لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۵۳

سرخط خبرها

نخست وزیر بریتانیا درباره سرمایه گذاری خارجی خود ابراز ندامت کرد

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز شنبه اعتراف کرد در قبول سرمایه گذاری در یک صندوق اعتباری برون مرزی درست عمل نکرد، این موضوع موجب شد هزاران نفر به خیابان ها بریزند و او و یک شرکت حقوقی پانامایی را که در آن درگیر بود محکوم کنند.

به گزارش اسوشیتدپرس، کامرون سخنرانی در لندن را با عبارت "تقصیر از من است" آغاز کردو خنده و کف زدن جمعیتی از فعالان حزب محافظه کار را که حضور داشتند، موجب شد.

او با قیافه ای جدی گفت هفته خوبی نبود، و افزود "من می توانستم این کار را بهتر انجام دهم . می دانم درس هایی هست که باید آموخت ، و من خواهم آموخت.دفتر نخست وزیری یا مشاوران بی نام را ملامت نکنید. مرا مسئول بدانید."

این نخستین حضور عمومی کامرون از پنجشنبه شب بود که پذیرفت از ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰ سهامی در یک صندوق اعتباری در باهاماس داشت و به چهار روز بیانیه های گیج کننده دستیارانش پایان داد.

کامرون یکی از ده ها رهبر سیاسی و شخصیت های مشهور و ستاره های ورزشی است که به شرکت های پوششی و صندوق های سرمایه گذاری در پی درز اسناد یک شرکت حقوق در پاناما ارتباط داده شده اند.

در خارج از محل برگزاری نشست محافظه کاران، در حالی که هزاران معترض چپگرا خواهان برکناری کامرون بودند، پلیس یک مانع انسانی تشکیل داد.

کامرون زیر فشار فزاینده قانونگذاران اپوزیسیون قرار دارد که می خواهند او سرمایه گذاری های کامل گذشته خود در صندوق های اعتباری در خارج، بویژه آنهایی را که پدر میلیونرش داشت فاش کند.

کامرون در سخنرانی روز شنبه قصد خود را به انتشار اوراق مالیاتی که نشان می دهد تمام مالیات های مربوط به سرمایه گذاری در باهاماس را پرداخته تکرار کرد. او حاضر نشده است به پرسش هایی در این مورد که آیا سرمایه گذاری های برون مرزی دیگری نیز داشته است یانه، پاسخ دهد.

ترکیه می گوید مذاکرات عادی سازی روابط با اسرائیل پیشرفت داشته است

تظاهرات ضداسرائیلی در استانبول -ژوئیه 2014

ترکیه از پیشرفت مذاکرات میان مقامهای دیپلماتیک این کشور با دیپلماتهای اسرائیل برای عادی کردن روابط میان دو کشور خبر داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت مقامهای آن کشور روز پنجشنبه با مقامهای اسرائیل در لندن به توافق رسیدند که در دیدار آینده میان دو طرف توافقنامه نهایی امضا شود. هنوز تاریخی برای دیدار آینده تعیین نشده ولی گفته می شود این دیدار خیلی زود برگزار خواهد شد.
روابط میان دو کشور در سال ۲۰۱۰ پس از حمله اسرائیل به کشتی حامل کمک ترکیه برای مردم غزه و کشته شدن ده نفر از شهروندان ترکیه در آن واقعه قطع شد.
غزه در آن زمان به دلیل حضور رهبران شبه نظامیان حماس از سوی اسرائیل محاصره دریایی شده بود.
ترکیه خواهان دریافت غرامت و پایان دادن به محاصره غزه شده بود.

کره شمالی از آزمایش موتور موشک قاره پیما با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا خبر داد

رسانه‌های کرۀ شمالی اعلام کردند که آن کشور موفق شده است که موتورهای ویژه موشک‌های قاره ‌پیما را آزمایش کند.

شبکه تلویزیونی کی.سی.ان کره شمالی می گوید آزمایش این موتورها که قابلیت حمل موشک بالستیک به خاک آمریکا را دارند در حضور و با نظارت کیم جونگ اون، رهبر کشور، صورت گرفته است.

پیونگ یانک بارها تهدید به انجام حملات پیشگیرانه به ایالات متحدۀ آمریکا و کرۀ جنوبی کرده است. این آزمایش – در صورت موفقیت– گام مهمّی در برنامۀ هسته‌ای کرۀ شمالی محسوب می‌شود.

کره شمالی از ماه ژانویۀ گذشته تا کنون، چندین آزمایش موشکی و هسته‌ای انجام داده که با واکنش کره جنوبی، آمریکا و شورای امنیّت مواجه شده است.

رئیس جمهوری چهار دوره ای جیبوتی برای یک دوره دیگر انتخاب شد

اسماعیل عمر گله

وزیر کشور جیبوتی از پیروزی دوباره اسماعیل عمر گِله رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت او نزدیک به ۸۷ درصد رای ها را به خود اختصاص داد.

حسن عمر محمد به صدای آمریکا گفت شمارش آرا تکمیل شد و آقای گله در نخستین دور برنده شد. او از سال ۱۹۹۹ چهار دوره پیاپی رییس جمهوری بوده است و با انتخابات روز جمعه برای یک دوره پنجساله دیگر در مقامش باقی خواهد ماند.

برخی احزاب مخالف انتخابات را پس از آن که گله تصمیم قبلی خود را برای خودداری از کاندیدا شدن دوباره تغییر داد، تحریم کردند.

طرفداران اپوزیسیون نتایج رای گیری را قبول ندارند و می گویند برخی از رای دهندگان از حوزه ها برگردانده شدند. رهبران اپوزیسیون از آنچه آنرا بی رحمی پلیس در هفته های منتهی به رای گیری می نامند شکایت کرده و می گویند شیوه رسانه ها در پوشش فعالیت های آنها منصفانه نبود.

جیبوتی کشور بسیار کوچکی است اما به دلیل موقعیت آن بعنوان بندری در خلیج عدن، یکی از شلوغ ترین مسیرهای کشتیرانی جهان، نفوذی بین المللی دارد. تنها پایگاه دائمی ارتش آمریکا در افریقا در جیبوتی قرار دارد.

معماران ایتالیایی بناهای تاریخی پالمیرا را با چاپگر سه بعدی احیا می‌کنند

معماران و هنرمندان ایتالیائی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی بناهای تاریخی پالمیرا در سوریه را احیا می‌کنند.

این پروژه در ایتالیا و با همکاری دانشگاه‌های هاروارد، آکسفورد و موزه آینده دوبی اجرا می‌شود.

برخی از آثار شهر باستانی پالمیرا در سوریه در سال گذشته توسط دولت خودخوانده اسلامی(داعش) ویران شد. شهر پالمیرا چندی پیش توسط ارتش سوریه از نیروهای داعش پس گرفته شد.

جاکومو ماساری بنیانگذار استودیو هنر مدرن و یکی از دست اندکاران این پروژه در این باره گفت: "برای ما ایتالیایی‌ها حفظ بناهای تاریخی اهمیت بسیاری دارد، به همین خاطر گاهی خودمان را در شرایط مردم سوریه قرار می دهیم که می خواهند بناهای تاریخی خود را حفظ کنند."

احیای تاق قوس‌دار معبد بل که دو هزار سال قدمت دارد و بخش عمده اش توسط گروه دولت اسلامی با خاک یکسان شده اولین کار این گروه معماران ایتالیائی است .

این پروژه با استفاده از تصاویری که در گذشته از این بناهای تاریخی گرفته شده انجام می‌شود.

میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرد

دولت میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرده است. این اقدام بر اساس برنامه بخشودگی که نخستین عمل رسمی آنگ سان سوچی بود صورت می گیرد. او که سال ها زندانی سیاسی بود و در بازداشت خانگی بسر می برد، اینک مهمترین شخصیت در دولت غیر نظامی جدید تلقی می شود.

بنا به گزارش ها ۱۱۳ زندانی سیاسی روز شنبه در سراسر کشور آزاد شدند. گروه های حقوق بشری تخمین می زنند میانمار حدود ۵۰۰ زندانی سیاسی و عقیدتی داشته است.

پس از آن که آنگ سان سوچی روز پنجشنبه اعلام کرد زندانیان در ارتباط با آئین های سال جدید بودائی آزاد می شوند، خانواده ها و دوستان آنها در برابر زندان ها جمع شدند. و روز جمعه با دسته های گل از کسانی که بیرون می آمدند استقبال کردند.

با این حال در میانه مراسم دادگاهی در شهر ماندالای دو فعال صلح وابسته به ارتش استقلال کاچین، یک گروه چریکی یاغی در شمال دور میانمار را محکوم کرد.

دو بودائی ، اعضای یک سازمان بین المذاهب می گویند آنها در یک ماموریت خیریه در منطقه بودند.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، آزادی زندانیان را در نقش خود بعنوان رایزن دولت اعلام کرد، پست جدیدی که هفته پیش ایجاد شد و عملا او را در مقام رهبر ارشد میانمار قرار می دهد.

حزب آنگ سان سوچی، اتحادیه ملی دمکراسی، در پی پیروزی انتخاباتی در ماه نوامبر ، که تشکیل نخستین دولت غیر نظامی میانمار در بیش از پنج دهه را موجب شد، به قدرت رسید. نمایندگان اتحادیه در پارلمان در اکثریت هستند، اما ارتش هنوز ۲۵ درصد تمام کرسی ها را در اختیار دارد.

رهبر حزب، که گفته است نقش او از رئیس جمهوری بالاتر خواهد بود، همچنین بعنوان وزیر امور خارجه و مسئول دفتر رئیس جمهوری کار می کند.

شبکه رستوران های خارجی: محل کسب درآمد برای پیونگ یانگ و جمع آوری اطلاعات مشتریان

یک کارگر سابق رستورانی متعلق به کره شمالی در خارج از این کشور به صدای آمریکا گفت که پیونگ یانگ اطلاعات مربوط به خارجی ها بویژه شهروندان کره جنوبی را از طریق شبکه رستوران هایش در سطح جهان جمع آوری می کند.

گفته می شود کره شمالی ۱۳۰ رستوران در سراسر جهان و اکثرا در چین دارد، که اتباع کره شمالی را استخدام می کنند، غذاهای سنتی این کشور را ارائه می دهند، و از دیرباز یکی از ابزارهای قدرت نرم این کشور بوده اند. اما همچنین گمان رود از آنها بعنوان پوششی برای فعالیت های دیگر استفاده می شود.

رسانه های خبری کره جنوبی و غربی شایع کرده اند که پیونگ یانگ از رستوران ها برای فعالیت های غیر قانونی مانند پولشوئی استفاده می کند.

کارگر سابق رستوران به صدای آمریکا گفت پیشخدمت های کره شمالی در رستوران های دولتی در خارج مخفیانه اطلاعات شخصی مشتریان را جمع می کنند و به کشورشان می فرستند. آنها بویژه به اتباع کره جنوبی توجه دارند.

ماموریت جمع آوری اطلاعات زیر نظر مقاماتی که وزارت امنیت کره شمالی اعزام می کند صورت می گیرد. هر مقام ۱۰ تا ۲۰ پیشخدمت را کنترل می کند.

کارگر سابق گفت بین ۶۰ تا ۸۰ درصد مشتریان اهالی کره جنوبی هستند و بدون آنها رستوران ها نمی توانند دوام بیاورند.

روشن نیست رستوران ها چه مقدار پول جمع می کند. با این حال، به گفته او، بیشتر درآمد برای دولت فرستاده می شود و پول زیادی برای کارگران باقی نمی ماند. به پیشخدمت ها ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دلار بابت کار بیش از ۱۲ ساعت در روز پرداخت می شود. آنها پس از بازگشت از ماموریت چهار ساله، ۲۵۰۰ دلار و لوازم منزل مانند تلویزیون یا ماشین لباسشوئی دریافت می کنند.

این کارگر سابق رستوران گفت پیشخدمت ها زیر نظارت سنگین کار می کنند و آزادی شخصی محدودی دارند.

ایجاد رستوران در خارج به یک منبع مهم ارز برای پیونگ یانگ، در میان تحریم های بین المللی فزاینده تبدیل شده است.

برچسب اندازه گیری قند خون دیابتی‌ها بدون نیاز به سوزن

تا کنون استفاده از لنست های تست خون، رایج ترین نحوه اندازه گیری قند خون بود.

یک تکنولوژی جدید به بیماران دیابتی اجازه می دهد بدون هرگونه خونریزی، از میزان قند خون خود اطلاع داشته باشند.

در یک تحول تازه پزشکی در مورد دیابت، دانشمندان کره جنوبی موفق به ساخت برچسب هایی شدند که با استفاده از فناوری نانو، قند خون بیماران دیابتی را بدون آن که نیازی به سوزن و خون گرفتن باشد، بصورت مداوم اندازه گیری می کند.

این برچسب ها سوزن های میکروسکوپی متصل به یک تراشه الکترونیکی هستند که در تماس با پوست وارد ناحیه زیر جلدی می شوند و به دلیل این که بسیار کوچک هستند، حس نمی شوند.

سوزن ها در تماس مداوم با سلول ها و خون مویرگی، قند را اندازه می گیرند و در صورت بالا بودن آن، دارو را از طریق گرم شدن یک مفتول الکترونیکی بسیار ریز، درون خون آزاد می کنند.

آتش‌بس موقت آذربایجان و جدایی طلبان قره‌باغ برای جستجوی اجساد

قره‌باغ عليا جمعه روز آرامی را سپری کرد.

منطقه محل مناقشه بین جمهوری آذربایجان و جدايی‌طلبان مورد حمايت ارمنستان با آتش‌بس موقتی موافقت کردند.

بنا به گزارش رويترز، جمهوری آذربايجان و جدايی‌طلبان مورد حمايت ارمنستان روز جمعه، ۲۰ فروردین اعلام کردند که به منظور جستجو برای اجساد سربازان کشته شده هر دو طرف در درگیری های اخیر بر سر منطقه جدا شده "قره‌باغ عليا"، موقتا به توافق رسيده‌اند.

دوطرف، پس از چهار روز پرتاب موشک و خمپاره که ده‌ها تن کشته بر جای گذاشت، بالاخره روز سه شنبه گذشته با ميانجیگری روسيه، با آتش بس موافقت کردند.

درگیری های سه روزه اخیر میان نیروهای جمهوری آذربایجان و نیروهای منطقه مورد مناقشه قره باغ، شدیدترین درگیری ها از سال ۱۹۹۴ میلادی به این سو بوده است.

بنا به گزارش‌های رسيده، اين آتش بس عمدتا تاکنون حفظ شده است، اگرچه هر دو طرف مواردی را از نقض آن گزارش کرده‌اند.

تیراندازی در یک پایگاه هوایی آمریکا دو کشته برجا گذاشت

تحقیقات درباره تیراندازی مرگبار روز جمعه در یک پایگاه هوایی در ایالت تگزاس همچنان ادامه دارد

در اثر تیراندازی در یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا در ایالت تگزاس در روز جمعه، دو نفر کشته شدند. مقامات مسئول گفته اند به نظر می رسد حمله انتحاری باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام پلیس، پیکر بی جان دو قربانی در داخل اتاقی در ساختمانی در پایگاه مشترک سان آنتونیو–لکلند پیدا شد.

وی با بیان این که گمان می رود که تیرانداز یکی از این دو نفر باشد، گفت که ماموران به جستجو و تحقیق در ساختمان و تاسیسات اطراف ادامه می دهند.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از رابرت لابروتا از مدیران این پایگاه نوشت، دو اسلحه کمری نیز در کنار اجساد در این اتاق، که محل برگزاری کلاس های آموزشی بوده، یافت شده است.

این جدیدترین مورد از اینگونه حوادث در مراکز نظامی آمریکاست. پیش از این در ژانویه ۲۰۱۵ یک سرباز آمریکایی در کلینیکی در الپاسو، به یک دکتر روانپزشک شلیک کرد و سپس خودش را کشت.

مرگبارترین حادثه، یک سال قبل از آن رخ داد؛ هنگامی که سربازی به نام ایوان لوپز در فورت هود اقدام به تیراندازی کرد و پیش از آن که خودش را بکشد، سه سرباز را کشت و ۱۶ نفر را زخمی کرد.

مرگ خواننده جوان اندونزیایی روی صحنه با نیش مار کبرا

یکی از اجراهای ایرما بولی با مار

ایرما بولی، یک خواننده جوان اندونزیایی در هنگام اجرا توسط مار کبرا گزیده شد و جانش را از دست داد.

خانم بولی، یک خواننده نه چندان مشهور و ۲۶ ساله بود که در سبک دانگدوت فعالیت می‌کرد. این نوع موسیقی با رقص و نواختن ساز ضربی همراه است و خواننده در هنگام خواندن می‌رقصد.

بسیاری از دختران جوان در ابتدای راه خوانندگی به این سبک رو می‌آورند و استفاده از مار در نمایش‌های آنان رایج است. رسانه‌های محلی نوشته‌اند که دستمزد یک اجرای دانگدوت ۲۰ دلار است که اجرا با نمایش مار همراه شود به ۲۵ دلار افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه اجرا با مار چندان عجیب و دور از ذهن نیست. ضمن این که حضور مار بر روی صحنه احتمال دادن انعام به خواننده را بیشتر می‌کرد.

اما ماری که ایرما بولی جوان را نیش زده یک "شاه کبرا" بود که بزرگترین مار سمی جهان است و در ازای آن ممکن است تا بیش از ۶ متر هم برسد. این مار به شدت قدرتمند است و تصویر آن در حالی که از روی زمین بلند شده تصویر آشنایی در فیلم‌های سینمایی و مستندهای علمی است. شاه کبرا بیشترین زهر را در میان تمامی مارهای دنیا دارد و می‌تواند با یک بار گزیدن نه تنها باعث مرگ انسان شود، بلکه یک فیل را از هم پا بیندازد.

به همین دلیل با وجود این که همکار ایرما روی صحنه، وقتی مار را از روی ران خواننده جدا می‌کند و زهر را با مکیدن بیرون می‌کشد، به حال دختر جوان سودی ندارد و او با وجود انتقال به بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.

مادر ایرما به رسانه‌ها گفته که احتمالا دخترش از خطرات کار با این نوع مار باخبر نبوده و خانواده او در انتظار پایان تحقیقات دستگاه‌های مسئول هستند.

چرا در اسناد پاناما اطلاعات چندانی از آمریکایی‌ها نیست

درصد ناچیزی از سهامداران ۲۵۰ هزار شرکت فراساحلی ثبت شده توسط موساک فونسکا، آمریکایی هستند.

در حالیکه افشای "اسناد پاناما" از فساد مالی سیاستمداران و چهره های سرشناس هنر و ورزش در جهان خبر می دهد، در میان کسانی که از آنها نام برده شده، کمتر چهره آمریکایی دیده می شود. تاکنون از شخصیت‌ها و چهره‌های مطرح و پرنفوذ آمریکایی چندان صحبتی نبوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی، ضمن طرح این پرسش، از قول یکی از بنیانگذاران شرکت موساک فونسکا می‌نویسد، این شرکت علاقه به کار با مشتریان آمریکایی نداشته است.

رومن فونسکا، که همراه یورگن موساک، این شرکت را در پاناما تاسیس کرد، روز پنجشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت، آنها فقط تعداد معدودی مشتری آمریکایی داشتند، که بیشتر آنها هم بازنشسته بودند.

وی در این گفت‌وگو که در دفتر این شرکت حقوقی انجام شد، تاکید کرد که این موضوع هیچ ربطی به ضدآمریکایی بودن یا مثلا ترس از اداره مالیات آمریکا ندارد، بلکه دلیل آن ریشه اروپایی او و شریکش بوده است.

رومن فونسکا می‌گوید یورگن موساک متولد آلمان است و خود من هم در اروپا زندگی می‌کردم، برای همین تمرکز عمده کار ما همواره بر روی بازار اروپا و آمریکای لاتین بوده است.

وی در ادامه می‌گوید، "او (یورگن موساک) عاشق آمریکاست. خیلی زیاد. من هم مینطور. فرزندان من آنجا تحصیل کرده‌اند. اما کار نکردن با مشتریان آمریکایی، سیاست شرکت ما بوده است."

روزنامه آلمانی زوددویچه، که ابتدا به اسناد پاناما دسترسی پیدا کرد، گفته است که کپی گذرنامه‌های ۲۰۰ آمریکایی و اطلاعات ۳۵۰۰ سهامدار شرکت‌های موسوم به فراساحلی، که نشانی آنها در ایالات متحده ثبت شده، در این اسناد وجود دارد. که درصد ناچیزی از تعداد سهامداران ۲۵۰ هزار شرکتی است که موساک فونسکا به ثبت رسانده است.

به گزارش آسوشیدپرس، دلیل دیگری که می‌تواند مطرح باشد، این است که ثبت و تاسیس چنین شرکت‌هایی برای فرار از مالیات و پولشویی و انجام فعالیت‌های مالی پنهانی، به سادگی در برخی ایالت‌های کوچک مانند وایومینگ، دلاویر و نوادا امکان‌پذیر است و در مقایسه با کشورهایی مانند پاناما، کمتر جلب توجه می‌کنند.

در عین حال، برخی کشورهای اروپایی مانند لوگزامبورگ، سوئیس و آندورا، به عنوان بهشت مالیاتی افرادی بوده‌اند که می‌خواستند از پرداخت مالیات قانونی شانه خالی کنند.

افراد ثروتمند و پرنفوذ بسیاری در سراسر دنیا، که اسامی آنها در میان اطلاعات افشا شده مربوط به فعالیت‌های پنهانی مالی، پولشویی، فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌ها موسوم به "اسناد پاناما" قرار گرفته، در روزهای اخیر تحت فشار قرار گرفته‌اند.

نخستین قربانی این رسوایی نخست وزیر ایسلند بود، که مجبور به کناره‌گیری از مقام خود شد و به تدریج اسامی شخصیت‌های دیگری، مانند رؤسای جمهوری آرژانتین و اوکراین، برخی سیاستمداران ارشد چینی، و حلقه نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه افشا شد.

اسناد پاناما شامل بیش از ۱۱ میلیون برگ اطلاعات محرمانه متعلق به یک شرکت حقوقی در پاناما به نام "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و عالیرتبه جهانی است. افشاگری درباره این اسناد شامگاه یکشنبه انجام شد.

دیوید کامرون نخست وزیر کامرون آخرین مورد از سیاستمدارانی است که با اسناد پاناما ارتباط داده شد؛ زمانی که مشخص شد پدر او نیز فعالیت‌های مالی مخفی داشته و او روز پنجشنبه گفت که به همراه همسرش در صندوق سرمایه‌گذاری پدرش سهام داشته‌‌اند، اما آن را پیش از نخست وزیری واگذار کرده‌‌اند.

"لذت عشق" در جزوه ۲۵۶ صفحه ای پاپ؛ همجسنگرایان باید محترم شمرده شوند

پاپ فرانسیس، در این جزوه تاکید کرده که وجدان شخصی باید معیار رهبری در موضوع پیچیده روابط جنسی، ازدواج و زندگی خانوادگی باشد.

پاپ فرانسیس یک سند ۲۵۶ صفحه ای با عنوان "لذت عشق" منتشر کرده است که نظرات او را درباره ازدواج، تشکیل خانواده و مواجهه با منتقدان کلیسا را تشریح می کند.

پاپ فرانسیس، در این جزوه که روز جمعه منتشر شد، تاکید کرده است که وجدان شخصی باید معیار رهبری در موضوع پیچیده روابط جنسی، ازدواج و زندگی خانوادگی باشد.

به گزارش رسانه ها، در این سند تغییری در نظریه کلیسای کاتولیک داده نشده، ولی پاپ فرانسیس در بعضی موارد نظرات خود را نیز ارائه کرده و روشن کرده که کلیسا نباید از این به بعد علیه کسانی که اعمال و نظراتشان با ایده آل های کلیسا برای ازدواج و تشکیل خانواده مطابقت نمی کند، دست به قضاوت بزند.

پاپ فرانسیس در بخشی از این سند یادآور شد: من کسانی را که خواهان یک چارچوب قطعی هستند و نمی خواهند جایی برای سردرگمی و شک وجود داشته باشد درک می کنم، اما صمیمانه معتقدم که مسیح خواهان کلیسایی بود که خوبی و روح القدس را در قبال ضعف های انسانی رواج دهد.

رهبر کاتولیک های جهان همچنین می گوید همجسنگرایان باید محترم شمرده شوند، اما در عین حال بر موضع کلیسا تاکید کرده که مطلقاً هیچ زمینه ای برای برابری ازدواج همسجنگرایان با دگرجنس خواهان وجود ندارد.

انتقاد تند کره شمالی از رئیس جمهوری کره جنوبی: او زن شیطان صفت بی همتاست

شرکت رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست امنیت هسته ای در واشنگتن، خشم همسایه شمالی این کشور را برانگیخته است.

کره شمالی بعد از شرکت رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست اخیر امنیت هسته ای در واشنگتن پایتخت آمریکا، از وی به شدت انتقاد کرد.

کره شمالی روز جمعه از پارک گوئن هوی رئیس جمهوری کره جنوبی به دلیل شرکت در همایش بین المللی امنیت هسته ای که هفته گذشته در واشنگتن برگزار شد، شدیداً انتقاد کرد و او را " زن شیطان صفت بی همتا" خواند که خطر جنگ در شبه جزیره کره را افزایش می دهد.

در مقابل، وزارت وحدت کره در سئول پایتخت کره جنوبی در واکنش به این اظهارات به کره شمالی هشدار داد، از افترا و استفاده از ادبیات رکیک علیه رهبران و مقام های کره جنوبی خودداری کند.

کره جنوبی روز سه شنبه گذشته گفت، از توان کره شمالی که قادر به استفاده از کلاهک اتمی در موشک های میان بُرد خود باشد، مطمئن شده است.

در هفته های اخیر چند رشته آزمایش موشکی کره شمالی، موجب اعتراض کره جنوبی و کشورهای غربی شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی تحریم های کره شمالی را افزایش داده است.

درج یک میلیون نام در بانک اطلاعاتی قربانیان هالوکاست

این پایگاه داده ها، مشهور به پروژه یادبود جهانی، در سال ۲۰۱۱ میلادی راه اندازی شد.

طرح ایجاد یک بانک اطلاعاتی اینترنتی رایگان در مورد قربانیان و بازماندگان فاجعه هالوکاست، با درج یک میلیون نام، به نقطه عطف مهمی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، موزه آمریکایی یادبود هالوکاست و پایگاه اینترنتی ancestry روز جمعه اعلام کردند، پرونده یک میلیون نفر از کسانی که هدف آزار نازی ها قرار گرفتند، اکنون برای امور تحقیقاتی در دسترس قرار دارد.

این پایگاه داده ها، مشهور به پروژه یادبود جهانی، در سال ۲۰۱۱ میلادی راه اندازی شد.

داوطلبان از سراسر جهان مطالبی از آرشیو موزه را فهرست بندی کرده اند، تا مردم بتوانند به پایگاه اضافه شوند و پژوهش درباره آنها با ذکر نام به آسانی صورت گیرد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران: قدرت موشکی قابل مذاکره نیست

آزمایش موشکی ایران با موشک بالستیک قدر، اسفند سال ۱۳۹۴

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه در سخنانی تاکید کرد که قدرت موشکی کشور غیرقابل مذاکره و خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.

مسعود جزایری در واکنش به سخنان اخیر وزیر خارجه آمریکا گفت "گوش آمریکایی‌ها به روی حرف حق بسته است و تمایل دارند همواره از موضع زورگویی و قلدرمأبانه با کشورهای مستقل و آزاده سخن بگویند."

روز گذشته جان کری وزیر خارجه ایالات متحده اعلام آمادگی کرده بود تا در مورد آزمایش های اخیر موشکی ایران به راه حلی مسالمت‌آمیز برسند.

اما معاون ستاد کل نیروهای مسلح از دولت ایران خواست تا "برخورد قاطع و شفاف با دخالت آمریکایی‌ها در مسائل ایران به ویژه در حوزه دفاعی" داشته باشد.

این مقام ارشد نظامی ایران معتقد است "آمریکایی‌ها همچنان در رویای سریال برجام‌ها هستند، که یکی از آن‌ها، سلب اقتدار دفاعی و تضعیف قدرت موشکی نیروهای مسلح ما است."

بازگرداندن دومین گروه مهاجران از یونان به ترکیه همزمان با اعتراض فعالان حقوق بشر

توافق میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر چگونگی بازپس فرستادن مهاجران جنجال برانگیز شده است

‎در حالی که یونان دومین گروه از مهاجران را به ترکیه بازپس فرستاد، گروهی از فعالان حقوق بشر به روند بازگرداندن مهاجران اعتراض دارند.

توافق میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر چگونگی بازپس فرستادن مهاجران جنجال برانگیز شده است.

روز جمعه، ۲۰ فروردین ماه، یک کشتی ترکیه حامل ۴۵ تن از مهاجران پاکستانی، جزیره لِسبوس در یونان را به رغم تظاهرات فعالان حقوق بشر به سوی ترکیه ترک کرد.

دست کم دو تن از فعالان حقوق بشر بعد از تلاش در اخلال در حرکت کشتی بازداشت شدند.

قرار است روز جمعه ۸۰ تن دیگر از مهاجران در کشتی دیگری به ترکیه باز پس فرستاده شوند.

یونان می گوید مهاجران پس فرستاده شده تقاضای پناهندگی از اتحادیه اروپا نکرده بودند.

اتحادیه اروپا اوائل این هفته گفته بود به همه مهاجرانی که در معرض اخراج هستند، اجازه تقاضای پناهندگی می دهد.

توافق ده روز پیش بین اروپا و ترکیه مشخص کرد که اگر پناهجویی بعد ۲۰ مارس خود را به یونان رساند، در صورتی که درخواست پناهندگی‌ نکند یا تقاضای پناهندگی‌ او رد شود، باید به ترکیه برگردانده شود.

مقام ترکیه به اتهام فروش اسرار دولتی دستگیر شد

متهم مدیر کارخانه ای است که توسط یک شرکت دولتی ترکیه اداره می شود، و روز پنجشنبه در آنکارا دستگیر شد.

خبرگزاری دولتی ترکیه روز جمعه گزارش داد که یک مقام ارشد آن کشور به ظن تلاش برای فروش طرح های دو جنگ افزار ساخت ترکیه به یک شرکت آمریکایی، دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، مصطفی تانریوردی مدیر کارخانه ای که توسط شرکت دولتی صنایع مکانیکی و شیمیایی اداره می شود، روز پنجشنبه در پی خروج از یک رستوران در آنکارا دستگیر شده است.

بر اساس این گزارش، آقای تانریوردی در آن رستوران ترتیبی داده بود که طرح های مذکور در ازای دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، به نماینده یک شرکت آمریکایی فروخته شود.

وی به رشوه گیری، بهره برداری از اسرار دولتی و عدم وفاداری به نهادهای دولتی متهم شده است.

روزنامه حریت نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت، یک بازرگان ترک مقیم آمریکا که بخشی از عملیات پنهانی بود و به عنوان خریدار عمل کرد، مقام های پلیس را از این معامله آگاه کرد.

رکورد شکنی جان کری؛ وزیر خارجه آمریکا حدود ۱.۷ میلیون کیلومتر سفر کرده است

آقای کری و معاون وقت اش در یکی از سفرهای کاری، بعد از پایان توافق هسته ای ایران، لبی تر می کنند.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز چهارشنبه در سفر به بحرین، یک رکورد جدید از خود برجای گذاشت.

هواپیمای حامل آقای کری هنگامی که در فرودگاه بحرین فرود آمد، مسافتی را که او تا به حال برای سفرهای دیپملماتیک اش به دیگر کشورها پیموده، به یک میلیون و ششصد و نه هزار کیلومتر رساند، که در تاریخ آمریکا بی سابقه است.

مدت زمان پروازهای آقای کری به کشورهای سراسر جهان بعنوان وزیر امور خارجه آمریکا بیش از ۲۳۰۰ ساعت گزارش شده است.

با اینحال رکورد سفر یک وزیر خارجه آمریکا برای سفر به بیشترین کشورهای جهان، همچنان در دست هیلاری کلینتون است که از یکصد و دوازده کشور جهان دیدن کرد.

احتمال خروج ماری جوانا از طبقه بندی مواد مخدر خطرناک در آمریکا

تغییر طبقه بندی ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد.

امکان دارد طبقه بندی ماری حوانا در آمریکا به زودی تغییر کند و از فهرست خطرناکترین مواد مخدر خارج شود.

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا می گوید در ماه های آینده در مورد تغییر طبقه بندی ماری جوانا تصمیم خواهد گرفت. این ماده در حال حاضر در ردیف هروئین و ال اس دی قرار دارد.

یک مقام سازمان گفت موادی که در این طبقه بندی می گنجند هیچ خاصیت دارویی ندارند، فقط می توانند موجب شوند مصرف کننده از نظر روانی و جسمی به شدت به آنها وابسته شود.

تغییر طبقه بندی، ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد و پژوهشگران خواهند توانست درباره خواص پزشکی بالقوه آن تحقیق کنند.

انجمن پزشکی آمریکا گفته است قرار دادن ماری جوانا در طبقه بندی شماره ۲، می تواند کار پژوهش پزشکی و تهیه داروهایی براساس آن را تسهیل کند.

در آمریکا نظر مردم نسبت به ماری جوانا در سال های اخیر تغییر عمده ای کرده است، نظر سنجی سازمان گالوپ در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد ۸۵ درصد کسانی که از آنها سئوال شد موافق بودند ماری جوانا قانونی شود.

افزون بر این، شهر واشنگتن و ۲۳ ایالت تاکنون ماری جوانا را تا حدودی آزاد کرده اند . کلورادو، اورگون، واشنگتن، آلاسکا، و واشنگتن دی سی، استفاده تفریحی از آن را با رعایت مقرراتی، اجازه می دهند.

با این حال، در مقاله ای در روزنامه دنور پست گفته می شود احتمال نمی رود تغییر طبقه بندی ماری جوانا غیرقانونی بودن تملک یا کشت آن را برای افراد بر اساس قوانین فدرال تغییر دهد.

پیانو دوره کودکی لیدی گاگا حراج می شود: ۲۰۰ هزار دلار

لیدی گاگا موسیقی را از دوران کودکی آغاز کرد.

لیدی گاگا خواننده مشهور موسیقی پاپ، پیانو دوران کودکی اش را به حراج می گذارد و تخمین زده می شود ۲۰۰ هزار دلار برای او فراهم آورد.

پبانو را پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا خریدند و او وقتی فقط ۵ سال داشت با استفاده از آن نخستین آهنگ و ترانه خود را ساخت.

پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا پیانو را در سال ۱۹۶۶ به قیمت ۷۸۰ دلار خریدند و آن را به پدر و مادرش دادند. او چهار ساله بود که آموختن پیانو را آغاز کرد ، و یک سال بعد نخستین آهنگش را نوشت.

پیانو، که تصویرش بالا منتشر شده، قرار است روز ۲۱ مه در نیویورک به حراج گذاشته شود و بخشی از در آمد حاصل از آن در اختیار بنیادی که لیدی گاگا در ۲۰۱۲ برای توانمند ساختن جوانان تاسیس کرد قرار خواهد گرفت.

افزایش میزان دیه از هفته آینده، بیمه‌های فعلی جوابگو نخواهد بود

یک تصادف زنجیره‌ای در تهران - آرشیو

رئیس ستاد دیه ایران اعلام کرد که از روز شنبه آینده، ۲۱ فروردین ماه مبلغ دیه با افزایشی۳۳ میلیون تومانی به ۲۵۳ میلیون تومان خواهد رسید. او به رانندگان توصیه کرد برای دریافت "الحاقیه بیمه شخص ثالث" اقدام کنند.

مطابق قوانین اسلامی دیه(خون بها) در ماه‌های "حرام"( چهار ماه قمری رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) افزایش پیدا می‌کند اما دیه شخص ثالث این اضافه بها را پوشش نمی‌دهد و همه ساله صاحبان خودرو باید در آستانه فرا رسیدن این ماه‌های قمری به مراکز بیمه مراجعه کنند تا در صورت تصادف منجر به جرح و مرگ، متحمل هزینه زیاد نشوند.

به زبان ساده اگر فردی از هفته آینده در حین رانندگی تصادف کند وباعث مرگ دو نفر شود، باید مبلغی حدود ۶۶ میلیون را شخصا بپردازد و بیمه تنها ۴۴۰ میلیون تومان را متقبل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هم اکنون ۹۸۹ راننده زندانی در کشور به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در زندان به سر می‌برند.

سرمقاله واشنگتن پست: ایران باید بهای آزمایش موشک های بالیستیک اش را بپردازد

پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست

رفتار تهران در آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، در تضاد با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نباید موجب شگفتی بسیاری از ناظرانی شده باشد که پیش بینی کرده بودند توافق هسته ای موجب کاهش خصومت تهران نسبت به غرب یا کاهش بی اعتنایی اش به هنجارهای بین المللی نخواهد شد.

کاخ سفید نگران از این که ایران توافق هسته ای را که میراث ریاست جمهوری اوباما محسوب می شود ترک کند می کوشد از هر گونه درگیری پرهیز کند.

دولت اوباما تسلیم مجادله روسیه شد و در نامه ای به شورای امنیت به جای این که از نقض قطعنامه که اقدام متقابل را الزامی می کرد بنویسد آزمایش های موشکی ایران را "در مغایرت" با قطعنامه توصیف کرد.

تلاش دولت اوباما برای تسهیل انجام معاملات دلاری با ایران به دلیل وعده آمریکا به دسترسی تهران به دارایی های توقیف شده اش و از سر گیری تجارت بین المللی این پرسش را به میان می کشد: آیا در شرایطی که ایران به آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای دست می زند آمریکا هم می تواند گام هایی بردارد که صراحتا در متن توافق هسته ای حکمی در مورد آن ها داده نشده است؟

طرح تازه ارائه شده سناتورهای جمهوریخواه مارک کرک و مارکو روبیو هر چند پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه به رای گذاشته نخواهد شد اما در صورتی که تصویب شود کاخ سفید را ملزم می کند علیه تمام موسسات از جمله نهادهای مالی مرتبط با برنامه موشکی ایران تحریم وضع کرده و قانون فراگیر تحریم ایران را دوباره به اجرا بگذارد.

این امر ادامه اجرای توافق هسته ای را امکان پذیر می کند ولی به ایران پیام می دهد که تخلفات اش برایش هزینه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

راه‌اندازی اولین واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران

یک شرکت حمل و نقل ریلی در ایران واگن‌های ویژه زنان در مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این واگن‌ها به طور آزمایشی در قطارهای "نور" مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی شده‌اند و حتی اگر بخشی از آن خالی بماند بلیطش به مردان فروخته نخواهد شد.

به گفته مدیر این شرکت حمل و نقل ریلی دلیل چنین اقدامی "امکان سفری با آرامش بیشتر و بدون دغدغه" برای زنان تنها بوده و مهمانداران این واگن‌ها هم همگی زن هستند.

مسیر ریلی تهران - مشهد یکی از پرترددترین خطوط ریلی ایران است.

متروی تهران نیز واگن‌‎هایی ویژه زنان دارد اما این برای نخستین بار است که واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران درنظر گرفته شده است.

وزارت ارشاد تکذیب کرد؛ موزه هنرهای معاصر تهران واگذار نمی‌شود

موزه هنرهای معاصر ایران بزرگترین گنجینه هنری از هنرمندان سرشناس جهان را در خود جای داده است.

درحالی که مدیران ارشد دولتی موضوع واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران را به بنیاد رودکی را تکذیب می‌کنند، جمعی از هنرمندان برای برپایی یک تجمع اعتراضی فراخوان داده‌اند.

در روزهای گذشته فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از "دوستداران موزه هنرهای معاصر" دعوت می‌کند روز شنبه ۲۱ فرودین مقابل درب موزه تجمع کنند تا مانع واگذاری این "گنجینه کم نظیر و ارزشمند" به "بخش خصوصی" شوند. اما نه تنها بنیاد رودکی چنین انتقالی را تکذیب می کند بلکه مدیران وزارت ارشاد هم این موضوع را "شایعه" می‌دانند.

بنیاد رودکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "هرگونه تغيير در این زمینه نیازمند کارشناسی دقیق و مستلزم تأييد هیات محترم دولت" است و معاون امور هنری وزیر ارشاد هم روز پنج‌شنبه ۱۹ فروردین گفت که " تعجب می‌کنم که چیزی را ناگهان شایع می‌کنند و درباره آن بحث به راه می‌افتد."

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری ایسنا توضیح داد که "وقتی قرار باشد چنین اتفاقی در این زمینه‌ها بیفتد دولت باید تصویب کند و مجلس روی آن نظارت داشته باشد. همین‌طوری که نمی‌شود چیزی را انتقال داد."

او همچنین اضافه کرد که "خود من دیروز[چهارشنبه] در جریان چنین موضوعی قرار گرفتم."

ادعای معماری‌نیوز

اما وبسایت "معماری‌نیوز" که اسفند ماه سال گذشته خبر واگذاری موزه هنرهای معاصر را منتشر کرده بود، با انتشار تصویر چند نامه صحت این ادعا را زیر سوال برده و معاون وزیر را به دروغگویی متهم کرده است.

این وبسایت نامه‌هایی از مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری خطاب به معاون وزیر و همچنین مشاور معاون وزیر خطاب به مدیران این وزارتخانه منتشر کرده(اینجا و اینجا) که در متن آنها "واگذاری مدیریت فرهنگسرای نیاوران، موزه صبا و موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی" تصریح شده است.

به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

شاید به همین دلیل است که هیات مدیره "انجمن هنرمندان نقاش ایران" با انتشار بیانیه‌ای از شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند تا در این مورد موضعگیری کند؛ هرچند که مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و دیگر مدیران وزارت ارشاد در مصاحبه‌های متعدد خود با رسانه‌های ایران چنین انتقالی را منکر شده‌اند.

معصومه مظفری رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران هم به خبرگزاری مهر گفته است: "این موزه دارای یک گنجینه بزرگ ملی است و فقط یک ساختمان و یک گالری معمولی با چند اثر هنری نیست که اهمیتی نداشته باشد واگذاری آن به کجا و چه کسی صورت گیرد."

خانم مظفری افزود: "این موزه ملی است و همه هنرمندان لازم است درباره آن نظر بدهند. حتی اگر دستور از بالا هم صادر شده باشد، باز هم باید به هنرمندان توضیح داده شود که چرا این اتفاق قرار است صورت بگیرد. این راه بهتری است تا این که ناگهان خبری را از یک رسانه در این زمینه مطلع شویم و هیچ کس هم توضیحی درباره آن نداشته باشد."

واگذاری مدیریت یا واگذاری موزه؟

احتمالا بالاگرفتن جنجال بر سر این خبر در روزهای آینده منجر به اظهارنظر شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بشود کما این که فاطمه رهبر نماینده تهران هم وعده داده چنان چه خبر این واگذاری صحت داشته باشد کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به آن ورود خواهد کرد.

اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

محمدرضا كارگر، مدیرکل امور موزه‌های کشور نیز روز ۱۳ فروردین توضیح داد که "مدیریت یک موزه متفاوت با واگذاری آن است. به نظرم اگر قرار است مدیریت موزه‌های کشور به بخش خصوصی واگذار شود، بهتر است مدیریت آنها هیات امنایی شود. هیات امنایی شدن موزه‌های کشور قابل قبول است، اما در چارچوب خودش."

او تاکید کرد: "موزه‌های دولتی مانند موزه هنرهای معاصر و یا ابوالحسن صبا جزو موزه‌هایی هستند که امکان واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود ندارد. چون قانون اجازه نمی‌دهد نفایس به بخش خصوصی واگذار شود."

موزه هنرهای معاصر تهران با بنایی شبیه بادگیرهای سنتی ایران در پارک لاله تهران واقع است و خبرگزاری ایرنا در توصیف آن نوشته است: در گنجینه دائمی این موزه بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی جهان نظیر پابلو پیكاسو، كلود مونه، روی لیختنشتاین، ونسان ون گوگ، فرانسیس بیكن و نخبگان ایرانی هنر نظیر حسین زنده‌رودی، آیدین آغداشلو، پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، سهراب سپهری، فرامرز پیلارام نگهداری می‌شود كه نزدیك به ۴۰۰ عدد از آن‌ها ارزش استثنایی دارند.

"مبارزه با دیابت" شعار امسال روز جهانی بهداشت

در ایران، شیوع بیماری دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است

روز پنجشنبه هفتم آوریل مصادف با نوزدهم فروردین، روز جهانی بهداشت است و سازمان جهانی بهداشت شعار این روز و محور برنامه‌های امسال خود را مبارزه و شکست اپیدمی دیابت در جهان اعلام کرده است.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و تقریبا هر شش تا هشت ثانیه یک نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهد. در ایران، شیوع دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است.

آمار ابتلا به دیابت در سراسر جهان، نگران کننده است. یک نفر از هر ۱۱ نفر مردم دنیا به دیابت یا بیماری قند خون بالا مبتلاست و این رقم روز به روز افزایش می‌یابد.

خطر ابتلا به دیابت در حال افزایش است، چرا که مردم غذای سالم نمی‌خورند و به اندازه کافی فعالیت نمی‌کنند. اما دیابت چیست؟

بدن انسان در شرایط عادی هورمونی به نام انسولین تولید می‌کند تا قندهایی را که می‌خوریم، سوزانده و به انرژی تبدیل کند. بدون انسولین، قند مصرف شده با غذا، وارد جریان خون می‌شود و به سلول‌ها آسیب می‌رساند.

دیابت دو نوع است: نوع بالغین یا نوع ۲ که در آن انسولین تولید می‌شود، ولی اثر نمی‌کند. نوع یک یا دیابت نوجوانان که در آن انسولین ساخته و ترشح نمی‌شود. این افراد برای زنده ماندن، نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند.

میزان قند خون بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان بالاست و در معرض خطر سکته قلبی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی، نارسایی کلیه و قطع اندام هستند.

کودکان بیش از هر زمان دیگر در خطر ابتلا به بیماری قند هستند و باید به انتخاب غذای سالم و جنب و جوش و ورزش راهنمایی و تشویق شوند.

آنهایی که قند خونشان بالاست، باید بطور مرتب به پزشک مراجعه کنند، تا میزان قند خون را کنترل و در صورت نیاز دارو مصرف کنند.

وعده افتتاح راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در اول اردیبهشت

ورود نخستین قطار باری چین به تهران برای احیای جاده ابریشم - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

المار ممدیاروف، وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان می‌گوید که این کشور، ایران و روسیه با احداث خط راه آهن به یک شبکه ارتباطی مهم دست پیدا خواهند کرد.

آقای ممدیاروف این خبر را در حاشیه اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه اعلام کرده و گفته است که مراسم افتتاح ساخت پل راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در تاریخ ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

آقای ممدیاروف جزییات بیشتری از این مسیر راه آهن ارائه نکرده است. اما پیش از این گفته شده بود که مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان پیش از پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان بخشی از کریدور شمال جنوب است که روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران و هند را به هم متصل خواهد کرد و نقش عمده‌ای در ترانزیت کالا در منطقه خواهد داشت.

از سویی احداث این مسیر ارتباطی بسیار پرهزینه است و تنش‌های سیاسی باعث کند شدن احداث و بهره‌برداری از آن شده است.

تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری

پلمب مغازه یک بهایی در ساری - عکس از هرانا

خبرگزاری هرانا از تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری خبر داده است.

بنا بر این گزارش بهزاد ذبیحی که یکماه پیش بازداشت و مغازه اش پلمپ شده بود، در پی تهدید مامور رسیدگی به پرونده و شکایت اداره برق متهم به دستکاری کنتور و دزدیدن برق شده است.

آقای ذبیحی در پنج سال اخیر ۴ بار بازداشت و ۳ بار مغازه عینک فروشی اش پلمپ شده است.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند حقوق بهاییان در ایران همچنان نقض می شود. از جمله حق ادامه تحصیل در دانشگاه ها و اشتغال در ادرات دولتی از آنها سلب شده و در موارد مختلف با پرونده سازی نهادهای امنیتی و بازداشت مواجه می شوند.

به تازگی ۱۲ نفر از بهاییان بازداشت شده در گرگان از جزییات شکنجه و بازداشت خود پرده برداشتند.

کاخ سفید از بودجه ایبولا برای مبارزه با زیکا استفاده می کند

یک کودک سه ماهه در برزیل، کشوری که نوزادان بسیاری به خاطر ویروس زیکا جمجمه کوچی دارند.

کاخ سفید برای مبارزه با ویروس زیکا، از منابع اختصاص داده شده برای مبارزه با ویروس ایبولا استفاده می کند.

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته است با درخواست اختصاص یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با زیکا موافقت کند. اما از آنجایی که کنگره به این درخواست تاکنون پاسخ نداده، کاخ سفید با این اقدام برای مبارزه با زیکا دست به کار شده است.

ویروس زیکا که با نیش یک نوع پشه نیز منتقل می شود، با تولد نوزادانی که جمجمه کوچکتر از حد معمول و تغییر شکل یافته دارند مرتبط دانسته شده است.

روز چهارشنبه، مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفتند که ۵۸۹ میلیون دلار، از جمله ۵۱۰ میلیون دلار اختصاص داده شده برای مبارزه با ایبولا را به برنامه های مبارزه با زیکا در ایالات متحده اختصاص می دهند.

در آمریکا یک نوزاد مرتبط با زیکا به دنیا آمده است.

دولت ترکیه در پی سلب تابعیت از شهروندان "حامی تروریسم" است

صحنه انفجار یک بمب در استانبول، ۱۹ مارس ۲۰۱۶

وزیر دادگستری ترکیه می گوید دولت در حال تدارک مقررات جدیدی است تا به مقام های مسئول اختیار بدهد تابعیت شهروندان ترک حامی تروریسم را از آنها بگیرند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه خواهان چنین اقدامی در راستای تقویت مبارزه با تروریسم در این کشور شد.

آقای اردوغان پیشتر گفته بود تروریست و تروریسم باید به گونه ای بازتعریف شود که فعالان و روزنامه نگارانی را که در حمایت از گروه های تروریستی فعالیت می کنند، در بر بگیرد.

اظهارات رجب طیب اردوغان به نگرانی از تشدید سرکوب آزادی بیان در ترکیه دامن زده است.

در هفته ها و ماه های اخیر شماری در ترکیه به خاطر مخالفت علنی با از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین این کشور به زندان افتاده اند.

ترکیه چند ماهی است که شاهد بمب گذاری های مرگبار عمده ای بوده که برخی از آنها را به گروه های کرد و داعش نسبت داده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG