لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۹:۳۶

سرخط خبرها

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری ایالات متحده و توماس شنون معاون وزارت خارجه در امور سیاسی روز چهارشنبه در مراسمی جوایز زنان شجاع وزارت خارجه آمریکا را به زنان برجسته و استثنایی از سراسر جهان اعطا کردند.

توماس شنون در آغاز این مراسم گفت «از سال ۲۰۰۷ این جایزه به زنانی از سراسر جهان اعطا شده که شجاعت و رهبری استثنایی از خود نشان داده اند؛ از ناملایمات قدرت گرفته اند تا جوامع را متحول کنند. این زنان احساسات جوامع را برانگیخته و دولت ها را برای توجه دادن به عدالت بسیج کرده اند؛ علیه فساد سخن گفته اند، از خشونت و افراط گرایی جلوگیری کرده اندو برای برقراری قانون و صلح تلاش کرده‌اند.»

بانوی اول آمریکا نیز در ستایش برندگان جوایز زنان شجاع وزارت خارجه ایالات متحده گفت آنها «زنانی هستند که برغم خطرهای غیرقابل تصور برای امنیت خودشان، برای عده زیادی بسیار موثر بوده‌اند. هر یک از این زنان قهرمان داستان فوق العاده ای از شهامت دارند که باید الهام بخش ما باشد.»

ملانیا ترامپ در مراسم اعطای جوایز زنان شجاع: آنها باید الهام بخش ما باشند

ملانیا ترامپ در ادامه گفت این افراد «زنانی هستند که با شهامت، شجاعت و رهبری در راه دفاع از صلح، عدالت، حقوق انسانی، برابری جنسیتی و توانمندی زنان قدم برداشته‌اند. راهی که برای آنها همراه با به جان خریدن خطرهای شخصی بوده است.»

جوایز امسال به ۱۲ زن از بنگلادش، سوریه، ترکیه، یمن، عراق، بوتسوانا، کنگو، نیجر، پاپوآ گینه نو، پرو، کلمبیا و ویتنام تعلق گرفت.

اعطا این جایزه در سال ۲۰۰۷ توسط کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت ایالات متحده آغاز شد و تاکنون بیش از صد زن از بیش از ۶۰ کشور جهان آن را دریافت کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزیر امور خارجه عراق: در مورد شمار تلفات اخیر موصل بزرگنمایی شده است

شماری از زخمی‌های موصل به یک مرکز فوریت‌های پزشکی در اربیل منتقل شدند.

اکثر این افراد روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به هدف‌هایی در غرب موصل آسیب دیدند.

ساکنان غرب موصل می‌گویند بیش از یکصد غیرنظامی در آن حمله‌ها جان خود را از دست داده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید در حمله دیگری به غرب موصل در روز شنبه پنجم فروردین نیز نزدیک به یکصد و پنجاه غیرنظامی دیگر کشته شده‌اند.

این در حالیست که ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در حاشیه نشست اتحادیه عرب که در اردن برگزار می شود، گفت درباره شمار تلفات حمله‌های هوایی اخیر در غرب موصل بزرگنمایی شده است. او تاکید کرد مقصر اصلی داعش است که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

ارتش آمریکا می‌گوید تحقیقاتی درباره آن حمله‌ها، که احتمالاً تلفات غیرنظامی هم بجا گذاشته، در جریان است.

ائتلاف علیه داعش تسلیحات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه گذاشت

ائتلاف بین المللی علیه داعش تسلیحات و تجهیزات بیشتری در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه قرار داد. کامیون های حامل سلاح و زره پوش روز سه شنبه محموله هایشان را در شمال سوریه به نیروهای دموکراتیک متشکل از شبه نظامیان کرد، عرب و شیعه تحویل دادند.

نیروهای دموکراتیک سوریه خود را برای عملیات آزادسازی رقه آماده می کنند. رقه مقر اصلی داعش در سوریه محسوب می شود.

هزاران تن از ساکنان رقه که موفق به فرار از اسارت داعش شده اند اکنون در چادرهایی که در کنار جاده ها و خیابان های شهرهای مجاور برپا کرده اند سکونت دارند.

بنا به گزارش ها داعش در رقه با مین گذاری مانع از فرار غیرنظامیانی می شود که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید شمار نیروهای داعش در رقه به چهار هزار نفر می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رهبران اتحادیه عرب از موضع فلسطینی ها در مناقشه صلح خاورمیانه حمایت کردند

رهبران اتحادیه عرب روز چهارشنبه در نشست سالانه خود که در اردن برگزار شد از مواضع فلسطینی ها در تقابل با اسرائیل حمایت کردند. به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس این اقدام پیامی است به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که توافق برای تشکیل کشور فلسطینی باید بر عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل تقدم داشته باشد.

حمایت از فلسطینی ها در اجلاس اتحادیه عرب که در اردن برگزار شد همچنین به معنای نشان دادن اتحاد کشورهای عرب در منطقه پرتنش خاورمیانه است که کشورها بر سر مسائل جاری بویژه جنگ شش ساله سوریه و سرنوشت و نقش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده آن کشور دچار اختلاف هستند.

به گفته تحلیلگران این اختلاف ها سبب شده تا زمینه مانور دیپلماتیک کشورهای روسیه، ایران و ترکیه بمنظور پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه که بیش از ۳۲۰ هزار کشته و میلیون ها آواره بجا گذاشته، فراهم شود.

در نشست روز چهارشنبه ۲۱ رهبر، پادشاه و رئیس جمهوری از کشورهای منطقه شرکت کردند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در آغاز نشست روز چهارشنبه کشورهای عضو اتحادیه عرب را به وحدت فراخواند و تاکید کرد شکاف میان اعضای اتحادیه راه را برای نفوذ خارجی باز می کند.

با اینحال تحلیلگران بعید دانسته اند که رهبران اتحادیه عرب در پایان این نشست به جز بر سر گزینه دو کشور در روند صلح خاورمیانه و مخالفت با انتقال احتمالی سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم بتوانند یک صدا شوند.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاور میانه در مجلس نمایندگان آمریکا

ژنرال جوزف وتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا - اسفند ۱۳۹۵

کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده صبح چهارشنبه به منظور ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی کنونی در منطقه خاور میانه تشکیل جلسه داد.

ژنرال جوزف وُتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در این جلسه حضور داشت و ضمن تشریح چالش‌های متعدد در خاور میانه، ایران را بزرگترین تهدید علیه ثبات منطقه دانست.

وی با بیان این که ما با چالش‌های متعددی در عراق و سوریه، افغانستان و پاکستان و دیگر مناطق تحت مسولیت خود روبرو هستیم، افزود در بسیاری موارد پیشرفت داریم، اما کار زیادی باقی است.

ژنرال وتل گفت: «ما همچنین با فعالیت‌های بدخواهانه ایران و نمایندگان آن در منطقه روبرو هستیم. دیدگاه من اینست که تهران بزرگترین تهدید دراز مدت را متوجه ثبات منطقه می‌کند.»

وی گفت بطور کلی منطقه دچار وضعیت پیچیده‌ای است که آن را دستخوش بی ثباتی و درگیری فراگیر امنیت شکننده، درگیری‌های قومی و فرقه‌ای، عدم اطمینان اقتصادی، دولت‌های ضعیف و فاسد، و بحران‌های انسانی کرده که از سوی گروه‌های افراطی و تروریستی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

ژنرال وتل اضافه کرد «این گروه‌ها به روشنی اشتیاق و نیت خود را برای حمله به خاک آمریکا و منافع ما و متحدانمان در خارج آشکار کرده‌اند و همزمان در این منطقه حضور کشورهای دیگر مانند روسیه و چین که منافع خود را دنبال می‌کنند، پر رنگ تر شده است.»

مک تورنبری رییس جمهوریخواه و آدام اسمیت نماینده دموکرات کمیته نیروهای مسلح نیز در مورد دخالت و نفوذ رژیم ایران در تشدید تنش در منطقه ابراز نگرانی کردند و آقای اسمیت در ارتباط با عراق گفت مشکلی که در عراق وجود دارد آن است که دولت بغداد به حد کافی در ارتباط با جمعیت سنی آن کشور فراگیر نیست.

ارزیابی نظامی چالش‌های امنیتی خاورمیانه در مجلس نمایندگان آمریکا

به گفته آدام اسمیت «هنوز میان جمعیت سنی این احساس وجود دارد که بغداد به ایران شیعه بیشتر نزدیک است تا جمعیت سنی خود. و تا زمانی که این مشکل حل نشود، هر چه در موصل یا جای دیگری روی دهد، اگر شما جمعیت سنی ناراضی را به کنار بزنید، زمینه مناسبی برای داعش و القاعده و دیگر افراط گرایان برای بهره برداری فراهم است.»

او در ادامه گفت، مطمئنا حیدر العبادی نخست وزیر عراق برخلاف نوری المالکی نخست وزیر پیشین، در این راه تلاش می‌کند، اما بهبود زیادی صورت نگرفته است.

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان در امور خاور میانه و تروریسم نیز عصر چهارشنبه در نشستی ویژه با حضور کارشناسان، فعالیت‌های ایران، برنامه موشکهای بالیستیک، تحریم‌ها و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بررسی کرد.

ایلینا راس لیتنن رییس جمهوریخواه این کمیته پیش از این جلسه در بیانیه‌ای گفت، رفتار ایران از تاریخ اعمال توافق هسته‌ای نه تنها بدتر شده، شهروندان آمریکایی را نیز به گروگان گرفته، برای نیروی دریایی آمریکا مزاحمت هایی ایجاد کرده و حمایت از رژیم بشار اسد، حزب الله و حوثی‌ها را نیز تشدید کرده است.

ولی به گفته او نگران کننده ترین جنبه این رفتار ایران، پیشبرد برنامه موشک‌های بالیستیک است که بطور تاریخی ثابت شده در راستای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جمهوریخواهان کنگره از ادامه تلاش‌ها برای اصلاح قانون بیمه درمانی می‌گویند

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

کمتر از یک هفته پس از عدم تصویب طرح پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای جایگزینی قانون بیمه درمانی همگانی که در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین تصویب شد، اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ادامه تلاش‌های خود برای لغو بیمه موسوم به «اوباماکر» می‌گویند.

جایگزین کردن قانون بیمه مصوب دولت قبل یکی از وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، اما پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، لایحه پیشنهادی دولت در نهایت به دلیل نبود حمایت کافی نمایندگان، عصر جمعه به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس نمایندگان خارج و جلسه رأی گیری لغو شد .

برخی منتقدان لایحه پیشنهادی ترامپ معتقدند این طرح بسیاری از دارندگان اوباماکر را وادار می‌کند بیمه درمانی کنونی خود را کنار بگذارند. برخی دیگر از منتقدان هم می‌گوید پیشنهادهای عملی چندانی در طرح پرزیدنت ترامپ برای اعمال اصلاحات مورد نظر در بیمه درمانی دولت اوباما ارایه نشده است.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه پس از دیدار روز سه شنبه خود با اعضای جمهوریخواه مجلس، با بیان این که آنها برای همکاری با یکدیگر و گوش دادن به نقطه نظرات دیگران آمادگی دارند، گفت «این بسیار اهمیت دارد. اوباماکر ضررهای زیادی را به خانواده‌ها تحمیل کرده است.»

کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن ابراز خوش‌بینی در مورد جایگزین شدن بیمه موسوم به اوباماکر با یک قانون بهتر، گفت جمهوریخواهان در راستای وعده‌های خود برای برچیدن قانون بیمه درمانی همگانی مصوب دولت پیشین و جایگزینی آن حرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به دیدار اعضای جمهوریخواه مجلس در این زمینه گفت«پس از این جلسه بیشتر مطمئن شدم که این کار را به سرانجام خواهیم رساند.»

دونالد ترامپ نیز روز سه شنبه و در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس سنا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در کاخ سفید گفت«می‌دانم که همه ما بر سر بیمه درمانی به توافق می‌رسیم. کار ساده‌ای است. تردیدی ندارم که این امر خیلی زود محقق خواهد شد.»

با این حال، نه پرزیدنت ترامپ و نه رهبران کنگره درباره این که چه زمانی لایحه جدید بیمه ارائه خواهد شد صحبتی نکرده‌اند و با وجود اظهار نظرهای مثبت آنها، مشخص نیست جایگزین کردن قانون کنونی تا چه حد برای حزب جمهوریخواه اولویت دارد.

اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره ایالات متحده در اختیار حزب جمهوریخواه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر وزیر خارجه آمریکا به ترکیه و بروکسل

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا راهی ترکیه و نشست وزرای خارجه کشوهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بلژیک است تا درباره یافتن گام های بعدی مبارزه با داعش و سهم کشورهای عضو ناتو در هزینه‌های دفاعی گفت و گو کند.

آقای تیلرسون در حالی به ترکیه سفر می‌کند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا حملات خود را برای بازپس گیری رقه از داعش در سوریه افزایش داده است و دولت آمریکا نیز با بازگرداندن آوارگان به خانه را از اولویت‌های خود اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: در حالیکه راه پیشروی در سوریه در آستانه گشایش است، ایالات متحده فشار بر داعش و القاعده را افزایش می‌دهد و به دنبال اینست که با برقراری آتش بس و ایجاد مناطقی با ثبات و هر چند موقت راه بازگشت آوارگان به خانه را فراهم کند.

با این حال کارشناسان این اقدامات را آسان نمی دانند.

دانیل سورور، کارشناس امور خاورمیانه به صدای آمریکا گفت ترکها با مناطق امن موافق هستند و سالهاست که آن را پیشنهاد می کنند، اما ایجاد این مناطق و حفظ آنها در عمل کاری بس دشوار است.

در آستانه اولین ملاقات تیلرسون با ناتو، او با همتایان خود از کشورهای بالتیک ملاقات کرد. آنها نسبت به حمایت آمریکا از ناتو ابراز اطمینان کردند.

در این بین، برنامه سفر تیلرسون به روسیه که با نشست ناتو مصادف می‌شد، جنجالی برانگیخت. او اکنون ابتدا به بروکسل و سپس به مسکو میرود.

دانیل سورور در این باره گفت که ناتو از تیلرسون تعهد می‌خواهد که آمریکا تحریمها علیه اوکراین را حفظ خواهد کردو نیز این که ترامپ، ناتو را به روسیه ترجیح نمی دهد.

در نشست ناتو،تیلرسون صراحتاً خواهد گفت که آمریکا نمی‌تواند بیش از سهم خود هزینه‌های ناتو را بر عهده گیردواز کشورهای عضور ناتو انتظار دارد به بهبود وضعیت امنیت در اوکراین کمک کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پارلمان اسکاتلند به برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا رای داد

ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند در ادینبرو - ژوئیه ۲۰۱۶

پارلمان اسکاتلند روز سه شنبه، به برگزاری یک همه پرسی جدید درباره استقلال از بریتانیا رای داد تا راه برای درخواست از دولت بریتانیا در جهت تأیید چنین رای گیری هموار شود.

پارلمان اسکاتلند در شهر ادینبرو با ۶۹ رأی موافق در برابر ۵۹ رأی مخالف خواستار تاییدیه پارلمان بریتانیا شد که برای برگزاری یک همه پرسی، ضروری است.

نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند مایل است که رفراندوم استقلال از بریتانیا طی دو سال آینده و پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزار شود.

خانم استرجن گفت: «آینده اسکاتلند باید در دست خود اسکاتلند باشد. بحث بر سر این است که چطور ظرفیت بالقوه خود به عنوان یک کشور را بسیج کنیم و بر چالشها فایق آییم.»

سال گذشته رای دهندگان بریتانیایی در انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز سه شنبه ۲۹ مارس ۲۰۱۷ با پذیرش نامه نخست وزیر بریتانیا از سوی اتحادیه اروپا، رسما آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای ایران جان می بازد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کرد که هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای این کشور جان خود را از دست می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، اسکندر مومنی روز چهارشنبه نهم فروردین با اشاره به کاهش سرعت متوسط سرعت خودروها گفت که آمار تصادفات در موج دوم سفرها کاهش یافته است.

او با بیان اینکه سال گذشته هر ۶۰ دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شد گفت که امسال این زمان به ۷۱ دقیقه رسیده هر چند که این زمان نیز تکان دهنده است.

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار کشته و مجروح را در تصادفات جاده‌ای دارد. اگر چه طی یک دهه اخیر پلیس راه تلاش‌هایی برای کاهش تصادفات به ویژه در تعطیلات و زمان اوج سفر انجام داده و موفق به کاهش نسبی تصادفات شده است، اما همچنان سالانه حدود ۱۶ هزار نفر در تصادفات خودرو در ایران جان می‌بازند.

تلفات جاده ای در نوروز امسال نیز با وجود کاهش اندک، همچنان چشمگیر بوده است. موسی امیری جانشین رئیس پلیس راهور روز دوم فروردین اعلام کرد که تنها در روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین ۹۶،تصادف جاده ای ۱۴۵ کشته و حدود دو هزار و ۹۵۰ زخمی به جای گذاشت.

دو روز پرترددترین روزها در سفرهای نوروزی بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شد. پیشتر ترزا می نخست وزیر این کشور نامه ای را امضا کرد که از قصد لندن به استفاده از ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا درباره ترک عضویت کشورها خبر می داد.

خانم می در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «این لحظه تاریخی است. لحظه بدون برگشت. ما از این پس برای خود تصمیم خواهیم گرفت و قوانین خود را تصویب خواهیم کرد.ما از این فرصت برای ساختن بریتانیای قدرتمندتر و عادلانه تر برای فرزندان و نوه های خود بهره خواهیم برد.»

دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه ۲۹ مارس تایید کرد که نامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

به این ترتیب مذاکرات دوساله برای خروج طولانی و پیچیده بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از چهار دهه عضویت آغاز می شود. پیش بینی می شود که مذاکرات برگزیت، تا مارس ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این بلوک، از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه عمیقا متاسف است.

او گفت: «ما از تصمیم بریتانیا عمیقا متاسفیم، اما مبانی دموکراسی یکی از رفیعترین ارزشهای اتحادیه است. وقت آن رسیده که بر پایه ماده ۵۰ اتحادیه اروپا، مذاکرات خروج با اتحادیه آغاز شود و از این پس، روابط ما با بریتانیا براین اساس رقم بخورد، که البته بدون چالش نخواهد بود، بویژه برای بریتانیا.»

مردم بریتانیا در رفراندوم ژوئن ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. پس از این همه پرسی دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا از سمت خود استعفا داد. یکی از وعده های او در دوران کمپین انتخاباتی برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

یک پاکستانی در آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد

دادگاهی در آلمان یک پاکستانی ساکن آن کشور را به جرم جاسوسی برای ایران، به چهار سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه گزارش داد حکم حیدر سید مصطفی ۳۱ ساله در دادگاهی در شهر برلین صادر شده است.

این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، نوشت شناسایی اهداف بالقوه یهودی و مرتبط با اسرائیل در آلمان و فرانسه برای حملات احتمالی، از ماموریت‌های او بوده است.

سید مصطفی به دلیل جمع آوری اطلاعات وسیعی از رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل و یک استاد فرانسوی-اسرائیلی دانشگاهی در پاریس برای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران محکوم شده است.

با این حال، در این گزارش تاکید شده است که هیچ حمله‌ای در این ارتباط علیه این مراکز صورت نگرفته است.

تهران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

حیدر سید مصطفی در سال ۲۰۱۲ میلادی برای تحصیل در رشته مهندسی به آلمان رفت و در دانشگاه برمن مشغول تحصیل شد. وی در ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد.

وی بیش از ۲ هزار یورو (۲۱۷۰ دلار آمریکا) بابت فعالیت‌های جاسوسی خود، از جمله گرفتن صدها عکس و تهیه تصاویری از اهداف بالقوه، دریافت کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای مصطفی در جلسات دادگاه از سخن گفتن خودداری کرده است. نخستین جلسه دادگاه او روز ۸ مارس (هجدهم اسفند ماه) برگزار شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آدونیس جایزه ۵۰ هزار دلاری را برد

انجمن قلم آمریکا در مراسم رسمی معرفی برندگان جوایز ۲۰۱۶ میلادی خود اعلام کرد جایزه «ناباکوف» امسال برای یک عمر دستاورد به «آدونیس» شاعر و مترجم اهل سوریه اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انجمن قلم دوشنبه شب در مراسمی رسمی در منهتن نیویورک از دستاوردهای ادبی این شاعر ۸۷ ساله شناخته شده سوری، که شهروند فرانسه است، تقدیر کرد.

جایزه ۷۵ هزار دلاری «ژان اشتاین» انجمن قلم برای بهترین کتاب سال نیز به «بازگشت» اثر «هشام مَتر» نویسنده اهل لیبی اختصاص یافت. این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات نویسنده از وطن خود است.

جایزه ۲۵ هزار دلاری «رابرت بینگام» انجمن برای بهترین رمان یک نویسنده نوقلم به «ریان آمیلکار اسکات» تعلق گرفت و «آنجلا مورالس» هم به عنوان برنده جایزه ۱۰ هزار دلاری هنر مقاله‌ نویسی معرفی شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفت آمریکا و قدرت های بزرگ با پیشنهاد ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد از روز دوشنبه مذاکراتی را پیرامون ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای آغاز کرده که با مخالفت کشورهای صاحب جنگ افزار هسته‌ای روبرو شده است.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و حدود ۲۰ کشور دیگر، مخالفت خود را با ممنوعیت بین‌المللی تسلیحات هسته‌ای ابراز داشته اند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت: «امروز وقتی می بینید عده‌ای وارد مجمع عمومی می‌شوند تا یک ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای ایجاد کنند، باید از خودمان بپرسیم که آیا به راستی آنها تهدیدهای موجود را درک می‌کنند؟ من فکر می‌کنم همه باید واقع بین باشند. چرا که وظیفۀ ما، ایمن نگاه داشتن مردم خودمان است.»

خانم هیلی در ادامه اضافه کرد: «باید واقع بین بود، چون کسی باور نمی‌کند کشوری مانند کره شمالی، با ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای موافقت کند.»

نوبوشیگه تاکامیزاوا نماینده ژاپن در سازمان ملل با اشاره به برنامه هسته ای کره شمالی گفت، سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای برای بهبود امنیت جهانی را به تنهایی کافی ندانست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جرد کوشنر مامور ایجاد تحول در نظام اداری آمریکا شد

«دفتر نوآوری آمریکا» در کاخ سفید مامور ایجاد تغییر و تحول بنیادین در نظام اداری ایالات متحده شده است.

ریاست این نهاد جدید با جرد کوشنر دستیار ارشد رئیس جمهوری آمریکا است، که پیشتر نیز چندین ماموریت بین المللی به او محول شده بود.

آقای کوشنر داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است و طیف گسترده وظایف او پرسش برانگیز شده است.

جرد کوشنر بازرگان میلیونر و داماد ۳۶ ساله ترامپ مامور شده با بهره گیری از تجارب بخش خصوصی، تشکیلات اداری عریض و طویل واشنگتن را به روز کند.

آقای کوشنر پیشتر در مورد موضوعاتی در رابطه با مکزیک و چین به پرزیدنت ترامپ کمک کرده بود، و آقای ترامپ نیز گفته بود از نظرات داماد خود در سر و سامان دادن به صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها استفاده خواهد کرد.

کاخ سفید معتقد است که جرد کوشنر برای ایجاد تغییر و تحول در نظام اداری آمریکا از هر نظر آماده است.

به گفته شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید «اگر تا به حال با دولت سر و کار داشته اید، دیده اید که تا چه حد قدیمی و عقب افتاده است. این تشکیلات به مردم آمریکا و رای دهندگان آمریکایی خدمت نمی کند. این کارها و به ویژه فراهم آوردن فناوری می تواند به صورت دیگری انجام شود.»

اما ماموریت دفتر نوآوری آمریکا در عمل با چالش های بسیاری روبروست.

استفن گلداسمیت، دانشگاه هاروارد در این زمینه گفت: «مسائل اداری و مربوط به قانونگذاری پیچیده اند. اما تلاش برای نوآوری در آن، آن هم در بالاترین سطح، طبعا امیدوار کننده است و شاید هم واقعا اوضاع را عوض کند.»

دفتر نوآوری آمریکا مامور شده تا ضمن بهبود «کیفیت زندگی برای آمریکایی ها» به افزایش اشتغال در این کشور کمک کند.

مقام های آمریکامی گویند مهمترین وظیفه این دفتر مشخص کردن آن بخش از وظایف اداری است که در نهایت می تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ فرمان لغو مقررات زیست محیطی دولت اوباما را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه شنبه فرمان اجرایی مربوط به لغو مقررات زیست محیطی را، که در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به تصویب رسید، امضا کرد.

وی پیش از امضای فرمان در ساختمان آژانس حفاظت محیط زیست گفت، برای برچیدن محدودیت‌ها بر صنعت انرژی آمریکا، برگرداندن دخالت‌های دولت و لغو مقرراتی که فرصت های شغلی را از بین می برند، «گام‌های تاریخی» را بر می‌دارم.

امضای این فرمان باعث بالا گرفتن دوباره اختلافات حزبی درباره فعالیت‌های تأثیرگذار بر تغییرات اقلیمی می‌شود و این نگرانی را تشدید می‌کند که ده‌ها سال فعالیت برای رسیدن به توافق و پیمان‌های مربوطه به هدر رود.

پال کروتزن برنده هلندی جایزه نوبل شیمی، که این جایزه را برای تحقیق در چگونگی نازک شدن لایه اوزون دریافت کرده است، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت «بسیاری معتقدند امضای این فرمان فاجعه بار خواهد بود. هرچه تا کنون به دست آمده ممکن است نابود شود. فکر نمی‌کنم دانشمندان به این امر راضی باشند.»

یک مقام کاخ سفید اواخر روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که پرزیدنت ترامپ معتقد است که می‌تواند توازنی بین اهداف حمایت از محیط زیست و افزایش تولیدات انرژی ایجاد کند. وی افزود عوامل اقتصادی از جمله ملاحظات اصلی در این فرمان اجرایی است.

در همین حال، برخی کارشناسان و مقام‌های اروپایی از این تصمیم رئیس جمهوری جدید آمریکا ابراز نگرانی کرده و می‌گویند، در صورتی که واشنگتن اقدامات دولت پیشین در حوزه تغییرات اقلیمی را بی‌اثر کند، به منافع خود آسیب خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزیر محیط زیست آلمان، سیاست‌های جاه طلبانه مبارزه با تغییرات آب و هوایی، به نفع خود ایالات متحده هستند، چرا که ارتقای صنایع مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر منجر به اشتغال‌زایی خواهد شد.

این خبرگزاری همچنین از قول توماس استاکر، نایب رئیس پیشین هیئت علمی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد نوشت، آمریکا با اتخاذ چنین تصمیمی رهبری مبارزه جهانی با تغییرات آب و هوایی را به رقیب خود، یعنی چین، واگذار خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیم ملی فوتبال ایران از دیوار چین هم گذشت

تیم ملی فوتبال ایران با شکست تیم ملی چین یک گام دیگر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نزدیکتر شد.

تیم ملی فوتبال ایران، روز سه‌شنبه هشتم فروردین ماه در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی، در گروه یک آسیا میزبان تیم ملی چین بود که در نهایت موفق شد این تیم را با یک گل شکست دهد.

در این دیدار که با حضور یکصد هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد، تیم ملی ایران با ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، پژمان منتظری، مسعود شجاعی، میلاد محمدی، سعید عزت اللهی، امید ابراهیمی، ووریا غفوری(۷۹ رامین رضاییان)، علیرضا جهانبخش(۸۸ وحید امیری)، مهدی طارمی و رضا قوچان نژاد(۷۱ سردار آزمون) به میدان رفت.

نیمه نخست این دیدار با وجود حملات ایران روی دروازه چین با تساوی بدون گل به پایان رسید، اما در آغاز نیمه دوم، در دقیقه ۴۷ مهدی طارمی دروازه چین را گشود.

تیم ملی ایران در ادامه نیز صاحب موقعیت‌های گلزنی شد ولی بازی با همین نتیجه یک بر صفر به پایان رسید تا ایران با ۱۷ امتیاز و ۴ امتیاز بیشتر از کره جنوبی در صدر جدول رده بندی گروه باقی بماند. شاگردان مارچلو لیپی هم با این باخت ۵ امتیازی باقی ماندند.

شاگردان کی روش که در شش دیدار گذشته خود گلی دریافت نکردند، برای صعود مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۸ از سه دیدار آینده تنها به یک برد نیاز دارند. تیم ملی فوتبال ایران در دیدار قبلی خود موفق شد تیم قطر را در دوحه یک بر صفر شکست دهد.

ایران در ادامه دیدارهای انتخابی جام جهانی ۲۳خرداد میزبان ازبکستان است، ۹ شهریور در کره جنوبی به مصاف این تیم می‌رود و در آخرین بازی خود در تهران از سوریه پذیرایی می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیل در استان های جنوبی ایران هفت کشته به جای گذاشت

معاون سازمان هلال احمر ایران اعلام کرد که سیل‌ اخیر در استان‌های جنوبی تا کنون هفت کشته به جای گذاشته است.

خبرگزاری میزان روز سه‌شنبه هشتم فروردین به نقل از شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر نوشت این سازمان از سوم فروردین امدادرسانی به سیلزدگان ۱۵ استان را آغاز کرده است.

به گفته او،در این مدت هفت نفر در استان‌های فارس و بوشهر در جریان وقوع سیلاب جان خود را از دست داده‌اند که تلاش برای یافتن جسد دو تن از این کشته شدگان در رودخانه دشت پلنگ بوشهر ادامه دارد.

طی ماههای اخیر سیلاب در استان‌های جنوبی و کولاک و بهمن در استان‌های شمالی چندین کشته به جای گذاشته است.

اواخر بهمن ماه گذشته، ستاد مدیریت بحران ایران از کشته شدن چند تن در جریان سیلاب کرمان، فارس، هرمزگان و بوشهر خبر داده بود. سیلاب در اولین روزهای فروردین نیز در پی بارندگی‌های شدید ۶۹ شهر در ۱۵ استان ایران را فرا گرفت. پیش از آن، طغیان دریا در سواحل استان بوشهر موجب مرگ دست کم دو نفر شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی،نوکیش مسیحی تایید شد

حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه هشتم فروردین گزارش داد دادگاه تجدیدنظر آقای فیروزی ۲۵ دی ماه گذشته تشکیل شده و حکم پنج سال زندان تعزیری ابراهیم فیروزی را تایید کرده است.

آقای فیروزی فروردین ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند مسیحی سال ۹۲ نیز از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، «راه اندازی و هدایت تشکل انحرافی بشارتی مسیحیت»، و راه اندازی سایت مسیحی، به یکسال حبس و دو سال تبعید به شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان از استانهای محروم کشور محکوم شده بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر، به نقل از نزدیکان آقای فیروزی نوشت بازجویی‌های او در زندان اوین با «توهین و تفتیش عقاید» برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بوده است. بازجویان همچنین به مسائلی پرداخته‌اند که آقای فیروزی قبلا برای آن بازجویی و محاکمه شده بود.

وبسایت محبت نیوز نیز که اخبار نوکیشان مسیحیان را پوشش می دهد گزارش دادابراهیم فیروزی در چهار سال گذشته یک روز هم به مرخصی نرفته است و در این شرایط باید تا سال ۱۳۹۸ در زندان بماند.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر همواره جمهوری اسلامی را به بدرفتاری با اقلیت‌های مذهبی و قومی متهم کرده‌اند. ایران در چندین مورد نوکیشان مسیحی و شهروندان بهایی را بازداشت و به زندان‌ محکوم کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بریتانیا خواستار حذف مطالبی با محتوای جهادی از رسانه های اجتماعی شد

مبلغان داعش در تلاش برای بزرگنمایی و تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن که پنج کشته و ۴۰ مجروح برجای گذاشت، صدها ویدئوی خشن را بر شبکه یوتیوب قرار داده اند.

این حمله تبلیغاتی آنلاین با درخواست دولت بریتانیا از شرکت های رسانه ای این کشور برای پاک کردن صفحاتشان از محتوای مرتبط با جهادگرایی همزمان شده است

امبر رود وزیر کشور بریتانیا به شرکت های اینترنتی درباره ارائه «جایی برای مخفی شدن» به تروریست ها هشدار داد.

خانم رود گفت نخواهد گذاشت تا افراط گرایان برای عضوگیری از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار استفاده کنند.

بریتانیا در حال حاضر با شرکت واتس اپ در حال کشمکش است. واتس اپ به دولت اجازه دسترسی به پیام رمزگذاری شده خالد مسعود مهاجم لندن را که سه دقیقه قبل از حمله از طریق این اپلیکیشن فرستاده بود نداد.

سرویس امنیتی بریتانیا قادر به خواندن آن پیام نیست. آخرین پیام ارسال شده توسط مسعود می تواند کلید این معما باشد که آیا او در انجام حمله به تنهایی عمل کرده یا همدستانی داشته است. پلیس می گوید حمله به شکل انفرادی انجام شده و شاهدی برای ارتباط با داعش و القاعده نیافته است.

واتس اپ که میلیاردها کاربر در جهان دارد از روش رمزگذاری سراسری برای انتقال پیام ها استفاده می کند که امکان خواندن پیامک ها را از بین می برد.

خانم رود و دیگر وزیران کابینه بریتانیا در حال کار بر روی قانونی هستند که از شرکت ها می خواهد هرگونه محتوای افراط گرایانه را حذف کنند.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز در انتقاد از رسانه های اجتماعی و شرکت های آنلاین به ساندی تایمز گفت: «مشمئزکننده است. آنها (شرکت ها) باید پول درآوردن از طریق ارائه محتوای خشن را متوقف کنند.»

روز یکشنبه روزنامه های تایمز و دیلی میل بریتانیا با تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن، بر تبلیغات ویدئویی داعش بر شبکه یوتیوب و استفاده افراطی گرایان از اینترنت برای کارهای تبلیغاتی خود، تاختند؛ ویدئوهایی باکیفیت بالایی که ضمن ارجاع به حمله لندن، صحنه هایی از گردن زدن افراد توسط کودکان را به نمایش می گذارد.

مقامات آمریکایی و اروپایی همواره گفته اند که عملکرد شرکت های اینترنتی در واقع کمک به فراگیرشدن تروریسم است.

شرکت های فیسبوک، گوگل و توییتر پس از مقاومت اولیه در مقابل دولت های غربی، در ماه های اخیر از خود همکاری نشان داده و بخش بزرگی از مواد و محتوای متعلق به افراط گرایان را حذف کردند. توییتر گفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ ، ۳۷۶۸۹۰ مورد محتوای مرتبط با خشونت و ترویج تروریسم را حذف کرده است.

اما هنوز هستند برخی شرکت هایی که در مقابل ارائه سرنخهای رمزگذاری شده به دولت مقاومت می کنند.

اپل کلیدهای رمزگذاری شده ای را ساخته که کاربران می توانند از آن استفاده کنند و شرکت به آن دسترسی ندارد. تیموتی کوک مدیر اجرایی اپل گفت:«اگر شما کلید را زیر فرش قایم کنید تا پلیس پیدایش کند، دزد هم می تواند آن را پیدا کند.»

برخی مدیران شرکت های عمده در سیلیکان ولی آمریکا می گویند حریم شخصی اولویت مشتریان آنهاست و نه امنیت ملی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بحرین ۱۴ نفر مظنون به اقدامات تروریستی مرتبط با ایران را بازداشت کرد

دولت بحرین از بازداشت اعضای یک سلول تروریستی مرتبط با ایران خبر داد که به دست داشتن در طراحی حمله ای به یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس و توطئه برای ترور مقام های بلندپایه آن کشور مظنون هستند.

خبرگزاری دولتی بحرین روز یکشنبه ششم فروردین به نقل از وزارت کشور بحرین گزارش داد هر چهارده عضو این گروه تروریستی زیر نظر دو ناراضی تبعیدی آن کشور که هم اکنون ساکن ایران هستند فعالیت داشتند که نام یکی از آنها اخیرا به فهرست تروریست های ایالات متحده آمریکا اضافه شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین، شش تن از افراد بازداشت شده در اردوگاه های سپاه پاسداران در ایران، پنج تن توسط عوامل حزب الله در عراق، و سه نفر نیز در بحرین آموزش نظامی دیده اند. وزارت امور خارجه ایران ارتباط بازداشتی های بحرین با سپاه پاسداران ایران را رد کرده و این اتهامات را «دروغ هایی پوچ و بیهوده» خوانده است.

بحرین که دولتی سنی دارد همچون برخی از دیگر کشورهای عرب خلیج فارس به حکومت شیعه ایران مظنون بوده است وگاه خبر از دستگیری های مشابهی می دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرونده سوء استفاده مالی شرکت وابسته به آستان قدس رضوی به دادسرا رفت

مهدی عزیزیان قائم مقام سابق آستان قدس رضوی

در پی انتشار گزارشی در وبسایت آمدنیوز مبنی بر تخلفات مالی قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و خروج او از کشور، یک مقام آستان قدس اعلام کرد که پرونده این تخلفات در دادسرا در حال رسیدگی است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه هفتم فروردین به نقل از جعفر صباغیان مسئول دفتر قائم‌مقام آستان قدس رضوی نوشت ابراهیم رئیسی، تولیت جدید آستان قدس رضوی در نخستین اقدامات خود مهدی عزیزیان، قائم مقام وقت آستان قدس رضوی را از کار برکنار کرد.

این مقام آستان قدس بدون اشاره به نقش آقای عزیزیان در تخلفات مالی مطرح شده گفت آقای رئیسی پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وقوع تخلف مالی در یکی از شرکت‌های تابعه دستور داد سازمان حسابرسی و بازرسی آستان قدس در آن شرکت مستقر شود.

به گفته او، تولیت آستان قدس با تکمیل گزارش حسابرسی دستور عزل مدیریت شرکت، تغییر هیئت‌مدیره، تشکیل پرونده در دادسرای تهران و معرفی متهمین به مرجع قضایی را صادر کرد و این دستور شش ماه پیش توسط مرتضی بختیاری قائم‌مقام آستان قدس رضوی اجرا شد.

‌مسئول دفتر قائم مقام آستان قدس رضوی تأکید کرد: «رابطه اداری عزیزیان قائم مقام سابق با آستان قدس مدتها پیش از وصول گزارش بازرسی و ارسال آن به قوه قضائیه قطع شده بود.»

مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و برادر همسر عباس واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس رضوی، در پی درگذشت آقای واعظ طبسی و انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان تولیت جدید آستان قدس، خرداد ماه سال گذشته از مقام خود کنار گذاشته شد و جای خود را به مرتضی بختیاری داد.

او اگر چه تقریبا یک سال قائم مقام آستان قدس بود اما پیش از آن برای سالها در سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی، یکی از بزرگترین نهادهای اقتصادی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره چندین شرکت بزرگ متعلق به آستان قدس فعالیت کرد.

همسر خواهر او، عباس واعظ طبسی از زمان انقلاب اسلامی توسط آیت الله خمینی به تولیت آستان قدس رضوی در مشهد منصوب شد و این سمت را تا زمان مرگ در سال ۱۳۹۵ حفظ کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ارتش آمریکا درباره مرگ غیرنظامیان در موصل تحقیق می کند

ارتش آمریکا مرگ غیرنظامیان در موصل را یک «تراژدی وحشتناک» توصیف کرد و گفت درباره اظهارنظرها مبنی بر این که حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا موجب مرگ حدود صد غیرنظامی در اوایل ماه جاری شده است، تحقیق می کند.

پنتاگون گفت تحقیقات اولیه حاکی است که جت های نیروهای ائتلاف در ۱۷ مارس حملاتی را در «نقاط هماهنگ با محل کشته شدن غیرنظامیان در منطقه قدیمی غرب شهر موصل» انجام داده اند.

نیروهای عراقی با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف برای بازپس گیری کنترل غرب موصل از دست داعش تلاش می کنند. داعش این شهر را در اواسط سال ۲۰۱۴ تصرف کرد.

ژنرال جوزف وُتل رئیس دفتر مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا در بیانیه ای در روز یکشنبه اعلام کرد نیروهای ائتلاف به «اقدامات برای پرهیز از آسیب به غیرنظامیان» ادامه می دهد.

اطلاعات روزانه نیروهای ائتلاف درباره عملیات هوایی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که روز یکشنبه در موصل هفت حمله هوایی صورت گرفته است.

ارتش عراق در مسئول شناختن آمریکا درباره مرگ غیرنظامیان در حملات ۱۷ مارس ابراز تردید کرده و گفته است که شواهد جدید نشان می دهد مواد منفجره را داعش در آن منطقه کار گذاشته بود.

در حال حاضر بیش از یک میلیون غیرنظامی هنوز در مناطق تحت کنترل داعش در موصل به سر می برند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفان بشار اسد از حمص خارج شدند

شبه نظامیان مخالف بشار اسد آخرین مواضع خود در شهر حمص را ترک می‌کنند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، تخلیه محله الوائر در حمص در روز دوشنبه هفتم فروردین بخشی از توافق میان شبه نظامیان مسلح و دولت بشار اسد به حساب می آید که با میانجی گری روسیه حاصل شده است.

فعالان اپوزیسیون سوریه اما می گویند این توافق سبب آوارگی دوازده هزار تن از ساکنان الوائر از جمله دو هزار و پانصد تن از شبه نظامیان و خانواده هایشان شده است که سالها زیر بمباران و در محاصره نیروهای دولتی و حامیانشان به سر برده‌اند.

بر پایه توافق مذکور، به شبه نظامیان حمص و خانواده‌هایشان اجازه عبور امن به مناطق زیر کنترل شبه نظامیان در نواحی شمالی سوریه داده خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر روحانی به مسکو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه هفتم فروردین در راس یک هیات اقتصادی، نفتی و سیاسی راهی مسکو شد تا با مقام‌های بلندپایه روس ازجمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، درباره تقویت مناسبات دوجانبه و بین‌المللی گفتگو کند.

در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، این نهمین دیدار او با آقای پوتین است. در هفته‌های اخیر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در دیدار با پوتین، اوضاع سوریه و نقش ایران را مورد بررسی و گفتگو قرار داده‌اند.

اسرائیل و ترکیه سیاستی مغایر سیاست تهران را در سوریه دنبال می‌کنند؛ در حالی که ایران از آغاز جنگ داخلی شش ساله در سوریه با تمام توان از رژیم اسد و ابقای وی در قدرت حمایت کرده است، ترکیه و اسرائیل خواستار کناره گیری اسد و مداخله نکردن ایران و گروه مورد حمایتش، حزب الله، در اوضاع سوریه هستند.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران که همیشه نسبت به عادی‌سازی روابط با غرب به ویژه آمریکا رویکری خصمانه داشته‌اند، در مورد تقویت هرچه بیشتر مناسبات ایران با روسیه نظر مساعد و موافق دارند. از این جمله خبرگزاری تسنیم از احتمال امضای قرارداد نفتی بلند مدت ایران با روسیه خبر داده و نوشته است با توجه به حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، در هیات همراه حسن روحانی،ایران قراداد فروش نفت به روسیه را امضا می‌کند؛ قراردادی که ایران طی آن نیمی از پول فروش نفت را نقدی دریافت خواهد کرد و بابت نیم دیگر، خدمات فنی و مهندسی از روسیه خواهد گرفت.

در همین رابطه، جان بولتون سفیر پیشین آمریکا، در سازمان ملل در گفتگو با شبکه خبری فاکس تاکید کرد که به خاطر نزدیکی روسیه با ایران، همکاری آمریکا با مسکو در امور ضدتروریستی اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود زیرا ایران به تعبیر آقای بولتون «در قلب شبکه جهانی تروریسم» قرار دارد و از تروریست‌های اسلامگرای شیعه و سنی حمایت می کند و نخستین دولت حامی ترور در جهان است.

کلمنت ترم نیز در هافینگتون پست از قول استراتژیست‌های نومحافظه کار غربی و نیز راستگرایان در اسرائیل از امکان متوقف کردن همکاری ایران و روسیه سخن گفته و می‌نویسد ایران و روسیه در مورد پایان یافتن جنگ داخلی سوریه دو دیدگاه متفاوت دارند هرچند هر دو دولت از رژیم اسد حمایت می‌کنند.

به نوشته او، ایران با در اختیار داشتن حزب الله لبنان و گروه‌های شبه نظامی شیعه از افغانستان، پاکستان و عراق توانست حلب را بازپس بگیرد اما متحمل تلفات شدیدی شد. روسیه اما بیشتر خواستار حفظ نهادهای دولتی در سوریه است و از فرقه گرایی و گروه‌هایی مثل حزب الله لبنان یا شبه نظامیان شیعی حمایت نمی‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادامه اعتراض ها در روسیه؛ رهبر مخالفان دولت دستگیر شد

هزاران نفر در چندین شهر روسیه در اعتراض به فساد در میان نخبگان و مقام های کشور تظاهرات کردند.

بیش از صد معترض از جمله الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه که خواهان برگزاری این تظاهرات سراسری شده بود، روز یکشنبه در میدان پوشکین در مسکو بازداشت شدند.

روز دوشنبه هفتم فروردین ماه، دادگاهی در مسکو، الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت را که در تظاهرات روز یکشنبه در مسکو حضور داشت به جرم دست داشتن در برگزاری تجمعی غیرقانونی در مسکو به پرداخت ۲۰ هزار روبل معادل ۳۵۰ دلار آمریکا محکوم کرد. ناوالنی در دادگاه گفت می خواهد با ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده روسیه رقابت کند.

الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد
الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد

معترضان در تجمع روز یکشنبه که بدون مجوز برگزار شده بود شعار می دادند روسیه‌ای بدون ولادیمیر پوتین می خواهند؛ گروهی از معترضان نیز به سمت کاخ کرملین حرکت کردند که با مقاومت پلیس مسکو روبرو شد.

الکسی ناوالنی پیشتر با انتشار گزارشی در مورد فساد مالی دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه، و دستیابی او به املاک، کشتی ها، و مراکز شراب سازی از طریق موسسه های مشکوک غیر انتفاعی، از مردم روسیه خواسته بود به خیابانها بیایند.

ویدیویی که در آن الکسی ناوالنی تحقیقات خود درباره فساد مرتبط با دیمیتری مدودوف را شرح می دهد بیش از یازده میلیون بار در سایت یوتیوب دیده شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

فرمان اجرایی جدید دولت برای لغو قانون کاهش گازهای آلوده نیرو گاه های آمریکا

عکس آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ در هفته جاری یک فرمان اجرایی امضا خواهد کرد که قانون کاهش گازهای آلوده نیروگاههای کشور را لغو میکند.

محدودیتهای وضع شده بر نیروگاهها به عنوان بخشی از قانون موسوم به «طرح انرژی پاک» در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، تصویب شده بود. هدف کابینه اوباما از تصویب طرح انرژی پاک، مقابله با تغییرات اقلیمی بواسطه کاهش آلودگی کربنی ناشی از نیروگاه های کشور بود.

اسکات پروئیت، مدیر سازمان حفظ محیط زیست آمریکا، روز یکشنبه ششم فروردین ماه گفت آقای ترامپ معتقد است ایالات متحده به موضعی نیاز دارد که هم به سود رشد باشد و هم به سود محیط زیست.

به گفته آقای پروئیت طرح زیست محیطی پرزیدنت ترامپ محدودیتهای وضع شده بر گازهای آلوده کارخانه هایی را که از زغال سنگ و سوختهای فسیلی دیگر استفاده می کنند برمی دارد.

مدیر سازمان حفظ محیط زیست آمریکا در توجیه لغو این محدودیتها گفت نوآوری و فناوری، بویژه در زمینه های زغال سنگ و گازهای طبیعی، تأثیرات ترکیبات کربن در آمریکا را به سطوح پیش از سال ۱۹۹۴ میلادی رسانده است.

مایک پنس در نشست ایپک: دولت ترامپ ایران را تحت نظر دارد

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا می گوید دولت ترامپ «ایران را تحت نظر دارد» و تلاش های ایران برای «بی ثبات کردن منطقه و به خطر انداختن امنیت اسرائیل» را تحمل نمی کند.

آقای پنس این اظهارات را شامگاه یکشنبه و در آغاز کنفرانس سه روزه کمیته مناسبات آمریکا و اسرائیل موسوم به ایپک، در واشنگتن ایراد کرد.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا روز یکشنبه در میان هزاران فعال حامی اسرائیل گفت که تعهد آمریکا به اسرائیل «غیرقابل مذاکره» است و دونالد ترامپ به یافتن صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی ها متعهد است.

او همچنین گفت ایالات متحده انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل، از تل آویو به اورشلیم را بررسی می کند. آقای پنس گفت: «پس از دهه ها سخن گفتن در این باره، رئیس جمهوری آمریکا انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را به طور جدی ملاحظه می کند.»

ایپک که بزرگترین لابی حامی اسرائیل در آمریکا است، هر سال در واشنگتن کنفرانس برگزار می کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پیام ویدئویی که در روز دوشنبه ۲۷ مارس در کنفرانس ایپک پخش شد سخنان آقای پنس را به منزله حمایت دولت آمریکا از اسرائیل و مردم آن کشور تلقی کرد. او گفت دوستی همیشگی دو طرف برای صلح در منطقه خاورمیانه است.

نتانیاهو گفت اسرائیل خواستار صلح با همه کشورهای خاورمیانه است و «دست صلح و دوستی به سوی همه همسایگانش دراز می کند.» آقای نتانیاهو در این سخنان به راه حل تشکیل دو کشور مستقل در کنار فلسطینی ها اشاره ای نکرد.

انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود. دیوید فریدمن سفیر جدید آمریکا در اسرائیل که قرار است در هفته جاری کار خود را آغاز کند، در اورشلیم کار و زندگی خواهد کرد.

دونالد ترامپ ماه گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن یک بار دیگر بر تمایل به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم تاکید کرد.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانون انتقال سفارت این کشور به اورشلیم را تصویب کرد اما بیل کلینتون، جرج بوش و باراک اوباما رئیس جمهوری های سابق آمریکا با امضای فرمان هایی از این اقدام خودداری کردند. فرمان اوباما در ممانعت از اجرای این تصمیم اول ماه ژوئن – بیش از دو ماه دیگر- منقضی می شود.

سازمان آزادیبخش فلسطین گفته است این اقدام موجب می شود که فلسطینی ها اسرائیل را به رسمیت نشناسند. اسرائیل و فلسطینی ها هر دو اورشلیم را پایتخت خود می دانند و به گفته منتقدان فلسطینی انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به معنای ابطال راه حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین و مانع رسیدن به صلح در خاورمیانه است.

در آغاز دومین روز نشست ایپک در واشنگتن در دوشنبه، رهبران این سازمان گفتند که کنفرانس امسال این سازمان سه هدف دارد:

مبارزه با تهدید و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه که در سایه توافق اتمی دولت سابق آمریکا توانست به حزب الله و بقای رژیم بشار اسد در سوریه کمک کند و درخواست از کنگره آمریکا به جلوگیری از اقدامات منطقه ای ایران.
درخواست بودجه سه میلیارد و یکصد میلیون دلاری امنیتی از کنگره آمریکا و درخواست کمک از آمریکا برای مقابله با اقدامات سازمان ملل متحد «در منزوی کردن و نامشروع جلوه دادن اسرائیل از طریق صدور قطعنامه های ضد اسرائیلی.»

نشست سه روزه ایپک روز سه شنبه به پایان می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

معاون نخست وزیر ترکیه: سخنانم درباره ایران نادرست ترجمه شده بود

مرز بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه

در پی واکنش وزارت امور خارجه ایران به سخنان معاون نخست وزیر ترکیه درباره موج بزرگ مهاجرت از ایران به آن کشور، این مقام ترک اعلام کرد سخنانش درست ترجمه نشده است.

ویسی کایناک، معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه هفتم فروردین به سی ان ان ترک گفت موج ۳ میلیون نفر پناهجوی عمدتا افغان، در حال مهاجرت از ایران به ترکیه است اما ساعاتی پس از رد این ادعا توسط وزارت امور خارجه ایران، آقای کایناک به رسانه‌های ترکیه گفت که ترجمه نادرستی از سخنان او منتشر شده است.

او در مصاحبه با سی ان ان ترک گفته بود که این سه میلیون مهاجر در حال تلاش برای ورود به ترکیه هستند. او از اینکه دولت ایران این موضوع را جدی نمی‌گیرد ابراز نگرانی کرده بود.

پس از انتشار این مصاحبه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته های این مقام ترک را «یک ادعای عجیب» خواند و آن را نادرست دانست.

او از ترکیه خواست مسائل انسان دوستانه را به کشمکش‌های سیاسی وارد نکند.

اظهارات مقامات ترکیه علیه جمهوری اسلامی طی ماههای اخیر بارها واکنش وزارت امور خارجه ایران را برانگیخته است. اسفند ماه گذشته وزارت امور خارجه ایران به سخنان رئیس جمهوری و وزیر خارجه ترکیه به نقش منفی ایران در منطقه اعتراض کرد. در مقابل، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز ایران را به فرستادن پناهجویان به سوریه برای شرکت در نبرد متهم کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین روز نام‌نویسی نامزدهای انتخابات شوراها، از مهرعلیزاده تا الله کرم

آخرین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی انتخابات شوراهای شهر و روستا با حضور چهره‌های مختلفی از میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در فرمانداری تهران همراه بود.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، ثبت نام از این داوطلبان روز یکشنبه ششم فروردین در حالی به پایان رسید که افرادی چون محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهوری ایران در دولت محمد خاتمی و علی صوفی، وزیر تعاون دولت آقای خاتمی در میان ثبت نام کنندگان شورای شهر تهران بودند.

دیگر ثبت نام کنندگان اصلاح طلب برای انتخابات شورای شهر در تهران، فاطمه راکعی، نماینده پیشین مجلس و ولی الله شجاع پوریان، عضو کنونی شورای شهر و از منتقدان شهردار تهران بودند.

در میان اصولگرایان نیز چهره‌های مختلفی در روز پایانی ثبت نام‌ها برای حضور در انتخابات به فرمانداری تهران رفتند؛ از جمله لطف الله فروزنده، معاون پارلمانی دولت محمود احمدی نژاد و حسن بیادی، نایب رئیس پیشین شورای شهر تهران.

در این بین، حضور برخی از چهره‌های خبرساز نظیر یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز و حسین الله کرم، رئیس شورای نیروهای حزب الله نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. وبسایت معماری نیوز به مدیریت آقای سلطانی شهریور ماه اسناد مربوط به واگذاری املاک شهرداری تهران تهران را منتشر کرد و به سایت افشاگر تخلفات شهرداری تهران لقب گرفت. این اقدام موجب اعتراض شهرداری و بازداشت آقای سلطانی توسط دستگاه قضایی شد. بازداشت مدیر معماری نیوز اعتراضات گسترده ای را در پی داشت.

ثبت نام یاشار سلطانی برای نامزدی در انتخابات شورای شهر تهران در حالی صورت می گیرد که افشای مطالب مربوط به تخلفات شهرداری تهران، اعضای شورای شهر را به دو دسته در تایید یا رد اقدامات شهرداری تبدیل کرد.

در روزهای گذشته نیز چهره‌های شاخص سیاسی از جمله محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، اعضای سابق شورای شهر تهران نظیر خسرو دانشجو، حبیب کاشانی و ابراهیم اصغرزاده، برخی نمایندگان پیشین مجلس و فرزندان و وابستگان شخصیت‌های سیاسی برای حضور در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیراندازی در سینسیناتی یک کشته بر جا گذاشت

تیراندازی در یک کلوب شبانه در شهر سینسیناتی در ایالت اوهایو یک کشته و دستکم پانزده زخمی بجا گذاشت.

به گفته پلیس محلی، تیراندازی حوالی ساعت یک بعد از نیمه شب شنبه پنجم فروردین ماه در کلوب کامئو در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو رخ داد.

به گفته مقامهای پلیس درگیری چند نفر از افراد محلی در داخل بار منجر به تیراندازی شد.

تلویزیون محلی سینسیناتی گزارش داد چند تن از مجروحین این سانحه به خاطر شدت جراحت در وضعیت بحرانی بسر می برند.

مقامات پلیس گفتند دستکم دو فرد مسلح در این تیراندازی دست داشته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG