لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۳۹

سرخط خبرها

انفجار بمب در جنوب ریاض یک کشته برجای گذاشت

وزارت کشور عربستان گفته است سه خودروی پلیس در انفجار بمب آسیب دید - عکس آرشیو

روز یکشنبه در جنوب شهر ریاض یک بمب منفجر شد. وزارت کشور عربستان سعودی، در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان منتشر کرد گفت این "تله انفجاری" یک کشته برجای گذاشت.

وزارت کشور عربستان گفته است سه خودروی پلیس که در یک پارکینگ شنبه شب پارک کرده بودند، آسیب دید و فرد کشته شده، شهروند خارجی بوده است.

وزارت کشور عربستان جزئیات بیشتری ارائه نداد. اما به گزارش خبرگزاری رویترز، یک گروه که خود را با داعش مرتبط می داند، مسئولیت حمله را برعهده گرفته است.

انفجار در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب ریاض، در شهر کوچکی به نام الدلم روی داد.

گروه مرتبط با داعش پیشتر روز یکشنبه در بیانیه ای گفت که دو بمب را روبروی پاسگاه پلیس کارگذاشت.

تاکید نخست وزیر هند و پادشاه عربستان بر توسعه روابط اقتصادی

نارندرا مودی برای سفری دو روزه راهی عربستان شد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز یکشنبه بر توسعه همکاری های اقتصادی عربستان و هند تاکید کردند.

نارندرا مودی در حالی به عربستان سفر کرد که ریاض، با رقیب منطقه ای هند یعنی پاکستان، روابط نزدیکی دارد.

جمعیت قابل توجهی از هندی ها در عربستان سعودی کار می کنند و بسیاری از آنها بخشی از درآمد خود را به هند می فرستند.

ارتش سوریه شهر قریتین را از داعش بازپس گرفت

نیروهای ارتش درباره عملیات بازپس گیری قریتین به روزنامه نگاران توضیح می دهند

یک هفته پس از بازپس گیری شهر باستانی پالمیرا از داعش، سربازان ارتش سوریه و متحدانش روز یکشنبه شهر دیگری را در مرکز این کشور، نزدیک پالمیرا، از داعش گرفتند.

پیشروی ارتش سوریه به شهر قریتین با حمایت هوایی نیروهای روسی صورت گرفت. یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه گفت نیروهای دولتی اکنون کنترل بر اغلب مناطق شهر را در دست دارند و ۱۵ عضو داعش به قسمت شرقی شهر فرار کرده اند.

پیشتر در هفته گذشته نیروهای سوری شهر پالمیرا را از دست داعش خارج ساختند. بازپس گیری قریتین داعش را از مقر عمده آن در مرکز سوریه خارج کرده است. حالا نیروهای دولتی می توانند از این شهر برای انجام حملات و عملیات علیه مناطق تحت کنترل داعش در مرز عراق در آینده استفاده کنند.

قریتین سابقا محل سکونت جمعیت بزرگی از شهروندان مسیحی سوریه بود. فعالان سوری می گویند تابستان گذشته جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر متشکل از مسلمانان سنی و مسیحیان و همچنین هزاران نفر از آوارگان داخلی که از شهر مجاور حمص فرار کرده بودند در قریتین ساکن بودند. بسیاری از مسیحیان قریتین به دنبال حملات داعش این شهر را ترک کردند.

داعش ده ها تن از اهالی این شهر را اسیر کرده که شماری از آنان آزاد شدند. این گروه ساکنین غیرمسلمان قریتین را مجبور به پرداخت مالیات کرده بود.

داعش پس از ویران کردن برخی از میراث باستانی پالمیرا، صومعه سنت الیان در نزدیکی قریتین را نیز با خاک یکسان کرد.

جمعیت سوریه قبل از جنگ ۲۳ میلیون نفر بود و مسیحیان ده درصد از جمعیت آن را تشکیل می دادند.

ارتش سوریه گفته است که سربازان امنیت و ثبات را در قریتین و مزارع اطراف آن حاکم ساخته اند. در بیانیه ارتش سوریه که در تلویزیون دولتی قرائت شد آمده است خطوط لوله نفت و گاز در این منطقه احیا می شود و راه های ارتباطی داعش میان منطقه قلمون و صحرای شرقی مسدود خواهد شد.

پیشتر در روز یکشنبه گروه ناظر بر وضعیت سوریه مستقر در لندن گفت درگیری های روز شنبه در شمال سوریه ۱۲ نیروی عضو حزب الله لبنان را کشت. حزب الله در جنگ داخلی سوریه در کنار نیروهای دولتی این کشور علیه شورشیان مبارزه می کند.

زنگنه تقاضای عربستان را برای عدم افزایش تولید نفت رد کرد

بیژن زنگنه گفت صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز یکشنبه اظهارات مقامات عربستانی را رد کرد که گفته اند ریاض تولید نفت خود را در صورتی افزایش نخواهد داد که ایران نیز از این سیاست پیروی کند.

آقای زنگنه همچنین گفت صادرات نفت به همراه میعانات گازی ایران، به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در پی تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران، تولید نفت این کشور کاهش یافت. اما ایران گفته است با وجود کاهش قیمت های جهانی نفت، درصدد آن است که تولید نفت خود را به زمان پیش از تحریم ها، برگرداند.

عربستان و دیگر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، قرار است حدود دو هفته دیگر در دوحه در مورد توقف افزایش تولید نفت، تشکیل جلسه دهند.

ترامپ دیدگاه اوباما در قبال توافق اتمی ایران را "کودکانه" خواند

ترامپ در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین سخنرانی کرد.

دونالد ترامپ داوطلب جنجالی جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارات هفته گذشته باراک اوباما درباره توافق اتمی ایران را به باد انتقاد گرفت.

ترامپ روز جمعه در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین در انتقاد از اوباما که گفته بود "ایران هنوز از روح توافق پیروی نکرده است" گفت: "او مثل یک کودک است."

اوباما این سخنان را در نشست امنیت اتمی در واشنگتن و در میان سران کشورهای جهان ایراد کرده بود.

ترامپ گفت: "مگر او چه انتظاری داشته که حالا شکایت می کند از این که ایران توافق را نقض کرده. اوباما مثل یک کودک می ماند."

آقای ترامپ می گوید اوباما می بایست بداند ایرانی ها از همان روز اول توافق ، قصد نقض آن را داشتند: "شنیدم اوباما از ایران ناراضی است. زیرا احساس می کند که ایران روح توافق را نادیده گرفته است. ایران از روز اول توافق را نقض کرد. ایران از همان روز اول کارهایی کرد که همه به اوباما گوشزد می کردند اما او قبول نمی کرد. واقعیت همین است. آنها شرورند."

اوباما در همایش بین المللی امنیت اتمی در واشنگتن، توافق هسته ای با ایران را دستاوردی جهانی در تلاش برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی خوانده بود.

باراک اوباما بر خلاف ترامپ، تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق عمل کرده است و گفت روح این توافق ایران را ملزم به پرهیز از تنش ها در منطقه می کند.

آقای اوباما در این نشست گفت توافق اتمی تمامی موارد اختلاف نظر با ایران، به ویژه نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه را حل و فصل نخواهد کرد و تحریم های اقتصادی ایران در واکنش به حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشک های بالستیک، پا برجا خواهد ماند.

اولین هواپیمای مسافری پس از حملات تروریستی از فرودگاه بروکسل پرواز کرد

فروگاه بروکسل تمهیدات امنیتی جدیدی را برای کنترل چمدان های مسافران اضافه کرده است

یک هواپیمای خطوط هوایی بروکسل روز یکشنبه از فرودگاه این شهر به مقصد فارو در پرتغال پرواز کرد. این اولین هواپیمای مسافری است که پس از بمب گذاری های سوم فروردین (۲۲ مارس) در قسمت ورودی فرودگاه، از آنجا انجام شده است.

تمهیدات امنیتی در فرودگاه بروکسل افزایش یافته و بخش های جدید بازرسی مسافران به روند قبلی افزوده شده است.

قرار است دو هواپیمای دیگر روز یکشنبه از فرودگاه بروکسل به مقصد آتن و تورین پرواز کنند. بروکسل یکی از کانون های عمده پروازهای اروپایی به شمار می رود و تا قبل از حملات تروریستی اخیر روزانه تا ۶۰۰ پرواز در این فرودگاه صورت می گرفت. در شرایط موجود مسئولان سعی می کنند وضعیت و ظرفیت فرودگاه بروکسل را به حالت عادی درآورند.

آرناد فیست، مدیر فرودگاه بروکسل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت پروازهای روز یکشنبه به دنبال "روزهای تاریک تاریخ هوایی بروکسل" اقدامی نمادین از امید به آینده است.

دو انفجار انتحاری در قسمت شلوغ پذیرش، جایی که مسافران کارت پرواز خود را تحویل می گیرند صدمه بزرگی به این فرودگاه وارد آورد. در این حمله ۱۶ نفر کشته شدند. همان روز انفجار انتحاری در یک ایستگاه متروی مرکز بروکسل ۱۶ قربانی دیگر گرفت. داعش مسئولیت هر دو حمله را برعهده گرفت.

مدیر فرودگاه بروکسل گفته است که فرودگاه تا روز دوشنبه ۲۰ درصد از ظرفیت خود را احیا می کند و خواهد توانست هر ساعت کار مربوط به ۸۰۰ مسافر را انجام دهد. او ابراز امیدواری کرد که فرودگاه بروکسل تا پایان ماه ژوئن یا اوایل ژوئیه – یعنی آغاز فصل تعطیلات تابستانی، با ظرفیت کامل خود کار کند.

علی رغم تلاش مسئولان بلژیکی برای احیای فرودگاه بروکسل، به نظر می رسد شرکت های هواپیمایی همچنان محتاط عمل می کنند. شرکت هواپیمایی دلتای آمریکا روز شنبه گفت تا مارس ۲۰۱۷ پروازهای آتلانتا- بروکسل را به حالت تعلیق در آورده است.

تمهیدات امنیتی جدید بروکسل شامل ایست های بازرسی از کلیه اتومبیل های ورودی به فرودگاه است. در چادر سفیدرنگ بزرگی که در خارج ترمینال برپا شده تمامی مدارک و وسائل مسافران قبل از ورود به ساختمان فرودگاه کنترل می شود.

منطقه پارکینگ فرودگاه نیز کاملا بسته شده و مقامات گفته اند وسائل نقلیه عمومی و قطار تا اطلاع ثانوی در فرودگاه خدمات رسانی نمی کنند.

مهاجمان اخیر فرودگاه بروکسل با چمدان های حاوی بمب و میخ وارد فرودگاه شده بودند. در آن انفجارها سقف و پنجره های فرودگاه آسیب جدی دید.

این حملات مسئولان بسیاری از فرودگاه های جهان را به تکاپو انداخته تا تمهیدات امنیتی بیشتری را در ورودی ترمینال ها برقرار سازند.

قطار مسافربری پس از برخورد با بلدوزر در فیلادلفیا از ریل خارج شد

یک قطار شرکت امترک در حال ترک ایستگاه یونیون در شهر واشنگتن - آرشیو

به روز رسانی (ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه شب تهران) - مقامات امترک گفته اند دو فرد کشته شده، کارمند شرکت قطار بوده اند.

یک قطار مسافربری شرکت آمریکایی امترک که از نیویورک به ساوانا در ایالت جورجیا می رفت، روز یکشنبه دچار سانحه و از ریل خارج شد. این قطار با یک بلدوزر که روی ریل بود، برخورد کرد.

امترک اعلام کرد قطار شماره ۸۹ در جنوب فیلادلفیا از خط خارج شد. این قطار ۳۴۱ مسافر و هفت خدمه داشت. تاکنون دو کارمند کشته و به گفته مسئولان بیش از ۳۰ نفر دیگر مجروح شده اند.

امترک گفته است تمامی سرویس های بین شهر نیویورک و فیلادلفیا در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

این شرکت شماره تماسی را در توییتر منتشر کرده تا بستگان مسافران که نگران وضعیت آنها هستند، بتوانند اطلاعات بیشتری از وضعیت آنها دریافت کنند.

اعتراض مهمانداران ایرفرانس به حجاب اجباری در پروازهای ایران

شماری از مهمانداران زن شرکت هواپیمایی ایرفرانس به اینکه مجبورند در پروازهای خود به ایران حجاب داشته باشند اعتراض کرده‌اند.

بنا به اعلام اتحادیه ملی خدمه پروازی فرانسه، ایرفرانس از مهمانداران زن خود خواسته است که پس از ورود به ایران و هنگام خروج از هواپیما موهای خود را بپوشانند و در هنگام پرواز نیز نباید کت و شلوار تنگ بپوشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از مقامات این اتحادیه اعلام کرده است که تعدادی از مهمانداران ایرفرانس با اتحادیه تماس گرفته و اعلام کرده اند که نمی‌خواهند موهای خود را بپوشانند. این در حالیست که احتمال جریمه شدن این افراد در صورت نپوشیدن حجاب وجود دارد.

ایرفرانس قرار است پس از حدود هشت سال پروازهای مستقیم پاریس به تهران را از اواسط آوریل امسال(حدود دو هفته دیگر) از سر بگیرد.

مسئولان ایرفرانس در واکنش به اعتراض شماری از مهمانداران زن به حجاب اجباری در پروازهای ایران اعلام کرده‌اند که داشتن چنین پوششی در پروازهای ایران تازگی ندارد و تمامی شرکت‌های هوایی بین‌المللی این محدودیت ها را رعایت می‌کنند.

زمین لرزه ۶.۹ ریشتری سواحل وانواتو را لرزاند

جمهوری وانواتو در شمال شرق استرالیا واقع است.

زمین لرزه ای قوی، سواحل جزیره وانواتو در جنوب اقیانوس آرام را لرزاند. شدت زمین لرزه، به گفته سازمان زمین شناسی آمریکا ۶.۹ ریشتر بوده است.

گزارشی از سونامی یا خسارات عمده در اثر زمین لرزه منتشر نشده است.

این زمین لرزه، روز یکشنبه عمق ۳۵ کیلومتری ۸۰ کیلومتری شمال شهر پروت-اولری را لرزاند.

پیشتر، سازمان زمین شناسی آمریکا شدت زمین لرزه را ۷.۲ ریشتر اعلام کرده بود، اما این عدا را اصلاح کرد. مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام می گوید احتمال سونامی وجود دارد، اما هشداری صادر نکرده است.

آمانو: تهران به تعهداتش عمل کرده است

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، طی بیانیه ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران فراسوی توافقش با آن آژانس به تعهداتش عمل کرده است.

آقای آمانو ضمن تاکید بر این که ایران هم اینک تحت شدیدترین نظام راستی آزمایی هسته یی در جهان قرار دارد، گفت ایران نه تنها توافق حفاظتی اش با آژانس را مراعات کرده بلکه پروتوکل الحاقی را نیز اجرا می کند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای افزود آژانس او تجربه و تخصص درخور در راستی آزمایی هسته ای دارد و در حالی که جهان به ایران چشم دوخته است ، می تواند به مسئولیتهایش عمل کند و به جامعه بین الملل تضمینهای لازم را بدهد.

منابع کرد: نفوذی ‌ها در ارتش عراق، اطلاعات پایگاه آمریکایی را به داعش دادند

منابع کرد از نفوذ افراد داعش به میان ارتش عراق و بهره برداری اطلاعاتی از نیروهای عراقی خبر دادند.

این منابع به صدای آمریکا گفتند که ماموران مخفی داعش که به صفوف ارتش عراق نفوذ کرده و اطلاعاتی در مورد یکی از پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در شمال آن کشور را در اختیار گروه داعش قرار دادند. این پایگاه بعدا مورد حمله شبه نظامیان داعش قرار گرفت.

سیروان بارزانی یکی از فرماندهان کرد در اقلیم کردستان عراق گفت که در این مورد صد در صد مطمئن است، اما تحقیقات برای یافتن مدارک و شواهد بیشتر ادامه دارد.

پایگاه تفنگداران آمریکایی که در نزدیکی موصل برای هدایت آتش توپخانه ایجاد شده بود، در هفته‌های اخیر و پیش از اطلاع‌رسانی وزارت دفاع آمریکا از ایجاد آن، هدف حملات شدید شبه نظامیان داعش قرار گرفت که به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن چند تن دیگر منجر شد.

درآمد عراق از فروش نفت با وجود افت قیمت جهانی، افزایش یافته است

عراق اعلام کرد که با وجود افت قیمت جهانی نفت، درآمد آن کشور از این ماده فسیلی افزایش یافته است.

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تولید نفت عراق در ماه مارس با کمی افزایش نسبت به ماه پیش به سه میلیون و دویست و هشتاد و شش هزار بشکه در روز رسید.

به گفته او درآمد بغداد نیز در آن ماه با سی درصد افزایش، به دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید.

تولید نفت عراق در ماه فوریه، سه میلیون و ۲۲۵ هزار بشکه در روز، و درآمد آن کشور از نفت در این ماه دو میلیارد و۲۰۰ میلیون دلار بود.

عراق در حال مقابله با دولت خود خوانده اسلامی (داعش) است و این نبرد به همراه کاهش شدید بهای جهانی نفت فشار زیادی به اقتصاد آن کشور وارد کرده است.

پناهجوی مهاجر افغان در آلمان مترجم ایرانی را به قتل رساند

یک مهاجر افغان در آلمان که یک مرد آلمانی ایرانی تبار ۵۵ ساله را به قتل رساند، درباره انگیزه قتل به پلیس آلمان گفته است که مقتول خواهان ازدواج با دختر ۲۰ ساله او شده بود.

پدر این دختر افغان بیش از یک ماه پیش این مرد ایرانی تبار را با خونسردی کامل به قتل رساند.

مقتول که به عنوان مترجم به صورت داوطلبانه در اردوگاه مهاجران به آلمان کار می‌کرد، درهمان اردوگاه با این خانواده افغان آشنا شده بود.

گزارشها حاکی است این مرد ایرانی تبار که به معلمی اشتغال داشته، با بسیاری از مهاجران روابط خوبی داشته و به واسطه سابقه مهاجرتی خود سعی می کرده به مهاجران در زمینه‌های مختلف کمک کند.

برپایی تظاهرات اعتراضی همزمان با نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن

همزمان با برگزاری نشست جهانی امنیت هسته‌ای در شهر واشنگتن، گروهی معترض در مقابل یک ایستگاه پرتردد مترو در نزدیکی محل برگزاری این نشست تظاهرانی ترتیب دادند.

این تظاهرات اعتراضی توسط گروه موسوم به گلوبال زیرو (Global Zero) در میدان مک فرسون شهر واشنگتن ترتیب داده شده بود.

شرکت کنندگان در تظاهرات با گردش به دور یک ماکت بادی موشکی، اعتراض خود را به رقابت هسته‌ای در جهان نشان دادند. به گفته برگزار کنندگان تظاهرات، این موشک نماد ۱۵ هزار سلاح هسته‌ای آماده برای استفاده در سرتاسر جهان است که در معرض خطر دزدی و حملات سایبری نیز قرار دارند.

فعالان اجتماعی همچنین قرار است در نشستی با متخصصان امنیت ملی و اعضای کنگره به طرح هزار میلیارد دلاری نسل جدید تسلیحات هسته ای اعتراض کنند.

نشست جهانی امنیت هسته‌ای پنجشنبه و جمعه، ۱۲ و ۱۳ فروردین با حضور سران برخی از کشورها در پایتخت ایالات متحده آغاز به کار کرد. این نشست در راستای تلاش‌های شش سال اخیر باراک اوباما برای پاکسازی جهان از وجود مواد هسته‌ای غیرقابل کنترل و ردیابی برگزار شد.

بازداشت هدیه تهرانی و طرفداران محیط زیست در تجمع روز طبیعت

تصویری از تجمع طرفداران محیط زیست در پارک لاله که در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

برخی از وبسایت‌های خبری و سینمایی در ایران، از بازداشت و بازجویی چندساعته هدیه تهرانی بازیگر سینما به همراه شانزده فعال مدنی حامی حفظ محیط زیست در تهران خبر داده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز به نقل از یک شاهد عینی، خبر داد که این افراد روز جمعه ۱۳ فروردین در جریان تجمعی به مناسبت "روز طبیعت" در پارک لاله تهران بازداشت و بعد از چند ساعت آزاد شده‌اند. گفته می‌شود که قرار است این افراد روز یکشنبه محاکمه شوند.

گرامیداشت روز طبیعت با حضور "جمعی از هنرمندان، فعالان محیط زیست، و ایرانیان حامی حقوق حیوانات" قرار بود در میدان بهارستان برگزار شود اما به دلیل "حضور زیاد نیروهای امنیتی" در پارک لاله برگزار شد.

بازنگری قانون طلاق مسلمان هند؛ مرد سه بار بگوید "طلاق"، زن مطلقه است

عکس تزئینی از یک مدرسه اسلامی در هند

دیوانعالی فدرال هند در حال بررسی قانون شریعت اسلامی در آن کشور است که به موجب آن مرد می‌تواند تنها با سه بار ذکر کلمه "طلاق" همسر خود را طلاق بدهد.

دیوانعالی به در خواست یک زن مسلمان که این قانون اسلامی را به چالش گرفته است به بررسی آن می‌پردازد.

شایاره بانو، زنی که پس از ۱۳ سال زندگی با همسرش تنها با شنیدن سه بار کلمه طلاق، مطلقه شده است، در دادخواست خود ادعا کرده که این قانون زنان را احشام مردان تلقی می‌کند و با بینش جهان امروز که زن و مرد را برابر اعلام کرده است به کلی منافات دارد.

جامعه محافظه‌کار مسلمان هند با هر نوع مداخله قضایی دولت در امور شریعت، به ویژه در ارتباط با مسائل خانوادگی بسیار حساس است.

فعالیت العربیه در لبنان به "دلایل امنیتی" متوقف شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم تعطیلی دفتر العربیه در بیروت روز جمعه به کارمندان آن ابلاغ شد

کارکنان تلویزیون العربیه متعلق به عربستان سعودی در بیروت می گویند در میان افزایش تنش بین ریاض و بیروت، مسئولان این شبکه خبری تصمیم گرفته اند فعالیت در لبنان را متوقف کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرنگار العربیه نوشت، تصمیم بستن دفتر به دلایل امنیتی، روز جمعه به کارمندان ابلاغ شد. با این حال او حاضر نشد جزئیات بیشتری ارائه دهد و ماهیت تهدید هنوز روشن نیست.

شبکه خبری العربیه، وابسته به گروه ام بی سی، در ماه فوریه و در پی پخش یک نمایش کمدی که رهبر گروه شبه نظامی شیعه حزب اﻟله لبنان را مسخره می کرد، اعتراض طرفداران او را برانگیخت.

عربستان سعودی به تلافی گرایش لبنان به ایران، معاملاتی به ارزش چهار میلیارد دلار را متوقف کرده و به شهروندان خود علیه سفر به آن کشور هشدار داده است.

در رویدادی جداگانه، روز جمعه همچنین گروهی از فعالان در حمله ای کوتاه به دفتر روزنامه الشرق الاوسط در بیروت، به چاپ کاریکاتوری در شماره روز جمعه آن نشریه اعتراض کردند.

یافته جدیدی درباره وایکنیگ ها؛ آیا آنها اولین کاشفان قاره آمریکا بودند؟

تاکنون دو محل در سواحل کانادا پیدا شده که وایکینگ های اروپایی حدود هشتصد سال پیش آنجا بوده اند!

تیمی از دیرینه شناسان می گوید به کشف بالقوه عظیمی در کانادا نائل شده که می تواند "تاریخ وایکینگ ها در دنیای جدید را بازنویسی کند." این کشف به کمک ساگاها، رمزنامه های قرون وسطی و فناوری ماهواره انجام شده است.

ساگاها ، که شاهکارهای ادبی قرون وسطی تلقی می شود، داستان ها و ماجراهای وایکینگ های سرسخت و نترس است. داستان دریانوران ماهر و دلاورانی که از آغاز حدود قرن هشتم، از سرزمین های اسکاندیناوی پا فراتر گذاشتند و برای حمله و تجارت راه سرزمین های خارجی را در پیش گرفتند.

بر اساس این داستان ها، وایکینگ ها نخستین سفر از اروپا به آمریکای شمالی را دستکم ۵۰۰ سال پیش از کریستف کلمب آغاز کردند.

اما پرسش این بود که آیا واقعا آنها از قرن ها پیش، دنیای جدید را کشف کرده بودند؟ آیا نوشته های راهبان قرن های ۱۳ و ۱۴ مبنی بر اینکه آمریکا توسط وایکینگ ها کشف شد، واقعی بود؟

در دهه ۱۹۶۰، دیرینه شناسان به این نتیجه رسیدند که محلی در شمالی ترین ناحیه نیوفاند لند (Newfoundland) در کانادا موسوم به لانس‌آکس میدوز (L’Anse aux Meadows) سکونتگاه وایکینگ ها بود، که حدود یک هزار سال پیش تاسیس شد. آن کشف تاریخ اکتشاف های اروپائیان در دنیای جدید را تغییر داد و ثابت کرد ساگاها فقط افسانه نبودند.

با این حال، سکونتگاه "لانس‌آکس میدوز" فقط سکونت گاهی موقت بود، که اسکاندیناوی ها پس از چند سال رها کردند. از آن زمان، دیرینه شناسان در جستجوی نشانه های دیگر سفرهای وایکینگ ها در آمریکای شمالی بوده اند، اما در نیم قرن گذشته نشانه قاطعی پیدا نکرده اند.

حال یک اتفاق جدید افتاده است. به گرارش نشریه "هاف پست ساینس"، به خاطر تلاش "سارا پارکاک"، دیرینه شناس، شواهدی پیدا شده که دومین محل وایکینگ ها در آمریکای شمالی را نشان می دهد. این اقامتگاه، حدود ۳۰۰ مایل دورتر در جنوب "لانس‌آکس میدوز" قرار دارد.

"پارکاک" پس از تجزیه و تحلیل تصویرهای ماهواره، در باره یافته اش به بی بی سی گفت و گو کرد و گفت "این محل جدید می تواند اسرار بیشتری را در مورد وایکینگ ها فاش کند، این که آیا آنها نخستین اروپائیانی بودند که برای مدتی کوتاه در آمریکای شمالی ساکن شدند و نیز نشان می دهد آنها بسیار پیشتر از آنچه ما فکر کرده ایم، وارد دنیای جدید شدند."

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، گفت این یافته قابلیت آنرا دارد که تاریخ را تغییر دهد.

او همچنین به نشنال جئوگرافی گفت "داستانهای ساگاها دوره کوتاهی از فعالیت و کوشش نافرجام را نشان می دهد. اقامتگاه لانس‌آکس میدوز کاملا در این داستان می گنجد ، اما این فقط یک ناحیه است."

یکی از دلایلی که رد یابی وایکینگ ها چنین دشوار بوده، شیوه حرکت آنها است. بگفته "دان اسنو"، در مقاله ای برای بی بی سی، آنها بسرعت سفر می کردند و چیزی پشت سر باقی نمی گذاَشتند. اما از برکت تصویرهای ماهواره ای، پارکاک معتقد است حتی می شود رد پای گریزان ترین وایکینگ ها را هم پیدا کرد.

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، به نشنال جئوگرافی گفته، "مدت های طولانی، دیرینه شناسان آمریکای شمالی فکر جستجوی مکانی های اسکاندیناوی ها در ساحل کانادا را نادیده گرفتند، زیرا هیچ روش واقعی برای چنین کاری وجود نداشت. اگر سارا پارکاک بتواند با استفاده از ماهواره ها چنبن مکانی را پیدا کند، آنگاه شانسی منطقی وجود دارد که بشود جاهای دیگر آنها را کشف کرد."

پ.ک.ک مسئولیت انفجار در دیاربکر ترکیه را پذیرفت

از زمان شکسته شدن آتش بس بین پ.ک.ک و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است

حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.ک.ک، روز جمعه مسئولیت انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پ.ک.ک در بیانیه‌ای در وبسایت خود گفته است، این اقدام را شاخه مسلح این حزب انجام داده است.

یک خودرو حامل مواد منفجره روز پنجشنبه هنگام عبور یک مینی بوس حامل نیروهای پلیس در دیاربکر منجر شد، که در اثر آن، هفت مامور پلیس کشته و ۲۷ نفر مجروح شدند.

نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه گفتند ۹ نفر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند.

از زمان شکسته شدن آتش بس بین حزب کارگران کردستان ترکیه و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است.

دولت ترکیه می‌گوید از آن زمان هزاران پیکارجو کشته شده‌اند؛ بیش از ۳۵۰ نفر از نیروهای امنیتی نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

احتمال صدور حکم حبس ابد برای دو روزنامه نگار منتقد اردوغان در ترکیه

جان دونبار سردبیر روزنامه جمهوریت - آرشیو

محاکمه دو روزنامه نگار ترکیه به اتهام جاسوسی و کمک به یک سازمان‌ تروریستی، روز جمعه پشت درهای بسته از سر گرفته شد.

جان دوندار سردبیر جمهوریت و اردم گول مسئول دفتر نمایندگی این روزنامه در آنکارا در حالی در استانبول به دادگاه رفتند که در صورت اثبات اتهامات، با حبس ابد روبرو خواهند شد.

این دو روزنامه نگار متهم هستند با چاپ تصاویری از کامیون‌های دولتی در مرز با سوریه، از آن به عنوان سندی برای انتقال قاچاق اسلحه از ترکیه به سوریه یاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصاویر در ژانویه ۲۰۱۴، هنگامی که پلیس محلی کامیون‌های عازم سوریه را جستجو می‌کرد گرفته شد. جستجوی کامیون‌ها به رویارویی پلیس محلی با مسئولان اطلاعاتی ترکیه منجر شد و در پی آن روزنامه جمهوریت در گزارشی نوشت که تصاویر ثابت می‌کند ترکیه به سوریه اسلحه قاچاق می‌کند.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه گفت، این کامیون ها متعلق به آژانس اطلاعاتی کشور بوده و حامل کمک‌های ترکیه به ترکمن‌های سوریه بوده است. به گفته رجب طیب اردوغان ترکمن‌ها در حال جنگ با رژیم اسد و داعش هستند.

دولت همچنین این دو روزنامه نگار را به کمک به جنبش اسلامی میانه‌رو به رهبری فتح اله گولن، از مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری متهم کرده است و گزارش‌ها را بخشی از تلاش برای سرنگونی خود می‌داند.

متهمان با شکایت شخصی رجب طیب اردوغان بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی در مقابل دادگاه

دادگاه محاکمه این دو روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت در حالی روز جمعه برگزار شد که همزمان ده‌ها نفر از معترضان به این محاکمه مقابل دادگاه تجمع کردند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعار "آزادی مطبوعات، آزادی جامعه است" و "مطبوعات آزاد نمی‌توانند خاموش شوند" به محاکمه روزنامه نگاران اعتراض کردند. گروه دیگری از معترضان نیز با چسب دهان خود را بسته بودند.

از سوی دیگر، گروه‌های طرفدار حقوق بشر نیز انتشار گزارش درباره آن کامیون ها را پوشش اخبار طبق وظیفه ذاتی این روزنامه نگاران دانسته و خواستار رد اتهامات علیه آن دو شده‌اند.

حامیان حقوق بشر و آزادی مطبوعات این پرونده را آزمون مهمی برای سنجش آزادی رسانه‌ها در ترکیه، که طی چند سال گذشته شاهد سرکوب رسانه‌های مستقل و مخالف بوده است، می‌دانند.

مصادره چند رسانه، دستگیری روزنامه نگاران و محاکمه آنان طی ماه های اخیر با انتقاد طرفداران آزادی بیان مواجه شده است. ترکیه در میان کشورهایی است که بیشترین روزنامه نگاران زندانی را دارد.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه که دولت او با انتقاد سرکوب آزادی بیان مواجه است یک روز پیش از محاکمه این دو روزنامه نگار در نشستی در موسسه بروکینگز در واشنگتن گفت که در ترکیه هیچ روزنامه نگاری به دلیل کارش در زندان نیست یا محاکمه نمی‌شود.

دونالد ترامپ: انتخاب شوم، پیمان‌های بین‌المللی را اصلاح می‌کنم

دونالد ترامپ در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت "آمریکا ... دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه می‌گوید چارچوب پیمان‌های بین المللی پس از جنگ جهانی دوم، از جمله کنوانسیون ژنو، شرایط نامناسب و غیرعادلانه‌ای را به آمریکا تحمیل کرده و او چنانچه به ریاست جمهوری انتخاب شود، آنها را اصلاح می‌کند.

این میلیاردر آمریکایی، که پیشتر در رقابت‌های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی جمهوریخواهان برای انتخابات نوامبر نظرات جنجالی را مطرح کرده است، بار دیگر در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت، "آمریکا کشوری با زیرساخت‌های از هم فرو پاشیده است و دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

آقای ترامپ گفت "بگذارید به شما بگویم که ناتو یک سازمان بلااستفاده و مهجور است که بیش از ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد و بر کشورهای حامی تروریسم تسلطی ندارد. پوشش ناتو مربوط به کشورهایی است که هوادار اتحاد جماهیر شوروی بودند و حالا دیگر از بین رفته‌اند؛ پس ناتو هم باید از اساس تغییر کند."

توماس رایت تحلیلگر سیاست بین الملل از اندیشکده بروکینگز در آمریکا، این اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو و آنچه او "توجه بیش از اندازه ایالات متحده به امنیت ژاپن و کره جنوبی" می‌خواند را، بیانگر اعتقاد و جهت گیری سیاسی او می‌داند.

به گفته آقای رایت "او با متحدان آمریکا در آسیا، اروپا و خاورمیانه مشکلات اساسی دارد. او با تمام معاهده های تجاری و فعالیت های اقتصادی آمریکا در دهه های اخیر مخالف است و خواهان نزدیک شدن آمریکا به رژیم های دیکتاتوری نظیر دولت پوتین در روسیه است. این تغییرات حقیقتا در حد انقلاب در سیاست خارجی آمریکاست."

داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه می‌گوید، سناتور جف سِشِنز رهبری تیم سیاست خارجی او را به عهده خواهد گرفت؛ اما هنوز نام بقیه تیم سیاست خارجی خود را منتشر نکرده است.

توماس رایت تعلل در انتشار فهرست کامل همکاران احتمالی ترامپ را بی‌دلیل ندانسته و می‌گوید "نهادهای مسئول سیاست خارجی در حزب جمهوریخواه موافق نظرات ترامپ نیستند. آنها از پیشنهادات ترامپ شوکه هستند و مخالف سرسخت نظریات او هستند و به همین دلیل هم ترامپ برای جمع کردن افرادی که از نظرات او حمایت کنند، دچار مشکل خواهد شد."

وی معتقد است، اگر ترامپ انتخاب شود، نظرات انزواطلبانه او، نقش رهبری آمریکا در جهان و تلاش کشور برای حفظ ثبات و امنیت جهان را با مخاطره مواجه می‌کند.

این در حالی است که برخی از بدنه حزب جمهوریخواه، پیشاپیش انتخابات مقدماتی هفته آینده که در ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، از پیشتازی دونالد ترامپ ناخشنود هستند و تلاش خود را برای شکست دادن او متمرکز کرده‌اند.

دیپلمات موثر در اتحاد دو آلمان ، درگذشت

هانس دیتریش گنشر، وزیر خارجه پیشین آلمان در ۸۹ سالگی درگذشت.

آقای گنشر در دوران وزارت خود نقش مهمی در پیوستن دو آلمان غربی و شرقی ایفا کرد.

وی مدت ۱۸ سال وزیر امور خارجه آلمان غربی بود و در مذاکرات منتهی به اتحاد دو آلمان با دیپلمات‌های ارشد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، جان بیکر و ادوارد شواردنادزه، رایزنی می‌کرد.

آلمان از بعد از جنگ جهانی دوم به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد که بخش شرقی آن زیر سلطه اتحاد جماهیر شوروی بود.

دو بخش آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ حدود یک سال پس از فروریختن دیوار بتنی بین دو بخش برلین توسط مردم، به هم پیوستند.

فرانسه حملات هوایی دولت بشار اسد در حومه دمشق را محکوم کرد

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی روز پنجشنبه در دیر العصافیر در حومه دمشق، ۳۳ نفر کشته شدند

وزارت خارجه فرانسه روز جمعه گفت حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد در حومه دمشق با هدف به وحشت انداختن مردم و اشکال تراشی در تلاش های بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران در سوریه صورت گرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه پیشتر گفته بود که در اثر حملات هوایی روز پنجشنبه ارتش سوریه در منطقه دیر العصافیر در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت، ۳۳ نفر جان باختند که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رومن نادال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با بیان این که پاریس حملات روز گذشته را محکوم می کند، گفت این "حمله، که آگاهانه غیرنظامیان را هدف گرفت، نشان دهنده ادامه نقض آتش بس توسط رژیم است."

این حملات به رغم توقف ترک مخاصمه ماه گذشته بین دولت و مخالفان سوریه صورت گرفته است؛ توافقی که نبرد علیه گروه های افراطی داعش و جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده، را شامل نمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم کرد. این در حالی است به دنبال توافق آمریکا و روسیه برای اجرای توافق ترک مخاصمه، امیدها برای نتیجه دادن مذاکرات صلح سوریه افزایش یافته است.

مسکو روز جمعه ابراز امیدواری کرد که نمایندگان دولت سوریه در گفت و گوهای صلح با اپوزیسیون انعطاف نشان دهد.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت "امیدوار هستیم مشارکت هیئت دمشق در شیوه ای سازنده ادامه پیدا کند و انعطاف پذیری لازم نشان داده شود."

او یادآور شد که برای یافتن یک راه حل واقعی و پایدار برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، "مذاکرات باید فراگیر باشد و کردها را نیز در بر گیرد، تا سوری ها بتوانند در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند."

گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه قرار است ماه آینده میلادی در شهر ژنو سوئیس با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد از سر گرفته شود.

جنگ داخلی سوریه که به تازگی وارد ششمین سال خود شده است، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی گرفته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است. با این حال تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن تاکنون نتیجه‌ بخش نبوده است.

اوباما بر تعهد آمریکا به حفظ امنیت ترکیه تاکید کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بر تعهد ایالات متحده به حفظ امنیت ترکیه تاکید کرد.

آقای اوباما که روز پنجشنبه ۱۲ فروردین در حاشیه کنفرانس امنیت هسته‌ای در واشنگتن با رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد، از سوی مردم آمریکا کشته شدن شهروندان ترکیه در حمله تروریستی در دیار بکر را به وی تسلیت گفت.

روز پنجشنبه، در اثر انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در دیاربکر، ده ها شهروند ترکیه، از جمله چند مامور پلیس، کشته و زخمی شدند.

گفت و گو درباره مبارزه با تروریسم و نبرد مشترک علیه گروه افراطی داعش، بخش دیگری از مذاکرات رهبران آمریکا و ترکیه بود.

گروه کوچکی از روزنامه نگاران و حامیان شبه نظامیان کرد در خارج از ساختمانی که قرار بود رئیس جمهوری ترکیه در آن سخنرانی کنند، اجتماع کردند و با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از یک گروه کُرد سوری تظاهرات کردند.

یونان و اتحادیه اروپا پناهجویان را به ترکیه باز می گردانند

پناهجویانی که از یونان اجازه عبور به مقدونیه را نیافتند در مناطق مرزی چادر زدند.

اتحادیه اروپا و دولت یونان از روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه بازگرداندن مهاجران، از جمله پناهجویان سوری را از آن کشور به ترکیه آغاز می‌کنند.

بازگرداندن این گروه از مهاجران بر اساس توافقی است که دو هفته پیش میان دولت ترکیه و اتحادیه اروپا به دست آمد.

این توافق به منظور کاهش در بحران مهاجرت به اروپا حاصل شده است، ولی گروه های مدافع حقوق بشر و همچنین چپ‌های اروپایی به این توافق معترض هستند.

ملی گرایان اروپایی نیز از این اقدام راضی نیستند و آن را برای جلوگیری از سیل جدید مهاجرت‌ کافی نمی‌دانند.

همزمان با نشست واشنگتن؛ تاکید آمریکا و متحدان بر مواجهه با تهدید پیونگ یانگ

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با رهبران کره جنوبی و ژاپن، پیرامون تلاش جمعی در غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره گفتگو کرد

آخرین اقدام تحریک آمیز کره شمالی که روز جمعه همزمان با برگزاری نشست بین‌المللی امنیت هسته‌ای در واشنگتن صورت گرفت، تلاش ها برای غیر اتمی کردن شبه جزیره کره را در کانون توجهات قرار داد. کره جنوبی می‌گوید پیونگ یانگ یک موشک با برد کوتاه به دریای ژاپن پرتاب کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با رهبران کره جنوبی و ژاپن، پیرامون تلاش جمعی در غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره گفتگو کرد و گفت "ما به کارشناس هایمان رهنمود داده‌ایم تا در هفته‌ها و ماه‌های آینده با هوشیاری اقدامات بیشتری را ارائه کنند که بتوانیم مشترکاً برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره گام‌هایی برداریم. تا این که بتوان به نوعی، ثبات و صلح را در منطقه برقرار کرد."

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گسترش توان هسته‌ای کره شمالی را خطری برای منطقه خواند و بر همکاری سه کشور ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده در مواجهه با تهدیدهای هسته‌ای پیونگ یانگ تاکید کرد.

نگرانی از احتمال دسترسی داعش به تسلیحات اتمی و تشدید تلاش‌های جهانی برای مقابله با تروریسم و نیز تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی، از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که در دستور کار این نشست بین‌المللی قرار دارد که به میزبانی رئیس جمهوری آمریکا در جریان است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب میزبان شام رسمی برای دعوت شدگان به این نشست در کاخ سفید بود. برخی از رهبران کشورهایی که به واشنگتن آمده‌اند، با تهدیدهای اتمی مواجه هستند یا مستقیماً هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر لزوم آنی امنیت هسته‌ای در سراسر جهان در صدر دستور کار نشست واشنگتن است. حملات تروریستی ۱۰ روز پیش در بروکسل، جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به مواد اتمی و مبارزه با تروریستم هسته‌ای را در اولویت نشست امنیت هسته‌ای امسال قرار داده است.

پرزیدنت اوباما در دیدار با همتای فرانسوی خود بر ضرورت نابودی تروریسم تاکید کرد و گفت "مسلماً این همایش فرصتی است که عمیقاً به مساله امنیت هسته‌ای بپردازیم و مطمئن شویم مواد اتمی در دست ترویست‌ها قرار نگیرد، اما با توجه به حملات بروکسل و با یادآوری فاجعه پاریس، برای ما، نه تنها لزوم آنی امنیت مواد هسته‌ای، بلکه نابودی تروریسم نیز مطرح است."

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز ضمن اشاره به همکاری نزدیک بین دو کشور، گفت که ریشه تروریسم در سوریه و عراق است و از این رو باید در چارچوب ائتلاف جهانی در مبارزه با گروه داعش برای خشکاندن تروریسم تلاش جهانی شود.

در نشست دو روزه امیت هسته‌ای که از عصر پنجشنبه آغاز به کار کرد، سران و نمایندگان بیش از پنجاه کشور و نهاد بین المللی فعال در حوزه امنیت هسته‌ای حضور دارند. این نشست شش سال پیش به ابتکار باراک اوباما برگزار شد و امسال برای چهارمین و آخرین بار در دوران ریاست جمهوری او برگزار می‌شود.

وزیران خارجه و انرژی آمریکا نیز میزبان شام رسمی برای وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده در همایش هسته‌ای واشنگتن بودند. جان کری که توافق هسته‌ای با ایران را در کارنامه موفقیت دیپلماسی آمریکا حک کرده است، در این مراسم گفت، جهان به سمتی حرکت می‌کند که عاری از سلاح‌های هسته‌ای شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت "به باور من می‌توانیم با افتخار بگوییم در طول سال‌های گذشته مواد اتمی را از دست تروریست‌ها و دیگرانی که می‌توانند از آن سوء استفاده کنند، دور نگاه داشتیم و حرکت در مسیری را آغاز کردیم که گرچه همه از دشواری آن اطلاع داریم، به روزی برسیم که سلاح‌های اتمی تنها در صفحات کتاب‌های تاریخ جای داشته باشد."

بلژیک: صلاح عبدالسلام "آماده استرداد" به فرانسه و "همکاری" است

سئون ماری وکیل صلاح عبدالسلام در جمع خبرنگاران.

دادستانی بلژیک می گوید صلاح عبدالسلام، متهم اصلی بمب گذاری های ماه نوامبر گذشته در پاریس، به فرانسه مسترد می شود.

وزیر دادگستری فرانسه گفت انتظار دارد صلاح عبدالسلام ظرف ده روز به این کشور بازگردانده شود.

یک وکیل صلاح عبدالسلام از قول وی گفته متهم می خواهد با مقام های فرانسه همکاری کند و می خواهد همگان از همکاری وی آگاه باشند.

وکیل دیگر صلاح عبدالسلام نیز گفته، وی بعد از دستگیری ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ماه) با بازگرداندنش به فرانسه مخالف بود.

روشن نیست چرا نظر وی عوض شده و با استرداد خود موافقت کرده است.

یک ماه پیش، پلیس بلژیک بعد از یک عملیات گسترده توانست عبدالسلام را که در حملات پاریس دست داشت، در بروکسل دستگیر کند.

چهار روز بعد از این دستگیری، سه انفجار در فرودگاه و متروی بروکسل روی داد که ۳۵ کشته برجای گذاشت و حدود سیصد نفر زخمی شدند.

نخستین گروه مین‌روبی روسیه وارد شهر پالمیرا شد

شهر تاریخی پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در آن ماه‌ها طول بکشد

وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه از ورود اولین تیم کارشناسان مین‌روبی این کشور به شهر تاریخی پالمیرا در سوریه خبر داده که به تازگی به تصرف نیروهای دولت بشار اسد درآمده است.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: "در حال حاضر این شهر که زمانی بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، خالی از سکنه شده است. نمی‌شود از زمان بازگشتن اهالی این شهر سخن گفت تا زمانی که همه مین‌ها خنثی شوند."

بازپس‌گیری پالمیرا (تدمر) از پیکارجویان گروه داعش توسط نیروهای دولتی سوریه، با حمایت هوایی ارتش روسیه صورت گرفت و یک پیروزی مهم برای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به حساب می‌آید.

روسیه متعهد شده است که برای کمک به دولت سوریه پاکسازی مراکز باستانی این منطقه از مین را بر عهده بگیرد.

وزیر دفاع روسیه گفته است که ساکنان این منطقه مشتاق بازگشت به خانه‌های خود هستند و روسیه به آنها برای رسیدن به هدفشان کمک خواهد کرد.

بشار اسد نیز از سازمان ملل متحد خواسته است تا برای بازسازی آثار باستانی دو هزار ساله در پالمیرا، که توسط داعش تخریب شده است، به دمشق کمک کند.

پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در این شهر تاریخی ماه‌ها طول بکشد. سربازهای سوری نیز در عملیات مین روبی نقش خواهند داشت.

درگذشت زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد.

زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی در آمریکا درگذشت. او طراح بناهای مشهور فراوانی در نقاط مختلف دنیا است.

زهاء حدید برنده چندین جایزه بین‌المللی معماری و طراحی است و اولین زنی بود که جایزه معماری پریتزکر و نشان سلطنتی معماری بریتانیا را دریافت کرد.

این زن ۶۵ ساله در سال گذشته میلادی موفق شده بود که جایزه بهترین طراح معماری سال را به دلیل طراحی مجموعه حیدر علی‌اف در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان از آن خود کند.

خانم حدید در بغداد به دنیا آمد و پدرش از دولتمردان عراقی بود. او ابتدا در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی بریتانیا شد.

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد. از جمله در سال ۱۳۹۳ عنوان شد که بزرگترین هتل ایران در تهران و با طرحی از خانم حدید ظرف چهار سال ساخته خواهد شد. همچنین عکس‌هایی از فاز دوم برج میلاد در تهران منتشر شده که اعلام شده بود طرح آن از زهاء حدید است.

طرح هتل پاسارگاد تهران

مجموعه حیدر علی‌اف در باکو

شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا از تبعیض در حقوق و دستمزد

پنج عضو اصلی تیم ملی فوتبال زنان، برندگان جام جهانی و قهرمان المپیک آمریکا، در شکایتی به یک دادگاه فدرال این کشور، فدراسیون فوتبال آمریکا را به تبعیض در دستمزد متهم کرده اند.

آنها در شکواییه ادعا می کنند این تیم نیروی اقتصادی محرکه ای برای فوتبال آمریکا است در حالی که بازیکنان تیم زنان فوتبال دستمزدهایی بسیار کمتر از همتایان خود در تیم مردان دریافت می کنند.

امضا کنندگان شکواییه از جمله برجسته ترین و مشهور ترین ورزشکاران زن در جهان هستند. آنها در شکایت خود که روز چهارشنبه به کمیسیون فرصت های شغلی برابر ارائه دادند، در خواست کردند درباره روش کار فدراسیون فوتبال تحقیق شود.

کارلی لوید، کاپیتان مشترک تیم در بیانیه ای گفت "ما سال ها کاملا صبور بوده ایم، با این اعتقاد که فدراسیون درست عمل خواهد کرد و غرامتی عادلانه خواهد پرداخت."

یکی دیگر از اعضای تیم گفت بازیکنان می گویند آنها چهل درصدِ آنچه فوتبالیست های تیم مردان دریافت می کنند می گیرند، هرچند که سال پیش بسوی کسب مقام قهرمانی جهان حرکت کردند.

با اینکه شکواییه را فقط پنج بازیکن امضا کردند، آنها گفته اند از طرف تمامی تیم زنان حرف می زنند و همه بواسطه قرارداد با تیم ملی، کارمندان فدراسیون فوتبال هستند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG