لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۰۵

سرخط خبرها

واکنش سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به سخنان روحانی: آمریکا به تعهداتش عمل کرده است

سحر نوروز زاده عضو تیم سیاست گذاری و سخنگوی کنونی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا

ساعتی بعد از سخنرانی رئیس جمهوری ایران که ایالات متحده را به «اهمال» در اجرای تعهدات آمریکا بعد از توافق هسته ای متهم کرد، سحر نوروز زاده عضو تیم سیاست گذاری و سخنگوی کنونی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا گفت برخلاف گفته آقای روحانی، آمریکا به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

سحر نوروز زاده عصر پنجشنبه اول مهرماه در گفت و گو با گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا در نیویورک گفت، من موقع سخنرانی آقای روحانی بودم، ایالات متحده همه تعهداتش به برجام را انجام داده است. همانطور که پیشتر گفته ایم وزارت خارجه آمریکا به دنبال این است که مردم ایران منفعت اقتصادی برجام را حس کنند.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا افزود: آمریکا کارشناسانی را تعیین کرده تا هرگونه ابهام را برای بانک ها و موسسات مالی درباره معامله با ایران بعد از رفع تحریم رفع کنند.

واکنش سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به سخنان روز پنجشنبه حسن روحانی

خانم نوروز زاده در بخش دیگری از این گفت و گو به همزمانی اجازه خزانه داری آمریکا برای خرید هواپیما توسط ایران و سفر حسن روحانی به نیویورک گفت، از قبل برنامه ریزی نشده بود که همزمان با حضور آقای روحانی، فروش هواپیما ها به ایران آغاز شود.

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.

سحر نوروز زاده درباره اجازه وزارت خزانه داری آمریکا همچنین گفت که معامله هواپیما با ایران توسط شرکت های آمریکایی یک «تابوشکنی» بود و امیدوارم با استفاده درست به نفع مردم ایران باشد.

اولین دیدار وزرای خارجه ایران و پنج بعلاوه یک در نیویورک برگزار شد

از زمان اجرای توافق هسته ای در دیماه، این اولین نشست در حد وزرای خارجه است.

وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار که روز پنجشنبه اول مهر برگزار شد، محمدجواد ظریف از ایران و موگرینی به نمایندگی از کشورهای پنج بعلاوه یک، سرپرستی مذاکرات را بر عهده داشت.

این اولین نشست وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک بعد از اجرای توافق هسته ای است.

خانم موگرینی بعد از این نشست در جمع خبرنگاران گفت درخصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام و همچنین پایبندی اعضا به تعهدات خود با یکدیگر رایزنی کردند.

این نشست در حالی برگزار شد که روز چهارشنبه پنجمین نشست مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی با سرپرستی سیدعباس عراقچی و هلگا اشمیت برگزار شده بود.

عراقچی در سخنانی گفت در جلسه کمیسیون مشترک در سطح وزیران موضوع تحریم‌ها و تعلل اروپا و آمریکا در حل مشکلات بانک‌ها و موسسات مالی از طریق تسهیل مراودات مالی و ارائه تضمین‌های لازم اصلی‌ترین مساله مورد بحث است. هم‌چنین موضوع تاخیر دولت آمریکا در صدور مجوزهای فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ در این نشست مطرح است.

ایران، آمریکا را متهم می کند که همه تعهدات مربوط به برجام را اجرا نکرده است. در مقابل آمریکا این اتهام را رد می کند.

پیشتر ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا از سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پرسیده بود که بر اساس برخی گزارش ها گفته می شود وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار می کنند. آیا برجام یا توافق هسته ای در خطر است؟ و اگر نه، پس چرا ملاقات در حد وزیران؟

سحر نوروز زاده در پاسخ، این دیدار را به دلیل اهمیت موضوع دانست و گفت «برای برجام یک کمیسیون مشترک داریم که وظیفه آن نظارت بر اجرایی شدن برجام است. ملاقات های مختلفی گاهی در حد وزیر برگزار می شود و این نشان دهنده این است که برجام برای همه این کشورها اهمیت دارد.»

یاهو اعلام کرد: اطلاعات ۵۰۰ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۴ سرقت شد

نشان یاهو در مقابل ورودی ساختمان مرکزی آن شرکت در شهر «سانی ویل» ایالت کالیفرنیا

شرکت یاهو روز پنجشنبه اعلام کرد اطلاعات مربوط به دست کم ۵۰۰ میلیون کاربر این شرکت اینترنتی در سال ۲۰۱۴ میلادی، توسط افرادی که گمان می‌رود مورد حمایت یک کشور خارجی باشند، به سرقت رفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت یاهو در بیانیه‌ای گفته است که اطلاعات سرقت شده شامل اسامی کاربران، آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌های آنها، و همچنین تاریخ‌های تولد و رمزهای کدگذاری شده بوده است.

با این حال، به گفته یاهو رمزهای ورود محافظت نشده، اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری و حساب‌های بانکی کاربران، احتمالا سرقت نشده‌اند.

بنا بر اعلام این غول خدمات اینترنتی، «در تحقیقات صورت گرفته، مدرکی که نشان دهنده حضور مهاجمی در شبکه در حال حاضر، که از سوی کشورهای خارجی حمایت شود، یافت نشده است.»

به نوشته رویترز، مشخص نیست این موضوع تا چه حد می‌تواند بر برنامه یاهو برای فروش سامانه ایمیل و بخش‌های دیگری از خدمات خود به شرکت «ورایزون» تاثیر بگذارد.

شرکت ارتباطات دیجیتال ورایزون ژوئیه گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد بخش‌های کلیدی سامانه خدمات اینترنتی یاهو را به مبلغ ۴ میلیارد و ۸۳۰ میلیون دلار خریداری کند.

این شرکت آمریکایی روز پنجشنبه در واکنش به اطلاعیه یاهو در مورد سرقت دو سال پیش اطلاعات کاربران گفت که دو روز پیش از این موضوع آگاه شده است.

واشنگتن ادعای اسد در حمله عمدی آمریکا به ارتش سوریه را «مضحک» خواند

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ادعای رئیس دولت حاکم بر دمشق مبنی بر این که آمریکا عمدا نیروهای دولتی سوریه را هدف حمله قرار داده است را «مضحک» خواند و گفت این اظهارات بشار اسد نشان می‌دهد که او مشروعیت خود برای حکومت در سوریه را از دست داده است.

رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که ائتلاف به رهبری آمریکا از روی عمد سربازان ارتش سوریه را هدف حمله قرار داده است. اشاره اسد به حمله اشتباهی شنبه شب است که در جریان آن ده ها سرباز کشته شدند و مقام‌های آمریکایی بابت آن ابراز تاسف کرده‌اند.

ساعاتی پس از انتشار این گفت‌وگوی اختصاصی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به آن واکنش نشان داد و گفت «مشکل است ببینیم که این اظهارات مضحک تا چه حد ارزش پاسخ دادن دارند ... غیر از این که بگوئیم با این سخنان، بار دیگر ثابت شد که اسد مشروعیت خود برای حکومت کردن را از دست داده است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کربی در ادامه گفت که این موضوع تایید دوباره‌ای است بر لزوم تلاش جامعه بین المللی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی که از طریق آن مردم سوریه بتوانند در مورد آینده خود اظهار نظر کنند.

هشدار امنیتی آمریکا: به استارباکس و برخی رستوران‌ها در جنوب ترکیه نروید

عکس تزئینی

ایالات متحده روز پنجشنبه از شهروندان آمریکایی خواست از رفتن به کافی شاپ‌‌های استارباکس و دیگر اماکن و رستوران‌های شهر غازی عینتاب در ترکیه نزدیک مرز سوریه، که به خارجی‌ها خدمات ارائه می‌کنند، خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفارت آمریکا در ترکیه با صدور یک هشدار امنیتی خطاب به شهروندان آمریکایی گفت، پلیس ترکیه در حال تحقیق درباره یک «سلول تروریستی» در این شهر واقع در جنوب ترکیه است.

در این اطلاعیه، در مورد احتمال حمله تروریستی به «مراکز خرید، شعبه‌های استارباکس و رستوران بیگ شف» و دیگر مراکز تجاری شهر غازی عینتاپ، از مراکز مهم تجاری منطقه آناتولی، هشدار داده شده است.

در اطلاعیه سفارت ایالات متحده در آنکارا، مشخص نشده است که سلول تروریستی مذکور مرتبط با چه گروه یا سازمانی است.

ترکیه از سال گذشته تا کنون شاهد چندین مورد بمبگذاری و حمله تروریستی از سوی گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) یا شورشیان کرد بوده است.

ماه گذشته میلادی، دست کم ۵۴ نفر در اثر یک بمبگذاری انتحاری در یک مراسم عروسی کردها در شهر غازی عینتاپ جان خود را از دست دادند. مسئولان ترکیه داعش را مسئول آن حمله معرفی کردند.

بنیامین نتانیاهو:‌ ایران و داعش دشمن مشترک خاورمیانه است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل سخنانش را با تمجید از فناوری و دستاوردهای علمی و اطلاعاتی کشورش آغاز کرد.

این هشتمین بار است که نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند. او در انتقاد از عملکرد سازمان ملل متحد گفت «سال گذشته ۲۰ قطعنامه علیه کشور دموکراتیک اسرائیل در سازمان ملل صادر شده و علیه بقیه جهان سه قطعنامه. این رویکرد مغرضانه است.»

او گفت برای اولین بار کشورهای منطقه فهمیدند که اسرائیل دشمن شان نیست «بلکه ایران و داعش دشمن مشترک هستند. »

او سال گذشته «سکوت کرکننده» جهان را در قبال تهدید ایران علیه اسرائیل نکوهش کرده و بعد به مدت ۴۵ ثانیه سکوت کرده بود.

یک روزنامه نگار و تحلیلگر اسرائیلی که تحولات ایران را پوشش می دهد قبل از سخنرانی نتانیاهو به صدای آمریکا گفت که گمان نمی کند نخست وزیر اسرائیل امسال مانند سالهای گذشته علیه ایران موضعگیری کند چرا که به نظر میرسد «از ایران عبور کرده است.»

او در این سخنان به همکاری های عمده آمریکا و اسرائیل اشاره و بر آن تاکید کرد.

او همچنین از سخنان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتقاد کرد. عباس که کمتر از یک ساعت پیش در همین تریبون سخنرانی کرد بخش عمده سخنانش را بر ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل متمرکز کرد .

پیشتر برخی رهبران جهان در سخنرانی هایشان ادامه شهرک سازی های اسرائیل را در مناطق مورد مناقشه نکوهش کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنانش در مجمع عمومی امسال گفت اسرائیل و فلسطینی ها میتوانند در صلح به راه حل برسند. ​

اسرائیل و فلسطینی ها در ماه های اخیر همچنین شاهد حملات و درگیریهای شخصی بوده‌اند. در موارد متعدد شهروندان فلسطینی که گفته می‌شود از تداوم شهرک‌سازی خشمگین هستند عمدتا با چاقو به اسرائیلی‌ها حمله کرده‌اند.

روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیداری دوجانبه داشت.

او در این دیدار از آقای اوباما بابت همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی و همچنین دیدارهای متعدد با او سپاسگزاری کرد. او گفت آمریکا بهترین دوست اسرائیل و اسرائیل بهترین دوست آمریکا است.

حسن روحانی: عربستان از سیاست های تفرقه افکنانه دست بردارد

این آخرین سخنرانی حسن روحانی در دوره اول ریاست جمهوری او بود.

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در سازمان ملل، عربستان را به اقدامات تفرقه آمیز متهم کرد و گفت این کشور باید این اقدامات را کنار بگذارد.

حسن روحانی صبح پنجشنبه اول مهر درنشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. وی در انتقاد مستقیم از عربستان گفت: برخی کشورهای منطقه باید دست از بمباران همسایگان و حمایت از گروههای تکفیریِ تروریستی بردارند و با قبول مسئولیت خود ، در صدد جبران خسارت ها برآیند. دولت عربستان سعودی اگر به تحقق چشم انداز تازه ای در توسعه خود و امنیت منطقه چشم دوخته است، باید از ادامه سیاست های تفرقه افکنانه، ترویج ایدئولوژی نفرت و تعرض به حقوق همسایگان باز ایستد.

وی افزود: مسئولیت خود نسبت به حیات و حرمت زائران را بپذیرد و روابط خود را بر پایه احترام متقابل و مسئولیت پذیری در قبال ملتهای منطقه تنظیم کند.

اشاره آقای روحانی به کشته شدن صدها نفر در حادثه منا در سال گذشته است.

در دو سال گذشته ایران و عربستان رابطه پر تنشی داشته اند.

آقای روحانی سخنان خود را با اشاره به حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ شروع کرد و گفت ضعف کشورهای بزرگ بعد از این حادثه موجب افزایش بی نظمی در جهان شده است.

این آخرین سخنرانی حسن روحانی در دوره اول ریاست جمهوری او بود.

دفاع از برجام: الگوی جهانی

رئیس جمهوری ایران در بخشی دیگر از سخنانش از توافق هسته ای ایران دفاع کرد. او در این سخنرانی که اولین بعد از اجرای توافق هسته ای بود، گفت، علی رغم مشکلات امروز، من به فردایی پر امید باور دارم، و تردید ندارم که با تدبیر می توانیم بر این مشکلات فائق آئیم . تجربه گفتگو میان ایران و کشورهای 1+5و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نمونه ای موفق از سیاست اعتدال و تعامل سازنده و روی آوردن به گفتگو است.

آقای روحانی افزود: این توافق با طراحی سازوکارهای اعتمادساز، پایان دادن به اتهامات جعلی ابعاد احتمالی نظامی و پذیرش اعمال حق غنی سازی، بر برنامه هسته ای صلح آمیز ایران مهر تایید زد؛ به نگرانی های ساختگی پایان داد و تحریم های ظالمانه علیه ایران را رفع نمود.

وی افزود: اما فراتر از حل پرونده هسته ای، برجام درس هایِ مهمی برای حل و فصلِ مشکلاتِ پیچیده جهانی نیز به همراه دارد. برجام فقط یک توافق سیاسی نیست، بلکه یک رویکرد جدید و روشی خلاقانه برای تعامل سازنده به منظور حل و فصل مسالمت آمیز بحران ها و چالش ها است.

انتقاد از آمریکا در اجرای برجام

در بخش دیگری از سخنان، آقای روحانی از آمریکا به خاطر آنچه «اهمال» در اجرای برجام نامید، انتقاد کرد.

روحانی گفت اکنون یک سند پذیرفته شدۀ چندجانبه است و اهمال نسبت به اجرای آن از سوی امریکا، تخلفی بین المللی تلقّی خواهد شد و اعتراض جامعۀ جهانی را برخواهد انگیخت.

رئیس جمهوری ایران افزود: تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فوراً جبران شود. متاسفانه اینگونه اقدامات غیرقانونی مسبوق به سابقه است و آخرین نمونه آن رای دیوان عالی امریکا در تایید دست اندازی به میلیاردها دلار اموال ملت ایران در سالهای گذشته است.

انتقاد حسن روحانی در حالی است که دولت آمریکا می گوید به همه توافق ها در برجام عمل کرده است.

بتازگی سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است وزارت خارجه آمریکا کارشناسانی را آماده کرده تا به بانک ها و موسسات مالی درباره معامله با ایران پاسخ بدهند.

نظرسنجی جدید محبوبیت کلینتون را در بین لاتین تبارها نشان می دهد

یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد که در بین رای دهندگان لاتین تبار، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با فاصله زیادی از دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه خود محبوب تر است.

در این نظرسنجی که شبکه خبری ان.بی.سی، روزنامه وال استریت جورنال و شبکه اسپانیایی زبان تلموندو به طور مشترک در آمریکا انجام داده اند، حدود ۸۰ درصد از لاتین تبارها دیدی منفی به دونالد ترامپ دارند و اندکی کمتر از ۲۰ درصد اعلام کرده اند از او حمایت می کنند.

این نظرسنجی نشان می دهد ۷۱ درصد رای دهندگان احتمالی لاتین تبار از هیلاری کلینتون در رقابتی دوجانبه حمایت خواهند کرد و تنها ۱۸ درصد گفته اند که از ترامپ حمایت می کنند. با این که حمایت این رای دهندگان از کلینتون بسیار زیاد است، میزان محبوبیت او به نسبت اوایل تابستان اندکی کاهش یافته است.

دونالد ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی بارها از جرائمی که مهاجران غیرقانونی در آمریکا انجام داده اند سخن گفته و تاکید کرده است که برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی از آمریکای جنوبی به ایالات متحده آمریکا دیواری در مرز بین آمریکا و مکزیک احداث خواهد کرد. از این سخنان در جوامع لاتین تبار آمریکا استقبال خوبی نشده است.

ایران با حذف برزیل شگفتی‌ساز شد؛ تمجید فیفا از ایرانی‌ها برای بزرگداشت فالکائو

تیم ملی فوتسال ایران با شکست برزیل در جام جهانی، بهترین نتیجه تاریخ فوتسال ایران را کسب کرد و شگفتی‌ساز شد.

در مرحله یک هشتم نهایی هشتمین دوره جام جهانی فوتسال، تیم ملی فوتسال ایران موفق شد تا در ضربات پنالتی پرقدرت‌ترین تیم جهان را که تاکنون برنده پنج دوره جام جهانی شده، شکست بدهد و به مرحله یک چهارم نهایی برود.

ایران و برزیل در پایان وقت معمول و وقت اضافه به نتیجه مساوی ۴ – ۴ دست پیدا کردند و در ضربات پنالتی یک شوت برزیلی‌ها به تیرک خورد و داخل دروازه نرفت اما هر سه ضربه ایران گل شد.

در پایان این مسابقه، فالکائو بزرگترین ستاره فوتسال جهان که قصد داشت با کسب یک جام قهرمانی دیگر از دنیای فوتسال خداحافظی کند، بازنشستگی خود را اعلام کرد و بازیکنان تیم ملی ایران برای بزرگداشت او، فالکائو را روی دست به هوا پرتاب کردند.

این حرکت تیم ایران باعث تمجید فیفا شد و فدراسیون بین‌المللی فوتبال با انتشار عکسی از این حرکت بازیکنان ایران نوشت: "ایرانی‌ها می توانستند به رختکن رفته و برد بزرگشان مقابل برزیل را جشن بگیرند ولی ایستادند تا خداحافظی یک افسانه را گرامی بدارند".

برزیل که ابرقدرت فوتسال جهان است در مرحله گروهی با قدرت همه تیم‌ها را برده بود و به نظر می‌رسید یکی از شانس‌های اصلی کسب جام قهرمانی باشد. اما ایران در مرحله گروهی متزلزل ظاهر شد و حتی نتوانست آذربایجان را شکست بدهد تا با کسب مقام سوم گروه خود به قرعه سختی برخورد کند.

با این حال ایران در اولین قدم مرحله حذفی، کار بزرگی انجام داد و برزیل را حذف کرد و حالا روز شنبه سوم مهرباید با تیم قدرتمند پاراگوئه مسابقه بدهد.

علیرضا صمیمی، محمد کشاورز، علی‌اصغر حسن‌زاده، مهدی جاوید و احمد اسماعیل‌پور بازیکنان اصلی ایران در مسابقه مقابل برزیل بودند و سرمربی این تیم محمد ناظم الشریعه است.

شارلوت شاهد دومین شب اعتراضات خشونت بار بعد از کشته شدن یک شهروند سیاهپوست

معترضان در شارلوت

در حالی که برای دومین روز شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی شاهد اعتراضات به کشته شدن یک شهروند سیاهپوست آمریکایی بدست پلیس بود، یک غیرنظامی دیگر اواخر روز چهارشنبه هدف تیراندازی قرار گرفت.

فرماندار کارولینای شمالی در شهر شارلوت اعلام وضعیت اضطراری کرد و نیروهای «گارد ملی» در این شهر مستقر شده اند.

پیشتر در روز چهارشنبه تظاهرات معترضان به صورت مسالمت آمیزی در حال برگزاری بود اما بعدا به خشونت و درگیری معترضان با ماموران پلیس ضد شورش تبدیل شد.

ماموران به سمت معترضان گاز اشک آور پرتاب کردند تا آنها را متفرق کنند. برخی از افراد شیشه های فروشگاه ها را شکستند و در خیابان ها آتش سوزی های کوچکی ایجاد کردند.

تا بامداد روز پنجشنبه وضعیت شهر شارلوت عمدتا آرام شد.

مقامات شهری ابتدا گفته بودند که یک نفر غیرنظامی چهارشنبه شب با گلوله یک فرد دیگر غیرنظامی و نه ماموران پلیس، کشته شد اما آنها بعدا گفتند فردی که هدف قرار گرفت به شدت مجروح شد و کشته نشده است.

اداره پلیس شارلوت اعلام کرد چهار نفر از مامورانش مجروح شده اند اما مجروحیت آنها خطرناک نیست.

وزارت خزانه داری آمریکا: به ایرباس و بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران مجوز دادیم

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.

خبرگزرای رویترز پیشتر در روز چهارشنبه از قول یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده نوشته بود که واشنگتن روند صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافری غربی به ایران را آغاز کرده است.

به گزارش همین خبرگزاری، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در تایید این خبر گفت «بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایالات متحده متعهد به صدور مجوز صادرات هواپیماهای تجاری مشخص به ایران است.»

در این بیانیه آمده است، در اولین اقدام در این راستا و تحت این سیاست جدید "دو مجوز برای صادرات انواع مشخص هواپیماهای تجاری مسافربری برای بوئینگ و ایرباس صادر داده است."

بنا بر اعلام وزارت حزانه داری آمریکا، برای آن که اطمینان حاصل شود این هواپیماها تنها برای خدمات مسافربری به کار گرفته می‌شوند، در این مجوزها شرایط سنگینی گنجانده شده است.

شرکت‌های ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا، دو غول هواپیماسازی جهان، پیشتر در روز چهارشنبه تایید کردند که برای فروش محصولات خود به ایران، از دولت ایالات متحده تائیدیه گرفته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مارک اسکلار سخنگوی بوئینگ نوشت «ما این مجوز را دریافت کرده‌ایم» و همچنان در گفت‌وگو با ایران ایر، بر اساس توافقنامه ژوئن، هستیم.

به دنبال توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و جامعه جهانی و اجرای رسمی آن در دی ماه گذشته و لغو بخشی از تحریم‌ها، ایران درصدد نوسازی ناوگان هوایی فرسوده خود برآمده است.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما، زمستان گذشته با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافری به توافق رسید؛ توافقی که در صورت اجرا، ارزش آن معادل ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

تلویزیون دولتی ایران سه شنبه از قول اصغر فخریه کاشان معاون وزارت راه ایران گزارش داد که تهران شمار هواپیماهایی که می‌خواهد از ایرباس خریداری کند را به ۱۱۴ فروند کاهش خواهد داد.

ایران ایر با شرکت بوئینگ نیز برای خرید ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری توافق کرده، که ارزش کل آن ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون اعلام شده و قرار است به تدریج از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ تحویل ایران شوند.

جی استریت: طرح کنگره برای بررسی حساب‌های بانکی رهبران ایران روحانی را تضعیف می کند

مسئولان کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان و "جی لو" (چپ) وزیر خزانه داری آمریکا در یکی از نشست های این کمیته.

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا، ۳۱ شهریور - جی استریت از گروه های لابی یهودی میانه رو در پایتخت آمریکا می گوید طرح کنگره آمریکا برای تهیه گزارش از حساب‌های بانکی رهبران عالیرتبه ایران می تواند به تضعیف موقعیت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در رقابت های جناحی در داخل ایران بیانجامد.

به تازگی کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدف آن یافتن حساب‌های پولی احتمالی حدود ۸۰ نفر از رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

جی استریت که خود را «طرفدار اسرائیل، طرفدار صلح» می داند، در مقابل گروه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به آیپک فعالیت دارد. این گروه که در سال ۲۰۰۸ میلادی تشکیل شد، طرفدار برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها است.

جی استریت در بیانیه خود نوشته است، قانون جدید «شفافیت دارایی‌‌های رهبری ایران» کنگره، یکی دیگر از قطعات تلاش های مخالفان توافق جامع هسته ای ایران و جامعه جهانی است که با تضعیف جایگاه رئیس جمهوری ایران حسن روحانی و متحدانش در داخل، سعی دارد تا توافق را کم اهمیت کند. مشابه کاری که تندروهای داخل ایران علیه دولت روحانی انجام می دهند.

جی استریت از گروه های لابی است که از سیاست های میانه رو حمایت می کند و در قبال ایران موافق توافق هسته ای است.

در این بیانیه آمده است «احتمالا این تصادفی نیست که طرفداران (لایحه) طوری هماهنگ کرده‌اند که بررسی آن در صحن مجلس درست زمانی باشد که روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک است، و الزام ارائه نخستین گزارش هم باید در زمانی نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران باشد.»

بیانیه جی‌استریت روز چهارشنبه در صحن مجلس نمایندگان آمریکا توسط مکسین واترز نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا و عضو ارشد کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان که رهبری تلاش دموکرات‌ها برای مقابله با قانون «شفافیت دارایی‌های رهبری ایران» را به عهده دارد، قرائت شد.

روز چهارشنبه، دولت اوباما تهدید کرد طرح کنگره برای تهیه گزارش از حساب بانکی رهبران ایران را وتو کند.

در اثر واژگونی قایق پناهجویان در سواحل مصر دستکم ۴۳ نفر کشته شدند

مردم در ساحل مدیترانه در انتظار قایق های نیروهای امدادی حامل اجساد و مفقودشگان

یک قایق حامل ۶۰۰ سرنشین پناهجو روز چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه، در نزدیکی سواحل مصر غرق شد، که در نتیجه آن دست کم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قایق به مقصد اروپا در حرکت بود که در بندر رشید در سواحل مدیترانه واقع در استان بحیره واژگون شد.

به گفته مقامات مصری تاکنون جسد ۳۱ نفر از قربانیان پیدا شده که شامل ۲۰ مرد، ۱۰ زن، و یک کودک است. گزارشگر رویترز نیز شاهد انتقال ۱۲ جسد دیگر بود که توسط یک قایق ماهیگیری به ساحل آورده شدند.

نیروهای امدادی در منطقه تاکنون موفق شده اند جان ۱۵۴ نفر را نجات دهند. حدود ۴۰۰ سرنشین دیگر این قایق هنوز مفقود هستند و از این رو، بیم آن می رود که شمار قربانیان افزایش یابد.

یک مقام ارشد امنیتی استان بحیره به خبرنگار رویترز گفت، «اطلاعات اولیه بیانگر این است که قایق به دلیل آن که بیش از ظرفیتش مسافر داشته غرق شده است. قایق کج شده و پناهجویان در آب افتادند.»

به گفته مقامات مصر، پناهجویان سوار بر این قایق از کشورهایی چون مصر، سودان، سومالی، و اریتره بودند. شریف اسماعیل نخست وزیر مصر گفته است تمام منابع امدادی کشور در خدمت عملیات نجات مفقود شدگان هستند.

انتقاد نهاد اروپایی از تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی آذربایجان

یک شهروند جمهوری آذربایجان در حال رأی دادن در باکو، در انتخابات پارلمانی آن کشور - آبان ۱۳۹۴

کمیسیون اروپایی قوانین و حقوق بشر روز چهارشنبه به تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی آذربایجان، که اختیارات ریاست جمهوری را بیشتر می کند، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون ونیز که مجمعی از کارشناسان حقوق اساسی مستقر در فرانسه است، در گزارشی می گوید که تغییرات پیشنهادی در قانونی اساسی آذربایجان، به ویژه افزایش دوره ریاست جمهوری، قابل توجیه نیست و تغییرات پیشنهادی دیگر نیز توازن قدرت در آن کشور را مختل خواهد کرد.

این کمیسیون همچنین در مورد قانونی که حضور مردم در اماکن عمومی را محدود می کند نیز ابراز نگرانی کرده و در بخش دیگری گفته است، قانونی که به رئیس جمهوری اجازه دهد مجلس را منحل کند، می تواند موجب تضعیف رویکرد انتقادی در سیاست شود.

قرار است جمهوری آذربایجان روز دوشنبه، پنجم مهر ماه، در یک همه پرسی تغییرات پیشنهادی جدید در قانون اساسی را به رأی بگذارد.

صدها معترض روز شنبه گذشته در باکو، پایتخت آذربایجان، در اعتراض به این تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی راهپیمایی کردند.

برخی منتقدان می گویند آذربایجان «حکومتی موروثی» دارد، چراکه الهام علی‌ اف رئیس جمهوری آذربایجان، فرزند رئیس جمهوری پیشین کشور است و تغییرات در قانون اساسی را نیز او پیشنهاد کرده است.

نشست معاونان وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در نیویورک برگزار شد

آقای عراقچی و خانم اشمید سرپرستی دو گروه را بر عهده داشتند.

پنجمین کمیسیون مشترک ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در سطح معاون وزیران خارجه بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در نیویورک برگزار شد.

رییس هیات ایرانی در این کمیسیون عباس عراقچی معاون امور حقوق و بین الملل وزارت خارجه بود و ریاست طرف مقابل را هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ به عهده داشت.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از نیویورک، این نشست در ادامه سایر جلساتی است پس از توافق تیر ماه سال گذشته بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ - شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان - در جریان بوده است.

صبح چهارشنبه نیز مذاکرات دو جانبه بین ایران و کشورهای عضو پنج بعلاوه یک آغاز شد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ با یکدیگر دیدار کردند.

از قبل اعلام شده بود که نشست نمایندگان ایران و ۱+۵ در نیویورک در سطح وزیران برگزار خواهد شد و به نوشته خبرآنلاین در ایران، نشست روز چهارشنبه برای جمع بندی نظرات کارشناسی معاونان است، تا در جلسه کمیسیون مشترک ایران با حضور وزیران، به جمع بندی برسد.

این نخستین نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک بعد از اعلام رسمی اجرای توافق جامع هسته ای (برجام) در دی ماه گذشته است.

پیشتر ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا از سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پرسیده بود که بر اساس برخی گزارش ها گفته می شود وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار می کنند. آیا برجام یا توافق هسته ای در خطر است؟ و اگر نه، پس چرا ملاقات در حد وزیران؟ سحر نوروز زاده در پاسخ، این دیدار را به دلیل اهمیت موضوع دانست و گفت «برای برجام یک کمیسیون مشترک داریم که وظیفه آن نظارت بر اجرایی شدن برجام است. ملاقات های مختلفی گاهی در حد وزیر برگزار می شود و این نشان دهنده این است که برجام برای همه این کشورها اهمیت دارد.»

انتقاد اوباما از سیاست شهرک‌سازی اسرائیل در آخرین دیدار با نتانیاهو

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در حاشیه هفتاد و یکمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و دریاره طیفی از مسائل گفت‌وگو کردند.

این دیدار در حالی است که آنها در چند سال اخیر گذشته بر سر برخی مسائل - از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران و شهرک سازی های اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی - اختلاف نظر شدید پیدا کرده بودند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دیدار امروز احتمالا آخرین دیدار دو رهبر پیش از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ژانویه ۲۰۱۷ است.

هرچند اوباما و نتانیاهو درباره بازی گلف و همچنین تعطیلات آینده، در مقابل خبرنگاران با یکدیگر شوخی کردند، با این حال، آقای اوباما به مخالفت خود با افزایش ساخت و سازهای اسرائیل در سرزمین های اشغالی اشاره مختصری کرد. این مخالفت زمانی ابراز شد که خبرنگاران هنوز اجازه داشتند در ابتدای جلسه دیدار دو مقام بمانند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که واشنگتن نگران فعالیت های شهرک سازی اسرائیل است، گفت ایالات متحده می خواهد به اسرائیل کمک کند که پیگیر صلح باشد. به گفته یک مقام ارشد دولت اوباما، او زمانی که دیدار حالت خصوصی پیدا کرد، مخالفت خود در این زمینه را محکم تر بیان کرد و گفت آمریکا عمیقا نگران این اقدامات اسرائیل و آینده صلح خاور میانه است.

به گفته یک مقام آگاه، بنیامین نتانیاهو در واکنش، این اظهار نظر باراک اوباما را به چالش کشید.

به گفته مقاماتی که بعد از این دیدار با خبرنگاران صحبت کردند، موضوع توافق هسته‌ای با ایران در ملاقات امروز که حدود نیم ساعت طول کشید، مطرح نشد.

انتقاد گزارشگر سازمان ملل در امورمبارزه با شکنجه از آنکارا

خوان مندز (راست)

یک مقام سازمان ملل متحد که علیه اعمال شکنجه در کشورها فعالیت می کند، از آنکارا به دلیل به تاخیر انداختن سفرش به ترکیه انتقاد کرد و گفت این تصمیم "پیام غلطی می فرستد."

خوان مندز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه روز چهارشنبه گفت ترکیه سفر چهار روزه او به آن کشور را به عقب انداخته است.

قرار بود سفر آقای مندز به ترکیه ۱۰ ماه اکتبر آغاز شود.

در پی کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه این کشور برخوردی گسترده را با افرادی که گفته می شود حامیان فتح اﻟله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا هستند، آغاز کرد.

مندز گفته است سفرش در ارتباط با بازداشت هزاران نفر در ترکیه مهم بوده است. او که ماموریتش در ماه اکتبر پایان می یابد، از آنکارا خواست بگذارد جایگزین او در سفر به ترکیه دسترسی نامحدود داشته باشد.

دولت اوباما تهدید کرد طرح کنگره برای تهیه گزارش از حساب بانکی رهبران ایران را وتو کند

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا، ۳۱ شهریور - دولت باراک اوباما تهدید کرده است طرح کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان برای تهیه گزارش از حساب‌های بانکی رهبران ایران را وتو کند. به گزارش بخش فارسی صدای آمریکا، کاخ سفید روز چهارشنبه رسما تهدید کرد طرح H.R. ۵۴۶۱ "قانون شفافیت دارایی های رهبران ایران" را در صورتی که به تصویب نهایی کنگره برسد، وتو خواهد کرد.

این طرح از وزارت خزانه داری آمریکا می خواهد که در مورد دارایی‌های رهبران ارشد سیاسی و نظامی ایران در بانک‌های خارجی تحقیق کند و گزارش آن را به طور علنی اعلام کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که اگر رئیس جمهوری با این مصوبه روبرو شود مشاورانش به او توصیه خواهند کرد که آن را وتو کند.

کاخ سفید در بیانیه خود گفته است که این طرح برای اجرایی شدن به صورت طاقت فرسایی نیازمند منابع مختلف است و باعث می شود منابعی که وزارت خزانه داری برای نظارت بر فعالیت‌های تحریم پذیر ایران لازم دارد، از این کار مهم منحرف شود و همچنین منابع و روش‌های اطلاعاتی را به خطر بیاندازد.

هفته گذشته کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدفش یافتن حساب‌های پولی احتمالی حدود ۸۰ نفر از رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

این طرح می خواهد که وزارت خزانه داری آمریکا نتیجه تحقیقات خود در این باره را به زبان های انگلیسی، فارسی، عربی و آذری در اینترنت منتشر کند.

کاخ سفید می گوید طرح کنگره به جای آنکه باعث جلوگیری از پول شویی و تامین مالی فعالیت های تروریستی شود، باعث می شود افرادی که در چنین اموری فعالیت دارند کمتر شفافیت مالی داشته باشند و همچنین عامل بازدارنده ای برای شفاف شدن بخش بانکی ایران خواهد بود.

کاخ سفید در بیانیه خود گفته است که دولت آمریکا همچنان با چشمانی باز حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی بالیستیک ایران، نقض حقوق بشر در این کشور، و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه را دنبال می کند.

این بیانیه می گوید دولت آمریکا باید تمامی ابزار مورد نیاز برای مقابله با این فعالیت های ایران را حفظ کند که از اعمال تحریم های قدرت‌مند گرفته تا ممانعت و اخلال در ارسال محموله های تسلیحاتی و فناوری های پیشرفته هسته‌ای را شامل می شود.

به گفته کاخ سفید، طرح کنگره بر قابلیت آمریکا برای استفاده از این ابزار تاثیر منفی می گذارد و اهدافی که خود طرح به دنبال آن است را تضعیف می کند و حتی ممکن است توانایی آمریکا را از اطمینان یافتن از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز باقی خواهد ماند، به خطر بیاندازد.

وزیر اقتصاد عراق به اتهام "فساد و سوء مدیریت" برکنار شد

هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد عراق، که روز چهارشنبه به دنبال رأی عدم اعتماد مجلس از سمت خود برکنار شد.

نمایندگان پارلمان عراق روز چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه، با پس گرفتن رأی اعتماد از وزیر اقتصاد آن کشور، وی را از سمت خود برکنار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از سخنگوی پارلمان عراق، هوشیار زیباری به دنبال اتهام فساد و سوء مدیریت، و با رأی عدم اعتماد مجلس، از وزارت اقتصاد برکنار شد.

برکناری هوشیار زیباری، وزیر خارجه پیشین و سیاستمدار برجسته کرد عراقی، در حالی رخ داد که عراق همچنان گریبانگر یک بحران اقتصادی ناشی از قیمت پایین نفت و هزینه های بالای مبارزه با داعش در عراق است.

هم اکنون عراق در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای اخذ وام های بیشتر است.

آقای زیباری که اتهامات وارده را رد کرده، دومین وزیر کابینه حیدر العبادی نخست وزیر عراق است که توسط نمایندگان مجلس از سمت خود برکنار شده است. پارلمان عراق ماه گذشته نیز رای به برکناری وزیر دفاع این کشور داده بود.

به گفته سخنگوی پارلمان عراق، حیدر العبادی، که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است، صبح چهارشنبه از نمایندگان خواسته بود تا با توجه به بحران اقتصادی کنونی، رأی گیری برای برکناری وزیر اقتصاد را به تاخیر اندازند.

ظافر العانی، یک حقوقدان سنی عراق، می گوید برکناری وزیران دفاع و اقتصاد کشور با «انگیزه های سیاسی» و به منظور «بی ثبات کردن دولت حیدر العبادی» صورت گرفته است.

به گفته آقای العانی، اقدامات اخیر پارلمان عراق می تواند به مذاکرات بغداد با صندوق بین المللی پول ضربه بزند.

خانواده کمال فروغی و نازنین زاغری: خواستار آزادی آنها از زندان در ایران هستیم

خانواده دو شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که در ایران زندانی هستند، می گویند به نیویورک آمده اند تا از مقام های ایران در حاشیه نشست سازمان ملل، آزادی انها را درخواست کنند.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری و کامران فروغی فرزند کمال فروغی، دو شهروند بریتانیایی ایرانی تبار هستند که در ایران زندان هستند. این دو در گفت و گو با صدای آمریکا درباره آخرین وضعیت آنها گفتند و ابراز امیدواری کردند که این دو به زودی از ایران آزاد شوند.

نازنین زاغری ۳۷ ساله برای بنیاد تامسون رویترز کار می کرد، که وابسته به خبرگزاری رویترز است. وی سه ماه پیش در ایران بازداشت شد و بتازگی توسط قوه قضاییه ایران به زندان محکوم شد.

ریچارد رتکلیف همسر او به صدای آمریکا گفت: تازه ترین خبری که از او داریم این است که نازنین به پنج سال محکوم شد. اتهامات او اعلام نشد و این مساله ای عجیب است.

وی درباره تغییر وضعیت خانم زاغری گفت: نازنین اجازه یافته با خانواده و من تماس داشته باشد.

آقای رتکلیف افزود: به او بارها وعده داده شده که آزاد می شود. من شب ها کابوس می بینم و به نظرم نازنین بازیچه بازی های سیاسی داخل ایران شده است.

همسر خانم زاغری افزود: ما خواستار صحبت با مقامات ایران برای آزادی عزیزان مان هستیم . به ما گفته اند رئیس جمهوری ایران سرش شلوغ است و پیام روشن ما به او و سایر مقام های ایران این است که عزیزان ما را آزاد کنید زیرا این راهی نیست که ایران بخواهد با دنیا رابطه داشته باشد.

کمال فروغی دیگر بریتانیایی ایرانی تبار است که حدود دو هزار روز است که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است.

کامران فروغی فرزند او روز چهارشنبه ۳۱ شهریور به صدای آمریکا گفت خانواده آقای فروغی از وضع سلامتی و احتمال مرگ او در زندان نگرانند. مقام های بریتانیایی و خانواده وی می گویند او باید به خاطر سن بالایش از زندان مرخص شود.

به گفته خانواده آقای فروغی و فعالان حقوق بشر، کمال فروغی ۱۸ ماه از دوران حبس خود را بدون هیچ اتهامی در سلول انفرادی گذرانده و پس از آن نیز بدون برگزاری دادگاهی عادلانه و دسترسی به وکیل محاکمه شده و به اتهام جاسوسی در زندان است.

کامران فروغی به نگار محمدی از صدای آمریکا گفت بارها به ما گفته شده که او آزاد می شود، وکلای او بیش از پنجاه درخواست آزادی او را داده اند که نادیده گرفته شده است.

کاهش غیرمنتظره ذخایر آمریکا قیمت نفت را افزایش داد

عکس تزئینی از لوله های انتقال نفت خام در آمریکا

قیمت نفت روز چهارشنبه در واکنش به یک کاهش احتمالی دیگر در ذخایر نفتی ایالات متحده در این هفته، تا دو درصد افزایش یافته است.

به گزارش مؤسسه نفت آمریکا، ای پی آی، ذخایر نفتی ایالات متحده در هفته دوم ماه سپتامبر ۷ میلیون و پانصد هزار بشکه کاهش یافته است. این در حالی است کارشناسان پیش بینی کرده بودند کاهش ذخایر نفتی آمریکا در این هفته ۳ میلیون و چهارصد هزار بشکه باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صنایع نفت نروژ نیز به خاطر اعتصاب کارگران دچار اختلال شده است. بیش از ۳۰۰ کارگر نروژی به دنبال شکست تلاش ها برای افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در کارکرد پنج شرکت فعال در حوزه نفت و گاز آن کشور اختلال ایجاد کرده است، که تهدیدی برای تولید نفت دریای شمال محسوب می شود.

آنچه تاکنون قیمت نفت خام را ثابت نگه داشته بود، گمانه زنی ها بر سر توافق کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، برای تعیین سقف تولید بوده که قرار است هفته آینده در نشستی در الجزایر در مورد آن بررسی شود.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه دستور آغاز تولید از یک میدان جدید نفتی را صادر کرد که روزانه ۱۲ هزار بشکه به تولیدات نفتی روسیه اضافه خواهد کرد.

همچنین صادرکنندگان اصلی نفت اوپک نیز - از جمله عربستان سعودی، ایران، عراق، نیجریه، و لیبی - تولیدات نفت خود را در ماه های اخیر افزایش داده اند.

گروهی از پزشکان در سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفتند

نقشه منطقه خان طومان در نزدیکی حلب را نشان می دهد.

به گفته یک گروه امداد بین المللی در روز چهارشنبه، پنج نفر از پزشکانی که در قالب یک گروه سیار در سوریه به مجروحان حمله هوایی روز سه شنبه به یک کاروان امدادگران در نزدیکی حلب کمک می کردند، هدف یک بمباران دیگر قرار گرفتند.

دکتر المفتی نایب رئیس اتحادیه بین المللی سازمان های امداد و خدمات پزشکی گفت تیم پزشکان تازه به صحنه بمباران اول در شهر خان طومان که تحت کنترل شورشیان است وارد شده بود که هواپیماها بار دیگر منطقه ای را که پزشکان وارد آن شده بودند، بمباران کردند.

دولت سوریه متهم است که در جریان جنگ پنج سال و نیم گذشته در آن کشور، جان امدادگران را به خطر انداخته است. خان طومان در نزدیکی شهر حلب قرار دارد که به شدت نیازمند کمک های امداد است.

سقوط هواپیمای تجسسی در کالیفرنیا؛ خلبان کشته شد

عکسی از هواپیمای سقوط کرده در غرب کالیفرنیا

نیروی هوایی ایالات متحده از مرگ یک خلبان و زخمی شدن خلبان دیگری در حین سقوط یک هواپیمای تجسسی یو۲ در غرب ایالت کالیفرنیا خبر داد.

حادثه روز سه شنبه در جریان یک پرواز آموزشی بر فراز کوه های شمال ساکرامنتو رخ داد.

دو خلبان این هواپیما که اندکی پس از برخاستن از یک پایگاه نظامی در منطقه سقوط کرد، توانستند خود را به خارج از هواپیما پرتاب کنند، اما یکی از آنها جان خود را از دست داد.

نیروهای هوایی آمریکا اطلاعات بیشتری درباره این حادثه منتشر نکرده است.

هواپیمای تجسسی یو۲ قادر است در عیت پرواز در ارتفاع بسیار بالا، همچنان اقدام به تصویربرداری و دریافت اطلاعات از سطح زمین کند.

یادداشت بمب‌گذار نیویورک: انشاالله صدای انفجار در خیابان‌ها شنیده خواهد شد

احمد خان رحمی در درگیری با ماموران پلیس مجروح شد

یادداشتی از متهم بمب‌گذاری نیویورک و نیوجرسی پیدا شده که نشان از قصد او برای انفجارهایی داشته است. احمد خان رحمی در هنگام دستگیری یادداشتی به همراه داشت که روی آن نوشته بود: "انشاالله صدای بمب در خیابان‌ها شنیده خواهد شد."

وکیل متهم بمبگذاری‌های اخیر نیویورک و نیوجرسی از یک قاضی فدرال ایالات متحده خواست که نخستین جلسه دادگاه متهم روز چهارشنبه، و در حالی که موکلش هنوز در بیمارستان است، برگزار شود.

احمد خان رحمی، ۲۸ ساله، متولد افغانستان که توانست شهروند آمریکا شود، روز دوشنبه پس از درگیری مسلحانه با ماموران پلیس در نیوجرسی مجروح و دستگیر شد و اکنون در بیمارستان تحت درمان است.

او از زمان دستگیری تحت بازداشت و بازجویی ماموران فدرال قرار داشته است. پلیس گفته است هنوز نتوانسته با رحمی مصاحبه کند.

دادستان های فدرال می گویند در بمبگذاری شنبه شب در محله چلسی، در منطقه منهتن نیویورک، ۳۱ نفر زخمی شدند.

احمد خان رحمی همچنین به بمبگذاری در منطقه "سی ساید پارک" نیوجرسی، و یک بمبگذاری دیگر در شهر الیزابت در همان ایالت متهم شده است.مقامات فدرال ایالات متحده، پرونده این شهروند آمریکایی افغانستانی تبار را به عنوان یک "حمله تروریستی" پیگیری می کنند.

احمد خان رحمی که در رستوران خانوادگی اش کار می کرد، از زودپز برای ساخت بمب در منهتن استفاده کرده بود.

رویترز: آمریکا صدور مجوز فروش هواپیماهای غربی به ایران را آغاز کرد

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی از قول یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده نوشت که واشنگتن روند صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافربری غربی به ایران را آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه داری آمریکا مجوز صدور برخی از جت های مسافربری ایرباس به ایران را صادر کرده و انتظار می رود طی چند روز آینده فروش هواپیماهای بوئینگ به آن کشور نیز تایید شود.

رویترز در ادامه این گزارش می گوید که یک سخنگوی شرکت ایرباس تایید کرده است این شرکت در مجموع برای تحویل زودهنگام ۱۷ هواپیما به ایران، از دولت آمریکا مجوز گرفته است.

هر چند ایرباس یک شرکت هواپیماسازی اروپایی است، اما به دلیل استفاده بالا از قطعات ساخت آمریکا در محصولات خود، به مجوز دولت ایالات متحده برای صدور هواپیما به ایران نیاز دارد.

دو شرکت ایرباس و بوئینگ هر کدام برای فروش یا اجاره بیش از ۱۰۰ هواپیمای مسافری به ایران‌ توافق کرده اند.

در پی توافق هسته‌ای سال گذشته با قدرت‌های جهانی و پس از سال‌ها تحریم، تهران قصد دارد ناوگان فرسوده خود را با خرید هواپیماهای پیشرفته غربی نوسازی کند.

۱۲ پلیس در تظاهرات شارلوت در اعتراض به کشته شدن یک سیاهپوست زخمی شدند

مأموران پلیس شهر شارلوت در کارولینای شمالی با تجهیزات ضدشورش

به دنبال کشته شدن یک مرد سیاه پوست توسط پلیس در شهر شارلوت در کارولینای شمالی، تظاهرات خشونت آمیزی در این شهر شکل گرفته که بیش از ۱۰ نفر تاکنون در آن مجروح شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تظاهرات در این بزرگترین شهر کارولینای شمالی، سه شنبه شب و پس از آن آغاز شد که یک مامور پلیس یک مرد سیاه پوست ۴۳ ساله به نام کیث لامون را در مقابل یک مجتمع مسکونی به ضرب گلوله کشت.

محل تیراندازی پلیس به کیث لامون
محل تیراندازی پلیس به کیث لامون

زنی که ادعا می کند دختر کیث لامون است، پس از کشته شدن او در فیسبوک نوشت که پدرش هنگام مقابله با پلیس مسلح نبوده و "بی گناه" کشته شده است. این در حالی است که بنا بر اعلام پلیس شارلوت، قربانی مسلح بوده و تهدیدی برای مأموران پلیس تلقی می شد.

سه شنبه شب گروهی از تظاهرکنندگان در صحنه تیراندازی پلیس در شهر شارلوت حاضر شدند. پلیس شارلوت در حساب توئیتر رسمی خود نوشت که تظاهرکنندگان به چندین خودروی پلیس خسارت زده و ۱۲ افسر پلیس را نیز مجروح کرده اند. مقامات پلیس شهر شارلوت در پراکنده کردن جمعیت مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند.

مقابله پلیس شهر شارلوت با تظاهرکنندگان
مقابله پلیس شهر شارلوت با تظاهرکنندگان

تظاهرات در شارلوت همچنین تا چهارشنبه صبح ادامه داشت که در آن تعدادی از معترضان در اتوبان ۸۵ چند خودرو را به آتش کشیدند. پلیس پس از بستن این اتوبان همچنان مشغول پراکنده کردن تظاهرکنندگان و برقراری آرامش در شارلوت است.

آخرین خبرها حاکی از آن است که آرامش به خیابان های شارلوت بازگشته است.

نگرانی دولت اوباما از طرح کنگره در خصوص حساب‌های بانکی رهبران ایران

مکسین واترز، نماینده دموکرات

دولت باراک اوباما، نسبت به یک طرح قانونگذاران کنگره آمریکا در مورد حساب‌های رهبران سیاسی و نظامی ایران در بانک های خارجی ابراز نگرانی کرده است. دولت اوباما نگران آن است که اختصاص منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مورد نظر کنگره، باعث انحراف منابع لازم برای نظارت بر فعالیت‌های تروریستی و برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شود.

به گزارش بخش فارسی صدای آمریکا، مکسین واترز، نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا و عضو کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا این موضوع را اعلام کرد.

مکسین واترز روز سه شنبه در جلسه کمیته مقررات داخلی مجلس نمایندگان گفت طرح کنگره در مورد دارایی رهبران ایران ادامه تلاش جمهوریخواهان برای تضعیف توافق هسته‌ای با ایران است که به گفته او، تاکنون به هدف مسدود کردن مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای رسیده است.

این قانونگذار همچنین گفت علاوه بر این که نگران آن است که طرح کنگره توافق هسته‌ای با ایران را بی ثبات کند، با نگرانی دولت اوباما هم شریک است که اگر این طرح به قانون تبدیل شود، منابع حیاتی مورد نیاز برای بررسی‌ها و تحریم های هدف‌مند مرتبط با فعالیت‌های تروریستی، نقض حقوق بشر، و برنامه موشک‌های بالیستیک ایران منحرف خواهد شد. مکسین واترز تاکید کرد که به نظر او، این طرح برای اجرایی شدن قابلیت محدودی دارد.

هفته گذشته کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدفش یافتن حساب‌های پولی احتمالی رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

مکسین واترز می گوید ایران به گزارشی که طرح قانون گذاران خواستار آن است، به عنوان تلاشی عمدی برای دلسرد کردن سرمایه گذاری بین المللی در ایران می نگرد که از نظر تهران، تخلف آمریکا از تعهداتش در توافق هسته‌ای است که نباید در راه تحقق کامل منافع بدست آمده در توافق اتمی برای ایران، مداخله کند.

به گفته مکسین واترز، برآورده کردن الزامات طرح جدید فشاری واقعی روی وزارت خزانه داری آمریکا و جامعه اطلاعاتی این کشور می گذارد.

او گفت بین آمریکا و ایران شکاف عمیقی وجود دارد و مردم دو کشور به دولت های مقابل بدبین هستند و از آنجایی که بخش عمده گزارشی که طرح کنگره خواستار ارائه آن است احتمالا محرمانه خواهد بود، این گزارش برای مطلع کردن مردم ایران از وضعیت رهبرانشان کار چندانی نخواهد کرد؛ در عوض به عنوان یک پروپاگاندای آمریکا از سوی رژیم ایران و مردم ایران رد خواهد شد و به عنوان حمله‌ای قابل پیش بینی به دولت کشورشان توسط آمریکا قلمداد می شود.

نماینده تگزاس: مشخصه ایران فساد مسئولان ارشدش است

از سوی دیگر، جب هنسارلینگ، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور مالی مجلس نمایندگان از تگزاس در دفاع از طرح جدید گفت مشخصه ایران فساد مسئولان ارشدش و دخالت نیروهای امنیتی اش به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقتصاد کشور است. او گفت بسیاری از اعضای کادر ارشد رهبری سیاسی و نظامی ایران با استفاده از مقام خود برای کنترل بخش های عمده اقتصاد ایران به ثروت شخصی عمده‌ای رسیده اند و اهمیت حیاتی دارد که ما به طور روشن از دارایی نخبگان دارای قدرت در ایران مطلع شویم.

جب هنسارلینگ گفت تخمین زده می شود بنیادهای تحت کنترل رهبران ارشد نظامی و سیاسی ایران یک سوم اقتصاد ایران را کنترل می کنند که شامل بخش های وسیعی از صنایع مخابرات، ساخت و ساز، فرودگاه ها و بنادر دریایی می شود.

او گفت گزارشی که طرح جدید خواستار آن است شامل ۸۰ نفر از اشخاص ایرانی از جمله رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری، ۱۲ نفر از اعضای شورای نگهبان، ۴۲ نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و حدود ۲۰ نفر از از مقامات ارشد نظامی می شود.

سه شنبه شب، کمیته مقررات داخلی مجلس نمایندگان آمریکا اعتراضات دموکرات‌ها را را رد کرد و اجازه داد طرح "قانون شفافیت دارایی رهبران ایران" برای به رای گذاشتن شدن در مجلس نمایندگان پیش رود.

قرار است این هفته این طرح در مجلس نمایندگان که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است به رای گذاشته شود و قانون گذاران می توانند در مجموع یک ساعت درباره آن پیش از رای گیری در صحن مجلس صحبت کنند.

بازتاب سخنرانی باراک اوباما در میان کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی

سخنرانی باراک اوباما در در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همان طور که انتظار می‌رفت از سوی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی دنبال شد و واکنش‌های متفاوتی به این سخنرانی نشان دادند.

تعداد زیادی از کاربران، این نکته را که سخنرانی آقای اوباما آخرین سخنرانی او در سازمان ملل در مقام رئیس جمهوری آمریکا بود، مورد توجه قرار دادند و از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری او گفتند.

البته برخی هم نظر متفاوتی داشتند و از پایان ریاست جمهوری باراک اوباما اظهار خوشحالی می‌کردند.

سحر نوروز زاده عضو گروه سیاست‌گذاری وزیر خارجه آمریکا و مشاور ایرانی-آمریکایی باراک اوباما در شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز با یک توییت فارسی این بخش از سخنان آقای اوباما را مورد تاکید قرار داد:

غیبت حسن روحانی در زمان سخنرانی باراک اوباما هم مورد توجه قرار گرفت و از جمله برخی به مصاحبه سحر نوروز زاده با صدای آمریکا اشاره کردند.

خانم نوروز زاده به صدای آمریکا گفته بود که طرف آمریکایی آمادگی ملاقات رؤسای جمهوری ایران و آمریکا را دارد اما طرف ایرانی هنوز آماده نیست و آمریکا این مساله را " درک می کند".

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا با ترجمه همزمان فارسی علاوه بر تلویزیون صدای آمریکا از صفحه فیسبوک صدای آمریکا و صفحه فیسبوک پارازیت هم به طور مستقیم پخش شد که برای اطلاع از نظرات مخاطبان می‌توانید به این دو ویدئو مراجعه کنید:

انجلینا جولی از برد پیت تقاضای طلاق کرد

رسانه های آمریکا روز سه شنبه خبر دادند که انجلینا جولی از برد پیت تقاضای طلاق کرده است.

یک منبع نزدیک به این زوج هالیوودی گفته که این دو قصد دارند جدایی دوستانه ای داشته باشند.

تیزر فیلم "خانم و آقای اسمیت" سال ۲۰۰۴

جولی و پیت بعد از بازی در فیلم خانم و آقای اسمیت در سال ۲۰۰۴ وارد رابطه ای عاشقانه شدند. یک سال بعد برد پیت از همسر آن زمانش، جنیفر انیستون، جدا شد.

انجلینا جولی و برد پیت ۹ سال بعد در سال ۲۰۱۴ ازدواج کردند. طی این رابطه برد پیت پسر جولی، مداکس، که جولی به فرزندی پذیرفته بود را به فزرندی خود پذیرفت.

جولی و پیت دخترشان زهرا را از اتیوپی به فرزندی پذیرفتند، و در سال ۲۰۰۶ نیز خودشان صاحب یک دختر شدند.

سپس یک پسر دیگر (پکس) را از ویتنام به فرزندی پذیرفتند و در سال ۲۰۰۸ صاحب فرزندان دوقلو شدند.

انجلینا جولی و برد پیت به همراه پسر بزرگشان "مداکس" در مراسم فرش قرمز اسکار ۲۰۱۳
انجلینا جولی و برد پیت به همراه پسر بزرگشان "مداکس" در مراسم فرش قرمز اسکار ۲۰۱۳

پیش بینی می شود که جدایی انجلینا جولی و برد پیت به دلیل وجود این کودکان و سرپستی قانونی آنها پروسه طولانی مدتی باشد.

سال گذشته در فیلم "در کنار دریا" (By the Sea) در کنار هم نقش ایفا کردند. جولی این فیلم را نوشته و کارگردانی کرده بود که در مورد یک زوج و مشکلات آنهاست.

انجلینا جولی در مصاحبه هایش در مورد این فیلم بارها گفته بود که داستان و شخصیت های فیلم هیچ ربطی به زندگی او با برد پیت ندارد.

تیزر فیلم "در کنار دریا" سال ۲۰۱۵

جدایی انجلینا جولی و برد پیت طبیعتا در چند روز آینده در دنیای مجاری نیز مورد توجه بسیار قرار خواهد گرفت و کامنت ها و توئیت های کاربران شبکه های اجتماعی از همین حالا به چشم می خورد.

واکنش یک خبرنگاز شبکه CNBC
واکنش مدیر شبکه دیجیتال 13WHAM

دیگر کاربران نیز در توئیت هایشان نوشته اند "اینترنت به زودی می شکند!" و یا "امروز با چه انگیزه ای بروم سر کار؟!"

وکیل انجلینا جولی گفته که خانم جولی در این زمینه صحبتی نخواهد کرد و از همه خواسته است که به این امر خصوصی خانواده احترام بگذارند.

اوباما در آخرین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار اصلاح روند کنونی جهان شد

آخرین سخنرانی باراک اوباما در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۳۰ شهریور ۱۳۹۵

رئیس جمهوری ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶ در آخرین سخنرانی خود در این مقام در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اشاره به موفقیت‌های هشت سال گذشته جامعه جهانی و چالش‌های باقیمانده، تاکید کرد که همه ما با اصلاح روند موجود در جریان، باید با هم رو به جلو حرکت کنیم.

باراک اوباما، ضمن دفاع کلی از رویکرد ایالات متحده در عرصه سیاست خارجی به عنوان یک ابرقدرت نادر در جهان، به رغم وجود برخی اشکالات، گفت که آمریکا فراتر از منافع محدود خود اندیشیده است و معتقدم که "نیروی نیکی" بوده است.

وی به وجود نقص‌های اساسی در نظم بین الملل اشاره کرد و خطاب به دیگر کشورها خواستار اصلاح روند کنونی در جهان شد، تا به گفته او کشورها و مردم آنها بیش از این به سمت یک جهان چندپاره‌تر حرکت نکنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد، دیدگاه هایی مانند بنیادگرایی مذهبی، ملی گرایی و عوام فریبی را نمی توان نادیده گرفت، چرا که دیدگاه هایی قدرتمند هستند که از عواملی مانند نابرابری سرچشمه گرفته اند.

آقای اوباما گفت، جهانی که یک درصد انسان‌ها ۹۹ درصد ثروت را در اختیار داشته باشند هرگز باثبات نخواهد بود، و در ادامه از کشورهایی که اقتصادی قدرتمند دارند خواست برای پر کردن شکاف بین کشورهای فقیر و غنی در سراسر جهان، تلاش بیشتری به خرج دهند.

جهان آنقدر کوچک است که نمی‌توان دور خود دیوار ساخت

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که "جهان خیلی کوچک" است و ما هم همگی به صورت تنگاتنگی به یکدیگر وصل هستیم، خواستار رد هرگونه تبعیض، نژادپرستی، بنیادگرایی، و این اعتقاد که برخی اقوام بر دیگران برتری دارند شد و گفت، جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم آنقدر کوچک هست که نتوانیم دور خود دیوار بسازیم.

وی که چند ماه بیشتر در مقام ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید اقامت نخواهد داشت و هشتمین سخنرانی خود را در این نشست سالانه ایراد می‌کرد، رسیدن به توافق بر سر لزوم مقابله با تغییرات آب و هوایی، توافق جامع هسته‌ای ایران، از سرگیری روابط دیپلماتیک با کوبا پس از حدود نیم قرن، و تشکیل نخستین دولتی که در میانمار به صورت دموکراتیک انتخاب شده است را از جمله موفقیت‌های دولت خود در هشت سال گذشته دانست.

توافق هسته‌ای با ایران امنیت سراسر جهان را تأمین کرد

باراک اوباما با تاکید بر این که این دستاوردها بدون همکاری همه امکان‌پذیر نبود، گفت باید این همکاری‌ها ادامه یابد تا مطمئن شویم منافع حاصل از این همگرایی، همه مردم جهان را شامل خواهد شد. وی با اشاره به توافق جامع اتمی سال گذشته با ایران گفت، وقتی تهران موافقت کرد فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند، جامعه جهانی هم پذیرفت که امکان تعامل آن کشور را با دنیا فراهم کند.

وی تاکید کرد که وقتی ایران می‌پذیرد که با جهان همکاری کند، این باعث امنیت سراسر جهان می‌شود و برعکس وقتی کره شمالی حاضر به همکاری با دنیا نیست، همه در احساس ناامنی شریک هستند. این اظهارات کمتر از دو هفته پس از پنجمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی بیان می‌شود که انتقادات تند آمریکا و جهان را در پی داشت.

سرزمین‌های فلسطینی‌ را نمی‌توان برای همیشه اشغال کرد

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به اختلاف دیرینه اسرائیل و فلسطینی‌ها اشاره کرد و گفت، اگر فلسطینی‌ها خشونت را رد کرده و مشروعیت اسرائیل را بپذیزند و اسرائیلی ها هم قبول کند که نمی توان سرزمین‌های فلسطینی را برای همیشه اشغال و در آنها شهرک سازی کرد، آنوقت آنها مطمئنا وضعیت بهتری خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت، در خاور میانه شاهد درگیری‌ها و ناآرامی‌های متعددی بودیم، چون رهبران برخی کشورها به دنبال مشروعیت بخشیدن به قدرت خود هستند، اما نه از طریق دموکراسی، بلکه با تحت فشار گذاشتن، سرکوب و حذف منتقدان و مخالفان خود.

درباره پناهجویان تصمیم درست بگیریم، حتی اگر سیاست آن را دشوار کند

باراک اوباما با اشاره به بحران پناهجویان ناشی از این درگیری‌ها، گفت ‌همه ما باید هم اکنون که اینجا در مجمع عمومی جمع هستیم به بحران پناهجویان رسیدگی کنیم و با آنها همدردی داشته باشیم و به این فکر کنیم که هر کسی از ما می‌توانست جای این آوارگان باشد و باید هم‌اکنون تصمیم درست بگیریم، حتی اگر سیاست این کار را دشوار کند.

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در نخستین روز آغاز به کار نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در حالی است که آتش بس موقت یک هفته‌ای در سوریه، که به دنبال توافق واشنگتن و مسکو حاصل شد، به پایان رسیده و درگیری‌ها در آن کشور جنگ زده از سر گرفته شده است.

روسیه به دنبال احیای شکوه از دست رفته خود با استفاده از زور است

رئیس جمهوری آمریکا در اشاره به بحران اوکراین و اقدام مسکو در الحاق شبه جزیر کریمه به خاک خود، با بیان این که روسیه به دنبال احیای شکوه از دست رفته خود با استفاده از زور است، هشدار داد که دخالت کرمیلن در امور همسایگان خود موجب کاهش احترام به آن کشور و تضعیف موقعیت روسیه در عرصه جهانی می‌شود.

ایالات متحده از دولت اوکراین در برابر شورشیان جدایی طلب مورد حمایت مسکو حمایت می کند و در بحران سوریه نیز حامی عمده مخالفان میانه رو بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق - که به شدت از سوی روسیه حمایت می شود - است.

با این حال، واشنگتن و مسکو در تلاش هستند در مورد برقراری یک آتش بس دائم و سراسری در سوریه به عنوان مقدمه ای برای از سرگیری مذاکرات صلح با هدف یافتن یک راه سیاسی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور، به توافق برسند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG