لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۲۸

سرخط خبرها

حضور نیروهای آمریکایی در شهر لشکرگاه برای جلوگیری از سقوط ولایت هلمند

حدود ۱۰۰ نیروی آمریکایی در یک شهر جنوب افغانستان که بیم آن می رود طالبان آن را تصرف کند، مستقر شدند.

این مطلب را روز دوشنبه چارلز کلیولند، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرد.

او گفت سربازان آمریکایی وارد شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند شده اند تا به نیروهای افغان آموزش دهند و از آنها پشتیبانی کنند.

چالرز کلیولند گفت نیروهای امنیتی افغان در این منطقه عملیات هوایی انجام داده اند.

طالبان چندین منطقه نزدیک لشکرگاه را در هفته های اخیر تصرف کرده و اکنون خود این شهر را تهدید می کند.

پارلمان لیبی دولت مورد حمایت سازمان ملل را تایید نکرد

نیروهای مورد حمایت آمریکا در لیبی پس از بازپسگیری شهر سرت از داعش.

پارلمان لیبی روز دوشنبه به دولت این کشور که مورد حمایت سازمان ملل متحد است رای "عدم اعتماد" داد.

این رای ضربه ای به تلاش های بین المللی برای ایجاد وحدت در این کشور به شمار می رود. لیبی با اختلافات عمیق گروه های مختلف سیاسی و مسلح روبه رو است.

کشورهای غربی امیدوارند که دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی بتواند با پیکارجویان داعش مبارزه کند و این کشور به پایگاه تازه ای برای داعش تبدیل نشود.

پارلمان لیبی در شرق کشور تشکیل می شود در حالی که دولت مورد حمایت سازمان ملل متحد در طرابلس است.

چه کسی دبیرکل بعدی سازمان ملل متحد می شود؟

ماموریت بان کی مون در مقام دبیر کلی سازمان ملل متحد، آخر سال ۲۰۱۶ میلادی به پایان می رسد.

بر اساس دو رای گیری مخفی در شورای امنیت، شانس آنتونیو گوتیرس، کمیسیونر پیشین سازمان ملل متحد در امور پناهندگان برای احراز مقام دبیر کلی آن نهاد بین المللی، به میزان زیادی افزایش یافته است.

در تحولی دیگر، به منظور شفاف تر شدن نحوه انتخاب دبیر کل جدید سازمان ملل، برای نخستین بار به نامزدهای این مقام فرصت داده شد در دو جلسه عمومی و با استفاده از شبکه های اجتماعی، نظرات خود را مطرح کنند.

تا به حال شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته در مورد دبیر کل جدید رای گیری می کرد، و سپس نام آن فرد را به مجمع عمومی "پیشنهاد" می داد، که با رای تشریفاتی آن مجمع به این سمت "انتخاب" می شد.

اما پنج ماه پیش، برای اولین بار هشت نامزد احراز این سمت به منظور ارائه برنامه های شان، رسما به مجمع عمومی و رسانه ها معرفی شدند، و رئیس فعلی آن مجمع نیز همان زمان با خوشیبنی از این روند استقبال کرد.

مورگنز لیکِتوف، رئیس فعلی مجمع عمومی سازمان ملل می گوید "این فرآیند بالقوه می تواند مسبب تغییرات زیادی شود. اگر اکثر کشورها در مجمع عمومی نسبت به یکی از نامزدها نظر موافق داشته باشند، برای شورای امنیت خیلی مشکل است که فرد دیگری را پیشنهاد کند. ولی اگر تعداد کاندیداها زیاد باشد، چیزی شبیه به سابق اتفاق خواهد افتاد. به هر حال این کار قدم مثبتی است در شفاف تر کردن این فرآیند."

یکی از این کاندیداها آنتونیو گوتیرس نخست وزیر سابق پرتغال و کمیسیونر عالی پیشین پناهندگان در سازمان ملل متحد است، که طی دو رای گیری غیررسمی در شورای امنیت از سایر رقبا پیش افتاده است.

آنتونیو گوتیرس، نامزد احراز مقام دبیر کل سازمان ملل متحد "تلاش می کنم فرهنگ و تاریخ کشورهای دنیا را بفهمم. به عنوان یک سیاستمدار و دیپلمات باید بگویم که این ابزاری کاملا اساسی ست، و در مدیریت سازمان ملل هم همین نقش را بازی می کند."

در این رقابت ها، دانیلو تورک رئیس جمهوری سابق اسلوونی، و ایرنا بوکووا دبیر کل یونسکو به ترتیب مقام های دوم و سوم را کسب کردند.

ایرِنا بوکووا، دبیر کل یونسکو می گوید "سال پیش برای گشایش چهاردهمین آرامگاه ترمیم شده به تیمبوکتو در جمهوری مالی رفتم و عنوان شهروند افتخاری به من دادند. وقتی خوشحالی مردم تیمبوکتو را دیدم، احساس کردم که بخشی از هویت شان را به آنها برگردانده ام."

ووک یرمیک وزیر خارجه پیشین صربستان، که چهار سال پیش رئیس شصت و هفتمین مجمع عمومی بود، و هنوز نیز جوان ترین فردی است که به این سمت برگزیده شده، در ابتدا شانس زیادی داشت، اما به مقام چهارم رسید.

ووک یرمیک، نامزد احراز مقام دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید "به عنوان دبیرکل سازمان ملل، توسعه پایدار و کنترل تغییرات اقلیمی را به صورت موضوعات محوری این نهاد در می آورم."

بنا به گزارش ها، تمام کشورهای موثر در تعاملات بین المللی، به ویژه آمریکا، ترجیح می دهند این بار فردی به سمت دبیر کل سازمان ملل انتخاب شود که بیشتر مرد عمل و آماده برای مقابله با معضلات بین المللی باشد، تا رئیس و مدیر یک نهاد بین المللی.

سومین و آخرین رای گیری مخفی در شورای امنیت برای تعیین دبیر کل جدید سازمان ملل متحد، در روز دوشنبه هشتم شهریور (برابر با ۲۹ اوت) انجام می شود.

آقای گوتیرس در دومین رای گیری، دوازده رای مثبت و سه رای ممتنع دریافت کرد، و ناظران سازمان ملل معتقدند نداشتن رای منفی به معنی این است که به احتمال زیاد آنتونیو گوتیرس برای تصدی دبیر کلی آن سازمان به مجمع عمومی "پیشنهاد" می شود.

برای نخستین بار در دیوان بین المللی کیفری: محاکمه یک جهادی بابت جنایت جنگی

احمد المهدی رهبر گروهی بود که چهار سال پیش ۱۴ زیارتگاه باستانی در تیمبوکتو را تخریب کرد.

عضو پیشین یک گروه اسلامگرای افراطی در جریان محاکمه در دیوان بین المللی کیفری، خود را گناهکار دانست و از این که بناهای تاریخی کشور مالی را تخریب کرده است عمیقا ابراز تاسف کرد.

از زمان تاسیس دیوان بین المللی کیفری در سال ۲۰۰۲ میلادی در لاهه، این نخستین بار است که فردی به اتهام جنایت جنگی بابت تخریب میراث فرهنگی و اماکن مقدس یک کشور محاکمه می شود.

احمد المهدی روز دوشنبه در برابر قاضی دادگاه، ضمن ابراز تاسف، از همه مسلمانان جهان خواست از ارتکاب جنایت هایی شبیه اقدام او خوددار ی کنند، چون آن اقدام ها سودی برای بشریت نخواهد داشت.

وی رهبر گروه اسلامگرای انصارالدین بود که در سال ۲۰۱۲ میلادی از ۱۶ زیارتگاه باستانی جمهوری مالی در تیمبوکتو، ۱۴ واحد را تخریب کرد؛ چون به عقیده آنها، این مراکز نماد "بت پرستی و کفر" هستند.

پیمانکار بریتانیایی شرکت مین روبی آمریکایی در عراق کشته شد

یک شهروند بریتانیایی که برای یک شرکت مین روبی آمریکایی در عراق فعالیت می کرد، روز دوشنبه در اثر انفجار مین جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پیمانکار در حالی که برای خنثی کردن یک مین در شهر رمادی در غرب عراق تلاش می کرد، کشته شد.

شرکت "جانوس گلوبال آپریشن" روز دوشنبه خبر کشته شدن این شهروند بریتانیا را بدون اعلام جزئیات بیشتر اعلام کرد.

سفارت بریتانیا در بغداد و کنسولگری آن کشور در استان انبار نیز این حادثه را تایید کردند.

نظرسنجی: اکثر اسرائیلی ها و فلسطینی ها همچنان خواستار صلح هستند

یک مرد یهودی پشت سر یک مرد فلسطینی در بخش قدیمی اورشلیم راه می رود.

یک نظرسنجی تازه که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد، نشان می دهد که اکثریت اسرائیلی ها و فلسطینی ها همچنان خواستار صلحی هستند که یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل تاسیس شود.

آخرین دور مذاکرات صلح خاور میانه حدود دو سال پیش به شکست انجامید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نظرسنجی تازه مشترک را یک دانشمند علوم سیاسی اسرائیلی همراه با یک تحلیلگر افکار عمومی فلسطینی انجام داده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۵۱ درصد فلسطینی ها و ۵۹ درصد اسرائیلی ها از راه حل صلح دو کشوری (تاسیس کشور فلسطینی در کنار اسرائیل) حمایت می کنند.

در این نظرسنجی حدود ۱۲۰۰ نفر از مردم اسرائیل و نیز حدود ۱۲۰۰ نفر در طرف فلسطینی شرکت داشتند.

نامزدی نیکولا سارکوزی در انتخابات ۲۰۱۷ فرانسه

رئیس جمهوری پیشین فرانسه از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، روز دوشنبه اعلام کرد که تصمیم دارد در انتخابات آینده ریاست جمهوری فرانسه که قرار است در سال ۲۰۱۷ برگزار شود، شرکت کند.

نیکولا سارکوزی ۶۱ ساله، در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۲ موفق به انتخاب دوباره نشد و کاخ الیزه را به فروانسوا اولاند، که این روزها از محبوبیت چندانی در بین مردم فرانسه برخوردار نیست، تحویل داد.

وی چهارشنبه هفته گذشته نیز در مطلبی در وبسایت خود، با بیان این که "احساس می کنم توان هدایت کشور را در این شرایط پیچیده دارم،" نوشت که تصمیم گرفته در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ شرکت کند.

با این حال، آقای سارکوزی که میان رای دهندگان جناح راست، هم طرفدار و هم منتقد دارد، هنوز اعلام نکرده است آیا به دوره نخست انتخابات حزب محافظه کار که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد، می پیوندد یا خیر.

آنکارا وعده داد مناطق مرزی ترکیه را از وجود داعش پاک کند

بستگان کشته شدگان در بمب گذاری اخیر در یک عروسی در ترکیه

دولت ترکیه روز دوشنبه وعده داد که مناطق مرزی کشور را از حضور پیکارجویان گروه افراطی داعش "کاملا" پاک کند.

پیشتر، مقامات ترکیه گروه داعش را متهم کرده بودند که با بمب گذاری در یک عروسی در مناطق کردنشین ترکیه ۵۴ نفر از جمله ۲۲ کودک را کشت.

رجب طیب اردوغان گفت عامل حمله انتحاری به آن عروسی یک کودک ۱۲ تا ۱۴ ساله بود.

یک مقام ارشد امنیتی ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است وسیله ای که برای حمله در آن عروسی استفاده شد از همان نوعی بود که در یک حمله انتحاری دیگر در ژوئیه ۲۰۱۵ در شهر مرزی سوروچ و در اکتبر ۲۰۱۵ در حمله انتحاری به فعالان حامی کردها در آنکارا استفاده شد. آن دو حمله نیز به داعش نسبت داده شد.

داعش به تجمع های کردها در تلاشی آشکار برای تشدید تنش های قومی حمله کرده است؛ تنش هایی که در پی سال ها شورش گروه های کردی در ترکیه پیچیده شده است.

تعداد کشته های قایق غرق شده در اندونزی به ۱۵نفر رسید

امدادگران پیکر یکی از کشته ها را از آب خارج می کنند.

با پیدا شدن پنج جسد دیگر از قربانیان یک قایق غرق شده در آب های اندونزی، شمار قربانیان حادثه به ۱۵ نفر رسید.

سرپرست امور مدیریت بحران ها در ایالت پینانگ می گوید از ۱۷ سرنشین قایقی که یکشنبه شب در آب های نزدیک به سنگاپور بر اثر توفان غرق شد، تنها دو نفر نجات پیدا کردند.

۲۰ فروند کشتی و ۵۰ قایق ماهیگیری برای نجات سرنشینان بسیج شدند، اما به دلیل توفانی بودن دریا و امواج بلند، عملیات امداد با مشکل رو به رو شد.

همه سرنشینان گردشگرانی بودند که از جزایر اطراف دیدار می کردند.

برخی حتی تلاش کردند با شنا خود را به خشکی برسانند، اما امواج بلند به آنها مجال نداد.

آیا ترامپ عوض شده است؟ بهبود نسبی وضعیت ترامپ در هفته گذشته

ترامپ در چند هفته اخیر در نظرسنجی ها سقوط کرده بود.

بعد از چند هفته سقوط نامزد جمهوریخواهان در نظرسنجی ها، مدیر فعالیت های انتخاباتی دونالد ترامپ، هفته گذشته را بهترین هفته برای فعالیت های انتخاباتی او نامید.

در هفته ای که گذشت، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با ابراز پشیمانی از بکار بردن "واژگان نامناسب" در سخنرانی های قبلی اش وجهه متفاوتی از خود ارائه داد.

آقای ترامپ همچنین هفته گذشته را صرف جلب توجه رای دهندگان سیاهپوست کرد و گفت حزب دموکرات به آنها خیانت کرده است. آقای ترامپ خطاب به این رای دهندگان سیاهپوست گفت "دیگر چه چیزی مانده که از دست بدهید!"

روز جمعه، ۳۰ مرداد، آقای ترامپ به همراه مایک پنس، نامزد معاونت ریاست جمهوری، به منطقه سیل زده "باتون روژ" در ایالت لوئیزیانا سفر کرد و در انتقال آذوقه هایی که خود به سیل زدگان اهدا کرده به کارگران کمک کرد.

جان بل ادواردز، فرماندار دموکرات لوئیزیانا، روز یکشنبه، ۳۱ مرداد، گفت سفر آقای ترامپ به مناطق تخریب شده کمک کرد تا توجه بیشتری به این ناحیه و مشکلات آن بشود.

آقای ترامپ همچنین در هفته گذشته اشاره کرد حاضر است موضع سفت و سخت خود درباره مهاجرت را ملایم تر کند.

آقای ترامپ پیشتر اعلام کرده بود قصد دارد افرادی را که به صورت غیر قانونی در آمریکا حضور دارند از کشور اخراج کند. اما آقای ترامپ در مصاحبه روز دوشنبه با فاکس نیوز گفت:"ما می خواهیم راه حلی جدی ولی عادلانه پیدا کنیم."

آقای ترامپ در این هفته به چند ایالت جمهوریخواه و همچنین بی طرف سفر خواهد کرد. وی روز دوشنبه در اکرون در ایالت اوهایو سخنرانی خواهد کرد.

مقصد بعدی ترامپ، شهر آستین در ایالت تگزاس، و پس از آن شهر جکسون در ایالت می سی سی پی خواهد بود که دو ایالت جمهوریخواه هستند.

آقای ترامپ روز جمعه این هفته در لاس وگاس سخنرانی خواهد داشت.

دموکرات‌ها: مارک کرک از اوباما برای سخنانش درباره آزادی آمریکایی‌ها از ایران عذرخواهی کند

مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه ایالت ایلینوی

دموکرات ها از سخنان یک سناتور جمهوری خواه در مورد باراک اوباما انتقاد کرده و خواستار عذرخواهی او شدند.

پیشتر مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ایالت ایلینوی، از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به خاطر ارسال پول به ایران در ارتباط با آزاد شدن شهروندان آمریکایی انتقاد کرد و گفت او مثل "سردسته قاچاقچیان مواد مخدر" رفتار کرده است.

به نوشته خبرنگار سیاسی نشریه "استیت جورنال رجسیتر" در ایالت ایلینوی، مارک کرک این اظهارات را هفته گذشته در نشستی با هیات تحریریه این نشریه مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، مارک کرک گفت: "ما نمی توانیم رئیس جمهوری داشته باشیم که مثل سردسته قاچاقچیان مواد مخدر رفتار می کند" و "به کشوری که حامی تروریسم است...بسته های پول نقد دهد."

ستاد انتخاباتی تمی داکورت، که رقیب دموکرات سناتور کرک در انتخابات ایلینوی شناخته می شود خواستار عذرخواهی مارک کرک شده است.

اظهارات مارک کرک در واکنش به گزارش هایی بود که می گویند دولت اوباما همزمان با آزاد شدن چند شهروند آمریکایی زندانی در ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد در ماه ژانویه به ایران فرستاد.

جمهوریخواهان و نامزد آنها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، بلافاصله پس از اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد چگونگی تحویل پول نقد به ایران در زمستان گذشته برای حل و فصل دعوای حقوقی بین تهران واشنگتن واکنش نشان دادند و بار دیگر کاخ سفید را به پرداخت "باج" به تهران متهم کردند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید واشنگتن از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران به عنوان "اهرم فشاری" برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران استفاده کرده بود و گفت "ما این نگرانی را داشتیم که ایران ... ممکن است برای آزادی زندانی‌ها زیر قول خود بزند." دولت آمریکا می گوید پول پرداخت شده به ایران باج نبوده است.

وزیر کشور: یکی از سران قاچاق مواد مخدر به ایران دستگیر شد

رحمانی فضلی وزیر کشور ایران

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران از دستگیری یکی از سران قاچاق مواد مخدر به این کشور در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه یکم شهریور با بیان اینکه این قاچاقچی ۸۰۰ تن مواد مخدر به ایران قاچاق کرده گفت که او با ۱۴ شبکه بین‌المللی قاچاق مرتبط بوده است.

در همین رابطه، حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان نیز فرد دستگیر شده را بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر پس از انقلاب معرفی کرد که ۲۴ سال به این کار مشغول بوده است.

این مقام پلیس گفت: "این فرد که تاکنون به قاچاق بالغ بر ۸۰۰ تن انواع مواد مخدر اعتراف کرده از سال ۱۳۷۱، فعالیت خود در قاچاق مواد مخدر را به ‌صورت حرفه‌ای آغاز کرده و علاوه بر قاچاق مواد مخدر در داخل کشور، خط و مسیر بین‌المللی خاصی در خارج از کشور داشته است."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی سیستان، این فرد با ۱۱ باند بزرگ قاچاق داخل کشور همکاری داشته و تاکنون ۳۰۰ نفر از افرادی که با هدایت او در قالب باندهای قاچاق فعالیت داشتند نیز شناسایی و دستگیر شدند.

این مقام امنیتی توضیح داد که قاچاقچی دستگیر شده ساکن ایران بوده و شخصا در استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان تردد داشته است. به گفته او، این فرد علاوه بر قاچاق مواد مخدر به کشور، مبادرت به ترانزیت مواد مخدر نیز می‌کرده و مواد مخدر را از کشور افغانستان به یکی از بنادر پاکستان منتقل می‌کرد و از آنجا به دیگر نقاط دنیا می‌فرستاد.

مقام های ایران زمان دستگیری این قاچاقچی را اعلام نکردند.

ایران به دلیل همسایگی با افغانستان در معرض قاچاق انبوه مواد مخدر قرار دارد. پلیس ایران هر از چند گاهی گزارش هایی از درگیری با قاچاقچیان و کشف محموله‌های مواد مخدر خبر می‌دهد. قاچاق گسترده مواد مخدر و میزان مصرف آن در ایران موجب شده است تا بیشتر زندانیان ایرانی به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان باشند.

برکناری یک بخشدار در گیلان پس از انتشار فیلم کتک زدن نوجوان ۱۳ ساله

ماسال در جنوب غربی استان گیلان و در ۵۰ کیلومتری شهر رشت قرار گرفته است

یکی از مدیران محلی استان گیلان که یک پسر نوجوان را در ملاءعام به باد کتک گرفته بود، از سوی استاندار گیلان برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حمید رضایی، بخشدار مرکزی ماسال در استان گیلان وقتی متوجه شد که پسر نوجوانش در باشگاه ورزشی کتک خورده، به محل آن باشگاه رفته و فرد ضارب را که نوجوان ۱۳ ساله‌ای بوده، به باد کتک می‌گیرد.

بخشدار سپس پسر نوجوان را سوار ماشین دولتی کرده و پس از تهدید و ارعاب در مکانی خارج از شهر پیاده می‌کند.

انتشار فیلم این کتک‌کاری بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. به طوری که بخشدار ماسال در مصاحبه‌ای از خانواده پسر نوجوان و مردم ماسال عذرخواهی کرد اما گفت که "برخورد من با آن نوجوان مانند یک عمو با برادرزاده اش بود چراکه من با پدر آن نوجوان رفاقت قدیمی داشتم."

در نهایت روز دوشنبه، اول شهریور ماه، محمد علی نجفی استاندار گیلان حکم به برکناری بخشدار مرکزی ماسال داد.

وزارت امور خارجه ایران خبر بازداشت سفیر ژاپن را تایید نکرد: فقط "سوال و جواب" شد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که برخورد نیروی انتظامی با سفیر ژاپن در تهران در حد "سوال و جواب" بوده است.

بهرام قاسمی روز دوشنبه یکم شهریور با اشاره به خبر بازداشت سفیر ژاپن در تهران گفت: "خبر بازداشت این سفیر را تایید نمی‌کنم، اطلاع دارم که سوء تفاهمی برای سفیر ژاپن در تهران به دلیل نداشتن کارت شناسایی همراه پیش آمده بود و وی مورد سوال و جواب قرار گرفت."

او توضیح داد که پس از تماس فرد همراه سفیر ژاپن با وزارت امورخارجه، این وزارتخانه هویت سفیر ژاپن را تایید و به ماموران نیروی انتظامی اعلام کرد که او مصونیت سیاسی دارد، در نهایت "سفیر مسیر خود را ادامه داد."

یک روز پیش از این، رسانه های ژاپن به نقل از سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران اردیبهشت ماه گذشته برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود.

به نوشته خبرگزاری کیودوی ژاپن در روز یکشنبه، هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در ایران، ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) در یک مهمانی در تهران به همراه همسر خود شرکت کرده بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. در این مهمانی دهها مهمان دیگر از جمله دیپلمات‌های خارجی دیگر نیز حضور داشتند.

این خبرگزاری دلیل ورود ماموران امنیتی به مهمانی را سرو مشروبات الکلی اعلام کرد و نوشت که سفیر ژاپن، کارت دیپلماتیک خود را به همراه نداشت. او یک کارت شخصی خود ارائه کرد اما از سوی ماموران امنیتی رد شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

سفارت ژاپن اعلام کرد که اعتراض خود به بازداشت کوتاه آقای کوبایاشی به وزارت امور خارجه ایران ابلاغ کرده است.

ایران: رویترز بخواهد می تواند در ایران نمایندگی باز کند

یک مرد در حال نصب تابلوی شرکت تامسون رویترز در یکی از دفاتر بین المللی این خبرگزاری.

بعد از چهارسال، مقام های ایران می گویند خبرگزاری رویترز می تواند در ایران برای کار خبری، دوباره دفتر خود را باز کند.

محمد جعفر صافی، مدیرکل رسانه‌‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران روز دوشنبه اول شهریور گفت خبرگزاری رویترز ممنوعیتی برای فعالیت و ایجاد دفتر در تهران ندارد.

او از جلسه ای با مسئولان این خبرگزاری خبر داد و گفت در این جلسه به آنها اطلاع داده شد که اگر بخواهند می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات، نمایندگی خود را تهران باز کنند.

جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۱ و در پی گزارشی از زنان رزمی کار ایران، مجوز فعالیت رویترز را به حالت تعلیق در‌ آورد.

رويترز ویدیویی از گروهی از زنان رزمی کار در يک مرکز آموزشی در کرج را نشان داده بود و در ابتدای این ویدئو خبرنگار رویترز گفته بود "هزاران نینجای زن به عنوان قاتلان حرفه ای ایران آموزش می بینند".

این بخش بعد اصلاح شد اما اعتراض ایران را در پی داشت که در نهایت به تعطیلی دفتر رویترز در تهران منجر شد.

انتقاد روحانی از نماینده خامنه ای در خراسان: هرکس تریبونی یافت نمی‌تواند قانون‌گذاری کند

روحانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خود خواست از تصمیم امام جمعه مشهد تبعیت نکند.

در ادامه جنگ کلامی بین مقام های ایران درباره عدم یا برگزاری کنسرت های موسیقی، حسن روحانی در انتقادی مستقیم از نماینده آیت الله خامنه ای در استان خراسان رضوی، مخالفت خود را ابراز کرد و گفت هرکس یک تریبونی یافت که نمی‌تواند قانون‌گذاری کند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در دیدار با نمایندگان جامعه پزشکی ایران با اشاره به حاشیه هایی ایجاد شده در مورد برگزاری کنسرت ها در برخی نقاط ایران گفت: "یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نیز نباید تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد."

انتقاد شدید آقای روحانی از اظهارات احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی است که بتازگی اعلام کرده بود اجازه برگزاری کنسرت های موسیقی در شهر مشهد را نمی دهد.

خط و نشان علم الهدی، "کوتاه" آمدن وزیر ارشاد

با اینکه برگزار کنندگان کنسرت های موسیقی مجوز لازم را کسب می کنند اما از زمان روی کار آمدن دولت روحانی، در برخی شهرها نیروی انتظامی یا قوه قضاییه مانع برگزاری این کنسرتها می شوند.

بتازگی احمد علم الهدی نماینده آیت‌ اﻟله خامنه‌ای در شهر مشهد گفته بود: "برگزاری کنسرت در شهر مشهد خلاف حیثیت و هویت این شهر است، اگر کسی کنسرت می خواهد برود و در شهری دیگر زندگی کند."

وی در خطبه نماز جمعه مشهد گفت: "کسانی که می خواهند در شهر آزادانه به عیاشی و خوش گذرانی بپردازند، می توانند به شهر دیگری جز مشهد بروند."

بعد از این اظهارات بود که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۶ مرداد ماه اعلام کرد که این وزارتخانه از اجرای کنسرت در مشهد صرف نظر کرده است، اما مخالفت با اجرای کنسرت در دیگر شهرهای خراسان رضوی را نمی پذیرد.

علی جنتی به خبرنگاران گفت، با توجه به قرار داشتن آرامگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد مخالفت مقاماتی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اجرای کنسرت در مشهد، با وجود مشکل نداشتن کنسرت ها وزارت ارشاد به نظر مخالفان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت در این شهر منصرف شد.

اعتراض در مجلس
اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعتراض علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران را در ۲۷ مرداد در پی داشت. با انتقاد از "عقب نشینی" در برابر امام جمعه مشهد، گفت که ایران حکومت "فدرالی" ندارد و خراسان هم دارای خودمختاری نیست که در آن جا نشود کنسرت برگزار کرد.

او همچنین در یک سخنرانی دیگر در ۲۹ مرداد گفت اگر اشکالی برای برگزاری کنسرت وجود دارد مربوط به همه شهرها باید بشود و نه تنها شهر مشهد. او همچنین تاکید کرده که چیزی به نام "حریم امام رضا" وجود ندارد.

در حالیکه وزیر ارشاد اعلام کرده بود کنسرت‌ها بجز مشهد در شهرهای دیگر خراسان رضوی برگزار می‌شود، رئیس دادگستری استان خراسان رضوی دستور قضایی لغو کنسرت ها در این استان را مربوط به کل شهرهای خراسان رضوی دانست.

به گزارش میزان آنلاین، علی مظفری روز شنبه ۳۰ مرداد گفت که دادستان بر اساس وظایف خود برای پیشگیری از اقدامات خلاف قانون و شرع، دستور لغو کنسرت ها را داده است و دستور دادستان خراسان رضوی در رابطه با لغو کنسرت ها، علاوه بر مشهد به همه شهرهای استان تسری می یابد.

توضیح سخنگوی ارشاد

این سخنان رئیس جمهوری ایران در حالیست که همزمان، سخنگوی وزارت ارشاد عقب نشینی این وزارتخانه در مقابل امام جمعه مشهد را رد کرد و گفت که تصمیم به برگزار نکردن کنسرت در مشهد، "موضع همراه با ملاحظه" است.

او با بیان اینکه اظهارات برخی از مقامات مذهبی دلیل بر برگزار نشدن کنسرت موسیقی در این شهر نیست گفت که در ۱۱ سال گذشته هیچ کنسرتی در مشهد برگزار نشده است و این موضوع تنها مربوط به دولت یازدهم نیست.

حسین نوش آبادی گفت: "برخی ملاحظات و حساسیت‌ها و نگاه‌هایی به لحاظ دینی داریم که مطرح شده است. بارگاه مطهر امام رضا (ع) در مشهد است و حفظ این جایگاه برای همه لازم است، تا الان مجوزی برای شهر مشهد نداشته‌ایم که لغو شده باشد البته برای استان های همجوار به دلایلی شاهد لغو بوده‌ایم."

این در حالیست که وزیر ارشاد در سخنان روزهای گذشته خود درباره انصراف وزارت ارشاد از برگزاری کنسرت در مشهد، به طور مشخص به مخالفت‌های احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد اشاره کرده بود.

سفیر ژاپن در یک مهمانی در تهران بازداشت شده بود؛ توکیو رسما اعتراض کرد

کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران در مراسم اهدای کمک سه میلیون دلاری ژاپن به فائو برای نجات دریاچه ارومیه

سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران اردیبهشت ماه گذشته برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود.

به نوشته خبرگزاری کیودوی ژاپن در روز یکشنبه، هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در ایران، ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) در یک مهمانی در تهران به همراه همسر خود شرکت کرده بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. در این مهمانی دهها مهمان دیگر از جمله دیپلمات‌های خارجی دیگر نیز حضور داشتند.

این خبرگزاری دلیل ورود ماموران امنیتی به مهمانی را سرو مشروبات الکلی اعلام کرده و نوشته است که سفیر ژاپن، کارت دیپلماتیک خود را به همراه نداشت. او یک کارت شخصی خود ارائه کرد اما از سوی ماموران امنیتی رد شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

سفارت ژاپن اعلام کرده است که اعتراض خود به بازداشت کوتاه آقای کوبایاشی به وزارت امور خارجه ایران ابلاغ کرده است.

مقامات قضایی ایران پیشتر اعلام کرده بودند که در میان افرادی که در مهمانی های مختلط همراه با سرو الکل بازداشت کردند دیپلماتها و کارکنان سفارتخانه‌های خارجی نیز حضور داشتند.

به نوشته خبرگزاری ژاپن بازداشت سفیر ژاپن می تواند ناقض قوانین بین المللی باشد که مصونیت دیپلمات ها را در نظر گرفته است. خبرگزاری کیودو ژاپن نوشته است که در ایران مشروبات الکلی ممنوع است اما به طور گسترده مصرف می شود.

کیودو می نویسد پس از توافق تاریخی برجام بین دولت حسن روحانی و غرب، افراد زیادی در کشور که با آمریکا و اروپا تماس داشته اند، توسط مخالفان تندرو برجام بازداشت شده اند و نگرانی ها نسبت به آزار و اذیت شهروندان خارجی ساکن در ایران و هدف قرار دادن آنها افزایش یافته است.

هشدار فرمانده آمریکایی به مسکو و دمشق: از خودمان دفاع خواهیم کرد

حسکه در شمال سوریه که نیروهای عملیات ویژه آمریکا در آن مستقر هستند

یک فرمانده آمریکایی به مسکو و دمشق هشدار داد در حملات خود از هدف قرار دادن مناطقی که نیروهای آمریکایی در آن قرار دارند خودداری کنند.

سرلشکر استفان تانسند، فرمانده نیروهای آمریکا در عراق و سوریه، وعده داد در صورتیکه رژیم اسد به مناطقی که نیروهای ویژه آمریکایی در شمال سوریه در آنها حضور دارند حمله کند از آن نیروها دفاع خواهد کرد.

استفان تانسند روز شنبه ۳۰ مرداد در مصاحبه ای تلفنی با شبکه سی ان ان گفت: "ما موضع خود را برای روسیه روشن کرده ایم. آنها نیز سوریه را در جریان گذاشته اند. من فقط اضافه می کنم که ما در صورتیکه احساس کنیم تهدید می شویم از خودمان دفاع خواهیم کرد."

آقای تانسند اولین فرمانده ارشد نظامی آمریکا است که مستقیما به احتمال مقابله آمریکا با نیروی هوایی سوریه اشاره کرده است.

سخنان آقای تانسند به دنبال واقعه پنجشنبه ۲۸ مرداد آمد که در آن هواپیماهای جنگی دولت بشار اسد به مناطق شمالی سوریه حمله کردند، مناطقی که نیروهای عملیات ویژه آمریکا نیز در آن مستقر بودند.

سرلشکر تانسند گفت تصمیم دارد همچنان دولت خودخوانده اسلامی را تحت فشار گذاشته و افزود هدف نظامی اش این است که نیروهای ائتلافی به پشتیبانی آمریکا تا سال آینده داعش را در عراق و سوریه شکست دهند.

آمریکا بر این باور است که رهبران داعش داخل یا اطراف شهر رقه در سوریه که توسط این گروه پایتخت آن محسوب می شود حضور دارند. سرلشکر تانسند می گوید نیروهای محلی عرب و کرد سوریه که توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده اند، طی هفته های آینده به حومه رقه نزدیک خواهند شد.

کاروان ایران با کسب هشت مدال به کار خود در المپیک ریو پایان داد

بهداد سلیمی وزنه بردار ایرانی که با رای هیات ژوری از کسب مدال ناکام ماند.

کاروان المپیک ایران با به دست آوردن سه مدال طلا، یک نقره و چهار برنز به کار خود در المپیک ۲۰۱۶ ریو پایان داد.

ایران روز یکشنبه ۳۱ مرداد، در آخرین روز رقابت‌های المپیک بخت کسب مدال توسط رضا یزدانی، کاپیتان تیم کشتی آزاد و میثم نصیری کشتی گیر وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد را داشت اما هر دو کشتی گیر از رسیدن به مدال باز ماندند. پیش از این، کمیل قاسمی، کشتی گیر وزن ۱۲۵ کیلوگرم ایران موفق به کسب مدال نقره شد.

مدال های طلای ایران را کیانوش رستمی و سهراب مرادی در وزنه برداری و حسن یزدانی در کشتی آزاد به دست آوردند. در این بین کسب مدال برنز تکواندو توسط کیمیا علیزاده، به عنوان نخستین مدال زنان ایرانی در تاریخ المپیک، خبرساز شد.

دیگر مدال های برنز کاروان ایران را حسن رحیمی کشتی گیر وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد، سعید عبدولی کشتی گیر ۷۵ کیلوگرم کشتی فرنگی و قاسم رضایی کشتی گیر ۹۸ کیلوگرم کشتی فرنگی به دست آوردند.

گزارش تصویری:‌ جشن پایان المپیک؛ ژاپن میزبان بعدی

بدین ترتیب کاروان ۶۴ نفره المپیک ایران با کسب هشت مدال به کار خود در المپیک ۲۰۱۶ ریو پایان داد. در این بین ورزشکارانی چون احسان حدادی، حمید سوریان، بهداد سلیمی و فرزان عاشورزاده که امید کسب مدال محسوب می شدند، ناکام ماندند.

از نکات جالب توجه کاروان المپیک ایران در این دوره، کسب نخستین مدال بانوان ایرانی در تاریخ المپیک، نخستین حضور تیم والیبال ایران در المپیک و درخشش مجتبی عابدینی شمشیرباز ایرانی بود که تا یکقدمی کسب مدال پیش رفت و بهترین نتیجه تاریخ شمشیربازی ایران را به دست آورد.

نیروهای افغان خان آباد را از دست طالبان گرفتند

یک سرباز افغان در مبارزه با نیروهای طالبان؛ عکس آرشیو

نیروهای افغان، منطقه ای در شمال کشور را ساعاتی پس از تسخیر آن توسط طالبان دوباره بدست گرفتند.

مقامات افغان روز شنبه ۳۰ مرداد اعلام کردند نیروهای افغان منطقه مهم خان آباد در شمال افغانستان را که بدست طالبان افتاده بود دوباره بدست خود گرفتند.

سخنگوی وزارت دفاع و امور داخلی افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت در درگیری های شدید برای آزاد کردن خان آباد دستکم ۷۵ شبه نظامی کشته شدند که در میان آنها ۴ فرمانده طالبان نیز حضور داشتند. همچنین ۶ نیروی امنیتی افغان کشته و ۱۶ نیروی دیگر مجروح شدند.

نیروهای امنیت ملی افغانستان در حال حاظر مشغول گشت و عملیات پاکسازی خان آباد از دیگر شبه نظامیان طالبان هستند.

نیروهای افغان خان آباد در ایالت قندوز را از کنترل طالبان خارج کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

نیروهای طالبان منطقه خان آباد را در یک حمله شبانه تسخیر کردند که گفته می شود در آن چندین نیروی امنیتی افغان کشته و مجروح شدند. طالبان همچنین پس از تسخیر این منطقه ویدئویی منتشر کرد که چندین سرباز افغان تحت کنترل طالبان را نشان می داد.

مقامات افغان همچنین گفتند درگیری های شدیدی میان نیروهای دولت و شبه نظامیان در شهر قندوز در بخش علی آباد صورت گرفته است.

منیر همت، فرمانده پلیس محلی، در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت صدها شبه نظامی طالبان ساعاتی پیش از طلوع آفتاب به شرق استان ننگرهار در مرز با پاکستان حمله کردند اما نیروهای امنیتی به همراه حملات هوایی موفق شدند شبه نظامیان را بیرون رانده و تعداد زیادی از آنها را نابود کنند.

تیم ملی بسکتبال زنان آمریکا به ششمین قهرمانی پیاپی خود در المپیک دست یافت

تیم ملی بسکتبال زنان آمریکا در فینال المپیک با برتری ۱۰۱ به ۷۲ در برابر اسپانیا، به قهرمانی رسید و مدال طلای این رقابتها را از آن خود کرد.

ژنوآریما سرمربی آمریکا، بازی شاگردانش را قابل احترام دانست.

او گفت: واضح است که این یک تورنمنت شگفت انگیز برای ما بود. تیم ما به خاطر تجربه‌ای که دارد موفق شد خود را از بقیه متمایز کند. ما به حریفانمان احترام گذاشتیم و هم احترام دیگران جلب کردیم.

تیم زنان آمریکا با این برد، ششمین قهرمانی پیاپی خود در رقابت های المپیک را به دست آورد.

حملات انتحاری در سومالی: دستکم ۲۰ نفر کشته شدند

ساختمان دولت محلی پس از انفجار دو خودروی حامل بمب

دستکم ۲۰ نفر در انفجارهای انتحاری در مقابل یک ساختمان دولتی در سومالی کشته شدند.

به گفته مقامات سومالی و همچنین ساکنان شهر گالکایو در بخش مرکزی سومالی، روز یکشنبه ۳۱ مرداد، انفجار دو خودروی حامل بمب در نزدیکی یک ساختمان دولتی دستکم ۲۰ کشته و چند ده مجروح برجای گذاشت. گروه تروریستی الشباب مسؤولیت این حملات را به عهده گرفته است.

به گفته منابع محلی، پس از اولین انفجار، چندین خودرو وزرای محلی داخل ساختمان را از منطقه خارج کردند که بلافاصله پس از آن خودروی دوم منفجر شد. هنوز مشخص نیست که آیا این وزرا هدف این حملات انتحاری بودند یا نه.

یک شاهد این واقعه در مصاحبه با خبرنگار صدای آمریکا در منطقه گفت راننده خودروی دوم زن بوده است. به گفته این شاهد، در میان قربانیان چندین دانشجو و فروشنده بازار نیز بودند اما بیشتر قربانیان نگهبان های ساختمان دولتی بودند.

شهر گالکایو که در ۷۰۰ کیلومتری موگادیشو قرار دارد مرکز منطقه مدق در شمال مرکز سومالی است که به خاطر درگیری های قومی به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده است. بخش شمالی که انفجارهای امروز در آن صورت گرفته تحت کنترل دولت محلی پاتلند است که به صورت نیمه خود مختار اداره می شود.

گمان زده می شود که انفجارهای روز یکشنبه در واکنش به عملیات نظامی نیروهای ویژه سومالی تحت تعلیم آمریکا بوده که در آن چندین شبه نظامی دستگیر شده بودند.

زن آمریکایی در پرونده قاچاق فناوری های نظامی به چین به ۵۰ ماه حبس محکوم شد

جت اف-شانزده

یک زن شهروند آمریکا در ایالت کالیفرنیا به اتهام توطئه برای صدور موتورهای جت جنگنده، یک پهپاد، و اطلاعات مربوط به این صنایع به چین به ۵۰ ماه حبس محکوم شد.

وزارت دادگستری آمریکا این زن ۴۵ ساله را "ونکسیا من" معرفی کرد که به "ونسی من" نیز شهرت دارد. او ساکن ساندیگو در جنوب کالیفرنیا بوده است.

ونکسیا من
ونکسیا من

دادستان ها می گویند که مدارک نشان می دهد که بین مارس ۲۰۱۱ تا ژوئن ۲۰۱۳ خانم ونکسیا تلاش کرد قطعات موتور جنگنده F-35 و F-22 و F-16 را از طریق فردی به نام ژانگ به چین صادر کند. او همچنین می خواست پهپاد MQ-9 را به چین صادر کند.​خانم من، ژانگ را یک "جاسوس تکنولوژی" توصیف کرد که از جانب نیروهای مسلح چین فعالیت می کرد تا کپی محصولات دیگر کشورها را بدست آورد. او گفت ژانگ به طور ویژه به فناوری هواپیماهای رادارگریز علاقه داشت.

در ماه مه، وزارت دفاع آمریکا گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده بود پکن از نیروی انسانی و فضای سایبری به طور گسترده برای جاسوسی از صنایع نظامی خارجی استفاده می کند.

المپیک در روز پایانی؛ کاروان ایران با ۸ مدال به کار خود پایان داد

رضا یزدانی کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد ایران

المپیک ریو در حال برگزاری است. تازه ترین خبرها، گزارش ها و ویدئو ها را از صفحه وبلاگ زنده صدای آمریکا پی بگیرید.

خامنه ای: با نگاه خوشبینانه، سران فتنه حرف مرا نفهمیدند

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ متوجه هشدارهای او نشده‌اند و سخنان او را نفهمیده‌اند.

رهبر ایران، روز یکشنبه ۳۱ مرداد در سخنانی درباره "جریان شناسی" در فضای سیاسی و مسائل جاری کشور، گفت : "در اوایل فتنه به یکی از سران فتنه گفتم شما در ظاهر با نظام هستید و به گفته خودتان در حال اعتراض انتخاباتی هستید اما بدانید که مدیریت این جریان به دست بیگانگان می‌افتد و آنها با استفاده از کار شما، اصل نظام را هدف می‌گیرند."

رهبر جمهوری اسلامی گفت "البته اگر با نگاه خوشبینانه به ماجرا بنگریم، حرف اینجانب را نفهمیدند" و وارد شدند و "همه دیدند که چگونه انتخابات، بهانه ای برای حمله و نفی اصل نظام شد."

رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات به انتخابات سال ریاست جمهوری سال ۸۸ و حوادث پس از آن را "فتنه" خوانده و میرحسین موسوی و مهدی کروبی را سران فتنه می‌نامد.

آیت الله خامنه ای در ادامه سخنان خود گفت: "برخی می‌گویند یک حرفی آن موقع زده شده، بگذریم؛ اما باید توجه داشت که اگر در طرفداری از کسی حرفی زده می‌شود که مخالف سخنان و مواضع اوست، آن شخص باید اعلام مخالفت کند وگرنه به حساب او گذاشته می‌شود."

طی سالهای اخیر در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی، برخی از چهره های سیاسی خواستار رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند اما با گذشت پنج سال و نیم از حصر خانگی آنها هنوز تغییری در آن صورت نگرفته است.

در روزهای گذشته محمدرضا باهنر دبیرکل "جبهه پیروان خط امام و رهبری" و نایب رئیس مجالس قبلی ایران گفته بود که "شروطی" برای میرحسین موسوی گذاشته شد تا از او رفع حصر شود از جمله اینکه در صورت رفع حصر فعالیت سیاسی نکند، اما آقای موسوی آنها را رد کرد.

این در حالیست که آقای موسوی چهارشنبه گذشته در دیدار با نزدیکان خود این سخنان آقای باهنر را رد کرد و گفت که او بهتر است تابلوی "دروغ ممنوع" را به خاطر داشته باشد.

برخی از چهره‌های سیاسی تصمیم گیری در مورد رفع حصر موسوی و کروبی را تلویحا بر عهده رهبر جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

برزیل برنده مدال طلای المپیک در بازی های فوتبال

پیروزی تیم فوتبال برزیل در مقابل آلمان، و کسب مدال طلا

تیم فوتبال برزیل در بازی های فوتبال المپیک ریو با شکست تیم آلمان برنده مدال طلای المپیک شد.

روز شنبه، ۳۰ مرداد، تیم فوتبال برزیل در رقابت با تیم آلمان موفق شد این تیم را در ضربات پنالتی شکست دهد و در نتیجه مدال طلای بازی های فوتبال المپیک را برای بار نخست به خود اختصاص دهد.

بازی میان تیم برزیل و آلمان در پایان دقیقه ۹۰ با نتیجه یک به یک به تساوی رسیده بود، اما برزیل موفق شد در ضربات پنالتی با ۵ گل در مقابل ۴ گل برنده نهایی این بازی ها شود.

نیمار، بازیکن تیم برزیل که در دقیقه ۲۷ اولین گل برزیل را زده بود، همچنین آخرین ضربه پنالتی را که باعث برنده شدن تیم برزیل شد را وارد دروازه آلمان کرد. مکس مایر، بازیکن تیم آلمان نیز در دقیقه ۵۹ اولین گل این تیم را زد که نتیجه را به تساوی کشاند.

برزیلی های حاضر در استادیوم ماراکانا در ریو د ژانیرو به محض پیروزی برزیل در آخرین ضربه پنالتی از جای خود بلند شده و با هیاهو جشن گرفتند.

در بازی های فوتبال المپیک ریو، آلمان برنده مدال نقره و نیجریه با شکست تیم هندوراس با نتیجه ۳ بر ۲ برنده مدال برنز این رقابت ها شد.

ایران از یک سامانه پدافند هوایی جدید رونمایی کرد

سامانه پدافند هوایی "باور۳۷۳" یکشنبه ۳۱ مرداد، با حضور رئیس جمهوری ایران و حسین دهقان، وزیر دفاع، رسما رونمایی شد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، این سامانه پدافندی توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و با همکاری قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء و مراکز علمی و پژوهشی طراحی و ساخته شده است.

رونمایی از این پدافند باور۳۷۳ در حالیست که جمهوری اسلامی قرارداد خرید سامانه پدافند اس ۳۰۰ از روسیه را به اجرا گذاشته و بخش‌هایی از این سامانه را نیز تحویل گرفته است. وزیر دفاع ایران یک روز پیش از رونمایی از باور۳۷۳ اعلام کرد که تا یک ماه دیگر سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ به طور کامل وارد این می‌شود.

ساخت سامانه پدافندی "باور ۳۷۳" پس از آن در دستور کار ایران قرار گرفت که در پی تشدید تحریم های هسته ای علیه ایران، روسیه از تحویل سامانه اس ۳۰۰ خودداری کرد.

در مراسم رونمایی از باور۳۷۳، لانچرهای موشک، خودروهای حمل سامانه و رادارهای کنترل آتش به نمایش گذاشته شد.

عراق ۳۶ عضو داعش را اعدام کرد

مقامات عراقی می گویند این کشور ۳۶ نفر را به جرم دست داشتن در قتل عام سربازان بدست داعش در سال ۲۰۱۴ اعدام کرده است.

به گفته یک مقام عراقی، این افراد روز یکشنبه در زندان ناصریه در جنوب عراق اعدام شدند.

یک مقام وزارت دادگستری عراق که مایل به افشای نامش نبود، خبر اعدام این ۳۶ نفر را تایید کرد.

داعش در تابستان ۲۰۱۴ حدود ۱۷۰۰ سربازر عراقی را پس از حمله به شهر تکریت، در یک پایگاه نظامی اسیر گرفت و چندی بعد تصاویر قتل آنها با جزئیات کشته شدنشان را در اینترنت منتشر کرد.

افرادی که روز یکشنبه اعدام شدند پس از آنکه نیروهای عراقی تکریت را در سال ۲۰۱۵ تصرف کردند، دستگیر شدند و اوایل سال جاری میلادی در یک دادگاه عراقی به اعدام محکوم شدند.

انفجار در جشن عروسی در ترکیه ۵۱ کشته به جای گذاشت؛ اردوغان: مهاجم ۱۲ تا ۱۴ سال داشت

انفجار در یک جشن عروسی در شهر غازی عینتاب در ترکیه، ۵۱ کشته و ۶۹ مجروح به جای گذاشت.

مقامات ترکیه احتمال می دهند حمله توسط یک بمبگذار انتحاری صورت گرفته و یک حمله تروریستی باشد. مسئولان قضایی ترکیه گفته اند که یک جلیقه انفجاری از محل در محل حادثه پیدا شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گروه داعش را مسئول این حمله دانسته است.

اردوغان گفت بمب گذار در عروسی یک کودک ۱۲ تا ۱۴ ساله بود.

انفجار شنبه شب ۳۰ مرداد، زمانی رخ داد که دهها نفر از شرکت کنندگان در عروسی برای ادامه مراسم جشن به خیابان آمده بودند. گزارش های حاکی از آن است که عروس و داماد هم در میان کشته ها هستند.

انفجار در مجلس عروسی در ترکیه منجر به مرگ ۵۱ نفر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

روز یکشنبه ۱۲ نفر از قربانيان با حضور صدها نفر به خاک سپرده شدند، اما از آنجا که گفته می شود، اجساد بسياری از کشته شدگان متلاشی شده، خانواده های آنها برای خاکسپاری در انتظار دريافت نتيجه آزمايش های دی ان ای و تشخيص هويت هستند.

شهر کردنشین غازی عینتاب(غازیان تپه) در جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه قرار دارد. گزارش ها حاکی است که گروه دولت خودخوانده اسلامی، داعش، که فعالیت‌هایی در جنوب ترکیه داشته است مسئول این انفجار باشد. در یک سال اخیر، چند انفجار در مناطق جنوبی ترکیه رخ داده است.

اردوغان در بیانیه ای که در رسانه های ترکیه منتشر شد اعلام کرد بین داعش، پیکارجویان گروه گروه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و طرفداران فتح الله گولن، روحانی ساکن آمریکا، فرقی وجود ندارد.

این انفجار در عروسی مربوط به یکی از عشیره‌های بزرگ کرد صورت گرفته و حزب "دموکراتیک خلق‌ها" ، از گروههای منتقد دولت، این انفجار را محکوم کرده است.

واکنش مقام قضایی به وزیر ارشاد: همه جای خراسان رضوی کنسرت لغو می شود

مظفری، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی

در حالیکه وزیر ارشاد اعلام کرده بود کنسرت‌ها بجز مشهد در شهرهای دیگر خراسان رضوی برگزار می‌شود، رئیس دادگستری استان خراسان رضوی دستور قضایی لغو کنسرت ها در این استان را مربوط به کل شهرهای خراسان رضوی دانست.

به گزارش میزان آنلاین، علی مظفری روز شنبه ۳۰ مرداد گفت که دادستان بر اساس وظایف خود برای پیشگیری از اقدامات خلاف قانون و شرع، دستور لغو کنسرت ها را داده است.

به گفته او، طبق آیین دادرسی کیفری، دادستان مرکز استان بر اقدامات دادستان‌های شهرستان‌ها نظارت می کند پس دستور دادستان خراسان رضوی در رابطه با لغو کنسرت ها، علاوه بر مشهد به همه شهرهای استان تسری می یابد.

این در حالیست که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که وزارت ارشاد به دلیل مخالفت مقامات خراسان رضوی از برگزاری کنسرت در مشهد منصرف شده است اما برگزاری کنسرت در دیگر شهرهای استان خراسان رضوی نظیر چناران، نیشابور و سبزوار را پیگیری می‌کند.

علی جنتی گفته بود که با توجه به قرار داشتن آرامگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد مخالفت مقاماتی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اجرای کنسرت در مشهد، با وجود مشکل نداشتن کنسرت‌ها، وزارت ارشاد به نظر مخالفان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت در این شهر منصرف شد.

حال رئیس دادگستری استان خراسان رضوی این سخنان آقای جنتی را رد کرده و با تاکید بر اینکه برگزاری کنسرت در دیگر شهرهای خراسان رضوی نیز امکان پذیر نیست، گفته است که دادستان از متولیان برگزاری کنسرت‌ها خواست تا برای برپایی کنسرتی بدون مشکلات اخلاقی تعهد بدهند ولی هیچ تضمینی از سوی مجریان برگزاری کنسرت‌ها ارائه نشد.

پیشتر، احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده آیت الله خامنه ای در خراسان رضوی برگزاری کنسرت در مشهد را خلاف هویت این شهر دانسته و گفته بود کسانی که کنسرت می خواهند باید از مشهد بروند.

این سخنان احمد علم الهدی واکنش علی مطهری نایب رئیس مجلس را در پی داشت که موضع امام جمعه مشهد در مورد مخالفت با برگزاری کنسرت را نشانه خودمختاری یک استان دانست. او گفت که این اقدامات نشانه حاکمیت دوگانه است و امام جمعه ها نمی‌توانند در امور اجرایی دخالت کنند.

تاکنون چندین کنسرت در استان خراسان رضوی، از جمله کنسرت‌های شهرام ناظری، کیهان کلهر و علیرضا قربانی در شهرهای اطراف مشهد لغو شده است. وزارت ارشاد بارها اعلام کرده که برای جلوگیری از لغو کنسرت ها توسط دادستان ها، با رئیس قوه قضائیه نامه نگاری کرده است. به نظر می رسد هیچکدام از تلاش های وزارت ارشاد برای جلوگیری از لغو کنسرت در خراسان رضوی هنوز به نتیجه نرسیده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG