لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۵۲

سرخط خبرها

کشف یک "تعویذ باستانی" مصری توسط کودک اسرائیلی

این کودک اسرائیلی و والدینش در عملیات تجسس قبه الصخره مشارکت داشتند و می گوید چهار سال پیش این آویزه را پیدا کرده است.

یک دختر دوازده ساله اسرائیلی به طور اتفاقی یک قطعه تعویذ باستانی یافته که بیش از ۳۲۰۰ سال عمر دارد و قدمتش به زمان فرعون های مصر می رسد.

این دختر و والدینش در عملیات تجسس قبه الصخره مشارکت داشتند. این عملیات ابتکاری برای غربال و تجسس خاک هایی بود که از منطقه باستانی اورشلیم خارج شده بود.

روی این تعویذ، یا گردنبند بلاگردان، اسم فرعون توتموس سوم حکاکی شده است. این دختر می گوید چهار سال پیش آن را یافته است.

مدیر بنیاد شهر داوود، که متولی پروژه غربال خاک بود می گوید سال ها طول می کشد تا اهمیت چنین یافته ای برای باستانشناسان روشن شود.

ظریف و کری نامزد دریافت جایزه "چتم هاوس" شدند

ظریف و کری در حال گفتگو در نیویورک - ۲۷ آوریل ۲۰۱۵

اندیشکده "چتم هاوس" نامزدهای دریافت جایزه سال ۲۰۱۶ خود را اعلام کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، به دلیل نقش اساسی که در سال ۲۰۱۵ در رسیدن به توافق جامع هسته ای داشتند، به طور مشترک نامزد دریافت این جایزه شده اند.

لوران فابیوس که تا سال ۲۰۱۶ وزیر امور خارجه فرانسه بود، و کریستیانا فیگوئرس دیپلمات کاستاریکایی، به دلیل نقش عمده ای که در حصول توافقنامه تغییرات آب و هوایی زمستان گذشته در پاریس ایفا کردند، به طور مشترک نامزد دریافت دیگر جایزه چتم هاوس شده اند.

اتاهیرو جگا، رئیس کمیسیون انتخابات نیجریه به خاطر اراده، درستی، حرفه ای بودن در اولین انتخابات آزاد نیجریه که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نیز نامزد دریافت این جایزه است.

برندگان جوایز ۲۰۱۶ پولیتزر معرفی شدند

خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس که برنده جایزه امسال پولیتزر شدند.

جوایز پولیتزر سال ۲۰۱۶ میلادی به خبرنگاران، نویسندگان و اثرگذاران حوزه موسیقی و نمایشنامه اعطا شد.

جایزه امسال خدمات عمومی پولیتزر به آسوشیتدپرس به خاطر گزارشی تحقیقی درباره برده داری در صنعت ماهیگیری در جنوب آسیا اعطا شد. گزارشی که به آزادی نزدیک به دو هزار برده اهل میانمار منجر شد.

آسوشیتدپرس جایزه پولیتزر سال ۲۰۱۶ را به خاطر یک سال و نیم تلاش چهار تن از خبرنگارانش برای شرح و ثبت حال کارگران اهل میانمار و دیگر کشورها در روستایی در اندونزی دریافت کرد.

کتلین کرول، از مدیران آسوشیتدپرس گفت: "شما می دانید که ما چقدر به کار فوق العاده ای که این زنان انجام داده اند افتخار می کنیم. خانم ها دست ها را بالا ببرید. گزارش آن ها از برده داری در صنعت ماهیگیری از پشت این کامپیوترها به اصلاحات وسیع و آزادی بیش از دو هزار برده منجر شد. امروز من افتخار می کنم به شما بگویم که به خاطر این گزارش آسوشیتدپرس مدال طلای پولیتزر در بخش خدمات عمومی را دریافت کرده است."

گزارش آسوشیتدپرس شرح حال مردانی عمدتا اهل میانمار است که در خشکی و بر روی آب به بیگاری گرفته شده اند و اوقات فراغتشان را در قفس زندانی اند. بعضی در قایق های ماهیگیری جان خود را از دست می دهند، بعضی دچار نقص عضو می شوند.

گزارش های آسوشیتدپرس و عکس ها و ویدیوهای منتشر شده از اوضاع این افراد نهایتا به آزادی هزاران ماهیگیر و کارگر دربند، توقیف میلیون ها دلار پول و فشار و نظارت بیشتر بر کارخانجات پوست گیری میگو در تایلند انجامید.

استر ثوسان نویسنده اهل میانمار آسوشیتدپرس است. او گفت: "برای من بزرگترین جایزه، آزادی همه این مردان سرزمینم است که به خانه هایشان برگشته اند. این بزرگترین جایزه برای من است."

اهدای جوایز پولیتزر در سال ۱۹۱۷ میلادی توسط ژورف پولیتزر، ناشر و روزنامه نگار آمریکایی بنیانگذاری شد.

لوس آنجلس تایمز به خاطر پوشش حمله تروریستی مرگبار سان برناندینو جایزه خبر فوری را دریافت کرد.

دیگر جوایز پولیتزر ۲۰۱۶ به روزنامه نیویورک تایمز به خاطر گزارش درباره فقر و بدبختی زنان افغان و خبرگزاری رویترز برای انتشار تصاویر پناهجویان تعلق گرفت.

نویسندگان کتاب های پرچم های سیاه درباره داعش، و همدرد، داستان سقوط ویتنام جنوبی در سال ۱۹۷۵ نیز جایزه پولیتزر دریافت کردند.

رئیس جمهوری برزیل می گوید "کوتاه" نمی آید

دلیما روسف در واکنش به تصویب طرح استیضاح او در مجلس برزیل گفته: من به مبارزه ادامه خواهم داد.

در اولین واکنش به تصویب طرح استیضاح رئیس جمهوری برزیل، دیلما روسف ۶۸ ساله می گوید "کوتاه" نمی آید.

خانم روسف در یک سخنرانی که بطور زنده پخش می شد، وعده داد علیه استیضاح احتمالی خود به مبارزه ای طولانی دست بزند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رئیس جمهوری رای مثبت دهد، درخواست استیضاح به سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

روز دوشنبه، رئیس جمهوری برزیل در واکنش به آغاز احتمالی روند استیضاح خود، گفت: "من انرژی و قدرت و شجاعت دارم. اجازه نخواهم داد که از این ماجرا فلج بشوم. من به مبارزه ادامه خواهم داد."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

تعداد کشته های زمین لرزه در ژاپن به ۴۵ نفر رسید

در چهار روز اخیر دو زلزله شدید و چند پس لرزه، مناطق جنوبی ژاپن را لرزانده است.

با بیرون آوردن جسد یک زن از زیر آوارهای ناشی از زمین لرزه های قدرتمند جمعه و شنبه در ژاپن، تعداد کشته های این دو زلزله به ۴۵ نفر رسید.

منابع خبری می گویند سه روز بعد از زلزله دوم، هنوز پس لرزه ها در آن مناطق ادامه دارد. یک پس لرزه شدید روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه، مناطق جنوبی ژاپن را لرزاند.

تاکنون، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از منطقه خطر تخلیه شده اند و در ورزشگاه ها یا در خودروها شب را سپری می کنند.

پس لرزه های پیاپی مانع از آن می شود که مردم به خانه های خود بازگردند.

جزیره کیوشو، که در جنوب ژاپن است، مرکز زمین لرزه های اخیر است.

شمار قربانیان زلزله اکوادر از مرز ۴۰۰ نفر گذشت

زلزله شنبه شب در اکوادور از زلزله بزرگ سه دهه پیش، تلفات بیشتری داشته است.

تعداد قربانیان زمین لرزه قدرتمند شنبه شب در اکوادور، از مرز ۴۰۰ نفر گذشت.

رافائل کورئا رئیس جمهوری اکوآدور روز سه شنبه گفت، در پی این زمین لرزه دست کم ۴۱۳ نفر کشته و بیش از ۲۵۰۰ نفر زخمی شده اند.

وی همچنین از نحوه بازسازی مناطق زلزله زده ابراز نگرانی کرد.

دولت اکوادور اعلام کرده است برای پرداخت مخارج تلاش های امدادرسانی و بازسازی، از اعتبار مالی که نزد وام دهندگان بین المللی - همانند بانک جهانی - دارد، پول برداشت خواهد کرد.

زلزله اکوآدور که یکی از بدترین زلزله های تاریخ این کشور بود. بزرگی این زمین لرزه ۷ و هشت دهم در مقیاس ریشتر گزارش شد.

قوی ترین زلزله در اکوادور در اوایل دهه ۸۰ میلادی روی داد که حدود هزار نفر کشته شدند؛ اما انتظار می رود میزان تلفات زلزله شنبه شب بیشتر از آن شود.

در میان کشته شدگان زلزله اکوادور، ۳ پزشک کوبایی، یک راهبه کاتولیک از ایرلند شمالی، ۲ کانادایی و یک شهروند آمریکا بودند.

تاثیر زیاد آب و هوای محیط بر خلق و خوی آدمیزاد

یک روز بارانی معمولی، تهران. عکس: حمید املشی، ایسنا

آب و هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تاثیر دارد و یک تحقیق جدید حاکی است که درجه حرارت و شرایط محیطی همه بر احساس فیزیکی و روانی انسان موثر است.

همزمان با عادی شدن شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه آدمیزاد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر شما نیز به تازگی از برخی تغییرات بدنی خود مطلع شده اید، قطعا دچار توهم نشده اید. شبکه خبری هافینگتون پست فهرست ۱۱ گانه ای از برخی تغییرات خلقی کلی انسان در نتیجه تغییرات محیطی تهیه کرده است:

خواب بهتر در هوای خنک تر

هرچه هوای محیط خنک تر باشد خواب شما شیرین تر است. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید دمای بهینه برای خواب ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. چرا که حرارت بدن کاهش می آید و مغز را آماده خواب می کند.

در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان در یک چرت مطلوب را کاهش می دهد. آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می کند چرا که سروصدا و رعد و برق مزاحم خواب هستند.

آب و هوای افراطی می تواند موجب مشکلات روانی شود

افرادی که در مناطقی با آب و هوای افراطی و شرایط جوی شدید مثل طوفان و گردباد و کولاک زندگی می کنند در خطر بیشتر ابتلا به عارضه های روانی قرار دارند. دانشمندان مسائل مرتبط با سلامت روان را مستقیما با تغییرات آب و هوایی گره می زنند: حدود 200 میلیون آمریکایی در خطر ابتلا به مشکلات روحی مثل اضطراب قرار دارند که به مشکلات جویی مرتبط است.

باران می تواند آلرژی را تشدید کند

بهار برای بسیاری از آدم ها فصل آلرژی است اما اگر شما هم جزو این دسته از آدم ها هستید حتما تجربه کرده اید که عوارض حساسیت هنگام باران تشدید می شود. می گویند باران گرده افشانی گیاهان را می شوید اما باران شدید قبل از آن که محیط را پاکیزه کند، گرده ها و نحوه افشانده شدن آن ها را تشدید می کنند.

خلق خوش در روزهای آفتابی

روزهای روشن و آفتابی تاثیر مثبتی بر خلق و خوی آدم دارد. تحقیقی که در دانشگاه میشگان انجام شده می گوید افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق ترند.

زمستان بر سلامت روان تاثیر دارد

اختلالات فصلی خلقی مانند افسردگی فصلی بیشتر اوقات در ماه های سرد زمستان رخ می دهد که روزها کوتاهتر و تاریکتر است. سالانه حدود ده میلیون نفر به چنین اختلالاتی مبتلا می شوند.

گرمای شدید سلامت را به مخاطره می اندازد

حرارت بالا خطر عوارض قلبی را بالا می برد. کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان تاثیر بگذارد و در شرایط حاد منجر به عوارض مغزی شود.

فشار خون در تابستان کاهش می یابد

بیهوده نیست که آدمیزاد در تابستان آرام تر است. تحقیقات نشان داده که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان پایین تر می رود. به این دلیل که هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی می شود برای افزایش فشار خون.

هوای خوب کیف آدم را کوک می کند

تحقیقات نشان می دهد که بین احساس شادمانی و سعادت شخصی با هوای خوب نسبت مستقیم دارد. جاهای خوش آب و هوا با زمستان های ملایم و تابستان های مطبوع خلق ساکنین را نیز سر جای می آورد. چرا که آب و هوای خوب افراد را به فعالیت های خارج از خانه می کشاند.

وقتی هوا گرم است خلاقیت بالا می رود

تحقیقات در دانشگاه میشیگان می گوید بودن در فضای بیرون در یک روز زیبای بهاری به تفکر خلاق انسان کمک می کند.

هوای بسیار گرم نیز می تواند حال آدم را خوب کند

تحقیقات نشان داده که گرمای هوا میل تولیدمثل را افزایش می دهد و میزان تولد در ماه مارس ده درصد بیش از بقیه ماه هاست؛ یعنی نطفه کودکان متولد مارس حدود ماه گرم ژوئن شکل گرفته است. این تحقیق می گوید میزان ترشح هورمون های جنسی در مردها و زن ها افزایش می یابد.

میزان سرماخوردگی در سرما بیشتر است

با آن که سرماخوردگی در تمام طول سال در کمین آدم نشسته اما برخی عوامل در زمستان احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهد. ایمنی بدن در سرما کاهش میابد و از آنجا که ساعات بیشتری را در محیط داخلی و در میان میکرب ها و باکتری ها می گذرانیم احتمال گریز از آن ها کاهش می یابد.

تماس تلفنی باراک اوباما با ولادیمیر پوتین درباره گفت و گوهای صلح سوریه

روسای جمهوری آمریکا و روسیه تأکید کردند که هر دو کشور نسبت به حمایت از ادامه‌ برقراری آتش‌بس در این کشور متعهد هستند.

کاخ سفید می گوید باراک اوباما برای بحث درباره وضعیت سوریه با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با تایید خبر این تماس گفت دلیل تماس اوباما این بود که رئیس جمهوری آمریکا از پوتین خواست تا از تمام نفوذ خود استفاده کند تا به دولت بشار اسد فشار بیاورد تا به تعهدات ترک مخاصمه و مذاکرات صلح پایبند باشد.

تماس اوباما با پوتین بعد از آن اتفاق افتاده که اصلی ترین گروه اپوزیسیون در مذاکرات سوریه اعلام کرده حضور در مذاکرات را تعلیل کرده است.

"کمیته عالی مذاکرات" روز دوشنبه اعلام کرد گفتگوهای رسمی صلح را به حالت تعلیق در می آورد.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل برای گفتگوهای صلح سوریه می گوید هدف اصلی ترین گروه مخالف حکومت سوریه در مذاکرات صلح، نشان دادن نارضایتی‌شان مسائل پیش آمده در مورد توقف درگیری‌ها و نگرانی از وضعیت انسانی در سوریه است.

همزمان دفتر مطبوعاتی کرملین هم گزارش کرد، پوتین و اوباما در این گفت‌وگوی بر افزایش تلاش‌ها برای جلوگیری از نقض آتش‌بس در سوریه تأکید کردند.

روسای جمهوری آمریکا و روسیه تأکید کردند که هر دو کشور نسبت به حمایت از ادامه‌ برقراری آتش‌بس در این کشور متعهد هستند.

کرملین اعلام کرد، اوباما و پوتین باری دیگر بر اهمیت مذاکرات ژنو تأکید و اعلام کردند که همکاری های امنیتی و دفاعی دو طرف در قبال سوریه باید ادامه داشته باشد.

نقش عمده ایران در بازار گاز اروپا

FILE - A worker checks valves on the Yapracik gas pipeline on the outskirts of Ankara, Turkey, Jan. 9, 2009.

مقاله ای از لارنس نورمن در وال استریت جورنال

رییس انرژی اتحادیه اروپا پس از دیدار با مقامات ایرانی می گوید گاز طبیعی مایع ایران پس از سه تا چهار سال نقشی مهم در سبد انرژی آن اتحادیه بازی خواهد کرد.

میگل آریاس کانییته، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، در قالب هیاتی برای گسترش روابط تجاری و سیاسی با ایران در پی لغو تحریم های هسته ای به ایران رفته بود.

در ماه های اخیر بسیاری از دولت های اروپایی هیات هایی را به تهران فرستاده و از طرح هایی برای ارتقاء سطح سرمایه گذاری و تجارت با ایران پرده برداشتند، اما سفر دو روز گذشته نخستین نمونه برای تعیین چارچوبی وسیع تر در حوزه انرژی بود.

میگل کانییته، روز شنبه با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، و روز یکشنبه با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهوری ایران، دیدار و گفتگو کرد.

ایران پیش از تشدید تحریم ها یکی از تامین کنندگان عمده نیاز اروپا به انرژی بود. پاییز گذشته در حالی که اتحادیه اروپا آماده لغو تحریم های ایران می شد، کمیسیون اتحادیه اروپا در تخمینی اعلام کرد این بلوک تا سال ۲۰۳۰ میلادی بین ۲۵ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز عمدتا به شکل گاز مایع طبیعی از ایران وارد خواهد کرد.

میگل کانییته پس از دیدار با مقامات ایرانی درباره چرایی آغاز سریع جریان گاز از ایران به اروپا طی سه چهار سال آینده، گفت زیرا ایران به دنبال تکمیل سه مجتمع تولید گاز مایع طبیعی است که پیش از تشدید تحریم ها در دست اجرا بود.

کانییته معتقد است: "توسعه مجتمع گاز خیلی طول نمی کشد. یقینا فردا آماده نخواهد شد... اما برای میان مدت بسیار روشن است که گاز مایع طبیعی یک امکان خواهد بود و این مهم با استراتژی امنیت و تامین انرژی اتحادیه اروپا سازگار است."

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت مقامات ایران روشن کردند که هیچ منافع آنی در گسترش خط لوله گاز به اروپا ندارند زیرا زمان زیادی خواهد برد و انتقال آن نیازمند رسیدن به توافق با بعضی رقبای منطقه ای است.

کانییته گفت: "در این شرایط تنها گاز مایع طبیعی به عنوان بزرگترین امکان تامین گاز به بازار جهانی و بازار اتحادیه اروپا می ماند."

با وجود امیدهای اتحادیه اروپا دلایل محکمی برای احتیاط وجود دارد.

مصرف داخلی گاز طبیعی در ایران کماکان بالا است و این به معنای محدود بودن ظرفیت فعلی صادرات ایران است. سیاست های تغییر الگوی مصرف با قطع یارانه های انرژی در ایران با مقاومت عمومی روبرو شده است و سال ها تحریم باعث شده که میدان های اصلی گازی ایران توسعه نیافته است.

فراتر از چالش های لجستیک، مساله مهم بهای گاز است. ایران باید بهای گاز صادراتی اش را به شکل چشمگیری پایین بیاورد تا بتواند با گاز صادراتی ارزان روسیه رقابت کند. در گذشته، چندین مورد مذاکرات ایران با امارات متحده عربی، هند، و ترکیه برای صادرات گاز بی نتیجه شکست خورد.

در حالی که مجتمع اصلی گاز مایع طبیعی ایران تا زمان تکمیل دو سال کار دارد، هنوز روشن نیست که آیا ایران دو مجتمع دیگر را هم راه اندازی خواهد کرد یا نه. اگر ایران چنین تصمیم سیاسی بگیرد نیازمند سرمایه گذاری سنگین در فناوری لازم برای توسعه بخش گاز مایع طبیعی است.

مصرف داخلی گاز طبیعی در ایران کماکان بالا است و این به معنای محدود بودن ظرفیت فعلی صادرات ایران است. سیاست های تغییر الگوی مصرف با قطع یارانه های انرژی در ایران با مقاومت عمومی روبرو شده است و سال ها تحریم باعث شده که میدان های اصلی گازی ایران توسعه نیافته است.

اتحادیه اروپا از زمان بحران اوکراین در پی ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی و کاهش وابستگی به گاز روسیه بوده است.

میگل کانییته می گوید ایران منبع تامین ایده آلی برای آینده است زیرا با وجود افزایش تنش ها با ایران بر سر برنامه هسته ای تهران هیچ گاه جریان انتقال انرژی را قطع نکرد: "ایران هرگز از نفت و گاز به عنوان سلاح سیاسی استفاده نکرده است."

پس از دیدارهای شنبه و یکشنبه در تهران، نقشه راه پیشبرد روابط ایران با اروپا روشن تر شده است. دو طرف با تشکیل سه گروه همکاری مشترک - در حوزه نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر و مصرف بهینه انرژی، و برق - برای پرداختن به جزییات موافقت کرده اند. قرار است سالانه یک دیدار در سطح وزیران برگزار شود.

طرفین همچنین بر سر همکاری مشترک در پروژه های هسته ای غیر نظامی از جمله مشاوره برای آزمایش کارآیی تاسیسات ایران و بعضی کارهای پژوهشی مشترک توافق کردند. تحقیق و توسعه فراگیر در حوزه هسته ای بر اساس برجام ممنوع است.

قدم بعدی برگزاری نشستی تجاری در حوزه انرژی است، که میگل کانییته امیدوار است ابتدای سال میلادی جاری برگزار شود. هدف از این نشست بررسی قراردادهای انرژی در آینده خواهد بود.

ایران پیشاپیش در نحوه قراردادهایش با شرکت های خارجی تغییراتی داده است تا سریع تر پای سرمایه گذاران را به ایران باز کند. البته این امر مساله سیاسی حساسی است و در مورد دادن امتیازهای گسترده به شرکت های خارجی مخالفت هایی در ایران وجود دارد.

میگل کانییته می گوید در زمانی که بهای انرژی پایین است، چاره ای غیر از قراردادهای نفتی انعطاف پذیرتر نیست: "ما باید سعی کنیم قراردادهای نفتی را در فرمی تازه شکل بدهیم. این قراردادها باید مناسب مقصود باشد."

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

حراج آثار هنری و تاریخی اسلامی در ساتبیز لندن آغاز می‌شود

یک کارمند ساتبی به نقاشی فرهاد مشیری، نقاش ایرانی نگاه می کند.

حراج خانه "ساتبیز" آنچه را جامعترین سری نمایشگاه ها و فروش آثار هنری و تاریخی اسلامی نامیده، آغاز می کند.

طی پنج دوره حراجی، ساتبیز آثار معاصر و باستانی اسلامی را به فروش خواهد گذاشت و یک رشته سخنرانی هایی را نیز در کنار حراجی ها، در نمایشگاه های خود درباره موضوعات مرتبط ترتیب داده است. سخنرانان، دانشمندان مطرح منطقه خواهند بود.

بندیکت کارتر مدیر ساتبیز و رئیس فروش بخش خاورمیانه، گفت هنر خاور میانه بخشی است که تمایل به آن رو به افزایش است. او گفت تمایل به این بخش "زیاد" است.

وی گفت، موزه های مطرح جهان از جمله موزه متروپولیتن نیویورک و موزه لوور فرانسه، گالری های هنر اسلامی خود را دوباره به راه انداخته اند و موزه های جدیدی نیز نظیر "موزه هنرهای اسلامی" در دوحه پایتخت قطر هستند، که توجه به آثار اسلامی را افزایش داده اند.

حراجی ساتبیز از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ آوریل (۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت) در لندن برگزار می شود.

گفتن "انشاالله" مسافر هواپیمای آمریکایی را به دردسر انداخت

هواپیماهای شرکت ساتوست در لاس وگاس

یک دانشجو در آمریکا پس از آن که تلفنی در هواپیمای مسافربری به زبان عربی صحبت کرد، مجبور به ترک هواپیما شد.

مخزومی، این دانشجوی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که از عراق به آمریکا پناهنده شده بود، کمتر از دو هفته پیش، از پرواز شرکت هواپیمایی "ساوت وست" در لس آنجلس به بیرون هواپیما منتقل شد. این پرواز به اوکلند، در شمال کالیفرنیا می رفت.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، یک مسافر دیگر از صحبت این دانشجو به زبان عربی، ابراز نگرانی کرده بود.

گفته شده، یک زن مسافر که در صندلی جلو نشسته بود، پس از این که آقای مخزومی گفت "انشاالله" برگشت و او را با نگرانی نگاه کرد، و سپس با مهمانداران هواپیما صحبت کرد.

بر اساس این گزارش، آقای مخزومی به عموی خود در بغداد تلفن کرده بود تا درباره رویدادی که وی در آن حضور داشت و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در آن سخنرانی کرد، صحبت کند.

به نوشته نیویورک تایمز، سخنگوی شرکت هواپیمایی "سات وست" گفته است نمی تواند در مورد عملکرد فردی کارکنانش نظر دهد، اما این شرکت "هیچگونه تبعیضی را تحمل نمی کند."

آقای مخزومی، ۲۶ ساله، پس از ترک هواپیما کارکنان شرکت را به تبعیض متهم کرده است، اما نیروهای امنیتی او را بازرسی کردند و در اتاقی از او سوالاتی پرسیدند.

حوثی ها از مذاکرات صلح یمن عقب کشیدند

نیروهای شیعه حوثی در صنعا.

شورشیان شیعه حوثی یمن ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات صلحی که با میانجیگری سازمان ملل متحد قرار بود روز دوشنبه در کویت آغاز شود، به طور ناگهانی عقب کشیدند.

حوثی ها خواستار آن شدند که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی فورا به حملات هوایی خود پایان دهد.

عربستان بیش از یک سال است که مواضع شبه نظامیان حوثی که کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفته اند، بمباران می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نمایندگان حوثی ها سفر خود به کویت را به تعویق انداخته اند. هنوز مشخص نیست آیا این مذاکرات به طور کلی منتفی شده است یا خیر.

نمایشگاه خودرو در واشنگتن؛ از ماشین بخار ۱۰۷ ساله تا جیپ رونالد ریگان

ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از ماشین جیپی استفاده می کرد که حالا در نمایشگاه عموم آن را می بینند.

این روزها نمایشگاهی در پایتخت ایالات متحده برقرار است که در آن دو خودروی قدیمی رؤسای جمهوری پیشین آمریکا در آن به نمایش در آمده است.

انجمن خودروهای تاریخی، که برگزارکننده این نمایشگاه است، می گوید هدف برگزاری این نمایشگاه، حفظ و به اشتراک گذاری میراث خودرو در آمریکا است.

این نمایشگاه در حد فاصل بین موزه ملی هوا و فضا، و گالری ملی هنر واشنگتن دی.سی برپا شده است.

یکی از خودروهایی که به نمایش گذاشته شده، "ماشین بخار سفید" است که در سال ۱۹۰۹ میلادی ساخته شده و متعلق به ویلیام هاوارد تفت، ۲۷ امین رئیس جمهوری آمریکا بود. از این ماشین به عنوان نخستین لیموزین کاخ سفید یاد شده است.

اما ماشین دیگر، و جیپ CJ-۶ ساخت سال ۱۹۶۲ است، که رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا از آن استفاده می کرد. گفته می شود آقای ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از این ماشین استفاده می‌کرد.

این نمایشگاه در واقع به دنبال نمایشگاهی برگزار می شود که حدود دو سال پیش در پایتخت آمریکا، بسیاری از خودروهای تاریخی آمریکا را به نمایش گذاشت و به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفت.

قرار است این دو خودرو رؤسای جمهوری آمریکا، به ترتیب نهمین و دهمین خودرو‌هایی باشند که در آمریکا به ثبت برسند. اسناد و مدارک هر یک از این خودرو‌ها به عنوان میراث ملی خودرو در کتابخانه کنگره ایالات متحده بایگانی خواهند شد.

این نمایشگاه از ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) آغاز شده و تا ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) برای نمایش عموم ادامه دارد.

علی مطهری: خواسته کروبی برای برگزاری دادگاه منطقی است

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸، اخیرا در نامه ای خواست دادگاه او به طور علنی برگزار شود

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی خواسته مهدی کروبی برای برگزاری دادگاه را منطقی دانسته و خواستار رفع حصر رهبران معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شده است.

آقای مطهری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به نامه مهدی کروبی به رئیس جمهوری ایران که در آن خواستار برگزاری دادگاه خود شده بود، گفت "به نظر می رسد این یک خواسته منطقی باشد و باید به آن پاسخ مثبت داده شود."

این نماینده مجلس بار دیگر حصر خانگی مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد بدون برگزاری دادگاه را غیرقانونی دانست و گفت " این که برخی عنوان می‌کنند اگر دادگاه برگزار شود، حکم صادره سخت خواهد بود، پس بهتر است برگزار نشود، نمی‌تواند منطقی باشد، چراکه باید حرف‌ها و دفاعیات شنیده شود."

او از رئیس جمهوری ایران خواست که پیگیر این خواسته آقای کروبی باشد و برای رفع حصر نیز تلاش کند.

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، ۲۱ فروردین در نامه ای به حسن روحانی از رئیس جمهوری ایران خواست که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی دادگاه او به طور علنی برگزار شود تا به گفته او مشخص شود "برگشته از انقلاب و نانجیب، و ادامه دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ قرار دارند."

این نامه آقای کروبی پس از آن منتشر شد که آیت‌اﻟله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، نامزدهای معترض سال ۸۸ را "نانجیب" خواند.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

آمار وحشتناک ختنه دختران در سومالی؛ تلاش برای پایان دادن به آن

سومالی بالاترین آمار ختنه دختران را در جهان دارد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، ۹۸ درصد از دختران و زنان اهل سومالی که بین ۱۵ تا ۴۹ سال دارند، ختنه شده‌اند و این کشور از این لحاظ، در جهان مقام اول را دارد. حال یک مهاجر اهل سومالی قرار است با بازگشت به کشورش، به دولت برای پایان دادن به این سنت کمک کند.

به گزارش "هنری ریجول" خبرنگار صدای آمریکا، "ایفراح احمد" یک مهاجر اهل سومالی، ماه پیش عبدالرشید "علی شارمارک" نخست وزیر سومالی را قانع کرد تا دادخواستی برای پایان دادن به ختنه دختران را امضا کند، که پیش از او یک میلیون نفر دیگر امضا کرده بودند.

ایفراح احمد، فعال ضد ختنه دختران می گوید "علاوه بر امضاء دادخواست، قول داد از تقدیم لایحه‌ای در این مورد به مجلس سومالی تا پیش از پایان سال،حمایت می‌کند."

ایفراح احمد خود قربانی ختنه زنان است. او زمانی که دختر جوانی بود، به زور ختنه شد.

ایفراح ده سال پیش و به دلیل جنگ داخلی از سومالی فرار کرد و در حال حاضر در ایرلند زندگی می‌کند، اما قرار است ماه آینده به سومالی بازگردد و به عنوان مشاور امور زنان به نخست وزیر آن کشور کمک کند.

ایفراح احمد می گوید: "زنان جوان بر اثر خونریزی می‌میرند، عفونت کلیه و بسیاری مسائل دیگر دارند. برخی از آنها هم هنگام زایمان فوت می‌کنند. به این دلیل به این مبارزه وارد شده‌ام. برخی از مردان فقط می‌نشینند و بحث و جدل می‌کنند. بعضی از آنها می‌گویند، این یک نوع فرهنگ غربی ست و می‌خواهید چیزی را به ما بگویید که در آن کشور‌ها به شما گفته‌اند."

سربازان دولت سومالی دوشادوش نیروهای کنیا و اتحادیه آفریقا با اسلامگرایان الشباب، گروه افراطی وابسته به القاعده، نبرد می‌کنند.

ایفراح احمد می‌گوید هنگام بازدید از مناطق مختلف در سومالی، سابقه زندگی‌اش در یک کشور اروپایی را پنهان می‌کند.

به گفته او "بسیاری از نهاد‌ها در سومالی از مبارزه علیه ختنه دختران حمایت می‌کنند، اما به دلیل جنگ و وحشت مردم، سازمانی که واقعا از خود آن‌ها ریشه گرفته باشد، وجود ندارد."

باوجود تعهد بسیاری از کشور‌ها در مورد پایان دادن به ختنه دختران، بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، اکنون بیش از ۱۳۰ میلیون دختر و زن ختنه شده در جهان زندگی می‌کنند.

پلیس اسرائیل انفجار اتوبوس در اورشلیم را "حمله تروریستی" دانست

این عکس را "مایکی روزنفلد" روی توئیتر خود گذاشته است.

ساعاتی پس از انتشار خبر انفجار در یک دستگاه اتوبوس در مرکز اورشلیم در عصر دوشنبه، که منجر به زخمی شدن دست کم ۱۵ نفر شد، پلیس اسرائیل آن را یک "حمله تروریستی" دانست.

پیشتر خبرگزاری‌ها از وقوع انفجار و سپس آتش سوزی در یک دستگاه اتوبوس خالی از مسافر خبر دادند؛ و به گفته پلیس اسرائیل، بر اساس شواهد اولیه حادثه می‌توانست هم حمله‌ای عمدی و هم حادثه ای ناشی از اشکال فنی باشد.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس در ساعات پایانی روز دوشنبه به نقل از یورام هالوی کمیسیر پلیس شهر اورشلیم نوشت، "تردیدی نیست که این یک حمله ترویستی بوده است."

وی در ادامه گفت هنوز زود است که بتوانیم تشخیص بدهیم آیا این انفجار ناشی از بمبگذاری بوده یا یک "انفجار انتحاری" صورت گرفته است.

به گفته این مقام ارشد پلیس اورشلیم، تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است تا اطمینان حاصل شود آیا بمب در جایی در اتوبوس کار گذاشته، آیا کسی وارد اتوبوس شده، و در نهایت چه کسی مسئول آن بوده است.

این حادثه در میانه حملات فلسطینی‌ها علیه شهروندان اسرائیل رخ می‌دهد و این نگرانی بوجود آمده است که انفجار امروز نشان دهنده آغاز دور جدیدی از حملات فلسطینی ها باشد.

بر اساس گزارش‌های اولیه، اتوبوس خالی از سرنشین بوده و بیشتر زخمی‌ها افرادی بودند که در زمان حادثه در آن اطراف بودند. وضعیت دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

در برخی تصاویر منتشر شده از این حادثه، دو دستگاه اتوبوس نشان داده می شود که دچار آتش سوزی شده اند، که احتمال می‌رود آتش از یک اتوبوس به دیگری سرایت کرده باشد.

یکی از سایت های خبری این ویدئوی کوتاه از بعد انفجار را منتشر کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران سفر می کند

پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی اردیبهشت به ایران می رود.

پارک گئون هی رئیس جمهوری کره جنوبی ماه آینده به ایران سفر می کند.

دفتر خانم پارک روز دوشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری کره جنوبی از اول تا سوم ماه مه (۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت) برای یک سفر رسمی به ایران، و دیدار و گفتگو با حسن روحانی، راهی تهران می شود.

این نخستین بار است که یک رئیس جمهوری کره جنوبی، از آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی، با یک رئیس دولت ایران به طور دوجانبه در مورد موضوعات مهم گفتگو می کند.

کره جنوبی پنجمین خریدار بزرگ نفت جهان است و واردات نفت این کشور از ایران در پی رفع تحریم ها بیش از ۸۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

سئول می گوید قصد دارد واردات نفت از ایران، به ویژه نفت سبک را که در تولید بنزین و صنایع پتروشیمی از آن استفاده می شود، افزایش بدهد.

با این حال، ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ روابط خود را با کره شمالی توسعه داده است، که دشمن کره جنوبی قلمداد می شود.

ایرفرانس - کی ال ام دفتر خود را در تهران بازگشایی کرد

تابلوی اعلانات پرواز ایرفرانس از تهران به پاریس، در فرودگاه شارل دوگل پاریس.

شرکت ایرفرانس - کی ال ام دفتر خود را روز دوشنبه در تهران بازگشایی کرد. روز گذشته هم یک هواپیمای شرکت ایرفرانس پس از هشت سال در فرودگاه امام خمینی تهران فرود آمد.

این شرکت هواپیمایی بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم ها اعلام کرده بود پروازهای خود را به ایران از سر می گیرد.

از سرگیری پروازهای ایرفرانس به تهران در حالی است که در هفته های گذشته حجاب اجباری برای مهمانداران زن پروازهای این شرکت در تهران، بحث برانگیز شد.

ادامه تجمع بازنشستگان صنعت فولاد ایران مقابل مجلس

این بازنشستگان به عدم پرداخت حقوق و همچنین قطع شدن بیمه‌هایشان اعتراض دارند. َ

خبرگزاری ایلنا از ادامه تجمع تعدادی از بازنشستگان صنعت فولاد ایران در مقابل مجلس شورای اسلامی خبر داد.

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۰۰ نفر از بازنشستگان صنعت فولاد روز دوشنبه در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و عدم دریافت معوقات حقوقی در زمان مقرر، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

خبرگزاری مهر نوشته، این بازنشستگان به عدم پرداخت حقوق و همچنین قطع شدن بیمه‌هایشان اعتراض دارند.

روز یکشنبه نیز بازنشستگان صنعت فولاد با تجمع در مقابل ساختمان مجلس، با سر دادن شعار "الله اکبر"، از نمایندگان خواستند به وضعیت آنها رسیدگی شود.

مهر نوشت، یکشنبه شب، با هماهنگی یکی از نمایندگان، این افراد در خوابگاه‌های شرکت دخانیات ساماندهی شده بودند.

ماجرای صدور حکم جلب برای کودک پنج ساله خرم آبادی

بر اساس قانون مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو کودک ملزم به پرداخت دیه شد و برای او حکم جلب صادر شد.

کودک پنج ساله خرم‌آبادی با مداخله رئیس کل دادگستری استان لرستان از بازداشت در دادسرا رهایی یافت.

خبرگزاری مهر به نقل از معاون فرهنگی دادگستری لرستان نوشت که کودک پنج ساله ای که هنگام بازی با پاشیدن خاک به صورت کودک دیگری موجب آسیب دیدن چشم او شده بود، با شکایت والدین کودک آسیب دیده در آستانه جلب قرار گرفت.

به نوشته این خبرگزاری، بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو پس از بررسی آسیب وارده توسط پزشکی قانونی، کودک ملزم به پرداخت دیه شد و دادگاه برای او حکم جلب صادر کرد.

معاون فرهنگی دادگستری لرستان با اشاره به مداخله رئیس کل دادگستری در این پرونده در جریان بازدید از دادسرا گفت: "با مداخله آقای بدری از اجرای حکم جلب جلوگیری شده و موضوع به ستاد دیه استان ارجاع داده می شود."

به گفته او این کودک سرانجام به خانه برده شد و قرار شد که موضوع دیه از طریق پدر او پیگیری شود.

جعفر بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان هم در این باره گفت که "در جرایمی که مستلزم پرداخت دیه است، دادگاه اطفال و نوجوانان مطابق مقررات مربوط به پرداخت دیه و خسارت حکم می‌کند."

به گفته او قانون در این باره ضعف اساسی دارد، که چرا که سرپرست کودک حتی نمی تواند تقاضای قسطی شدن پرداخت دیه را بکند و خود ضارب (کودک) باید همه دیه را پرداخت کند.

فعالان صلح سبز به مجسمه های لندن "ماسک" زدند

مجسمه ملکه ویکتوریا در لندن که فعالان صلح سبز به صورتش ماسک زده اند - ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

فعالان محیط زیست "صلح سبز" برای جلب افکار عمومی به مساله آلودگی هوا، روز دوشنبه به تعدادی از مجسمه های شهر لندن، از جمله مجسمه لرد نلسون، ماسک های تنفسی زدند.

فعالان این گروه طرفدار حفظ محیط زیست در مجموع به ۱۸ مجمسه معروف در این شهر ماسک زدند.

مجسمه هایی نظیر مجسمه الیور کرامول، و وینستون چرچیل در مقابل ساختمان پارلمان، تندیس ملکه ویکتوریا، و حتی مجسمه تیری هانری، فوتبالیست فرانسوی در مقابل استادیوم باشگاه آرسنال ماسک زدند.

فعلان به مجسمه لرد نلسون که به ستون نلسون نیز شهرت دارند، ماسک زده اند.
فعلان به مجسمه لرد نلسون که به ستون نلسون نیز شهرت دارند، ماسک زده اند.

گروه "صلح سبز" در بیانیه ای اعلام کرد که این حرکت در اعتراض به هوای آلوده لندن و دیگر شهرهای بریتانیا صورت گرفته است، که تا به حال سبب ۴۰ هزار مرگ زودهنگام شده است.

پلیس لندن و حومه می گوید هشت نفر را در ارتباط با این حرکت اعتراضی بازداشت کرده است.

تهدید مخالفان دولت بشار اسد به ترک مذاکرات صلح

یکی از رهبران گروه های مخالف دولت بشار اسد که برای مذاکرات صلح به ژنو رفته است.

مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گویند دولت او باید به محاصره شهرها و بمباران مناطق غیرنظامی پایان دهد تا آنها به مذاکرات صلح در ژنو ادامه دهند.

اپوزیسیون سوریه تهدید کرده است اگر در مورد نقش بشار اسد در دوره انتقالی و موضوع ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق تحت محاصره پیشرفتی حاصل نشود، مذاکرات را تعلیق خواهد کرد.

با این حال استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه به برنامه روز دوشنبه خود ادامه می دهد. وی ابتدا با هیات نمایندگی دولت سوریه ملاقات کرد و جلسه بعدی او با هیات نمایندگی مخالفان است.

نماینده چین برای بحران سوریه نیز موضوع را از نزدیک پیگیری می کند.

از سوی دیگر بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل و سرپرست هیات دولتی سوریه در مذاکرات ژنو گفته است هنوز در انتظار پاسخ دی میستورا به پیشنهادهای دمشق است. دولت سوریه می خواهد تغییراتی در اصول موضوعات مذاکرات انجام شود.

قیمت نفت پس از شکست اجلاس دوحه کاهش یافت

هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه مه، به قیمت ۳۸.۵۳ دلار معامله شد

قیمت نفت در بازار جهانی، روز دوشنبه بیش از چهار درصد افت کرد و در بازار نیویوک، و در ساعاتی، هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه مه، به قیمت ۳۸.۵۳ دلار معامله شد.

این کاهش قیمت پس از بی نتیجه ماندن اجلاس دوحه رخ داد. روز یکشنبه کشورهای شرکت کننده در اجلاس دوحه (از جمله برخی از اعضای اوپک و روسیه که عضو اوپک نیست) نتوانستند بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید به توافق برسند.

قیمت نفت که از بشکه ای حدود ۱۰۰ دلار در نیمه سال ۲۰۱۴ به بشکه ای زیر ۳۰ دلار در ماه ژانویه رسید، در ماه های اخیر و در سایه چشم انداز کنترل سقف تولید به تدریج به بشکه ای بالاتر از ۴۰ دلار افزایش یافت.

وزیر نفت ایران که به اجلاس دوحه نرفت، پیشتر اعلام کرده است ایران با بهره گیری از توافق جامع اتمی و لغو تحریم ها، قصد دارد به افزایش تولید نفت تا رسیدن به میزان پیش از اعمال تحریم ها ادامه دهد.

عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده نفت اوپک می گوید، تا وقتی ایران افزایش تولید نفت خود را متوقف نکند، حاضر نیست به هیچگونه توافقی بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید تن در بدهد.

محمد بن صالح الساده وزیر انرژی قطر می گوید برای دستیابی به توافق در این زمینه به وقت بیشتری نیاز است.

مجلس برزیل به استیضاح رئیس جمهوری رای داد؛ آغاز بررسی استیضاح در سنا

مخالفان رئیس جمهوری فعلی برزیل از رای مجلس به استیضاح او خوشحال اند و به خیابان ها آمده اند.

با رای مثبت مجلس شورای برزیل به استیضاح و برکناری رئیس جمهوری برزیل، صدها هزار نفر به خیابانها رفتند و خوشحالی کردند. این درحالی است که روز دوشنبه، درخواست استیضاح او، به مجلس سنای برزیل رفته و این مجلس باید نظرنهایی درباره استیضاح او را اعلام کند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رای دهد، درخواست استیضاح رئیس جمهوری به مجلس سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

دلیما روسف که دومین دوره ریاست جمهوری را دو سال پیش آغاز کرد، از حزب کارگر است که اکنون از سوی مخالفان به فساد و سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

حامیان روسف، مخالفان را به کودتا و خیانت متهم می کنند. از جمله "جین ویلیس" یکی از نمایندگان حامی روسف در مجلس، روز یکشنبه گفت "از این که در یک چنین نمایش مسخره ای شرکت دارم، شرمنده ام. این کار انتخابات غیرمستقیمی است که رهبری اش برعهده یک دزد و خائن ست، که از طرف توطئه چین ها و ماموران شکنجه حمایت می شود."

وی افزود، "این افراد ترسو که این خیمه شب بازی را براه انداخته اند، از لحاط سیاسی هم بیسوادند. از جانب دگرباشان جنسی، سیاهپوستان کشته شده، و آنها که به بیخانمان ها کمک می کنند، و از طرف کشاورزانی که صاحب زمین زراعی نیستند، به این کودتا رای منفی می دهم."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

لوئیز نوگیره از حامیان استیضاح رئیس جمهوری نیز گفته است "به نظر من عاقبت کار قابل انتظار بود، چون مدت ها بود که ما اعتقاد داشتیم که باید یک چیزی تغییر کند. از حالا به بعد شاهد تغییرات [بیشتر] خواهیم بود."

خانم روسف ۶۷ ساله، همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

کمک رسانی آمریکا به زلزله زدگان ژاپن

دو زلزله شدید در ژاپن بیش از چهل کشته بر جای گذاشته است.

ایالات متحده آمریکا به تلاش ها برای کمک به زلزله زدگان جنوب ژاپن پیوست.

دو هواپیمای نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه در یک پایگاه نیروهای دفاعی زمینی ژاپن در تاکایوبارو به زمین نشستند.

این هواپیماها قرار است کمک های انسانی به مناطق دور دست در مینامیاسو برسانند که بر اثر زمین لرزه های مخرب پنجشنبه و یکشنبه در ژاپن دسترسی به آنجا قطع شده است.

دو زمین لرزه شدید اخیر در نزدیکی منطقه کوماموتو در جنوب ژاپن دستکم ۴۲کشته و بیش از هزار زخمی بجا گذاشته است.

تلاش امدادگران محلی برای یافتن ۱۰ نفر دیگر که گمان می رود همچنان در زیر آوار باشند، ادامه دارد.

راهپیمایی ساکنان بروکسل علیه تروریسم و افراط گرایی

ساکنان پایتخت بلژیک، به یاد قربانیان حملات اخیر تروریستی در بروکسل، علیه تروریسم و افراط گرایی راهپیمایی کردند. نزدیک به هفت هزار نفر در تظاهرات روز یکشنبه شرکت داشتند.

در میان شرکت کنندگان گروهی از مسلمانان پلاکاردی به دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: مذهب من و دین من "عشق" است.

مسیر راهپیمایی معترضان به حمله های تروریستی در فرودگاه و متروی بروکسل که ۳۲ کشته بر جای گذاشت، از محله مسلمان نشین مولن بیک می گذشت، که به عقیده پلیس محل طراحی توطئه های تروریستی اخیر در بلژیک بوده است.

تا به حال ۶ نفر به ظن ارتباط با حمله های تروریستی بروکسل دستگیر شده اند که به گفته مقام ها با حمله های تروریستی مرگبار ماه نوامبر در پاریس نیز مرتبط هستند.

وزیر کشور ایتالیا: امیدواریم لیبی مرزهای خود را ایمن سازد

آنجلینو آلفانو وزیر کشور ایتالیا

ایتالیا روز یکشنبه گفت امیدوار است که دولت وحدت ملی لیبی که تحت حمایت سازمان ملل متحد است تسلط بر مرزهای کشور را احیا کند تا موج مهاجران این کشور محدود شود.

وزیران خارجه فرانسه و آلمان روز شنبه برای اعلام حمایت از این دولت به طرابلس رفتند و گفتند که آماده ارائه آموزش به نیروهای امنیتی این کشور و همچنین محافظان مرزی در لیبی هستند.

آنجلینو آلفانو وزیر کشور ایتالیا به شبکه تلویزیونی اسکای گفت رم امیدوار است که لیبی مرزهای شمالی خود –که از آنجا مهاجران به سوی ایتالیا حرکت می کنند – و همچنین مرزهای جنوبی – که نقطه ورود مهاجران از شاخ آفریقا به لیبی است- را ایمن سازد.

آلفانو گفت ۹۰ درصد مهاجرانی که به سواحل ایتالیا می رسند از لیبی می آیند. رم از حامیان کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای آفریقایی در ازای کمک به محدود کردن موج مهاجران بود.

آلفانو گفت در ملاقات با مقامات لیبی، پیشنهاد دولت ایتالیا در حمایت از طرابلس را اعلام خواهد کرد.

لیبی سابقا مستعمره ایتالیا بود. ایتالیا حامی عمده بسیج کردن حمایت بین المللی از دولت جدید لیبی به شمار می رود.

طرف های درگیر در یمن تلویحا به مذاکرات صلح ابراز امیدواری کردند

درگیری های یک ساله در یمن این کشور فقیر خاورمیانه را در بحران انسانی شدید فروبرده است

طرف های درگیری در یمن پیشاپیش مذاکرات به میانجیگری سازمان ملل متحد که قرار است دوشنبه آغاز شود، در اقدامی نادر علامت هایی مبنی بر تمایل دوجانبه به پایان جنگ یک ساله می دهند. درگیری ها در یمن یکی از بدترین بحران های انسانی جهان تلقی می شود.

توافق میان دو طرف درگیری می تواند تنش های میان ایران و عربستان سعودی دو قدرت رقیب منطقه ای را کمرنگ کند. عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تحت حمایت ریاض و حوثی های مخالف دولت، در صنعا تحت حمایت ایران قرار دارند. ایران هرگونه حمایت مالی از حوثی ها را رد می کند.

حملات هوایی و درگیری های زمینی در بخش های بزرگی از یمن در جریان است و همزمان نیروهای مسلح در نقاط مختلف درگیر هستند.

پلیس در شهر جنوبی و بندری عدن گفت حمله ای با استفاده از دو اتومبیل بمب گذاری شده را روز یکشنبه خنثی کرد. در یکی از این موارد یک مامور پلیس کشته شد.

محمد عبدالسلام سخنگوی نیروهای حوثی که صنعا را در دست دارد در گفت و گویی که روز شنبه با روزنامه کویتی الرای داشت گفت: "باید در مرحله انتقالی یک نیروی جامع باشد که درباره تمام مناقشات سیاسی تصمیم بگیرد." او گفت: "ایران در هیچ یک از تصمیمات ما نقشی ندارد و ما آلت دست هیچکس نیستیم."

او در اقدام دیگری که به نوشته خبرگزاری رویترز نشان حسن نیت دارد در صفحه فیسبوک خود نوشت حوثی ها ۳۰ زندانی را از طرف مقابل یعنی دولت یمن دریافت کرده است.

حامیان مقتدی صدر در بغداد تظاهرات کردند

میدان تحریر بغداد

صدها عراقی روز یکشنبه در میدان تحریر در مرکز بغداد تجمع کردند و در حمایت از مقتدی صدر روحانی شیعه شعار دادند.

مقتدی صدر دولت عراق را تهدید کرده است که اگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق تا روز سه شنبه کابینه جدید را معرفی نکند، با تظاهرات گسترده مردمی روبرو خواهد شد.

تظاهرکنندگان هشدار داده اند که اگر مطالبات مقتدی صدر برآورده نشود، جمعیت تحصن کننده افزایش خواهد یافت.

صدر ماه گذشته تظاهراتی دو هفته ای را سازماندهی کرد. این تظاهرات وقتی خاتمه یافت که حیدر العبادی فهرست اعضای کابینه جدید را در تلاش برای مقابله با فساد اعلام کرد.

نخست وزیر در تلاش است تا وزیرانی تکنوکرات را جایگزین وزیرانی کند که به احزاب مختلف نزدیکند. اما عبادی در این مسیر با مخالفت احزاب حامی این وزیران مواجه شده است.

تنش هفته گذشته در پارلمان عراق هنگامی به اوج رسید که قانونگذاران فهرست پیشنهادی عبادی را تایید نکردند. روز یکشنبه پلیس عراق خیابان های اطراف میدان تحریر را بست. این اقدام موجب شد ترافیک سنگینی در منطقه به وجود آید.

رئیس جمهوری اکوادور: بیش از ۲۳۰ نفر در زلزله کشته شدند

خرابی های ناشی از زمین لرزه در اکوادور

زلزله شدید اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی تاکنون بیش از ۲۳۰ نفر کشته برجای گذاشته است و در این کشور اعلام وضعیت اضطراری شده است.

این زلزله شدید که ۷.۸ ریشتر گزارش شده است، شنبه شب روی داد و بر اثر آن هزاران خانه ویران شد و برق تا شعاع چند صد کیلومتری قطع شد.

رئیس جمهوری اکوادور در توییتی که روز یکشنبه منتشر کرد، شمار کشته شدگان را ۲۳۳ نفر اعلام کرد.

معاون رئیس جمهوری اکوادر پیشتر تعداد کشته شدگان را دست کم ۷۷ نفر و تعداد مجروحان را ۵۸۸ نفر اعلام کرده بود. ممکن است بر تعداد کشته ها افزوده شود.

چون اکوادور یک کشور ساحلی است، بعد از این زلزله شدید،‌ هشدار سونامی اعلام شده بود و مردم از سواحل این کشور دور شده بودند اما معاون رئیس جمهوری اکوادار شنبه شب اعلام وضعیت سفید کرد.

ده هزار سرباز و ۳۵۰۰ پلیس اکوادور برای کمک به مردم محلی بسیج شدند. مقامات دولتی همچنین گفتند که پنج هلیکوپتر و بیش از ۸۰ اتوبوس حامل نیرو نیز به منطقه فرستاده شده است.

مرکز زلزله شناسی آمریکا اعلام کرد زلزله شنبه ۲۸ فروردین در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ساحلی مویزنه در اکوادور رخ داده است.

این بزرگترین زمین لرزه در سی سال گذشته در اکوادور است. سال ۱۹۸۷ زمین لرزه ۷.۲ ریشتری موجب مرگ حدود هزار نفر در اکوادور شد.

زمین لرزه شنبه شب، دو روز بعد از دو زمین لرزه شدید ژاپن روی می دهد. آن سوی اقیانوس آرام، در روزهای جمعه و شنبه دو زمین لرزه هفت ریشتری موجب خساراتی در ژاپن شد.

مقام های ژاپن تایید کردند در این دو زلزله ۴۰ نفر کشته شده اند.

نگرانی در ژاپن در حالی افزایش یافته که زلزله پنج سال پیش خساراتی به مرکز اتمی فوکوشیما وارد کرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG