لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۵۲

سرخط خبرها

بازداشت زن آمریکایی در دوبی به اتهام "توهین" به امارات

نمایی از دبی از هواپیما

یک زن آمریکایی روز دوشنبه به اتهام توهین به امارات متحده عربی در دوبی دادگاهی شد. گفته می شود این زن ۲۵ ساله روز دوشنبه در فرودگاه دوبی هنگامی که منتظر تاکسی بود، به امارات توهین کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از روزنامه دولتی "نشنال" چاپ ابوظبی، این زن آمریکایی که نام او فاش نشده است، از ۲۳ فوریه (چهارم اسفند ۱۳۹۴) تحت بازداشت بوده است.

به گزارش این روزنامه او به دادگاه عالی امارات گفته است هنگامی که در فرودگاه منتظر تاکسی بود، دو مرد به او نزدیک شدند و به شکلی که مورد رضایت او نبود، با او صحبت کردند.

به نوشته نشنال "او به مردها بی اعتنایی کرده و اتفاق دیگری نیفتاده است." با این حال زن آمریکایی از دادگاه خواسته با پرداخت جریمه از زندان آزاد شود. دادگاه تجدید نظر برای تاریخ دوم ماه مه در نظر گرفته شده است.

سفارت آمریکا در ابوظبی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که از پرونده آگاه است و "در حال ارائه خدمات کنسولی" است.

در امارات متحده عربی توهین جرم تلقی می شود. توهین به رهبران امارات یا خود این کشور ممکن است حکم زندان یا جریمه سنگین در پی داشته باشد.

داعش کنترل یک شهر مرزی سوریه را از شورشیان بازپس گرفت

داعش در ماه های اخیر در چند نبرد با ارتش سوریه، کنترل چند شهر را به نیروهای دولتی واگذار کرد

پیکارجویان داعش کنترل یک شهر در سوریه نزدیک مرز ترکیه را بار دیگر به دست گرفتند. گروهی از شورشیان سوری چهار روز پیش کنترل این شهر را از داعش پس گرفته بودند.

این خبر را "سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه" مستقر در بریتانیا که اخبار خود را از گروهی از فعالان سوری می گیرد، اعلام کرد.

پیکارجویان گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش، کنترل شهر الراعی در شمال حلب را از گروهی از نیروهایی که زیر چتر "ارتش آزاد سوریه" می جنگند، گرفتند.

دو گروه، چندین ماه است که با هم در شمال استان حلب درگیر هستند.

داعش با گروه های دیگر شورشی سوری نیز درگیر است، که برخی از آنها مورد حمایت غرب و ترکیه هستند و برخی نیز مانند نیروهای کردی، ترکیه با آنها مخالف است.

در همین حال، سازمان ملل متحد در چندین شهر محاصره شده سوریه، از طریق هوایی کمک های بشر دوستان منتقل کرد.

دی میستورا در دیدار با ولید معلم: سوریه از آتش بس حمایت کند

استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد قرار است به تهران سفر کند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفت در دیدار با وزیر امور خارجه سوریه در روز دوشنبه، از دمشق خواست از آتش بس در سوریه حمایت کند.

استفان دی میستورا همچنین گفت از ولید معلم خواسته است اجازه دهد کمک های بشردوستانه به طور وسیع تری در سوریه توزیع شود.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، در گفت و گو با خبرنگاران، بار دیگر تاکید کرد که آتش بس در سوریه "شکننده" است.

در بهمن ماه گذشته، آمریکا و روسیه به توافقی برای ترک مخاصمه و توقف خشونت ها در سوریه دست یافتند که از اواسط اسفند ماه به اجرا گذاشته شد.

مذاکرات صلح سوریه قرار است این هفته در شهر ژنو سوئیس از سر گرفته شود.

پژوهش جدید: متاهل‌ها شانس بیشتری در مبارزه با سرطان دارند

بیماران متاهل از حمایت عاطفی برخوردارند که می تواند باعث کاهش استرس آنها و افزایش احتمال موفقیت درمان آنها شود.

بر اساس نتایج یک پژوهش جدید، افراد متبلا به سرطان در صورتی که متاهل باشند، در مقایسه با افراد مجرد، طول عمر بیشتری دارند.

به نوشته نشریه یو.اس نیوز، در این پژوهش که توسط محققان "انیستیتو پیشگیری از سرطان کالیفرنیا" انجام شده است، نرخ مرگ و میر مردان مجرد مبتلا به سرطان، ۲۷ درصد بیشتر از مردان متاهل مبتلا به سرطان بوده و نرخ مرگ و میر زنان مجرد مبتلا به سرطان نیز حدود ۱۹ درصد بیش از زنان متاهل مبتلا به سرطان است.

اسکارلت لین گومز پژوهشگر اصلی این تحقیق می گوید، طبق این تحقیق تاثیر ازدواج در مبارزه با سرطان بسیار قابل توجه است. به گفته او، مزیت ازدواج در مورد بیماران سرطانی، صرفا بر پیوندهای عاطفی ازدواج استوار است و نه مزایای مالی ناشی از آن.

باید توجه داشت که این تحقیق صرفا نوعی رابطه بین وضعیت تاهل بیماران مبتلا به سرطان و طول عمر آنها پیدا کرده است، و وجود رابطه ای بین ازدواج یا عدم ازدواج با ابتلا به سرطان را اثبات نکرده است.

به گفته خانم گومز، تحقیقات ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته نیز نشان داده اند که ازدواج مزایای مشابهی برای بیماران مبتلا به سرطان دارد، اما در آن تحقیقات، معمولا عشق و حمایتی که زوج ها از همدیگر دریافت می کنند، در نظر گرفته شده است.

وی همچنین اضافه می کند که در عین حال، افراد متاهل معمولا درآمد بهتری دارند و به بیمه های درمانی بهتری دسترسی دارند.

گومز و همکارانش سعی کردند دریابند که آیا مجموع در آمد بیشتر زوج ها و دسترسی بهتر آنها به بیمه نقشی در اینکه فرد متاهل مبتلا به سرطان طول عمر بیشتری دارد بازی می کند یا خیر.

در پژوهش آنها، که روز یازدهم آوریل (۲۳ فروردین ماه) در ژورنال سرطان منتشر شد، همچنین آمده است که منابع مالی بیشتر، تاثیر بسیار زیادی در این که فرد بر بیماری سرطان غلبه کند، ندارد.

در عوض، به گفته گومز، به نظر می رسد که بیماران مبتلا به سرطان، از حمایتی که همسرشان از آنها دارد نفع می برند، مثل بردن مرتب آنها به مطب دکتر، فراهم آوردن غذاهای مقوی، و اطمینان یافتن از این که فرد بیمار داروهایش را بطور مرتب مصرف کند.

اسکارلت لین گومز می گوید، بیماران متاهل همچنین از نوعی حمایت عاطفی برخوردار هستند که می تواند باعث کاهش استرس و افزایش احتمال موفقیت درمان آنها شود.

به گفته گریگوری مسترز آنکولوژیست مرکز سرطان هلن اف. گراهام در نیوآرک ایالت دلاور، این تحقیق نشان دهنده ارزش یک فرد مراقب فدارکار در کمک به بهود طول عمر بیماران مبتلا به سرطان را نشان می دهد.

به گفته او، این تحقیق نشان می دهد که تلاش هماهنگ برای بررسی منابع روانی-اجتماعی فرد ممکن است به اندازه بررسی عوامل دیگر در افزایش طول عمر بیمار مهم باشد.

گومز و مسترز می گویند افراد مجرد ممکن است کسی را در زندگی نداشته باشند که کنار آنها باشد، اما این تحقیق نشان می هد که برای بیماران سرطانی مجرد، تماس با خانواده و دوستان برای دریافت کمک و حمایت در طول دوره درمان، اهمیت دارد.

گومز می گوید قطعا او و همکارانش از این دفاع نمی کنند که افراد مجرد برای بهبود نتیجه درمانشان ازدواج کنند، اما افراد مجرد می توانند از طریق تقویت شبکه های اجتماعی (ارتباطات اجتماعی) خود و این که به توانند روی دوستان و اعضای خانواده خود حساب کنند، به خودشان کمک کنند.

ریچل کانادی از اعضای "انجمن سرطان آمریکا" می گوید، داشتن رابطه دراز مدت نشان داده است که به طور کل، باعث افزایش سلامت و کیفیت زندگی فرد می شود و این یافته ها مختص به دوران سرطان نیست. او می گوید: "ما می دانیم فارغ از نوع بیماری، افراد متاهل به نسبت افراد مجرد طول عمر بیشتری دارند."

با این حال، اثرات ازدواج در گروه های نژادی مختلف، متفاوت است.

بر اساس تحقیق دیگری که در ژورنال سرطان منتشر شده است، بین زنان و مردان در آمریکا، نژاد سفیدپوست بیش از سایرین از مزایای ازدواج بهره می برد و نژاد هیسپانک و آسیایی-اقیانوسیه کمتر بهره می برند.

بزرگترین افعی جهان در مالزی به دام افتاد

نیروهای دولتی پس از یک ساعت و نیم موفق شدند که مار را بگیرند

کارگران در مالزی یک مار افعی پیدا کردند که احتمال دارد بزرگترین افعی مشبک باشد که تاکنون به دام افتاده است.

کارگران این افعی را، که تقریبا ۸ متر طول و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد، زیر درختی در جزیره پنانگ پیدا کردند.

کارگران ساختمان سازی با مقامات دولت مالزی تماس گرفتند و ماموران اعزامی پس از یک ساعت و نیم موفق شدند که مار را به دام بیاندازند.

در کتاب رکوردهای گینس، مشخصات بزرگترین افعی به دام افتاده، ۷ متر و سی سانتیمتر ثبت شده که در ایالت میزوری آمریکا زندگی می کند.

آغاز آتش‌بس یمن؛ طرف های درگیر وعده داده اند به آن وفادار بمانند

آتش بس در یمن از نیمه شب یکشنبه به وقت محلی آغاز شد

بعد از چند بار آتش‌ بس ناکام در یمن، همه طرف های درگیر از یکشنبه شب توافق کردند که این بار به توافق آتش بس وفادار بمانند.

آتش بس یمن از نیمه شب گذشته به وقت محلی آغاز شد و دو طرف درگیری، یعنی نیروهای طرفدار دولت یمن و ائتلاف به رهبری عربستان از یک سو و شورشیان شیعه حوثی که در اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را به دست گرفتند، وعده داده اند که توافق آتش بس را رعایت کنند.

این چندمین بار است که برای اجرای آتش بس در یمن تلاش می شود؛ همه موارد قبلی با شکست مواجه شده است و مردم خسته از جنگ در یمن، این بار چشم امید به دوام این آتش بس دوخته اند.

عبدالله زاکری شهروند یمنی که ساکن صنعا است می گوید "ما امیدواریم این آتش بس یک آتش بس جدی و بادوام باشد. روی صحبتم با همه طرف هاست و این که در کشور صلح برقرار شود. این تنها راه نجات فقرا و نیازمندانی است که نمی توانند در یک جنگ داخلی و زیر بمبارانی که مردم بی گناه را به کشتن می دهد، دوام بیاورند."

قرار است این آتش بس، راه را برای از سرگیری و موفقیت احتمالی گفت و گوهای صلح آن کشور باز کند؛ گفت و گوهایی که قرار است از ۳۰ فروردین ماه در کویت آغاز شود.

ناآرامی ها در یمن بیش از شش هزار کشته به جا گذاشته و به بحران انسانی در آن کشور دامن زده است.

شبه نظامیان شیعه حوثی که صنعا را در کنترل خود دارند، مورد حمایت ایران هستند و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن نیز کنترل شهرز بندری عدن در جنوب یمن را در کنترل دارند و مورد حمایت عربستان سعودی هستند.

زندگی طولانی به درآمدتان ربط دارد؛ حقوق بالاتر، احتمالا طول عمر بیشتر

شاید وارن بافت، میلیاردر آمریکایی که ۸۵ ساله است مثال خوبی برای این تحقیق باشد.

یک تحقیق جدید می گوید رئیس شما که درآمد بیشتری دارد، احتمالا بیشتر از شما عمر می کند. این نتیجه تحقیق یک استاد دانشگاه در آمریکا و همکارانش است که در نشریه "جاما" یا "ژورنال انجمن پزشکی آمریکا" منتشر شده است.

راج چتی استاد اقتصاد دانشگاه استانفورد، پس از بررسی فرم های مالیاتی شهروندان آمریکایی بین سال های ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۴ میلادی، نتیجه گیری کرده است که با افزایش درآمد، امید به زندگی نیز بیشتر می شود.

به نوشته نشریه تایم که از انتشار این پژوهش خبر داده، قبلا برخی کارشناسان انتظار داشتند که در یک مقطع با افزایش درآمد، دیگر به طول عمر افراد اضافه نشود؛ اما راج چتی و همکارانش نشان داده اند که اینگونه نیست.

سال هایی که افراد با افزایش درآمدشان به طول عمر خود اضافه می کنند، از یک مقطعی به بعد کمتر می شود، اما پول بیشتر اساسا به افزایش طول عمر منجر می شود.

در مجموع، نرخ امید به زندگی در میان آن یک درصد از افراد جامعه که بالاترین درآمد را دارند، در مقایسه با آن یک درصد از افرادی که کمترین درآمد را دارند، نزدیک به ۱۵ سال بیشتر است.

درست است که درآمد بیشتر باعث می شود که افراد به داروهای گران تر و خدمات بهداشتی بهتر دسترسی پیدا کنند و طول عمرشان بالاتر رود، اما بر اساس این تحقیق آنچه اهمیت بیشتری دارد، رفتار افراد است که بر سلامت آنها اثر می گذارد.

دیگر محققان قبلا دریافته بودند که در آمریکا، مردمی که در شهرها زندگی می کنند، در مقایسه با کسانی که در حاشیه شهرها یا مناطق روستایی زندگی می کنند، طول عمر بیشتری دارند؛ احتمالا این به دلیل هزینه های بالای زندگی در شهرها و استرس بیشتر زندگی در مناطق پر جمعیت تر بوده است.

اما چتی نتیجه ای برخلاف آن گرفته است.

در حقیقت، بر اساس پژوهش او، افرادی که درآمد کمتری دارند و در شهرهای بسیار شلوغ مثل نیویورک و سان فرانسیسکو زندگی می کنند، از کسانی که در دیترویت در ایالت میشیگان یا تولسا در اوکلاهما زندگی می کنند، طول عمر بیشتری دارند.

چتی احتمال می دهد که دلیل افزایش این طول عمر این است که در برخی شهرها، سیاست هایی نظیر ممنوعیت استعمال سیگار و ممنوعیت استفاده از مواذ غذایی ناسالم نظیر برخی روغن ها اعمال می شود که فارغ از سطح درآمد افراد، تاثیرش برای همه مثبت است و مردم کم درآمد این شهرها، به نسبت شهرهای دیگری که چنین سیاست هایی ندارند و افراد را به زندگی سالم تشویق نمی کنند، کمتر چاق هستند و سیگار کمتری می کشند و رفتارهای سالم بیشتری دارند و لذا طول عمر بیشتری دارند.

چتی می گوید نابرابری در طول عمر، بیش از آن که با میزان دسترسی به خدمات پزشکی نجات دهنده مرتبط باشد، با رفتارهایی که بر سلامت فرد تاثیر می گذارد مرتبط است، مثل ورزش کردن، نکشیدن سیگار و پرهیز از غذاهای ناسالم.

یک افسر نیروی دریایی آمریکا به جاسوسی متهم شد

افسر فرمانده ادوارد لین در تایوان متولد شده، در ۱۴ سالگی به آمریکا رفته و در سال ۲۰۰۸ شهروند این کشور شده است.

یک عضو نیروی دریایی ارتش آمریکا به رساندن اسرار دولتی مربوط به امنیت ملی آمریکا به کشور دیگر متهم شده است.

مدارک نیروی دریایی آمریکا که جزئیات موارد اتهامی جاسوسی را تدوین کرده، هویت متهم را کاملا مخفی نگاه داشته است.

رویترز و موسسه نیروی دریایی آمریکا شخص مظنون را افسر فرمانده ادوارد لین معرفی کرده اند.

شبکه خبری ان.بی.سی آمریکا به نقل از وبسایت رسمی نیروی دریایی این کشور می گوید، لین در تایوان متولد شده، در ۱۴ سالگی به آمریکا رفته و در سال ۲۰۰۸ شهروند این کشور شده است.

فرد مظنون به جاسوسی و انتقال "اطلاعات محرمانه مرتبط با دفاع و امنیت ملی آمریکا را به نماینده ای از یک کشور خارجی" متهم است.

اسناد نیروی دریایی ارتش آمریکا آورده است که این اطلاعات "با انگیزه یا این هدف که قرار است برای ارتقاء یک کشور خارجی مورد استفاده قرار گیرد" منتقل شده است.

این اطلاعات در طبقه بندی "محرمانه" قرار داشت که در واقع یک پله پایین تر از اطلاعات "بسیار محرمانه" تلقی می شود.

افشای اطلاعات "با علم به این که می تواند برای صدمه به آمریکا یا ارتقاء یک کشور خارجی" مورد استفاده قرار گیرد، از موارد دیگر اتهامی مظنون پرونده است. در این اسناد نام هیچ کشور خارجی ذکر نمی شود.

او همچنین به خودداری از اعلام مکان هایی که در سفرهای خارجی خود رفته بود و همچنین اعلام نکردن استخدام یک روسپی و رابطه خارج از ازدواج، متهم است.

ان.بی.سی می گوید لین روز جمعه در مقابل مقامات نظامی جلسه پرسش و پاسخ داشت و سپس به بازداشتگاه موقت ارتش در چساپیک درایالت ویرجینیا منتقل شد. مقامات گفته اند که او از پاییز گذشته و پس از بازداشت در همین بازداشتگاه نگه داشته می شود.

او در بیانیه ای که پس از احراز شهروندی آمریکا نوشته می گوید: "من همواره رویای آمریکایی شدن داشتم. من با این باور بزرگ شدم که تمام راه ها در آمریکا به دیزنی لند ختم می شود."

ناسا: سفینه کپلر در وضعیت اضطراری قرار گرفته است

سفینه پژوهشی کپلر تاکنون بیش از هزار سیاره را در خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است.

تلاش های سازمان فضایی آمریکا، ناسا، برای احیای سفینه پژوهشگر کپلر که در فاصله ۱۲۰ میلیون کیلومتری زمین در وضعیت اضطراری قرار گرفته است، همچنان ادامه دارد.

بنا بر اعلام این سازمان، آخرین ارتباط با این سفینه پژوهشی یک هفته پیش برقرار شد. کارشناسانی که کنترل کپلر را از راه دور بر عهده دارند، تلاش کرده اند آن را به سوی مرکز راه شیری هدایت کنند، اما این فضاپیما هیچ علائمی مبنی بر دریافت سیگنال ها نشان نداد.

ناسا همان موقع گفت که کپلر وارد "فاز کمینه فعالیت" خود شده و نجات این سفینه از فرو افتادن در فراموشی، اولویت اصلی تیم کپلر است.

آژانس هوا و فضای آمریکا سفینه کپلر را در سال ۲۰۰۹ میلادی عملیاتی کرد. این سفینه پژوهشی تاکنون بیش از هزار سیاره را در خارج از منظومه شمسی کشف و شناسایی کرده است.

ماموریت اولیه کپلر، یعنی شناسایی سیاره ها، در سال ۲۰۱۲ پایان یافت، اما با وجود برخی کاستی ها، ناسا همواره توانسته است آن را احیا و ادامه مامورت آن را ممکن کند.

سومالی سخنگوی سابق الشباب را در ملأ عام اعدام کرد

حسن حنفی حاجی، روزنامه نگار سابق که به همکاری با الشباب متهم بود روز دوشنبه تیرباران شد.

سومالی یک سخنگوی سابق الشباب، گروه وابسته به القاعده، را روز دوشنبه در ملأ عام اعدام کرد.

مقامات قضایی سومالی گفتند حسن حنفی، زمانی که الشباب کنترل موگادیشو پایتخت سومالی را برعهده داشت، مسئول رسانه ای این گروه افراطی اسلامگرا بود.

او برای این گروه کنفرانس های خبری ترتیب می داد و به دلیل صدور فرمان قتل شش خبرنگار، اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسن حنفی در جریان محاکمه در دادگاه، اعتراف کرده بود که خود شخصا یک خبرنگار را در سومالی به قتل رسانده است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید از سال ۱۹۹۲ میلادی به این سو، در مجموع ۵۲ خبرنگار در سومالی کشته شده اند.

سومالی روز شنبه نیز دو عضو دیگر گروه الشباب را از تیرباران کرد.

اعتراف اوباما به بزرگترین اشتباه دوران ریاست جمهوری خود

باراک اوباما در مصاحبه با فاکس نیوز که روز یکشنبه پخش شد، در عین حال از مداخله در لیبی به عنوان "اقدامی درست" دفاع کرده است

رییس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفته است که کوتاهی در برنامه ریزی لازم برای اداره لیبی پس از حمله ناتو در سال ۲۰۱۱ و سقوط معمر قذافی، شاید بزرگترین خطای سیاست خارجی او باشد.

باراک اوباما در این مصاحبه که روز یکشنبه از فاکس نیوز پخش شد، در عین حال از مداخله در لیبی به عنوان "اقدامی درست" دفاع کرده است.

به گزارش بلومبرگ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت ایالات متحده قویا از مداخله آمریکا در لیبی حمایت می‌کرد، اما او در مبارزات انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آینده، از آن چه پس از سقوط قذافی رخ داد، از جمله هجوم نیروهایی خارجی به لیبی، برخوردهای داخلی منجر به بی‌ثباتی که به گروه های تروریستی چون داعش امکان حضور در لیبی را داد، ابراز تاسف کرده است.

ژنرال دیوید رودریگز فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا، هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت، حضور داعش در لیبی طی یک سال گذشته دو برابر شده و این گروه افراطی در حال حاضر حدود شش هزار پیکارجو در آن کشور دارد.

رابرت گیتز وزیر پیشین دفاع آمریکا نیز می‌گوید "نفوذ وزیر خارجه در گسترش هدف از نجات مردم بنغازی به تغییر رژیم در لیبی تعیین کننده بود و مطمئن نیستم اگر به خاطر نفوذ کلینتون نبود اوباما چنین تصمیمی می‌گرفت."

فشار از دو سو به باراک اوباما برای توافق ایران

مخالفان توافق همچنان از آن ناراضی اند و از سوی دیگر، بانک ها و موسسات اقتصادی برای همکاری با ایران، از اوباما انتظار دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک تحلیل سیاسی نوشته، در حالی که دولت باراک اوباما تلاش دارد توافق جامع هسته ای با ایران را حفظ کند، به خاطر این توافق از هر سو مورد انتقاد قرار دارد.

آسوشیتدپرس نوشته، باراک اوباما کما فی السابق از سوی مخالفان توافق هسته ای با ایران تحت فشار است. اما گروه دوم بانک ها و موسسات اقتصادی مایل به همکاری با ایران هستند که از اوباما انتظاراتی دارند.

کنگره آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و خاور میانه و حتی جناح هایی در داخل ایران از جمله منتقدان این توافق هستند.

به رغم برداشتن تحریم های هسته ای، تهران می گوید بهبود اقتصادی ناشی از برداشتن این تحریم ها کافی نیست زیرا برخی دیگر از تحریم های اقتصادی آمریکا همچنان پا برجاست.

از سوی دیگر، شرکت های اروپایی و آسیایی و بویژه بانک ها که خواهان همکاری های اقتصادی با ایران هستند، از ایالات متحده می خواهند تعهد کند آن ها را بدلیل روابط اقتصادی با ایران مورد مجازات قرار نمی دهد.

منصور فرهنگ: وقتی ایران می تواند با جهان روابط عادی داشته باشد که دشمن تراشی نکند

اسرائیل و کشورهای عرب نیز بخ دلیل قدرت طلبی ایران در منطقه و آزمایش موشک های بالستیک از این توافقنامه انتقاد می کنند.

برغم تمامی این انتقاد ها دولت باراک اوباما تلاش می کند این توافقنامه را همچنان حفظ کند.

آمریکا از نیروهای عراقی برای آزادسازی فلوجه حمایت می کند

استوارت ای جونز گفت که آمریکا برای آزادسازی فلوجه تسلیحات و تجهیزات لازم را در اختیار دولت عراق قرار می‌دهد

سفیر ایالات متحده در عراق اعلام کرد که واشنگتن همچنان به حمایت از نیروهای امنیتی عراق و جنگجویان محلی برای بیرون راندن نیروهای گروه دولت اسلامی(داعش) از فلوجه و نجات ساکنان ان شهر ادامه می‌دهد.

استوارت ای جونز گفت دولت آمریکا به حمایت از دولت عراق، نیروهای امنیتی عراق و مبارزان محلی برای بیرون راندن داعش از فلوجه متعهد است.

استوارت ای جونز گفت که ایالات متحده برای آزادسازی فلوجه تسلیحات و تجهیزات لازم را در اختیار دولت عراق قرار می‌دهد و ۱۵۵ میلیون دلار دیگر را برای امدادرسانی و مسایل انسان‌دوستانه به شهروندان عراق اختصاص می‌دهد.

آمریکا با ارسال سلاح، آموزش نیروهای نظامی و حملات هوایی از نیروهای دولتی عراق و کردهای این کشور در مقابل نیروهای داعش حمایت می‌کند. در پی این حمایت‌ها، نیروهای عراقی موفق به توقف پیشروی نیروهای داعش و پس گرفتن برخی مناطق از این گروه شدند.

واتیکان: پاپ از ارمنستان، آذربایجان و گرجستان دیدار خواهد کرد

به گفته واتیکان پاپ قرار است ماه اکتبر از جمهوری آذربایجان و گرجستان دیدار کند.

پاپ فرانسیس قرار است تا اواخر سال جاری میلادی از ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار کند.

واتیکان روز شنبه ضمن اعلام این خبر گفت پاپ فرانسیس از سوی کلیسای ارمنستان برای سفر به این کشور دعوت شده و در ماه ژوئن به آنجا خواهد رفت. به گفته واتیکان او همچنین قرار است در ماه اکتبر از جمهوری آذربایجان و گرجستان دیدار کند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان اخیرا درگیر خشونت های مرزی بر سر منطقه قراباغ علیا بوده اند که از دهه ۱۹۹۰ به این سو بی سابقه بوده است. در این خشونت ها بیش از ۹۰ نفر طی چهار روز درگیری های سنگین کشته شدند و پس از آن درگیری های پراکنده ادامه یافت.

گروه های جدایی طلب تحت حمایت ارمنستان قره باغ را در جنگی که در اوایل دهه ۹۰ میلادی رخ داد از جمهوری آذربایجان گرفتند. قره باغ علیا آن زمان جزو خاک جمهوری آذربایجان بود و عمده ساکنانش را قومیت های مسیحی ارمنی تشکیل می دادند. این جنگ حدود ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت.

نیروی زمینی سپاه رزمایش سه روزه برگزار می‌کند

نیروی زمینی سپاه پاسداران از روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین یک رزمایش سه روزه برگزار خواهد کرد.

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین یک رزمایش سه روزه برگزار خواهد کرد.

به گفته محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه این رزمایش در جنوب شرق ایران و در منطقه‌‌ای شامل چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی برگزار خواهد شد.

او گفت که در این رزمایش از تجهیزات جدید سپاه استفاده خواهد شد ضمن اینکه هوانیروز سپاه که به تازگی به نیروی زمینی پیوسته است نیز در این مانور شرکت خواهد کرد.

برنامه ریزی دولت اسد و نیروی هوایی روسیه برای تصرف بزرگترین شهر سوریه

نیروهای وفادار به بشار اسد با همکاری روسیه تلاش می کنند شهر حلب را تصرف کنند.

نخست وزیر سوریه گفت نیروهای دولتی با حمایت هوایی روسیه در نظر دارند حلب را پس بگیرند و با حمله شورشیان اسلامگرا در منطقه مقابله کنند.

حلب، بزرگترین شهر سوریه، از سال ۲۰۱۲ تحت کنترل شورشیان بوده است.

احتمال استفاده از قدرت هوایی روسیه در نبرد برای بازپس گیری حلب چشم انداز آتش بس شکننده سوریه را دچار تردید کرده است.

این برنامه دولت سوریه در حالی است که استفان دمیستورا، فرستاده سازمان ملل متحد برای پیشبرد تلاش های دیپلماتیک مربوط به توافق "ترک مخاصمه" عصر یکشنبه در دمشق خواهد بود.

شورشیان سوری از جمله جبهه النصره، مرتبط با القاعده، هفته گذشته عملیاتی را برای بازپس گیری اراضی نزدیک حلب که اخیرا به تصرف نیروهای وابسته به دولت بشار اسد در آمد، آغاز کردند.

پیروزی های اخیر بشار اسد با که با حمایت ایران و روسیه بدست آمده است، موقعیت او را تقویت کرده است. با این حال قرار است مذاکرات صلح سوریه، این هفته در ژنو از سر گرفته شود.

مهاجران و پلیس مقدونیه در مرز یونان درگیر شدند

یکی از مهاجران، کپسول گاز اشک آور را به سمت پلیس مقدونیه پرتاب می کند - ۲۲ فروردین ۱۳۹۵

مهاجران و پلیس مقدونیه روز یکشنبه با هم درگیر شدند. حدود ۵۰۰ مهاجر سعی داشتند از حصاری که یونان را از مقدونیه در شهر ایدومنی جدا می کنند، عبور کنند.

پلیس مقدونیه با استفاده از پرتاب کپسولهای گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و ماشین های آبپاش، سعی کرد آنها را متفرق کند.

مهاجران با پرتاب سنگ به ماموران پلیس، واکنش نشان دادند.

مهاجران قبلا نیز سعی کرده بودند که از حصارهای مرزی عبور کنند. پلیس یونان کنار ایستاده بود و مداخله نمی کرد.

درگیری ها تا بعد از ظهر ادامه یافت و وزش باد، گاز اشک آور را به یک کمپ نزدیکی که حدود ۱۱ هزار نفر از پناهجویان در آن هستند، کشاند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بسیاری از کسانی که در درگیری حضور نداشتند، از جمله کودکان خردسال، با مشکلات تنفسی مواجه شدند. پزشکان داوطلب برای کمک به آنها به کمپ رفتند.

روز شنبه، شماری از فعالان در نوشته هایی به زبان عربی، از مهاجران خواسته بودند صبح روز یکشنبه، نزدیک حضار مرزی جمع شوند.

چین، صدای آمریکا و چند سایت خبری دیگر را فیلتر کرده است

نشریه تایم نیز در چین فیلتر شده است.

سایت های نشریه بریتانیایی اکونومیست و نشریه آمریکایی تایم در چین فیلتر شد. پکن اخیرا سایت های چند نشریه خبری و شبکه خبری خارجی دیگر از جمله صدای آمریکا، نیویورک تایمز، ایندیپندنت و بلومبرگ در این کشور را نیز مسدود کرده است.

وزارت امور خارجه چین تاثیر این اقدامات را بر سرمایه گذاری های خارجی در این کشور کم اهمیت دانست.

وزارت خارجه چین اعلام کرده است "اینترنت در چین قویا و به سرعت رو به گسترش است که برای رشد شرکت های خارجی، فضای گسترده ای فراهم می کند."

به گزارش نیویورک تایمز مسدود کردن دسترسی به سایت های اکونومیست و تایم در چین در پی انتشار سرمقاله هایی در انتقاد از شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین صورت گرفته است.

هزار شهروند خارجی در مارتن پیونگ یانگ شرکت کردند

دوندگان در دو مارتن پیونگ یانگ

بیش از ۱۶۰۰ نفر از جمله هزار شهروند خارجی، روز یکشنبه در یک ماراتن بین المللی در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی شرکت کردند.

مقامات کره شمالی از سال ۲۰۱۴ به خارجی ها اجازه داده اند در این مسابقه شرکت کنند.

دوندگان در مارتن باید مسافتی حدود ۴۲ کیلومتر را بدوند.

بیست و یک فروردین ماه نیز در شیراز یک دو مارتن با حضور دوندگان بین المللی برگزار شد که به گفته سایت های ایرانی، حدود صد شهروند خارجی در آن شرکت داشتند.

تنها زن فهرست ۱۰ فرد نخست تحت تعقیب اف.بی.آی بازداشت شد

تصویر برندا دلگادو در سایت اف.بی.آی که خبر بازداشتش منتشر شده است

برندا دلگادو، تنها زن فهرست ۱۰ فرد نخست تحت تعقیب اف.بی.آی بازداشت شد.

اف بی آی این زن را به خاطر قتل یک رقیب عشقی در ایالت تگزاس، تحت تعقیب قرار داده بود.

برندا دلگادو، روز جمعه در مکزیک دستگیر شد. به گفته مقامات او سپتامبر گذشته با استخدام افرادی، یک دندانپزشک زن را که با دوست پسر سابق او رابطه داشت، به قتل رساند.

اف.بی.آی برای اطلاعات منجر به بازداشت مستقیم او ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرده بود.

مقامات بلژیکی: سلول تروریستی بروکسل قصد داشت به پاریس حمله کند

نیروهای امنیتی بلژیک پس از حملات بروکسل حضور پررنگی در شهر پیدا کردند.

دستگاه قضایی بلژیک روز یکشنبه ۲۲ فروردین اعلام کرد که بر اساس شواهد موجود سلول تروریستی بروکسل قصد داشته است دوباره حملاتی را در فرانسه انجام دهد، ولی با توجه به پیشرفت تحقیقات پلیس و تنگ‌تر شدن حلقه محاصره، تروریست‌ها تصمیم گرفته‌اند به سرعت عملیاتی را در بروکسل ترتیب دهند.

دستگیری صلاح عبدالسلام و سه عضو دیگر شبکه تروریستی بروکسل که متهم به برنامه‌ریزی و شرکت در حملات ماه نوامبر پاریس‌ بودند، دیگر اعضای این سلول تروریستی را به این نتیجه رسانده که باید برنامه خود را تغییر داده و هر چه سریعتر عملیاتی در بروکسل انجام دهند.

پلیس بلژیک اطراف یکی از آپارتمان‌هایی که چند تن از مظنونان را در آن دستگیر کرده، کامپیوتری حاوی نقشه حملاتی که قرار بوده در پاریس انجام شود، یافته‌است.

در این کامپیوتر فایلی با عنوان "هدف" پیدا شده که صریحا به دو هدف این گروه برای حمله در پاریس اشاره دارد: مرکز تجاری لادفانس در شمال غربی پاریس، و یک انجمن مسیحیان محافظه‌کار.

منطقه لادفانس مقر بسیاری از شرکت‌های بزرگ فرانسوی و چند ملیتی است که هر روز بیش از ۵۰۰ هزار نفر به آن رفت‌وآمد می‌کنند.

داعش مسئولیت حملات سال جاری میلادی در بروکسل و سال گذشته در پاریس را برعهده گرفته است.

زمین لرزه شهرهای افغانستان و چند کشور همسایه را لرزاند

تصویر گرفته شده از سایت سازمان زمین شناسی آمریکا

زمین لرزه ای روز بعد از ظهر روز یکشنبه شمال شرق کابل نزدیک مرز تاجیکستان و پاکستان را لرزاند.

شدت زمین لرزه به حدی بود که در اسلام آباد پایتخت پاکستان و دهلی نو پایتخت هند نیز احساس شد. در پی زمین لرزه ساکنان کابل و اسلام آباد و برخی شهرهای دیگر از ساختمان ها بیرون آمدند.

سازمان زمین شناسی آمریکا شدت زمین لرزه را ۶.۶ ریشتر و محل آن را در ۲۸۲ کیلومتری شمال شرق کابل اعلام کرد. برخی مقامات پاکستانی شدت زمین لرزه را ۷.۱ ریشتر اعلام کردند.

خبرگزاری چینی شینهوا نیز گزارش داده است که زمین لرزه در بخش شمال غربی منطقه سین‌کیانگ احساس شده است. رویترز به نقل از یک پزشک گفته است که در پیشاور، چند نفر مجروح شده اند.

گزارش شده زمین لرزه در عمق ۲۱۰ کیلومتری سطح زمین رخ داده است. زمین لرزه هایی که در چنین عمقی رخ می دهند، معمولا خسارات عمده ای به جای نمی گذارند.

در اکتبر سال گذشته، زمین لرزه ای به شدت ۷.۵ ریشتر منطقه را لرزاند و باعث کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر و ویرانی هزاران خانه شد.

سومالی دو عضو الشباب را تیرباران کرد

تصویر آرشیوی از نیروهای الشباب که می خواهند دولت سومالی را سرنگون کنند.

سومالی دو عضو الشباب، گروه مرتبط با شبکه القاعده را اعدام کرد.

این دو نفر متهم بودند که سال گذشته میلادی، با یک خودروی بمب گذاری شده، خبرنگاری را به قتل رساندند.

حسن نور علی ۳۷ ساله، و الرازق محمد ۲۸ ساله، روز شنبه در موگادیشو تیرباران شدند. آنها در دادگاه نظامی سومالی محکوم شدند.

الشباب می خواهد دولت سومالی را که مورد حمایت غرب است سرنگون کند و حکومتی بر اساس تفسیر سخت خود از اسلام در آنجا روی کار بیاورد.

نخست وزیر بریتانیا درباره سرمایه گذاری خارجی خود ابراز ندامت کرد

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز شنبه اعتراف کرد در قبول سرمایه گذاری در یک صندوق اعتباری برون مرزی درست عمل نکرد، این موضوع موجب شد هزاران نفر به خیابان ها بریزند و او و یک شرکت حقوقی پانامایی را که در آن درگیر بود محکوم کنند.

به گزارش اسوشیتدپرس، کامرون سخنرانی در لندن را با عبارت "تقصیر از من است" آغاز کردو خنده و کف زدن جمعیتی از فعالان حزب محافظه کار را که حضور داشتند، موجب شد.

او با قیافه ای جدی گفت هفته خوبی نبود، و افزود "من می توانستم این کار را بهتر انجام دهم . می دانم درس هایی هست که باید آموخت ، و من خواهم آموخت.دفتر نخست وزیری یا مشاوران بی نام را ملامت نکنید. مرا مسئول بدانید."

این نخستین حضور عمومی کامرون از پنجشنبه شب بود که پذیرفت از ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰ سهامی در یک صندوق اعتباری در باهاماس داشت و به چهار روز بیانیه های گیج کننده دستیارانش پایان داد.

کامرون یکی از ده ها رهبر سیاسی و شخصیت های مشهور و ستاره های ورزشی است که به شرکت های پوششی و صندوق های سرمایه گذاری در پی درز اسناد یک شرکت حقوق در پاناما ارتباط داده شده اند.

در خارج از محل برگزاری نشست محافظه کاران، در حالی که هزاران معترض چپگرا خواهان برکناری کامرون بودند، پلیس یک مانع انسانی تشکیل داد.

کامرون زیر فشار فزاینده قانونگذاران اپوزیسیون قرار دارد که می خواهند او سرمایه گذاری های کامل گذشته خود در صندوق های اعتباری در خارج، بویژه آنهایی را که پدر میلیونرش داشت فاش کند.

کامرون در سخنرانی روز شنبه قصد خود را به انتشار اوراق مالیاتی که نشان می دهد تمام مالیات های مربوط به سرمایه گذاری در باهاماس را پرداخته تکرار کرد. او حاضر نشده است به پرسش هایی در این مورد که آیا سرمایه گذاری های برون مرزی دیگری نیز داشته است یانه، پاسخ دهد.

ترکیه می گوید مذاکرات عادی سازی روابط با اسرائیل پیشرفت داشته است

تظاهرات ضداسرائیلی در استانبول -ژوئیه 2014

ترکیه از پیشرفت مذاکرات میان مقامهای دیپلماتیک این کشور با دیپلماتهای اسرائیل برای عادی کردن روابط میان دو کشور خبر داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت مقامهای آن کشور روز پنجشنبه با مقامهای اسرائیل در لندن به توافق رسیدند که در دیدار آینده میان دو طرف توافقنامه نهایی امضا شود. هنوز تاریخی برای دیدار آینده تعیین نشده ولی گفته می شود این دیدار خیلی زود برگزار خواهد شد.
روابط میان دو کشور در سال ۲۰۱۰ پس از حمله اسرائیل به کشتی حامل کمک ترکیه برای مردم غزه و کشته شدن ده نفر از شهروندان ترکیه در آن واقعه قطع شد.
غزه در آن زمان به دلیل حضور رهبران شبه نظامیان حماس از سوی اسرائیل محاصره دریایی شده بود.
ترکیه خواهان دریافت غرامت و پایان دادن به محاصره غزه شده بود.

کره شمالی از آزمایش موتور موشک قاره پیما با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا خبر داد

رسانه‌های کرۀ شمالی اعلام کردند که آن کشور موفق شده است که موتورهای ویژه موشک‌های قاره ‌پیما را آزمایش کند.

شبکه تلویزیونی کی.سی.ان کره شمالی می گوید آزمایش این موتورها که قابلیت حمل موشک بالستیک به خاک آمریکا را دارند در حضور و با نظارت کیم جونگ اون، رهبر کشور، صورت گرفته است.

پیونگ یانک بارها تهدید به انجام حملات پیشگیرانه به ایالات متحدۀ آمریکا و کرۀ جنوبی کرده است. این آزمایش – در صورت موفقیت– گام مهمّی در برنامۀ هسته‌ای کرۀ شمالی محسوب می‌شود.

کره شمالی از ماه ژانویۀ گذشته تا کنون، چندین آزمایش موشکی و هسته‌ای انجام داده که با واکنش کره جنوبی، آمریکا و شورای امنیّت مواجه شده است.

رئیس جمهوری چهار دوره ای جیبوتی برای یک دوره دیگر انتخاب شد

اسماعیل عمر گله

وزیر کشور جیبوتی از پیروزی دوباره اسماعیل عمر گِله رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت او نزدیک به ۸۷ درصد رای ها را به خود اختصاص داد.

حسن عمر محمد به صدای آمریکا گفت شمارش آرا تکمیل شد و آقای گله در نخستین دور برنده شد. او از سال ۱۹۹۹ چهار دوره پیاپی رییس جمهوری بوده است و با انتخابات روز جمعه برای یک دوره پنجساله دیگر در مقامش باقی خواهد ماند.

برخی احزاب مخالف انتخابات را پس از آن که گله تصمیم قبلی خود را برای خودداری از کاندیدا شدن دوباره تغییر داد، تحریم کردند.

طرفداران اپوزیسیون نتایج رای گیری را قبول ندارند و می گویند برخی از رای دهندگان از حوزه ها برگردانده شدند. رهبران اپوزیسیون از آنچه آنرا بی رحمی پلیس در هفته های منتهی به رای گیری می نامند شکایت کرده و می گویند شیوه رسانه ها در پوشش فعالیت های آنها منصفانه نبود.

جیبوتی کشور بسیار کوچکی است اما به دلیل موقعیت آن بعنوان بندری در خلیج عدن، یکی از شلوغ ترین مسیرهای کشتیرانی جهان، نفوذی بین المللی دارد. تنها پایگاه دائمی ارتش آمریکا در افریقا در جیبوتی قرار دارد.

معماران ایتالیایی بناهای تاریخی پالمیرا را با چاپگر سه بعدی احیا می‌کنند

معماران و هنرمندان ایتالیائی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی بناهای تاریخی پالمیرا در سوریه را احیا می‌کنند.

این پروژه در ایتالیا و با همکاری دانشگاه‌های هاروارد، آکسفورد و موزه آینده دوبی اجرا می‌شود.

برخی از آثار شهر باستانی پالمیرا در سوریه در سال گذشته توسط دولت خودخوانده اسلامی(داعش) ویران شد. شهر پالمیرا چندی پیش توسط ارتش سوریه از نیروهای داعش پس گرفته شد.

جاکومو ماساری بنیانگذار استودیو هنر مدرن و یکی از دست اندکاران این پروژه در این باره گفت: "برای ما ایتالیایی‌ها حفظ بناهای تاریخی اهمیت بسیاری دارد، به همین خاطر گاهی خودمان را در شرایط مردم سوریه قرار می دهیم که می خواهند بناهای تاریخی خود را حفظ کنند."

احیای تاق قوس‌دار معبد بل که دو هزار سال قدمت دارد و بخش عمده اش توسط گروه دولت اسلامی با خاک یکسان شده اولین کار این گروه معماران ایتالیائی است .

این پروژه با استفاده از تصاویری که در گذشته از این بناهای تاریخی گرفته شده انجام می‌شود.

میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرد

دولت میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرده است. این اقدام بر اساس برنامه بخشودگی که نخستین عمل رسمی آنگ سان سوچی بود صورت می گیرد. او که سال ها زندانی سیاسی بود و در بازداشت خانگی بسر می برد، اینک مهمترین شخصیت در دولت غیر نظامی جدید تلقی می شود.

بنا به گزارش ها ۱۱۳ زندانی سیاسی روز شنبه در سراسر کشور آزاد شدند. گروه های حقوق بشری تخمین می زنند میانمار حدود ۵۰۰ زندانی سیاسی و عقیدتی داشته است.

پس از آن که آنگ سان سوچی روز پنجشنبه اعلام کرد زندانیان در ارتباط با آئین های سال جدید بودائی آزاد می شوند، خانواده ها و دوستان آنها در برابر زندان ها جمع شدند. و روز جمعه با دسته های گل از کسانی که بیرون می آمدند استقبال کردند.

با این حال در میانه مراسم دادگاهی در شهر ماندالای دو فعال صلح وابسته به ارتش استقلال کاچین، یک گروه چریکی یاغی در شمال دور میانمار را محکوم کرد.

دو بودائی ، اعضای یک سازمان بین المذاهب می گویند آنها در یک ماموریت خیریه در منطقه بودند.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، آزادی زندانیان را در نقش خود بعنوان رایزن دولت اعلام کرد، پست جدیدی که هفته پیش ایجاد شد و عملا او را در مقام رهبر ارشد میانمار قرار می دهد.

حزب آنگ سان سوچی، اتحادیه ملی دمکراسی، در پی پیروزی انتخاباتی در ماه نوامبر ، که تشکیل نخستین دولت غیر نظامی میانمار در بیش از پنج دهه را موجب شد، به قدرت رسید. نمایندگان اتحادیه در پارلمان در اکثریت هستند، اما ارتش هنوز ۲۵ درصد تمام کرسی ها را در اختیار دارد.

رهبر حزب، که گفته است نقش او از رئیس جمهوری بالاتر خواهد بود، همچنین بعنوان وزیر امور خارجه و مسئول دفتر رئیس جمهوری کار می کند.

شبکه رستوران های خارجی: محل کسب درآمد برای پیونگ یانگ و جمع آوری اطلاعات مشتریان

یک کارگر سابق رستورانی متعلق به کره شمالی در خارج از این کشور به صدای آمریکا گفت که پیونگ یانگ اطلاعات مربوط به خارجی ها بویژه شهروندان کره جنوبی را از طریق شبکه رستوران هایش در سطح جهان جمع آوری می کند.

گفته می شود کره شمالی ۱۳۰ رستوران در سراسر جهان و اکثرا در چین دارد، که اتباع کره شمالی را استخدام می کنند، غذاهای سنتی این کشور را ارائه می دهند، و از دیرباز یکی از ابزارهای قدرت نرم این کشور بوده اند. اما همچنین گمان رود از آنها بعنوان پوششی برای فعالیت های دیگر استفاده می شود.

رسانه های خبری کره جنوبی و غربی شایع کرده اند که پیونگ یانگ از رستوران ها برای فعالیت های غیر قانونی مانند پولشوئی استفاده می کند.

کارگر سابق رستوران به صدای آمریکا گفت پیشخدمت های کره شمالی در رستوران های دولتی در خارج مخفیانه اطلاعات شخصی مشتریان را جمع می کنند و به کشورشان می فرستند. آنها بویژه به اتباع کره جنوبی توجه دارند.

ماموریت جمع آوری اطلاعات زیر نظر مقاماتی که وزارت امنیت کره شمالی اعزام می کند صورت می گیرد. هر مقام ۱۰ تا ۲۰ پیشخدمت را کنترل می کند.

کارگر سابق گفت بین ۶۰ تا ۸۰ درصد مشتریان اهالی کره جنوبی هستند و بدون آنها رستوران ها نمی توانند دوام بیاورند.

روشن نیست رستوران ها چه مقدار پول جمع می کند. با این حال، به گفته او، بیشتر درآمد برای دولت فرستاده می شود و پول زیادی برای کارگران باقی نمی ماند. به پیشخدمت ها ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دلار بابت کار بیش از ۱۲ ساعت در روز پرداخت می شود. آنها پس از بازگشت از ماموریت چهار ساله، ۲۵۰۰ دلار و لوازم منزل مانند تلویزیون یا ماشین لباسشوئی دریافت می کنند.

این کارگر سابق رستوران گفت پیشخدمت ها زیر نظارت سنگین کار می کنند و آزادی شخصی محدودی دارند.

ایجاد رستوران در خارج به یک منبع مهم ارز برای پیونگ یانگ، در میان تحریم های بین المللی فزاینده تبدیل شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG