لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۰:۴۷

سرخط خبرها

احتمال خروج ماری جوانا از طبقه بندی مواد مخدر خطرناک در آمریکا

تغییر طبقه بندی ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد.

امکان دارد طبقه بندی ماری حوانا در آمریکا به زودی تغییر کند و از فهرست خطرناکترین مواد مخدر خارج شود.

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا می گوید در ماه های آینده در مورد تغییر طبقه بندی ماری جوانا تصمیم خواهد گرفت. این ماده در حال حاضر در ردیف هروئین و ال اس دی قرار دارد.

یک مقام سازمان گفت موادی که در این طبقه بندی می گنجند هیچ خاصیت دارویی ندارند، فقط می توانند موجب شوند مصرف کننده از نظر روانی و جسمی به شدت به آنها وابسته شود.

تغییر طبقه بندی، ماری جوانا را در گروه موادی مانند کوکائین قرار خواهد داد و پژوهشگران خواهند توانست درباره خواص پزشکی بالقوه آن تحقیق کنند.

انجمن پزشکی آمریکا گفته است قرار دادن ماری جوانا در طبقه بندی شماره ۲، می تواند کار پژوهش پزشکی و تهیه داروهایی براساس آن را تسهیل کند.

در آمریکا نظر مردم نسبت به ماری جوانا در سال های اخیر تغییر عمده ای کرده است، نظر سنجی سازمان گالوپ در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد ۸۵ درصد کسانی که از آنها سئوال شد موافق بودند ماری جوانا قانونی شود.

افزون بر این، شهر واشنگتن و ۲۳ ایالت تاکنون ماری جوانا را تا حدودی آزاد کرده اند . کلورادو، اورگون، واشنگتن، آلاسکا، و واشنگتن دی سی، استفاده تفریحی از آن را با رعایت مقرراتی، اجازه می دهند.

با این حال، در مقاله ای در روزنامه دنور پست گفته می شود احتمال نمی رود تغییر طبقه بندی ماری جوانا غیرقانونی بودن تملک یا کشت آن را برای افراد بر اساس قوانین فدرال تغییر دهد.

پیانو دوره کودکی لیدی گاگا حراج می شود: ۲۰۰ هزار دلار

لیدی گاگا موسیقی را از دوران کودکی آغاز کرد.

لیدی گاگا خواننده مشهور موسیقی پاپ، پیانو دوران کودکی اش را به حراج می گذارد و تخمین زده می شود ۲۰۰ هزار دلار برای او فراهم آورد.

پبانو را پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا خریدند و او وقتی فقط ۵ سال داشت با استفاده از آن نخستین آهنگ و ترانه خود را ساخت.

پدر بزرگ و مادر بزرگ لیدی گاگا پیانو را در سال ۱۹۶۶ به قیمت ۷۸۰ دلار خریدند و آن را به پدر و مادرش دادند. او چهار ساله بود که آموختن پیانو را آغاز کرد ، و یک سال بعد نخستین آهنگش را نوشت.

پیانو، که تصویرش بالا منتشر شده، قرار است روز ۲۱ مه در نیویورک به حراج گذاشته شود و بخشی از در آمد حاصل از آن در اختیار بنیادی که لیدی گاگا در ۲۰۱۲ برای توانمند ساختن جوانان تاسیس کرد قرار خواهد گرفت.

افزایش میزان دیه از هفته آینده، بیمه‌های فعلی جوابگو نخواهد بود

یک تصادف زنجیره‌ای در تهران - آرشیو

رئیس ستاد دیه ایران اعلام کرد که از روز شنبه آینده، ۲۱ فروردین ماه مبلغ دیه با افزایشی۳۳ میلیون تومانی به ۲۵۳ میلیون تومان خواهد رسید. او به رانندگان توصیه کرد برای دریافت "الحاقیه بیمه شخص ثالث" اقدام کنند.

مطابق قوانین اسلامی دیه(خون بها) در ماه‌های "حرام"( چهار ماه قمری رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) افزایش پیدا می‌کند اما دیه شخص ثالث این اضافه بها را پوشش نمی‌دهد و همه ساله صاحبان خودرو باید در آستانه فرا رسیدن این ماه‌های قمری به مراکز بیمه مراجعه کنند تا در صورت تصادف منجر به جرح و مرگ، متحمل هزینه زیاد نشوند.

به زبان ساده اگر فردی از هفته آینده در حین رانندگی تصادف کند وباعث مرگ دو نفر شود، باید مبلغی حدود ۶۶ میلیون را شخصا بپردازد و بیمه تنها ۴۴۰ میلیون تومان را متقبل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هم اکنون ۹۸۹ راننده زندانی در کشور به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در زندان به سر می‌برند.

سرمقاله واشنگتن پست: ایران باید بهای آزمایش موشک های بالیستیک اش را بپردازد

پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست

رفتار تهران در آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، در تضاد با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نباید موجب شگفتی بسیاری از ناظرانی شده باشد که پیش بینی کرده بودند توافق هسته ای موجب کاهش خصومت تهران نسبت به غرب یا کاهش بی اعتنایی اش به هنجارهای بین المللی نخواهد شد.

کاخ سفید نگران از این که ایران توافق هسته ای را که میراث ریاست جمهوری اوباما محسوب می شود ترک کند می کوشد از هر گونه درگیری پرهیز کند.

دولت اوباما تسلیم مجادله روسیه شد و در نامه ای به شورای امنیت به جای این که از نقض قطعنامه که اقدام متقابل را الزامی می کرد بنویسد آزمایش های موشکی ایران را "در مغایرت" با قطعنامه توصیف کرد.

تلاش دولت اوباما برای تسهیل انجام معاملات دلاری با ایران به دلیل وعده آمریکا به دسترسی تهران به دارایی های توقیف شده اش و از سر گیری تجارت بین المللی این پرسش را به میان می کشد: آیا در شرایطی که ایران به آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای دست می زند آمریکا هم می تواند گام هایی بردارد که صراحتا در متن توافق هسته ای حکمی در مورد آن ها داده نشده است؟

طرح تازه ارائه شده سناتورهای جمهوریخواه مارک کرک و مارکو روبیو هر چند پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه به رای گذاشته نخواهد شد اما در صورتی که تصویب شود کاخ سفید را ملزم می کند علیه تمام موسسات از جمله نهادهای مالی مرتبط با برنامه موشکی ایران تحریم وضع کرده و قانون فراگیر تحریم ایران را دوباره به اجرا بگذارد.

این امر ادامه اجرای توافق هسته ای را امکان پذیر می کند ولی به ایران پیام می دهد که تخلفات اش برایش هزینه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

راه‌اندازی اولین واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران

یک شرکت حمل و نقل ریلی در ایران واگن‌های ویژه زنان در مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این واگن‌ها به طور آزمایشی در قطارهای "نور" مسیر تهران – مشهد راه‌اندازی شده‌اند و حتی اگر بخشی از آن خالی بماند بلیطش به مردان فروخته نخواهد شد.

به گفته مدیر این شرکت حمل و نقل ریلی دلیل چنین اقدامی "امکان سفری با آرامش بیشتر و بدون دغدغه" برای زنان تنها بوده و مهمانداران این واگن‌ها هم همگی زن هستند.

مسیر ریلی تهران - مشهد یکی از پرترددترین خطوط ریلی ایران است.

متروی تهران نیز واگن‌‎هایی ویژه زنان دارد اما این برای نخستین بار است که واگن ویژه زنان در قطارهای بین شهری ایران درنظر گرفته شده است.

وزارت ارشاد تکذیب کرد؛ موزه هنرهای معاصر تهران واگذار نمی‌شود

موزه هنرهای معاصر ایران بزرگترین گنجینه هنری از هنرمندان سرشناس جهان را در خود جای داده است.

درحالی که مدیران ارشد دولتی موضوع واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران را به بنیاد رودکی را تکذیب می‌کنند، جمعی از هنرمندان برای برپایی یک تجمع اعتراضی فراخوان داده‌اند.

در روزهای گذشته فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از "دوستداران موزه هنرهای معاصر" دعوت می‌کند روز شنبه ۲۱ فرودین مقابل درب موزه تجمع کنند تا مانع واگذاری این "گنجینه کم نظیر و ارزشمند" به "بخش خصوصی" شوند. اما نه تنها بنیاد رودکی چنین انتقالی را تکذیب می کند بلکه مدیران وزارت ارشاد هم این موضوع را "شایعه" می‌دانند.

بنیاد رودکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "هرگونه تغيير در این زمینه نیازمند کارشناسی دقیق و مستلزم تأييد هیات محترم دولت" است و معاون امور هنری وزیر ارشاد هم روز پنج‌شنبه ۱۹ فروردین گفت که " تعجب می‌کنم که چیزی را ناگهان شایع می‌کنند و درباره آن بحث به راه می‌افتد."

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری ایسنا توضیح داد که "وقتی قرار باشد چنین اتفاقی در این زمینه‌ها بیفتد دولت باید تصویب کند و مجلس روی آن نظارت داشته باشد. همین‌طوری که نمی‌شود چیزی را انتقال داد."

او همچنین اضافه کرد که "خود من دیروز[چهارشنبه] در جریان چنین موضوعی قرار گرفتم."

ادعای معماری‌نیوز

اما وبسایت "معماری‌نیوز" که اسفند ماه سال گذشته خبر واگذاری موزه هنرهای معاصر را منتشر کرده بود، با انتشار تصویر چند نامه صحت این ادعا را زیر سوال برده و معاون وزیر را به دروغگویی متهم کرده است.

این وبسایت نامه‌هایی از مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری خطاب به معاون وزیر و همچنین مشاور معاون وزیر خطاب به مدیران این وزارتخانه منتشر کرده(اینجا و اینجا) که در متن آنها "واگذاری مدیریت فرهنگسرای نیاوران، موزه صبا و موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی" تصریح شده است.

به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

شاید به همین دلیل است که هیات مدیره "انجمن هنرمندان نقاش ایران" با انتشار بیانیه‌ای از شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند تا در این مورد موضعگیری کند؛ هرچند که مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و دیگر مدیران وزارت ارشاد در مصاحبه‌های متعدد خود با رسانه‌های ایران چنین انتقالی را منکر شده‌اند.

معصومه مظفری رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران هم به خبرگزاری مهر گفته است: "این موزه دارای یک گنجینه بزرگ ملی است و فقط یک ساختمان و یک گالری معمولی با چند اثر هنری نیست که اهمیتی نداشته باشد واگذاری آن به کجا و چه کسی صورت گیرد."

خانم مظفری افزود: "این موزه ملی است و همه هنرمندان لازم است درباره آن نظر بدهند. حتی اگر دستور از بالا هم صادر شده باشد، باز هم باید به هنرمندان توضیح داده شود که چرا این اتفاق قرار است صورت بگیرد. این راه بهتری است تا این که ناگهان خبری را از یک رسانه در این زمینه مطلع شویم و هیچ کس هم توضیحی درباره آن نداشته باشد."

واگذاری مدیریت یا واگذاری موزه؟

احتمالا بالاگرفتن جنجال بر سر این خبر در روزهای آینده منجر به اظهارنظر شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بشود کما این که فاطمه رهبر نماینده تهران هم وعده داده چنان چه خبر این واگذاری صحت داشته باشد کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به آن ورود خواهد کرد.

اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد که آن چه مدنظر مدیران دولتی است "واگذاری مدیریت" است و آن چه مورد اعتراض قرار گرفته "واگذاری و انتقال" موزه؛ دو مساله کاملا متفاوت.

محمدرضا كارگر، مدیرکل امور موزه‌های کشور نیز روز ۱۳ فروردین توضیح داد که "مدیریت یک موزه متفاوت با واگذاری آن است. به نظرم اگر قرار است مدیریت موزه‌های کشور به بخش خصوصی واگذار شود، بهتر است مدیریت آنها هیات امنایی شود. هیات امنایی شدن موزه‌های کشور قابل قبول است، اما در چارچوب خودش."

او تاکید کرد: "موزه‌های دولتی مانند موزه هنرهای معاصر و یا ابوالحسن صبا جزو موزه‌هایی هستند که امکان واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود ندارد. چون قانون اجازه نمی‌دهد نفایس به بخش خصوصی واگذار شود."

موزه هنرهای معاصر تهران با بنایی شبیه بادگیرهای سنتی ایران در پارک لاله تهران واقع است و خبرگزاری ایرنا در توصیف آن نوشته است: در گنجینه دائمی این موزه بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی جهان نظیر پابلو پیكاسو، كلود مونه، روی لیختنشتاین، ونسان ون گوگ، فرانسیس بیكن و نخبگان ایرانی هنر نظیر حسین زنده‌رودی، آیدین آغداشلو، پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، سهراب سپهری، فرامرز پیلارام نگهداری می‌شود كه نزدیك به ۴۰۰ عدد از آن‌ها ارزش استثنایی دارند.

"مبارزه با دیابت" شعار امسال روز جهانی بهداشت

در ایران، شیوع بیماری دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است

روز پنجشنبه هفتم آوریل مصادف با نوزدهم فروردین، روز جهانی بهداشت است و سازمان جهانی بهداشت شعار این روز و محور برنامه‌های امسال خود را مبارزه و شکست اپیدمی دیابت در جهان اعلام کرده است.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و تقریبا هر شش تا هشت ثانیه یک نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهد. در ایران، شیوع دیابت تقریبا دو برابر متوسط جهانی است.

آمار ابتلا به دیابت در سراسر جهان، نگران کننده است. یک نفر از هر ۱۱ نفر مردم دنیا به دیابت یا بیماری قند خون بالا مبتلاست و این رقم روز به روز افزایش می‌یابد.

خطر ابتلا به دیابت در حال افزایش است، چرا که مردم غذای سالم نمی‌خورند و به اندازه کافی فعالیت نمی‌کنند. اما دیابت چیست؟

بدن انسان در شرایط عادی هورمونی به نام انسولین تولید می‌کند تا قندهایی را که می‌خوریم، سوزانده و به انرژی تبدیل کند. بدون انسولین، قند مصرف شده با غذا، وارد جریان خون می‌شود و به سلول‌ها آسیب می‌رساند.

دیابت دو نوع است: نوع بالغین یا نوع ۲ که در آن انسولین تولید می‌شود، ولی اثر نمی‌کند. نوع یک یا دیابت نوجوانان که در آن انسولین ساخته و ترشح نمی‌شود. این افراد برای زنده ماندن، نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند.

میزان قند خون بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان بالاست و در معرض خطر سکته قلبی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی، نارسایی کلیه و قطع اندام هستند.

کودکان بیش از هر زمان دیگر در خطر ابتلا به بیماری قند هستند و باید به انتخاب غذای سالم و جنب و جوش و ورزش راهنمایی و تشویق شوند.

آنهایی که قند خونشان بالاست، باید بطور مرتب به پزشک مراجعه کنند، تا میزان قند خون را کنترل و در صورت نیاز دارو مصرف کنند.

وعده افتتاح راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در اول اردیبهشت

ورود نخستین قطار باری چین به تهران برای احیای جاده ابریشم - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

المار ممدیاروف، وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان می‌گوید که این کشور، ایران و روسیه با احداث خط راه آهن به یک شبکه ارتباطی مهم دست پیدا خواهند کرد.

آقای ممدیاروف این خبر را در حاشیه اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه اعلام کرده و گفته است که مراسم افتتاح ساخت پل راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در تاریخ ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

آقای ممدیاروف جزییات بیشتری از این مسیر راه آهن ارائه نکرده است. اما پیش از این گفته شده بود که مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان پیش از پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

مسیر راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان بخشی از کریدور شمال جنوب است که روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران و هند را به هم متصل خواهد کرد و نقش عمده‌ای در ترانزیت کالا در منطقه خواهد داشت.

از سویی احداث این مسیر ارتباطی بسیار پرهزینه است و تنش‌های سیاسی باعث کند شدن احداث و بهره‌برداری از آن شده است.

تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری

پلمب مغازه یک بهایی در ساری - عکس از هرانا

خبرگزاری هرانا از تشکیل پرونده جدیدی برای یک شهروند بهایی در ساری خبر داده است.

بنا بر این گزارش بهزاد ذبیحی که یکماه پیش بازداشت و مغازه اش پلمپ شده بود، در پی تهدید مامور رسیدگی به پرونده و شکایت اداره برق متهم به دستکاری کنتور و دزدیدن برق شده است.

آقای ذبیحی در پنج سال اخیر ۴ بار بازداشت و ۳ بار مغازه عینک فروشی اش پلمپ شده است.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند حقوق بهاییان در ایران همچنان نقض می شود. از جمله حق ادامه تحصیل در دانشگاه ها و اشتغال در ادرات دولتی از آنها سلب شده و در موارد مختلف با پرونده سازی نهادهای امنیتی و بازداشت مواجه می شوند.

به تازگی ۱۲ نفر از بهاییان بازداشت شده در گرگان از جزییات شکنجه و بازداشت خود پرده برداشتند.

کاخ سفید از بودجه ایبولا برای مبارزه با زیکا استفاده می کند

یک کودک سه ماهه در برزیل، کشوری که نوزادان بسیاری به خاطر ویروس زیکا جمجمه کوچی دارند.

کاخ سفید برای مبارزه با ویروس زیکا، از منابع اختصاص داده شده برای مبارزه با ویروس ایبولا استفاده می کند.

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته است با درخواست اختصاص یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با زیکا موافقت کند. اما از آنجایی که کنگره به این درخواست تاکنون پاسخ نداده، کاخ سفید با این اقدام برای مبارزه با زیکا دست به کار شده است.

ویروس زیکا که با نیش یک نوع پشه نیز منتقل می شود، با تولد نوزادانی که جمجمه کوچکتر از حد معمول و تغییر شکل یافته دارند مرتبط دانسته شده است.

روز چهارشنبه، مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفتند که ۵۸۹ میلیون دلار، از جمله ۵۱۰ میلیون دلار اختصاص داده شده برای مبارزه با ایبولا را به برنامه های مبارزه با زیکا در ایالات متحده اختصاص می دهند.

در آمریکا یک نوزاد مرتبط با زیکا به دنیا آمده است.

دولت ترکیه در پی سلب تابعیت از شهروندان "حامی تروریسم" است

صحنه انفجار یک بمب در استانبول، ۱۹ مارس ۲۰۱۶

وزیر دادگستری ترکیه می گوید دولت در حال تدارک مقررات جدیدی است تا به مقام های مسئول اختیار بدهد تابعیت شهروندان ترک حامی تروریسم را از آنها بگیرند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه خواهان چنین اقدامی در راستای تقویت مبارزه با تروریسم در این کشور شد.

آقای اردوغان پیشتر گفته بود تروریست و تروریسم باید به گونه ای بازتعریف شود که فعالان و روزنامه نگارانی را که در حمایت از گروه های تروریستی فعالیت می کنند، در بر بگیرد.

اظهارات رجب طیب اردوغان به نگرانی از تشدید سرکوب آزادی بیان در ترکیه دامن زده است.

در هفته ها و ماه های اخیر شماری در ترکیه به خاطر مخالفت علنی با از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین این کشور به زندان افتاده اند.

ترکیه چند ماهی است که شاهد بمب گذاری های مرگبار عمده ای بوده که برخی از آنها را به گروه های کرد و داعش نسبت داده است.

برنامه های تلویزیون المنار حزب الله از ماهواره عربی نایل‌ست قطع شد

تلویزیون المنار، شبکه رسانه ای گروه حزب الله لبنان است.

ماهواره عربی نایل‌ست پخش برنامه های شبکه تلویزیونی المنار حزب الله را قطع کرد.

مقام های نایل‌ست و المنار تایید کرده اند قطع پخش برنامه های این تلویزیون متعلق به حزب الله با تنش های فزاینده بین ایران و عربستان سعودی مرتبط است.

نایل ست، تلویزیون المنار را به پخش برنامه هایی متهم می کند که به شکاف قومی دامن می زند و نقض قرارداد محسوب می شود.

مدیر شبکه المنار این اتهام را رد کرده و می گوید انگیزه سیاسی پشت این اقدام غیرعادلانه و خودسرانه است.

یک مقام نایل ست از سوی دیگر گفت هیچ یک از شبکه های تلویزیونی برپایه قرارداد حق پخش مطالب تحریک آمیز قومی یا نژادپرستانه را ندارند.

ماه گذشته عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گروه حزب الله لبنان را در ردیف سازمان های تروریستی قرار دادند.

نیویورک تایمز: ایران توجه تولیدکنندگان کالاهای لوکس را جلب کرده است

ساختمان های مسکونی در شمال غرب تهران.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید ایران که چندین دهه از صنایع لوکس به دور بود، در ۱۲ ماه گذشته توجه شرکت های بزرگ تولید کننده کالاهای لوکس را به خود جلب کرده است.

مدیر طراح لباس معروف ایتالیایی روبرتو کاوالی که از زمستان گذشته محصولات خود را با تاسیس فروشگاهش در تهران عرضه می کند، ایران را کشوری با استعدادی بالقوه برای فروش کالاهای لوکس می داند.

به گفته رناتو سمراری، مشتریان کالاهای لوکس در ایران تا پیش از این از بازارهای دوبی و استانبول خرید می کردند اما لغو تحریم ها این فرصت را ایجاد کرده که کالاهای لوکس به طور مستقیم در ایران عرضه شود.

آقای سمراری گفت: "می دانستیم که برای گرفتن نقش راهبردی در میان مصرف کنندگان کالاهای لوکس ایرانی باید زود بجنبیم." او گفت: "نه فقط به این دلیل که ایران پس از عربستان سعودی دومین کشور ثروتمند منطقه است بلکه به این دلیل که رقبای فراوانی در راه آمدن به ایران هستند."

دریاسالار راجرز: ایران یکی از سه تهدید بزرگ سایبری علیه آمریکا است

دریاسالار مایکل راجرز

مقام های نظامی آمریکا از ایران به عنوان یکی از کشورهای تهدید امنیت سایبری نام می برند.

فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا می گوید روسیه و چین بزرگترین تهدیدهای امنیت سایبری علیه ایالت متحده تلقی می شوند و این درحالی است که ایران تلاش می کند با صرف هزینه بیشتر توانائی خود را در این میدان تقویت کند.

دریاسالار مایکل راجرز سه شنبه ۱۷ فروردین (۵ آوریل)، به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت ایالت متحده با وجودی که از قدرت نظامی بیشتری نسبت به روسیه، چین و ایران برخوردار است اما این برتری در حوزه جنگ سایبری نسبتا محدود است.

اظهارات این مقام نظامی در حالی است که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا افزایش ظرفیت های سایبری ارتش ایالات متحده را یکی از الویت های مهم می داند و در همین راستا ایجاد یک مرکز فرماندهی سایبری مستقل در ارتش را سبک سنگین می کند.

در صورتی که وزیر دفاع آمریکا بخواهد این مرکز را ایجاد کند، چنین اقدامی به تایید کنگره نیاز دارد.

واتس اپ برای امنیت بیشتر مکالمات را کدگذاری می کند

فوربس در مقاله ای اقدام واتس اپ را پیروزی طرفداران حریم خصوصی قلمداد کرد.

شرکت تولید کننده اپلیکیشن "واتس اپ" می گوید از این به بعد تمامی مکالمات و پیامک های ارسال شده روی این سرویس با فناوری پیشرفته کدگذاری می شوند.

این شرکت می گوید فناوری "اند تو اند انکریپشن" که در یک ترجمه غیر دقیق رمزگذاری سر به سر نام دارد، کاربران واتس را در برابر تمامی هکرها و دولت هایی که قصد جاسوسی از شهروندان دارند، محافظت می کند.

استفاده از این فناوری پیشرفته روی اپلیکیشن واتس اپ، درست پس از اتمام دعوای حقوقی شرکت اپل و پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، بر سر شکستن قفل رمز آیفون عاملان حمله تروریستی سن برناردینو صورت می گیرد.

کارشناسان امنیت اطلاعات می گویند این اقدام واتس اپ نشان می دهد که جنگ بین شرکت های نرم افزاری و دولت ها بر سر دسترسی به اطلاعات رمزگذاری شده هنوز ادامه دارد.

نشریه فوربس چاپ آمریکا در مقاله ای این اقدام واتس اپ را یک پیروزی برای طرفداران حریم خصوصی قلمداد کرد. نشریه خبری فناوری سی نت هم نوشت که با این اقدام واتس اپ، مشکلات اف بی آی برای دسترسی به اطلاعات افراد بسیار بیشتر خواهد شد.

واتس اپ درحالی روی به رمزگذاری مکالمات آورده که پیش از این رقیب آن در ایران یعنی "تلگرام" این امکان را به صورت اختیاری با عنوان "چت محرمانه" یا Secret Chat فراهم کرد و به عقیده برخی، با این مزیت توانست در مدت کوتاهی در ایران فراگیر شود.

البته عدم فیلتر تلگرام باعث شد تا به گفته مقام های ایران اکنون بیش از ۲۰ میلیون ایرانی اکنون از تلگرام استفاده کنند و همچنین برخی نهادهای نظامی مانند "سپاه قدس" نیز از این امکان استفاده می کنند.

با این حال، تلگرام در برخی حوزه ها ضعیف تر از واتس اپ است. در واتس اپ کاربران می توانند بطور رایگان با هم تلفنی صحبت کنند اما این امکان هنوز در تلگرام مهیا نشده است.

برگزاری مراسم کاشت گل و گیاه در کاخ سفید

امسال آخرین سالی است که خانواده اوباما در کاخ سفید خواهند بود.

میشل اوباما، همسر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مراسم سالانه کاشت گل و گیاه در کاخ سفید را برگزار کرد.

این برنامه با همکاری تعدادی از دانش آموزان مدارس شهر واشنگتن اجرا شد. یکی از گیاهانی که کاشته شد، کلم چینی بود که قرار است محصول آن برای ایستگاه بین المللی فضایی ارسال شود. این باغچه چند سال پیش زیر نظر میشل اوباما در کاخ سفید به وجود آمد.

امسال آخرین سالی است که مراسم برداشت از محصولات آن با حضور او برگزار می شود.

داعش به نیروگاه نزدیک پایتخت سوریه حمله کرد

پیکارجویان داعش شبانه به منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی در نزدیکی دمشق حمله کردند.

پیکارجویان گروه "دولت اسلامی"-داعش- شبانه به منطقه ای نزدیک دمشق، پایتخت سوریه حمله کردند.

به گزارش رویترز، داعش سه شنبه شب به نیروگاه برق تشرین که حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق دمشق واقع و تحت کنترل نیروهای دولتی است، حمله کرد.

این حمله واکنشی آشکار از سوی داعش به پیروزی های اخیر ارتش سوریه در جنگ با این گروه قلمداد می شود که اخیرا کنترل مناطق مختلفی از جمله شهر پالمیرا در مرکز سوریه را از دست داده است.

یک منبع در ارتش سوریه حمله شبانه داعش به نیروگاه را تایید کرد اما گفت همه مهاجمان کشته شدند.

۱۲ سرباز سوری و ۱۵ نیروی داعش کشته شدند

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه نیز گفت داعش با استفاده از پنج خودروی بمب گذاری شده، به یک موضع ارتش سوریه نزدیک یک فرودگاه در جنوب شرق دمشق حمله کرد و ۱۲ سرباز کشته شدند. نیروهای دولتی با شلیک توپ و بمباران هوایی منطقه به حمله واکنش نشان دادند.

هواپیماهای نظامی همچنین شهر ضمیر در ۴۰ کیلومتری شمال شرق دمشق را بمباران کردند. سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا می گوید ضمیر تحت کنترل گروه های هوادار داعش است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گوید در این درگیری ها ۹ غیرنظامی، ۱۵ پیکارجوی داعش و رانندگان خودروهای بمب گذاری شده کشته شدند.

داعش همچنین در جنگ با نیروهای کرد سوری مورد حمایت آمریکا کنترل برخی مناطق را از دست داده است.

دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران می‌رود

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل به جزئیات گفت و گوها اشاره نکرده، اما گفته برای توقف خشونت در سوریه باید تلاش کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در مسکو بود، در بخشی از برنامه روزهای آینده خود، خبر داد که به تهران نیز سفر خواهد کرد.

استفان دی میستورا روز سه شنبه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار کرد و گفت در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌های سوریه، به چند پایتخت‌ کشورهای خاورمیانه‌ از جمله تهران سفر خواهد کرد.

او درباره این سفر گفت: "می خواستم که به تهران، دمشق، آنکارا و ریاض سفر کنم، ولی لازم بود که اول به مسکو بیایم."

دی میستورا به جزئیات گفت و گوها اشاره ای نکرد و تنها گفت برای توقف خشونت ها در سوریه باید تلاش کرد.

در بهمن ماه گذشته، روسیه و آمریکا به توافقی در خصوص توقف خشونت در سوریه دست یافتند و این آتش بس از میانه اسفندماه گذشته آغاز شد.

به نظر می رسد ایران هم یکی از کشورهای درگیر در مذاکرات صلح باشد.

به تازگی وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که ایران روی به کاهش نیروهای سپاه در سوریه آورده است. به نظر می رسد کاهش نیروهای ایران بخشی از توافق های کشورهای شرکت کننده در نشست صلح سوریه باشد.

ماجرای ۱۵هزار دلار برای ازدواج با دختران روسی، سرکاری بود

چند دختر جوان عضو یک باشگاه باله در مسکو

در روزهای اخیر خبری در فضای مجازی و به خصوص بین کاربران ایرانی دست به دست می شد که به ازای هر مردی که با دختران روس ازدواج کند، کشور روسیه ۱۵ هزار دلار پاداش پرداخت می کند. حال معلوم شده این خبر دروغ بوده و چنین خبری نیست.

"باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای ایران دو روز پیش نوشت: "چندی پیش مسئولان کویتی اعلام کردند در ازای ازدواج اتباع خارجی با زنان بیوه کویتی به آنها پاداش هایی اعطا می شود. اما در جدیدترین اقدام، روسیه هم به دنبال ایجاد مشوق هایی برای ازدواج اتباع خارجی با دختران روس است. اقدامی که بیش از پیش به دلیل افزایش میزان دختران مجرد در این کشور است.

این نهاد خبری وابسته به تلویزیون دولتی ایران همچنین نوشت: "ولادیمیر بعرطش، رئیس شورای فدرال روسیه، اعلام کرده که قرار است پارلمان هفته آینده قانون جنجال برانگیزی را درباره ازدواج دختران روس با مردان خارجی به بحث و بررسی بگذارد."

بعد از انتشار این خبر، در فضای مجازی، خیلی از کاربران ایرانی درباره این موضوع اظهارنظر کردند و حتی #دخترروس فراگیر شد.

حال مشخص شده که این خبر از اساس دروغ بوده و به عبارتی دروغ اول آوریل بوده است.

این خبر از سوی یکی از سایت های عربی منتشر شد و حتی کسی توجه نکرد که "رئیس شورای فدرال روسیه"، نام خانوادگی عربی "بعرطش" دارد.

عذرخواهی برند "گپ" بابت آگهی تبلیغاتی "نژادپرستانه"

نماینده بخش کودگان شرکت گپ گفت "به هر کسی که (از این موضوع) ناراحت شده است می‌گوئیم، متاسفیم."

شرکت آمریکایی گپ بابت یک آگهی تبلیغاتی لباس کودک که برخی آن را "نژادپرستانه" توصیف کرده‌اند، معذرت خواهی کرد.

به گزارش بیزینس اینسایدر، در این آگهی دو دختر سفیدپوست در حال انجام حرکت‌های آکروباتیک نشان داده شده، در حالی که یک دختر سیاهپوست به گونه‌ای بی‌تفاوت ایستاده، و یک دختر سفیدپوست دیگر از سر او به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند.

این عکس بر روی آن نوشته شده "با کودکانی که ثابت می‌کنند، دختران قادر به انجام هر کاری هستند، ملاقات کنید،" به سرعت با واکنش منفی کاربران توئیتر روبرو شد و آن را نژادپرستانه توصیف کردند.

به گزارش بیزینس اینسایدر یکی از این کاربران توئیتر نوشت "به دلیل این آگهی نژادپرستانه و غیرقابل قبول، من دیگر برای دخترم از فروشگاه شما لباس نخواهم خرید."

نماینده بخش کودگان شرکت گپ عذرخواهی کرد و روز دوشنبه به نشریه دیلی میل گفت "به عنوان برندی با ۴۶ سال سابقه افتخارآمیز در ایجاد تنوع، ما به گفت‌وگویی که صورت گرفته احترام می‌گذاریم و به هر کسی که (از این موضوع) ناراحت شده است می‌گوئیم، متاسفیم."

او همچنین گفت "ما تصویر را تغییر می‌دهیم و تصویری را جایگزین آن می‌کنیم که دختران و پسران در هر کجا را ترغیب می‌کند خودشان باشند و به آنچه آنها را منحصر به فرد می‌کند، افتخار کنند."

وزارت دادگستری آمریکا "اسناد پاناما" را بررسی می‌کند

"اسناد پاناما" شامل یازده میلیون و پانصد هزار سندی است که از یک شرکت حقوقی پانامایی درز کرده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد گزارش های مربوط به پولشویی و مخفی کاری مالی موسوم به "اسناد پاناما" را بررسی می کند.

نام شماری از سیاستمداران کشورهای مختلف جهان و چهره های سرشناس در حدود یازده میلیون و پانصد هزار سند درز کرده یک شرکت حقوقی پانامایی، دیده می شود.

پیتر کار سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه گفت این وزارتخانه می خواهد مشخص کند آیا شواهدی از فساد و نقض قوانین آمریکا در این اسناد پیدا می شود یا خیر.

سیگموندور گونلاگسون نخست وزیر ایسلند که در این اسناد به "فرار مالیاتی" متهم شده بود، روز سه شنبه از سمت خود استعفا کرد و اولین قربانی این افشای اطلاعاتی شد.

اطلاعات میلیون‌ها شهروند ترکیه در حمله سایبری به سرقت رفت

در یک حمله سایبری به مرکز اطلاعات ملی ترکیه، اطلاعات شخصی حدود پنجاه میلیون شهروند این کشور از جمله نام، تاریخ تولد، نشانی، جنسیت و شماره های ملی آنها به سرقت رفت.

دولت ترکیه با تکیه بر شماره های ملی یا کیملیک، خدمات اجتماعی، انتخاباتی، آموزشی، بهداشتی و خدمات دیگر در اختیار شهروندان ترک قرار می دهد و امور مالیات را انجام می دهد.

هکرها انگیزه این حمله سایبری را سیاسی و علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه توصیف کرده و اطلاعات هک شده را در اینترنت منتشر کرده اند.

با آمدن این نرم‌افزار به صحت ویدئوها هم به سادگی اعتماد نکنید

این نرم افزار، با استفاده از فناوری تشخیص صورت، به هر صورتی در ویدیو نگاه می‌کند و یک مدل سه بعدی از آن درست می‌کند.

یک تیم پژوهشی نرم افزاری را طراحی و ساخته است که اجازه می‌دهد صورت هر فردی را در هر فایل ویدیویی به دلخواه خود کنترل کنید و هر طور می‌خواهید آن را حرکت داده یا تغییر دهید.

به گزارش نشریه کوارتز، این نرم افزار، با استفاده از فناوری پیشرفته تشخیص صورت، حدود ۱۵ ثانیه به هر صورتی در یک ویدیو نگاه می‌کند و یک مدل سه بعدی از آن چهره درست می‌کند.

این پروژه حاصل همکاری بین متخصصان کامپیوتر دانشگاه استانفورد، مؤسسه ماکس پلانک، و دانشگاه ارلانگن نورمبرگ در آلمان است.

همین تیم سال گذشته مطالعه مشابهی را انجام داد، اما به داده‌هایی از دوربین‌های سه بعدی ویژه نیاز داشت. اما سیستم جدید آنها، می‌تواند با هر دوربین و هر فایل ویدیویی کار کند.

خروجی این نرم افزار می‌تواند جلوه ویژه‌ای باشد که استودیوهای فیلم‌سازی هالیوود، میلیون ها دلار برای تهیه آن خرج می‌کنند.

محاکمه شهروند سنگاپوری بخاطر فروش کالای ممنوعه به ایران

استیون لیم، ۴۷ ساله متهم به کلاهبرداری، قاچاق و صدور غیرقانونی کالا از آمریکا به ایران متهم شد.

وزارت دادگستری آمریکا خبر داد یک شهروند سنگاپور، به اتهام فروش اقلام ممنوعه به ایران محاکمه می شود.

استیون لیم، ۴۷ ساله متهم به کلاهبرداری، قاچاق و صدور غیرقانونی کالا از آمریکا به ایران و چند مورد دیگر است.

از زمان تحریم ایران، معامله کالاهایی که به برنامه هسته ای و موشکی ایران کمک کند، ممنوعه شده است.

در پرونده این شهروند سنگاپور، به چند کالا اشاره شده که می توان به ماژولهای فرکانس رادیوئی اشاره کرد. دادگستری آمریکا می گوید این کالا ها چند منظوره است.

لیم متهم است که در سالهای ۱۳۸۶ و ۸۷، حدود ۶هزار از این ماژولها را از یک شرکت آمریکایی خریداری و نهایتاً به ایران صادر کرده است.

در دو سال بعد از آن، شماری از این ماژولها توسط نیروهای آمریکا در وسائل انفجاری دست ساز در عراق پیدا شدند که بخشی از سیستم انفجار از راه دور آن وسائل بودند.

لیم، دو سال پیش در اندونزی دستگیر شد و بتازگی تحویل آمریکا داده شد.

دوشنبه، هنگام تفهیم اتهام، لیم ادعای بیگناهی کرد.

امکان جدید "توضیح عکس" برای کاربران نابینای فیسبوک

فیسبوک در حال ارتقای برنامه های کامپیوتری خود است تا به ابزار دیدن تصاویر برای کاربران نابینا و کم بینایی تبدیل شوند که می خواهند در میان مطالب عکس دار این شبکه اجتماعی پرسه بزنند.

این امکان جدید که روز سه شنبه در اپلیکیشن موبایل فیسبوک ظاهر شد، با استفاده از نوعی هوش مصنوعی برای تشخیص صورت ها و اشیاء، آنچه در تصویر وجود دارد را شناسایی کرده و آن را توضیح می دهد. این برنامه که "وویس اور" (VoiceOver) نام دارد، فعلا فقط به زبان انگلیسی ارائه شده و برای استفاده، ابتدا باید فعال شود.

توضیحات اولیه به ۱۰۰ کلمه محدود است، تا از پردازش جزئیات فراوان اطلاعات در کامپیوتر جلوگیری شود؛ مثلا فقط می گوید که در این تصویر، سه نفر در فضای باز ایستاده اند.

احتیاط زیاد فیسبوک در این ابزار، به این دلیل است که اشتباهی پیش نیاید و با تشخیص نادرست جزئیات تصاویر، ناخواسته به افراد توهین نشود. اشتباهی که سال گذشته در ابزار شناسایی تصویر در اپلیکیشن عکس رخ داد و این شرکت بزرگ را وادار به عذرخواهی کرد.

فیسبوک قصد دارد این فناوری جدید را برای سیستم عامل اندروید نیز ارائه کند.

مطهری: نباید با هنرمندانی مانند شجریان برخورد قهری کرد

محمدرضا شجریان خواننده آواز سنتی ایران چندی است برای درمان بیماری سرطان خود در آلمان به سر می‌برد

علی مطهری، نماینده مجلس ضمن تمجید از محمدرضا شجریان، از محدودیت‌های ایجاد شده برای این هنرمند ایرانی انتقاد کرد.

این نماینده مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ممنوعیت برگزاری کنسرت و انتشار تصاویر محمدرضا شجریان، گفت: "نباید در مقابل هنرمندانی چون شجریان جبهه گیری کرد، زیرا دل بسیاری از مردم با آنهاست."

او این برخوردها را موجب محبوب‌تر شدن این هنرمندان نزد مردم دانست.

این نماینده مجلس، درباره سخنان آقای شجریان درباره حوادث سال ۸۸ گفت، هنرمندان احساساتی هستند و اظهار نظر آنها معمولا هیجانی است. او اضافه کرد: "اگر هنرمندان در جایی یک اظهارنظر سیاسی تند داشته باشند، نباید با آنها برخورد قهری و شدید صورت گیرد."

آنگونه که آقای مطهری بیان کرد، مدیران وزارت ارشاد "مشکل اساسی" با شجریان ندارند.

محمدرضا شجریان شش سال پیش در پی انتقادات تند خود از برخورد حکومت با معترضان انتخابات سال ۸۸ از اجرای کنسرت در ایران محروم است و انتشار تصاویر او در رسانه‌ها ممنوع شده است.

این خواننده آواز سنتی ایران چندی است که برای درمان بیماری سرطان در آلمان به سر می‌برد.

رئیس صندوق بین المللی پول: سیاستمداران تلاش کنند، اعتماد به اقتصاد باز می گردد

کریستین لاگارد نفر دوم از چپ.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول خواستار اقدامات اساسی‌تر کشور‌ها برای افزایش رشد اقتصادی شد.

خانم لاگارد گفت که هشت سال پس از بحران مالی، هنوز اقتصاد تعیین کننده‌ترین کشور‌ها، در عین رشد، "حالت شکننده" دارد، و سقوط احتمالی آن می‌تواند "بافت اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشورهای کوچک‌تر" را بشدت تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس صندوق ببن الملل پول در ابتدای سخنرانی‌اش در دانشگاه گوته در شهر فرانکفورت آلمان تاکید کرد که گفته‌هایش به معنی اعلام خطر نیست.

خانم لاگارد گفت: " بگذارید بروشنی بگویم: اعلام خطر نمی‌کنم، اما می‌گویم که صندوق در نوعی از وضعیت آمادگی بسر می‌برد. "

رئیس صندوق بین المللی پول افزود: "از پویایی رشد اقتصادی کاسته شده، اما معتقدیم که اگر سیاست مداران تصمیم بگیرند که در موارد کلیدی، با هم اقدام کرده و با این چالش مقابله کنند، اثر مثبتی بر اقتصاد و اعتماد جهانی خواهد داشت."

خانم لاگارد در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت اقتصاد کشور‌ها از چین گرفته تا برزیل و هندوستان اشاره کرد.

وی گفت: "چین مدل اقتصاد ش را از تاکید بر صادرات به افزایش مصرف داخلی عوض می‌کند و در نتیجه رشد اقتصادی شش و نیم درصدی دارد که خیلی خوب است. اما از آنچه قبلا داشته‌اند، خیلی کمتر است."

لاگارد درباره دیگر کشورها گفت: "از رشد اقتصادی روسیه و برزیل به میزان قابل ملاحظه و بیش از انتظار ما کاسته شده. با توجه به قیمت‌های نازل نفت و خشونت‌های جاری این در مورد خاورمیانه و تعدادی از کشورهای آفریقایی هم صادق ست. اما اقتصاد هندوستان رشد خوبی دارد که به افزایش واقعی دستمزد‌ها در آن کشور منجر شده."

رئیس صندوق بین المللی پول معتقد است، در حالیکه آمریکا می‌تواند با اقداماتی از قبیل افزایش حداقل دستمزد‌ها و تقویت چتر حمایتی برای کارگران و کارمندان رشد اقتصادی پایدارتری را تجربه کند، این امر در مورد بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا، از طریق اتخاذ سیاست‌های موثر‌تر اشتغال زائی امکانپذیر است.

سخنان رئیس صندوق بین المللی پول دو هفته پیش از گردهمآیی وزرا و بانکداران یکصد و هشتاد و هشت کشور جهان در واشنگتن ایراد شد.

هدف از این گردهمآیی که کار‌شناسان بانک جهانی نیز در آن شرکت خواهند کرد، "ارزیابی سلامت اقتصاد بین الملل، و میزان پایداری اقتصاد کشور‌ها" ست.

قاضی دادگاه مالیات آمریکا به "تقلب مالیاتی" متهم شد

نمایی از ساختمان مرکزی اداره مالیات

یک قاضی بازنشسته دادگاه مالیات آمریکا و همسرش در ایالت مینه سوتا متهم شده اند که با قرار دادن هزینه های شخصی، مانند خرید جواهر و سفرهای خارجی، در طبقه بندی مخارج مربوط به کار، مرتکب ۴۰۰ هزار دلار تقلب مالیاتی شده اند.

به گزارش رویترز، دادستان مینه سوتا روز دوشنبه در بیانیه ای گفت یک هیات منصفه فدرال دایان کروپا و رابرت فاکلر را به اتهامات طفره مالیاتی، اشکال تراشی در رسیدگی مالیاتی، تبانی و پر کردن اوراق مالیاتی کاذب، تحت پیگرد قرار داد. آنها قرار است در این هفته در دادگاه فدرال حاضر شوند.

دایان کروپا در سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان قاضی دادگاه مالیات در واشنگتن، که به اختلافات بین مالیات دهندگان و اداره مالیات رسیدگی می کند، منصوب شد.

او، که در ۲۰۱۴ بازنشسته شد، و همسرش همچنین به خودداری از افشای مالیات حدود ۴۴ هزار و ۵۲ دلار که کروپا از فروش زمینی در داکوتای جنوبی کسب کرد ، متهم هستند. در صورت اثبات جرم، هرکدام با بیش از ۲۰ سال زندان روبرو خواهند بود.

فرشید رمزی برنامه ساز تلویزیون ملی ایران درگذشت

فرشید رمزی، در کنار گوگوش - تصویر از ویکی پدیا

فرشید رمزی، تهیه‌کننده و برنامه ساز تلویزیون ملی ایران در سال های پیش از انقلاب در یکی از خانه های سالمندان کرج درگذشت.

رمزی که پس از انقلاب به آمریکا و سپس به بریتانیا رفته بود، در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بار دیگر به ایران بازگشت تا به کارهای فرهنگی اش ادامه دهد؛ اما به دستور مقام های امنیتی ممنوع الخروج شد و نتوانست از ایران خارج شود.

فرشید رمزی با طراحی شوهای تلویزیونی برای تلویزیون ملی ایران، این برنامه ها را پرمخاطب کرد.

بر بستر تلاش های نوگرایانه وی بود که شماری از مطرح ترین هنرمندان موسیقی پاپ ایران همچون: فرهاد، داریوش، و فریدون فروغی به دوستداران موسیقی پاپ ایران معرفی شدند.

ایران به ۵۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پتروشیمی نیاز دارد

صنعت پترشیمی ایران برای توسعه و نوسازی نیازمند منابع خارجی است.

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران اعلام کرد که برای توسعه صنعت پتروشیمی کشور، به ۵۵ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری در ۱۰ سال آینده نیاز است.

مرضیه شاهدانی که در کنفرانسی در شهر برلین آلمان سخن می‌گفت، این میزان سرمایه گذاری را نیاز ایران برای اجرای ۶۰ پروژه پتروشیمی عنوان کرد.

پیشتر بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران، نیاز سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران را ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده و ۷۰ میلیارد دلار از این مبلغ را سهم پتروشیمی دانسته بود.

صنعت نفت و پتروشیمی ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، از امکان نوسازی و استفاده از فناوری های روز محروم بود. از این رو وزارت نفت پس از توافق جامع اتمی و لغو تحریم‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه این صنعت است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG