لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۵۷

سرخط خبرها

درخواست از دادگستری آمریکا برای اسناد توقف تحقیقات درباره فعالیت های حزب الله در دولت اوباما

پیشتر نشریه پولیتیکو از مدارکی خبر داد که دولت اوباما برای حفظ توافق هسته ای، چشم بر تحقیقاتی درباره حزب الله و نقش آن در مواد مخدر بسته است.

کنگره روز پنج شنبه در نامه ای به جف سشنز، وزیر دادگستری، خواسته است تمام سندها و مکاتباتی را که ممکن است به تلاش های تازه فاش شده ی دولت اوباما در ناکام گذاشتن تحقیقات درباره فعالیت های حزب الله و حامیان ایرانی اش مربوط باشد، تحویل بدهد.

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: این نامه که به امضای جیم جردن و ران دسانتیس، قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا، رسیده است، نخستین حرکت کنگره در تحقیقات جدید از مقام های دولت اوباما است. بنا بر گزارش نشریه پولیتیکو دولت پیشین آمریکا یک دهه تحقیقات «اداره مبارزه با مواد مخدر» درباره عملیات غیرقانونی حزب الله را خنثی کرد.

دولت اوباما در آن تلاش که افراد مطلع در کنگره آن را «به طور بالقوه مجرمانه» توصیف کرده اند برای پرهیز از خشمگین کردن جمهوری اسلامی ایران، در تحقیقات «اداره مبارزه با مواد مخدر» بر سر حزب الله مداخله کرد.

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید: «حزب الله یک گروه تروریست بی رحم است که دستش به خون آمریکایی ها آلوده است و توانمند کردن آگاهانه چنین گروه شروری برای سیاستگذاری آمریکا خلاف وجدان است.»

این اسناد باید حداکثر تا ساعت پنج عصر هشتم ژانویه ۲۰۱۸ تحویل کنگره داده شود.

قانونگذاران همچنین خواستار گزارش وزارت دادگستری دراین باره تا حداکثر ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ شده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورای امنیت سازمان ملل رای به تحریم شدیدتر کره شمالی داد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل جمعه عصر به اتفاق آرا تشدید تحریم های کره شمالی را تصویب کردند. هدف قطعنامه ۲۳۹۷ شورای امنیت فشار بر واردات نفت و توقف کار اتباع این کشور در دیگر کشورهاست.

براساس پیش‌نویسی که روز جمعه اول دیماه مورد تصویب همه ۱۵ عضو شورای امنیت قرار گرفت، محدودیت های جدیدی بر تامین نفت کره شمالی اعمال می شود. این پیش‌نویس توسط ایالات متحده آمریکا پیشنهاد شده بود.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، پیش رای گیری از چین برای همکاری در پیشبرد این پیش‌نویس استقبال و تشکر کرد و گفت هدف تشدید تحریم جدید فشار بر کره شمالی برای توقف برنامه هسته ای و موشکی خود است.

بعد از یک آزمایش موشکی دیگر از سوی کره شمالی در اواخر نوامبر، آمریکا با چین برسر این پیش‌نویس مذاکره کرد.

دو هفته پیش رکس تیلرسون خبر داد که آمریکا آماده مذاکره بدون پیش شرط با پیونگ یانگ است اما مقامات کره شمالی واکنش تندی به این پیشنهاد نشان دادند.

قطعنامه روز جمعه، سومین قطعنامه تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی در سال جاری میلادی است.

کره شمالی به تازگی چند آزمایش موشکی با برد بلند داشته و تهدید کرده می تواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد. ایالات متحده به شدت به آزمایش های موشکی کره شمالی معترض است.

در پیش‌نویس جدید که روز جمعه تصویب شد، محدودیت‌های جدیدی برای فروش محموله‌های نفت خام و پالایش شده به کره شمالی اعمال می شود که که در حال حاضر از سوی چین تامین می‌شود.

کارشناسان می گویند مصوبه جدید شورای امنیت احتمالا جلوی تامین حدود ۹۰ درصد محصولات نفت پالایش شده به کره شمالی را می گیرد و مانع کار اتباع کره شمالی در دیگر کشورها می شود.

سی آبان، پس از اضافه مردن نام کره شمالی به لیست کشور های حامی تروریسم، دولت آمریکا تحریم های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد. وزارت خزانه داری آمریکا یک شخصیت حقیقی، ۱۳ شخصیت حقوقی و ۲۰ کشتی کره شمالی را در فهرست تحریم شدگان قرار داد.

تحریم شدگان جدید همه از بخش حمل و نقل آن کشور هستند. چهار شرکت و شخصیت حقیقی تحریم شده چینی هستند.

پیشتر، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود کره شمالی را مجدداً در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار می دهد.این تصمیم او در پایتختهای ژاپن و کره جنوبی مورد استقبال قرار گرفت.

«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما در عزم خود برای به حداکثر رساندن فشار اقتصادی برای محروم کردن این کشور از تجارت و درآمد خارجی مصمم هستیم و همزمان با افشای روش‌های فرار ادامه می‌دهیم.» اشاره آقای منوشین به فرار کره شمالی از تحریم های اعمال شده قبلی است.

پیش از این کره شمالی در لیست کشورهای حامی تروریسم به ایران، سودان و سوریه پیوسته بود. به این ترتیب آمریکا قادر خواهد بود هرگونه تحریمی علیه دولت کره شمالی و به دلیل برگزاری آزمایش های موشکی این کشور وضع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ قانون اصلاح مالیاتی آمریکا را امضا کرد

دو روز پیش کنگره این لایحه را تصویب کرده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، دو روز بعد از تصویب لایحه اصلاح نظام مالیاتی ایالات متحده، این قانون را امضا کرد تا جمهوریخواهان پیش از پایان سال میلادی، موفقیت خود را جشن بگیرند.

به گزارش رسانه های آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر جمعه اول دی، لایحه اصلاح نظام مالیاتی را که ۱.۵ تریلیون است، امضا کرد.

در حالی آقای ترامپ این لایحه را امضا کرد که دو ماه پیش وعده داده بود، کنگره آن را تصویب کند تا قبل از کریسمس او قانون را برای اجرا امضا و ابلاغ کند.

صبح چهارشنبه در رأی گیری مجدد لایحه مالیاتی جمهوریخواهان در نشست بعد از ظهر چهارشنبه مجلس نمایندگان، ۲۲۴ نماینده به آن رأی موافق داده و ۲۰۱ نماینده مخالفت کردند. با تصویب در دو مجلس کنگره، لایحه برای امضا به رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده شد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه لایحه اصلاح نظام مالیاتی کشور را به تصویب رساند، پس از تصویب آن در مجلس سنا پس از نیمه شب گذشته مجبور شد به دلیل تغییراتی در لایحه، بار دیگر نسخه نهایی و مصوب سنا را به رأی بگذارد. ساعتی بعد از تصویب این لایحه، اعضای جمهوریخواه کنگره در کاخ سفید، میهمان رئیس جمهوری آمریکا بودند.

آقای ترامپ در حضور اعضای جمهوریخواه کنگره، بر اهمیت لایحه اصلاح نظام مالیاتی آمریکا تاکید کرد و آن را موفقیتی برای مردم آمریکا نامید. علاوه بر رئیس جمهوری، معاون او و رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان و سنا نیز سخنرانی کردند.

اصلاح نظامی مالیاتی از وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود و تصویب آن در کنگره یک پیروزی عمده برای او محسوب می‌شود و به همین مناسبت این پیروزی در کاخ سفید جشن گرفته شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این جشن، اصلاح نظام مالیاتی را «تجربه ای شگفت انگیز» توصیف کرد و گفت تنها محدود به شرکت ها نیست و خانوده های آمریکایی را هم شامل می شود و ما با همکاری هم «آمریکا را بار دیگر به عظمت خواهیم رساند.»

پرزیدنت ترامپ و حامیان او معتقدند کاهش مالیات‌ها موجب تشویق سرمایه‌گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی مخالفان می‌گویند تنها شرکت‌های بزرگ از این اصلاحات سود می‌برند و این لایحه بدهی‌‌های کشور را افزایش می‌دهد.

ساعاتی پیش از تصویب مجدد در مجلس نمایندگان، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت «آنها فکر می‌کنند که بازار آنچه حاصل شده را بطور کامل هضم نکرده است.» احتمالا اشاره رئیس جمهوری به نظر مشاوران اقتصادی اش است.

وی اضافه کرد «فکر نمی‌کنم بازار هنوز شروع به درک این که چقدر اینها خوب است نکرده، مثلا در مورد کل هزینه‌ها.»

آقای ترامپ صبح چهارشنبه نیز در توئیتر با بیان این که کاهش مالیاتی «بسیار زیاد و بامعناست» و برخی رسانه‌ها «هدف دوستان خود، دموکرات‌های شکست خورده، را دنبال می‌کنند،» گفت نتایج این اقدام خود خواهد گویا خواهد بود و خیلی زود روشن خواهد شد.

کاهش مالیات از سیاست‌های قدیمی جمهوریخواهان است و برخی دموکرات‌ها هم موافق آن هستند، اما معتقدند لایحه جدید پا را فراتر گذاشته و می‌تواند باعث کاهش بودجه بسیاری از برنامه‌های فدرال – که به نفع قشر کم درآمد و سالمندان است – خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا کشورهایی که به قطعنامه اورشلیم رای ممتنع یا مخالف دادند را به مهمانی دعوت کرد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، از نمایندگان ۶۵ کشوری که با تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل مخالفت نکرده و رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل متحد را رد کردند یا در آن شرکت نکردند، برای شرکت در یک مهمانی در سوم ژانویه دعوت کرده است.

نشریه تایمز اسرائیل نوشت: سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در ایمیلی از دوستی این کشورها با آمریکا قدردانی کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پنج شنبه در یک رای گیری با ۱۲۸ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف، ۳۵ رای ممتنع و ۲۱ غایب به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل از سوی پرزیدنت ترامپ را محکوم کرد.

نیکی هیلی در توییتی با ذکر نام ۶۵ کشور مخالف از آن ها برای عدم پیروی از روش غیرمسولانه سازمان ملل متحد تشکر کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت قطعنامه تصویب شده با اکثریتی بزرگ حمله ای به آمریکا و حق آن برای اتخاذ سیاست مستقل خود است. او هشدار داد این حرکت می تواند باعث شود ایالات متحده آمریکا از کمک هایش به سازمان ملل متحد دست بکشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در آمریکا ۶۳ هزار نفر بر اثر مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ جان باختند

بیشتر مرگ و میر ناشی از استفاده از مواد مخدر شیمیایی بوده است.

تازه ترین گزارش یک مرکز دولتی در آمریکا می گوید تنها در سال گذشته میلادی، بیش از ۶۳ هزار نفر در آمریکا جان خود را به خاطر مواد مخدر از دست داده اند.

مرکز ملی آمار بهداشتی که بخشی از مراکز پیش گیری و کنترل بیماری ها در ایالات متحده است، در سال ۲۰۱۶ مجموعات ۶۳ هزار و ۶۰۰ نفر به خاطر افراط در مصرف مواد مخدر در آمریکا جان باخته اند و این سال را به مرگبارترین سال در آمریکا برای اینگونه مرگ تبدیل کند.

سی ان ان در گزارشی نوشت، بیشتر این مرگ و میرها در ارتباط با دسته ای از مواد مشتقات تریاک هستند که بعضا نیز شیمیایی تولید می شوند.

آمار جدید نشان می دهد ۴۲ هزار و ۲۴۹ نفر از مرگ ها به خاطر استفاده از مواد شیمیایی مخدر بوده است.

این رقم بیشتر از مرگ با سرطان پستان است. در آمریکا در سال ۲۰۱۶، ۴۱ هزار نفر به خاطر سرطان پستان جان خود را از دست دادند.

آمارهای جدید در حالی اعلام شده که پیشتر،رئیس جمهوری آمریکا با یک سخنرانی در جمع خانواده قربانیان مصرف مواد مخدر، اعلام وضعیت فوق العاده برای این موضوع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۴ آبان ماه، با اعلام وضعیت فوق العاده زمینه را فراهم می کند تا کمک های بیشتری از سوی دولت فدرال در اختیار مبارزه با بحران مواد مخدر شود.

به گزارش رویترز، هر روز ۱۴۰ آمریکایی به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهد.

حدود نیم قرن پیش، ریچادر نیکسون، سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا جنگ علیه مصرف مواد مخدر را اعلام کرد و روسای جمهوری بعد مثل ریگان بر آن تاکید کردند اما به گفته آقای ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا، مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر از سال ۱۹۹۹ تقریبا چهار برابر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازداشت ۲۳۰ پسر و دختر در دو مهمانی، یک هفته بعد از آغاز به کار گشت بسیج

یک هفته بعد از آغاز به کار گشت های بسیج در تهران، مقام های انتظامی در تهران می گویند ۲۳۰ پسر و دختر را در دو میهمانی شب یلدا که در آن مشروبات الکلی مصرف می شده، بازداشت کرده است.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه اول دی گزارش داد که ۱۴۰ نفر از بازداشت شدگان در باغی در حومه تهران و بقیه در شهر تهران بازداشت شده اند، در حالی که در میهمانی مشروب می نوشیده و می رقصیده اند.

نوشیدن مشروبات الکلی و مهمانی های مختلط در ایران اسلامی ممنوع است.

به گزارش ایسنا مقداری مشروبات الکلی و مواد مخدر از این میهمانی ها کشف شده است.

دخالت نیروهای امنیتی در مهمانی های خصوصی شهروندان از جمله موارد اعتراض فعالان حقوق بشر بوده است.

در دو سال اخیر خبرهای زیادی از حمله نیروی انتظامی به آنچه «پارتی مختلط» نامیده می شود، افزایش یافته است. حتی مواردی از ورود پلیس به جشن های تولد و عروسی مردم نیز گزارش شده است.

علاوه بر پلیس، قوه قضاییه نیز از طریق «ضابطان قضایی» خود فشار بر چنین مراسمی را افزایش داده است.

بازداشت اخیر با فعالیت گشت های محله بسیج همزمان شده است.

پیشتر، روزنامه اعتماد تشکیل گشت‌های محله بسیج را با فعالیت‌های کمیته‌های انقلاب در سال‌های ابتدایی انقلاب ۵۷ و دهه ۶۰ مقایسه کرده بود. نهادهای انقلابی در آن سالها با هرگونه مهمانی و جشن که موسیقی و رقص داشت، برخورد می کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار پرزیدنت ترامپ و مایک پنس با نظامیان آمریکایی در آستانه کریسمس

پرزیدنت ترامپ در بخشی از این دیدارها با سربازان مجروح جنگ دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون ریاست جمهوری و همچنین جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در دیدارهائی جداگانه با نیروهای نظامی آمریکا در آستانه تعطیلات کریسمس و سال نو، از خدمات و فداکاری های آنان در دفاع از کشورشان و کمک به تحکیم صلح و ثبات در جهان تقدیر کردند.

پرزیدنت ترامپ برای دیدار از نظامیان مجروح به بیمارستان والتر رید رفت.

آقای ترامپ در حاشیه این دیدار گفت، می خواهیم به آن ها کریسمس و سال نو را تبریک بگوییم. ما عاشق آن ها هستیم.

آقای ترامپ در دیدار از نظامیان مجروح و خانواده هایشان ، مدال شجاعتِ پرپل هارت (قلب ارغوانی) را به یک قهرمان جنگی که در حال بهبودی است، اهدا کرد. «قلب ارغوانی» مدال شجاعت ایالات متحده آمریکا است که به نام رئیس جمهور، به مجروحین و کشته شدگان جنگ اعطا می‌شود.

مقام های ارشد دولت ترامپ در آستانه کریسمس به دیدار نظامیان رفتند

از سوی دیگر، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده با نظامیان آمریکائی در پایگاه هوایی بگرام دیدار کرد.

نیروهای نظامی آمریکا برای پشتیبانی از ارتش افغانستان در جنگ با طالبان در این پایگاه مستقر هستند.

معاون رئیس جمهوری گفت ، آمریکا تا شکست تروریست ها در افغانستان می ماند.

وی گفت: ما به شما اختیارات جدیدی دادیم تا تروریست ها و پیکارجویان را در هر کجا که مخفی شده اند، مستقیما، هدف قرار دهید. پرزیدنت ترامپ در مقام فرماندهی کل قوا آزادی و انعطاف پذیری لازم برای پیروزی را به فرماندهان در صحنه نبرد داده است.

همچنین روز پنجشنبه، وزیر دفاع آمریکا نیز در سفری نادر به پایگاه دریایی آمریکا در خلیج گوانتاناموی کوبا بر اهمیت ادامه حضور نظامی آمریکا در جنوب شرقی کوبا تاکید گذاشت.

آقای متیس در باره سرنوشت این زندان آمریکائی ویژه تروریست ها صحبت نکرد اما گفت این پایگاه فعلا تعطیل نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رشد اقتصادی سه درصدی آمریکا از سال ۲۰۱۴

کارخانه هواپیما سازی بوئینگ در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا

تازه ترین آمارها نشان می دهد ایالات متده آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴، شاهد رشد اقتصادی بیش از سه درصد بوده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، رشد اقتصادی سه ماهه سوم سال میلادی یعنی از جولای تا سپتامبر، به حدود ۳.۲ درصد می رسد. این رشد به دنبال رشد پیاپی قبلی است. سه ماهه دوم امسال هم رشد اقتصادی آمریکا ۳.۳ درصد بود تا به این ترتیب، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴، رشد اقتصادی به طور متوالی بیش از سه درصد باشد.

اقتصاددانان و ‏کارشناسان مسائل مالی و اقتصادی که رويترز نظر آنها را جويا شده، پيش بينی کردند رقم رشد اقتصادی آمريکا با همین روند در سه ماهه آخر سال نیز حفظ شود.

با اینکه مقایسه سه ماهه سوم و دوم یک دهم درصد کاهش رشد اقتصادی را نشان می دهد اما وزارت بازرگانی می گوید می گوید این کاهش بدلیل هزینه کمتر مصرف کنندگان بود ،که تا حدودی با افزایش هزینه های دولت فدرال و دولت های ایالتی جبران شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ به این ارقام به عنوان دلیل نتایج مثبت برنامه های اقتصادی خود اشاره کرد. بسیاری از اقتصاد دانان بر این باورند که تولید ناخالص ملی در این فصل ، سه درصد یا بیشتر خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمین‌لرزه کوهبنان در استان کرمان ۴۲ مصدوم برجای گذاشت

زلزله کوهبنان کرمان خسارت جانی نداشت اما دهها خانه و ماشین تخریب شدند.

یک روز بعد از زلزله ای دیگر در شهر کوهبَنان استان کرمان، مقام های این استان می گویند تعداد مصدومان آن به ۴۲ نفر رسیده است.

محمد صابری، از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان روز جمعه اول دی به تسنیم گفت که این مصدومان جز یک نفر، از بیمارستان مرخص شده اند. با اینحال، عکس های خبرگزاری های ایران نشان می دهد که خانه های زیادی در این شهر تخریب شده اند.

روز پنجشنبه ۳۰ آذر زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ ریشتر شهر کوهبنان در شمال غربی شهر کرمان را لرزاند. این زلزله در ادامه زلزله های اخیر در ایران بود. چهل روز پیش زلزله بیش از هفت ریشتری در کرمانشاه، به مرگ بیش از ۵۰۰ نفر منجر شد.

همچنین چهارشنبه شب گذشته، زلزله ۵.۲ ریشتری تهران، پایتخت ایران را لرزاند که دو نفر کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احزاب جدایی‌طلب کاتالونیا باز در انتخابات پارلمان اکثریت را دارند

خوشحالی جدایی طلبان بعد از پیروزی در انتخابات پنجشنبه

با شمارش بیش از نود درصد آرای انتخابات پارلمانی در کاتالونیای اسپانیا، احزاب جدایی طلب در این منطقه دوباره اکثریت را به دست آوردند. البته اینبار اکثریت آنها شکننده تر از قبل است.

رویترز گزارش داد این احزاب جدایی طلب توانسته اند دست کم ۷۰ کرسی از پارلمان ۱۳۵ کرسی کاتالونیا را از آن خود کنند. در این انتخابات حزب کارلوس پوجدمون، رییس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا توانسته باز بزرگترین حزب استقلال طلب پارلمان شود.

آرایش احزاب بعد از انتخابات پنجشنبه در پارلمان.
آرایش احزاب بعد از انتخابات پنجشنبه در پارلمان.

انتخابات روز پنجشنبه بعد از اختلافات و همه پرسی ابتدای پاییز برگزار شد. در آن همه پرسی مردم کاتالونیا رای به جدایی از اسپانیا دادند اما دولت مرکزی مخالفت کرد و رئیس دولت محلی کاتالونیا برکنار شد و به بلژیک رفت.

جدایی طلبان کاتالونیا باز در انتخابات پارلمانی پیروز شدند

حزبی که بیشترین رای را بیاورد، می تواند دولت تشکیل دهد.

کارلوس پوجدمون بعد از اعلام پیروزی خواستار آغاز گفتگوها با دولت مرکزی درباره جدایی این منطقه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با اعلام خروج نیروهای روس اعلام شد؛ ۴۸ هزار نظامی روسیه در سوریه

گروهی از سربازان روس در منطقه دیرالزور در سوریه.

در حالیکه رئیس جمهوری روسیه از خروج قریب الوقوع نیروی نظامی روس از سوریه خبر داده است، برخی منابع نظامی این کشور فاش کردند که ۴۸ هزار نظامی روسیه در سوریه جنگیده اند.

به گزارش رویترز، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه ضمن دفاع از عملکرد ارتش این کشور در سوریه، گفت ۴۸ هزار نیروی روسی در عملیات نظامی در سوریه حضور داشتند.

حضور روسیه از دو سال پیش و به دنبال درخواست ایران و سوریه صورت گرفت. اسد که در مقابل مخالفان و نفوذ داعش ضعیف شده، با حمایت روسیه اکنون موقعیت بهتری دارد.

رئیس جمهوری روسیه به تازگی از خروج نیروهای این کشور از سوریه خبر داد اما همزمان، دولت این کشور نیز رسما اعلام کرد که روسیه قصد دارد دو بندر طارطوس و لاذقیه را همچنان در اختیار داشته باشد و ان جا را به پایگاه ثابت خود، دست کم برای هفتاد و پنج سال آینده، مبدل سازد تا در سواحل شرقی دریای مدیترانه برای یک مدت زمان طولانی حضور داشته باشد

به همین دلیل است که آمریکا نسبت به خروج نیروهای روسیه ابراز خوشبینی نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی پنتاگون سه شنبه ۲۱ آذرماه گفت: «از هنگام صدور فرمان پوتین، هنوز هیچ قرائنی دیده نمی شود که نشان دهد خروج قابل ملاحظه سربازان روسی آغاز شده باشد».

برخی تحلیلگران می گویند ترامپ نباید به پوتین بر سر سوریه یا هیچ چیز دیگری اعتماد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر از پیش اعلام نشده معاون رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان

دیدار مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، آلمان - فوریه ۲۰۱۷

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد و در دیدار با مقام‌های ارشد آن کشور بار دیگر بر تعهد آمریکا در جنگ علیه شورشیان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هواپیمای حامل مایک پنس که چهارشنبه شب واشنگتن را به مقصد افغانستان ترک کرده بود، در تاریکی پنجشنبه شب در فرودگاه پایگاه نظامی بگرام به زمین نشست.

وی سپس با هلیکوپتر به کابل، پایتخت افغانستان، رفت و در کاخ ریاست جمهوری با اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سفر آقای پنس به افغانستان، به دلایل امنیتی از قبل اعلام نشده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه اوت خواستار افزایش حضور نظامیان آمریکا در افغانستان شد و مقام‌های دولت او از اعزام نیروهای نظامی بیشتر به آن کشور خبر دادند.

شمار نظامیان آمریکایی در اغانستان در پایان ماه اوت، حدود ۱۱ هزار نفر بود و از آن زمان تا کنون شمار دیگری هم به این تعداد افزوده شده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا ابتدا قرار بود این هفته به اسرائیل و مصر برود، اما به دلیل نیاز به حضور در کنگره برای رأی گیری بر سر لایحه اصلاح مالیاتی، آن را به تاخیر انداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست چهار قانونگذار آمریکایی از عربستان و امارات: محاصره یمن فورا لغو شود

گزارشی از ربکا کیل در وبسایت نشریه هیل

یک گروه چهار نفره دو حزبی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا از عربستان سعودی و امارات متحده عربی درخواست کرده اند به محاصره یمن جنگ زده پایان بدهند.

قانونگذاران در نامه ای به سفیران سعودی و اماراتی در آمریکا نوشته اند: «کشورهای ما سال های طولانی متحد و شریک یکدیگر بوده اند؛ با توجه به این سابقه ما برای طرح یک نگرانی حیاتی و فوری خطاب به شما می نویسیم: وضعیت کنونی در یمن از منظر بشردوستانه نمی تواند ادامه داشته باشد. ما از شما استدعا می کنیم به فوریت طرح بشردوستانه ای را برای پایان دادن به محاصره یمن تهیه کرده و به اجرا گذاشته و امکان دسترسی کمک های انسان دوستانه و تجاری به تمام بنادر، فرودگاه ها و گذرگاه های زمینی شامل بندر حدیده، فرودگاه صنعا و دیگر نقاط ورودی تحت کنترل دولت عبدربه منصور هادی را فراهم کنید.»

این نامه به دست تد لو، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، استیو شبوت، نماینده جمهوریخواه ایالت اوهایو، از اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، و جیم مک گاورن، نماینده دموکرات ایالت ماساچوست، و رندی هولتگرن، نماینده جمهوریخواه ایالت ایلینوی، دو رییس کمیسیون حقوق بشری تام لنتوس، تهیه و تنظیم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ و پادشاه سعودی ایران را برای حمله موشکی به کاخ سعودی مقصر می‌دانند

گزارشی از دِیو بویِر در وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه در پی حمله موشکی خنثی شده علیه کاخ سلطنتی سعودی تماسی تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان داشت، که در آن دو رهبر بر سر ضرورت جوابگو کردن جمهوری اسلامی ایران درباره این حمله اتفاق نظر داشتند.

کاخ سفید گفت پرتاب این موشک که روز سه شنبه رهگیری و ساقط شده بود توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که از شورشیان حوثی در جنگ داخلی یمن حمایت می‌کند، ممکن شده بود.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده است: «رهبران دو کشور اهمیت تعامل با سازمان ملل متحد درباره پاسخگو کردن ایران برای تخلفات مکرر از قوانین بین المللی را به بحث گذاشتند و درباره تجدید یک روند سیاسی برای پایان دادن به جنگ در یمن موافقت کردند.»

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، همچنین دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا را در جریان طرح کشورش برای تخفیف بحران بشردوستانه در یمن قرار داد.

حمله موشکی حوثی های یمن به کاخ سلطنتی در ریاض در همان روزی انجام گرفت که ملک سلمان قصد داشت بودجه کشورش را در گردهمایی رهبران سعودی ارائه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: شورای امنیت سازمان ملل درباره اقدامات موشکی ایران اقدام کند

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید.

دولت آمریکا از شورای امنیت خواسته است که درباره «نقض مکرر و فاحش قطعنامه های» این نهاد توسط جمهوری اسلامی ایران اقدام کند و «پاسخگو» باشد.

کاخ سفید در بیانیه ای درباره استقبال از قصد عربستان برای گشایش بندر یمنی به روی کمک های انساندوستانه، به کمک های موشکی ایران به حوثی های یمن اشاره کرده و این اقدام ایران را قویا محکوم کرده است.

اشاره دولت ترامپ به چند مورد حمله موشکی حوثی های یمن به پایتخت عربستان است که مشخص شده این حملات با تجهیزات و کمک های ایران به این گروه در یمن، صورت گرفته است. پیشتر، نیکی هیلی مدارک و شواهدی از کمک های ایران به گروه حوثی ها را در واشنگتن به نمایش گذاشت. در یک هفته اخیر هم بعد از چند حمله موشکی حوثی ها به ریاض، خانم هیلی اعلام کرد ایران از حوثی ها حمایت تسلیحاتی دارد.

از سوی دیگر، در حاشیه نشست سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، «تیم لندرکینگ» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز حضور یافت و گفت «می‌دانیم که حوثی‌ها در خصوص موشک‌های بالستیک خود از ایران کمک می‌گیرند.»

واکنش او چند ساعت بعد از سخنان علی اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران است که گفته بود به عراق، سوریه یا لبنان سلاح داده‌ایم ولی به یمن موشک نداده‌ایم.

آقای لندرکینگ افزود، نمی گویم همه کارهای حوثی ها به دستور ایرانی هاست، اما ارتباط نیرومندی بین حوثی‌های یمن و ایرانی‌ها وجود دارد.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند.

دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

پیشتر برخی مقام های اسرائیلی هم از کمک های موشکی ایران به گروه های تروریستی انتقاد کرده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز در اعلام استراتژی نوین امنیت ملی آمریکا به ایران اشاره کرده بود.

در بیانیه کاخ سفید از قصد عربستان سعودی برای بازگشایی بندر الحدیده به روی کمک های انسان دوستانه استقبال شده است.

عربستان از زمان حملات موشکی جدید حوثی ها این بندر را بسته بود اما آمریکا و نهادهای بین المللی با هشدار نسبت به وضعیت بد مردم یمن، خواستار بازگشایی آن و ارسال کمک به مردم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم مخالفت آمریکا و اسرائیل، مجمع عمومی سازمان ملل به رد پایتختی اورشلیم رای داد

در رای گیری روز پنجشنبه مجمع سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه درباره وضعیت اورشلیم، به تصویب رسید.

در این رای گیری که ظهر پنجشنبه ۳۰ آذر برگزار شد، این قطعنامه با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع تصویب شد

این قطعنامه بدون اشاره به تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره به رسمیت شناختن اورشلیم، این تصمیم را رد کرد. در این قطعنامه آمده، هر تصمیمی در مورد وضعیت اورشلیم وجاهت قانونی نداشته و باید رد شود.

این قطعنامه ضمانت اجرائی ندارد. سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه تاکید کرد که تصویب هیچ قطعنامه ای نمی تواند به خروج اسرائیل از اورشلیم منجر شود.

کشورهای گواتمالا، هندوراس، اسرائیل، جزایر مارشال، جزایر میکرونزی، جزیره ناورو، جزیره پائولو، توگو و آمریکا به این قطعنامه رای منفی دادند.

سخنان نیکی هیلی

سفیر آمریکا در سازمان ملل قبل از این رای گیری در سخنانی گفت: مایه شرمساری است که سازمان ملل متحد مدت‌هاست محلی برای دشمنی با اسرائیل شده است. دبیرکل پیشین و کنونی به تمرکز نامتناسب سازمان ملل بر اسرائیل معترض بوده‌اند. اشتباهی است که اعتبار این نهاد را تضعیف می‌کند و به تبع آن به ضرر کل جهان است.

نیکی هیلی افزود: ایالات متحده، با اختلافی زیاد، بزرگترین کمک کننده مالی به سازمان ملل متحد و آژانس‌های وابسته آن است. بخشی از دلیل این کار ما این است که در جهت پیشبرد ارزش‌ها و منافع ماست. وقتی چنین شذ، حضور ما در سازمان ملل متحد نتایج خوبی برای جهان خواهد داشت.

وی گفت: وقتی ما کمک‌های سخاوتمندانه خود را به سازمان ملل ارائه می‌کنیم، در مقابل بطور مشروع انتظار داریم که حسن نیت ما محترم و به رسمیت شناخته شود.

چرا این رای گیری برگزار شد

این رای گیری در حالی برگزار شد که با مخالفت رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده بود و آقای ترامپ گفته بود از نزدیک این رای گیری را زیر نظر خواهد داشت چون خیلی از کشورها که از آمریکا پول می گیرند، ضد این کشور رای می دهند.

قطعنامه پنجشنبه مجمع سازمان ملل، واکنش برخی کشورها به تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است. بعد از اینکه کشورهای مخالف تصمیم آقای ترامپ، در شورای امنیت نتوانستند قطعنامه ای تصویب کنند، مسئله را به نشست عمومی سازمان ملل بردند. روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالیکه ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش نویس قطعنامه ای برای رد پایتختی اورشلیم در اسرائیل رای دادند، سفیر آمریکا با استفاده از حق وتو، این پیش نویس را رد کرد. کشورهای مخالف این پیشنویس را به مجمع عمومی سازمان ملل بردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در حاشیه نشست کابینه خود ضمن انتقاد از این نشست گفت خیلی از کشورها از آمریکا میلیون ها دلار کمک می گیرند و در رای گیری علیه آمریکا رای می دهند.

آقای ترامپ افزود: بگذارید علیه ما رأی دهند. ما کلی پول ذخیره می کنیم. ما که اهمیتی نمی‌دهیم.

موضع نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم از سازمان ملل برای این رای گیری انتقاد کرد.

وی در آستانه رای‌گیری در مجمع عمومی، سازمان ملل متحد در مورد وضعیت اورشلیم، این سازمان را خانه دروغ خواند.

وی گفت: برخورد بسیاری از کشورها علیه اسرائیل، در سراسر جهان خارج از دیوارهای سازمان ملل متحد در حال تغییر است و نهایتاً به داخل این خانه دروغ هم سرایت خواهد کرد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخاب رئیس جمهور جدید کوبا در آوریل سال آینده میلادی انجام می‌شود

آقای کاسترو ۸۶ ساله است و احتمالا در این مجمع برکنار می شود.

انتخابات رهبر کوبا تا ابتدای اردیبهشت ماه به تاخیر افتاد.

در حالیکه قرار بود دو ماه دیگر در کوبا مجمع ملی درباره ریاست جمهوری رائول کاسترو جلسه بگذارد، اعلام شد که دوره ریاست او دو ماه دیگر تمدید می شود.

هنوز معلوم نیست کاسترو در سمت خود می ماند یا برکنار می شود.

به گفته رسانه های دولتی کوبا تاخیر در انتقال قدرت به دلیل وقوع گردباد ایرما بود که در سپتامبر جاری این کشور را تحت تاثیر قرار داد.

کوبا انتخابات آزاد ندارد و برگزاری انتخابات برای برگزیدن رئیس جمهور جدید در پشت درهای بسته صورت می گیرد. قرار شده ۱۹ آوریل سال آینده این مجمع تشکیل جلسه دهد.

رائل کاسترو ۸۶ ساله، بعد از کناره گیری برادرش در سال ۲۰۰۸ به این سمت انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمع آوری شیر آلوده و محصولات لبنی شرکت فرانسوی از سی کشور

توزیع شیرهای آلوده در بیش از سی کشور باعث شده که شرکت بزرگ لبنیاتی «لَکتالیس» (به انگلیسی: Lactalis) میلیونها پاکت شیر و محصولاتی که در آن از شیر آلوده استفاده شده، از این کشورها فرا بخواند.

این شیرها و مواد لبنیات آلوده به سالمونلا است که مسمومیت آور است.

شرکت لکتالیس اوایل همین ماه نیز میلیونها بطری شیر کودک را که احتمالی آلودگی داشت، به عنوان اقدامی پیشگیرانه از بازار جمع آوری کرد.

روز پنجشنبه این شرکت اعلام کرد همه تولیدات کارخانه خود در شهر کراون در غرب فرانسه از ماه فوریه به این سو را جمع آوری می کند.

شرکت لکتالیس ضمن عذرخواهی از مشتریان خود، در بیانیه اش آورده که مشکل از بعد از نوسازی کارخانه در شهر کراون آغاز شد.

۲۶ نوزاد بر اثر نوشیدن شیر این کارخانه مسموم شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت آمریکا مجوز فروش سلاح‌های سبک به اوکراین را صادر کرد

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده از صدور مجوز فروش تجهیزات نظامی خاص و سلاح‌های سبک آمریکایی به اوکراین خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری عصر چهارشنبه خود در شهر واشنگتن این خبر را اعلام کرد.

به گفته هدر نائورت، دولت آمریکا مستقیما به کی‌یف سلاح نفروخته، اما اجازه داده اوکراین از شرکت‌های آمریکایی این تجهیزات را بخرد.

سخنگوی وزارت خارجه دولت پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که این وزارتخانه روز ۱۳ دسامبر کنگره را در جریان این تصمیم گذاشته است.

خانم نائورت تاکید کرد که دو دولت قبلی آمریکا مجوز فروش این سلاح‌ها را به اوکراین صادر کرده بودند و این موضوع جدیدی نیست.

به گزارش رویترز، اسناد وزارت خارجه نشان می‌دهند اوکراین قبل و بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از آمریکا سلاح خریداری کرده است.

واشنگتن و متحدان اروپایی آن مسکو را به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین متهم کرده و علیه روسیه تحریم هایی را اعمال کرده اند.

وزیر خارجه آمریکا اواسط آذر گفت باید روسیه را بابت افزایش خشونت در اوکراین مقصر دانست و افزود این مساله مانعی عمده در بهبود روابط با آن کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین بازدید یک وزیر دفاع آمریکا از گوانتانامو پس از ۱۶ سال

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه برای دیدار با نظامیان آمریکایی و تبریک کریسمس و سال نو میلادی، از پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گونتانامو بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین سفر یک وزیر دفاع آمریکا به منطقه از نزدیک به ۱۶ سال پیش به این طرف است. آقای متیس اما از بازداشتگاه گوانتانامو دیدن نکرد.

بازداشتگاه گوانتانامو مدت کوتاهی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ القاعده به ایالات متحده، برای نگهداری از مظنونان مرتبط با فعالیت‌های تروریستی ایجاد شد.

دونالد رامسفلد وزیر دفاع دولت جرج دبیلو بوش در ژانویه ۲۰۰۲ و چند هفته پس از ورود نخستین گروه از زندانیان مرتبط با تروریسم از افغانستان، به خلیج گوانتانامو رفته بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا وعده تعطیلی کردن این بازداشتگاه را داده بود و در دولت او بسیاری از زندانیان آن به برخی کشورهای دیگر منتقل شدند.

با این حال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده هنوز هیچ زندانی این بازداشتگاه را به خارج منتقل نکرده و هیچ زندانی جدیدی هم به آن اضافه نکرده است.

در حال حاضر، ۴۱ زندانی در گونتانامو باقی مانده‌اند؛ که علیه ۱۰ نفر اعلام جرم شده، و مجوز خروج برای ۵ نفر صادر شده است. وضعیت سایرین هنوز مشخص نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اخطارهای اداره بهداشت کالیفرنیا برای استفاده تلفن همراه: گوشی را از خود دور کنید

بین یک حشره مورچه خوار بزرگ و گوشی تلفن همراه شما، یک تفاوت بزرگ است. حشره بزرگ دندان های تیز وچنگال های برنده دارد؛ در حالی که تلفن همراه، شما انرژی امواج رادیوئی پخش می کند. هر دو آنها به نظر دوستانه، نوازش کردنی و ناز می رسند اما هردوی آنها خطراتی برای سلامتی ما دارند. به خاطر سلامتی خودتان هم که شده، گوشی تلفن همراه تان را وقتی می خوابید، نزدیک سر یا آلت تناسلی تان قرار ندهید.

اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا به تازگی بعضی اخطارها و و راهنمائی ها در مورد استفاده از تلفن همراه منتشر کرده است. البته این هشدار ربطی به «حشره مورچه خوار» که اول گفته شد، ندارد!

مجله فوربس با انتشار این توصیه ها، نوشته است: این راهنمائی ها در مورد تلفن همراه و خطرات آن که هنوز هم کاملاً شناخته نشده، است. بارها درباره نوع استفاده از تلفن همراه هشدارهایی داده شده است. پاره ای مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که امواج رادیوئی بر سلول های که در حال دگرگونی و یا تکثیر هستند بیشتر اثر می گذارد.

همچنین رهنمون ها حاکی است که هر قدر کسی زودتر استفاده از تلفن همراه را آغاز کند، بیشتر در معرض آثار امواج رادیوئی قرار می گیرد.

احتمالا استفاده دراز مدت از تلفن همراه ممکن است موجب بروز انواعی از سرطان و دیگر آثار سوء بهداشتی شود. در زیر به بخشی از خطرات آن اشاره شده است:

 • از جمله آسیب مغزی ، عصب شنوائی ، و غده های بزاقی
 • کاهش یا پائین آمدن فعالیت اسپرم ها
 • سر درد مزمن و طولانی
 • اختلال در رفتار ، آموزش یا حافظه
 • بی خوابی یا کم خوابی

این آسیب ها ممکن است در کودکان بیشتر باشد زیرا همان اندازه از امواج رادیوئی ممکن است بخش بزرگتری از مغز و بدن آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

در این گزارش توصیه شده اگر هم از گوشی های هوشمند استفاده می کنید، حتما از قاب تلفن ضد اشعه استفاده کنید.

همچنین در این گزارش گفته شده، از خطرات آن نترسید و استفاده از گوشی را کنار نگذارید بلکه سعی کنید، کمتر استفاده کنید.

این هم چند توصیه ایمنی:

 • تلفن را در وقتی که استفاده نمی کنید، از بدن تان دور کنید
 • تلفن تان گرم شد، استفاده نکنید
 • کلا استفاده از تلفن همراه را وقتی تلفن ثابت است، کم کنید
 • تلفن تان را به تخت خواب نبرید و موقع خواب آن را دور کنید
 • بجای استفاده از هدفن، سعی کنید تلفن را روی پخش بگذارید و از خود فاصله بدهید
 • هدفن های وایرلس هم مشکلی مشابه اشعه دارند

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خودرویی در ملبورن مسافران را زیر گرفت: ۱۹ زخمی | حادثه تروریستی نیست

پلیس در حال بازرسی از صحنه تصادف پنجشنبه ۳۰ آذر.

یک خودرو در شهر ملبورن استرالیا به سمت مردم منحرف شد و دست‌کم ۱۹ نفر را زخمی کرد.

به گزارش صدای آمریکا، مقامات پلیس در شهر ملبورن استرالیا می گویند مردی که عمداً اتومبیل استیشن خود را به گروهی از رهگذران کوبیده، هیچ ارتباط آشکاری با تروریسم نداشته است.

معاون پلیس ایالت ویکتوریا روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت، راننده مظنون ۳۲ساله استیشن، تبعه استرالیا بوده و تبار افغان داشته است.

راننده بعد از حادثه توسط پلیس دستگیر شد. مظنون ۳۲ ساله استیشن، تبعه استرالیا بوده و تبار افغان دارد
راننده بعد از حادثه توسط پلیس دستگیر شد. مظنون ۳۲ ساله استیشن، تبعه استرالیا بوده و تبار افغان دارد

او افزود: متهم پیشینه شناخته شده ای در ارتباط با مواد مخدر و بیماری روانی داشته است.

مظنون در محل تصادف به وسیله یک پلیس، پس از تصادف اتومبیلش به چراغ راهنمائی در مجاورت ایستگاه قطار برقی، دستگیر شد.

مقام پلیس گفت شخص دومی نیز دستگیر شده که با گوشی خود از صحنه تصادف فیلمبرداری می کرد.

مرد دوم ۲۴ساله بود و یک کیسه محتوای چندین چاقو به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقادها از مدیریت بحران زلزله چهارشنبه شب در تهران

پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، مردم زیادی به سمت پمپ بنزین ها هجوم بردند.

یک روز بعد از زلزله چهارشنبه شب تهران، برخی مقام از «آماده نبودن» برای زلزله احتمالی تهران انتقاد کردند.

زمین لرزه‌ای به شدت ۵.۲ ریشتر استان‌های تهران و البرز را چهارشنبه شب ۲۹ آذر لرزاند. مرکز هدایت عملیات بحران درباره تلفات و مصدومان این زلزله اعلام کرد دو کشته و ۱۱۵ مجروح برجای گذاشت. رسانه های ایران می گویند این دو کشته یک زن ۷۰ ساله در تهران بر اثر حمله قلبی و یک دختر ۱۰ ساله در البرز بر اثر استرس ناشی از زلزله بوده اند.

همزمان علی وکیلی، نماینده تهران در مجلس با انتقاد از مدیریت بحران بعد از زلزله گفت: «ما هیچ آمادگی از لحاظ مدیریتی برای یک بحران بزرگ در تهران را نداریم. در کرمانشاه و سایر موارد نیز همین اتفاق افتاد و این ضعف مشاهده شد».

بعد از زلزله دیشب، مردم زیادی به خیابان آمدند و جایی برای اسکان ناگهانی آنها نبود و حتی مکان هایی مثل مصلی تهران، ورزشگاهها و آرامگاه آیت الله خمینی که وسعت زیادی دارند بعد از ساعتها، اجازه حضور مردم را دادند.

تازه ترین خبرها و گزارش ها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

این عدم آمادگی موجب انتقاداتی شد بخصوص که درباره تهران همواره گفته می شود به خاطر قرارگرفتن روی گسل زلزله، با یک زلزله بزرگ احتمالی مواجه خواهد شد.

ایران تا کنون چند زلزله بزرگ را در گیلان، قزوین، بم و کرمانشاه در ۲۵ سال اخیر تجربه کرده که هزاران کشته بر جای گذاشته است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران روز پنجشنبه گفت مقاوم سازی باید به صورت جدی اجرایی شود.

در زلزله یک ماه پیش کرمانشاه، بسیاری از خانه های تازه ساخت دولتی تحت طرح «مسکن مهر» آسیب دیدند که انتقاداتی را برانگیخت.

آمریکا چند روس از جمله «رمضان قدیروف» را در فهرست سیاه مالی قرار داد

قدیروف از سال ۲۰۰۷ رئیس جمهوری خودمختاری چچن معرفی شد.

‎ایالات متحده پنج روس از جمله «رمضان قدیروف» مرد قدرتمند چچن در فهرست سیاه مالی خود قرار داد.

قدیروف متهم است کسانی را که سعی در افشای فسادهای مالی در روسیه دارند، به کام مرگ می فرستد.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید قدیروف بعنوان رئیس دولت جمهوری چچن سرپرستی قتلهای فراقانونی و ناپدید شدن مردم از جمله ناپدید شدن مخالفان سیاسی خود و متهم کنندگان وی به شکنجه در چچن را برعهده داشته است.

قدیروف از سال ۲۰۰۷ رئیس جمهوری خودمختاری چچن معرفی شد. او بعد از پدرش به این سمت رسید. پیشتر او به ارتکاب شکنجه و آدم‌ربایی و ترور در چچن توسط گروه‌های مدافع حقوق بشر شده‌ بود. رابطه او با پوتین خوب و بوده است. قدیروف از مرگ ناگهانی مخالفان پوتین استقبال کرده و برخی او را عامل اجرای ترور مخالفان پوتین نامیده اند.

دولت آمریکا همچنین رئیس یک زندان و سرپرست وزارت امور داخلی چچن را به قتلهای فراقانونی و نقض حقوق بشر از جمله آزار مردان همجسنگرا متهم کرده است.

دولت آمریکا سه نفر دیگر را به دخالت در ۲۳۰ میلیون دلار تقلب مالیاتی در صندوق هرمیتاژ متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز امیدواری خانواده نازنین زاغری به آزادی قریب الوقوع او

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد.

همسر نازنین زاغری می گوید بیش از پیش به آزادی این شهروند بریتانیایی ایرانی تبار، امیدوار است. او گفته است، وکیل خانم زاغری در زندان به او خبر داده که روند آزادی احتمالی اش، آغاز شده است.

ریچارد رتکلیف روز پنجشنبه ۳۰ آذر گفت دیروز وکیل نازنین با او در زندان ملاقات داشت و به همسرم گفت که پرونده او که تا کنون بسته بوده؛ اما اکنون در دسترس قرار گرفته و او می تواند زودتر از موعد مقرر مرخص شود.

آقای رتکلیف گفته او دارای شرایط «آزادی زودهنگام» است. براساس قوانین ایران، آزادی زودتر از موعد می تواند بعد از عفو یا آزادی مشروط مقامات قضایی باشد.

آقای رتکلیف گفته است: وکیل او بعد از شنیدن این خبر بسیار هیجان زده شده بود و به نازنین گفت که بمحض اینکه کاغذ بازی های لازم تمام شود، او آزاد خواهد شد. شاید این روند دو هفته دیگر طول بکشد ولی بنظر می رسد آزادی او بسیار محتمل خواهد بود.

خانم زاغری از کارکنان بنیاد خیریه تامسون رویترز است که در فروردین ۱۳۹۵ ، هنگام بازگشت به بریتانیا به همراه دختر خردسالش، پس از گذراندن تعطیلات و دیدار با خانواده اش در فرودگاه تهران بازداشت شد.

نازنین زاغری به اتهام براندازی نرم به پنج سال زندان محکوم شد. به نظر می رسید او اواخر سال ۲۰۱۷ و اوائل سال ۲۰۱۸ مشمول آزادی زودهنگام شود.

همسر او روز پنجشنبه گفت: خانواده نازنین بسیار از شنیدن این خبر خوشحال هستند و ما امیدواریم که در چند روز آینده این کابوس به پایان برسد. مقامات ایرانی آزادی قریب الوقوع او را تأیید نکرده اند ولی معاون دادستان تهران که به دیدار نازنین در زندان رفته بود از او پرسیده بود که به غیر از آزادی از زندان او به چه چیزی نیاز دارد و نازنین در جواب گفته بود که جز آزادی از زندان خواسته دیگری ندارد.

آقای رتکلیف خبر داده که محمد جواد ظریف هفته پیش با دادستان کل تهران در باره پرونده نازنین ملاقات داشت.

به نظر می رسد افزایش تلاش ها در ایران برای آزادی زاغری بعد از سفر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس است. هرچند که برخی ائمه جمعه مثل علم الهدی از سفر او برای آزادی «جاسوس وطن فروش ناپاک» انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آغاز یک دور دیگر مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان با حضور روسیه، ایران و ترکیه

وزرای خارجه ایران و ترکیه

دور جدید مذاکرات صلح در سوریه که با میانجیگری روسیه، ایران و ترکیه برگزار می شود، از روز پنجشنبه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز به کار کرد.

هیات های نمایندگی روسیه، ایران، ترکیه و رژیم اسد و نیز ۲۰ گروه مخالف رژیم اسد اندکی پیشتر وارد آستانه شده بودند.

انتظار می رود استفان دمیتسورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز در روز دوم مذاکرات به این جمع بپیوندد.

استفان دمیتسورا قرار است روز پنجشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در مسکو دیدار کند.

ایالات متحده پیشتر از این مذاکرات صلح با حضور همه طرف ها استقبال کرده بود.

دور هشتم مذاکرات صلح سوریه در آستانه، همزمان شده است با دستور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای خروج بخشی از نیروهای این کشور از سوریه.

روسیه امیدوار است بتواند مذاکراتی به منظور تشکیل دولت آینده در سوریه، میان رهبران رژیم و مخالفان آن در سوچی در ساحل دریای سیاه برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رای‌گیری سازمان ملل برای رد پایتختی اورشلیم؛ مخالفت پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو

رهبران آمریکا و اسرائیل پیشتر ناخشنودی خود را از این رای گیری اعلام کرده بودند.

امروز پنجشنبه ۳۰ آذر قرار است سازمان ملل در نشستی اضطراری درباره رد پایتختی اورشلیم نظر بدهد. این واکنش برخی کشورها به تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است. بعد از اینکه کشورهای مخالف تصمیم آقای ترامپ، در شورای امنیت نتوانستند قطعنامه ای تصویب کنند، مسئله را به نشست عمومی سازمان ملل بردند؛ اقدامی که با مخالفت رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده و آقای ترامپ گفته از نزدیک این رای گیری را زیر نظر خواهد داشت چون خیلی از کشورها که از آمریکا پول می گیرند، ضد این کشور رای می دهند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در حاشیه نشست کابینه خود ضمن انتقاد از این نشست گفت خیلی از کشورها از آمریکا میلیون ها دلار کمک می گیرند و در رای گیری علیه آمریکا رای می دهند.

آقای ترامپ افزود: بگذارید علیه ما رأی دهند. ما کلی پول ذخیره می کنیم. ما که اهمیتی نمی‌دهیم.

موضع گیری آقای ترامپ بعد از سخنان نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل است که گفته بود پرزیدنت ترامپ از او خواسته اسامی «آنهایی که علیه ما رای می دهند» را یادداشت کند.

روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالیکه ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش نویس قطعنامه ای برای رد پایتختی اورشلیم در اسرائیل رای دادند، سفیر آمریکا با استفاده از حق وتو، این پیش نویس را رد کرد. کشورهای مخالف این پیشنویس را به مجمع عمومی سازمان ملل بردند. در پیش نویس قطعنامه سازمان ملل، که روز پنجشنبه سی ام آذر به رای گذاشته خواهد شد، عنوان شده هر تصمیمی در مورد وضعیت اورشلیم وجاهت قانونی نداشته و باید رد شود.

موضع نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم از سازمان ملل برای این رای گیری انتقاد کرد.

وی در آستانه رای‌گیری در مجمع عمومی، سازمان ملل متحد در مورد وضعیت اورشلیم، این سازمان را خانه دروغ خواند.

وی گفت: برخورد بسیاری از کشورها علیه اسرائیل، در سراسر جهان خارج از دیوارهای سازمان ملل متحد در حال تغییر است و نهایتاً به داخل این خانه دروغ هم سرایت خواهد کرد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

آمریکا خواستار مجازات ایران از سوی سازمان ملل شد؛ روسیه مخالف تحریم است

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، از شورای امنیت خواست ایران را به خاطر آنچه دولت پرزیدنت ترامپ «سرپیچی خطرناک» از قطعنامه سازمان ملل می خواند تنبیه کند. دولت پرزیدنت ترامپ ایران را به «رفتار بی ثبات کننده» متهم می کند. روسیه اما طرفدار گفتگو و مخالف تهدید و یا تحریم است.

خانم هیلی روز سه شنبه، ۲۸ آذرماه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی توافق هسته‌ای ایران، ضمن انتقاد از رفتار ایران بعد از توافق هسته‌ای، اعلام کرد ایالات متحده در روزهای آینده گزینه های مختلفی را برای فشار بر ایران در جهت «اصلاح رفتار این کشور» با اعضای شورای امنیت در میان خواهد گذاشت.

سفیر آمریکا در سازمان ملل شورای امنیت می تواند توافقنامه هسته ای با ایران را اصلاح کرده و یا با توافقی جدید جایگزین کند تا از فعالیت های موشکی ایران جلوگیری کند.

هیلی همچنین از بررسی تحریم ها علیه ایران «در پاسخ به تقض صریح تحریم تسلیحاتی یمن» و بازخواست سپاه پاسداران ایران به دلیل نقض بسیاری از قطعنامه های سازمان ملل خبر داد. خانم هیلی به حمله موشکی روز سه شنبه حوثی‌های یمن به ریاض اشاره کرد و گفت نشانه‌های مشابهی از نقش ایران در پرتاب موشک تازه به ریاض دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین ادامه برنامه موشکی جنجالی متهم می کند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در سال ۹۴ در شورای امنیت تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چندین آزمایش موشکی داشته است. با اینکه جمهوری اسلامی ایران می گوید هدف از این آموزش ها بررسی توان دفاعی است اما گاهی موشک های ایران در اختیار برخی گروه های تروریستی از جمله حزب الله لبنان و حوثی های یمن قرار گرفته است.

واکنش روسیه

ولادیمیر سافرونکوف، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل اما اعلام کرد آنچه برای اجرای توافقنامه برجام ضروری است، «ترک زبان تهدید و تحریم، آغاز استفاده از گفتگو و تمرکز بر گسترش همکاری و اعتماد دو طرفه است».

در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل، به بررسی گزارش دبیر کل این سازمان در مورد پایبندی ایران به توافقنامه برجام پرداخت.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در این جلسه اعلام کرد ایران به مفاد برجام پایبنده بوده، اما هشدار داد تهران به خواست سازمان ملل برای توقف برنامه موشکی توجه نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار کارشناس سازمان ملل خواستار آزادی پزشک ایرانی محکوم به اعدام شدند

چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات جمهوری اسلامی خواستند حکم احمد رضا جلالی، پزشک محکوم به اعدام را نقض کند.

در بیانیه این چهار کارشناس، که به نوشته خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ آذر منتشر شد، آمده است که روند رسیدگی به پرونده آقای شاهد موارد فراوان نقض حقوق او بوده و این متهم از داشتن دادگاه عادلانه نیز محروم بوده است.

در این بیانیه، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران به همراه سه کارشناس دیگر در این بیانیه با اشاره به بازداشت خودسرانه، شکنجه و صدور حکم اعدام برای آقای جلالی به گزارش‌هایی اشاره کرده است که حاکیست این متهم به وکیل دسترسی نداشته، در انفرادی حبس بوده و به زور وادار به اعتراف شده است.

در بیانیه همچنین آمده است که آقای جلالی برای حدود ۱۰ ماه بدون تفهیم اتهام بازداشت بود و در ضمن امکان این را هم نداشت که از حق دفاع از خود استفاده کند.

کارشناسان در نامه خود اعلام کرده اند که این پزشک زندانی باید هرچه زودتر آزاد شده و از حق دریافت غرامت به دلیل خسارت‌هایی که به زندگی او وارد شده برخوردار شود.

کارشناسان سازمان ملل، اعترافات آقای جلالی که به دو روز پیش از تلویزیون دولتی ایران پخش شد را نیز زیر سوال برده و آن را حاصل فشار، شکنجه و تهدید به اعدام دانستند.

در بخشی از بیانیه آمده است: «متهم وادار به اعتراف به جرایم مشخصی شده و وادار شده پیش از قرارگرفتن مقابل دوربین متن مشخصی را تمرین و تکرار کند.»

آقای جلالی به اتهام جاسوسی برای موساد و دادن اطلاعاتی به اسرائیل که به ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران منجر شد، به اعدام محکوم شده است.

روز دوشنبه ۲۶ آذر تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی فیلمی از اعترافات آقای جلالی پخش کرد، یک روز بعد اما فایلی صوتی از آقای جلالی منتشر شد که در آن اعترافات بیان شده در فیلم را رد کرد.

ویدا مهران نیا همسر آقای جلالی صحت این فایل صوتی را تایید کرد. آقای جلالی در این فایل صوتی که در زندان ضبط شده، می گوید اعترافات از او تحت شرایط نامناسب روانی و با وعده آزادی گرفته شده است.

همان زمان، خانواده و وکیل آقای جلالی فاش کردند این اعترافات ماهها پیش و تحت فشار از وی گرفته شده است.

آقای جلالی، پزشک متخصص در حوزه مدیریت بحران و امدادرسانی که به همراه خانواده خود در سوئد اقامت داشت، بهار سال گذشته پس از اینکه به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد دستگیر و زندانی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ در آستانه رای سازمان ملل درباره اورشلیم: میلیون‌ها دلار از ما می‌گیرند و ضد ما رأی می‌دهند

در حالیکه قرار است روز پنجشنبه سازمان ملل در نشستی اضطراری درباره رد پایتختی اورشلیم نظر بدهد، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن انتقاد از این نشست، گفت خیلی از کشورها از آمریکا میلیون ها دلار کمک می گیرند و در رای گیری این چنینی علیه آمریکا رای می دهند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۹ آذر در حاشیه نشست کابینه خود گفت ما حواس مان به این رای ها هست.

آقای ترامپ همچنین گفت از موضع سفیر آمریکا در سازمان ملل استقبال کرد که خانم هیلی گفته بود ایالات متحده اسامی رای دهندگان به قطعنامه احتمالی را یادداشت خواهد کرد،

رئیس جمهوری آمریکا افزود: بگذارید علیه ما رأی دهند. ما کلی پول ذخیره می کنیم. ما که اهمیتی نمی‌دهیم.

موضع گیری آقای ترامپ بعد از سخنان نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل است که گفته بود پرزیدنت ترامپ از او خواسته اسامی «آنهایی که علیه ما رای می دهند» را یادداشت کند.

روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالیکه ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش نویس قطعنامه ای برای رد پایتختی اورشلیم در اسرائیل رای دادند، سفیر آمریکا با استفاده از حق وتو، این پیش نویس را رد کرد. کشورهای مخالف این پیشنویس را به مجمع عمومی سازمان ملل بردند. در پیش نویس قطعنامه سازمان ملل، که روز پنجشنبه سی ام آذر به رای گذاشته خواهد شد، عنوان شده هر تصمیمی در مورد وضعیت اورشلیم وجاهت قانونی نداشته و باید رد شود.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG