند.

مسئله کره شمالی

در دو ماه گذشته و از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، کره شمالی چندین آزمایش موشک بالستیک و هسته ای انجام داده که با واکنش تند جامعه جهانی روبرو شده است. علاوه بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ابتدای فروردین، آمریکا ۳۰ نهاد و شخصیت حقیقی را به دلیل کمک به برنامه تسلیحاتی کره شمالی و ایرانتحریم کرد.

از سوی جامعه جهانی، چین مهم‌ترین حامی پیونگ‌یانگ شناخته می شود.

سی ان ان گزارش داد هنوز چین به اظهارات آقای ترامپ واکنشی نشان نداد اما رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا با همتای چینی خود و دیپلماتها مکالمه تلفنی داشته است.

پیشتر آقای تیلرسون در اولین سفر آسیایی خود گفته بود حملات بازدارنده برای مقابله با تهدید کره شمالی روی میز خواهد بود.

غیر از این، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا هم روز جمعه دربار تحمل آزمایشات هسته ای کره شمالی از سوی جامعه جهانی هشدار داده بود و گفته بود این رویه باید متوقف شود.

آقای متیس هم ماه پیش درباره احتمال استفاده از تسلیحات هسته‎ای از سوی کره شمالی گفته بود هر اقدام اینچنینی، پاسخی سنگین از سوی آمریکا خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سوزان رایس ادعای جاسوسی از دستیاران ترامپ را تکذیب کرد

تنها چند ساعت بعد از ادعایی مبنی بر اینکه سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما از دستیاران و همراهان دونالد ترامپ جاسوسی می کرده، او در گفت و گو با شبکه ام اس ان بی سی، این ادعاها را رد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم راس روز سه شنبه گفت این گزارش ها کاملا دروغ و جعلی است.

پیشتر رسانه های نزدیک به دولت ترامپ ادعا کرده بودند که سوزان رایس به آزانس های جاسوسی آمریکا دستور داده تماس های تلفنی ترامپ و دستیارانش را ثبت کنند. وی همچنین متهم شد هویت برخی از افراد نزدیک به ترامپ را فاش کرده است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید هم روز سه شنبه گفت عملکرد سوزان رایس در آخرین روزهای ریاست جمهوری باراک اوباما مشکوک بوده است.

این ادعاها پس از آن مطرح شد که پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود مدعی شد که دولت اوباما کارزار انتخاباتی او را شنود می کرد. هرچند کنگره خواستار توضیح و ارایه مدارک از سوی ترامپ شد اما بعد کاخ سفید از این موضع کمی عقب نشینی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

یک تحقیق جدید علمی: برگزیت اولین جدایی میان بریتانیا و اروپا نیست

یک تحقیق جدید علمی می گوید بریتانیا هزاران سال قبل از پدیده سیاسی برگزیت، و در یک پدیده نسبتا ساده و دو مرحله ای از اتحادیه اروپا جدا شد تا به یک جزیره تبدیل شود.

میان انگلیس و کاله در خاک فرانسه در قاره اروپا تنگه دوور قرار دارد اما این تنگه همیشه آنجا نبوده و احتمالا در نتیجه دو رویداد جغرافیایی پدید آمده است.

تحقیقی که در نشریه «نیچر کامیونکیشن» منتشر شده می گوید اولین رویداد ۴۵۰ هزار سال پیش و همزمان با تولد هلند در اروپا رخ داد، وقتی که مقادیر فراوانی آب از درون دریاچه ای موجود بر لبه یک صفحه یخی عظیم که از بریتانیا تا اسکاندیناوی کشیده شده بود سرریز کرد.

دومی حدود ۱۶۰ هزار سال پیش زمانی که سیل تنگه دوور را باز کرد.

وقتی که عصر یخبندان به پایان رسید و سطح دریاها افزایش یافت، آب به این فضا جریان یافت و به این ترتیب بریتانیا جزیره شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده آمریکا در سازمان ملل: اسد «جنایتکار جنگی» مورد حمایت روسیه و ایران است

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را یک جنایتکار جنگی خواند که مدتهاست از جانب روسیه و ایران حمایت می‌شود.

به گفته نیکی هِیلی دولت دولت پرزدنت ترامپ همچنین امیدوار است که اسد بابت ایجاد یک بحران انسانی سخت و ادامه کشتاری که به متلاشی شدن کشورش منجر شده، به دست عدالت سپرده شود.

خانم هیلی در ادامه از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دلیل آن که برای جلوگیری از گسترش جنگ در سوریه دست به اقدامی نزد، انتقاد کرد و گفت دولت قبل باید پاسخگو باشد.

نیکی هیلی در بخش دیگری از گفت‌وگوی روز دوشنبه خود با فاکس نیوز، ضمن انتقاد از حمایت روسیه از اسد در شورای امنیت، گفت باید به نفوذ جمهوری اسلامی ایران در سوریه پایان بدهیم.

این اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل پنج روز پس از آن عنوان شد که وی به گروهی از خبرنگاران در نیویورک گفت دیپلماسی واشنگتن دیگر بر روی کناره‌گیری بشار اسد متمرکز نیست.

همزمان در روز پنجشنبه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده نیز در اظهاراتی در آنکارا پایتخت ترکیه گفت که سرنوشت بشار اسد در آینده‌ای بلندمدت بستگی به تصمیم مردم سوریه دارد.

یک روز بعد، سخنگوی کاخ سفید در حمایت از مواضع وزیر خارجه و نماینده آمریکا در سازمان ملل در مورد رئیس دولت حاکم بر دمشق گفت، «یک واقعیت سیاسی وجود دارد که ما باید آن را بپذیریم.»

آمریکا و همپیمانان آن از مخالفان دمشق حمایت می‌کنند؛ اما روسیه و ایران دو حامی سرسخت بشار اسد هستند که می‌گویند نقش او باید در هر راه حل سیاسی برای پایان جنگ در سوریه لحاظ شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعتراض‌ها به شوخی «نژادپرستانه» فردوسی‌پور با بازیکن نیجریه‌ای پیکان

گادوین منشا، بازیکن نیجریه‌ای تیم پیکان در برنامه ورزشی ۹۰

شوخی یک مجری پرطرفدارترین برنامه تلویزیونی در ایران باعث انتقاد کاربران در شبکه‌های اجتماعی شده و این شوخی را نامناسب و «نژادپرستانه» توصیف کرده‌اند.

عادل فردوسی‌پور، تهیه کننده و مجری برنامه پربیننده ورزشی ۹۰ (نود) دوشنبه ۱۴ فروردین میزبان گادوین منشا، بازیکن نیجریه‌ای تیم پیکان بود. شوخی آقای فردوسی‌پور درباره رنگ پوست این بازیکن سیاه‌پوست باعث بروز این انتقادها شده است.

عادل فردوسی‌پور رنگ پوست خود را با مهمان برنامه شبیه توصیف کرد و گفت که هر دو بی‌نیاز از سولاریوم و آفتاب گرفتن هستند. او گادوین منشا را «خوش‌تیپ» توصیف کرد و به نظر می‌رسد که قصد تعریف از او را داشته است.

دقایقی پس از پخش این مصاحبه کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی این اظهارات را «نژادپرستانه» توصیف کردند.

البته عده‌ای هم از فردوسی‌پور حمایت می‌کردند:

محمد تقوی، بازیکن سابق تیم ملی ایران و مربی فوتبال در بریتانیا اما در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «شک ندارم عادل فردوسى پور هيچ قصد نژادپرستانه‌اى نداشت اما نوع برخورد او بدون شك اشتباه بود. در دنياى آزاد هرگونه اظهار نظر نژادپرستانه با شديدترين برخوردها همراه است. فكر مى‌كنم تنها محتواى مصاحبه كمى غيرحرفه‌اى و شتاب زده بود.»

وبسایت رسمی برنامه ۹۰ هنوز واکنشی به این انتقادات نشان نداده است. عادل فردوسی‌پور پیش از این به دلیل طرح برخی مسائل سیاسی و اجتماعی در برنامه‌اش مشکلاتی با مدیران صداوسیما پیدا کرده بود اما این برای نخستین بار است که متهم به نژادپرستی می‌شود.

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ عادل فردوسی‌پور با پخش حواشی بازی پیکان و فجرسپاسی، رفتار «نژادپرستانه» فیروز کریمی، سرمربی آن زمان پیکان را زیر سوال برد. فیروز کریمی به دلیل دست ندادن با بازیکن سیاه‌پوست تیم فجرسپاسی و توهین به او به ۸ جلسه محرومیت و پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

خرداد ماه سال گذشته نیز، مصطفی آجورلو مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز قرارداد با یک بازیکن ملی‌پوش ارمنستان را لغو کرد. آجرلو دلیل این اقدام را «درخواست مردم تبریز» و «حفظ وحدت آذری‌ها» عنوان کرد که با انتقادات بسیاری مواجه شد. منتقدان دخالت دادن اختلاف دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان را در مسائل داخلی فوتبال ایران، بی‌ربط، مغایر اساسنامه فیفا و مصداق تبعیض نژادی می‌دانستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شمار تلفات رانش زمین در کلمبیا به ۲۷۳ نفر رسید

رانش روز شنبه زمین در کلمبیا، بدترین حادثه طبیعی از سال ۱۹۸۵به این طرف در آن کشور آمریکای جنوبی است.

شمار قربانیان حادثه رانش زمین روز شنبه در جنوب غرب کلمبیا، به ۲۷۳ نفر افزایش یافته است.

حادثه رانش زمین در در روستای موکوآ در ایالت پوتومایو در کلمبیا روی داد. بارش شدید شبانه باران، طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیل و رانش زمین منجر به کشته شدن بسیاری از ساکنان محلی شد که در خواب بودند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، بیش از ۴۰ کودک در میان قربانیان این حادثه هستند که پیکر بی جان آنها از میان گل و لای بیرون کشیده شده است.

این بدترین حادثه طبیعی در کلمبیا از سال ۱۹۸۵، و مرگ بیش از ۲۰ هزار نفر در اثر فعال شدن آتش فشان و رانش زمین در شهر آرمرو، به این طرف است.

خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا وضعیت اضطراری اقتصادی در موکوآ اعلام کرده و خواستار بازسازی فوری شبکه آب و برق منطقه شده است.

در چند ماه گذشته، باران شدید و وقوع سیل در برخی کشورهای آمریکای جنوبی در حاشیه اقیانوس آرام، از جمله در پرو و اکوادور، جان ده‌ها نفر را گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ حقوق سه ماهه نخست ریاست جمهوری خود را بخشید

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید (راست)، تایرون برندیبرگ رئیس سازمان پارک های ملی (وسط) و رایان زینک وزیر کشور آمریکا - ۱۴ فروردین ۱۳۹۶

پرزیدنت ترامپ، که پیشتر وعده داده بود بدون دریافت حقوق در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده خدمت خواهد کرد، حقوق سه ماهه نخست خود در این مقام را به سازمان خدمات پارک‌های ملی بخشید.

به گزارش نیویورک تایمز، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود چک ۷۸ هزار و ۳۳۳ دلار و ۳۲ سنتی دونالد ترامپ در وجه سازمان پارک های ملی آمریکا را به خبرنگاران نشان داد.

حقوق سالانه رؤسای جمهوری ایالات متحده ۴۰۰ هزار دلار است. این مبلغ علاوه بر مزایایی – مانند حق مسکن مناسب – است که رؤسای جمهوری هنگام ورود به کاخ سفید از آنها برخوردار می‌شوند.

با این حال آقای ترامپ که احتمالا ثروتمندترین کسی است که تاکنون به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شده است، در طول تبلیغات انتخاباتی خود وعده چشم‌پوشی از این حقوق و مزایا را داده بود.

دختر و داماد او، ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر که ثروت آنها حدود ۷۴۰ میلیون دلار برآورد شده است، نیز بدون دریافت حقوق و مزایا در دولت پرزیدنت ترامپ مشغول فعالیت هستند.

کاخ سفید قبلا اعلام کرده بود آقای ترامپ حقوق دریافتی خود را در پایان سال به نهادهای خیریه خواهد بخشید و گفته بود رسانه‌ها می‌توانند برای تعیین نهاد دریافت کننده این کمک، یاری کنند.

سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز گذشته خود اشاره‌ای به دلیل این تغییر نکرد، اما گفت که مسئولان مربوطه در کاخ سفید راه‌های متفاوتی را برای انجام این کار به رئیس جمهوری پیشنهاد کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

چلسی کلینتون: گمان نمی کنم مادرم دوباره در انتخابات شرکت کند

خانواده کلینتون در زمان مناظره های انتخاباتی سال گذشته

چلسی فرزند بیل و هیلاری کلینتون می گوید مادرش قصد ندارد در دور بعدی انتخابات شرکت کند.

چلسی کلینتون روز سه شنبه به شبکه خبری سی.بی.اس در پاسخ به این سوال که آیا مادرش قصد دارد دوباره در انتخابات شرکت کند گفت: «نمی دانم. گمان نمی کنم. او فعلا سرش به کتابش و همچنین نوه هایش گرم است. او روی چیزهایی متمرکز است که قبل از این که من متولد شوم درگیرشان بود، مثل کودکان، زنان و خانواده ها.»

هیلاری کلینتون بانوی اول و وزیر خارجه سابق آمریکا که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از پیروزی بازماند، به تازگی گفت که «می خواهد از جنگل بیرون بیاید.»

چلسی کلینتون گفت معنی این حرف این است که او می خواهد ارتباط خود را با برنامه های پیشرو و مسائلی چون تنظیم خانواده حفظ کند.»

چلسی کلینتون در پاسخ به سوالی درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا گفت گمان می کند که هنوز پرسش های زیادی بدون جواب باقی مانده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

واکنش آمریکا و دیگران به حمله شیمیایی در شمال سوریه: «جنایت وحشتناک»

سخنگوی کاخ سفید از دولت قبل آمریکا به خاطر آنچه «ضعف و تردید» در برخورد با رژیم اسد نامید، انتقاد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در اولین واکنش به حمله شیمیایی در شمال سوریه که بیش از یکصد کشته برجای گذاشت، این حملات را محکوم کرد.

شان اسپایسر روز سه شنبه ۱۵ فروردین در نشست خبری کاخ سفید حمله شیمیایی در ادلب را «اقدامی قابل سرزنش» نامید که دنیای متمدن نمی تواند آن را نادید بگیرد.

وی تایید کرد که رئیس جمهوری ترامپ در جریان این رویداد قرار گرفته است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین اقدامات بشار اسد در سوریه را وضعیت ناشی از «ضعف و تردید» دولت باراک اوباما در برخورد با بحران سوریه دانست.

آقای اسپایسر گفت رئیس جمهور اوباما گفته بود حمله شیمیایی در سوریه «خط قرمز» ماست اما وقتی این اتفاق افتاد، کاری نکرد.

اشاره آقای اسپایسر به موضع گیری رئیس جمهوری سابق آمریکا در قبال بحران سوریه است.

این واکنش سخنگوی کاخ سفید به حمله شیمیایی روز سه شنبه در شمال غربی سوریه است.

مخالفان: کار اسد یا روسیه است

گروه مدافع حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، روز سه شنبه ادعا کرد نیروهای روسیه یا دولت سوریه در شمال غربی این کشور، حمله شیمیایی انجام داده که بر اثر آن دست‌کم ۱۰۰ نفر از جمله ۱۱ کودک کشته شده اند. این گزارش می افزاید که حدود ۴۰۰ نفر از مشکل تنفسی رنج می برند.

مخالفان اسد مدعی شده اند هواپیماهای سوخو این حمله را انجام داده اند.

در حالی مخالفان اسد، دولت را به دست داشتن در حمله شیمیایی متهم می کنند که یک مقام نظامی ارتش اسد قویا این اتهام را در گفت و گو با رویترز رد کرد.

دولت اسد تاکنون چند بار به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم شده است. سال گذشته سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرد نیروهای ارتش سوریه دست کم سه بار از گاز کلر در حملات به مخالفان استفاده کرده است.

چند روز پیش هم مخالفان اسد اعلام کرده بودند دولت سوریه در حمله به شهر حما از مواد شیمیایی استفاده کرده است.

مرداد ماه گذشته یک گروه سوری امدادرسان که در منطقه تحت کنترل شورشیان فعالیت می کند، اعلام کرد یک فروند هلیکوپتر احتمالا بشکه های حاوی گازهای سمی را به روی یکی از شهرک های این منطقه ریخته است. کمی بعد روسیه هرگونه نقش در این اقدام را رد کرد.

در آبان گذشته نیز ، ارتش روسیه ادعاکرد پرسنل آنها شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی سوری های مخالف دولت اسد پیدا کرده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز جمعه ۲۱ آبان گفته بود کارشناسان وزارت دفاع این کشور مهمات منفجر نشده ای در حومه جنوب غربی حلب پیدا کرده اند که حاوی گاز کلر و فسفر سفید بوده است.

با اینحال، به دنبال تحقیقات بین المللی و تایید نقش دولت سوریه در استفاده از گاز کلر علیه غیرنظامیان آن کشور، آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ مقام ارشد دولت بشار اسد را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات کشتار جمعی دمشق تحت تحریم قرار داد.

واکنش سازمان ملل و رژیم اسد

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد فردا این موضوع را بررسی خواهد کرد.

آقای دی‌میستورا که در کنفرانس خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت داشت، گفت که عاملان این جنایت وحشتناک باید مسئول شناخته شوند.

وی همچنین گفت هنوز جامعه جهانی اطلاعات کافی درباره این حمله ندارد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست خبری گفت دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه مسئول حمله شیمیایی در این کشور است.

دولت سوریه سه شنبه شب به وقت محلی این اتهام را رد کرد. دولت اسد این ادعا را «کذب محض» خواند.

پیشتر، وزارت دفاع روسیه نیز هرگونه نقش در حمله شیمیایی به استان ادلب را رد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سازمان ملل متحد شمار آوارگان موصل را بیش از ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد

گروهی از مردم که از موصل فرار کرده اند و در انتظار مراحل بازرسی نهایی برای ورود به اردوگاهی در غرب موصل هستند - آرشیو

سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد عملیات نیروهای عراقی مورد حمایت ائتلاف بین المللی علیه پیکاچوریان در موصل منجر به آوارگی حدود ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان آن شهر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، از آغاز عملیات آزادسازی موصل در مهر سال گذشته، در مجموع ۳۹۲ هزار نفر از آن شهر گریخته‌اند.

بنا بر اعلام این دفتر، حدود ۹۴ هزار و پانصد نفر از آنها در این فاصله به خانه‌های خود در این دومین شهر بزرگ عراق بازگشته‌اند و در حال حاضر شمار آوارگان ۳۰۲ هزار و ۴۰۰ نفر است.

بسیاری از این آوارگان در اردوگاه‌های بزرگی در اطراف شهر اسکان داده شده‌اند.

عملیات گسترده نیروهای عراقی برای بازپس گیری موصل که از سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد، ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. بخش شرقی آن کاملا آزاد شده اما عملیات در بخش غربی ادامه دارد.

حضور غیرنظامیان در این شهر – که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در عراق یاد می‌شود – و استفاده آن گروه افراطی از آنها به عنوان سپرانسانی، عملیات ارتش را کند کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پلیس بریتانیا: تعداد مظنونان حمله به پناهجوی ایرانی به ۱۳ نفر رسید

عکس از آرشیو

پلیس انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد تعداد مظنونان پرونده ضرب و شتم یک پناهجوی جوان کرد ایرانی در پایتخت این کشور به ۱۳ نفر افزایش یافته است.

رکر احمد، ۱۷ ساله بامداد شنبه در یک ایستگاه اتوبوس در جنوب لندن مورد حمله حداکثر ۳۰ نفر قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

مهاجمان پس از آن که فهمیدند احمد یک پناهجو است، به او حمله کردند. پليس لندن پیشتر اعلام کرده بود که ۹ نفر در ارتباط با اين پرونده دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنج مظنون، که سه نفر ۲۰ ساله و دو نفر ۲۴ ساله هستند، روز دوشنبه در دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شدند.

جلسه دادگاه هشت مظنون بازداشتی دیگر، از جمله دو پسر ۱۵ و ۱۷ ساله و یک دختر ۱۷ ساله، روز سه شنبه برگزار خواهد شد.

همه این افراد به ارتکاب عمل خشونت آمیز متهم شده‌اند و علاوه بر آن، به نوشته رویترز، سه نفر از آنها با اتهام حمله نژادپرستانه روبرو هستند.

مهاجرت یکی از موضوع‌های عمده سیاسی در بریتانیا بوده و کنترل پناهجویان از خواسته‌های حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است.

به نوشته رویترز، نتیجه همه پرسی سال گذشته برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منجر به افزایش جرائم مرتبط با نفرت نژادی یا مذهبی شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

«ادکلن فرانسوی» هدیه عالی‌ترین مقام نظامی به مجلسی‌ها؛ اعتراض یک نماینده

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

یک نماینده مجلس ایران به هدیه دادن «ادکلن فرانسوی» از سوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعتراض کرد و آن را «حرام» دانست.

به گزارش رسانه‌های ایران، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در جلسه روز سه شنبه ۱۵ فروردین به سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران «تذکر شفاهی» داد.

به گفته این نماینده مجلس، آقای باقری برای نمایندگان مجلس تقدیرنامه به همراه یک «ادکلن فرانسوی» فرستاده است.

حاجی دلیگانی گفت: «اعتبار این موارد از كجا تامین می شود و چه توجیهی دارد كه از بیت المال هزینه شود؟»

او سپس با استناد به تاکیدهای آیت‌الله خامنه‌ای بر لزوم اجرای «اقتصاد مقاومتی»، هدیه دادن کالای خارجی را «حرام شرعی» دانست.

اقتصاد مقاومتی که پس از اوج گیری تحریم‌ها از سوی رهبر جمهوری اسلامی مطرح شد، به عنوان راهکار اقتصادی مقابله با مشکلاتی نظیر تحریم‌های جهانی و وابستگی خارجی مورد تاکید بسیار آیت‌الله سید علی خامنه‌ای قرار دارد. او سال ۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری کرده است.

از سوی دیگر هدیه دادن به نمایندگان مجلس رویه‌ای است که پیش از این نیز مواردی از آنها رسانه‌ای شده است. از جمله جنجالی‌ترین این موارد، هدیه شهرام جزایری به نمایندگان مجلس ششم بود. شهرام جزایری سپس به عنوان «مفسد اقتصادی» دستگیر و زندانی شد.

همچنین محمدرضا رحیمی، معاون محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران متهم بود که با توزیع چک‌های پنج میلیون تومانی با عنوان کمک به مساجد، قصد داشته تا نظر نمایندگان مجلس را جلب کرده و آنها را از استیضاح علی کردان، وزیر کشور منصرف کند.

فعلا رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره اعطای هدیه به نمایندگان مجلس واکنشی نشان نداده است.

هدیه اعلام شده اگرچه از نظر قیمت چندان قابل توجه نیست اما مشخص نیست که عالی ترین مقام نظامی ایران به چه منظوری به نمایندگان مجلس هدیه داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مهاجم متروی سن پترزبورگ شناسایی شد: اهل قرقیزستان، دارای گذرنامه روسیه

مقامات قرقیزستان و روسیه روز سه شنبه اعلام کردند یک قرقیزستانی دارای گذرنامه روسیه، احتمالا مسئول حمله مرگبار متروی سن پترزبورگ است.

حمله فوق ۱۴ کشته و بیش از ۵۰ مجروح برجای گذاشت.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید دولت قرقیزستان مظنون را «اکبرزُن دزالیکوف» شناسایی کرده که متولد ۱۹۹۵ و اهل شهر اُش است. مسئولان قرقیزستان در کار تحقیقات با سرویس امنیتی روسیه همکاری می کنند.

مسئولان در کشورهای عمدتا مسلمان آسیای مرکزی و متعلق به شوروی سابق گفته اند که گروه داعش صدها نفر را از این منطقه عضوگیری کرده است. از کشورهای قفقاز شمالی نیز هزاران نفر به عضویت داعش درآمده اند.

اعضای داعش بارها تهدید کرده اند که در تلافی مداخله روسیه در سوریه دست به تلافی می زنند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره حمله روز دوشنبه در متروی سن پترزبورگ گفت این که آن را در نتیجه مداخله روسیه در سوریه بدانیم، اشتباه است.

وزیر خارجه قرقیزستان نیز در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف ضمن تایید این که مهاجم قرقیز و دارای گذرنامه روسی بود گفت تحقیقات روشن خواهد کرد که آیا او با داعش مرتبط بود یا خیر.

سخنگوی ولادیمیر پوتین نیز گفته است هنوز برای تایید جزئیات خیلی زود است.

هنوز مشخص نیست که آقای دزالیکوف تنها عمل کرده یا همدستانی داشته است و این که آیا او با داعش یا دیگر گروه های تندرو در تماس بوده یا خیر.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نامه به رئیس مجلس درباره بازداشت روزنامه نگاران؛ نوبخت: روحانی هم نگران است

از راست محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و الیاس حضرتی نماینده تهران در مجلس

همزمان با اعلام نگرانی رئیس جمهوری ایران از بازداشت فعالان رسانه‌ای اصلاح طلب، الیاس حضرتی، نماینده مجلس در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار دخالت او برای رسیدگی به این موضوع شد.

در این نامه که روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین منتشر شد، آقای حضرتی از علی لاریجانی خواسته است که مسئولان مرتبط با بازداشت روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای را دعوت کند تا در جمع نمایندگان توضیح دهند چرا این افراد دستگیر شده‌اند و تعطیلی کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با چه هدفی انجام شده است.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر و هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی روزنامه نگار، در اسفند ماه از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیش از این نیز طاهره ریاحی و زینب کریمیان، دو روزنامه‌نگار نزدیک به تیم اطلاع‌رسانی دولت، بازداشت شده بودند.

همزمان، مدیران چند کانال تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز بازداشت شدند.

آقای حضرتی که مدیر مسئولی روزنامه اعتماد را نیز بر عهده دارد در نامه خود به علی لاریجانی نوشته است که چون «همه این ادمین‌های کانال‌های تلگرامی و فعالان رسانه‌ای از یک جریان سیاسی هستند» انگیزه بازداشت این افراد، سیاسی است.

همزمان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران «تاثر و نگرانی خود را بابت این مسئله» اعلام کرده است. او گفت که هرگاه گزارش دولت از این بازداشت ها نهایی شود، نتیجه آن اعلام می‌شود.

محمد رضا عارف، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که چون همه بازداشت شدگان از یک جریان سیاسی هستند، شبهه سیاسی نبودن درباره این بازداشتها برداشته شده است.

پیشتر، تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، نایب رئیس مجلس، به این بازداشتها اعتراض کرده بودند.

محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس نیز در نامه‌ای به محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نسبت به بازداشت فعالان رسانه‌ای از سوی این نهاد نظامی در آستانه انتخابات و شائبه وارد شدن سپاه به دسته بندی های سیاسی ابراز نگرانی کرده بود.

اردیبهشت ماه امسال قرار است انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس و شوراهای شهر و روستا برگزار شود و فعالان سیاسی اصلاح طلب نگرانند که امنیتی شدن فضای رسانه‌ای به زیان نامزدهای این جریان سیاسی تمام شود.

از هنگام حوادث سال ۸۸ که در پی انتخابات ریاست جمهوری رخ داد، تعدادی از فعالان رسانه‌ای اصلاح طلب در آستانه برگزاری هر دوره انتخابات بازداشت شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG