لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۵۰

سرخط خبرها

با «مادر همه بمب‌ها» آشنا شوید

تصویر انفجار «مادر همه بمب‌ها» در افغانستان که توسط وزارت دفاع آمریکا منتشر شده است

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد ارتش آمریکا از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود موسوم به «مادر همه بمب‌ها» برای هدف قرار دادن یکی از مواضع داعش در افغانستان استفاده کرده‌ است؛ اقدامی که پرزیدنت ترامپ آن را «مأموریتی موفقیت آمیز» خوانده است.

آدام استامپ یکی سخنگویان پنتاگون می گوید این نخستین باری است که از این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، در یک عملیات نظامی استفاده می‌شود.

«مادر همه بمب‌ها» با طول ۹ متر و قطر یک متر، حدود ده تن وزن دارد و بخاطر موج انفجار وسیع و قدرتمندش به منظور تخریب سنگرها، تونل‌های زیرزمینی، و غارها از آن استفاده می شود. هزینه ساخت هر کدام از این بمب‌ها ۱۶ میلیون دلار تخمین زده شده است.

«مادر همه بمب‌ها» که ساخت هر کدام شانزده میلیون دلار هزینه دارد
«مادر همه بمب‌ها» که ساخت هر کدام شانزده میلیون دلار هزینه دارد

بمب جی بی یو ۴۳ که با بودجه ای ۳۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۲ در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا طراحی و در سال ۲۰۰۳ تولید شده یک سلاح «ترموباریک» یا گرمافشاری است. آنچه بمب‌های گرمافشاری را از دیگر بمب‌های غیرهسته‌ای متمایز می کند موج انفجار و قدرت تخریب بالای آنهاست.

بمب‌های گرمافشاری قدرتمندترین بمب‌های غیرهسته‌ای محسوب می شوند و مکانیزم انفجار آنها با بمب‌های عادی متفاوت است.

در بمب‌های عادی، سوخت و اکسیدکننده لازم برای احتراق هر دو در مخزنی در قلب بمب قرار گرفته اند. ۲۵ درصد این مخزن حاوی سوخت و ۷۵ درصد آن حاوی عامل اکسیدکننده است. اما بمب‌های گرمافشاری برای احتراق از اکسیژن محیط اطراف استفاده می کنند و در نتیجه از حدود صددرصد سوخت تشکیل شده اند. به همین دلیل قدرتمندتر بوده و موج انفجار ناشی از آنها با سرعتی بالا بخشی وسیع از محیط اطراف را احاطه می کند.

تست «پدر همه بمب‌ها»، بمبی گرمافشاری ساخت روسیه
تست «پدر همه بمب‌ها»، بمبی گرمافشاری ساخت روسیه

نکته جالب توجه اینجاست که در سال ۲۰۰۷ روسیه بمبی گرمافشاری را تست کرد که گفته می شود با قدرت انفجاری معادل۴۴ تن تی‌ان‌اتی، چهار برابر قدرتمندتر از «مادر همه بمب‌ها» است. روسیه این بمب گرمافشاری را «پدر همه بمب‌ها» نامیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه می‌رود؛ مبارزه با تروریسم محور عمده گفت‌وگوها

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد جیم متیس وزیر دفاع دولت پرزیدنت دونالد ترامپ هفته آینده به عربستان سعودی، مصر، اسرائیل، قطر و جیبوتی سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای گفت هدف از سفر آقای متیس تاکید دوباره بر تعهد نظامی واشنگتن به همپیمانان کلیدی ایالات متحده در منطقه است.

وی قرار است درباره «همکاری‌های مشترک برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده و شکست سازمان‌های تروریستی افراطی» با مقام‌های ارشد این پنج کشور گفت‌وگو کند.

سفر شش روزه وزیر دفاع آمریکا به خاور میانه و شمال آفریقا از روز سه شنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ماه) آغاز خواهد شد.

جیم متیس علاوه بر همتایان خود در این کشورها، قرار است با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز دیدار کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

۹ روز به انتخابات؛ رقابت تنگاتنگ نامزدهای اصلی انتخابات فرانسه

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

نتایج یک نظرسنجی در فرانسه حاکی از آن است که رقابت ها برای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شدید تر شده است. این در حالی است که تنها ۹ روز به آغاز رأی گیری های دور نخست انتخابات باقی مانده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نتایج یک نظرسنجی که از سوی روزنامه «لوموند» برگزار شده است نشان می دهد که چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با فاصله ای تنها دو درصدی در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گرفته اند. دور نخست رأی گیری های انتخاباتیروز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) آغاز خواهد شد.

در حال حاضر امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، و مارین لوپن از جناح راست افراطی هر دو با ۲۲ درصد محبوبیت برای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری به برابری رسیده اند.

از سوی دیگر، ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی با ۲۰ درصد محبوبیت و فرانسوا فیون نامزد راست میانه با ۱۹ درصد محبوبیت با فاصله ای یک درصدی از یکدیگر قرار گرفته اند.

به نظر می رسد امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، در صورتیکه به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت)، راه یابد بتواند رقبای دیگر خود را در انتخابات شکست دهد.

اما از سویی نیز محبوبیت ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی طی روزهای اخیر و به دنبال موفقیت مناظره های تلویزیونی‌اش در حال افزایش بوده است و گفته می شود در صورتیکه او به دور دوم راه یابد می تواند مارین لوپن و فرانسوا فیون را شکست دهد.

نظرسنجی ها تا کنون نشان داده اند که خانم لوپن، از جناح راست افراطی، که با عضویت در اتحادیه اروپا مخالف و به دنبال برکناری واحد پولی یورو در فرانسه است نخواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ازبکستان پیش از حمله استکهلم به سوئد هشدار داده بود

مراسم یادبود کشته شدگان حمله استوکهلم

وزیر امور خارجه ازبکستان روز جمعه گفت خدمات امنیتی ازبکستان پیش از وقوع حمله تروریستی هفته گذشته در سوئد، اطلاعاتی درباره فعالیت های مهاجم این حمله در اختیار کشورهای غربی قرار داده بودند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالعزیز کمیل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان، روز جمعه ۲۵ فروردین و یک هفته پس از حمله تروریستی یک مهاجم ازبک به نام «رحمت اکیلوف» در پایتخت سوئد، گفت این مظنون پس از ترک ازبکستان در سال ۲۰۱۴ و اقامت در سوئد به گروه تروریستی داعش پیوسته بود.

وزیر امور خارجه ازبکستان می گوید رحمت اکیلوف هنگامی که در سوئد سکونت داشته با استفاده از خدمات پیام‌رسانی آنلاین سعی در متقاعد کردن هموطنانش برای سفر به سوریه و پیوستن به داعش داسته است.

آقای کمیل‌اف افزود «خدمات امنیتی ازبکستان، اطلاعات در دست در رابطه با فعالیت های جنایی اکیلوف را (پیش از وقوع حمله) در اختیار یکی از متحدان غربی ما قرار دادند تا مقامات سوئدی را از آن آگاه کنند.»

یک منبع اطلاعاتی ازبکستان نیز گفته است که رحمت اکلیوف در سال ۲۰۱۵ تلاش کرده تا با سفر به سوریه به داعش ملحق شود اما به دنبال دستگیری در مرز ترکیه-سوریه، به سوئد بازگردانده شده بود.

رحمت اکلیوف سوار بر یک دستگاه کامیون روز جمعه ۱۸ فروردین در مرکز شهر استکهلم، پایتخت سوئد، با عبور از پیاده رو با ساختمان یک فروشگاه برخورد کرد.

به گفته رسانه‌های سوئد، در این حادثه دست کم چهار نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هشدار رئیس سازمان سیا: رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران با دولت قبلی متفاوت است

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که « اقدامات تجاوزکارانه ایران» در منطقه را متوقف کند چون دولت جدید آمریکا آماده است برخلاف دولت قبلی دست به اقداماتی بزند.

مایک پمپئو، روز پنجشنبه در «مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل» در واشنگتن در سخنانی به تلاش های سازمان سی آی ای برای جمع آوری عملکرد ایران بعد از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت فهرست اقدامات تجاوزکارانه ایران پس از توافق هسته ای به طور چشمگیری افزایش داشته است.

وی افزود ایران در یکسال اخیر بر نفوذ خود در منطقه افزوده است. این افزایش گسترش نفوذ از طریق کمک به حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و همچنین شبه نظامیان حوثی در یمن بوده است.

رئیس سازمان سیا همچنین به توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی اشاره کرد و گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حال تهیه گزارشی برای رئیس جمهوری آمریکا است.

آقای پمپئو گفت تمایل ندارم در خصوص پایبندی آنها (ایران) به توافق هسته ای صحبت کنم و ترجیح می دهم گزارشم را به رییس جمهوری بدهم و اجازه بدهم که او در این خصوص حرف بزند.

وی تنها به این اشاره کرد که بخشی از فعالیت سازمان سیا به رئیس جمهوری درباره این است که ایران در چه حوزه‌هایی به مفاد توافق هسته ای وفادار است و در چه حوزه های تخلف می کند.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا افزود باید میزان و چگونگی دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت های اعلام شده و نشده ایران را نیز بدانیم.

آقای پمپئو در بخش دیگر سخنان خود درباره این نیز گفت کشورهای خلیج فارس و کشورهای اروپایی با آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ایران همکاری خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پنتاگون: مجوز استفاده از «مادر بمب‌ها» پیش از دولت ترامپ صادر شده بود

هزینه ساخت هر بمب جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، که از آن با عنوان «مادر بمب ها» یاد می شود، حدود ۱۷۰ هزار دلار است.

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده می‌گویند فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان که روز گذشته دستور استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای ارتش علیه داعش را صادر کرد، نیازی به کسب مجوز از رئیس جمهوری نداشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از برخی مقام‌های پنتاگون که نخواستند هویتشان فاش شود نوشت، ژنرال جان نیکلسون مجوز بکارگیری این بمب را، که از آن با عنوان «مادر بمب‌ها» یاد می شود، از قبل داشته است.

به گفته این منابع آسوشیتدپرس، این مجوز پیش از آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ به وی اعطا شده بود. دونالد ترامپ روز اول بهمن ۱۳۹۵ رسما جانشین باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا شد.

پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش آمریکا برای نخستین بار از بمب جی بی یو ۴۳ (GBU-43)، که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، برای حمله به یکی از مواضع داعش در ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار استفاده کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از این اقدام استقبال کرد و آن را «مأموریتی موفقیت آمیز» خواند، اما توضیح نداد که آیا نیروهای نظامی آمریکا بر اساس دستور مستقیم او از این بمب نیرومند استفاده کرده‌اند یا خیر.

هدف حمله روز گذشته شبکه‌ای از غارها و سنگرهای زیرزمینی داعش در یک منطقه کوهستانی نزدیک مرز مشترک افغانستان با پاکستان صورت گرفت، که به گفته مقام‌های افغانستان ۳۶ عضو داعش در اثر آن کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پزشکی که دختران را در آمریکا ختنه می کرد، دستگیر شد

یک پزشک بخش اورژانس بیمارستانی در ایالت میشیگان آمریکا به جرم ختنه کردن دختران شش تا هشت ساله توسط پلیس دستگیر شد.

بنا به جزئیات شکایت‌نامه ای که روز پنجشنبه منتشر شده است، جومانا ناگاروالا، پزشکی ۴۴ ساله از بیمارستان «هنری فورد» شهر دیترویت در ایالت میشیگان متهم شده که طی دوازده سال گذشته روی دختران بین شش تا هشت ساله عمل ناقض سازی جنسی انجام می داده است.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، متهم «اعمالی فجیع و خشونت‌بار بر روی آسیب‌پذیرترین قربانیان انجام داده است.»

خانم ناگاروالا روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه و به دنبال یک جلسه مقدماتی دادگاه دستگیر شده و تا روز دوشنبه تحت نظارت پلیس قرار خواهد داشت تا جزئیات بیشتر پرونده دو دختر هفت ساله که در ماه فوریه توسط او ختنه شده بودند در اختیار دادگاه قرار گیرد.

در صورتیکه تمام اتهامات علیه جومانا ناگاروالا ثابت شود، او به حبس ابد محکوم خواهد شد.

مقامات وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند که این اولین بار در تاریخ آمریکاست که فردی پس از تصویب قانون ممنوعیت ناقص سازی جنسی زنان در سال ۱۹۹۶ و بازنگری آن در ۲۰۱۳ به دلیل انجام چنین عملی متهم می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند

آقای روحانی در روز چهارم ثبت نام کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی که از او به عنوان نامزد اصلی محافظه کاران نام می برند، عصر جمعه ۲۵ فروردین با حضور در وزارت کشور، برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

به گزارش رسانه های ایران، حسن روحانی در چهارمین روز ثبت نام در وزارت کشور حضور یافت. برخی وزرای دولت و همچنین حامیان روحانی وی را برای ثبت نام همراهی می کردند.

آقای روحانی در سخنرانی بعد از نامزدی گفت آنچه سال ٩٢ به مردم قول دادم نجات اقتصاد ايران، تعامل سازنده با دنيا و احيای اخلاق بود.

وی افزود: امنيت ايران يكی از اهداف بزرگ دولت يازدهم بود و مي بينيد كه سايه شوم جنگ از كشور كنار رفته و شاهد امنيت مردم هستيم.

آقای روحانی که در یک رقابت نزدیک در سال ۹۲ به ریاست جمهوری رسید، توانست توافق هسته ای را به سرانجام برساند اما از سوی منتقدان محافظه کار در داخل ایران به خاطر مشکلات اقتصادی تحت فشار است. دولت روحانی می گوید تورم دوره احمدی نژاد را کاهش شدید داده اما در ماههای اخیر آیت الله خامنه ای از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده است.

فعالان حقوق بشری می گویند در چهارسال دولت روحانی، آمار اعدام ها افزایش داشته است و دولت تلاش موثری برای کاهش موارد نقض حقوق بشر نداشته است.

آقای روحانی در حالی برای دوره دوم ریاست جمهوری خود ثبت نام کرده که برخی تحلیلگران معتقد هستند حتی در صورت پیروزی، تغییرات زیادی در دولت او شکل خواهد گرفت.

پیشتر، مرکز تحقیقات ژئوپولیتیک و استراتژیک استراتفور در آستین تگزاس در گزارشی نوشت پیروز انتخابات ماه مه ریاست جمهوری در ایران هر که باشد، چه حسن روحانی و چه ابراهیم رئیسی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کنونی با فرد دیگری جایگزین خواهد شد.

ثبت نام رئیسی

به نظر می رسد اصولگرایان ایران بر سر ابراهیم رئیسی به توافق رسیده باشند و او جدی ترین رقیب حسن روحانی در این انتخابات باشد.

ابراهیم رئیسی ۵۷ ساله، جز آخرین داوطلبانی بود که روز جمعه با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

آقای رئیسی که سه دهه سابقه حضور در مقام های عالی قضایی را در ایران دارد، بعد از ثبت نام در سخنانی گفت امروز نظام دموكراسی و انتخابات و مراجعه به رای مردم بدون توجه و پايبندی به قانون امكان پذير نيست.

ابراهیم رئیسی، متولد ۱۳۳۹ در یکی از روستاهای اطراف مشهد، اسفند ماه سال گذشته در پی در گذشت عباس واعظ طبسی با حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

تا پیش از این، آقای رئیسی در سمت‌هایی در دستگاه قضایی مشغول بود. او در اوایل دهه ۶۰ در حالیکه ۲۱ سال بیشتر نداشت دادستان کرج و همدان بود و پس از آن به سمت دادستان تهران منصوب شد. آقای رئیسی سپس رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد و از سال ۱۳۸۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود. او در حالیکه دادستان ویژه روحانیت بود در سال ۹۳ به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

حضور در میان هیات رسیدگی کننده به وضعیت زندانیان سیاسی، موسوم به هیات مرگ، که منجر به اعدام گسترده زندانیان در سال ۱۳۶۷ شد، در کارنامه ابراهیم رئیسی دیده می‌شود.

سال گذشته فایل صوتی از آیت الله منتظری مربوط به سال ۶۷ منتشر شد که او خطاب به ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی، اعضای آن هیات، گفت تاریخ در آینده از آنان به عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کاندیداهای عجیب روز چهارم: از خواننده و لوتی تا پسر پنج‌ساله؛ ۸۵۰ نفر ثبت‌نام کردند

نامزد های عجیب در روز چهارم نیز ثبت نام کردند.

در حالیکه هنوز یک روز به پایان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی زمان مانده است، وزارت کشور می گوید ۸۶۳ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند. رقمی که رکورد دوره قبل را زده است.

شروط کلی در قانون اساسی موجب شده تا برخی شهروندان عادی در این انتخابات ثبت نام کنند. روندی که به قول برخی مقام های جمهوری اسلامی «مضحک» شده است.

در روز سوم هر چند چهره هایی مثل رئیس جمهوری فعلی و رقیب احتمالی او اسم نویسی کردند، و برخی چهره های سیاسی شناخته شده نیز در ثبت نام شرکت کردند اما تعداد شهروندان عادی و بی نام و نشان و بعضی افراد عجیب هم کم نبود.

اعظم طالقانی بدنبال احیای «نقش زنان»

اعظم طالقانی فرزند آیت الله طالقانی از چهره های سرشناس انقلاب سال ۵۷ یکی از معدود چهره های سیاسی شناخته شده در محل وزارت کشور بود.

خانم طالقانی که از نظر گرایش سیاسی به گروه ملی - مذهبی نزدیک است، در سخنان کوتاهی گفت که آمدم تکلیف رجل سیاسی را مشخص کنم.

اشاره او به قانون فعلی انتخابات است که شرط نامزدی در انتخابات را «رجل سیاسی و مذهبی» ذکر کرده و شورای نگهبان به این بهانه در حدود چهار دهه گذشته مانع نامزدی زنان در انتخابات شده است.

بیشتر بخوانید: آیا زنان از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران منع شده اند

وی گفته است به عنوان دبیرکل حزب جمعیت زنان انقلاب اسلامی ثبت نام کردم اما مستقلم.

جدایی دین از سیاست

خانم طالقانی تنها نامزد زن ثبت نام کننده در روز چهارم نبود. چند زن دیگر در وزارت کشور حضور یافتند.

از جمله یک زن با پوشش مانتو که گفت باید در قانون اساسی تجدید نظر اساسی شود و تکلیف "رجل سیاسی" مشخص شود.

این زن همچنین برگه ای در دست داشت که در آن خواستار جدایی دین از سیاست شده بود.

نامزدهای تکراری

اما مثل انتخابات گذشته چهره های سیاسی میانی که پیشتر رد صلاحیت شده اند نیز در روز چهارم انتخابات این دوره نام نویسی کردند.

غیر از اعظم طالقانی که صلاحیت او در گذشته از سوی شورای نگهبان رد شده بود، مصطفی کواکبیان نماینده فعلی مجلس دیگر چهره تکراری روز جمعه بود.

آقای کواکبیان که این دوره از تهران به مجلس راه یافته، در حالی برای نامزدی در انتخابات رياست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرد که دوره قبل صلاحیت او رد شده بود. آقای کواکبیان با همسر خود در محل وزارت کشور حاضر شد.

مشاور احمدی نژاد

غیر از کواکبیان، مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم هم با همسرش برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد. از او درباره نزدیکی به احمدی نژاد پرسیده شد که گفت: من به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده‌ام و نامزد احمدی نژاد نیستم.

تاکنون حمید بقایی و محمود احمدی نژاد سرشناس ترین اعضای دولت قبل هستند که در انتخابات شرکت کرده اند.

کاندیدای جمنا

اما علیرضا زاکانی یکی از اصولگریان و نامزد جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا هم در روز چهارم ثبت نام کرد. آقای زاکانی که از راهیابی به مجلس این دوره بازماند، موضع گیری های تندی علیه دولت روحانی داشته است.

به نظر می رسد اصولگرایان قصد دارن همه از یک نامزد حمایت کنند اما هنوز آنها نتوانستند همه را پشت ابراهیم رئیسی متحد کنند. زاکانی روز جمعه در پاسخ به این سئوال که به نفع کسی کنار می‌رود، گفت: می‌ایستیم ان‌شاالله، دولت اقدام و اصلاح تشکیل می‌دهم.

نامزد پنج ساله

یکی از ویژگی های ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در این دوره، حضور افراد خردسال با خانواده شان برای ثبت نام است. شرط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حداقل سن ندارد و در روزهای گذشته خانواده ها بچه های خردسال شان را برای ثبت نام آورده اند.

در روز جمعه، عرشيای ۵ ساله بعد از ثبت نام در مقابل خبرنگاران گفت بخاطر پول می خواهم رئيس جمهور شوم. مادر او هم به خبرنگاران گفته، در آينده قطعا او یکی از رجال سياسی خواهد شد.

ثبت نام خواننده کهن سال

امین‌الله رشیدی خواننده و آهنگساز کهنسال ایرانی نیز برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت. آقای رشیدی، ۹۱ ساله از خوانندگان قدیمی ایران است که از دهه ۱۳۳۰ به خوانندگی موسیقی سنتی ایرانی مشغول است.

نامزد رزمی کار

روز جمعه یک نامزد هم با لباس رزمی در وزارت کشور حاضر شد و برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

فراموشی نامزد برای آوردن مدارک

در این بین برخی داوطلبان نامزدی هم روز جمعه ناکام شدند. از جمعه محسن غرويان از روحانیون محافظه کار که بخاطر نقض مدارک نتوانست ثبت نام کند. آقای غرویان که در دوره اول احمدی نژاد از حامیان او بود، در دوره دوم منتقد او شد.

غرویان در چهارسال گذشته از مدافعان حسن روحانی بوده است.

لوتی انتخاباتی

مثل روزهای قبل، یکی از داوطلبان هم با موهای فر بلند و سبیل پر پشت به شکل لوتی های تهران قدیم برای ثبت نام حضور یافت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

چرا آمریکا علیه داعش در افغانستان از «مادر بمب‌ها» استفاده کرد

روز پنجشنبه رسانه های آمریکایی خبر استفاده آمریکا از «مادر بمب‌ها» علیه داعش در افغانستان را مخابره کردند. اما چرا آمریکا از این بمب استفاده کرد؟

بمب قدرتمند موسوم به جی.بی.یو ۴۳ (GBU-43) با ۹ متر طول که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، پس از اصابت به هدف، ابری عظیم از دود را پدید می آورد که از فاصله بیش از ۳۰ کیلومتری قابل دیدن است.

این بزرگترین بمب غیرهسته ای است که تاکنون توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و آنقدر بزرگ است که به جای آن که توسط یک بمب افکن انداخته شود، می بایستی از یک هواپیمای باری به بیرون رانده شود آن هم در حالیکه به یک چتر متصل شده است.

شبکه خبری ان.بی.سی آمریکا به نقل از امیلی وینتربوتام محقق موسسه رویال یونایتد سرویس در لندن گفت: «افغانستان در زمان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در برنامه نبود، اما داعش بود. مشخص است که آقای ترامپ تصمیم گرفته به دنبال داعش باشد، چه در عراق باشد، چه در سوریه و یا افغانستان.»

نیروهای مرتبط با داعش هزاران کیلومتر دورتر از مقر این گروه در عراق و سوریه، تلاش کردند در مرز افغانستان و پاکستان پایگاهی برای خود ایجاد کنند. این منطقه برای سالها مخفی گاهی برای دیگر گروه های شبه نظامی بوده است.

شمار این شبه نظامیان در ابتدا با اعضای طالبان جدا شده از رهبری اصلی گروه افزایش یافت که به جهادی های پاکستان، چچن و ازبکستان پیوستند تا گروهی را تشکیل دهند که گاهی از آن به عنوان «داعش خراسان» یاد شده است. این گروه به شدت تحت حملات ناتو، ارتش افغانستان و حتی طالبان بود.

با آن که طالبان و داعش دشمنان آمریکا به حساب می آیند، اما بر سر نفوذ و قلمرو با یگدیگر در رقابت و جنگ هستند.

مقامات آمریکایی تخمین می زنند که در حال حاضر بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ عضو داعش در افغانستان هستند که در مقایسه با نیروهای ۲۵ هزار نفری طالبان در این کشور، ناچیز به شمار می رود.

ان.بی.سی می نویسد افغانستان به دلیل فعالیت های طالبان است که مغشوش و ناآرام است و نه داعش. ۱۶ سال پس از آن که آمریکا و متحدانش حاکمیت طالبان را در هم کوبیدند، مرگ غیرنظامیان در بالاترین سطح است و فتوحات نیروهای آمریکایی را در این جنگ طولانی تهدید می کند.

این به معنای نادیده گرفتن داعش در افغانستان نیست. این گروه در دو سال گذشته دست به حملات فراوانی علیه نیروهای امنیتی افغان زده است.

روز گذشته آمریکا بزرگترین بمب خود را بر این گروه افکند. از این بمب تنها ۲۰ عدد ساخته شده و هزینه هر کدام ۱۶ میلیون دلار اعلام شده است.

این بمب که از طریق جی.پی.اس قابل هدایت است به شبکه سنگرهای زیرزمینی اصابت کرد که نیروهای داعش پناه گرفته بودند. به گفته ارتش آمریکا، هدف در ادامه تلاش ها برای نابودی داعش بوده است.

ان.بی.سی همچنین به نقل از ژنرال جان نیکولسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: «شکست های داعش خراسان افزایش یافته. این روش درست برای کاهش و از میان برداشتن سپر دفاعی آنان و حفظ وضعیت تهاجمی کنونی ما علیه داعش خراسان است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

در آستانه همه‌پرسی ترکیه: دستگیری پنج مظنون داعش که قصد خرابکاری داشتند

عملیات نیروهای صدتروریسم ترکیه برای بازداشت افراد مظنون به ارتباط با داعش - آرشیو

خبرگزاری دولتی ترکیه روز جمعه از دستگیری پنج نفر که گمان می‌رود با گروه افراطی داعش در ارتباط بوده و قصد انجام حملاتی در کشور در آستانه برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی در روز یکشنبه داشتند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، این افراد در سه عملیات همزمان پلیس ترکیه در شهر استانبول بازداشت شده‌اند و یک شهروند تاجیک که از «مناطق درگیری» به ترکیه آمده نیز در میان آنهاست.

در گزارش آناتولی مشخص نیست که منظور از مناطق درگیری کجاست، اما احتمالا به عراق یا سوریه - که پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در بخش هایی از آن دو کشور فعال هستند - اشاره دارد.

گروه داعش پیشتر در اطلاعیه‌هایی به زبان‌های عربی و ترکی، برگزاری همه‌پرسی در ترکیه را مقابله با خدا و رأی دهندگان را خدانشناس خوانده و خواستار انجام حملاتی علیه آن شده بود.

همه پرسی تغییر نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاست جمهوری قرار است روز یکشنبه برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برنامه هسته ای کره شمالی؛ چین نگران بروز درگیری است

وانگ یی وزیر خارجه چین

همزمان با افزایش تنشها با کره شمالی، چین هشدار داد «درگیری می تواند هر زمانی آغاز شود.» وانگ یی وزیر خارجه چین گفت در صورت وقوع جنگ، برنده ای در کار نخواهد بود.

آقای وانگ این اظهارات را در حالی گفت که نگرانی آمریکا از توسعه تسلیحات اتمی کره شمالی افزایش یافته و این کشور ناوگروهی را به منطقه شبه جزیره کره اعزام کرده است.

به گزارش شبکه جهانی بی.بی.سی چین که تنها حامی کره شمالی است نگران سقوط حاکمیت این کشور و بروز مشکلات مرزی میان دو طرف است.

وانگ گفت: «اخیرا تنش میان آمریکا و کره جنوبی در یک طرف و کره شمالی در طرف دیگر افزایش یافته و این احساس به وجود آمده که درگیری ممکن است هر لحظه آغاز شود.»

وزیر خارجه چین گفت: «ما از طرف ها می خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر چه کلامی و چه عملی جلوگیری کنند و اجازه ندهند که اوضاع به مرحله غیرقابل بازگشت و غیرقابل اداره برسد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه توئیت کرد که آمریکا از این که به تنهایی در مقابل کره وارد اقدام شود، نمی ترسد.

آقای ترامپ نوشت: «اگر چین تصمیم بگیرد کمک کند عالی می شود. اگر نه، ما بدون آنان مسئله را حل می کنیم.»

اقدامات و تصمیم های اخیر رئیس جمهوری آمریکا ثابت کرده که او در به کار گیری روش نظامی آماده است.

او اخیرا حمله موشکی به یک پایگاه نظامی سوریه در تلافی حمله شیمیایی حاکمیت سوریه علیه غیرنظامیان یک روستای این کشور را دستور داد.

همچنین آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۳ آوریل بمب بزرگی را در شرق افغانستان و بر شبکه سنگرهای زیرزمینی داعش فروریخت.

واشنگتن نگران آن است که کره شمالی به توانایی تولید سلاح اتمی علیه آمریکا دست یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اجرای توافق دولت و شورشیان سوریه؛ روستاهای تحت محاصره تخلیه شد

عکس از آرشیو

عملیات تخلیه صدها نفر از ساکنان دو روستای شیعه نشین در شمال غرب سوریه که در محاصره مخالفان دولت بشار اسد قرار دارند، روز جمعه بر اساس توافق قبلی آغاز شد و شورشیان ساکن در دو روستای نزدیک پایتخت نیز همزمان همراه با خانواده‌های خود آماده خروج از منطقه شدند.

در چند ماه‌ گذشته، توافق‌های مشابهی میان دمشق و مخالفان به اجرا گذاشته شد و اغلب مسلمانان شیعه ساکن در برخی مناطق تحت محاصره مخالفان عمدتا سنی مذهب دمشق، در ازای خروج شورشیان از دیگر مناطق تحت محاصره نیروهای دولتی، امکان ترک مناطق توافق شده را داشته‌اند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، تخلیه ساکنان فوعه و کفریا واقع در استان ادب در شمال غرب سوریه، که تحت محاصره نیروهای شورشی هستند، از بامداد جمعه آغاز و با استفاده از ده‌ها دستگاه اتوبوس به مناطق تحت کنترل دولت در حلب منتقل شدند.

در همین حال، عملیات خروج مخالفان دمشق و خانواده‌های آنها از روستای مضایا در نزدیکی پایتخت که در محاصره نیروهای دولتی قرار دارد نیز روز جمعه آغاز شد. اما خروج شورشیان از شهرک الزبدانی در نزدیکی آن ظاهرا به تاخیر افتاده است؛ اما انتظار می‌رود تا عصر جمعه آغاز شود.

قرار است این افراد به مناطق تحت کنترل مخالفان در استان ادلب منتقل شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

افغانستان: ۳۶ عضو داعش در انفجار بمب عظیم آمریکایی کشته شدند

نمایی از منطقه ای که هدف بمب نیروهای آمریکایی قرار گرفت

مقامات افغانستان روز جمعه گفتند حمله به مجموعه سنگرهای زیرزمینی در شرق افغانستان با استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته ای آمریکا، ۳۶ عضو داعش را کشت.

این حمله در منطقه کوهستانی دورافتاده ای در استان ننگرهار و در مرز پاکستان انجام شد که در هفته های اخیر صحنه درگیری های سنگین میان نیروهای افغان و داعش بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ژنرال آمریکایی جان نیکولسون فرمانده ناتو در افغانستان گفت: «این سلاح مناسب برای هدفی مناسب بود.»

فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان روز جمعه گفت که تصمیمش مبنی بر استفاده از این بمب، طی مشورت با مقامات در واشنگتن اتخاذ شد و یکی از تاکتیکی ترین تصمیمات بوده است.

این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-43) شناخته می شود و حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است.

مقامات افغانستانی گفته اند که در حمله اخیر با این بمب هیچ غیرنظامی کشته نشده و احتمال دارد که شمار کشته شدگان داعش افزایش یابد.

ژنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که بمباران در منطقه فوق لازم بود چرا که شبکه تونل ها غیرقابل نفوذ بود و عمبق برخی به ۴۰ متر می رسید.

او گفت: «این شبکه تونل بسیار مستحکم بود و در چهار عملیاتی که انجام دادیم، پیشرفتی حاصل نشد.»

طبق برآورد ایالات متحده آمریکا در حال حاضر ۶۰۰ الی ۸۰۰ عضو داعش در افغانستان و عمدتا در ننگرهار به سر می برند.

داعش درباره حمله شامگاه پنجشنبه توسط آمریکا در ننگرهار واکنشی نشان نداده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دفاع فرمانده ناتو و رئیس سازمان سیا از استفاده از «مادر بمب‌ها» در افغانستان

«مادر بمب‎‌ها» حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و یک فرمانده ارشد ناتو که در افغانستان است، از اقدام آمریکا برای استفاده از ابر بمب «مادر بمب ها» دفاع کردند.

ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان با دفاع از استفاده از بزرگترین بمب غیر هسته ای جهان از سوی آمریکا در افغانستان گفت ما از سلاح مناسب برای هدف مناسب استفاده کردیم.

آقای نیکلسون جمعه ۲۵ فروردین در یک نشست خبری در کابل گفت منطقه‌ای که هدف این بمب قرار گرفت، محلی بود که جنگجویان داعش در آنجا تونل‌های زیادی برای پنهان شدن، داشتند.

پیشتر، مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا نیز از اقدام آمریکا برای استفاده از این بمب دفاع کرد. آقای پمپئو روز پنجشنبه در «مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل» در واشنگتن گفت استفاده از این بمب بعد از بررسی های فراوان صورت گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آدام استامپ از سخنگویان پنتاگون نوشت، این نخستین باری است که از این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-43) که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، در یک عملیات نظامی استفاده می‌شود.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عملیات امروز را «یک مأموریت موفقیت آمیز دیگر» خواند و در پاسخ به این پرسش که آیا او دستور حمله را صادر کرده بود، گفت به ارتش اختیار تام داده و آنها هم آنچه را که باید انجام می دهند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید پیشتر در نشست خبری روزانه خود، با بیان این که گروه داعش آزادانه از این شبکه تونل ها و غارهای منطقه برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کرد، گفت «برای شکست آن گروه باید کلیه فضاهای فعالیت را از آنها بگیریم.»

وزارت دفاع آمریکا اوایل سال‌های ۲۰۰۰ میلادی این بمب را ساخت و یک روند حقوقی رسمی را برای توجیه قانونی بکارگیری آن در عملیات نظامی طی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرزیدنت ترامپ هشدار داد: با تهدید هسته‌ای کره شمالی برخورد می‌شود

به دنبال بالا گرفتن گمانه زنی ها در مورد انجام یک آزمایش هسته ای دیگر در کره شمالی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر هشدار داد که با تهدید اتمی آن کشور برخورد خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به گزارش‌هایی درباره احتمال انجام آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ تا روز شنبه سالروز تولد بنیانگذار کره شمالی، آن کشور را «یک مشکل» خواند و گفت با این مشکل برخورد خواهد شد.

در واکنش به این هشدار پرزیدنت ترامپ، معاون وزیر خارجه کره شمالی روز جمعه گفت «اگر آمریکا بخواهد اقدام نظامی بی‌محابا بکند، کره شمالی با یک حمله پیشگیرانه با آن برخورد خواهد کرد.»

هان سونگ ریول در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، کا قبلا به بازدارنگی هسته‌ای قدرتمند دست یافته‌ایم و قطعا در مواجهه با حمله پیشگیرانه آمریکا، سلاح‌های خود را غیرفعال نخواهیم گذاشت.»

در حالی که برخی از هشدار روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا برداشت «تهدید به حمله نظامی» کرده‌اند، چین در مورد افزایش تنش در منطقه هشدار داده و گفته اگر جنگ شود، هیچ طرفی پیروز نخواهد شد.

وانگ یی وزیر خارجه چین در گفت‌وگو با خبرنگاران در پکن گفت «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر، چه در حرف و چه در عمل، پرهیز کنند و نگذارند وضعیت به نقطه بی بازگشت برسد.»

پرزیدنت ترامپ که هفته گذشته در دیدار با همتای چینی در فلوریدا، از وی خواسته بود برای مهار تهدید کره شمالی اقدام کند، روز گذشته گفت پکن سخت در تلاش است تا از تنش بین المللی بر سر کره شمالی جلوگیری کند.

با این حال وی تاکید کرد که ایالات متحده آمادگی دارد در صورت لزوم، بدون چین هم با بحران کره شمالی برخورد کند.

همزمان در روز جمعه، رسانه‌ها از لغو برخی پروازهای خطوط هوایی ملی چین از پکن به مقصد پیونگ یانگ به دلیل «تقاضای کم سفر» خبر دادند. تلویزیون دولتی چین با بیان که همه پروازها به مقصد پایتخت کره شمالی لغو نشده است، گفت فقط برخی پروازها بطور موقت تعلیق شده‌اند.

در همین حال، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است روز یکشنبه به کره جنوبی، همپیمان آمریکا در منطقه، سفر کند؛ سفری که به نوشته خبرگزاری رویترز، نشانه‌ای از تعهد واشنگتن به حمایت از سئول در میانه تنش کنونی با همسایه شمالی آن کشور خواهد بود.

توقف مایک پنس در سئول بخشی از سفر ده روزه از پیش برنامه ریزی او به شرق آسیا است؛ نخستین سفر او در مقام معاون پرزیدنت ترامپ، که به گفته یکی از مقام‌های کاخ سفید قرار است درباره فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی بالیستیک پیونگ با مقام‌های کره جنوبی گفت‌وگو شود.

از سوی دیگر یک مقام دولتی ژاپن روز جمعه اعلام کرد شورای امنیت ملی آن کشور روز جمعه نشستی را برای بررسی نحوه خروج حدود ۶۰ هزار شهروند ژاپنی ساکن در کره جنوبی برگزار کرده است. ژاپن دیگر همپیمان آمریکا در آسیا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شاهزاده رضا پهلوی: تحریم هوشمندانه متجاوزان به حقوق بشر کمک به مردم ایران است

شاهزاده رضا پهلوی، ۵۷ ساله - عکس آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی از اقدام دولت ترامپ برای تحریم سهراب سلیمانی، برادر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس استقبال کرد.

آقای پهلوی پنجشنبه ۲۴ فروردین در توئیتی نوشت این نوع تحریم های هوشمند با هدف قراردادن متجاوزان و ناقضان حقوق بشر در ایران، به مردم ایران کمک می کند.

واکنش شاهزاده پهلوی به تحریم جدید یک فرد و سازمان ایرانی به خاطر نقض حقوق بشر توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا است.

روز پنجشنبه، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید خبر داد وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه ترین لیست تحریم ها، نام «سهراب سلیمانی» سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها و اداره کل زندان‌های تهران را قرار داده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سهراب سلیمانی، برادر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران است. آقای سلیمانی بیش از یک دهه مدیر کل سازمان زندان های استان تهران بود و از سال گذشته به سمت سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان ها منصوب شد.

ایالات متحده آمریکا بعد از توافق هسته ای، تحریم های ده ساله هسته ای ایران را لغو کرد اما به خاطر ماجراجویی موشکی و همچنین نقض حقوق بشر، تحریم ها در این دو حوزه را لغو نکرد.

این چندمین موضع گیری شاهزاده رضا پهلوی در حمایت از اقدامات دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران است.

در ۲۲ بهمن نیز آقای پهلوی در گفت و گوی اختصاصی با صدای آمریکا در واکنش به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ گفت که در نامه خود از رئیس جمهوری آمریکا خواست حساب مردم را از جمهوری اسلامی جدا کند.

همچنین آقای پهلوی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس که روز یکشنبه ۲۰ فروردین منتشر شد، تغییر در رژیم جمهوری اسلامی ایران را تنها با یک «خیزش عمومی» امکان پذیر دانست و نسبت به ایجاد این تغییر در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد .

او گفت که بر خلاف ادعای برخی از سیاستمداران و اندیشمندان اسلامی، رژیم حاکم بر ایران ساز و کار اصلاح پذیری از داخل را ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مرگ زن تراجنسیتی در ریاض منجر به اعتراض دیدبان حقوق بشر شد

عکس تزئینی

دیدبان حقوق بشر از عربستان سعودی خواسته تا درباره مرگ یک زن تراجنسیتی پاکستانی که مدتی در ریاض، پایتخت عربستان، تحت نظارت پلیس بوده تحقیقاتی انجام دهند. گفته می شود این زن در تهاجم نیروی پلیس عربستان به یک مجلس خصوصی در ریاض دستگیر شده بود.

دیدبان حقوق بشر می گوید یکی از اعضای خانواده این زن مدعی شده که او تحت نظارت پلیس شکنجه شده است.

دیدبان حقوق بشر روز پنجشنبه گفت بنا به گزارش پزشکی قانونی نشانی از «جراحت های مشکوک» در بدن این زن دیده نشده است. از سوی دیگر، پلیس گزارشی داده که بنا به آن، این زن هنگامی که در حبس بوده دچار درد قفسه سینه شده و به بیمارستان منتقل شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی موسوم به «سبق» تصاویری از حمله پلیس به مجلس خصوصی منتشر کرده که در آن مردها لباس زنانه پوشیده و آرایش کرده بودند.

همجسنگرایی و دگرجنس‌پوشی، یا تمایل به پوشیدن لباس جنس مخالف، به خاطر تعبیر محافظه‌کارانه عربستان از شریعت اسلامی همچنان در این کشور غیرقانونی محسوب می شوند و مجازاتی چون حبس، جریمه نقدی، و شلاق به دنبال دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مدیر «هالک بانک» ترکیه و متهم به همدستی با رضا ضراب اتهام نقض تحریم ها را رد کرد

یکی از مدیران «هالک بانک» بانک دولتی ترکیه روز سه شنبه خواستار تجدید نظر و تبرئه از اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز محمت هاکان آتیلا، معاون مدیرکل هالک بانک این تقاضا را از طریق وکیل خود و در دادگاه فدرال منهتن داده است.

دادستان های آمریکایی آتیلا را ماه گذشته بازداشت کردند. او به همدستی با رضا ضراب در صدها میلیون دلار مراوده غیرقانونی با بانک های آمریکایی و از سوی دولت و دیگر نهادهای ایرانی متهم شد.

رضا ضراب سرمایه دار ترکیه و تاجر طلا است و او نیز در دادگاه فوق تقاضای تبرئه کرد و گفت بی گناه است.

ضراب شهروند ایران و ترکیه است و در سال ۲۰۱۳ در جریان یک پرونده فساد نزدیکان رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه، بازداشت شده بود.

محاکمه ضراب و آتیلا مقامات ارشد ترکیه را نگران کرده است. ماه گذشته مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بازداشت آتیلا را سیاسی خواند و اردوغان مقامات آمریکا را به دنبال کردن «انگیزه های دیگر» متهم کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

واکنش مقامات به تعداد بالای ثبت نام نامزدی ریاست جمهوری: مضحک است

این روحانی که کاندیدا شده وعده آزاد شدن تریاک را داده است.

سومین روز ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری در ایران به پایان رسید و تعداد متقاضیان شرکت در دوازدهمین رقابت برای کسب عنوان ریاست جمهوری به ۶۳۸ نفر رسید. هرچند که متقاضیان باید از فیلتر «نظارت استصوابی» شورای نگهبان بگذرند و این امکان برای عده انگشت شماری فراهم خواهد شد اما حضور کاندیداهای نامتعارف باعث اعتراض برخی چهره‌های سیاسی و مقامات ایران شده است.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و فرمانده پیشین سپاه پاسداران در صفحه اینستاگرام خود از حضور «عده‌ای روانپریش» و مخابره فیلم و عکس از آنها انتقاد کرد و نوشت که این موضوع « هم توهين به مردم و هم تمسخر مردمسالاری است.»

از سوی دیگر حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا نیز معتقد است که «عرصه ثبت نام انتخابات رياست جمهوری متاسفانه به عرصه مضحكه و خنده و طنز‌های تلخ و ناراحت كننده‌ای تبديل شده است.»

این دیپلمات ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «فكر نمی كنم در جهان امروز كشور ديگری مثل ايران باشد كه عرصه ثبت نام برای رياست جمهوری بعنوان عاليترين مسؤوليت اجرايی كشور در آن تا اين حد تنزل يافته باشد.»

به نوشته آقای بعیدی‌نژاد، عرصه ثبت نام براي انتخابات رياست جمهوري در هر كشوری، عالی ترين صحنه معرفی سياستمداراني باعلم و تجربه برای فراهم آوردن تضارب انديشه‌ها و ارائه بهترين برنامه‌ها برای اداره بهتر كشور در يك نظام سياسی است.

همچنین ناصر مکارم شیرازی، یکی از «مراجع تقلید» شیعه بیانیه‌ای صادر کرده و نوشته است: «باید هر چه زودتر فکری برای حل این مشکل شود تا افرادی نام‌نویسی کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را برای این کار داشته باشند و ای‌ کاش از سالیان قبل اقدام به حل این مشکل می‌شد و تعجب می‌کنیم چگونه بزرگان کشور برای حل این مشکل تدبیری نفرموده‌اند!»

به نظر او این افراد آگاهانه یا ناآگاهانه انتخابات ریاست جمهوری ایران را به مسخره گرفته‌اند.

در پی این اعتراض‌ها و ابراز نگرانی‌ها، علیرضا نیلچی مدیرکل انتخابات شورای نگهبان با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور گفت: «خواهش می‌کنیم کسانی که شرایط لازم را ندارند برای ثبت نام نیایند.»

به گفته این مقام مسئول، نام نویسی‌های زیاد «آثار و تبعاتی برای کشور» به دنبال دارد.

شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران را اینجا بخوانید:
چه کسانی می توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شوند

حضور پرشمار داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ایران مسبوق به سابقه است و در سال‌های اخیر بارها از حضور افراد ناشناخته و بدون سابقه لازم و کافی برای سمت‌های کلان اجرایی انتقاد شده و ظاهر عجیب و وعده‌های نامتعارف این افراد مایه «شرمساری» و یا «زیر سوال بردن» جایگاه ریاست جمهوری شمرده شده است.

در روز سوم ثبت نام کار به جایی رسید که دو کودک هم برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کردند. در این گزارش می‌توانید تعدادی از کاندیداهای نامتعارف انتخابات را بشناسید:

معرکه‌گیری داوطلبان نامتعارف در روز اول ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود را در افغانستان علیه داعش استفاده کرد

نام این بمب سنگین «مادر همه بمب‌ها» است.

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش آمریکا از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود برای هدف قرار دادن یکی از مواضع داعش در افغانستان استفاده کرده‌ است؛ اقدامی که پرزیدنت ترامپ آن را «مأموریتی موفقیت آمیز» خواند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آدام استامپ از سخنگویان پنتاگون نوشت، این نخستین باری است که از این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-43) که حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است، در یک عملیات نظامی استفاده می‌شود.

از این بمب با عنوان «مادر همه بمب‌ها» یاد می‌شود.

به گفته آقای استامپ، این بمب بر شبکه‌ای از غارها در ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار و در نزدیکی مرز مشترک با پاکستان، که اعتقاد بر آن است پیکارجویان داعش در آنها فعالیت داشتند، ریخته شده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عملیات امروز را «یک مأموریت موفقیت آمیز دیگر» خواند و در پاسخ به این پرسش که آیا او دستور حمله را صادر کرده بود، گفت به ارتش اختیار تام داده و آنها هم آنچه را که باید انجام می دهند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید پیشتر در نشست خبری روزانه خود، با بیان این که گروه داعش آزادانه از این شبکه تونل ها و غارهای منطقه برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کرد، گفت «برای شکست آن گروه باید کلیه فضاهای فعالیت را از آنها بگیریم.»

ستاد فرماندهی ارتش ایالات متحده در کابل نیز پیشتر در بیانیه‌ای گفت، این بمب ساعت ۷ و ۳۲ دقیقه عصر پنجشنبه به وقت محلی، توسط یک فروند هواپیمای ترابری ام سی ۱۳۰ (MC-130)، بر روی هدف مورد نظر انداخته شد.

به گفته ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان، این حمله برای به حداقل رساندن میزان خطر علیه نیروهای افغان و آمریکایی که در منطقه فعال هستند، و همچنین حداکثر کردن تلفات داعشی‌ها و تخریب تاسیسات آن گروه، طراحی شد.

وزارت دفاع آمریکا اوایل سال‌های ۲۰۰۰ میلادی این بمب را ساخت و یک روند حقوقی رسمی را برای توجیه قانونی بکارگیری آن در عملیات نظامی طی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تلفن‌ها و رسانه های اجتماعی قدرت را از کمپانی گرفته و به مشتری‌ها داده‌اند

هشدار به شرکت های عظیم آمریکایی؛ حواس تان را جمع کنند، چرا که مصرف کنندگان مجهز به تلفن های هوشمند و دوربین ویدئویی همه جا مراقب شما هستند.

مطلبی که در خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شده، می گوید با آنچه به تازگی درباره برخورد کارکنان شرکت هواپیمایی یونایتد با یک مسافر شده، دیگر تلفن های هوشمند و رسانه های اجتماعی قدرت را از شرکت ها گرفته و به مشتری‌ها داده‌اند.

ویدئوی کشیدن مسافر شرکت هوایی یونایتد در آمریکا بر کف هواپیما و خروج به زور او از پرواز تنها آخرین نمونه از این بدرفتاری در عصر رسانه های اجتماعی است.

در ماه فوریه نیز شرکت های دیگری به همین وضع دچار شدند؛ یک راننده اوبر ویدئویی از تراویس کالانیک از مدیران اوبر را در حالی که دارد با او بحث می کند پخش کرد، و مشتری کامکست تصویری از یک تکنسین این شرکت مخابراتی را پخش کرد که روی کاناپه او خوابش برده بود. کمپانی فدکس نیز مجبور شد معذرت خواهی کند چرا که فیلم یکی از مشتری ها نشان می داد راننده این شرکت جعبه ای را که مشخص بود حاوی مانیتور است بی محابا در محل پرت می کند.

تنها کمی پیش از این صدای چنین وقایعی به جایی نمی رسید و حتی به رسانه های محلی نیز راه نمیافت اما امروز با وجود تلفن های هوشمند و دوربین هایی که دم دست است همه چیز روی رسانه های اجتماعی برملا می شود و به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس قدرت را در دست مشتری قرار داده و گذشته است دورانی که کمپانی ها شکایت ها را به زیر فرش جارو می کردند.

کمپانی ها نمی توانند اشتباهات شرم آور خود را به طور کامل حذف کنند اما می توانند آنها را به حداقل برسانند. این کار با آموزش شروع می شود چرا که کارمندان باید وقتی وضع غیرعادی می شود بدانند که چطور باید واکنش نشان دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آمریکا تحریم های جدیدی علیه کره شمالی در نظر می گیرد

در حالیکه آمریکا نیروی دریایی خود را در شبه‌جزیره کره مستقر کرده است، کابینه پرزیدنت ترامپ قصد دارد به عنوان بخشی از استراتژی خود در مقابله با تهدیدهای کره شمالی، یک سری تحریم های اقتصادی جدید علیه این کشور اعمال کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، بخشی از این تحریم های جدید احتمالا شامل تحریم نفتی، تحریم خطوط هوایی کره شمالی، و مقابله با کشتی های تجاری این کشور است. به گفته مقامات کابینه ترامپ، آمریکا احتمالا بانک های چینی در حال کار با پیونگ‌یانگ را مجازات خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ طرحی مقدماتی برای مقابله با کره شمالی را تأیید کرده و از مشاوران امنیت ملی خواسته تا چارچوب و جزئیات بیشتر یک سری تحریم های بین المللی علیه کره شمالی را طراحی و تنظیم کنند. این تحریم ها به قصد مقابله با برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی است.

یک مقام کابینه پرزیدنت ترامپ که از فاش کردن نامش خودداری کرده است درباره اقدامات آمریکا علیه کره شمالی به خبرگزاری رویترز گفت «اقدامات زیادی در نظر داریم که می تواند حتی شامل قرنطینه کردن تجارت کره شمالی شود.»

مقامات کابینه آقای ترامپ می گویند تحریم های جدید علیه کره شمالی متناسب با اقدامات تهدیدآمیز از سوی آن کشور خواهند بود. به گفته این مقامات، برخی از تحریم ها مستقیما و برخی دیگر بواسطه سازمان ملل صورت خواهند گرفت که چین در آن به عنوان عضوی از شورای امنیت حق وتو دارد.

در همین حال، اقدام آمریکا در فرستادن ناوهای نظامی به شبه‌جزیره کره و واکنش خشم آلود کره شمالی به این اقدام موجب نگرانی ها مبنی بر احتمال بروز تنش نظامی میان این دو کشور شده است.

با وجود تأکید مقامات آمریکایی بر اینکه در مقابله با کره شمالی گزینه نظامی همچنان بر روی میز باقی است، کابینه پرزیدنت ترامپ تأکید کرده است که تمرکز آمریکا در حال حاضر بر روی تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دادستانی آلمان: مظنون عراقی بمبگذاری دورتموند عضو داعش است

اتوبوس تیم فوتبال بوروسیا دورتموند روز سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶، پیش از حرکت به شهر موناکو فرانسه، هدف سه انفجار قرار گرفت.

دادستان‌های آلمان روز پنجشنبه اعلام کردند بر این باور هستند که مظنون ۲۶ ساله عراقی بازداشت شده پس از بمبگذاری اتوبوس متعلق به یک باشگاه فوتبال آن کشور، عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده و رسما برای او حکم جلب صادر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتوبوس بازیکنان تیم بوروسیا دورتموند روز سه شنبه و پیش از حرکت به محل برگزاری مسابقه با تیم فرانسوی موناکو در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا هدف سه انفجار قرار گرفت و یک بازیکن آن باشگاه نیز در این حادثه مجروح شد.

بنا بر اعلام دادستانی فدرال آلمان، در حال حاضر مدرکی دال بر این که فرد بازداشت شده در انفجارهای دورتموند مشارکت داشته، در دست نیست. هویت مظنون «عبدالباسط الف.» معرفی شده که اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی از طریق ترکیه وارد آلمان شده است.

با این حال، به نوشته رویترز، وی باید در دادگاه حاضر شود و قاضی در نهایت باید در مورد تایید یا رد حکم جلب درخواستی دادستان‌های فدرال برای او تصمیم بگیرد. در صورت عدم تایید حکم جلب، مظنون نمی‌تواند بیش از ۲۴ ساعت در بازداشت پلیس باشد.

به دنبال این حمله، مسابقه دو باشگاه فوتبال دورتموند و موناکو با یک روز تاخیر و در روز چهارشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) در شهر موناکو فرانسه برگزار شد؛ که تیم آلمانی بازی را با نتیجه ۳ بر ۲ به حریف واگذار کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ایران‌ایر قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیما از شرکتی اروپایی را امضا کرد

عکس آرشیو: یکی از هواپیماهای ATR72-600

یک شرکت اروپایی تولید کننده هواپیماهای مسافربری از امضای قراردادی چند صد میلیون دلاری با شرکت هواپیمایی ایران‌ایر خبر داد.

بنا به گزارش وبسایت کانزاس دات کام، شرکت ایتالیایی-فرانسوی ATR روز پنجشنبه ۲۴ فرودین خبر داد که قرارداد فروش دستکم ۲۰ فروند هواپیمای مسافربری را با شرکت هواپیمایی ایران‌ایر امضا کرده است. مبلغ این قرارداد ۵۳۶ میلیون دلار اعلام شده است.

دیوید وارگاس، سخنگوی شرکت ای‌تی‌آر، روز پنجشنبه گفت قرارداد فروش ۲۰ فروند هواپیمای مسافربری ATR 72-600 با گنجایش هفتاد مسافر نهایی شده است. سخنگوی ای‌تی‌آر افزود بنا به این قرارداد، شرکت ایران‌ایر این گزینه را دارد که ۲۰ فروند دیگر نیز از این شرکت خریداری کند.

وارگاس از انتشار ارزش دقیق این قرارداد خودداری کرد و گفت ۵۳۶ میلیون دلار تنها به بخشی از قرارداد اشاره دارد که در حال حاضر تأیید شده و تخفیف هایی که ایران‌ایر مشمول آن می شود هنوز در این قیمت لحاظ نشده است.

در همین حال، تلویزیون صدا و سیمای ایران ارزش این قرارداد را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اسد حمله شیمیایی را «ساختگی» نامید؛ اتحاد ایران و روسیه برای درخواست تحقیق بین المللی

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ضمن رد ادعای حمله شیمیایی توسط نیروهای خود در «خان شیخون»، آن را «ساختگی» نامید.

رئیس جمهوری سوریه روز پنجشنبه ۲۴ فروردین در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه حمله شیمیایی هفته پیش در ادلب را «۱۰۰ درصد ساختگی و جعلی» نامید.

وی مدعی شد غرب، مخصوصا آمریکا با همدستی تروریست ها کل ماجرا را جعل کرده اند.

سه شنبه ۱۵ فروردین نیروهای ناظر بر حقوق بشر سوریه اعلام کردند که نیروهای اسد در شهر خان شیخون که تحت کنترل شورشیان مخالف اسد است، حمله شیمیایی کردند. در این حملات دست کم ۱۰۰ نفر کشته شدند.

آقای اسد در حالی این حمله را جعلی نامید که روز پنجشنبه ۲۴ فروردین هیأت بریتانیایی دیده‌بان سلاح‌های شیمیایی جهانی در جلسه ویژه ای در سازمان منع تسلیحات شیمیایی حضور یافت. سخنگوی این هیات گفت دانشمندان این گروه بعد از بررسی نمونه های گرفته شده از خان شیخون، مطمئن هستند که در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

ایالات متحده این حملات را توسط دولت اسد می داند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب ۱۷ فروردین دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در جنوب شرقی شهر حمص در سوریه را صادر کرد.

این پایگاه، محل نیروهای هوایی اسد است که در حمله شیمیایی روز سه شنبه ۱۵ فروردین نقش داشتند.

استقبال اسد از تحقیق

بشار اسد روز پنجشنبه در بخش دیگر گفت و گوی خود، اعلام کرد که با تحقیق «بی‌طرفانه» در حمله شیمیایی خان شیخون موافق است.

روسیه از دو روز پیش خواستار تحقیق درباره این حمله شده است. این درحالی است که روز چهارشنبه روسیه قطعنامه سازمان ملل درباره سوریه را وتو کرد.

روز پنجشنبه «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه پیشنهاد داد ایران و ترکیه نیز باید بخشی از کمیته تحقیق درباره حمله شیمیایی «ادلب» باشند.

روسیه در حالی مدعی تحقیق است که مقام های آمریکایی می گویند درباره نقش دولت اسد در این حملات تردیدی ندارند.

روز چهارشنبه ۲۳ فروردین، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا گفت که شکی برای پنتاگون نمانده که دولت بشار اسد پشت این حملات بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حوثی‌های یمن یک روزنامه نگار را به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم کردند

دادگاهی که توسط شورشیان حوثی در یمن اداره می شود یک روزنامه نگار شناخته شده این کشور را به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم کرد. دادگاه گفت که او به همکاری با ائتلاف عرب به رهبری عربستان سعودی – که با شورشیان حوثی می جنگد- متهم است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مردان مسلح حوثی یحیی الجبیحی را هشت ماه پیش از خانه اش در صنعا ربودند.

ده ها روزنامه نگار یمنی در بیانیه ای حکم روز چهارشنبه علیه آقای الجبیحی را محکوم کردند.

اتحادیه روزنامه نگاران یمنی می گوید دستکم ۱۳ خبرنگار توسط حوثی ها بازداشت شده اند.

نیروهای حوثی که گفته می شود تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند، صنعا و بخش بزرگی از شمال یمن را در کنترل خود دارند.

ائتلاف عرب به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت یمن که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شود، در مارس ۲۰۱۵ کمپینی را به راه انداخت.

درگیری میان این ائتلاف و نیروهای حوثی، این فقیرترین کشور جهان عرب را تا مرز قحطی پیش برده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پنتاگون: نیروهای سوریه دموکراتیک اشتباهی به جای داعش هدف قرار گرفتند

عکس از آرشیو

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد در حملات هوایی سه‌شنبه شب ائتلاف بین المللی در شهر طبقه در شمال سوریه، نبروهای یک گروه مخالف دولت بشار اسد اشتباها هدف قرار گرفتند، که در نتیجه آن ۱۸ نفز از اعضای آن گروه مورد حمایت غرب کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای گفت «حملات به درخواست نیروهای شریک (ائتلاف) انجام شد که مکان هدف حمله را به عنوان یکی از مواضع گروه داعش شناسایی کرده بودند ... هدف، در واقع، یکی از مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک بود.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از قول فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نوشت، هواپیماهای ائتلاف بر اساس اطلاعات و هماهنگی‌های نادرست نیروهای همسو حمله‌ای را که قرار بود مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی را در جنوب طبقه هدف قرار دهد، انجام دادند.

هنوز مشخص نیست هواپیماهای کدام کشور عضو ائتلاف این حملات را انجام داده‌اند.

طبقه در حال حاضر در محاصره نیروهای سوریه دموکراتیک است. این نیروها با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف، عملیاتی را در اواخر سال گذشته میلادی آغاز کردند که هدف از آن محاصره رقه است.

نیروهای سوریه دموکراتیک، ائتلافی از کردها، عرب‌ها، مسیحیان و ترکمان‌ها هستند، اما اکثریت آنها را نیروهای کرد تشکیل می‌دهند. این نیروها، مورد حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سایت اتمی کره شمالی برای آزمایش اتمی جدید «آماده» است

نهاد نظارت بر کره شمالی روز چهارشنبه گفت سایت اتمی پانگیه ری «حاضر و آماده» برای انجام ششمین آزمایش اتمی است.

جوزف برمودز تحلیلگری که در نهاد نظارتی فوق کار می کند به سی.ان.ان گفت: «فعالیت طی شش هفته گذشته در این مرکز حاکی از آماده سازی نهایی برای تست اتمی است.»

این پیش بینی در حالی است که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گفت که کره شمالی احتمالا دارای توانایی ارسال موشک مجهز به گاز سارین است.

تحلیلگرانی که بر ظاهر غیرنظامی محل آزمایش مطالعه می کنند به دنبال علائم فعالیت مشابه این، در آزمایش های دیگر هستند.

برمودز و همکارش جک لیو قبلا به درستی آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در سپتامبر ۲۰۱۶ را پیش بینی کرده بودند. آنان از اواخر فوریه درباره افزایش فعالیت ها در این محل هشدار داده اند بویژه ورود تجهیزات جدید، فعالیت در مرکز فرماندهی، و خاک برداری و پمپاژ آب از ورودی های محل زیرزمینی انجام آزمایش.

او به شبکه خبری سی.ان.ان گفت: «ما تمام تغییرات را عکس به عکس بررسی می کنیم. این تصویر را برمی داریم و آن را با عکس چند ماه پیش از همان محل مقایسه می کنیم.»

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در توکیو گفت: «برنامه اتمی کره شمالی نشان از پیشرفت مدام دارد.»

کره شمالی در کل پنج آزمایش اتمی انجام داده که سه تا از آنها تحت رهبری کیم جونگ اون، رهبر فعلی کره شمالی صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نتایج اولیه هیات انگلیسی از حمله شیمیایی سوریه؛ استفاده از گاز سارین قطعی است

هیأت بریتانیایی دیده‌بان سلاح‌های شیمیایی جهانی می گوید براساس نمونه های بررسی شده از حمله اخیر در ادلب سوریه، تردیدی ندارد که در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

به گزارش رویترز، روز پنجشنبه ۲۴ فروردین هیأت بریتانیایی دیده‌بان سلاح‌های شیمیایی جهانی در جلسه ویژه ای در سازمان منع تسلیحات شیمیایی حضور یافت. سخنگوی این هیات گفت دانشمندان این گروه بعد از بررسی نمونه های گرفته شده از خان شیخون، مطمئن هستند که در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

سی ان ان در گزارش خود به نقل از سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد آزمایش هیات بریتانیایی براساس نمونه هایی از خون و موی قربانیان صورت گرفته است.

حمله شیمیایی هفته پیش در حالی انجام شد که آمریکا می گوید این حمله توسط رژیم اسد صورت گرفته است. بعد از این حمله که به کشتن صد نفر منجر شد، آمریکا پنجشنبه گذشته حمله موشکی به پایگاه هوایی رژیم اسد در نزدیکی حمص انجام داد.

روز چهارشنبه وزیر دفاع آمریکا نیز تایید کرد که حمله شیمیایی یقینا کار رژیم اسد بوده است.

روسیه، اصلی ترین حامی اسد می گوید باید درباره حمله شیمیایی تحقیق شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG