لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۴۹

سرخط خبرها

برچسب اندازه گیری قند خون دیابتی‌ها بدون نیاز به سوزن

تا کنون استفاده از لنست های تست خون، رایج ترین نحوه اندازه گیری قند خون بود.

یک تکنولوژی جدید به بیماران دیابتی اجازه می دهد بدون هرگونه خونریزی، از میزان قند خون خود اطلاع داشته باشند.

در یک تحول تازه پزشکی در مورد دیابت، دانشمندان کره جنوبی موفق به ساخت برچسب هایی شدند که با استفاده از فناوری نانو، قند خون بیماران دیابتی را بدون آن که نیازی به سوزن و خون گرفتن باشد، بصورت مداوم اندازه گیری می کند.

این برچسب ها سوزن های میکروسکوپی متصل به یک تراشه الکترونیکی هستند که در تماس با پوست وارد ناحیه زیر جلدی می شوند و به دلیل این که بسیار کوچک هستند، حس نمی شوند.

سوزن ها در تماس مداوم با سلول ها و خون مویرگی، قند را اندازه می گیرند و در صورت بالا بودن آن، دارو را از طریق گرم شدن یک مفتول الکترونیکی بسیار ریز، درون خون آزاد می کنند.

آتش‌بس موقت آذربایجان و جدایی طلبان قره‌باغ برای جستجوی اجساد

قره‌باغ عليا جمعه روز آرامی را سپری کرد.

منطقه محل مناقشه بین جمهوری آذربایجان و جدايی‌طلبان مورد حمايت ارمنستان با آتش‌بس موقتی موافقت کردند.

بنا به گزارش رويترز، جمهوری آذربايجان و جدايی‌طلبان مورد حمايت ارمنستان روز جمعه، ۲۰ فروردین اعلام کردند که به منظور جستجو برای اجساد سربازان کشته شده هر دو طرف در درگیری های اخیر بر سر منطقه جدا شده "قره‌باغ عليا"، موقتا به توافق رسيده‌اند.

دوطرف، پس از چهار روز پرتاب موشک و خمپاره که ده‌ها تن کشته بر جای گذاشت، بالاخره روز سه شنبه گذشته با ميانجیگری روسيه، با آتش بس موافقت کردند.

درگیری های سه روزه اخیر میان نیروهای جمهوری آذربایجان و نیروهای منطقه مورد مناقشه قره باغ، شدیدترین درگیری ها از سال ۱۹۹۴ میلادی به این سو بوده است.

بنا به گزارش‌های رسيده، اين آتش بس عمدتا تاکنون حفظ شده است، اگرچه هر دو طرف مواردی را از نقض آن گزارش کرده‌اند.

تیراندازی در یک پایگاه هوایی آمریکا دو کشته برجا گذاشت

تحقیقات درباره تیراندازی مرگبار روز جمعه در یک پایگاه هوایی در ایالت تگزاس همچنان ادامه دارد

در اثر تیراندازی در یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا در ایالت تگزاس در روز جمعه، دو نفر کشته شدند. مقامات مسئول گفته اند به نظر می رسد حمله انتحاری باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام پلیس، پیکر بی جان دو قربانی در داخل اتاقی در ساختمانی در پایگاه مشترک سان آنتونیو–لکلند پیدا شد.

وی با بیان این که گمان می رود که تیرانداز یکی از این دو نفر باشد، گفت که ماموران به جستجو و تحقیق در ساختمان و تاسیسات اطراف ادامه می دهند.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از رابرت لابروتا از مدیران این پایگاه نوشت، دو اسلحه کمری نیز در کنار اجساد در این اتاق، که محل برگزاری کلاس های آموزشی بوده، یافت شده است.

این جدیدترین مورد از اینگونه حوادث در مراکز نظامی آمریکاست. پیش از این در ژانویه ۲۰۱۵ یک سرباز آمریکایی در کلینیکی در الپاسو، به یک دکتر روانپزشک شلیک کرد و سپس خودش را کشت.

مرگبارترین حادثه، یک سال قبل از آن رخ داد؛ هنگامی که سربازی به نام ایوان لوپز در فورت هود اقدام به تیراندازی کرد و پیش از آن که خودش را بکشد، سه سرباز را کشت و ۱۶ نفر را زخمی کرد.

مرگ خواننده جوان اندونزیایی روی صحنه با نیش مار کبرا

یکی از اجراهای ایرما بولی با مار

ایرما بولی، یک خواننده جوان اندونزیایی در هنگام اجرا توسط مار کبرا گزیده شد و جانش را از دست داد.

خانم بولی، یک خواننده نه چندان مشهور و ۲۶ ساله بود که در سبک دانگدوت فعالیت می‌کرد. این نوع موسیقی با رقص و نواختن ساز ضربی همراه است و خواننده در هنگام خواندن می‌رقصد.

بسیاری از دختران جوان در ابتدای راه خوانندگی به این سبک رو می‌آورند و استفاده از مار در نمایش‌های آنان رایج است. رسانه‌های محلی نوشته‌اند که دستمزد یک اجرای دانگدوت ۲۰ دلار است که اجرا با نمایش مار همراه شود به ۲۵ دلار افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه اجرا با مار چندان عجیب و دور از ذهن نیست. ضمن این که حضور مار بر روی صحنه احتمال دادن انعام به خواننده را بیشتر می‌کرد.

اما ماری که ایرما بولی جوان را نیش زده یک "شاه کبرا" بود که بزرگترین مار سمی جهان است و در ازای آن ممکن است تا بیش از ۶ متر هم برسد. این مار به شدت قدرتمند است و تصویر آن در حالی که از روی زمین بلند شده تصویر آشنایی در فیلم‌های سینمایی و مستندهای علمی است. شاه کبرا بیشترین زهر را در میان تمامی مارهای دنیا دارد و می‌تواند با یک بار گزیدن نه تنها باعث مرگ انسان شود، بلکه یک فیل را از هم پا بیندازد.

به همین دلیل با وجود این که همکار ایرما روی صحنه، وقتی مار را از روی ران خواننده جدا می‌کند و زهر را با مکیدن بیرون می‌کشد، به حال دختر جوان سودی ندارد و او با وجود انتقال به بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.

مادر ایرما به رسانه‌ها گفته که احتمالا دخترش از خطرات کار با این نوع مار باخبر نبوده و خانواده او در انتظار پایان تحقیقات دستگاه‌های مسئول هستند.

چرا در اسناد پاناما اطلاعات چندانی از آمریکایی‌ها نیست

درصد ناچیزی از سهامداران ۲۵۰ هزار شرکت فراساحلی ثبت شده توسط موساک فونسکا، آمریکایی هستند.

در حالیکه افشای "اسناد پاناما" از فساد مالی سیاستمداران و چهره های سرشناس هنر و ورزش در جهان خبر می دهد، در میان کسانی که از آنها نام برده شده، کمتر چهره آمریکایی دیده می شود. تاکنون از شخصیت‌ها و چهره‌های مطرح و پرنفوذ آمریکایی چندان صحبتی نبوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی، ضمن طرح این پرسش، از قول یکی از بنیانگذاران شرکت موساک فونسکا می‌نویسد، این شرکت علاقه به کار با مشتریان آمریکایی نداشته است.

رومن فونسکا، که همراه یورگن موساک، این شرکت را در پاناما تاسیس کرد، روز پنجشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت، آنها فقط تعداد معدودی مشتری آمریکایی داشتند، که بیشتر آنها هم بازنشسته بودند.

وی در این گفت‌وگو که در دفتر این شرکت حقوقی انجام شد، تاکید کرد که این موضوع هیچ ربطی به ضدآمریکایی بودن یا مثلا ترس از اداره مالیات آمریکا ندارد، بلکه دلیل آن ریشه اروپایی او و شریکش بوده است.

رومن فونسکا می‌گوید یورگن موساک متولد آلمان است و خود من هم در اروپا زندگی می‌کردم، برای همین تمرکز عمده کار ما همواره بر روی بازار اروپا و آمریکای لاتین بوده است.

وی در ادامه می‌گوید، "او (یورگن موساک) عاشق آمریکاست. خیلی زیاد. من هم مینطور. فرزندان من آنجا تحصیل کرده‌اند. اما کار نکردن با مشتریان آمریکایی، سیاست شرکت ما بوده است."

روزنامه آلمانی زوددویچه، که ابتدا به اسناد پاناما دسترسی پیدا کرد، گفته است که کپی گذرنامه‌های ۲۰۰ آمریکایی و اطلاعات ۳۵۰۰ سهامدار شرکت‌های موسوم به فراساحلی، که نشانی آنها در ایالات متحده ثبت شده، در این اسناد وجود دارد. که درصد ناچیزی از تعداد سهامداران ۲۵۰ هزار شرکتی است که موساک فونسکا به ثبت رسانده است.

به گزارش آسوشیدپرس، دلیل دیگری که می‌تواند مطرح باشد، این است که ثبت و تاسیس چنین شرکت‌هایی برای فرار از مالیات و پولشویی و انجام فعالیت‌های مالی پنهانی، به سادگی در برخی ایالت‌های کوچک مانند وایومینگ، دلاویر و نوادا امکان‌پذیر است و در مقایسه با کشورهایی مانند پاناما، کمتر جلب توجه می‌کنند.

در عین حال، برخی کشورهای اروپایی مانند لوگزامبورگ، سوئیس و آندورا، به عنوان بهشت مالیاتی افرادی بوده‌اند که می‌خواستند از پرداخت مالیات قانونی شانه خالی کنند.

افراد ثروتمند و پرنفوذ بسیاری در سراسر دنیا، که اسامی آنها در میان اطلاعات افشا شده مربوط به فعالیت‌های پنهانی مالی، پولشویی، فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌ها موسوم به "اسناد پاناما" قرار گرفته، در روزهای اخیر تحت فشار قرار گرفته‌اند.

نخستین قربانی این رسوایی نخست وزیر ایسلند بود، که مجبور به کناره‌گیری از مقام خود شد و به تدریج اسامی شخصیت‌های دیگری، مانند رؤسای جمهوری آرژانتین و اوکراین، برخی سیاستمداران ارشد چینی، و حلقه نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه افشا شد.

اسناد پاناما شامل بیش از ۱۱ میلیون برگ اطلاعات محرمانه متعلق به یک شرکت حقوقی در پاناما به نام "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و عالیرتبه جهانی است. افشاگری درباره این اسناد شامگاه یکشنبه انجام شد.

دیوید کامرون نخست وزیر کامرون آخرین مورد از سیاستمدارانی است که با اسناد پاناما ارتباط داده شد؛ زمانی که مشخص شد پدر او نیز فعالیت‌های مالی مخفی داشته و او روز پنجشنبه گفت که به همراه همسرش در صندوق سرمایه‌گذاری پدرش سهام داشته‌‌اند، اما آن را پیش از نخست وزیری واگذار کرده‌‌اند.

"لذت عشق" در جزوه ۲۵۶ صفحه ای پاپ؛ همجسنگرایان باید محترم شمرده شوند

پاپ فرانسیس، در این جزوه تاکید کرده که وجدان شخصی باید معیار رهبری در موضوع پیچیده روابط جنسی، ازدواج و زندگی خانوادگی باشد.

پاپ فرانسیس یک سند ۲۵۶ صفحه ای با عنوان "لذت عشق" منتشر کرده است که نظرات او را درباره ازدواج، تشکیل خانواده و مواجهه با منتقدان کلیسا را تشریح می کند.

پاپ فرانسیس، در این جزوه که روز جمعه منتشر شد، تاکید کرده است که وجدان شخصی باید معیار رهبری در موضوع پیچیده روابط جنسی، ازدواج و زندگی خانوادگی باشد.

به گزارش رسانه ها، در این سند تغییری در نظریه کلیسای کاتولیک داده نشده، ولی پاپ فرانسیس در بعضی موارد نظرات خود را نیز ارائه کرده و روشن کرده که کلیسا نباید از این به بعد علیه کسانی که اعمال و نظراتشان با ایده آل های کلیسا برای ازدواج و تشکیل خانواده مطابقت نمی کند، دست به قضاوت بزند.

پاپ فرانسیس در بخشی از این سند یادآور شد: من کسانی را که خواهان یک چارچوب قطعی هستند و نمی خواهند جایی برای سردرگمی و شک وجود داشته باشد درک می کنم، اما صمیمانه معتقدم که مسیح خواهان کلیسایی بود که خوبی و روح القدس را در قبال ضعف های انسانی رواج دهد.

رهبر کاتولیک های جهان همچنین می گوید همجسنگرایان باید محترم شمرده شوند، اما در عین حال بر موضع کلیسا تاکید کرده که مطلقاً هیچ زمینه ای برای برابری ازدواج همسجنگرایان با دگرجنس خواهان وجود ندارد.

انتقاد تند کره شمالی از رئیس جمهوری کره جنوبی: او زن شیطان صفت بی همتاست

شرکت رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست امنیت هسته ای در واشنگتن، خشم همسایه شمالی این کشور را برانگیخته است.

کره شمالی بعد از شرکت رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست اخیر امنیت هسته ای در واشنگتن پایتخت آمریکا، از وی به شدت انتقاد کرد.

کره شمالی روز جمعه از پارک گوئن هوی رئیس جمهوری کره جنوبی به دلیل شرکت در همایش بین المللی امنیت هسته ای که هفته گذشته در واشنگتن برگزار شد، شدیداً انتقاد کرد و او را " زن شیطان صفت بی همتا" خواند که خطر جنگ در شبه جزیره کره را افزایش می دهد.

در مقابل، وزارت وحدت کره در سئول پایتخت کره جنوبی در واکنش به این اظهارات به کره شمالی هشدار داد، از افترا و استفاده از ادبیات رکیک علیه رهبران و مقام های کره جنوبی خودداری کند.

کره جنوبی روز سه شنبه گذشته گفت، از توان کره شمالی که قادر به استفاده از کلاهک اتمی در موشک های میان بُرد خود باشد، مطمئن شده است.

در هفته های اخیر چند رشته آزمایش موشکی کره شمالی، موجب اعتراض کره جنوبی و کشورهای غربی شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی تحریم های کره شمالی را افزایش داده است.

درج یک میلیون نام در بانک اطلاعاتی قربانیان هالوکاست

این پایگاه داده ها، مشهور به پروژه یادبود جهانی، در سال ۲۰۱۱ میلادی راه اندازی شد.

طرح ایجاد یک بانک اطلاعاتی اینترنتی رایگان در مورد قربانیان و بازماندگان فاجعه هالوکاست، با درج یک میلیون نام، به نقطه عطف مهمی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، موزه آمریکایی یادبود هالوکاست و پایگاه اینترنتی ancestry روز جمعه اعلام کردند، پرونده یک میلیون نفر از کسانی که هدف آزار نازی ها قرار گرفتند، اکنون برای امور تحقیقاتی در دسترس قرار دارد.

این پایگاه داده ها، مشهور به پروژه یادبود جهانی، در سال ۲۰۱۱ میلادی راه اندازی شد.

داوطلبان از سراسر جهان مطالبی از آرشیو موزه را فهرست بندی کرده اند، تا مردم بتوانند به پایگاه اضافه شوند و پژوهش درباره آنها با ذکر نام به آسانی صورت گیرد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران: قدرت موشکی قابل مذاکره نیست

آزمایش موشکی ایران با موشک بالستیک قدر، اسفند سال ۱۳۹۴

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه در سخنانی تاکید کرد که قدرت موشکی کشور غیرقابل مذاکره و خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.

مسعود جزایری در واکنش به سخنان اخیر وزیر خارجه آمریکا گفت "گوش آمریکایی‌ها به روی حرف حق بسته است و تمایل دارند همواره از موضع زورگویی و قلدرمأبانه با کشورهای مستقل و آزاده سخن بگویند."

روز گذشته جان کری وزیر خارجه ایالات متحده اعلام آمادگی کرده بود تا در مورد آزمایش های اخیر موشکی ایران به راه حلی مسالمت‌آمیز برسند.

اما معاون ستاد کل نیروهای مسلح از دولت ایران خواست تا "برخورد قاطع و شفاف با دخالت آمریکایی‌ها در مسائل ایران به ویژه در حوزه دفاعی" داشته باشد.

این مقام ارشد نظامی ایران معتقد است "آمریکایی‌ها همچنان در رویای سریال برجام‌ها هستند، که یکی از آن‌ها، سلب اقتدار دفاعی و تضعیف قدرت موشکی نیروهای مسلح ما است."

بازگرداندن دومین گروه مهاجران از یونان به ترکیه همزمان با اعتراض فعالان حقوق بشر

توافق میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر چگونگی بازپس فرستادن مهاجران جنجال برانگیز شده است

‎در حالی که یونان دومین گروه از مهاجران را به ترکیه بازپس فرستاد، گروهی از فعالان حقوق بشر به روند بازگرداندن مهاجران اعتراض دارند.

توافق میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر چگونگی بازپس فرستادن مهاجران جنجال برانگیز شده است.

روز جمعه، ۲۰ فروردین ماه، یک کشتی ترکیه حامل ۴۵ تن از مهاجران پاکستانی، جزیره لِسبوس در یونان را به رغم تظاهرات فعالان حقوق بشر به سوی ترکیه ترک کرد.

دست کم دو تن از فعالان حقوق بشر بعد از تلاش در اخلال در حرکت کشتی بازداشت شدند.

قرار است روز جمعه ۸۰ تن دیگر از مهاجران در کشتی دیگری به ترکیه باز پس فرستاده شوند.

یونان می گوید مهاجران پس فرستاده شده تقاضای پناهندگی از اتحادیه اروپا نکرده بودند.

اتحادیه اروپا اوائل این هفته گفته بود به همه مهاجرانی که در معرض اخراج هستند، اجازه تقاضای پناهندگی می دهد.

توافق ده روز پیش بین اروپا و ترکیه مشخص کرد که اگر پناهجویی بعد ۲۰ مارس خود را به یونان رساند، در صورتی که درخواست پناهندگی‌ نکند یا تقاضای پناهندگی‌ او رد شود، باید به ترکیه برگردانده شود.

مقام ترکیه به اتهام فروش اسرار دولتی دستگیر شد

متهم مدیر کارخانه ای است که توسط یک شرکت دولتی ترکیه اداره می شود، و روز پنجشنبه در آنکارا دستگیر شد.

خبرگزاری دولتی ترکیه روز جمعه گزارش داد که یک مقام ارشد آن کشور به ظن تلاش برای فروش طرح های دو جنگ افزار ساخت ترکیه به یک شرکت آمریکایی، دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، مصطفی تانریوردی مدیر کارخانه ای که توسط شرکت دولتی صنایع مکانیکی و شیمیایی اداره می شود، روز پنجشنبه در پی خروج از یک رستوران در آنکارا دستگیر شده است.

بر اساس این گزارش، آقای تانریوردی در آن رستوران ترتیبی داده بود که طرح های مذکور در ازای دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، به نماینده یک شرکت آمریکایی فروخته شود.

وی به رشوه گیری، بهره برداری از اسرار دولتی و عدم وفاداری به نهادهای دولتی متهم شده است.

روزنامه حریت نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت، یک بازرگان ترک مقیم آمریکا که بخشی از عملیات پنهانی بود و به عنوان خریدار عمل کرد، مقام های پلیس را از این معامله آگاه کرد.

رکورد شکنی جان کری؛ وزیر خارجه آمریکا حدود ۱.۷ میلیون کیلومتر سفر کرده است

آقای کری و معاون وقت اش در یکی از سفرهای کاری، بعد از پایان توافق هسته ای ایران، لبی تر می کنند.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز چهارشنبه در سفر به بحرین، یک رکورد جدید از خود برجای گذاشت.

هواپیمای حامل آقای کری هنگامی که در فرودگاه بحرین فرود آمد، مسافتی را که او تا به حال برای سفرهای دیپملماتیک اش به دیگر کشورها پیموده، به یک میلیون و ششصد و نه هزار کیلومتر رساند، که در تاریخ آمریکا بی سابقه است.

مدت زمان پروازهای آقای کری به کشورهای سراسر جهان بعنوان وزیر امور خارجه آمریکا بیش از ۲۳۰۰ ساعت گزارش شده است.

با اینحال رکورد سفر یک وزیر خارجه آمریکا برای سفر به بیشترین کشورهای جهان، همچنان در دست هیلاری کلینتون است که از یکصد و دوازده کشور جهان دیدن کرد.

احتمال خروج ماری جوانا از طبقه بندی مواد مخدر خطرناک در آمریکا

تغییر طبقه بندی ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد.

امکان دارد طبقه بندی ماری حوانا در آمریکا به زودی تغییر کند و از فهرست خطرناکترین مواد مخدر خارج شود.

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا می گوید در ماه های آینده در مورد تغییر طبقه بندی ماری جوانا تصمیم خواهد گرفت. این ماده در حال حاضر در ردیف هروئین و ال اس دی قرار دارد.

یک مقام سازمان گفت موادی که در این طبقه بندی می گنجند هیچ خاصیت دارویی ندارند، فقط می توانند موجب شوند مصرف کننده از نظر روانی و جسمی به شدت به آنها وابسته شود.

تغییر طبقه بندی، ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد و پژوهشگران خواهند توانست درباره خواص پزشکی بالقوه آن تحقیق کنند.

انجمن پزشکی آمریکا گفته است قرار دادن ماری جوانا در طبقه بندی شماره ۲، می تواند کار پژوهش پزشکی و تهیه داروهایی براساس آن را تسهیل کند.

در آمریکا نظر مردم نسبت به ماری جوانا در سال های اخیر تغییر عمده ای کرده است، نظر سنجی سازمان گالوپ در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد ۸۵ درصد کسانی که از آنها سئوال شد موافق بودند ماری جوانا قانونی شود.

افزون بر این، شهر واشنگتن و ۲۳ ایالت تاکنون ماری جوانا را تا حدودی آزاد کرده اند . کلورادو، اورگون، واشنگتن، آلاسکا، و واشنگتن دی سی، استفاده تفریحی از آن را با رعایت مقرراتی، اجازه می دهند.

با این حال، در مقاله ای در روزنامه دنور پست گفته می شود احتمال نمی رود تغییر طبقه بندی ماری جوانا غیرقانونی بودن تملک یا کشت آن را برای افراد بر اساس قوانین فدرال تغییر دهد.

پیانو دوره کودکی لیدی گاگا حراج می شود: ۲۰۰ هزار دلار

لیدی گاگا موسیقی را از دوران کودکی آغاز کرد.

لیدی گاگا خواننده مشهور موسیقی پاپ، پیانو دوران کودکی اش را به حراج می گذارد و تخمین زده می شود ۲۰۰ هزار دلار برای او فراهم آورد.

پبانو را پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا خریدند و او وقتی فقط ۵ سال داشت با استفاده از آن نخستین آهنگ و ترانه خود را ساخت.

پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا پیانو را در سال ۱۹۶۶ به قیمت ۷۸۰ دلار خریدند و آن را به پدر و مادرش دادند. او چهار ساله بود که آموختن پیانو را آغاز کرد ، و یک سال بعد نخستین آهنگش را نوشت.

پیانو، که تصویرش بالا منتشر شده، قرار است روز ۲۱ مه در نیویورک به حراج گذاشته شود و بخشی از در آمد حاصل از آن در اختیار بنیادی که لیدی گاگا در ۲۰۱۲ برای توانمند ساختن جوانان تاسیس کرد قرار خواهد گرفت.

افزایش میزان دیه از هفته آینده، بیمه‌های فعلی جوابگو نخواهد بود

یک تصادف زنجیره‌ای در تهران - آرشیو

رئیس ستاد دیه ایران اعلام کرد که از روز شنبه آینده، ۲۱ فروردین ماه مبلغ دیه با افزایشی۳۳ میلیون تومانی به ۲۵۳ میلیون تومان خواهد رسید. او به رانندگان توصیه کرد برای دریافت "الحاقیه بیمه شخص ثالث" اقدام کنند.

مطابق قوانین اسلامی دیه(خون بها) در ماه‌های "حرام"( چهار ماه قمری رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) افزایش پیدا می‌کند اما دیه شخص ثالث این اضافه بها را پوشش نمی‌دهد و همه ساله صاحبان خودرو باید در آستانه فرا رسیدن این ماه‌های قمری به مراکز بیمه مراجعه کنند تا در صورت تصادف منجر به جرح و مرگ، متحمل هزینه زیاد نشوند.

به زبان ساده اگر فردی از هفته آینده در حین رانندگی تصادف کند وباعث مرگ دو نفر شود، باید مبلغی حدود ۶۶ میلیون را شخصا بپردازد و بیمه تنها ۴۴۰ میلیون تومان را متقبل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هم اکنون ۹۸۹ راننده زندانی در کشور به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در زندان به سر می‌برند.

سرمقاله واشنگتن پست: ایران باید بهای آزمایش موشک های بالیستیک اش را بپردازد

پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست

رفتار تهران در آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، در تضاد با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نباید موجب شگفتی بسیاری از ناظرانی شده باشد که پیش بینی کرده بودند توافق هسته ای موجب کاهش خصومت تهران نسبت به غرب یا کاهش بی اعتنایی اش به هنجارهای بین المللی نخواهد شد.

کاخ سفید نگران از این که ایران توافق هسته ای را که میراث ریاست جمهوری اوباما محسوب می شود ترک کند می کوشد از هر گونه درگیری پرهیز کند.

دولت اوباما تسلیم مجادله روسیه شد و در نامه ای به شورای امنیت به جای این که از نقض قطعنامه که اقدام متقابل را الزامی می کرد بنویسد آزمایش های موشکی ایران را "در مغایرت" با قطعنامه توصیف کرد.

تلاش دولت اوباما برای تسهیل انجام معاملات دلاری با ایران به دلیل وعده آمریکا به دسترسی تهران به دارایی های توقیف شده اش و از سر گیری تجارت بین المللی این پرسش را به میان می کشد: آیا در شرایطی که ایران به آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای دست می زند آمریکا هم می تواند گام هایی بردارد که صراحتا در متن توافق هسته ای حکمی در مورد آن ها داده نشده است؟

طرح تازه ارائه شده سناتورهای جمهوریخواه مارک کرک و مارکو روبیو هر چند پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه به رای گذاشته نخواهد شد اما در صورتی که تصویب شود کاخ سفید را ملزم می کند علیه تمام موسسات از جمله نهادهای مالی مرتبط با برنامه موشکی ایران تحریم وضع کرده و قانون فراگیر تحریم ایران را دوباره به اجرا بگذارد.

این امر ادامه اجرای توافق هسته ای را امکان پذیر می کند ولی به ایران پیام می دهد که تخلفات اش برایش هزینه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

راه‌اندازی اولین واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران

یک شرکت حمل و نقل ریلی در ایران واگن‌های ویژه زنان در مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این واگن‌ها به طور آزمایشی در قطارهای "نور" مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی شده‌اند و حتی اگر بخشی از آن خالی بماند بلیطش به مردان فروخته نخواهد شد.

به گفته مدیر این شرکت حمل و نقل ریلی دلیل چنین اقدامی "امکان سفری با آرامش بیشتر و بدون دغدغه" برای زنان تنها بوده و مهمانداران این واگن‌ها هم همگی زن هستند.

مسیر ریلی تهران - مشهد یکی از پرترددترین خطوط ریلی ایران است.

متروی تهران نیز واگن‌‎هایی ویژه زنان دارد اما این برای نخستین بار است که واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران درنظر گرفته شده است.

وزارت ارشاد تکذیب کرد؛ موزه هنرهای معاصر تهران واگذار نمی‌شود

موزه هنرهای معاصر ایران بزرگترین گنجینه هنری از هنرمندان سرشناس جهان را در خود جای داده است.

درحالی که مدیران ارشد دولتی موضوع واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران را به بنیاد رودکی را تکذیب می‌کنند، جمعی از هنرمندان برای برپایی یک تجمع اعتراضی فراخوان داده‌اند.

در روزهای گذشته فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از "دوستداران موزه هنرهای معاصر" دعوت می‌کند روز شنبه ۲۱ فرودین مقابل درب موزه تجمع کنند تا مانع واگذاری این "گنجینه کم نظیر و ارزشمند" به "بخش خصوصی" شوند. اما نه تنها بنیاد رودکی چنین انتقالی را تکذیب می کند بلکه مدیران وزارت ارشاد هم این موضوع را "شایعه" می‌دانند.

بنیاد رودکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "هرگونه تغيير در این زمینه نیازمند کارشناسی دقیق و مستلزم تأييد هیات محترم دولت" است و معاون امور هنری وزیر ارشاد هم روز پنج‌شنبه ۱۹ فروردین گفت که " تعجب می‌کنم که چیزی را ناگهان شایع می‌کنند و درباره آن بحث به راه می‌افتد."

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری ایسنا توضیح داد که "وقتی قرار باشد چنین اتفاقی در این زمینه‌ها بیفتد دولت باید تصویب کند و مجلس روی آن نظارت داشته باشد. همین‌طوری که نمی‌شود چیزی را انتقال داد."

او همچنین اضافه کرد که "خود من دیروز[چهارشنبه] در جریان چنین موضوعی قرار گرفتم."

ادعای معماری‌نیوز

اما وبسایت "معماری‌نیوز" که اسفند ماه سال گذشته خبر واگذاری موزه هنرهای معاصر را منتشر کرده بود، با انتشار تصویر چند نامه صحت این ادعا را زیر سوال برده و معاون وزیر را به دروغگویی متهم کرده است.

این وبسایت نامه‌هایی از مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری خطاب به معاون وزیر و همچنین مشاور معاون وزیر خطاب به مدیران این وزارتخانه منتشر کرده(اینجا و اینجا) که در متن آنها "واگذاری مدیریت فرهنگسرای نیاوران، موزه صبا و موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی" تصریح شده است.

به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

شاید به همین دلیل است که هیات مدیره "انجمن هنرمندان نقاش ایران" با انتشار بیانیه‌ای از شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند تا در این مورد موضعگیری کند؛ هرچند که مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و دیگر مدیران وزارت ارشاد در مصاحبه‌های متعدد خود با رسانه‌های ایران چنین انتقالی را منکر شده‌اند.

معصومه مظفری رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران هم به خبرگزاری مهر گفته است: "این موزه دارای یک گنجینه بزرگ ملی است و فقط یک ساختمان و یک گالری معمولی با چند اثر هنری نیست که اهمیتی نداشته باشد واگذاری آن به کجا و چه کسی صورت گیرد."

خانم مظفری افزود: "این موزه ملی است و همه هنرمندان لازم است درباره آن نظر بدهند. حتی اگر دستور از بالا هم صادر شده باشد، باز هم باید به هنرمندان توضیح داده شود که چرا این اتفاق قرار است صورت بگیرد. این راه بهتری است تا این که ناگهان خبری را از یک رسانه در این زمینه مطلع شویم و هیچ کس هم توضیحی درباره آن نداشته باشد."

واگذاری مدیریت یا واگذاری موزه؟

احتمالا بالاگرفتن جنجال بر سر این خبر در روزهای آینده منجر به اظهارنظر شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بشود کما این که فاطمه رهبر نماینده تهران هم وعده داده چنان چه خبر این واگذاری صحت داشته باشد کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به آن ورود خواهد کرد.

اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

محمدرضا كارگر، مدیرکل امور موزه‌های کشور نیز روز ۱۳ فروردین توضیح داد که "مدیریت یک موزه متفاوت با واگذاری آن است. به نظرم اگر قرار است مدیریت موزه‌های کشور به بخش خصوصی واگذار شود، بهتر است مدیریت آنها هیات امنایی شود. هیات امنایی شدن موزه‌های کشور قابل قبول است، اما در چارچوب خودش."

او تاکید کرد: "موزه‌های دولتی مانند موزه هنرهای معاصر و یا ابوالحسن صبا جزو موزه‌هایی هستند که امکان واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود ندارد. چون قانون اجازه نمی‌دهد نفایس به بخش خصوصی واگذار شود."

موزه هنرهای معاصر تهران با بنایی شبیه بادگیرهای سنتی ایران در پارک لاله تهران واقع است و خبرگزاری ایرنا در توصیف آن نوشته است: در گنجینه دائمی این موزه بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی جهان نظیر پابلو پیكاسو، كلود مونه، روی لیختنشتاین، ونسان ون گوگ، فرانسیس بیكن و نخبگان ایرانی هنر نظیر حسین زنده‌رودی، آیدین آغداشلو، پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، سهراب سپهری، فرامرز پیلارام نگهداری می‌شود كه نزدیك به ۴۰۰ عدد از آن‌ها ارزش استثنایی دارند.

"مبارزه با دیابت" شعار امسال روز جهانی بهداشت

در ایران، شیوع بیماری دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است

روز پنجشنبه هفتم آوریل مصادف با نوزدهم فروردین، روز جهانی بهداشت است و سازمان جهانی بهداشت شعار این روز و محور برنامه‌های امسال خود را مبارزه و شکست اپیدمی دیابت در جهان اعلام کرده است.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و تقریبا هر شش تا هشت ثانیه یک نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهد. در ایران، شیوع دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است.

آمار ابتلا به دیابت در سراسر جهان، نگران کننده است. یک نفر از هر ۱۱ نفر مردم دنیا به دیابت یا بیماری قند خون بالا مبتلاست و این رقم روز به روز افزایش می‌یابد.

خطر ابتلا به دیابت در حال افزایش است، چرا که مردم غذای سالم نمی‌خورند و به اندازه کافی فعالیت نمی‌کنند. اما دیابت چیست؟

بدن انسان در شرایط عادی هورمونی به نام انسولین تولید می‌کند تا قندهایی را که می‌خوریم، سوزانده و به انرژی تبدیل کند. بدون انسولین، قند مصرف شده با غذا، وارد جریان خون می‌شود و به سلول‌ها آسیب می‌رساند.

دیابت دو نوع است: نوع بالغین یا نوع ۲ که در آن انسولین تولید می‌شود، ولی اثر نمی‌کند. نوع یک یا دیابت نوجوانان که در آن انسولین ساخته و ترشح نمی‌شود. این افراد برای زنده ماندن، نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند.

میزان قند خون بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان بالاست و در معرض خطر سکته قلبی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی، نارسایی کلیه و قطع اندام هستند.

کودکان بیش از هر زمان دیگر در خطر ابتلا به بیماری قند هستند و باید به انتخاب غذای سالم و جنب و جوش و ورزش راهنمایی و تشویق شوند.

آنهایی که قند خونشان بالاست، باید بطور مرتب به پزشک مراجعه کنند، تا میزان قند خون را کنترل و در صورت نیاز دارو مصرف کنند.

وعده افتتاح راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در اول اردیبهشت

ورود نخستین قطار باری چین به تهران برای احیای جاده ابریشم - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

المار ممدیاروف، وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان می‌گوید که این کشور، ایران و روسیه با احداث خط راه آهن به یک شبکه ارتباطی مهم دست پیدا خواهند کرد.

آقای ممدیاروف این خبر را در حاشیه اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه اعلام کرده و گفته است که مراسم افتتاح ساخت پل راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در تاریخ ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

آقای ممدیاروف جزییات بیشتری از این مسیر راه آهن ارائه نکرده است. اما پیش از این گفته شده بود که مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان پیش از پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان بخشی از کریدور شمال جنوب است که روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران و هند را به هم متصل خواهد کرد و نقش عمده‌ای در ترانزیت کالا در منطقه خواهد داشت.

از سویی احداث این مسیر ارتباطی بسیار پرهزینه است و تنش‌های سیاسی باعث کند شدن احداث و بهره‌برداری از آن شده است.

تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری

پلمب مغازه یک بهایی در ساری - عکس از هرانا

خبرگزاری هرانا از تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری خبر داده است.

بنا بر این گزارش بهزاد ذبیحی که یکماه پیش بازداشت و مغازه اش پلمپ شده بود، در پی تهدید مامور رسیدگی به پرونده و شکایت اداره برق متهم به دستکاری کنتور و دزدیدن برق شده است.

آقای ذبیحی در پنج سال اخیر ۴ بار بازداشت و ۳ بار مغازه عینک فروشی اش پلمپ شده است.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند حقوق بهاییان در ایران همچنان نقض می شود. از جمله حق ادامه تحصیل در دانشگاه ها و اشتغال در ادرات دولتی از آنها سلب شده و در موارد مختلف با پرونده سازی نهادهای امنیتی و بازداشت مواجه می شوند.

به تازگی ۱۲ نفر از بهاییان بازداشت شده در گرگان از جزییات شکنجه و بازداشت خود پرده برداشتند.

کاخ سفید از بودجه ایبولا برای مبارزه با زیکا استفاده می کند

یک کودک سه ماهه در برزیل، کشوری که نوزادان بسیاری به خاطر ویروس زیکا جمجمه کوچی دارند.

کاخ سفید برای مبارزه با ویروس زیکا، از منابع اختصاص داده شده برای مبارزه با ویروس ایبولا استفاده می کند.

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته است با درخواست اختصاص یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با زیکا موافقت کند. اما از آنجایی که کنگره به این درخواست تاکنون پاسخ نداده، کاخ سفید با این اقدام برای مبارزه با زیکا دست به کار شده است.

ویروس زیکا که با نیش یک نوع پشه نیز منتقل می شود، با تولد نوزادانی که جمجمه کوچکتر از حد معمول و تغییر شکل یافته دارند مرتبط دانسته شده است.

روز چهارشنبه، مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفتند که ۵۸۹ میلیون دلار، از جمله ۵۱۰ میلیون دلار اختصاص داده شده برای مبارزه با ایبولا را به برنامه های مبارزه با زیکا در ایالات متحده اختصاص می دهند.

در آمریکا یک نوزاد مرتبط با زیکا به دنیا آمده است.

دولت ترکیه در پی سلب تابعیت از شهروندان "حامی تروریسم" است

صحنه انفجار یک بمب در استانبول، ۱۹ مارس ۲۰۱۶

وزیر دادگستری ترکیه می گوید دولت در حال تدارک مقررات جدیدی است تا به مقام های مسئول اختیار بدهد تابعیت شهروندان ترک حامی تروریسم را از آنها بگیرند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه خواهان چنین اقدامی در راستای تقویت مبارزه با تروریسم در این کشور شد.

آقای اردوغان پیشتر گفته بود تروریست و تروریسم باید به گونه ای بازتعریف شود که فعالان و روزنامه نگارانی را که در حمایت از گروه های تروریستی فعالیت می کنند، در بر بگیرد.

اظهارات رجب طیب اردوغان به نگرانی از تشدید سرکوب آزادی بیان در ترکیه دامن زده است.

در هفته ها و ماه های اخیر شماری در ترکیه به خاطر مخالفت علنی با از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین این کشور به زندان افتاده اند.

ترکیه چند ماهی است که شاهد بمب گذاری های مرگبار عمده ای بوده که برخی از آنها را به گروه های کرد و داعش نسبت داده است.

برنامه های تلویزیون المنار حزب الله از ماهواره عربی نایل‌ست قطع شد

تلویزیون المنار، شبکه رسانه ای گروه حزب الله لبنان است.

ماهواره عربی نایل‌ست پخش برنامه های شبکه تلویزیونی المنار حزب الله را قطع کرد.

مقام های نایل‌ست و المنار تایید کرده اند قطع پخش برنامه های این تلویزیون متعلق به حزب الله با تنش های فزاینده بین ایران و عربستان سعودی مرتبط است.

نایل ست، تلویزیون المنار را به پخش برنامه هایی متهم می کند که به شکاف قومی دامن می زند و نقض قرارداد محسوب می شود.

مدیر شبکه المنار این اتهام را رد کرده و می گوید انگیزه سیاسی پشت این اقدام غیرعادلانه و خودسرانه است.

یک مقام نایل ست از سوی دیگر گفت هیچ یک از شبکه های تلویزیونی برپایه قرارداد حق پخش مطالب تحریک آمیز قومی یا نژادپرستانه را ندارند.

ماه گذشته عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گروه حزب الله لبنان را در ردیف سازمان های تروریستی قرار دادند.

نیویورک تایمز: ایران توجه تولیدکنندگان کالاهای لوکس را جلب کرده است

ساختمان های مسکونی در شمال غرب تهران.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید ایران که چندین دهه از صنایع لوکس به دور بود، در ۱۲ ماه گذشته توجه شرکت های بزرگ تولید کننده کالاهای لوکس را به خود جلب کرده است.

مدیر طراح لباس معروف ایتالیایی روبرتو کاوالی که از زمستان گذشته محصولات خود را با تاسیس فروشگاهش در تهران عرضه می کند، ایران را کشوری با استعدادی بالقوه برای فروش کالاهای لوکس می داند.

به گفته رناتو سمراری، مشتریان کالاهای لوکس در ایران تا پیش از این از بازارهای دوبی و استانبول خرید می کردند اما لغو تحریم ها این فرصت را ایجاد کرده که کالاهای لوکس به طور مستقیم در ایران عرضه شود.

آقای سمراری گفت: "می دانستیم که برای گرفتن نقش راهبردی در میان مصرف کنندگان کالاهای لوکس ایرانی باید زود بجنبیم." او گفت: "نه فقط به این دلیل که ایران پس از عربستان سعودی دومین کشور ثروتمند منطقه است بلکه به این دلیل که رقبای فراوانی در راه آمدن به ایران هستند."

دریاسالار راجرز: ایران یکی از سه تهدید بزرگ سایبری علیه آمریکا است

دریاسالار مایکل راجرز

مقام های نظامی آمریکا از ایران به عنوان یکی از کشورهای تهدید امنیت سایبری نام می برند.

فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا می گوید روسیه و چین بزرگترین تهدیدهای امنیت سایبری علیه ایالت متحده تلقی می شوند و این درحالی است که ایران تلاش می کند با صرف هزینه بیشتر توانائی خود را در این میدان تقویت کند.

دریاسالار مایکل راجرز سه شنبه ۱۷ فروردین (۵ آوریل)، به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت ایالت متحده با وجودی که از قدرت نظامی بیشتری نسبت به روسیه، چین و ایران برخوردار است اما این برتری در حوزه جنگ سایبری نسبتا محدود است.

اظهارات این مقام نظامی در حالی است که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا افزایش ظرفیت های سایبری ارتش ایالات متحده را یکی از الویت های مهم می داند و در همین راستا ایجاد یک مرکز فرماندهی سایبری مستقل در ارتش را سبک سنگین می کند.

در صورتی که وزیر دفاع آمریکا بخواهد این مرکز را ایجاد کند، چنین اقدامی به تایید کنگره نیاز دارد.

واتس اپ برای امنیت بیشتر مکالمات را کدگذاری می کند

فوربس در مقاله ای اقدام واتس اپ را پیروزی طرفداران حریم خصوصی قلمداد کرد.

شرکت تولید کننده اپلیکیشن "واتس اپ" می گوید از این به بعد تمامی مکالمات و پیامک های ارسال شده روی این سرویس با فناوری پیشرفته کدگذاری می شوند.

این شرکت می گوید فناوری "اند تو اند انکریپشن" که در یک ترجمه غیر دقیق رمزگذاری سر به سر نام دارد، کاربران واتس را در برابر تمامی هکرها و دولت هایی که قصد جاسوسی از شهروندان دارند، محافظت می کند.

استفاده از این فناوری پیشرفته روی اپلیکیشن واتس اپ، درست پس از اتمام دعوای حقوقی شرکت اپل و پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، بر سر شکستن قفل رمز آیفون عاملان حمله تروریستی سن برناردینو صورت می گیرد.

کارشناسان امنیت اطلاعات می گویند این اقدام واتس اپ نشان می دهد که جنگ بین شرکت های نرم افزاری و دولت ها بر سر دسترسی به اطلاعات رمزگذاری شده هنوز ادامه دارد.

نشریه فوربس چاپ آمریکا در مقاله ای این اقدام واتس اپ را یک پیروزی برای طرفداران حریم خصوصی قلمداد کرد. نشریه خبری فناوری سی نت هم نوشت که با این اقدام واتس اپ، مشکلات اف بی آی برای دسترسی به اطلاعات افراد بسیار بیشتر خواهد شد.

واتس اپ درحالی روی به رمزگذاری مکالمات آورده که پیش از این رقیب آن در ایران یعنی "تلگرام" این امکان را به صورت اختیاری با عنوان "چت محرمانه" یا Secret Chat فراهم کرد و به عقیده برخی، با این مزیت توانست در مدت کوتاهی در ایران فراگیر شود.

البته عدم فیلتر تلگرام باعث شد تا به گفته مقام های ایران اکنون بیش از ۲۰ میلیون ایرانی اکنون از تلگرام استفاده کنند و همچنین برخی نهادهای نظامی مانند "سپاه قدس" نیز از این امکان استفاده می کنند.

با این حال، تلگرام در برخی حوزه ها ضعیف تر از واتس اپ است. در واتس اپ کاربران می توانند بطور رایگان با هم تلفنی صحبت کنند اما این امکان هنوز در تلگرام مهیا نشده است.

برگزاری مراسم کاشت گل و گیاه در کاخ سفید

امسال آخرین سالی است که خانواده اوباما در کاخ سفید خواهند بود.

میشل اوباما، همسر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مراسم سالانه کاشت گل و گیاه در کاخ سفید را برگزار کرد.

این برنامه با همکاری تعدادی از دانش آموزان مدارس شهر واشنگتن اجرا شد. یکی از گیاهانی که کاشته شد، کلم چینی بود که قرار است محصول آن برای ایستگاه بین المللی فضایی ارسال شود. این باغچه چند سال پیش زیر نظر میشل اوباما در کاخ سفید به وجود آمد.

امسال آخرین سالی است که مراسم برداشت از محصولات آن با حضور او برگزار می شود.

داعش به نیروگاه نزدیک پایتخت سوریه حمله کرد

پیکارجویان داعش شبانه به منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی در نزدیکی دمشق حمله کردند.

پیکارجویان گروه "دولت اسلامی"-داعش- شبانه به منطقه ای نزدیک دمشق، پایتخت سوریه حمله کردند.

به گزارش رویترز، داعش سه شنبه شب به نیروگاه برق تشرین که حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق دمشق واقع و تحت کنترل نیروهای دولتی است، حمله کرد.

این حمله واکنشی آشکار از سوی داعش به پیروزی های اخیر ارتش سوریه در جنگ با این گروه قلمداد می شود که اخیرا کنترل مناطق مختلفی از جمله شهر پالمیرا در مرکز سوریه را از دست داده است.

یک منبع در ارتش سوریه حمله شبانه داعش به نیروگاه را تایید کرد اما گفت همه مهاجمان کشته شدند.

۱۲ سرباز سوری و ۱۵ نیروی داعش کشته شدند

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه نیز گفت داعش با استفاده از پنج خودروی بمب گذاری شده، به یک موضع ارتش سوریه نزدیک یک فرودگاه در جنوب شرق دمشق حمله کرد و ۱۲ سرباز کشته شدند. نیروهای دولتی با شلیک توپ و بمباران هوایی منطقه به حمله واکنش نشان دادند.

هواپیماهای نظامی همچنین شهر ضمیر در ۴۰ کیلومتری شمال شرق دمشق را بمباران کردند. سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا می گوید ضمیر تحت کنترل گروه های هوادار داعش است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گوید در این درگیری ها ۹ غیرنظامی، ۱۵ پیکارجوی داعش و رانندگان خودروهای بمب گذاری شده کشته شدند.

داعش همچنین در جنگ با نیروهای کرد سوری مورد حمایت آمریکا کنترل برخی مناطق را از دست داده است.

دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران می‌رود

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل به جزئیات گفت و گوها اشاره نکرده، اما گفته برای توقف خشونت در سوریه باید تلاش کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در مسکو بود، در بخشی از برنامه روزهای آینده خود، خبر داد که به تهران نیز سفر خواهد کرد.

استفان دی میستورا روز سه شنبه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار کرد و گفت در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌های سوریه، به چند پایتخت‌ کشورهای خاورمیانه‌ از جمله تهران سفر خواهد کرد.

او درباره این سفر گفت: "می خواستم که به تهران، دمشق، آنکارا و ریاض سفر کنم، ولی لازم بود که اول به مسکو بیایم."

دی میستورا به جزئیات گفت و گوها اشاره ای نکرد و تنها گفت برای توقف خشونت ها در سوریه باید تلاش کرد.

در بهمن ماه گذشته، روسیه و آمریکا به توافقی در خصوص توقف خشونت در سوریه دست یافتند و این آتش بس از میانه اسفندماه گذشته آغاز شد.

به نظر می رسد ایران هم یکی از کشورهای درگیر در مذاکرات صلح باشد.

به تازگی وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که ایران روی به کاهش نیروهای سپاه در سوریه آورده است. به نظر می رسد کاهش نیروهای ایران بخشی از توافق های کشورهای شرکت کننده در نشست صلح سوریه باشد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG