لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۵۳

سرخط خبرها

اردوغان: مردم ترکیه به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده اند

رئیس جمهوری ترکیه از پیروزی دولت در همه پرسی قانون اساسی خبر داد.

در همین حال احزاب مخالف دولت ترکیه سلامت همه پرسی قانون اساسی این کشور را زیر سوال برده اند.

رجب طیب اردوغان یکشنبه شب ۲۷ فروردین اعلام کرد که نتایج غیررسمی شمارش آرا حکایت از آن دارد که بیش از ۵۱ درصد از رای دهندگان ترکیه به تغییرات مدنظر دولت در قانون اساسی رای مثبت دادند.

آقای اردوغان در بیانیه ای که در استانبول به همین مناسبت خواند، گفت تغییراتی که رای مثبت به آن داده شده تا سال ۲۰۱۹ اجرا نخواهد شد.

بر اساس اخباری که خبرگزاری دولتی آنادولو بر اساس شمارش حدود ۹۹ درصد آرا منتشر کرده، آرای مخالفان تغییرات قانون اساسی ۴۸.۷ درصد اعلام شده است.

در عین حال، بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نیز اعلام کرد اخبار غیررسمی از بیشتر بودن آرای موافقت با تغییرات قانون اساسی حکایت دارد.

این در حالیست که اردال آکسونگر، قائم مقام رئیس مهمترین حزب مخالفت دولت گفت حزب او آرای حدود ۳۷ درصد صندوقها را زیر سوال برده است و ممکن است این رقم بیشتر هم بشود.

این حزب مدافع کردهای ترکیه که مخالفت تغییرات قانون اساسی این کشور نیز هست، اعلام کرد که صبح یکشنبه حدود دو و نیم میلیون رای دارای مشکل را شناسایی کرده است. این حزب اعلام کرده است که به آرای حدود دو سوم صندوقهای رای اعتراض خواهد کرد.

تغییرات هجده گانه در قانون اساسی ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به رای گذاشته شده و در صورت تصویب نظام پارلمانی ترکیه را به نظامی جمهوری تبدیل می کند. در این صورت، پست نخست وزیر حذف شده و اختیارات رئیس جمهوری افزایش می یابد.

مخالفان معتقدند که این تغییرات به دیکتاتوری در ترکیه منجر می‌شود. آنها نگرانند که چنین تغییری به حاکمیت مستبدانه فردی اردوغان بینجامد که تا کنون آزادی ها را سرکوب کرده و می‌تواند تا دوازده سال آینده بر مسند قدرت بنشیند.

اما آقای اردوغان استدلال کرده است که تغییر نظام ریاست جمهوری از روی کار آمدن دولت‌های ضعیف جلوگیری خواهد کرد و در نهایت به دورانی از صلح و ثباتی طولانی منجر خواهد شد.

کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب اصلی مخالفان نیز روز یکشنبه رای خود را به صندوق انداخت. مخالفان می‌گویند در جریان تبلیغات برای تشریح نظراتشان با بیش از صد مورد بازداشت و تهدید مواجه شده‌اند.

ناظران سازمان متشکل از ۵۷ کشور اروپایی، موسوم به سازمان برای امنیت و همکاری در اروپا بر رای گیری در رفراندم ترکیه نظارت می‌کردند. رئیس گروه ناظران اعزام شده به ترکیه گفت این گروه از یک ماه قبل برای ارزیابی روند برگزاری این رفراندم از جمله فعالیت رسانه‌ها، چارچوب قانونی و رعایت موازین بین المللی، در ترکیه مستقر شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مشاور امنیت ملی آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان درباره مسائل امنیتی رایزنی کردند

هربرت ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز جمعه ۲۵ فروردین وارد کابل پایتخت افغانستان شد و با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و دیگر مقامات آن کشور درباره مسائل امنیتی گفت و گو کرد.

در پی دیدار آقای مک مستر با اشرف غنی، بیانیه مشترکی منتشر شد که از گفت و گوی دو طرف درباره مسائل امنیتی، اقدامات ضدافراط گرایی، مسائل منطقه ای و سازندگی و بهبود اقتصادی خبر داد.

دیدار آقای مک مستر از افغانستان پس از آن انجام میشود که فرماندهان نظامی آمریکا خواستار استقرار چند هزار سرباز دیگر برای تقویت حضور نظامی در افغانستان شدند.

در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

ژنرال مراد علی مراد، معاون ستاد ارتش افغانستان، می گوید آقای مک مستر مدت کوتاهی پس از فرود در کابل با حنیف اتمر، همتای افغان خود، ملاقات کرده است.

آقای مراد گفت دیدار بلندپایه‌ترین مقام امنیتی آمریکا از افغانستان نشان دهنده حمایت قوی متحدان افغانستان در مغلوب کردن دشمن مشترک، تروریسم، است.

سفر آقای مک مستر به افغانستان تنها چند روز پس از اقدام خبرساز آمریکا در استفاده از قدرتمندترین بمب غیرهسته ای این کشور در هدف قرار دادن مواضع داعش در افغانستان صورت گرفت.

به گفته مقامات افغانستان، تخمین زده شده است که در نتیجه انفجار این بمب موسوم به «مادر همه بمب‌ها» حدود صد نفر از پیکارجویان داعش کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انتقاد دهها تشکل دانشجویی ایران از فضای امنیتی و احضار دانشجویان

عکس از آرشیو

دهها تشکل دانشجویی در ایران در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از احضار فعالان دانشجویی به «نهادهای خارج از دانشگاه» و تعلیق انجمن‌های دانشجویی انتقاد کردند.

در این نامه که روز یکشنبه ۲۷ فروردین در وبسایت انصاف نیوز منتشر شده است، ۷۲ تشکل دانشجویی تعلیق هفت انجمن اسلامی در ماههای اخیر، احضار ۵۰ فعال دانشجویی و فشار به این تشکل‌ها را یادآور سیاست‌های دولت نهم و دهم در قبال دانشگاهها دانستند.

در ادامه این نامه، تلاش برای پرونده سازی، لغو مجوزهایی که پیشتر صادر شده بدون هیچ توضیحی، ایجاد فضای رعب و وحشت، اعمال فشار برای تغییر برنامه‌‌ها، تهدید و احضار به نهادهای امنیتی از جمله مشکلات تشکل‌ها و فعالان دانشجویی در ماههای اخیر عنوان شده است.

انتقاد از فضای امنیتی در دانشگاهها در حالی است که رئیس جمهوری ایران در تبلیغات انتخاباتی چهار سال پیش خود بارها وعده رفع فضای امنیتی از دانشگاهها را داده بود. آقای روحانی برای تعیین وزیر علوم خود در آغاز کار دولت با مشکل مواجه بود؛ مجلس چند گزینه او را رد کرد و یک وزیر پس از دو سال استیضاح شد تا در نهایت محمد فرهادی به این پست رسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سخنگوی قوه قضائیه: بی گناهی بقایی هنوز ثابت نشده است

سخنگوی قوه قضائیه سخنان محمود احمدی‌نژاد را درباره بسته شدن پرونده حمید بقایی و اعلام بی‌گناهی او، رد کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه ۲۷ فروردین در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سخنان احمدی نژاد مبنی بر بی گناهی حمید بقایی، گفت که پرونده آقای بقایی مفتوح است، بیگناهی او هنوز ثابت نشده و هیچگاه از او عذرخواهی نشده است.

او همچنین گفت که پرونده احمدی نژاد نیز هنوز منجر به صدور حکم نشده است.

قوه قضائیه ایران خرداد ماه سال گذشته خبر از بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دوم او، داده بود. آقای بقایی چندی بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

همان هنگام، سخنگوی دولت درباره بازداشت حمید بقایی، گفت که پیگیری تخلفات دولت قبل در سکوت خبری دنبال می‌شود.

محمد باقر نوبخت گفت که دولت در پیگیری تخلفات یا اقدامات غیرقانونی که در دولت گذشته اتفاق افتاد، با اسنادی که در اختیار داشت توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری در مرجع قضایی طرح دعوی کرد.

اتهامات آقای بقایی هیچگاه به طور رسمی اعلام نشد اما محمود احمدی نژاد او را پاکدست و انقلابی معرفی کرد.

حمید بقایی به همراه محمود احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نامزد شده است. برخی رسانه‌ها از احتمال رد صلاحیت او به دلیل وجود پرونده قضایی خبر دادند. آقای احمدی نژاد اما پرونده او را بسته شده خواند و اعلام کرد که قوه قضائیه از او عذرخواهی کرده است؛ امری که روز یکشنبه از سوی سخنگوی قوه قضائیه رد شد.

سناتور مک کین: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله به بشار اسد در باقی ماندن در قدرت کمک کردند

سناتور جان مک کین در حال سخنرانی در تجمع «شورای ملی مقاومت ایران»، تیرانا، آلبانی، شنبه ۲۶ فروردین

سناتور مک کین، رییس کمیته نیروهای مسلح آمریکا در سنا گفت بشار اسد، رهبر سوریه، تنها به دلیل حمایت ایران توانسته است در قدرت باقی بماند.

مک کین در یک تجمع بزرگ در روز جمعه در تیرانا در آلبانی که توسط شورای ملی مقاومت برپا شده بود گفت «حقیقت امر این است که اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و کمک ایران و حزب الله نمی بود بشار اسد اکنون در قدرت نبود، اینها درست در زمانی که بشار اسد در آستانه سقوط بود به سوریه آمدند.»

سناتور مک کین تاکید کرد «ما اکنون شاهد آنیم که حکومت ایران در حال گسترش نفوذ و استبداد خود در سرتاسر خاورمیانه است. هیچ تردیدی وجود ندارد که ایرانی ها درصددند آزادی و دموکراسی را در سراسر منطقه خفه کنند.»

در این تجمع مریم رجوی، رهبر برگزیده شورای ملی مقاومت، کتابی حاوی نام ۲۰ هزار نفری که جان خود را «در مبارزه علیه تروریسم و بنیادگرائی در ایران» از دست دادند تقدیم سناتور مک کین کرد.

جان مک کین از مراکز سازمان مجاهدین خلق در تیرانا بازدید و با اعضای این سازمان که از اردوگاه لیبرتی درعراق بدانجا منتقل شده اند دیدار کرد.

آقای مک کین در سفر به بالکان ریاست هیات نمایندگی سنا را برعهده دارد که پیشتر از صربستان، اسلوونی، کرواسی، مونته‌نگرو، و کوزوو دیدار کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

همه پرسی برای تغییر قانون اساسی در ترکیه برگزار شد؛ اردوغان چشم به راه افزایش اختیارات

مردم ترکیه برای اظهارنظر درباره هیجده متممی که رجب طیب اردوغان برای اصلاح در قانون اساسی به همه پرسی گذاشته است، راهی حوزه‌های رای گیری شده‌اند.

در صورتی که نتیجه رای گیری روز یکشنبه ۲۷ فروردین تایید این تغییرات باشد، نظام پارلمانی در ترکیه را به نظام ریاست جمهوری تغییر می‌دهد، پست نخست وزیری منحل می‌شود و کلیه اختیارات این نهاد اجرائی را به رئیس جمهوری محول می‌کند.

مخالفان این تغییرات معتقدند که اجرای آن به استقرار یک دیکتاتوری منجر می‌شود.

بینالی ییلدیریم، نخست وزیر پس از انداختن رای خود به صندوق گفت نتیجه هر چه که باشد، مردم ترکیه نشان می‌دهند که با افتخار در این تصمیم گیری شرکت داشته‌اند.

او گفت: «امروز در هر گوشه ترکیه، در هشتاد و یک استان و در تمامی مناطق شهروندان ما در صلح و با بردباری، به نحوی متمدنانه رای خود را به صندوق می ریزند. ما نتیجه را، هر چه که باشد، با احترام می‌پذیریم.»

گزارش‌ها حاکی از انشعابی عمیق بین هواداران و مخالفان بر سر تغییر نظام در آن کشور است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه نیز درباره این رای گیری گفت که این رویداد به رغم ادعای برخی از کشورهای خارجی، نشان از دمکراسی در ترکیه دارد.

او گفت: «ما رای خود را می دهیم. همه نظراتشان را در باره همه پرسی داده اند. هم آن‌هایی که آری گفته اند و هم آن‌هایی که جوابشان منفی است. برخی در خارج حتی زیاده روی کردند و خواستند به مردم ترکیه بگویند، چه تصمیمی بگیرند، اما تصمیم گیری متعلق به مردم است. »

آقای اردوغان نیز استدلال کرده است که تغییر نظام ریاست جمهوری از روی کار آمدن دولت‌های ضعیف جلوگیری خواهد کرد و در نهایت به دورانی از صلح و ثباتی طولانی منجر خواهد شد. اما مخالفان نگرانند که چنین تغییری به حاکمیت مستبدانه فردی اردوغان بینجامد که تا کنون آزادی ها را سرکوب کرده و می‌تواند تا دوازده سال آینده بر مسند قدرت بنشیند.

کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب اصلی مخالفان نیز روز یکشنبه رای خود را به صندوق انداخت. مخالفان می‌گویند در جریان تبلیغات برای تشریح نظراتشان با بیش از صد مورد بازداشت و تهدید مواجه شده‌اند.

ناظران سازمان متشکل از ۵۷ کشور اروپایی، موسوم به سازمان برای امنیت و همکاری در اروپا بر رای گیری در رفراندم ترکیه نظارت می‌کنند. رئیس گروه ناظران اعزام شده به ترکیه گفت این گروه از یک ماه قبل برای ارزیابی روند برگزاری این رفراندم از جمله فعالیت رسانه‌ها، چارچوب قانونی و رعایت موازین بین المللی، در ترکیه مستقر شده بود.

گروه ناظران روز یکشنبه به ۱۲ حوزه رای گیری مراجعه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر مایک پنس به کره جنوبی

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در اولین بخش از سفر خود به کشورهای شرق دور به کره جنوبی رفت و با سربازان و افسران آمریکائی مستقر در کره جنوبی دیدار کرد.

اما ساعاتی پیش از فرود هواپیمای آقای پنس در فرودگاه سئول، کره شمالی موشک دیگری پرتاب کرد که به گفته وزارت دفاع کره جنوبی «تقریبا بلافاصله سرنگون شد.»

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «پرزیدنت ترامپ و تیم نظامی او از آزمایش موشکی ناموفق کره شمالی آگاهند.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به تنش ها در سراسر جهان گفت اتحاد واشنگتن و سئول استوارتر از پیش شده است. آقای پنس افزود «با موقعیت پر تنشی در سراسر دنیا روبرو هستیم اما این امر در کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام بیشتر صادق است. با این حال اطمینان می دهم که با رهبری پرزیدنت ترامپ، واشنگتن از عزم و اراده ویژه ای برخوردار شده و تعهد ما به این اتحاد تاریخی نیز هیچگاه تا به این حد نبوده است.»

بیست و نه هزار و پانصد تن از سربازان و افسران آمریکائی در چارچوب اتحاد نظامی واشنگتن با سئول، در کره جنوبی مستقر هستند و رزمایش های مشترک سالانه انجام می دهند.

از سوی دیگر، سحرگاه روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، کره شمالی از محلی در نزدیکی پایگاه زیر دریائی سینپو در شرق آن کشور موشک «اسکاد» میان بردی به فضا پرتاب کرد که بلافاصله از مسیر منحرف شد.​

چو جون هینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، به این اقدام کره شمالی واکنش نشان داد و گفت «در چهار ماه و نیم اخیر این پنجمین باری است که کره جنوبی اقدام به پرتاب یک یا چند موشک کرده است. این کار در مخالفت صریح با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و صلح و امنیت در شبه جزیره کره و ثبات در قاره آسیا و جهان را به خطر می اندازد.»

مقام های کاخ سفید می گویند تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ او را در جریان نحوه پرتاب و سقوط آخرین موشک پرتاب شده توسط کره شمالی قرار دادند.

هنوز از دلیل یا دلایل سقوط موشک کره شمالی خبری در دست نیست اما بنا به گزارش ها، مقام های نظامی آمریکا از این امر شگفت زده نشده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرسپولیس قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

تیم فوتبال پرسپولیس

تیم فوتبال پرسپولیس تهران با پیروزی مقابل ماشین سازی تبریز قهرمان زودهنگام دوره شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران شد.

پرسپولیس که در صورت کسب یک برد دیگر به جایگاه دست نیافتنی در صدر جدول دست می یافت، موفق شد با نتیجه دو بر صفر حریف خود را تبریز شکست داده و امتیازات خود را به ۶۲ برساند.

گلهای پرسپولیس را در این دیدار، علی علیپور و مهدی طارمی(از روی نقطه پنالتی) به ثمر رساندند.

نزدیک ترین تعقیب کننده پرسپولیس در جدول، استقلال تهران نیز با شکست دادن صباباتری در تهران صاحب ۵۱ امتیاز شد. با این حال استقلال حتی در صورت برد سه بازی باقی مانده لیگ به امتیاز ۶۰ می رسد که دو امتیاز با امتیاز کنونی پرسپولیس فاصله دارد.

تیم پرسپولیس تهران فصل گذشته نیز بخت قهرمانی داشت اما به دلیل تساوی امتیازات با استقلال خوزستان و تفاضل گل بهتر تیم خوزستانی، از قهرمانی بازماند. قهرمانی امسال پرسپولیس، سومین قهرمانی این تیم در لیگ برتر ایران است.

از دیگر اتفاقات هفته بازی های هفته بیست و هفتم، خداحافظی غلامرضا عنایتی، مهاجم صباباتری تهران و بازیکن سابق استقلال، از فوتبال بود.

غلامرضا عنایتی که چهل سال دارد، برترین گلزن ادوار لیگ برتر فوتبال ایران محسوب می‌شود. او که فوتبال خود را از مشهد و بازی در تیم های آدونیس و ابومسلم آغاز کرد، به استقلال تهران پیوست و بیش از یکصد بازی برای این تیم انجام داد. او چندین بازی نیز برای تیم ملی فوتبال ایران انجام داد.

عنایتی روز شنبه پس از بازی صباباتری با استقلال در حالیکه پیراهن استقلال را پوشیده بود و از سوی تماشاچیان استقلال تشویق می‌شد از فوتبال خداحافظی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برگزاری آئین «جمعه نیک» مسیحیان در سراسر جهان

اکثر کشورهای جهان روز جمعه بنا به فرهنگ رايج خود شاهد صحنه برگزاری مراسم «جمعۀ نيک» در آئين مسيحيت بودند، روزی که در پی يک هفته رويدادهای مهم در آئين مسيحيت عيسی مسيح به صليب کشيده شد. از آن پس مسيحيان اين روز را به عنوان نمادی از اوج فداکاری‌ها و زندگی سراسر درد و رنج پيامبر خود گرامی می دارند.

پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک های جهان، به مناسبت جمعۀ نيک که در آن عيسی مسيح به صليب کشيده شده، با ردايی ساده و سيمايی غمگين در جمع هزاران نفر از راهبان و کشيشان گرفته تا مردم عادی و جهانگردان، از اين که جهان هنوز شاهد نابرابری ها و درد و رنج بشری است از عيسی مسيح طلب آمرزش کرد.

در آمريکا نیز شهر نيويورک از جمله شهرهايی بود که مسيحيان ساکن در آن برای گراميداشت مصلوب شدن عيسی مسيح یک راهپیمایی بر روی پل بلند و طولانی بروکلين برگزار کردند. اين راهپيمايی که از کليسای جامع سنت جيمز آغاز شد، تا محل يادبود قربانيان حمله های تروريستی ۱۱ سپتامبر ادامه داشت و در کليسای سنت پيتر در منهتن به پايان رسيد.

در کوبا نیز مراسم جمعۀ نيک توسط کليسای انگليک در سراسر کشور سازماندهی شده بود و گفته می شود اين رويداد در کوبا رقابتی تنگاتنگ ميان پيروان کليسای انگليک با کليسای کاتوليک و سنتی کشور ایجاد کرده که به شدت تلاش می کند بر شمار پيروانش بيافزايد.

مراسم بزرگداشت روز جمعۀ نيک در بوينوس آيرس، پايتخت آرژانتين، با اجرای تئاتر و نمايش زنده و با حضور هنرپيشه‌گان و هنرمندانی که رويداد مصلوب شدن عيسی مسيح را به تصوير کشيدند برگزار شد.

برجسته ترين مراسم آئين جمعۀ نيک در کلمبيا در شهر دانشگاهی پوپويان برگزار شد که به مرکز استعمار تاريخی اين کشور شهرت دارد.

در کرانه باختری رود اردن نیز ميزبان اصلی مراسم گراميداشت عيسی مسيح، بيت اللهم بود که زادگاه پیامبر مسیحیان محسوب می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اعضای حزب اعتماد ملی برای رفع حصر با آیت الله خامنه ای گفت و گو کردند

محسن رهامی عضو حزب اعتماد ملی

محسن رهامی، عضو حزب اعتماد ملی و دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان اعلام کرد با رهبر جمهوری اسلامی درباره رفع حصر گفت و گو کرده است.

آقای رهامی که روز شنبه ۲۶ فروردین به عنوان داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد، به خبرگزاری ایلنا گفت چهارشنبه گذشته به همراه رسول منتجب نیا، دیگر عضو اعتماد ملی با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرده و درباره رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت و گو کرده است.

مهدی کروبی دبیر حزب اعتماد ملی است. او به همراه آقای موسوی و خانم رهنورد، رهبران معترضان سال ۸۸، بیش از شش سال است که در حصر خانگی به سر می‌برد. اصلاح طلبان و برخی مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کردند که برای رفع حصر رایزنی کرده‌اند اما به نتیجه نرسیده‌اند.

وبسایت سحام نیوز که اخبار مربوط به مهدی کروبی را منتشر می‌کند نیز به نقل از رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی نوشت که او و آقای رهامی در ادامه دیدارهای رهبران اصلاح طلبان با آیت الله خامنه‌ای روز چهارشنبه با او دیدار کرده و از لزوم رفع حصر سخن گفتند.

اصلاح طلبان در پی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، در تلاش برای ترمیم روابط خود با رهبر جمهوری اسلامی دیدارهایی با او داشتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر مایک پنس به آسیا، همزمان با افزایش تنش در شبه جزیره کره

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

همزمان با افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه واشنگتن را برای یک سفر ۱۰ روزه به چهار کشور، از جمله کره جنوبی، ترک کرد.

مایک پنس قرار است پس از ورود به سئول، روز یکشنبه با مقام‌های ارشد کره جنوبی دیدار و علاوه بر مسائل دوجانبه، درباره تحرکات همسایه شمالی آن کشور گفت‌وگو کند.

وی از ژاپن، اندونزی و استرالیا نیز بازدید خواهد کرد و موضوع تجارت، روابط اقتصادی و مسائل امنیتی، محور عمده گفت‌وگوهای او با مقام‌های این کشورها عنوان شده است.

این سفر در حالی آغاز می شود که به دنبال اقدامات تحریک‌آمیز نظامی کره شمالی، تنش در منطقه و همچنین تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ در روزهای اخیر افزایش یافته است.

این نخستین سفر مایک پنس در مقام معاون رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای حوزه آسیا-اقیانوسیه است. وی همچنین قرار است در راه بازگشت، به هاوایی نیز سفر کند.

مارک لاتر معاون آقای پنس به صدای آمریکا گفت، این سفر تاکیدی دوباره بر پایبندی واشنگتن در حمایت از همپیمانان خود و ادامه همکاری‌‌ها در حوزه آسیا-پاسیفیک است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هاشمی، جهانگیری و قالیباف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند

محمد هاشمی، اسحاق جهانگیری و محمد باقر قالیباف

آخرین روز نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ با حضور تعدادی دیگر از چهره‌های سیاسی از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، همراه بود.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۶ فروردین از ستاد انتخابات در وزارت کشور گزارش دادند که اسحاق جهانگیری و محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، در این روز برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

آقای جهانگیری در حالی برای نامزدی نام نویسی کرد که حسن روحانی نیز روز جمعه برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده بود. اسحاق جهانگیری که پیش از معاون اولی در دولت آقای روحانی، سابقه وزارت در دولت محمد خاتمی را نیز دارد، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است.

روز شنبه همچنین آقای قالیباف نیز برای نامزدی نام نویسی کرد. آقای قالیباف، از چهره‌های اصولگرا و نامزد دو دوره انتخابات ریاست جمهوری، پیش از آغاز نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات اعلام کرده بوده که درخواستی برای نامزد شدن نداشته است. با این حال چند روز بعد «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» یا جمنا، ائتلاف بزرگ نیروهای اصولگرا، نام آقای قالیباف را در میان نامزدهای خود قرار داد.

آقای قالیباف که در روزهای اخیر انتقادات تندی علیه حسن روحانی و برنامه‌های اقتصادی دولت داشت، هنگام ثبت نام وعده بهبود اقتصادی و ایجاد چند میلیون شغل داد. او و چند نامزد اصولگرای دیگر در انتخابات چهار سال پیش از حسن روحانی شکست خورده بودند.

حسن بیادی و حمید رضا حاجی بابایی، دو چهره اصولگرای دیگری بودند که روز شنبه نام نویسی کردند. آقای حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوم محمود احمدی نژاد و نماینده مجلس شورای اسلامی از همدان است. نام او به همراه ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف و علیرضا زاکانی به عنوان گزینه‌های نهایی جمنا برای نامزدی در انتخابات اعلام شد.

حسن بیادی نیز از اعضای پیشین شورای شهر تهران و حامیان محمود احمدی نژاد در هنگام حضور او در شهرداری تهران و ریاست جمهوری بود.

روز شنبه همچنین محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نام نویسی کرد. او به مدت ۱۰ سال ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت. آقای هاشمی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و از حامیان دولت آقای روحانی است.

ثبت نام‌های روز شنبه با حضور عوض حیدپور نماینده مجلس و محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم دولت احمدی نژاد و نماینده کنونی مجلس همراه بود. ضمن اینکه نامزد نشدن سعید جلیلی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی و انصراف مهرداد بذرپاش، نماینده پیشین مجلس و دیگر چهره اصولگرا، از رویدادهای آخرین روز ثبت نام ها بود.

در پایان این روز، علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که ۱۶۳۶ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی هستند که از این تعداد، ۱۳۷ نفر زن هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران به همراه انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره ای مجلس، ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پیام هفتگی پرزیدنت ترامپ: آزادی مذهب، منبع اعتماد مردم آمریکا به آینده است

پرزیدنت ترامپ در پیام هفتگی خود با اشاره به هم زمانی عید پسح یهودیان وعید پاک مسیحیان، آزادی مذهب در آمریکا را یادآورشد و گفت آمریکا از آغاز مکانی برای اشاعه آزادی مذهب بوده است و آمریکایی ها همواره به وعده ای که نخستین مهاجران در مورد آزادی مذهب دادند و متعهد شدند، پایبند هستند.

پرزیدنت ترامپ همچنین در پیام خود تروریسم در جهان را با فقدان آزادی های مذهبی در بعضی دیگر کشورها مرتبط دانست و گفت «متأسفانه بسیاری از مردم دنیا از آزادی مذهب برخوردار نیستند و عدم آزادی مذهب به صورت بزرگترین تهدید تروریستی باقی مانده است. همین چند روز گذشته که مسیحیان جهان عید نخل را جشن می گرفتند ستیزه جویان داعش ۴۵ تن از مسیحیان مصر را که در کلیساها به دعا مشغول بودند از پای درآوردند و بیش از یکصد نفر از آنها را زخمی کردند.»

پرزیدنت ترامپ ضمن محکوم کردن این عمل وحشیانه داعش، خود را در سوگ از دست رفتگان شریک دانست و گفت «دعا می کنیم پروردگار قلبهای پیروان همه ادیان از مسیحی گرفته تا یهودی، مسلمان، و هندو را پاک نگاه دارد.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد که آزادی مذهب، منبع اعتماد مردم آمریکا برای آینده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت دولت او برای ایجاد محیطی امن و صلح‌آمیز برای همه مردم آمریکا تلاش می کند و تا زمانیکه مردم به همدیگر اعتماد و به خداوند ایمان داشته باشند موفقیت آنها حتمی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انتشار اسناد هکرها از نظارت امنیتی احتمالی آمریکا بر سوئیفت

گروهی از هکرها اسنادی را در اینترنت منتشر کرده‌اند که به گفته کارشناسان نشان می‌دهند آژانس امنیت ملی آمریکا با دسترسی به سامانه ارتباط بین بانکی جهانی، سوئیفت، امکان نظارت بر جریان مالی برخی از بانک‌های خاور میانه و آمریکای لاتین را داشته است.

این اسناد روز جمعه توسط گروهی که خود را «شَدُو بروکِرز» یا «دلال‌های در سایه» معرفی می‌کنند در اینترنت منتشر شدند.

به گزارش رویترز، در برخی از این اسناد مهر آژانس امنیت ملی آمریکا هک شده، که اصالت آنها بطور مستقل قابل تایید نیست و مقام‌های این نهاد اطلاعاتی نیز برای اظهار نظر در دسترس نبوده‌اند.

دفتر مرکزی سوئیفت در بلژیک در واکنش به این خبر گفته است شواهدی که حاکی از دسترسی غیرمجاز به این شبکه جهانی پیام رسان بین بانکی باشد، در دسترس نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شمار کشته شدگان داعش در حمله هوایی آمریکا در ننگرهار به ۹۴ نفر رسید

مقام‌های افغانستان روز شنبه اعلام کردند شمار اجساد یافت شده از کشته شدگان ناشی از حمله هوایی آمریکا با استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود به پناهگاه داعش در استان ننگرهار به دست کم ۹۴ نفر رسیده است.

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد برای نخستین بار از بمب جی بی یو ۴۳، حاوی ۱۱ تن مواد منفجره که به مادر بمب‌ها معروف است، برای حمله به یکی از مواضع داعش در ولسوالی اچین استفاده کرده است.

هدف آن حمله شبکه‌ای از غارها و تونل‌های زیرزمینی پیکارجویان داعش در یک منطقه کوهستانی نزدیک مرز مشترک افغانستان با پاکستان بود و مقام‌های افغان در ابتدا از کشته شدن ۳۶ عضو آن گروه خبر داده بودند.

با این حال، از آنجا که عملیات پاکسازی و بررسی‌های نیروهای امنیتی افغانستان همچنان ادامه دارد و بمب بکار گرفته شده نیز بسیار قوی بوده است، احتمال افزایش دوباره آمار کشته شدگان داعش وجود دارد.

بنا بر اعلام مسئولان، هیچ نشانه‌ای از این که غیرنظامیان یا پرسنل نظامی افغانستان در میان قربانیان این حمله بی‌سابقه باشند، مشاهده نشده است. آمریکا برای نخستین بار از این بمب در عملیات نظامی استفاده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیل در استانهای شمال غرب ایران ۴۱ کشته به جای گذاشت

جاری شدن سیل در استان‌های شمال غرب ایران ۴۱ کشته برجای گذاشته است.

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که سیل ناشی از بارندگی شدید از روز جمعه ۲۵ فروردین در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و کردستان جاری شد و خسارات مالی و جانی به جای گذاشت.

خبرگزاری ایسنا عصر روز شنبه به نقل از رئیس سازمان مدیریت بحران ایران نوشت که این سیلاب ۴۱ کشته، هفت نفر ناپدید و دهها زخمی به جای گذاشته است.

بنا به گفته‌های اسماعیل نجار، بیشتر خسارات سیل مربوط به شهرهای آذرشهر و عجب شیر بوده است. با این حال او گفت که تعدادی از کشته شدگان نیز مربوط به شهرهای بانه، سقز و اشنویه بوده اند.

این آمار روز یکشنبه نیز از سوی مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، تایید شد.

سیل طی ماههای اخیر بارها مناطق مختلف ایران را تحت تاثیر قرار داده است. بارندگی های شدید در اوایل فرودین ماه موجب جاری شدن سیل در چندین استان از جمله استانهای جنوبی و مرگ چند تن شد.

بهمن ماه گذشته نیز جاری شدن سیل در چندین نوبت در استان‌های جنوبی از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر چند کشته به جای گذاشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کره شمالی توان نظامی خود را به نمایش گذاشت؛ از آزمایش اتمی خبری نشد

در حالی که تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ در چند روز اخیر بالا گرفته است، در مراسم یکصد و پنجمین سال تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی، نوع جدیدی از موشک‌های دور برد به نمایش گذاشته شد.

انتظار می‌رفت کره شمالی از این مناسبت برای آزمایش اتمی یا موشکی دیگری استفاده کند، اما افزایش فشار اقتصادی چین، و به ویژه موضع محکم آمریکا در برابر این تحرکات باعث شد تا تنها به نمایش قدرت نظامی خود اکتفا کند.

در این مراسم سالانه خودروهای سنگین نظامی «محفظه‌هایی» را حمل می‌کردند که به گفته کارشناسان، اگر حاوی موشک های آماده پرتاب باشند، قدم دیگری در تهدید موشکی کره شمالی برای منطقه و فراتر از آن محسوب می‌شود.

ناظران و کارشناسان مسائل شبه جزیره کره می‌گویند، با وجود ادعاهای کره شمالی، پیونگ یانگ هنوز نمی‌تواند موشک قاره پیمایی پرتاب کند که به اروپا یا آمریکا برسد.

اما پس از آن که پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد مشکل کره شمالی «حل خواهد شد»، معاون کمیته مرکزی حزب کمونیست کره شمالی نیز که دیپلماتی کارکشته است، با واژه های کاملا مشخص و حساب شده، آمریکا را تهدید کرد.

چو ریونگ هه گفت «اگر آمریکا ما را به صورتی بی ملاحظه و بی پروا تهدید کند، ما با حمله‌ای نابودکننده و با جنگی تمام عیار، که شامل بکارگیری همه نوع تسلیحات، از جمله سلاح اتمی است، و به شیوه خود، به آن پاسخ می‌دهیم.»

هفته گذشته و در پاسخ به افزایش تحرکات در سایت آزمایش های اتمی کره شمالی، وزارت دفاع ایالات متحده به ناو گروه وینسون دستور داد تا از استرالیا به سمت سواحل کره جنوبی حرکت کند.

چین به منظور وارد کردن فشار به کره شمالی پروازها به آن کشور را به حال تعلیق درآورده، و سه روز پیش، آمریکا نیز بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود معروف به «مادر بمب‌ها» را به روی تونل‌ها و مواضع داعش در استان ننگرهار در افغانستان انداخت، که بنا بر آخرین گزارش‌ها، به کشته شدن بیش از ۹۰ نفر از پیکارجویان داعش منجر شده است.

برخی از ناظران می‌گویند، این رویداد که حاکی از جهت گیری جدیدی توسط واشنگتن در بکارگیری ابزارهای نظامی است، بر خودداری کره شمالی از آزمایش‌های جدید هسته‌ای یا موشکی بی‌تاثیر نبوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

عارف لرستانی بازیگر ایرانی درگذشت

عارف لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون ایران روز شنبه ۲۶ فروردین درگذشت.

خبر درگذشت آقای لرستانی را تعدادی از بازیگران سینمای ایران از جمله پرویز پرستویی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده و دلیل مرگ او را سکته قلبی اعلام کردند.

خشایار الوند، نویسنده سینما و تلویزیون درباره علت مرگ او به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «عارف شب گذشته به دلیل سکسکه طولانی به همراه همسرش به بیمارستان رفت. در آنجا به او دو آمپول تزریق شد. پس از آن به خانه رفت و خوابید اما متاسفانه در خواب سکته کرد.»

او اضافه کرد که آقای لرستانی سابقه بیماری نداشت، ورزشکار بود و سیگار هم نمی کشید.

عارف لرستانی ۴۵ ساله، در کرمانشاه به دنیا آمده بود. او در سریال‌های طنزی چون «قهوه تلخ»، «ویلای من»، «در حاشیه»، «کوچه مروارید»، «شوخی کردم»، «ویلای من» و «مرد دو هزار چهره» ایفای نقش کرده بود و بازیگری در چند فیلم سینمایی از جمله «شام عروسی»، «انتخاب»، «معادله» و «مانی و ندا» را در کارنامه خود داشت. نقش بلد الملک(رئیس نظمیه) در سریال قهوه تلخ از جمله موفق ترین و محبوب ترین کارهای آقای لرستانی بود.

در پی مرگ او خبرهایی در مورد انتقاد همسرش از عملکرد بیمارستان مورد مراجعه و خطای پزشکی منتشر شد که واکنش رضا پایدار، معاون دانشگاه علوم پزشکی ایران را در پی داشت. او گفت که تحقیقات در مورد فوت این هنرمند ادامه دارد ولی در بررسی اولیه هیچ دلیل مستندی مبنی بر خطای پزشکی وجود ندارد. سازمان نظام پزشکی نیز ادعای خطای پزشکی بدون مدرک را جرم دانست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

با «مادر همه بمب‌ها» آشنا شوید

تصویر انفجار «مادر همه بمب‌ها» در افغانستان که توسط وزارت دفاع آمریکا منتشر شده است

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد ارتش آمریکا از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود موسوم به «مادر همه بمب‌ها» برای هدف قرار دادن یکی از مواضع داعش در افغانستان استفاده کرده‌ است؛ اقدامی که پرزیدنت ترامپ آن را «مأموریتی موفقیت آمیز» خوانده است.

آدام استامپ یکی سخنگویان پنتاگون می گوید این نخستین باری است که از این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، در یک عملیات نظامی استفاده می‌شود.

«مادر همه بمب‌ها» با طول ۹ متر و قطر یک متر، حدود ده تن وزن دارد و بخاطر موج انفجار وسیع و قدرتمندش به منظور تخریب سنگرها، تونل‌های زیرزمینی، و غارها از آن استفاده می شود. هزینه ساخت هر کدام از این بمب‌ها ۱۶ میلیون دلار تخمین زده شده است.

«مادر همه بمب‌ها» که ساخت هر کدام شانزده میلیون دلار هزینه دارد
«مادر همه بمب‌ها» که ساخت هر کدام شانزده میلیون دلار هزینه دارد

بمب جی بی یو ۴۳ که با بودجه ای ۳۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۲ در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا طراحی و در سال ۲۰۰۳ تولید شده یک سلاح «ترموباریک» یا گرمافشاری است. آنچه بمب‌های گرمافشاری را از دیگر بمب‌های غیرهسته‌ای متمایز می کند موج انفجار و قدرت تخریب بالای آنهاست.

بمب‌های گرمافشاری قدرتمندترین بمب‌های غیرهسته‌ای محسوب می شوند و مکانیزم انفجار آنها با بمب‌های عادی متفاوت است.

در بمب‌های عادی، سوخت و اکسیدکننده لازم برای احتراق هر دو در مخزنی در قلب بمب قرار گرفته اند. ۲۵ درصد این مخزن حاوی سوخت و ۷۵ درصد آن حاوی عامل اکسیدکننده است. اما بمب‌های گرمافشاری برای احتراق از اکسیژن محیط اطراف استفاده می کنند و در نتیجه از حدود صددرصد سوخت تشکیل شده اند. به همین دلیل قدرتمندتر بوده و موج انفجار ناشی از آنها با سرعتی بالا بخشی وسیع از محیط اطراف را احاطه می کند.

تست «پدر همه بمب‌ها»، بمبی گرمافشاری ساخت روسیه
تست «پدر همه بمب‌ها»، بمبی گرمافشاری ساخت روسیه

نکته جالب توجه اینجاست که در سال ۲۰۰۷ روسیه بمبی گرمافشاری را تست کرد که گفته می شود با قدرت انفجاری معادل۴۴ تن تی‌ان‌اتی، چهار برابر قدرتمندتر از «مادر همه بمب‌ها» است. روسیه این بمب گرمافشاری را «پدر همه بمب‌ها» نامیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه می‌رود؛ مبارزه با تروریسم محور عمده گفت‌وگوها

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد جیم متیس وزیر دفاع دولت پرزیدنت دونالد ترامپ هفته آینده به عربستان سعودی، مصر، اسرائیل، قطر و جیبوتی سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای گفت هدف از سفر آقای متیس تاکید دوباره بر تعهد نظامی واشنگتن به همپیمانان کلیدی ایالات متحده در منطقه است.

وی قرار است درباره «همکاری‌های مشترک برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده و شکست سازمان‌های تروریستی افراطی» با مقام‌های ارشد این پنج کشور گفت‌وگو کند.

سفر شش روزه وزیر دفاع آمریکا به خاور میانه و شمال آفریقا از روز سه شنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ماه) آغاز خواهد شد.

جیم متیس علاوه بر همتایان خود در این کشورها، قرار است با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز دیدار کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

۹ روز به انتخابات؛ رقابت تنگاتنگ نامزدهای اصلی انتخابات فرانسه

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

نتایج یک نظرسنجی در فرانسه حاکی از آن است که رقابت ها برای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شدید تر شده است. این در حالی است که تنها ۹ روز به آغاز رأی گیری های دور نخست انتخابات باقی مانده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نتایج یک نظرسنجی که از سوی روزنامه «لوموند» برگزار شده است نشان می دهد که چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با فاصله ای تنها دو درصدی در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گرفته اند. دور نخست رأی گیری های انتخاباتیروز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) آغاز خواهد شد.

در حال حاضر امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، و مارین لوپن از جناح راست افراطی هر دو با ۲۲ درصد محبوبیت برای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری به برابری رسیده اند.

از سوی دیگر، ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی با ۲۰ درصد محبوبیت و فرانسوا فیون نامزد راست میانه با ۱۹ درصد محبوبیت با فاصله ای یک درصدی از یکدیگر قرار گرفته اند.

به نظر می رسد امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، در صورتیکه به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت)، راه یابد بتواند رقبای دیگر خود را در انتخابات شکست دهد.

اما از سویی نیز محبوبیت ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی طی روزهای اخیر و به دنبال موفقیت مناظره های تلویزیونی‌اش در حال افزایش بوده است و گفته می شود در صورتیکه او به دور دوم راه یابد می تواند مارین لوپن و فرانسوا فیون را شکست دهد.

نظرسنجی ها تا کنون نشان داده اند که خانم لوپن، از جناح راست افراطی، که با عضویت در اتحادیه اروپا مخالف و به دنبال برکناری واحد پولی یورو در فرانسه است نخواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ازبکستان پیش از حمله استکهلم به سوئد هشدار داده بود

مراسم یادبود کشته شدگان حمله استوکهلم

وزیر امور خارجه ازبکستان روز جمعه گفت خدمات امنیتی ازبکستان پیش از وقوع حمله تروریستی هفته گذشته در سوئد، اطلاعاتی درباره فعالیت های مهاجم این حمله در اختیار کشورهای غربی قرار داده بودند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالعزیز کمیل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان، روز جمعه ۲۵ فروردین و یک هفته پس از حمله تروریستی یک مهاجم ازبک به نام «رحمت اکیلوف» در پایتخت سوئد، گفت این مظنون پس از ترک ازبکستان در سال ۲۰۱۴ و اقامت در سوئد به گروه تروریستی داعش پیوسته بود.

وزیر امور خارجه ازبکستان می گوید رحمت اکیلوف هنگامی که در سوئد سکونت داشته با استفاده از خدمات پیام‌رسانی آنلاین سعی در متقاعد کردن هموطنانش برای سفر به سوریه و پیوستن به داعش داسته است.

آقای کمیل‌اف افزود «خدمات امنیتی ازبکستان، اطلاعات در دست در رابطه با فعالیت های جنایی اکیلوف را (پیش از وقوع حمله) در اختیار یکی از متحدان غربی ما قرار دادند تا مقامات سوئدی را از آن آگاه کنند.»

یک منبع اطلاعاتی ازبکستان نیز گفته است که رحمت اکلیوف در سال ۲۰۱۵ تلاش کرده تا با سفر به سوریه به داعش ملحق شود اما به دنبال دستگیری در مرز ترکیه-سوریه، به سوئد بازگردانده شده بود.

رحمت اکلیوف سوار بر یک دستگاه کامیون روز جمعه ۱۸ فروردین در مرکز شهر استکهلم، پایتخت سوئد، با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد.

به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم چهار نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هشدار رئیس سازمان سیا: رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران با دولت قبلی متفاوت است

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که « اقدامات تجاوزکارانه ایران» در منطقه را متوقف کند چون دولت جدید آمریکا آماده است برخلاف دولت قبلی دست به اقداماتی بزند.

مایک پمپئو، روز پنجشنبه در «مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل» در واشنگتن در سخنانی به تلاش های سازمان سی آی ای برای جمع آوری عملکرد ایران بعد از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت فهرست اقدامات تجاوزکارانه ایران پس از توافق هسته ای به طور چشمگیری افزایش داشته است.

وی افزود ایران در یکسال اخیر بر نفوذ خود در منطقه افزوده است. این افزایش گسترش نفوذ از طریق کمک به حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و همچنین شبه نظامیان حوثی در یمن بوده است.

رئیس سازمان سیا همچنین به توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی اشاره کرد و گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حال تهیه گزارشی برای رئیس جمهوری آمریکا است.

آقای پمپئو گفت تمایل ندارم در خصوص پایبندی آنها (ایران) به توافق هسته ای صحبت کنم و ترجیح می دهم گزارشم را به رییس جمهوری بدهم و اجازه بدهم که او در این خصوص حرف بزند.

وی تنها به این اشاره کرد که بخشی از فعالیت سازمان سیا به رئیس جمهوری درباره این است که ایران در چه حوزه‌هایی به مفاد توافق هسته ای وفادار است و در چه حوزه های تخلف می کند.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا افزود باید میزان و چگونگی دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت های اعلام شده و نشده ایران را نیز بدانیم.

آقای پمپئو در بخش دیگر سخنان خود درباره این نیز گفت کشورهای خلیج فارس و کشورهای اروپایی با آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ایران همکاری خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پنتاگون: مجوز استفاده از «مادر بمب‌ها» پیش از دولت ترامپ صادر شده بود

هزینه ساخت هر بمب جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، که از آن با عنوان «مادر بمب ها» یاد می شود، حدود ۱۷۰ هزار دلار است.

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده می‌گویند فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان که روز گذشته دستور استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای ارتش علیه داعش را صادر کرد، نیازی به کسب مجوز از رئیس جمهوری نداشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از برخی مقام‌های پنتاگون که نخواستند هویتشان فاش شود نوشت، ژنرال جان نیکلسون مجوز بکارگیری این بمب را، که از آن با عنوان «مادر بمب‌ها» یاد می شود، از قبل داشته است.

به گفته این منابع آسوشیتدپرس، این مجوز پیش از آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ به وی اعطا شده بود. دونالد ترامپ روز اول بهمن ۱۳۹۵ رسما جانشین باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا شد.

پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش آمریکا برای نخستین بار از بمب جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، برای حمله به یکی از مواضع داعش در ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار استفاده کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از این اقدام استقبال کرد و آن را «مأموریتی موفقیت آمیز» خواند، اما توضیح نداد که آیا نیروهای نظامی آمریکا بر اساس دستور مستقیم او از این بمب نیرومند استفاده کرده‌اند یا خیر.

هدف حمله روز گذشته شبکه‌ای از غارها و سنگرهای زیرزمینی داعش در یک منطقه کوهستانی نزدیک مرز مشترک افغانستان با پاکستان صورت گرفت، که به گفته مقام‌های افغانستان ۳۶ عضو داعش در اثر آن کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پزشکی که دختران را در آمریکا ختنه می کرد، دستگیر شد

یک پزشک بخش اورژانس بیمارستانی در ایالت میشیگان آمریکا به جرم ختنه کردن دختران شش تا هشت ساله توسط پلیس دستگیر شد.

بنا به جزئیات شکایت‌نامه ای که روز پنجشنبه منتشر شده است، جومانا ناگاروالا، پزشکی ۴۴ ساله از بیمارستان «هنری فورد» شهر دیترویت در ایالت میشیگان متهم شده که طی دوازده سال گذشته روی دختران بین شش تا هشت ساله عمل ناقض سازی جنسی انجام می داده است.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، متهم «اعمالی فجیع و خشونت‌بار بر روی آسیب‌پذیرترین قربانیان انجام داده است.»

خانم ناگاروالا روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه و به دنبال یک جلسه مقدماتی دادگاه دستگیر شده و تا روز دوشنبه تحت نظارت پلیس قرار خواهد داشت تا جزئیات بیشتر پرونده دو دختر هفت ساله که در ماه فوریه توسط او ختنه شده بودند در اختیار دادگاه قرار گیرد.

در صورتیکه تمام اتهامات علیه جومانا ناگاروالا ثابت شود، او به حبس ابد محکوم خواهد شد.

مقامات وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند که این اولین بار در تاریخ آمریکاست که فردی پس از تصویب قانون ممنوعیت ناقص سازی جنسی زنان در سال ۱۹۹۶ و بازنگری آن در ۲۰۱۳ به دلیل انجام چنین عملی متهم می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند

آقای روحانی در روز چهارم ثبت نام کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی که از او به عنوان نامزد اصلی محافظه کاران نام می برند، عصر جمعه ۲۵ فروردین با حضور در وزارت کشور، برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

به گزارش رسانه های ایران، حسن روحانی در چهارمین روز ثبت نام در وزارت کشور حضور یافت. برخی وزرای دولت و همچنین حامیان روحانی وی را برای ثبت نام همراهی می کردند.

آقای روحانی در سخنرانی بعد از نامزدی گفت آنچه سال ٩٢ به مردم قول دادم نجات اقتصاد ايران، تعامل سازنده با دنيا و احيای اخلاق بود.

وی افزود: امنيت ايران يكی از اهداف بزرگ دولت يازدهم بود و مي بينيد كه سايه شوم جنگ از كشور كنار رفته و شاهد امنيت مردم هستيم.

آقای روحانی که در یک رقابت نزدیک در سال ۹۲ به ریاست جمهوری رسید، توانست توافق هسته ای را به سرانجام برساند اما از سوی منتقدان محافظه کار در داخل ایران به خاطر مشکلات اقتصادی تحت فشار است. دولت روحانی می گوید تورم دوره احمدی نژاد را کاهش شدید داده اما در ماههای اخیر آیت الله خامنه ای از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده است.

فعالان حقوق بشری می گویند در چهارسال دولت روحانی، آمار اعدام ها افزایش داشته است و دولت تلاش موثری برای کاهش موارد نقض حقوق بشر نداشته است.

آقای روحانی در حالی برای دوره دوم ریاست جمهوری خود ثبت نام کرده که برخی تحلیلگران معتقد هستند حتی در صورت پیروزی، تغییرات زیادی در دولت او شکل خواهد گرفت.

پیشتر، مرکز تحقیقات ژئوپولیتیک و استراتژیک استراتفور در آستین تگزاس در گزارشی نوشت پیروز انتخابات ماه مه ریاست جمهوری در ایران هر که باشد، چه حسن روحانی و چه ابراهیم رئیسی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کنونی با فرد دیگری جایگزین خواهد شد.

ثبت نام رئیسی

به نظر می رسد اصولگرایان ایران بر سر ابراهیم رئیسی به توافق رسیده باشند و او جدی ترین رقیب حسن روحانی در این انتخابات باشد.

ابراهیم رئیسی ۵۷ ساله، جز آخرین داوطلبانی بود که روز جمعه با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

آقای رئیسی که سه دهه سابقه حضور در مقام های عالی قضایی را در ایران دارد، بعد از ثبت نام در سخنانی گفت امروز نظام دموكراسی و انتخابات و مراجعه به رای مردم بدون توجه و پايبندی به قانون امكان پذير نيست.

ابراهیم رئیسی، متولد ۱۳۳۹ در یکی از روستاهای اطراف مشهد، اسفند ماه سال گذشته در پی در گذشت عباس واعظ طبسی با حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

تا پیش از این، آقای رئیسی در سمت‌هایی در دستگاه قضایی مشغول بود. او در اوایل دهه ۶۰ در حالیکه ۲۱ سال بیشتر نداشت دادستان کرج و همدان بود و پس از آن به سمت دادستان تهران منصوب شد. آقای رئیسی سپس رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد و از سال ۱۳۸۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود. او در حالیکه دادستان ویژه روحانیت بود در سال ۹۳ به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

حضور در میان هیات رسیدگی کننده به وضعیت زندانیان سیاسی، موسوم به هیات مرگ، که منجر به اعدام گسترده زندانیان در سال ۱۳۶۷ شد، در کارنامه ابراهیم رئیسی دیده می‌شود.

سال گذشته فایل صوتی از آیت الله منتظری مربوط به سال ۶۷ منتشر شد که او خطاب به ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی، اعضای آن هیات، گفت تاریخ در آینده از آنان به عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کاندیداهای عجیب روز چهارم: از خواننده و لوتی تا پسر پنج‌ساله؛ ۸۵۰ نفر ثبت‌نام کردند

نامزد های عجیب در روز چهارم نیز ثبت نام کردند.

در حالیکه هنوز یک روز به پایان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی زمان مانده است، وزارت کشور می گوید ۸۶۳ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند. رقمی که رکورد دوره قبل را زده است.

شروط کلی در قانون اساسی موجب شده تا برخی شهروندان عادی در این انتخابات ثبت نام کنند. روندی که به قول برخی مقام های جمهوری اسلامی «مضحک» شده است.

در روز سوم هر چند چهره هایی مثل رئیس جمهوری فعلی و رقیب احتمالی او اسم نویسی کردند، و برخی چهره های سیاسی شناخته شده نیز در ثبت نام شرکت کردند اما تعداد شهروندان عادی و بی نام و نشان و بعضی افراد عجیب هم کم نبود.

اعظم طالقانی بدنبال احیای «نقش زنان»

اعظم طالقانی فرزند آیت الله طالقانی از چهره های سرشناس انقلاب سال ۵۷ یکی از معدود چهره های سیاسی شناخته شده در محل وزارت کشور بود.

خانم طالقانی که از نظر گرایش سیاسی به گروه ملی - مذهبی نزدیک است، در سخنان کوتاهی گفت که آمدم تکلیف رجل سیاسی را مشخص کنم.

اشاره او به قانون فعلی انتخابات است که شرط نامزدی در انتخابات را «رجل سیاسی و مذهبی» ذکر کرده و شورای نگهبان به این بهانه در حدود چهار دهه گذشته مانع نامزدی زنان در انتخابات شده است.

بیشتر بخوانید: آیا زنان از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران منع شده اند

وی گفته است به عنوان دبیرکل حزب جمعیت زنان انقلاب اسلامی ثبت نام کردم اما مستقلم.

جدایی دین از سیاست

خانم طالقانی تنها نامزد زن ثبت نام کننده در روز چهارم نبود. چند زن دیگر در وزارت کشور حضور یافتند.

از جمله یک زن با پوشش مانتو که گفت باید در قانون اساسی تجدید نظر اساسی شود و تکلیف "رجل سیاسی" مشخص شود.

این زن همچنین برگه ای در دست داشت که در آن خواستار جدایی دین از سیاست شده بود.

نامزدهای تکراری

اما مثل انتخابات گذشته چهره های سیاسی میانی که پیشتر رد صلاحیت شده اند نیز در روز چهارم انتخابات این دوره نام نویسی کردند.

غیر از اعظم طالقانی که صلاحیت او در گذشته از سوی شورای نگهبان رد شده بود، مصطفی کواکبیان نماینده فعلی مجلس دیگر چهره تکراری روز جمعه بود.

آقای کواکبیان که این دوره از تهران به مجلس راه یافته، در حالی برای نامزدی در انتخابات رياست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرد که دوره قبل صلاحیت او رد شده بود. آقای کواکبیان با همسر خود در محل وزارت کشور حاضر شد.

مشاور احمدی نژاد

غیر از کواکبیان، مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم هم با همسرش برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد. از او درباره نزدیکی به احمدی نژاد پرسیده شد که گفت: من به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده‌ام و نامزد احمدی نژاد نیستم.

تاکنون حمید بقایی و محمود احمدی نژاد سرشناس ترین اعضای دولت قبل هستند که در انتخابات شرکت کرده اند.

کاندیدای جمنا

اما علیرضا زاکانی یکی از اصولگریان و نامزد جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا هم در روز چهارم ثبت نام کرد. آقای زاکانی که از راهیابی به مجلس این دوره بازماند، موضع گیری های تندی علیه دولت روحانی داشته است.

به نظر می رسد اصولگرایان قصد دارن همه از یک نامزد حمایت کنند اما هنوز آنها نتوانستند همه را پشت ابراهیم رئیسی متحد کنند. زاکانی روز جمعه در پاسخ به این سئوال که به نفع کسی کنار می‌رود، گفت: می‌ایستیم ان‌شاالله، دولت اقدام و اصلاح تشکیل می‌دهم.

نامزد پنج ساله

یکی از ویژگی های ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در این دوره، حضور افراد خردسال با خانواده شان برای ثبت نام است. شرط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حداقل سن ندارد و در روزهای گذشته خانواده ها بچه های خردسال شان را برای ثبت نام آورده اند.

در روز جمعه، عرشيای ۵ ساله بعد از ثبت نام در مقابل خبرنگاران گفت بخاطر پول می خواهم رئيس جمهور شوم. مادر او هم به خبرنگاران گفته، در آينده قطعا او یکی از رجال سياسی خواهد شد.

ثبت نام خواننده کهن سال

امین‌الله رشیدی خواننده و آهنگساز کهنسال ایرانی نیز برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت. آقای رشیدی، ۹۱ ساله از خوانندگان قدیمی ایران است که از دهه ۱۳۳۰ به خوانندگی موسیقی سنتی ایرانی مشغول است.

نامزد رزمی کار

روز جمعه یک نامزد هم با لباس رزمی در وزارت کشور حاضر شد و برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

فراموشی نامزد برای آوردن مدارک

در این بین برخی داوطلبان نامزدی هم روز جمعه ناکام شدند. از جمعه محسن غرويان از روحانیون محافظه کار که بخاطر نقض مدارک نتوانست ثبت نام کند. آقای غرویان که در دوره اول احمدی نژاد از حامیان او بود، در دوره دوم منتقد او شد.

غرویان در چهارسال گذشته از مدافعان حسن روحانی بوده است.

لوتی انتخاباتی

مثل روزهای قبل، یکی از داوطلبان هم با موهای فر بلند و سبیل پر پشت به شکل لوتی های تهران قدیم برای ثبت نام حضور یافت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

چرا آمریکا علیه داعش در افغانستان از «مادر بمب‌ها» استفاده کرد

روز پنجشنبه رسانه های آمریکایی خبر استفاده آمریکا از «مادر بمب‌ها» علیه داعش در افغانستان را مخابره کردند. اما چرا آمریکا از این بمب استفاده کرد؟

بمب قدرتمند موسوم به جی.بی.یو ۴۳ (GBU-43) با ۹ متر طول که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، پس از اصابت به هدف، ابری عظیم از دود را پدید می آورد که از فاصله بیش از ۳۰ کیلومتری قابل دیدن است.

این بزرگترین بمب غیرهسته ای است که تاکنون توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و آنقدر بزرگ است که به جای آن که توسط یک بمب افکن انداخته شود، می بایستی از یک هواپیمای باری به بیرون رانده شود آن هم در حالیکه به یک چتر متصل شده است.

شبکه خبری ان.بی.سی آمریکا به نقل از امیلی وینتربوتام محقق موسسه رویال یونایتد سرویس در لندن گفت: «افغانستان در زمان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در برنامه نبود، اما داعش بود. مشخص است که آقای ترامپ تصمیم گرفته به دنبال داعش باشد، چه در عراق باشد، چه در سوریه و یا افغانستان.»

نیروهای مرتبط با داعش هزاران کیلومتر دورتر از مقر این گروه در عراق و سوریه، تلاش کردند در مرز افغانستان و پاکستان پایگاهی برای خود ایجاد کنند. این منطقه برای سالها مخفی گاهی برای دیگر گروه های شبه نظامی بوده است.

شمار این شبه نظامیان در ابتدا با اعضای طالبان جدا شده از رهبری اصلی گروه افزایش یافت که به جهادی های پاکستان، چچن و ازبکستان پیوستند تا گروهی را تشکیل دهند که گاهی از آن به عنوان «داعش خراسان» یاد شده است. این گروه به شدت تحت حملات ناتو، ارتش افغانستان و حتی طالبان بود.

با آن که طالبان و داعش دشمنان آمریکا به حساب می آیند، اما بر سر نفوذ و قلمرو با یگدیگر در رقابت و جنگ هستند.

مقامات آمریکایی تخمین می زنند که در حال حاضر بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ عضو داعش در افغانستان هستند که در مقایسه با نیروهای ۲۵ هزار نفری طالبان در این کشور، ناچیز به شمار می رود.

ان.بی.سی می نویسد افغانستان به دلیل فعالیت های طالبان است که مغشوش و ناآرام است و نه داعش. ۱۶ سال پس از آن که آمریکا و متحدانش حاکمیت طالبان را در هم کوبیدند، مرگ غیرنظامیان در بالاترین سطح است و فتوحات نیروهای آمریکایی را در این جنگ طولانی تهدید می کند.

این به معنای نادیده گرفتن داعش در افغانستان نیست. این گروه در دو سال گذشته دست به حملات فراوانی علیه نیروهای امنیتی افغان زده است.

روز گذشته آمریکا بزرگترین بمب خود را بر این گروه افکند. از این بمب تنها ۲۰ عدد ساخته شده و هزینه هر کدام ۱۶ میلیون دلار اعلام شده است.

این بمب که از طریق جی.پی.اس قابل هدایت است به شبکه سنگرهای زیرزمینی اصابت کرد که نیروهای داعش پناه گرفته بودند. به گفته ارتش آمریکا، هدف در ادامه تلاش ها برای نابودی داعش بوده است.

ان.بی.سی همچنین به نقل از ژنرال جان نیکولسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: «شکست های داعش خراسان افزایش یافته. این روش درست برای کاهش و از میان برداشتن سپر دفاعی آنان و حفظ وضعیت تهاجمی کنونی ما علیه داعش خراسان است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

در آستانه همه‌پرسی ترکیه: دستگیری پنج مظنون داعش که قصد خرابکاری داشتند

عملیات نیروهای صدتروریسم ترکیه برای بازداشت افراد مظنون به ارتباط با داعش - آرشیو

خبرگزاری دولتی ترکیه روز جمعه از دستگیری پنج نفر که گمان می‌رود با گروه افراطی داعش در ارتباط بوده و قصد انجام حملاتی در کشور در آستانه برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی در روز یکشنبه داشتند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، این افراد در سه عملیات همزمان پلیس ترکیه در شهر استانبول بازداشت شده‌اند و یک شهروند تاجیک که از «مناطق درگیری» به ترکیه آمده نیز در میان آنهاست.

در گزارش آناتولی مشخص نیست که منظور از مناطق درگیری کجاست، اما احتمالا به عراق یا سوریه - که پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در بخش هایی از آن دو کشور فعال هستند - اشاره دارد.

گروه داعش پیشتر در اطلاعیه‌هایی به زبان‌های عربی و ترکی، برگزاری همه‌پرسی در ترکیه را مقابله با خدا و رأی دهندگان را خدانشناس خوانده و خواستار انجام حملاتی علیه آن شده بود.

همه پرسی تغییر نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاست جمهوری قرار است روز یکشنبه برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برنامه هسته ای کره شمالی؛ چین نگران بروز درگیری است

وانگ یی وزیر خارجه چین

همزمان با افزایش تنشها با کره شمالی، چین هشدار داد «درگیری می تواند هر زمانی آغاز شود.» وانگ یی وزیر خارجه چین گفت در صورت وقوع جنگ، برنده ای در کار نخواهد بود.

آقای وانگ این اظهارات را در حالی گفت که نگرانی آمریکا از توسعه تسلیحات اتمی کره شمالی افزایش یافته و این کشور ناوگروهی را به منطقه شبه جزیره کره اعزام کرده است.

به گزارش شبکه جهانی بی.بی.سی چین که تنها حامی کره شمالی است نگران سقوط حاکمیت این کشور و بروز مشکلات مرزی میان دو طرف است.

وانگ گفت: «اخیرا تنش میان آمریکا و کره جنوبی در یک طرف و کره شمالی در طرف دیگر افزایش یافته و این احساس به وجود آمده که درگیری ممکن است هر لحظه آغاز شود.»

وزیر خارجه چین گفت: «ما از طرف ها می خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر چه کلامی و چه عملی جلوگیری کنند و اجازه ندهند که اوضاع به مرحله غیرقابل بازگشت و غیرقابل اداره برسد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه توئیت کرد که آمریکا از این که به تنهایی در مقابل کره وارد اقدام شود، نمی ترسد.

آقای ترامپ نوشت: «اگر چین تصمیم بگیرد کمک کند عالی می شود. اگر نه، ما بدون آنان مسئله را حل می کنیم.»

اقدامات و تصمیم های اخیر رئیس جمهوری آمریکا ثابت کرده که او در به کار گیری روش نظامی آماده است.

او اخیرا حمله موشکی به یک پایگاه نظامی سوریه در تلافی حمله شیمیایی حاکمیت سوریه علیه غیرنظامیان یک روستای این کشور را دستور داد.

همچنین آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۳ آوریل بمب بزرگی را در شرق افغانستان و بر شبکه سنگرهای زیرزمینی داعش فروریخت.

واشنگتن نگران آن است که کره شمالی به توانایی تولید سلاح اتمی علیه آمریکا دست یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG