لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۲۱

سرخط خبرها

بزودی می توانید ویدئوهای ۱۴۰ ثانیه ای روی توییتر بگذارید

ویدئو های ۱۴۰ ثانیه ای در بخش جدیدی به نام "واچ مُد" قرار می گیرند.

توییتر قرار است به زودی گزینه نشر و بازنشر ویدئوهای ۱۴۰ ثانیه ای را فراهم کند تا در بخشی جدید به نام "واچ مُد" قرار بگیرد.

به این ترتیب به نظر می رسد که توییتر با افزایش زمان ویدئوهای این شبکه اجتماعی از ۳۰ ثانیه به ۱۴۰ ثانیه گام مهمی در مالکیت ویدئو بردارد.

در حال حاضر کاربران توییتر قادر هستند پست هایی با ۱۴۰ کاراکتر را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

توییتر با تصمیم جدید در افزایش طول ویدئو، برند خود را نیز حفظ می کند.

این تغییرات جدید به زودی روی آی او اس و اندروید در دسترس خواهد بود.

عضو خانواده "محمد علی" می خواهد فیلم تشییع او را یک میلیون دلار بفروشد

محمد علی قهرمان افسانه ای بوکس جهان بعد از یک دوره طولانی پارکینسون در سن ۷۴ سالگی و براثر نارسایی تنفسی درگذشت.

یکی از اعضای خانواده محمد علی، قهرمان فقید بوکس جهان با ویدئویی دیده نشده از مراسم خاکسپاری او در آمریکا دوره افتاده تا آن را به یکی از شبکه های خبری به قیمت یک میلیون دلار بفروشد.

این فیلم به شکل مخفیانه در یک مراسم خصوصی در گورستان "کیو هیل" در لوئیزویل ضبط شده است و ظاهرا مراسمی خودمانی را نشان می دهد که جسد قهرمان بوکس جهان روی زمین قرار گرفته و خانواده گریانش با او وداع می کنند.

دیلی میل به نقل از روزنامه میرور، نوشته که همسر و دختران محمد علی از این که چنین فیلمی در مراسم در حال ضبط شدن است، بی خبر بوده اند.

میرور گفت دو نشریه آمریکایی که فیلم به آن ها عرضه شده گفته اند زمان فیلم هفت دقیقه است.

یک منبع ناشناس از یکی از دو نشریه فوق گفته، این که یکی از اعضای خود خانواده محمد علی، این طور اعضای فامیل خودش را فریب دهد، "حال به هم زن" است و نشان می دهد فردی که فیلم را گرفته کوچکترین احترامی برای او قائل نبوده است.

مراسم خصوصی وداع با علی، پیش از مراسم عمومی و هزاران نفری خاکسپاری او در لوئیزویل برگزار شد.

محمد علی قهرمان افسانه ای بوکس جهان بعد از یک دوره طولانی پارکینسون در سن ۷۴ سالگی و براثر نارسایی تنفسی درگذشت.

رئیس جمهوری سابق کنگو به ۱۸ سال زندان محکوم شد

ان پیر بمبا، رئیس جمهوری سابق جمهوری دمکراتیک کنگو

رئیس جمهوری سابق جمهوری دمکراتیک کنگو به جرم جنایات جنگی به ۱۸ سال زندان محکوم شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژان پیر بمبا به جرم اقدام علیه بشریت و جنایات جنگی توسط سربازان تحت فرماندهی خود در دوران جنگ چهارماهه و ارتکاب به اعمالی چون غارت، تجاوز و قتل در جمهوری آفریقای مرکزی توسط هیأتی از قضات بین المللی در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه محکوم شد.

این حکم در حالی علیه بمبا صادر شده که او در زمان ارتکاب این جرائم جنگی، حاضر نبوده و از محل دور بوده است. دادگاه بمبا را به دلیل مسئولیت های فرماندهی اش مسئول دانسته است.

دادگاه گفته است که او می توانست از انجام جرائم جلوگیری کرده و یا آن را متوقف کند.

در سال ۲۰۰۲ ژان پیر بمبا نیروهایی از حزب سیاسی خود را به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام کرد تا کودتای نظامی در آنجا را سرکوب کنند.

"رئیس جمهور مدیرانی که حقوق بالا گرفتند را عزل کند"

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران.

همزمان با دستور معاون اول رئیس جمهوری ایران برای تشکیل کمیته ای برای بررسی حقوق های غیرمتعارف در دولت، دادستان کل ایران خواستار عزل مدیرانی شد که حقوق بالا دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور روز سه شنبه اول تیر ماه در سخنانی گفت که فیش های حقوقی افشا شده برخی مدیران به ابزاری برای برخوردهای جناحی بدل شده است.

او گفت: "انتظار ما از رئیس جمهور این است که همانگونه که وعده داده با مدیران این‌چنینی برخورد شود و چند تن از این افراد که مستندات محکمی درباره حقوق آنها وجود دارند، عزل شوند.

او در عین حال جناحی شدن این موضوع را اخلاقی ندانست. به گفته او علاوه بر دولت و مجلس، دستگاه قضایی هم اقداماتی را در این زمینه در دست انجام دارد.

از سوی دیگر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری که از دستگاههای دولتی خواسته بود تا فهرستی از حقوق دریافتی مدیرانشان ارائه کنند، روز سه‌شنبه در پی ارائه این فهرست دستور تشکیل کمیته‎ای سه نفره برای رسیدگی و تطبیق دریافتی مدیران دولتی با قوانین و مقررات را صادر کرد.

آقای جهانگیری از این كميته خواست تا با بررسی فهرست‌های دريافت شده از دستگاه‌ها، موارد تخلف در پرداخت‌ها را او گزارش كنند.

پیشتر، در پی انتشار فیش های حقوقی برخی از مدیران دولتی که نشان دهنده دریافت حقوق های بسیار بالا توسط این مدیران بود، رئیس جمهوری ایران به اسحاق جهانگیری دستور پیگیری این موضوع را داده بود.

در این بین، وزیر اطلاعات نیز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران از رسانه ها به خاطر افشای فیش های حقوقی بالای مدیران تشکر کرد.

جنجال بر سر حقوق دریافتی مدیران بیمه مرکزی و بانک رفاه کارگران، هفته گذشته با اعلام حقوق صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی و اعضای هیات عامل این صندوق، ابعاد بزرگتری به خود گرفت.

در سوی دیگر، روزنامه دولتی ایران نیز فهرستی از دریافتی تعدادی از مدیران دوران احمدی نژاد منتشر کرده است که حدود ۵ سال پیش، در عرض یکسال صدها میلیون تومان پاداش دریافت کردند.

قانون جدید پهپادها در آمریکا؛ اجازه استفاده از پهپادهای کوچک آسان شد

مقررات شامل تحویل بسته های خرید که هدف شرکت های آمازون و گوگل است، نمی شود.

دولت فدرال آمریکا روز سه شنبه کار شرکت ها برای استفاده از پهپادها در امور مختلف از جمله تصویر برداری هوایی و واکنش های اضطراری را بسیار آسان تر کرد.

مقررات اداره هوانوری فدرال آمریکا برای پهپادهای تجاری اجازه می دهد که شرکت ها از پهپاد هایی که زیر ۵۵ پوند (حدود ۲۵ کیلوگرم) وزن دارند برای طیف وسیعی از کارها استفاده کنند.

اما مقررات همچنین محدودیت هایی را برای آنان در نظر گرفته است از جمله اینکه پهپاد باید تحت خلبانی کسی باشد که یک آزمون کتبی را با موفقیت پشت سر گذاشته و همچنین خلبان پهپاد باید دست کم ۱۶ سال داشته باشد. پهپاد همچنین تنها می تواند در روز تا سقف ۴۰۰ فوت، (حدود ۱۲۱ متر) پرواز کند و دست کم باید ۵ مایل (حدود ۸ کیلومتر) از فرودگاه ها دور باشد.

پیش از این شرکت های تجاری باید از دولت فدرال مجوز ویژه ای برای فعالیت پهپادها دریافت می کردند. دولت فدرال برای پرواز بیش از ۶ هزار پهپاد مجوز صادر کرده بود و حدود ۷ هزار شرکت نیز در صف دریافت مجوز بودند.

به گزارش نیویورک تایمز، با مقررات جدید که طی ۶۰ روز به اجرا در می آید، شرکت ها دیگر نیازی به مجوز ویژه ندارند.

با این حال، این مقررات شامل تحویل بسته های خرید که هدف شرکت های آمازون و گوگل است، نمی شود.

بررسی هویت امضا کنندگان طومار برکناری رئیس جمهوری ونزوئلا آغاز شد

مخالفان می گویند طومار برکناری رئیس جمهوری ونزوئلا یک میلیون و ۸۵۰ هزار امضا دارد.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا تایید هویت امضاکنندگان برکناری رئیس جمهوری این کشور را آغاز کرده و اگر حد نصاب لازم کسب شود، روند برکناری نیکولاس مادورو آغاز می شود.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا روند تائید هویت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر امضا کننده را آغاز کرده که طوماری در حمایت از برکناری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا امضا کرده اند.

بعد از اینکه مشخص شد برخی امضاها تقلبی هستند، شورای ملی انتخابات قصد دارد تک تک امضا ها را تا پایان جمعه بررسی کند.

برای آغاز روند برکناری رئیس جمهوری، که حق قانونی مردم ونزوئلا است، به حدود ۱۹۷ هزار رای نیاز است. اما ائتلاف اپوزیسیون گفته طومار برکناری رئیس جمهوری ونزوئلا یک میلیون و ۸۵۰ هزار امضا دارد.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا، اوپوزیسیون را متهم می کند که از اسامی بچه ها، زندانیان و حتی مردگان برای امضای طومار استفاده کرده است.

ونزوئلا که بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارد، از زمان کاهش قیمت های نفت گرفتار بحران اقتصادی بوده است و شهروندان با کمبود کالاهای اساسی مانند غذا و دارو روبرو هستند.

زمانبندی اقداماتی که باید برای برکناری مادورو صورت گیرد، مهم است زیرا برکناری رئیس جمهوری آنگونه که مخالفان می خواهند اجازه خواهد داد انتخابات جدید ریاست جمهوری در سال جاری برگزار شود. اگر برکناری او تا ۲۰۱۷ عقب بیافتد و از دوره چهارساله مادورو بگذرد، معاونش جای او را خواهد گرفت.

نظرسنجی سه ایالت مهم: کلینتون برای ریاست جمهوری از ترامپ آماده تر است

تصویر دو نامزد احتمالی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات روی لیوان های تبلیغاتی.

نتایج یک نظر سنجی جدید نشان می دهد رای دهندگان آمریکایی در ایات های فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا، بر این نظر هستند که هیلاری کلینتون آمادگی بیشتری برای ریاست جمهوری دارد. این سه ایالت می توانند در انتخابات آبان ماه، پیروز انتخابات را تعیین کنند.

در آمریکا برخی ایالت ها مثل کالیفرنیا، به طور سنتی به دموکرات ها رای می دهد و برخی ایالت ها مثل تگزاس سنتی به جمهوریخواهان رای می دهد. ایالت هایی مثل فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا معمولا گرایش غالبی ندارند و در هر انتخابات امکان دارد اکثریت رای دهندگان به سوی یکی از دو حزب گرایش داشته باشند.

به همین دلیل نامزدهای انتخابات تلاش زیادی برای کسب اکثریت آرا در این ایالت ها دارند.

در نظر سنجی که توسط دانشگاه کوئینپیاک انجام گرفت معلوم شد خانم کلینتون در فلوریدا به نسبت ۴۷ بر ۳۹ درصد از دونالد ترامپ جلوتر است. در ماه مه آنها تقریبا شانه به شانه حرکت می کردند.

در اوهایو کلینتون توانست خود را به ترامپ برساند ، و اینک هر دو در سطح ۴۰ درصد قرار دارند. در پنسیلوانیا ، کلیینتون با یک درصد جلوتر حرکت می کند.

در هر سه ایالت ، خانم کلینتون آماده تر برای ریاست جمهوری، هوشمند تر ، با معیارهای اخلاقی بالاتر دیده می شود. در همین حال، رای دهندگان فکر می کنند ترامپ در ایجاد شغل و نبرد با تروریسم بهتر عمل خواهد کرد.

تا کنون بسیاری از جمهوریخواهان ارشد نتوانسته اند کاملا جانب ترامپ را بگیرند، و علائمی وجود دارد که نشان می دهد اختلاف به وحدت حزب صدمه می زند.

در فلوریدا، که در آن جمعیت لاتینی تبار از دو ایالت دیگر بیشتر است، ترامپ با رهبران محلی در مجادله بوده است. اخیرا بر سر حمله به یک قاضی امریکایی – مکزیکی ، که به پرونده تقبل در دانشگاه ترامپ رسیدگی می کند، با انتقادهایی روبرو شد.

فروش جنجالی لوازم شخصی هیتلر و رهبران نازی

آدولف هیتلر و گروهی از مقامان آلمان نازی

در جریان یک مراسم نامتعارف در حراج خانه "هرمان هیستوریکا" در شهر مونیخ، بخشی از لوازم شخصی آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی و تعدادی از وسایل مقامات آن رژیم مانند هاینریش هیلمر و هرمان گورینگ فروخته شد.

قطعاتی از لوازم شخصی هیتلر و برخی دیگر از سران آلمان نازی در یک حراجی جنجالی به فروش رفت.

در این حراج ۱۶۹ قطعه عرضه شد که به "جان کی لاتیمر" پزشک آمریکایی تعلق داشت. این پزشک در زمان جنگ جهانی دوم عضو ارتش بود و بعد از سقوط حکومت نازیها مدتی در مونیخ و شهرهای دیگر آلمان خدمت کرد.

جان کی لاتیمر در جریان مأموریتهای خود در آلمان از جمله حضور در دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ، اقدام به جمع آوری لوازم شخصی و وسایل رهبران نازی کرد و مجموعه ای از این اشیای تاریخی را گرد آورد. او در سال ۲۰۰۷ درگذشت.

رسانه های آلمانی ارزش قطعات فروخته شده در این حراج را صدها هزار یورو تخمین زدند که رکوردی تاریخی محسوب می شود.

یک فرد ناشناس آرژانتینی بزرگترین خریدار این حراج بود و شلوار و کاپشن آدولف هیتلر و ساعت مچی هرمان گورینگ فرمانده نیروی هوایی آلمان نازی را خرید.

برگزار کنندگان حراج می گویند شلوارهیتلر ۶۲ هزار یورو، کاپشن پشمی او ۲۷۵ هزار یورو، ساعت مچی هرمان گورینگ ۴۲هزار یورو، و زیرشلواری های ابریشمی او ۳هزار یورو به فروش رفت.

از دیگر قطعات عرضه شده در این حراج می توان به جاساز کوچکی اشاره کرد که هاینریش هیلمر، کپسول سیانور خود را پس از دستگیری توسط متفقین در آن پنهان کرده بود، او در جریان بازجویی و پیش از آغاز محاکمه این جاساز را دهانش جوید و خودکشی کرد.

اعتراض یهودیان

این حراج در حالی برگزار شد که جامعه یهودیان آلمان با انتقاد از برگزاری چنین حراجی در مونیخ، آن را جنجالی و شرم آور توصیف کرد.

سخنگوی شورای مرکزی این سازمان در گفتگو با رسانه های خبری از تلاش های ناموفق خود برای لغو این حراج خبر داد.

جامعه یهودیان آلمان معتقد است خرید و فروش وسایل و لوازم شخصی رهبران جنایتکار رژیمی که میلیونها یهودی را به کام مرگ فرستاد، هیچ توجیه منطقی ندارد.

در روزهای اخیر مدیران "هرمان هیستوریکا" از گفتگو با خبرنگاران پرهیز کردند ولی با انتشار بیانیه ای در تارنمای حراجی، هدف خود از برگزاری این مراسم را حفظ میراث تاریخی آلمان با هدف جلوگیری از تکرار فجایعی چون هولوکاست عنوان کردند.

به باور آنها برگزاری این حراج باعث نگهداری این اشیای تاریخی در موزه ها، مراکز فرهنگی و کلکسیون های شخصی می شود و نسلهای آینده را با گذشته تاریک کشورشان آشنا می کند.

مخالفت وزیر دادگستری آمریکا با پیشنهاد کاخ سفید برای بستن گوانتانامو

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا

لورتا لینچ وزیر دادگستری منتصب باراک اوباما با روش پیشنهادی کاخ سفید که راه را برای بستن زندان گوانتانامو فراهم می سازد، مخالفت کرد.

پیشنهاد کاخ سفید این است که متهمین و زندانیان در گوانتانامو از طریق ویدئو کنفرانس خطاب به دادگاه فدرال، اتهام تروریسم خود را بپذیرند.

مخالفت وزیر دادگستری بر این اساس است که برخی مقررات قدیمی در آمریکا این روش را مجاز نمی داند.

کاخ سفید در دفاع از طرح خود می گوید این طرح مزایایی دارد. مزیت عمده این روش این است که متهمین پا در خاک آمریکا نخواهند گذاشت و مستقیماً برای سپری کردن حکم زندان به کشور ثالث منتقل خواهند شد.


کاخ سفید بر این نظر است که این روش، محاکمه ۸۰ زندانی باقیمانده را تسریع خواهد کرد و آمریکا میتواند زندان پرمناقشه گوانتانامو را هر چه زودتر ببندد.

طالبان ۲۷ نفر را در استان هلمند به گروگان گرفت

سربازان افغان در ولایت هلمند - آرشیو

گروه طالبان در افغانستان مسئولیت ربودن ۲۷ مسافر و به گروگان گرفتن آنها را برعهده گرفت.

این آدم ربائی صبح روز سه شنبه در ولایت نا آرام هلمند روی داد که مدت هاست صحنه درگیری ارتش افغانستان با نیروهای طالبان است.

مردان کاملا مسلح طالبان در جاده شهر گیریشک راه ۱۴دستگاه خودرو و اتوبوس را بستند و عده زیادی را بازداشت کردند.

بخشی از ربوده شدگان به گفته مقام های هلمند بعدا آزاد شدند.

سخنگوی طالبان گفته است کسانی که با دولت افغانستان ارتباط نداشته اند آزاد شده و ۲۷ نفر به ظن ارتباط با دولت در بازداشت اند.

آماده باش ژاپن برای آزمایش موشک بالیستیک کره شمالی

نیروهای دفاعی ژاپن در کنار یک سمانه دفاع موشکی پاتریوت در اوکیناوا - آرشیو

بنا به گزارش‌ها، کره شمالی یک موشک بالیستیک را به آب‌های شرق شبه جزیره کره منتقل کرده است.

نیروهای مسلح ژاپن برای پرتاب احتمالی این موشک در آماده باش قرار گرفته اند و نیروی دریایی و واحد ضدموشکی پاتریوت آماده‌اند در صورت پرتاب موشک کرۀ شمالی و عبور آن از فضای هوایی ژاپن آن را هدف قرار دهند.

این موشک، بنا به گزارش‌ها، ۳ تا ۴ هزار کیلومتر برد دارد و می‌تواند به اهدافی در ژاپن، گوام یا چین برسد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هر نوع آزمایش موشک بالیستیک را برای کره شمالی ممنوع کرده است.

مرگ نوجوان ۱۴ ساله فلسطینی بر اثر تیراندازی نیروهای اسرائیلی

به گفته ارتش اسرائیل، سربازان به فلسطینی‌هایی شروع تیراندازی کردند که به مردم سنگ و مواد آتش زا پرتاب می‌کردند.

یک مقام فلسطینی از مرگ یک نوجوان چهارده ساله و زخمی شدن چهار تن دیگر بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن خبر داد.

به گفته وجیه احمد، رئیس یک شورای محلی، محمود بَدران اوایل روز سه شنبه در تیراندازی سربازان اسرائیلی به خودرویی که در آن نشسته بود جان خود را از دست داد.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد سربازان اسرائیلی در واکنش به فلسطینی‌هایی شروع به تیراندازی کردند که به طرف خودروهای در حرکت و رهگذران سنگ و مواد آتش زا پرتاب می‌کردند.

به گزارش ارتش اسرائیل چند رهگذر هم در تیراندازی های امروز آسیب دیدند.

در تحول دیگری ارتش اسرائیل روز سه شنبه منزل مسکونی یک فلسطینی در روستای "حَجاج" در کرانه باختری را تخریب کرد که اخیرا یک گردشگر آمریکایی را به ضرب چاقو به قتل رسانده بود.

دادستان کل ایران: طرفدار اعدام نیستیم؛ اعدام شده‌ها "فاسد" هستند

اجرای یک مراسم اعدام در ایران

دادستان کل ایران در اظهارنظری کم سابقه گفت که دستگاه قضایی ایران "طرفدار" اعدام نیست اما بیشترین احکام اعدام برای مرتکبان قتل و مجرمان مرتبط با مواد مخدر صادر می‌شود که نمی‌توان برای "این افراد فاسد حق حیات قائل بود".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، جعفر منتظری دادستان کل ایران روز سه شنبه ۱ تیر ماه با انتقاد از مجامع بین‌المللی گفت که "مجامع دروغین حقوق بشر" نه تنها در مبارزه با مواد مخدر دست ایران را نمی‌گیرند بلکه جلوی پای ایران را هم می‌گیرند.

این مقام ارشد قضایی در پاسخ به انتقادهای بین‌المللی از آمار بالای اعدام در ایران گفت: " اگرچه ما طرفدار اعدام نیستیم و اعدام را یک امر پسندیده و مطلوب نمی‌دانیم، اما وقتی کسی حیات خود را مقدم بر حیات هزاران انسان می‌داند آیا می‌توان برای این فرد فاسد حق حیات قائل بود؟"

به گفته آقای منتظری، "قاطعیت" قوه قضاییه ایران به این معنا نیست که " شمشیر دستمان گرفته‌ایم که افراد را بکشیم."

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فروردین ماه امسال از ایران خواست تا احکام اعدام جرایم مواد مخدر را متوقف کند.

این نهاد بین‌المللی در بیانیه‌ای از دستگاه قضایی ایران خواسته بود با توجه به این که صدور احکام اعدام نتوانسته است مانع قاچاق مواد مخدر شود، تهران اجرای مجازات اعدام را متوقف کند.

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا نیز با انتقاد از آمار بالای اعدام‌ها در ایران آمده است که بسیاری از مجازات‌های اعدام در جریان دادگاه‌هایی صادر شده که آیین دادرسی در آنها رعایت نشده است.

رئیس قوه قضاییه ایران پیش از این انتقادهای بین‌المللی را رد کرده و گفته بود اعدام برای قتل "قصاص" و یک حکم دینی است و ایران برای مبارزه با مواد مخدر باید مورد تشویق قرار بگیرد.

بازداشت سه مدافع شناخته شده آزادی بیان توسط دولت ترکیه

از راست به چپ: ارول اوندراوغلو، شبنم فینجانجی، احمد نسین

ترکیه سه فعال مدافع آزادی مطبوعات و حقوق بشر آن کشور را به اتهام تبلیغات تروریستی بازداشت و زندانی کرد.

ارول اوندر اوغلو، نماینده گزارشگران بدون مرز در ترکیه، احمد نسین روزنامه نگار ترک و شبنم کرور فینجانجی مدیر بنیاد حقوق بشر در ترکیه، از سوی دولت به مشارکت در کمپین همبستگی با روزنامه کرد زبان اوزگور گوندم متهم شده اند.

"ارول اوندراغلو" به خبرنگاران گفت دولت ترکیه آنها را به حمایت از حزب کارگران کردستان، پ ک ک متهم کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، بازداشت و نگهداری پیش از محاکمه این فعالان را محکوم کرده است.

روز دوشنبه ده ها نفر به حمایت از این سه نفر در استانبول تجمع کردند.

یک دادگاهی در مصر با بخشش جزیره به عربستان از سوی السیسی مخالفت کرد

بخشش این جزایر به عربستان سعودی به تظاهرات و آشوب گسترده ای در سراسر مصر دامن زد.

یک دادگاه مصر توافقی را که در آن عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور آن کشور در ماه آوریل مالکیت دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ را به عربستان سعودی بخشید، لغو کرد.

بخشش این جزایر به عربستان سعودی به تظاهرات و آشوب گسترده ای در سراسر مصر دامن زد.

معترضان به این اقدام عبدالفتاح السیسی می گویند در کتاب‌های درسی آموخته اند که تیران و صنافیر جزایر متعلق به مصر هستنند.

این جزایر استراتژیک در آب‌های حدفاصل مصر و عربستان سعودی در شبه جزیره سینا و در مسیر ورود به خلیج عقبه واقع شده که به اردن و اسرائیل متصل است.

منابع قضایی مصر می گویند دولت آن کشور حق درخواست تجدید نظر در حکم روز سه شنبه دادگاه را دارد.

به گفته این مقام ها توافق قاهره و ریاض بر سر مالکیت این جزایر باید به تایید پارلمان مصر برسد.

تلاش وزیر اسرائیلی برای ساخت جزیره مصنوعی در غزه

فلسطینی ها در سواحل غزه

وزیر حمل و نقل اسرائیل روز دوشنبه گفت برای اجرایی شدن طرح احداث یک "جزیره مصنوعی" در سواحل نوار غزه که تحت کنترل حماس است، تلاش می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فلسطینی ها به این طرح بدبین، و نگران آن هستند که هدف اسرائیل بیشتر جدا کردن نوار غزه از کرانه باختری است.

حماس می گوید طرح اسرائیل سختی های اقتصادی نوار غزه را بیشتر خواهد کرد. نوار غزه اکنون تحت محاصره اقتصادی اسرائیل و مصر قرار دارد.

هواپیمایی ماهان نخستین پرواز مستقیم خود به پاریس را انجام داد

با برداشته شدن محدودیت‌های پروازی برای شرکت‌های هواپیماهای ایرانی به اروپا پس از اجرایی شدن برجام، شرکت هواپیمایی ماهان نخستین پرواز مستقیم خود به پاریس انجام داد.

نخستین پرواز هواپیمایی ماهان دوشنبه ۳۱خرداد در فرودگاه شارل دوگل پاریس به زمین نشست تا این پایتخت اروپایی پس از مسکو، کی یف و کپنهاگ، چهارمین شهر اروپایی باشد که امسال به مقاصد اروپایی این شرکت اضافه شده است.

آغاز پروازهای هواپیمایی ماهان به پاریس، دو ماه پس از آن صورت گرفت که شرکت هواپیمایی ایرفرانس پروازهای مستقیم خود به ایران را از سر گرفت.

روابط هواپیمایی ایران و شرکت ها و فرودگاه های خارجی در دوران تحریم‌های بین المللی به شدت تیره شده بود به طوری که هواپیماهای ایران اجازه پرواز به بسیاری از مقاصد خارجی را نداشتند یا اینکه در صورت پرواز، از دریافت خدماتی نظیر سوخت محروم می‌شدند.

پس گذشت حدود پنج ماه از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، مدیر روابط عمومی شرکت ماهان اعلام کرده است که این شرکت در حال توسعه پروازهای خود به مقاصد اروپایی است.

پروازهای ماهان در حالی به پایتخت های اروپایی گسترش می‌یابد که ایالات متحده این شرکت هواپیمایی ایرانی را به اتهام انتقال نیروهای سپاه پاسداران به سوریه تحریم کرده است.

ماهان ایر اعلام کرده است که پروازهای این شرکت به مقصد پاریس سه روز در هفته و با هواپیماهای ایرباس صورت می‌گیرد.

درخواست رئیس شورای اروپایی از مردم بریتانیا: در اتحادیه بمانید

دونالد تاسک می گوید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دنیای غرب را نیز تضعیف می کند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی روز دوشنبه به طور مستقیم از مردم بریتانیا خواست به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای ندهند.

بریتانیا روز پنجشنبه در مورد ادامه حضور در اتحادیه اروپا و یا خروج از آن یک همه پرسی برگزار می کند.

دونالد تاسک گفت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه تنها باعث تضعیف اتحادیه اروپا می شود، بلکه دنیای غرب را نیز تضعیف می کند.

احسان مازندرانی پس از ۳۵ روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

احسان مازندرانی در کنار همسرش ملیحه حسینی

احسان مازندرانی روزنامه‌نگار زندانی در سی و پنجمین روز اعتصاب غذا به بهداری منتقل شد .

ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی در یک گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت که همسرش به دلیل افت فشار ناشی از اعتصاب غذا به بهداری اوین منتقل شده است.

خانم حسینی در ادامه گفت: "به گفته همبندان احسان مازندرانی، حال عمومی او مساعد نیست."

کانال تلگرامی احسان مازندرانی نیز از ایست قلبی او در بهداری اوین خبر می دهد.

سام حسینی، برادر همسر احسان مازندرانی نیز ضمن تایید این خبر در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که این روزنامه نگار به دلیل ایست قلبی ابتدا به بهداری زندان و سپس به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سینا منتقل شد.

آقای مازندرانی آبان ماه سال گذشته به همراه چهار روزنامه‌نگار دیگر در پروژه امنیتی موسوم به "نفوذ" بازداشت و به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این روزنامه نگار در اعتراض به "توهین و فحاشی" یکی از مقام‌های زندان و ضرب و شتم او در بیمارستان از روز ۲۸ اردیبهشت "اعتصاب غذای خشک" کرده است.

ترکیه سه نفر را به اتهام "تبلیغات تروریستی" دستگیر کرد

سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت کاهش سطح آزادی مطبوعات در ترکیه را غیرقابل باور خواند.

دادگاهی در ترکیه دو روزنامه نگار، از جمله یک نماینده محلی سازمان "گزارشگران بدون مرز"، و همچنین یک فرد دانشگاهی را به اتهام "تبلیغات تروریستی" دستگیر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارول اوندراوغلو از سازمان گزارشگران بدون مرز، احمد نسین روزنامه نگار، و شبنم کورور فینسانسی از یک نشریه حامی کردها، که با چندین شکایت و پرونده روبرو است، اعلام حمایت کرده بودند.

سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت این افراد را محکوم کرد و کاهش زیاد سطح آزادی مطبوعات در ترکیه را غیرقابل باور خواند.

متن بخشی از گفتگوی عمر متین با پلیس آمریکا منتشر شد

عمر متین بارها در کلوب پالس دیده شده بود.

پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، متن بخشی از تماس تلفنی عمر متین با مرکز فوریت های امداد و پلیس ۹۱۱ را منتشر کرد. عمر متین، هفته گذشته با تیراندازی در یک کلوب همجنسگرایان پالیس در شهر اورلاندو ۴۹ نفر را به قتل رساند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عمر متین به زبان عربی با یکی از ماموران فوریت های پلیس آمریکا صحبت کرد و خود را یک "سرباز اسلام" معرفی کرد و خواستار آن شد که آمریکا بمباران سوریه و عراق را متوقف کند.

ارتش ایالات متحده، مواضع پیکارجویان گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش را در سوریه و عراق بمباران می کند.

اف.بی.آی بخشی از متن سه گفتگوی عمر متین با ماموران پلیس را منتشر کرده است. تیراندازی او در کلوب شبانه پالس مرگبارترین تیراندازی دسته جمعی تاریخ آمریکا را رقم زد.

اولین تماس تلفنی عمر متین با ۹۱۱ پس از گذشت بیش از نیم ساعت از حمله صورت گرفت و او در آن تماس "خدا و رسول خدا" را ستایش کرد. او همچنین اذعان کرد که در اورلاندو حضور دارد و مرتکب تیراندازی شده است.

در متن منتشر شده اف.بی.آی، نام متین و گروهی را که او با آن اعلام همبستگی کرد، حذف شده است. اما اف.بی.آی پیشتر گفته بود که عمر متین با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، اعلام همبستگی کرده بود.

پیشتر گزارش شده بود که عمر متین، شهروند آمریکایی افغانستانی تبار، خود بارها به کلوب همجنسگرایان "پالس" در اورلاندو رفت و آمد داشت.

حق شهروندی "عیسی قاسم" رهبر شیعیان بحرین لغو شد

از شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین به عنوان "رهبر معنوی انقلاب بحرین" نامبرده می شود.

بحرین حق شهروندی عیسی قاسم، رهبر معنوی شیعیان این کشور را سلب کرد.

وزارت کشور بحرین در حساب توییتری رسمی خود، سلب تابعیت از عیسی قاسم را اعلام کرد.

شیخ عیسی احمد قاسم، ۷۹ ساله، رئیس شورای علمای بحرین است که تا سال ۱۳۷۹ در قم در ایران زندگی می کرد. از قاسم به عنوان "رهبر معنوی انقلاب بحرین" نام برده می شود.

از سال ۲۰۱۱، شیعیان بحرین اعتراض هایی داشته اند که در دو سال اخیر دولت بحرین، برخورد شدیدی با این معترضان داشته است. دولت بحرین و عربستان، ایران را به دخالت در بحرین متهم می کنند.

سلب حق شهروندی عیسی قاسم در حالی است که چند هفته پیش، جمعیت الوفاق که بزرگترین گروه مخالف دولت بحرین به حساب می آید، تعلیق شد و رهبر آن به ۹ سال زندان محکوم شد.

چهار طرح پیشنهادی در سنا برای کنترل خرید سلاح در آمریکا

بعد از تیراندازی در کلوب همجنسگرایان اورلاندو، فعالیت هایی در کنگره برای تصویب قانون کنترل خرید سلاح در آمریکا افزایش یافته است.

روزنامه وال استریت جورنال خبر داد که سنای آمریکا چهار طرح جداگانه پیشنهادی برای کنترل و محدودیت استفاده از سلاح‌ گرم را به مرحله رای گیری گذاشته است.

به نوشته این روزنامه، این چهار طرح توسط سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات تهیه شده است.

پیش از این چند سناتور و نماینده عضو مجلس نمایندگان آمریکا بعد از حادثه تیراندازی اورلاندو خواهان اصلاحاتی در قوانین فروش سلاح شده بودند.

یک هفته پیش، "عمر متین" یک آمریکایی افغان تبار در تیراندازی در یک کلوب همجنسگرایان در ایالت فلوریدا ۴۹ نفر را به قتل رساند.

رسانه ها اعلام کردند متین در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ توسط پلیس فدرال آمریکا مورد بازپرسی قرار گرفت و در لیست افراد تحت نظر دولت آمریکا قرار گفته بود. بعد از اینکه مقامات نتوانستند علیه این فرد مدارکی جمع آوری کنند، او را از لیست خارج کردند.

جزئیات زیادی از طرح های کنگره در دست نیست اما وال استریت جورنال نوشته، در یکی از پیشنویس ها، پیشنهاد شده که سنای آمریکا لیست تروریست‌های تحت نظر دولت آمریکا و بررسی پیشینه این افراد را ملاک قرار دهد تا به آنها سلاح فروخته نشود.

همچنین یکی از پیشنهادها، به تعویق انداختن فروش سلاح‌های گرم به خریدارانی است که در لیست تحت نظر دولت قرار دارند.

به نوشته وال استریت جورنال، هرچند برخی طرح های پیشنهادی، حمایت و پشتیبانی انجمن ملی سلاح در آمریکا را همراه خود دارد اما به نظر می رسد هیچ کدام از این طرح‌ها نتوانند ۶۰ رای لازم برای تصویب در سنا را کسب کنند.

پیش از این، دموکرات ها و جمهوریخواهان سنا و مجلس نمایندگان خواستار بازنگری در قوانین فروش سلاح شده اند.

این هفته، سناتور دموکرات "کریس مورفی" که از طرفداران کنترل فروش اسلحه است در سخنرانی خود گفت: تحمل من به پایان رسیده، چهار سال گذشته و هیچ کاری صورت نگرفته است. به رغم اینکه ۹۰ درصد مردم آمریکا از ما خواستند کاری بکنیم و اکثریت بزرگی از صاحبان اسلحه می خواهند که سابقه صاحبان اسلحه بررسی بشود و ۸۰ درصد مردم می گویند افرادی که در لیست تروریستی هستند نباید اجازه خرید اسلحه داشته باشند، ما می توانیم همین امروز روی این مساله کار کنیم.

سناتور کوری بوکر نیز در حمایت از همکار دموکرات خود گفت: "ما با همکاران دیگر، همه این خواسته را داریم که دیگر بس است؛ درخواست ما یک خواسته رادیکال یا حزبی نیست بلکه ما دنبال قضاوت صحیح هستیم که اکثریت ملت از آن حمایت می کنند."

رای به انحلال پارلمان کرواسی؛ دوباره انتخابات برگزار می شود

پارلمان کرواسی پیشتر به نخست وزیر رای عدم اعتماد داده بود و اکنون با انحلال پارلمان، دولت نیز در آستانه سقوط قرار گرفته است.

نمایندگان کرواسی روز دوشنبه رای به انحلال پارلمان آن کشور دادند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نمایندگان کروات به این دلیل به انحلال پارلمان رای دادند که راه برای برگزاری انتخابات زودهنگام هموار شود.

براساس قوانین کرواسی، انتخابات باید سی تا شصت روز پس از انحلال پارلمان صورت بگیرد.

پارلمان کرواسی روز پنجشنبه به نخست وزیر رای عدم اعتماد داده بود و اکنون با انحلال پارلمان، دولت نیز در آستانه سقوط قرار گرفته است. تنها شش ماه پیش بود که دولت تشکیل شده بود.

حزب جامعه دموکراتیک بیشترین کرسی در پارلمان را دارد، اما با این رای عدم اعتماد، عملا قادر به ادامه کار نبود.

کرواسی یکی از ضعیف ترین کشورهای اروپا از نظر اقتصادی است و مشخص نیست بحران سیاسی در این کشور تا چه مدت ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری کرواسی باید درباره زمان برگزاری انتخابات پارلمانی بعد تصمیم بگیرد. رسانه های این کشور از احتمال برگزاری انتخابات در سپتامبر خبر داده اند.

حمله انتحاری ۱۴ کشته در کابل برجای گذاشت؛ طالبان مسئولیت پذیرفت

منابع محلی می گویند هدف این حمله کارمندان یک شرکت امنیتی خارجی در کابل بود.

در یک حمله انتحاری به کارکنان خارجی یک شرکت امنیتی در کابل، ۱۴ نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله انتحاری ساعت حدود شش صبح به وقت کابل رخ داد و هدف آن مینی بوس حامل کارکنان این شرکت بود.

وزارت امور داخله یا وزارت کشور افغانستان اعلام کرد ۱۴ کشته شده همگی تبعه نپال هستند. از میان زخمی ها ۵ نفر نیز اهل نپال و ۴ نفر شهروند افغانستان هستند.

سخنگوی طالبان در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت حمله به مینی بوس حامل نیروهای امنیتی خارجی در افغانستان را برعهده گرفت.

عمده این نیروهای امنیتی برای حفاظت از سفارت کشورهای خارجی در کابل مورد استخدام قرار می گیرند.

شب تاریخی برای یاران "لبرون جیمز"؛ کلیولند بالاخره قهرمان NBA شد

در شب درخشش لبورن جیمز، کاوالیرز قهرمان ان بی ای شدند.

تیم بسکتبال کلیولند کاویلیر یکشنبه شب توانست با پیروزی بر گلدن استیت وُری‌یرز برای نخستین بار قهرمان NBA یا اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا شود.

دو تیم قبل از بازی یکشنبه، هر کدام سه بازی را برده بودند و رقابت برای قهرمانی به باز هفتم رسید که در یک بازی فشرده و نزدیک، در نهایت کلیولند با درخشش لبرون جیمز، در دقایق پایانی با یک پرتاب سه امتیازی و یک پرتاب خطای فنی، با نتیجه ۹۳ بر ۸۹ پیروز شود.

ستاره بازی یا MVP مسابقات لبرون جیمز انتخاب شد که توانست یک سوم امتیازات تیم اش را کسب کند. جیمز با کسب ۲۷ امتیاز و ۱۰ ریباند، ستاره کلیولند بود.

در حالی کلیولند کاوالیرز به قهرمانی رسید که در رقابت برای قهرمانی در مجموع چهار بازی، سه بر یک از رقیب عقب بود. در مسابقات نهایی ان بی ای، هر تیم برای شکست دیگری، باید به چهار پیروزی برسد.

این یکی از آخرین ریباند های بازی بود که جیمز مانع شد توپ وارد سبد تیمش شود

کلیولند تنها توانست با درخشش جیمز، دو بازی دیگر را ببرد و در بازی هفتم هم پیروز شود.

لبرون جیمز پیشتر در تیم میامی هیت، توانسته بود در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ قهرمان ان بی ای شود.

او در حالی دو سال پیش به کلیولند کاوالیرز پیوست که قول داده بود تیم شهرش را قهرمان ان بی ای کند.

روزنامه قانون: سپاه شکایت کرد، دادستانی توقیف

این صفحه اول متعلق به آخرین شماره روزنامه قانون است.

وبسایت روزنامه قانون اعلام کرد که دادستانی تهران در پی "اعلام جرم" سپاه پاسداران این روزنامه را توقیف کرده است.

به نوشته این سایت، در نامه توقیف روزنامه قانون آمده است که این روزنامه "نظر به اعلام جرم سازمان اطلاعات سپاه و معاونت حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران، مبنی بر افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی،" به منظور پیشگیری از وقوع جرم توقیف شده است.

این توقیف در حالی صورت گرفته است که چند روز پیش، دادستان تهران با اشاره به گزارش روزنامه قانون با عنوان "۲۴ ساعت لعنتی" رسماً اعلام کرد که مدیر مسئول ایران روزنامه با شکایت سازمان زندانها تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

پیشتر روزنامه قانون یک گزارش با عنوان "۲۴ ساعت لعنتی" منتشر کرد که در آن تجربه یک شهروند عادی در یک ندامتگاه بزرگ تهران به تصویر کشیده شده بود. در آن گزارش از زبان فرد بازداشتی نوشته شد بود که بازداشت شدگان حتی به عنوان متهم لباس های شان قیچی می شود، موهای شان کوتاه می شود و وقتی آزاد می شوند با دمپایی از زندان بیرون انداخته می شوند.

در پی توقیف روزنامه قانون، حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

آقای نوش آبادی در نشست خبری روز دوشنبه خود به خبرنگاران گفت که وزارت ارشاد در توقیف این روزنامه نقشی نداشته است و پرونده این روزنامه باید در دادگاه رسانه ها رسیدگی شود.

این دومین بار است که روزنامه قانون توقیف می شود. دفعه قبل قانون در سال ۹۱ توقیف شد اما از سال ۹۳ دوباره انتشار را از سر گرفته بود.

شمخانی: عوامل یک شبکه تروریستی انتحاری در تهران دستگیر شدند

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از دستگیری اعضای یک شبکه تروریستی در تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای شمخانی روز یکشنبه ۳۰ خرداد در یک سخنرانی اعلام کرد که در پی دریافت یک گزارش، نیروهای امنیتی توانستند در روزهای گذشته اعضای یک شبکه تروریستی را پیش از انجام "عملیات انتحاری" در تهران بازداشت کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به وابستگی اعضای این گروه اشاره نکرد و زمان شناسایی و دستگیری این گروه را نیز همزمان با ماه رمضان اعلام کرد.

به گفته او این گروه تصمیم داشتند در تهران عملیات انتحاری انجام دهند.

همزمان با قدرت گرفتن داعش در عراق و سوریه، مقامات ایران بارها از شناسایی گروه های که برای انجام عملیات تروریستی به ایران رفته بودند خبر دادند.

در یکی از این موارد، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران پس از برگزاری انتخابات هفتم اسفند اعلام کرد که دو روز پیش از رای گیری انتخابات، وزارت اطلاعات با همکاری دستگاه‌های دیگر یک تیم چهار نفره را به همراه ابزار انفجاری در مرزهای غربی ایران شناسایی و دستگیر کرد.

جوانفکر، مشاور سابق احمدی نژاد به ۹۱ روز حبس محکوم شد

علی اکبر جوانفکر

دادگاهی در ایران علی اکبر جوانفکر، مشاور سابق محمود احمدی نژاد و مدیر عامل موسسه ایران را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد.

قهرمان شجاعی، وکیل آقای جوانفکر روز یکشنبه ۳۰ خرداد به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت این مقام دولتی پیشین را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرده است.

او اعلام کرد که این حکم قابل اعتراض است و در روزهای آینده به آن اعتراض خواهد کرد.

علاوه بر آقای سه خبرنگار پیشین روزنامه ایران، عبدالرضا سلطانی، سعید یوسفی‌پور و حسن قاسمی نیز با حکمی مشابه روبرو شده اند. دادگاه این حکم را به اتهام "تمرد از امر ماموران قضایی و انتظامی" صادر کرده است.

حکم صادر شده از سوی دادگاه مربوط به پرونده ای است که با شکایت دادستان تهران علیه علی اکبر جوانفکر و سه متهم دیگر تشکیل شد. پاییز سال ۱۳۹۰ هنگامی که ماموران امنیتی برای بازداشت آقای جوانفکر و اجرای حکم محکومیت او به روزنامه ایران رفته بودند با مقاومت او و تعدادی از خبرنگاران این روزنامه مواجه شدند. این موضوع در نهایت موجب تنش و درگیری در ساختمان روزنامه ایران شد.

اقدام برای بازداشت آقای جوانفکر پس از آن صورت گرفت که دادگاه او را به اتهام "انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی" و "انتشار مطالب و تصاویر خلاف عفت عمومی" به یک سال حبس و سه سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم کرد. این حکم بعدا به شش ماه زندان کاهش یافت.

نشست فوری مقامات ایرانی در پی افزایش آلودگی هوای چند استان

تصویر آرشیوی از آلودگی هوای ناشی از ریزگردها در اهواز

با افزایش آلودگی هوای چندین استان جنوبی و غربی ایران روز یکشنبه ۳۰ خرداد نشستی اضطراری با حضور شماری از وزیران، استانداران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار شد.

در روز های اخیر میزان گرد و غبار موجود در هوا به حدی بود که مقامات از شهروندان خواستند تا جایی که ممکن است از خانه خارج نشوند.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران پیشتر گفته بود منشاء گرد و غبار موجود کشور عراق است که به دلیل شرایط امنیتی حاکم بر آن کشور، اقدامات عملیاتی برای مهار گرد و غبار را ناممکن کرده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG