لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۰۶

سرخط خبرها

۵۰۸سال زندان، مجازات معلمی که به دانش آموزان در ترکیه تعرض جنسی می کرد

این معلم در دادگاه کارامان محکوم شد

یک دادگاه محلی در ترکیه، معلمی را به اتهام حمله جنسی به ۱۰ دانش آموز پسر در استان کارامان در مرکز ترکیه به ۵۰۸ سال و ۳ ماه زندان محکوم کرد.

به نوشته حریت، این معلم ۵۴ ساله خود را بی گناه دانست. رسانه های ترکیه او را محرم بویوکتورک معرفی کرده اند.

بویوکتورک در دادگاه گفته آن ۱۰ دانش آموز تنها بودند و با خود رابطه جنسی داشتند و من به خانواده آنها هشدار دادم ولی آنها به من گوش ندادند و علیه من شکایت کردند.

این معلم همچنین گفته است که من مثل یک "پدر" با آنها رفتار کردم.

کشف قدیمی‌ترین پیام داخل بطری جهان در سواحل آلمان

در داخل بطری کارت پستالی گذاشته شده که از یابنده خواسته تاریخ و محل پیدا کردن آن را نوشته و به فرستنده باز گرداند.

قدیمی‌ترین پیام درون بطری سرگردان در دریا که تاکنون یافته شده است، توسط یک شهروند آلمانی در آب‌های دریای شمال پیدا شد.

به گزارش هافینگتون پست، ماریان وینکلر کارمند بازنشسته شرکت پست، این بطری را آوریل سال گذشته در سواحل جزیره آلمانی آمروم پیدا کرد.

وی به نشریه محلی آمروم گفته است، "پیدا کردن یک بطری حاوی پیام خیلی لذت‌بخش است ... این که از کجا آمده، چه کسی آن را نوشته و چند وقت با امواج دریا به این طرف و آن طرف رفته، شگفت انگیز است."

به نوشته روزنامه گاردین، این بطری در ۳۰ نوامبر ۱۹۰۶ توسط یک جانورشناس به نام "جرج پارکر بیدر" به آب انداخته شده و تنها یکی از مجموع هزار بطری مشابهی است که او در دریا رها کرده بود.

در داخل این بطری کارت پستالی گذاشته شده که به سه زبان انگلیسی، آلمانی و هلندی، از یابنده خواسته شده تاریخ و محل پیدا کردن آن را نوشته و به آدرس آقای بیدر؛ که در کارت ذکر شده، باز گرداند.

پیام داخل این بطری شیشه‌ای، که بیش از ۱۰۸ سال پیش در دریا سرگردان بوده، بنا بر اعلام مؤسسه رکوردهای جهانی گینس قدیمی‌ترین پیامی است که از دریا گرفته شده است.

مگی که احتمالا پیرترین سگ دنیا بود، درگذشت

عکس تزئینی است

مگی که احتمالا پیرترین سگ دنیا بود، در استرالیا درگذشت.

برایان مکلارین، روز چهارشنبه به روزنامه محلی ویکلی تایمز استرالیا گفت که سگش، مگی، ۳۰ سال عمر کرد.

مکلارن گفت این سگ ماده، هفته آخر عمرش همچنان خوب بود و قادر به راه رفتن بود و به گربه ها غرغر می کرد.

جنیفر انیستون، "زیباترین زن جهان" در سال ۲۰۱۶ از نگاه نشریه پیپل

جنیفر انیستون ستاره ۴۷ ساله هالیوود می‌گوید، "وقتی سالم و قوی هستم، بهترین احساس را از خودم دارم."

نشریه پیپل (People) در گزارشی که روز چهارشنبه در وبسایت خود منتشر کرد، جنیفر انیستون هنرپیشنه معروف آمریکایی را به عنوان "زیباترین زن جهان" در سال ۲۰۱۶ معرفی کرده است.

به نوشته پیپل، با وجود آن که خانم انیستون یکی از ستاره‌های بزرگ هالیوود است، اما آنچنان فروتن و بی‌ادعاست که وقتی برای نخستین این خبر را شنید، نتوانست احساس خوشحالی خود را پنهان کند.

مقابله با پیری و راز جوان ماندن این هنرمند ۴۷ ساله، عامل دیگری است که به شهرت او اضافه کرده و خودش می‌گوید، "وقتی سالم و قوی هستم، بهترین احساس را از خودم دارم."

نشریه پیپل از قول جنیفر انیستون می‌نویسد "خنده‌دار است؛ به یک باره از یک دوره بی‌توجهی محض، ناگهان به فکر بدن‌‌مان می‌افتیم ... این که چطور بخوابیم و چگونه از خودمان مراقبت کنیم."

دادگاه نروژ: حقوق عامل کشتار جمعی نقض شده است

 آندرس برویک از نازی ها الهام گرفته است.

دادگاهی در نروژ رای داد که حقوق آندرس برویک، عامل یک کشتار دسته جمعی در نروژ، در زندان نقض شده است.

دادگاه روز چهارشنبه اعلام کرد که او "در دنیایی کاملا بسته" قرار دارد. این رای دادگاه باعث تعجب بسیاری شده است چرا که پیشتر گزارش شده بود او به امکانات رفاهی قابل توجهی دسترسی دارد.

آندرس برویک، که دارای عقاید ضدمهاجران است و در یک بمب گذاری و تیراندازی جداگانه در اسلو در سال ۲۰۱۱ ، ۷۷ نفر به قتل رساند، اخیرا گفته بود که حقوقش در زندان نقض شده است.

او که از نازی ها الهام گرفته، از جمله گفته بود صدها بار در زندان نروژ بازرسی کامل بدنی شده است.

با مچ گیری نیسان، میتسوبیشی به تقلب سوختی اعتراف کرد

مقامات میتسوبیشی در حال عذرخواهی در کنفرانس خبری روز چهارشنبه.

شرکت خودروسازی میتسوبیشی ژاپن اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به مصرف سوخت ۶۲۵ هزار خودروی این شرکت را دستکاری کرده است.

میتسوبیشی ضمن اعلام این موضوع در روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری، عذرخواهی کرد.

به گفته میتسوبیشی، آزمایش کنندگان نیسان بودند که دریافتند اطلاعاتی که میتسوبیشی در مورد مصرف بهینه سوخت برخی از مدل های خود داده، با واقعیت مطابقت ندارد.

بازداشت مجری شبکه ماهواره‌ای پس از بازگشت به ایران

برخی رسانه‌های داخل ایران از بازداشت صبری حسن‌پور، مجری یک شبکه ماهواره‌ای خارج از ایران خبر می‌دهند که به ایران سفر کرده بود.

وبسایت جهان‌نیوز که به برخی محافل امنیتی ایران نزدیک است، روز چهارشنبه ( ۱ ارديبهشت) خبر داد که صبری حسن‌پور "سخنگوی تشکل غیر قانونی کنگره ملی ایرانیان برای نجات ایران و مجری شبکه ضد انقلاب سیمای رهایی" دستگیر شد.

این وبسایت مدعی است که آقای حسن‌پور "در پوشش دیدار با خانواده خود" به ایران سفر کرده و پس از حضور در شهرهای تهران، اهواز، اصفهان و کرج دستگیر شده است.

جهان‌نیوز به نقل از یک "منبع مطلع" نوشته که آقای حسن‌پور از پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در خارج از ایران حضور داشته و در راستای " نفوذ فرهنگی" به ایران سفر کرده است. او خواستار توجه بیشتر به "حضور و نفوذ افراد ضد انقلاب، سلطنت طلب و معاند به داخل کشور" شده است.

دولت حسن روحانی بارها از ایرانیان خارج کشور دعوت کرده که به ایران سفر کنند و گفته که اگر فردی جرمی مرتکب نشده باشد و پرونده‌ای در دستگاه قضایی نداشته باشد، با خطری مواجه نخواهد شد.

جزییات بیشتری از تاریخ و چگونگی دستگیری آقای حسن‌پور و محل نگهداری او منتشر نشده است.

آغاز تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از صبح پنج شنبه

تبلیغات نامزدها برای شرکت در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از صبح پنجشنبه، دوم اردیبهشت آغاز می‌شود.

تبلیغات ۱۳۶ نامزدی راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس به مدت یک هفته ادامه می یابد و پس از آن، روز جمعه دهم اریبهشت رای گیری در ۵۶ حوزه انتخابیه برای انتخاب ۶۹ نماینده باقی مانده برگزار می شود.

محمد حسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام این خبر گفت که وزارت کشور برای این مرحله بیش از ۱۵ هزار صندوق رای در نظر گرفته است.

تبلیغات انتخاباتی برای مرحله دوم در حالی آغاز می شود که اصولگرایان که هم اینک اکثریت قاطع مجلس را در اختیار دارند، برای این مرحله فهرستی اعلام نکرده‌اند.

در مرحله اول، اصلاح طلبان با انتشار فهرست امید، موفق به کسب پیروزی قاطع در تهران و به دست آوردن حدود ۸۰ صندلی از سراسر کشور شدند. اصولگرایان نیز کمابیش تعداد مشابهی از نامزدها را راهی مجلس کردند. در این بین بیش از ۵۰ نامزد مستقل نیز به مجلس راه یافتند.

با این حال نتایج مرحله دوم انتخابات به دلیل تاثیرگذاری بر اکثریت مجلس و انتخاب رئیس و هیات رئیسه، برای جناح های مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است.

اصلاح طلبان که در پایان مرحله اول تنها ۳۲ نامزد خود را به مرحله دوم فرستادند، یک روز پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی فهرست ۶۸ نفره از نامزدهای مورد حمایت خود را منتشر کرده‌اند، این در حالیست که اصولگریان فهرستی منتشر نکرده‌اند.

سفر جان کری به قاهره، همزمان با نارضایتی آمریکا از وضع حقوق بشر در مصر

پیش از سفر به مصر، آقای کری از وضعیت حقوق بشر در مصر ابراز نگرانی کرده بود.

جان کری، وزير امور خارجه آمريکا چهارشنبه، اول اردیبهشت با عبدالفتاح السيسی و سامح شکری، رئيس جمهوری و وزير امور خارجه مصر در قاهره ديدار می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد هدف اصلی سفر آقای کری به مصر، گفت و گو در زمينه مناسبات دو جانبه و بررسی مسائل منطقه ای ست.

برخی خبرگزاری ها پيش بينی می کنند، يکی ديگر از نکات مورد بحث آقای کری با مقام های مصری به احتمال زياد به تصميم اخير آمريکا در ارتباط با کاهش تعداد نيروهای آمريکايی مستقر در صحرای سينا اختصاص خواهد داشت.

پیش از این سفر، وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه در بيانيه ای از قول آقای کری در مورد وضعيت رو به وخامت حقوق بشر در مصر بويژه در هفته های اخير عميقاً ابراز نگرانی کرده بود.

آقای کری در بيانيه در اشاره به تصميم اخير دولت مصر در ارتباط با پيگيری مجدد نهادهای غير دولتی برای افشای موارد نقض حقوق بشر و دفاع از آزادی های مندرج در قانون اساسی مصر، اين حرکت را بخشی از يک اقدام گسترده تر در راستای ارعاب دگرانديشان سياسی، روزنامه نگاران، فعالان حقوق مدنی و شخصيت های فرهنگی مصر دانسته است.

وزير امور خارجه مصر در بيانيه تصريح کرده است که اين اقدامات خلاف اصول و ارزش های جهانی، و آزادی عمل نهادهای غير دولتی است و در تضاد کامل با ادعاهای دولت مصر است که می گويد خود را مسئول و متعهد به ايفای نقش جامعۀ مدنی در کشورداری و توسعۀ کشور خود می داند.

وزير امور خارجه آمريکا قرار است پس از اين ديدار برای پيوستن به رئيس جمهوری آمريکا در گردهمايی کشورهای عضو شورای همکاری خليج فارس به عربستان سعودی سفر کند.

وداع فیدل کاسترو در حزب کمونیست کوبا: به پایان عمر نزدیک شده ام

فیدل کاسترو که از سال ۲۰۰۸ جای خود را به برادرش رائول داد، کمتر در مجامع عمومی ظاهر می شود.

فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا که چندسالی است از قدرت کناره گیری کرده، طی سخنرانی بی سابقه ای از حزب کمونیست کوبا وداع کرد و گفت به پایان عمرش نزدیک شده است.

آقای کاسترو که به دلیل کهولت سن و بیماری کمتر در مجامع عمومی ظاهر می شود، این سخنان را سه شنبه در مراسم اختتامیه کنگره حزب کمونیست کوبا در هاوانا ایراد کرد.

وی گفت: "به زودی نود ساله می شوم. هیچگاه به آن فکر نکرده بودم و حاصلی هم نداشت. سرنوشت من هم مثل همه انسان ها است. این زمان برای همه ما فرا می رسد، اما ایده کوبای کمونیست پایدار خواهد ماند."

آقای کاسترو اکنون ۸۹ ساله است.

نشست حزب کمونیست در روزهای اخیر در کوبا تشکیل جلسه داده و بار دیگر رائول کاسترو، برادر فیدل را به عنوان رهبر این حزب انتخاب کرد.

رائول کاسترو که از سال ۲۰۰۸ جانشین فیدل شد، خود ۸۵ سال سن دارد.

آیا تهدید عربستان به خروج دارایی ها از آمریکا جدی است؟

وزیر خارجه سعودی تهدید کرده اگر طرح ضد عربستان به تصویب برسد، این کشور ۷۵۰ میلیارد دلار دارائی‌های خود را از آمریکا خارج می کند.

در حالی که باراک اوباما به عربستان سفر کرده، منتقدان او در سنای آمریکا، طرح مجاز شدن شکایت از عربستان را در کنگره آمریکا در دست بررسی دارند. عربستان تهدید کرده که دارایی های خود را از آمریکا خارج می کند.این تهدید چقدر جدی است؟

میچ مك كانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که هنوز طرح مجاز شدن شهروندان آمریکا برای شکایت از دولت عربستان سعودی را در دست بررسی دارد.

طرفداران تصویب طرح در کنگره از دولت اوباما می‌خواند بخشی از اسناد طبقه بندی شده را که احتمال دست داشتن عوامل سعودی یا شهروندان آن کشور در حمله‌های ۱۱ سپتامبر را تایید می‌کند، منتشر سازد.

نیویورک تایمز: عربستان درباره لایحه نقش ریاض در ۱۱ سپتامبر به آمریکا هشدار داد

به گزارش رویترز، این طرح مورد بررسی در سنا به شهروندان آمریکایی اجازه می‌دهد تا از دولت عربستان به اتهام دست داشتن عوامل آن در حملات ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ شکایت و درخواست غرامت کنند.

کاخ سفید با این اقدامی مخالف است و جاش ارنست سخنگو ی کاخ سفید گفته است باراک اوباما آن را رد خواهد کرد.

واکنش آمریکا به تهدید عربستان درباره لایحه نقش ریاض در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر

اوباما پیش از سفر به عربستان گفت، تصویب چنان طرحی با اقدام تلافی جویانه سایر کشور‌ها علیه آمریکا رو به رو خواهد شد.

جمهوریخواهان نیز یکصدا با طرح موافق نیستند از جمله پل رایان رئیس مجلس نمایندگان که گفته است عربستان سعودی متحد ما است و با توجه به سفر رئیس جمهور اوباما به آن کشور شاید چنان اقدامی به صلاح نباشد.

این اقدام آن هم در آستانه سفر اوباما به ریاض به بحث‌های مخالف و موافق دامن زده و سعودی‌ها تهدید به تلافی جوئی مالی کرده‌اند.

در ریاض عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی تهدید کرده است که اگر چنان طرحی به تصویب برسد کشورش ۷۵۰ میلیارد دلار دارائی‌های خود در آمریکا خواهد فروخت.

اما دیوید آتاوای از مرکز ویلسون در واشنگتن به صدای آمریکا می‌گوید عربستان سعودی به هر حال ناچار به چنین کاری خواهد شد.

وی گفت: "به نظرم قضیه کاملا جدی است. تنها به این دلیل که در صورت تصویب طرح ، سعودی‌ها خیلی نگران خواهند شد که دارائی‌های نقد، سهام و اوراق بهادار آن‌ها مصادره شود. پس ناچارند کاری بکنند."

آتاوای افزود: "نمی دانم همه ۷۵۰ میلیارد دلار را خواهند برد یا نه. اما برای حفظ آن‌ها باید گامهائی بردارند. به نظرم بخشهائی را در اروپا و منطقه یورو سرمایه گذاری خواهند کرد. و به هر حال اگر همه ۷۵۰ میلیادرد دلار را هم نبرند بخشهائی را خارج خواهند کرد."

مجله فرچون تهدید سعودی‌ها را بی‌اثر می‌داند و می‌نویسد اینکه سعودی‌ها پولشان را در آمریکا گذاشته‌اند، لطفی به آمریکا نکرده‌اند چرا که به نفع خودشان است. چون اینجا یک بازار بزرگ، با ثبات و مطمئن است و دلار آمریکا پشتوانه پول خود سعودی‌ها هم هست.

فرچون تاکید کرده، ضمن اینکه بانک مرکزی آمریکا ماهانه ۴۰ میلیارد دلار قرض می‌گیرد و کل دارائی سعودی‌ها در آمریکا موضوع وام هفت ماهه آمریکا بیشتر نخواهد بود بنابراین در مورد تاثیر منفی خروج سرمایه های سعودی از آمریکا نباید چندان نگران بود.

آمریکا: کره شمالی می تواند توافق هسته ای ایران را سرمشق قرار بدهد

آنتونی بلینکن، از معاونان وزارت امور خارجه آمریکا در حال سخنرانی - ۱۹ آوریل ۲۰۱۶

آنتونی بلینکن، از معاونان وزارت امور خارجه آمریکا گفت کره شمالی برای حل پرونده برنامه هسته ای خود می تواند از ایران الهام بگیرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه گذشته و در پی چهارمین آزمایش هسته ای کره شمالی، تحریم ها علیه این کشور را تشدید کرد.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور را نقض کرده است.

ایران عضو "باشگاه مسابقات اسب عربی" شد

"باشگاه مسابقات میراث اسب عربی" یکی از معتبر‌ترین باشگاه‌های سوارکاری جهان است.

فدراسیون سوارکاری ایران به عضویت "باشگاه مسابقات میراث اسب عربی" یکی از معتبر‌ترین باشگاه‌های سوارکاری جهان پذیرفته شد.

بنا به گزارش سایت رسمی این باشگاه جهانی، ایران در سال ۲۰۱۹ میزبان مسابقات جهانی سوارکاری با اسب عربی خواهد شد.

اسب عربی یا حصان العربی یکی از نژادهای اسب سبک جهان است که زادگاه آن در خاورمیانه است و سوارکاری با آن به دلیل ساختار بدنش، آسان است.

فدراسیون سوارکاری ایران با عضویت در باشگاه جهانی میراث مسابقات با اسب عربی توانست گام بزرگی در تثبیت جایگاه خود به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق پرورش اسب اصیل و سوارکاران زبده در جهان برداشته و در کنار کشورهایی همچون آمریکا، بریتانیا، استرالیا، روسیه، برزیل، لهستان، و سوئد قرار گیرد که در این رشته بسیار فعالند.

ایران یکی از کشورهای برجسته در پرورش اسب عربی یا اسب اصیل است و خود را آماده می‌کند تا میزبان مسابقات سوارکاری با اسب عربی در سال ۲۰۱۹ جهان شود.

مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری با اعلام موافقت سازمان جهانی اسب عربی با میزبانی ایران گفت: قرار است اعضای هیات رییسه این سازمان جهانی سال آینده بازدیدی از ایران داشته باشند.

بنا به گزارش سایت سوارکاری ایران، استان خوزستان قطب پرورش اسب اصیل عربی کهن‌ترین گونه اسب است که نقشی اساسی در تاریخ انسان و اسب بازی کرده است.

عمر این‌ نژاد به چهار هزار و ۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و خاستگاه آن خاورمیانه و نواحی بیابانی یا نیمه بیابانی این منطقه است. با تلاش سلسله ساسانیان در پرورش و اصلاح این‌نژاد، اسبهای اصیلی به وجود آمدند که به خاطر چابکی و مقاومتشان مایه حیرت شدند.

وزارت فرهنگ هند: الماس کوه نور مال هند است

عکس تزئینی است

وزارت فرهنگ هند می گوید الماس کوه نور متعلق به این کشور است و برای بازپس گیری اش از بریتانیا تلاش خواهد کرد.

الماس ۱۰۵ قیراطی کوه نور در سال ۱۸۵۰ میلادی وقتی هند مستعمره بریتانیا بود به ملکه ویکتوریا اهدا شد. این الماس در برج لندن نگهداری می شود.

رانجیت کومار، دادستان کل هند روز دوشنبه در دیوانعالی این کشور گفت کوه نور به رغم اعتقاد بعضی از شهروندان، به سرقت نرفته و به ملکه بریتانیا هدیه داده شده است و نیازی به بازپس گیری اش نیست.

وزارت فرهنگ هند اما دوشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد اظهارات آقای کومار موضع دولت نیست و برای بازپس گیری کوه نور از بریتانیا با شیوه ای دوستانه تلاش خواهد شد.

زمین لرزه اکوادور: شمار قربانیان از ۵۰۰ نفر بیشتر شد

زمین لرزه اکوادور به شدت ۷.۸ ریشتر خسارات بسیاری به جای گذاشت.

سه روز پس از زمین لرزه ۷.۸ ریشتری اکوادور هنوز بیش از ۱۷۰۰ نفر مفقودالاثر هستند و احتمال افزایش شمار قربانیان وجود دارد.

امدادگران همچنان به جستجو برای یافتن نجات یافتگان احتمالی ادامه می دهند.

این زمین لرزه بیش از ۵۰۰ کشته و ۴۶۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

میزان خسارات ناشی از زمین لرزه حدود سه میلیارد دلار برآورد شده است.

باراک اوباما در یک مکالمه تلفنی با رافائل کورآ رئیس جمهوری اکوادر، از جانب مردم آمریکا با زلزله زدگان ابراز همدردی و برای هرگونه کمک آمریکا در عملیات امداد و بازسازی اعلام آمادگی کرد.

تازه های اپل در کنفرانس سان فرانسیسکو در ماه خرداد

شرکت آمریکایی اپل قرار است سیزدهم ماه ژوئن (۲۴ خرداد) در کنفرانس جهانی سان فرانسیسکو از آخرین نسخه سیستم عامل iOS و همچنین لپ تاپ های جدید خود رونمایی کند.

این رویداد را اولین بار "سیری" صدای یاری رسان در آیفون اعلام کرد. پیشتر وقتی از او می پرسیدند کنفرانس بعدی برنامه ریزهای اپل چه زمانی است؟ سیری می گفت تاریخ کنفرانس هنوز اعلام نشده، اما حالا تاریخ کنفرانس را ۱۳ تا ۱۷ ژوئن (۲۴ تا ۲۷ خرداد) اعلام می کند.

در کنفرانس جهانی برنامه ریزهای کامپیوتر معمولا تازه ترین های نرم افزاری و همچنین بروزرسانی هایی که بعدا در طول سال به بیرون می آید، به نمایش گذاشته می شود.

در این کنفرانس قرار است سیستم عامل iOS-10 و همچنین بروزرسانی هایی که در انتظار اپل تی وی است، معرفی شود.

این کنفرانس همچنین فرصتی است برای برنامه ریزهای کامپیوتری و کاربران کامپیوترهای تولیدی شرکت اپل (Mac) برای یافتن اطلاعاتی درباره نسل بعدی این نوع کامپیوترها.

کشف یک "تعویذ باستانی" مصری توسط کودک اسرائیلی

این کودک اسرائیلی و والدینش در عملیات تجسس قبه الصخره مشارکت داشتند و می گوید چهار سال پیش این آویزه را پیدا کرده است.

یک دختر دوازده ساله اسرائیلی به طور اتفاقی یک قطعه تعویذ باستانی یافته که بیش از ۳۲۰۰ سال عمر دارد و قدمتش به زمان فرعون های مصر می رسد.

این دختر و والدینش در عملیات تجسس قبه الصخره مشارکت داشتند. این عملیات ابتکاری برای غربال و تجسس خاک هایی بود که از منطقه باستانی اورشلیم خارج شده بود.

روی این تعویذ، یا گردنبند بلاگردان، اسم فرعون توتموس سوم حکاکی شده است. این دختر می گوید چهار سال پیش آن را یافته است.

مدیر بنیاد شهر داوود، که متولی پروژه غربال خاک بود می گوید سال ها طول می کشد تا اهمیت چنین یافته ای برای باستانشناسان روشن شود.

ظریف و کری نامزد دریافت جایزه "چتم هاوس" شدند

ظریف و کری در حال گفتگو در نیویورک - ۲۷ آوریل ۲۰۱۵

اندیشکده "چتم هاوس" نامزدهای دریافت جایزه سال ۲۰۱۶ خود را اعلام کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، به دلیل نقش اساسی که در سال ۲۰۱۵ در رسیدن به توافق جامع هسته ای داشتند، به طور مشترک نامزد دریافت این جایزه شده اند.

لوران فابیوس که تا سال ۲۰۱۶ وزیر امور خارجه فرانسه بود، و کریستیانا فیگوئرس دیپلمات کاستاریکایی، به دلیل نقش عمده ای که در حصول توافقنامه تغییرات آب و هوایی زمستان گذشته در پاریس ایفا کردند، به طور مشترک نامزد دریافت دیگر جایزه چتم هاوس شده اند.

اتاهیرو جگا، رئیس کمیسیون انتخابات نیجریه به خاطر اراده، درستی، حرفه ای بودن در اولین انتخابات آزاد نیجریه که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نیز نامزد دریافت این جایزه است.

برندگان جوایز ۲۰۱۶ پولیتزر معرفی شدند

خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس که برنده جایزه امسال پولیتزر شدند.

جوایز پولیتزر سال ۲۰۱۶ میلادی به خبرنگاران، نویسندگان و اثرگذاران حوزه موسیقی و نمایشنامه اعطا شد.

جایزه امسال خدمات عمومی پولیتزر به آسوشیتدپرس به خاطر گزارشی تحقیقی درباره برده داری در صنعت ماهیگیری در جنوب آسیا اعطا شد. گزارشی که به آزادی نزدیک به دو هزار برده اهل میانمار منجر شد.

آسوشیتدپرس جایزه پولیتزر سال ۲۰۱۶ را به خاطر یک سال و نیم تلاش چهار تن از خبرنگارانش برای شرح و ثبت حال کارگران اهل میانمار و دیگر کشورها در روستایی در اندونزی دریافت کرد.

کتلین کرول، از مدیران آسوشیتدپرس گفت: "شما می دانید که ما چقدر به کار فوق العاده ای که این زنان انجام داده اند افتخار می کنیم. خانم ها دست ها را بالا ببرید. گزارش آن ها از برده داری در صنعت ماهیگیری از پشت این کامپیوترها به اصلاحات وسیع و آزادی بیش از دو هزار برده منجر شد. امروز من افتخار می کنم به شما بگویم که به خاطر این گزارش آسوشیتدپرس مدال طلای پولیتزر در بخش خدمات عمومی را دریافت کرده است."

گزارش آسوشیتدپرس شرح حال مردانی عمدتا اهل میانمار است که در خشکی و بر روی آب به بیگاری گرفته شده اند و اوقات فراغتشان را در قفس زندانی اند. بعضی در قایق های ماهیگیری جان خود را از دست می دهند، بعضی دچار نقص عضو می شوند.

گزارش های آسوشیتدپرس و عکس ها و ویدیوهای منتشر شده از اوضاع این افراد نهایتا به آزادی هزاران ماهیگیر و کارگر دربند، توقیف میلیون ها دلار پول و فشار و نظارت بیشتر بر کارخانجات پوست گیری میگو در تایلند انجامید.

استر ثوسان نویسنده اهل میانمار آسوشیتدپرس است. او گفت: "برای من بزرگترین جایزه، آزادی همه این مردان سرزمینم است که به خانه هایشان برگشته اند. این بزرگترین جایزه برای من است."

اهدای جوایز پولیتزر در سال ۱۹۱۷ میلادی توسط ژورف پولیتزر، ناشر و روزنامه نگار آمریکایی بنیانگذاری شد.

لوس آنجلس تایمز به خاطر پوشش حمله تروریستی مرگبار سان برناندینو جایزه خبر فوری را دریافت کرد.

دیگر جوایز پولیتزر ۲۰۱۶ به روزنامه نیویورک تایمز به خاطر گزارش درباره فقر و بدبختی زنان افغان و خبرگزاری رویترز برای انتشار تصاویر پناهجویان تعلق گرفت.

نویسندگان کتاب های پرچم های سیاه درباره داعش، و همدرد، داستان سقوط ویتنام جنوبی در سال ۱۹۷۵ نیز جایزه پولیتزر دریافت کردند.

رئیس جمهوری برزیل می گوید "کوتاه" نمی آید

دلیما روسف در واکنش به تصویب طرح استیضاح او در مجلس برزیل گفته: من به مبارزه ادامه خواهم داد.

در اولین واکنش به تصویب طرح استیضاح رئیس جمهوری برزیل، دیلما روسف ۶۸ ساله می گوید "کوتاه" نمی آید.

خانم روسف در یک سخنرانی که بطور زنده پخش می شد، وعده داد علیه استیضاح احتمالی خود به مبارزه ای طولانی دست بزند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رئیس جمهوری رای مثبت دهد، درخواست استیضاح به سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

روز دوشنبه، رئیس جمهوری برزیل در واکنش به آغاز احتمالی روند استیضاح خود، گفت: "من انرژی و قدرت و شجاعت دارم. اجازه نخواهم داد که از این ماجرا فلج بشوم. من به مبارزه ادامه خواهم داد."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

تعداد کشته های زمین لرزه در ژاپن به ۴۵ نفر رسید

در چهار روز اخیر دو زلزله شدید و چند پس لرزه، مناطق جنوبی ژاپن را لرزانده است.

با بیرون آوردن جسد یک زن از زیر آوارهای ناشی از زمین لرزه های قدرتمند جمعه و شنبه در ژاپن، تعداد کشته های این دو زلزله به ۴۵ نفر رسید.

منابع خبری می گویند سه روز بعد از زلزله دوم، هنوز پس لرزه ها در آن مناطق ادامه دارد. یک پس لرزه شدید روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه، مناطق جنوبی ژاپن را لرزاند.

تاکنون، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از منطقه خطر تخلیه شده اند و در ورزشگاه ها یا در خودروها شب را سپری می کنند.

پس لرزه های پیاپی مانع از آن می شود که مردم به خانه های خود بازگردند.

جزیره کیوشو، که در جنوب ژاپن است، مرکز زمین لرزه های اخیر است.

شمار قربانیان زلزله اکوادر از مرز ۴۰۰ نفر گذشت

زلزله شنبه شب در اکوادور از زلزله بزرگ سه دهه پیش، تلفات بیشتری داشته است.

تعداد قربانیان زمین لرزه قدرتمند شنبه شب در اکوادور، از مرز ۴۰۰ نفر گذشت.

رافائل کورئا رئیس جمهوری اکوآدور روز سه شنبه گفت، در پی این زمین لرزه دست کم ۴۱۳ نفر کشته و بیش از ۲۵۰۰ نفر زخمی شده اند.

وی همچنین از نحوه بازسازی مناطق زلزله زده ابراز نگرانی کرد.

دولت اکوادور اعلام کرده است برای پرداخت مخارج تلاش های امدادرسانی و بازسازی، از اعتبار مالی که نزد وام دهندگان بین المللی - همانند بانک جهانی - دارد، پول برداشت خواهد کرد.

زلزله اکوآدور که یکی از بدترین زلزله های تاریخ این کشور بود. بزرگی این زمین لرزه ۷ و هشت دهم در مقیاس ریشتر گزارش شد.

قوی ترین زلزله در اکوادور در اوایل دهه ۸۰ میلادی روی داد که حدود هزار نفر کشته شدند؛ اما انتظار می رود میزان تلفات زلزله شنبه شب بیشتر از آن شود.

در میان کشته شدگان زلزله اکوادور، ۳ پزشک کوبایی، یک راهبه کاتولیک از ایرلند شمالی، ۲ کانادایی و یک شهروند آمریکا بودند.

تاثیر زیاد آب و هوای محیط بر خلق و خوی آدمیزاد

یک روز بارانی معمولی، تهران. عکس: حمید املشی، ایسنا

آب و هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تاثیر دارد و یک تحقیق جدید حاکی است که درجه حرارت و شرایط محیطی همه بر احساس فیزیکی و روانی انسان موثر است.

همزمان با عادی شدن شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه آدمیزاد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر شما نیز به تازگی از برخی تغییرات بدنی خود مطلع شده اید، قطعا دچار توهم نشده اید. شبکه خبری هافینگتون پست فهرست ۱۱ گانه ای از برخی تغییرات خلقی کلی انسان در نتیجه تغییرات محیطی تهیه کرده است:

خواب بهتر در هوای خنک تر

هرچه هوای محیط خنک تر باشد خواب شما شیرین تر است. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید دمای بهینه برای خواب ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. چرا که حرارت بدن کاهش می آید و مغز را آماده خواب می کند.

در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان در یک چرت مطلوب را کاهش می دهد. آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می کند چرا که سروصدا و رعد و برق مزاحم خواب هستند.

آب و هوای افراطی می تواند موجب مشکلات روانی شود

افرادی که در مناطقی با آب و هوای افراطی و شرایط جوی شدید مثل طوفان و گردباد و کولاک زندگی می کنند در خطر بیشتر ابتلا به عارضه های روانی قرار دارند. دانشمندان مسائل مرتبط با سلامت روان را مستقیما با تغییرات آب و هوایی گره می زنند: حدود 200 میلیون آمریکایی در خطر ابتلا به مشکلات روحی مثل اضطراب قرار دارند که به مشکلات جویی مرتبط است.

باران می تواند آلرژی را تشدید کند

بهار برای بسیاری از آدم ها فصل آلرژی است اما اگر شما هم جزو این دسته از آدم ها هستید حتما تجربه کرده اید که عوارض حساسیت هنگام باران تشدید می شود. می گویند باران گرده افشانی گیاهان را می شوید اما باران شدید قبل از آن که محیط را پاکیزه کند، گرده ها و نحوه افشانده شدن آن ها را تشدید می کنند.

خلق خوش در روزهای آفتابی

روزهای روشن و آفتابی تاثیر مثبتی بر خلق و خوی آدم دارد. تحقیقی که در دانشگاه میشگان انجام شده می گوید افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق ترند.

زمستان بر سلامت روان تاثیر دارد

اختلالات فصلی خلقی مانند افسردگی فصلی بیشتر اوقات در ماه های سرد زمستان رخ می دهد که روزها کوتاهتر و تاریکتر است. سالانه حدود ده میلیون نفر به چنین اختلالاتی مبتلا می شوند.

گرمای شدید سلامت را به مخاطره می اندازد

حرارت بالا خطر عوارض قلبی را بالا می برد. کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان تاثیر بگذارد و در شرایط حاد منجر به عوارض مغزی شود.

فشار خون در تابستان کاهش می یابد

بیهوده نیست که آدمیزاد در تابستان آرام تر است. تحقیقات نشان داده که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان پایین تر می رود. به این دلیل که هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی می شود برای افزایش فشار خون.

هوای خوب کیف آدم را کوک می کند

تحقیقات نشان می دهد که بین احساس شادمانی و سعادت شخصی با هوای خوب نسبت مستقیم دارد. جاهای خوش آب و هوا با زمستان های ملایم و تابستان های مطبوع خلق ساکنین را نیز سر جای می آورد. چرا که آب و هوای خوب افراد را به فعالیت های خارج از خانه می کشاند.

وقتی هوا گرم است خلاقیت بالا می رود

تحقیقات در دانشگاه میشیگان می گوید بودن در فضای بیرون در یک روز زیبای بهاری به تفکر خلاق انسان کمک می کند.

هوای بسیار گرم نیز می تواند حال آدم را خوب کند

تحقیقات نشان داده که گرمای هوا میل تولیدمثل را افزایش می دهد و میزان تولد در ماه مارس ده درصد بیش از بقیه ماه هاست؛ یعنی نطفه کودکان متولد مارس حدود ماه گرم ژوئن شکل گرفته است. این تحقیق می گوید میزان ترشح هورمون های جنسی در مردها و زن ها افزایش می یابد.

میزان سرماخوردگی در سرما بیشتر است

با آن که سرماخوردگی در تمام طول سال در کمین آدم نشسته اما برخی عوامل در زمستان احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهد. ایمنی بدن در سرما کاهش میابد و از آنجا که ساعات بیشتری را در محیط داخلی و در میان میکرب ها و باکتری ها می گذرانیم احتمال گریز از آن ها کاهش می یابد.

تماس تلفنی باراک اوباما با ولادیمیر پوتین درباره گفت و گوهای صلح سوریه

روسای جمهوری آمریکا و روسیه تأکید کردند که هر دو کشور نسبت به حمایت از ادامه‌ برقراری آتش‌بس در این کشور متعهد هستند.

کاخ سفید می گوید باراک اوباما برای بحث درباره وضعیت سوریه با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با تایید خبر این تماس گفت دلیل تماس اوباما این بود که رئیس جمهوری آمریکا از پوتین خواست تا از تمام نفوذ خود استفاده کند تا به دولت بشار اسد فشار بیاورد تا به تعهدات ترک مخاصمه و مذاکرات صلح پایبند باشد.

تماس اوباما با پوتین بعد از آن اتفاق افتاده که اصلی ترین گروه اپوزیسیون در مذاکرات سوریه اعلام کرده حضور در مذاکرات را تعلیل کرده است.

"کمیته عالی مذاکرات" روز دوشنبه اعلام کرد گفتگوهای رسمی صلح را به حالت تعلیق در می آورد.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل برای گفتگوهای صلح سوریه می گوید هدف اصلی ترین گروه مخالف حکومت سوریه در مذاکرات صلح، نشان دادن نارضایتی‌شان مسائل پیش آمده در مورد توقف درگیری‌ها و نگرانی از وضعیت انسانی در سوریه است.

همزمان دفتر مطبوعاتی کرملین هم گزارش کرد، پوتین و اوباما در این گفت‌وگوی بر افزایش تلاش‌ها برای جلوگیری از نقض آتش‌بس در سوریه تأکید کردند.

روسای جمهوری آمریکا و روسیه تأکید کردند که هر دو کشور نسبت به حمایت از ادامه‌ برقراری آتش‌بس در این کشور متعهد هستند.

کرملین اعلام کرد، اوباما و پوتین باری دیگر بر اهمیت مذاکرات ژنو تأکید و اعلام کردند که همکاری های امنیتی و دفاعی دو طرف در قبال سوریه باید ادامه داشته باشد.

نقش عمده ایران در بازار گاز اروپا

FILE - A worker checks valves on the Yapracik gas pipeline on the outskirts of Ankara, Turkey, Jan. 9, 2009.

مقاله ای از لارنس نورمن در وال استریت جورنال

رییس انرژی اتحادیه اروپا پس از دیدار با مقامات ایرانی می گوید گاز طبیعی مایع ایران پس از سه تا چهار سال نقشی مهم در سبد انرژی آن اتحادیه بازی خواهد کرد.

میگل آریاس کانییته، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، در قالب هیاتی برای گسترش روابط تجاری و سیاسی با ایران در پی لغو تحریم های هسته ای به ایران رفته بود.

در ماه های اخیر بسیاری از دولت های اروپایی هیات هایی را به تهران فرستاده و از طرح هایی برای ارتقاء سطح سرمایه گذاری و تجارت با ایران پرده برداشتند، اما سفر دو روز گذشته نخستین نمونه برای تعیین چارچوبی وسیع تر در حوزه انرژی بود.

میگل کانییته، روز شنبه با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، و روز یکشنبه با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهوری ایران، دیدار و گفتگو کرد.

ایران پیش از تشدید تحریم ها یکی از تامین کنندگان عمده نیاز اروپا به انرژی بود. پاییز گذشته در حالی که اتحادیه اروپا آماده لغو تحریم های ایران می شد، کمیسیون اتحادیه اروپا در تخمینی اعلام کرد این بلوک تا سال ۲۰۳۰ میلادی بین ۲۵ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز عمدتا به شکل گاز مایع طبیعی از ایران وارد خواهد کرد.

میگل کانییته پس از دیدار با مقامات ایرانی درباره چرایی آغاز سریع جریان گاز از ایران به اروپا طی سه چهار سال آینده، گفت زیرا ایران به دنبال تکمیل سه مجتمع تولید گاز مایع طبیعی است که پیش از تشدید تحریم ها در دست اجرا بود.

کانییته معتقد است: "توسعه مجتمع گاز خیلی طول نمی کشد. یقینا فردا آماده نخواهد شد... اما برای میان مدت بسیار روشن است که گاز مایع طبیعی یک امکان خواهد بود و این مهم با استراتژی امنیت و تامین انرژی اتحادیه اروپا سازگار است."

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت مقامات ایران روشن کردند که هیچ منافع آنی در گسترش خط لوله گاز به اروپا ندارند زیرا زمان زیادی خواهد برد و انتقال آن نیازمند رسیدن به توافق با بعضی رقبای منطقه ای است.

کانییته گفت: "در این شرایط تنها گاز مایع طبیعی به عنوان بزرگترین امکان تامین گاز به بازار جهانی و بازار اتحادیه اروپا می ماند."

با وجود امیدهای اتحادیه اروپا دلایل محکمی برای احتیاط وجود دارد.

مصرف داخلی گاز طبیعی در ایران کماکان بالا است و این به معنای محدود بودن ظرفیت فعلی صادرات ایران است. سیاست های تغییر الگوی مصرف با قطع یارانه های انرژی در ایران با مقاومت عمومی روبرو شده است و سال ها تحریم باعث شده که میدان های اصلی گازی ایران توسعه نیافته است.

فراتر از چالش های لجستیک، مساله مهم بهای گاز است. ایران باید بهای گاز صادراتی اش را به شکل چشمگیری پایین بیاورد تا بتواند با گاز صادراتی ارزان روسیه رقابت کند. در گذشته، چندین مورد مذاکرات ایران با امارات متحده عربی، هند، و ترکیه برای صادرات گاز بی نتیجه شکست خورد.

در حالی که مجتمع اصلی گاز مایع طبیعی ایران تا زمان تکمیل دو سال کار دارد، هنوز روشن نیست که آیا ایران دو مجتمع دیگر را هم راه اندازی خواهد کرد یا نه. اگر ایران چنین تصمیم سیاسی بگیرد نیازمند سرمایه گذاری سنگین در فناوری لازم برای توسعه بخش گاز مایع طبیعی است.

مصرف داخلی گاز طبیعی در ایران کماکان بالا است و این به معنای محدود بودن ظرفیت فعلی صادرات ایران است. سیاست های تغییر الگوی مصرف با قطع یارانه های انرژی در ایران با مقاومت عمومی روبرو شده است و سال ها تحریم باعث شده که میدان های اصلی گازی ایران توسعه نیافته است.

اتحادیه اروپا از زمان بحران اوکراین در پی ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی و کاهش وابستگی به گاز روسیه بوده است.

میگل کانییته می گوید ایران منبع تامین ایده آلی برای آینده است زیرا با وجود افزایش تنش ها با ایران بر سر برنامه هسته ای تهران هیچ گاه جریان انتقال انرژی را قطع نکرد: "ایران هرگز از نفت و گاز به عنوان سلاح سیاسی استفاده نکرده است."

پس از دیدارهای شنبه و یکشنبه در تهران، نقشه راه پیشبرد روابط ایران با اروپا روشن تر شده است. دو طرف با تشکیل سه گروه همکاری مشترک - در حوزه نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر و مصرف بهینه انرژی، و برق - برای پرداختن به جزییات موافقت کرده اند. قرار است سالانه یک دیدار در سطح وزیران برگزار شود.

طرفین همچنین بر سر همکاری مشترک در پروژه های هسته ای غیر نظامی از جمله مشاوره برای آزمایش کارآیی تاسیسات ایران و بعضی کارهای پژوهشی مشترک توافق کردند. تحقیق و توسعه فراگیر در حوزه هسته ای بر اساس برجام ممنوع است.

قدم بعدی برگزاری نشستی تجاری در حوزه انرژی است، که میگل کانییته امیدوار است ابتدای سال میلادی جاری برگزار شود. هدف از این نشست بررسی قراردادهای انرژی در آینده خواهد بود.

ایران پیشاپیش در نحوه قراردادهایش با شرکت های خارجی تغییراتی داده است تا سریع تر پای سرمایه گذاران را به ایران باز کند. البته این امر مساله سیاسی حساسی است و در مورد دادن امتیازهای گسترده به شرکت های خارجی مخالفت هایی در ایران وجود دارد.

میگل کانییته می گوید در زمانی که بهای انرژی پایین است، چاره ای غیر از قراردادهای نفتی انعطاف پذیرتر نیست: "ما باید سعی کنیم قراردادهای نفتی را در فرمی تازه شکل بدهیم. این قراردادها باید مناسب مقصود باشد."

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

حراج آثار هنری و تاریخی اسلامی در ساتبیز لندن آغاز می‌شود

یک کارمند ساتبی به نقاشی فرهاد مشیری، نقاش ایرانی نگاه می کند.

حراج خانه "ساتبیز" آنچه را جامعترین سری نمایشگاه ها و فروش آثار هنری و تاریخی اسلامی نامیده، آغاز می کند.

طی پنج دوره حراجی، ساتبیز آثار معاصر و باستانی اسلامی را به فروش خواهد گذاشت و یک رشته سخنرانی هایی را نیز در کنار حراجی ها، در نمایشگاه های خود درباره موضوعات مرتبط ترتیب داده است. سخنرانان، دانشمندان مطرح منطقه خواهند بود.

بندیکت کارتر مدیر ساتبیز و رئیس فروش بخش خاورمیانه، گفت هنر خاور میانه بخشی است که تمایل به آن رو به افزایش است. او گفت تمایل به این بخش "زیاد" است.

وی گفت، موزه های مطرح جهان از جمله موزه متروپولیتن نیویورک و موزه لوور فرانسه، گالری های هنر اسلامی خود را دوباره به راه انداخته اند و موزه های جدیدی نیز نظیر "موزه هنرهای اسلامی" در دوحه پایتخت قطر هستند، که توجه به آثار اسلامی را افزایش داده اند.

حراجی ساتبیز از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ آوریل (۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت) در لندن برگزار می شود.

گفتن "انشاالله" مسافر هواپیمای آمریکایی را به دردسر انداخت

هواپیماهای شرکت ساتوست در لاس وگاس

یک دانشجو در آمریکا پس از آن که تلفنی در هواپیمای مسافربری به زبان عربی صحبت کرد، مجبور به ترک هواپیما شد.

مخزومی، این دانشجوی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که از عراق به آمریکا پناهنده شده بود، کمتر از دو هفته پیش، از پرواز شرکت هواپیمایی "ساوت وست" در لس آنجلس به بیرون هواپیما منتقل شد. این پرواز به اوکلند، در شمال کالیفرنیا می رفت.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، یک مسافر دیگر از صحبت این دانشجو به زبان عربی، ابراز نگرانی کرده بود.

گفته شده، یک زن مسافر که در صندلی جلو نشسته بود، پس از این که آقای مخزومی گفت "انشاالله" برگشت و او را با نگرانی نگاه کرد، و سپس با مهمانداران هواپیما صحبت کرد.

بر اساس این گزارش، آقای مخزومی به عموی خود در بغداد تلفن کرده بود تا درباره رویدادی که وی در آن حضور داشت و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در آن سخنرانی کرد، صحبت کند.

به نوشته نیویورک تایمز، سخنگوی شرکت هواپیمایی "سات وست" گفته است نمی تواند در مورد عملکرد فردی کارکنانش نظر دهد، اما این شرکت "هیچگونه تبعیضی را تحمل نمی کند."

آقای مخزومی، ۲۶ ساله، پس از ترک هواپیما کارکنان شرکت را به تبعیض متهم کرده است، اما نیروهای امنیتی او را بازرسی کردند و در اتاقی از او سوالاتی پرسیدند.

حوثی ها از مذاکرات صلح یمن عقب کشیدند

نیروهای شیعه حوثی در صنعا.

شورشیان شیعه حوثی یمن ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات صلحی که با میانجیگری سازمان ملل متحد قرار بود روز دوشنبه در کویت آغاز شود، به طور ناگهانی عقب کشیدند.

حوثی ها خواستار آن شدند که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی فورا به حملات هوایی خود پایان دهد.

عربستان بیش از یک سال است که مواضع شبه نظامیان حوثی که کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفته اند، بمباران می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نمایندگان حوثی ها سفر خود به کویت را به تعویق انداخته اند. هنوز مشخص نیست آیا این مذاکرات به طور کلی منتفی شده است یا خیر.

نمایشگاه خودرو در واشنگتن؛ از ماشین بخار ۱۰۷ ساله تا جیپ رونالد ریگان

ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از ماشین جیپی استفاده می کرد که حالا در نمایشگاه عموم آن را می بینند.

این روزها نمایشگاهی در پایتخت ایالات متحده برقرار است که در آن دو خودروی قدیمی رؤسای جمهوری پیشین آمریکا در آن به نمایش در آمده است.

انجمن خودروهای تاریخی، که برگزارکننده این نمایشگاه است، می گوید هدف برگزاری این نمایشگاه، حفظ و به اشتراک گذاری میراث خودرو در آمریکا است.

این نمایشگاه در حد فاصل بین موزه ملی هوا و فضا، و گالری ملی هنر واشنگتن دی.سی برپا شده است.

یکی از خودروهایی که به نمایش گذاشته شده، "ماشین بخار سفید" است که در سال ۱۹۰۹ میلادی ساخته شده و متعلق به ویلیام هاوارد تفت، ۲۷ امین رئیس جمهوری آمریکا بود. از این ماشین به عنوان نخستین لیموزین کاخ سفید یاد شده است.

اما ماشین دیگر، و جیپ CJ-۶ ساخت سال ۱۹۶۲ است، که رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا از آن استفاده می کرد. گفته می شود آقای ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از این ماشین استفاده می‌کرد.

این نمایشگاه در واقع به دنبال نمایشگاهی برگزار می شود که حدود دو سال پیش در پایتخت آمریکا، بسیاری از خودروهای تاریخی آمریکا را به نمایش گذاشت و به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفت.

قرار است این دو خودرو رؤسای جمهوری آمریکا، به ترتیب نهمین و دهمین خودرو‌هایی باشند که در آمریکا به ثبت برسند. اسناد و مدارک هر یک از این خودرو‌ها به عنوان میراث ملی خودرو در کتابخانه کنگره ایالات متحده بایگانی خواهند شد.

این نمایشگاه از ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) آغاز شده و تا ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) برای نمایش عموم ادامه دارد.

علی مطهری: خواسته کروبی برای برگزاری دادگاه منطقی است

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸، اخیرا در نامه ای خواست دادگاه او به طور علنی برگزار شود

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی خواسته مهدی کروبی برای برگزاری دادگاه را منطقی دانسته و خواستار رفع حصر رهبران معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شده است.

آقای مطهری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به نامه مهدی کروبی به رئیس جمهوری ایران که در آن خواستار برگزاری دادگاه خود شده بود، گفت "به نظر می رسد این یک خواسته منطقی باشد و باید به آن پاسخ مثبت داده شود."

این نماینده مجلس بار دیگر حصر خانگی مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد بدون برگزاری دادگاه را غیرقانونی دانست و گفت " این که برخی عنوان می‌کنند اگر دادگاه برگزار شود، حکم صادره سخت خواهد بود، پس بهتر است برگزار نشود، نمی‌تواند منطقی باشد، چراکه باید حرف‌ها و دفاعیات شنیده شود."

او از رئیس جمهوری ایران خواست که پیگیر این خواسته آقای کروبی باشد و برای رفع حصر نیز تلاش کند.

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، ۲۱ فروردین در نامه ای به حسن روحانی از رئیس جمهوری ایران خواست که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی دادگاه او به طور علنی برگزار شود تا به گفته او مشخص شود "برگشته از انقلاب و نانجیب، و ادامه دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ قرار دارند."

این نامه آقای کروبی پس از آن منتشر شد که آیت‌اﻟله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، نامزدهای معترض سال ۸۸ را "نانجیب" خواند.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG