لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۰۲

سرخط خبرها

رکس تیلرسون: طالبان «میانه‌رو» می توانند وارد حکومت افغانستان شوند

دیدار وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان در کابل

وزیر خارجه آمریکا که روز دوشنبه بدون اعلام قبلی وارد کابل پایتخت افغانستان شد، گفت طالبان «میانه‌رو» در صورت محکوم کردن خشونت و تروریسم و تعهد به برقراری ثبات می توانند در دولت حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون در عین حال به اسلام آباد هشدار داد از پناه دادن به گروههای تروریستی خودداری کند و نگذارد پاکستان پناهگاه امن تروریستها شود.

آقای تیلرسون که با اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در پایگاه هوایی بگرام گفتگو می کرد، گفت طالبان باید بدانند که هرگز در جنگ پیروز نخواهند شد پس بهتر است با دولت شان وارد گفتگو شوند.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگارانی که از دوحه پایتخت قطر با او همراه شدند تاکید کرد ما به جنگ با طالبان و سایر ستیزه جویان تا هنگامی ادامه خواهیم داد که بفهمند در جنگ پیروزی نصیب آنان نخواهد شد، و به آن دسته از افراد طالبان که نمی خواهند فرزندانشان تا ابد در جنگ باشند توصیه می کنیم درفرایند سازش و آشتی با دولت وارد مذاکره با هدف برقراری صلح بشوند.

رکس تیلرسون، اشرف غنی و عبدالله را در جریان سیاست آسیای جنوبی پرزیدنت ترامپ قرار داد؛ سیاستی که ماه پیش در واشنگتن اعلام شد و طی آن رئیس جمهوری آمریکا خواستار همکار ی هند، پاکستان و افغانستان در سرکوب افراطگرایی است.

وی روز سه شنبه به اسلام آباد می رود تا در گفتگو با مقامهای ارشد دولتی پاکستان راه های مقابله با افراطگرایی و مناسبات با آمریکا را مورد بررسی قرار دهد.

وزیر خارجه آمریکا بهبود مناسبات با پاکستان را منوط به کمک اسلام آباد در ایجاد فرصت صلح برای افغانستان دانست و گفت چنان صلحی به ثبات پاکستان هم کمک خواهد کرد.

در همایش ماه پیش با شرکت نمایندگان چهار کشور هند، ژاپن ، استرالیا و آمریکا، رکس تیلرسون گفت هند با سرمایه گذاری در افغانستان و ایجاد اشتغال در آن کشور از نفوذی زیادی برخوردار است و می تواند در ایجاد ثبات هرچه بیشتر در افغانستان کمک کند.

سفر رکس تیلرسون از عربستان سعودی به قطر محرمانه بود و وی از آنجا به افغانستان پرواز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیمی کارتر: مطبوعات با ترامپ به نسبت روسای جمهوری قبل سختگیرتر هستند

جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق آمریکا

جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق آمریکا در گفتگو با مارین داود، ستون نویس نیویورک تایمز گفت: «مطبوعات با ترامپ، نسبت به روسای جمهوری سابق رفتاری سختگیرانه تر دارند. من فکر می کنم آنها خیلی راحت و بدون تردید مسائلی مانند اختلالات روانی او را مطرح می کنند.»

روزنامه «یو اس ای تودی» نوشت: رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین در برابر آنها که رفتارهای پرزیدنت ترامپ در جامعه جهانی را باعث کاهش قدرت آمریکا می دانند، از رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد.

او گفت: «ممکن است او باعث افزایش این موضع بشود اما این قضیه از قبل از ترامپ آغاز شد. ایالات متحده آمریکا قدرتی مهم در تمام دنیا بوده است اما دیگر نه. ما دیگر قدرت برتر دنیا نخواهیم بود. روسیه در حال بازگشت است، چین و هند و رو به پیشرفت هستند.»

بسیاری سخنان کارتر را بخشی از تلاش او برای بر عهده گرفتن نقشی در دولت ترامپ می دانند.

جیمی کارتر پیشتر پیشنهاد داده بود برای گفتگو درباره برنامه هسته ای کره شمالی به این کشور سفر کند.

آقای کارتر که در زمان انقلاب ایران، در آمریکا رئیس جمهوری آمریکا بود، اکنون ۹۳ ساله است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنجال بر سر نام «جهاد» برای یک کودک فرانسوی؛ پرونده به دادگاه رفت

قضات فرانسوی یک دادگاه در جنوب فرانسه آماده می شوند در مورد یک خانواده که قصد دارد فرزند خود را «جهاد» بنامد، رای بدهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر شهردار در شهر «تولوز» هنگامی که والدین کودک در ماه اوت نام فرزنشان را به ثبت رساندند، پرونده آنان را برای رسیدگی به دادگاه فرستاد. در نتیجه ممکن است یک قاضی دادگاه اطفال به آنها دستور دهد نام فرزندشان را تغییر دهند. این منبع قضائی گفت: «رسیدگی به پرونده در جریان است.»

کلمه «جهاد» در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده گروه های افراطی مسلمان قرار گرفته. آنها می گویند مبارزه علیه کفار جهاد نام دارد. بر خلاف این باور، برخی مسلمانان می گویند جهان تنها به معنی مبارزه مسلحانه نیست بلکه واژه جهاد از ریشه کلمه جهد می آید که به معنای کوشش و فعالیت است. جهاد یکی از فروع دین و از واجبات اسلامی است و در قرآن بیش از ۱۰۸ بار تکرار شده است.

قبلا محدودیت هایی برای نامگذاری در فرانسه بود و تا سال ۱۹۹۳ آنان ناگزیر بودند نام فرزندانشان را از یک فهرست مصوب برگزینند. این قانون تغییر کرد و اکنون خانواده های فرانسوی آزادند هر نامی را که می خواهند برای فرزندانشان برگزینند.

با این حال، هنوز مقامات محلی می توانند در صورتی که نام فرزند را لطمه زننده به او تشخیص دهند ، والدین را به دادگاه بفرستند.

در نوامبر سال گذشته در شهر ساحلی نیس، پس از آن که خانواده ای نام فرزندشان را «محمد مراح» گذاشت، پرونده آنها توسط شهردار به دادگاه فرستاده شد چون محمد مراح نام تروریست مسلحی بود که هفت نفر از جمله سه شاگرد مدرسه را در سال ۲۰۱۲ به قتل رساند. والدین بالاخره تصمیم گرفتند نام دیگری بر روی پسرشان بگذارند.

در سال ۲۰۱۳ ، یک مادر فرانسوی در شهر «نیم» با گذاشتن نام «جهاد» بر پسرش و پوشاندن یک زیرپیراهنی که رویش نوشته بود «من یک بمب هستم. نامم جهاد است و در یازدهم سپتامبر به دنیا آمده ام.»، عنوان اول روزنامه ها را به خود اختصاص داد.

دادگاه ، مادر ۳۵ ساله را به جرم اشاعه و تبلیغ تروریسم، به زندان تعلیقی محکوم کرد.

در چند سال گذشته بیش از ۲۰۰ شهروند فرانسوی در یک رشته اقدامات تروریستی به دست تندروهای مسلمان که خود را نیروی جهادی می نامند، کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برخورد نیروی انتظامی با تجمع اعتراضی مالباختگان موسسات مالی و اعتباری

فیلم‌ها و عکس‌های رسیده به صدای آمریکا نشان می‌دهد تجمع اعتراضی مالباختگان موسسات مالی و اعتباری مقابل ساختمان مجلس ایران با دخالت ماموران انتظامی به خشونت کشیده شده است.

در میان تجمع کنندگان پلاکاردهایی در اعتراض به موسسات آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز دیده می‌شود و شعارهایی علیه دولت و بانک مرکزی شنیده می‌شود.

جمعی از معترضان نیز از سکوت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در قبال ماه‌ها بلاتکلیفی سپرده گذاران و عدم تحقق وعده‌های مسئولین انتقاد کرده‌اند.

تجمع کنندگان همچنین به رسانه‌ها معترض بودند که پوشش مناسبی به اعتراضات آنها نداده‌اند.

در این فیلم بخشی از درگیری نیروهای انتظامی با تجمع کنندگان مشخص است و حاضران خطاب به ماموران نیروی انتظامی شعار «مرگ بر داعشی» سر می‌دهند.

برخورد نیروی انتظامی با تجمع اعتراضی مالباختگان موسسات مالی و اعتباری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

برنامه روی خط صدای آمریکا برای چندمین بار در ماه‌های گذشته در روز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه به موضوع مالباختگان موسسات مالی و اعتباری پرداخت و روند تحقق وعده‌های مسئولان را در گفت‌وگو با مالباختگان بررسی کرد.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در تاریخ دوشنبه ۲۴ مهر عنوان کرد که « در حال حاضر با تلاشهای بسیار، نزدیک به ۹۸ درصد سپرده ها تسویه شده و تنها ۲ درصد باقیمانده که البته به لحاظ مبالغ سپرده‌ها میزان قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.»

یک روز بعد محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هم گفت: «در بسیاری از موارد پرداخت‌هایی که تا سقف تعیین شده بود انجام شده است و مابقی هم ان‌شاءالله پرداخت می‌شوند چرا که ما همه تلاشمان همین است که هیچ یک از هموطنانمان اندوخته‌هایشان را از دست ندهند.»

با این حال مهناز از سپرده‌گذاران موسسه آرمان وحدت در برنامه روی خط گفت که برخلاف ادعای مسئولان ریالی از پولش را پس نگرفته است.

آقای دانش از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین هم سرمایه گذاری میلیاردی کرده اما عنوان کرد که پرداخت وجه به سپرده‌گذاران زیر ۲۰۰ میلیون تومان هم صحبت ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشف ۶۷ جسد در شهر پس گرفته شده سوریه از داعش

جسد ۶۷ غیرنظامی که اغلب به دست داعش کشته شده اند در شهری در مرکز سوریه کشف شد.

شهر قریاطین روز یکشنبه از نیروهای داعش پس گرفته شده بود.

یک مقام بلندپایه سوری این واقعه را کشتاری بهت انگیز خواند و اعلام کرد در حالی که احتمالا تعداد اجساد افزایش خواهد یافت، به دنبال احراز هویت کشته شدگان هستند.

به گفته فعالان برخی از این افراد در خیابان و به گمان همکاری با دولت سوریه کشته شده اند.

جسد ۳۵ تن از کشته شدگان در چاهی در مرکز شهر انداخته شده بود.

دولت سوریه هنوز درباره کشف این اجساد اظهار نظری نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش آمریکا بمب افکن‌های هسته‌ای خود را به حالت آماده باش در آورد

ژنرال دیوید گولدفین، رئیس کارکنان نیروی هوایی آمریکا

با افزایش تنش‌ها بین ایالات متحده و کره شمالی، برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱ و با پایان جنگ سرد، ارتش آمریکا بمب افکن های هسته ای بی ۵۲ خود را به حالت آماده باش ۲۴ ساعته در آورد.

ژنرال دیوید گولدفین، از مقام های ارشد نیروی هوایی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «این یک قدم دیگر برای اطمینان از آمادگی است. من به این قضیه به عنوان برنامه ریزی برای هر اتفاقی نگاه نمیکنم، بیشتر با توجه به اوضاع جهانی سعی داریم آمادگی خود را برای آینده حفظ کنیم.»

وی همچنین گفت در دنیایی که بسیاری آزادانه درباره حملات هسته ای صحبت می کنند، باید آماده و حساس بود.

در سه ماه اخیر تنش بین آمریکا و کره شمالی افزایش شدیدی یافته است. با اینکه مقام های نظامی آمریکا از آمادگی نظامی علیه کره شمالی گفته اند با این حال پرزیدنت ترامپ و وزرای خارجه و دفاع آمریکا می گویند ترجیح می دهند گزینه دیپلماتیک پیش برود.

کره شمالی آمریکا را تهدید به حمله موشکی کرده است اما در مقابل رئیس جمهوری آمریکا گفته هر گونه اقدام کره شمالی با واکنش قاطع آمریکا روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر آسیایی وزیر دفاع آمریکا؛ بررسی بحران کره شمالی با متحدان

وزیر دفاع آمریکا در آغاز سفر خود به سه کشور آسیایی روز دوشنبه وارد فیلیپین شد. مرحله های بعدی سفر جیم متیس تایلند و کره جنوبی هستند. این سفر چند هفته ای پیش از سفر پرزیدنت ترامپ به آسیا انجام می شود. جیم متیس بحران ناشی از تحریکات کره شمالی در زمینه تسلیحات هسته ای و موشکی را با متحدان آمریکا در آسیا مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وارد یک جنگ لفظی شده، از او با عنوان «راکت- مرد» نام برده و می گوید رهبر کره شمالی با دنبال کردن برنامه تسلیحات اتمی آشکارا ماموریت خودکشی را برای خود رقم زده است. رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرد آمریکا برای دفاع از خود و متحدان، در صورت لزوم و در یک اقدام دفاعی کره شمالی را کاملا نابود می کند. رهبر کره شمالی هم متقابلا پرزیدنت ترامپ را به «آشفتگی ذهنی» متهم کرد.

جیم متیس در دیدار امروز با همتایان ژاپنی و کره جنوبی برای برون رفت از بحران کره شمالی، بر پیدا کردن راه حل دیپلماتیک تاکید می کند. وزیر دفاع آمریکا از امروز تا چهارشنبه در نشست مشترک با وزیران کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) در فیلیپین، امنیت منطقه ای، احترام به حق حاکمیت کشورها، آزادی کشتیرانی در سرتاسر آبهای بین المللی، تجارت آزاد و دوجانبه، پایبندی به ارزشهای مشترک، و تحریکات کره شمالی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پنتاگون در راستای تاکید بر آزادی کشتیرانی در آبهای بین المللی هفته پیش یک ناوشکن را به آبهای چین جنوبی اعزام کرد که پکن مدعی حاکمیت بر آن دریاست. اقدام پنتاگون خشم دولت چین را به دنبال داشت.

رئیس جمهوری آمریکا ماه آینده در سفر به آسیا در چین موضوع بحران موشکی و تسلیحات هسته ای کره شمالی را با رهبران کشور حامی کره شمالی در میان خواهد گذاشت.

روز پنجشنبه، جیم متیس سرپرست هیات نمایندگی آمریکا در تایلند را بر عهده خواهد داشت. هیات آمریکایی برای شرکت در مراسم تششیع جنازه بومیبول آدولیادج پادشاه درگذشته آن کشور به بانکوک سفر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احمد رضا جلالی پزشک ایرانی «محکوم به اعدام شده است»

مطابق گزارش رسانه‌های سوئدی، احمد رضا جلالی، پزشک زندانی در ایران محکوم به اعدام شده است.

لیندا ایدمارک، از وزارت خارجه سوئد به یک خبرگزاری این کشور گفت که «اطلاعات معتبری» از محکومیت آقای جلالی به اعدام دریافت کرده‌اند اما در پی کسب تاییدیه رسمی هستند. به گفته او، وزارت خارجه سوئد با اعدام در هر موردی مخالف است.

خانم ایدمارک در عین حال یادآوری کرده که احمدرضا جلالی شهروند ایران است و تابعیت سوئدی ندارد و همین مساله کمک‌رسانی به او را از طرف دولت سوئد مشکل کرده است.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و پزشک ایرانی مقیم سوئد با اتهامات امنیتی از اردیبهشت ماه سال گذشته در بازداشت به سر می برد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی سال گذشته در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای جلالی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده و چندین بار در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، بلاتکلیفی و اعمال فشارهای روحی و روانی دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته همسر آقای جلالی، این پزشک در تهران در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه در بازداشتگاه این وزارتخانه بود. به گفته خانم مهران نیا، همسرش در این سه ماه اجازه ملاقات با خانواده خود را پیدا نکرد و حتی پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین، تا چهار ماه اجازه گرفتن وکیل یا تماس با او را نداشت.

به گفته همسر این پزشک، در جلسه بازپرسی روز ششم دی ماه، بازپرس آقای جلالی را تهدید به اعدام کرده و گفته که او را به زندان رجایی شهر کرج و بند زندانیان اعدامی منتقل می‌کند.

احمد رضا جلالی دکترای خود را از دانشگاه کارنیسکا استکهلم سوئد دریافت کرده است. او تا پیش از بازداشت، به عنوان پژوهشگر مدیریت بحران با دانشگاه پیه مونته ایتالیا همکاری می‌کرد. او با اقامت تحصیلی پنج ساله در سوئد زندگی می‌کرد و برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی هر شش ماه یکبار به ایران سفر می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار وزیر خارجه آمریکا به شرکتهای اروپایی برای معامله با سپاه در سفر عربستان

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که به منطقه خلیج فارس سفر کرده، به شرکت های اروپایی هشدار داد مراقب معامله با شرکت ها و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران باشند.

آقای تیلرسون در حاشیه دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی به مذاکرات با همتای خود اشاره کرد و گفت: در خلال این مذاکرات، خط مشی پرزیدنت ترامپ در مورد ایران را بررسی کردیم، و ملک سلمان نیز آن سیاست جدید را که برای مقابله با تحرکات بی ثبات کننده ایران طراحی شده، کاملاً تائید کرد.

وی افزود: آمریکا و عربستان سعودی معقتدند آنهائی که با سپاه پاسداران یا نهاد های وابسته به آن معامله تجاری می کنند، خواه شرکت های اروپائی یا دیگران در سراسر جهان، واقعاً خطر بزرگی را برای خود می خرند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: امیدواریم این شرکت ها ونهاد ها برای برقراری ساختاری از تحریم ها علیه سپاه به واشنگتن بپیوندند، تا از برخی از تحرکات مخرب سپاه پاسداران در مناطقی مانند یمن و سوریه جلوگیری کنیم.

سخنان آقای تیلرسون یک روز بعد از هشدار او به نظامیان ایران در عراق بود. پیشتر وزیر خارجه آمریکا خطاب به «شبه نظامیان ایران» که در عراق برای مقابله با داعش حضور داشتند هشدار داد که وقت آن است که به خانه شان برگردند.

وی گفته بود حال که نبرد علیه داعش رو به پایان است، شبه نظامیان ایرانی باید به کشورشان بازگردند.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در نشست مقدماتی کمیته هماهنگی عربستان و عراق که با حضور رهبران دو کشور برگزار شد، شرکت کرد و از بهبود روابط ریاض با بغداد، به عنوان حربه ای برای جلوگیری از نفوذ مخرب و بی ثبات کننده ایران در منطقه، حمایت کرد.

این اجلاس در حالی برگزار شد که با توجه به بازگشائی مرز زمینی عراق و عربستان سعودی، و برقراری پروازهای چند بار در هفته بین دو کشور عرب منطقه، بالقوه می تواند سنگ زیر بنای روابط جدید بین بغداد و ریاض تلقی شود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار با عادل الجبیر به سیاست جدید پرزیدنت ترامپ در قبال ایران نیز اشاره کرد و گفت، استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران زیر بنای سیاست کاخ سفید در خاورمیانه و خلیج فارس را تشکیل می دهد.

وزیر خارجه آمریکا که در سفر روز یکشنبه به دوحه، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، و شیخ محمد بن عبدالرحمان وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده بود، در بخش دیگری از سفر دوره ای خود از اسلام آباد و دهلی نیز رسماً بازدید خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو منطقه ثروتمند شمال ایتالیا به افزایش اختیارات خودمختاری رای مثبت دادند

رفراندوم روز یکشنبه در منطقه ونتو و لومباردی

همزمان با افزایش بحران استقلال کاتالونیا در اسپانیا، دو منطقه ثروتمند ایتالیا با رای حداکثری خواستار افزایش اختیارات شدند.

رفراندوم روز یکشنبه در منطقه ونتو، در شمال ایتالیا که شامل شهر توریستی ونیز است، و همچنین لومباردی، که میلان مهمترین شهر آن است، برگزار شد.

روسای هر دو منطقه اعلام کردند بیش از نود درصد رای دهندگان خواستار اختیارات بیشتر شدند. در حالی که نتیجه این انتخابات لازم الاجرا نیست، روسای این دو منطقه اعلام کردند نتیجه رای گیری الزام و قدرت بیشتری به آنها برای مذاکره با پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا خواهد داد.

دو منطقه لومباردی و ونتو امیدوارند رای مثبت روز یکشنبه به آنها در چانه زنی با دولت مرکزی برای دریافت مالیات بیشتر و قدرت افزونتر در مباحثی مانند امنیت و مهاجرت کمک کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیلیپین: ماراوی در جنوب از تروریست‌ها پاک شد؛ استقبال وزیر دفاع آمریکا

وزیر دفاع فیلیپین از پایان نبرد پنج ماهه نیروهای دولتی با شبه نظامیان در شهر جنوبی ماراوی خبر داد. دِلفین لورِنزانا روز دوشنبه اول آبان به خبرنگاران گفت ماراوی از وجود شبه نظامیان پاک شده است.

دو رهبر شبه نظامیان در ماراوی، هفته گذشته در عملیات نظامی ارتش فیلیپین کشته شدند. یکی از آنها پیشتر با گروه خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش بیعت کرده بود.

رادریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین پس از مرگ این دو رهبر شبه نظامیان گفت ماراوی از وجود و نفوذ تروریست ها آزاد شده است. این در حالی است که به گفته ارتش فیلیپین هنوز دهها تن از شبه نظامیان مسلح در ماراوی باقی بودند.

به گفته وزیر دفاع فیلیپین آخرین گروه شبه نظامیان در حمله نیروهای دولتی به ساختمانی که افراد مسلح در آنجا پناه گرفته بودند کشته شدند.

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا از ارتش فیلیپین تقدیر کرد و گفت شکست شبه نظامیان در ماراوی حاوی پیامی جدی برای تروریست ها بود.

درگیری ها در ماراوی از اواخر ماه مه هنگامی آغاز شد که نیروهای امنیتی فیلیپین عملیاتی را برای دستگیری ایسنیلون هاپیلون آغاز کردند که نامش در فهرست تروریست های تحت پیگرد ایالات متحده قرار دارد و برای دستگیری اش پنج میلیون دلار جایزه تعیین شده است.

عملیات نیروهای امنیتی فیلیپین اما با هجوم شبه نظامیان به ماراوی و به آتش کشیدن خانه ها و کلیساها و گروگانگیری متوقف شد.

بیش از یکهزار نفر در درگیری های ماراوی جان خود را از دست دادند.

جنوب فیلیپین بویژه منطقه میندانائو که منطقه ای غنی اما فقیر است محل فعالیت گروه های اسلامگرا از جمله ابوسیاف تلقی می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیروزی قاطع شینزو آبه در انتخابات ژاپن؛ وعده تشدید دیپلماسی برای حل بحران کره

شیزو آبه، نخست وزیر ژاپن ابراز امیدواری کرد پیروزی قاطع حزب حاکم ژاپن در انتخابات روز یکشنبه ۳۰ مهر، بتواند در حل بحران هسته ای و موشکی کره شمالی از راه گفتگو مفید واقع بشود.

نخست وزیر ژاپن یک روز پس از برگزاری انتخابات سراسری زودرس آن کشور که بیش از دو سوم کرسی های مجلس نمایندگان برای برخوداری از اکثریت مطلق را نسیب ائتلاف حاکم ژاپن کرد، در توکیو به خبرنگاران گفت برای تغییر رفتار کره شمالی، همکاری و هماهنگی با جامعه بین المللی ضروری است.

شیزو آبه گفت در سفر ماه آینده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کره شمالی قطعا یکی از موارد مورد گفتگو خواهد بود.

افکار عمومی در ژاپن اما درباره پیشنهاد آقای آبه برای نقش بیشتر ارتش ژاپن در رویارویی با تهدیدهای بالقوه کره شمالی و چین و نیز همسویی با متحدانی نظیر ایالات متحده آمریکا متغیر است.

تهدید پرزیدنت ترامپ به نابودی کامل کره شمالی در صورت حمله احتمالی به ایالات متحده به نگرانی مخالفان آقای آبه دامن زده است که معتقدند رفع محدودیت از نقش ارتش می تواند پای ژاپن را به درگیری های نظامی آمریکا باز کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همه پرسی ایتالیا در سایه بحران همه پرسی استقلال در اسپانیا

Italy, featuring the cities of Rome, Milan, Naples, Turin, Palermo, Genoa, Bologna, Florence, Catania, and Venice

شهروندان دو منطقه ثروتمند شمال ایتالیا در همه پرسی روز یکشنبه ۳۰ مهر، به پای صندوق‌های رای رفتند تا نظر خود را درباره خودمختاری از رم ابراز کنند. این درحالی ست که در کشور همسایه بر سر همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا تنشی فزاینده میان مادرید و بارسلونا شکل گرفته است.

دو منطقه لمباردی و وِنه تو Veneto، که حزب جدایی‌طلب «لگا نورد» اکثریت را در حکومت‌های محلی آنها در اختیار دارد، با همه پرسی روز یکشنبه می‌خواهند با دست‌های پر در چانه زنی با رم بر سر اختیارات مالی بیشتر شرکت کنند.

به گزارش رویترز، برخلاف اسپانیا، در ایتالیا قانون اساسی کشور به مناطق این سرزمین اجازه همه پرسی را داده است .

لمباردی و ونه تو هم مانند کاتالونیا ناراضی اند که بیش از آنچه از دولت مرکزی دریافت کنند مالیات می‌پردازند. میلان، شهر بزرگ لمباردی، ۲۰ درصد اقتصاد ایتالیا (سومین منطقه بزرگ حوزه یورو)، و ونه تو که قطب جهانگردی ونیز درآن واقع شده است نیز۱۰ درصد اقتصاد ایتالیا را در اختیار دارند.

طرفداران رای آری به همه پرسی می‌گویند دو منطقه لمباردی و ونه تو از دستگاه‌های اداری کارآمدتر و ارائه خدمات عمومی بهتر برخوردارند.

حزب لگانورد که در دهه ۱۹۹۰ ایجاد شد، برای استقلال کشور«پادانیا» فعالیت می‌کند که شمال ایتالیا و شرق کشور ازجمله لمباردی و ونه تو را در بر می‌گیرد. هنوز سخنی از جدایی کامل از ایتالیا به میان نیامده است اما حزب ادعا می‌کند که مالیات‌های مناطق ثروتمندتر به رم فرستاده می شود و در روند دیوانسالاری کشور به هدر می‌رود.

نتیجه همه پرسی الزام‌آور نیست و مخالفان جدایی، از همه‌پرسی به عنوان تلاشی برای اتلاف وقت و هزینه نام می برند. در قانون اساسی ایتالیا تلاش دولت‌های محلی برای کسب اختیارات بیشتر در اداره امور خود پیش بینی شده است.

به گفته کارشناسان سیاسی، دو منطقه موضوع همه پرسی موفق نخواهند شد از رم امتیازات مالی کسب کنند چرا که چنان اقدامی به منطقه‌های فقیر جنوب کشور به شدت آسیب وارد می‌کند. آنان تنها نتیجه رای «آری» به همه پرسی را بزرگتر شدن شکاف شمال ثروتمند با جنوب فقیر می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار آزادی محمد نظری، زندانی سیاسی شد

محمد نظری، زندانی سیاسی در ایران

در پی اعتصاب غذای محمد نظری، زندانی سیاسی که از ۲۴ سال پیش در ایران در حبس به سر می‌برد، سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی و رسیدگی به وضعیت او شد.

عفو بین‌الملل روز یکشنبه ۳۰ مهر با انتشار بیانیه‌ای با اعلام اینکه آقای نظری پس از حدود ۸۰ روز اعتصاب غذا در وضعیت نابسامانی بسر می‌برد و به دلیل بیماری و وخامت سلامتی به درمان خارج از زندان نیاز دارد، خواستار آزادی سریع و بدون قید و شرط او شده است.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که محمد نظری ۴۶ساله از ۸ مرداد «در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و حبس ناعادلانه‌ای که در یک روند قضایی عاری از عدالت به او صرفا به دلیل فعالیت‌های صلح آمیز در چارچوب اهداف سیاسی حزب دموکرات کردستان ایران تحمیل شده» دست به اعتصاب غذا زده است.

در این بیانیه آمده است: «محمد نظری در مدت اعتصاب ۲۵ کیلوگرم از وزن خود را از دست داد، فشار خون او بارها افت کرده و از نظر جسمی بسیار ضعیف شده است به طوری که حتی نمی‌تواند راه برود یا صحبت کند. او همچنین از بیماری قلبی رنج می‌برد به طوری که پزشکان زندان از مدتها قبل تاکید کرده‌اند این زندانی نیاز به رسیدگی پزشکی در مراکز تخصصی خارج از زندان دارد با این حال مسئولان این توصیه ها را عموما نادیده گرفته‌اند. روز ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر) این زندانی به دلیل شرایط وخیم پزشکی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما بعد از گذشت یک شب بدون دریافت درمان مناسب به زندان بازگردانده شد.»

عفو بین الملل در ادامه دستگیری، بازجویی و محاکمه آقای نظری را یک روند غیرقانونی همراه با شکنجه، اعتراف اجباری و بدون دسترسی به وکیل عنوان کرده است.

این زندانی سیاسی به اتهام هواداری از حزب دمکرات کردستان ایران ابتدا به اعدام محکوم شد اما حکم او در سال ۷۸ مورد تجدیدنظر قرار گرفت و به حبس ابد تبدیل شد و حال باید با در نظر گرفتن ماده ۱۳۴ از زندان آزاد شود.

وخامت حال «محمد نظری» که در زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده ، مورد توجه کاربران ایرانی در فیسبوک و توئیتر قرار گرفته است. این کاربران با هشتگ freenazari خواستار آزادی او شده‌اند.

محمد نظری در دوران زندان یک خواهر، مادر و پدر خود را از دست داده اما اجازه مرخصی به او داده نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای مورد حمایت آمریکا بزرگ ترین میدان نفتی سوریه را از داعش پس گرفتند

با حمله نیروهای مورد حمایت آمریکا بزرگ ترین میدان نفتی سوریه از داعش پس گرفته شد.

ائتلاف مورد پشتیبانی آمریکا در ادامه پیشروی در سرزمین های زیر کنترل داعش در رقه در سوریه، توانستند بزرگ ترین میدان نفتی سوریه در استان دیرالزور را ازکنترل دولت خودخوانده اسلامی خارج سازند.

نیروها ی دموکراتیک سوریه که عمدتا از پیشمرگه های کرد سوریه تشکیل می شود و از پشتیبانی نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردارند با حمله برق آسا میدان نفتی العمر را در کنترل گرفتند. نیروی هوائی آمریکا در این حمله از نیروهای کرد پشتیبانی می کرد. ائتلاف، خبر کنترل میدان نفتی العمر را تایید کرده است. زد و خوردها در مناطق پیرامونی میدان نفتی ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است گزارش داد نیروهای دولتی سوریه در پی حمله های داعش از منطقه میدان نفتی عقب نشستند. نیروها ی حکومت بشار اسد با پشتیبانی نیروی هوائی روسیه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران توانسته اند شهرالمیادین و نیز مرکز استان دیر الزور را از داعش باز پس بگیرند. المیادین درآن سوی میدان العمر است که رود فرات آنها را از هم جدا می کند.

نیروها ی دموکراتیک سوریه در حال حاضر در مناطق روستائی دیر الزور با داعش نبرد می کنند و منابع گاز طبیعی و چندین چاه نفت را از داعش باز پس گرفته اند.

داعش در سال ۲۰۱۳ میدان نفتی العمر را تصرف کرد. از این میدان روزانه ۹هزار بشکه نفت استخراج می شود که منبع بزرگ درآمد داعش است.

المنار شبکه تلویزیونی حزب اله لبنان ادعای نیروهای دموکراتیک دایر بر تصرف میدان العمر را تکذیب کرده است. در همین حال امروز دولت سوریه اعلام کرد شهرک خوشام در کرانه شرقی فرات را از داعش پس گرفته است. خوشام روز شنبه به تصرف داعش درآمد منابع دیده بان حقوق بشر می گویند هنور نبرد بر سر کنترل این شهر در جریان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر تیلرسون به ریاض؛ وزیر خارجه آمریکا در شورای هماهنگی عراق و عربستان شرکت کرد

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سعودی سفر کرده است، روز یکشنبه ۳۰ مهر در جهت کمک به بهبود روابط میان عربستان سعودی و عراق در نخستین جلسه شورای جدید هماهنگی دو کشور در شهر ریاض شرکت کرد.

آقای تیلرسون در این نشست به ملک سلمان، پادشاه سعودی، و حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، پیوست و بر اهمیت نقش شورای جدید تاکید کرد.

او گفت: «رابطۀ ایالات متحده و عربستان سعودی همچنان محکم است، همانگونه که رابطۀ ایالات متحده و عراق قوی است. رابطۀ خود شما بین قلمرو سلطنتی و عراق برای تقویت امنیت و کامیابی جمعی ما حیاتی است. ایالات متحده از تقویت همکاری بین عربستان سعودی و عراق از طریق ستون‌های اصلی شورای هماهنگی حمایت می‌کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما از این دلگرم شده‌ایم که می‌بینیم عربستان سعودی و عراق در رابطۀ دوجانبه‌شان پیشرفت‌هایی مهم داشته‌اند که نمونه بارز آن گشایش اخیر گذرگاه در مرز عراق در ماه اوت و ازسرگیری پروازها بین ریاض و بغداد در هفتۀ پیش است.

به گفته آقای تیلرسون این دو رویداد هر دو معرف آغاز یک سلسله اقدامات حتی سودمندتر در جهت بهبود روابط و تقویت همکاری در زمینه‌های گوناگون است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، آقای تیلرسون در جریان این سفر، پس از عربستان سعودی به قَطر، پاکستان و هندوستان می‌رود و سپس از طریق سوئیس به آمریکا بازمی‌گردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حضور پنج رئیس جمهوری سابق آمریکا در کنسرت خیریه حمایت از قربانیان بلایای طبیعی

پنج رئیس جمهوری سابق و زنده آمریکا

تمامی ۵ رئیس جمهوری پیشین، که در قید حیات هستند، شنبه بیست و نهم مهرماه شکافهای سیاسی را به کناری نهاده و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ میلادی در کنار یکدیگر در یک کنسرت موسیقی ظاهر شدند. هدف از این کنسرت، جمع آوری پول برای قربانیان طوفانهای دریایی ویرانگر امسال در ایالتهای تگزاس، فلوریدا، لوئیزیانا، قلمرو آمریکایی پورتو ریکو و جزایر ویرجین بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در محل کنسرت حضور نیافت ولی از طریق پیامی ویدئویی ضمن اجتناب از انتقادهای گذشته اش از رؤسای جمهوری سابق، آنان را «شماری از بهترین خادمان آمریکا» خواند.

پرزیدنت ترامپ گفت: «در پیامد این طوفانهای وحشتناک، یکپارچه شدیم و به یکدیگر کمک کردیم و از ورای همه چیز، مقاوم باقی ماندیم.»

باراک اوباما، بیل کلینتون و جیمی کارتر دموکرات و جورج بوش پدر و جورج بوش پسر جمهوریخواه در شهر کالج استیشن در شرق تکزاس گرد آمدند تا تلاش کنند آمریکا را در پی این طوفانها یکپارچه سازند.در این کنسرت خیریه لیدی گاگا، چهرۀ محبوب موسیقی، و سم مور، خوانندۀ پیشین و عضو تالار مشاهیر راک اَند رول، و موسیقی دانهای اهل ایالت تگزاس، لایل لاوت و رابرت ارل کین، برنامه اجرا کردند.

آخرین باری که این ۵ رئیس جمهوری پیشین در کنار یکدیگر حضور یافتند، سال ۲۰۱۳ میلادی در دورۀ ریاست جمهوری آقای اوباما و در مراسم گشایش کتابخانۀ آقای بوش پسر در شهر دالاس ایالت تگزاس بود.

نهاد امدادگر رؤسای جمهور سابق آمریکا پیش از این کنسرت موفق به جذب ۳۱ میلیون دلار از بیش از ۸۰ هزار خیر شده بود. برآورد خسارات طوفانهای اخیر بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسپانیا دولت کاتالونیا را برکنار خواهد کرد

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا

دولت اسپانیا برای جلوگیری از تلاش کاتالونیا برای استقلال تصمیم گرفت دولت این کشور را برکنار کرده و انتخابات محلی برگزار کند.

در جلسه کابینه دولت اسپانیا که روز شنبه بیست و نهم مهرماه برگزار شد ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، اقتصاد کاتالونیا را که یک پنجم اقتصاد کشور را تشکیل داده در وضعیتی نگران کننده دانست. او دلیل این نگرانی را تلاش دولت این منطقه برای استقلال دانست.

راخوی گفت: «ما به منظور حمایت از منافع کل کشور، از سنا خواهیم خواست این اجازه را به دولت بدهد که رئیس جمهوری و دولت کاتالونیا را برکنار کند.»

این نخستین بار از زمان بازگشت اسپانیا به دموکراسی در دهه ۱۹۷۰ است که دولت درباره استفاده از این حق برکناری دولت کاتالونیا که قانون اساسی برای آن قائل شده استفاده می کند.

اداره مستقیم امور کاتالونیا از سوی دولت مرکزی اسپانیا شامل کنترل کامل پلیس کاتالونیا، امور مالی و مطبوعات عمومی می شود. این تصمیم باید در رای گیری ای که روز جمعه برگزار می شود به تصویب سنا برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش قربانیان حمله به مسجد شیعیان در افغانستان؛ داعش مسئولیت را بر عهده گرفت

Afghanistan Attacks

در جریان حمله بمبگذاران انتحاری به دو مسجد در افغانستان در روز جمعه ۲۸ مهر دست کم ۷۲ نفر کشته شدند.

در حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل دست کم ۳۹ نفر کشته و ۴۱ نفر مجروح شدند. تعدادی از قربانیان زنان و کودکان هستند.

مقام های امنیتی افغانستان به صدای آمریکا گفتند غروب جمعه مردی وارد مسجد امام زمان شد و خود را منفجر کرد.

یک شاهد عینی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است بمبگذار انتحاری علاوه بر مواد منفجره که به خودبسته بود نارنجکی هم در دست داشته است.

یک سایت اینترنتی حامی داعش نوشته است که داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است.

دومین انفجار انتحاری در مسجد سنی ها در ایالت غور در روز جمعه دست کم ۳۳ تن از نمازگزاران را کشت از جمله یکی از رهبران محلی را که ظاهراً هدف بمب گذاری بوده است.

اوابل روز شنبه نیز شبه نظامیان دو موشک به طرف مقر ناتو در کابل پرتاب کردند. هنوز گزارشی از خسارات و قربانیان احتمالی نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دهها پلیس مصری در حمله شبه نظامیان اسلامگرا کشته شدند

Al-Wahat Al-Bahriya, Egypt

دست کم ۵۲ پلیس مصری در جریان تیراندازی متقابل با شبه نظامیان در صحرای غربی این کشور کشته شدند.

مقامات امنیتی روز جمعه ۲۸ مهر تعداد کشته ها را ۳۰ نفر اعلام کردند اما خبرگزاری رویترز یک روز بعد به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که این حمله دست کم ۵۲ کشته و ۶ زخمی به جای گذاشته است.

مقامات امنیتی مصر می گویند ماموران پلیس در جریان حمله به مخفیگاه یک گروه اسلامگرا بودند که هدف تیراندازی قرار گرفتند. این گروه که «حسم» (حرکه سواعد مصر) خوانده می‌شود مسئولیت چندین حمله در این کشور در سال گذشته را بر عهده گرفته است.

بیانیه وزارت کشور مصر حمله را تایید، اما تعداد کشته شدگان را اعلام نکرده است.

این بیانیه می‌گوید تعدادی از شبه نظامیان نیز در این حمله کشته شده‌اند.

مصر می‌گوید «حسم» گروه شبه نظامی وابسته به اخوان المسلمین هستند که در سال ۲۰۱۳ غیرقانونی اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیاتی از طرح سناتورها برای نظارت بیشتر بر توافق هسته ای ایران

سناتور کاتن (راست) و کورکر تهیه کننده پیش نویس جدید برای نظارت بیشتر بر برجام هستند.

یک هفته بعد از اعلام تلاش دو سناتور آمریکایی برای طرح تشدید قانون نظارت بر برجام در سنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیات جدیدی از این طرح منتشر کرد.

️خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید در این پیش نویس که توسط سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و سناتور ارشد تام کاتن در کنگره آمریکا تهیه شده، براساس متن برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام که تیر ۱۳۹۴ امضا شد، محدودهایی مشخص شده که اگر ایران آنها را رعایت نکند، تحریم ها علیه ایران به صورت خودکار بازگردد.

آسوشیتدپرس می گوید به نسخه ای از این پیش نویس دست یافته و مواردی که تخطی ایران می تواند موجب بازگشت تحریم شود، به این شرح است:

  • هر گونه تلاش برای تبدیل سکوهای پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر به پرتاب‌کننده موشک قاره‌پیما
  • تست پرواز، تولید یا استقرار موشک های بالستیک قاره پیما که قادر به حمل کلاهک باشند؛ این محدودیت همچنین شامل تبدیل موشک های ماهواره بر به موشک های جنگی قاره پیما است هسته‌ای
  • هر گونه فعالیت مخفیانه برای دستیابی به مواد هسته‌ای یا تجهیزات لازم برای تولید مواد هسته‌ای

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام متعهد نیست. آمریکا می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان برای بی ثبات سازی در خاورمیانه حمایت مالی و تسلیحاتی می کند. همچنین ایران برنامه موشکی خود را ادامه می دهد که در قطعنامه شورای امنیت صریحا ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. نقض حقوق بشر از دیگر انتقادات آمریکا به ایران است.

پیش نویس طرح دو سناتور آمریکایی در حالی به برنامه موشکی ایران اشاره دارد که تهران می گوید این برنامه خارج از توافق هسته ای است و جمهوری اسلامی آن را به منظور دفاعی در نظر دارد.

با این حال آمریکا می گوید برنامه موشکی ایران نقض برجام است چون براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

به نوشته اسوشیتدپرس، دو سناتور جمهوریخواه همچنین پیشنهاد داده اند که مخالفت ایران با بازرسی آژانس از سایت های نظامی، این موضوع نقض برجام اعلام شود و با محدودیت غنی‌سازی ایران، ذخایر هسته‌ای و استفاده از سانتریفیوژها دائمی شود.

هنوز معلوم نیست سناتوری دموکرات سنا با این طرح موافقت کنند بخصوص بعد از سخنرانی پرزیدنت ترامپ دربرزه تغییر سیاست علیه ایران، چهره های سرشناس دموکرات گفته اند که با هرگونه تغییر در برجام - توافقی که در حال اجراست- مخالفند.

اقدام این دو سناتور جمهوریخواه بعد استراتژی جدید پرزیدنت ترامپ درباره ایران صورت گرفته.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، از استراتژی جدید علیه ایران خبر داد و گفت این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود.

با اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی پرزیدنت ترامپ، بنا به قانون، کنگره دو ماه فرصت دارد که تصمیم بگیرد که تحریم های هسته ای ایران را باز گرداند و یا قانونی برای تشدید نظارت بر برجام و فشار بر ایران تصویب کند.

از سوی دیگر، روز جمعه ۲۸ مهر «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان «اد رویس» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی این مجلس در یک بیانیه مشترک اعلام کردند مجلس نمایندگان هفته آینده یک طرح جدید تحریمها علیه برنامه موشکهای بالستیک ایران و علیه گروه حزب الله مورد حمایت ایران را به رای می گذارد که به منظور اتخاذ رویکرد سخت تر علیه تهران بدون تضعیف توافق برجام صورت می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجلس نمایندگان آمریکا این هفته تحریم جدید موشکی ایران را به رای می‌گذارد

پیشنویس این طرح بعد از اعلام سیاست پرزیدنت ترامپ به رای گذاشته می شود.

دو عضو ارشد مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در بیانیه مشترکی اعلام کردند این مجلس هفته آینده طرح جدید تحریم ها علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی و گروه حزب الله را به رای می گذارد.

روز جمعه ۲۸ مهر «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان «اد رویس» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی این مجلس در یک بیانیه مشترک اعلام کردند مجلس نمایندگان هفته آینده یک طرح جدید تحریمها علیه برنامه موشکهای بالستیک ایران و علیه گروه حزب الله مورد حمایت ایران را به رای می گذارد که ب منظور اتخاذ رویکرد سخت تر علیه تهران بدون تضعیف توافق برجام صورت می گیرد.

این دو جمهورخواه ارشد در بیانیه خود گفتند وظیفه کنگره کار با قوهء مجریه در مورد یک استراتژی روشن برای توقف رفتار عاری از مسولیت ایران است/و ما هفته آینده در یک اقدام فوری در مورد گسترش تحریم ها علیه حزب الله و علیه گسترش تسلیحات موشکی ایران رای می دهیم.

هرچند برخی کمیته های مجلس نمایندگان از مدتی پیش بررسی احتمال تحریم غیر هسته ای ایران را آغاز کرده اند اما به نظر می رسد این تصمیم دو مقام ارشد مجلس نمایندگان در پی اعلام سیاست جدید پرزیدنت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام متعهد نیست. آمریکا می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان برای بی ثبات سازی در خاورمیانه حمایت مالی و تسلیحاتی می کند. همچنین ایران برنامه موشکی خود را ادامه می دهد که در قطعنامه شورای امنیت صریحا ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. نقض حقوق بشر از دیگر انتقادات آمریکا به ایران است.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، از استراتژی جدید علیه ایران خبر داد و گفت این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود.

با اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی پرزیدنت ترامپ، بنا به قانون، کنگره دو ماه فرصت دارد که تصمیم بگیرد که تحریم های هسته ای ایران را باز گرداند و یا قانونی برای تشدید نظارت بر برجام و فشار بر ایران تصویب کند.

پیشتر گفته شد پیش نویس طرحی از «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و سناتور ارشد «تام کاتن» برای طرح در سنا آماده شده که محور آن گسترده تر کردن معیارهای پایبندی ایران به برجام و دائمی کردن محدودیت های موقت برنامه هسته ای در آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل متحد: کودکان روهینگیا «جهنم روی زمین» را تجربه می‌کنند

کودکان پناهجوی روهینگایی در اردوگاهی نزدیک «بازار کاکی» بنگلادش - ۳ اکتبر ۲۰۱۷

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، می‌گوید کودکان همراه صدها هزار نفر از اقلیت روهینگیا، که در دو ماه اخیر از غرب میانمار گریخته‌اند، وضعیتی مانند «جهنم روی زمین» را تجربه می‌کنند.

نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا پس از آغاز عملیات نیروهای دولتی و درگیری‌های مرگبار ایالت راخین در ۲۵ اوت اقدام به ترک خانه‌های خود کرده و به کشور همسایه، بنگلادش، پناه برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یونیسف می‌گوید کودکان، که نیمی از پناهجویان روهینگیایی در «بازار کاکس» را تشکیل می‌دهند، در اردوگاه‌هایی پر از جمعیت، گل‌آلود و بسیار کثیف بسر می‌برند.

سایمون اینگرام نویسنده گزارش این نهاد بین المللی ناظر بر وضعیت کودکان در جهان، که متن آن روز جمعه منتشر شد، می‌گوید از هر پنج کودک پناهجوی روهینگیایی، یکی دچار «سوء تغذیه مفرط» است.

این گزارش یونیسف در حالی منتشر می‌شود که قرار است نشستی به منظور جمع آوری کمک‌های مالی و تدارکاتی بین المللی برای پناهجویان مسلمان روهینگیا روز دوشنبه در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه خشونت و قساوت‌هایی که علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار گزارش شده است را محکوم کرد و گفت آنهایی که مسئول هستند پاسخگوی اعمالشان خواهند شد.

رکس تیلرسون گفت واشنگتن رهبران ارتش میانمار را مسئول آنچه در حال رخ دادن است می‌داند و تاکید کرد که «جهان نمی‌تواند بیکار نشسته و تنها نظاره‌گر قساوتی که در آن منطقه گزارش می‌شود باشد.»

ایالات متحده روز ۲۹ شهریور اعلام کرد کمک‌های انساندوستانه به ارزش ۳۲ میلیون دلار – شامل غذا، وسایل پزشکی، آب و پناهگاه‌های موقت – برای پناهجویان مسلمانان روهینگیا ارسال خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حملات انتحاری در دو مسجد در افغانستان دست کم ۶۳ کشته برجا گذاشت

اوایل شهریور ماه، حمله انتحاری دیگری در یک مسجد شیعیان در شمال کابل روی داد که دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت.

بر اثر انفجار بمب همراه یک مهاجم انتحاری در یک مسجد شیعیان در پایتخت افغانستان در روز جمعه، دست کم ۳۰ نفر کشته و ۴۵ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام وزارت داخله افغانستان، انفجار در مسجد «امام زمان» در محله دشت برچی غرب کابل رخ داد.

خبرگزاری رویترز نیز، در گزارشی در همین زمینه، شمار کشته شدگان این حمله را دست کم ۳۹ نفر اعلام کرده است.

برخی رسانه‌ها به نقل از شاهدان نوشتند، مهاجم پس از شلیک به سمت افرادی که در مسجد در حال نماز خواندن بودند، جلیقه انفجاری خود را فعال کرد.

رویترز از قول یک سخنگوی پلیس افغانستان، از وقوع یک حمله انتحاری دیگر به مسجدی در ولایت غور خبر داد که جان دست کم ۳۳ نفر را گرفت.

به نوشته این خبرگزاری، گفته می‌شود ظاهرا رهبر محلی حزب «جمعیت اسلامی» هدف این حمله بوده است.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت، این حملات را - که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آنها را برعهده نگرفته - محکوم کردند.

با این حال، در چند سال اخیر، گروه افراطی سنی داعش مسئولیت حملات به مساجد شیعیان در افغانستان را پذیرفته است.

اوایل شهریور ماه، حمله انتحاری دیگری در یک مسجد متعلق به شیعیان در شمال کابل روی داد که دست کم ۲۰ کشته و ۴۰ مجروح بر جای گذاشت.

داعش مسئولیت آن حمله را، مانند موارد قبلی در پایتخت و همچنین در هرات، پذیرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از هفت سال، اجازه دیدار با برخی فعالان سیاسی به مهدی کروبی داده شد

مهدی کروبی به همراه فرزندش حسین قبل از آغاز بازداشت خانگی در هفت سال پیش

فرزند مهدی کروبی تایید کرده که به او اجازه داده شده بعد از هفت سال بازداشت خانگی، با برخی از فعالان سیاسی دیدار کند.

حسین کروبی تایید کرده که پدر او در محلی که در آن در بازداشت خانگی است، با «اسماعیل دوستی» یکی از دوستانش دیدار کرده است.

به گفته فرزند کروبی، این دیدار در پی تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی است و اجازه داده شده به مرور یک سری افراد سیاسی بتوانند با مهدی کروبی و میرحسین موسوی دیدار کنند. هنوز مشخص نیست این لیست چگونه انتخاب می شود و آیا کسی به دیدار موسوی رفته است یا خیر.

شهریور ماه گذشته شورای عالی امنیت ملی جلسه ای درباره بازداشت خانگی موسوی و کروبی داشت اما بعد چند مقام سپاه گفتند تصمیم جدیدی گرفته نشده است. به نظر می رسد تصمیم فعلی، در آن جلسه گرفته شده باشد.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی به همراه زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی هستند.

ایالات متحده آمریکا و نهادهای حقوق بشری در هفت سال گذشته این بازداشت خانگی را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده اند.

جزئیات دیدار

اسماعیل دوستی روز جمعه به خبرگزاری ایسنا درباره این دیدار گفت حدود سه ساعت طول کشید و حامل هیچ پیامی از طرف فرد خاصی یا برای فرد خاصی نبودم.

وی که عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است که توسط کروبی تشکیل شده، گفت: مدت‌ها بود که برای دیدار با آقای کروبی به مراجع ذی‌صلاح درخواست‌هایی داده بودم که خوشبختانه اخیرا از سوی شورای عالی امنیت ملی این اجازه صادر شد تا با ایشان دیداری داشته باشم. این دیدار نیز خیلی مفصل انجام شد و آقای کروبی امیدواری بسیاری نسبت به آینده نظام و انقلاب داشتند.

هنوز مشخص نیست چه افراد دیگری قرار است با کروبی دیدار کنند.

حصر به دستور رهبر

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیش از انتخاب در سال ۹۲ وعده داده بود که زمینه آزادی موسوی و کروبی را فراهم کند اما تاکنون موفق نشده است.

براساس قوانین ایران، هیچ کس را نمی توان بدون محاکمه و سیر قانونی در بازداشت و زندان نگه داشت. تا مدتها مشخص نبود که این سه نفر چرا در بازداشت خانگی هستند. در سه سال اخیر علی مطهری تاکید کرده آنها به خواست رهبر در بازداشت هستند. مقام های قضایی می گویند مصوبه شورای عالی امنیت ملی بازداشت خانگی آنها را تایید کرده است.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی به انتخابات سال ۸۸ معترض بودند و بعد موضع گیری هایی در نقد حکومت آیت الله خامنه ای و نهادهای زیر نظر او از جمله شورای نگهبان، صدا و سیما و سپاه مطرح کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحقیق جدید: مرگ و میر ناشی از آلودگی آب و هوا از تلفات جنگ‌ها بیشتر است

تصویر آرشیوی از آلودگی هوا تهران

یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و آب‌های آلوده در هر سال، بیش از تلفات ناشی از جنگ و درگیری‌های خشونت‌بار است؛ بیش از مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات، گرسنگی یا حتی بلایای طبیعی و بیش از مجموع قربانیان ایدز و مالاریا.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس نتایج تحقیق عمده‌ای که روز پنجشنبه در نشریه پزشکی «لنست» منتشر شد، آمار مرگ زودرس در جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۹ میلیون بوده، که از هر شش نفر یک مورد بر اثر تماس با آلودگی‌های مختلف آب و هوای محیط بوده است.

هزینه‌های مالی ناشی از تبعات این آلودگی‌ها بر سلامت افراد، اعم از تامین شرایط رفاهی، درمان بیماری‌ها و همچنین خسارات مالی ناشی از مرگ و میرها، مبلغی معادل ۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در هر سال برآورد شده، که حدود ۶ و دو دهم درصد مجموع کل اقتصاد جهانی است.

با این حال کارشناسان معتقدند آمار ۹ میلیون مورد مرگ و میر زودهنگام مورد اشاره در این گزارش، تنها بخشی از آمار واقعی است و تلفات ناشی از آلودگی‌های محیطی بیش از این میزان است و با اتخاذ روش‌های نوین برای برآورد آن، در گزارش‌های بعدی دقیق‌تر برآورد خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تبریک وزیر خارجه آمریکا به مردم سوریه برای آزادی رقه: هنوز کار تمام نشده است

به دنبال اعلام رسمی آزادسازی کامل شهر رقه توسط ائتلاف مورد حمایت آمریکا در سوریه، وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای این پیروزی را به مردم و نیروهای دموکراتیک سوریه تبریک گفت.

رکس تیلرسون با بیان این که ایالات متحده مفتخر است رهبری ائتلاف جهانی ضد داعش با عضویت ۷۳ کشور جهان را بر عهده دارد، گفت کار ما هنوز به پایان نرسیده، اما آزادی رقه تحول بزرگی در نبرد با داعش است.

اعلام رسمی شکست داعش در رقه

نیروهای سوریه دموکراتیک پیشتر در روز جمعه پیروزی بر پیکارجویان داعش در رقه و سقوط کامل آن شهر را، که از آن با عنوان مرکز خلافت خودخوانده آن گروه اسلامگرای افراطی یاد می‌شد، رسما اعلام کردند.

بنا بر اعلام این ائتلاف کردها و عرب‌های سوریه که از حمایت آمریکا برخوردار است، اداره امور رقه را به شورایی متشکل از مقام‌های پیشین و رهبران قبایل، و یک نیروی قوی ۳ هزار نفری پلیس واگذار می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه بیانه خود گفت، گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش در ماه ژانویه بطور فعالی در داخل شهر رقه به برنامه ریزی برای انجام حملات تروریستی در کشور ما و متحدانمان مشغول بود.

به گفته آقای تیلرسون، اکنون پس از گذشته تنها ۹ ماه، و در پس تصمیم‌های حیاتی که پرزیدنت دونالد ترامپ برای تسریع جنگ علیه داعش اتخاذ کرده است، آن شهر از کنترل پیکارجویان آن گروه افراطی خارج شده است.

وی گفت «در هفت ماه اخیر، میلیون ها نفر از زیر حاکمیت ظالمانه داعش آزاد شده اند و ما با شرکایمان در حال آماده سازی بسترهای مناسب و شرایط لازم هستیم تا آنها قادر شوند به شهر و خانه‌های خود باز گردند.»

وزیر خارجه ایالات متحده با تاکید بر این که «نباید فرموش کنیم که این دستاورد با هزینه‌های چشم‌گیری حاصل شده،» خاطر نشان کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه خسارات فراوانی در این راه متحمل شده است.

آقای تیلرسون همچنین حمایت واشنگتن را از «شورای مدنی رقه»، که اداره امور آن شهر شمالی سوریه را بر عهده گرفته است، و دیگر فعالان سوری برای بازسازی شهر و برقراری امنیت و ثبات پایدار، اعلام کرد.

رقه در شمال سوریه، در ۴۳۰ کیلومتری شمال دمشق، پایتخت، و ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب واقع شده و از روزهای آغازین پیشروی‌های برق آسای پیکارجویان داعش در سوریه و عراق، به اشغال آن گروه در آمد.

پس از درگیری سه ساعته، آخرین منطقه کرکوک به دست نیروهای دولتی عراق افتاد

نیروهای دولتی عراق در مسیر ورودی منطقه «آلتون کوپری» در شمال غرب استان کرکوک - ۲۸ مهر ۱۳۹۶

منابع امنیتی عراق روز جمعه اعلام کردند نیروهای دولتی، پس از یک درگیری سه ساعته با پیشمرگه‌های کرد، کنترل آخرین منطقه از استان نفت خیر کرکوک در شمال کشور را در اختیار خود گرفتند.

منطقه آلتون کوپری در شمال غرب استان کرکوک و در مسیر ارتباطی بین دو شهر کرکوک و اربیل، مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق، واقع شده است. شهر کرکوک روز دوشنبه به کنترل ارتش در آمد.

پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، به رغم مخالفت دولت مرکزی بغداد، اختلاف دو طرف بر سر کنترل کرکوک وارد مرحله جدیدی شد و واحدهای نظامی ارتش به منطقه اعزام شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، واحدهای ضدتروریسم آموزش دیده توسط آمریکا، پلیس فدرال، و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران ۷ و ۳۰ دقیقه صبح جمعه پیشروی به سمت آلتون کوپری را آغاز کردند.

این خبرگزاری از قول منابع نظامی و امنیتی عراق، ضمن اعلام این خبر گفت، نیروهای پیشمرگه کرد پس از حدود سه ساعت تبادل آتش و مقاومت در برابر نیروهای دولتی، اقدام به عقب نشینی کردند.

هیچکدام از طرفین درگیری تاکنون از میزان تلفات احتمالی این درگیری خبر نداده‌اند.

پیشروی نیروهای دولتی عراق در چند روز گذشته برای به دست گرفتن کنترل استان کرکوک و تاسیسات نفتی داخل آن، عمدتا بدون مقاومت نیروهای کردی و با عقب نشینی فوری آنها انجام شده بود.

به گفته یک مقام نظامی عراق، پیشمرگه‌های کرد که پس از حملات داعش به خارج از مرزهای تعیین شده اقلیم خودمختار کردستان پیشروی کرده بودند، به محدوده قانونی سه سال پیش باز گشته‌اند.

ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر یک میلیون نفری کرکوک در ۴۸ ساعت اول حضور نیروهای دولتی، از ترس وقوع درگیری نظامی، اقدام به فرار کرده بودند؛ که بیشتر آنها به تدریج در حال بازگشت به شهر هستند.

همزمان در روز جمعه، آیت الله علی سیستانی از مراجع شیعه عراق خواستار محافظت از کردها توسط نیروهای دولتی شد. این درخواست در جریان نماز جمعه کربلا توسط یکی از نمایندگان او مطرح شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آزادی کامل رقه از داعش و انتقال اداره شهر به شورای سوری رسما اعلام شد

برخی از اعضای ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه در مقابل ساختمان بیمارستان شهر که کاملا ویران شده است - ۲۵ مهر ۱۳۹۶

نیروهای سوریه دموکراتیک روز جمعه ۲۸ مهر رسما پیروزی بر پیکارجویان داعش در رقه و سقوط کامل آن شهر را، که از آن با عنوان مرکز خلافت خودخوانده آن گروه اسلامگرای افراطی یاد می‌شد، اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ائتلاف کردها و عرب‌های سوریه که از حمایت آمریکا علیه داعش برخوردار است، طی نشستی در داخل رقه، اداره امور شهر را رسما به یک شورا واگذار کرد.

مقام‌های پیشین شهر و رهبران قبایل محلی، و همچنین یک نیروی قوی پلیس برای کنترل امنیت شهر، شامل سه هزار نفر که توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده‌اند، بدنه اصلی این شورا را تشکیل می‌دهند.

نیروهای سوریه دموکراتیک روز سه شنبه ۲۵ مهر ماه از پایان نبرد چهار ماهه برای بازپس گیری رقه از پیکارجویان داعش خبر داده بودند. دیدبان حقوق بشر سوریه نیز در بیانیه‌ای آزادی رقه را تایید کرد.

نشست خبری امروز که در یک استادیوم ورزشی در داخل رقه برگزار شد، نشستی کاملا «نمادین» به منظور اعلام رسمی آزادی کامل شهر و نحوه اداره امور آن در دوران پس از داعش توصیف شده است.

رقه در شمال سوریه، در ۴۳۰ کیلومتری شمال دمشق، پایتخت، و ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب واقع شده و از روزهای آغازین پیشروی‌های برق آسای پیکارجویان داعش در سوریه و عراق، به اشغال آن گروه در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشت نمونه دیوار برای طرح دیوارکشی پرزیدنت ترامپ در مرز جنوبی آمریکا

این دیوارها در نزدیک مرز مکزیک در سن دیگو نمایش داده شد.

هشت نمونه اولیه از دیوار پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که قرار است در مرز آمریکا و مکزیک ساخته شود، به آزمایش گذاشته شده است.

هشت نمونه اولیه دیوار مرزی آمریکا و مکزیک در خارج از شهر سن دیه گو به آزمایش گذاشته شده است.

این دیوارهای بسیار محکم، تحمل بیش از یک ساعت ضربات پُتک، تبر، ابزار آلات برقی ساختمانی و حتی آتش را دارند بدون آنکه ذره ای از نمای بیرونی آنها خدشه ای ببیند.

هزینه ساخت هر یک از این دیوارهای پیش ساخته پانصد هزار دلار است.

پرزیدنت ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی گفته بود خواستار ایجاد دیوار مرزی با مکزیک خواهد شد. او تاکید داشت میزان زیادی از جرایم در آمریکا و قاچاق مواد مخدر توسط مهاجران غیرقانونی از کشورهای آمریکای جنوبی انجام می شود که بسیاری از آنها از مرز جنوبی وارد آمریکا می شوند.

آقای ترامپ یک ماه پیش در سخنرانی آریزونا گفت از زمان روی کار آمدن او، ۸۵ درصد ورود مهاجران غیرقانونی کاهش یافته است.

دموکرات ها در کنگره مخالفت هایی با طرح پرزیدنت ترامپ داشته اند و به همین دلیل بودجه آن را هنوز تایید نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG