لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۲۵

سرخط خبرها

طرف های درگیر در یمن تلویحا به مذاکرات صلح ابراز امیدواری کردند

درگیری های یک ساله در یمن این کشور فقیر خاورمیانه را در بحران انسانی شدید فروبرده است

طرف های درگیری در یمن پیشاپیش مذاکرات به میانجیگری سازمان ملل متحد که قرار است دوشنبه آغاز شود، در اقدامی نادر علامت هایی مبنی بر تمایل دوجانبه به پایان جنگ یک ساله می دهند. درگیری ها در یمن یکی از بدترین بحران های انسانی جهان تلقی می شود.

توافق میان دو طرف درگیری می تواند تنش های میان ایران و عربستان سعودی دو قدرت رقیب منطقه ای را کمرنگ کند. عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تحت حمایت ریاض و حوثی های مخالف دولت، در صنعا تحت حمایت ایران قرار دارند. ایران هرگونه حمایت مالی از حوثی ها را رد می کند.

حملات هوایی و درگیری های زمینی در بخش های بزرگی از یمن در جریان است و همزمان نیروهای مسلح در نقاط مختلف درگیر هستند.

پلیس در شهر جنوبی و بندری عدن گفت حمله ای با استفاده از دو اتومبیل بمب گذاری شده را روز یکشنبه خنثی کرد. در یکی از این موارد یک مامور پلیس کشته شد.

محمد عبدالسلام سخنگوی نیروهای حوثی که صنعا را در دست دارد در گفت و گویی که روز شنبه با روزنامه کویتی الرای داشت گفت: "باید در مرحله انتقالی یک نیروی جامع باشد که درباره تمام مناقشات سیاسی تصمیم بگیرد." او گفت: "ایران در هیچ یک از تصمیمات ما نقشی ندارد و ما آلت دست هیچکس نیستیم."

او در اقدام دیگری که به نوشته خبرگزاری رویترز نشان حسن نیت دارد در صفحه فیسبوک خود نوشت حوثی ها ۳۰ زندانی را از طرف مقابل یعنی دولت یمن دریافت کرده است.

حامیان مقتدی صدر در بغداد تظاهرات کردند

میدان تحریر بغداد

صدها عراقی روز یکشنبه در میدان تحریر در مرکز بغداد تجمع کردند و در حمایت از مقتدی صدر روحانی شیعه شعار دادند.

مقتدی صدر دولت عراق را تهدید کرده است که اگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق تا روز سه شنبه کابینه جدید را معرفی نکند، با تظاهرات گسترده مردمی روبرو خواهد شد.

تظاهرکنندگان هشدار داده اند که اگر مطالبات مقتدی صدر برآورده نشود، جمعیت تحصن کننده افزایش خواهد یافت.

صدر ماه گذشته تظاهراتی دو هفته ای را سازماندهی کرد. این تظاهرات وقتی خاتمه یافت که حیدر العبادی فهرست اعضای کابینه جدید را در تلاش برای مقابله با فساد اعلام کرد.

نخست وزیر در تلاش است تا وزیرانی تکنوکرات را جایگزین وزیرانی کند که به احزاب مختلف نزدیکند. اما عبادی در این مسیر با مخالفت احزاب حامی این وزیران مواجه شده است.

تنش هفته گذشته در پارلمان عراق هنگامی به اوج رسید که قانونگذاران فهرست پیشنهادی عبادی را تایید نکردند. روز یکشنبه پلیس عراق خیابان های اطراف میدان تحریر را بست. این اقدام موجب شد ترافیک سنگینی در منطقه به وجود آید.

رئیس جمهوری اکوادور: بیش از ۲۳۰ نفر در زلزله کشته شدند

خرابی های ناشی از زمین لرزه در اکوادور

زلزله شدید اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی تاکنون بیش از ۲۳۰ نفر کشته برجای گذاشته است و در این کشور اعلام وضعیت اضطراری شده است.

این زلزله شدید که ۷.۸ ریشتر گزارش شده است، شنبه شب روی داد و بر اثر آن هزاران خانه ویران شد و برق تا شعاع چند صد کیلومتری قطع شد.

رئیس جمهوری اکوادور در توییتی که روز یکشنبه منتشر کرد، شمار کشته شدگان را ۲۳۳ نفر اعلام کرد.

معاون رئیس جمهوری اکوادر پیشتر تعداد کشته شدگان را دست کم ۷۷ نفر و تعداد مجروحان را ۵۸۸ نفر اعلام کرده بود. ممکن است بر تعداد کشته ها افزوده شود.

چون اکوادور یک کشور ساحلی است، بعد از این زلزله شدید،‌ هشدار سونامی اعلام شده بود و مردم از سواحل این کشور دور شده بودند اما معاون رئیس جمهوری اکوادار شنبه شب اعلام وضعیت سفید کرد.

ده هزار سرباز و ۳۵۰۰ پلیس اکوادور برای کمک به مردم محلی بسیج شدند. مقامات دولتی همچنین گفتند که پنج هلیکوپتر و بیش از ۸۰ اتوبوس حامل نیرو نیز به منطقه فرستاده شده است.

مرکز زلزله شناسی آمریکا اعلام کرد زلزله شنبه ۲۸ فروردین در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ساحلی مویزنه در اکوادور رخ داده است.

این بزرگترین زمین لرزه در سی سال گذشته در اکوادور است. سال ۱۹۸۷ زمین لرزه ۷.۲ ریشتری موجب مرگ حدود هزار نفر در اکوادور شد.

زمین لرزه شنبه شب، دو روز بعد از دو زمین لرزه شدید ژاپن روی می دهد. آن سوی اقیانوس آرام، در روزهای جمعه و شنبه دو زمین لرزه هفت ریشتری موجب خساراتی در ژاپن شد.

مقام های ژاپن تایید کردند در این دو زلزله ۴۰ نفر کشته شده اند.

نگرانی در ژاپن در حالی افزایش یافته که زلزله پنج سال پیش خساراتی به مرکز اتمی فوکوشیما وارد کرد.

ادامه درگیری های نیروهای افغان با طالبان در حومه قندوز

یک سرباز افغان در حال جنگ با نیروهای طالبان در قندوز - ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

درگیری شدید نیروهای افغان با شبه نظامیان طالبان در حومه شهر شمالی قندوز ادامه دارد.

هر دو طرف ادعا می کنند خسارات و تلفات سنگینی به طرف مقابل وارد کرده اند.

وزارت کشور افغانستان روز یکشنبه در بیانیه ای از مرگ دستکم ۴۴ شبه نظامی طالبان و زخمی شدن شمار بیشتری در درگیری های شنبه شب در اطراف قندوز خبر داد.

درگیری های اخیر از روز جمعه و در پی حمله وسیع طالبان به یک پایگاه نظامی و تلاش برای تصرف قندوز آغاز شد.

آمریکا ۹ زندانی یمنی را از گوانتانامو به عربستان منتقل کرد

پنتاگون می گوید در حال حاضر ۸۰ نفر در زندان گوانتانامو در بازداشت هستند

۹ یمنی از زندان نظامی آمریکا در گوانتاناموی کوبا به عربستان سعودی منتقل شدند. دولت اوباما در تلاش است تا علی رغم مخالفت های فراوان از سوی جمهوریخواهان کنگره، زندان گوانتانامو را ببندد.

تصاویر تلویزیونی که شامگاه شنبه پخش شد زندانیان فوق را در حالی که به ریاض وارد شدند نشان داد. مقامات یمنی نیز در ریاض در انتظار این افراد بودند. برخی از زندانیان در بدو ورود از دولت سعودی به دلیل امکانی که برای انتقال آنان فراهم کرد سپاسگذاری کردند. این زندانیان که در میدان های جنگ علیه ترور توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شدند، در ریاض تحت آزمایش های پزشکی قرار گرفتند.

عزالدین الصباحی وزیر حقوق بشر یمن گفت: "ما به دنبال برنامه ای هستیم که به این افراد امید به آینده بدهد تا بخشی از جامعه شوند."

خبر انتقال این زندانیان پیشتر در روز شنبه از سوی پنتاگون اعلام شده بود. چند هفته پیش باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از طرح تلاش برای بستن زندان گوانتانامو قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه ۲۰۱۷ خبر داده بود. آقای اوباما قرار است چند روز دیگر برای شرکت در نشست شش جانبه امنیت و اقتصاد موسوم به شورای همکاری خلیج (فارس) به ریاض سفر کند.

انتقال زندانیان یمنی از گوانتانامو به عربستان به دنبال مذاکرات طولانی میان مقامات آمریکایی و سعودی انجام شد. ریاض پذیرفت که این افراد را در برنامه بازپروری که مخصوص بازگشت شبه نظامیان به جامعه است بگنجاند.

جنگ داخلی یمن و فعالیت شاخه یمنی القاعده باعث شده تا دولت اوباما با بازگشت آنان به یمن موافقت نکند.

طارق باعوذه، شهروند یمنی که پیشتر در گوانتانامو دست به اعتصاب غذا زده بود نیز در میان زندانیان منتقل شده به عربستان است.

استقبال یوتیوبی از پاسخ کوانتومی نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، یکی از رهبران جوان در جهان به شمار می رود.

ویدیوی پاسخ جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به پرسش علمی یک خبرنگار درباره محاسبات میزانی، اخیرا استقبال گسترده کابران شبکه های اجتماعی را به همراه داشته است.

خبرنگاری در جلسه پرسش و پاسخ از نخست وزیر کانادا پس از سخنرانی روز جمعه اش در یک انستیتوی فنی در شهر واترلو در انتاریو به شوخی گفت "می خواستم درباره محاسبات کوانتوم از شما بپرسم اما ممکن است آخرین اخبار درباره تدارکات کانادا برای مبارزه با داعش را برایمان بگویید."

آقای ترودو اما به پرسش اول خبرنگار درباره محاسبات کامپیوتری چنان بدقت پاسخ داد که تحسین دانشجویان حاضر را برانگیخت.

در جلسه سخنرانی جاستین ترودو در انستیتوی فنی واترلو یک پیام ویدیویی از استفان هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی پخش شد که به نخست وزیر کانادا خوشامد گفت.

هزاران فلسطینی میان درگیری های سوریه گیر افتاده اند

صف ساکنان یرموک برای دریافت کمک های غذایی، پیش از تشدید درگیری ها

یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حدود ۱۰ هزار غیرنظامی در شرایط انسانی تأسف‌بار در یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در دمشق، پایتخت سوریه، به دام افتاده‌اند.

بنا به اعلام این نهاد، منطقه اطراف این اردوگاه صحنۀ نبردهایی سنگین بین نیروهای گروه خودخواندۀ دولت اسلامی(داعش) و گروه های تندروی دیگر است.

نهاد پناهندگان فلسطینی، وابسته به سازمان ملل متحد، اعلام کرده که بیش از یک هفته است که به ساکنان اردوگاه موسوم به یارموک غذا و آب نرسیده است.

به گفتۀ یک سخنگوی این نهاد، ساکنان یارموک با خطر مرگ از گرسنگی و بی آبی و نیز با خطر فزایندۀ جراحت شدید و مرگ بر اثر برخوردهای مسلحانه روبرو هستند.

سازمان ملل: آمار مجروحان درگیری ها در افغانستان افزایش یافته است

نیروهای افغان در قندوز با طالبان درگیر هستند.

سازمان ملل متحد می گوید در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ نزدیک به دو هزار نفر در خشونت های افغانستان کشته و زخمی شده اند. این آمار در مقایسه با سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

به گزارش سازمان ملل متحد شمار زخمی ها در سه ماهه اول به ۱۳۴۳ نفر رسیده است که یازده درصد بیشتر از سال گذشته است، اما شمار کشته شدگان ۶۰۰ نفر برآورد شده که از سال گذشته ۱۳ درصد کمتر است.

درگیری های افغانستان از سه شنبه گذشته که طالبان شروع عملیات بهاره اش را اعلام کرد بالا گرفته است.

سازمان ملل متحد می گوید در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از یازده هزار غیرنظامی افغان در درگیری های طالبان با نیروهای دولتی کشته یا زخمی شدند که بالاترین میزان از آغاز ثبت تلفات غیرنظامی جنگ در افغانستان توسط سازمان ملل از هفت سال پیش به این طرف محسوب می شود.

پاپ پس از دیدار با پناهجویان در یونان سه خانواده را با خود به ایتالیا برد

پاپ در جزیره لسبوس با پناهجویان دیدار کرد.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه در جزیره لسبوس در یونان با پناهجویان دیدار کرد. صرف ناهار با مهاجران در اردوگاهی که محل رسیدگی به وضعیت هزاران مهاجر است، در برنامه سفر پاپ بوده است.

پاپ اعظم در حالی به یونان سفر کرد که ترکیه و اتحادیه اروپا برای اخراج مهاجران از یونان به توافق رسیده اند.

گروهای حقوق بشر می گویند این توافق جنجال برانگیز که با هدف حل بحران مهاجرت پناهجویان حاصل شده است، شان ذاتی مهاجران به عنوان انسان را نادیده می گیرد و آن ها را صرفاً کالاهایی تلقی می کند که می توان جابجا کرد.

واتیکان می گوید سفر پاپ انتقاد مستقیم از این توافق نیست بلکه صرفاً یک دیدار نوعدوستانه از مهاجران است.

به گفته واتیکان، بارتولومیو اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس شرقی و رئیس جمهوری یونان از پاپ فرانسیس برای این دیدار دعوت کرده اند. بارتولومیو و اسقف آتن، پاپ را در دیدار از مهاجران در حزیره لسبوس همراهی می کنند.

پاپ روز شنبه خواستار نشان دادن عطوفت در مورد پناهجویان شد و هنگام برگشت به رم، سه خانواده پناهجوی سوری (۱۲ نفر از جمله ۶ کودک) را با هواپیما به ایتالیا برد. به گفته سخنگوی واتیکان، خانه های این سه خانواده با بمباران ویران شده بودند.

شمار کشته شدگان دو زمین لرزه در ژاپن به ۴۱ نفر رسید

یک زن ژاپنی مقابل یک خانه ویران شده در اثر زمین لرزه در شهر ماشیکی.

دو زمین لرزه شدید در دو روز جنوب منطقه ای در ژاپن را لرزاند. شمار کشته شدگان دومین زمین لرزه که صبح روز شنبه به وقت محلی شهر کوماموتو را به لرزه در آورد، به ۳۲ نفر رسیده است.

پیشتر گزارش شده بود ۱۹ نفر در این زمین لرزه کشته شده اند.

سازمان لرزه نگاری ژاپن شدت زمین لرزه دوم را ۷ ریشتر اعلام کرد و گفت پس از آن، پس لرزه ای به شدت ۵.۴ ریشتر ثبت شد. مقامات ژاپنی گفته اند ممکن است تعداد کشته شدگان افزایش یابد.

نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده
نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن برای کمک به زلزله زدگان دستور داده است نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شوند. زمین لرزه باعث رانش زمین در جزیره کیوشو و خرابی خانه ها و یک بزرگراه شد. یک پل مهم دسترسی به روستای مینامیاسو نابود شد که ممکن است باعث پیچیدگی عملیات امداد شود.

یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.
یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.

همچنین معبد تاریخی آسو که بیش از ۱۷۰۰ سال قدمت دارد نیز آسیب های عمده ای دید. چندین ساختمان و "دروازه شکوفه های گیلاس" نیز کاملا خراب شد و برخی ساختمان ها دچار آتش سوزی شد.

از سوی دیگر، یک آتش فشان فعال در منطقه برای اولین بار در ماه فوران کرد. هنوز مشخص نیست این فوران با زمین لرزه مربوط است یا خیر. در زمین لرزه اول که همین منطقه را روز پنجشبه لرزاند، دست کم ۹ نفر کشته شدند.

ژاپن پس از زمین لرزه ها برای سواحل غربی جزیره کیوشو هشدار سونامی داد اما سپس هشدار را لغو کرد. حدود ۱۶۰۰ سرباز و ۲۰۰۰ مامور پلیس و ۱۳۰۰ آتش نشان برای کمک زلزله زدگان در منطقه هستند.

دیوانعالی برزیل مانع استیضاح رئیس جمهوری نمی شود

معترضان در یکی از راهپیمایی های خود، عکس رئیس جمهوری فعلی و قبلی را در لباس زندان در دست دارند.

دیوانعالی برزیل با رد درخواست دیلما روسف رئیس جمهوری این کشور، راه را برای استیضاح وی هموار کرد.

قضات این دیوان پس از دنبال شور و مشورت طولانی پنجشنبه شب، سرانجام بامداد جمعه ۲۷ فروردین، رای خود را صادر کردند. با رای اکثریت اعضای دیوانعالی، این دیوان به عنوان عالیترین جایگاه قضایی در برزیل، مانع استیضاح خانم روسف نخواهد شد.

کنگره برزیل خانم روسف را به تلاش غیر قانونی در هموار کردن راه برای انتخاب مجدد خود به مقام ریاست جمهوری و دست داشتن در فساد مالی متهم کرده است.

قرار است کنگره رئیس جمهوری برزیل را استیضاح کند. اگر دو سوم اعضای کنگره رای به عزل او بدهند، خانم روسف از قدرت کنار می رود.

یک هفته پیش، یک کمیته کنگره برزیل، به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور، به اتهام فساد رای داد.

دیلما روسف متهم است برای تضمین پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، واقعیت های اقتصاد راکد آن کشور را از مردم پنهان نگاه داشته است.

حامیان خانم روسف بر این باورند که تلاش هایی برای کودتا علیه رئیس جمهوری توسط میشل تمر، معاون خانم روسف جریان است که خود به ارتکاب فساد متهم است. خانم روسف همه اتهام‌ها را رد می‌کند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

خاویر آرانتس، عضو کمیته استیضاح مجلس نمایندگان برزیل بعد از رای این کمیته به استیضاح رئیس جمهوری برزیل، گفت: "به اندازه کافی نشانه هایی وجود دارد که بر ارتکاب متهم به اعمالی دلالت کند که می تواند غیرمسئولانه تلقی بشود."

محاکمه یک ایرانی در نائورو به اتهام تلاش برای خودکشی

نائورو کشور جزیره‌ای در نزدیکی استرالیا است که خیلی از پناهجویان به مقصد این کشور در آن نگه داشته می شوند.

یک پناهجوی ایرانی در جمهوری نائورو در اقیانوسیه، به اتهام تلاش برای خودکشی محکوم شد.

سام نعمتی در دادگاه به پرداخت ۲۰۰ دلار جریمه و ۱۲ ماه انجام خدمات اجتماعی محکوم شد.

مقامهای نائورو ابراز امیدواری می‌کنند این رای بتواند از تکرار موارد خودکشی در میان پناهجویان جلوگیری کند.

سام نعمتی در اعتراض به اقدام دولت نائورو، در تغییر محل اقامت او و دختر ۸ ساله‌اش، اقدام به خودکشی کرده بود.

نائورو کشور جزیره‌ای در نزدیکی استرالیا است، که بسیاری از پناهجویان به مقصد این کشور در آن نگهداری می شوند.

نامه کروبی و فشار بر روحانی؛ اصلاح طلبان حامی دولت مخالف این نامه هستند

حسن روحانی با اینکه خطاب نامه مهدی کروبی است، تاکنون پاسخی نداده است.

مقاله ای از توماس اردبرینک در نیویورک تایمز

مهدی کروبی، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در نامه ای خطاب به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، خواستار برگزاری یک دادگاه علنی شده است. او با این کار روحانی را در شرایطی دشوار گذاشته و شکاف فزاینده ای را در جناح اصلاح طلب برجسته کرده است.

کروبی در این نامه از روحانی "طلب رفع حصر" نمی کند زیرا "این کار را در اختیار" او نمی داند.

اما حتی نفس درخواست برگزاری دادگاه برای روحانی میانه رو که پیشتر وعده پایان حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز، را داده بود، دردسرساز است.

روحانی چه به درخواست کروبی عمل کند و خود را در برابر رهبر جمهوری اسلامی و حامیان تندروی او قرار دهد و چه با آن مخالفت کند در موقعیت ضعیفی قرار خواهد گرفت.

از این رو روحانی تصمیم گرفته است واکنشی به نامه نشان ندهد و بگذارد طرفداران آتشین اش در این باره حرف بزنند.

فرشاد قربانپور، از تحلیلگران سیاسی نزدیک به دولت روحانی، می گوید: "این مرد برای هیچ کاری مناسب نیست. حرف های او هیچ اهمیتی ندارند. ما، جریان اصلی اصلاح طلب، نمی خواهیم افکار عمومی را از حمایت از رییس جمهوری منحرف کنیم."

تحلیلگران معتقدند واکنش سرد به نامه کروبی از شکاف میان اصلاح طلبانی که خواهان به چالش کشیدن جدی نظام هستند و جریان میانه روی حاکم حکایت دارد.

جریان میانه رو می خواهد بر احیای اقتصاد رو به مرگ ایران تمرکز داشته باشد که نگرانی اصلی مردم عادی است. آن ها می خواهند از چالش سیاسی با تندروها و آیت الله خامنه ای پرهیز کنند زیرا معتقدند این امر آن ها را در برابر اتهام تضعیف نظام جمهوری اسلامی آسیب پذیر می کند. آن ها ترجیح می دهند در چارچوب نظام کار کنند تا مجلس جدید میانه رو در تابستان شروع به کار کند.

کروبی در نامه اش خطاب به روحانی نوشته "بر اساس تکلیفی که قانون اساسی و مردم بر عهده تان گذاشته اند، از حاکمیت مستبد بخواهید تا دادگاه علنی ام، مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی، ولو با ترکیب مورد نظر ارباب قدرت را تشکیل دهد» و تاکید کرده است که «حکم صادره از این محکمه را با جان و دل پذیرا هستم و بدون در نظر گرفتن حق تجدید نظر از آن استقبال می کنم."

روحانی به سه وعده انتخاباتی اش که رسیدن به توافق هسته ای با قدرت های جهانی، لغو تحریم های غرب، و پایان دادن به انزوای ایران بود عمل کرده است، ولی در انجام وعده های اش در حوزه آزادی های فردی ناموفق بوده است. این مهم می تواند اصلاح طلبان را به لحاظ سیاسی آسیب پذیر کند از این رو ترجیح می دهند درخواست کروبی برجسته نشود.

کروبی، موسوی و رهنورد مردم را تشویق کردند در انتخابات اسفند ماه مجلس به ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها رای بدهند و نرخ مشارکت هم بسیار بالا رفت.

فرشاد قربانپور یک روزنامه نگار نزدیک به دولت روحانی در انتقاد از نامه کروبی، می گوید "این مرد برای هیچ کاری مناسب نیست. حرف های او هیچ اهمیتی ندارند. ما، جریان اصلی اصلاح طلب، نمی خواهیم افکار عمومی را از حمایت از رییس جمهوری منحرف کنیم."

اما روحانی اخیرا در مورد مساله رفع حصر ساکت بوده است. بسیاری از اصلاح طلبان با محدود کردن انتظارات شان از خواست های سیاسی دست کشیده و توجه شان را معطوف به بهبود زندگی مردم کرده اند.

نادر کریمی جونی، روزنامه نگار نزدیک به اردوگاه اصلاح طلبان، می گوید: "اولویت ها تغییر کرده است. در حال حاضر، همه چیز درباره بهبود اوضاع اقتصادی است نه درباره حصر خانگی. به طور عمومی هم مردم رهبران اپوزیسیون را فراموش کرده اند."

روحانی هر چند بر احیای اقتصاد تمرکز دارد ولی گاهی از برداشتن محدودیت های اینترنتی و دادن حق بیشتر به زنان صحبت می کند. اما این حرف ها با طرح های عملی پیگیری نمی شود.

فرشاد قربانپور معتقد است: "ما باید از نگرانی های تندروها کم کنیم و رهبر جمهوری اسلامی را متقاعد کنیم که دولت روحانی با افکار و سیاست های او همراه است. در غیر این صورت با مقاومت روبرو خواهیم شد."

کروبی در نامه اش به روحانی به طور غیر مستقیم علیه آیت الله خامنه ای که از محمود احمدی نژاد، برنده انتخابات بحث انگیز ۸۸، حمایت کرد موضع می گیرد: "فردی حقه باز و دروغگو... به ملت و کشور تحمیل شد."

حسین قیومی، روحانی عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری، می گوید این واژه ها فقط موجب بیزاری می شود.

کروبی در نامه اش چندین شکایت از جمله فساد فراگیر، سوء مدیریت، و جاه طلبی های سیاسی کور در نظام را مطرح کرده است و خطاب به روحانی می نویسد: "تردید نکنیم که تعلل و کوتاهی امروز نخبگان، رقم زننده هزینه های سنگین کشور و مردم در آینده خواهد بود."

تحلیلگران می گویند جنبش اصلاحات طی دهه ی گذشته به جناحی از حاکمیت بدل شد. آن هایی هم که اهل رو در رویی بودند به انزوا کشیده شدند.

علی رضا بهشتی، مشاور پیشین میرحسین موسوی، با اشاره به این که تمام انتخاب های سیاسی پیامدهایی دارد در واژه هایی که با دقت انتخاب شده اند در مصاحبه ای با روزنامه شرق هشدار می دهد: "اگر نهضت هایی بتوانند به حاکمیت رسمی یا حضور در یک قوه کشور برسند، نباید خود را از نقد بی نیاز بدانند و متوجه باشند که در فضای نقادانه می توانند به حیات خود ادامه دهند. اگر چنین نباشد به تدریج تبدیل به ضد جنبش شده و تا جایی پیش می روند که حتی اگر برخی مطالبات مطرح شده در جنبش منافع صاحبان جدید را به خطر بیندازد دو کار انجام می دهند؛ یا آن ها را قلب ماهیت می کنند یا مقابل آن می ایستند. این آفتی است که شامل حال اکثر جنبش های اجتماعی دنیا شده است."

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در ایران؛ میل خرید زیاد است

برغم افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانیان زیاد است.

دست اندرکاران بازار خودرو در ایران، از افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی خبر می‌دهند، که بخشی ناشی از بالا رفتن ارزش برابری دلار، و بخشی دیگر به دلیل افزایش تعرفه‌های گمرکی است.

فرهاد احتشام‌زاده رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، در گفتگویی با دنیای اقتصاد، از افزایش ۱۲ تا ۱۵ درصدی قیمت فروش انواع خودروهای وارداتی در سال جدید خبر داده است.

او با اشاره با این که در لایحه بودجه سال ۹۵ قیمت مبادلاتی دلار آمریکا در برابر ریال ایران ۱۲ درصد و همزمان با آن قیمت بازار آزاد دلار نیز ۱۵ درصد افزایش یافته، می‌گوید این امر سبب شده تا در سال جاری شاهد این افزایش در قیمت فروش خودروهای وارداتی باشیم.

به گفته آقای احتشام‌زاده، دولت نیز به منظور حمایت از صنایع داخلی تعرفه‌های سنگینی برای خودروهای وارداتی اعمال کرده است.

دکتر جمشید اسدی استاد اقتصاد دانشگاه در پاریس می‌گوید، "افزایش قیمت خودروهای وارداتی و تعرفه‌های گمرکی در راستای منافع نمایندگی‌های فروش خودرو، و محفلی از قدرتمندان، انجام می‌گیرد که در ایران آقا‌زاده‌ها نامیده می‌شوند."

وی به صدای آمریکا گفت: "واقعیت این است که با شرایط سیاسی و منطقه ای، ارزش دلار در مقایسه با ریال بالاتر می رود. به زبان ساده، هرچه ارزش دلار در مقابل ریال بالاتر برود، بدین معناست که ایرانی ها اگر کالای خارجی بخرند، باید پول بیشتری بدهند."

این اقتصاد دان افزود: "در مورد خودرو و قطعات خودرو هم شرایط همین است. اگر باز ارزش دلار در مقابل ریال بالا برود، ایرانی ها باید پول بیشتری بدهند."

جمشید اسدی عقیده دارد که بستن تعرفه سنگین بر خودروهای وارداتی به نفع اقتصاد ایران نیست، چون "در واقع این تعرفه دست آقازاده ها و افراد واسطه را برای واردات غیرقانونی باز می گذارد و همین می شود که هزاران خودروی قاچاقی وارد کشور می شود."

این در حالی است که با وجود افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانی ها همچنان زیاد است.

به گفته فرهاد احتشام‌زاده اکنون ۱۸ نمایندگی رسمی خودروهای خارجی در ایران فعال‌یت دارند، که مستقیما با کارخانه‌های مادر در ارتباط هستند. پیش بینی می‌شود تعداد نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در ایران به سرعت افزایش پیدا کند.

رد یک باور پزشکی: روغن جامد و گیاهی فرقی در ابتلا به بیماری قلبی عروقی ندارند

تا به حال باور عمومی این بود که روغن گیاهی بهتر از سایر انواع روغن مایع است.

بارها شنیده ایم که روغن های گیاهی در آشپزی بهتر از انواع روغن های جامد و کره در آشپزی هستند و خطر کمتری برای سلامتی دارند؛ اما به نظر می رسد این باور نادرست است.

بریتیش مدیکال جورنال، از معتبر‌ترین مجلات پزشکی جهان، در تازه‌ترین شماره خود در این هفته، مقاله‌ای جنجالی منتشر کرد و این باور جا افتاده پزشکی را به چالش کشید.

در این مقاله، تیمی از پژوهشگران طراز اول آمریکا، با بازنگری و تحلیل دوبارهٔ اطلاعات مطالعهٔ مشهور قلب و عروق در ۴۰ سال پیش می‌گویند، جایگزینی کره و گوشت‌های چرب با روغن‌های مایع و گیاهی، هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی ندارد.

روغنهای گیاهی، اسید لینولئیک بالایی دارند که می تواند بدتر از کره باشد. این محققان گفته اند هنوز تحقیقات بیشتری نیاز است اما شواهد نشان می دهد که برعکس باور قبلی استفاده از روغن گیاهی به جای روغن جامد، چندان فرقی ندارد.

حمله دو موتور سوار به یک فعال مدنی در سنندج

آقای قوامی می گوید حمله دو موتور سوار به جراحت بینی او منجر شده است.

یک فعال حقوق بشر در سنندج در استان کردستان ایران می گوید از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته است.

اجلال قوامی، که سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان معرفی شده است، می گوید در حاشیه بحث های انتخاباتی در سنندج، انتقادات او موجب شد برخی از هواداران نامزدهای انتخابات ، او را تهدید کنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز نگرانی جدی نسبت به امنیت جانی اجلال قوامی و دیگر اعضای سازمان، از مسئولان قضایی و انتظامی خواسته، هرچه سریع‌تر نسبت به شناسایی آمران و عاملان این واقعه اقدام نمایند.

آقای قوامی روز جمعه در گفتگو با صدای آمریکا، جزئیاتی از آنچه بر او روی داده را مطرح کرد و گفت، مساله به انتقادات او از نمایندگان مجلس و انتخابات اخیر باز می گردند.

قوامی گفت: به عنوان سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان انتقاداتی مطرح کردم اما حامیان برخی نامزدها روی به تهدید آوردند و دو شب پیش، دو نفر موتور سوار به من حمله کردند.

این فعال مدنی افزود: بینی من بعد از هل دادن من، آسیب دید.

آقای قوامی به صدای آمریکا گفته هیچ شکایتی برای پیگرد کسانی که به او حمله کرده اند، نداشته است.

از او پرسیده شد، اگر شکایتی ندارد، چطور انتظار برخورد با مهاجمان را دارد، که آقای قوامی ادعا کرد به خاطر سابقه قبلی که برخوردی با خاطیان نشده، مطمئن است که این بار اگر شکایت هم می کرد، برخوردی از سوی مقام های انتظامی و قضایی نمی شد.

یک قربانی دیگر "اسناد پاناما"؛ وزیر صنایع اسپانیا استعفا داد

خوزه مانوئل سوریا وزیر صنایع اسپانیا در جمع خبرنگاران - عکس: رویترز

مانوئل سوریا، وزیر صنایع اسپانیا، در ارتباط با افشا شدن نقش وی در فرارهای مالیاتی و رسوایی های مالی در مدارک موسوم به "اسناد پاناما"، روز جمعه ۲۷ فروردین ماه از مقام خود استعفا داد.

در همین حال وزیران اقتصاد کشورهای گروه ۲۰ ضمن واکنشی تند به رسوایی های مالی افشا شده در اسناد پاناما، خواستار اقدامات گسترده به منظور بستن راه های فرار از پرداخت مالیات و فعالیت های غیرقانونی برخی شرکت ها شدند.

وزیران اقتصاد فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا از جمله مقام هایی هستند که مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی را مورد تاکید قرار داده اند . وزیر خزانه داری بریتانیا می گوید باید نقاط کور در نظام مالی همه کشورها را شناسایی و آنها را مسدود کرد.

وزیر صنایع اسپانیا، نخستین مقام دولتی اروپایی نیست که در پی افشای اسناد پاناما استعفا می دهد.

در پی این افشاگری، سیگموندور گونلاگسون نخست وزیر ایسلند که در این اسناد به "فرار مالیاتی" متهم شده بود، ده روز پیش از سمت خود استعفا کرد.

بعد از انتشار نام او در این اسناد و ارتباطش با یک شرکت صوری برای فرار مالیاتی، مردم در پایتخت ایسلند تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار کناره گیری او شدند.

اسناد پاناما شامل میلیون ها مدرک متعلق به شرکت حقوقی "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و عالیرتبه جهانی است.

دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواست به فراریان از داعش و اسد پناه دهد

در یک هفته اخیر سی هزار نفر از شهر خود در حلب آواره شده اند.

دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواست مرزهای خود را به روی آوارگانی که از درگیری های بین مخالفان بشار اسد و پیکارجویان گروه داعش می گریزند، باز کند.

در ۴۸ ساعت گذشته در منطقه حلب و نزدیک مرزهای ترکیه درگیری های شدیدی میان این دو گروه روی داده و هزاران غیرنظامی از این منطقه گریخته و خود را به مرزهای ترکیه رسانده اند.

دیدبان حقوق بشر همچنین با انتقاد از رویکرد آنکارا در برابر این پناهجویان، اعلام کرد که ترکیه به جای همدلی با فراریان از دست داعش، آنها را به گلوله می بندد.

آژانس هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برآورد کرده است حدود ۲۳ هزار نفر از مناطق درگیری های اخیر در حلب فراری شده و در نزدیکی مرزهای ترکیه پناه گرفته اند.

بازداشت دو ایرانی در آب های بریتانیا بعد از ۸ ساعت پارو زدن

ماموران نجات در ساعت ۳ بامداد جمعه متوجه نور تلفن موبایل سرنشینان قایق شدند و به کمک آنها شتافتند.

دو ایرانی که تلاش داشتند با یک قایق پارویی خود را به بریتانیا برسانند، توسط ماموران گشت ساحلی متوقف و به خشکی منتقل شدند.

ماموران نجات در ساعت ۳ بامداد جمعه متوجه نور تلفن موبایل سرنشینان آن قایق شدند و به کمک آنها شتافتند.

دو سرنشین قایق به مدت ۸ ساعت در آب های میان فرانسه و بریتانیا پارو زده و وارد آب های ساحلی بریتانیا شده بودند.

ماموران گشت ساحلی، این دو ایرانی را به اداره مهاجرت تحویل دادند.

در ماه های اخیر صدها هزار مهاجر از طریق دریا خود را از ترکیه به یونان رسانده اند. همچنین مهاجرانی از شمال آفریقا همچنان در تلاش برای رسیدن به ایتالیا و فرانسه هستند.

جشن های سال نو تایلندی؛ از بانکوک تا مریلند آمریکا

تایلندی های مقیم آمریکا، سال نو تایلندی یا "سونگ کران" را جشن می گیرند.

تایلندی های مقیم ایالات متحده آمریکا، سال نو تایلندی یا "سونگ کران" را جشن می گیرند.

امسال هم به رسم گذشته، در ایالت مریلند در حومه پایتخت آمریکا، در معبد بودایی "وات"، هزاران آمریکایی تایلندی تبار با برگزاری مراسم ویژه و به نمایش گذاشتن نمادهایی از فرهنگ تایلند، سال نو جشن می گیرند.

این جشن که از روز یکشنبه گذشته در این معبد قدیمی آغاز شده است، تا یک هفته ادامه دارد و از مهمانان با غذاهای بومی تایلند پذیرایی می شود.

"سونگ کران" (Songkran) در زبان تایلندی به معنای حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن، حرکت خورشید در منطقه البروج است.

براساس اطلاعات عمومی، در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن مایعی خوشبو بر روی دست‌های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.

در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می‌پاشند.

بلومبرگ:‌ اخم دولت اوباما به طرح جدید کنگره علیه ایران

آزمایش موشکی ایران خشم جمهوریخواهان را موجب شده است.

مقاله ای از کامبیز فروهر در بلومبرگ

ادم زوبین، کفیل معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری آمریکا، می گوید: "تحریم های الزام آور جدید که ارتباطی به برنامه هسته ای ایران ندارند به شکلی غیرضروری خطر تضعیف اتحاد ما با شرکای بین المللی مان را به همراه خواهد داشت."

او تاکید می کند که "مهم است اطمینان حاصل کنیم ابزار تحریم موثر باقی بماند و به افراط مورد استفاده قرار نگیرد."

سناتورهای جمهوریخواه مارکو روبیو و مارک کرک طرحی را ارائه کرده اند که در صورت تصویب مانع دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا و دلار به هر شکلی خواهد شد.

ادم زوبین روز چهارشنبه در کنفرانسی در "بنیاد دفاع از دموکراسی ها" در واشنگتن گفت آمریکا کماکان از توان اعمال تحریم های جدید بر افراد حقیقی و موسسات مرتبط با آزمایش موشک های بالیستیک برخوردار است و از زمان تصویب توافق هسته ای تا کنون یازده نفر را در این ارتباط در فهرست تحریم های آمریکا قرار داده است.

ایران قبول ندارد که آزمایش های موشکی اش تخلف بین المللی است زیرا توافق هسته ای با آمریکا و قدرت های جهانی تضمین می کند که ایران توان ساخت جنگ افزار هسته ای ندارد.

مقام های ایرانی از بی میلی بانک های اروپایی به گشایش حساب های اعتباری یا سرمایه گذاری مالی به دلیل عدم شفافیت در نظام مالی ایران و ترس از تجدید دوباره تحریم های آمریکا گلایه دارند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا درباره دسترسی ایران به حدود یکصد میلیارد دلار دارایی های توقیف شده اش می گوید: "ما به هیچ شکلی مانع دسترسی ایران به حساب ها نشده ایم. ما بانک ها و دیگر شرکای مان را در این مسیر به همراهی ترغیب می کنیم."

ادم زوبین در عین حال تاکید کرد که ایران امکان دسترسی به نظام مالی آمریکا را نخواهد داشت و اجازه ای برای استفاده از بانک های ثالث برای انجام معاملات دلاری حتی درصورتی که پول ها در بانک های آمریکا نماند صادر نمی شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

زلزله شش ریشتری ژاپن دو کشته بر جای گذاشت

در زمین لرزه نیرومندی در جنوب ژاپن، دست کم دو تن جان سپردند و ۴۵ نفر مجروح شدند.

این زمین لرزه با بزرگی ۶ و دو دهم در مقیاس ریشتر، پنجشنبه شب روی داد و موجب خرابی خانه و و مسدود شدن جاده ها شد.

یک مقام اداره حوادث طبیعی ژاپن در شهر کوماموتو در چزیره کیوشو گفت، هر دو قربانی اهل شهرک ماشی کیدر حدود ۹ مایلی کوماموتو بودند.

پیشتر، بیمارستان صلیب سرخ کوماموتو گفت که ۴۵ نفر را درمان کرده است.

در عمق ۷ مایلی زمین روی داد

سندرز انتقاد تند حامی خود از برخی دموکرات‌ها را "نامناسب" خواند

واکنش برنی سندرز به اظهارات پال سانگ است که برخی از دموکرات ها را "روسپی های" وابسته به "شرکت های بزرگ" نامید

کارزار انتخاباتی برنی سندرز داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، پس از اظهارات یکی از حامیان او در جریان یک گردهمایی انتخاباتی، با انتقاد روبرو شده است.

در کمپین چهارشنبه شب در منهتن نیویورک، دکتر پال سانگ آنچه را "روسپی های دموکرات وابسته به شرکت ها" نامید، به باد انتقاد گرفت.

او البته به سرعت پوزش خواست و در صفحه توئیتر خود نوشت "از بکار بردن واژه روسپی برای اشاره به برخی ها در کنگره، که به شرکت ها و نه به ما متکی هستند، متاسفم."

با این حال، گفته های سانگ در آن تجمع ۲۷ هزار نفری، با واکنش سریع و انتقاد طرفداران هیلاری کلینتون، تنها رقیب آقای سندرز در این رقابت ها، روبرو شد و برخی آن را "توهین جنسیتی" به خانم کلینتون تلقی کردند.

مدیر ارتباطات تبلیغات انتخاباتی هیلاری کلینتون از برنی سندرز خواست بطور "شخصی و علنی" این اظهارات را رد کند و از آن فاصله بگیرد.

آقای سندرز بامداد پنجشنبه به این درخواست پاسخ داد و در پیامی در توئیتر، اظهارات پال سانگ را "نامناسب و بی ملاحظه" خواند.

"جالب‌ترین" احکام قضایی ایران؛ از گل دادن تا نگهداری از الاغ

شرط اصلی صدور اینگونه احکام جایگزین، این است که محکومان پیشینه کیفری نداشته باشند.

در بین حکم های صادره در سیستم قضایی ایران، گاهی احکام عجیبی دیده می شود.

با توجه به کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دهه های گذشته و انتقادهای گسترده بین‌المللی از عملکرد آن، معمولا وقتی از دستگاه قضایی صحبت می‌شود، تصویر جلسات دادگاه‌های خشک، انقلابی و صدور احکام سنگینی، مانند حبس‌های بلندمدت و شلاق و اعدام، به ذهن می‌آید.

با این حال، تلاش‌هایی صورت گرفته تا از احکام سنگین، به ویژه زندان که "بار مالی" دارد و سنگسار که به گفته مسئولان، "چهره نظام را خدشه‌دار" می‌کند، تا حد امکان پرهیز شود؛ و در راستای سیاست "پیشگیری از وقوع جرم" قوه قضاییه، گاهی احکام به ظاهر "غیرمتعارفی" توسط قضات ایران صادر می‌شود.

خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان "جالب‌ترین احکام قضایی ایران!" می‌نویسد، پس از ماجرای معروف به "سگ کشی" همه منتظر بودند تا ببینند دادگاه برای این متهم چه مجازاتی در نظر می‌گیرد. حالا معلوم شده که حکم دادگاه این است: ۷۴ ضربه شلاق و هفته‌ای "یک جلسه آموزش نحوه برخورد با حیوانات" به مدت یک سال.

این خبرگزاری با اشاره به ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی که "مرتكبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها نود و یک روز تا شش ماه حبس است، به جای حبس، به مجازات جايگزين حبس محکوم می‌گردند،" در ادامه گزارش ویژه خود به نمونه‌های دیگری از این احکام "جالب" اشاره می‌کند.

هدیه دادن گل
در سال ۱۳۸۸، یکی از شعب دادگاه های استان فارس مردی را با اتهام رها کردن زندگی مشترک و ترک نفقه و ضرب و شتم همسرش، علاوه بر پرداخت به موقع نفقه، حکم کرد که باید سالانه ۱۰ روز گل به همسرش هدیه کند، در غیر اینصورت با سه ماه و یک روز حبس مواجه خواهد شد.

نگهداری از یک رأس الاغ
در سال ۱۳۸۸، کشاورز میانسالی که در استان فارس یک رأس الاغ بی‌صاحب را به جرم خوردن کاهوهای مزرعه، زنده به آتش کشیده بود، علاوه بر تحمل ۵۰ ضربه شلاق، به فراگیری احادیث مذهبی درباره مهربانی با حیوانات و محرومیت از کاشتن کاهو به مدت یک سال، به "نگهداری و تغذیه یک رأس الاغ بلاصاحب" به مدت سه ماه محکوم شد.

نوشتن مقاله زیست محیطی
در سال ۱۳۹۱، شش جوان به جرم ورود و شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو در استان فارس، توسط دادگاه عمومی بخش زرقان به حبس محکوم شدند که چون چهار از آنها پیشینه کیفیری نداشتند، دادگاه حکم حبس آنها را، به شرط "نوشتن مقاله با موضوع اهمیت محیط زیست"، تعلیق کرد.

خرید لوازم کمک آموزشی
در سال ۱۳۹۲، یکی از قضات دادگاه انقلاب شهرستان نایین در بخشی از احکام قضایی، محکومان را به تهیه و خرید کتاب و لوازم کمک آموزشی برای مدارس محروم سیستان و بلوچستان ملزم کرد. قاضی، انگیزه خود را از صدور این احکام را، ارتقای سطح فرهنگی و تربیتی مناطق محروم آن استان عنوان کرد.

لازم به ذکر است که شرط اصلی صدور اینگونه احکام جایگزین، این است که محکومان پیشینه کیفری نداشته باشند.

در خیلی از کشورهای غربی که حقوق عرفی، به جای حقوق مذهبی و شرعی برقرار است، سالهاست که مجازات های جایگزین بجای زندان صادر می شود.

کری: دسترسی به اینترنت یک ضرورت برای شکوفایی اقتصاد کشورها است

سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشستی که در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن برگزار شد، دسترسی به اینترنت را یک ضرورت برای توسعه و شکوفایی اقتصادی کشورها در قرن بیست و یکم دانست.

به گفته آقای کری "وقتی امروز درباره هزینه کردن در زیر ساخت کشورها صحبت می‌کنیم، همزمان با ساختن جادها، پلها، بنادر، سدها، فرودگاهها و شبکه های برق سراسری، دسترسی به اینترنت هم باید مورد توجه و محاسبه قرار گیرد. بنابراین من از همین جا از همه شما که در امور سرمایه گذاری، بودجه نویسی و یا تخصیص بودجه مسئولیت دارید، خواهش می‌کنم عمیقا درباره نقش فزاینده ارتباطات اینترنتی به عنوان مسیر اصلی شکوفایی اقتصادی برنامه ریزی کنید."

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، برپایه یکی از پژوهش‌های بانک جهانی، در صورت افزایش ۱۰ درصدی دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشورهای در حال توسعه، ۲ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی خواهیم داشت.

آقای کری همچنین از تخصیص کمک مالی ۱۷۵ میلیون دلاری اوپک برای کمک به ایجاد شبکه اینترنت پر سرعت در هند، و وام یک میلیارد دلاری کشورش جهت تحت پوشش قرار دادن شهروندان کشورهای در حال توسعه، خبر داد.

به گفته وی، دولت آمریکا برنامه دارد که در کمترین زمان ممکن ۱۰ درصد از شهروندان آمریکا را که به هر دلیلی به اینترنت دسترسی ندارند، تحت پوشش قرار دهد.

جان کری با نقل قولی از پرزیدنت اوباما که سال پیش درباره اینترنت گفته بود، بر جدیت دولت آمریکا برای زیر پوشش گرفتن شهروندان کشور تاکید کرد و گفت "شما حتما اهمیت دسترسی و استفاده از اینترنت را حتی بهتر از پیرمردهایی مانند من می‌دانید. در عصر دیجیتال، برای درخواست کار، پرداخت قبوض، درس خواندن، سفارش پیتزا و حتی معاشرت به اینترنت نیازمندیم. اینترنت یک کالای لوکس نیست، ضرورت است. بدون دسترسی به اینترنت به اقتصاد جهانی وصل نیستیم."

در این نشست، جیم کیم رئیس بانک جهانی از جامعه جهانی خواست که در زمینه محرک‌های جدید اقتصادی مطالعه کنند. وی برای مثال به دگرگونی سبد در آمدی کشورها اشاره کرد.

وی گفت "از سرعت رشد اقتصادی جهان کاسته شده است. و ما هم‌اکنون به دنبال یافتن محرک‌های جدید بازپروری رشد اقتصادی جهان هستیم. اما محرک‌های سنتی مانند اصلاح ساختار اقتصادی و تغییرات در سیاست‌های مالی و پولی کشورها دیگر آن قدر جوابگو نیست."

آقای کیم افزود "در زمانی که قیمت کالاهای تولیدی کشورهای در حال توسعه رو به کاهش است ما به آنها دگرگونی در سبد تولیدیشان را توصیه می کنیم. یکی از آنها سرمایه گذاری برای دسترسی به اینترنت است."

نمایندگان اپوزیسیون سوریه: با هر مقام دولتی مذاکره می کنیم به جز اسد

سالم مسلط سخنگوی کمیته ای متشکل از نمایندگان اپوزیسیون سوریه - عکس رویترز

درحالیکه دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه آغاز شده، نیروهای مخالف اسد می گویند با هر گروهی در دولت فعلی سوریه حاضر به مذاکره هستند، جز بشار اسد.

سخنگوی کمیته عالی مذاکرات متشکل از نمایندگان اپوزیسیون سوریه، به خبرگزاری رویترز گفته است این گروه حاضر است نمایندگانی از دولت کنونی سوریه را در دولت انتقالی بپذیرد اما خود بشار اسد را حاضر نیست بپذیرد.

به گفته سالم مسلط، تا جایی که این افراد جنایتکار نباشند و در کشتار مردم سوریه دست نداشته باشند، هیچ کسی حضور آنها را در دولت انتقالی "وتو" نخواهد کرد.

گفتگوهای صلح سوریه از روز چهارشنبه در ژنو با دیدارهایی میان نمایندگان اپوزیسیون سوریه و استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آغاز شده است.

هیات منتسب به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قرار است جمعه ۲۷ فروردین، به این گفتگوها به پیوندد.

به گفته‌ی آقای دی میستورا، این دور از گفتگوها به طور ویژه بر گذار سیاسی، تعیین حاکمیت و قانون اساسی متمرکز خواهد بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیش از آغاز این گفتگو ها به تهران دمشق امان و مسکو سفر کرده بود.

تلاش دادستانهای آمریکا برای کاهش تهدیدها علیه مسلمانان

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا می گوید از دادستانهای یازده ایالت برای این تلاش حمایت کرده است.

دادستان های ارشد ۱۱ ایالت آمریکا، مبارزاتی را برای مقابله با تهدیدهایی علیه آمریکاییان مسلمان تبار در ایالت‌های خود آغاز کرده اند.

این دادستان ها در نظر دارند ضمن برگزاری جلسه هایی با مقام های انتظامی و رهبران جوامع محلی، به موضوع تاثیر عملیات تروریستی کالیفرنیا، بروکسل و پاریس بر جوامع آمریکایی های مسلمان عرب تبار، جنوب غرب آسیا و سیک تبارهای هندی بپردازند.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید از زمان عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک، بیش از یک هزار عمل خشونت آمیز، خرابکاری، آتش سوزی علیه مسلمانان، اعراب، سیک ها و آسیایی تباران انجام شده است.

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا گفت: هیچ جایی برای عدم تساهل در کشور ما وجود ندارد.

چهار فیلم کارگردانان ایرانی در جنشواره کن؛ حذف فیلم اصغر فرهادی

فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی یکی از چهار فیلم ایرانی است که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن پذیرفته شد.

چهار فیلم از کارگردانان ایرانی به بخش های مختلف شصت و نهمین جشنواره فیلم کن راه پیدا کرده اند.

فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایندگی از سینمای ایران با فیلم های حاضر در این بخش رقابت خواهد کرد.

فرنوش صمدی و علی عسگری با فیلم کوتاه "سکوت" از ایتالیا در بخش مسابقه فیلم کوتاه حضور دارند. علی عسگری در سال ۲۰۱۳ هم با فیلم کوتاه "بیشتر از دو ساعت" در این بخش حضور داشت.

در بخش مسابقه سینه فونداسیون، فرشته پرنیان با فیلم کوتاه "آرام" از فرانسه و حمید احمدی با فیلم کوتاه "در تپه ها" از انگلستان حضور دارند.

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در فرانسه می گوید برخلاف انتظار، تازه ترین ساخته اصغر فرهادی از حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن بازماند.

صت و نهمین جشنواره فیلم کن از ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۱ ماه می، با نمایش جدیدترین اثر وودی آلن آغاز به کار خواهد کرد.

در بخش مسابقه فیلم های کارگردانانی همچون پدرو آلمادوآر، برادران داردن، اگزاويه دولان، اليويه آساياس، برونو دومون، جيم جارموش، کن لوچ، ريتى پان و کريستيان مونجيو به نمایش در خواهند آمد.

جورج میلر کارگردان استرالیایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه جشنواره امسال کن را بر عهده دارد.

آیا ایران می تواند افتضاح دیپلماتیک تلویزیون استرالیا را در لبنان حل کند؟

ماشین زندان مادر و تیم برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه که قصد داشتند کودکی را از بیروت به استرالیا ببرند، به دادگاهی در بیروت می برد.

یک دعوای خانوادگی، گروه تلویزیونی "۶۰ دقیقه" استرالیا را به درد سر انداخت.

یک زن استرالیایی و شوهر لبنانی او وقتی که از هم جدا شدند، داستان جدیدی شکل گرفت. علی الامین وقتی با دو فرزندش به بیروت بازگشت، و در یک دادگاه مذهبی، حضانت آنها را از آن خود کرد.

سالی فالکنر، مادر این دو کودک، برای این که فرزندانش را به استرالیا بازگرداند، از اعضای گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" شبکه ۹ استرالیا درخواست کمک کرد.

وقتی آنها در بیروت تلاش کردند این دو کودک را بازگرداند، مقام های قضایی لبنان، این اقدام را "آدم ربایی" تلقی کرده و مادر و اعضای گروه تلویزیونی را بازداشت کردند.

مقام های قضایی می گویند دریافت پول و تلاش برای بردن بچه ها بدون رضایت پدر، حکم آدم ربایی دارد.

روزنامه "استرالین" در گزارشی به قلم جان لیانز به این پرونده پرداخته است:

گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" که ظاهرا در هماهنگی با دو سرباز سابق قصد ربودن دو کودک را از خیابان های بیروت داشته اند، دستگیر و در لبنان زندانی شده اند.

یک سال پیش بود که "پیتر گرسته" ژورنالیست استرالیایی شبکه خبری الجزیره، پس از ۴۰۰ روز حبس در مصر از سوی عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، مورد عفو قرار گرفت. اما شرایط گروه "۶۰ دقیقه" به مراتب پیچیده تر از وضعیت "گرسته" است و سرنوشت آن ها در گرو مجموعه ای از ملاحظات حقوقی، مذهبی و سیاسی است که حزب الله لبنان در آن نقشی محوری خواهد داشت.

اگر تایید شود که "شبکه ۹" استرالیا حدود ۱۱۵۰۰ دلار به موسسه بین المللی "یافتن کودک ربوده شده" برای کودک ربایی پرداخت کرده، افکار عمومی لبنان در این پرونده نقشی مهم ایفا خواهند کرد.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

ممکن است حزب الله در تلاش های دولت استرالیا برای آزادی این افراد نقش مستقیمی نداشته باشد ولی اگر این افراد موفق شوند که لبنان را ترک کنند باید از فرودگاه بیروت عبور کنند که در اختیار حزب الله لبنان است.

استرالیا از سال ۲۰۰۳ حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است. از این رو مقام های استرالیایی اجازه ملاقات با نمایندگان حزب الله را ندارند.

تماس های جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا، با جبران باسیل، همتای لبنانی اش، تا کنون نتیجه چندانی نداشته است.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

متهمان "پخش زنده" تجاوز در اوهایو شاید به ۴۰ سال زندان محکوم شوند

پریسکوپ اپلیکیشن جدیدی است که می شود با آن رویداد را پخش زنده کرد.

در حالیکه این روزها استفاده از اپلیکیشن پریسکوپ برای گزارش مراسم هنری، فرهنگی و سیاسی رو به رشد است، استفاده یک زن و مرد برای "پخش زنده" یک رابطه جنسی، آنها را با اتهامی سنگین روبرو کرده است.

مارینا لونینا ۱۸ ساله و همدست او ریموند گیتس ۲۹ ساله تصمیم می گیرند تجاوز به یک دختر ۱۷ ساله که دوست مارینا بوده را با اپلیکیشن پریسکوپ پخش زنده کنند.

هیات منصفه در کلمبوس در ایالت اوهایو، زن و مرد را برای این تصمیم شان تحت پیگرد قرار داده است. به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از دادستان اوهایو، این دو به تجاوز، آدم ربایی، آزار جنسی فردی زیر سن قانونی متهم شدند.

بر اساس کیفرخواست لونینا همچنین به استفاده غیر قانونی از یک نوجوان در تهیه و توزیع مطالب و مواد جنسی، مرتبط با کاربرد اپلیکیشن متهم شد.

دادستان محل گفت لونینا و دختر ۱۷ ساله قربانی، روز ۲۷ فوریه در خانه ای در کلمبوس بودند که مرد ۲۹ ساله به آنها پیوست و اقدام به تجاوز به دختر ۱۷ ساله کرد. لونینای ۱۸ ساله هم با استفاده از اپلیکیشن پریسکوپ این واقعه را پخش زنده کرد. لونینا همچنین یک شب قبل از دختر برهنه عکس گرفته بود.

گیتس قرار است روز جمعه در دادگاه حاضر شود. آنها در صورت محکومیت هر کدام با بالغ بر ۴۰ سال زندان روبرو خواهند بود.

در ماه فوریه، یک زن ساکن فلوریدا پس از پخش زنده ویدیوئی از خودش که در حال مستی رانندگی می کرد به تعلیق گواهینامه رانندگی برای شش ماه و ۱۵۰ ساعت کار اجتماعی محکوم شد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG