لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۲:۵۹

سرخط خبرها

وزیران خارجه آمریکا و عربستان در واشنگتن ملاقات کردند

عادل الجبیر (راست) رکس تیلرسون (چپ) پیشتر در فوریه در نشست جی-۲۰ در آلمان ملاقات کرده بودند

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با همتای سعودی خود در واشنگتن ملاقات کرد. عادل الجبیر برای شرکت در نشست وزرای کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در پایتخت آمریکا است.
پیش از ملاقات پشت درهای بسته دو دیپلمات درباره نشست بین المللی علیه داعش در برابر خبرنگاران صحبت کردند.
رکس تیلرسون گفت همنظری کاملی در مورد شکست دادن داعش در داخل و خارج از میدان جنگ و سراسر جهان وجود دارد. آقای جبیر هم گفت هیچ دو کشوری مانند آمریکا و عربستان در مبارزه با تروریسم و داعش فعال نیستند.

این اولین دیدار دیپلماتهای ارشد دو کشور پس از روی کار آمدن دولت ترامپ است. روابط ریاض-واشنگتن در یکی دو سال آخر ریاست جمهوری باراک اوباما دچار تنش شد بود. یک مورد تنش، توافق هسته ای با ایران بود که ریاض آن را به دیده جهت گیری واشنگتن به سمت تهران مینگریست.
اکنون عربستان نتیجه دیدار نائب ولیعهد خود با آقای ترامپ را شروعی جدید در روابط دو کشور میداند.

عربستان سعودی نائب ولیعهد را برای اولین تماس رسمی با دولت جدید آمریکا به واشنگتن اعزام کرد. محمد بن سلمان مسئول طرح اصلاح اقتصادی عربستان است و از همین رو گفتگو در کاخ سفید بیشتر بر مسائل اقتصادی متمرکز بود.

همان روز سعودیها دیدار را نقطه عطف در روابط دو کشور توصیف کردند. کاخ سفید یک روز بعد گفت دو کشور در صدد یافتن راههای تحکیم و ارتقاء روابط استراتژیک خواهند بود.

در دوران تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ در چندین مورد از عربستان انتقاد کرده که چرا زمانیکه عربستان خود کشوری ثروتمندست آمریکا باید بیشتر هزینهء حفاظت از آنرا بپردازد و یک بار هم گفت که بدون کمک دفاعی آمریکا رژیم سعودی یک هفته هم دوام نخواهد آورد.

اما زمانیکه انتخابهای پرزیدنت ترامپ برای پستهای مختلف کابینه در آمریکا بسیار سؤال برانگیز شده بود عربستان موضعی بیطرف با چشم به بهبود روابط اتخاذ کرد.

پس از ملاقات نائب ولیعهد و دونالد ترامپ کاخ سفید خبر داد که قرار است دو کشور در همهء زمینه ها با هم همکاری داشته باشند و در رأس آنها همکاریهای اقتصادی و سرمایه گزاریهای مستقیم و غیر مستقیم عربستان در آمریکا به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در ۴ سال آینده است.
بگفته خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سرمایه گزاری در آمریکا بازده مطمئن و کم ریسکی خواهد بود.
نائب ولیعهد عربستان که وزیر دفاع آن کشور نیز هست با جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز ملاقات کرد. گفته شد که طرفین در مورد فعالیتهای ایران در منطقه همنظرند. وزیر انرژی عربستان گفته است این همنظری با دولت اوباما وجود نداشت.
با وجودی که دولت ترامپ در ماه اول به ایران تذکر داد هنوز مشخص نیست چه سیاستی را پیشه خواهد کرد.
ریاض نگران نفوذ ایران در یمن است. جائی که خود رهبری دیگر کشورهای عرب را در جنگ با حوثیها برعهده دارد. یک ماه پیش از روی کار آمدن دولت ترامپ دولت اوباما جلوی فروش تسلیحات به عربستان را بخاطر تلفات غیرنظامی در اثر عملیات آنکشور در یمن گرفت.
مبارزه با داعش هم یکی دیگر از نقاط مشترک دو کشور ذکر شده است. اما عربستان هنوز به خواست واشنگتن که از جنبهء نظامی بیشتر مشارکت داشته باشد پاسخی نداده است.
وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در نشست وزرای خارجهءکشورهای ائتلاف بین المللی علیه داعش از عربستان سعودی خواست در زمینه مبارزه با ایدئولوژی داعش فعالتر باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس شرکت هوایی امارات: اعلام قانون منع حمل وسائل الکترونیک به داخل هواپیما ناگهانی بود

رئیس بزرگترین شرکت هواپیمایی خاورمیانه می گوید اعلام ممنوعیت حمل وسایل الکترونیکی به داخل هواپیماهایی که به مقصد آمریکا پرواز می کنند باعث شگفتی و تعجب کامل وی شده است.
تیم کلارک رئیس شرکت هواپیمایی امارات همچنین می گوید او تنها یک روز قبل از اجرائی شدن این مقررات آمریکا از آن مطلع شده است.

کلارک گفت: «اجرای این مقررات یک مسأله جدی است . ما یک سازمان بسیار بزرگ هستیم و خیلی از هواپیماهای ما به مقاصد مختلف در آمریکا میروند ؛ و هر یک از این هواپیماها از مسیرهای مختلف می گذرند بنا براین در هر مرحله باید مراقب اجرای این مقررات باشیم.»

امارات متحده عربی یکی از ده کشور خاورمیانه و شمال آفریقا است که ملزم به اجرای قانون منع حمل وسائل الکترونیکی بزرگ تر از تلفن دستی به داخل هواپیماست.

پس از اعلام این ممنوعیت جدید از سوی آمریکا، بریتانیا نیز از اعمال مقررات مشابهی در مورد مسافران هواپیماهائی که مبدا پروازشان شش کشور خاور میانه است ، خبر داد.

بنا به مقررات جدید مسافران نمی توانند لپ تاپ یا تبلت خود را در داخل هواپیما بهمراه داشته باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ناتو نیروهای بیشتری را در سه کشور بالتیک مستقر می کند

از زمان جدا شدن کريمه از اوکراين و الحاق آن به روسيه ناتو بر آن شده تا برای جلوگيری از دست اندازی های روسيه نيروی بيشتری در استونی، ليتوانی و لهستان مستقر کند.

کريستوف هوبر، فرمانده ائتلاف دفاعی و بازدارنده ناتو موسوم به ای اف پی، که از پس از الحاق کريمه به روسيه در اروپای شرقی شکل گرفته در اين زمينه می گويد: «ما از نروژ، بلژيک و هلند تشکيل شده ايم. همۀ ما در سطح عالی آموزش ديده ايم و آماده دفاع از ليتوانی هستيم.»

روسيه اين حرکت را تهديدی عليه امنيت خود می داند و قصد دارد در ماه سپتامبر آينده در بلاروس دست به رزمايش بزرگی بزند.

رزمايش های روسيه و ابراز نگرانی های روز افزون ناتو کشورهای حوزۀ دريای بالتيک را که برای دفاع از خود روی حمايت ناتو حساب می کنند، به شدت به وحشت انداخته است.

ژنرال مارتين، از نيروی هوايی هلند و پليس هوايی ناتو در حوزۀ دريای بالتيک می گوید: «ما از محدودۀ هوافضای ناتو، و مرزهای آن در مقابل الزاماً نه روس ها که هر هواپيمايی که طبق مقرارت رفتار نکند، دفاع می کنيم.»

گرچه کشورهای منطقه بالکان از درخواست دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمريکا برای افزايش سهم بودجۀ دفاعی شان به ناتو استقبال می کنند، اما از اين نگرانند که نزديکی مناسبات او با روسيه به بهای از دست رفتن منافع آنها تمام شود.

ادگارز رينکِويکس، وزير خارجه لتونی ابراز امیدواری کرد که اينگونه مناسبات «منجر به ايجاد يک قدرت نفوذی جديد نشود. ما يالتای دوم نمی خواهيم، و قدر مسلم می دانيم که نبايد خلاف قوانین بين المللی رفتار کنيم.»

ليتوانی در حال انجام اقداماتی احتياطی چون نصب حصار امنيتی در امتداد مرزهای مشترک خود با کاليلينگراد است، شهری که ميان ليتوانی و لهستان واقع است و با اينکه ۳۰۰ کيلومتر تا خاک روسيه فاصله دارد، متعلق به روسيه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان درباره شنود کمپین انتخاباتی: گزارش هایی که خواندم نگران کننده بود

تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات که با ادعای پرزیدنت ترامپ دایر بر شنود تلفنی او توسط رئیس جمهوری قبلی مغشوش شده با اظهارات رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که مکالمات دونالد ترامپ و دستیارانش در جریان تحقیق به طور تصادفی شنود شده وارد مرحله دیگری شد.

دوین نونز رئیس کمیته اطلاعات مجلس که شخصا پرزیدنت ترامپ را از محتوای برخی گزارش های امنیتی آگاه کرده به خبرنگاران گفت: «من به تازگی این مساله را تایید کردم که نهادهای اطلاعاتی در موارد متعددی به طور تصادفی از شهروندان آمریکا که در تیم انتقال آقای ترامپ بودند، اطلاعات جمع آوری کردند.»

آقای نونز، که ساعتی قبل شخصاً پرزیدنت ترامپ را از محتوای برخی گزارش های امنیتی آگاه کرد به خبرنگاران گفت: نام خود پرزیدنت و دیگران در تیم انتقالی وی آشکارا در گزارشهای امنیتی آمده و برخی از اینها بدون مجوز بوده است.»

او گفت: «محتوای گزارشاتی که خواندم نگران کننده بود، که پرزیدنت هم باید از آن نگران باشد.»

آقای نونز همچنین گفت که موردی از انجام شنود تلفنی مستقیم از آقای ترامپ دریافت نکرده است.

پرزیدنت ترامپ از این تحول راضی به نظر می رسد.

آقای ترامپ دو هفته پیش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که به دستور باراک اوباما از دفتر ستادش در برج ترامپ، یکماه مانده به انتخابات شنود تلفنی شده است.

امری که با جواب منفی قاطع جیمز کومی رئیس پلیس فدرال، اف.بی.آی در پاسخ به جلسه استماع کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به ریاست آقای نونز، روبرو شد. آقای کومی سمت کنونی خود را در زمان پرزیدنت اوباما داشت و آقای ترامپ او را ابقا کرد.

آقای نونز مأخذ گزارش خود را ذکر نکرد اما اظهاراتش بلافاصله مورد انتقاد قرار گرفت و یک عضو ارشد کمیته اطلاعات آن را بشدت نگران کننده خواند.

آدم شیف دموکرات ارشد کمیته اطلاعات گفت: «اگر رئیس کمیته به جای مراجعه به همکارانش به رفتن به کاخ سفید ادامه دهد، هیچ راهی وجود نداردکه ما بتوانیم به تحقیقات خود ادامه دهیم و ما برای تحقیق نیاز به ایجاد یک کمیته مستقل داریم.»

سناتور جان مک کین جمهوریخواه نیز نگرانی خود را از روند این جریان ابراز داشته است.

قرار است تا جمعه اطلاعات بیشتری به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ارائه شود. جلسه بعدی این کمیته دوشنبه آینده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رأی گیری بر سر جایگزین «اوباماکر» در مجلس نمایندگان آمریکا

یکی از قول‌های رئیس جمهوری آمریکا در معرض خطر است، جایگزینی بیمه درمانی اوباما. مجلس نمایندکان آمریکا می‌خواهد روز پنجشنبه لایحه جدیدی برای بیمه درمانی را به رأی بگذارد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه سعی کرد گروهی از مخالفان جمهوریخواه این لایحه را متقاعد کند و گفت «شرکت های بیمه از اوباماکر راضی نیستند. میلیون‌ها بیمار دیگر نمی‌توانند درمان شان را با همان پزشکان خود ادامه دهند. این یکی از دلایل عمده‌ای است که ما باید اوباماکر را لغو کنیم.»

اما این گروه جمهوریخواهانِ محافظه کار، موسوم به فراکسیون آزادی مجلس نمایندگان، که سرسختانه مخالف لایحه است، معتقد است این لایحه تفاوت چندانی با اوباماکر ندارد.

مارک مدوز رئیس فراکسیون آزادی مجلس نمایندگان گفت «از همان ابتدا که رئیس مجلس لایحه را معرفی کرد، ما سعی کردیم نظر مثبت به آن داشته باشیم. چند روزی هم با هم روی آن کار کردیم. اما موضع ما تغییری نکرده. با این وجود سعی داریم سازش کنیم.»

محافظه کاران می‌خواهند برخی از عناصر لایحه بیمه مانند پوشش بیماریهای روانی حذف شود. آقای مدوز امیدوار است مذاکرات به نتیجه برسد. قرار است امروز نیز فراکسیون با پرزیدنت ترامپ ملاقات کند.

دموکرات‌ها نیز به نوبه خود تلاش می‌کنند اوباماکر حفظ شود.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت «لایحه ای که او امضا کرد بیمه درمانی برای همه آمریکائیان بود ... نه یک امتیاز صرفاً برای یک گروه خاص. ما به آن دستاورد افتخار می‌کنیم. لایحه پیشنهادی مجلس هزینه بیشتر برای درمان کمتر را ارائه می‌کند.»

جو بایدن معاون سابق ریاست جمهوری و یکی از دموکرات‌های محبوب نیز در این کمپین به دفاع از اوباماکر برآمد.

لغو و جایگزینی اوباماکر، یک آزمون عمده برای پرزیدنت ترامپ در زمینه توانائی قانونگذاری و وفای به قول محسوب می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نشست ائتلاف بین المللی ضدداعش در واشنگتن؛ نظر کارشناسان

فدریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در اجلاس مبارزه با داعش در واشنگتن - ۲۲ مارس ۲۰۱۷،واشنگتن

وزیر خارجه آمریکا می گوید، آمریکا در پی شکست پیکارجویان داعش در عراق و سوریه است. رکس تیلرسون ، روز چهارشنبه ، یک روز قبل از آغاز پنجمین دور از گفتگوهای صلح سوریه در ژنو با میانجی گری سازمان ملل متحد، میزبان نمایندگان ۶۸ کشور عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در واشنگتن بود.

زلتیکا هوک خبرنگار صدای آمریکا در گزارش خود می گوید ، دولت سوریه و گروه های مخالف، در نشست ژنو در باره ، حاکمیت ، قانون اساسی ، انتخابات و امنیت گفتگو خواهند کرد تا شاید زمینه های مشترکی برای پیشبرد گفتگوهای صلح پیدا شود.

رکس تیلرسون در همایش ائتلاف جهانی علیه داعش گفت ، گرچه آمریکا در حال ، تدوین راهکار شکست داعش است ، اما ، در عین حال ، فشار نظامی بر داعش را افزایش خواهد داد: «در حالی که یک راهکار دقیق تر در سوریه در حال تعریف است ، من می توانم بگویم ، آمریکا فشار بر داعش و القاعده را افزایش خواهد داد و برای بوجود آوردن مناطق امن از طریق برقراری آتش بس که بازگشت پناهجویان به خانه هایشان را میسر سازد ، تلاش خواهد کرد.»

آقای تیلرسون بر خلاف پیشینیان خود در باره شرایط سیاسی در سوریه اظهار نظر نکرده است. او می گوید زمانی که همه چیز در اولویت باشد آن وقت عملاً هیچ چیزی اولویت نخواهد بود: «ما در قالب یک ائتلاف در پی بازسازی و یا کشورسازی نیستیم. باید اطمینان حاصل کنیم که منابع ارزشمند و محدود کشورهایمان در خدمت تلاش برای جلوگیری از بازخیزش داعش صرف شود و مناطق جنگ زده را برای بازسازی نهادهایشان و برقراری ثبات ، تجهیز کنیم.»

مایکل رتنی فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه در گفتگوهای صلح سوریه در ژنو شرکت می کند اما روسیه ، ترکیه و ایران در ماه های اخیر ، نقش فعال تری در گفتگو های صلح سوریه داشته اند. روسیه با پشتیبانی نظامی از بشار اسد ، رئیس جمهوری سوریه ، به او برای پس گیری مناطق وسیعی از مخالفان کمک کرده است.

وائل علوان سخنگوی گروه موسوم به الرحمان گفت: «اوضاع در جبهه ها در این دور از گفتگوها تاثیر خواهد گذاشت. اما هیچ کس خوشبین نیست. مسائل سیاسی که به معنی انتقال سیاسی است برای همه روشن است. استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل ، در این باره به جدیت پیگیری می کند. اما انتظار داریم ، رژیم سوریه و روسیه ، مانعی در این مسیر باشند. خوشبینی نسبت به آن ها وجود ندارد.»

جنگ در آستانه برگزاری گفتگوهای صلح سوریه در ژنو در چند جبهه ادامه داشته است. گروه های مخالف ، هفته گذشته ، با اولین حمله گسترده خود در چهار سالی که از جنگ داخلی می گذرد ، مناطقی را در نزدیکی دمشق ، پایتخت ، تصرف کردند. نیروهای دولتی مواضع مخالفان را هدف حملات هوایی قرار دادند. در شمال غربی ، ائتلافی از مخالفان به رهبری آمریکا با پیکارجویان داعش در نزدیکی رقه مرکز دولت خود خوانده داعش ، می جنگند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بیانیه مشترک اعضای ائتلاف مبارزه با داعش

رکس تیلرسون در افتتاحیه نشست مبارزه با داعش سخنرانی کرد- ۲۲ مارس ۲۰۱۷

وزیران و نمایندگان اعضای ۶۸ گانه ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش که در نشستی دو روزه در واشنگتن شرکت کردند، در بیانیه ای که در پایان روز اول نشست در چهارشنبه ۲۲ مارس منتشر شد، راهکارهای مبارزه با این گروه را بیان کرده اند.

این بیانیه مشترک که از سوی وزارت خارجه ایالات متحده و در ۱۴ بند منتشر شده می گوید وزیران ائتلاف جهانی به دعوت رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در پایتخت این کشور حاضر شدند تا کارزار شکست داعش را تسریع کنند. آنان می گویند «ما در مبارزه و شکست دادن داعش با هم متحدیم و مصمم هستیم تا این تهدید جهانی و شکبه جهانی آن را نابود کنیم.»

این بیانیه ضمن قدردانی از نقش شرکای عراقی در مبارزه با داعش گفت نیروهای عراقی بیش از ۶۰ درصد اراضی اشغال شده خود توسط داعش را آزاد کردند و در عملیات آزادسازی موصل نقش عمده ای داشتند. در بیانیه همچنین از اقدامات شرکای سوری که داعش را از بیش از یک سوم قلمرو خود بیرون رانده اند ابراز قدردانی شده است.

بیانیه مشترک می گوید مبارزه با داعش هزینه هایی نیز داشته و از همکاری کشورهای لیبی، افغانستان، ترکیه و همچنین کشورهای دیگر در خاورمیانه و آفریقا سپاسگذاری شده است. این بیانیه می گوید کشورهای عضو درد و رنج غیرنظامیان بی شماری را که در نتیجه فعالیت داعش متحمل خشونت، بردگی و قاچاق و مشارکت در جنگ شده اند درک می کنند.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: کشور های عضو به جلوگیری از لانه کردن اعضای داعش، پراکنده شدن آنان، اسلحه هایشان، و یا منابعشان در عراق و سوریه و کشورهای دیگر متعهد هستند تا از ظهور دوباره آنان در دو کشور فوق و نقاط دیگر جلوگیری شود.

کشورهای ائتلاف ضد داعش می گویند که از برنامه حیدرالعبادی نخست وزیر عراق برای پاک کردن کشورش از داعش و حمایت او از زیرساخت های دولتی و مدنی در عراق حمایت کامل می کنند.

ائتلاف همچنین می گوید که در حمایت از انتقال سیاسی در سوریه بر اساس بیانیه ۲۰۱۲ ژنو به یک دولت همگرا و تکثرگرا و غیرقومی در کنار مردم سوریه است.

در ادامه بیانیه کشورها و اعضای ائتلاف ضد داعش از نخست وزیر لیبی و نیروهای موسوم به حکومت وفاق ملی در این کشور برای آزادسازی شهر سرت از چنگ داعش قدردانی و با مردم لیبی که در مبارزه با داعش در سرت و بنغازی و دیگر شهرهای لیبی جان باخته و مجروح شده اند ابراز همبستگی کرده اند.

ائتلاف همچنین از تلاش های دولت افغانستان و نیروهای ملی و امنیتی این کشور و همچنین مقابله دولت نیجریه با داعش نیز مورد قدردانی قرار گرفته است.

این بیانیه می گوید ائتلاف بین المللی ضد داعش فعالانه در تلاش برای شناسایی و خنثی کردن اعضا و منابع داعش برای حملات خارجی است و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تحکیم بررسی های مسافرتی و همکاری های قانونی از جمله تمهیدات بین المللی در این راه است و اینترپل و یوروپل در این مسیر همکاری می کنند.

تلاش برای جلوگیری از افراطی شدن افراد و جذب آنان به داعش در کشورهای غربی و همچنین مقابله با داعش در فضای دیجیتال از دیگر تمهیداتی است که اعضای ائتلاف مقابله با داعش بر آن تاکید کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تاکید آمریکا بر همکاری امنیتی و مشارکت استراتژیک با عراق

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در کاخ سفید - ۲۰ مارس ۲۰۱۷

وزارت خارجه آمریکا در تشریح همکاری‌های امنیتی بین واشنگتن و بغداد، در یادداشتی در وبسایت رسمی آن وزارتخانه تاکید کرد ایالات متحده متعهد به ایجاد یک مشارکت استراتژیک با دولت و مردم عراق است.

در ادامه این یادداشت آمده است، در چارچوب توافق استراتژیک بین عراق و ایالات متحده، ما به کمک‌های خود به عراق برای ارتقای امنیت، حفظ حاکمیت، و شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهیم.

همکاری‌های امنیتی واشنگتن و بغداد موجب افزایش توانایی‌ نیروهای امنیتی عراق برای پاسخگویی به تهدیدها و انجام عملیات ضدتروریسم شده و در عین حال از توسعه بلندمدت یک ارتش مدرن، پاسخگو، و حرفه‌ای برای دفاع از عراق و مرزهای آن حمایت می‌کند.

ایالات متحده با شرکای خود در ائتلاف بین المللی نیز در جهات گوناگون برای شکست دادن داعش همکاری می‌کند. استراتژی ما، یک شریک آموزش دیده و مجهز را بر روی زمین می‌طلبد. با آموزش‌ مؤثر، تجهیز، فرماندهی و کنترل، توان آتش باری ائتلاف، نیروهای عراقی – از جمله پیشمرگه‌های کرد – بخش بزرگی از مناطقی که داعش تصرف کرده بود را بازپس گرفته و در عین حال از پیشروی آن گروه برای اشغال مناطق دیگر جلوگیری کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، نیروهای امنیتی عراق موفق شدند فلوجه، رمادی، حدیثه، هیت، رطبه، مخمور و ده‌ها ده و روستای دیگر را از کنترل پیکارجویان داعش آزاد کرده و در حال حاضر نیز پیشروی‌های چشمگیری برای آزادسازی شهر موصل داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه این یادداشت با اشاره به این که آموزش‌های ایالات متحده برای آماده سازی ارتش، پلیس و پیشمرگه‌‌های کرد و نیروهای محلی عراق در این جنگ حیاتی است، حمایت‌های واشنگتن از بغداد در این راستا را عنوان و به تشریح آنها پرداخته است، از جمله فروش تجهیزات نظامی، تامین منابع مالی نظامی خارجی، ارائه وام، آموزش‌های نظامی بین المللی، و دیگر برنامه‌های حمایتی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین تحولات لندن پس از حمله تروریستی؛ داعش مسئولیت حمله را پذیرفت

منطقه وقوع حمله ساعاتی پس از وقوع. اکنون شهر به حالت عادی برگشته است

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در لندن حضور دارد و از آخرین جزئیات و اخبار حمله تروریستی لندن گزارش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، سطح هشدار امنیتی در بریتانیا تغییر نکرده اما به جز شنیده شدن صدای هلیکوپترها، وضعیت لندن عادی است. به گونه‌ای که حتی گردشگران خارجی در سطح شهر حضور دارند.

پلیس بریتانیا هم اعلام کرده که فرد مهاجم همدستی نداشته و خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند.

از سوی دیگر اما اعلام شده که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله را پذیرفته و مهاجم را «سرباز دولت اسلامی» معرفی کرده است.

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر بریتانیا: هرگز تسلیم ترور نمی‌شویم

حملات مرگبار پارلمان بریتانیا را به تعطیلی کشاند

گزارش نیلوفر پورابراهیم را می‌توانید اینجا ببینید:

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نخست وزیر بریتانیا: هرگز تسلیم ترور نمی‌شویم

نخست وزیر بریتانیا به دنبال حمله تروریستی تاکید کرد که پارلمان روز پنج‌شنبه فعالیت خود را از سر خواهد گرفت و مردم هم به زندگی عادی‌شان باز می‌گردند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه به پارلمان این کشور با لحنی مبارزه جویانه گفت مردم به زندگی عادیشان بازمی‌گردند و ما هرگز تسلیم ترور نمی‌شویم و اجازه نخواهیم داد نفرت و اعمال اهریمنی ما را از هم جدا کند.

با این حال فضای لندن امنیتی است و ماموران پلیس مشغول بررسی «حمله تروریستی» روز چهارشنبه هستند که در آن یک مهاجم با اتومبیل به میان مردم رفت و سپس یک مامور پلیس را کشت. مهاجم به ضرب گلوله یک مامور دیگر کشته شد.

مارک رولی، رئیس بخش ضد تروریسم پلیس لندن می گوید مسئولان معتقدند از هویت مهاجم اطلاع دارند اما هنوز اطلاعات خود را منتشر نکرده‌اند. آقای رولی گفت صدها افسر روی این حمله تحقیق می کنند و تمرکز بر انگیزه مهاجم، چگونگی تدارکات و یاری دهندگان او است.

او تاکید کرد فرض تحقیق بر این است که این تهاجم عملی مربوط به تروریسم اسلام‌گرا بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اوکراین نماینده روسیه در «یورو ویژن» را از شرکت در مراسم امسال محروم کرد

اوکراین نماینده امسال روسیه در رقابت آوازخوانی اروپا یا «یورو ویژن» را که در شهر کیف برگزار می شود، ممنوع الورود کرد و به این ترتیب اختلافات سیاسی دو کشور بار دیگر اوج گرفت.

گفته می شود دولت اوکراین ورود«جولیا سامویلوا» نماینده روسیه را به دلیل سفر به کریمه و اجرای برنامه در آن منطقه، به مدت سه سال به این کشور ممنوع کرده و او قادر نخواهد بود در «یورو ویژن» امسال که در ماه می در شهر کیف برگزار می شود شرکت کند.

روسیه چندی پیش کریمه که بخشی از اوکراین است اشغال کرد، کیف با انتقاد از سیاست خصمانه مسکو ، به اشغال نظامی این منطقه به شدت اعتراض کرد.

«جولیا سامویلوا» بیست و هشت سال دارد، یکی از مشهورترین خواننده های جوان روسی است. او از کودکی دچار معلولیت جسمانی شد و از صندلی چرخدار استفاده می کند.

جولیا در سال ۲۰۱۳ در رقابت آوازخوانی «اکس فکتور» روسیه دوم شد، او یکی از خوانندگانی بود که در مراسم افتتاحیه پارا المپیک زمستانی سوچی در روسیه در سال ۲۰۱۴ به هنرنمایی پرداخت.

«جولیا سامویلوا» که چندی پیش از طرف روسیه برای شرکت در «یورو ویژن» امسال انتخاب شده، از تصمیم مقامات اوکراینی شوکه شده و بسیار ناراحت است.

مقامات روسی با اعتراض به تصمیم اوکراین، از سایر کشورهای اروپایی خواستند مراسم امسال را تحریم کنند.

کمیته برگزاری رقابت آوازخوانی اروپا که اعضای آن از کشورهای مختلف این قاره هستند، از تصمیم اوکراین در محرومیت نماینده روسیه ابراز تأسف کردند. با این حال آنها خود را ملزم به رعایت قوانین کشور میزبان و احترام به خواسته مقامات اوکراینی می دانند.

البته آنها امیدوارند با رایزنی با مقامات اوکراینی، موفق به دریافت مجوز سفر نماینده روسیه به کیف شوند و از سیاسی شدن بیش از حد «یورو ویژن» جلوگیری کنند.

سال گذشته «جمالا» نماینده اوکراین در مراسمی هیجان انگیز و با جرای آهنگی جنجالی که به عقیده بسیاری پیامی ضد روسی داشت، برنده «یورو ویژن» شد و به همین دلیل شهر کیف میزبان امسال این رقابت آوازخوانی است.

از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، روابط اوکراین و روسیه به شدت تیره شده است. بر اساس آمار رسمی، مقامات کیف ورود بیش از یکصد هنرمند، چهره مشهور یا شخصیت های روسی که در این دوران به کریمه رفته اند را به اوکراین ممنوع کرده اند.

انتخابات شوراهای شهر و روستا؛ از داور فوتبال گرفته تا خواننده و بازیگر در تهران ثبت نام کردند

علیرضا فغانی داور بین المللی فوتبال هم برای نامزدی انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد.

ثبت نام برای نامزدی انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران در حالی روز سوم خود را پشت سر گذاشت که چهره‌های شناخته شده مختلفی تا این روز برای عضویت در شورای شهر تهران برای نامزدی ثبت نام کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات ایران عصر چهارشنبه دوم فروردین به خبرنگاران گفت که تا آن لحظه، حدود ۵۶ هزار نفر برای حضور در انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور ثبت نام کرده‌اند.

به گفته او از میان این تعداد، ۷۹۵ نفر برای نامزدی انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرده اند.

در این بین، خبرگزاری‌های داخلی ایران از ثبت نام چهره‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و سیاسی برای حضور در شورای شهر تهران خبر داده اند؛ از علیرضا فغانی، داور بین‌المللی فوتبال گرفته تا محمد رضا عیوضی، خواننده و بیتا سحرخیز بازیگر سینما، از جمله افرادی بودند که برای نامزدی انتخابات شورای شهر تهران در فرمانداری تهران حاضر شدند.

مهدی خورشیدی، داماد احمدی نژاد و مشاور او، علیرضا دهقان و عباس سجادی، مجریان تلویزیون، علی سلطانی‌فر، فرزند وزیر ورزش و رضا ایرانمنش، بازیگر، از دیگر افرادی هستند که برای عضویت در شورای شهر تهران ثبت نام کرده‌اند.

حضور چهره‌های هنری و ورزشی در انتخابات شورای شهر تهران در سالهای گذشته نیز سابقه داشت و منجر به راهیابی تعدادی از ورزشکاران سرشناس و یک خواننده به این شورا شد.

علاوه بر این افراد، چهره‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب نیز برای این انتخابات ثبت نام کردند. از چهره‌های اصلاح طلب، شهربانو امانی، نماینده پیشین مجلس و مشاور فعلی معصومه ابتکار، مرتضی الویری، شهردار پیشین تهران، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری و محمد علی زم، رئیس پیشین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در میان داوطلبان دیده می شوند.

زهرا صدر اعظم نوری، شهردار منطقه ۷ در دوره کرباسچی که از او به عنوان نخستین شهردار زن یاد می شود نیز به عنوان نامزد اصلاح طلب ثبت نام کرده است.

در جناح اصولگرایان نیز، تعدادی از مدیران پیشین شهرداری تهران، از جمله شهرداران مناطق یک، ۱۴ و ۱۸ در دوره قالیباف، برای نامزدی ثبت نام کردند.

در این بین، ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی و عضو پیشین شورای شهر تهران و تهمینه دانیالی، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت احمدی نژاد نیز در میان نامزدها هستند.

ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران تا روز ششم فروردین ادامه یافته و انتخابات آن روز ۲۹ اردیبهشت، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حملات مرگبار پارلمان بریتانیا را به تعطیلی کشاند؛ پلیس آن را «تروریستی» می‌داند

در پی حمله فردی با چاقو و خودرو در اطراف کاخ «وست مینیستر» لندن، علاوه بر تعطیلی پارلمان بریتانیا و افزایش تدابیر امنیتی در پایتخت، دست کم چهار نفر، از جمله خود مهاجم، کشته شدند.

بر اساس گزارش های اولیه، یک مرد مسلح به سلاح سرد، عصر چهارشنبه بدون توجه به اخطار پلیس، قصد ورود به محوطه پارلمان را داشت و به یک مامور پلیس حمله و او را با ضربات چاقو زخمی کرد.

پلیس لندن گفته است تا کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات مربوط به حادثه، با آن به عنوان یک «حمله تروریستی» برخورد می کند.

مهاجم در نهایت به ضرب گلوله ماموران امنیتی از پا در آمد. برخی رسانه ها، از جمله سی ان ان و گاردین نیز از کشته شدن پلیس مضروب خبر داده اند.

سرویس جهانی بی بی سی هم از کشته شدن یک زن خبر داده است. شبکه ان بی سی آمریکا می گوید او ظاهرا بر اثر ضربات چاقو جان خود را از دست داده است.

با کشته شدن یک عابر دیگر، شمار قربانیان به دست کم چهار نفر افزایش یافته است؛ با این حال از تعداد دقیق زخمی ها یا دیگر قربانیان حادثه هنوز خبر رسمی منتشر نشده است.

بر اساس تصاویر ارسالی از لندن، برخی از زخمی ها بر روی پل وست مینیستر بر زمین افتاده اند و به نظر می رسد حادثه در چند نقطه جداگانه رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس همچنین به خودرویی در اطراف پارلمان مشکوک شده و ساختمان های اطراف آن را تخلیه و خیابان های اطراف را نیز مسدود کرده است.

گفته شده این خودرو با عبور از پیاده رو و برخورد با عابران، به نرده های اطراف ساختمان پارلمان برخورد کرده و متوقف شده است.

بنا بر اعلام دفتر نخست وزیری بریتانیا، ترزا می در سلامت کامل به سر می برد و به محلی امن منتقل شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز به خبرنگاران در کاخ سفید گفت در جریان حوادث امروز لندن قرار گرفته است، اما وی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

هویت و انگیزه مهاجم یا مهجمان مشخص نیست؛ اما این حادثه در نخستین سالگرد حملات مرگبار تروریستی در بروکسل، پایتخت بلژیک، رخ داده است.

وضعیت هشدار امنیتی در بریتانیا به سطح دو افزایش یافته و به نوشته رویترز، این نشان می دهد که احتمال وقوع حملات دیگری وجود دارد.

جلسه عصر مجلس عوام بریتانیا هنگام حادثه در جریان بود که به توصیه ماموران امنیتی متوقف شد و از نمایندگان خواسته شد در داخل ساختمان پارلمان بمانند.

تعداد زیادی از نیروهای ویژه پلیس بریتانیا به داخل پارلمان اعزام شده اند و علاوه بر تامین امنیت نمایندگان و کارکنان، در حال تجسس نقاط مختلف آن هستند.

این خبر در حال بروزرسانی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تصادفات جاده ای در دو روز اول امسال ۱۴۵ کشته و دو هزار و ۹۵۰ زخمی به جای گذاشت

موسی امیری، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا از مرگ ۱۴۵ نفر و مجروح شدن دو هزار و ۹۵۰ نفر در دو روز اول سال ۱۳۹۶ خبر داد.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا در حاشیه بازدید از ایستگاه پلیس راه رشت انزلی، بی‌احتیاطی و عدم توجه به جلو رانندگان را از عوامل اصلی این تصادفات ذکر کرد.

این مقام راهنمایی رانندگی تاکید کرد این میزان کشته و زخمی در این بازه زمانی زنگ خطری برای جامعه است.

آقای امیری گفت روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین پرتردد‌ترین روزهای طرح نوروزی تاکنون بوده است.

به گزارش وبسایت رسمی سازمان پزشکی قانونی کشور درتعطیلات نوروزی پنج سال‌ گذشته پنج هزارو ۳۸۴ نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست دادند.

در این گزارش آمده است از نوروز سال ۹۳ به بعد تلفات صدمات رانندگی سیر نزولی داشته است و این آمار در روزهای نوروزی سال ۹۴ و ۹۵ به کمتر از هزار نفر رسیده است.

هر سال با فرار رسیدن عید نوروز مقامات از کاهش کشته‌های تصادفات رانندگی در بازه مسافرت‌های نوروزی خبر می دهند اما هنوز آمار کشته‌های تصادفات نوروزی بالاست.

هفته گذشته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد در ۴۸ ساعت منتهی به روز جمعه ۲۷ اسفند ماه، تصادف‌های جاده‌ای در ایران ۵۰ کشته و ۴۰۰ مجروح برجای گذاشت.

محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس‌راه راهور ناجا به خبرگزاری مهر گفت سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته زودتر آغاز شده و این باعث شده تا ترافیک در جاده‌ها روان‌تر باشد اما تصادفات مرگبار جاده‌ای همچنان ادامه دارد.

به گفته این مقام انتظامی، خستگی و خواب آلودگی، سبقت و سرعت غیرمجاز و انحراف به چپ باعث شده تا تنها در دو شبانه روز۵۰ ایرانی جان خود را از دست بدهند.

شمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای در ایران اگر چه طی ۹ سال گذشته رو به کاهش بوده، اما همچنان جزو بالاترین آمار تلفات تصادفات جاده‌ای در دنیا محسوب می‌شود. بنا به آمارهای رسمی شمار کشته‌های تصادفات رانندگی از حدود ۲۸ هزار نفر در سال ۱۳۸۴ به ۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر در سال ۱۳۹۳ رسید.

در نوروز ۱۳۹۵ نیز بیش از ۳۰۰ نفر در تصادف‌های جاده‌ای جان خود را از دست دادند.

امسال افشین یداللهی، ترانه‌سرای سرشناس ایرانی نیز در جمع قربانیان تصادفات جاده‌ای قرار داشت.

دلیل اصلی بیشتر تصادفات، سبقت غیرمجاز، توجه نکردن به جلو، انحراف به چپ و خستگی راننده اعلام شده است. در عین حال برخی از کارشناسان، مشکلات فنی خودروها و جاده‌ها را نیز از عوامل بالا بودن آمار تصادفات می‌دانند.

وزارت خارجه آمریکا به منتقدان پیام نوروزی رکس تیلرسون واکنش نشان داد

مارک تونر سخنگوی موقت وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

مارک تونر، سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا، با واکنش‌ انتقادی شورای ملی ایرانیان آمریکا به پیام نوروزی وزیر خارجه رکس تیلرسون که نوروز امسال را برای ایرانی آمریکایی هایی که تحت تاثیر ممنوعیت سفر دولت ترامپ قرار گرفته اند «تلخ و شیرین» خوانده است، موافق نیست.

آقای تونر در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا نباید در پیام امسال به مشکلات سفر برای مردم ایران اشاره می‌شد، گفت پیام نوروزی آقای تیلرسون «شناسایی یک رویداد مهم برای ایرانی‌ها و ایرانی آمریکایی هاست، و نه چیز دیگر، و برابر دانستن این دو (موضوع) بی‌مورد خواهد بود.»

آقای تونر گفت ««فرمان اجرایی، یک وقفه در صدور ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی برای تعدادی از کشورهاست، نه فقط ایران، و با ملاحظات بسیار و درک این که باید روند بررسی‌های مرتبط با دولت‌های برخی از کشورها و جاهایی که صریح بگویم یا دولتی در کار نیست یا دولت تقریبا ناکارآمد شده بازبینی کرد، به منظور تضمین امنیت مردم آمریکا صادر شده است.»

وی گفت «هیچ قصدی برای آزردن یا تحت تاثیر قرار دادن مردم ایران به هیچ وجه در کار نیست.»

مارک تونر گفت «ما می‌خواهیم ارتباط بین مردم آمریکا و ایران یا تلاش‌های مشترک مردم دو کشور همچنان ادامه یابد و روابطی مستحکم‌تر در سطح مردم-با-مردم بسازیم، و فرمان مهاجرتی اخیر به هیچ عنوان نباید به عنوان پیشداوری درباره مردم ایران تلقی شود. دغدغه ما، امنیت و رفاه مردم آمریکا است.»

شورای ملی ایرانیان آمریکا در واکنش به پیام نوروزی تیلرسون، ضمن استقبال از آن، به فرمان اجرایی اشاره کرده و گفته بود ممنوعیت سفر «مانع آمدن دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های آمریکا شده و از ملاقات پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ایرانی با نوه‌های ایرانی آمریکایی خود جلوگیری کرده است.»

این شورا در بیانیه خود ابراز امیدواری کرد «در این ایام سال نو، تیلرسون و دولت ترامپ، ممنوعیت سفر مسلمانان را لغو کند.»

شورای ملی ایرانیان آمریکا گفت «تنها در این صورت است که ما می‌توانیم آغازی نو که نوروز معرف آن است را در این بهار جشن بگیریم.»

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در پیام خود به مناسبت نوروز گفته بود «نوروز زمانی برای نگاه کردن به سال پیش رو با امید و خوش بینی است. ما مشتاق جشن گرفتن این بهار تازه با هم هستیم. امید که این نوروز صلح و کامیابی را برای همه به ارمغان آورد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رکس تیلرسون: تضعیف داعش هدف ما نیست، باید آن را نابود کنیم

کنفرانس دو روزه مبارزه با داعش صبح چهارشنبه ۲۲ مارس در شهر واشنگتن آغاز شد. رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که ریاست این نشست را برعهده دارد در آغاز آن سخنرانی کرد.

آقای تیلرسون تاکید کرد که آمریکا با چالش های مختلفی در خاورمیانه مواجه است اما «شکست داعش هدف اول آمریکا در منطقه است.» او همچنین گفت: «ضربه نهایی به داعش، اتحاد قوای ائتلاف ما است.»

​آقای تیلرسون گفت: «نبردهای اخیر علیه داعش در عراق و سوریه وضع را به نفع نیروهای ائتلاف ما تغییر داده ولی ما باید در مرحله بعدی کار، فعالیتهایمان را تحکیم کنیم. ضعیف کردن داعش هدف ما نیست بلکه ما باید آن را نابود کنیم.»

در کنفرانس ضدداعش که در واشنگتن برگزار می شود رهبران و مقامات ارشد ۶۸ کشور و سازمان بین المللی شرکت دارند.

این اولین بار از سال ۲۰۱۴ به این سو است که وزیران خارجه و مقامات ارشد همه ۶۸ عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا گردهم می آیند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که هدف از این کنفرانس تسریع تلاش های بین المللی در مناطقی از عراق و سوریه است که داعش هنوز در آنها باقی است. این کنفرانس همچنین قصد دارد فشار بر شاخه ها و انشعاب و شبکه های مرتبط با داعش را افزایش دهد.

مارک تونر سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که ائتلاف ضدداعش در مرحله ای مهم در مبارزه علیه داعش به سر می برد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شکست آزمایش موشکی کره شمالی

ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی می گویند آزمایش موشکی روز چهارشنبه کره شمالی با شکست روبرو شده است.

یک سخنگوی فرماندهی اقیانوس آرام ایالات متحده می گوید به نظر می رسد موشک مورد نظر چند ثانیه پس از پرتاب در شبه جزیره «کالما » در بخش شرقی کره شمالی منفجر شده است.

ارتش کره شمالی نیز می گوید پرتاب این آزمایش موشکی به شیوه معمول نبوده است.

کره جنوبی و آمریکا هیچ کدام جزئیاتی درباره این موشک منتشر نکرده اند، هر دو کشور می گویند تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اوائل ماه جاری کره شمالی، در واکنش به رزمایش سالانه آمریکا و کره جنوبی، ۴ موشک به سوی دریای ژاپن پرتاب کرد. پیونگ یانگ این رزمایش ها را تهدید به جنگ تلقی می کند.

به گفته پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، از چهار موشک شلیک شده، ، سه موشک پس از طی هزار کیلومتر در آبهای ژاپن فرو افتادند. ایالات متحده می گوید این موشکها برد متوسط داشتند و تهدیدی برای آمریکای شمالی محسوب نمی شوند.

خانواده آمریکایی ناپدید شده در ایران خواستار دریافت غرامت از جمهوری اسلامی شدند

خانواده رابرت لوینسون، که ده سال پیش در ایران ناپدید شد، با ارائه شکایتی خواستار دریافت خسارت از جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، همسر و فرزندان آقای لوینسون، به دلیل «رنجی که به اعضای خانواده در پی گروگانگیری و شکنجه آقای لوینسون وارد شده » به دادگاه فدرال در واشنگتن شکایت کرده و خواستار دریافت خسارت شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره از سرنوشت رابرت لوینسون ابراز بی اطلاعی کرده‌اند اما وکیل خانواده لوینسون دولت ایران را به ارائه اطلاعات گمراه کننده متهم کرده است.

به گفته او خانواده آقای لوینسون همچنین می خواهند که جهان از نیت بد و رفتار ظالمانه ایران آگاه شود.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف بی آی که ۱۰ سال پیش در هتل مریم جزیره کیش ناپدید شد بیش از هر آمریکائی دیگری در خارج در اسارت مانده است. در ابتدا گفته می شد که برای «تحقیق در مورد قاچاق سیگار» به جزیره کیش رفته بود اما بعد فاش شد که او یک ماموریت مخفی تایید نشده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) داشته است.

مقام های ایرانی همواره در مورد سرنوشت آقای لوینسون اظهار بی اطلاعی کرده اند، اما کریستین لوینسون همسر مامور سابق اف بی آی، چهار هفته پیش در مصاحبه ای گفت، «به نظر او، مقام های ایرانی دقیقاّ می دانند که چه بلائی بر سر رابرت آمده است.»

همسر و پسر آقای لوینسون برای پیگیری وضعیت او به ایران سفر کرده و با برخی از مقامات گفت و گو کرده بودند.

در حال حاضر دولت آمریکا جایزه ای به مبلغ پنج میلیون دلار برای اطلاعاتی که «مستقیماّ به محل نگهداری، آزادی، و بازگشت رابرت لوینسون» منجر شود، تعیین کرده است.

کاخ سفید اسفند ماه گذشته، طی بیانیه‌ای در سالگرد ناپدید شدن آقای لوینسون اعلام کرد که به تعهد برای یافتن آقای لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا پایبند است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش از کسب مقام ریاست جمهوری گفته بود که اگر رئیس جمهور شود موضوع ناپدید شدن آقای لوینسون را تا آخر پیگیری خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نامه روحانی در پاسخ به انتقادهای اقتصادی آیت الله خامنه ای: جبران می‌شود

در پی انتقادهای اقتصادی رهبر جمهوری اسلامی از دولت در پیام نوروزی امسال، حسن روحانی در نامه‌ای ابراز امیدواری کرد که کاستی های اقتصادی جبران شود.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه دوم فروردین در نامه به آیت الله خامنه‌ای به رشد اقتصادی و تولید اشاره کرد و نوشت: « با هماهنگی بیشتر در فضای حقوقی، فرهنگی و مدیریتی ‏نظام که با رهنمودهای صریح حضرتعالی در نوروز امسال حاصل خواهد شد؛ کاستی‌های ‏موجود هم جبران می شود.»

او توضیح داد که در کشور آرامش اقتصادی ایجاد شده و ابراز امیدواری کرد که این موضوع زمینه کارآفرینی بیشتر را فراهم کند.

این نامه حسن روحانی دو روز پس از پیام نوروزی آیت الله خامنه‌ای و ساعاتی پیش از سخنرانی آقای خامنه ای در مشهد درباره مشکلات اقتصادی منتشر شد.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود با بیان اینکه از مشکلات اقتصادی مردم با خبر است، گفته بود طبق گزارش دولت، کارهای خوبی انجام گرفت اما آنچه انجام شد با انتظارات او زیادی دارد. او اضافه کرده بود در سخنرانی خود توضیح خواهد داد که مسئولان علاوه بر آمارها و شاخص های مثبت، شاخص های منفی هم در گزارش‌های خود ارائه داده‌اند.

او روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مشهد با بیان اینکه برخی شاخص‌ها در حوزه‌هایی مانند مسکن و معدن پسرفت داشته است،گماشتن مدیران کارآمد، متعهد، با نشاط، پرانگیزه و قوی توسط مسئولان ارشد کشور برای بخش‌های تولید را از الزامات خروج از رکود و ایجاد اشتغال دانست.

انتقادات رهبر جمهوری اسلامی به اقدامات اقتصادی دولت در حالی بیان می شود که کمی بیش از یکسال از لغو تحریم‌های شدید بین المللی علیه ایران گذشته است. دولت ایران اعلام کرده که در این مدت، تورم یک رقمی شده و متوسط رشد اقتصادی به هشت درصد رسیده است.

با این حال صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود درباره اقتصاد ایران نسبت به ابهام در وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران هشدار داده و با اشاره به باقی ماندن ریسک سرمایه گذاری و مشکلات برقراری ارتباطات مالی بانک‌های داخلی با خارج به دولت ایران پیشنهاد کرده که تکلیف مسائلی نظیر مطالبات عقب افتاده سنگین که بانکهای ایران با آن درگیر هستند را مشخص کند.

دولت ایران اعلام کرده است که برای خروج بخش تولید از رکود و ایجاد اشتغال به صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد این در حالیست که به گفته برخی صاحبنظران در کنار مشکلات بانکهای داخلی، حضور سپاه پاسداران در بخش‌های مختلف اقتصادی مانعی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود. سپاه پاسداران به دلیل فعالیت‌های خود در منطقه و برنامه‌های موشکی خود، از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دبیرکل سازمان ملل متحد: نوروز یادآور اشتراکات همه ماست

انتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد - آرشیو

مراسم رسمی روز بین المللی نوروز عصر سه شنبه اول فروردین ماه ۱۳۹۶ در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک آمریکا، با حضور دبیرکل این نهاد بین المللی برگزار شد.

آنتونیو گوترس طی سخنانی در این مراسم، از نمایندگان همه کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، بابت برگزاری این مراسم و گرد آوردن نمایندگان و مهمانان دور هم تقدیر کرد.

وی با بیان این که «نوروز آغازی دوباره است، آغاز سال نو و فرصتی برای بودن با خانواده و دوستان، گفت سازمان ملل نوروز را جشن می‌گیرد، زیرا برای کل جهان معنا و مفهوم دارد.

آقای گوترس، که فعالیت خود را در این مقام از اول ژانویه ۲۰۱۷ (۱۲ دی ۱۳۹۵) آغاز کرده است، گفت « نوروز یادآور همه اشتراکات ما و عمق گوناگونی جامعه ماست.»

این نخستین سالی است که آنتونیو گوترس به مناسبت فرا رسیدن نوروزی پیام می‌دهد. پیش از او بان کی مون هر ساله به این مناسبت برای ایرانیان و سایر کشورهای حوزه نوروز پیام شادباش می‌فرستاد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ مصوبه بودجه ناسا را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مصوبه ای را امضا و به قانون تبدیل کرد که بودجه سازمان هوا و فضای ملی آمریکا، ناسا، را افزایش می دهد، برنامه علوم زمین آن را حفظ می کند و اکتشاف در سیاره مریخ را به عنوان هدف تعیین می کند.

بودجه ناسا به ۱۹ و نیم میلیارد دلار افزایش یافته است. بودجه پیشنهادی اولیه ترامپ که هفته گذشته به کنگره تسلیم شد، ۱۹ میلیارد و یکصد میلیون دلار بود.

آقای ترامپ گفت قانون اخیر ماموریت ناسا در اکتشاف مریخ و سفر انسان به این سیاره و در عین حال تداوم فعالیت های مربوط به همکاری با شرکت های خصوصی فضانوردی را تقویت می کند. دونالد ترامپ در مراسم امضای اسناد که با حضور گروهی از قانونگذاران دو حزبی برگزار شد گفت «امیدوارم بودجه خوبی بدهند.»

این قانون همچنین ناسا را به توسعه برنامه «ماموریت انسان به مارس در دهه ۲۰۳۰» و کشف «زمینه های زندگی انسان بر سیاره ای دیگر» در قرن ۲۱ رهنمون شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رویترز: حمایت ایران از حوثی‌ها و نقش آن در جنگ یمن افزایش یافته است

تصویری از نیروهایی که به تازگی به شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن پیوسته اند، در خیابان های صنعا - دی ۱۳۹۵

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از برخی مقام‌های آگاه از کشورهای غربی و منطقه خاور میانه نوشت، ایران ارسال تجهیزات پیشرفته و اعزام مشاوران نظامی خود را به یمن، به منظور حمایت از شورشیان شیعه آن کشور، افزایش داده است.

یمن، واقع در جنوب شبه جزیره عربستان، از حدود دو سال پیش شاهد شورش شیعیان حوثی علیه عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی و بروز ناآرامی‌ و درگیری‌های مرگباری بوده که منجر به دخالت مستقیم نظامی عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای ایران، شده است.

رویترز به نقل از کارشناسان مسائل منطقه می‌نویسد، نتیجه جنگ شبه نظامیان حوثی مورد حمایت تهران و طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن با ائتلاف به رهبری ریاض و نیروهای وفادار به منصور هادی، هر چه باشد موازنه قدرت در خاور میانه را تغییر می‌دهد.

این خبرگزاری از قول منابع آگاه به مسائل نظامی، که نخواستند هویتشان فاش شود، می‌گوید ایران با ارسال تجهیزات نظامی بیشتر و تقویت سایر روشهای حمایتی خود از نیروهای شورشی یمن در چند ماه گذشته، نقش بزرگتری را در درگیری‌های دو ساله آن کشور ایفا می‌کند.

به عقیده منابع خبری رویترز، رویکرد ایران در یمن مشابه همان رویکردی است که پیشتر در لبنان و برای حمایت از همپیمان خود، یعنی گروه شبه نظامی شیعه حزب الله، در پیش گرفته بوده و همچنان نیز آن را ادامه می‌دهد.

عربستان سعودی و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، ایران را به دخالت در امور داخلی یمن و دیگر کشورهای منطقه، از جمله عراق، سوریه و بحرین، متهم می‌کنند و فعالیت‌های ایران در منطقه را «بی‌ثبات کننده» می‌دانند. تهران این اتهام را رد می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دفتر ایوانکا ترامپ در کاخ سفید آماده شد

دختر بزرگ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دفتری در ساختمان غربی کاخ سفید مستقر خواهد شد و بعنوان یک مشاور غیر رسمی پدرش به اطلاعات محرمانه دسترسی خواهد داشت.

مشاور حقوقی ایوانکا ترامپ اعلام کرد با اینکه سمتی رسمی برای خانم ترامپ در نظر گرفته نشده، قوانین و مقررات کارمندان فدرال همچنان شامل حالش خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه گفت انتظار نمی رود ایوانکا ترامپ در کاخ سفید عنوانی رسمی دریافت کند و یا حقوق ماهیانه بگیرد.

ایوانکا ترامپ در بیانیه ای گفته است نقش اصلی او دادن مشاوره صادقانه به پدرش خواهد بود.

جرد کوشنر، همسر ایوانکا ترامپ، در اوایل سال جاری و تحت عنوان مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ به تیم کاخ سفید ملحق شد که به دنبال آن بسیاری از کارشناسان گمانه زدند ایوانکا از دخالت در سیاست های کاخ سفید کناره گرفته و در عوض به تنظیم امور خانواده اش در محیط جدید واشنگتن دی‌سی خواهد پرداخت.

با این حال، ایوانکا تا کنون در پشت صحنه سیاست ها و ملاقات های پرزیدنت ترامپ دیده شده و روز جمعه گذشته نیز در ملاقات پدرش با انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در کنار او حضور داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پیام تبریک نخست وزیر بریتانیا: هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز

ترزا می نخست وزیر بریتانیا در مقابل ورودی دفتر نخست وزیری در لندن - آرشیو

ترزا می نخست وزیر بریتانیا در پیامی فرا رسیدن نوروز را به همه کسانی که آن را در بریتانیا، ایران و دیگر نقاط جهان جشن می گیرند، تبریک گفت.

وی در این پیام، که متن آن روز دوشنبه در وبسایت دفتر نخست وزیری بریتانیا منتشر شده است، آرزوی سالی خوش همراه با خوشبختی و صلح کرد.

وی پیام خود را با نوشتن تبریک رایج «هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز» با حروف انگلیسی، به پایان برد.

متن پیام تبریک نخست وزیر بریتانیا به این شرح است:

«من گرم ‌ترین آرزوهای خود را به همه کسانی که در بریتانیا، ایران و سراسر جهان که عید نوروز را جشن می گیرند ابلاغ می کنم.»

«در این هنگام از سال، خانواده‌ها و دوستان گرد دور هم جمع شده و سال نو را جشن گرفته و آغاز فصل بهار را گرامی می‌دارند.»

«برای همه کسانی که نوروز را در بریتانیا جشن می‌گیرند، آرزوی سالی همراه با خوشبختی، سلامت و صلح دارم.»

«هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز.»

وزیر خارجه بریتانیا، وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر کانادا نیز پیشتر فرا رسیدن نوروز را به همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی شکایت کردند

صدها تن از خانواده های کشته شدگان در حملات ۱۱ سپتامبر در شکایت از عربستان سعودی به دیگرانی پیوستند که پیشتر از این، عربستان سعودی را مسئول حملات تروریستی دانسته و از آن شکایت کرده بودند.

شکایتی که روز دوشنبه تنظیم شد بر تصمیم سال گذشته کنگره تکیه دارد که به قربانیان اجازه و امکان شکایت از عربستان سعودی را می داد.

تلاش های قبلی برای مسئول نگاه داشتن عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر در ۱۵ سال گذشته ناکام مانده است. ۱۵ تن از ۱۹ مهاجم هوپیماربا در حملات فوق در شهرهای نیویورک، واشنگتن و پنسیلوانیا شهروند سعودی بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس کمیسیون ۱۱ سپتامبر هیچ مدرکی دال بر این که دولت عربستان و یا موسسه و یا مقامی ارشد از این کشور از حملات حمایت مستقیم کرده باشد، پیدا نکرده است.

این کمیسیون در عین حال گفت این احتمال وجود دارد که بنیادهای خیریه تحت حمایت دولت عربستان از حملات حمایت مستقیم کرده باشند.

وکلای عربستان سعودی در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شرکت اپل از ارزانترین آیپد خود رونمایی کرد

شرکت اپل روز سه‌شنبه از مدل جدیدی از آیپد رونمایی کرد که صفحه آن روشن تر از مدل های پیشین بوده و با قیمت بی سابقه ۳۲۹ دلار به فروش گذاشته خواهد شد. علاقه مندان می توانند از روز جمعه ۲۴ مارس این آیپد را سفارش دهند.

آیپدهای مدل جدید شرکت اپل ابتدا با ظرفیت ۳۲ گیگابایت وارد بازار شده و جایگزین آیپد Air 2 از این شرکت خواهند شد. قیمت این آیپد جدید از آیپد کوچکتر مدل Mini 4 نیز کمتر است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت اپل حین معرفی این مدل جدید آیپد همچنین اعلام کرد آیفون های مدل SE به زودی با ظرفیت های ۳۲ و ۱۲۸ گیگابایت در اختیار علاقه مندان به محصولات اپل قرار خواهد گرفت. مدل های پیشین این آیفون تنها با ظرفیت های ۱۶ و ۶۴ گیگابایت وارد بازار می شدند.

شرکت اپل همچنین خبر از تولید یک اپلیکیشن جدید داد که به کاربران محصولات اپل اجازه می دهد ویدئو درست کرده و آن را به صورت بی‌سیم با دیگر کاربران محصولات اپل به اشتراک بگذارند.

این اپلیکیشن جدید شرکت اپل که Clips نام دارد به کاربران اجازه می دهد برای ویدئوهایی که درست کرده اند زیرنویس گذاشته و یا صدای خود را بر روی آنها ضبط کنند و آنها را در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک به اشتراک بگذارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بریتانیا هم محدودیت‌ جدیدی در پروازهای برخی کشورهای خاور میانه اعمال کرد

ساعاتی پس از آن که اعلام شد ایالات متحده محدودیت‌های امنیتی جدیدی در پروازهای برخی کشورهای خاور میانه به مقصد آمریکا اعمال خواهد کرد، خبرگزاری‌ها روز سه شنبه از اعمال محدودیت‌های مشابهی از سوی بریتانیا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همراه بردن برخی لوازم الکترونیکی قابل حمل به داخل کابین هواپیما در برخی خطوط پروازی از مبدا فرودگاه‌های ترکیه، لبنان، اردن، مصر، تونس و عربستان سعودی به مقصد فرودگاه های بریتانیا ممنوع شده است.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا در گفت‌وگو با خبرنگاران در لندن، با بیان این که پروازهای مستقیم از فرودگاه‌های این کشورها به مقصد بریتانیا مشمول این محدودیت خواهند شد، گفت این اقدامات برای تامین امنیت مسافران ضروری است.

مسافران این پروازها نمی‌توانند وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، لپ تاپ یا تبلت که ابعاد آنها بزرگتر از ۱۶ در ۹ و سه دهم سانتیمتر و ضخامت آنها از یک و نیم سانتیمتر بیشتر باشد را همراه خود به داخل هواپیما ببرند و باید آنها را به قسمت بار تحویل دهند.

ایالات متحده نیز پیشتر محدودیت‌ مشابهی را در مورد پروازهای کشورهای مشخصی در خاور میانه و شمال آفریقا به مقصد آمریکا اعمال کرده است. محدودیت‌های آمریکا، علاوه بر کشورهایی که بریتانیا اعلام کرده، شامل امارات متحده عربی، کویت، مراکش، و قطر نیز می‌شود.

بنا بر اعلام دولت آمریکا، این تدابیر جدید امنیتی در واکنش به «تهدیدهای تروریستی» صورت گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اسراییل: مرگ فرمانده ارشد حزب الله ترور داخلی بود

رئیس نیروهای مسلح اسرائیل روز سه شنبه گفت که مرگ مصطفی بدرالدین فرمانده ارشد نظامی حزب الله در سال گذشته گذشته تروری بود که از سوی خود گروه حزب الله صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز ژنرال گادی ایزنکوت گفت: «بنا به گزارش های رسانه ای او توسط روسای خود کشته شده است، که نشان از میزان بیرحمی، پیچیدگی و تنش های داخلی حزب الله و سرکرده اش ایران دارد.»

او در سخنانی که در اسرائیل ایراد کرد گفت: «این گزارش ها بر اساس بررسی ها و اطلاعاتی است که در دست داریم.»

حزب الله اعلام کرده است بدرالدین در یکی از پایگاه های این گروه در نزدیکی فرودگاه دمشق و توسط آتشباری های گروه های شورشی مخالف بشار اسد کشته شده است. یک گروه ناظر بر جنگ سوریه گفته است که در زمان مورد نظر از سوی هیچ گروه شورشی در منطقه فوق تیراندازی صورت نگرفته است.

پیشتر شبکه خبری العربیه گفت ایران که همانند حزب الله لبنان در سوریه از نیروهای بشار اسد حمایت می کند از بدرالدین ناراضی بود و می خواست او را از صحنه نبرد محو کند.

دولت آمریکا می گوید بدرالدین ۵۵ ساله مسئول عملیات نظامی حزب الله در سوریه بود.

ژنرال ایزنکوت جزئیات بیشتری درباره مرگ او که در ماه مه ۲۰۱۶ صورت گرفت، ارائه نداد.

یک مسئول امنیتی اسرائیلی به شرط فاش نشدن نامش به رویترز گفت که بدرالدین و ایران بر سر «نحوه مبارزه در سوریه» اختلاف نظر داشتند.

بدرالدین یکی از پنج عضو حزب الله بود که به گفته دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در قتل رفیق حریری از رهبران لبنان نقش ایفا کرده بود.

حزب الله هرگونه مداخله در قتل حریری در سال ۲۰۰۵ را رد کرد و گفت اتهامات علیه اعضای این گروه با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دیوید راکفلر، میلیاردر آمریکایی در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

دیوید راکفلر، نیکوکار و میلیاردر آمریکایی که نام خانواده اش با نظام سرمایه‌داری آمریکا گره خورده، روز دوشنبه در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید راکفلر که در طول زندگی اش حدود دو میلیارد دلار از سرمایه خود را به دیگران بخشیده است، روز دوشنبه سی اسفند ماه به خاطر عارضه قلبی در منزل خود در نیویورک درگذشت.

دیوید راکفلر نوه جان دی راکفلر، بنیانگذار امپراتوری نفت استاندارد در قرن نوزدهم میلادی است. دیوید راکفلر همچون اجدادش از حامیان اصلی نظام سرمایه داری جهانی بود اما اعتقاد داشت که در راستای احقاق چنین نظامی، حقوق هیچ شهروندی نباید پایمال شود.

دیوید راکفلر از منتقدان سرسخت میلیونرهایی بود که برای دور زدن قوانین مالیاتی به حیله های مختلف متوسل می شوند. او در طول عمرش تلاش کرد ثروت خانوادگی راکفلرها صرف برنامه های خیرخواهانه و بشردوستانه بویژه در حوزه هنر و محیط زیست شود. شعبه های بانک «چیس» منهتن در نیویورک، مسکو، و چین کمونیست در دوره ریاست دیوید راکفلر افتتاح شدند.

نام خانوادگی راکفلرها همچنین به سمبلی تبدیل شده بود از سیاست های نامتعارف بانکی در کشورهای بدهکار. گروه های چپ آمریکا دیوید راکفلر را به خاطر همکاری باآگوستو پینوشه، رهبر پیشین شیلی، و همچنین شاه ایران سرزنش کرده بودند.

از سوی دیگر برخی گروه های راست‌گرای آمریکا نیز راکفلر را به خاطر تلاش های او برای آغاز تجارت آمریکا با چین و شوروی سابق در دوران جنگ سرد محکوم کرده بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نماینده سازمان ملل با یک روز تاخیر به مذاکرات صلح سوریه می‌پیوندد

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

دور بعدی گفت‌وگوهای سیاسی بین نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف آن در سوئیس، بدون حضور استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه آغاز خواهد شد.

آلساندرا ولوچی از سخنگویان سازمان ملل روز سه شنبه ضمن اعلام این خبر گفت، هر چند آقای دی میستورا در نشست روز پنجشنبه در ژنو حضور ندارد، اما معاون او در مذاکرات حضور خواهد داد.

به گفته او، سفر دی میستورا به آنکارا و مسکو و گفت‌وگو با مقام‌های ترکیه و روسیه درباره اوضاع سوریه دلیل غیبت او در روز اول مذاکرات است، اما او روز جمعه به مذاکرات ژنو خواهد پیوست.

وی همچنین اعلام کرد که تمرکز اصلی این دور از گفت‌وگوهای سیاسی به میزبانی سازمان ملل متحد، نحوه اداره امور کشور، مقابله با تروریسم، برقراری امنیت پایدار و تدابیر اعتمادسازی خواهد بود.

دور قبلی مذاکرات ژنو اوایل اسفند ماه برگزار شد و ۱۰ روز طول کشید. این مذکرات با هدف یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی شش ساله سوریه، از اوایل سال ۲۰۱۶ آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG