لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۳۲

سرخط خبرها

قرار گرفتن نام دو نفر در فهرست تحریمهای وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با ایران

وزارت خارجه آمریکا دو نفر به نامهای احمد حسن یوسف و سید مرتضا رمضان علوی را به خاطر اقدامهای تروریستی در فهرست تحریمها قرار داد. در فرمان تحریم این دو نفر آمده است تروریستهای خارجی که امنیت آمریکائیان، امنیت ملی آمریکا، سیاست خارجی، و یا اقتصاد آمریکا را تهدید کنند در فهرست ترویستی قرار می گیرند، اموالشان در داخل آمریکا مسدود می شود، هرنوع معامله با آنها ممنوع است، و حق ورود به خاک آمریکارا ندارند.
این دو نفر در ارتباط با بی ثبات سازی کشور بحرین تحریم شده اند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تاکید شده است که ایران در راستای بی ثبات سازی منطقه و حمایت از اقدامهای تروریستی به آموزش و کمک مالی و تسلیحاتی این افراد ادامه می دهد اما آمریکا در کنار بحرین ایستاده و از اقدام دولت آن کشور در گفتگو با مخالفان طرفدار مذاکره صلح آمیز حمایت می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ترکیه آلمان را به حمایت از فتح الله گولن متهم کرد

ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه

در ادامۀ بحران مناسبات ميان ترکيه و برخی از کشورهای اروپايی، آنکارا روز يکشنبه آلمان را بار ديگر به حمايت از آنچه شبکۀ فتح الله گولن خوانده متهم کرد. مدير سازمان اطلاعات خارجی آلمان پیشتر گفته بود ترکيه نتوانسته ادعای خود را مبنی بر ارتباط فتح الله گولن با کودتای نافرجام سال گذشته ثابت کند.

ابراهيم کالين سخنگوی رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوری ترکيه، روز يکشنبه ۲۹ اسفند ماه در پاسخ به گفته های برونو کال، مدير سازمان اطلاعات خارجی آلمان، گفت اين امر خود بيانگر اين است که آلمان از فتح الله گولن حمايت می کند.

برونو کال، روز شنبه ۲۸ اسفند ماه در مصاحبه ای با مجلۀ اشپيگل در ارتباط با بحران جاری در مناسبات دو کشور ترکیه و آلمان و همچنین انتقاد آنکارا از برخوردهای سرد آلمان در ارتباط با کودتای سال پيش گفت ترکيه تا حال نتوانسته ادعايش را در مورد ارتباط فتح الله گولن با کودتای نافرجام سال گذشته ثابت کند.

ابراهيم کالين در اثبات ادعای دولت خود مبنی بر حمايت آلمان از طرفداران فتح الله گولن، که دولت ترکیه از آنها با عنوان شبکۀ تروريستی فتح الله گولن یاد می کند، گفت در حال حاضر «بسیاری از مجرمانی که با این شبکه همکاری می کنند و از ترکيه فرار کرده اند، در آلمان هستند.» او افزود آلمان می تواند از آنها به عنوان ابزار مفيدی عليه ترکيه استفاده کند.

سخنگوی رياست جمهوری ترکيه همچنين تظاهرات حدود ۳۰ هزار نفر از طرفداران و مدافعان حقوق کردهای ترکيه عليه رفراندوم ماه آوريل را که روز شنبه در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد، يک «حرکت شرم آور» خواند و آن را محکوم کرد.

تنش ترکيه با چند کشور اروپايی بويژه از زمان ممنوعيت ورود چند وزير ترکيه به هلند و اجازه ندادن آلمان برای سخنرانی به نفع رفراندوم ماه آيندۀ ترکيه رنگ جدی تری به خود گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تشدید تدابیر امنیتی کاخ سفید؛ راننده خودرویی که ادعا کرد بمب دارد، بازداشت شد

AP Poll Campaign 2016 Disconnected

در پی نزدیک شدن خودرویی که راننده آن ادعا کرده بود بمب به همراه دارد، به پست بازرسی کاخ سفید، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمريکا از شنبه شب ۲۸ اسفند بر شدت تدابير امنيتی افزودند.

مقام‌های مسئول می گويند، اين فرد بی‌درنگ بازداشت، خودروی او توقيف و تحقيقات جنايی درباره موضوع آغاز شد.

اين واقعه در حالی صورت گرفت که رئيس جمهوری آمريکا در کاخ سفيد نبود و تعطيلات آخر هفته را در تفريحگاه خصوصی خود در فلوريدا به سر می‌برد.

ساعاتی پيش از آن نيز فردی با پريدن از روی حصاری نزدیک کاخ سفيد وارد حوزه امنيتی کاخ سفيد شده بود، که او نيز هم اکنون در بازداشت است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مهاجم فرودگاه پاریس شناسایی شد

پروازهای فرودگاه اورلی پاریس یک روز پس از حادثه تیراندازی و مرگ یک مظنون افراطی از سر گرفته شد. دادستان پاریس فرد مهاجم را مردی ۳۹ ساله به نام «زید بن بلقاسم» معرفی کرد که پس از خلع سلاح یک سرباز فرانسوی و پیش از آنکه موفق به تیراندازی شود توسط دو سرباز دیگر کشته شد.

فرانسوا مولن، دادستان پاریس، روز شنبه ۲۸ اسفند در یک کنفرانس خبری گفت مهاجم فرودگاه اورلی پاریس احتمالا در زندان به افراط‌گرایی روی آورده است. به گفته مولن، زید بن بلقاسم، متولد فرانسه، در حین تلاش برای خلع سلاح یک سرباز زن فرانسوی فریاد زده که می خواهد جانش را در راه خدا بدهد.

وزیر کشور فرانسه نیز پیشتر گفت این مهاجم برای پلیس و دستگاه اطلاعاتی فردی شناخته شده بود و مظنون به یک مورد تیراندازی به پلیس در اوایل سال جاری بوده است. او سابقه جرایم مرتبط با سرقت و مواد مخدر نیز داشته است.

به گفته دادستان پاریس تحقیقات درباره زید بن بلقاسم ادامه دارد و شماری از بستگان او از جمله پدر و برادرش برای بازجویی در بازداشت بسر می برند. حادثه روز شنبه سبب شد تا همه پروازهای فرودگاه اورلی لغو و ترمینال جنوبی از مسافران تخلیه شود.

فرودگاه اورلی روز یکشنبه ۲۹ اسفند با از سرگیری پروازها رفته رفته به حالت عادی باز می گردد. اما وضعیت اضطراری در پایتخت فرانسه همچنان به قوت خود باقیست. پاریس در ماه ها و سال های اخیر چندین بار هدف حملات تروریستی مرگبار قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

چاک بری، اسطوره راک اند رول درگذشت

چاک بری، موسیقی دان سر شناس و اسطوره سبک راک اند رول در آمریکا، روز شنبه چشم از جهان فروبست.

چارلز ادوارد اندرسون موسوم به چاک بری، اسطوره آمریکایی موسیقی راک اند رول و یکی از بنیانگذاران این سبک موسیقی، روز شنبه ۲۸ اسفند ماه در سن نود سالگی در منزل خود در حومه شهر سنت لوئیس درگذشت.

چاک بری در سال ۱۹۲۶ در شهر سنت لوئیس در ایالت میسوری آمریکا متولد شد. او در دهه ۱۹۵۰ میلادی با خلق آهنگهایی که سبک شان آمیزه ای از پاپ، بلوز، و موسیقی کانتری بود به شهرت دست یافت. باب دیلان، خواننده و آهنگساز آمریکایی، نیز از چاک بری با عنوان «شکسپیر راک اند رول» یاد کرده است.

میک جگر، خواننده گروه رولینگ استون، روز شنبه در واکنش به خبر درگذشت چاک بری، حین ابراز تأسف از این خبر در توئیتر خود نوشت «می خواهم از او به خاطر موسیقی های الهام‌بخشی که به ما داده تشکر کنم.»

مشخصه این گیتاریست و ترانه‌سرا بر روی صحنه، حرکت سریع اردک‌ مانند او در حال خواندن و نواختن بود. چاک بری در سال ۱۹۸۴ به خاطر یک عمر دستاوردهای هنری برنده جایزه گرمی شد و در سال ۱۹۸۶ نیز به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

کره شمالی از آزمایش موتور موشکی جدید و قدرتمند خبرداد

کره شمالی روز یکشنبه، موتور جدیدی برای پرتاب موشک های خود را مورد آزمایش قرار داد. این آزمایش شامل روشن کردن موتور موشک بود.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، آزمایش این موتور جدید روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه، در ایستگاه پرتاب موشک تونگ چانگ-ری در نزدیکی مرز چین و به دستور کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، انجام شد.

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی، آقای اون، آزمایش این موتور جدید را موفقیت آمیز خواند و تأکید کرد جهان به زودی شاهد اهمیت این پیروزی تاریخ‌ساز خواهد بود. این خبرگزاری افزود موتور جدید که ویژه پرتاب موشک با برد بالا است، قابلیت پرتاب موشک کره شمالی را به سطحی بسیار پیشرفته ارتقا داده است.

کره شمالی در ماه فوریه سال گذشته میلادی از همان ایستگاه تونگ چانگ-ری، ماهواره ای به فضا پرتاب کرد که در آن از فناوری ممنوعۀ موشکهای بالیستیک بین قاره ای استفاده شده بود.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان دیدار از کره جنوبی، متحد آمریکا در شرق آسیا، هشدار داد اگر تهدید هسته‌ای کره شمالی به سطح خاصی برسد، شاید یک «حمله پیشگیرانه نظامی» علیه آن کشور ضروری باشد.

تیلرسون در بخش اول سفر به آسیا، روز پنجشنبه در ژاپن نیز گفته بود تلاش‌های دیپلماتیک بیست سال گذشته برای آن که کره شمالی دست از برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود بر دارد شکست خورده، و تاکید کرد به «رویکرد متفاوتی» نیاز است.

کره شمالی برنامه هسته‌ای خود را در چند سال گذشته تسریع کرده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نادیده گرفته است. آن کشور سال گذشته میلادی دو آزمایش هسته‌ای و ۲۴ آزمایش موشک بالیستیک انجام داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پایان سفر وزیر خارجه آمریکا به چین؛ تأکید بر همکاری مشترک

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین در روز دوم دیدار ابراز امیدواری کردند واشنگتن و پکن دوره جدیدی از همکاری ها را آغاز کنند.

دیدار رسمی از پکن آخرین بخش از سفر چهار روزه وزیر خارجه آمریکا به سه کشور ژاپن، کره جنوبی، و چین است که گزارش های آن بیش از هر چیز تحت تاثیر تهدید های ناشی از آزمایش های اتمی و موشکی کره شمالی قرار گرفته است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه در ملاقات با رئیس جمهوری چین گفت پرزیدنت ترامپ مشتاق استقبال از همتای چینی خود در واشنگتن است، اما به تاریخ دقیق این دیدار رسمی اشاره ای نکرد.

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، تماس تلفنی با همتای آمریکائی اش را در ماه گذشته زیر بنایی برای روابط جدید دو کشور دانست و افزود تلاش مشترک برای افزایش همکاری بین چین و آمریکا لازم است.

شش هفته پیش، رکس تیلرسون در جلسه تائید او به عنوان وزیر خارجه در سنای آمریکا گفته بود گسترش جزیره های مصنوعی توسط پکن در دریای جنوبی چین و اعلام کنترل هوایی بر فراز جزیره «سکایکو» که مورد اختلاف با ژاپن است، در حکم اقدامات غیر قانونی و تصرف آب ها و سرزمین هایی است که به چین تعلق ندارد.

پرتاب چهار موشک بالیستیک میان‌برد توسط کره شمالی حدود ده روز پیش، و تهدیدات ناشی از آن برای کره جنوبی و ژاپن باعث شد تا مساله دریای جنوبی چین از کانون توجه ها خارج شود.

کره جنوبی در پاسخ به تهدید اتمی کره شمالی، نصب اولین مراحل سیستم دفاعی ضد موشک «تاد» در آن کشور را آغاز کرده است. در همین حال اولین تمرین تخلیه مدارس در ژاپن برای مقابله با تهدید موشکی کره شمالی، روز یکشنبه در توکیو انجام شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

موج های بلند و آبگرفتگی در بندر دیر یک کشته، ۵ مفقود و ۲۰ مجروح به جای گذاشت

آب دریا وارد خیابان های شهرهای ساحلی بوشهر شده است.

وقوع یک پدیده طبیعی که پیامد آن موج‌های بلند و آبگرفتگی در مناطقی از استان بوشهر بود، یک کشته، ۵ مفقود و ۲۰ مجروح برجای گذاشت.

رئیس سازمان مدیریت بحران ایران روز یکشنبه ۲۹ اسفند به خبرگزاری ایسنا گفت پدیده نادر «سیش» موجب ورود موج‌های بلند و جریان آب به ساحل بندر دیر، عسلویه و نخل تقی در استان بوشهر شد و علاوه بر به جای گذاشتن تعدادی زخمی و مفقود، خساراتی نیز به ساختمانها و قایقها وارد کرد.

اسماعیل نجار گفت که این پدیده نادر با جریان شدید هوا و وزش باد رخ می‌دهد و گاه موجب بروز موج‌هایی به طول ۳۰ متر می‌شود.

به گفته او تعدادی از مصدومان حادثه از مسافران نوروزی هستند.

در همین رابطه، سرپرست اورژانس نیز اعلام کرد از ۲۰ مصدوم حادثه، حال هشت نفر وخیم بوده و به بیمارستان منتقل شدند.

به گفته او آب در این مناطق از استان بوشهر فروکش کرده اما نیروهای اورژانس همچنان درحالت آماده باش هستند.

به نوشته خبرگزاری مهر، حمزه اعتماد، فرماندار شهرستان دیر نیز گفت پیش از ظهر یکشنبه جسد یکی از حادثه‌دیدگان پدیده طغیان آب دریا در این شهرستان پیدا شد.

این حادثه همچنین به حدود ۳۰۰ قایق صیادی و تفریحی در شهرستان دیر خسارت وارد کرد.

استان بوشهر و چند استان جنوبی دیگر ایران ماه گذشته نیز در پی بارندگی شدید در مناطق جنوبی ایران با سیل و آبگرفتگی شدید مواجه شد. مناطق جنوبی ایران در تعطیلات نوروز یکی از مقاصد اصلی مسافران نوروزی محسوب می‌شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

رئیس جمهوری ترکیه: نگران نباشید، پارلمان مجازات اعدام را تصویب می‌کند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه گفت در انتظار اقدام پارلمان برای بازگرداندن مجازات اعدام به نظام قضایی کشور است؛ اقدامی که در صورت محقق شدن، رسما به منزله پایان گفت‌وگوها برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا خواهد بود.

وی این اظهارات را در مراسمی به مناسبت سالگرد پیروزی عثمانی‌ها در جنگ چناق‌ قلعه در سال ۱۹۱۵ بیان کرد و گفت خانوادهای قربانیان کودتای اخیر نگران نباشند، چرا که پس از همه پرسی اواخر فروردین، پارلمان قانون مجازات اعدام را تصویب می‌کند.

ترکیه در راستای تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا، مجازات اعدام را رسما در سال ۲۰۰۲ میلادی از نظام قضایی خود حذف کرد. این کشور از سال ۱۹۸۴ میلادی تا آن زمان نیز کسی را اعدام نکرده بود.

به دنبال کودتای نافرجام ۲۵ تیر ماه که حدود ۲۷۰ کشته بر جای گذاشت، شماری از مردم ترکیه خواستار احیای مجازات اعدام شدند و رئیس جمهوری هم گفت اگر پارلمان موافقت کند، او نیز تایید خواهد کرد.

مقامات اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که بازگرداندن مجازات اعدام در ترکیه ممکن است به معنی پایان یافتن مذاکرات با آنکارا برای پیوستن به آن اتحادیه باشد.

همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه، برای تغییر نظام پارلمانی به ریاست جمهوری، روز یکشنبه ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ میلادی، برابر با ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ خورشیدی، برگزار خواهد شد.

بر اساس لایحه پیشنهادی دولت که اوایل بهمن ماه به تصویب پارلمان رسید، رئیس جمهوری اختیار عزل و نصب وزیران را بر عهده خواهد داشت و دوره ریاست جمهوری نیز افزایش خواهد یافت.

مخالفان می‌گویند این مصوبه زمینه بروز استبداد را در ترکیه فراهم خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نامه تهیه کننده «کلاه قرمزی» به مدیر شبکه دو: لطفا ما را «جیگر» فرض نکنید

در پی اختلافات تهیه کننده برنامه کلاه قرمزی با مدیران صدا و سیما بر سر پرداخت هزینه‌ها، تهیه کننده کلاه قرمزی با انتشار نامه‌ای از نرسیدن به توافق با تلویزیون برای پخش این برنامه در نوروز ۹۶ خبر داد.

حمید مدرسی در نامه‌ای خطاب به محمد رضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دو صدا و سیما، ادعاهای این مدیر صدا و سیما را مبنی بر ارائه بهترین پیشنهاد مالی برای خرید برنامه کلاه قرمزی رد کرد و گفت سازندگان برنامه کلاه قرمزی هنوز بیش از نیمی از مبلغ قرارداد نوروز ۹۴ را دریافت نکرده اند.

او نوشت: «تهیه‌کنندها باید هزینه کنند و تعهد تامین کل بودجه را به عهده بگیرند و سه سال بدوند به دنبال بودجه و دستمزدهای مجموعه‌ای که تولید، پخش و توسط سیما بهره برداری شده و در این میان شاهد له شدن عزت و کرامتشان باشند.» آقای مدرسی در ادامه نوشته است: «جناب آقای جعفری جلوه مدیر محترم شبکه دو سیما ما خودمان شخصیت محبوب این مجموعه جیگر را درست کرده‌ایم، لطفا ما را جیگر فرض نکنید.»

«جیگر»، نام عروسک الاغ مجموعه کلاه قرمزی است.

یک روز پیش از این نامه، آقای جعفری جلوه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود که صدا و سیما بهترین پیشنهاد خود را برای خرید برنامه کلاه قرمزی ارائه داده است که پنجاه درصد بیشتر از مبلغ خرید کلاه قرمزی نوروز ۹۴ است.

او تهیه کننده کلاه قرمزی را به زیاده خواهی متهم کرده و اضافه کرد که تهیه کننده این برنامه خواستار سهمی از قرارداد صدا و سیما با اسپانسرهای مجموعه کلاه قرمزی شده است.

مجموعه کلاه قرمزی طی سالهای اخیر به یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های تلویزیونی به ویژه در تعطیلات نوروز، تبدیل شده بود، چنانکه بعد از هر سری از مجموعه، ویدئو‌ها و دیالوگ‌های آن در فضای مجازی بارها به اشتراک گذاشته می شد.

بسیاری از منتقدان صدا و سیما، مجموعه کلاه قرمزی را تنها برنامه پرمخاطب تلویزیون در نوروز می‌دانند که به اصطلاح تلویزیون را از بی‌مخاطبی در این روزهای تعطیل نجات می‌دهد.

اکنون نامه روز شنبه تهیه کننده کلاه قرمزی حاکی از آن است که در آخرین روزهای سال، سازندگان این برنامه با مدیران صدا و سیما برای پخش نوروزی به توافق نرسیده‌اند.

با شکست به عراق، بالاخره رکورد نباختن تیم ملی فوتبال ایران شکست

تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران روز شنبه ۲۸ اسفند در دیداری تدارکاتی که بدون حضور تماشاگران و خبرنگاران در ورزشگاه‌ آزادی برگزار شد، با یک گل از تیم ملی عراق شکست خورد.

این نخستین باخت تیم ملی ایران به حریفان آسیایی بعد از سه سال و ۱۰ ماه و برگزاری ۲۹ بازی است. با این باخت رکورد شکست ناپذیری تیم ملی ایران که با کی‌روش به دست آمده بود، شکست.

آخرین باری که تیم ملی فوتبال ایران در دیدار مقابل یک تیم آسیایی شکست خورد، اول خرداد سال ۱۳۹۲ مقابل عمان بود. تیم ملی ایران در سال ۲۰۱۵ مقابل تیم ملی عراق در یک چهارم نهایی جام ملت‌‌های آسیا در استرالیا در ضربات پنالتی شکست خورد اما این شکست چون در ضربات پنالتی پس از تساوی بدون گل در ۱۲۰ دقیقه به دست آمده بود، با توجه به قوانین فیفا باخت در کارنامه تیم ملی ایران شکست محسوب نمی شد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس از دیدار تدارکاتی روز شنبه، با خط زدن نام دانیال ماهینی، مهدی ترابی، مرتضی تبریزی و مسعود ابراهیم زاده از میان بازیکنان، اسامی نهایی بازیکنان برای دیدار با تیم ملی قطر را به این ترتیب اعلام کرد: علیرضا بیرانوند، محمد رشید مظاهری، محمد رضا اخباری، وریا غفوری، رامین رضائیان، پژمان منتظری، مرتضی پورعلی گنجی، سید جلال حسینی، عزت‌الله پورقاز، محمد انصاری، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، احسان حاج‌صفی، سعید عزت‌الهی، علی کریمی، مسعود شجاعی، وحید امیری، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، رضا قوچان‌نژاد، کریم انصاری‌فرد، ساسان انصاری و سردار آزمون.

تیم ملی فوتبال ایران یکشنبه صبح برای دیدار با قطر در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه راهی دوحه می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

جنگ داخلی سوریه شش ساله شد؛ مخالفان مسلح اسد در حال ترک حمص

در سوریه، نيروهای مخالف بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور به موجب توافقنامه ای که با حمايت و پشتيبانی روسيه امضا کرده اند، از صبح روز شنبه در حال خروج از «ال وائر»، آخرين محلۀ در کنترل خود در شهر حمص بودند.

خروج نیروهای مخالف اسد در حالی انجام می گيرد که برخی از چهره های فعال مخالف آقای اسد در انتقاد از اين توافقنامه می گويند، تنها هدف آن آواره کردن ۱۲ هزار نفر، از جمله شبه نظاميان مخالف اسد است.

مقامات می گویند ساکنان محله و مخالفان بشار اسد و خانواده های آنها را با اتوبوس به جرابلس، می برند که شهری در شمال و در مرز مشترک ميان سوريه و ترکيه است.

اين حرکت براساس توافقنامه ای انجام می گيرد که هفته پيش با تأييد و حمايت روسيه به امضا رسيد، اما برخی از چهره های سرشناس مخالف بشار اسد با آن موافق نيستند. آنها معتقدند، اين اقدام به آواره شدن بسیاری از ساکنان محله منجر خواهد شد که تعداد آنها با درنظر گرفتن ۲۵۰۰ نفر از مخالفان بشار اسد ۱۲ هزار نفر اعلام شده است.

استفان دميستورا، فرستادۀ ويژۀ سازمان ملل متحد در سوريه، در آستانه ششمين سالگرد جنگ داخلی سوريه، دیروز در عربستان سعودی با رياض حجاب، مذاکره کنندۀ اصلی اپوزيسيون سوريه ديدار و گفت و گو کرد.

آقای دميستورا که در طول مأموريت خود به عنوان ميانجی همواره سعی کرده دو طرف را به رسيدن به يک توافق سياسی ترغیب کند، پس از شکست آخرين دور مذاکرات صلح در روز ۱۳ اسفند اين بار سعی دارد آنها را برای گفت و گوهای عميق تر، روز ۳ فروردين برسر ميز مذاکره بنشاند.

جنگ سوریه در شش سال اخير جان صدها هزار نفر از شهروندان سوريه را گرفته، بيش از ۵ ميليون نفر را آوارۀ کشورهای ديگر کرده، و طبق آخرين آمار هم اکنون هنوز بیش از ۱۳ ميليون نفر نیز در داخل سوريه نياز فوری به کمک های انسانی دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

صلاحیت ۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تایید شد

در نظرسنجی‌های اخیر، فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوریخواه از دو رقیب اصلی خود، مارین لوپن و امانوئل ماکرون، عقب افتاده است.

شورای قانون اساسی فرانسه روز شنبه صلاحیت ۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را برای حضور در دور اول انتخابات در اواسط بهار آینده تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارین لوپن از جناح راست افراطی، امانوئل ماکرون نامزد مستقل میانه رو و فرانسوا فیون محافظه کار، در میان افراد تایید شده هستند.

احتمال پیروزی فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوریخواه تا چند هفته پیش بسیار بالا بود، اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می دهند او از دو رقیب اصلی خود عقب افتاده است.

دور اول انتخابات روز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) برگزار می‌شود و دو نفر اول در روز هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) با یکدیگر رقابت می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مهاجم فرودگاه پاریس کشته شد

حادثه روز شنبه پروازهای فرودگاه اورلی پاریس را برای مدتی مختل کرد و موجب سرگردانی موقت برخی مسافران شد.

مقام‌های فرانسه روز شنبه اعلام کردند فردی که قصد داشت اسلحه سربازی را در فرودگاه اورلی شهر پاریس به زور از او بگیرد، به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد.

بنا بر اعلام وزیر دفاع فرانسه، مهاجم ابتدا سرباز را به زمین زده و سپس تلاش کرد سلاح او را بگیرد که دو مامور امنیتی دیگر فرودگاه او را هدف گلوله قرار دادند.

در این حادثه، که حدود ساعت ۸ و سی دقیقه صبح به وقت محلی در نزدیکی ترمینال جنوبی فرودگاه رخ داد، به هیچ فرد دیگری آسیب نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های فرانسوی مهاجم را یک مرد ۳۹ ساله مسلمان که به نام «زید بی.» معرفی کرده که افراطی شده بود و گفته‌اند دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی فرانسه پیشتر او را تحت نظر داشتند.

وزیر کشور فرانسه نیز پیشتر گفت زید برای پلیس و دستگاه اطلاعاتی فردی شناخته شده بود و مظنون به یک مورد تیراندازی به پلیس در اوایل سال جاری بوده است. او سابقه جرایم مرتبط با سرقت و مواد مخدر نیز داشته است.

به گفته یک مقام قضایی فرانسه، پدر و برادر زید نیز پس از حادثه امروز در فرودگاه اورلی، برای بازجویی به اداره پلیس منتقل شده‌اند.

انگیزه مهاجم از اقدام امروز خود مشخص نیست و پلیس فرانسه نیز جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه‌ها نگذاشته است. اما تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

فرانسه از حدود دو سال پیش تاکنون شاهد چندین حمله تروریستی بوده که منجر به مرگ ۲۳۵ نفر شده است. وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی دولت، همچنان پا بر جاست.

روز پنجشنبه یک نامه حاوی مواد منفجره به دفتر صندوق بین المللی پول در پاریس ارسال شد که در اثر انفجار آن یک نفر زخمی شد و مشخص نیست چه شخص یا گروهی مسئول آن بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نامه نماینده تهران به فرمانده سپاه: بازداشت فعالان تلگرامی در آستانه انتخابات نگران کننده است

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره دهم

محمود صادقی، نماینده تهران در نامه‌ای به محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، نسبت به بازداشت فعالان رسانه‌ای از سوی این نهاد نظامی در آستانه انتخابات ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این نامه که شنبه ۲۸ اسفند منتشر شده است، آقای صادقی ضمن اشاره به لزوم بی‌طرفی نهادهای نظامی در انتخابات و وارد نشدن به دسته‌بندی‌های سیاسی، بازداشت فعالان رسانه‌ای نزدیک به اصلاح طلبان توسط سپاه را نگران کننده خواند.

این نماینده مجلس، دستور اخیر فرمانده سپاه پاسداران در منع ورود فرماندهان به دسته‌بندی‌های سیاسی در آستانه انتخابات را مثبت دانست اما در ادامه نوشت: «پاره‌‌ای حوادث در روزهای اخیر، از جمله بازداشت همزمان گروهی از مدیران کانال‌های تلگرامی با گرایش‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، موجی از نگرانی در جامعه برانگیخته است.»

این درحالی ‌است که به نوشته آقای صادقی برخی از رسانه‌ها «در حال تخریب و شایعه‌سازی علیه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت» هستند.

در هفته‌های اخیر، تعداد از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

انتقاد نمایندگان مجلس به بازداشتها

بازداشت این روزنانه نگاران و فعالان رسانه‌ای در روزهای گذشته با انتقاد نمایندگان مجلس مواجه شد.

چهارشنبه گذشته علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از بازداشت ۱۲ نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب یا حامی دولت توسط «یک نهاد اطلاعاتی نظامی» خبر داد و خواستار پاسخگویی وزیر اطلاعات شد.

به گفته آقای مطهری، این بازداشت‌ها در زمانی که مجلس جلسه ندارد و اطلاع رسانی دشوار است شبهاتی را بویژه در آستانه انتخابات ایجاد کرده است.

غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی، دیگر نماینده مجلس هم گفت اقدامات حرکتی در جهت دلسرد کردن مردم است از دولت است.

نهادهای بین المللی مدافع آزادی بیان ایران را در میان کشورهایی که این آزادی ها را سرکوب می‌کند قرار می‌دهند. بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۶۹ قرار دارد.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران با ٢٩ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است و در تمام این سال‌ها با روش‌های مختلف به «سرکوب روزنامه‌نگاران» پرداخته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تاکید پرزیدنت ترامپ بر تجارت منصفانه با جهان در دیدار با صدر اعظم آلمان

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز جمعه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نخستین دیدار رو در روی این دو رهبر است که می‌تواند آینده پیمان تجارت دو سوی اقیانوس اطلس را تعیین کرده و همکاری‌های آتی این دو قدرت بزرگ غرب را شکل دهد.

پرزیدنت ترامپ و صدر اعظم مرکل، سپس در یک میزگرد تجاری با حضور همراهان دو طرف که تعدادی از مدیران عامل کارخانه‌های تولیدی آلمان نیز در میان آنها هستند، شرکت کردند.

رهبران دو کشور بعد از ظهر جمعه در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند، که رییس جمهوری آمریکا بیانیه خود را با تاکید بر اهمیت ایجاد یک چشم انداز خوب اشتغال برای کارگران آمریکایی آغاز کرد و در ادامه نیز بر اهمیت تجارت منصفانه با جهان تاکید داشت.

پرزیدنت ترامپ گفت «دولت من سرگرم بنای پایه های صنعتی قوی برای کشور است. یک آمریکای قوی تر به سود جهان است. من همچنین حمایت قوی خود را از ناتو به صدر اعظم مرکل و ضرورت این که همپیمانان ناتوی ما نیز سهم منصفانه خود را برای هزینه های دفاعی بپردازند، ابراز کردم.»

خانم مرکل نیز در اظهارات خود از حمایت مستمر ایالات متحده از کشورش تقدیر کرد و گفت «ما آلمانی‌ها بسیار مدیون ایالات متحده هستیم. بویژه در ارتباط با ترقی اقتصادی آلمان که در ابتدا بواسطه طرح مارشال بود که توانستیم پس از دهه ها با حمایت آمریکا در طول جنگ سرد، اتحادمان را حفظ کنیم.»

صدر اعظم آلمان همچنین از حمایت پرزیدنت ترامپ از پیمان ناتو سپاسگزاری و تایید کرد که آلمان و دیگر کشورهای عضو باید سهم خودرا از هزینه های دفاعی به ناتو ادا کنند.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت همکاری دو کشور در حفاظت از شهروندان خود، به تروریسم افراطی اسلامی اشاره و از همکاری المان در ائتلاف علیه داعش قدردانی کرد.

او گفت «ما همچنین تشخیص می‌دهیم که امنیت مهاجرتی، امنیت ملی است و باید شهروندان خود را از کسانی که در پی گسترش تروریسم و افراطگرایی و خشونت هستند حفاظت کنیم. مهاجرت یک امتیاز است، نه یک حق. امنیت شهروندان ما باید همواره در اولویت قرار گیرد.»

آنگلا مرکل در این نشست خبری مشترک همچنین گفت که آزادی تردد بین کشورها اهمیت بسیاری دارد و ما باید از مرزهای خود حفاظت کنیم، اما باید به مساله پناهجویان و نیازهای آنها هم توجه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

روند قانونی کناره‌گیری امپراتور ژاپن از تخت سلطنت آغاز شد

احزاب حاکم و اوپوزیسیون ژاپن در طرحی پیشنهادی از نخست وزیر کشور خواستند تا قانونی تصویب کند که بنا به آن آکی‌هیتو، امپراتور کنونی کشور بتواند از تخت سلطنت کناره گیری کند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، طرح پیشنهادی احزاب کشور را در اختیار هیأتی از کارشناسان قرار داده تا طی چند هفته آینده گزارشی نهایی از جزئیات کناره گیری امپراتور ژاپن تهیه کنند.

دولت شنزو آبه، با توجه به گزارش در دست، مصوبه ای تنظیم کرده و تا ماه می آنرا به مجلس کشور ارائه خواهد داد.

با اینکه ژاپن دیگری یک امپراتوری محسوب نمی شود، اما امپراتور ژاپن لقب و تخت سلطنت خود را در چارچوب ساختاری تشریفاتی همچنان حفظ کرده است.

آکی‌هیتو که صد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن از دودمان «یاماتو» محسوب می شود، در ماه اوت سال گذشته با استناد به اینکه سن بالا و وضعیت سلامتی اش می تواند اجرای مسؤلیت هایش را به مخاطره بیاندازد، نسبت به کناره گیری از تخت سلطنت ابراز تمایل کرده بود.

در صورتیکه امپراتوری ۸۳ ساله ژاپن از سلطنت کناره بگیرد، اولین امپراتور در دویست سال اخیر خواهد بود که این سمت را پیش از مرگ ترک گفته است.

جانشین کنونی آکی‌هیتو، بزرگترین فرزند او به نام ناروهیتو است که ولیعهد کنونی امپراتور ژاپن محسوب می شود.

به گفته رسانه های ژاپن، مقامات کشور انتظار دارند کناره گیری امپراتور ژاپن در اواخر سال ۲۰۱۸ انجام شود که در آن آکی‌هیتو ۸۵ ساله شده و تخت سلطنت را پس از ۳۰ سال ترک خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اردوغان شهروندان ترک مقیم اروپا را به داشتن پنج فرزند ترغیب کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شهروندان ترک مقیم اروپا را به آوردن دستکم پنج فرزند ترغیب کرد و گفت این بهترین راه پاسخگویی به «بی عدالتی» اروپا است.

آقای اردوغان این اظهارات را روز جمعه و در کمپین رفراندوم پیش رو در شهر «اسکی شهیر» ایراد کرد. در این رفراندوم قرار است سیستم ریاست جمهوری و افزایش اختیارات رئیس جمهور به رای گذاشته شود.

پس از آن که هلند به وزیران ترکیه اجازه شرکت در کمپین در این کشور را نداد، رئیس جمهوری ترکیه کشورهای اروپایی بویژه هلند را به باد انتقاد گرفت.

روز جمعه آقای اردوغان خطاب به ترکهای مقیم اروپا گفت: «در محله های بهتر زندگی کنید. بهترین اتومبیل ها را سوار شوید. در بهترین منازل ساکن شوید. به جای سه فرزند، پنج فرزند بیاورید. چرا که شما آینده اروپا هستید. این بهترین جواب به بی عدالتی موجود علیه شماست.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

برای اولین بار در ده سال گذشته ایران از تایلند برنج وارد می‌کند

نشریه بانکوک پست می گوید ایران در هفته جاری حدود ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خرید. معامله ای که به گفته تاجران نشان می دهد که الگوی خرید ایران حال که تحریم ها لغو شده، به وضعیت نرمال بازمی گردد.

مقامات تایلند در اواخر ماه ژانویه از بستن قرارداد فروش برنج به ایران برای اولین بار در ده سال اخیر خبر دادند که ظرف یک تا دو ماه آینده ۵۰ تا صدهزار تن برنج سفید را به ایران تحویل می دهد. آنان گفتند که در نهایت حدود ۳۰۰ هزار تن برنج به ایران تحویل داده می شود.

تاجران می گویند ایران در سال های گذشته و با وجود تحریم های بین المللی علیه ایران، این کشور از طریق مذاکرات طولانی و مستقیم برنج خریداری کرده است.

به گزارش بانکوک پست ایران برنج تایلندی را به قیمت ۶۰۰ یورو (۶۴۵ دلار) برای هر تن خریده و محموله های بار برنج بین نیمه آوریل تا نیمه مه به بندر امام خمینی یا بندرعباس تحویل داده می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزارت‌خارجه آمریکا: شهروندان ایران و پنج کشور دوباره می‌توانند برای ویزا اقدام کنند

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای گفت که سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور همچنان به رسیدگی به درخواستهای ویزا از سوی اتباع شش کشوری که در فرمان اجرایی دونالد ترامپ آمده اند، ادامه می دهند.

وبسایت سفارت مجازی ایالات متحده در ایران در اطلاعیه ای درباره فرمان اجرایی ریاست جمهوری آمریکا درباره صدور ویزای این کشور ضمن اشاره به رای جداگانه دادگاه فدرال دو ایالت هاوایی و مریلند که وزارت خارجه را از اجرای بخش هایی از فرمان اجرایی ترامپ منع می کند، نوشت «از آنجا که فرمان اجرایی هنوز به مرحله اجرا در نیامده بود، سفارتها و کنسولگریهای آمریکا همچنان به رسیدگی به درخواستهای ویزای شهروندان شش کشور[تعیین شده در فرمان اجرایی] همانند قبل ادامه می دهند و وزارت امور خارجه اعمال بندهای فرمان اجرایی را بر اساس دستورهای مربوطه دادگاهها تعلیق می کند.»

وبسایت سفارت مجازی ایالات متحده در ایران این اطلاعیه را شامگاه پنجشنبه ۱۶ مارس منتشر کرد.

در ۱۵ مارس دادگاه فدرال ناحیه ای ایالت هاوایی دستوری صادر کرد که طبق آن وزارت امور خارجه را از اجرای بندهای ۲ و ۶ فرمان اجرایی ۱۳۷۸۰، که صدور ویزا و ورود به آمریکا را تعلیق می کرد، منع می کند. در ۱۶ مارس نیز یک دادگاه فدرال ناحیه ای در مریلند نیز به طور جداگانه دستوری صادر کرد که به موجب آن وزارت امور خارجه را از اجرای بخش (c) بند ۲ همان فرمان اجرایی منع می کند. به گفته این اطلاعیه هر دو دستور فورا اجرایی هستند.

بیشتر بخوانید:

دومین فرمان مهاجرتی ترامپ این‌بار توسط قاضی فدرال هاوایی موقت معلق شد

مریلند هم رای به توقف فرمان ترامپ برای لغو ویزای شهروندان شش کشور داد

روز دوشنبه ۱۶ اسفند پرزیدنت ترامپ برای بار دوم فرمان اجرایی صادر کرد که براساس آن قرار بود از روز پنجشنبه ۲۶ اسفند ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شود.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی اول ترامپ، قاضی فدرال جیمز روبارت که منصوب پرزیدنت بوش بوده، در شهر سیاتل واشنگتن در ۱۵ بهمن به شکایت وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرد و رای به لغو فرمان اجرایی ترامپ داد. در فرمان اولیه آقای ترامپ غیر از شش کشور فوق، عراق نیز در فهرست بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بریتانیا هرگونه ادعای شنود ترامپ را رد کرد

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید به ترزا می، نخست وزیر انگلستان، وعده داد تا اتهامات مبنی بر کمک سازمان اطلاعات بریتانیا موسوم به «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» به کابینه اوباما در شنود مکالمات برج ترامپ، دیگر تکرار نخواهند شد.

اندرو ناپولیتانو، یک کارشناس قضایی شبکه خبری فاکس نیوز، روز سه شنبه اتهامی به سازمان اطلاعاتی بریتانیا وارد کرد مبنی بر اینکه این سازمان پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، به کابینه اوباما در شنود مکالمات آقای ترامپ کمک کرده است.

یک سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، این اتهام وارده را «احمقانه» خواند و خطاب به خبرنگاران گفت «ما به کابینه (ترامپ) فهمانده ایم که این اتهامات باید نادیده گرفته شوند و این کابینه نیز اطمینان داده تا این اتهامات دیگر تکرار نشوند.»

آقای ترامپ، هفته گذشته در چندین توئیت پیاپی، ادعا کرد که پرزیدنت اوباما یک ماه مانده به انتخابات دستور شنود از دفتر کارش در برج ترامپ را صادر کرده، که این اقدام کاملا غیر قانونی است و دون شان یک رئیس جمهوری است و اینکه اقدام پرزیدنت اوباما در حد رسوایی واتر گیت است.

کنگره آمریکا، به ادعای شنود تلفنی پرزیدنت ترامپ در چارچوب تحقیقات گسترده نفوذ و تاثیر گذاری روسیه در روند انتخابات آمریکا رسیدگی کرده است.

به دنبال تحقیقات سنا، رهبران دموکرات و جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۶ اسفند اعلام کردند که شواهدی وجود ندارد که ادعای دونالد ترامپ مبنی بر شنود برج ترامپ از سوی کابینه اوباما را ثابت کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سوریه: یک جنگنده اسرائیلی را ساقط کردیم؛ اسرائیل تکذیب کرد

یک فروند جت جنگنده اف-۱۵ متعلق به نیروی هوایی ارتش اسرائیل - آرشیو

سوریه روز جمعه اعلام کرد یک فرونده جنگنده ارتش اسرائیل را هدف قرار داده و آن را ساقط کرده است. اسرائیل اما می‌گوید هواپیماهای نظامی آن کشور پس از انجام ماموریت‌هایی در چند نقطه از سوریه، به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند.

اسرائیل درباره هدف حملات هوایی صبح امروز ارتش آن کشور در سوریه توضیحی ارائه نداده، اما سوریه گفته است که جت‌های اسرائیلی به یک هدف نظامی نزدیک پالمیرا (تدمر) حمله کردند، که به گفته دمشق اقدامی تجاوزکارانه به نفع داعش است.

وزارت دفاع اسرائیل در اقدامی کم‌سابقه، با انتشار بیانیه‌ای عملیات امروز را تایید و اعلام کرد نیروی هوایی اسرائیل بامداد جمعه ۱۷ مارس چندین نقطه در سوریه را هدف حمله هوایی قرار دادند.

در این بیانیه همچنین ذکر شده است که در پی این عملیات، «چند موشک ضدهوایی از سوی سوریه پرتاب شد و سامانه دفاع هوایی وزارت دفاع اسرائیل یکی از آنها را رهگیری و ساقط کرد.»

وزارت دفاع اسرائیل در ادامه بیانیه خود تاکید کرده است که امنیت غیرنظامیان یا هواپیماهای اسرائیلی در هیچ مقطعی در جریان عملیات نظامی امروز، به خطر نیافتاده و آسیبی به آنها نرسیده است.

شلیک موشک از جانب سوریه به سمت جنگنده‌های اسرائیلی امری بسیار نادر است، هر چند مقام‌های نظامی اسرائیل می‌گویند چند ماه پیش شاهد مواردی از پرتاب موشک‌های دستی سوریه بوده‌ایم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آغاز سفرهای نوروزی با ۵۰ کشته و ۴۰۰ مجروح

عکس آرشیوی از یک تصادف جاده‌ای در ایران

بنا به اعلام رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران در ۴۸ ساعت منتهی به روز جمعه، تصادف‌های جاده‌ای در ایران ۵۰ کشته و ۴۰۰ مجروح برجای گذاشته است.

محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس‌راه راهور ناجا به خبرگزاری مهر گفت که سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته زودتر آغاز شده و این باعث شده تا ترافیک در جاده‌ها روان‌تر باشد اما تصادفات مرگبار جاده‌ای همچنان ادامه دارد.

به گفته این مقام انتظامی، خستگی و خواب آلودگی، سبقت و سرعت غیرمجاز و انحراف به چپ باعث شده تا تنها در دو شبانه روز۵۰ ایرانی جان خود را از دست بدهند.

شمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای در ایران اگر چه طی ۹ سال گذشته رو به کاهش بوده، اما همچنان جزو بالاترین آمار تلفات تصادفات جاده‌ای در دنیا محسوب می‌شود. بنا به آمارهای رسمی شمار کشته‌های تصادفات رانندگی از حدود ۲۸ هزار نفر در سال ۱۳۸۴ به ۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر در سال ۱۳۹۳ رسیده است.

در نوروز ۱۳۹۵ نیز بیش از ۳۰۰ نفر در تصادف‌های جاده‌ای جان خود را از دست دادند.

امسال افشین یداللهی، ترانه‌سرای سرشناس ایرانی نیز در جمع قربانیان تصادفات جاده‌ای قرار داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مقام اتحادیه اروپا: کاهش کمک‌های بین المللی آمریکا خلاف تعهدات آن کشور است

غیر از چهار وزارتخانه، سایر وزارتخانه های آمریکا در بودجه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ با کاهش بودجه روبرو هستند.

رئیس آژانس توسعه بین‌المللی اتحادیه اروپا روز جمعه هشدارد داد که کاهش بودجه کمک‌های انسان دوستانه که در پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نظر گرفته است، در تناقض با اهداف توسعه جهانی است که واشنگتن در سال ۲۰۱۵ به آن متهعد شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیوِن میمیکا کمیسیونر اتحادیه اروپا برای توسعه و همکاری‌های بین المللی در گفت‌وگو با این خبرگزاری در پایتخت اتیوپی گفته است هرگونه کاهش یا قطع کمک‌های توسعه‌ای در واقع متناقض با برنامه رسیدن به «اهداف توسعه پایدار» خواهد بود.

مجموعه‌ای از اهداف جهانی، از جمله زدودن فقر، کاهش بیماری‌ها و اطمینان از دسترسی مردم جهان به آب آشامیدنی سالم تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حدود دو سال پیش از سوی جامعه بین الملل در پی نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است.

در بودجه پیشنهادی آینده آمریکا که روز گذشته ارائه شد، بسیاری از نهادهای دولتی با کاهش بودجه روبرو هستند؛ ۱۷ میلیارد دلار (۳۱ درصد) از بودجه وزارت خارجه و آژانس توسعه بین المللی آمریکا، که مسئولیت ارائه این کمک‌ها را بر عهده دارند، کم شده است.

لایحه بودجه پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ باید به تصویب نمایندگان کنگره ایالات متحده برسد.

مانور غیرنظامی در ژاپن در مقابله با حمله موشکی احتمالی

ژاپن اولین تمرین تخلیه اماکن در هنگام حمله موشکی را روز جمعه انجام داد. این تمرین غیرنظامی همزمان با افزایش نگرانی از تهدید بالقوه نظامی از سوی کره شمالی است.

به گزارش شبکه خبری ان.بی.سی در شهر اوگا در شمال غربی ژاپن انجام شد و حدود صد نفر از شهروندان غیرنظامی در آن شرکت کردند.

پیشتر در ماه جاری میلادی کره شمالی چهار موشک بالیستیک را طی آزمایش هایی، در سواحل شمال غرب ژاپن پرتاب کرد و یکی از آن ها به نقطه ای در ۱۲۴ مایلی اوگا اصابت کرد.

برگزارکنندگان این مانور تمرینی نام هیچ کشوری را که ممکن است در حمله موشکی علیه ژاپن دست داشته باشد ذکر نکردند.

وبسایت اداره جلوگیری از فجایع در شهر اوگا گفت مانور فوق تحت درنظرگرفتن شرایط حمله موشکی از سوی «کشور ایکس» انجام شد.

در این مانور ساکنین شبه جزیره عمدتا دورافتاده اوگا از جمله کودکان مدارس در تمرین شرکت کردند.

مسئولان گفتند این مانور در واکنش به نگرانی فزاینده از وضع امنیتی منطقه صورت گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

فائزه هاشمی دوباره به ۶ ماه زندان محکوم شد

فائزه هاشمی در مراسم تدفین پدرش

فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی به ۶ ماه زندان محکوم شده است.

به گزارش وبسایت کلمه، مجتمع قضایی کارکنان دولت فائزه هاشمی را به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به قوه قضاییه و سپاه و همچنین سیاه‌نمایی علیه نظام» به ۶ ماه «حبس تعزیری» محکوم کرده است.

بنا بر این گزارش، اتهامات این فعال سیاسی به دلیل اظهارنظرهای او درباره حساب‌های قوه قضائیه و همچنین اعلام وضعیت برادر زندانی‌اش، مهدی هاشمی بوده است.

پاییز امسال خبر وجود ۶۲ حساب بانکی به نام صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و واریز سالیانه صدها میلیارد تومان به این حساب‌ها به طور غیرقانونی خبرساز شد اما واکنش شدید دستگاه قضایی را به دنبال داشت.

مقام‌های قضایی در آن زمان تهدید کردند که با منتشرکنندگان «اخبار کذب» درباره حساب‌های قوه قضائیه، حتی اگر از سوی مقام‌های رسمی باشد، برخورد خواهند کرد.

خانم هاشمی پیش از این نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام در سال ۱۳۹۱ برای مدت ۶ ماه به زندان رفته بود و برای مدت پنج سال از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محروم شده است.

او اردیبهشت ماه امسال به دلیل دیدار با یکی از رهبران جامعه بهائی به شدت از سوی اصولگرایان مورد انتقاد قرار گرفت.

مهدی هاشمی دیگر فرزند هاشمی رفسنجانی هم به خاطر یک سری پرونده های سیاسی و مالی به زندان طولانی محکوم شده و هرچند چند هفته بعد از مرگ پدرش در مرخصی بود، اما به زندان بازگردانده شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نظرسنجی: بیشتر آمریکایی‌ها خواستار روندی برای قانونی شدن حضور مهاجران غیرقانونی هستند

مرز میان آمریکا و مکزیک

یک نظرسنجی جدید حاکی است که حدود دو سوم آمریکایی ها می گویند ساز و کاری قانونی باید در مقابل مهاجران بدون مدارک قرار گیرد. همین نظرسنجی در عین حال می گوید که ۲۶ درصد مردم آمریکا معتقدند توقف عبور از مرز باید اولویت اول مهاجرت باشد.

۶۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی که توسط سی.ان.ان و شرکت تحقیقاتی او.آر.سی انجام شده گفته اند اندیشیدن تدابیری برای قانونی کردن اقامت مهاجران بدون مدارک، باید در اولویت سیاست گذاری های دولت باشد.

۱۳ درصد گفته اند که بازگرداندن مهاجران غیرقانونی باید در اولویت باشد و یک درصد گفته اند که نظری ندارند.

۵۸ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی نگران هستند که بازگرداندن افراد ممکن است شامل حال افرادی که جرایم جدی مرتکب نشده اند نیز بشود.

۲۷ درصد از شرکت کنندگان گفته اند که دولت آمریکا باید تمامی مهاجران غیرقانونی را به کشورهایشان مسترد کند در حالی که ۷۱ درصد با این نظر مخالفند.

سی‌ان‌ان و او‌آر‌سی این نظرسنجی را از طریق تلفن و با مشارکت ۱۰۲۵ نفر از تاریخ اول تا چهارم مارس تنظیم کرده و تا سه درصد احتمال خطا برای آن در نظرگرفته اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در جریان کمپین انتخاباتی خود همواره بر لزوم توقف ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا تاکید کرد و وعده ساخت دیواری مرزی میان آمریکا و مکزیک را داد.

آقای ترامپ از کنگره آمریکا درخواست کمک یک و نیم میلیارد دلاری براس ساخت این دیوار کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

هشدار آمریکا به کره شمالی: حمله نظامی از گزینه‌های روی میز است

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (چپ) در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه کره جنوبی در سئول - ۲۷ اسفند ۱۳۹۵

وزیر خارجه ایالات متحده که به آسیا سفر کرده است، روز جمعه هشدار داد که اگر تهدید برنامه تسلیحاتی کره شمالی به سطح مشخصی برسد که فکر کنیم باید کاری کرد، آنگاه شاید انجام یک حمله پیشگیرانه نظامی علیه آن کشور ضروری باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون این اظهارات را در سئول پایتخت کره جنوبی و پس از بازدید از منطقه حائل مرزی بین دو کره بیان کرد. میزان تجهیزات نظامی مستقر در این مرز، از هر مرز مشترک دیگری در جهان بیشتر است.

وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا که از اول بهمن رسما آغاز به کار کرده است، همچنین گفت تا زمانی که پیونگ یانگ دست از برنامه هسته‌ای و تولید سلاح کشتار جمعی برندارد، درهای گفت‌وگو بسته خواهد ماند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حمله نظامی، با بیان این که واشنگتن خواهان درگیری نظامی نیست، گفت «همه گزینه‌ها روی میز است ... اگر کره شمالی کاری کند که تهدیدی علیه نیروهای کره جنوبی یا ما باشد، با پاسخی متناسب روبرو خواهد شد.»

آقای تیلرسون اضافه کرد، «اگر تهدید ناشی از برنامه تسلیحاتی آنها به سطح مشخصی بالا برود، که ما معتقد باشیم باید کاری کرد، آنگاه آن گزینه روی میز خواهد بود.»

ساعاتی پس از اظهارات رکس تیلرسون در کره جنوبی، یکی از متحدان آمریکا در شرق آسیا، پرزیدنت ترامپ نیز در توئیتی نوشت «کره شمالی رفتار خیلی بدی دارد. آنها سالهاست که ایالات متحده را بازی می‌دهند. چین کمک کمی کرده است!»

به نوشته آسوشیتدپرس، دولت‌های پیشین آمریکا گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی و همچنین برنامه موشکی بالیستیک که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای خواهند بود را رد نکرده‌اند، اما به ندرت پیش آمده که تا این حد صریح درباره آن اظهار نظر کنند.

با این حال رکس تیلرسون در ادامه سخنان امروز خود در سئول خاطر نشان کرد که با برداشتن گام‌های دیگر، از جمله تحریم‌ها، ایالات متحده آمریکا امیدوار است که پیونگ یانگ تصمیم بگیرد که مسیر دیگری را انتخاب کند.

کره شمالی برنامه هسته‌ای خود را تسریع و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده و به نظر می‌رسد تحریم‌های بین المللی اثری بر رفتار آن نگذاشته است. پیونگ یانگ سال گذشته میلادی دو آزمایش هسته‌ای و ۲۴ آزمایش موشک بالیستیک انجام داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

در اثر حمله هوایی به مسجدی در حلب سوریه ۴۲ نفر کشته شدند

عکس از آرشیو

دیدبان حقوق بشر سوریه روز جمعه اعلام کرد بر اثر حمله هوایی به مسجدی در یک روستای تحت کنترل شورشیان در حلب ۴۲ نفر کشته و بسیاری زخمی شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست می‌گوید روشن نیست این حمله هوایی توسط چه گروهی انجام شده است.

همزمان ارتش آمریکا اعلام کرد که به یک جلسه القاعده در شمال سوریه در نزدیکی یک مسجد حمله کرده است.

سرهنگ جان تامس سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید ما مسجد را هدف قرار نداده بودیم، ولی ساختمان هدف ما که جلسه القاعده در آن بود، در ۱۵ متری مسجدی قرار داشت که هنوز پابرجاست.

سرهنگ تامس گفت به اتهامات مبنی بر وجود شهروندان عادی در میان کشته شدگان این حمله رسیدگی خواهد شد.

سوریه و روسیه نیز در همین منطقه عملیات نظامی انجام می دهند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید هنگام حمله مسجد پر از نمازگزار بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اصرار ترامپ در ادعای شنود مکالمات توسط اوباما؛ سنا: شاهدی وجود ندارد

در حالیکه کمیته رسیدگی کننده به ادعای رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر شنود مکالمات او توسط اوباما در سنا می گوید شاهدی بر ادعای دونالد ترامپ وجود ندارد، کاخ سفید به نقل رئیس جمهوری از اصرار او بر این ادعا خبر داده است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۶ اسفند گفت آقای ترامپ همچنان بر سر حرف خود ایستاده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص گزارش کمیته اطلاعاتی سنا که ادعای آقای ترامپ را رد کرده، با دفاع از سخنان رئیس جمهوری آمریکا گفت کمیته سنا تا حالا براساس مدارکی که دارد گفته باور نمی کنیم در حالیکه وزارت دادگستری مهلت یک هفته ای خواسته تا اطلاعات را ارائه بدهد. سنا هنوز این اطلاعات را ندیده است.

به گفته اسپایسر، ترامپ به زودی اطلاعات جدیدی ارائه خواهد داد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته اطلاعاتی مجلس سنا روز پنجشنبه ۲۶ اسفند اعلام کرد شواهدی وجود ندارد که بتواند ادعای پرزیدنت ترامپ را ثابت کند.

ریچارد بر، رئیس جمهوریخواه، و مارک وارتر، سناتور دموکرات و معاون رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنا روز پنجشنبه ۲۶ اسفند ماه در بیانیه ای گفتند «بر اساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده، ما نشانی نمی بینیم از اینکه برج ترامپ توسط بخشی از دولت آمریکا (در دوران آقای اوباما) تحت نظارت و شنود بوده، چه پیش و چه پس از روز انتخابات.»

آقای ترامپ، هفته گذشته در چندین توئیت پیاپی، ادعا کرد که پرزیدنت اوباما یک ماه مانده به انتخابات دستور شنود از دفتر کارش در برج ترامپ را صادر کرده، که این اقدام کاملا غیر قانونی است و دون شان یک رئیس جمهوری است و اینکه اقدام پرزیدنت اوباما در حد رسوایی واتر گیت است.

کنگره آمریکا، به ادعای شنود تلفنی پرزیدنت ترامپ در چارچوب تحقیقات گسترده نفوذ و تاثیر گذاری روسیه در روند انتخابات آمریکا رسیدگی کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG