لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۴۵

سرخط خبرها

حمایت ترامپ از پیشنهاد «مصونیت» فلین برای همکاری در تحقیقات کنگره

مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو

‎دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در پیامی در توییتر بطور ضمنی از پیشنهاد مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی خود که خواهان همکاری با تحقیقات کنگره در زمینه ارتباط مشاوران ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه شده است حمایت کرد و نوشت ژنرال فلین باید برای این همکاری درخواست مصونیت قانونی کند.

رابرت کلنِر وکیل ژنرال فلین در بیانیه ای گفته است ژنرال فلین مطالبی برای گفتن دارد و اگر شرایط اجازه دهد، خیلی مشتاق بیان آنهاست. او گفت هیچ فرد منصفی بدون گرفتن تضمین علیه پیگردهای قانونی غیرمنصفانه، خود را در شرایط سیاسی شده فعلی تسلیم سوالات نمی‌کند.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال تا کنون هیچ کس با شرط آقای فلین موافقت نکرده است. این ژنرال بازنشسته ماه گذشته میلادی مجبور به استعفا از سمت مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اسرائیل طرح ساخت یک شهرک جدید در کرانه باختری را تصویب کرد

شهرک یهودی‌نشین شیلو

کابینه امنیتی اسرائیل احداث نخستین شهرک یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن در ۲۵ سال اخیر را تصویب کرده است. این در حالی است که مذاکره میان اسرائیل و ایالات متحده آمریکا درباره فعالیت های آینده همچنان ادامه دارد.

از سال ۱۹۹۲ تا کنون سیاست اسرائیل بر گسترش شهرکهای موجود در کرانه باختری بوده است. قرار است شهرک جدید در نزدیکی شیلو در شمال کرانه باختری احداث شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل وعده خانه سازی برای صدها نفری را داده است که بر اساس رای دیوان عالی اسرائیل مجبور به تخلیه شهرک آمونا شده اند. این دیوان اواسط بهمن ماه گذشته رای داد که شهرک آمونا به طور غیرقانونی در سرزمین های فلسطینی احداث شده و باید تخریب شود.

نیروهای اسرائیلی روز دهم اسفند ماه همچنین ۹ واحد مسکونی در شهرک یهودی نشین اُفرا در کرانه باختری رود اردن را آغاز تخلیه کردند که دیوان عالی اسرائیل پیشتر حکم تخلیه آنها را به دلیل احداث غیرمجاز در زمین‌های مالکان فلسطینی صادر کرده بود.

شهرک جدید در نزدیکی آمونا و در سرزمین هایی ساخته می شود که فلسطینان آن را بخشی از کشور آینده خود می دانند. فلسطینی ها شهرک سازی های اسرائیل را یک معضل اساسی در راه صلح می خوانند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اتحادیه اروپا درباره مذاکرات خروج بریتانیا انعطاف نشان داد

دونالد تاسک رئیس شورای اروپا

رئیس شورای اروپا روز جمعه با اتخاذ مواضع نرمتری درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از انعطاف در شروع مذاکرات روابط جدید دو طرف قبل از تکمیل روند خروج خبر داد.

دونالد تاسک می گوید زندگی مردم نخستین موضوعی است که برای تصمیم گیری درباره خروج انگلستان از اتحادیه اروپا حائز اهمیت است.

آقای تاسک در مالت با نخستین وزیر این کشور جوزف ماسکات درباره دستورالعمل تعیین شده برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا صحبت کرد.

به گفته او برای پیشگیری از هر گونه اختلال و مشکلی در روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این دستورالعمل تعیین شده است.

آقای تاسک گفت: «باید در ابتدا فقط به مردم بیاندیشیم. شهروندانی از سراسر اروپا در بریتانیا، به زندگی، کار و مطالعه مشغول اند و تا زمانی که بریتانیا در اتحادیه اروپاست تحت حمایت اند، اما ما نیاز به تضمین آن داریم که پس از این خروج، وضعیت زندگی آنها به شکلی غیر تبعیض آمیز و امن ادامه پیدا خواهد کرد.»

پیش نویس دستورالعمل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده حاکی است که دو طرف اول جدا شدن بریتانیا از این بلوک را تعیین کنند، ولی «تفهیم کلی چارچوب روابط آینده می تواند در طول مرحله دوم مذاکرات» تعیین شود.

دستورالعمل فعلی همچنین می گوید که وضعیت بریتانیایی ها و دیگر شهروندان اروپایی که در دو طرف مذاکرات به سر می برند، اولویت مذاکرات است و خواستار «راه حل های انعطاف پذیر و قابل پیش بینی» برای مسئله مرزهای سرزمینی بریتانیا و ایرلند شده است.

رهبران اتحادیه اروپا پس از دیدار در روز جمعه هشدار دادند که مذاکرات دو سال برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دشوار خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

توصیه دبیرکل پیشین ناتو به آمریکا: تحریم‌های روسیه افزایش یابد

اندرس فوگ راسموسن دبیرکل پیشین ناتو - آرشیو

تحریم‌های اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه در ۳ سال گذشته موجب کاهش تولید ناخالص ملی آن کشور به میزان یک و نیم درصد شده است. این نتیجه یک مطالعه به سفارش اندیشکده «راسموسن گلوبال» بوده که اکنون بر اساس آن، اندرس فوگ راسموسن دبیرکل پیشین ناتو پیشنهاد افزایش تحریم‌های را می‌دهد.

یکی از گمانه زنی‌ها در دوران تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ و پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری پائیز سال گذشته این بود که تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را لغو خواهد کرد. اما آقای راسموسن بر این نظر است که در چنین صورتی، اهرم فشاری دیگر وجود نخواهد داشت و توصیه اش به پرزیدنت ترامپ این است که فریب پوتین را نخورد.

دبیرکل پیشین پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید «توصیه من این است که (پرزیدنت ترامپ) موضع خود نسبت به روسیه را محکم حفظ کند، زیرا آمریکا باید همیشه از موضع قدرت با روسیه مذاکره کند.»

سه سال پیش، روسیه ابتدا شبه جزیره کریمه را که متعلق به اوکراین است، با نیروی نظامی خود اشغال و سپس طی رفراندومی که فرمایشی توصیف شده، آن را ضمیمه خاک خود کرد؛ اقدامی که جامعه بین المللی هیچگاه آن را به رسمیت نشناخت.

آقای راسموسن در این زمینه گفت «ما باید یک پیام بسیار روشنی به روسیه بفرستیم که نقض قوانین بین المللی عواقب دارد ... و آن تحریم است. پیشنهاد من این است که تحریم‌ها تقویت شوند، زیرا هنوز روسیه به بی‌ثبات کردن شرق اوکراین دست می‌زند.»

از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، در کنگره آمریکا صحبت از تشدید تحریم‌ها بوده است.

پالا دوبریانسکی معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور دموکراسی و مسائل بین المللی می‌گوید »در هر نشستی که من حضور داشتم، خصوصاً در سنا، پیشنهادهایی در مورد بررسی تحریم‌های بیشتر بوده، چرا که روسیه بهانه بیشتر به دست کنگره داده است.»

شاید لغو تحریم‌های آمریکا از دیدگاه اقتصادی معقول باشد، زیرا که در مقایسه با کشورهای اروپائی کمترین ضرر را متحمل شده است. اما آقای راسموسن مشارکت آمریکا در ادامه تحریم‌ها را کلید حفظ اتحاد میان قاره آمریکا و اروپا و حتی اتحاد اروپا می‌داند.

او پیشنهاد دیگری نیز به عنوان یک اهرم بازدارنده دارد و می‌گوید «به نظر من باید در مورد ارائه کمک‌های دفاعی به اوکراین هم فکر کنیم. این کار اوکراین را قوی‌تر خواهد کرد و پاسخ مناسبی به ادامه حضور روز افزون روسیه در کریمه خواهد بود.»

بسیاری از کارشناسان، از جمله این گروه از دیپلمات‌های سابق، بر این نظر هستند که خلاء ایجاد شده در اثر عدم حضور آمریکا برخی نقاط جهان موجب شده است روسیه از فرصت استفاده کند.

الکساندر ورشبو معاون سابق دبیرکل ناتو، می‌گوید «به نظر من خوب است پرزیدنت ترامپ یک فرستاده ویژه برای دیپلماسی مسئله روسیه-اوکراین معرفی کند. این آزمونی خواهد برای پوتین تا ببینیم آیا واقعاً مایل است مشکلی را که باعث سردی روابط دو کشور شده، برطرف کند یا خیر.»

این دیپلمات‌ها بر این نظر هستند که آمریکا باید روابط خوب با روسیه را مشروط به حل بحران اوکراین کند.

تحریم‌ها علیه روسیه عمدتا متوجه بخش مالی آن کشور می‌شود؛ به همین دلیل ایران به راحتی از آن کشور تجهیزات نظامی خریداری می‌کند.

آلکساندر ورشبو می‌گوید «ابتدا آمریکا باید سیاست خود در مورد چگونگی مقابله با نفوذ منفی ایران در منطقه را تعیین کند؛ سپس با همراه کردن متحدان سعی کنیم روسیه را متقاعد کنیم که حداقل، تسلیحات مرگبار در اختیار ایران نگذارد.

اندرس فوگ راسموسن نیز همکاری ایران و روسیه در سوریه را موقتی می‌داند و می‌گوید این دو کشور در بلندمدت، در دو جهت متفاوت حرکت خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انفجار بمب در بازاری در پاکستان بیش از ۲۲ کشته برجای گذاشت

پس از انفجار بمب در پرچِنار

مقام های پاکستان روز جمعه گفتند انفجار یک بمب قوی در بازار شهری در یک منطقه قبیله نشین نزدیک مرز مشترک با افغانستان، دست کم ۲۲ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

به گفته شاهدان عینی و سیاستمداران محلی، انفجار در پرچِنار در مرکز منطقه نیمه خودمختار کُرام و در مدخل زنانه یک مسجد شیعیان روی داده است.

منابع محلی می گویند انفجار بر اثر عملیات انتحاری از درون یک خودرو بوده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

هلیکوپترهای نظامی برای خارج کردن مصدومین به منطقه رفته اند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان واقعه را محکوم و تاکید کرد همچنان به مبارزه با تروریست ها برای محو آنها ادامه خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

در کمیته سنا مطرح شد: روسیه تلاش بی‌سابقه‌ای برای نفوذ در سیاست آمریکا انجام داد

ریچارد بر رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا (سمت راست) و مارک وارنر نایب رئیس کمیته در نشست روز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

بنا به اظهارات کارشناسانی که در کمیته اطلاعات سنای آمریکا شهادت داده‌اند، روسیه مبارزه بی‌سابقه و موفقی را برای نفوذ در گفتمان سیاسی آمریکا در طول انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انجام داده است که مستقیما با انکار ولادیمیر پوتین در این زمینه مغایرت دارد.

دوتن از شهودی که در نشست روز پنجشنبه این کمیته حضور داشتند، آنچه را برخی از قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات گفته‌اند تایید کردند. سناتور دموکرات مارک وارنر گفت «ولادیمیر پوتین عمدا دستور طرح ریزی دقیق یک کمپین را برای تضعیف انتخابات ما صادر کرد.»

محققان امور روسیه و کارشناسان امنیتی استفاده مسکو از حملات سایبری و یک کمپین دقیق را برای مغشوش کردن اذهان و قرار دادن رای دهندگان آمریکایی را در برابر یکدیگر تشریح کردند.

کلینتون واتز از موسسه پژوهش سیاست خارجی با بیان این که «روسیه امید دارد در یک جنگ سرد دوم از طریق قدرت سیاست پیروز شود،» گفت «هیچیک از ما جنگ نمی‌خواهیم، اما دید روسها این است که می‌توانند از این طریق، یعنی ترکیبی از تکنیک‌های آشکار و پنهان، به بسیاری از مقاصد خود دست یابند.»

ساعاتی پیش از این، ولادیمیر پوتین به این پرسش که آیا مسکو سعی کرده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا دخالت کند پاسخ منفی داد.

کارشناسان در کمیته سنا ضمن توصیف شواهد بسیار در مغایرت با انکار پوتین گفتند، ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ دروغ‌هایی را که روسیه علیه هیلاری کلینتون منتشر کرده و در یکی از آنها نیز پیش بینی شده بود مسکو ترامپ را هم هدف قرار خواهد داد، تکرار کردند.

به گفته روی گادسون دانشگاه جورج تاون «این صرفا بر مبنای آن چیزی است که می‌خواهند به آن برسند، به آنچه هدف‌های سیاست خارجی مسکو ایجاب می‌کند عمل می‌کنند. برای پیروزی به نوبه خود علیه پرزیدنت ترامپ هم اقدام می‌کنند.»

همزمان با شهادت‌ها، دموکرات‌ها حمله خود را متوجه پرزیدنت ترامپ کردند. سناتور دموکرات ران ویدن گفت «برای یک تحقیقات موفق باید پول را دنبال کرد؛ اطلاعات در مورد دارایی ترامپ، خانواده و همکارانش ممکن است به روسیه ختم شود.»

ریچارد بر رییس جمهوریخواه کمیته اطلاعات سنا در واکنش به این اظهارات، از اعضا خواست از سیاسی کردن جلسه پرهیز کنند و گفت «اگر ما این تحقیقات را سیاسی کنیم، تلاش‌ها احتمالا شکست می‌خورند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مصرا هر گونه ارتباط با روسیه را در طول مبارزات انتخاباتی سال گذشته رد کرده و گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا را در مورد دخالت روسیه در انتخابات زیر سوال برده و رسانه‌ها را متهم کرده است به منظور مخدوش کردن نام او، تبلیغات به راه انداخته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر دفاع آمریکا: ایران همچنان به حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده که به بریتانیا سفر کرده است، روز جمعه در جمع خبرنگاران در لندن گفت، ایران همچنان به رفتار خود در گسترش تروریسم و حمایت از فعالیت‌های شبه نظامیان در منطقه ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات سال ۲۰۱۲ او که گفته بود سه تهدید عمده‌ علیه آمریکا «ایران، ایران و ایران» هستند، گفت رفتار ایران از سال گذشته به این طرف تغییر نکرده است.

وی افزود «زمانی که در مورد ایران صحبت کردم، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بودم و ایران صادرکننده نخست تروریسم بود؛ صریح بگویم، (ایران) حامی اول تروریسم بود و امروز هم به آن رفتار خود ادامه می‌دهد.»

واشنگتن فعالیت‌های ایران در منطقه را «بی‌ثبات‌ کننده» می خواند و به دنبال توافق هسته‌ای تهران و شش قدرت جهانی، از جمله آمریکا، برخی انتظار داشتند سیاست‌های ایران با نزدیک شدن به جامعه جهانی، تغییر کند.

وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ اواسط اسفند ماه نیز در ژاپن، با بیان این که جمهوری اسلامی ایران برای نظم و قوانین بین المللی احترامی قائل نیست، گفته بود که ما شاهد رفتار بد آنها در منطقه بوده‌ایم و باید به آنها رسیدگی شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

استراتژی دولت ترامپ برای جذب جمهوری خواهان محافظه کار چیست؟

پرزیدنت ترامپ تلاش می کند پس از لغو رای گیری لایحه پیشنهادی‌اش برای جایگزینی قانون بیمه بهداشتی باراک اوباما، موسوم به اوباماکر طرح های دیگری را جلو ببرد. برخی از کارشناسان بر این باورند که شاید آقای ترامپ لازم باشد در سیاستش بازنگری کند.

بیل گالستون، تحلیلگر در موسسه بروکینگز، با اشاره به ناکامی دولت ترامپ در تصویب طرح بهداشتی جایگزین اوباماکر می گوید گرچه زمان زیادی از دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ نگذشته است اما شاید لازم باشد او در سیاست و استراتژی‌اش بازنگری کند.

برخی منتقدان از جمله جب بوش، رقیب جمهوریخواه آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، نیز می خواهند آقای ترامپ بیشتر مانند یک رئیس جمهوری رفتار کند و از توییت هایش دست بر دارد.

دموکرات ها از جمله هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی آقای ترامپ، در پی لغو تصویب لایحه درمانی روح تازه ای گرفتند. خانم کلینتون این رویداد را یک پیروزی برای مردم آمریکا خوانده است.

جان فیری، کارشناس راهبردی جمهوریخواهان، می گوید این رویداد بیانگر ناکامی پرزیدنت ترامپ در جذب جمهوریخواهان محافظه کار است.

در حال حاضر دونالد ترامپ در مرکز توجه است. گالستون می گوید سئوال این است که آیا او می تواند با توجه به اتفاقاتی که تا کنون افتاده، استراتژی جدیدی در پیش گیرد؟

به اعتقاد برخی تحلیلگران، هنوز برای نظر دادن در این رابطه بسیار زود است و باید صبر کرد تا پرزیدنت ترامپ نیز مانند روسای جمهوری پیشین دوره انتقالی از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری به فرماندهی کل قوا را طی کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اولین حضور وزیر خارجه دولت ترامپ در نشست ناتو

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه برای شرکت در جلسه ناتو که اولین حضور او در نشست پیمان ناتو خواهد بود وارد بروکسل می شود.

آقای تیلرسون در بروکسل بر موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دایر بر افزایش هزینه های نظامی کشورهای عضو ناتو و نقش موثرتر این ائتلاف در جنگ با داعش تاکید خواهد کرد.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز پنجشنبه ۱۰ فروردین در کنفرانسی خبری در بروکسل بر ادامه کمک به نیروهای امنیتی افغانستان و پشتیبانی نظامی از ائتلاف جهانی علیه داعش در شمال سوریه تاکید کرد و گفت «کمک به افغانستان در راستای منافع ملی کشورهای عضو ناتو است.»

آقای استولتنبرگ همچنین گفت ناتو هرگز دخالت نظامی روسیه در اوکراین را به رسمیت نخواهد شناخت.

دبیر کل ناتو در ادامه گفت گرچه از زمان الحاق کریمه به روسیه، همکاری های نظامی بین ناتو و روسیه متوقف شده، اما مجاری گفتگوهای سیاسی برای اطمینان از شفافیت و مسئولیت پذیری در گزارش‌دهی از آرایش نظامی طرفین هرگز متوقف نشده است.

آقای استولتنبرگ گفت انتظار می رود تمامی اعضای ناتو به تعهد خود در قبال ناتو که توقف کاهش در هزینه های نظامی و افزایش تدریجی هزینه های نظامی تا ۲ درصد از تولید ناخالص ملی هر کشور در طول یک دهه آینده است پایبند باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» را برگزار کرد

سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، جلسه ای تحت عنوان «مسیر پیش رو: منافع، ارزشها و مردم آمریکا» تشکیل داد.

دو مقام ارشد پیشین آمریکا مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه و استیون هدلی مشاور پیشن امنیت ملی آمریکا در آن حضور داشتند.

در این جلسه استراتژی آینده آمریکا و چالشها و تهدیدهای پیش روی منافع کشور و مردم آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا با انتقاد از استراتژی دولت پیشین آمریکا و کاهش باور مردم آمریکا و جهانیان نسبت به اعتبار و رهبری آمریکا جلسه را آغاز کرد و گفت استراتژی سالهای گذشته موجب شده جهان باور نکند که میتواند روی وعده آمریکا حساب کند.

سناتور کورکر گفت: «سیاست خارجی ما ارتباطش را با تمایلات و باورهای مردم آمریکا از دست داده وما باید گفتمان ملی درباره آنچه هسته اصلی منافع ملی ایالات متحده را تشکیل میدهد با سیاست گذاران آغاز کنیم.»

سناتور کورکر در عین حال وضعیت مالی آمریکا را یکی از مهمترین تهدیدها متوجه منافع ملی کشور توصیف کرد.

سناتور ارشد دمکرات بن کاردین با تاکید بر ضرورت رهبری آمریکا به انتقاد گفت به نظر میرسد دولت جدید آمریکا عقیده متفاوتی در مورد چگونگی بهره گیری از قدرت در جهان دارد.

جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» در کمیته روابط خارجی سنا

او گفت: «ایده دمکراسی به عنوان الگو و استفاده از دیپلماسی به عنوان اهرم تعامل به طور عمده مورد چالش قرار گرفته و طرحهای اروپایی که منبع کامیابی و امنیت طی هفت سال گذشته بوده تضعیف شده و به نظر میرسد دولت جدید در بازی قدرت و سیاست به روسیه و چین در مقابل متحدان ما اولویت داده است.»

مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه آمریکا در این جلسه با تاکید بر اهمیت همکاری فراحزبی مستقیما علیه سیاست انزواطلبی و بطور غیر مستقیم علیه سیاست دولت جدید آمریکا صحبت کرد و گفت آمریکا نباید فقط به خود فکر کند و دور کشور دیوار بکشد.

خانم آلبرایت گفت: «آمریکا به منظور رهبری موثر در جهان باید قادر باشد هر اهرم در دسترس امنیت ملی کشور را به کار گیرد که شامل فشار دیپلماتیک، اهرم اقتصادی ، کمکهای تکنیکی و نیروی نظامی است.»

استیون هدلی مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت نظم جهانی به دلایلی که برهمه روشن است مورد تهدید است: «مادلین و من استدلال میکنیم که دلیل این آشفتگی و درگیری آنست که نظم جهانی به رهبری ایالات متحده در حال از هم پاشیدن است. همزمان این نظم جهانی باید با تغییرات در محیط انطباق یابد و به خواسته های واقعی رای دهندگان آمریکایی در انتخاباتی که گذشت توجه شود.»

آقای هدلی افزود هدف هر استراتژی در خاورمیانه باید کمک به مردم آن کشورها برای تغییر مسیر رویدادها به سوی آینده ای بهتر باشد و هر تلاشی در این زمینه باید بازتاب واقعیت های جدید در منطقه باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در قبال توافق هسته‌ای ایران چیست؟

نیروگاه آب سنگین اراک

سیاست دولت جدید آمریکا نسبت به توافق هسته ای ایران با جامعه بین المللی هنوز در هاله ای از ابهام است. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، با این نظر کاخ سفید را ترک کرد که توافق، با توجه به شرایط موجود، بهترین گزینه است. دولت جدید، از رئیس جمهوری تا مشاورین، مخالفند. راههای پیش رو چه میتوانند باشند؟

علیرغم شعارهای مردم پسند در دوران تبلیغات انتخاباتی، دولت جدید آمریکا هنوز سیاست مشخصی نسبت به توافق هسته ای با ایران اعلام نکرده است.

تامس کانتریمن، مدیرعامل وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات غیرمتعارف در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، می گوید چند گزینه جلوی پای پرزیدنت ترامپ متصور است که یکی از آنها رعایت مو به موی توافق و جدی گرفتن کوچکترین تخلف از سوی ایران است.

آقای کانتریمن درباره پیشنهاد آقای ترامپ به مذاکره دوباره با ایران درباره برجام می گوید چنین مذاکره ای باید پس از انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران انجام شود، بخصوص که تا آنموقع حدود دو سال از اجرای توافق گذشته است.

گزینه دیگر شامل پشت پا زدن به توافق میشود که البته کسی از عواقب آن خبری ندارد. جدی گرفتن مشکلات با ایران در منطقه نیز یکی دیگر از گزینه هاست.

برخی کارشناسان گفته اند ممکن است ایران خود نتواند به توافق عمل کند. تامس کانتریمن نیز چنین احتمالی را به عادت ایران به پنهانکاری در گذشته نسبت میدهد.

بسیاری از مخالفان توافق نگران زمان پایان یافتن هر دوره از محدودیتهای اعمال شده در توافق هستند. آقای کانتریمن یادآوری میکند که فقط برخی مفاد توافق عمر کوتاه دارند.

دولت پرزیدنت ترامپ گفته است همه گزینه ها روی میز هستند که در لفافه به معنی وجود گزینه نظامی نیز هست.

در مورد بحث تحریمهای جدید در کنگره آمریکا علیه ایران، حتی در زمینه برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، و نقض حقوق بشر، آقای کانتریمن هشدار میدهد که متن لایحه جدید میتواند توافق را بخطر بیندازد و براین نظرست که در این مورد نیز صلاح در مشورت با متحدین آمریکاست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بررسی موشکهای بالیستیک، سپاه و تحریم های ایران در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا

ایلینا راس لیتنن رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در امور خاورمیانه و تروریسم چهارشنبه در جلسه ای که با شرکت کارشناسان تشکیل داد بطور ویژه به بررسی برنامه موشکهای بالستیک، تحریمها و فعالیتهای سپاه پاسداران ایران پرداخت.

در این جلسه کنت کتزمن متخصص امور خاورمیانه در خدمات پژوهشی کنگره، مایکل ای زینستاد مدیر برنامه علوم نظامی و امنیتی موسسه واشنگتن، و الیزابت روزنبرگ مدیر برنامه انرژی اقتصاد و امنیت در مرکز امنیت جدید آمریکا شرکت داشتند.

ایلینا راس لیتنن رئیس جمهوریخواه این کمیته در آغاز جلسه چنین گفت: «از تاریخ امضای برجام رفتار ایران نه تنها بدتر شده که شهروندان آمریکایی را نیز به گروگان گرفته برای نیروی دریایی آمریکا بارها مزاحمت فراهم کرده و حمایت از رژیم بشار اسد حزب الله و حوثیها را نیز تشدید کرده است.»

تد دویچ نماینده ارشد دمکرات با اشاره به رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه گفت ایران در بسیاری موارد از نظر قابلیتهای معمولی قدرت نظامی بسیار از همسایگانش عقب است: «برای جبران این کمبودها ایران اکنون بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک خاورمیانه را دارد و درحال توسعه دانش فنی پیچیده تولید قطعات است و با کمک روسیه به موشکهای اس- ۳۰۰ هم دست یافته است.»
در این جلسه اعمال کامل توافق و اطمینان کامل از انجام آن توسط ایران با تقویت رژیم بازرسی تاسیسات اتمی ایران کمک به کشورهای منطقه برای دفاع در مقابل تهدیدهای موشکی ایران و تحریم کشورهایی مانند روسیه که به توانایی موشکی ایران کمک میکنند توصیه شد.

بررسی برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های سپاه در مجلس نمایندگان آمریکا

کنت کتزمن در مورد تاثیر تحریمهای بیشتر علیه تهران به صدای آمریکا گفت: «چون برجام اعمال تحریمها بر بخش نفت و صادرات و بانکهای ایران را ممنوع کرده مشکل بتوان گفت که اعمال تحریمها علیه برنامه موشکی ایران بدون در بر گرفتن این بخشهای عمده واقعا تاثیر عمده ای خواهد داشت.»

توماس سوزی نماینده دمکرات کمیته در گفتگو با صدای آمریکا بر ضرورت اقدام علیه برنامه موشک بالستیک ایران تاکید کرد: «دمکراتها و جمهوریخواهان در نگرانی جدی در مورد برنامه موشکهای بالیستیک ایران اتفاق نظر دارند. ۱۵ مورد آزمایش موشک بالیستیک از سوی ایران صورت گرفته که تنها آموختن تکنولوژی و یا تهدید مردم نیست بلکه این یک دستور کار پیشرفته است که نیاز به اقدام از سوی ما دارد.»

در این جلسه کارشناسان همچنین گفتند رژیم تهران تحت هیچ شرایطی دست از حمایت حزب الله برنخواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

واکنش ایران به بیانیه اتحادیه عرب: نیازی به دخالت در امور کشورها نداریم

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب که تهران را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه کرده است، گفت ایران همواره معتقد به حسن جواری بوده و اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی با بیان این که سیاست ایران احترام به حق حاکمیت دولت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست، گفت جمهوری اسلامی ایران به احترام به حق حاکمیت دولت‌ها به عنوان اصول منطبق با موازین بین المللی پایبند است.

اعضای اتحادیه عرب در پایان بیست و هشتمین اجلاس سران خود در اردن، چهارشنبه شب در بیانیه‌ای ایران را «مداخله‌گر» در منطقه خواندند. روابط ایران و برخی کشورهای منطقه به دلیل اختلاف بر سر مسائل مهمی مانند عراق و سوریه، رو به سردی گذاشته است.

اتحادیه عرب همچنین بار دیگر حاکمیت ایران بر سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابو موسی در خلیج‌ فارس را زیر سئوال برده و از تهران خواسته است برای پیدا کردن یک راه‌ حل مسالمت‌آمیز برای این مساله وارد مذاکره شود یا داوری بین‌المللی را بپذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بخش از بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب گفت، «این جزایر ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

قاضی فدرال هاوایی حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ را تمدید کرد

داگلاس چین، دادستان کل ایالت هاوایی

يک قاضی دادگاه فدرال، حکم تعليقی را که قبلاً درمورد فرمان اجرائی رئيس‌جمهوری دونالد ترامپ صادر کرده بود، تمديد کرده است. فرمان اجرائی شامل ممنوعيت ورود شهروندان ۶ کشور عمدتاً مسلمان و توقف پذيرش پناهجويان می‌شد که اکنون بنا به حکم قاضی دِريک واتسون اجرا نمی‌شود.

قاضی فدرال دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده برای ناحیه هاوایی، دِريک واتسون، در ۲۵ اسفندماه گذشته، تصميم گرفت از به اجرا در آمدن فرمان اجرايی رياست‌جمهوری موقتاً جلوگيری به عمل آورد. حکم جديد وی در روز چهارشنبه از اين هم فراتر رفته، و بنا به درخواست ايالت هاوايی، يک «حکم قضايی مقدماتی» عليه فرمان ترامپ صادر کرده است. حکمی که به سراسر ايالات متحده تعميم می‌يابد.

واتسون در ابلاغیه تصميم خود نوشت شرايطی که منجر به تصميم اوليۀ او شده بود تغييری نکرده، زيرا ادلۀ ايالت هاوايی مبنی بر اينکه بيانات ترامپ و همکارانش مشخصاً مسلمانان را هدف قرار داده بود همچنان بقوت خود باقيست.

دوگلاس چين، دادستان کل هاوايی، روز چهارشنبه در دادگاهی در هانالولوی هاوايی در رد فرمان اجرايی، گفت «اين ممنوعيت ورود مسلمان‌هاست.»

حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ از سوی قاضی هاوایی تمدید شد

آنگاه قاضی واتسون گفت ايالت هاوايی به اندازۀ کافی ثابت کرده که می‌تواند حکم ممنوعيت را بر این اساس به چالش بگيرد که ناقض قانون اساسی است، زيرا قانون اساسی حکومت را ملزم می‌سازد که اعمالش، در درجۀ اول، اهداف سکولار داشته باشد.

مبارزۀ انتخاباتی ترامپ برای رياست‌جمهوری، زمانی شامل اين درخواست بود که جلوی ورود همۀ مسلمانان به ايالات متحده گرفته شود، سياستی که بعداً تغيير کرد و به سیاست «غربال گری شدید» برای کسانی که از کشورهای مرتبط با تروريسم می‌آيند تبديل شد .

دولت ترامپ اصرار دارد که فرمان اجرايی به معنی ممنوعيت مسلمانان نيست، و رئيس‌جمهوری استدلال کرده که اين فرمان برای محافظت از امنيت ملی ضروری است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کمیته اطلاعات سنای آمریکا جلسه تحقیق درباره نفوذ روسیه در کارزارهای انتخاباتی را برگزار می کند

کمیته اطلاعات مجلس سنا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، اولین جلسه تحقیق موسوم به «سنجش نفوذ و اقدامات روسیه در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» را برگزار می کند.

رئیس و نائب رئیس این کمیته روز گذشته در نشست خبری وعده دادند که تحقیقات جامع و بی طرفانه ای شامل احتمال وجود تبانی بین ستاد تبلیغات آقای ترامپ و روسیه در کمپین انتخاباتی سال گذشته آمریکا را انجام دهند.

این تحقیقات به موازات تحقیقات مشابه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که رئیس آن با انتقادات شدیدی به خاطر آنچه طرفداری از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عنوان شده، صورت می گیرد.

سناتورها ریچارد بُر جمهوریخواه و مارک وارنر دموکرات، یک روز پیش از آغاز جلسات تحقیقات کمیته اطلاعات مجلس سنا با حضور در برابر دوربینهای رسانه ها وعده دادند که جلسات خود را بدون لحاظ خط و ربط حزبی برگزار کنند.

سناتور وارنر دموکرات، پیکان حملات خود را به سوی روسیه نشانه گرفت و قول داد که تحقیقات را تا پایان ادامه خواهند داد.

سنجش احتمال نفوذ در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

«هدف روسیه، هدف ولادیمیر پوتین، آمریکای ضعیفتر در عرصه جهان، با اقتصادی ضعیف، است و همه آمریکاییان بدون در نظر گرفتن گرایشات حزبی، باید از این امر نگران باشند. ما اینجا حاضر شده ایم که به شما این و از آن مهمتر به مردم آمریکا که شاهد این نشست هستند این اطمینان را بدهیم که ما تحقیقات خود را تا دستیابی به نتیجه ادامه می دهیم.»

قرار است طی این جلسات، کمیته اطلاعات سنا از حدود بیست تن که شامل افراد نزدیک به آقای ترامپ مانند جرد کوشنر تحقیق کنند.

به گفته سناتور بر جمهوریخواه، رئیس این کمیته مدارک فراوانی به دست اعضای این کمیته رسیده است.

او در این جلسه گفت که هنوز تاریخ حضور آقای کوشنر که هم اکنون به عنوان مشاور ارشد، پدر همسرش پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید مشغول کار است، مشخص نشده است.

خانم سلی یتس، معاون وزیر دادگستری که توسط دولت پرزیدنت ترامپ اخراج شد نیز جزو افرادی است که قرار است با او در جلسه تحقیقات کمیته اطلاعات سنا، مصاحبه شود.

سناتور بر گفت قرار نیست «برپایه اطلاعات جزئی نتیجه گیری شود بلکه با توجه به چالش پیش رو، تلاش بر این است که به پرسشهای اذهان عمومی آمریکا پاسخ داده شود.»

آقای بر همچنین گفت که نشانه هایی از دخالت فعال روسیه در انتخابات آتی فرانسه دیده می شود.

تا به امروز، صرفا کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان تحقیقاتی در زمینه میزان دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انجام داده بود.

اما با توجه به انتقاداتی که از دیوین نونز، رئیس این کمیته به دلیل در اختیار گذاردن اطلاعاتی با رئیس جمهوری پیش از در میان گذاردن آنها با اعضای کمیته خود شده است، جلسات تحقیق خود را لغو کرد.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان خواستار کناره گیری وی از ریاست تحقیقات هستند، امری که او قویا رد کرده است.

برخی از دموکراتها نگرانند که نتیجه تحقیقات این کمیته ها به حقیقت کامل آنچه گذشته نزدیک نشود، بنابراین خواستار انجام تحقیقات توسط کمیسیون فراحزبی هستند.

از طرف دیگر، به رغم اینکه کاخ سفید از نحوه انجام تحقیقات توسط کنگره انتقاد دارد، اما به ضرورت انجام آن اذعان دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دیوید فریدمن به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل سوگند یاد کرد

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل

دیوید فریدمن که از مدافعین سر سخت ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطینیها است، روز چهارشنبه نهم فروردین ماه مراسم سوگند خود را در حضور مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا برگزار کرد.

فریدمن که از وکلای شرکتهای تحت مدیریت آقای ترامپ بود، اولین سفیری است که در دولت پرزیدنت ترامپ کار خود را آغاز می کند.

مایک پنس، معاون پرزیدنت ترامپ، در مراسم سوگند دیوید فریدمن حین تأکید بر دوستی متقابل آمریکا و اسرائیل گفت «آمریکا همواره در کنار اسرائیل باقی خواهد ماند.»

دیوید فریدمن به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل سوگند یاد کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پیام خود خطاب به اجلاس سالانه گروه لابی گر کمیته روابط عمومی اسرائیل-آمریکا موسوم به «ایپک» که دو روز پیش به کار خود در واشنگتن پایان داد، از انتخاب آقای فریدمن به شدت استقبال و از دولت پرزیدنت ترامپ قدردانی کرد.

آقای فریدمن، که فرزند یک خاخام ارتدوکس کلیمی است، توانست با ۵۲ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف از مجلس سنای آمریکا رای اعتماد بگیرد.

پیشتر آقای ترامپ در زمان معرفی فریدمن در بیانیه ای اعلام کرد: «فریدمن دوستی دیرینه و مشاوری معتمد برای من است. در حالی که ما ضمن تقویت روابط با متحدانمان، برای صلح در خاورمیانه تلاش می کنیم، روابط مستحکم او با اسرائیل، پایه و اساس ماموریت دیپلماتیک او است و این یک امتیاز فوق العاده برای کشورمان خواهد بود.»

دیوید فریدمن مدرک خود در رشته حقوق را از دانشگاه کلمبیا در نیویورک گرفت و در زمانیکه آقای ترامپ به خاطر رکود کازینوهایش در شهر «آتلانتیک سی تی» ایالت نیوجرسی، اعلام ورشکستگی کرد، آقای فریدمن وکیل او شد و در دادگاه از او دفاع کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس اف.بی.آی: هرگز از کسی جانبداری نمی‌کنیم

رئیس اف.بی.آی می‌گوید که سازمان تحت مدیریت او هرگز از کسی جانبداری نمی‌کند و فقط به دنبال حقایق است.

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا(اف.بی.آی) چهارشنبه شب در مراسم شام سازمان موسوم به اتحاد رهبری امنیت ملی و جامعه اطلاعاتی گفت: «سال گذشته، یعنی تقریبا یک سال گذشته، برای ما آسان‌تر اما در عین حال دشوارتر از آن چه فکر می کنید بوده است. باید بگویم من هرگز به این اندازه نسبت به اف.بی.آی افتخار نکرده‌ام. از این رو آسان بود که ما از کسی جانبداری نکنیم.»

آقای کومی تاکید کرد: «برای ما فرقی نمی کند که با این یا آن اقدام چه کسی نفع می برد یا به چه کسی کمک می شود. برای ما مهم نیست؛ نمی تواند مهم باشد. ما فقط سئوال می کنیم که حقایق چیست؟ قانون چه می گوید؟ چه اقدام صحیحی باید انجام شود؟»

جیمز کومی از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ریاست اف.بی.آی را برعهده گرفت و پرزیدنت ترامپ او را در این سمت ابقا کرد.

حواشی مربوط به اتهام شنود کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ یکی از موارد مناقشه برانگیز اخیر اف.بی.آی بود و جیمز کومی در این زمینه به مجلس نمایندگان توضیح داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری ایالات متحده و توماس شنون معاون وزارت خارجه در امور سیاسی روز چهارشنبه در مراسمی جوایز زنان شجاع وزارت خارجه آمریکا را به زنان برجسته و استثنایی از سراسر جهان اعطا کردند.

توماس شنون در آغاز این مراسم گفت «از سال ۲۰۰۷ این جایزه به زنانی از سراسر جهان اعطا شده که شجاعت و رهبری استثنایی از خود نشان داده اند؛ از ناملایمات قدرت گرفته اند تا جوامع را متحول کنند. این زنان احساسات جوامع را برانگیخته و دولت ها را برای توجه دادن به عدالت بسیج کرده اند؛ علیه فساد سخن گفته اند، از خشونت و افراط گرایی جلوگیری کرده اندو برای برقراری قانون و صلح تلاش کرده‌اند.»

بانوی اول آمریکا نیز در ستایش برندگان جوایز زنان شجاع وزارت خارجه ایالات متحده گفت آنها «زنانی هستند که برغم خطرهای غیرقابل تصور برای امنیت خودشان، برای عده زیادی بسیار موثر بوده‌اند. هر یک از این زنان قهرمان داستان فوق العاده ای از شهامت دارند که باید الهام بخش ما باشد.»

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ در ادامه گفت این افراد «زنانی هستند که با شهامت، شجاعت و رهبری در راه دفاع از صلح، عدالت، حقوق انسانی، برابری جنسیتی و توانمندی زنان قدم برداشته‌اند. راهی که برای آنها همراه با به جان خریدن خطرهای شخصی بوده است.»

جوایز امسال به ۱۲ زن از بنگلادش، سوریه، ترکیه، یمن، عراق، بوتسوانا، کنگو، نیجر، پاپوآ گینه نو، پرو، کلمبیا و ویتنام تعلق گرفت.

اعطا این جایزه در سال ۲۰۰۷ توسط کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت ایالات متحده آغاز شد و تاکنون بیش از صد زن از بیش از ۶۰ کشور جهان آن را دریافت کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر امور خارجه عراق: در مورد شمار تلفات اخیر موصل بزرگنمایی شده است

شماری از زخمی‌های موصل به یک مرکز فوریت‌های پزشکی در اربیل منتقل شدند.

اکثر این افراد روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به هدف‌هایی در غرب موصل آسیب دیدند.

ساکنان غرب موصل می‌گویند بیش از یکصد غیرنظامی در آن حمله‌ها جان خود را از دست داده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید در حمله دیگری به غرب موصل در روز شنبه پنجم فروردین نیز نزدیک به یکصد و پنجاه غیرنظامی دیگر کشته شده‌اند.

این در حالیست که ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در حاشیه نشست اتحادیه عرب که در اردن برگزار می شود، گفت درباره شمار تلفات حمله‌های هوایی اخیر در غرب موصل بزرگنمایی شده است. او تاکید کرد مقصر اصلی داعش است که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

ارتش آمریکا می‌گوید تحقیقاتی درباره آن حمله‌ها، که احتمالاً تلفات غیرنظامی هم بجا گذاشته، در جریان است.

ائتلاف علیه داعش تسلیحات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه گذاشت

ائتلاف بین المللی علیه داعش تسلیحات و تجهیزات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه قرار داد. کامیون های حامل سلاح و زره پوش روز سه شنبه محموله هایشان را در شمال سوریه به نیروهای دموکراتیک متشکل از شبه نظامیان کرد، عرب و شیعه تحویل دادند.

نیروهای دموکراتیک سوریه خود را برای عملیات آزادسازی رقه آماده می کنند. رقه مقر اصلی داعش در سوریه محسوب می شود.

هزاران تن از ساکنان رقه که موفق به فرار از اسارت داعش شده اند اکنون در چادرهایی که در کنار جاده ها و خیابان های شهرهای مجاور برپا کرده اند سکونت دارند.

بنا به گزارش ها داعش در رقه با مین گذاری مانع از فرار غیرنظامیانی می شود که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید شمار نیروهای داعش در رقه به چهار هزار نفر می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رهبران اتحادیه عرب از موضع فلسطینی ها در مناقشه صلح خاورمیانه حمایت کردند

رهبران اتحادیه عرب روز چهارشنبه در نشست سالانه خود که در اردن برگزار شد از مواضع فلسطینی ها در تقابل با اسرائیل حمایت کردند. به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس این اقدام پیامی است به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که توافق برای تشکیل کشور فلسطینی باید بر عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل تقدم داشته باشد.

حمایت از فلسطینی ها در اجلاس اتحادیه عرب که در اردن برگزار شد همچنین به معنای نشان دادن اتحاد کشورهای عرب در منطقه پرتنش خاورمیانه است که کشورها بر سر مسائل جاری بویژه جنگ شش ساله سوریه و سرنوشت و نقش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده آن کشور دچار اختلاف هستند.

به گفته تحلیلگران این اختلاف ها سبب شده تا زمینه مانور دیپلماتیک کشورهای روسیه، ایران و ترکیه بمنظور پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه که بیش از ۳۲۰ هزار کشته و میلیون ها آواره بجا گذاشته، فراهم شود.

در نشست روز چهارشنبه ۲۱ رهبر، پادشاه و رئیس جمهوری از کشورهای منطقه شرکت کردند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در آغاز نشست روز چهارشنبه کشورهای عضو اتحادیه عرب را به وحدت فراخواند و تاکید کرد شکاف میان اعضای اتحادیه راه را برای نفوذ خارجی باز می کند.

با اینحال تحلیلگران بعید دانسته اند که رهبران اتحادیه عرب در پایان این نشست به جز بر سر گزینه دو کشور در روند صلح خاورمیانه و مخالفت با انتقال احتمالی سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم بتوانند یک صدا شوند.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاور میانه در مجلس نمایندگان آمریکا

ژنرال جوزف وتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا - اسفند ۱۳۹۵

کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده صبح چهارشنبه به منظور ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی کنونی در منطقه خاور میانه تشکیل جلسه داد.

ژنرال جوزف وُتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در این جلسه حضور داشت و ضمن تشریح چالش‌های متعدد در خاور میانه، ایران را بزرگترین تهدید علیه ثبات منطقه دانست.

وی با بیان این که ما با چالش‌های متعددی در عراق و سوریه، افغانستان و پاکستان و دیگر مناطق تحت مسولیت خود روبرو هستیم، افزود در بسیاری موارد پیشرفت داریم، اما کار زیادی باقی است.

ژنرال وتل گفت: «ما همچنین با فعالیت‌های بدخواهانه ایران و نمایندگان آن در منطقه روبرو هستیم. دیدگاه من اینست که تهران بزرگترین تهدید دراز مدت را متوجه ثبات منطقه می‌کند.»

وی گفت بطور کلی منطقه دچار وضعیت پیچیده‌ای است که آن را دستخوش بی ثباتی و درگیری فراگیر امنیت شکننده، درگیری‌های قومی و فرقه‌ای، عدم اطمینان اقتصادی، دولت‌های ضعیف و فاسد، و بحران‌های انسانی کرده که از سوی گروه‌های افراطی و تروریستی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

ژنرال وتل اضافه کرد «این گروه‌ها به روشنی اشتیاق و نیت خود را برای حمله به خاک آمریکا و منافع ما و متحدانمان در خارج آشکار کرده‌اند و همزمان در این منطقه حضور کشورهای دیگر مانند روسیه و چین که منافع خود را دنبال می‌کنند، پر رنگ تر شده است.»

مک تورنبری رییس جمهوریخواه و آدام اسمیت نماینده دموکرات کمیته نیروهای مسلح نیز در مورد دخالت و نفوذ رژیم ایران در تشدید تنش در منطقه ابراز نگرانی کردند و آقای اسمیت در ارتباط با عراق گفت مشکلی که در عراق وجود دارد آن است که دولت بغداد به حد کافی در ارتباط با جمعیت سنی آن کشور فراگیر نیست.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاورمیانه در مجلس نمایندگان آمریکا

به گفته آدام اسمیت «هنوز میان جمعیت سنی این احساس وجود دارد که بغداد به ایران شیعه بیشتر نزدیک است تا جمعیت سنی خود. و تا زمانی که این مشکل حل نشود، هر چه در موصل یا جای دیگری روی دهد، اگر شما جمعیت سنی ناراضی را به کنار بزنید، زمینه مناسبی برای داعش و القاعده و دیگر افراط گرایان برای بهره برداری فراهم است.»

او در ادامه گفت، مطمئنا حیدر العبادی نخست وزیر عراق برخلاف نوری المالکی نخست وزیر پیشین، در این راه تلاش می‌کند، اما بهبود زیادی صورت نگرفته است.

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان در امور خاور میانه و تروریسم نیز عصر چهارشنبه در نشستی ویژه با حضور کارشناسان، فعالیت‌های ایران، برنامه موشکهای بالیستیک، تحریم‌ها و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بررسی کرد.

ایلینا راس لیتنن رییس جمهوریخواه این کمیته پیش از این جلسه در بیانیه‌ای گفت، رفتار ایران از تاریخ اعمال توافق هسته‌ای نه تنها بدتر شده، شهروندان آمریکایی را نیز به گروگان گرفته، برای نیروی دریایی آمریکا مزاحمت هایی ایجاد کرده و حمایت از رژیم بشار اسد، حزب الله و حوثی‌ها را نیز تشدید کرده است.

ولی به گفته او نگران کننده ترین جنبه این رفتار ایران، پیشبرد برنامه موشک‌های بالیستیک است که بطور تاریخی ثابت شده در راستای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جمهوریخواهان کنگره از ادامه تلاش‌ها برای اصلاح قانون بیمه درمانی می‌گویند

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

کمتر از یک هفته پس از عدم تصویب طرح پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای جایگزینی قانون بیمه درمانی همگانی که در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین تصویب شد، اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ادامه تلاش‌های خود برای لغو بیمه موسوم به «اوباماکر» می‌گویند.

جایگزین کردن قانون بیمه مصوب دولت قبل یکی از وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، اما پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، لایحه پیشنهادی دولت در نهایت به دلیل نبود حمایت کافی نمایندگان، عصر جمعه به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس نمایندگان خارج و جلسه رأی گیری لغو شد .

برخی منتقدان لایحه پیشنهادی ترامپ معتقدند این طرح بسیاری از دارندگان اوباماکر را وادار می‌کند بیمه درمانی کنونی خود را کنار بگذارند. برخی دیگر از منتقدان هم می‌گوید پیشنهادهای عملی چندانی در طرح پرزیدنت ترامپ برای اعمال اصلاحات مورد نظر در بیمه درمانی دولت اوباما ارایه نشده است.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه پس از دیدار روز سه شنبه خود با اعضای جمهوریخواه مجلس، با بیان این که آنها برای همکاری با یکدیگر و گوش دادن به نقطه نظرات دیگران آمادگی دارند، گفت «این بسیار اهمیت دارد. اوباماکر ضررهای زیادی را به خانواده‌ها تحمیل کرده است.»

کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن ابراز خوش‌بینی در مورد جایگزین شدن بیمه موسوم به اوباماکر با یک قانون بهتر، گفت جمهوریخواهان در راستای وعده‌های خود برای برچیدن قانون بیمه درمانی همگانی مصوب دولت پیشین و جایگزینی آن حرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به دیدار اعضای جمهوریخواه مجلس در این زمینه گفت«پس از این جلسه بیشتر مطمئن شدم که این کار را به سرانجام خواهیم رساند.»

دونالد ترامپ نیز روز سه شنبه و در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس سنا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در کاخ سفید گفت«می‌دانم که همه ما بر سر بیمه درمانی به توافق می‌رسیم. کار ساده‌ای است. تردیدی ندارم که این امر خیلی زود محقق خواهد شد.»

با این حال، نه پرزیدنت ترامپ و نه رهبران کنگره درباره این که چه زمانی لایحه جدید بیمه ارائه خواهد شد صحبتی نکرده‌اند و با وجود اظهار نظرهای مثبت آنها، مشخص نیست جایگزین کردن قانون کنونی تا چه حد برای حزب جمهوریخواه اولویت دارد.

اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره ایالات متحده در اختیار حزب جمهوریخواه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر وزیر خارجه آمریکا به ترکیه و بروکسل

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا راهی ترکیه و نشست وزرای خارجه کشوهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بلژیک است تا درباره یافتن گام های بعدی مبارزه با داعش و سهم کشورهای عضو ناتو در هزینه‌های دفاعی گفت و گو کند.

آقای تیلرسون در حالی به ترکیه سفر می‌کند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا حملات خود را برای بازپس گیری رقه از داعش در سوریه افزایش داده است و دولت آمریکا نیز با بازگرداندن آوارگان به خانه را از اولویت‌های خود اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: در حالیکه راه پیشروی در سوریه در آستانه گشایش است، ایالات متحده فشار بر داعش و القاعده را افزایش می‌دهد و به دنبال اینست که با برقراری آتش بس و ایجاد مناطقی با ثبات و هر چند موقت راه بازگشت آوارگان به خانه را فراهم کند.

با این حال کارشناسان این اقدامات را آسان نمی دانند.

دانیل سورور، کارشناس امور خاورمیانه به صدای آمریکا گفت ترکها با مناطق امن موافق هستند و سالهاست که آن را پیشنهاد می کنند، اما ایجاد این مناطق و حفظ آنها در عمل کاری بس دشوار است.

در آستانه اولین ملاقات تیلرسون با ناتو، او با همتایان خود از کشورهای بالتیک ملاقات کرد. آنها نسبت به حمایت آمریکا از ناتو ابراز اطمینان کردند.

در این بین، برنامه سفر تیلرسون به روسیه که با نشست ناتو مصادف می‌شد، جنجالی برانگیخت. او اکنون ابتدا به بروکسل و سپس به مسکو میرود.

دانیل سورور در این باره گفت که ناتو از تیلرسون تعهد می‌خواهد که آمریکا تحریمها علیه اوکراین را حفظ خواهد کردو نیز این که ترامپ، ناتو را به روسیه ترجیح نمی دهد.

در نشست ناتو،تیلرسون صراحتاً خواهد گفت که آمریکا نمی‌تواند بیش از سهم خود هزینه‌های ناتو را بر عهده گیردواز کشورهای عضور ناتو انتظار دارد به بهبود وضعیت امنیت در اوکراین کمک کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پارلمان اسکاتلند به برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا رای داد

ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند در ادینبرو - ژوئیه ۲۰۱۶

پارلمان اسکاتلند روز سه شنبه، به برگزاری یک همه پرسی جدید درباره استقلال از بریتانیا رای داد تا راه برای درخواست از دولت بریتانیا در جهت تأیید چنین رای گیری هموار شود.

پارلمان اسکاتلند در شهر ادینبرو با ۶۹ رأی موافق در برابر ۵۹ رأی مخالف خواستار تاییدیه پارلمان بریتانیا شد که برای برگزاری یک همه پرسی، ضروری است.

نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند مایل است که رفراندوم استقلال از بریتانیا طی دو سال آینده و پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزار شود.

خانم استرجن گفت: «آینده اسکاتلند باید در دست خود اسکاتلند باشد. بحث بر سر این است که چطور ظرفیت بالقوه خود به عنوان یک کشور را بسیج کنیم و بر چالشها فایق آییم.»

سال گذشته رای دهندگان بریتانیایی در انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز سه شنبه ۲۹ مارس ۲۰۱۷ با پذیرش نامه نخست وزیر بریتانیا از سوی اتحادیه اروپا، رسما آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای ایران جان می بازد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کرد که هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای این کشور جان خود را از دست می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، اسکندر مومنی روز چهارشنبه نهم فروردین با اشاره به کاهش سرعت متوسط سرعت خودروها گفت که آمار تصادفات در موج دوم سفرها کاهش یافته است.

او با بیان اینکه سال گذشته هر ۶۰ دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شد گفت که امسال این زمان به ۷۱ دقیقه رسیده هر چند که این زمان نیز تکان دهنده است.

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار کشته و مجروح را در تصادفات جاده‌ای دارد. اگر چه طی یک دهه اخیر پلیس راه تلاش‌هایی برای کاهش تصادفات به ویژه در تعطیلات و زمان اوج سفر انجام داده و موفق به کاهش نسبی تصادفات شده است، اما همچنان سالانه حدود ۱۶ هزار نفر در تصادفات خودرو در ایران جان می‌بازند.

تلفات جاده ای در نوروز امسال نیز با وجود کاهش اندک، همچنان چشمگیر بوده است. موسی امیری جانشین رئیس پلیس راهور روز دوم فروردین اعلام کرد که تنها در روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین ۹۶،تصادف جاده ای ۱۴۵ کشته و حدود دو هزار و ۹۵۰ زخمی به جای گذاشت.

دو روز پرترددترین روزها در سفرهای نوروزی بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شد. پیشتر ترزا می نخست وزیر این کشور نامه ای را امضا کرد که از قصد لندن به استفاده از ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا درباره ترک عضویت کشورها خبر می داد.

خانم می در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «این لحظه تاریخی است. لحظه بدون برگشت. ما از این پس برای خود تصمیم خواهیم گرفت و قوانین خود را تصویب خواهیم کرد.ما از این فرصت برای ساختن بریتانیای قدرتمندتر و عادلانه تر برای فرزندان و نوه های خود بهره خواهیم برد.»

دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه ۲۹ مارس تایید کرد که نامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

به این ترتیب مذاکرات دوساله برای خروج طولانی و پیچیده بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از چهار دهه عضویت آغاز می شود. پیش بینی می شود که مذاکرات برگزیت، تا مارس ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این بلوک، از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه عمیقا متاسف است.

او گفت: «ما از تصمیم بریتانیا عمیقا متاسفیم، اما مبانی دموکراسی یکی از رفیعترین ارزشهای اتحادیه است. وقت آن رسیده که بر پایه ماده ۵۰ اتحادیه اروپا، مذاکرات خروج با اتحادیه آغاز شود و از این پس، روابط ما با بریتانیا براین اساس رقم بخورد، که البته بدون چالش نخواهد بود، بویژه برای بریتانیا.»

مردم بریتانیا در رفراندوم ژوئن ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. پس از این همه پرسی دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا از سمت خود استعفا داد. یکی از وعده های او در دوران کمپین انتخاباتی برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

یک پاکستانی در آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد

دادگاهی در آلمان یک پاکستانی ساکن آن کشور را به جرم جاسوسی برای ایران، به چهار سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه گزارش داد حکم حیدر سید مصطفی ۳۱ ساله در دادگاهی در شهر برلین صادر شده است.

این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، نوشت شناسایی اهداف بالقوه یهودی و مرتبط با اسرائیل در آلمان و فرانسه برای حملات احتمالی، از ماموریت‌های او بوده است.

سید مصطفی به دلیل جمع آوری اطلاعات وسیعی از رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل و یک استاد فرانسوی-اسرائیلی دانشگاهی در پاریس برای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران محکوم شده است.

با این حال، در این گزارش تاکید شده است که هیچ حمله‌ای در این ارتباط علیه این مراکز صورت نگرفته است.

تهران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

حیدر سید مصطفی در سال ۲۰۱۲ میلادی برای تحصیل در رشته مهندسی به آلمان رفت و در دانشگاه برمن مشغول تحصیل شد. وی در ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد.

وی بیش از ۲ هزار یورو (۲۱۷۰ دلار آمریکا) بابت فعالیت‌های جاسوسی خود، از جمله گرفتن صدها عکس و تهیه تصاویری از اهداف بالقوه، دریافت کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای مصطفی در جلسات دادگاه از سخن گفتن خودداری کرده است. نخستین جلسه دادگاه او روز ۸ مارس (هجدهم اسفند ماه) برگزار شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آدونیس جایزه ۵۰ هزار دلاری را برد

انجمن قلم آمریکا در مراسم رسمی معرفی برندگان جوایز ۲۰۱۶ میلادی خود اعلام کرد جایزه «ناباکوف» امسال برای یک عمر دستاورد به «آدونیس» شاعر و مترجم اهل سوریه اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انجمن قلم دوشنبه شب در مراسمی رسمی در منهتن نیویورک از دستاوردهای ادبی این شاعر ۸۷ ساله شناخته شده سوری، که شهروند فرانسه است، تقدیر کرد.

جایزه ۷۵ هزار دلاری «ژان اشتاین» انجمن قلم برای بهترین کتاب سال نیز به «بازگشت» اثر «هشام مَتر» نویسنده اهل لیبی اختصاص یافت. این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات نویسنده از وطن خود است.

جایزه ۲۵ هزار دلاری «رابرت بینگام» انجمن برای بهترین رمان یک نویسنده نوقلم به «ریان آمیلکار اسکات» تعلق گرفت و «آنجلا مورالس» هم به عنوان برنده جایزه ۱۰ هزار دلاری هنر مقاله‌ نویسی معرفی شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفت آمریکا و قدرت های بزرگ با پیشنهاد ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد از روز دوشنبه مذاکراتی را پیرامون ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای آغاز کرده که با مخالفت کشورهای صاحب جنگ افزار هسته‌ای روبرو شده است.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و حدود ۲۰ کشور دیگر، مخالفت خود را با ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای ابراز داشته اند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت: «امروز وقتی می بینید عده‌ای وارد مجمع عمومی می‌شوند تا یک ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای ایجاد کنند، باید از خودمان بپرسیم که آیا به راستی آنها تهدیدهای موجود را درک می‌کنند؟ من فکر می‌کنم همه باید واقع بین باشند. چرا که وظیفۀ ما، ایمن نگاه داشتن مردم خودمان است.»

خانم هیلی در ادامه اضافه کرد: «باید واقع بین بود، چون کسی باور نمی‌کند کشوری مانند کره شمالی، با ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای موافقت کند.»

نوبوشیگه تاکامیزاوا نماینده ژاپن در سازمان ملل با اشاره به برنامه هسته ای کره شمالی گفت، سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای برای بهبود امنیت جهانی را به تنهایی کافی ندانست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG