لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۰۸

سرخط خبرها

اسناد پاناما: هفت نکته ای که باید دانست

یک منبع ناشناس اسناد را به روزنامه زوددویچه سایتونگ داد و این روزنامه آنها را با کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی در میان گذاشت

کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی روز یکشنبه میلیون ها برگ سند محرمانه را منتشر کرد که خیلی سریع به "اسناد پاناما" معروف شد. بخش مالی شبکه خبری سی.ان.ان در هفت نکته، اطلاعات مفیدی را درباره این افشاگری بزرگ و تاریخی بیان کرده است.

اسناد پاناما چیست؟

کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی یا ائتلاف بین المللی رسانه ها از شبکه ای مخفی پرده برداشته که از جمله به روابط مالی پیچیده نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و روابط پولی بین اعضای کمیته فیفا و همچنین افرادی که آمریکا در زمره مفسدین مالی دسته بندی کرده، پرداخته است.

چرا این افشاگری به اسناد پاناما معروف شده؟

این بیش از ۱۱ میلیون سند افشا شده که تاریخ آنها به چهار دهه قبل بازمی گردد، متعلق است به شرکت حقوقی موساک فونسکا در کشور پاناما. کنسرسیوم روزنامه نگاران می گوید که این شرکت به تاسیس شرکت های صوری مخفی و حساب های خارجی برای مشتریان قدرتمند بین المللی خود کمک کرده است. این گزارش همچنین می گوید بررسی سال ۲۰۱۵ بر عملکرد موساک فونسکا نشان می دهد این شرکت از هویت تنها ۲۰۴ مورد از ۱۴۰۸۶ شرکت ثبت شده در کشور سیشل در اقیانوس هند مطلع بود.

آیا شاهدی از فعالیت های غیرقانونی وجود دارد؟

اسناد پاناما الزاما فعالیت های غیرقانونی را نشان نمی دهند. اما شرکت های صوری و حساب های خارجی می تواند به عنوان پوششی برای مبدأ نقل و انتقال های مالی و مالکیتی عمل کند. پرونده ها افراد و شرکت هایی را در بر می گیرد که آمریکا به خاطر فعالیت های مربوط به قاچاق مواد مخدر و تروریسم در فهرست سیاه قرار داده بود.

نام چه کسانی در اسناد موجود است؟

نام ۱۲ رهبر فعلی یا سابق جهان در اسناد پاناما به میان آمده. همچنین ۱۲۸ سیاستمدار و چهره شناخته شده با اسناد پاناما گره خورده اند. غیر از نزدیکان رئیس جمهوری روسیه و فیفا، اسناد نخست وزیر ایسلند و همسرش را به فعالیت های مالی مخفی و تاسیس شرکت های صوری خارجی متهم می کند. این اسناد همچنین نشان می دهد که رئیس جمهوری آرژانتین هنگامی که شهردار بوینوس آیرس بود، بخشی از سرمایه هایش را اعلام نکرده بود.

مظنونان چه می گویند؟

کرملین اتهامات وارده و افشاگری ها را "دروغ" هایی با هدف آبروریزی پوتین در پیشاپیش انتخابات توصیف کرده و فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، آن را "مضحک" خوانده است. اما بریتانیا، فرانسه، استرالیا، و مکزیک گفته اند فرارهای مالیاتی احتمالی را مورد تحقیق قرار می دهند.

موساک فونسکا چه می گوید؟

این شرکت روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: "صنعت ما مورد فهم عموم نیست و متاسفانه این رشته گزارش ها تنها سردرگمی را بیشتر می کند. حقیقت از این قرار است: با آن که ما قربانی دستبرد به داده ها قرار گرفته ایم، هیچ چیز در این پرونده اسناد که به طور غیرقانونی کسب شده، حاکی از عملکرد غیرقانونی ما نیست و عملکرد ما در راستای اعتبار جهانی است که طی چهار دهه گذشته از طریق کار درست اینجا در پاناما کسب کرده ایم. هیچ کس دوست ندارد هدف سرقت قرار بگیرد و ما نیز قصد داریم برای اطمینان از مجازات خاطیان هرآنچه لازم است انجام دهیم."

این بیانیه همچنین می گوید قصد دارد به خدمات رسانی به مشتریانش ادامه دهد و از جوامع محلی که امکان کار با جهان را فراهم کرده اند، حمایت کند.

رامون فونسکا، شریک موسس این شرکت پیشتر به سی.ان.ان گفت، اطلاعات منتشر شده غلط و پر از بی دقتی است و طرف هایی که توسط گزارش تحقیقاتی جدید منتشر شده "مشتری های موساک فونستا نبوده و نیستند."

کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی اسناد را از کجا آورد؟

یک منبع ناشناس اسناد را به روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ داد و این روزنامه آنها را با کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی در میان گذاشت. سازمان های خبری و رسانه ای دیگری که در کار تحقیق و گزارشگری از اسناد کار کردند، از جمله شامل بی.بی.سی، گاردین و مک کلاچی است.

دیده بان حقوق بشر: دولت سوریه به تعهداتش عمل نمی کند

سازمان ملل متحد می گوید صدها هزار نفر در سوریه به شدت به کمک های اولیه نیاز دارند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه گفت دولت سوریه به تعهدات خود برای اجازه دادن به ورود بدون مانع کمک های انسانی به مناطق محاصره شده، عمل نکرده است.

سازمان ملل متحد گفته است صدها هزار نفر از مردم این شهرها به شدت به کمک های اولیه نیاز دارند.

سازمان دیده بان حقوق بشر به ویژه به شهرهای داریا و غوطه اشاره کرده است و می گوید سوریه به گروه های امداد اجازه تحویل کمک ها را نداده است.

این سازمان از دولت سوریه خواست فورا اجازه دهد کمک های بشردوستانه وارد شهرهای محاصره شده بشود.

اسناد پاناما؛ افشای شبکه گسترده پولشویی شماری از چهره های قدرتمند جهان

دهها سیاستمدار و ورزشکار سرشناس جهان متهم به پولشویی و فرار از مالیات هستند.

اسناد و مدارکی که به دست روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ رسیده و سپس برای کار عمیق تحقیقاتی در اختیار کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی قرار گرفته، پرده از فعالیت های مالی مشکوک و معاملات عجیب و غریب از طریق چهار شرکت سری ثبت شده در کشورهای خارجی برداشته که به گریزگاه های مالیاتی شهره اند.

در این افشاگری که می گویند بزرگترین درز اطلاعاتی تاریخ است، ۱۱ و نیم میلیون سند محرمانه متعلق به یک دفتر حقوقی در پاناما به بیرون درز کرده که نشان می دهد چگونه چهره های سرشناس و قدرتمند جهان از سیاستمداران کارکشته تا چهره های ورزشی ثروت خود را برای دور نگاه داشتن از قوانین مالی جهان مخفی می کردند.

این مدارک که به اسناد پاناما معروف شده نشان می دهد که ۱۴۰ سیاستمدار از ۵۰ کشور جهان مشتری شرکت موساک فونسکا در پاناما بوده اند. ۷۲ نفر از این سیاستمداران در حال حاضر رئیس کشورهای جهان هستند.

اسناد پاناما را ۱۰۷ ارگان رسانه ای در ۷۸ کشور جهان بررسی کرده و سرنخ های به دست آمده محققان را به فعالیت های پولشویی، دور زدن تحریم های بین المللی و فرارهای مالیاتی رهنمون شده است.

اغلب چهره هایی که در کانون اتهامات هستند واکنشی به این درز اطلاعات نشان نداده اند. اسناد پاناما دربرگیرنده ایمیل ها، اسناد مالی، اطلاعات گذرنامه و مدارک شرکت ها از سال ۱۹۷۷ تا پایان ۲۰۱۵ است.

نخست وزیر ایسلند

اسناد نشان می دهد که زیگموند گونلاگسون نخست وزیر ایسلند بانک های ورشکسته این کشور را با وام دولتی خریده و آن را پشت یک شرکت خارجی مخفی کرده که بخشی از آن بعدا به قیمت یک دلار به همسر او فروخته شده است. او می گوید خطایی نکرده است و منتقدان او حالا خواستار استعفایش شده اند.

ولادیمیر پوتین و حلقه نزدیکانش

نام ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در هیچ یک از اسناد دیده نمی شود. هرچند اسناد پاناما با نام بسیاری از نزدیکان و دوستان او از جمله موزیسین روس سرگئی رولدوگین گره خورده است. رولدوگین پدرخوانده ماریا دختر ارشد پوتین است و سال ها پیش پوتین و همسرش لودمیلا را به هم معرفی کرده بود. کرملین تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است اما قبل از افشای اسناد گفته بود که سازمانی در تلاش برای لجن پراکنی علیه رئیس جمهوری روسیه است.

بشار اسد

نام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از طریق رامی و حافظ مخلوف، دو عموزاده اش به اسناد پاناما گره خورده است. این دو برادر کلید گشودن دروازه های صنایع نفت و مخابراتی سوریه هستند. برای دوره ای هر شرکت خارجی که مایل به انجام کار در سوریه بود می بایستی از سوی آنان تایید شود. نه اسد و نه برادران مخلوف تاکنون نظری نداده اند.

رئیس جمهوری آرژانتین به تازگی میزبان باراک اوباما و بانوی اول آمریکا بود
رئیس جمهوری آرژانتین به تازگی میزبان باراک اوباما و بانوی اول آمریکا بود

مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری آرژانتین

مائوریسیو ماکری فرزند غول مالی بازرگانی این کشور، از اعلام سود شرکتی به نام "فلگ تریدینگ" خودداری کرده است. ماکری همراه با برادر و پدرش از سال ۱۹۹۸ وقتی که شرکت فوق در باهاماس پا گرفت تا ۲۰۰۹ که منحل شد، مالک این شرکت بود. یک نماینده ماکری گفته است او سود را اعلام نکرد چرا که سرمایه فعالی در آن نداشت. ماکری از اعلام چند حساب خارجی دیگر در آمریکا به ارزش چندین میلیون دلار نیز خودداری کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین، سلطان شکلات

پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین که امپراطوری مالی اش از جمله شامل چند کانال تلویزیونی، یک بارانداز کشتیرانی و همچنین تاسیسات تولید خودرو است حالا معلوم شده که سرمایه های خارجی هم دارد و از جمله مالک یک کارخانه شکلات سازی اروپایی است. هرچند بخش شرم آور ماجرا این است که در اوت ۲۰۱۴ درست وقتی سربازان روس برای جنگ دوشادوش جدایی طلبان اوکراینی راهی این کشور شده بودند، او تنها سهام دار شرکتی شد که در جزایر ویرجین بریتانیا برپا شده بود.

استرالیایی های ثروتمند

اداره مالیات استرالیا روز دوشنبه در بیانیه ای گفت در حال تحقیق روی فعالیت های مالی ۸۰۰ شهروند ثروتمند این کشور با در نظر گرفتن احتمال ارتباطشان با موساک فونتسا است. این سازمان گفته است ۱۲۰ نفر از این فهرست با شرکت های بی نام خارجی در هنگ کنگ در ارتباط بوده اند.

شرکت حقوقی "موساک فونسکا" با انتقاد شدید از افشای اسناد محرمانه خود در رسانه‌ها اعلام کرده است که از ۴۰ سال پیش به مشتریانی از سراسر جهان خدمات ارائه می ‌کند.

کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی مستقر در واشنگتن که به انتشار پرونده کمک کرده گفت اسناد پاناما شامل ۲۱۴٫۴۸۸ کمپانی و ۱۴ هزار و ۱۵۳ مشتری موساک فونسکا است. شرکتی که ادعا می کند جرمی مرتکب نشده و عضوی مسئول در جامعه مالی جهانی است.

روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ مستقر در مونیخ روز یکشنبه گفت اطلاعات اولیه را بیش از یک سال پیش از منابع ناشناس دریافت کرده است.

عفو ​​بین الملل: قطر حقوق کارگران خارجی ورزشگاه خلیفه را نقض می‌کند

نمایی از ورزشگاه در حال ساخت خلیفه در دوحه، قطر

سازمان عفو بین الملل می گوید کارگران مهاجری که مشغول ساخت یکی از استادیوم های اصلی ورزشی قطر برای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ هستند، عملا برای "کار اجباری" نگه داشته شده اند.

به گفته این گروه بین المللی مدافع حقوق بشر، کارگران خارجی در قطر با "نقض نظام یافته" حقوق خود از سوی کارفرمایان مواجه اند.

گزارش سازمان عفو بین الملل بر اساس گفتگو با بیش از ۱۳۰ کارگری که مشغول ساخت استادیوم خلیفه قطر هستند تهیه شده است. بیشتر این کارگران اهل بنگلادش، هند و نپال هستند.

بر اساس این گزارش محل اقامت کارگران آلوده است و شرایط کار اجباری آنها با قوانین بین المللی مغایرت دارد.

یکی از کارگران می گوید: "دستمزد ماهانه من ۲۰۰ دلار است. این درآمد برای تامین هزینه های زندگی، پرداخت بدهی و ارسال پول به خانواده ام کافی نیست."

بسیاری از کارگران می گویند مجبور به پرداخت مبالغ گزافی تا ۴۳۰۰ دلار به کسانی هستند که آنها را در کشورهایشان استخدام کرده اند. اکثر این کارگران می گویند حقوق آنها کمتر چیزی است که به آنها وعده داده شده بود - در برخی موارد نصف مبلغ مقرر است - و گاهی اوقات حتی همین مبالغ هم پرداخت نشده است.

کارگران اگر هم از این شرایط شکایت کنند، به اخراج از قطر و قطع حقوق تهدید شده اند.

یکی از کارگران می گوید: "اگر من این کار را از دست بدهم، از اینجا اخراج خواهم شد. اما من هنوز بدهی بزرگی دارم که باید آن را پرداخت کنم."

عفو بین الملل می گوید شرایط در سال گذشته بهبود یافته، اما سیستم کار قطر همچنان مشکل اصلی است.

جیمز لینچ از سازمان عفو بین الملل می گوید: "این سیستم به کارفرمایان کنترل بیش از حدی بر کارگران می دهد. به طور خاص، آنها قدرت این را دارند که اجازه خروج از کشور و یا تغییر شغل را به کارگرانشان ندهند."

قطر تاکید می کند که برای بهبود شرایط کارگران مهاجر تلاش می کند؛ مانند معرفی یک سیستم حفاظت از دستمزدها. اما سازمان عفوبین الملل می گوید این اقدامات کافی نیست.

جیمز لینچ می گوید: "ما اقدام عملی بسیار کمی در این مورد می بینیم. ما خواستار حمایت عمومی قوی برای اصلاحات در قطر و تحقیقات واقعی در مورد شرایط کارگرانی که این ورزشگاه ها را می سازند، هستیم."

عفو بین الملل خواستار واکنش فدراسیون بین المللی فونبال، فیفا، به این موضوع شده است. فیفا می گوید حقوق بشر را جدی می گیرد و با مقامات قطر برای بهبود شرایط کارگران همکاری می کند.

در حال حاضر حدود ۵۰۰۰ کارگر مهاجر در حال کار بر روی پروژه های قطر برای جام جهانی فوتبال هستند. در دو سال آینده این تعداد به ۳۶ هزار نفر خواهد رسید.

معلمی در سیستان و بلوچستان در تلاش برای نجات دانش آموزان جان سپرد

معلم یک مدرسه در سیستان و بلوچستان در جریان تلاش برای نجات دانش آموزان از ماندن زیر آوار، جان سپرد.

به گزارش ایرنا، حمید رضا گنگوزهی، معلم مدرسه‌ای در روستای نوکجو از توابع شهرستان خاش، روز یکشنبه ۱۵ فروردین هنگام وزش بادهای شدید متوجه شد که دیواری که سه دانش آموز زیر آن نشسته‌اند در حال فروریختن است.

این معلم بلافاصله دانش آموزان را از ماندن زیر آوار دیوار نجات داد اما خود زیر آوار ماند و جان سپرد.

مقام‌های استان سیستان و بلوچستان روز دوشنبه در مراسم تشییع جنازه این معلم حاضر شدند و فداکاری او را ستودند.

به نوشته ایرنا، باران‌های اخیر موجب سست شدن دیوار مدرسه شده و بادهای شدید دیوار این مدرسه را ویران کرد.

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به اسرائیل

پال رایان دوشنبه شب وارد اسرائیل شد.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه شب در راس یک هیات بلندپایه از قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه وارد اسرائیل شد.

آقای رایان روز دوشنبه در اورشلیم با یولی ادلشتاین، رئیس کنست (پارلمان اسرائیل) دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار یولی ادلشتاین گفت صرفنظر از اینکه چه کسی در کاخ سفید باشد یا اکثریت کنگره در اختیارش باشد، ما دوستان خوبی هم در کاخ سفید و هم در کنگره آمریکا داریم و این روند از آغاز پیدایش این کشور به این صورت بوده است.

سفر پال رایان به اسرائیل اولین سفر او به یک کشور خارجی از ماه اکتبر و از زمانی که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد به حساب می آید.

ژن عامل سفید شدن موی انسان شناسایی شد

دکتر کاستوب ادهکاری می گوید نژاد اروپایی بیش از سایر افراد مستعد تغییر رنگ زودرس مو است.

پژوهشگران بریتانیایی با انتشار یک مقاله در مجله معتبر علمی نیچر اعلام کردند، ژن عامل سفید شدن موی انسان را شناسایی کرده و امیدوارند بتوانند از تغییر رنگ مو پیشگیری یا آن را به تاخیر بیاندازند.

برای بسیاری، سفید شدن مو بخشی از روال طبیعی زندگی است، اما برای گروهی یکی از علایم پیری و پا به سن گذاشتن است. اما واکنش احساسی-عاطفی ما هر چه هست، دانشمندان علوم سلولی و تکامل زیستی کالج دانشگاهی لندن به اطلاعات تازه و هیجان انگیزی درباره ژن های مسئول رنگ، حالت، ضخامت و ریزش مو دست یافتند.

دکتر کاستوب ادهکاری از کالج دانشگاهی لندن می گوید: "اطلاعاتی که ما درباره خاکستری شدن مو جمع آوری کردیم، از تجزیه و تحلیل DNA شش هزار داوطلب ۱۸ تا ۴۵ ساله از نژادهای مختلف به دست آمده و متوجه شدیم به رغم تفاوت ها و تنوع نژادی، ژن آی آر اف ۴ (IRF4) تعیین کننده زمان و سرعت تغییر رنگ مو است."

دکتر کاستوب ادهکاری پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید، ژن IRF4 دو رده دارد که ویژگی های دیگر مو را نیز کنترل می کند و تحقیق آنها نشان می دهد، نژاد اروپایی بیش از سایر نژادها، مستعد تغییر رنگ زودرس مو است.

پرفسور آندرا روئیز لینارز پژوهشگر دیگر این تحقیق معتقد است، گرچه عوامل محیطی در سرعت بخشیدن به تغییر رنگ مو مؤثر هستند، اما شناسایی IRF4 می تواند به آرزوی خیلی از مردم جامه عمل بپوشاند.

پرفسور آندرا روئیز لینارز از کالج دانشگاهی لندن می گوید: "متوقف کردن این ژن و پیشگیری از سفید شدن مو امکان پذیر است، اما مسئله این است که با امکانات حاضر همراه توقف فعالیت IRF4، ویژگی های دیگر مو مثل حالت و ضخامت هم ممکن است تغییر کند و به همین دلیل نیاز به تحقیق بیشتری داریم."

پژوهشگران علوم سلولی و تکامل زیستی در کالج دانشگاهی لندن می گویند آنها به خوبی واقف هستند که خیلی ها موی جو گندمی رو دلیل جذابیت و نشانه پختگی می دونند، اما هدف مطالعه آنها، شناسایی فرآیند پیری و تحلیل رفتن سلول ها و قوای جسمی و ذهنی است؛ یعنی توانایی هایی که هیچکس خواهان از دست دادن آنها نیست.

سخنگوی جبهه النصره و پسر او در سوریه کشته شدند

این حمله هوایی در استان ادلب، واقع در شمال غربی سوریه روی داده است.

برخی منابع از مرگ "ابو فراس سوری"، سخنگوی گروه اسلامگرای جبهه النصره در شمال سوریه خبر می دهند.

یک نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا اعلام کرد در جریان حمل هوایی یکشنبه شب به یک قرارگاه مرتبط با شبکه القاعده در شمال سوریه دستکم ۲۲ عضو این گروه از جمله سخنگوی ارشد این گروه کشته شده‌اند.

این گروه گفته حمله هوایی در استان ادلب، واقع در شمال غربی سوریه روی داده است. مشخص نیست حمله هوایی از سوی ارتش آمریکا بوده یا روسها چنین حمله ای را انجام داده اند.

نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه گزارش می‌دهد جت‌های جنگنده که گمان می‌رود متعلق به نیروی هوایی سوریه یا ارتش روسیه بوده‌اند، مقر گروه افراطی جند الاقصی را هدف قرار دادند.

این گروه در کنار جبهه النصره که وابسته به اَلقاعده در سوریه است، می‌جنگد.

جبهه النصره از سه سال پیش با القاعده بیعت کرد و به همین دلیل آمریکا این گروه را در لیست گروه های تروریستی قرارداد.

جبهه النصره در سوریه علیه دولت بشار اسد مبارزه می کند با این حال آمریکا و متحدانش این گروه را جزو طرح آتش بس موقت سوریه نمی دانند. آمریکا و روسیه حمله به داعش و جبهه النصره را هنوز در دستور کار خود دارند.

بمبگذاری انتحاری در نزدیکی بغداد ۱۴کشته برجای گذاشت

تعداد کشته ها حمله انتحاری، ۱۴ نفر گزارش شده است.

یک بمبگذار انتحاری با انفجار خود در یک رستوران در جنوب بغداد، باعث مرگ ۱۴ نفر شد.

آسوشیتدپرس به نقل از مقام های رسمی عراق گزارش داد این انفجار در استان ذی‌قار روی داد و دست‌کم ۲۷ نفر تا تنظیم این خبر زخمی شده اند. استان ذی‌قار در جنوب شرقی بغداد قرار دارد.

رسانه های محلی گزارش دادند این انفجار تنها دو ساعت بعد از دو حمله انتحاری جداگانه در خارج از بغداد روی داد که در مجموع موجب مرگ ده نفر شد.

برخی منابع از جمله خبرگزاری فرانسه از کشته شدن ۱۲ نفر و جراحت ۵۴ نفر خبر داده اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد در یکی از این حملات، یک بمبگذار به ایست بازرسی پلیس و ارتش در شمال بغداد حمله کرد. همچنین دو حمله دیگر به قصد آسیب به حامیان دولت عراق در شهر میشهدا و یک رستوران در خارج شهر ناصریه روی داد.

همچنین یک گزارش دیگر حاکیست که پرتاب راکت در ابوقریب در غرب بغداد به دو کشته و ۷ مجروح منجر شد.

با اینکه هیچ گروهی مسئولیت این حملات را هنوز بر عهده نگرفته اند، رسانه ها گزارش داده اند دولت اسلامی موسوم به داعش حملات مشابه قبلی را علیه شهروندان نظامیان عراقی انجام داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاپیتان چنس مک‌کرو، یک مقام رسمی ارتش آمریکا به روزنامه نگاران گفته، افزایش حملات داعش بخاطر از دست دادن بیشتر اراضی تحت کنترل خود است.

مک‌کرو همچنین گفت داعش مناطق سوق الجیشی را از دست داده و اکنون سعی دارد با آنچه ما حملات پر سر و صدا می نامیم، توجه رسانه ها را به خود جلب کند چون این روشی است که آنها برای ارسال پیام استفاده می کنند.

ده روز پیش یک بمبگذار دیگر داعش در ورزشگاهی در جنوب بغداد حمله انتحادی کرد که بیش از سی کشته برجای گذاشت.

انفجار بمب در جنوب ریاض یک کشته برجای گذاشت

وزارت کشور عربستان گفته است سه خودروی پلیس در انفجار بمب آسیب دید - عکس آرشیو

روز یکشنبه در جنوب شهر ریاض یک بمب منفجر شد. وزارت کشور عربستان سعودی، در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان منتشر کرد گفت این "تله انفجاری" یک کشته برجای گذاشت.

وزارت کشور عربستان گفته است سه خودروی پلیس که در یک پارکینگ شنبه شب پارک کرده بودند، آسیب دید و فرد کشته شده، شهروند خارجی بوده است.

وزارت کشور عربستان جزئیات بیشتری ارائه نداد. اما به گزارش خبرگزاری رویترز، یک گروه که خود را با داعش مرتبط می داند، مسئولیت حمله را برعهده گرفته است.

انفجار در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب ریاض، در شهر کوچکی به نام الدلم روی داد.

گروه مرتبط با داعش پیشتر روز یکشنبه در بیانیه ای گفت که دو بمب را روبروی پاسگاه پلیس کارگذاشت.

تاکید نخست وزیر هند و پادشاه عربستان بر توسعه روابط اقتصادی

نارندرا مودی برای سفری دو روزه راهی عربستان شد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز یکشنبه بر توسعه همکاری های اقتصادی عربستان و هند تاکید کردند.

نارندرا مودی در حالی به عربستان سفر کرد که ریاض، با رقیب منطقه ای هند یعنی پاکستان، روابط نزدیکی دارد.

جمعیت قابل توجهی از هندی ها در عربستان سعودی کار می کنند و بسیاری از آنها بخشی از درآمد خود را به هند می فرستند.

ارتش سوریه شهر قریتین را از داعش بازپس گرفت

نیروهای ارتش درباره عملیات بازپس گیری قریتین به روزنامه نگاران توضیح می دهند

یک هفته پس از بازپس گیری شهر باستانی پالمیرا از داعش، سربازان ارتش سوریه و متحدانش روز یکشنبه شهر دیگری را در مرکز این کشور، نزدیک پالمیرا، از داعش گرفتند.

پیشروی ارتش سوریه به شهر قریتین با حمایت هوایی نیروهای روسی صورت گرفت. یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه گفت نیروهای دولتی اکنون کنترل بر اغلب مناطق شهر را در دست دارند و ۱۵ عضو داعش به قسمت شرقی شهر فرار کرده اند.

پیشتر در هفته گذشته نیروهای سوری شهر پالمیرا را از دست داعش خارج ساختند. بازپس گیری قریتین داعش را از مقر عمده آن در مرکز سوریه خارج کرده است. حالا نیروهای دولتی می توانند از این شهر برای انجام حملات و عملیات علیه مناطق تحت کنترل داعش در مرز عراق در آینده استفاده کنند.

قریتین سابقا محل سکونت جمعیت بزرگی از شهروندان مسیحی سوریه بود. فعالان سوری می گویند تابستان گذشته جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر متشکل از مسلمانان سنی و مسیحیان و همچنین هزاران نفر از آوارگان داخلی که از شهر مجاور حمص فرار کرده بودند در قریتین ساکن بودند. بسیاری از مسیحیان قریتین به دنبال حملات داعش این شهر را ترک کردند.

داعش ده ها تن از اهالی این شهر را اسیر کرده که شماری از آنان آزاد شدند. این گروه ساکنین غیرمسلمان قریتین را مجبور به پرداخت مالیات کرده بود.

داعش پس از ویران کردن برخی از میراث باستانی پالمیرا، صومعه سنت الیان در نزدیکی قریتین را نیز با خاک یکسان کرد.

جمعیت سوریه قبل از جنگ ۲۳ میلیون نفر بود و مسیحیان ده درصد از جمعیت آن را تشکیل می دادند.

ارتش سوریه گفته است که سربازان امنیت و ثبات را در قریتین و مزارع اطراف آن حاکم ساخته اند. در بیانیه ارتش سوریه که در تلویزیون دولتی قرائت شد آمده است خطوط لوله نفت و گاز در این منطقه احیا می شود و راه های ارتباطی داعش میان منطقه قلمون و صحرای شرقی مسدود خواهد شد.

پیشتر در روز یکشنبه گروه ناظر بر وضعیت سوریه مستقر در لندن گفت درگیری های روز شنبه در شمال سوریه ۱۲ نیروی عضو حزب الله لبنان را کشت. حزب الله در جنگ داخلی سوریه در کنار نیروهای دولتی این کشور علیه شورشیان مبارزه می کند.

زنگنه تقاضای عربستان را برای عدم افزایش تولید نفت رد کرد

بیژن زنگنه گفت صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز یکشنبه اظهارات مقامات عربستانی را رد کرد که گفته اند ریاض تولید نفت خود را در صورتی افزایش نخواهد داد که ایران نیز از این سیاست پیروی کند.

آقای زنگنه همچنین گفت صادرات نفت به همراه میعانات گازی ایران، به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در پی تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران، تولید نفت این کشور کاهش یافت. اما ایران گفته است با وجود کاهش قیمت های جهانی نفت، درصدد آن است که تولید نفت خود را به زمان پیش از تحریم ها، برگرداند.

عربستان و دیگر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، قرار است حدود دو هفته دیگر در دوحه در مورد توقف افزایش تولید نفت، تشکیل جلسه دهند.

ترامپ دیدگاه اوباما در قبال توافق اتمی ایران را "کودکانه" خواند

ترامپ در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین سخنرانی کرد.

دونالد ترامپ داوطلب جنجالی جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارات هفته گذشته باراک اوباما درباره توافق اتمی ایران را به باد انتقاد گرفت.

ترامپ روز جمعه در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین در انتقاد از اوباما که گفته بود "ایران هنوز از روح توافق پیروی نکرده است" گفت: "او مثل یک کودک است."

اوباما این سخنان را در نشست امنیت اتمی در واشنگتن و در میان سران کشورهای جهان ایراد کرده بود.

ترامپ گفت: "مگر او چه انتظاری داشته که حالا شکایت می کند از این که ایران توافق را نقض کرده. اوباما مثل یک کودک می ماند."

آقای ترامپ می گوید اوباما می بایست بداند ایرانی ها از همان روز اول توافق ، قصد نقض آن را داشتند: "شنیدم اوباما از ایران ناراضی است. زیرا احساس می کند که ایران روح توافق را نادیده گرفته است. ایران از روز اول توافق را نقض کرد. ایران از همان روز اول کارهایی کرد که همه به اوباما گوشزد می کردند اما او قبول نمی کرد. واقعیت همین است. آنها شرورند."

اوباما در همایش بین المللی امنیت اتمی در واشنگتن، توافق هسته ای با ایران را دستاوردی جهانی در تلاش برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی خوانده بود.

باراک اوباما بر خلاف ترامپ، تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق عمل کرده است و گفت روح این توافق ایران را ملزم به پرهیز از تنش ها در منطقه می کند.

آقای اوباما در این نشست گفت توافق اتمی تمامی موارد اختلاف نظر با ایران، به ویژه نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه را حل و فصل نخواهد کرد و تحریم های اقتصادی ایران در واکنش به حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشک های بالستیک، پا برجا خواهد ماند.

اولین هواپیمای مسافری پس از حملات تروریستی از فرودگاه بروکسل پرواز کرد

فروگاه بروکسل تمهیدات امنیتی جدیدی را برای کنترل چمدان های مسافران اضافه کرده است

یک هواپیمای خطوط هوایی بروکسل روز یکشنبه از فرودگاه این شهر به مقصد فارو در پرتغال پرواز کرد. این اولین هواپیمای مسافری است که پس از بمب گذاری های سوم فروردین (۲۲ مارس) در قسمت ورودی فرودگاه، از آنجا انجام شده است.

تمهیدات امنیتی در فرودگاه بروکسل افزایش یافته و بخش های جدید بازرسی مسافران به روند قبلی افزوده شده است.

قرار است دو هواپیمای دیگر روز یکشنبه از فرودگاه بروکسل به مقصد آتن و تورین پرواز کنند. بروکسل یکی از کانون های عمده پروازهای اروپایی به شمار می رود و تا قبل از حملات تروریستی اخیر روزانه تا ۶۰۰ پرواز در این فرودگاه صورت می گرفت. در شرایط موجود مسئولان سعی می کنند وضعیت و ظرفیت فرودگاه بروکسل را به حالت عادی درآورند.

آرناد فیست، مدیر فرودگاه بروکسل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت پروازهای روز یکشنبه به دنبال "روزهای تاریک تاریخ هوایی بروکسل" اقدامی نمادین از امید به آینده است.

دو انفجار انتحاری در قسمت شلوغ پذیرش، جایی که مسافران کارت پرواز خود را تحویل می گیرند صدمه بزرگی به این فرودگاه وارد آورد. در این حمله ۱۶ نفر کشته شدند. همان روز انفجار انتحاری در یک ایستگاه متروی مرکز بروکسل ۱۶ قربانی دیگر گرفت. داعش مسئولیت هر دو حمله را برعهده گرفت.

مدیر فرودگاه بروکسل گفته است که فرودگاه تا روز دوشنبه ۲۰ درصد از ظرفیت خود را احیا می کند و خواهد توانست هر ساعت کار مربوط به ۸۰۰ مسافر را انجام دهد. او ابراز امیدواری کرد که فرودگاه بروکسل تا پایان ماه ژوئن یا اوایل ژوئیه – یعنی آغاز فصل تعطیلات تابستانی، با ظرفیت کامل خود کار کند.

علی رغم تلاش مسئولان بلژیکی برای احیای فرودگاه بروکسل، به نظر می رسد شرکت های هواپیمایی همچنان محتاط عمل می کنند. شرکت هواپیمایی دلتای آمریکا روز شنبه گفت تا مارس ۲۰۱۷ پروازهای آتلانتا- بروکسل را به حالت تعلیق در آورده است.

تمهیدات امنیتی جدید بروکسل شامل ایست های بازرسی از کلیه اتومبیل های ورودی به فرودگاه است. در چادر سفیدرنگ بزرگی که در خارج ترمینال برپا شده تمامی مدارک و وسائل مسافران قبل از ورود به ساختمان فرودگاه کنترل می شود.

منطقه پارکینگ فرودگاه نیز کاملا بسته شده و مقامات گفته اند وسائل نقلیه عمومی و قطار تا اطلاع ثانوی در فرودگاه خدمات رسانی نمی کنند.

مهاجمان اخیر فرودگاه بروکسل با چمدان های حاوی بمب و میخ وارد فرودگاه شده بودند. در آن انفجارها سقف و پنجره های فرودگاه آسیب جدی دید.

این حملات مسئولان بسیاری از فرودگاه های جهان را به تکاپو انداخته تا تمهیدات امنیتی بیشتری را در ورودی ترمینال ها برقرار سازند.

قطار مسافربری پس از برخورد با بلدوزر در فیلادلفیا از ریل خارج شد

یک قطار شرکت امترک در حال ترک ایستگاه یونیون در شهر واشنگتن - آرشیو

به روز رسانی (ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه شب تهران) - مقامات امترک گفته اند دو فرد کشته شده، کارمند شرکت قطار بوده اند.

یک قطار مسافربری شرکت آمریکایی امترک که از نیویورک به ساوانا در ایالت جورجیا می رفت، روز یکشنبه دچار سانحه و از ریل خارج شد. این قطار با یک بلدوزر که روی ریل بود، برخورد کرد.

امترک اعلام کرد قطار شماره ۸۹ در جنوب فیلادلفیا از خط خارج شد. این قطار ۳۴۱ مسافر و هفت خدمه داشت. تاکنون دو کارمند کشته و به گفته مسئولان بیش از ۳۰ نفر دیگر مجروح شده اند.

امترک گفته است تمامی سرویس های بین شهر نیویورک و فیلادلفیا در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

این شرکت شماره تماسی را در توییتر منتشر کرده تا بستگان مسافران که نگران وضعیت آنها هستند، بتوانند اطلاعات بیشتری از وضعیت آنها دریافت کنند.

اعتراض مهمانداران ایرفرانس به حجاب اجباری در پروازهای ایران

شماری از مهمانداران زن شرکت هواپیمایی ایرفرانس به اینکه مجبورند در پروازهای خود به ایران حجاب داشته باشند اعتراض کرده‌اند.

بنا به اعلام اتحادیه ملی خدمه پروازی فرانسه، ایرفرانس از مهمانداران زن خود خواسته است که پس از ورود به ایران و هنگام خروج از هواپیما موهای خود را بپوشانند و در هنگام پرواز نیز نباید کت و شلوار تنگ بپوشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از مقامات این اتحادیه اعلام کرده است که تعدادی از مهمانداران ایرفرانس با اتحادیه تماس گرفته و اعلام کرده اند که نمی‌خواهند موهای خود را بپوشانند. این در حالیست که احتمال جریمه شدن این افراد در صورت نپوشیدن حجاب وجود دارد.

ایرفرانس قرار است پس از حدود هشت سال پروازهای مستقیم پاریس به تهران را از اواسط آوریل امسال(حدود دو هفته دیگر) از سر بگیرد.

مسئولان ایرفرانس در واکنش به اعتراض شماری از مهمانداران زن به حجاب اجباری در پروازهای ایران اعلام کرده‌اند که داشتن چنین پوششی در پروازهای ایران تازگی ندارد و تمامی شرکت‌های هوایی بین‌المللی این محدودیت ها را رعایت می‌کنند.

زمین لرزه ۶.۹ ریشتری سواحل وانواتو را لرزاند

جمهوری وانواتو در شمال شرق استرالیا واقع است.

زمین لرزه ای قوی، سواحل جزیره وانواتو در جنوب اقیانوس آرام را لرزاند. شدت زمین لرزه، به گفته سازمان زمین شناسی آمریکا ۶.۹ ریشتر بوده است.

گزارشی از سونامی یا خسارات عمده در اثر زمین لرزه منتشر نشده است.

این زمین لرزه، روز یکشنبه عمق ۳۵ کیلومتری ۸۰ کیلومتری شمال شهر پروت-اولری را لرزاند.

پیشتر، سازمان زمین شناسی آمریکا شدت زمین لرزه را ۷.۲ ریشتر اعلام کرده بود، اما این عدا را اصلاح کرد. مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام می گوید احتمال سونامی وجود دارد، اما هشداری صادر نکرده است.

آمانو: تهران به تعهداتش عمل کرده است

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، طی بیانیه ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران فراسوی توافقش با آن آژانس به تعهداتش عمل کرده است.

آقای آمانو ضمن تاکید بر این که ایران هم اینک تحت شدیدترین نظام راستی آزمایی هسته یی در جهان قرار دارد، گفت ایران نه تنها توافق حفاظتی اش با آژانس را مراعات کرده بلکه پروتوکل الحاقی را نیز اجرا می کند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای افزود آژانس او تجربه و تخصص درخور در راستی آزمایی هسته ای دارد و در حالی که جهان به ایران چشم دوخته است ، می تواند به مسئولیتهایش عمل کند و به جامعه بین الملل تضمینهای لازم را بدهد.

منابع کرد: نفوذی ‌ها در ارتش عراق، اطلاعات پایگاه آمریکایی را به داعش دادند

منابع کرد از نفوذ افراد داعش به میان ارتش عراق و بهره برداری اطلاعاتی از نیروهای عراقی خبر دادند.

این منابع به صدای آمریکا گفتند که ماموران مخفی داعش که به صفوف ارتش عراق نفوذ کرده و اطلاعاتی در مورد یکی از پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در شمال آن کشور را در اختیار گروه داعش قرار دادند. این پایگاه بعدا مورد حمله شبه نظامیان داعش قرار گرفت.

سیروان بارزانی یکی از فرماندهان کرد در اقلیم کردستان عراق گفت که در این مورد صد در صد مطمئن است، اما تحقیقات برای یافتن مدارک و شواهد بیشتر ادامه دارد.

پایگاه تفنگداران آمریکایی که در نزدیکی موصل برای هدایت آتش توپخانه ایجاد شده بود، در هفته‌های اخیر و پیش از اطلاع‌رسانی وزارت دفاع آمریکا از ایجاد آن، هدف حملات شدید شبه نظامیان داعش قرار گرفت که به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن چند تن دیگر منجر شد.

درآمد عراق از فروش نفت با وجود افت قیمت جهانی، افزایش یافته است

عراق اعلام کرد که با وجود افت قیمت جهانی نفت، درآمد آن کشور از این ماده فسیلی افزایش یافته است.

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تولید نفت عراق در ماه مارس با کمی افزایش نسبت به ماه پیش به سه میلیون و دویست و هشتاد و شش هزار بشکه در روز رسید.

به گفته او درآمد بغداد نیز در آن ماه با سی درصد افزایش، به دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید.

تولید نفت عراق در ماه فوریه، سه میلیون و ۲۲۵ هزار بشکه در روز، و درآمد آن کشور از نفت در این ماه دو میلیارد و۲۰۰ میلیون دلار بود.

عراق در حال مقابله با دولت خود خوانده اسلامی (داعش) است و این نبرد به همراه کاهش شدید بهای جهانی نفت فشار زیادی به اقتصاد آن کشور وارد کرده است.

پناهجوی مهاجر افغان در آلمان مترجم ایرانی را به قتل رساند

یک مهاجر افغان در آلمان که یک مرد آلمانی ایرانی تبار ۵۵ ساله را به قتل رساند، درباره انگیزه قتل به پلیس آلمان گفته است که مقتول خواهان ازدواج با دختر ۲۰ ساله او شده بود.

پدر این دختر افغان بیش از یک ماه پیش این مرد ایرانی تبار را با خونسردی کامل به قتل رساند.

مقتول که به عنوان مترجم به صورت داوطلبانه در اردوگاه مهاجران به آلمان کار می‌کرد، درهمان اردوگاه با این خانواده افغان آشنا شده بود.

گزارشها حاکی است این مرد ایرانی تبار که به معلمی اشتغال داشته، با بسیاری از مهاجران روابط خوبی داشته و به واسطه سابقه مهاجرتی خود سعی می کرده به مهاجران در زمینه‌های مختلف کمک کند.

برپایی تظاهرات اعتراضی همزمان با نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن

همزمان با برگزاری نشست جهانی امنیت هسته‌ای در شهر واشنگتن، گروهی معترض در مقابل یک ایستگاه پرتردد مترو در نزدیکی محل برگزاری این نشست تظاهرانی ترتیب دادند.

این تظاهرات اعتراضی توسط گروه موسوم به گلوبال زیرو (Global Zero) در میدان مک فرسون شهر واشنگتن ترتیب داده شده بود.

شرکت کنندگان در تظاهرات با گردش به دور یک ماکت بادی موشکی، اعتراض خود را به رقابت هسته‌ای در جهان نشان دادند. به گفته برگزار کنندگان تظاهرات، این موشک نماد ۱۵ هزار سلاح هسته‌ای آماده برای استفاده در سرتاسر جهان است که در معرض خطر دزدی و حملات سایبری نیز قرار دارند.

فعالان اجتماعی همچنین قرار است در نشستی با متخصصان امنیت ملی و اعضای کنگره به طرح هزار میلیارد دلاری نسل جدید تسلیحات هسته ای اعتراض کنند.

نشست جهانی امنیت هسته‌ای پنجشنبه و جمعه، ۱۲ و ۱۳ فروردین با حضور سران برخی از کشورها در پایتخت ایالات متحده آغاز به کار کرد. این نشست در راستای تلاش‌های شش سال اخیر باراک اوباما برای پاکسازی جهان از وجود مواد هسته‌ای غیرقابل کنترل و ردیابی برگزار شد.

بازداشت هدیه تهرانی و طرفداران محیط زیست در تجمع روز طبیعت

تصویری از تجمع طرفداران محیط زیست در پارک لاله که در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

برخی از وبسایت‌های خبری و سینمایی در ایران، از بازداشت و بازجویی چندساعته هدیه تهرانی بازیگر سینما به همراه شانزده فعال مدنی حامی حفظ محیط زیست در تهران خبر داده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز به نقل از یک شاهد عینی، خبر داد که این افراد روز جمعه ۱۳ فروردین در جریان تجمعی به مناسبت "روز طبیعت" در پارک لاله تهران بازداشت و بعد از چند ساعت آزاد شده‌اند. گفته می‌شود که قرار است این افراد روز یکشنبه محاکمه شوند.

گرامیداشت روز طبیعت با حضور "جمعی از هنرمندان، فعالان محیط زیست، و ایرانیان حامی حقوق حیوانات" قرار بود در میدان بهارستان برگزار شود اما به دلیل "حضور زیاد نیروهای امنیتی" در پارک لاله برگزار شد.

بازنگری قانون طلاق مسلمان هند؛ مرد سه بار بگوید "طلاق"، زن مطلقه است

عکس تزئینی از یک مدرسه اسلامی در هند

دیوانعالی فدرال هند در حال بررسی قانون شریعت اسلامی در آن کشور است که به موجب آن مرد می‌تواند تنها با سه بار ذکر کلمه "طلاق" همسر خود را طلاق بدهد.

دیوانعالی به در خواست یک زن مسلمان که این قانون اسلامی را به چالش گرفته است به بررسی آن می‌پردازد.

شایاره بانو، زنی که پس از ۱۳ سال زندگی با همسرش تنها با شنیدن سه بار کلمه طلاق، مطلقه شده است، در دادخواست خود ادعا کرده که این قانون زنان را احشام مردان تلقی می‌کند و با بینش جهان امروز که زن و مرد را برابر اعلام کرده است به کلی منافات دارد.

جامعه محافظه‌کار مسلمان هند با هر نوع مداخله قضایی دولت در امور شریعت، به ویژه در ارتباط با مسائل خانوادگی بسیار حساس است.

فعالیت العربیه در لبنان به "دلایل امنیتی" متوقف شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم تعطیلی دفتر العربیه در بیروت روز جمعه به کارمندان آن ابلاغ شد

کارکنان تلویزیون العربیه متعلق به عربستان سعودی در بیروت می گویند در میان افزایش تنش بین ریاض و بیروت، مسئولان این شبکه خبری تصمیم گرفته اند فعالیت در لبنان را متوقف کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرنگار العربیه نوشت، تصمیم بستن دفتر به دلایل امنیتی، روز جمعه به کارمندان ابلاغ شد. با این حال او حاضر نشد جزئیات بیشتری ارائه دهد و ماهیت تهدید هنوز روشن نیست.

شبکه خبری العربیه، وابسته به گروه ام بی سی، در ماه فوریه و در پی پخش یک نمایش کمدی که رهبر گروه شبه نظامی شیعه حزب اﻟله لبنان را مسخره می کرد، اعتراض طرفداران او را برانگیخت.

عربستان سعودی به تلافی گرایش لبنان به ایران، معاملاتی به ارزش چهار میلیارد دلار را متوقف کرده و به شهروندان خود علیه سفر به آن کشور هشدار داده است.

در رویدادی جداگانه، روز جمعه همچنین گروهی از فعالان در حمله ای کوتاه به دفتر روزنامه الشرق الاوسط در بیروت، به چاپ کاریکاتوری در شماره روز جمعه آن نشریه اعتراض کردند.

یافته جدیدی درباره وایکنیگ ها؛ آیا آنها اولین کاشفان قاره آمریکا بودند؟

تاکنون دو محل در سواحل کانادا پیدا شده که وایکینگ های اروپایی حدود هشتصد سال پیش آنجا بوده اند!

تیمی از دیرینه شناسان می گوید به کشف بالقوه عظیمی در کانادا نائل شده که می تواند "تاریخ وایکینگ ها در دنیای جدید را بازنویسی کند." این کشف به کمک ساگاها، رمزنامه های قرون وسطی و فناوری ماهواره انجام شده است.

ساگاها ، که شاهکارهای ادبی قرون وسطی تلقی می شود، داستان ها و ماجراهای وایکینگ های سرسخت و نترس است. داستان دریانوران ماهر و دلاورانی که از آغاز حدود قرن هشتم، از سرزمین های اسکاندیناوی پا فراتر گذاشتند و برای حمله و تجارت راه سرزمین های خارجی را در پیش گرفتند.

بر اساس این داستان ها، وایکینگ ها نخستین سفر از اروپا به آمریکای شمالی را دستکم ۵۰۰ سال پیش از کریستف کلمب آغاز کردند.

اما پرسش این بود که آیا واقعا آنها از قرن ها پیش، دنیای جدید را کشف کرده بودند؟ آیا نوشته های راهبان قرن های ۱۳ و ۱۴ مبنی بر اینکه آمریکا توسط وایکینگ ها کشف شد، واقعی بود؟

در دهه ۱۹۶۰، دیرینه شناسان به این نتیجه رسیدند که محلی در شمالی ترین ناحیه نیوفاند لند (Newfoundland) در کانادا موسوم به لانس‌آکس میدوز (L’Anse aux Meadows) سکونتگاه وایکینگ ها بود، که حدود یک هزار سال پیش تاسیس شد. آن کشف تاریخ اکتشاف های اروپائیان در دنیای جدید را تغییر داد و ثابت کرد ساگاها فقط افسانه نبودند.

با این حال، سکونتگاه "لانس‌آکس میدوز" فقط سکونت گاهی موقت بود، که اسکاندیناوی ها پس از چند سال رها کردند. از آن زمان، دیرینه شناسان در جستجوی نشانه های دیگر سفرهای وایکینگ ها در آمریکای شمالی بوده اند، اما در نیم قرن گذشته نشانه قاطعی پیدا نکرده اند.

حال یک اتفاق جدید افتاده است. به گرارش نشریه "هاف پست ساینس"، به خاطر تلاش "سارا پارکاک"، دیرینه شناس، شواهدی پیدا شده که دومین محل وایکینگ ها در آمریکای شمالی را نشان می دهد. این اقامتگاه، حدود ۳۰۰ مایل دورتر در جنوب "لانس‌آکس میدوز" قرار دارد.

"پارکاک" پس از تجزیه و تحلیل تصویرهای ماهواره، در باره یافته اش به بی بی سی گفت و گو کرد و گفت "این محل جدید می تواند اسرار بیشتری را در مورد وایکینگ ها فاش کند، این که آیا آنها نخستین اروپائیانی بودند که برای مدتی کوتاه در آمریکای شمالی ساکن شدند و نیز نشان می دهد آنها بسیار پیشتر از آنچه ما فکر کرده ایم، وارد دنیای جدید شدند."

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، گفت این یافته قابلیت آنرا دارد که تاریخ را تغییر دهد.

او همچنین به نشنال جئوگرافی گفت "داستانهای ساگاها دوره کوتاهی از فعالیت و کوشش نافرجام را نشان می دهد. اقامتگاه لانس‌آکس میدوز کاملا در این داستان می گنجد ، اما این فقط یک ناحیه است."

یکی از دلایلی که رد یابی وایکینگ ها چنین دشوار بوده، شیوه حرکت آنها است. بگفته "دان اسنو"، در مقاله ای برای بی بی سی، آنها بسرعت سفر می کردند و چیزی پشت سر باقی نمی گذاَشتند. اما از برکت تصویرهای ماهواره ای، پارکاک معتقد است حتی می شود رد پای گریزان ترین وایکینگ ها را هم پیدا کرد.

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، به نشنال جئوگرافی گفته، "مدت های طولانی، دیرینه شناسان آمریکای شمالی فکر جستجوی مکانی های اسکاندیناوی ها در ساحل کانادا را نادیده گرفتند، زیرا هیچ روش واقعی برای چنین کاری وجود نداشت. اگر سارا پارکاک بتواند با استفاده از ماهواره ها چنبن مکانی را پیدا کند، آنگاه شانسی منطقی وجود دارد که بشود جاهای دیگر آنها را کشف کرد."

پ.ک.ک مسئولیت انفجار در دیاربکر ترکیه را پذیرفت

از زمان شکسته شدن آتش بس بین پ.ک.ک و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است

حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.ک.ک، روز جمعه مسئولیت انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پ.ک.ک در بیانیه‌ای در وبسایت خود گفته است، این اقدام را شاخه مسلح این حزب انجام داده است.

یک خودرو حامل مواد منفجره روز پنجشنبه هنگام عبور یک مینی بوس حامل نیروهای پلیس در دیاربکر منجر شد، که در اثر آن، هفت مامور پلیس کشته و ۲۷ نفر مجروح شدند.

نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه گفتند ۹ نفر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند.

از زمان شکسته شدن آتش بس بین حزب کارگران کردستان ترکیه و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است.

دولت ترکیه می‌گوید از آن زمان هزاران پیکارجو کشته شده‌اند؛ بیش از ۳۵۰ نفر از نیروهای امنیتی نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

احتمال صدور حکم حبس ابد برای دو روزنامه نگار منتقد اردوغان در ترکیه

جان دونبار سردبیر روزنامه جمهوریت - آرشیو

محاکمه دو روزنامه نگار ترکیه به اتهام جاسوسی و کمک به یک سازمان‌ تروریستی، روز جمعه پشت درهای بسته از سر گرفته شد.

جان دوندار سردبیر جمهوریت و اردم گول مسئول دفتر نمایندگی این روزنامه در آنکارا در حالی در استانبول به دادگاه رفتند که در صورت اثبات اتهامات، با حبس ابد روبرو خواهند شد.

این دو روزنامه نگار متهم هستند با چاپ تصاویری از کامیون‌های دولتی در مرز با سوریه، از آن به عنوان سندی برای انتقال قاچاق اسلحه از ترکیه به سوریه یاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصاویر در ژانویه ۲۰۱۴، هنگامی که پلیس محلی کامیون‌های عازم سوریه را جستجو می‌کرد گرفته شد. جستجوی کامیون‌ها به رویارویی پلیس محلی با مسئولان اطلاعاتی ترکیه منجر شد و در پی آن روزنامه جمهوریت در گزارشی نوشت که تصاویر ثابت می‌کند ترکیه به سوریه اسلحه قاچاق می‌کند.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه گفت، این کامیون ها متعلق به آژانس اطلاعاتی کشور بوده و حامل کمک‌های ترکیه به ترکمن‌های سوریه بوده است. به گفته رجب طیب اردوغان ترکمن‌ها در حال جنگ با رژیم اسد و داعش هستند.

دولت همچنین این دو روزنامه نگار را به کمک به جنبش اسلامی میانه‌رو به رهبری فتح اله گولن، از مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری متهم کرده است و گزارش‌ها را بخشی از تلاش برای سرنگونی خود می‌داند.

متهمان با شکایت شخصی رجب طیب اردوغان بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی در مقابل دادگاه

دادگاه محاکمه این دو روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت در حالی روز جمعه برگزار شد که همزمان ده‌ها نفر از معترضان به این محاکمه مقابل دادگاه تجمع کردند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعار "آزادی مطبوعات، آزادی جامعه است" و "مطبوعات آزاد نمی‌توانند خاموش شوند" به محاکمه روزنامه نگاران اعتراض کردند. گروه دیگری از معترضان نیز با چسب دهان خود را بسته بودند.

از سوی دیگر، گروه‌های طرفدار حقوق بشر نیز انتشار گزارش درباره آن کامیون ها را پوشش اخبار طبق وظیفه ذاتی این روزنامه نگاران دانسته و خواستار رد اتهامات علیه آن دو شده‌اند.

حامیان حقوق بشر و آزادی مطبوعات این پرونده را آزمون مهمی برای سنجش آزادی رسانه‌ها در ترکیه، که طی چند سال گذشته شاهد سرکوب رسانه‌های مستقل و مخالف بوده است، می‌دانند.

مصادره چند رسانه، دستگیری روزنامه نگاران و محاکمه آنان طی ماه های اخیر با انتقاد طرفداران آزادی بیان مواجه شده است. ترکیه در میان کشورهایی است که بیشترین روزنامه نگاران زندانی را دارد.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه که دولت او با انتقاد سرکوب آزادی بیان مواجه است یک روز پیش از محاکمه این دو روزنامه نگار در نشستی در موسسه بروکینگز در واشنگتن گفت که در ترکیه هیچ روزنامه نگاری به دلیل کارش در زندان نیست یا محاکمه نمی‌شود.

دونالد ترامپ: انتخاب شوم، پیمان‌های بین‌المللی را اصلاح می‌کنم

دونالد ترامپ در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت "آمریکا ... دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه می‌گوید چارچوب پیمان‌های بین المللی پس از جنگ جهانی دوم، از جمله کنوانسیون ژنو، شرایط نامناسب و غیرعادلانه‌ای را به آمریکا تحمیل کرده و او چنانچه به ریاست جمهوری انتخاب شود، آنها را اصلاح می‌کند.

این میلیاردر آمریکایی، که پیشتر در رقابت‌های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی جمهوریخواهان برای انتخابات نوامبر نظرات جنجالی را مطرح کرده است، بار دیگر در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت، "آمریکا کشوری با زیرساخت‌های از هم فرو پاشیده است و دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

آقای ترامپ گفت "بگذارید به شما بگویم که ناتو یک سازمان بلااستفاده و مهجور است که بیش از ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد و بر کشورهای حامی تروریسم تسلطی ندارد. پوشش ناتو مربوط به کشورهایی است که هوادار اتحاد جماهیر شوروی بودند و حالا دیگر از بین رفته‌اند؛ پس ناتو هم باید از اساس تغییر کند."

توماس رایت تحلیلگر سیاست بین الملل از اندیشکده بروکینگز در آمریکا، این اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو و آنچه او "توجه بیش از اندازه ایالات متحده به امنیت ژاپن و کره جنوبی" می‌خواند را، بیانگر اعتقاد و جهت گیری سیاسی او می‌داند.

به گفته آقای رایت "او با متحدان آمریکا در آسیا، اروپا و خاورمیانه مشکلات اساسی دارد. او با تمام معاهده های تجاری و فعالیت های اقتصادی آمریکا در دهه های اخیر مخالف است و خواهان نزدیک شدن آمریکا به رژیم های دیکتاتوری نظیر دولت پوتین در روسیه است. این تغییرات حقیقتا در حد انقلاب در سیاست خارجی آمریکاست."

داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه می‌گوید، سناتور جف سِشِنز رهبری تیم سیاست خارجی او را به عهده خواهد گرفت؛ اما هنوز نام بقیه تیم سیاست خارجی خود را منتشر نکرده است.

توماس رایت تعلل در انتشار فهرست کامل همکاران احتمالی ترامپ را بی‌دلیل ندانسته و می‌گوید "نهادهای مسئول سیاست خارجی در حزب جمهوریخواه موافق نظرات ترامپ نیستند. آنها از پیشنهادات ترامپ شوکه هستند و مخالف سرسخت نظریات او هستند و به همین دلیل هم ترامپ برای جمع کردن افرادی که از نظرات او حمایت کنند، دچار مشکل خواهد شد."

وی معتقد است، اگر ترامپ انتخاب شود، نظرات انزواطلبانه او، نقش رهبری آمریکا در جهان و تلاش کشور برای حفظ ثبات و امنیت جهان را با مخاطره مواجه می‌کند.

این در حالی است که برخی از بدنه حزب جمهوریخواه، پیشاپیش انتخابات مقدماتی هفته آینده که در ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، از پیشتازی دونالد ترامپ ناخشنود هستند و تلاش خود را برای شکست دادن او متمرکز کرده‌اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG