لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۰۶

سرخط خبرها

تغییر قانون کاربرد پزشکی ماری جوانا در ایالت لوئیزیانا

در ایالت لوئیزیانا در آمریکا، بحث درباره تغییر سیاست های مربوط به لایحه استفاده پزشکی از ماری جوانا ادامه دارد و ممکن است به برطرف شدن اختلاف بین تجویز دارو یا توصیه آن بستگی داشته باشد.

بحث روز سه شنبه 24 فروردین ( ۱۲ آوریل ) آغاز شد ، گزارش های اولیه حاکی بود انجمن کلانترهای لوئیزیانا و انجمن وکلای ناحیه لوئیزیانا با لوایحی که کلمه "نسخه" یا "تجویز" را باکلمه "توصیه" عوض کند مخالف هستند. هدف از تغییر حفاظت از پزشکانی است که ممکن است پروانه کار خود را به دلیل تجویز ماری جوانا از دست بدهند.

تغییر در واژه به تصمیم یک دادگاه فدرال در سال ۲۰۰۰ باز می گردد که حکم داد بیماران می توانند ماری جوانای پزشکی را با توصیه دریافت کنند، و پزشکان نمی توانند بابت "توصیه" در مقابل "تجویز" مجازات شوند. اما انجمن کلانترها گفت تغییر فوق از پلیس می خواهد این موضوع را که آیا تجویزها قانونی است یا نه، نادیده بگیرد.

هرچند کاربرد پزشکی ماری جوانا در لوئیزیانا قانونی است و چارچوبی برای کشت، توزیع و مصرف آن وجود دارد، کمیسر کشاورزی ایالت گفت برای قطعی ساختن مقررات تولید پزشکی ماری جوانا ، تا روشن شدن بحث ها صبر خواهد کرد.

اردن دفتر "اخوان المسلمین" را تعطیل کرد

دفتر اخوان المسملین پس از تعطیلی در اردن

پلیس اردن دفتر اصلی گروه "اخوان المسلمین" را در امان، پایتخت این کشور تعطیل کرد.

پلیس اقدام روز چهارشنبه خود را اینگونه توجیه کرد که رهبران اخوان المسلمین اردن که با شاخه مصری آن در ارتباط هستند، برای فعالیت مجوز نگرفته اند.

پلیس و نیروهای امنیتی از اعضای این گروه خواستند دفتر گروه را ترک کنند و سپس آن را پلمب کردند.

سخنگوی اخوان المسلمین در اردن اقدام پلیس را ناگهانی خواند. مصر نیز این گروه را غیرقانونی اعلام کرده است.

داعش مسئولیت حمله به سربازان فیلیپینی را بر عهده گرفت

نیروهای دولتی فیلیپین برای کشتن یا بازداشت ایسنیلون هپیلون، فرمانده گروه ابوسیاف که با داعش بیعت کرده است، بسیج شده اند.

داعش مسئولیت درگیری های اخیر میان شبه نظامیان مرتبط با این گروه و سربازان فیلیپین را بر عهده گرفت. درگیری هایی که در جریان آنها ۲۳ نفر کشته شدند.

گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در بیانیه ای اعلام کرد "به لطف خدا توانستیم هفت کامیون حامل سربازان را منفجر کنیم."

بر اساس این بیانیه داعش، در حمله به کاروان سربازان فیلیپینی، سه تن از پیکارجویان گروه اسلامگرای وابسته به آن گروه نیز کشته شدند.

درگیری میان سربازان فیلیپین و مردان مسلح عضو گروه ابوسیاف روز شنبه و در حالی رخ داد که این کشور روز یادبود سربازان فیلیپینی در جنگ جهانی دوم را برگزار می کرد.

نیروهای دولتی برای کشتن یا بازداشت ایسنیلون هپیلون ، فرمانده گروه ابوسیاف که با داعش اعلام همبستگی کرده است، بسیج شده اند.

بدی آب و هوایی مراکز آموزشی ۱۸ شهرستان خوزستان را تعطیل کرد

نقشه استان خوزستان

مدارس و دانشگاه های ۱۸ شهرستان در استان خوزستان روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفت این تصمیم به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی، وزش بادهای شدید، بارندگی زیاد و احتمال آبگرفتگی معابر گرفته شده است.

طوفان و گرد و غبار و باران و وزش باد شدید از صبح روزسه شنبه در خوزستان آغاز شد تا جایی که شعاع دید در شهر اهواز به ۷۰۰ متر رسید.

بر اساس اطلاعیه هواشناسی سامانه باران زا تا اواخر هفته در استان ماندگار است و انتظار آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن راهها و طغیان رودها وجود دارد.

پروژه مشترک استیون هاوکینگ، یوری میلنر و مارک زاکربرگ در اکتشافات فضایی

یوری میلنر میلیارد روس تبار (چپ) هزینه اولیه این پروژه را که حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده، پرداخت می‌کند.

استیون هاوکینگ فیزیکدان معروف بریتانیایی، یوری میلنر میلیاردر متولد روسیه و مارک زاکربرگ بنیانگذار آمریکایی فیسبوک، برنامه جاه طلبانه‌ای را برای اکتشاف منظومه‌های دیگر آغاز می‌کنند.

هدف این پروژه ساخت کاوشگرهای فضایی به اندازه یک تمبر پستی است که فقط چند گرم وزن دارند و می‌توانند تا منظومه‌های دیگر در دوردست سفر کرده و اطلاعاتی را به زمین مخابره کنند.

پروژه ارسال فضاپیماهای بسیار کوچک به "الفا سنتوری"، نزدیکترین مجموعه ستارگان به منظومه شمسی، سفری هزاران میلیارد کیلومتر دورتر از تمامی کاوشگرهایی است که به اعماق فضا فرستاده شده‌اند.

یوری میلنر میلیارد روس تبار، هزینه اولیه این پروژه را که حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده، پرداخت می‌کند.

کاوشگرهای کوچک این پروژه در واقع تراشه‌های چند گرمی هستند که به دوربین، دستگاه ارتباطی و مسیریاب و رانش فتونی مجهز شده‌اند.

هزینه تولید هر یک از این تراشه‌ها، که به اندازه یک تمبر پستی هستند، کمتر از هزینه ساخت یک تلفن هوشمند است.

این تراشه‌ها همراه با بادبان کوچک ویژه‌ای خواهند بود که با انرژی لیزری که از زمین به سوی آنها شلیک می‌شود، به اعماق فضا پیش می‌روند.

دست اندرکاران این پروژه امیدوار هستند نخستین سری از این ریزکاوشگرها را تا ۲۰ سال دیگر ساخته و به فضا ارسال کنند. به دنبال آن، دست کم چهار سال دیگر طول خواهد کشید تا اطلاعات مخابره شده به زمین برسد.

استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس بریتانیایی امیدوار است فاصله بین زمین و مجموعه ستارگان آلفا سنتوری، که ۴۰ تریلیون کیلومتر است، تا نسل بعدی پیموده شود.

مخالفت فعالان حقوق حیوانات چینی با جشنواره گوشت سگ و گربه

یک تاجر گوشت سگ در حال حمل چند سگ در یولین

فعالان مدافع حقوق حیوانات در چین تلاش می کنند جشنواره ای که در آن سگ ها و گربه ها سلاخی و در رستوران های محلی عرضه می شوند را متوقف کنند.

این جشنواره از شش سال پیش در شهر یولین در یک منطقه خودمختار و فقیر چین به منظور "جذب توریست" برپا می شود.

به گفته فعالان هر ساله هزاران سگ و گربه که در سراسر چین ربوده می شوند در سلاخی های یولین با شیوه های خشن در مقابل چشم دیگر حیوانات به قتل می رسند تا به ادعای تاجران محلی گوشت سگ "با افزایش آدرنالین خون، گوشت آنها لذیذتر شود."

فعالان می گویند تلاشهایشان باعث شده است تعداد سگ های سلاخی شده در فستیوال یولین که در سال اول ۱۰ هزار قلاده بود، به ۱۰۰۰ کاهش یابد.

مرسوم شدن نگهداری از حیوانات خانگی در میان طبقه متوسط چین سبب شده تا واکنش خشم آلودی به جشنواره گوشت سگ در یولین بویژه در شبکه های اجتماعی چین شکل بگیرد.

هر سال در سراسر چین بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون سگ برای مصرف خوراکی کشته می شوند. به گفته برخی از فعالان حقوق حیوانات، هر روز ۳۰۰ سگ در یولین سلاخی می شوند.

مصرف گوشت سگ با گسترش بیماری هاری و وبا مرتبط دانسته شده است. مقامات یولین برخی از قصابی هایی که سگ ها را می کشند، تعطیل کرده و مقامات محلی را از خوردن گوشت سگ و گربه در رستوران های محلی منع کرده است.

اوباما امروز به مقر سیا می رود

لابی مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در لنگلی، ایالت ویرجینیا.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی به مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سی آی ای- می رود. مقر این سازمان در حومه واشنگتن دی.سی واقع در ایالت ویرجینیا است.

آقای اوباما در آنجا جلسه ای با شرکت اعضای شورای امنیت ملی آمریکا برگزار خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید تلاش های مرتبط با تضعیف و نابودسازی گروه "دولت اسلامی" یا داعش، و پیشبرد چشم انداز صلح و ثبات در سوریه در این جلسه بررسی می شود.

به گزارش رسانه ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شماری از مخالفان دولت سوریه از جمله گروه "فرسان الحق" را تجهیز کرده است.

تلاش برخی از نمایندگان برای چهار نرخی کردن بنزین در کمیسیون تلفیق مجلس

طبق مصوبه این کمیسیون، کسانی که مصرف بنزین بالا دارند باید بنزین را با نرخ شناور یعنی فوب خلیج فارس خریداری کنند.

در حالیکه محمد رضا پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق از تصویب بنزین چهار نرخی در جریان بررسی بودجه خبر داد، خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد که نمایندگان مجلس این مصوبه را برای تغییر و رفع ابهام به کمیسیون تلفیق باز گردانده‌اند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق روز چهارشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که طبق مصوبه این کمیسیون، کسانی که مصرف بنزین بالا دارند باید بنزین را با نرخ شناور یعنی فوب خلیج فارس خریداری کنند.

بر این اساس، کمیسیون تلفیق مجلس قیمت بنزین در سال ۹۵ را تا ۱۸۰ لیتر در ماه هزار تومان، از ۱۸۰ تا ۲۲۰ لیتر ۱۵۰۰ تومان، از ۲۲۰ لیتر تا ۲۶۰ لیتر ۱۷۵۰ تومان و ۲۶۰ لیتر به بالا ۲هزار تومان تعیین کرد.

این در حالیست که دولت با هر گونه تغییر در قیمت سوخت بر اساس لایحه بودجه مخالفت کرده است.

با این حال قیمت بنزین در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی نرسید و برای اصلاح به کمیسیون تلفیق بازگردانده شد.

خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس نوشت که نمایندگان در پی اعتراض مهرداد بذرپاش به ابهامات مصوبه کمیسیون تلفیق درباره نرخ بنزین، موافقت کردند که این مصوبه را برای تغییر و رفع ابهام به کمیسیون بازگردانند.

ابهامهای مورد اشاره آقای بذرپاش، مشخص نبودن مصرف پایه، مشخص نبودن تکلیف سهمیه تاکسی‌ها، مشخص نبودن نحوه محاسبه نرخ ها و میزان مصرف و مشخص نبودن نحوه محاسبه قیمت تمام شده بنزین بود.

پژوهشگران کالیفرنیا برای دیابتی ها سلول انسولین ساز کاشتند

یک فرد دیابتی سرنگی را برای تزریق انسولین به خود آماده می کند.

پژوهشگران انستیتوی تحقیقات سلولی سالک در کالیفرنیا می گویند، موفق به کشت و تکثیر سلول های انسولین ساز در محیط آزمایشگاه شدند.

نتیجه این پژوهش که در نشریه معتبر متابولیسم سلولی منتشر شد، گام بزرگی در معالجه بیماران مبتلا به دیابت وابسته به انسولین برخواهد داشت.

استفاده از سلول های بنیادی در درمان دیابت، تا به حال در مرحله تولید سلول های انسولین ساز از استم سل فراتر نرفته بود و محققان نمی دانستند که چگونه باید این سلول ها را نسبت به بالا بودن قند خون حساس و واکنش پذیر کنند.

حالا دانشمندان انیستیتوی سالک می گویند که موفق به رمزگشایی این مرحله شدند و سلولی که در آزمایشگاه ساخته اند به میزان قند خون حساس است و ذخیره انسولین خود را آزاد می کند.

ایتالیا طی دو روز ۲ هزار پناهجو را از سواحل لیبی نجات داد

بسیاری از پناهجویان سعی می کنند از طریق دریا به اروپا بروند.

گارد ساحلی ایتالیا اعلام کرد در دو روز گذشته بیش از ۲ هزار پناهجو را از آب های متلاطم سواحل لیبی نجات داده است.

عملیات نجات در ۲۵ مورد جداگانه انجام شد تا زنان و مردان پناهجو و کودکانشان از قایق هایی مملو از مسافر نجات داده شوند.

به گفته مقامات ایتالیایی، عملیات نجات تلفاتی نداشت و تمامی پناهجویان به جزیره سیسیل ایتالیا انتقال داده شدند.

در این میان، دولت اتریش گفت به خاطر بیم از سیل آوارگان درنظر دارد تدابیر مراقبتی در مرزش با ایتالیا را شدت ببخشد.

کارگران اتریشی کار ساخت یک ایستگاه بازرسی مرزی جدید را در یک گذرگاه در کوهستان های آلپ میان اتریش و ایتالیا آغاز کرده اند.

واکنش مثبت بورس به خبر افزایش صادرات چین

واردات چین نیز در ماه مارس امسال به ۱۳۱ میلیارد دلار رسید.

چین اعلام کرد مازاد تبادلات تجاری اش در ماه مارس به حدود سی میلیارد دلار رسیده است که می تواند نشانه ای بر بهبود تدریجی اقتصاد این کشور تلقی شود.

وزارت گمرک چین میزان صادرات کشور در ماه مارس را ۱۶۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد، یعنی افزایشی ۱۱.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته که بی سابقه بوده است.

واردات چین نیز در ماه مارس امسال برای هفدهمین ماه پیاپی به میزان ۷.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۳۱ میلیارد دلار رسید.

تاثیر اعلام مازاد تبادلات تجاری در روز چهارشنبه بر بازار بورس چین محسوس بود و دست کم دو درصد بر ارزش شاخص های شانگهای، شنژن و هنگ کنگ افزود.

برگزاری دادگاه یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده در پروژه "نفوذ"

از راست ردیف بالا: احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز/ از راست ردیف پایین:سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز

با گذشت شش ماه از بازداشت روزنامه‌نگاران در پروژه موسوم به نفوذ، رسانه‌ها از برگزاری دادگاه آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار بازداشت شده روزنامه ایران خبر می‌دهند.

آفرین چیت‌ساز آبان ماه سال گذشته به همراه عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی و سامان صفرزایی، توسط سازمان اطلاعات سپاه با اتهام‌هایی از قبیل "عضویت در شبکه نفوذ" و "جاسوسی" بازداشت شد. این پروژه پس از هشدارهای آیت‌الله خامنه‌ای درباره خطر نفوذ دشمن آغاز شد و به پروژه "نفوذ" معروف شد.

دادگاه دو تن از این روزنامه‌نگاران در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد اما محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع احسان مازندرانی و عیسی سحرخیز گفت که هیچ اطلاعی از وضعیت آفرین چیت‌ساز ندارد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر نیز خبر داده بود که خانم چیت‌ساز وکیل ندارد و خانواده‌اش مایل به اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت او نیستند. بنابراین تاکنون هیچ جزییاتی در مورد سیر پرونده او منتشر نشده است.

خانم چیت‌ساز یادداشت‌نویس روزنامه ایران است و از دولت حسن روحانی حمایت می کند.

خبرگزاری روسی: ریاض و مسکو بر سر میزان تولید نفت توافق کردند

تاسیسات نفتی در ۱۶۰ کیلومتری شرق ریاض

عربستان سعودی و روسیه در مورد میران تولید نفت به توافق رسیده اند.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از منبعی که نام نبرده، می گوید روسیه و عربستان در مذاکرات روز سه شنبه در مورد میزان تولید نفت خام، صرف نظر از این که ایران به آنها بپیوندد یا نه، به توافق رسیده اند.

قرار است دست کم ۱۶ کشور تولید کننده نفت روز ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در دوحه گرد هم آیند و درباره سقف تولید و تثبیت قیمت نفت در بازار به مذاکره بپردازند.

عربستان سعودی پیشتر تاکید کرده بود که فقط در صورتی میزان تولید نفت خود را ثابت نگه می دارد که ایران نیز چنین کند. وزیر نفت ایران این پیشنهاد عربستان را مسخره خوانده است.

جان کری گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا را ارائه می دهد

امسال چهل و یکمین سالی است که وزارت خارجه آمریکا گزارش مستقلی از نقض حقوق بشر در سراسر دنیا را منتشر می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بعد از ظهر چهارشنبه با انتشار گزارش سالانه حقوق بشر سخنانی در این زمینه ایراد خواهد کرد.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا هر سال با تاکید بر موارد جهانشمول حقوق انسانی از جمله آزادی بیان، آزادی انتخابات، محاکمه عادلانه و حقوق زندانیان، مواردی از نقض حقوق بشر در بسیاری از کشورهای جهان را مطرح می کند.

امسال چهل و یکمین سالی است که وزارت خارجه آمریکا گزارش مستقلی از نقض حقوق بشر در سراسر دنیا را منتشر می کند.

حزب حاکم کره جنوبی اکثریت را در پارلمان از دست داد

پوسترهای انتخاباتی کاندیداها در سئول.

انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه در کره جنوبی برگزار شد و​ ‎حزب حاکم نتوانست به اکثریت مطلق برسد.

از دست دادن کرسی های نمایندگی در انتخابات می تواند نمایانگر نارضایتی وسیع از عملکرد حزب سانوری و سیاست های اقتصادی محافظه کارانه پارک گوئن هی، رئیس جمهوری و رویکرد قاطعانه اش در قبال تهدیدهای کره شمالی باشد.

کیم مو سونگ، رهبر سانوری مسئولیت شکست انتخاباتی را برعهده گرفت و گفت از مقامش کناره گیری خواهد کرد. اپوزیسیون کره جنوبی موفق شد ۱۲۲ کرسی مجلس ۳۰۰ نفره این کشور را تصاحب کند که در ۱۶ سال گذشته بیسابقه بوده است.

حزب سانوری در امیدوار بود که موضع خود را در پارلمان تقویت کند چرا رئیس جمهوری کره جنوبی موضع قاطعی در قبال کره شمالی اتخاذ کرده است.

تعداد کرسی های مورد رقابت انتخابات پارلمان امسال از ۲۹۲ به ۳۰۰ کرسی افزایش یافت.

حزب سانوری به خاطر نحوه اداره اقتصاد کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

بلژیک سه نفر را پس از بازجویی درباره حملات پاریس آزاد کرد

پلیس بلژیک در پی حملات تروریستی بروکسل حضور خود را در این شهر پررنگ کرد.

‎دادستان های بلژیک می گویند که سه فرد تحت بازداشت برای بازجویی در مورد حملات ماه نوامبر (آبان) گذشته در پاریس را آزاد کرده اند.

این ۳ مرد روز سه شنبه در پی تفتیش ۲ واحد مسکونی در بروکسل، پایتخت بلژیک، بازداشت شدند.

پلیس بلژیک ۲ نفر دیگر را که با اسامی اسماعیل اف و ابراهیم اف معرفی شده اند، در رابطه با بمب گذاری های ۲۲ ماه مارس (سوم فروردین) گذشته در بروکسل متهم کرده است.

در این حملات ۳۲ نفر در فرودگاه و یک ایستگاه متروی بروکسل کشته شدند.

نیویورک تایمز: با وجود شکست مالی و نظامی، چرا هنوز داعش قدرت نفوذ دارد؟

تا کنون ۲۵ هزار جنگجوی داعش کشته شده و نیروهای عراقی و کرد حدود ۴۰ درصد اراضی تحت کنترل داعش در عراق را تصرف کرده اند.

مقاله ای از متیو روزنبرگ، هلن کوپر، و نیکلاس کولیش در نیویورک تایمز

در نتیجه حملات هوایی آمریکا در عراق و سوریه تا کنون ۲۵ هزار جنگجوی داعش کشته شده اند و میلیون ها دلار پول نقدی که شبه نظامیان چپاول کرده اند، خاکستر شده است.

نیروهای عراقی و کرد حدود ۴۰ درصد اراضی تحت کنترل داعش در عراق، و نیروهای تحت حمایت غرب بخش های قابل توجهی از مناطق در اختیار این گروه در سوریه را پس گرفته اند. اما این مهم، تاثیری در جلوگیری از گسترش داعش در اروپا، شمال آفریقا، و افغانستان نداشته است.

حملات داعش در بروکسل و استانبول و دیگر شهرها تاییدی است بر حرکت رو به گسترش این گروه تروریستی. در میان مقامات و کارشناسان آمریکایی حسی از احتیاط در اظهار نظر نسبت به توفیق در جنگ با داعش که احتمالا سال ها ادامه خواهد داشت دیده می شود.

آنتونی بلینکن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، در گزارشی به قانونگذاران آمریکایی، گفت: "با وجود پیشرفت تلاش های ما در شکست داعش در خط مقدم جبهه جنگ، ما می دانیم که برای اثرگذاری کامل نخست باید مانع گسترش افراط گری خشونت آمیز شویم. ما باید جذب نیرو، افراطی شدن، و بسیج مردم به ویژه جوانان برای درگیر شدن در فعالیت های تروریستی را متوقف کنیم."

آمریکا و شرکای اروپایی اش اینک باید پا به مرحله ای به مراتب دشوارتر در مقابله با گروهی بگذارند که برای راه انداختن حمام خون در غرب به منابع به نسبت اندکی نیاز دارد.

جاناتان شنزر، تحلیلگر پیشین امور مالی در تروریسم در وزارت خزانه داری آمریکا، می گوید: "شکست حضور رسمی نظامی یک گروه تروریستی خطر حملات سلول های مستقل کوچک در غرب را به شکلی جدی تخفیف نخواهد داد."

جاناتان شنزر که اینک در "بنیاد دفاع از دموکراسی ها" فعال است معتقد است حمله به غرب پول زیادی نمی خواهد، هزینه حملات تروریستی به بروکسل شامل مواد و مکان لازم برای ساخت مواد انفجاری حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار برآورد شده است: "می توان داعش را در مناطق تحت کنترل اش شکست داد ولی خود داعش را نمی توانید شکست دهید. ایدئولوژی جهادی تغییر شکل داده و به حیات اش ادامه خواهد داد."

هر چند بعضی مقامات سعی کرده اند حملات اخیر داعش در اروپا را نشانه ای از استیصال این گروه در نتیجه شکست های نظامی اخیرش تحلیل کنند اما گروه کثیری از مقامات و کارشناسان خشونت های اخیر را نشانه ای از این می دانند که داعش مشکلی نیست که به سرعت و به سادگی بتوان بر آن غلبه کرد.

مقامات در اروپا و آمریکا اذعان دارند که داعش با غارت بانک ها در سوریه و عراق حدود یک میلیارد دلار وجه نقد به دست آورده و ثروتمندترین گروه شبه نظامی تاریخ محسوب می شود.

داعش گذشته از حملات تروریستی اش در ترکیه و دیگر نقاط می تواند به حملات قابل توجهی چون ربودن ۱۷۰ کارگر کارخانه سیمان در نزدیکی دمشق دست بزند.

هر چند حقوق جنگجویان در موصل و رقه، پایتخت غیر رسمی داعش در عراق و سوریه، به نصف تقلیل پیدا کرده است اما مقامات آمریکایی می گویند داعش با اخاذی و گرفتن مالیات از مردم هزینه جنگجویان اش را تامین می کند.

مقامات آمریکایی معتقدند استراتژی دو لبه برای محدود کردن داعش در عراق و سوریه ضمن قطع منابع مالی اش موفقیت آمیز بوده است.

در حملات هوایی آمریکا علیه داعش موسوم به "عملیات موج مهیب ۲" که از اکتبر گذشته به این سو انجام می گیرد چاه های نفت، پالایشگاه ها و تانکرهای سوخت هدف قرار گرفته است و در نتیجه درآمد داعش از طریق فروش نفت به یک سوم تقلیل یافته است. داعش در زیر این حملات شهرها و روستاهایی از جمله رمادی را از دست داده است.

عمر الشیشانی (عمر چچنی)، وزیر جنگ داعش، و عبدالرحمن مصطفی القادولی، یک فرمانده ارشد این گروه، در حملات هوایی آمریکا در هفته های اخیر کشته شدند. در یک عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در ماه فوریه، سلیمان داود العفری، یک متخصص تسلیحات شیمیایی داعش، دستگیر شد.

در عین حال، مقامات غربی قبول دارند که داعش توانسته است برای بسیاری از رهبران اش جایگزین بیابد.

در کنار استراتژی نظامی، تلاش ها برای متلاشی کردن شبکه مالی داعش در جریان است.

وزارت خزانه داری آمریکا و همتایان اروپایی اش از عراق خواسته اند فعالیت بانک های مناطق تحت کنترل داعش و انجام مبادلات بین المللی آن ها را ممنوع کند تا همه چیز از طریق بانک مرکزی عراق انجام بگیرد.

افراد و گروه های وابسته به داعش در لیست سیاه تحریم های مالی بین المللی قرار گرفته اند. مقامات آمریکایی همچنین دولت عراق را مجاب کردند تا پرداخت حدود ۱۷۰ میلیون دلار حقوق به افرادی که در مناطق تحت کنترل داعش زندگی می کنند را متوقف کند.

داعش دستکم ده درصد از این حقوق را مالیات می گرفته است. سقوط قیمت نفت به حدود بشکه ای ۴۵ دلار هم در کاهش درآمد داعش موثر بوده است. سال گذشته در همین زمان بهای هر بشکه نفت حدود ۶۰ دلار بود.

نیروهای ائتلاف همچنین دست کم ۱۰ انبار ذخیره وجوه نقد داعش را هدف حملات هوایی قرار داده و ده ها میلیون دلار را خاکستر کرده اند.

یک ساندویچ فروش سیار در موصل می گوید: "این روزها وضع تغییر کرده است و کمبود پول در موصل دیده می شود."

یک مهندس بازنشسته در همین شهر می گوید فکر نمی کند داعش دوام بیاورد: "فسادی که داعش مرتکب می شود آغاز پایان آن است."

با این وجود، "درک کولت"، یک مقام سابق پنتاگون در دولت اوباما، معتقد است “هیچ کس اعلام پیروزی نخواهد کرد”، داعش "معضلی مزمن خواهد بود که ما با آن همچنان درگیر خواهیم بود."

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

نخستین فیلم حسین رجبیان را در برنامه اکران صدای آمریکا ببینید

از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی

حسین رجبیان، عکاس و فیلمساز مستقل ایرانی در اعتراض به حکم قضایی صادر شده علیه خود و همکارانش، نخستین فیلمش را به طور رایگان روی اینترنت منتشر خواهد کرد.

''مثلث واژگون'' اولین ساخته سینمایی حسین رجبیان به روش دیجیتال سینما در فضای تصویری سیاه و سفید فیلمبرداری و کارگردانی شده است. فیلمبرداری این فیلم از انتهای بهمن ۱۳۹۱ تا میانه اردیبهشت ۱۳۹۲ به دلیل بارش برف در ارتفاعات البرز مرکزی در کوهستان شمالی ایران طول کشیده است.

حسین رجبیان فیلمساز، برادرش مهدی رجبیان و همچنین یوسف عمادی که هر دو موسیقی‌دان هستند، در پی تایید حکم سه سال زندان در دادگاه تجدید نظر، در آستانه حبس قرار گرفته‌اند.

این سه تن ابتدا هرکدام به پنج سال حبس به اتهام توهین به مقدسات و یک سال حبس برای تبلیغ علیه نظام و جریمه نقدی چند میلیون تومانی محکوم شده‌ بودند که این احکام در دادگاه تجدیدنظر کاهش پیدا کرد.

سازمان عفو بین الملل صدور این احکام را نشانه دیگری از محدود کردن آزادی بیان و وضعیت نامناسب نظام قضایی ایران دانسته که منجر به سرکوب هنرمندان شده است.

بهمن ماه سال گذشته نیز، ۱۶۵ هنرمند، نویسنده و کنشگر مدنی با انتشار بیانیه‌ای به صدور احکام سنگین قضایی علیه دو آهنگساز و یک فیلمساز در ایران اعتراض کردند.

چهره‌هایی چون جعفر پناهی، محسن نامجو، شهرنوش پارسی‌پور، مهرانگیز کار، شاهین نجفی، رعنا منصور و حامد نیک‌پی در این بیانیه با شرح شکنجه و اعتراف اجباری این سه هنرمند نوشتند: "صدور چنین حکم‌هایی از سوی نهادهای قضایی، بیشتر می‌تواند در مورد جانیان باورپذیر باشد تا هنرمندان. اما متاسفانه در ایران امروز، مجازات‌های به مراتب شدیدتری را برای هنرمندان به نسبت جنایتکاران شاهدیم."

''مثلث واژگون'' اولین ساخته سینمایی حسین رجبیان را از برنامه "اکران" صدای آمریکا نیز می‌توانید تماشا کنید.

پژوهش جدید: افراد سیگاری دیرتر از غیرسیگاری‌ها کار پیدا می‌کنند

در پژوهش دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد، ۱۳۱ سیگاری بیکار و ۱۲۰ غیرسیگاری بیکار تحت مطالعه قرار گرفتند.

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که افراد سیگاری بیکار، دیرتر از غیرسیگاری‌ها کار پیدا می‌کنند، و وقتی هم استخدام می‌شوند، حقوق و دستمزد کمتری دریافت می‌کنند.

در این پژوهش که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد انجام و نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد، ۱۳۱ فرد سیگاری بیکار و ۱۲۰ غیرسیگاری بیکار در اطراف سانفرانسیسکو تحت مطالعه قرار گرفتند.

تنها ۲۷ درصد سیگاری‌ها پس از ۱۲ ماه موفق به یافتن کار شدند؛ و در مقایسه با ۵۶ درصد غیرسیگاری‌ها که استخدام شدند، دستمزد آنها در هر ساعت ۵ دلار کمتر بود.

این تفاوت مبلغ ممکن است زیاد نباشد – حتی برای خرید یک پاکت سیگار در شهر نیویورک کافی نیست – اما پس از ۳۲ ساعت کار در هفته، مبلغی معادل ۸۳۰۰ دلار در سال می‌شود.

در این پژوهش، همچنین گفته می‌شود حتی پس ازآن که پژوهشگران جنسیت و پیشینیه هر شخص و استفاده از الکل و مواد مخدر، و دسترسی به مسکن و وسائل رفت و آمد را در نظر گرفتند، بازهم احتمال یافتن شغل در غیرسیگاری‌ها ۲۴ درصد بیش از سیگاری‌ها بود.

نتایج این تحقیق می‌تواند بر ناراحتی حدود ۴۰ میلیون آمریکایی که با مصرف دخانیات با خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی و عروقی روبرو هستند، اضافه کند.

کی‌روش : ایران "مدعی اصلی" صعود نیست؛ از تیم ملی حمایت نمی‌شود

کارلوس کی‌روش به همراه سردار آزمون در نشست خبری - آرشیو

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید، حریف اصلی ایران در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه "عدم تعهد به حمایت از تیم ملی" است. او ایران را "مدعی اصلی" صعود از گروه خود نمی‌داند.

قرعه کشی رقابت‌های مرحله سوم انتخابی جام جهانی روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه انجام شد و تیم ملی فوتبال ایران به همراه تیم‌های کره جنوبی، ازبکستان، چین، قطر، سوریه در گروه A قرار گرفت.

در گروه B نیز تیم‌های استرالیا، ژاپن، عربستان، امارات، عراق و تایلند حضور دارند.

کارلوس کی‌روش که به همراه علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فو‌تبا‌ل در مراسم قرعه‌کشی حضور داشت، درباره گروه ایران گفت "من تیم کره جنوبی را به خاطر بازیکنان با کیفیت و منابعی که در اختیار دارد و قطر را هم به دلیل بازیکنان و هم پیشرفت قابل ملاحظه و منابع مالی و نفوذ بالا دو مدعی اصلی می‌دانم. پس از آن با همه احترامی که برای سوریه قائل هستم، تیم‌های ایران، چین و ازبکستان را در یک سطح قرار می دهم."

او که با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران به مشکل برخورده و تهدید به استعفا کرده است، بار دیگر موضوع کمبود امکانات و تسهیلات را یادآور شد و گفت "بدون حمایت و تعهد به این برنامه، صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ دشوارتر از این هم می‌شود. ما تنها در زمان مناسب می‌توانیم این شرایط را تغییر بدهیم و انتظار داشته باشیم که اشتباهات ۵ سال گذشته جبران شود."

به گفته سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، "مقامات ورزش ایران" اهمیتی به برنامه‌ریزی و تدارکات نمی‌دهند: "گروه ایران بسیار دشوار است، اما حریف اصلی ما می تواند عدم تعهد به حمایت از تیم ملی باشد."

کاهش خطر حمله قلبی در افراد میانسال با مصرف روزانه آسپیرین

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا، مصرف روزانه دوز اندک آسپیرین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را نیز کاهش دهد.

بر اساس نتایج یک تحقیق پزشکی جدید در آمریکا، افرادی که هرگز سابقه حمله قلبی ندارند، بهتر است برای حفظ این وضعیت، هر روز یک عدد قرص آسپیرین بخورند.

در این تحقیق که توسط پزشکان مستقل و با حمایت دولت آمریکا انجام شده، افرادی که در دهه ۵۰ زندگی خود هستند و به عارضه هایی مثل فشار خون و کلسترول مبتلا هستند، یا سابقه سیگار کشیدن دارند، هم ممکن است از منافع روزانه یک آسپیرین سود ببرند و برای ده سال آن را حفظ کنند.

به گفته این محققان، مصرف روزانه دوز اندک آسپیرین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را نیز کاهش دهد.

از آنجا که آسپیرین می تواند موجب خونریزی معده و مغز شود، افرادی که سابقه خونریزی و بیماری های گوارشی دارند، از توصیه فوق مستثنی هستند.

طبق این تحقیق افراد بین ۵۰ تا ۶۰ ساله ای که دست کم ۱۰ درصد در خطر حمله قلبی و سکته هشتند، بیشترین سود را از گرفتن روزانه ۸۱ میلیگرم آسپیرین می برند.

عالی ترین مدال ترکیه به پادشاه عربستان اهدا شد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه این مدال افتخار را در آنکارا به ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی اهدا کرد - ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

دولت ترکیه روز سه شنبه عالی ترین نشان افتخار آن کشور را به ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی که به آنکارا سفر کرده است، اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه این مدال را اهدا کرد و گفت ملک سلمان از هنگام جلوس بر تخت سلطنت، گام های بلندی برای تقویت مناسبات دوستانه بین دو کشور برداشته است.

ریاض و آنکارا هر دو از حامیان قدرتمند مخالفان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند و در سال های اخیر روابط نظامی نزدیکی برقرار کرده اند.

ترکیه در رزمایش های امسال در عربستان شرکت کرد و ریاض نیز به عنوان بخشی از ائتلاف ضد داعش، هواپیماهای جنگی خود را در یک پایگاه هوایی در ترکیه مستقر کرده است.

پادشاه عربستان سعودی برای دیداری سه روزه از ترکیه به آنکارا رفته و سپس قرار است برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری اسلامی به استانبول برود.

در حمله انتحاری در بندر عدن چهار نفر کشته شدند

این حمله انتحاری در حالی که آتش بس در یمن در حال اجراست، روی داد.

حمله انتحاری در بندر عدن در یمن، دست کم چهار نفر را کشت. حمله روز سه شنبه در صف متقاضیان ثبت نام در ارتش یمن رخ داد.

این در حالی است که آتش بس میان جناح های درگیر در جنگ یمن دومین روز خود را پشت سر می گذارد.

عدن با بیرون رانده شدن شبه نظامیان شیعه حوثی که از حمایت ایران برخوردارند، توسط ارتش یمن و ائتلاف به رهبری عربستان به مقر دولت یمن تبدیل شده است.

به رغم حضور نیروهای دولتی یمن، گروه های وابسته به القاعده در یمن با سوء استفاده از آشوب و درگیری در عدن موفق شدند بخش هایی از این بندر بزرگ یمن را زیر کنترل خود بگیرند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه از خشونت های پراکنده در نخستین روز اجرای آتش بس در یمن بویژه در تعز خبر داد.

آتش بس در یمن قرار است زمینه مذاکرات صلح را فراهم کند که هفته آینده در کویت برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری برزیل یک قدم به استیضاح نزدیک‌تر شد

از دو ماه پیش ، وقتی رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، دیلما روسف از او حمایت کرد.

یک کمیته کنگره برزیل، روز گذشته به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور، به اتهام فساد رای داد.

دیلما روسف متهم است برای تضمین پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، واقعیت های اقتصاد راکد آن کشور را از مردم پنهان نگاه داشته است.

حامیان خانم روسف بر این باورند که تلاش هایی برای کودتا علیه رئیس جمهوری توسط میشل تمر، معاون خانم روسف جریان است که خود به ارتکاب فساد متهم است.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

خاویر آرانتس، عضو کمیته استیضاح مجلس نمایندگان برزیل بعد از رای این کمیته به استیضاح رئیس جمهوری برزیل، گفت: "به اندازه کافی نشانه هایی وجود دارد که بر ارتکاب متهم به اعمالی دلالت کند که می تواند غیرمسئولانه تلقی بشود."

به این ترتیب پیشنهاد استیضاح خانم روسف در مجلس نمایندگان برزیل به رای گذاشته خواهد شد و در صورت کسب دست‌کم دو سوم رای نمایندگان رئیس جمهوری برزیل در پارلمان محاکمه خواهد شد.

آتش‌بس سوریه از سوی نیروی های اسد "در آستانه فروپاشی" است

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار حمایت دمشق از توافق ترک مخاصمه در سوریه شده بود

یک روز پیش از برگزاری مذاکرات صلح سوریه پس از چند بار به تعویق افتادن، طرف های درگیر در آن کشور می گویند نقض آتش بس از سوی نیروهای دولت بشار اسد، موجب شده توافق ترک مخاصمه فعلی "در آستانه فروپاشی" قرار بگیرد.

برخی مخالفان رئیس جمهوری سوریه، از افراد مسلح در داخل کشور گرفته تا سیاستمدارانی که قرار است برای مذاکرات صلح به ژنو بروند، می گویند توافق ترک مخاصمه در معرض خطر فروپاشی قرار گرفته است.

اپوزیسیون در خارج و مخالفان مسلح دمشق در داخل کشور، نیروهای دولتی سوریه را متهم می کنند که در حال تدارک برای حمله به حلب هستند.

فعالان سوری می‌گویند نیروهای دولتی در ۴۸ ساعت گذشته دست کم ۶۶ بار آتش بس را نقض کرده‌اند و نزدیک به یکصد نفر از جمله زنان و کودکان در حمله‌های هوایی جنگنده‌های سوری کشته شده‌اند.

این نگرانی ها در حالی بیان می شود که وزارت خارجه ایالات متحده عصر دوشنبه درباره افزایش خشونت‌ها در سوریه "به شدت" ابراز نگرانی کرد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود گفت "ما درباره افزایش خشونت اخیر در سوریه، در آستانه مذاکرات صلح ژنو در هفته جاری، خیلی خیلی نگران هستیم."

گفت‌وگوهای دیپلماتیک با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ پنج ساله سوریه، ابتدا قرار بود روز شنبه نهم آوریل (۲۱ فروردین ماه) برگزار شود، اما برای چند روز به تعویق افتاد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گذشته از قول نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نوشت که وی قصد دارد پیش از آغاز مذاکرات، با مقام‌های سوری و ایرانی در دمشق و تهران گفت‌وگو کند.

استفان دی میستورا روز گذشته و پیش از سفر امروز خود به تهران، در دیدار با وزیر خارجه سوریه در دمشق توافق ترک مخاصمه در آن کشور را "شکننده" خواند و خواستار حمایت دولت بشار اسد از آن شد.

نخستین دور مذاکرات نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه با میانجیگری سازمان ملل پس از ترک مخاصمه، پنجم فروردین به پایان رسید و قرار است چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه (۱۳ آوریل) در ژنو از سر گرفته شود.

بیانیه وزرای خارجه گروه جی ۷: ایران به حقوق بشر احترام بگذارد

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان، در پایان نشست شان بیانیه ای صادر کردند.

وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه جی ۷ در بیانیه پایانی خود، ضمن ابراز تاسف از آزمایش های موشکی ایران، خواستار توجه این کشور به موضوع حقوق بشر شدند

وزرای خارجه عضو جی ۷ در بیانیه مشترک پایانی اجلاس خود در ژاپن از ایران خواسته اند به تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر احترام بگذارد.

آنها در بیانیه شان از جمهوری اسلامی ایران خواستند که تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر، آزادی بیان، و آزادی مذهب عمل کند و به مجازات های بی رویه ای که خلاف تعهدات بین المللی ایران است، پایان دهد.

بیانیه وزرای خارجه جی ۷ درحالی است که کمتر از یک ماه پیش، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را قبول ندارد اما در عین حال، به گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، اجازه سفر به ایران را نمی دهد.

وزرای امور خارجه کشورهای صنعتی بزرگ جهان، در بخش دیگری از بیانیه خود با اشاره به اجرای توافقنامه ۵+۱ توسط ایران و روابط جدید این کشور با جامعه بین المللی، از آزمایش های موشکی ایران ابرازتاسف کرده و از ایران خواسته اند که نقش سازنده ای در منطقه برای دست یابی به راه حل های سیاسی در سوریه ایفا کند.

بازداشت زن آمریکایی در دوبی به اتهام "توهین" به امارات

نمایی از دبی از هواپیما

یک زن آمریکایی روز دوشنبه به اتهام توهین به امارات متحده عربی در دوبی دادگاهی شد. گفته می شود این زن ۲۵ ساله روز دوشنبه در فرودگاه دوبی هنگامی که منتظر تاکسی بود، به امارات توهین کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از روزنامه دولتی "نشنال" چاپ ابوظبی، این زن آمریکایی که نام او فاش نشده است، از ۲۳ فوریه (چهارم اسفند ۱۳۹۴) تحت بازداشت بوده است.

به گزارش این روزنامه او به دادگاه عالی امارات گفته است هنگامی که در فرودگاه منتظر تاکسی بود، دو مرد به او نزدیک شدند و به شکلی که مورد رضایت او نبود، با او صحبت کردند.

به نوشته نشنال "او به مردها بی اعتنایی کرده و اتفاق دیگری نیفتاده است." با این حال زن آمریکایی از دادگاه خواسته با پرداخت جریمه از زندان آزاد شود. دادگاه تجدید نظر برای تاریخ دوم ماه مه در نظر گرفته شده است.

سفارت آمریکا در ابوظبی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که از پرونده آگاه است و "در حال ارائه خدمات کنسولی" است.

در امارات متحده عربی توهین جرم تلقی می شود. توهین به رهبران امارات یا خود این کشور ممکن است حکم زندان یا جریمه سنگین در پی داشته باشد.

داعش کنترل یک شهر مرزی سوریه را از شورشیان بازپس گرفت

داعش در ماه های اخیر در چند نبرد با ارتش سوریه، کنترل چند شهر را به نیروهای دولتی واگذار کرد

پیکارجویان داعش کنترل یک شهر در سوریه نزدیک مرز ترکیه را بار دیگر به دست گرفتند. گروهی از شورشیان سوری چهار روز پیش کنترل این شهر را از داعش پس گرفته بودند.

این خبر را "سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه" مستقر در بریتانیا که اخبار خود را از گروهی از فعالان سوری می گیرد، اعلام کرد.

پیکارجویان گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش، کنترل شهر الراعی در شمال حلب را از گروهی از نیروهایی که زیر چتر "ارتش آزاد سوریه" می جنگند، گرفتند.

دو گروه، چندین ماه است که با هم در شمال استان حلب درگیر هستند.

داعش با گروه های دیگر شورشی سوری نیز درگیر است، که برخی از آنها مورد حمایت غرب و ترکیه هستند و برخی نیز مانند نیروهای کردی، ترکیه با آنها مخالف است.

در همین حال، سازمان ملل متحد در چندین شهر محاصره شده سوریه، از طریق هوایی کمک های بشر دوستان منتقل کرد.

دی میستورا در دیدار با ولید معلم: سوریه از آتش بس حمایت کند

استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد قرار است به تهران سفر کند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفت در دیدار با وزیر امور خارجه سوریه در روز دوشنبه، از دمشق خواست از آتش بس در سوریه حمایت کند.

استفان دی میستورا همچنین گفت از ولید معلم خواسته است اجازه دهد کمک های بشردوستانه به طور وسیع تری در سوریه توزیع شود.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، در گفت و گو با خبرنگاران، بار دیگر تاکید کرد که آتش بس در سوریه "شکننده" است.

در بهمن ماه گذشته، آمریکا و روسیه به توافقی برای ترک مخاصمه و توقف خشونت ها در سوریه دست یافتند که از اواسط اسفند ماه به اجرا گذاشته شد.

مذاکرات صلح سوریه قرار است این هفته در شهر ژنو سوئیس از سر گرفته شود.

پژوهش جدید: متاهل‌ها شانس بیشتری در مبارزه با سرطان دارند

بیماران متاهل از حمایت عاطفی برخوردارند که می تواند باعث کاهش استرس آنها و افزایش احتمال موفقیت درمان آنها شود.

بر اساس نتایج یک پژوهش جدید، افراد متبلا به سرطان در صورتی که متاهل باشند، در مقایسه با افراد مجرد، طول عمر بیشتری دارند.

به نوشته نشریه یو.اس نیوز، در این پژوهش که توسط محققان "انیستیتو پیشگیری از سرطان کالیفرنیا" انجام شده است، نرخ مرگ و میر مردان مجرد مبتلا به سرطان، ۲۷ درصد بیشتر از مردان متاهل مبتلا به سرطان بوده و نرخ مرگ و میر زنان مجرد مبتلا به سرطان نیز حدود ۱۹ درصد بیش از زنان متاهل مبتلا به سرطان است.

اسکارلت لین گومز پژوهشگر اصلی این تحقیق می گوید، طبق این تحقیق تاثیر ازدواج در مبارزه با سرطان بسیار قابل توجه است. به گفته او، مزیت ازدواج در مورد بیماران سرطانی، صرفا بر پیوندهای عاطفی ازدواج استوار است و نه مزایای مالی ناشی از آن.

باید توجه داشت که این تحقیق صرفا نوعی رابطه بین وضعیت تاهل بیماران مبتلا به سرطان و طول عمر آنها پیدا کرده است، و وجود رابطه ای بین ازدواج یا عدم ازدواج با ابتلا به سرطان را اثبات نکرده است.

به گفته خانم گومز، تحقیقات ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته نیز نشان داده اند که ازدواج مزایای مشابهی برای بیماران مبتلا به سرطان دارد، اما در آن تحقیقات، معمولا عشق و حمایتی که زوج ها از همدیگر دریافت می کنند، در نظر گرفته شده است.

وی همچنین اضافه می کند که در عین حال، افراد متاهل معمولا درآمد بهتری دارند و به بیمه های درمانی بهتری دسترسی دارند.

گومز و همکارانش سعی کردند دریابند که آیا مجموع در آمد بیشتر زوج ها و دسترسی بهتر آنها به بیمه نقشی در اینکه فرد متاهل مبتلا به سرطان طول عمر بیشتری دارد بازی می کند یا خیر.

در پژوهش آنها، که روز یازدهم آوریل (۲۳ فروردین ماه) در ژورنال سرطان منتشر شد، همچنین آمده است که منابع مالی بیشتر، تاثیر بسیار زیادی در این که فرد بر بیماری سرطان غلبه کند، ندارد.

در عوض، به گفته گومز، به نظر می رسد که بیماران مبتلا به سرطان، از حمایتی که همسرشان از آنها دارد نفع می برند، مثل بردن مرتب آنها به مطب دکتر، فراهم آوردن غذاهای مقوی، و اطمینان یافتن از این که فرد بیمار داروهایش را بطور مرتب مصرف کند.

اسکارلت لین گومز می گوید، بیماران متاهل همچنین از نوعی حمایت عاطفی برخوردار هستند که می تواند باعث کاهش استرس و افزایش احتمال موفقیت درمان آنها شود.

به گفته گریگوری مسترز آنکولوژیست مرکز سرطان هلن اف. گراهام در نیوآرک ایالت دلاور، این تحقیق نشان دهنده ارزش یک فرد مراقب فدارکار در کمک به بهود طول عمر بیماران مبتلا به سرطان را نشان می دهد.

به گفته او، این تحقیق نشان می دهد که تلاش هماهنگ برای بررسی منابع روانی-اجتماعی فرد ممکن است به اندازه بررسی عوامل دیگر در افزایش طول عمر بیمار مهم باشد.

گومز و مسترز می گویند افراد مجرد ممکن است کسی را در زندگی نداشته باشند که کنار آنها باشد، اما این تحقیق نشان می هد که برای بیماران سرطانی مجرد، تماس با خانواده و دوستان برای دریافت کمک و حمایت در طول دوره درمان، اهمیت دارد.

گومز می گوید قطعا او و همکارانش از این دفاع نمی کنند که افراد مجرد برای بهبود نتیجه درمانشان ازدواج کنند، اما افراد مجرد می توانند از طریق تقویت شبکه های اجتماعی (ارتباطات اجتماعی) خود و این که به توانند روی دوستان و اعضای خانواده خود حساب کنند، به خودشان کمک کنند.

ریچل کانادی از اعضای "انجمن سرطان آمریکا" می گوید، داشتن رابطه دراز مدت نشان داده است که به طور کل، باعث افزایش سلامت و کیفیت زندگی فرد می شود و این یافته ها مختص به دوران سرطان نیست. او می گوید: "ما می دانیم فارغ از نوع بیماری، افراد متاهل به نسبت افراد مجرد طول عمر بیشتری دارند."

با این حال، اثرات ازدواج در گروه های نژادی مختلف، متفاوت است.

بر اساس تحقیق دیگری که در ژورنال سرطان منتشر شده است، بین زنان و مردان در آمریکا، نژاد سفیدپوست بیش از سایرین از مزایای ازدواج بهره می برد و نژاد هیسپانک و آسیایی-اقیانوسیه کمتر بهره می برند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG