لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۰

سرخط خبرها

بریتانیا خواستار حذف مطالبی با محتوای جهادی از رسانه های اجتماعی شد

مبلغان داعش در تلاش برای بزرگنمایی و تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن که پنج کشته و ۴۰ مجروح برجای گذاشت، صدها ویدئوی خشن را بر شبکه یوتیوب قرار داده اند.

این حمله تبلیغاتی آنلاین با درخواست دولت بریتانیا از شرکت های رسانه ای این کشور برای پاک کردن صفحاتشان از محتوای مرتبط با جهادگرایی همزمان شده است

امبر رود وزیر کشور بریتانیا به شرکت های اینترنتی درباره ارائه «جایی برای مخفی شدن» به تروریست ها هشدار داد.

خانم رود گفت نخواهد گذاشت تا افراط گرایان برای عضوگیری از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار استفاده کنند.

بریتانیا در حال حاضر با شرکت واتس اپ در حال کشمکش است. واتس اپ به دولت اجازه دسترسی به پیام رمزگذاری شده خالد مسعود مهاجم لندن را که سه دقیقه قبل از حمله از طریق این اپلیکیشن فرستاده بود نداد.

سرویس امنیتی بریتانیا قادر به خواندن آن پیام نیست. آخرین پیام ارسال شده توسط مسعود می تواند کلید این معما باشد که آیا او در انجام حمله به تنهایی عمل کرده یا همدستانی داشته است. پلیس می گوید حمله به شکل انفرادی انجام شده و شاهدی برای ارتباط با داعش و القاعده نیافته است.

واتس اپ که میلیاردها کاربر در جهان دارد از روش رمزگذاری سراسری برای انتقال پیام ها استفاده می کند که امکان خواندن پیامک ها را از بین می برد.

خانم رود و دیگر وزیران کابینه بریتانیا در حال کار بر روی قانونی هستند که از شرکت ها می خواهد هرگونه محتوای افراط گرایانه را حذف کنند.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز در انتقاد از رسانه های اجتماعی و شرکت های آنلاین به ساندی تایمز گفت: «مشمئزکننده است. آنها (شرکت ها) باید پول درآوردن از طریق ارائه محتوای خشن را متوقف کنند.»

روز یکشنبه روزنامه های تایمز و دیلی میل بریتانیا با تاکید بر حمله هفته گذشته در لندن، بر تبلیغات ویدئویی داعش بر شبکه یوتیوب و استفاده افراطی گرایان از اینترنت برای کارهای تبلیغاتی خود، تاختند؛ ویدئوهایی باکیفیت بالایی که ضمن ارجاع به حمله لندن، صحنه هایی از گردن زدن افراد توسط کودکان را به نمایش می گذارد.

مقامات آمریکایی و اروپایی همواره گفته اند که عملکرد شرکت های اینترنتی در واقع کمک به فراگیرشدن تروریسم است.

شرکت های فیسبوک، گوگل و توییتر پس از مقاومت اولیه در مقابل دولت های غربی، در ماه های اخیر از خود همکاری نشان داده و بخش بزرگی از مواد و محتوای متعلق به افراط گرایان را حذف کردند. توییتر گفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ ، ۳۷۶۸۹۰ مورد محتوای مرتبط با خشونت و ترویج تروریسم را حذف کرده است.

اما هنوز هستند برخی شرکت هایی که در مقابل ارائه سرنخهای رمزگذاری شده به دولت مقاومت می کنند.

اپل کلیدهای رمزگذاری شده ای را ساخته که کاربران می توانند از آن استفاده کنند و شرکت به آن دسترسی ندارد. تیموتی کوک مدیر اجرایی اپل گفت:«اگر شما کلید را زیر فرش قایم کنید تا پلیس پیدایش کند، دزد هم می تواند آن را پیدا کند.»

برخی مدیران شرکت های عمده در سیلیکان ولی آمریکا می گویند حریم شخصی اولویت مشتریان آنهاست و نه امنیت ملی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بحرین ۱۴ نفر مظنون به اقدامات تروریستی مرتبط با ایران را بازداشت کرد

دولت بحرین از بازداشت اعضای یک سلول تروریستی مرتبط با ایران خبر داد که به دست داشتن در طراحی حمله ای به یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس و توطئه برای ترور مقام های بلندپایه آن کشور مظنون هستند.

خبرگزاری دولتی بحرین روز یکشنبه ششم فروردین به نقل از وزارت کشور بحرین گزارش داد هر چهارده عضو این گروه تروریستی زیر نظر دو ناراضی تبعیدی آن کشور که هم اکنون ساکن ایران هستند فعالیت داشتند که نام یکی از آنها اخیرا به فهرست تروریست های ایالات متحده آمریکا اضافه شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین، شش تن از افراد بازداشت شده در اردوگاه های سپاه پاسداران در ایران، پنج تن توسط عوامل حزب الله در عراق، و سه نفر نیز در بحرین آموزش نظامی دیده اند. وزارت امور خارجه ایران ارتباط بازداشتی های بحرین با سپاه پاسداران ایران را رد کرده و این اتهامات را «دروغ هایی پوچ و بیهوده» خوانده است.

بحرین که دولتی سنی دارد همچون برخی از دیگر کشورهای عرب خلیج فارس به حکومت شیعه ایران مظنون بوده است وگاه خبر از دستگیری های مشابهی می دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پرونده سوء استفاده مالی شرکت وابسته به آستان قدس رضوی به دادسرا رفت

مهدی عزیزیان قائم مقام سابق آستان قدس رضوی

در پی انتشار گزارشی در وبسایت آمدنیوز مبنی بر تخلفات مالی قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و خروج او از کشور، یک مقام آستان قدس اعلام کرد که پرونده این تخلفات در دادسرا در حال رسیدگی است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه هفتم فروردین به نقل از جعفر صباغیان مسئول دفتر قائم‌مقام آستان قدس رضوی نوشت ابراهیم رئیسی، تولیت جدید آستان قدس رضوی در نخستین اقدامات خود مهدی عزیزیان، قائم مقام وقت آستان قدس رضوی را از کار برکنار کرد.

این مقام آستان قدس بدون اشاره به نقش آقای عزیزیان در تخلفات مالی مطرح شده گفت آقای رئیسی پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وقوع تخلف مالی در یکی از شرکت‌های تابعه دستور داد سازمان حسابرسی و بازرسی آستان قدس در آن شرکت مستقر شود.

به گفته او، تولیت آستان قدس با تکمیل گزارش حسابرسی دستور عزل مدیریت شرکت، تغییر هیئت‌مدیره، تشکیل پرونده در دادسرای تهران و معرفی متهمین به مرجع قضایی را صادر کرد و این دستور شش ماه پیش توسط مرتضی بختیاری قائم‌مقام آستان قدس رضوی اجرا شد.

‌مسئول دفتر قائم مقام آستان قدس رضوی تأکید کرد: «رابطه اداری عزیزیان قائم مقام سابق با آستان قدس مدتها پیش از وصول گزارش بازرسی و ارسال آن به قوه قضائیه قطع شده بود.»

مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و برادر همسر عباس واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس رضوی، در پی درگذشت آقای واعظ طبسی و انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان تولیت جدید آستان قدس، خرداد ماه سال گذشته از مقام خود کنار گذاشته شد و جای خود را به مرتضی بختیاری داد.

او اگر چه تقریبا یک سال قائم مقام آستان قدس بود اما پیش از آن برای سالها در سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی، یکی از بزرگترین نهادهای اقتصادی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره چندین شرکت بزرگ متعلق به آستان قدس فعالیت کرد.

همسر خواهر او، عباس واعظ طبسی از زمان انقلاب اسلامی توسط آیت الله خمینی به تولیت آستان قدس رضوی در مشهد منصوب شد و این سمت را تا زمان مرگ در سال ۱۳۹۵ حفظ کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ارتش آمریکا درباره مرگ غیرنظامیان در موصل تحقیق می کند

ارتش آمریکا مرگ غیرنظامیان در موصل را یک «تراژدی وحشتناک» توصیف کرد و گفت درباره اظهارنظرها مبنی بر این که حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا موجب مرگ حدود صد غیرنظامی در اوایل ماه جاری شده است، تحقیق می کند.

پنتاگون گفت تحقیقات اولیه حاکی است که جت های نیروهای ائتلاف در ۱۷ مارس حملاتی را در «نقاط هماهنگ با محل کشته شدن غیرنظامیان در منطقه قدیمی غرب شهر موصل» انجام داده اند.

نیروهای عراقی با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف برای بازپس گیری کنترل غرب موصل از دست داعش تلاش می کنند. داعش این شهر را در اواسط سال ۲۰۱۴ تصرف کرد.

ژنرال جوزف وُتل رئیس دفتر مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا در بیانیه ای در روز یکشنبه اعلام کرد نیروهای ائتلاف به «اقدامات برای پرهیز از آسیب به غیرنظامیان» ادامه می دهد.

اطلاعات روزانه نیروهای ائتلاف درباره عملیات هوایی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که روز یکشنبه در موصل هفت حمله هوایی صورت گرفته است.

ارتش عراق در مسئول شناختن آمریکا درباره مرگ غیرنظامیان در حملات ۱۷ مارس ابراز تردید کرده و گفته است که شواهد جدید نشان می دهد مواد منفجره را داعش در آن منطقه کار گذاشته بود.

در حال حاضر بیش از یک میلیون غیرنظامی هنوز در مناطق تحت کنترل داعش در موصل به سر می برند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفان بشار اسد از حمص خارج شدند

شبه نظامیان مخالف بشار اسد آخرین مواضع خود در شهر حمص را ترک می‌کنند.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، تخلیه محله الوائر در حمص در روز دوشنبه هفتم فروردین بخشی از توافق میان شبه نظامیان مسلح و دولت بشار اسد به حساب می آید که با میانجی گری روسیه حاصل شده است.

فعالان اپوزیسیون سوریه اما می گویند این توافق سبب آوارگی دوازده هزار تن از ساکنان الوائر از جمله دو هزار و پانصد تن از شبه نظامیان و خانواده هایشان شده است که سالها زیر بمباران و در محاصره نیروهای دولتی و حامیانشان به سر برده‌اند.

بر پایه توافق مذکور، به شبه نظامیان حمص و خانواده‌هایشان اجازه عبور امن به مناطق زیر کنترل شبه نظامیان در نواحی شمالی سوریه داده خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سفر روحانی به مسکو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه هفتم فروردین در راس یک هیات اقتصادی، نفتی و سیاسی راهی مسکو شد تا با مقام‌های بلندپایه روس ازجمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، درباره تقویت مناسبات دوجانبه و بین‌المللی گفتگو کند.

در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، این نهمین دیدار او با آقای پوتین است. در هفته‌های اخیر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در دیدار با پوتین، اوضاع سوریه و نقش ایران را مورد بررسی و گفتگو قرار داده‌اند.

اسرائیل و ترکیه سیاستی مغایر سیاست تهران را در سوریه دنبال می‌کنند؛ در حالی که ایران از آغاز جنگ داخلی شش ساله در سوریه با تمام توان از رژیم اسد و ابقای وی در قدرت حمایت کرده است، ترکیه و اسرائیل خواستار کناره گیری اسد و مداخله نکردن ایران و گروه مورد حمایتش، حزب الله، در اوضاع سوریه هستند.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران که همیشه نسبت به عادی‌سازی روابط با غرب به ویژه آمریکا رویکری خصمانه داشته‌اند، در مورد تقویت هرچه بیشتر مناسبات ایران با روسیه نظر مساعد و موافق دارند. از این جمله خبرگزاری تسنیم از احتمال امضای قرارداد نفتی بلند مدت ایران با روسیه خبر داده و نوشته است با توجه به حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، در هیات همراه حسن روحانی،ایران قراداد فروش نفت به روسیه را امضا می‌کند؛ قراردادی که ایران طی آن نیمی از پول فروش نفت را نقدی دریافت خواهد کرد و بابت نیم دیگر، خدمات فنی و مهندسی از روسیه خواهد گرفت.

در همین رابطه، جان بولتون سفیر پیشین آمریکا، در سازمان ملل در گفتگو با شبکه خبری فاکس تاکید کرد که به خاطر نزدیکی روسیه با ایران، همکاری آمریکا با مسکو در امور ضدتروریستی اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود زیرا ایران به تعبیر آقای بولتون «در قلب شبکه جهانی تروریسم» قرار دارد و از تروریست‌های اسلامگرای شیعه و سنی حمایت می کند و نخستین دولت حامی ترور در جهان است.

کلمنت ترم نیز در هافینگتون پست از قول استراتژیست‌های نومحافظه کار غربی و نیز راستگرایان در اسرائیل از امکان متوقف کردن همکاری ایران و روسیه سخن گفته و می‌نویسد ایران و روسیه در مورد پایان یافتن جنگ داخلی سوریه دو دیدگاه متفاوت دارند هرچند هر دو دولت از رژیم اسد حمایت می‌کنند.

به نوشته او، ایران با در اختیار داشتن حزب الله لبنان و گروه‌های شبه نظامی شیعه از افغانستان، پاکستان و عراق توانست حلب را بازپس بگیرد اما متحمل تلفات شدیدی شد. روسیه اما بیشتر خواستار حفظ نهادهای دولتی در سوریه است و از فرقه گرایی و گروه‌هایی مثل حزب الله لبنان یا شبه نظامیان شیعی حمایت نمی‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ادامه اعتراض ها در روسیه؛ رهبر مخالفان دولت دستگیر شد

هزاران نفر در چندین شهر روسیه در اعتراض به فساد در میان نخبگان و مقام های کشور تظاهرات کردند.

بیش از صد معترض از جمله الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه که خواهان برگزاری این تظاهرات سراسری شده بود، روز یکشنبه در میدان پوشکین در مسکو بازداشت شدند.

روز دوشنبه هفتم فروردین ماه، دادگاهی در مسکو، الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت را که در تظاهرات روز یکشنبه در مسکو حضور داشت به جرم دست داشتن در برگزاری تجمعی غیرقانونی در مسکو به پرداخت ۲۰ هزار روبل معادل ۳۵۰ دلار آمریکا محکوم کرد. ناوالنی در دادگاه گفت می خواهد با ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده روسیه رقابت کند.

الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد
الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد

معترضان در تجمع روز یکشنبه که بدون مجوز برگزار شده بود شعار می دادند روسیه‌ای بدون ولادیمیر پوتین می خواهند؛ گروهی از معترضان نیز به سمت کاخ کرملین حرکت کردند که با مقاومت پلیس مسکو روبرو شد.

الکسی ناوالنی پیشتر با انتشار گزارشی در مورد فساد مالی دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه، و دستیابی او به املاک، کشتی ها، و مراکز شراب سازی از طریق موسسه های مشکوک غیر انتفاعی، از مردم روسیه خواسته بود به خیابانها بیایند.

ویدیویی که در آن الکسی ناوالنی تحقیقات خود درباره فساد مرتبط با دیمیتری مدودوف را شرح می دهد بیش از یازده میلیون بار در سایت یوتیوب دیده شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

فرمان اجرایی جدید دولت برای لغو قانون کاهش گازهای آلوده نیرو گاه های آمریکا

عکس آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ در هفته جاری یک فرمان اجرایی امضا خواهد کرد که قانون کاهش گازهای آلوده نیروگاههای کشور را لغو میکند.

محدودیتهای وضع شده بر نیروگاهها به عنوان بخشی از قانون موسوم به «طرح انرژی پاک» در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، تصویب شده بود. هدف کابینه اوباما از تصویب طرح انرژی پاک، مقابله با تغییرات اقلیمی بواسطه کاهش آلودگی کربنی ناشی از نیروگاه های کشور بود.

اسکات پروئیت، مدیر سازمان حفظ محیط زیست آمریکا، روز یکشنبه ششم فروردین ماه گفت آقای ترامپ معتقد است ایالات متحده به موضعی نیاز دارد که هم به سود رشد باشد و هم به سود محیط زیست.

به گفته آقای پروئیت طرح زیست محیطی پرزیدنت ترامپ محدودیتهای وضع شده بر گازهای آلوده کارخانه هایی را که از زغال سنگ و سوختهای فسیلی دیگر استفاده می کنند برمی دارد.

مدیر سازمان حفظ محیط زیست آمریکا در توجیه لغو این محدودیتها گفت نوآوری و فناوری، بویژه در زمینه های زغال سنگ و گازهای طبیعی، تأثیرات ترکیبات کربن در آمریکا را به سطوح پیش از سال ۱۹۹۴ میلادی رسانده است.

مایک پنس در نشست ایپک: دولت ترامپ ایران را تحت نظر دارد

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا می گوید دولت ترامپ «ایران را تحت نظر دارد» و تلاش های ایران برای «بی ثبات کردن منطقه و به خطر انداختن امنیت اسرائیل» را تحمل نمی کند.

آقای پنس این اظهارات را شامگاه یکشنبه و در آغاز کنفرانس سه روزه کمیته مناسبات آمریکا و اسرائیل موسوم به ایپک، در واشنگتن ایراد کرد.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا روز یکشنبه در میان هزاران فعال حامی اسرائیل گفت که تعهد آمریکا به اسرائیل «غیرقابل مذاکره» است و دونالد ترامپ به یافتن صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی ها متعهد است.

او همچنین گفت ایالات متحده انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل، از تل آویو به اورشلیم را بررسی می کند. آقای پنس گفت: «پس از دهه ها سخن گفتن در این باره، رئیس جمهوری آمریکا انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را به طور جدی ملاحظه می کند.»

ایپک که بزرگترین لابی حامی اسرائیل در آمریکا است، هر سال در واشنگتن کنفرانس برگزار می کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پیام ویدئویی که در روز دوشنبه ۲۷ مارس در کنفرانس ایپک پخش شد سخنان آقای پنس را به منزله حمایت دولت آمریکا از اسرائیل و مردم آن کشور تلقی کرد. او گفت دوستی همیشگی دو طرف برای صلح در منطقه خاورمیانه است.

نتانیاهو گفت اسرائیل خواستار صلح با همه کشورهای خاورمیانه است و «دست صلح و دوستی به سوی همه همسایگانش دراز می کند.» آقای نتانیاهو در این سخنان به راه حل تشکیل دو کشور مستقل در کنار فلسطینی ها اشاره ای نکرد.

انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود. دیوید فریدمن سفیر جدید آمریکا در اسرائیل که قرار است در هفته جاری کار خود را آغاز کند، در اورشلیم کار و زندگی خواهد کرد.

دونالد ترامپ ماه گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن یک بار دیگر بر تمایل به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم تاکید کرد.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانون انتقال سفارت این کشور به اورشلیم را تصویب کرد اما بیل کلینتون، جرج بوش و باراک اوباما رئیس جمهوری های سابق آمریکا با امضای فرمان هایی از این اقدام خودداری کردند. فرمان اوباما در ممانعت از اجرای این تصمیم اول ماه ژوئن – بیش از دو ماه دیگر- منقضی می شود.

سازمان آزادیبخش فلسطین گفته است این اقدام موجب می شود که فلسطینی ها اسرائیل را به رسمیت نشناسند. اسرائیل و فلسطینی ها هر دو اورشلیم را پایتخت خود می دانند و به گفته منتقدان فلسطینی انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به معنای ابطال راه حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین و مانع رسیدن به صلح در خاورمیانه است.

در آغاز دومین روز نشست ایپک در واشنگتن در دوشنبه، رهبران این سازمان گفتند که کنفرانس امسال این سازمان سه هدف دارد:

مبارزه با تهدید و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه که در سایه توافق اتمی دولت سابق آمریکا توانست به حزب الله و بقای رژیم بشار اسد در سوریه کمک کند و درخواست از کنگره آمریکا به جلوگیری از اقدامات منطقه ای ایران.
درخواست بودجه سه میلیارد و یکصد میلیون دلاری امنیتی از کنگره آمریکا و درخواست کمک از آمریکا برای مقابله با اقدامات سازمان ملل متحد «در منزوی کردن و نامشروع جلوه دادن اسرائیل از طریق صدور قطعنامه های ضد اسرائیلی.»

نشست سه روزه ایپک روز سه شنبه به پایان می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

معاون نخست وزیر ترکیه: سخنانم درباره ایران نادرست ترجمه شده بود

مرز بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه

در پی واکنش وزارت امور خارجه ایران به سخنان معاون نخست وزیر ترکیه درباره موج بزرگ مهاجرت از ایران به آن کشور، این مقام ترک اعلام کرد سخنانش درست ترجمه نشده است.

ویسی کایناک، معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه هفتم فروردین به سی ان ان ترک گفت موج ۳ میلیون نفر پناهجوی عمدتا افغان، در حال مهاجرت از ایران به ترکیه است اما ساعاتی پس از رد این ادعا توسط وزارت امور خارجه ایران، آقای کایناک به رسانه‌های ترکیه گفت که ترجمه نادرستی از سخنان او منتشر شده است.

او در مصاحبه با سی ان ان ترک گفته بود که این سه میلیون مهاجر در حال تلاش برای ورود به ترکیه هستند. او از اینکه دولت ایران این موضوع را جدی نمی‌گیرد ابراز نگرانی کرده بود.

پس از انتشار این مصاحبه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته های این مقام ترک را «یک ادعای عجیب» خواند و آن را نادرست دانست.

او از ترکیه خواست مسائل انسان دوستانه را به کشمکش‌های سیاسی وارد نکند.

اظهارات مقامات ترکیه علیه جمهوری اسلامی طی ماههای اخیر بارها واکنش وزارت امور خارجه ایران را برانگیخته است. اسفند ماه گذشته وزارت امور خارجه ایران به سخنان رئیس جمهوری و وزیر خارجه ترکیه به نقش منفی ایران در منطقه اعتراض کرد. در مقابل، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز ایران را به فرستادن پناهجویان به سوریه برای شرکت در نبرد متهم کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین روز نام‌نویسی نامزدهای انتخابات شوراها، از مهرعلیزاده تا الله کرم

آخرین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی انتخابات شوراهای شهر و روستا با حضور چهره‌های مختلفی از میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در فرمانداری تهران همراه بود.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، ثبت نام از این داوطلبان روز یکشنبه ششم فروردین در حالی به پایان رسید که افرادی چون محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهوری ایران در دولت محمد خاتمی و علی صوفی، وزیر تعاون دولت آقای خاتمی در میان ثبت نام کنندگان شورای شهر تهران بودند.

دیگر ثبت نام کنندگان اصلاح طلب برای انتخابات شورای شهر در تهران، فاطمه راکعی، نماینده پیشین مجلس و ولی الله شجاع پوریان، عضو کنونی شورای شهر و از منتقدان شهردار تهران بودند.

در میان اصولگرایان نیز چهره‌های مختلفی در روز پایانی ثبت نام‌ها برای حضور در انتخابات به فرمانداری تهران رفتند؛ از جمله لطف الله فروزنده، معاون پارلمانی دولت محمود احمدی نژاد و حسن بیادی، نایب رئیس پیشین شورای شهر تهران.

در این بین، حضور برخی از چهره‌های خبرساز نظیر یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز و حسین الله کرم، رئیس شورای نیروهای حزب الله نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. وبسایت معماری نیوز به مدیریت آقای سلطانی شهریور ماه اسناد مربوط به واگذاری املاک شهرداری تهران تهران را منتشر کرد و به سایت افشاگر تخلفات شهرداری تهران لقب گرفت. این اقدام موجب اعتراض شهرداری و بازداشت آقای سلطانی توسط دستگاه قضایی شد. بازداشت مدیر معماری نیوز اعتراضات گسترده ای را در پی داشت.

ثبت نام یاشار سلطانی برای نامزدی در انتخابات شورای شهر تهران در حالی صورت می گیرد که افشای مطالب مربوط به تخلفات شهرداری تهران، اعضای شورای شهر را به دو دسته در تایید یا رد اقدامات شهرداری تبدیل کرد.

در روزهای گذشته نیز چهره‌های شاخص سیاسی از جمله محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، اعضای سابق شورای شهر تهران نظیر خسرو دانشجو، حبیب کاشانی و ابراهیم اصغرزاده، برخی نمایندگان پیشین مجلس و فرزندان و وابستگان شخصیت‌های سیاسی برای حضور در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیراندازی در سینسیناتی یک کشته بر جا گذاشت

تیراندازی در یک کلوب شبانه در شهر سینسیناتی در ایالت اوهایو یک کشته و دستکم پانزده زخمی بجا گذاشت.

به گفته پلیس محلی، تیراندازی حوالی ساعت یک بعد از نیمه شب شنبه پنجم فروردین ماه در کلوب کامئو در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو رخ داد.

به گفته مقامهای پلیس درگیری چند نفر از افراد محلی در داخل بار منجر به تیراندازی شد.

تلویزیون محلی سینسیناتی گزارش داد چند تن از مجروحین این سانحه به خاطر شدت جراحت در وضعیت بحرانی بسر می برند.

مقامات پلیس گفتند دستکم دو فرد مسلح در این تیراندازی دست داشته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

خانم کری لم رئیس اجرایی هنگ کنگ شد

خانم کری لم در کنار دو نامزد دیگر ریاست اجرایی هنگ کنگ

کمیته انتخابات هنگ کنگ، کری لم را به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب کرد.

کری لم با کسب ۷۷۷ رای کمیته انتخابات ۱۲۰۰ نفری برخوردار از حمایت پکن، اولین زنی است که به ریاست اجرایی هنگ کنگ می‌رسد.

او در رقابت با جان تسانگ، وزیر پیشین دارایی و یک قاضی بازنشسته در رای گیری روز یکشنبه به پیروزی رسید.

انتخاب خانم کری لم در حالی صورت می گیرد که فعالان طرفدار دموکراسی هنگ کنگ می‌گویند پیروزی او را به رسمیت نخواهند شناخت. آنها تهدید کرده‌اند قوانینی را که در دوران ریاست او شائبه مداخله پکن را داشته باشد، به چالش کشیده و تحریم کنند.

به گفته تحلیلگران، بزرگترین چالش پیش روی خانم لم در مقام رئیس اجرایی هنگ کنگ تقویت اوضاع اقتصادی و مبارزه با نابرابری فزاینده اجتماعی در هنگ کنگ است.

برخی منتقدان کری لم او را به چشم ابزاری در دست پکن می‌نگرند.

هنگ کنگ در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ شاهد اعتراضات دانشجویان و طرفداران دموکراسی علیه دولت و سیاست های جمهوری خلق چین بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تظاهرات در روسیه؛ معترضان خواستار برکناری نخست وزیر شدند

شهرهای مختلف روسیه شاهد تظاهرات مخالفان دیمیتری مدودوف نخست وزیر این کشور بود و تظاهرکنندگان با اشاره به موارد فساد این مقام دولت روسیه خواستار کناره گیری او از قدرت شدند.

هزاران تن از مردم روسیه روز یکشنبه ششم فروردین در اعتراض به فساد دولتی به خیابانها آمدند. این تظاهرات به دعوت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت، برگزار شد.

بعد از تظاهرات سال ۲۰۱۱ در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه، این بزرگترین راهپیمایی ناراضیان در روسیه به حساب می آید. نیروهای امنیتی هم در حاشیه این راهپیمایی اقدام به بازداشت تعدادی از شرکت کنندگان کردند.

در حالی که شبکه های دولتی تلویزیون روسیه از پوشش خبری این تظاهرات خودداری کردند، وبسایتهای خبری و شبکه های اجتماعی خبر این راهپیمایی را در سرتاسر روسیه انعکاس دادند.

الکسی ناوالنی پیشتر با انتشار گزارشی در مورد فساد مالی مدودوف و دستیابی او به املاک، کشتی ها، و مراکز شراب سازی از طریق موسسه های مشکوک غیر انتفاعی، از مردم روسیه خواسته بود به خیابانها بیایند.

پیش از این قرار بود ۹۹ شهر روسیه میزبان تظاهرات باشد، اما مقامات محلی در ۷۲ شهر اجازه برگزاری تظاهرات را ندادند. ناوالنی از منتقدان کرملین بوده و از قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خبر داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ایران ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرد

وزارت امور خارجه ایران

ایران در اقدامی تلافی جویانه تعدادی از شرکت‌های آمریکایی را تحریم کرده است.

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ششم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی در واکنش به اقدام اخیر آمریکا در تحریم افراد، شرکت‌ها و نهادهای ایرانی و مرتبط با ایران، ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرده است.

در این بیانیه آمده است که این شرکت‌ها از انجام هرگونه قراردادی با شرکت‌های ایرانی محروم خواهند شد و مدیران فعلی و قبلی آنها حق ورود به ایران را نخواهند داشت.

در همین حال، وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه تصمیم آمریکا برای تحریم هشت شرکت روسی را به علت نقض تحریم‌ها علیه ایران، کره شمالی و سوریه، محکوم کرد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام آمریکا در راستای منافع آن‌هایی است که در پی نابودی روابط بین واشنگتن و مسکو هستند.

دولت ایالات متحده طی ماههای اخیر در دو مرحله تعدادی از افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده بهمن ماه گذشته در پی آزمایش یک موشک بالیستیک توسط ایران ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

چهارم فروردین ماه امسال نیز وزارت خارجه آمریکا از تحریم ۳۰ شرکت و فرد خارجی که تکنولوژی حساس برنامه موشکی به ایران انتقال داده و یا قوانین صادرات به ایران، سوریه و کره شمالی را نقض کرده اند، خبر داد.

ایران در حالی شرکت‌های آمریکایی را تحریم کرده است که اصولا هیچکدام از این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران امکان همکاری با دولت ایران یا شرکت‌های ایرانی نداشته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ارتش عراق: شواهدی از نقش داعش در انفجارهای اخیر موصل

مقام های آمریکایی تایید کرده اند ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا در ادامه نبرد برای آزادسازی شهر موصل از داعش، حملات هوایی انجام داده است که طی آنها بیش از صد غیرنظامی کشته شده اند.

با این حال برخی از شاهدان غیرنظامی و منابع ارتشی روز یکشنبه ۶ فروردین گفتند انفجار یک کامیون بمب‌گذاری شده توسط داعش در این منطقه ممکن است باعث کشته شدن تعدادی از قربانیان شده باشد.

جان تامس، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، به روزنامه نیویورک تایمز گفت ارتش آمریکا مطمئن نیست که انفجار در محله «جدیده» ناشی از حمله هوایی آمریکا و یا ائتلاف بوده و یا اینکه داعش مسئول آن است.

با این حال، یکی از فرماندهان ارتش عراق نیز به نیویورک تایمز گفت نیروهای امنیتی عراق از ائتلاف خواسته بودند تک تیراندازهای داعش را که بر بام خانه ها مستقر شده بودند هدف قرار دهد اما ارتش نمی دانست که در طبقات پایین تر این خانه ها، غیرنظامیان زندگی می کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دفتر نمایندگی حج ایران در عربستان بازگشایی می شود

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج اعلام کرد دفتر نمایندگی سازمان حج ایران در عربستان سعودی به زودی بازگشایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی قاضی عسکر روز یکشنبه ششم فروردین با بیان اینکه طی چند دور مذاکرات اخیر هیات ایران با مسئولان عربستان سعودی نتیجه مطلوب ایران برای اعزام زائران حج به دست آمد، افزود، امسال بیش از ۸۶ هزار زائر ایرانی به حج اعزام می‌شوند.

به گفته نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج، گفت و گوی هیات ایران با مسئولان عربستان در مورد مسائل امنیت حجاج، نحوه صدور روادید، امور کنسولی و چگونگی انتقال زائران ایرانی به عربستان و پیگیری امور حقوقی کشته شدگان حادثه مسجدالحرام و منا، به نتیجه رسیده است.

اختلافات ایران و عربستان سعودی بر سر مسائل امنیت حج در پی کشته شدن تعدادی از زائران ایرانی در حادثه منا در سال ۱۳۹۴ موجب شد که زائران ایرانی امکان برگزاری حج در سال گذشته را نیابند. از سوی دیگر، تنش‌های بوجود آمده میان دو کشور در پی حمله به اماکن دپیلماتیک عربستان سعودی در ایران و قطع رابطه عربستان با ایران موجب دشواری‌های بیشتر در مذاکرات حج و توافق بین دو کشور شده بود.

سال گذشته، وزیر خارجه عربستان سعودی ایران را متهم کرد که برای حضور در حج شرایط غیرقابل قبولی را درخواست کرده بود.

آغاز اصلاحات مالیاتی کابینه ترامپ

پرزیدنت دونالد ترامپ در پی توقف تلاشهایش برای لغو و جایگزین کردن قانون مراقبتهای بهداشتی کشور موسوم به «اوباماکر»، توجه خود را به اصلاحات مالیاتی معطوف کرده است.

آقای ترامپ روز جمعه در کاخ سفید و پس لغو رای گیری طرح پیشنهادی برای جایگزینی قانون مراقبتهای بهداشتی گفت تلاشهایی بسیار سرسختانه را برای کاهش مالیات و انجام اصلاحات مالیاتی بکار خواهد برد.

در این میان، استیون منوشین وزیر خزانه داری آمریکا، گفت طی دو ماه گذشته در حال نظارت بر لایحه دولت برای اصلاحات مالیاتی بوده است. به گفته آقای منوشین این لایحه شامل پیشنهادهایی برای کاهش مالیات فردی و مالیات شرکتها است و کانون توجه آن بر کاهش مالیات برای افرادی خواهد بود که درآمد متوسط دارند.

استیون منوشین افزود که لایحه مالیاتی پرزیدنت ترامپ بزودی ارائه خواهد شد و وی امیدوار است که آن لایحه تا ماه اوت به تصویب کنگره آمریکا برسد.

پال رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با اشاره به عدم موفقیت طرح جایگزین بیمه بهداشتی همگانی گفت «این مساله، اصلاحات در مالیات را سخت‌تر می کند؛ اما به هیچ وجه آنرا غیرممکن نخواهد ساخت.»

طرح بیمه درمانی همگانی پرزیدنت ترامپ برای جایگزینی بیمه موسوم به «اوباماکر» به دلیل نداشتن رأی کافی و احتمال نرسیدن به حد نصاب لازم، عصر جمعه چهارم فروردین ماه از دستور کار مجلس نمایندگان ایالات متحده خارج شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مایک پنس: دولت یک بیمه درمانی در بالاترین سطوح به اجرا خواهد گذاشت

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

با وجود خروج طرح بیمه درمانی دولت دونالد ترامپ از دستور کار کنگره، مایک پنس، معاون آقای ترامپ در یک سخنرانی تاکید کرد که دولت یک بیمه درمانی در بالاترین سطح به اجرا خواهد گذاشت.

آقای پنس روز شنبه پنجم فروردین در شهر اسکات دیپو در ایالت ویرجینیای غربی در برابر یک اجتماع چند صد نفری در یک شرکت مصالح ساختمانی گفت دولت پرزیدنت ترامپ به آنچه «کابوس اوباما کر» خواند پایان خواهد داد و برای ملت آمریکا بیمه درمانی در بالاترین سطوح جهانی فراهم خواهد آورد. اوباما کر نام رایج برای قانون بیمه درمانی باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، است.

آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده لغو بیمه درمانی اوباما کر را داده بود. او در هفته‌های گذشته نیز به همراه برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره طرح جایگزین خود را برای بیمه درمانی آماده کرد اما روز جمعه پس آنکه اعلام شد طرح بیمه همگانی دولت آقای ترامپ از حمایت کافی در کنگره برخوردار نیست، به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس خارج شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیل و آبگرفتگی در ۱۵ استان ایران

سیلاب در جازموریان کرمان

در پی بارش شدید باران و برف در روزهای آغازین سال جدید، ۱۵ استان ایران تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، نیروهای هلال احمر از روز سوم فروردین به امدادرسانی به شهروندان استان‌های ایلام، بوشهر، تهران، خراسان جنوبی و رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، هرمزگان و یزد پرداختند.

شاهین فتحی، معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر، روز یکشنبه ششم فروردین با بیان اینکه امدادرسانی به ساکنان ۶۹ شهر و روستا در این استانها ادامه دارد، گفت که بیش از سه هزار نفر اسکان اضطراری داده شده‌اند.

از سوی دیگر، مدیر هلال احمر کرمان نیز اعلام کرد که نیروهای این سازمان از چهار روز پیش امدادرسانی به شهروندان گرفتار شده در سیلاب جازموریان را آغاز کردند. به گفته علی گنج کریمی در جریان این امداد رسانی بیش از یکصد نفر از محاصره سیلاب بیرون آورده شده و اسکان داده شدند.

سیلاب‌های فصلی منطقه جازموریان در استان کرمان به تالاب جازموریان سرازیر می‌شود اما امسال در پی افزایش بارندگی شدیدتر شده و روستاهای منطقه را محاصره کرده است.

سیل و آبگرفتگی اواخر بهمن ماه سال گذشته نیز استانهای جنوبی ایران را تحت تاثیر قرار داد و پنج کشته به جای گذاشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده دولت سوریه در مذاکرات صلح وارد ژنو شد

بشار جعفری رئیس هیئت نمایندگی دولت سوریه روز شنبه برای شرکت در مذاکرات صلح وارد ژنو شد. پنجمین دور گفتگوهای صلح سوریه در ژنو آغاز شده است و یکی از اهداف سفر بشار جعفری به آن شهر گفتگوی دو جانبه با استفن دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به دمشق است.

در همین حال، ارتش سوریه و متحدان آن طی نبرد سختی با مخالفان مسلح در تلاش هستند تا مواضع از دست رفته در اطراف شهر حما در مرکز آن کشور را باز پس گیرند.

با وجود ادامه درگیری ها در سوریه، به ویژه در شمال شهر حما، آقای دی میستورا نسبت به ادامه مذاکرات صلح سوریه اظهار خوشبینی کرد.

چهار روز پیش، مخالفان مسلح بشار اسد با حمله ای غافلگیرانه دستکم یازده دهکده در شمال شهر حما در مرکز سوریه را تصرف کردند.

این بزرگترین و موثر ترین حمله مخالفان مسلح اسد در چند ماه اخیر بوده است و گروه های جهادی به صورت پیشآهنگ این واحد ها عمل می کردند.

هیئت مذاکره کننده دمشق از ابتدا گفته بود مهمترین اولویت گفتگوهای صلح ژنو مبارزه با تروریسم است. این هیئت در اثبات صحت ادعای خود به تحرکات مخالفان مسلح اسد در اطراف حما و در شهر دمشق اشاره کرد.

مذاکرات صلح سوریه که در عین ادامه درگیری ها در آن کشور انجام می شود، بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت پیش می رود که هدف از آن «دستیابی به نهادی انتقالی، تنظیم جدول زمانی نگارش قانون اساسی جدید، و برگزاری انتخابات در سوریه» است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

راه پیمایی فضایی دو فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

دو فضانورد آمریکایی و فرانسوی مقیم ایستگاه فضایی بین المللی روز جمعه برای اعمال یک سری تغییرات در بدنه این ایستگاه راه پیمایی فضایی کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دو فضانوردی که روز جمعه چهارم اسفند ماه دست به راه پیمایی فضایی زدند، شین کیمبرو از سازمان هوا-فضای آمریکا موسوم به ناسا، و توماس پسکه فرانسوی از آژانس فضایی اروپا بودند.

راه پیمایی فضایی این دو فضانورد برای شش ساعت برنامه ریزی شده بود و هدف آن آماده کردن ایستگاه فضایی برای پهلو گرفتن فضاپیماهای تجاری در آینده است.

این اولین بخش از سه راه پیمایی است که توسط فضانوردان فعلی مقیم ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد شد. دومین راه پیمایی فضایی توسط دو فضانورد زن و مرد آمریکایی در سی ام ماه مارس انجام خواهد شد.

ایستگاه فضایی بین المللی با بودجه ای صد میلیارد دلاری و همکاری پانزده کشور، در مداری در فاصله ۴۰۲ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است.

در حال حاضر، فضانوردان این ایستگاه فضایی در حال ایجاد تغییراتی در بدنه این ایستگاه هستند تا سکوهایی را برای پهلوگرفتن فضاپیماهای جدید در حال توسعه توسط شرکت های بوئینگ و اسپیس اکس درست کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ششمین روز ثبت نام انتخابات شوراها: ورود چهره های شاخص

محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و مدیر پیشین مترو تهران

در ششمین روز از ثبت نام داوطلبان نامزدی شوراهای شهر و روستا، تعدادی از چهره‌های شاخص، از جمله محسن هاشمی مدیر عامل پیشین مترو تهران و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی ثبت نام کردند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، علاوه بر آقای هاشمی، مهدی چمران رئیس کنونی شورای شهر تهران، مرتضی طلایی و عباس جدیدی از اعضای کنونی این شورا با حضور در فرمانداری تهران برای نامزدی انتخابات پیش رو ثبت نام کردند.

محسن هاشمی که ۱۳ سال سابقه مدیریت مترو تهران را دارد در حالی برای عضویت در شورای شهر ثبت نام کرده است که از او به عنوان گزینه اصلاح طلبان برای تصدی شهرداری تهران در دور جدید این شورا نام برده می‌شود.

با این حال به گزارش ایسنا، آقای هاشمی هنگام ثبت نام در فرمانداری تهران در پاسخ به پرسشی در این مورد گفت فعلا نمی‌تواند در مورد شهردار شدن خود اظهار نظر کند. وی اضافه کرد برای حضور در انتخابات شورای شهر با گروه های مختلف سیاسی مشورت کرده است.

محسن هاشمی در اسفند ۱۳۸۹ از مدیریت مترو تهران کناره گیری کرد و جای خود را به هابیل درویشی داد. این کناره‌گیری در اوج اختلاف شهرداری تهران با دولت محمود احمدی‌نژاد بر سر بودجه مترو صورت گرفت.

خبرگزاری های ایران از فاطمه صالحی دختر سرلشگر صالحی فرمانده کل ارتش، فاطمه قاسمی دختر رستم قاسمی وزیر نفت پیشین، و محمدجواد حق شناس عضو حزب اعتماد ملی به عنوان دیگر چهره‌هایی که روز شنبه برای نامزدی در انتخابات شورای شهر در حوزه تهران ثبت نام کردند، نام بردند.

ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا تا ساعت ۱۲ نیمه شب روز یکشنبه ششم فروردین ادامه می یابد. این انتخابات قرار است روز ۲۹ اردیبهشت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره‌ای مجلس برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تیراندازی در لیل فرانسه دست کم ۳ زخمی برجا گذاشت

جمعه شب در جریان تيراندازی در شهر ليل واقع در شمال فرانسه، دست کم ۳ نفر زخمی شدند.

به گفته شاهدان، مهاجم ناشناس نزديک یک ايستگاه مترو اقدام به تيراندازی کرد و سپس پا به فرار گذاشت.

برخی مقام‌های پليس محلی گفته‌اند يکی از مجروحان کودک است و خطر مرگ هيچ يک از مجروحان را تهدید نمی‌کند.

انگيزه مهاجم هنوز مشخص نیست.

این حادثه در حالی رخ داده که وضعيت اضطراری در فرانسه، به دليل حمله‌های تروريستی سال گذشته، همچنان برقرار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بررسی احتمال دخالت روسیه در انتخابات در کنگره پشت درهای بسته

جلسه عمومی کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان؛ جیمز کومی رئیس اف‌بی‌آی (چپ) و مایک راجرز، رئیس ان‌اس‌ای

قانونگذاران آمریکایی ظاهراً درگیر یک جنگ لفظی پیرامون تحقیقات شان در مورد دخالت روسیه در انتخابات سال گذشتۀ ریاست جمهوری آمریکا شده اند.

دوین نونز، رئیس جمهوریخواه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، روز جمعه چهارم فرودین ماه، لغو ناگهانی یک جلسۀ عمومی در کنگره با حضور مقامات ارشد و پیشین تشکیلات اطلاعاتی آمریکا را اعلام کرد.

آقای نونز درباره دلیل لغو این جلسه عمومی گفت ادای شهادت رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، و مدیر سازمان امنیت ملی، ان‌اس‌ای، باید پشت درهای بسته انجام بگیرد.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گفت این کمیتۀ جویای اطلاعات بیشتری است که تنها میتواند در یک نشست پشت درهای بسته مطرح شود.

آدام شیف، دموکرات ارشد در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، از این تصمیم انتقاد کرد. آقای شیف گفت حتماً کاخ سفید با برگزاری یک جلسۀ عمومی پیرامون دخالت روسیه در انتخابات شدیداً مخالفت کرده است زیرا از دید او، برای لغو ناگهانی جلسه ای که مورد توافق بوده توضیح دیگری وجود ندارد.

روسیه بطور مداوم ادعای تشکیلات اطلاعاتی آمریکا دایر بر نفوذ مسکو بر روند انتخابات آمریکا را تکذیب کرده است و پرزیدنت دونالد ترامپ نیز مقامات حزب دموکرات را به اشاعۀ این ادعا برای توجیه شکست کاندیدای شان، هیلاری کلینتون، متهم می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سیاست هسته‌ای آمریکا در قرن ۲۱

نمایی از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، شرق ایالات متحده - آرشیو

روز دوشنبه گفت‌وگوهایی با هدف دستیابی به قراردادی لازم الاجرا در مورد منع استفاده از تسلیحات هسته‌ای در سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

این گفت‌وگوها در حالی انجام خواهد شد که ایالات متحده بررسی همه جانبه نقش تسلیحات اتمی خود در قرن بیست و یکم را آغاز کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا می‌دانست که طبعا جانشین او تلاش می‌کند بسیاری از سیاست‌های او را تغییر دهد، که یکی ازاین سیاستها تعهد او به نابودی نهایی تسلیحات هسته‌ای در سراسر جهان بود.

به علاوه ممکن است در چارچوب بررسی سیاست اتمی آمریکا آزمایش‌های اتمی که معلق شده بود، از سر گرفته شود.

میشل داج، تحلیلگر ارشد بنیاد هریتیج می‌گوید «بیست سال است که آزمایشی نکرده‌ایم. از آن زمان تا به حال، تغییراتی در کلاهک‌های اتمی مان داده‌ایم، اما به همین دلیل، کاملا نمی‌دانیم در عمل چه می‌کنند.»

به گفته مقام‌های شورای امنیت ملی کاخ سفید، در بررسی نقش تسلیحات اتمی، تجدید محاسبه تعداد مورد نیاز و احتمالا افزایش این ابزارها نیز مد نظر است.

روس‌ها که تعداد سلاح‌های اتمی شان به مراتب بیش از آمریکاست، به دقت این تحولات را زیر نظر دارند.

به گفته سرگئی روگوف مشاور وزارت خارجه روسیه «آشکار است که دولت جدید سیاست (مشخصی) در مورد تسلیحات اتمی ندارد. البته هنوز زود است. اما مسئله این است که حزب جمهوریخواه تقریبا مذاکره کننده اتمی ندارد.»

خانم داج می‌گوید، آنچه تا به حال در مورد سلاح های اتمی اتفاق افتاده این است که بعد از هر قرارداد، واشنگتن از مفاد آن کاملا پیروی می‌کند، اما مسکو علی رغم تعهد به آن تلاش می‌کند از انجام آن تعهدات به نوعی فرار کند.

ویکتور میزین از موسسه مطالعات روابط بین الملل مسکو معتقد است «برای طرف روسی، اگر آمریکا چیز جالبی ارائه دهد، مسکو به سختی می‌تواند بگوید، نه! این جالب نیست!»

بررسی نقش همه جانبه تسلیحات اتمی آمریکا در هفت سال گذشته انجام نشده، و طرفداران کنترل تسلیحات هم امیدوارند عدم گسترش این تسلیحات بخش مهمی از این بررسی را به خود اختصاص دهد.

دریل کیمبال مدیر موسسه کنترل تسلیحات می‌گوید «تصور می‌کنم پرزیدنت ترامپ و تیم او در پنتاگون به این حقیقت می‌رسند که نیازی به مسابقه تسلیحاتی جدید نیست، بلکه در مورد روسیه نیاز داریم محدودیت‌های قابل تائید این تسلیحات را ادامه دهیم. به علاوه، باید آن نوع از آزمایش های اتمی را انجام دهیم که با کنترل تسلیحات اتمی و عدم گسترش آن منافات نداشته باشد.»

بررسی جدید نقش سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در استراتژی کلی این کشور، بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ایران سومین ایرباس خریداری شده پس از برجام را تحویل گرفت

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، هما، سومین هواپیمای خریداری شده پس از برجام را از ایرباس تحویل گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هواپیمای ایرباس ای- ۳۳۰ خریداری شده توسط ایران که روز جمعه در تولوز فرانسه به فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر، تحویل داده شد، روز شنبه پنجم فروردین روی باند فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

علی اکبر پرورش، مدیر عامل سازمان هواپیمایی ایران در مراسم ورود این هواپیما به فرودگاه مهرآباد اعلام کرد که جمهوری اسلامی ۹ فروند هواپیمای ایرباس دیگر تا پایان سال ۲۰۱۸ (دی ماه ۱۳۹۷) تحویل می‌گیرد.

جمهوری اسلامی ایران در پی توافق هسته‌ای و اجرای برجام، قرارداد خرید یک صد هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای تی آر ایتالیایی را با این شرکتها به امضا رساند.

از آنجا که فروش هواپیماهای نو به ایران بر اساس تحریم‌های ایالات متحده آمریکا ممنوع شده، قرارداد فروش این هواپیماها با مجوز ویژه رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باراک اوباما، در پی توافقات مربوط به برجام به ایران بسته شده است.

ناوگان مسافربری هوایی ایران در پی سالها تحریم و جایگزین نشدن هواپیماهای نو، با فرسودگی و کمبود مواجه بود و از این رو دولت حسن روحانی تلاش کرد تا در جریان مذاکرات هسته‌ای مجوز خرید هواپیمای نو نیز دریافت کند.

پس از حدود یک سال مذاکرات، ایران نخستین هواپیمای نو خریداری شده از نوع ایرباس ای ۳۲۱ را دی ماه گذشته و دومین هواپیمای خود از نوع ایرباس ای ۳۳۰ را ۲۰ اسفند تحویل گرفت.

سومین هواپیمایی که ایران از ایرباس تحویل گرفته نیز از نوع ای ۳۳۰ است. این هواپیمای پهن پیکر دور برد، ۲۰۶ صندلی عادی و ۳۲ صندلی «بیزنس کلاس» دارد و می‌تواند ۱۵ ساعت بدون توقف پرواز کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رکس تیلرسون این هفته با اعضای ناتو دیدار می‌کند

مقام‌های آمریکایی می‌گویند رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده، این هفته با اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دیدار خواهد کرد.

این دیدارها در پی انتقاد از تصمیم اولیه او برای عدم حضور در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو انجام می‌شود.

به گفته مقامات وزارت خارجه آمریکا، آقای تیلرسون روز جمعه ۳۱ مارس در شهر بروکسل پایتخت بلژیک با اعضای ناتو دیدار می‌کند.

ابتدا قرار بود وزیران خارجه این اتحادیه روزهای پنجم و ششم آوریل در بروکسل گرد هم آیند و هنوز روشن نیست که آیا ملاقات‌های روز جمعه آقای تیلرسون جایگزین گردهمایی ماه آوریل است یا خیر.

پرزیدنت دونالد ترامپ در دوران رقابتهای انتخاباتی چندین بار از ناتو انتقاد کرده بود، ولی مایک پنس معاون او ماه میلادی گذشته در یک نشست خبری در بروکسل، حمایت قوی آمریکا از آن اتحادیه را ابراز داشت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده و جیم متیس وزیر دفاع نیز حمایت خود را از ناتو اعلام داشته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جشن نوروزی شورای ملی مقاومت در واشنگتن

جشن امسال شورای ملی مقاومت به مناسبت فرا رسیدن نوروز با حضور ده‌ها مهمان در شهر واشنگتن برگزار شد. این مراسم همه ساله در دفتر مرکزی شورای مقاومت در پایتخت آمریکا برگزار می‌شد، اما امسال این مراسم برای پذیرایی از مهمانان بیشتر،در هتل مجلل ویلارد برگزار شد.

پرویز که متولد یکی از شهرهای جنوبی ایران است، برگزاری مراسم سکولار عید نوروز در ایالات متحده را با این مراسم در ایران اسلامی متفاوت دانسته و می‌گوید «تفاوت عمده این است که در اینجا آزاد هستید هر کاری دوست دارید انجام دهید. اما در ایران ما نمی‌توانیم مانند اینجا مهمانی‌های علنی بگیریم.»

تعدادی دانشجوی آمریکایی هم در این مراسم حضور داشتند، مانند آنا گالیچیو از نیوجرسی. این دانشجوی رشته امور بین الملل در دانشگاه جورج واشنگتن گفت «ما به طور کلی در کلاس‌هایمان درباره ایران آموزش می‌بینیم و این تجربه بزرگی است که بتوانیم به اینجا بیاییم و از نزدیک با فرهنگ و غذای ایرانی آشنا شویم.»

شورای ملی مقاومت همچنین با دعوت از شش تن از مقام‌های سابق ایالات متحده برای حضور و ایراد سخنرانی در این مراسم، نفوذ خود را در واشنگتن را به نمایش گذاشت.

صوفی سعیدی، از اعضای شورای ملی مقاومت که در این مراسم حضور داشت، در رابطه با قانون محدودیت سفر اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان، از جمله ایران، به آمریکا، اعلام کرد که حکومت ایران هم با رفتارهایش، بخشی از مسئولیت این ممنوعیت را بر عهده دارد.

رییس جمهوری آمریکا می‌گوید بررسی دقیق تر مسافرانی که از این کشورها می‌آیند، با هدف جلوگیری از حضور اسلامگرایان افراطی ضروری است. اما چند دادگاه فدرال آمریکا، فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را با استدلال عدم ناسازگاری آن با قانون اساسی آمریکا تعلیق کرده‌اند.

حکومت ایران سال‌هاست با سازمان مجاهدین خلق که شورای ملی مقاومت را رهبری می‌کند در حال مبارزه است. اما ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی نام این گروه را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نرگس کلباسی بانوی نیکوکار ایرانی بریتانیایی از اتهام قتل در هند تبرئه شد

نرگس کلباسی بانوی نیکوکار ایرانی در هند

نرگس کلباسی، بانوی ایرانی-بریتانیایی، توسط دادگاهی در هند از اتهام قتل تبرئه شد.

خانم کلباسی در پیامی که روز شنبه پنجم فروردین در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، از صدور حکم تبرئه و اعلام بی‌گناهی خودتوسط دادگاهی در هند خبر داد.

در پی اعلام خبر تبرئه این بانوی نیکوکار، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اینستاگرام خود نسبت به خبر تبرئه او ابراز خوشحالی کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در یادداشتی در کانال تلگرام خود ضمن ابراز خرسندی از آزادی خانم کلباسی نوشت که تلاش‌های دیپلماتیک و حمایت‌های مردمی در صدور این حکم موثر بود.

نرگس کلباسی که از پنچ سال پیش و پس از درگذشت والدینش در بریتانیا، برای انجام فعالیت‌های خیریه به سریلانکا و هند رفته بود، پرورشگاهی برای کودکان بی سرپرست ساخت. او در پی غرق شدن یکی از کودکان نابینا در یک پیک نیک کنار رودخانه با اتهام قتل غیرعمد به دلیل سهل انگاری در مراقبت از آن کودک مواجه شد.

نرگس کلباسی پاییز گذشته به یکسال زندان و ۳۰۰ هزار روپیه جریمه نقدی محکوم شد و سرکنسول ایران در حیدرآباد هند نیز اعلام کرد که خانم کلباسی با سپردن وثیقه ملکی از بازداشت خارج شده است و باید منتظر رای دادگاه تجدیدنظر باشد.

پیش از صدور این حکم، وزیر امور خارجه ایران در سفارت ایران در هند با خانم کلباسی برای حل مشکل او دیدار کرده بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG