لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۰۶

سرخط خبرها

اولین حضور وزیر خارجه دولت ترامپ در نشست ناتو

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه برای شرکت در جلسه ناتو که اولین حضور او در نشست پیمان ناتو خواهد بود وارد بروکسل می شود.

آقای تیلرسون در بروکسل بر موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دایر بر افزایش هزینه های نظامی کشورهای عضو ناتو و نقش موثرتر این ائتلاف در جنگ با داعش تاکید خواهد کرد.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز پنجشنبه ۱۰ فروردین در کنفرانسی خبری در بروکسل بر ادامه کمک به نیروهای امنیتی افغانستان و پشتیبانی نظامی از ائتلاف جهانی علیه داعش در شمال سوریه تاکید کرد و گفت «کمک به افغانستان در راستای منافع ملی کشورهای عضو ناتو است.»

آقای استولتنبرگ همچنین گفت ناتو هرگز دخالت نظامی روسیه در اوکراین را به رسمیت نخواهد شناخت.

دبیر کل ناتو در ادامه گفت گرچه از زمان الحاق کریمه به روسیه، همکاری های نظامی بین ناتو و روسیه متوقف شده، اما مجاری گفتگوهای سیاسی برای اطمینان از شفافیت و مسئولیت پذیری در گزارش‌دهی از آرایش نظامی طرفین هرگز متوقف نشده است.

آقای استولتنبرگ گفت انتظار می رود تمامی اعضای ناتو به تعهد خود در قبال ناتو که توقف کاهش در هزینه های نظامی و افزایش تدریجی هزینه های نظامی تا ۲ درصد از تولید ناخالص ملی هر کشور در طول یک دهه آینده است پایبند باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» را برگزار کرد

سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، جلسه ای تحت عنوان «مسیر پیش رو: منافع، ارزشها و مردم آمریکا» تشکیل داد.

دو مقام ارشد پیشین آمریکا مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه و استیون هدلی مشاور پیشن امنیت ملی آمریکا در آن حضور داشتند.

در این جلسه استراتژی آینده آمریکا و چالشها و تهدیدهای پیش روی منافع کشور و مردم آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا با انتقاد از استراتژی دولت پیشین آمریکا و کاهش باور مردم آمریکا و جهانیان نسبت به اعتبار و رهبری آمریکا جلسه را آغاز کرد و گفت استراتژی سالهای گذشته موجب شده جهان باور نکند که میتواند روی وعده آمریکا حساب کند.

سناتور کورکر گفت: «سیاست خارجی ما ارتباطش را با تمایلات و باورهای مردم آمریکا از دست داده وما باید گفتمان ملی درباره آنچه هسته اصلی منافع ملی ایالات متحده را تشکیل میدهد با سیاست گذاران آغاز کنیم.»

سناتور کورکر در عین حال وضعیت مالی آمریکا را یکی از مهمترین تهدیدها متوجه منافع ملی کشور توصیف کرد.

سناتور ارشد دمکرات بن کاردین با تاکید بر ضرورت رهبری آمریکا به انتقاد گفت به نظر میرسد دولت جدید آمریکا عقیده متفاوتی در مورد چگونگی بهره گیری از قدرت در جهان دارد.

جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» در کمیته روابط خارجی سنا

او گفت: «ایده دمکراسی به عنوان الگو و استفاده از دیپلماسی به عنوان اهرم تعامل به طور عمده مورد چالش قرار گرفته و طرحهای اروپایی که منبع کامیابی و امنیت طی هفت سال گذشته بوده تضعیف شده و به نظر میرسد دولت جدید در بازی قدرت و سیاست به روسیه و چین در مقابل متحدان ما اولویت داده است.»

مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه آمریکا در این جلسه با تاکید بر اهمیت همکاری فراحزبی مستقیما علیه سیاست انزواطلبی و بطور غیر مستقیم علیه سیاست دولت جدید آمریکا صحبت کرد و گفت آمریکا نباید فقط به خود فکر کند و دور کشور دیوار بکشد.

خانم آلبرایت گفت: «آمریکا به منظور رهبری موثر در جهان باید قادر باشد هر اهرم در دسترس امنیت ملی کشور را به کار گیرد که شامل فشار دیپلماتیک، اهرم اقتصادی ، کمکهای تکنیکی و نیروی نظامی است.»

استیون هدلی مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت نظم جهانی به دلایلی که برهمه روشن است مورد تهدید است: «مادلین و من استدلال میکنیم که دلیل این آشفتگی و درگیری آنست که نظم جهانی به رهبری ایالات متحده در حال از هم پاشیدن است. همزمان این نظم جهانی باید با تغییرات در محیط انطباق یابد و به خواسته های واقعی رای دهندگان آمریکایی در انتخاباتی که گذشت توجه شود.»

آقای هدلی افزود هدف هر استراتژی در خاورمیانه باید کمک به مردم آن کشورها برای تغییر مسیر رویدادها به سوی آینده ای بهتر باشد و هر تلاشی در این زمینه باید بازتاب واقعیت های جدید در منطقه باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در قبال توافق هسته‌ای ایران چیست؟

نیروگاه آب سنگین اراک

سیاست دولت جدید آمریکا نسبت به توافق هسته ای ایران با جامعه بین المللی هنوز در هاله ای از ابهام است. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، با این نظر کاخ سفید را ترک کرد که توافق، با توجه به شرایط موجود، بهترین گزینه است. دولت جدید، از رئیس جمهوری تا مشاورین، مخالفند. راههای پیش رو چه میتوانند باشند؟

علیرغم شعارهای مردم پسند در دوران تبلیغات انتخاباتی، دولت جدید آمریکا هنوز سیاست مشخصی نسبت به توافق هسته ای با ایران اعلام نکرده است.

تامس کانتریمن، مدیرعامل وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات غیرمتعارف در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، می گوید چند گزینه جلوی پای پرزیدنت ترامپ متصور است که یکی از آنها رعایت مو به موی توافق و جدی گرفتن کوچکترین تخلف از سوی ایران است.

آقای کانتریمن درباره پیشنهاد آقای ترامپ به مذاکره دوباره با ایران درباره برجام می گوید چنین مذاکره ای باید پس از انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران انجام شود، بخصوص که تا آنموقع حدود دو سال از اجرای توافق گذشته است.

گزینه دیگر شامل پشت پا زدن به توافق میشود که البته کسی از عواقب آن خبری ندارد. جدی گرفتن مشکلات با ایران در منطقه نیز یکی دیگر از گزینه هاست.

برخی کارشناسان گفته اند ممکن است ایران خود نتواند به توافق عمل کند. تامس کانتریمن نیز چنین احتمالی را به عادت ایران به پنهانکاری در گذشته نسبت میدهد.

بسیاری از مخالفان توافق نگران زمان پایان یافتن هر دوره از محدودیتهای اعمال شده در توافق هستند. آقای کانتریمن یادآوری میکند که فقط برخی مفاد توافق عمر کوتاه دارند.

دولت پرزیدنت ترامپ گفته است همه گزینه ها روی میز هستند که در لفافه به معنی وجود گزینه نظامی نیز هست.

در مورد بحث تحریمهای جدید در کنگره آمریکا علیه ایران، حتی در زمینه برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، و نقض حقوق بشر، آقای کانتریمن هشدار میدهد که متن لایحه جدید میتواند توافق را بخطر بیندازد و براین نظرست که در این مورد نیز صلاح در مشورت با متحدین آمریکاست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بررسی موشکهای بالیستیک، سپاه و تحریم های ایران در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا

ایلینا راس لیتنن رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در امور خاورمیانه و تروریسم چهارشنبه در جلسه ای که با شرکت کارشناسان تشکیل داد بطور ویژه به بررسی برنامه موشکهای بالستیک، تحریمها و فعالیتهای سپاه پاسداران ایران پرداخت.

در این جلسه کنت کتزمن متخصص امور خاورمیانه در خدمات پژوهشی کنگره، مایکل ای زینستاد مدیر برنامه علوم نظامی و امنیتی موسسه واشنگتن، و الیزابت روزنبرگ مدیر برنامه انرژی اقتصاد و امنیت در مرکز امنیت جدید آمریکا شرکت داشتند.

ایلینا راس لیتنن رئیس جمهوریخواه این کمیته در آغاز جلسه چنین گفت: «از تاریخ امضای برجام رفتار ایران نه تنها بدتر شده که شهروندان آمریکایی را نیز به گروگان گرفته برای نیروی دریایی آمریکا بارها مزاحمت فراهم کرده و حمایت از رژیم بشار اسد حزب الله و حوثیها را نیز تشدید کرده است.»

تد دویچ نماینده ارشد دمکرات با اشاره به رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه گفت ایران در بسیاری موارد از نظر قابلیتهای معمولی قدرت نظامی بسیار از همسایگانش عقب است: «برای جبران این کمبودها ایران اکنون بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک خاورمیانه را دارد و درحال توسعه دانش فنی پیچیده تولید قطعات است و با کمک روسیه به موشکهای اس- ۳۰۰ هم دست یافته است.»
در این جلسه اعمال کامل توافق و اطمینان کامل از انجام آن توسط ایران با تقویت رژیم بازرسی تاسیسات اتمی ایران کمک به کشورهای منطقه برای دفاع در مقابل تهدیدهای موشکی ایران و تحریم کشورهایی مانند روسیه که به توانایی موشکی ایران کمک میکنند توصیه شد.

بررسی برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های سپاه در مجلس نمایندگان آمریکا

کنت کتزمن در مورد تاثیر تحریمهای بیشتر علیه تهران به صدای آمریکا گفت: «چون برجام اعمال تحریمها بر بخش نفت و صادرات و بانکهای ایران را ممنوع کرده مشکل بتوان گفت که اعمال تحریمها علیه برنامه موشکی ایران بدون در بر گرفتن این بخشهای عمده واقعا تاثیر عمده ای خواهد داشت.»

توماس سوزی نماینده دمکرات کمیته در گفتگو با صدای آمریکا بر ضرورت اقدام علیه برنامه موشک بالستیک ایران تاکید کرد: «دمکراتها و جمهوریخواهان در نگرانی جدی در مورد برنامه موشکهای بالیستیک ایران اتفاق نظر دارند. ۱۵ مورد آزمایش موشک بالیستیک از سوی ایران صورت گرفته که تنها آموختن تکنولوژی و یا تهدید مردم نیست بلکه این یک دستور کار پیشرفته است که نیاز به اقدام از سوی ما دارد.»

در این جلسه کارشناسان همچنین گفتند رژیم تهران تحت هیچ شرایطی دست از حمایت حزب الله برنخواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

واکنش ایران به بیانیه اتحادیه عرب: نیازی به دخالت در امور کشورها نداریم

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب که تهران را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه کرده است، گفت ایران همواره معتقد به حسن جواری بوده و اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی با بیان این که سیاست ایران احترام به حق حاکمیت دولت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست، گفت جمهوری اسلامی ایران به احترام به حق حاکمیت دولت‌ها به عنوان اصول منطبق با موازین بین المللی پایبند است.

اعضای اتحادیه عرب در پایان بیست و هشتمین اجلاس سران خود در اردن، چهارشنبه شب در بیانیه‌ای ایران را «مداخله‌گر» در منطقه خواندند. روابط ایران و برخی کشورهای منطقه به دلیل اختلاف بر سر مسائل مهمی مانند عراق و سوریه، رو به سردی گذاشته است.

اتحادیه عرب همچنین بار دیگر حاکمیت ایران بر سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابو موسی در خلیج‌ فارس را زیر سئوال برده و از تهران خواسته است برای پیدا کردن یک راه‌ حل مسالمت‌آمیز برای این مساله وارد مذاکره شود یا داوری بین‌المللی را بپذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بخش از بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب گفت، «این جزایر ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

قاضی فدرال هاوایی حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ را تمدید کرد

داگلاس چین، دادستان کل ایالت هاوایی

يک قاضی دادگاه فدرال، حکم تعليقی را که قبلاً درمورد فرمان اجرائی رئيس‌جمهوری دونالد ترامپ صادر کرده بود، تمديد کرده است. فرمان اجرائی شامل ممنوعيت ورود شهروندان ۶ کشور عمدتاً مسلمان و توقف پذيرش پناهجويان می‌شد که اکنون بنا به حکم قاضی دِريک واتسون اجرا نمی‌شود.

قاضی فدرال دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده برای ناحیه هاوایی، دِريک واتسون، در ۲۵ اسفندماه گذشته، تصميم گرفت از به اجرا در آمدن فرمان اجرايی رياست‌جمهوری موقتاً جلوگيری به عمل آورد. حکم جديد وی در روز چهارشنبه از اين هم فراتر رفته، و بنا به درخواست ايالت هاوايی، يک «حکم قضايی مقدماتی» عليه فرمان ترامپ صادر کرده است. حکمی که به سراسر ايالات متحده تعميم می‌يابد.

واتسون در ابلاغیه تصميم خود نوشت شرايطی که منجر به تصميم اوليۀ او شده بود تغييری نکرده، زيرا ادلۀ ايالت هاوايی مبنی بر اينکه بيانات ترامپ و همکارانش مشخصاً مسلمانان را هدف قرار داده بود همچنان بقوت خود باقيست.

دوگلاس چين، دادستان کل هاوايی، روز چهارشنبه در دادگاهی در هانالولوی هاوايی در رد فرمان اجرايی، گفت «اين ممنوعيت ورود مسلمان‌هاست.»

حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ از سوی قاضی هاوایی تمدید شد

آنگاه قاضی واتسون گفت ايالت هاوايی به اندازۀ کافی ثابت کرده که می‌تواند حکم ممنوعيت را بر این اساس به چالش بگيرد که ناقض قانون اساسی است، زيرا قانون اساسی حکومت را ملزم می‌سازد که اعمالش، در درجۀ اول، اهداف سکولار داشته باشد.

مبارزۀ انتخاباتی ترامپ برای رياست‌جمهوری، زمانی شامل اين درخواست بود که جلوی ورود همۀ مسلمانان به ايالات متحده گرفته شود، سياستی که بعداً تغيير کرد و به سیاست «غربال گری شدید» برای کسانی که از کشورهای مرتبط با تروريسم می‌آيند تبديل شد .

دولت ترامپ اصرار دارد که فرمان اجرايی به معنی ممنوعيت مسلمانان نيست، و رئيس‌جمهوری استدلال کرده که اين فرمان برای محافظت از امنيت ملی ضروری است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کمیته اطلاعات سنای آمریکا جلسه تحقیق درباره نفوذ روسیه در کارزارهای انتخاباتی را برگزار می کند

کمیته اطلاعات مجلس سنا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، اولین جلسه تحقیق موسوم به «سنجش نفوذ و اقدامات روسیه در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» را برگزار می کند.

رئیس و نائب رئیس این کمیته روز گذشته در نشست خبری وعده دادند که تحقیقات جامع و بی طرفانه ای شامل احتمال وجود تبانی بین ستاد تبلیغات آقای ترامپ و روسیه در کمپین انتخاباتی سال گذشته آمریکا را انجام دهند.

این تحقیقات به موازات تحقیقات مشابه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که رئیس آن با انتقادات شدیدی به خاطر آنچه طرفداری از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عنوان شده، صورت می گیرد.

سناتورها ریچارد بُر جمهوریخواه و مارک وارنر دموکرات، یک روز پیش از آغاز جلسات تحقیقات کمیته اطلاعات مجلس سنا با حضور در برابر دوربینهای رسانه ها وعده دادند که جلسات خود را بدون لحاظ خط و ربط حزبی برگزار کنند.

سناتور وارنر دموکرات، پیکان حملات خود را به سوی روسیه نشانه گرفت و قول داد که تحقیقات را تا پایان ادامه خواهند داد.

سنجش احتمال نفوذ در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

«هدف روسیه، هدف ولادیمیر پوتین، آمریکای ضعیفتر در عرصه جهان، با اقتصادی ضعیف، است و همه آمریکاییان بدون در نظر گرفتن گرایشات حزبی، باید از این امر نگران باشند. ما اینجا حاضر شده ایم که به شما این و از آن مهمتر به مردم آمریکا که شاهد این نشست هستند این اطمینان را بدهیم که ما تحقیقات خود را تا دستیابی به نتیجه ادامه می دهیم.»

قرار است طی این جلسات، کمیته اطلاعات سنا از حدود بیست تن که شامل افراد نزدیک به آقای ترامپ مانند جرد کوشنر تحقیق کنند.

به گفته سناتور بر جمهوریخواه، رئیس این کمیته مدارک فراوانی به دست اعضای این کمیته رسیده است.

او در این جلسه گفت که هنوز تاریخ حضور آقای کوشنر که هم اکنون به عنوان مشاور ارشد، پدر همسرش پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید مشغول کار است، مشخص نشده است.

خانم سلی یتس، معاون وزیر دادگستری که توسط دولت پرزیدنت ترامپ اخراج شد نیز جزو افرادی است که قرار است با او در جلسه تحقیقات کمیته اطلاعات سنا، مصاحبه شود.

سناتور بر گفت قرار نیست «برپایه اطلاعات جزئی نتیجه گیری شود بلکه با توجه به چالش پیش رو، تلاش بر این است که به پرسشهای اذهان عمومی آمریکا پاسخ داده شود.»

آقای بر همچنین گفت که نشانه هایی از دخالت فعال روسیه در انتخابات آتی فرانسه دیده می شود.

تا به امروز، صرفا کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان تحقیقاتی در زمینه میزان دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انجام داده بود.

اما با توجه به انتقاداتی که از دیوین نونز، رئیس این کمیته به دلیل در اختیار گذاردن اطلاعاتی با رئیس جمهوری پیش از در میان گذاردن آنها با اعضای کمیته خود شده است، جلسات تحقیق خود را لغو کرد.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان خواستار کناره گیری وی از ریاست تحقیقات هستند، امری که او قویا رد کرده است.

برخی از دموکراتها نگرانند که نتیجه تحقیقات این کمیته ها به حقیقت کامل آنچه گذشته نزدیک نشود، بنابراین خواستار انجام تحقیقات توسط کمیسیون فراحزبی هستند.

از طرف دیگر، به رغم اینکه کاخ سفید از نحوه انجام تحقیقات توسط کنگره انتقاد دارد، اما به ضرورت انجام آن اذعان دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دیوید فریدمن به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل سوگند یاد کرد

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل

دیوید فریدمن که از مدافعین سر سخت ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطینیها است، روز چهارشنبه نهم فروردین ماه مراسم سوگند خود را در حضور مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا برگزار کرد.

فریدمن که از وکلای شرکتهای تحت مدیریت آقای ترامپ بود، اولین سفیری است که در دولت پرزیدنت ترامپ کار خود را آغاز می کند.

مایک پنس، معاون پرزیدنت ترامپ، در مراسم سوگند دیوید فریدمن حین تأکید بر دوستی متقابل آمریکا و اسرائیل گفت «آمریکا همواره در کنار اسرائیل باقی خواهد ماند.»

دیوید فریدمن به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل سوگند یاد کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پیام خود خطاب به اجلاس سالانه گروه لابی گر کمیته روابط عمومی اسرائیل-آمریکا موسوم به «ایپک» که دو روز پیش به کار خود در واشنگتن پایان داد، از انتخاب آقای فریدمن به شدت استقبال و از دولت پرزیدنت ترامپ قدردانی کرد.

آقای فریدمن، که فرزند یک خاخام ارتدوکس کلیمی است، توانست با ۵۲ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف از مجلس سنای آمریکا رای اعتماد بگیرد.

پیشتر آقای ترامپ در زمان معرفی فریدمن در بیانیه ای اعلام کرد: «فریدمن دوستی دیرینه و مشاوری معتمد برای من است. در حالی که ما ضمن تقویت روابط با متحدانمان، برای صلح در خاورمیانه تلاش می کنیم، روابط مستحکم او با اسرائیل، پایه و اساس ماموریت دیپلماتیک او است و این یک امتیاز فوق العاده برای کشورمان خواهد بود.»

دیوید فریدمن مدرک خود در رشته حقوق را از دانشگاه کلمبیا در نیویورک گرفت و در زمانیکه آقای ترامپ به خاطر رکود کازینوهایش در شهر «آتلانتیک سی تی» ایالت نیوجرسی، اعلام ورشکستگی کرد، آقای فریدمن وکیل او شد و در دادگاه از او دفاع کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس اف.بی.آی: هرگز از کسی جانبداری نمی‌کنیم

رئیس اف.بی.آی می‌گوید که سازمان تحت مدیریت او هرگز از کسی جانبداری نمی‌کند و فقط به دنبال حقایق است.

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا(اف.بی.آی) چهارشنبه شب در مراسم شام سازمان موسوم به اتحاد رهبری امنیت ملی و جامعه اطلاعاتی گفت: «سال گذشته، یعنی تقریبا یک سال گذشته، برای ما آسان‌تر اما در عین حال دشوارتر از آن چه فکر می کنید بوده است. باید بگویم من هرگز به این اندازه نسبت به اف.بی.آی افتخار نکرده‌ام. از این رو آسان بود که ما از کسی جانبداری نکنیم.»

آقای کومی تاکید کرد: «برای ما فرقی نمی کند که با این یا آن اقدام چه کسی نفع می برد یا به چه کسی کمک می شود. برای ما مهم نیست؛ نمی تواند مهم باشد. ما فقط سئوال می کنیم که حقایق چیست؟ قانون چه می گوید؟ چه اقدام صحیحی باید انجام شود؟»

جیمز کومی از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ریاست اف.بی.آی را برعهده گرفت و پرزیدنت ترامپ او را در این سمت ابقا کرد.

حواشی مربوط به اتهام شنود کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ یکی از موارد مناقشه برانگیز اخیر اف.بی.آی بود و جیمز کومی در این زمینه به مجلس نمایندگان توضیح داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری ایالات متحده و توماس شنون معاون وزارت خارجه در امور سیاسی روز چهارشنبه در مراسمی جوایز زنان شجاع وزارت خارجه آمریکا را به زنان برجسته و استثنایی از سراسر جهان اعطا کردند.

توماس شنون در آغاز این مراسم گفت «از سال ۲۰۰۷ این جایزه به زنانی از سراسر جهان اعطا شده که شجاعت و رهبری استثنایی از خود نشان داده اند؛ از ناملایمات قدرت گرفته اند تا جوامع را متحول کنند. این زنان احساسات جوامع را برانگیخته و دولت ها را برای توجه دادن به عدالت بسیج کرده اند؛ علیه فساد سخن گفته اند، از خشونت و افراط گرایی جلوگیری کرده اندو برای برقراری قانون و صلح تلاش کرده‌اند.»

بانوی اول آمریکا نیز در ستایش برندگان جوایز زنان شجاع وزارت خارجه ایالات متحده گفت آنها «زنانی هستند که برغم خطرهای غیرقابل تصور برای امنیت خودشان، برای عده زیادی بسیار موثر بوده‌اند. هر یک از این زنان قهرمان داستان فوق العاده ای از شهامت دارند که باید الهام بخش ما باشد.»

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ در ادامه گفت این افراد «زنانی هستند که با شهامت، شجاعت و رهبری در راه دفاع از صلح، عدالت، حقوق انسانی، برابری جنسیتی و توانمندی زنان قدم برداشته‌اند. راهی که برای آنها همراه با به جان خریدن خطرهای شخصی بوده است.»

جوایز امسال به ۱۲ زن از بنگلادش، سوریه، ترکیه، یمن، عراق، بوتسوانا، کنگو، نیجر، پاپوآ گینه نو، پرو، کلمبیا و ویتنام تعلق گرفت.

اعطا این جایزه در سال ۲۰۰۷ توسط کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت ایالات متحده آغاز شد و تاکنون بیش از صد زن از بیش از ۶۰ کشور جهان آن را دریافت کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر امور خارجه عراق: در مورد شمار تلفات اخیر موصل بزرگنمایی شده است

شماری از زخمی‌های موصل به یک مرکز فوریت‌های پزشکی در اربیل منتقل شدند.

اکثر این افراد روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به هدف‌هایی در غرب موصل آسیب دیدند.

ساکنان غرب موصل می‌گویند بیش از یکصد غیرنظامی در آن حمله‌ها جان خود را از دست داده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید در حمله دیگری به غرب موصل در روز شنبه پنجم فروردین نیز نزدیک به یکصد و پنجاه غیرنظامی دیگر کشته شده‌اند.

این در حالیست که ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در حاشیه نشست اتحادیه عرب که در اردن برگزار می شود، گفت درباره شمار تلفات حمله‌های هوایی اخیر در غرب موصل بزرگنمایی شده است. او تاکید کرد مقصر اصلی داعش است که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

ارتش آمریکا می‌گوید تحقیقاتی درباره آن حمله‌ها، که احتمالاً تلفات غیرنظامی هم بجا گذاشته، در جریان است.

ائتلاف علیه داعش تسلیحات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه گذاشت

ائتلاف بین المللی علیه داعش تسلیحات و تجهیزات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه قرار داد. کامیون های حامل سلاح و زره پوش روز سه شنبه محموله هایشان را در شمال سوریه به نیروهای دموکراتیک متشکل از شبه نظامیان کرد، عرب و شیعه تحویل دادند.

نیروهای دموکراتیک سوریه خود را برای عملیات آزادسازی رقه آماده می کنند. رقه مقر اصلی داعش در سوریه محسوب می شود.

هزاران تن از ساکنان رقه که موفق به فرار از اسارت داعش شده اند اکنون در چادرهایی که در کنار جاده ها و خیابان های شهرهای مجاور برپا کرده اند سکونت دارند.

بنا به گزارش ها داعش در رقه با مین گذاری مانع از فرار غیرنظامیانی می شود که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید شمار نیروهای داعش در رقه به چهار هزار نفر می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رهبران اتحادیه عرب از موضع فلسطینی ها در مناقشه صلح خاورمیانه حمایت کردند

رهبران اتحادیه عرب روز چهارشنبه در نشست سالانه خود که در اردن برگزار شد از مواضع فلسطینی ها در تقابل با اسرائیل حمایت کردند. به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس این اقدام پیامی است به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که توافق برای تشکیل کشور فلسطینی باید بر عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل تقدم داشته باشد.

حمایت از فلسطینی ها در اجلاس اتحادیه عرب که در اردن برگزار شد همچنین به معنای نشان دادن اتحاد کشورهای عرب در منطقه پرتنش خاورمیانه است که کشورها بر سر مسائل جاری بویژه جنگ شش ساله سوریه و سرنوشت و نقش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده آن کشور دچار اختلاف هستند.

به گفته تحلیلگران این اختلاف ها سبب شده تا زمینه مانور دیپلماتیک کشورهای روسیه، ایران و ترکیه بمنظور پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه که بیش از ۳۲۰ هزار کشته و میلیون ها آواره بجا گذاشته، فراهم شود.

در نشست روز چهارشنبه ۲۱ رهبر، پادشاه و رئیس جمهوری از کشورهای منطقه شرکت کردند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در آغاز نشست روز چهارشنبه کشورهای عضو اتحادیه عرب را به وحدت فراخواند و تاکید کرد شکاف میان اعضای اتحادیه راه را برای نفوذ خارجی باز می کند.

با اینحال تحلیلگران بعید دانسته اند که رهبران اتحادیه عرب در پایان این نشست به جز بر سر گزینه دو کشور در روند صلح خاورمیانه و مخالفت با انتقال احتمالی سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم بتوانند یک صدا شوند.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاور میانه در مجلس نمایندگان آمریکا

ژنرال جوزف وتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا - اسفند ۱۳۹۵

کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده صبح چهارشنبه به منظور ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی کنونی در منطقه خاور میانه تشکیل جلسه داد.

ژنرال جوزف وُتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در این جلسه حضور داشت و ضمن تشریح چالش‌های متعدد در خاور میانه، ایران را بزرگترین تهدید علیه ثبات منطقه دانست.

وی با بیان این که ما با چالش‌های متعددی در عراق و سوریه، افغانستان و پاکستان و دیگر مناطق تحت مسولیت خود روبرو هستیم، افزود در بسیاری موارد پیشرفت داریم، اما کار زیادی باقی است.

ژنرال وتل گفت: «ما همچنین با فعالیت‌های بدخواهانه ایران و نمایندگان آن در منطقه روبرو هستیم. دیدگاه من اینست که تهران بزرگترین تهدید دراز مدت را متوجه ثبات منطقه می‌کند.»

وی گفت بطور کلی منطقه دچار وضعیت پیچیده‌ای است که آن را دستخوش بی ثباتی و درگیری فراگیر امنیت شکننده، درگیری‌های قومی و فرقه‌ای، عدم اطمینان اقتصادی، دولت‌های ضعیف و فاسد، و بحران‌های انسانی کرده که از سوی گروه‌های افراطی و تروریستی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

ژنرال وتل اضافه کرد «این گروه‌ها به روشنی اشتیاق و نیت خود را برای حمله به خاک آمریکا و منافع ما و متحدانمان در خارج آشکار کرده‌اند و همزمان در این منطقه حضور کشورهای دیگر مانند روسیه و چین که منافع خود را دنبال می‌کنند، پر رنگ تر شده است.»

مک تورنبری رییس جمهوریخواه و آدام اسمیت نماینده دموکرات کمیته نیروهای مسلح نیز در مورد دخالت و نفوذ رژیم ایران در تشدید تنش در منطقه ابراز نگرانی کردند و آقای اسمیت در ارتباط با عراق گفت مشکلی که در عراق وجود دارد آن است که دولت بغداد به حد کافی در ارتباط با جمعیت سنی آن کشور فراگیر نیست.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاورمیانه در مجلس نمایندگان آمریکا

به گفته آدام اسمیت «هنوز میان جمعیت سنی این احساس وجود دارد که بغداد به ایران شیعه بیشتر نزدیک است تا جمعیت سنی خود. و تا زمانی که این مشکل حل نشود، هر چه در موصل یا جای دیگری روی دهد، اگر شما جمعیت سنی ناراضی را به کنار بزنید، زمینه مناسبی برای داعش و القاعده و دیگر افراط گرایان برای بهره برداری فراهم است.»

او در ادامه گفت، مطمئنا حیدر العبادی نخست وزیر عراق برخلاف نوری المالکی نخست وزیر پیشین، در این راه تلاش می‌کند، اما بهبود زیادی صورت نگرفته است.

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان در امور خاور میانه و تروریسم نیز عصر چهارشنبه در نشستی ویژه با حضور کارشناسان، فعالیت‌های ایران، برنامه موشکهای بالیستیک، تحریم‌ها و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بررسی کرد.

ایلینا راس لیتنن رییس جمهوریخواه این کمیته پیش از این جلسه در بیانیه‌ای گفت، رفتار ایران از تاریخ اعمال توافق هسته‌ای نه تنها بدتر شده، شهروندان آمریکایی را نیز به گروگان گرفته، برای نیروی دریایی آمریکا مزاحمت هایی ایجاد کرده و حمایت از رژیم بشار اسد، حزب الله و حوثی‌ها را نیز تشدید کرده است.

ولی به گفته او نگران کننده ترین جنبه این رفتار ایران، پیشبرد برنامه موشک‌های بالیستیک است که بطور تاریخی ثابت شده در راستای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جمهوریخواهان کنگره از ادامه تلاش‌ها برای اصلاح قانون بیمه درمانی می‌گویند

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

کمتر از یک هفته پس از عدم تصویب طرح پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای جایگزینی قانون بیمه درمانی همگانی که در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین تصویب شد، اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ادامه تلاش‌های خود برای لغو بیمه موسوم به «اوباماکر» می‌گویند.

جایگزین کردن قانون بیمه مصوب دولت قبل یکی از وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، اما پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، لایحه پیشنهادی دولت در نهایت به دلیل نبود حمایت کافی نمایندگان، عصر جمعه به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس نمایندگان خارج و جلسه رأی گیری لغو شد .

برخی منتقدان لایحه پیشنهادی ترامپ معتقدند این طرح بسیاری از دارندگان اوباماکر را وادار می‌کند بیمه درمانی کنونی خود را کنار بگذارند. برخی دیگر از منتقدان هم می‌گوید پیشنهادهای عملی چندانی در طرح پرزیدنت ترامپ برای اعمال اصلاحات مورد نظر در بیمه درمانی دولت اوباما ارایه نشده است.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه پس از دیدار روز سه شنبه خود با اعضای جمهوریخواه مجلس، با بیان این که آنها برای همکاری با یکدیگر و گوش دادن به نقطه نظرات دیگران آمادگی دارند، گفت «این بسیار اهمیت دارد. اوباماکر ضررهای زیادی را به خانواده‌ها تحمیل کرده است.»

کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن ابراز خوش‌بینی در مورد جایگزین شدن بیمه موسوم به اوباماکر با یک قانون بهتر، گفت جمهوریخواهان در راستای وعده‌های خود برای برچیدن قانون بیمه درمانی همگانی مصوب دولت پیشین و جایگزینی آن حرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به دیدار اعضای جمهوریخواه مجلس در این زمینه گفت«پس از این جلسه بیشتر مطمئن شدم که این کار را به سرانجام خواهیم رساند.»

دونالد ترامپ نیز روز سه شنبه و در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس سنا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در کاخ سفید گفت«می‌دانم که همه ما بر سر بیمه درمانی به توافق می‌رسیم. کار ساده‌ای است. تردیدی ندارم که این امر خیلی زود محقق خواهد شد.»

با این حال، نه پرزیدنت ترامپ و نه رهبران کنگره درباره این که چه زمانی لایحه جدید بیمه ارائه خواهد شد صحبتی نکرده‌اند و با وجود اظهار نظرهای مثبت آنها، مشخص نیست جایگزین کردن قانون کنونی تا چه حد برای حزب جمهوریخواه اولویت دارد.

اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره ایالات متحده در اختیار حزب جمهوریخواه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر وزیر خارجه آمریکا به ترکیه و بروکسل

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا راهی ترکیه و نشست وزرای خارجه کشوهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بلژیک است تا درباره یافتن گام های بعدی مبارزه با داعش و سهم کشورهای عضو ناتو در هزینه‌های دفاعی گفت و گو کند.

آقای تیلرسون در حالی به ترکیه سفر می‌کند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا حملات خود را برای بازپس گیری رقه از داعش در سوریه افزایش داده است و دولت آمریکا نیز با بازگرداندن آوارگان به خانه را از اولویت‌های خود اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: در حالیکه راه پیشروی در سوریه در آستانه گشایش است، ایالات متحده فشار بر داعش و القاعده را افزایش می‌دهد و به دنبال اینست که با برقراری آتش بس و ایجاد مناطقی با ثبات و هر چند موقت راه بازگشت آوارگان به خانه را فراهم کند.

با این حال کارشناسان این اقدامات را آسان نمی دانند.

دانیل سورور، کارشناس امور خاورمیانه به صدای آمریکا گفت ترکها با مناطق امن موافق هستند و سالهاست که آن را پیشنهاد می کنند، اما ایجاد این مناطق و حفظ آنها در عمل کاری بس دشوار است.

در آستانه اولین ملاقات تیلرسون با ناتو، او با همتایان خود از کشورهای بالتیک ملاقات کرد. آنها نسبت به حمایت آمریکا از ناتو ابراز اطمینان کردند.

در این بین، برنامه سفر تیلرسون به روسیه که با نشست ناتو مصادف می‌شد، جنجالی برانگیخت. او اکنون ابتدا به بروکسل و سپس به مسکو میرود.

دانیل سورور در این باره گفت که ناتو از تیلرسون تعهد می‌خواهد که آمریکا تحریمها علیه اوکراین را حفظ خواهد کردو نیز این که ترامپ، ناتو را به روسیه ترجیح نمی دهد.

در نشست ناتو،تیلرسون صراحتاً خواهد گفت که آمریکا نمی‌تواند بیش از سهم خود هزینه‌های ناتو را بر عهده گیردواز کشورهای عضور ناتو انتظار دارد به بهبود وضعیت امنیت در اوکراین کمک کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پارلمان اسکاتلند به برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا رای داد

ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند در ادینبرو - ژوئیه ۲۰۱۶

پارلمان اسکاتلند روز سه شنبه، به برگزاری یک همه پرسی جدید درباره استقلال از بریتانیا رای داد تا راه برای درخواست از دولت بریتانیا در جهت تأیید چنین رای گیری هموار شود.

پارلمان اسکاتلند در شهر ادینبرو با ۶۹ رأی موافق در برابر ۵۹ رأی مخالف خواستار تاییدیه پارلمان بریتانیا شد که برای برگزاری یک همه پرسی، ضروری است.

نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند مایل است که رفراندوم استقلال از بریتانیا طی دو سال آینده و پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزار شود.

خانم استرجن گفت: «آینده اسکاتلند باید در دست خود اسکاتلند باشد. بحث بر سر این است که چطور ظرفیت بالقوه خود به عنوان یک کشور را بسیج کنیم و بر چالشها فایق آییم.»

سال گذشته رای دهندگان بریتانیایی در انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز سه شنبه ۲۹ مارس ۲۰۱۷ با پذیرش نامه نخست وزیر بریتانیا از سوی اتحادیه اروپا، رسما آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای ایران جان می بازد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کرد که هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای این کشور جان خود را از دست می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، اسکندر مومنی روز چهارشنبه نهم فروردین با اشاره به کاهش سرعت متوسط سرعت خودروها گفت که آمار تصادفات در موج دوم سفرها کاهش یافته است.

او با بیان اینکه سال گذشته هر ۶۰ دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شد گفت که امسال این زمان به ۷۱ دقیقه رسیده هر چند که این زمان نیز تکان دهنده است.

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار کشته و مجروح را در تصادفات جاده‌ای دارد. اگر چه طی یک دهه اخیر پلیس راه تلاش‌هایی برای کاهش تصادفات به ویژه در تعطیلات و زمان اوج سفر انجام داده و موفق به کاهش نسبی تصادفات شده است، اما همچنان سالانه حدود ۱۶ هزار نفر در تصادفات خودرو در ایران جان می‌بازند.

تلفات جاده ای در نوروز امسال نیز با وجود کاهش اندک، همچنان چشمگیر بوده است. موسی امیری جانشین رئیس پلیس راهور روز دوم فروردین اعلام کرد که تنها در روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین ۹۶،تصادف جاده ای ۱۴۵ کشته و حدود دو هزار و ۹۵۰ زخمی به جای گذاشت.

دو روز پرترددترین روزها در سفرهای نوروزی بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شد. پیشتر ترزا می نخست وزیر این کشور نامه ای را امضا کرد که از قصد لندن به استفاده از ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا درباره ترک عضویت کشورها خبر می داد.

خانم می در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «این لحظه تاریخی است. لحظه بدون برگشت. ما از این پس برای خود تصمیم خواهیم گرفت و قوانین خود را تصویب خواهیم کرد.ما از این فرصت برای ساختن بریتانیای قدرتمندتر و عادلانه تر برای فرزندان و نوه های خود بهره خواهیم برد.»

دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه ۲۹ مارس تایید کرد که نامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

به این ترتیب مذاکرات دوساله برای خروج طولانی و پیچیده بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از چهار دهه عضویت آغاز می شود. پیش بینی می شود که مذاکرات برگزیت، تا مارس ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این بلوک، از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه عمیقا متاسف است.

او گفت: «ما از تصمیم بریتانیا عمیقا متاسفیم، اما مبانی دموکراسی یکی از رفیعترین ارزشهای اتحادیه است. وقت آن رسیده که بر پایه ماده ۵۰ اتحادیه اروپا، مذاکرات خروج با اتحادیه آغاز شود و از این پس، روابط ما با بریتانیا براین اساس رقم بخورد، که البته بدون چالش نخواهد بود، بویژه برای بریتانیا.»

مردم بریتانیا در رفراندوم ژوئن ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. پس از این همه پرسی دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا از سمت خود استعفا داد. یکی از وعده های او در دوران کمپین انتخاباتی برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

یک پاکستانی در آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد

دادگاهی در آلمان یک پاکستانی ساکن آن کشور را به جرم جاسوسی برای ایران، به چهار سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه گزارش داد حکم حیدر سید مصطفی ۳۱ ساله در دادگاهی در شهر برلین صادر شده است.

این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، نوشت شناسایی اهداف بالقوه یهودی و مرتبط با اسرائیل در آلمان و فرانسه برای حملات احتمالی، از ماموریت‌های او بوده است.

سید مصطفی به دلیل جمع آوری اطلاعات وسیعی از رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل و یک استاد فرانسوی-اسرائیلی دانشگاهی در پاریس برای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران محکوم شده است.

با این حال، در این گزارش تاکید شده است که هیچ حمله‌ای در این ارتباط علیه این مراکز صورت نگرفته است.

تهران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

حیدر سید مصطفی در سال ۲۰۱۲ میلادی برای تحصیل در رشته مهندسی به آلمان رفت و در دانشگاه برمن مشغول تحصیل شد. وی در ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد.

وی بیش از ۲ هزار یورو (۲۱۷۰ دلار آمریکا) بابت فعالیت‌های جاسوسی خود، از جمله گرفتن صدها عکس و تهیه تصاویری از اهداف بالقوه، دریافت کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای مصطفی در جلسات دادگاه از سخن گفتن خودداری کرده است. نخستین جلسه دادگاه او روز ۸ مارس (هجدهم اسفند ماه) برگزار شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آدونیس جایزه ۵۰ هزار دلاری را برد

انجمن قلم آمریکا در مراسم رسمی معرفی برندگان جوایز ۲۰۱۶ میلادی خود اعلام کرد جایزه «ناباکوف» امسال برای یک عمر دستاورد به «آدونیس» شاعر و مترجم اهل سوریه اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انجمن قلم دوشنبه شب در مراسمی رسمی در منهتن نیویورک از دستاوردهای ادبی این شاعر ۸۷ ساله شناخته شده سوری، که شهروند فرانسه است، تقدیر کرد.

جایزه ۷۵ هزار دلاری «ژان اشتاین» انجمن قلم برای بهترین کتاب سال نیز به «بازگشت» اثر «هشام مَتر» نویسنده اهل لیبی اختصاص یافت. این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات نویسنده از وطن خود است.

جایزه ۲۵ هزار دلاری «رابرت بینگام» انجمن برای بهترین رمان یک نویسنده نوقلم به «ریان آمیلکار اسکات» تعلق گرفت و «آنجلا مورالس» هم به عنوان برنده جایزه ۱۰ هزار دلاری هنر مقاله‌ نویسی معرفی شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفت آمریکا و قدرت های بزرگ با پیشنهاد ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد از روز دوشنبه مذاکراتی را پیرامون ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای آغاز کرده که با مخالفت کشورهای صاحب جنگ افزار هسته‌ای روبرو شده است.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و حدود ۲۰ کشور دیگر، مخالفت خود را با ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای ابراز داشته اند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت: «امروز وقتی می بینید عده‌ای وارد مجمع عمومی می‌شوند تا یک ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای ایجاد کنند، باید از خودمان بپرسیم که آیا به راستی آنها تهدیدهای موجود را درک می‌کنند؟ من فکر می‌کنم همه باید واقع بین باشند. چرا که وظیفۀ ما، ایمن نگاه داشتن مردم خودمان است.»

خانم هیلی در ادامه اضافه کرد: «باید واقع بین بود، چون کسی باور نمی‌کند کشوری مانند کره شمالی، با ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای موافقت کند.»

نوبوشیگه تاکامیزاوا نماینده ژاپن در سازمان ملل با اشاره به برنامه هسته ای کره شمالی گفت، سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای برای بهبود امنیت جهانی را به تنهایی کافی ندانست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جرد کوشنر مامور ایجاد تحول در نظام اداری آمریکا شد

«دفتر نوآوری آمریکا» در کاخ سفید مامور ایجاد تغییر و تحول بنیادین در نظام اداری ایالات متحده شده است.

ریاست این نهاد جدید با جرد کوشنر دستیار ارشد رئیس جمهوری آمریکا است، که پیشتر نیز چندین ماموریت بین المللی به او محول شده بود.

آقای کوشنر داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است و طیف گسترده وظایف او پرسش برانگیز شده است.

جرد کوشنر بازرگان میلیونر و داماد ۳۶ ساله ترامپ مامور شده با بهره گیری از تجارب بخش خصوصی، تشکیلات اداری عریض و طویل واشنگتن را به روز کند.

آقای کوشنر پیشتر در مورد موضوعاتی در رابطه با مکزیک و چین به پرزیدنت ترامپ کمک کرده بود، و آقای ترامپ نیز گفته بود از نظرات داماد خود در سر و سامان دادن به صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها استفاده خواهد کرد.

کاخ سفید معتقد است که جرد کوشنر برای ایجاد تغییر و تحول در نظام اداری آمریکا از هر نظر آماده است.

به گفته شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید «اگر تا به حال با دولت سر و کار داشته اید، دیده اید که تا چه حد قدیمی و عقب افتاده است. این تشکیلات به مردم آمریکا و رای دهندگان آمریکایی خدمت نمی کند. این کارها و به ویژه فراهم آوردن فناوری می تواند به صورت دیگری انجام شود.»

اما ماموریت دفتر نوآوری آمریکا در عمل با چالش های بسیاری روبروست.

استفن گلداسمیت، دانشگاه هاروارد در این زمینه گفت: «مسائل اداری و مربوط به قانونگذاری پیچیده اند. اما تلاش برای نوآوری در آن، آن هم در بالاترین سطح، طبعا امیدوار کننده است و شاید هم واقعا اوضاع را عوض کند.»

دفتر نوآوری آمریکا مامور شده تا ضمن بهبود «کیفیت زندگی برای آمریکایی ها» به افزایش اشتغال در این کشور کمک کند.

مقام های آمریکامی گویند مهمترین وظیفه این دفتر مشخص کردن آن بخش از وظایف اداری است که در نهایت می تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ فرمان لغو مقررات زیست محیطی دولت اوباما را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه شنبه فرمان اجرایی مربوط به لغو مقررات زیست محیطی را، که در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به تصویب رسید، امضا کرد.

وی پیش از امضای فرمان در ساختمان آژانس حفاظت محیط زیست گفت، برای برچیدن محدودیت‌ها بر صنعت انرژی آمریکا، برگرداندن دخالت‌های دولت و لغو مقرراتی که فرصت های شغلی را از بین می برند، «گام‌های تاریخی» را بر می‌دارم.

امضای این فرمان باعث بالا گرفتن دوباره اختلافات حزبی درباره فعالیت‌های تأثیرگذار بر تغییرات اقلیمی می‌شود و این نگرانی را تشدید می‌کند که ده‌ها سال فعالیت برای رسیدن به توافق و پیمان‌های مربوطه به هدر رود.

پال کروتزن برنده هلندی جایزه نوبل شیمی، که این جایزه را برای تحقیق در چگونگی نازک شدن لایه اوزون دریافت کرده است، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت «بسیاری معتقدند امضای این فرمان فاجعه بار خواهد بود. هرچه تا کنون به دست آمده ممکن است نابود شود. فکر نمی‌کنم دانشمندان به این امر راضی باشند.»

یک مقام کاخ سفید اواخر روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که پرزیدنت ترامپ معتقد است که می‌تواند توازنی بین اهداف حمایت از محیط زیست و افزایش تولیدات انرژی ایجاد کند. وی افزود عوامل اقتصادی از جمله ملاحظات اصلی در این فرمان اجرایی است.

در همین حال، برخی کارشناسان و مقام‌های اروپایی از این تصمیم رئیس جمهوری جدید آمریکا ابراز نگرانی کرده و می‌گویند، در صورتی که واشنگتن اقدامات دولت پیشین در حوزه تغییرات اقلیمی را بی‌اثر کند، به منافع خود آسیب خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزیر محیط زیست آلمان، سیاست‌های جاه طلبانه مبارزه با تغییرات آب و هوایی، به نفع خود ایالات متحده هستند، چرا که ارتقای صنایع مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر منجر به اشتغال‌زایی خواهد شد.

این خبرگزاری همچنین از قول توماس استاکر، نایب رئیس پیشین هیئت علمی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد نوشت، آمریکا با اتخاذ چنین تصمیمی رهبری مبارزه جهانی با تغییرات آب و هوایی را به رقیب خود، یعنی چین، واگذار خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیم ملی فوتبال ایران از دیوار چین هم گذشت

تیم ملی فوتبال ایران با شکست تیم ملی چین یک گام دیگر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نزدیکتر شد.

تیم ملی فوتبال ایران، روز سه‌شنبه هشتم فروردین ماه در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی، در گروه یک آسیا میزبان تیم ملی چین بود که در نهایت موفق شد این تیم را با یک گل شکست دهد.

در این دیدار که با حضور یکصد هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد، تیم ملی ایران با ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، پژمان منتظری، مسعود شجاعی، میلاد محمدی، سعید عزت اللهی، امید ابراهیمی، ووریا غفوری(۷۹ رامین رضاییان)، علیرضا جهانبخش(۸۸ وحید امیری)، مهدی طارمی و رضا قوچان نژاد(۷۱ سردار آزمون) به میدان رفت.

نیمه نخست این دیدار با وجود حملات ایران روی دروازه چین با تساوی بدون گل به پایان رسید، اما در آغاز نیمه دوم، در دقیقه ۴۷ مهدی طارمی دروازه چین را گشود.

تیم ملی ایران در ادامه نیز صاحب موقعیت‌های گلزنی شد ولی بازی با همین نتیجه یک بر صفر به پایان رسید تا ایران با ۱۷ امتیاز و ۴ امتیاز بیشتر از کره جنوبی در صدر جدول رده بندی گروه باقی بماند. شاگردان مارچلو لیپی هم با این باخت ۵ امتیازی باقی ماندند.

شاگردان کی روش که در شش دیدار گذشته خود گلی دریافت نکردند، برای صعود مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۸ از سه دیدار آینده تنها به یک برد نیاز دارند. تیم ملی فوتبال ایران در دیدار قبلی خود موفق شد تیم قطر را در دوحه یک بر صفر شکست دهد.

ایران در ادامه دیدارهای انتخابی جام جهانی ۲۳خرداد میزبان ازبکستان است، ۹ شهریور در کره جنوبی به مصاف این تیم می‌رود و در آخرین بازی خود در تهران از سوریه پذیرایی می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیل در استان های جنوبی ایران هفت کشته به جای گذاشت

معاون سازمان هلال احمر ایران اعلام کرد که سیل‌ اخیر در استان‌های جنوبی تا کنون هفت کشته به جای گذاشته است.

خبرگزاری میزان روز سه‌شنبه هشتم فروردین به نقل از شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر نوشت این سازمان از سوم فروردین امدادرسانی به سیلزدگان ۱۵ استان را آغاز کرده است.

به گفته او،در این مدت هفت نفر در استان‌های فارس و بوشهر در جریان وقوع سیلاب جان خود را از دست داده‌اند که تلاش برای یافتن جسد دو تن از این کشته شدگان در رودخانه دشت پلنگ بوشهر ادامه دارد.

طی ماههای اخیر سیلاب در استان‌های جنوبی و کولاک و بهمن در استان‌های شمالی چندین کشته به جای گذاشته است.

اواخر بهمن ماه گذشته، ستاد مدیریت بحران ایران از کشته شدن چند تن در جریان سیلاب کرمان، فارس، هرمزگان و بوشهر خبر داده بود. سیلاب در اولین روزهای فروردین نیز در پی بارندگی‌های شدید ۶۹ شهر در ۱۵ استان ایران را فرا گرفت. پیش از آن، طغیان دریا در سواحل استان بوشهر موجب مرگ دست کم دو نفر شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی،نوکیش مسیحی تایید شد

حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه هشتم فروردین گزارش داد دادگاه تجدیدنظر آقای فیروزی ۲۵ دی ماه گذشته تشکیل شده و حکم پنج سال زندان تعزیری ابراهیم فیروزی را تایید کرده است.

آقای فیروزی فروردین ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند مسیحی سال ۹۲ نیز از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، «راه اندازی و هدایت تشکل انحرافی بشارتی مسیحیت»، و راه اندازی سایت مسیحی، به یکسال حبس و دو سال تبعید به شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان از استانهای محروم کشور محکوم شده بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر، به نقل از نزدیکان آقای فیروزی نوشت بازجویی‌های او در زندان اوین با «توهین و تفتیش عقاید» برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بوده است. بازجویان همچنین به مسائلی پرداخته‌اند که آقای فیروزی قبلا برای آن بازجویی و محاکمه شده بود.

وبسایت محبت نیوز نیز که اخبار نوکیشان مسیحیان را پوشش می دهد گزارش دادابراهیم فیروزی در چهار سال گذشته یک روز هم به مرخصی نرفته است و در این شرایط باید تا سال ۱۳۹۸ در زندان بماند.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر همواره جمهوری اسلامی را به بدرفتاری با اقلیت‌های مذهبی و قومی متهم کرده‌اند. ایران در چندین مورد نوکیشان مسیحی و شهروندان بهایی را بازداشت و به زندان‌ محکوم کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بریتانیا خواستار حذف مطالبی با محتوای جهادی از رسانه های اجتماعی شد

مبلغان داعش در تلاش برای بزرگنمایی و تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن که پنج کشته و ۴۰ مجروح برجای گذاشت، صدها ویدئوی خشن را بر شبکه یوتیوب قرار داده اند.

این حمله تبلیغاتی آنلاین با درخواست دولت بریتانیا از شرکت های رسانه ای این کشور برای پاک کردن صفحاتشان از محتوای مرتبط با جهادگرایی همزمان شده است

امبر رود وزیر کشور بریتانیا به شرکت های اینترنتی درباره ارائه «جایی برای مخفی شدن» به تروریست ها هشدار داد.

خانم رود گفت نخواهد گذاشت تا افراط گرایان برای عضوگیری از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار استفاده کنند.

بریتانیا در حال حاضر با شرکت واتس اپ در حال کشمکش است. واتس اپ به دولت اجازه دسترسی به پیام رمزگذاری شده خالد مسعود مهاجم لندن را که سه دقیقه قبل از حمله از طریق این اپلیکیشن فرستاده بود نداد.

سرویس امنیتی بریتانیا قادر به خواندن آن پیام نیست. آخرین پیام ارسال شده توسط مسعود می تواند کلید این معما باشد که آیا او در انجام حمله به تنهایی عمل کرده یا همدستانی داشته است. پلیس می گوید حمله به شکل انفرادی انجام شده و شاهدی برای ارتباط با داعش و القاعده نیافته است.

واتس اپ که میلیاردها کاربر در جهان دارد از روش رمزگذاری سراسری برای انتقال پیام ها استفاده می کند که امکان خواندن پیامک ها را از بین می برد.

خانم رود و دیگر وزیران کابینه بریتانیا در حال کار بر روی قانونی هستند که از شرکت ها می خواهد هرگونه محتوای افراط گرایانه را حذف کنند.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز در انتقاد از رسانه های اجتماعی و شرکت های آنلاین به ساندی تایمز گفت: «مشمئزکننده است. آنها (شرکت ها) باید پول درآوردن از طریق ارائه محتوای خشن را متوقف کنند.»

روز یکشنبه روزنامه های تایمز و دیلی میل بریتانیا با تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن، بر تبلیغات ویدئویی داعش بر شبکه یوتیوب و استفاده افراطی گرایان از اینترنت برای کارهای تبلیغاتی خود، تاختند؛ ویدئوهایی باکیفیت بالایی که ضمن ارجاع به حمله لندن، صحنه هایی از گردن زدن افراد توسط کودکان را به نمایش می گذارد.

مقامات آمریکایی و اروپایی همواره گفته اند که عملکرد شرکت های اینترنتی در واقع کمک به فراگیرشدن تروریسم است.

شرکت های فیسبوک، گوگل و توییتر پس از مقاومت اولیه در مقابل دولت های غربی، در ماه های اخیر از خود همکاری نشان داده و بخش بزرگی از مواد و محتوای متعلق به افراط گرایان را حذف کردند. توییتر گفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ ، ۳۷۶۸۹۰ مورد محتوای مرتبط با خشونت و ترویج تروریسم را حذف کرده است.

اما هنوز هستند برخی شرکت هایی که در مقابل ارائه سرنخهای رمزگذاری شده به دولت مقاومت می کنند.

اپل کلیدهای رمزگذاری شده ای را ساخته که کاربران می توانند از آن استفاده کنند و شرکت به آن دسترسی ندارد. تیموتی کوک مدیر اجرایی اپل گفت:«اگر شما کلید را زیر فرش قایم کنید تا پلیس پیدایش کند، دزد هم می تواند آن را پیدا کند.»

برخی مدیران شرکت های عمده در سیلیکان ولی آمریکا می گویند حریم شخصی اولویت مشتریان آنهاست و نه امنیت ملی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بحرین ۱۴ نفر مظنون به اقدامات تروریستی مرتبط با ایران را بازداشت کرد

دولت بحرین از بازداشت اعضای یک سلول تروریستی مرتبط با ایران خبر داد که به دست داشتن در طراحی حمله ای به یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس و توطئه برای ترور مقام های بلندپایه آن کشور مظنون هستند.

خبرگزاری دولتی بحرین روز یکشنبه ششم فروردین به نقل از وزارت کشور بحرین گزارش داد هر چهارده عضو این گروه تروریستی زیر نظر دو ناراضی تبعیدی آن کشور که هم اکنون ساکن ایران هستند فعالیت داشتند که نام یکی از آنها اخیرا به فهرست تروریست های ایالات متحده آمریکا اضافه شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین، شش تن از افراد بازداشت شده در اردوگاه های سپاه پاسداران در ایران، پنج تن توسط عوامل حزب الله در عراق، و سه نفر نیز در بحرین آموزش نظامی دیده اند. وزارت امور خارجه ایران ارتباط بازداشتی های بحرین با سپاه پاسداران ایران را رد کرده و این اتهامات را «دروغ هایی پوچ و بیهوده» خوانده است.

بحرین که دولتی سنی دارد همچون برخی از دیگر کشورهای عرب خلیج فارس به حکومت شیعه ایران مظنون بوده است وگاه خبر از دستگیری های مشابهی می دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرونده سوء استفاده مالی شرکت وابسته به آستان قدس رضوی به دادسرا رفت

مهدی عزیزیان قائم مقام سابق آستان قدس رضوی

در پی انتشار گزارشی در وبسایت آمدنیوز مبنی بر تخلفات مالی قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و خروج او از کشور، یک مقام آستان قدس اعلام کرد که پرونده این تخلفات در دادسرا در حال رسیدگی است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه هفتم فروردین به نقل از جعفر صباغیان مسئول دفتر قائم‌مقام آستان قدس رضوی نوشت ابراهیم رئیسی، تولیت جدید آستان قدس رضوی در نخستین اقدامات خود مهدی عزیزیان، قائم مقام وقت آستان قدس رضوی را از کار برکنار کرد.

این مقام آستان قدس بدون اشاره به نقش آقای عزیزیان در تخلفات مالی مطرح شده گفت آقای رئیسی پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وقوع تخلف مالی در یکی از شرکت‌های تابعه دستور داد سازمان حسابرسی و بازرسی آستان قدس در آن شرکت مستقر شود.

به گفته او، تولیت آستان قدس با تکمیل گزارش حسابرسی دستور عزل مدیریت شرکت، تغییر هیئت‌مدیره، تشکیل پرونده در دادسرای تهران و معرفی متهمین به مرجع قضایی را صادر کرد و این دستور شش ماه پیش توسط مرتضی بختیاری قائم‌مقام آستان قدس رضوی اجرا شد.

‌مسئول دفتر قائم مقام آستان قدس رضوی تأکید کرد: «رابطه اداری عزیزیان قائم مقام سابق با آستان قدس مدتها پیش از وصول گزارش بازرسی و ارسال آن به قوه قضائیه قطع شده بود.»

مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و برادر همسر عباس واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس رضوی، در پی درگذشت آقای واعظ طبسی و انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان تولیت جدید آستان قدس، خرداد ماه سال گذشته از مقام خود کنار گذاشته شد و جای خود را به مرتضی بختیاری داد.

او اگر چه تقریبا یک سال قائم مقام آستان قدس بود اما پیش از آن برای سالها در سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی، یکی از بزرگترین نهادهای اقتصادی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره چندین شرکت بزرگ متعلق به آستان قدس فعالیت کرد.

همسر خواهر او، عباس واعظ طبسی از زمان انقلاب اسلامی توسط آیت الله خمینی به تولیت آستان قدس رضوی در مشهد منصوب شد و این سمت را تا زمان مرگ در سال ۱۳۹۵ حفظ کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG