لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۲۵

سرخط خبرها

حراج آثار هنری و تاریخی اسلامی در ساتبیز لندن آغاز می‌شود

یک کارمند ساتبی به نقاشی فرهاد مشیری، نقاش ایرانی نگاه می کند.

حراج خانه "ساتبیز" آنچه را جامعترین سری نمایشگاه ها و فروش آثار هنری و تاریخی اسلامی نامیده، آغاز می کند.

طی پنج دوره حراجی، ساتبیز آثار معاصر و باستانی اسلامی را به فروش خواهد گذاشت و یک رشته سخنرانی هایی را نیز در کنار حراجی ها، در نمایشگاه های خود درباره موضوعات مرتبط ترتیب داده است. سخنرانان، دانشمندان مطرح منطقه خواهند بود.

بندیکت کارتر مدیر ساتبیز و رئیس فروش بخش خاورمیانه، گفت هنر خاور میانه بخشی است که تمایل به آن رو به افزایش است. او گفت تمایل به این بخش "زیاد" است.

وی گفت، موزه های مطرح جهان از جمله موزه متروپولیتن نیویورک و موزه لوور فرانسه، گالری های هنر اسلامی خود را دوباره به راه انداخته اند و موزه های جدیدی نیز نظیر "موزه هنرهای اسلامی" در دوحه پایتخت قطر هستند، که توجه به آثار اسلامی را افزایش داده اند.

حراجی ساتبیز از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ آوریل (۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت) در لندن برگزار می شود.

گفتن "انشاالله" مسافر هواپیمای آمریکایی را به دردسر انداخت

هواپیماهای شرکت ساتوست در لاس وگاس

یک دانشجو در آمریکا پس از آن که تلفنی در هواپیمای مسافربری به زبان عربی صحبت کرد، مجبور به ترک هواپیما شد.

مخزومی، این دانشجوی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که از عراق به آمریکا پناهنده شده بود، کمتر از دو هفته پیش، از پرواز شرکت هواپیمایی "ساوت وست" در لس آنجلس به بیرون هواپیما منتقل شد. این پرواز به اوکلند، در شمال کالیفرنیا می رفت.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، یک مسافر دیگر از صحبت این دانشجو به زبان عربی، ابراز نگرانی کرده بود.

گفته شده، یک زن مسافر که در صندلی جلو نشسته بود، پس از این که آقای مخزومی گفت "انشاالله" برگشت و او را با نگرانی نگاه کرد، و سپس با مهمانداران هواپیما صحبت کرد.

بر اساس این گزارش، آقای مخزومی به عموی خود در بغداد تلفن کرده بود تا درباره رویدادی که وی در آن حضور داشت و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در آن سخنرانی کرد، صحبت کند.

به نوشته نیویورک تایمز، سخنگوی شرکت هواپیمایی "سات وست" گفته است نمی تواند در مورد عملکرد فردی کارکنانش نظر دهد، اما این شرکت "هیچگونه تبعیضی را تحمل نمی کند."

آقای مخزومی، ۲۶ ساله، پس از ترک هواپیما کارکنان شرکت را به تبعیض متهم کرده است، اما نیروهای امنیتی او را بازرسی کردند و در اتاقی از او سوالاتی پرسیدند.

حوثی ها از مذاکرات صلح یمن عقب کشیدند

نیروهای شیعه حوثی در صنعا.

شورشیان شیعه حوثی یمن ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات صلحی که با میانجیگری سازمان ملل متحد قرار بود روز دوشنبه در کویت آغاز شود، به طور ناگهانی عقب کشیدند.

حوثی ها خواستار آن شدند که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی فورا به حملات هوایی خود پایان دهد.

عربستان بیش از یک سال است که مواضع شبه نظامیان حوثی که کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفته اند، بمباران می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نمایندگان حوثی ها سفر خود به کویت را به تعویق انداخته اند. هنوز مشخص نیست آیا این مذاکرات به طور کلی منتفی شده است یا خیر.

نمایشگاه خودرو در واشنگتن؛ از ماشین بخار ۱۰۷ ساله تا جیپ رونالد ریگان

ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از ماشین جیپی استفاده می کرد که حالا در نمایشگاه عموم آن را می بینند.

این روزها نمایشگاهی در پایتخت ایالات متحده برقرار است که در آن دو خودروی قدیمی رؤسای جمهوری پیشین آمریکا در آن به نمایش در آمده است.

انجمن خودروهای تاریخی، که برگزارکننده این نمایشگاه است، می گوید هدف برگزاری این نمایشگاه، حفظ و به اشتراک گذاری میراث خودرو در آمریکا است.

این نمایشگاه در حد فاصل بین موزه ملی هوا و فضا، و گالری ملی هنر واشنگتن دی.سی برپا شده است.

یکی از خودروهایی که به نمایش گذاشته شده، "ماشین بخار سفید" است که در سال ۱۹۰۹ میلادی ساخته شده و متعلق به ویلیام هاوارد تفت، ۲۷ امین رئیس جمهوری آمریکا بود. از این ماشین به عنوان نخستین لیموزین کاخ سفید یاد شده است.

اما ماشین دیگر، و جیپ CJ-۶ ساخت سال ۱۹۶۲ است، که رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا از آن استفاده می کرد. گفته می شود آقای ریگان در مزرعه شخصی‌اش در ایالت کالیفرنیا از این ماشین استفاده می‌کرد.

این نمایشگاه در واقع به دنبال نمایشگاهی برگزار می شود که حدود دو سال پیش در پایتخت آمریکا، بسیاری از خودروهای تاریخی آمریکا را به نمایش گذاشت و به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفت.

قرار است این دو خودرو رؤسای جمهوری آمریکا، به ترتیب نهمین و دهمین خودرو‌هایی باشند که در آمریکا به ثبت برسند. اسناد و مدارک هر یک از این خودرو‌ها به عنوان میراث ملی خودرو در کتابخانه کنگره ایالات متحده بایگانی خواهند شد.

این نمایشگاه از ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) آغاز شده و تا ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) برای نمایش عموم ادامه دارد.

علی مطهری: خواسته کروبی برای برگزاری دادگاه منطقی است

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸، اخیرا در نامه ای خواست دادگاه او به طور علنی برگزار شود

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی خواسته مهدی کروبی برای برگزاری دادگاه را منطقی دانسته و خواستار رفع حصر رهبران معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شده است.

آقای مطهری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به نامه مهدی کروبی به رئیس جمهوری ایران که در آن خواستار برگزاری دادگاه خود شده بود، گفت "به نظر می رسد این یک خواسته منطقی باشد و باید به آن پاسخ مثبت داده شود."

این نماینده مجلس بار دیگر حصر خانگی مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد بدون برگزاری دادگاه را غیرقانونی دانست و گفت " این که برخی عنوان می‌کنند اگر دادگاه برگزار شود، حکم صادره سخت خواهد بود، پس بهتر است برگزار نشود، نمی‌تواند منطقی باشد، چراکه باید حرف‌ها و دفاعیات شنیده شود."

او از رئیس جمهوری ایران خواست که پیگیر این خواسته آقای کروبی باشد و برای رفع حصر نیز تلاش کند.

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، ۲۱ فروردین در نامه ای به حسن روحانی از رئیس جمهوری ایران خواست که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی دادگاه او به طور علنی برگزار شود تا به گفته او مشخص شود "برگشته از انقلاب و نانجیب، و ادامه دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ قرار دارند."

این نامه آقای کروبی پس از آن منتشر شد که آیت‌اﻟله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، نامزدهای معترض سال ۸۸ را "نانجیب" خواند.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

آمار وحشتناک ختنه دختران در سومالی؛ تلاش برای پایان دادن به آن

سومالی بالاترین آمار ختنه دختران را در جهان دارد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، ۹۸ درصد از دختران و زنان اهل سومالی که بین ۱۵ تا ۴۹ سال دارند، ختنه شده‌اند و این کشور از این لحاظ، در جهان مقام اول را دارد. حال یک مهاجر اهل سومالی قرار است با بازگشت به کشورش، به دولت برای پایان دادن به این سنت کمک کند.

به گزارش "هنری ریجول" خبرنگار صدای آمریکا، "ایفراح احمد" یک مهاجر اهل سومالی، ماه پیش عبدالرشید "علی شارمارک" نخست وزیر سومالی را قانع کرد تا دادخواستی برای پایان دادن به ختنه دختران را امضا کند، که پیش از او یک میلیون نفر دیگر امضا کرده بودند.

ایفراح احمد، فعال ضد ختنه دختران می گوید "علاوه بر امضاء دادخواست، قول داد از تقدیم لایحه‌ای در این مورد به مجلس سومالی تا پیش از پایان سال،حمایت می‌کند."

ایفراح احمد خود قربانی ختنه زنان است. او زمانی که دختر جوانی بود، به زور ختنه شد.

ایفراح ده سال پیش و به دلیل جنگ داخلی از سومالی فرار کرد و در حال حاضر در ایرلند زندگی می‌کند، اما قرار است ماه آینده به سومالی بازگردد و به عنوان مشاور امور زنان به نخست وزیر آن کشور کمک کند.

ایفراح احمد می گوید: "زنان جوان بر اثر خونریزی می‌میرند، عفونت کلیه و بسیاری مسائل دیگر دارند. برخی از آنها هم هنگام زایمان فوت می‌کنند. به این دلیل به این مبارزه وارد شده‌ام. برخی از مردان فقط می‌نشینند و بحث و جدل می‌کنند. بعضی از آنها می‌گویند، این یک نوع فرهنگ غربی ست و می‌خواهید چیزی را به ما بگویید که در آن کشور‌ها به شما گفته‌اند."

سربازان دولت سومالی دوشادوش نیروهای کنیا و اتحادیه آفریقا با اسلامگرایان الشباب، گروه افراطی وابسته به القاعده، نبرد می‌کنند.

ایفراح احمد می‌گوید هنگام بازدید از مناطق مختلف در سومالی، سابقه زندگی‌اش در یک کشور اروپایی را پنهان می‌کند.

به گفته او "بسیاری از نهاد‌ها در سومالی از مبارزه علیه ختنه دختران حمایت می‌کنند، اما به دلیل جنگ و وحشت مردم، سازمانی که واقعا از خود آن‌ها ریشه گرفته باشد، وجود ندارد."

باوجود تعهد بسیاری از کشور‌ها در مورد پایان دادن به ختنه دختران، بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، اکنون بیش از ۱۳۰ میلیون دختر و زن ختنه شده در جهان زندگی می‌کنند.

پلیس اسرائیل انفجار اتوبوس در اورشلیم را "حمله تروریستی" دانست

این عکس را "مایکی روزنفلد" روی توئیتر خود گذاشته است.

ساعاتی پس از انتشار خبر انفجار در یک دستگاه اتوبوس در مرکز اورشلیم در عصر دوشنبه، که منجر به زخمی شدن دست کم ۱۵ نفر شد، پلیس اسرائیل آن را یک "حمله تروریستی" دانست.

پیشتر خبرگزاری‌ها از وقوع انفجار و سپس آتش سوزی در یک دستگاه اتوبوس خالی از مسافر خبر دادند؛ و به گفته پلیس اسرائیل، بر اساس شواهد اولیه حادثه می‌توانست هم حمله‌ای عمدی و هم حادثه ای ناشی از اشکال فنی باشد.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس در ساعات پایانی روز دوشنبه به نقل از یورام هالوی کمیسیر پلیس شهر اورشلیم نوشت، "تردیدی نیست که این یک حمله ترویستی بوده است."

وی در ادامه گفت هنوز زود است که بتوانیم تشخیص بدهیم آیا این انفجار ناشی از بمبگذاری بوده یا یک "انفجار انتحاری" صورت گرفته است.

به گفته این مقام ارشد پلیس اورشلیم، تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است تا اطمینان حاصل شود آیا بمب در جایی در اتوبوس کار گذاشته، آیا کسی وارد اتوبوس شده، و در نهایت چه کسی مسئول آن بوده است.

این حادثه در میانه حملات فلسطینی‌ها علیه شهروندان اسرائیل رخ می‌دهد و این نگرانی بوجود آمده است که انفجار امروز نشان دهنده آغاز دور جدیدی از حملات فلسطینی ها باشد.

بر اساس گزارش‌های اولیه، اتوبوس خالی از سرنشین بوده و بیشتر زخمی‌ها افرادی بودند که در زمان حادثه در آن اطراف بودند. وضعیت دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

در برخی تصاویر منتشر شده از این حادثه، دو دستگاه اتوبوس نشان داده می شود که دچار آتش سوزی شده اند، که احتمال می‌رود آتش از یک اتوبوس به دیگری سرایت کرده باشد.

یکی از سایت های خبری این ویدئوی کوتاه از بعد انفجار را منتشر کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران سفر می کند

پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی اردیبهشت به ایران می رود.

پارک گئون هی رئیس جمهوری کره جنوبی ماه آینده به ایران سفر می کند.

دفتر خانم پارک روز دوشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری کره جنوبی از اول تا سوم ماه مه (۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت) برای یک سفر رسمی به ایران، و دیدار و گفتگو با حسن روحانی، راهی تهران می شود.

این نخستین بار است که یک رئیس جمهوری کره جنوبی، از آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی، با یک رئیس دولت ایران به طور دوجانبه در مورد موضوعات مهم گفتگو می کند.

کره جنوبی پنجمین خریدار بزرگ نفت جهان است و واردات نفت این کشور از ایران در پی رفع تحریم ها بیش از ۸۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

سئول می گوید قصد دارد واردات نفت از ایران، به ویژه نفت سبک را که در تولید بنزین و صنایع پتروشیمی از آن استفاده می شود، افزایش بدهد.

با این حال، ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ روابط خود را با کره شمالی توسعه داده است، که دشمن کره جنوبی قلمداد می شود.

ایرفرانس - کی ال ام دفتر خود را در تهران بازگشایی کرد

تابلوی اعلانات پرواز ایرفرانس از تهران به پاریس، در فرودگاه شارل دوگل پاریس.

شرکت ایرفرانس - کی ال ام دفتر خود را روز دوشنبه در تهران بازگشایی کرد. روز گذشته هم یک هواپیمای شرکت ایرفرانس پس از هشت سال در فرودگاه امام خمینی تهران فرود آمد.

این شرکت هواپیمایی بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم ها اعلام کرده بود پروازهای خود را به ایران از سر می گیرد.

از سرگیری پروازهای ایرفرانس به تهران در حالی است که در هفته های گذشته حجاب اجباری برای مهمانداران زن پروازهای این شرکت در تهران، بحث برانگیز شد.

ادامه تجمع بازنشستگان صنعت فولاد ایران مقابل مجلس

این بازنشستگان به عدم پرداخت حقوق و همچنین قطع شدن بیمه‌هایشان اعتراض دارند. َ

خبرگزاری ایلنا از ادامه تجمع تعدادی از بازنشستگان صنعت فولاد ایران در مقابل مجلس شورای اسلامی خبر داد.

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۰۰ نفر از بازنشستگان صنعت فولاد روز دوشنبه در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و عدم دریافت معوقات حقوقی در زمان مقرر، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

خبرگزاری مهر نوشته، این بازنشستگان به عدم پرداخت حقوق و همچنین قطع شدن بیمه‌هایشان اعتراض دارند.

روز یکشنبه نیز بازنشستگان صنعت فولاد با تجمع در مقابل ساختمان مجلس، با سر دادن شعار "الله اکبر"، از نمایندگان خواستند به وضعیت آنها رسیدگی شود.

مهر نوشت، یکشنبه شب، با هماهنگی یکی از نمایندگان، این افراد در خوابگاه‌های شرکت دخانیات ساماندهی شده بودند.

ماجرای صدور حکم جلب برای کودک پنج ساله خرم آبادی

بر اساس قانون مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو کودک ملزم به پرداخت دیه شد و برای او حکم جلب صادر شد.

کودک پنج ساله خرم‌آبادی با مداخله رئیس کل دادگستری استان لرستان از بازداشت در دادسرا رهایی یافت.

خبرگزاری مهر به نقل از معاون فرهنگی دادگستری لرستان نوشت که کودک پنج ساله ای که هنگام بازی با پاشیدن خاک به صورت کودک دیگری موجب آسیب دیدن چشم او شده بود، با شکایت والدین کودک آسیب دیده در آستانه جلب قرار گرفت.

به نوشته این خبرگزاری، بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو پس از بررسی آسیب وارده توسط پزشکی قانونی، کودک ملزم به پرداخت دیه شد و دادگاه برای او حکم جلب صادر کرد.

معاون فرهنگی دادگستری لرستان با اشاره به مداخله رئیس کل دادگستری در این پرونده در جریان بازدید از دادسرا گفت: "با مداخله آقای بدری از اجرای حکم جلب جلوگیری شده و موضوع به ستاد دیه استان ارجاع داده می شود."

به گفته او این کودک سرانجام به خانه برده شد و قرار شد که موضوع دیه از طریق پدر او پیگیری شود.

جعفر بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان هم در این باره گفت که "در جرایمی که مستلزم پرداخت دیه است، دادگاه اطفال و نوجوانان مطابق مقررات مربوط به پرداخت دیه و خسارت حکم می‌کند."

به گفته او قانون در این باره ضعف اساسی دارد، که چرا که سرپرست کودک حتی نمی تواند تقاضای قسطی شدن پرداخت دیه را بکند و خود ضارب (کودک) باید همه دیه را پرداخت کند.

فعالان صلح سبز به مجسمه های لندن "ماسک" زدند

مجسمه ملکه ویکتوریا در لندن که فعالان صلح سبز به صورتش ماسک زده اند - ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

فعالان محیط زیست "صلح سبز" برای جلب افکار عمومی به مساله آلودگی هوا، روز دوشنبه به تعدادی از مجسمه های شهر لندن، از جمله مجسمه لرد نلسون، ماسک های تنفسی زدند.

فعالان این گروه طرفدار حفظ محیط زیست در مجموع به ۱۸ مجمسه معروف در این شهر ماسک زدند.

مجسمه هایی نظیر مجسمه الیور کرامول، و وینستون چرچیل در مقابل ساختمان پارلمان، تندیس ملکه ویکتوریا، و حتی مجسمه تیری هانری، فوتبالیست فرانسوی در مقابل استادیوم باشگاه آرسنال ماسک زدند.

فعلان به مجسمه لرد نلسون که به ستون نلسون نیز شهرت دارند، ماسک زده اند.
فعلان به مجسمه لرد نلسون که به ستون نلسون نیز شهرت دارند، ماسک زده اند.

گروه "صلح سبز" در بیانیه ای اعلام کرد که این حرکت در اعتراض به هوای آلوده لندن و دیگر شهرهای بریتانیا صورت گرفته است، که تا به حال سبب ۴۰ هزار مرگ زودهنگام شده است.

پلیس لندن و حومه می گوید هشت نفر را در ارتباط با این حرکت اعتراضی بازداشت کرده است.

تهدید مخالفان دولت بشار اسد به ترک مذاکرات صلح

یکی از رهبران گروه های مخالف دولت بشار اسد که برای مذاکرات صلح به ژنو رفته است.

مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گویند دولت او باید به محاصره شهرها و بمباران مناطق غیرنظامی پایان دهد تا آنها به مذاکرات صلح در ژنو ادامه دهند.

اپوزیسیون سوریه تهدید کرده است اگر در مورد نقش بشار اسد در دوره انتقالی و موضوع ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق تحت محاصره پیشرفتی حاصل نشود، مذاکرات را تعلیق خواهد کرد.

با این حال استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه به برنامه روز دوشنبه خود ادامه می دهد. وی ابتدا با هیات نمایندگی دولت سوریه ملاقات کرد و جلسه بعدی او با هیات نمایندگی مخالفان است.

نماینده چین برای بحران سوریه نیز موضوع را از نزدیک پیگیری می کند.

از سوی دیگر بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل و سرپرست هیات دولتی سوریه در مذاکرات ژنو گفته است هنوز در انتظار پاسخ دی میستورا به پیشنهادهای دمشق است. دولت سوریه می خواهد تغییراتی در اصول موضوعات مذاکرات انجام شود.

قیمت نفت پس از شکست اجلاس دوحه کاهش یافت

هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه مه، به قیمت ۳۸.۵۳ دلار معامله شد

قیمت نفت در بازار جهانی، روز دوشنبه بیش از چهار درصد افت کرد و در بازار نیویوک، و در ساعاتی، هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه مه، به قیمت ۳۸.۵۳ دلار معامله شد.

این کاهش قیمت پس از بی نتیجه ماندن اجلاس دوحه رخ داد. روز یکشنبه کشورهای شرکت کننده در اجلاس دوحه (از جمله برخی از اعضای اوپک و روسیه که عضو اوپک نیست) نتوانستند بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید به توافق برسند.

قیمت نفت که از بشکه ای حدود ۱۰۰ دلار در نیمه سال ۲۰۱۴ به بشکه ای زیر ۳۰ دلار در ماه ژانویه رسید، در ماه های اخیر و در سایه چشم انداز کنترل سقف تولید به تدریج به بشکه ای بالاتر از ۴۰ دلار افزایش یافت.

وزیر نفت ایران که به اجلاس دوحه نرفت، پیشتر اعلام کرده است ایران با بهره گیری از توافق جامع اتمی و لغو تحریم ها، قصد دارد به افزایش تولید نفت تا رسیدن به میزان پیش از اعمال تحریم ها ادامه دهد.

عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده نفت اوپک می گوید، تا وقتی ایران افزایش تولید نفت خود را متوقف نکند، حاضر نیست به هیچگونه توافقی بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید تن در بدهد.

محمد بن صالح الساده وزیر انرژی قطر می گوید برای دستیابی به توافق در این زمینه به وقت بیشتری نیاز است.

مجلس برزیل به استیضاح رئیس جمهوری رای داد؛ آغاز بررسی استیضاح در سنا

مخالفان رئیس جمهوری فعلی برزیل از رای مجلس به استیضاح او خوشحال اند و به خیابان ها آمده اند.

با رای مثبت مجلس شورای برزیل به استیضاح و برکناری رئیس جمهوری برزیل، صدها هزار نفر به خیابانها رفتند و خوشحالی کردند. این درحالی است که روز دوشنبه، درخواست استیضاح او، به مجلس سنای برزیل رفته و این مجلس باید نظرنهایی درباره استیضاح او را اعلام کند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رای دهد، درخواست استیضاح رئیس جمهوری به مجلس سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

دلیما روسف که دومین دوره ریاست جمهوری را دو سال پیش آغاز کرد، از حزب کارگر است که اکنون از سوی مخالفان به فساد و سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

حامیان روسف، مخالفان را به کودتا و خیانت متهم می کنند. از جمله "جین ویلیس" یکی از نمایندگان حامی روسف در مجلس، روز یکشنبه گفت "از این که در یک چنین نمایش مسخره ای شرکت دارم، شرمنده ام. این کار انتخابات غیرمستقیمی است که رهبری اش برعهده یک دزد و خائن ست، که از طرف توطئه چین ها و ماموران شکنجه حمایت می شود."

وی افزود، "این افراد ترسو که این خیمه شب بازی را براه انداخته اند، از لحاط سیاسی هم بیسوادند. از جانب دگرباشان جنسی، سیاهپوستان کشته شده، و آنها که به بیخانمان ها کمک می کنند، و از طرف کشاورزانی که صاحب زمین زراعی نیستند، به این کودتا رای منفی می دهم."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

لوئیز نوگیره از حامیان استیضاح رئیس جمهوری نیز گفته است "به نظر من عاقبت کار قابل انتظار بود، چون مدت ها بود که ما اعتقاد داشتیم که باید یک چیزی تغییر کند. از حالا به بعد شاهد تغییرات [بیشتر] خواهیم بود."

خانم روسف ۶۷ ساله، همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

کمک رسانی آمریکا به زلزله زدگان ژاپن

دو زلزله شدید در ژاپن بیش از چهل کشته بر جای گذاشته است.

ایالات متحده آمریکا به تلاش ها برای کمک به زلزله زدگان جنوب ژاپن پیوست.

دو هواپیمای نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه در یک پایگاه نیروهای دفاعی زمینی ژاپن در تاکایوبارو به زمین نشستند.

این هواپیماها قرار است کمک های انسانی به مناطق دور دست در مینامیاسو برسانند که بر اثر زمین لرزه های مخرب پنجشنبه و یکشنبه در ژاپن دسترسی به آنجا قطع شده است.

دو زمین لرزه شدید اخیر در نزدیکی منطقه کوماموتو در جنوب ژاپن دستکم ۴۲کشته و بیش از هزار زخمی بجا گذاشته است.

تلاش امدادگران محلی برای یافتن ۱۰ نفر دیگر که گمان می رود همچنان در زیر آوار باشند، ادامه دارد.

راهپیمایی ساکنان بروکسل علیه تروریسم و افراط گرایی

ساکنان پایتخت بلژیک، به یاد قربانیان حملات اخیر تروریستی در بروکسل، علیه تروریسم و افراط گرایی راهپیمایی کردند. نزدیک به هفت هزار نفر در تظاهرات روز یکشنبه شرکت داشتند.

در میان شرکت کنندگان گروهی از مسلمانان پلاکاردی به دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: مذهب من و دین من "عشق" است.

مسیر راهپیمایی معترضان به حمله های تروریستی در فرودگاه و متروی بروکسل که ۳۲ کشته بر جای گذاشت، از محله مسلمان نشین مولن بیک می گذشت، که به عقیده پلیس محل طراحی توطئه های تروریستی اخیر در بلژیک بوده است.

تا به حال ۶ نفر به ظن ارتباط با حمله های تروریستی بروکسل دستگیر شده اند که به گفته مقام ها با حمله های تروریستی مرگبار ماه نوامبر در پاریس نیز مرتبط هستند.

وزیر کشور ایتالیا: امیدواریم لیبی مرزهای خود را ایمن سازد

آنجلینو آلفانو وزیر کشور ایتالیا

ایتالیا روز یکشنبه گفت امیدوار است که دولت وحدت ملی لیبی که تحت حمایت سازمان ملل متحد است تسلط بر مرزهای کشور را احیا کند تا موج مهاجران این کشور محدود شود.

وزیران خارجه فرانسه و آلمان روز شنبه برای اعلام حمایت از این دولت به طرابلس رفتند و گفتند که آماده ارائه آموزش به نیروهای امنیتی این کشور و همچنین محافظان مرزی در لیبی هستند.

آنجلینو آلفانو وزیر کشور ایتالیا به شبکه تلویزیونی اسکای گفت رم امیدوار است که لیبی مرزهای شمالی خود –که از آنجا مهاجران به سوی ایتالیا حرکت می کنند – و همچنین مرزهای جنوبی – که نقطه ورود مهاجران از شاخ آفریقا به لیبی است- را ایمن سازد.

آلفانو گفت ۹۰ درصد مهاجرانی که به سواحل ایتالیا می رسند از لیبی می آیند. رم از حامیان کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای آفریقایی در ازای کمک به محدود کردن موج مهاجران بود.

آلفانو گفت در ملاقات با مقامات لیبی، پیشنهاد دولت ایتالیا در حمایت از طرابلس را اعلام خواهد کرد.

لیبی سابقا مستعمره ایتالیا بود. ایتالیا حامی عمده بسیج کردن حمایت بین المللی از دولت جدید لیبی به شمار می رود.

طرف های درگیر در یمن تلویحا به مذاکرات صلح ابراز امیدواری کردند

درگیری های یک ساله در یمن این کشور فقیر خاورمیانه را در بحران انسانی شدید فروبرده است

طرف های درگیری در یمن پیشاپیش مذاکرات به میانجیگری سازمان ملل متحد که قرار است دوشنبه آغاز شود، در اقدامی نادر علامت هایی مبنی بر تمایل دوجانبه به پایان جنگ یک ساله می دهند. درگیری ها در یمن یکی از بدترین بحران های انسانی جهان تلقی می شود.

توافق میان دو طرف درگیری می تواند تنش های میان ایران و عربستان سعودی دو قدرت رقیب منطقه ای را کمرنگ کند. عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تحت حمایت ریاض و حوثی های مخالف دولت، در صنعا تحت حمایت ایران قرار دارند. ایران هرگونه حمایت مالی از حوثی ها را رد می کند.

حملات هوایی و درگیری های زمینی در بخش های بزرگی از یمن در جریان است و همزمان نیروهای مسلح در نقاط مختلف درگیر هستند.

پلیس در شهر جنوبی و بندری عدن گفت حمله ای با استفاده از دو اتومبیل بمب گذاری شده را روز یکشنبه خنثی کرد. در یکی از این موارد یک مامور پلیس کشته شد.

محمد عبدالسلام سخنگوی نیروهای حوثی که صنعا را در دست دارد در گفت و گویی که روز شنبه با روزنامه کویتی الرای داشت گفت: "باید در مرحله انتقالی یک نیروی جامع باشد که درباره تمام مناقشات سیاسی تصمیم بگیرد." او گفت: "ایران در هیچ یک از تصمیمات ما نقشی ندارد و ما آلت دست هیچکس نیستیم."

او در اقدام دیگری که به نوشته خبرگزاری رویترز نشان حسن نیت دارد در صفحه فیسبوک خود نوشت حوثی ها ۳۰ زندانی را از طرف مقابل یعنی دولت یمن دریافت کرده است.

حامیان مقتدی صدر در بغداد تظاهرات کردند

میدان تحریر بغداد

صدها عراقی روز یکشنبه در میدان تحریر در مرکز بغداد تجمع کردند و در حمایت از مقتدی صدر روحانی شیعه شعار دادند.

مقتدی صدر دولت عراق را تهدید کرده است که اگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق تا روز سه شنبه کابینه جدید را معرفی نکند، با تظاهرات گسترده مردمی روبرو خواهد شد.

تظاهرکنندگان هشدار داده اند که اگر مطالبات مقتدی صدر برآورده نشود، جمعیت تحصن کننده افزایش خواهد یافت.

صدر ماه گذشته تظاهراتی دو هفته ای را سازماندهی کرد. این تظاهرات وقتی خاتمه یافت که حیدر العبادی فهرست اعضای کابینه جدید را در تلاش برای مقابله با فساد اعلام کرد.

نخست وزیر در تلاش است تا وزیرانی تکنوکرات را جایگزین وزیرانی کند که به احزاب مختلف نزدیکند. اما عبادی در این مسیر با مخالفت احزاب حامی این وزیران مواجه شده است.

تنش هفته گذشته در پارلمان عراق هنگامی به اوج رسید که قانونگذاران فهرست پیشنهادی عبادی را تایید نکردند. روز یکشنبه پلیس عراق خیابان های اطراف میدان تحریر را بست. این اقدام موجب شد ترافیک سنگینی در منطقه به وجود آید.

رئیس جمهوری اکوادور: بیش از ۲۳۰ نفر در زلزله کشته شدند

خرابی های ناشی از زمین لرزه در اکوادور

زلزله شدید اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی تاکنون بیش از ۲۳۰ نفر کشته برجای گذاشته است و در این کشور اعلام وضعیت اضطراری شده است.

این زلزله شدید که ۷.۸ ریشتر گزارش شده است، شنبه شب روی داد و بر اثر آن هزاران خانه ویران شد و برق تا شعاع چند صد کیلومتری قطع شد.

رئیس جمهوری اکوادور در توییتی که روز یکشنبه منتشر کرد، شمار کشته شدگان را ۲۳۳ نفر اعلام کرد.

معاون رئیس جمهوری اکوادر پیشتر تعداد کشته شدگان را دست کم ۷۷ نفر و تعداد مجروحان را ۵۸۸ نفر اعلام کرده بود. ممکن است بر تعداد کشته ها افزوده شود.

چون اکوادور یک کشور ساحلی است، بعد از این زلزله شدید،‌ هشدار سونامی اعلام شده بود و مردم از سواحل این کشور دور شده بودند اما معاون رئیس جمهوری اکوادار شنبه شب اعلام وضعیت سفید کرد.

ده هزار سرباز و ۳۵۰۰ پلیس اکوادور برای کمک به مردم محلی بسیج شدند. مقامات دولتی همچنین گفتند که پنج هلیکوپتر و بیش از ۸۰ اتوبوس حامل نیرو نیز به منطقه فرستاده شده است.

مرکز زلزله شناسی آمریکا اعلام کرد زلزله شنبه ۲۸ فروردین در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ساحلی مویزنه در اکوادور رخ داده است.

این بزرگترین زمین لرزه در سی سال گذشته در اکوادور است. سال ۱۹۸۷ زمین لرزه ۷.۲ ریشتری موجب مرگ حدود هزار نفر در اکوادور شد.

زمین لرزه شنبه شب، دو روز بعد از دو زمین لرزه شدید ژاپن روی می دهد. آن سوی اقیانوس آرام، در روزهای جمعه و شنبه دو زمین لرزه هفت ریشتری موجب خساراتی در ژاپن شد.

مقام های ژاپن تایید کردند در این دو زلزله ۴۰ نفر کشته شده اند.

نگرانی در ژاپن در حالی افزایش یافته که زلزله پنج سال پیش خساراتی به مرکز اتمی فوکوشیما وارد کرد.

ادامه درگیری های نیروهای افغان با طالبان در حومه قندوز

یک سرباز افغان در حال جنگ با نیروهای طالبان در قندوز - ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

درگیری شدید نیروهای افغان با شبه نظامیان طالبان در حومه شهر شمالی قندوز ادامه دارد.

هر دو طرف ادعا می کنند خسارات و تلفات سنگینی به طرف مقابل وارد کرده اند.

وزارت کشور افغانستان روز یکشنبه در بیانیه ای از مرگ دستکم ۴۴ شبه نظامی طالبان و زخمی شدن شمار بیشتری در درگیری های شنبه شب در اطراف قندوز خبر داد.

درگیری های اخیر از روز جمعه و در پی حمله وسیع طالبان به یک پایگاه نظامی و تلاش برای تصرف قندوز آغاز شد.

آمریکا ۹ زندانی یمنی را از گوانتانامو به عربستان منتقل کرد

پنتاگون می گوید در حال حاضر ۸۰ نفر در زندان گوانتانامو در بازداشت هستند

۹ یمنی از زندان نظامی آمریکا در گوانتاناموی کوبا به عربستان سعودی منتقل شدند. دولت اوباما در تلاش است تا علی رغم مخالفت های فراوان از سوی جمهوریخواهان کنگره، زندان گوانتانامو را ببندد.

تصاویر تلویزیونی که شامگاه شنبه پخش شد زندانیان فوق را در حالی که به ریاض وارد شدند نشان داد. مقامات یمنی نیز در ریاض در انتظار این افراد بودند. برخی از زندانیان در بدو ورود از دولت سعودی به دلیل امکانی که برای انتقال آنان فراهم کرد سپاسگذاری کردند. این زندانیان که در میدان های جنگ علیه ترور توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شدند، در ریاض تحت آزمایش های پزشکی قرار گرفتند.

عزالدین الصباحی وزیر حقوق بشر یمن گفت: "ما به دنبال برنامه ای هستیم که به این افراد امید به آینده بدهد تا بخشی از جامعه شوند."

خبر انتقال این زندانیان پیشتر در روز شنبه از سوی پنتاگون اعلام شده بود. چند هفته پیش باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از طرح تلاش برای بستن زندان گوانتانامو قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه ۲۰۱۷ خبر داده بود. آقای اوباما قرار است چند روز دیگر برای شرکت در نشست شش جانبه امنیت و اقتصاد موسوم به شورای همکاری خلیج (فارس) به ریاض سفر کند.

انتقال زندانیان یمنی از گوانتانامو به عربستان به دنبال مذاکرات طولانی میان مقامات آمریکایی و سعودی انجام شد. ریاض پذیرفت که این افراد را در برنامه بازپروری که مخصوص بازگشت شبه نظامیان به جامعه است بگنجاند.

جنگ داخلی یمن و فعالیت شاخه یمنی القاعده باعث شده تا دولت اوباما با بازگشت آنان به یمن موافقت نکند.

طارق باعوذه، شهروند یمنی که پیشتر در گوانتانامو دست به اعتصاب غذا زده بود نیز در میان زندانیان منتقل شده به عربستان است.

استقبال یوتیوبی از پاسخ کوانتومی نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، یکی از رهبران جوان در جهان به شمار می رود.

ویدیوی پاسخ جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به پرسش علمی یک خبرنگار درباره محاسبات میزانی، اخیرا استقبال گسترده کابران شبکه های اجتماعی را به همراه داشته است.

خبرنگاری در جلسه پرسش و پاسخ از نخست وزیر کانادا پس از سخنرانی روز جمعه اش در یک انستیتوی فنی در شهر واترلو در انتاریو به شوخی گفت "می خواستم درباره محاسبات کوانتوم از شما بپرسم اما ممکن است آخرین اخبار درباره تدارکات کانادا برای مبارزه با داعش را برایمان بگویید."

آقای ترودو اما به پرسش اول خبرنگار درباره محاسبات کامپیوتری چنان بدقت پاسخ داد که تحسین دانشجویان حاضر را برانگیخت.

در جلسه سخنرانی جاستین ترودو در انستیتوی فنی واترلو یک پیام ویدیویی از استفان هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی پخش شد که به نخست وزیر کانادا خوشامد گفت.

هزاران فلسطینی میان درگیری های سوریه گیر افتاده اند

صف ساکنان یرموک برای دریافت کمک های غذایی، پیش از تشدید درگیری ها

یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حدود ۱۰ هزار غیرنظامی در شرایط انسانی تأسف‌بار در یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در دمشق، پایتخت سوریه، به دام افتاده‌اند.

بنا به اعلام این نهاد، منطقه اطراف این اردوگاه صحنۀ نبردهایی سنگین بین نیروهای گروه خودخواندۀ دولت اسلامی(داعش) و گروه های تندروی دیگر است.

نهاد پناهندگان فلسطینی، وابسته به سازمان ملل متحد، اعلام کرده که بیش از یک هفته است که به ساکنان اردوگاه موسوم به یارموک غذا و آب نرسیده است.

به گفتۀ یک سخنگوی این نهاد، ساکنان یارموک با خطر مرگ از گرسنگی و بی آبی و نیز با خطر فزایندۀ جراحت شدید و مرگ بر اثر برخوردهای مسلحانه روبرو هستند.

سازمان ملل: آمار مجروحان درگیری ها در افغانستان افزایش یافته است

نیروهای افغان در قندوز با طالبان درگیر هستند.

سازمان ملل متحد می گوید در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ نزدیک به دو هزار نفر در خشونت های افغانستان کشته و زخمی شده اند. این آمار در مقایسه با سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

به گزارش سازمان ملل متحد شمار زخمی ها در سه ماهه اول به ۱۳۴۳ نفر رسیده است که یازده درصد بیشتر از سال گذشته است، اما شمار کشته شدگان ۶۰۰ نفر برآورد شده که از سال گذشته ۱۳ درصد کمتر است.

درگیری های افغانستان از سه شنبه گذشته که طالبان شروع عملیات بهاره اش را اعلام کرد بالا گرفته است.

سازمان ملل متحد می گوید در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از یازده هزار غیرنظامی افغان در درگیری های طالبان با نیروهای دولتی کشته یا زخمی شدند که بالاترین میزان از آغاز ثبت تلفات غیرنظامی جنگ در افغانستان توسط سازمان ملل از هفت سال پیش به این طرف محسوب می شود.

پاپ پس از دیدار با پناهجویان در یونان سه خانواده را با خود به ایتالیا برد

پاپ در جزیره لسبوس با پناهجویان دیدار کرد.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه در جزیره لسبوس در یونان با پناهجویان دیدار کرد. صرف ناهار با مهاجران در اردوگاهی که محل رسیدگی به وضعیت هزاران مهاجر است، در برنامه سفر پاپ بوده است.

پاپ اعظم در حالی به یونان سفر کرد که ترکیه و اتحادیه اروپا برای اخراج مهاجران از یونان به توافق رسیده اند.

گروهای حقوق بشر می گویند این توافق جنجال برانگیز که با هدف حل بحران مهاجرت پناهجویان حاصل شده است، شان ذاتی مهاجران به عنوان انسان را نادیده می گیرد و آن ها را صرفاً کالاهایی تلقی می کند که می توان جابجا کرد.

واتیکان می گوید سفر پاپ انتقاد مستقیم از این توافق نیست بلکه صرفاً یک دیدار نوعدوستانه از مهاجران است.

به گفته واتیکان، بارتولومیو اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس شرقی و رئیس جمهوری یونان از پاپ فرانسیس برای این دیدار دعوت کرده اند. بارتولومیو و اسقف آتن، پاپ را در دیدار از مهاجران در حزیره لسبوس همراهی می کنند.

پاپ روز شنبه خواستار نشان دادن عطوفت در مورد پناهجویان شد و هنگام برگشت به رم، سه خانواده پناهجوی سوری (۱۲ نفر از جمله ۶ کودک) را با هواپیما به ایتالیا برد. به گفته سخنگوی واتیکان، خانه های این سه خانواده با بمباران ویران شده بودند.

شمار کشته شدگان دو زمین لرزه در ژاپن به ۴۱ نفر رسید

یک زن ژاپنی مقابل یک خانه ویران شده در اثر زمین لرزه در شهر ماشیکی.

دو زمین لرزه شدید در دو روز جنوب منطقه ای در ژاپن را لرزاند. شمار کشته شدگان دومین زمین لرزه که صبح روز شنبه به وقت محلی شهر کوماموتو را به لرزه در آورد، به ۳۲ نفر رسیده است.

پیشتر گزارش شده بود ۱۹ نفر در این زمین لرزه کشته شده اند.

سازمان لرزه نگاری ژاپن شدت زمین لرزه دوم را ۷ ریشتر اعلام کرد و گفت پس از آن، پس لرزه ای به شدت ۵.۴ ریشتر ثبت شد. مقامات ژاپنی گفته اند ممکن است تعداد کشته شدگان افزایش یابد.

نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده
نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن برای کمک به زلزله زدگان دستور داده است نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شوند. زمین لرزه باعث رانش زمین در جزیره کیوشو و خرابی خانه ها و یک بزرگراه شد. یک پل مهم دسترسی به روستای مینامیاسو نابود شد که ممکن است باعث پیچیدگی عملیات امداد شود.

یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.
یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.

همچنین معبد تاریخی آسو که بیش از ۱۷۰۰ سال قدمت دارد نیز آسیب های عمده ای دید. چندین ساختمان و "دروازه شکوفه های گیلاس" نیز کاملا خراب شد و برخی ساختمان ها دچار آتش سوزی شد.

از سوی دیگر، یک آتش فشان فعال در منطقه برای اولین بار در ماه فوران کرد. هنوز مشخص نیست این فوران با زمین لرزه مربوط است یا خیر. در زمین لرزه اول که همین منطقه را روز پنجشبه لرزاند، دست کم ۹ نفر کشته شدند.

ژاپن پس از زمین لرزه ها برای سواحل غربی جزیره کیوشو هشدار سونامی داد اما سپس هشدار را لغو کرد. حدود ۱۶۰۰ سرباز و ۲۰۰۰ مامور پلیس و ۱۳۰۰ آتش نشان برای کمک زلزله زدگان در منطقه هستند.

دیوانعالی برزیل مانع استیضاح رئیس جمهوری نمی شود

معترضان در یکی از راهپیمایی های خود، عکس رئیس جمهوری فعلی و قبلی را در لباس زندان در دست دارند.

دیوانعالی برزیل با رد درخواست دیلما روسف رئیس جمهوری این کشور، راه را برای استیضاح وی هموار کرد.

قضات این دیوان پس از دنبال شور و مشورت طولانی پنجشنبه شب، سرانجام بامداد جمعه ۲۷ فروردین، رای خود را صادر کردند. با رای اکثریت اعضای دیوانعالی، این دیوان به عنوان عالیترین جایگاه قضایی در برزیل، مانع استیضاح خانم روسف نخواهد شد.

کنگره برزیل خانم روسف را به تلاش غیر قانونی در هموار کردن راه برای انتخاب مجدد خود به مقام ریاست جمهوری و دست داشتن در فساد مالی متهم کرده است.

قرار است کنگره رئیس جمهوری برزیل را استیضاح کند. اگر دو سوم اعضای کنگره رای به عزل او بدهند، خانم روسف از قدرت کنار می رود.

یک هفته پیش، یک کمیته کنگره برزیل، به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور، به اتهام فساد رای داد.

دیلما روسف متهم است برای تضمین پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، واقعیت های اقتصاد راکد آن کشور را از مردم پنهان نگاه داشته است.

حامیان خانم روسف بر این باورند که تلاش هایی برای کودتا علیه رئیس جمهوری توسط میشل تمر، معاون خانم روسف جریان است که خود به ارتکاب فساد متهم است. خانم روسف همه اتهام‌ها را رد می‌کند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

خاویر آرانتس، عضو کمیته استیضاح مجلس نمایندگان برزیل بعد از رای این کمیته به استیضاح رئیس جمهوری برزیل، گفت: "به اندازه کافی نشانه هایی وجود دارد که بر ارتکاب متهم به اعمالی دلالت کند که می تواند غیرمسئولانه تلقی بشود."

محاکمه یک ایرانی در نائورو به اتهام تلاش برای خودکشی

نائورو کشور جزیره‌ای در نزدیکی استرالیا است که خیلی از پناهجویان به مقصد این کشور در آن نگه داشته می شوند.

یک پناهجوی ایرانی در جمهوری نائورو در اقیانوسیه، به اتهام تلاش برای خودکشی محکوم شد.

سام نعمتی در دادگاه به پرداخت ۲۰۰ دلار جریمه و ۱۲ ماه انجام خدمات اجتماعی محکوم شد.

مقامهای نائورو ابراز امیدواری می‌کنند این رای بتواند از تکرار موارد خودکشی در میان پناهجویان جلوگیری کند.

سام نعمتی در اعتراض به اقدام دولت نائورو، در تغییر محل اقامت او و دختر ۸ ساله‌اش، اقدام به خودکشی کرده بود.

نائورو کشور جزیره‌ای در نزدیکی استرالیا است، که بسیاری از پناهجویان به مقصد این کشور در آن نگهداری می شوند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG