لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۶

سرخط خبرها

افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در ایران؛ میل خرید زیاد است

برغم افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانیان زیاد است.

دست اندرکاران بازار خودرو در ایران، از افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی خبر می‌دهند، که بخشی ناشی از بالا رفتن ارزش برابری دلار، و بخشی دیگر به دلیل افزایش تعرفه‌های گمرکی است.

فرهاد احتشام‌زاده رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، در گفتگویی با دنیای اقتصاد، از افزایش ۱۲ تا ۱۵ درصدی قیمت فروش انواع خودروهای وارداتی در سال جدید خبر داده است.

او با اشاره با این که در لایحه بودجه سال ۹۵ قیمت مبادلاتی دلار آمریکا در برابر ریال ایران ۱۲ درصد و همزمان با آن قیمت بازار آزاد دلار نیز ۱۵ درصد افزایش یافته، می‌گوید این امر سبب شده تا در سال جاری شاهد این افزایش در قیمت فروش خودروهای وارداتی باشیم.

به گفته آقای احتشام‌زاده، دولت نیز به منظور حمایت از صنایع داخلی تعرفه‌های سنگینی برای خودروهای وارداتی اعمال کرده است.

دکتر جمشید اسدی استاد اقتصاد دانشگاه در پاریس می‌گوید، "افزایش قیمت خودروهای وارداتی و تعرفه‌های گمرکی در راستای منافع نمایندگی‌های فروش خودرو، و محفلی از قدرتمندان، انجام می‌گیرد که در ایران آقا‌زاده‌ها نامیده می‌شوند."

وی به صدای آمریکا گفت: "واقعیت این است که با شرایط سیاسی و منطقه ای، ارزش دلار در مقایسه با ریال بالاتر می رود. به زبان ساده، هرچه ارزش دلار در مقابل ریال بالاتر برود، بدین معناست که ایرانی ها اگر کالای خارجی بخرند، باید پول بیشتری بدهند."

این اقتصاد دان افزود: "در مورد خودرو و قطعات خودرو هم شرایط همین است. اگر باز ارزش دلار در مقابل ریال بالا برود، ایرانی ها باید پول بیشتری بدهند."

جمشید اسدی عقیده دارد که بستن تعرفه سنگین بر خودروهای وارداتی به نفع اقتصاد ایران نیست، چون "در واقع این تعرفه دست آقازاده ها و افراد واسطه را برای واردات غیرقانونی باز می گذارد و همین می شود که هزاران خودروی قاچاقی وارد کشور می شود."

این در حالی است که با وجود افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانی ها همچنان زیاد است.

به گفته فرهاد احتشام‌زاده اکنون ۱۸ نمایندگی رسمی خودروهای خارجی در ایران فعال‌یت دارند، که مستقیما با کارخانه‌های مادر در ارتباط هستند. پیش بینی می‌شود تعداد نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در ایران به سرعت افزایش پیدا کند.

رد یک باور پزشکی: روغن جامد و گیاهی فرقی در ابتلا به بیماری قلبی عروقی ندارند

تا به حال باور عمومی این بود که روغن گیاهی بهتر از سایر انواع روغن مایع است.

بارها شنیده ایم که روغن های گیاهی در آشپزی بهتر از انواع روغن های جامد و کره در آشپزی هستند و خطر کمتری برای سلامتی دارند؛ اما به نظر می رسد این باور نادرست است.

بریتیش مدیکال جورنال، از معتبر‌ترین مجلات پزشکی جهان، در تازه‌ترین شماره خود در این هفته، مقاله‌ای جنجالی منتشر کرد و این باور جا افتاده پزشکی را به چالش کشید.

در این مقاله، تیمی از پژوهشگران طراز اول آمریکا، با بازنگری و تحلیل دوبارهٔ اطلاعات مطالعهٔ مشهور قلب و عروق در ۴۰ سال پیش می‌گویند، جایگزینی کره و گوشت‌های چرب با روغن‌های مایع و گیاهی، هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی ندارد.

روغنهای گیاهی، اسید لینولئیک بالایی دارند که می تواند بدتر از کره باشد. این محققان گفته اند هنوز تحقیقات بیشتری نیاز است اما شواهد نشان می دهد که برعکس باور قبلی استفاده از روغن گیاهی به جای روغن جامد، چندان فرقی ندارد.

حمله دو موتور سوار به یک فعال مدنی در سنندج

آقای قوامی می گوید حمله دو موتور سوار به جراحت بینی او منجر شده است.

یک فعال حقوق بشر در سنندج در استان کردستان ایران می گوید از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته است.

اجلال قوامی، که سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان معرفی شده است، می گوید در حاشیه بحث های انتخاباتی در سنندج، انتقادات او موجب شد برخی از هواداران نامزدهای انتخابات ، او را تهدید کنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز نگرانی جدی نسبت به امنیت جانی اجلال قوامی و دیگر اعضای سازمان، از مسئولان قضایی و انتظامی خواسته، هرچه سریع‌تر نسبت به شناسایی آمران و عاملان این واقعه اقدام نمایند.

آقای قوامی روز جمعه در گفتگو با صدای آمریکا، جزئیاتی از آنچه بر او روی داده را مطرح کرد و گفت، مساله به انتقادات او از نمایندگان مجلس و انتخابات اخیر باز می گردند.

قوامی گفت: به عنوان سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان انتقاداتی مطرح کردم اما حامیان برخی نامزدها روی به تهدید آوردند و دو شب پیش، دو نفر موتور سوار به من حمله کردند.

این فعال مدنی افزود: بینی من بعد از هل دادن من، آسیب دید.

آقای قوامی به صدای آمریکا گفته هیچ شکایتی برای پیگرد کسانی که به او حمله کرده اند، نداشته است.

از او پرسیده شد، اگر شکایتی ندارد، چطور انتظار برخورد با مهاجمان را دارد، که آقای قوامی ادعا کرد به خاطر سابقه قبلی که برخوردی با خاطیان نشده، مطمئن است که این بار اگر شکایت هم می کرد، برخوردی از سوی مقام های انتظامی و قضایی نمی شد.

یک قربانی دیگر "اسناد پاناما"؛ وزیر صنایع اسپانیا استعفا داد

خوزه مانوئل سوریا وزیر صنایع اسپانیا در جمع خبرنگاران - عکس: رویترز

مانوئل سوریا، وزیر صنایع اسپانیا، در ارتباط با افشا شدن نقش وی در فرارهای مالیاتی و رسوایی های مالی در مدارک موسوم به "اسناد پاناما"، روز جمعه ۲۷ فروردین ماه از مقام خود استعفا داد.

در همین حال وزیران اقتصاد کشورهای گروه ۲۰ ضمن واکنشی تند به رسوایی های مالی افشا شده در اسناد پاناما، خواستار اقدامات گسترده به منظور بستن راه های فرار از پرداخت مالیات و فعالیت های غیرقانونی برخی شرکت ها شدند.

وزیران اقتصاد فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا از جمله مقام هایی هستند که مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی را مورد تاکید قرار داده اند . وزیر خزانه داری بریتانیا می گوید باید نقاط کور در نظام مالی همه کشورها را شناسایی و آنها را مسدود کرد.

وزیر صنایع اسپانیا، نخستین مقام دولتی اروپایی نیست که در پی افشای اسناد پاناما استعفا می دهد.

در پی این افشاگری، سیگموندور گونلاگسون نخست وزیر ایسلند که در این اسناد به "فرار مالیاتی" متهم شده بود، ده روز پیش از سمت خود استعفا کرد.

بعد از انتشار نام او در این اسناد و ارتباطش با یک شرکت صوری برای فرار مالیاتی، مردم در پایتخت ایسلند تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار کناره گیری او شدند.

اسناد پاناما شامل میلیون ها مدرک متعلق به شرکت حقوقی "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و عالیرتبه جهانی است.

دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواست به فراریان از داعش و اسد پناه دهد

در یک هفته اخیر سی هزار نفر از شهر خود در حلب آواره شده اند.

دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواست مرزهای خود را به روی آوارگانی که از درگیری های بین مخالفان بشار اسد و پیکارجویان گروه داعش می گریزند، باز کند.

در ۴۸ ساعت گذشته در منطقه حلب و نزدیک مرزهای ترکیه درگیری های شدیدی میان این دو گروه روی داده و هزاران غیرنظامی از این منطقه گریخته و خود را به مرزهای ترکیه رسانده اند.

دیدبان حقوق بشر همچنین با انتقاد از رویکرد آنکارا در برابر این پناهجویان، اعلام کرد که ترکیه به جای همدلی با فراریان از دست داعش، آنها را به گلوله می بندد.

آژانس هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برآورد کرده است حدود ۲۳ هزار نفر از مناطق درگیری های اخیر در حلب فراری شده و در نزدیکی مرزهای ترکیه پناه گرفته اند.

بازداشت دو ایرانی در آب های بریتانیا بعد از ۸ ساعت پارو زدن

ماموران نجات در ساعت ۳ بامداد جمعه متوجه نور تلفن موبایل سرنشینان قایق شدند و به کمک آنها شتافتند.

دو ایرانی که تلاش داشتند با یک قایق پارویی خود را به بریتانیا برسانند، توسط ماموران گشت ساحلی متوقف و به خشکی منتقل شدند.

ماموران نجات در ساعت ۳ بامداد جمعه متوجه نور تلفن موبایل سرنشینان آن قایق شدند و به کمک آنها شتافتند.

دو سرنشین قایق به مدت ۸ ساعت در آب های میان فرانسه و بریتانیا پارو زده و وارد آب های ساحلی بریتانیا شده بودند.

ماموران گشت ساحلی، این دو ایرانی را به اداره مهاجرت تحویل دادند.

در ماه های اخیر صدها هزار مهاجر از طریق دریا خود را از ترکیه به یونان رسانده اند. همچنین مهاجرانی از شمال آفریقا همچنان در تلاش برای رسیدن به ایتالیا و فرانسه هستند.

جشن های سال نو تایلندی؛ از بانکوک تا مریلند آمریکا

تایلندی های مقیم آمریکا، سال نو تایلندی یا "سونگ کران" را جشن می گیرند.

تایلندی های مقیم ایالات متحده آمریکا، سال نو تایلندی یا "سونگ کران" را جشن می گیرند.

امسال هم به رسم گذشته، در ایالت مریلند در حومه پایتخت آمریکا، در معبد بودایی "وات"، هزاران آمریکایی تایلندی تبار با برگزاری مراسم ویژه و به نمایش گذاشتن نمادهایی از فرهنگ تایلند، سال نو جشن می گیرند.

این جشن که از روز یکشنبه گذشته در این معبد قدیمی آغاز شده است، تا یک هفته ادامه دارد و از مهمانان با غذاهای بومی تایلند پذیرایی می شود.

"سونگ کران" (Songkran) در زبان تایلندی به معنای حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن، حرکت خورشید در منطقه البروج است.

براساس اطلاعات عمومی، در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن مایعی خوشبو بر روی دست‌های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.

در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می‌پاشند.

بلومبرگ:‌ اخم دولت اوباما به طرح جدید کنگره علیه ایران

آزمایش موشکی ایران خشم جمهوریخواهان را موجب شده است.

مقاله ای از کامبیز فروهر در بلومبرگ

ادم زوبین، کفیل معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری آمریکا، می گوید: "تحریم های الزام آور جدید که ارتباطی به برنامه هسته ای ایران ندارند به شکلی غیرضروری خطر تضعیف اتحاد ما با شرکای بین المللی مان را به همراه خواهد داشت."

او تاکید می کند که "مهم است اطمینان حاصل کنیم ابزار تحریم موثر باقی بماند و به افراط مورد استفاده قرار نگیرد."

سناتورهای جمهوریخواه مارکو روبیو و مارک کرک طرحی را ارائه کرده اند که در صورت تصویب مانع دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا و دلار به هر شکلی خواهد شد.

ادم زوبین روز چهارشنبه در کنفرانسی در "بنیاد دفاع از دموکراسی ها" در واشنگتن گفت آمریکا کماکان از توان اعمال تحریم های جدید بر افراد حقیقی و موسسات مرتبط با آزمایش موشک های بالیستیک برخوردار است و از زمان تصویب توافق هسته ای تا کنون یازده نفر را در این ارتباط در فهرست تحریم های آمریکا قرار داده است.

ایران قبول ندارد که آزمایش های موشکی اش تخلف بین المللی است زیرا توافق هسته ای با آمریکا و قدرت های جهانی تضمین می کند که ایران توان ساخت جنگ افزار هسته ای ندارد.

مقام های ایرانی از بی میلی بانک های اروپایی به گشایش حساب های اعتباری یا سرمایه گذاری مالی به دلیل عدم شفافیت در نظام مالی ایران و ترس از تجدید دوباره تحریم های آمریکا گلایه دارند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا درباره دسترسی ایران به حدود یکصد میلیارد دلار دارایی های توقیف شده اش می گوید: "ما به هیچ شکلی مانع دسترسی ایران به حساب ها نشده ایم. ما بانک ها و دیگر شرکای مان را در این مسیر به همراهی ترغیب می کنیم."

ادم زوبین در عین حال تاکید کرد که ایران امکان دسترسی به نظام مالی آمریکا را نخواهد داشت و اجازه ای برای استفاده از بانک های ثالث برای انجام معاملات دلاری حتی درصورتی که پول ها در بانک های آمریکا نماند صادر نمی شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

زلزله شش ریشتری ژاپن دو کشته بر جای گذاشت

در زمین لرزه نیرومندی در جنوب ژاپن، دست کم دو تن جان سپردند و ۴۵ نفر مجروح شدند.

این زمین لرزه با بزرگی ۶ و دو دهم در مقیاس ریشتر، پنجشنبه شب روی داد و موجب خرابی خانه و و مسدود شدن جاده ها شد.

یک مقام اداره حوادث طبیعی ژاپن در شهر کوماموتو در چزیره کیوشو گفت، هر دو قربانی اهل شهرک ماشی کیدر حدود ۹ مایلی کوماموتو بودند.

پیشتر، بیمارستان صلیب سرخ کوماموتو گفت که ۴۵ نفر را درمان کرده است.

در عمق ۷ مایلی زمین روی داد

سندرز انتقاد تند حامی خود از برخی دموکرات‌ها را "نامناسب" خواند

واکنش برنی سندرز به اظهارات پال سانگ است که برخی از دموکرات ها را "روسپی های" وابسته به "شرکت های بزرگ" نامید

کارزار انتخاباتی برنی سندرز داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، پس از اظهارات یکی از حامیان او در جریان یک گردهمایی انتخاباتی، با انتقاد روبرو شده است.

در کمپین چهارشنبه شب در منهتن نیویورک، دکتر پال سانگ آنچه را "روسپی های دموکرات وابسته به شرکت ها" نامید، به باد انتقاد گرفت.

او البته به سرعت پوزش خواست و در صفحه توئیتر خود نوشت "از بکار بردن واژه روسپی برای اشاره به برخی ها در کنگره، که به شرکت ها و نه به ما متکی هستند، متاسفم."

با این حال، گفته های سانگ در آن تجمع ۲۷ هزار نفری، با واکنش سریع و انتقاد طرفداران هیلاری کلینتون، تنها رقیب آقای سندرز در این رقابت ها، روبرو شد و برخی آن را "توهین جنسیتی" به خانم کلینتون تلقی کردند.

مدیر ارتباطات تبلیغات انتخاباتی هیلاری کلینتون از برنی سندرز خواست بطور "شخصی و علنی" این اظهارات را رد کند و از آن فاصله بگیرد.

آقای سندرز بامداد پنجشنبه به این درخواست پاسخ داد و در پیامی در توئیتر، اظهارات پال سانگ را "نامناسب و بی ملاحظه" خواند.

"جالب‌ترین" احکام قضایی ایران؛ از گل دادن تا نگهداری از الاغ

شرط اصلی صدور اینگونه احکام جایگزین، این است که محکومان پیشینه کیفری نداشته باشند.

در بین حکم های صادره در سیستم قضایی ایران، گاهی احکام عجیبی دیده می شود.

با توجه به کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دهه های گذشته و انتقادهای گسترده بین‌المللی از عملکرد آن، معمولا وقتی از دستگاه قضایی صحبت می‌شود، تصویر جلسات دادگاه‌های خشک، انقلابی و صدور احکام سنگینی، مانند حبس‌های بلندمدت و شلاق و اعدام، به ذهن می‌آید.

با این حال، تلاش‌هایی صورت گرفته تا از احکام سنگین، به ویژه زندان که "بار مالی" دارد و سنگسار که به گفته مسئولان، "چهره نظام را خدشه‌دار" می‌کند، تا حد امکان پرهیز شود؛ و در راستای سیاست "پیشگیری از وقوع جرم" قوه قضاییه، گاهی احکام به ظاهر "غیرمتعارفی" توسط قضات ایران صادر می‌شود.

خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان "جالب‌ترین احکام قضایی ایران!" می‌نویسد، پس از ماجرای معروف به "سگ کشی" همه منتظر بودند تا ببینند دادگاه برای این متهم چه مجازاتی در نظر می‌گیرد. حالا معلوم شده که حکم دادگاه این است: ۷۴ ضربه شلاق و هفته‌ای "یک جلسه آموزش نحوه برخورد با حیوانات" به مدت یک سال.

این خبرگزاری با اشاره به ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی که "مرتكبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها نود و یک روز تا شش ماه حبس است، به جای حبس، به مجازات جايگزين حبس محکوم می‌گردند،" در ادامه گزارش ویژه خود به نمونه‌های دیگری از این احکام "جالب" اشاره می‌کند.

هدیه دادن گل
در سال ۱۳۸۸، یکی از شعب دادگاه های استان فارس مردی را با اتهام رها کردن زندگی مشترک و ترک نفقه و ضرب و شتم همسرش، علاوه بر پرداخت به موقع نفقه، حکم کرد که باید سالانه ۱۰ روز گل به همسرش هدیه کند، در غیر اینصورت با سه ماه و یک روز حبس مواجه خواهد شد.

نگهداری از یک رأس الاغ
در سال ۱۳۸۸، کشاورز میانسالی که در استان فارس یک رأس الاغ بی‌صاحب را به جرم خوردن کاهوهای مزرعه، زنده به آتش کشیده بود، علاوه بر تحمل ۵۰ ضربه شلاق، به فراگیری احادیث مذهبی درباره مهربانی با حیوانات و محرومیت از کاشتن کاهو به مدت یک سال، به "نگهداری و تغذیه یک رأس الاغ بلاصاحب" به مدت سه ماه محکوم شد.

نوشتن مقاله زیست محیطی
در سال ۱۳۹۱، شش جوان به جرم ورود و شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو در استان فارس، توسط دادگاه عمومی بخش زرقان به حبس محکوم شدند که چون چهار از آنها پیشینه کیفیری نداشتند، دادگاه حکم حبس آنها را، به شرط "نوشتن مقاله با موضوع اهمیت محیط زیست"، تعلیق کرد.

خرید لوازم کمک آموزشی
در سال ۱۳۹۲، یکی از قضات دادگاه انقلاب شهرستان نایین در بخشی از احکام قضایی، محکومان را به تهیه و خرید کتاب و لوازم کمک آموزشی برای مدارس محروم سیستان و بلوچستان ملزم کرد. قاضی، انگیزه خود را از صدور این احکام را، ارتقای سطح فرهنگی و تربیتی مناطق محروم آن استان عنوان کرد.

لازم به ذکر است که شرط اصلی صدور اینگونه احکام جایگزین، این است که محکومان پیشینه کیفری نداشته باشند.

در خیلی از کشورهای غربی که حقوق عرفی، به جای حقوق مذهبی و شرعی برقرار است، سالهاست که مجازات های جایگزین بجای زندان صادر می شود.

کری: دسترسی به اینترنت یک ضرورت برای شکوفایی اقتصاد کشورها است

سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشستی که در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن برگزار شد، دسترسی به اینترنت را یک ضرورت برای توسعه و شکوفایی اقتصادی کشورها در قرن بیست و یکم دانست.

به گفته آقای کری "وقتی امروز درباره هزینه کردن در زیر ساخت کشورها صحبت می‌کنیم، همزمان با ساختن جادها، پلها، بنادر، سدها، فرودگاهها و شبکه های برق سراسری، دسترسی به اینترنت هم باید مورد توجه و محاسبه قرار گیرد. بنابراین من از همین جا از همه شما که در امور سرمایه گذاری، بودجه نویسی و یا تخصیص بودجه مسئولیت دارید، خواهش می‌کنم عمیقا درباره نقش فزاینده ارتباطات اینترنتی به عنوان مسیر اصلی شکوفایی اقتصادی برنامه ریزی کنید."

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، برپایه یکی از پژوهش‌های بانک جهانی، در صورت افزایش ۱۰ درصدی دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشورهای در حال توسعه، ۲ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی خواهیم داشت.

آقای کری همچنین از تخصیص کمک مالی ۱۷۵ میلیون دلاری اوپک برای کمک به ایجاد شبکه اینترنت پر سرعت در هند، و وام یک میلیارد دلاری کشورش جهت تحت پوشش قرار دادن شهروندان کشورهای در حال توسعه، خبر داد.

به گفته وی، دولت آمریکا برنامه دارد که در کمترین زمان ممکن ۱۰ درصد از شهروندان آمریکا را که به هر دلیلی به اینترنت دسترسی ندارند، تحت پوشش قرار دهد.

جان کری با نقل قولی از پرزیدنت اوباما که سال پیش درباره اینترنت گفته بود، بر جدیت دولت آمریکا برای زیر پوشش گرفتن شهروندان کشور تاکید کرد و گفت "شما حتما اهمیت دسترسی و استفاده از اینترنت را حتی بهتر از پیرمردهایی مانند من می‌دانید. در عصر دیجیتال، برای درخواست کار، پرداخت قبوض، درس خواندن، سفارش پیتزا و حتی معاشرت به اینترنت نیازمندیم. اینترنت یک کالای لوکس نیست، ضرورت است. بدون دسترسی به اینترنت به اقتصاد جهانی وصل نیستیم."

در این نشست، جیم کیم رئیس بانک جهانی از جامعه جهانی خواست که در زمینه محرک‌های جدید اقتصادی مطالعه کنند. وی برای مثال به دگرگونی سبد در آمدی کشورها اشاره کرد.

وی گفت "از سرعت رشد اقتصادی جهان کاسته شده است. و ما هم‌اکنون به دنبال یافتن محرک‌های جدید بازپروری رشد اقتصادی جهان هستیم. اما محرک‌های سنتی مانند اصلاح ساختار اقتصادی و تغییرات در سیاست‌های مالی و پولی کشورها دیگر آن قدر جوابگو نیست."

آقای کیم افزود "در زمانی که قیمت کالاهای تولیدی کشورهای در حال توسعه رو به کاهش است ما به آنها دگرگونی در سبد تولیدیشان را توصیه می کنیم. یکی از آنها سرمایه گذاری برای دسترسی به اینترنت است."

نمایندگان اپوزیسیون سوریه: با هر مقام دولتی مذاکره می کنیم به جز اسد

سالم مسلط سخنگوی کمیته ای متشکل از نمایندگان اپوزیسیون سوریه - عکس رویترز

درحالیکه دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه آغاز شده، نیروهای مخالف اسد می گویند با هر گروهی در دولت فعلی سوریه حاضر به مذاکره هستند، جز بشار اسد.

سخنگوی کمیته عالی مذاکرات متشکل از نمایندگان اپوزیسیون سوریه، به خبرگزاری رویترز گفته است این گروه حاضر است نمایندگانی از دولت کنونی سوریه را در دولت انتقالی بپذیرد اما خود بشار اسد را حاضر نیست بپذیرد.

به گفته سالم مسلط، تا جایی که این افراد جنایتکار نباشند و در کشتار مردم سوریه دست نداشته باشند، هیچ کسی حضور آنها را در دولت انتقالی "وتو" نخواهد کرد.

گفتگوهای صلح سوریه از روز چهارشنبه در ژنو با دیدارهایی میان نمایندگان اپوزیسیون سوریه و استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آغاز شده است.

هیات منتسب به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قرار است جمعه ۲۷ فروردین، به این گفتگوها به پیوندد.

به گفته‌ی آقای دی میستورا، این دور از گفتگوها به طور ویژه بر گذار سیاسی، تعیین حاکمیت و قانون اساسی متمرکز خواهد بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیش از آغاز این گفتگو ها به تهران دمشق امان و مسکو سفر کرده بود.

تلاش دادستانهای آمریکا برای کاهش تهدیدها علیه مسلمانان

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا می گوید از دادستانهای یازده ایالت برای این تلاش حمایت کرده است.

دادستان های ارشد ۱۱ ایالت آمریکا، مبارزاتی را برای مقابله با تهدیدهایی علیه آمریکاییان مسلمان تبار در ایالت‌های خود آغاز کرده اند.

این دادستان ها در نظر دارند ضمن برگزاری جلسه هایی با مقام های انتظامی و رهبران جوامع محلی، به موضوع تاثیر عملیات تروریستی کالیفرنیا، بروکسل و پاریس بر جوامع آمریکایی های مسلمان عرب تبار، جنوب غرب آسیا و سیک تبارهای هندی بپردازند.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید از زمان عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک، بیش از یک هزار عمل خشونت آمیز، خرابکاری، آتش سوزی علیه مسلمانان، اعراب، سیک ها و آسیایی تباران انجام شده است.

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا گفت: هیچ جایی برای عدم تساهل در کشور ما وجود ندارد.

چهار فیلم کارگردانان ایرانی در جنشواره کن؛ حذف فیلم اصغر فرهادی

فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی یکی از چهار فیلم ایرانی است که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن پذیرفته شد.

چهار فیلم از کارگردانان ایرانی به بخش های مختلف شصت و نهمین جشنواره فیلم کن راه پیدا کرده اند.

فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایندگی از سینمای ایران با فیلم های حاضر در این بخش رقابت خواهد کرد.

فرنوش صمدی و علی عسگری با فیلم کوتاه "سکوت" از ایتالیا در بخش مسابقه فیلم کوتاه حضور دارند. علی عسگری در سال ۲۰۱۳ هم با فیلم کوتاه "بیشتر از دو ساعت" در این بخش حضور داشت.

در بخش مسابقه سینه فونداسیون، فرشته پرنیان با فیلم کوتاه "آرام" از فرانسه و حمید احمدی با فیلم کوتاه "در تپه ها" از انگلستان حضور دارند.

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در فرانسه می گوید برخلاف انتظار، تازه ترین ساخته اصغر فرهادی از حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن بازماند.

صت و نهمین جشنواره فیلم کن از ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۱ ماه می، با نمایش جدیدترین اثر وودی آلن آغاز به کار خواهد کرد.

در بخش مسابقه فیلم های کارگردانانی همچون پدرو آلمادوآر، برادران داردن، اگزاويه دولان، اليويه آساياس، برونو دومون، جيم جارموش، کن لوچ، ريتى پان و کريستيان مونجيو به نمایش در خواهند آمد.

جورج میلر کارگردان استرالیایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه جشنواره امسال کن را بر عهده دارد.

آیا ایران می تواند افتضاح دیپلماتیک تلویزیون استرالیا را در لبنان حل کند؟

ماشین زندان مادر و تیم برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه که قصد داشتند کودکی را از بیروت به استرالیا ببرند، به دادگاهی در بیروت می برد.

یک دعوای خانوادگی، گروه تلویزیونی "۶۰ دقیقه" استرالیا را به درد سر انداخت.

یک زن استرالیایی و شوهر لبنانی او وقتی که از هم جدا شدند، داستان جدیدی شکل گرفت. علی الامین وقتی با دو فرزندش به بیروت بازگشت، و در یک دادگاه مذهبی، حضانت آنها را از آن خود کرد.

سالی فالکنر، مادر این دو کودک، برای این که فرزندانش را به استرالیا بازگرداند، از اعضای گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" شبکه ۹ استرالیا درخواست کمک کرد.

وقتی آنها در بیروت تلاش کردند این دو کودک را بازگرداند، مقام های قضایی لبنان، این اقدام را "آدم ربایی" تلقی کرده و مادر و اعضای گروه تلویزیونی را بازداشت کردند.

مقام های قضایی می گویند دریافت پول و تلاش برای بردن بچه ها بدون رضایت پدر، حکم آدم ربایی دارد.

روزنامه "استرالین" در گزارشی به قلم جان لیانز به این پرونده پرداخته است:

گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" که ظاهرا در هماهنگی با دو سرباز سابق قصد ربودن دو کودک را از خیابان های بیروت داشته اند، دستگیر و در لبنان زندانی شده اند.

یک سال پیش بود که "پیتر گرسته" ژورنالیست استرالیایی شبکه خبری الجزیره، پس از ۴۰۰ روز حبس در مصر از سوی عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، مورد عفو قرار گرفت. اما شرایط گروه "۶۰ دقیقه" به مراتب پیچیده تر از وضعیت "گرسته" است و سرنوشت آن ها در گرو مجموعه ای از ملاحظات حقوقی، مذهبی و سیاسی است که حزب الله لبنان در آن نقشی محوری خواهد داشت.

اگر تایید شود که "شبکه ۹" استرالیا حدود ۱۱۵۰۰ دلار به موسسه بین المللی "یافتن کودک ربوده شده" برای کودک ربایی پرداخت کرده، افکار عمومی لبنان در این پرونده نقشی مهم ایفا خواهند کرد.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

ممکن است حزب الله در تلاش های دولت استرالیا برای آزادی این افراد نقش مستقیمی نداشته باشد ولی اگر این افراد موفق شوند که لبنان را ترک کنند باید از فرودگاه بیروت عبور کنند که در اختیار حزب الله لبنان است.

استرالیا از سال ۲۰۰۳ حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است. از این رو مقام های استرالیایی اجازه ملاقات با نمایندگان حزب الله را ندارند.

تماس های جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا، با جبران باسیل، همتای لبنانی اش، تا کنون نتیجه چندانی نداشته است.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

متهمان "پخش زنده" تجاوز در اوهایو شاید به ۴۰ سال زندان محکوم شوند

پریسکوپ اپلیکیشن جدیدی است که می شود با آن رویداد را پخش زنده کرد.

در حالیکه این روزها استفاده از اپلیکیشن پریسکوپ برای گزارش مراسم هنری، فرهنگی و سیاسی رو به رشد است، استفاده یک زن و مرد برای "پخش زنده" یک رابطه جنسی، آنها را با اتهامی سنگین روبرو کرده است.

مارینا لونینا ۱۸ ساله و همدست او ریموند گیتس ۲۹ ساله تصمیم می گیرند تجاوز به یک دختر ۱۷ ساله که دوست مارینا بوده را با اپلیکیشن پریسکوپ پخش زنده کنند.

هیات منصفه در کلمبوس در ایالت اوهایو، زن و مرد را برای این تصمیم شان تحت پیگرد قرار داده است. به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از دادستان اوهایو، این دو به تجاوز، آدم ربایی، آزار جنسی فردی زیر سن قانونی متهم شدند.

بر اساس کیفرخواست لونینا همچنین به استفاده غیر قانونی از یک نوجوان در تهیه و توزیع مطالب و مواد جنسی، مرتبط با کاربرد اپلیکیشن متهم شد.

دادستان محل گفت لونینا و دختر ۱۷ ساله قربانی، روز ۲۷ فوریه در خانه ای در کلمبوس بودند که مرد ۲۹ ساله به آنها پیوست و اقدام به تجاوز به دختر ۱۷ ساله کرد. لونینای ۱۸ ساله هم با استفاده از اپلیکیشن پریسکوپ این واقعه را پخش زنده کرد. لونینا همچنین یک شب قبل از دختر برهنه عکس گرفته بود.

گیتس قرار است روز جمعه در دادگاه حاضر شود. آنها در صورت محکومیت هر کدام با بالغ بر ۴۰ سال زندان روبرو خواهند بود.

در ماه فوریه، یک زن ساکن فلوریدا پس از پخش زنده ویدیوئی از خودش که در حال مستی رانندگی می کرد به تعلیق گواهینامه رانندگی برای شش ماه و ۱۵۰ ساعت کار اجتماعی محکوم شد.

تغییر قانون کاربرد پزشکی ماری جوانا در ایالت لوئیزیانا

در ایالت لوئیزیانا در آمریکا، بحث درباره تغییر سیاست های مربوط به لایحه استفاده پزشکی از ماری جوانا ادامه دارد و ممکن است به برطرف شدن اختلاف بین تجویز دارو یا توصیه آن بستگی داشته باشد.

بحث روز سه شنبه 24 فروردین ( ۱۲ آوریل ) آغاز شد ، گزارش های اولیه حاکی بود انجمن کلانترهای لوئیزیانا و انجمن وکلای ناحیه لوئیزیانا با لوایحی که کلمه "نسخه" یا "تجویز" را باکلمه "توصیه" عوض کند مخالف هستند. هدف از تغییر حفاظت از پزشکانی است که ممکن است پروانه کار خود را به دلیل تجویز ماری جوانا از دست بدهند.

تغییر در واژه به تصمیم یک دادگاه فدرال در سال ۲۰۰۰ باز می گردد که حکم داد بیماران می توانند ماری جوانای پزشکی را با توصیه دریافت کنند، و پزشکان نمی توانند بابت "توصیه" در مقابل "تجویز" مجازات شوند. اما انجمن کلانترها گفت تغییر فوق از پلیس می خواهد این موضوع را که آیا تجویزها قانونی است یا نه، نادیده بگیرد.

هرچند کاربرد پزشکی ماری جوانا در لوئیزیانا قانونی است و چارچوبی برای کشت، توزیع و مصرف آن وجود دارد، کمیسر کشاورزی ایالت گفت برای قطعی ساختن مقررات تولید پزشکی ماری جوانا ، تا روشن شدن بحث ها صبر خواهد کرد.

اردن دفتر "اخوان المسلمین" را تعطیل کرد

دفتر اخوان المسملین پس از تعطیلی در اردن

پلیس اردن دفتر اصلی گروه "اخوان المسلمین" را در امان، پایتخت این کشور تعطیل کرد.

پلیس اقدام روز چهارشنبه خود را اینگونه توجیه کرد که رهبران اخوان المسلمین اردن که با شاخه مصری آن در ارتباط هستند، برای فعالیت مجوز نگرفته اند.

پلیس و نیروهای امنیتی از اعضای این گروه خواستند دفتر گروه را ترک کنند و سپس آن را پلمب کردند.

سخنگوی اخوان المسلمین در اردن اقدام پلیس را ناگهانی خواند. مصر نیز این گروه را غیرقانونی اعلام کرده است.

داعش مسئولیت حمله به سربازان فیلیپینی را بر عهده گرفت

نیروهای دولتی فیلیپین برای کشتن یا بازداشت ایسنیلون هپیلون، فرمانده گروه ابوسیاف که با داعش بیعت کرده است، بسیج شده اند.

داعش مسئولیت درگیری های اخیر میان شبه نظامیان مرتبط با این گروه و سربازان فیلیپین را بر عهده گرفت. درگیری هایی که در جریان آنها ۲۳ نفر کشته شدند.

گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در بیانیه ای اعلام کرد "به لطف خدا توانستیم هفت کامیون حامل سربازان را منفجر کنیم."

بر اساس این بیانیه داعش، در حمله به کاروان سربازان فیلیپینی، سه تن از پیکارجویان گروه اسلامگرای وابسته به آن گروه نیز کشته شدند.

درگیری میان سربازان فیلیپین و مردان مسلح عضو گروه ابوسیاف روز شنبه و در حالی رخ داد که این کشور روز یادبود سربازان فیلیپینی در جنگ جهانی دوم را برگزار می کرد.

نیروهای دولتی برای کشتن یا بازداشت ایسنیلون هپیلون ، فرمانده گروه ابوسیاف که با داعش اعلام همبستگی کرده است، بسیج شده اند.

بدی آب و هوایی مراکز آموزشی ۱۸ شهرستان خوزستان را تعطیل کرد

نقشه استان خوزستان

مدارس و دانشگاه های ۱۸ شهرستان در استان خوزستان روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفت این تصمیم به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی، وزش بادهای شدید، بارندگی زیاد و احتمال آبگرفتگی معابر گرفته شده است.

طوفان و گرد و غبار و باران و وزش باد شدید از صبح روزسه شنبه در خوزستان آغاز شد تا جایی که شعاع دید در شهر اهواز به ۷۰۰ متر رسید.

بر اساس اطلاعیه هواشناسی سامانه باران زا تا اواخر هفته در استان ماندگار است و انتظار آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن راهها و طغیان رودها وجود دارد.

پروژه مشترک استیون هاوکینگ، یوری میلنر و مارک زاکربرگ در اکتشافات فضایی

یوری میلنر میلیارد روس تبار (چپ) هزینه اولیه این پروژه را که حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده، پرداخت می‌کند.

استیون هاوکینگ فیزیکدان معروف بریتانیایی، یوری میلنر میلیاردر متولد روسیه و مارک زاکربرگ بنیانگذار آمریکایی فیسبوک، برنامه جاه طلبانه‌ای را برای اکتشاف منظومه‌های دیگر آغاز می‌کنند.

هدف این پروژه ساخت کاوشگرهای فضایی به اندازه یک تمبر پستی است که فقط چند گرم وزن دارند و می‌توانند تا منظومه‌های دیگر در دوردست سفر کرده و اطلاعاتی را به زمین مخابره کنند.

پروژه ارسال فضاپیماهای بسیار کوچک به "الفا سنتوری"، نزدیکترین مجموعه ستارگان به منظومه شمسی، سفری هزاران میلیارد کیلومتر دورتر از تمامی کاوشگرهایی است که به اعماق فضا فرستاده شده‌اند.

یوری میلنر میلیارد روس تبار، هزینه اولیه این پروژه را که حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده، پرداخت می‌کند.

کاوشگرهای کوچک این پروژه در واقع تراشه‌های چند گرمی هستند که به دوربین، دستگاه ارتباطی و مسیریاب و رانش فتونی مجهز شده‌اند.

هزینه تولید هر یک از این تراشه‌ها، که به اندازه یک تمبر پستی هستند، کمتر از هزینه ساخت یک تلفن هوشمند است.

این تراشه‌ها همراه با بادبان کوچک ویژه‌ای خواهند بود که با انرژی لیزری که از زمین به سوی آنها شلیک می‌شود، به اعماق فضا پیش می‌روند.

دست اندرکاران این پروژه امیدوار هستند نخستین سری از این ریزکاوشگرها را تا ۲۰ سال دیگر ساخته و به فضا ارسال کنند. به دنبال آن، دست کم چهار سال دیگر طول خواهد کشید تا اطلاعات مخابره شده به زمین برسد.

استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس بریتانیایی امیدوار است فاصله بین زمین و مجموعه ستارگان آلفا سنتوری، که ۴۰ تریلیون کیلومتر است، تا نسل بعدی پیموده شود.

مخالفت فعالان حقوق حیوانات چینی با جشنواره گوشت سگ و گربه

یک تاجر گوشت سگ در حال حمل چند سگ در یولین

فعالان مدافع حقوق حیوانات در چین تلاش می کنند جشنواره ای که در آن سگ ها و گربه ها سلاخی و در رستوران های محلی عرضه می شوند را متوقف کنند.

این جشنواره از شش سال پیش در شهر یولین در یک منطقه خودمختار و فقیر چین به منظور "جذب توریست" برپا می شود.

به گفته فعالان هر ساله هزاران سگ و گربه که در سراسر چین ربوده می شوند در سلاخی های یولین با شیوه های خشن در مقابل چشم دیگر حیوانات به قتل می رسند تا به ادعای تاجران محلی گوشت سگ "با افزایش آدرنالین خون، گوشت آنها لذیذتر شود."

فعالان می گویند تلاشهایشان باعث شده است تعداد سگ های سلاخی شده در فستیوال یولین که در سال اول ۱۰ هزار قلاده بود، به ۱۰۰۰ کاهش یابد.

مرسوم شدن نگهداری از حیوانات خانگی در میان طبقه متوسط چین سبب شده تا واکنش خشم آلودی به جشنواره گوشت سگ در یولین بویژه در شبکه های اجتماعی چین شکل بگیرد.

هر سال در سراسر چین بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون سگ برای مصرف خوراکی کشته می شوند. به گفته برخی از فعالان حقوق حیوانات، هر روز ۳۰۰ سگ در یولین سلاخی می شوند.

مصرف گوشت سگ با گسترش بیماری هاری و وبا مرتبط دانسته شده است. مقامات یولین برخی از قصابی هایی که سگ ها را می کشند، تعطیل کرده و مقامات محلی را از خوردن گوشت سگ و گربه در رستوران های محلی منع کرده است.

اوباما امروز به مقر سیا می رود

لابی مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در لنگلی، ایالت ویرجینیا.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی به مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سی آی ای- می رود. مقر این سازمان در حومه واشنگتن دی.سی واقع در ایالت ویرجینیا است.

آقای اوباما در آنجا جلسه ای با شرکت اعضای شورای امنیت ملی آمریکا برگزار خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید تلاش های مرتبط با تضعیف و نابودسازی گروه "دولت اسلامی" یا داعش، و پیشبرد چشم انداز صلح و ثبات در سوریه در این جلسه بررسی می شود.

به گزارش رسانه ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شماری از مخالفان دولت سوریه از جمله گروه "فرسان الحق" را تجهیز کرده است.

تلاش برخی از نمایندگان برای چهار نرخی کردن بنزین در کمیسیون تلفیق مجلس

طبق مصوبه این کمیسیون، کسانی که مصرف بنزین بالا دارند باید بنزین را با نرخ شناور یعنی فوب خلیج فارس خریداری کنند.

در حالیکه محمد رضا پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق از تصویب بنزین چهار نرخی در جریان بررسی بودجه خبر داد، خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد که نمایندگان مجلس این مصوبه را برای تغییر و رفع ابهام به کمیسیون تلفیق باز گردانده‌اند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق روز چهارشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که طبق مصوبه این کمیسیون، کسانی که مصرف بنزین بالا دارند باید بنزین را با نرخ شناور یعنی فوب خلیج فارس خریداری کنند.

بر این اساس، کمیسیون تلفیق مجلس قیمت بنزین در سال ۹۵ را تا ۱۸۰ لیتر در ماه هزار تومان، از ۱۸۰ تا ۲۲۰ لیتر ۱۵۰۰ تومان، از ۲۲۰ لیتر تا ۲۶۰ لیتر ۱۷۵۰ تومان و ۲۶۰ لیتر به بالا ۲هزار تومان تعیین کرد.

این در حالیست که دولت با هر گونه تغییر در قیمت سوخت بر اساس لایحه بودجه مخالفت کرده است.

با این حال قیمت بنزین در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی نرسید و برای اصلاح به کمیسیون تلفیق بازگردانده شد.

خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس نوشت که نمایندگان در پی اعتراض مهرداد بذرپاش به ابهامات مصوبه کمیسیون تلفیق درباره نرخ بنزین، موافقت کردند که این مصوبه را برای تغییر و رفع ابهام به کمیسیون بازگردانند.

ابهامهای مورد اشاره آقای بذرپاش، مشخص نبودن مصرف پایه، مشخص نبودن تکلیف سهمیه تاکسی‌ها، مشخص نبودن نحوه محاسبه نرخ ها و میزان مصرف و مشخص نبودن نحوه محاسبه قیمت تمام شده بنزین بود.

پژوهشگران کالیفرنیا برای دیابتی ها سلول انسولین ساز کاشتند

یک فرد دیابتی سرنگی را برای تزریق انسولین به خود آماده می کند.

پژوهشگران انستیتوی تحقیقات سلولی سالک در کالیفرنیا می گویند، موفق به کشت و تکثیر سلول های انسولین ساز در محیط آزمایشگاه شدند.

نتیجه این پژوهش که در نشریه معتبر متابولیسم سلولی منتشر شد، گام بزرگی در معالجه بیماران مبتلا به دیابت وابسته به انسولین برخواهد داشت.

استفاده از سلول های بنیادی در درمان دیابت، تا به حال در مرحله تولید سلول های انسولین ساز از استم سل فراتر نرفته بود و محققان نمی دانستند که چگونه باید این سلول ها را نسبت به بالا بودن قند خون حساس و واکنش پذیر کنند.

حالا دانشمندان انیستیتوی سالک می گویند که موفق به رمزگشایی این مرحله شدند و سلولی که در آزمایشگاه ساخته اند به میزان قند خون حساس است و ذخیره انسولین خود را آزاد می کند.

ایتالیا طی دو روز ۲ هزار پناهجو را از سواحل لیبی نجات داد

بسیاری از پناهجویان سعی می کنند از طریق دریا به اروپا بروند.

گارد ساحلی ایتالیا اعلام کرد در دو روز گذشته بیش از ۲ هزار پناهجو را از آب های متلاطم سواحل لیبی نجات داده است.

عملیات نجات در ۲۵ مورد جداگانه انجام شد تا زنان و مردان پناهجو و کودکانشان از قایق هایی مملو از مسافر نجات داده شوند.

به گفته مقامات ایتالیایی، عملیات نجات تلفاتی نداشت و تمامی پناهجویان به جزیره سیسیل ایتالیا انتقال داده شدند.

در این میان، دولت اتریش گفت به خاطر بیم از سیل آوارگان درنظر دارد تدابیر مراقبتی در مرزش با ایتالیا را شدت ببخشد.

کارگران اتریشی کار ساخت یک ایستگاه بازرسی مرزی جدید را در یک گذرگاه در کوهستان های آلپ میان اتریش و ایتالیا آغاز کرده اند.

واکنش مثبت بورس به خبر افزایش صادرات چین

واردات چین نیز در ماه مارس امسال به ۱۳۱ میلیارد دلار رسید.

چین اعلام کرد مازاد تبادلات تجاری اش در ماه مارس به حدود سی میلیارد دلار رسیده است که می تواند نشانه ای بر بهبود تدریجی اقتصاد این کشور تلقی شود.

وزارت گمرک چین میزان صادرات کشور در ماه مارس را ۱۶۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد، یعنی افزایشی ۱۱.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته که بی سابقه بوده است.

واردات چین نیز در ماه مارس امسال برای هفدهمین ماه پیاپی به میزان ۷.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۳۱ میلیارد دلار رسید.

تاثیر اعلام مازاد تبادلات تجاری در روز چهارشنبه بر بازار بورس چین محسوس بود و دست کم دو درصد بر ارزش شاخص های شانگهای، شنژن و هنگ کنگ افزود.

برگزاری دادگاه یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده در پروژه "نفوذ"

از راست ردیف بالا: احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز/ از راست ردیف پایین:سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز

با گذشت شش ماه از بازداشت روزنامه‌نگاران در پروژه موسوم به نفوذ، رسانه‌ها از برگزاری دادگاه آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار بازداشت شده روزنامه ایران خبر می‌دهند.

آفرین چیت‌ساز آبان ماه سال گذشته به همراه عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی و سامان صفرزایی، توسط سازمان اطلاعات سپاه با اتهام‌هایی از قبیل "عضویت در شبکه نفوذ" و "جاسوسی" بازداشت شد. این پروژه پس از هشدارهای آیت‌الله خامنه‌ای درباره خطر نفوذ دشمن آغاز شد و به پروژه "نفوذ" معروف شد.

دادگاه دو تن از این روزنامه‌نگاران در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد اما محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع احسان مازندرانی و عیسی سحرخیز گفت که هیچ اطلاعی از وضعیت آفرین چیت‌ساز ندارد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر نیز خبر داده بود که خانم چیت‌ساز وکیل ندارد و خانواده‌اش مایل به اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت او نیستند. بنابراین تاکنون هیچ جزییاتی در مورد سیر پرونده او منتشر نشده است.

خانم چیت‌ساز یادداشت‌نویس روزنامه ایران است و از دولت حسن روحانی حمایت می کند.

خبرگزاری روسی: ریاض و مسکو بر سر میزان تولید نفت توافق کردند

تاسیسات نفتی در ۱۶۰ کیلومتری شرق ریاض

عربستان سعودی و روسیه در مورد میران تولید نفت به توافق رسیده اند.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از منبعی که نام نبرده، می گوید روسیه و عربستان در مذاکرات روز سه شنبه در مورد میزان تولید نفت خام، صرف نظر از این که ایران به آنها بپیوندد یا نه، به توافق رسیده اند.

قرار است دست کم ۱۶ کشور تولید کننده نفت روز ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در دوحه گرد هم آیند و درباره سقف تولید و تثبیت قیمت نفت در بازار به مذاکره بپردازند.

عربستان سعودی پیشتر تاکید کرده بود که فقط در صورتی میزان تولید نفت خود را ثابت نگه می دارد که ایران نیز چنین کند. وزیر نفت ایران این پیشنهاد عربستان را مسخره خوانده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG