لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۰۰

سرخط خبرها

بازنگری قانون طلاق مسلمان هند؛ مرد سه بار بگوید "طلاق"، زن مطلقه است

عکس تزئینی از یک مدرسه اسلامی در هند

دیوانعالی فدرال هند در حال بررسی قانون شریعت اسلامی در آن کشور است که به موجب آن مرد می‌تواند تنها با سه بار ذکر کلمه "طلاق" همسر خود را طلاق بدهد.

دیوانعالی به در خواست یک زن مسلمان که این قانون اسلامی را به چالش گرفته است به بررسی آن می‌پردازد.

شایاره بانو، زنی که پس از ۱۳ سال زندگی با همسرش تنها با شنیدن سه بار کلمه طلاق، مطلقه شده است، در دادخواست خود ادعا کرده که این قانون زنان را احشام مردان تلقی می‌کند و با بینش جهان امروز که زن و مرد را برابر اعلام کرده است به کلی منافات دارد.

جامعه محافظه‌کار مسلمان هند با هر نوع مداخله قضایی دولت در امور شریعت، به ویژه در ارتباط با مسائل خانوادگی بسیار حساس است.

فعالیت العربیه در لبنان به "دلایل امنیتی" متوقف شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم تعطیلی دفتر العربیه در بیروت روز جمعه به کارمندان آن ابلاغ شد

کارکنان تلویزیون العربیه متعلق به عربستان سعودی در بیروت می گویند در میان افزایش تنش بین ریاض و بیروت، مسئولان این شبکه خبری تصمیم گرفته اند فعالیت در لبنان را متوقف کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرنگار العربیه نوشت، تصمیم بستن دفتر به دلایل امنیتی، روز جمعه به کارمندان ابلاغ شد. با این حال او حاضر نشد جزئیات بیشتری ارائه دهد و ماهیت تهدید هنوز روشن نیست.

شبکه خبری العربیه، وابسته به گروه ام بی سی، در ماه فوریه و در پی پخش یک نمایش کمدی که رهبر گروه شبه نظامی شیعه حزب اﻟله لبنان را مسخره می کرد، اعتراض طرفداران او را برانگیخت.

عربستان سعودی به تلافی گرایش لبنان به ایران، معاملاتی به ارزش چهار میلیارد دلار را متوقف کرده و به شهروندان خود علیه سفر به آن کشور هشدار داده است.

در رویدادی جداگانه، روز جمعه همچنین گروهی از فعالان در حمله ای کوتاه به دفتر روزنامه الشرق الاوسط در بیروت، به چاپ کاریکاتوری در شماره روز جمعه آن نشریه اعتراض کردند.

یافته جدیدی درباره وایکنیگ ها؛ آیا آنها اولین کاشفان قاره آمریکا بودند؟

تاکنون دو محل در سواحل کانادا پیدا شده که وایکینگ های اروپایی حدود هشتصد سال پیش آنجا بوده اند!

تیمی از دیرینه شناسان می گوید به کشف بالقوه عظیمی در کانادا نائل شده که می تواند "تاریخ وایکینگ ها در دنیای جدید را بازنویسی کند." این کشف به کمک ساگاها، رمزنامه های قرون وسطی و فناوری ماهواره انجام شده است.

ساگاها ، که شاهکارهای ادبی قرون وسطی تلقی می شود، داستان ها و ماجراهای وایکینگ های سرسخت و نترس است. داستان دریانوران ماهر و دلاورانی که از آغاز حدود قرن هشتم، از سرزمین های اسکاندیناوی پا فراتر گذاشتند و برای حمله و تجارت راه سرزمین های خارجی را در پیش گرفتند.

بر اساس این داستان ها، وایکینگ ها نخستین سفر از اروپا به آمریکای شمالی را دستکم ۵۰۰ سال پیش از کریستف کلمب آغاز کردند.

اما پرسش این بود که آیا واقعا آنها از قرن ها پیش، دنیای جدید را کشف کرده بودند؟ آیا نوشته های راهبان قرن های ۱۳ و ۱۴ مبنی بر اینکه آمریکا توسط وایکینگ ها کشف شد، واقعی بود؟

در دهه ۱۹۶۰، دیرینه شناسان به این نتیجه رسیدند که محلی در شمالی ترین ناحیه نیوفاند لند (Newfoundland) در کانادا موسوم به لانس‌آکس میدوز (L’Anse aux Meadows) سکونتگاه وایکینگ ها بود، که حدود یک هزار سال پیش تاسیس شد. آن کشف تاریخ اکتشاف های اروپائیان در دنیای جدید را تغییر داد و ثابت کرد ساگاها فقط افسانه نبودند.

با این حال، سکونتگاه "لانس‌آکس میدوز" فقط سکونت گاهی موقت بود، که اسکاندیناوی ها پس از چند سال رها کردند. از آن زمان، دیرینه شناسان در جستجوی نشانه های دیگر سفرهای وایکینگ ها در آمریکای شمالی بوده اند، اما در نیم قرن گذشته نشانه قاطعی پیدا نکرده اند.

حال یک اتفاق جدید افتاده است. به گرارش نشریه "هاف پست ساینس"، به خاطر تلاش "سارا پارکاک"، دیرینه شناس، شواهدی پیدا شده که دومین محل وایکینگ ها در آمریکای شمالی را نشان می دهد. این اقامتگاه، حدود ۳۰۰ مایل دورتر در جنوب "لانس‌آکس میدوز" قرار دارد.

"پارکاک" پس از تجزیه و تحلیل تصویرهای ماهواره، در باره یافته اش به بی بی سی گفت و گو کرد و گفت "این محل جدید می تواند اسرار بیشتری را در مورد وایکینگ ها فاش کند، این که آیا آنها نخستین اروپائیانی بودند که برای مدتی کوتاه در آمریکای شمالی ساکن شدند و نیز نشان می دهد آنها بسیار پیشتر از آنچه ما فکر کرده ایم، وارد دنیای جدید شدند."

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، گفت این یافته قابلیت آنرا دارد که تاریخ را تغییر دهد.

او همچنین به نشنال جئوگرافی گفت "داستانهای ساگاها دوره کوتاهی از فعالیت و کوشش نافرجام را نشان می دهد. اقامتگاه لانس‌آکس میدوز کاملا در این داستان می گنجد ، اما این فقط یک ناحیه است."

یکی از دلایلی که رد یابی وایکینگ ها چنین دشوار بوده، شیوه حرکت آنها است. بگفته "دان اسنو"، در مقاله ای برای بی بی سی، آنها بسرعت سفر می کردند و چیزی پشت سر باقی نمی گذاَشتند. اما از برکت تصویرهای ماهواره ای، پارکاک معتقد است حتی می شود رد پای گریزان ترین وایکینگ ها را هم پیدا کرد.

دوگلاس بولندر، دیرینه شناسی که در نواحی سکونت وایکینگ ها تخصص دارد، به نشنال جئوگرافی گفته، "مدت های طولانی، دیرینه شناسان آمریکای شمالی فکر جستجوی مکانی های اسکاندیناوی ها در ساحل کانادا را نادیده گرفتند، زیرا هیچ روش واقعی برای چنین کاری وجود نداشت. اگر سارا پارکاک بتواند با استفاده از ماهواره ها چنبن مکانی را پیدا کند، آنگاه شانسی منطقی وجود دارد که بشود جاهای دیگر آنها را کشف کرد."

پ.ک.ک مسئولیت انفجار در دیاربکر ترکیه را پذیرفت

از زمان شکسته شدن آتش بس بین پ.ک.ک و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است

حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.ک.ک، روز جمعه مسئولیت انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پ.ک.ک در بیانیه‌ای در وبسایت خود گفته است، این اقدام را شاخه مسلح این حزب انجام داده است.

یک خودرو حامل مواد منفجره روز پنجشنبه هنگام عبور یک مینی بوس حامل نیروهای پلیس در دیاربکر منجر شد، که در اثر آن، هفت مامور پلیس کشته و ۲۷ نفر مجروح شدند.

نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه گفتند ۹ نفر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند.

از زمان شکسته شدن آتش بس بین حزب کارگران کردستان ترکیه و آنکارا در ژوئیه گذشته، خشونت‌ها در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه شدت گرفته است.

دولت ترکیه می‌گوید از آن زمان هزاران پیکارجو کشته شده‌اند؛ بیش از ۳۵۰ نفر از نیروهای امنیتی نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

احتمال صدور حکم حبس ابد برای دو روزنامه نگار منتقد اردوغان در ترکیه

جان دونبار سردبیر روزنامه جمهوریت - آرشیو

محاکمه دو روزنامه نگار ترکیه به اتهام جاسوسی و کمک به یک سازمان‌ تروریستی، روز جمعه پشت درهای بسته از سر گرفته شد.

جان دوندار سردبیر جمهوریت و اردم گول مسئول دفتر نمایندگی این روزنامه در آنکارا در حالی در استانبول به دادگاه رفتند که در صورت اثبات اتهامات، با حبس ابد روبرو خواهند شد.

این دو روزنامه نگار متهم هستند با چاپ تصاویری از کامیون‌های دولتی در مرز با سوریه، از آن به عنوان سندی برای انتقال قاچاق اسلحه از ترکیه به سوریه یاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصاویر در ژانویه ۲۰۱۴، هنگامی که پلیس محلی کامیون‌های عازم سوریه را جستجو می‌کرد گرفته شد. جستجوی کامیون‌ها به رویارویی پلیس محلی با مسئولان اطلاعاتی ترکیه منجر شد و در پی آن روزنامه جمهوریت در گزارشی نوشت که تصاویر ثابت می‌کند ترکیه به سوریه اسلحه قاچاق می‌کند.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه گفت، این کامیون ها متعلق به آژانس اطلاعاتی کشور بوده و حامل کمک‌های ترکیه به ترکمن‌های سوریه بوده است. به گفته رجب طیب اردوغان ترکمن‌ها در حال جنگ با رژیم اسد و داعش هستند.

دولت همچنین این دو روزنامه نگار را به کمک به جنبش اسلامی میانه‌رو به رهبری فتح اله گولن، از مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری متهم کرده است و گزارش‌ها را بخشی از تلاش برای سرنگونی خود می‌داند.

متهمان با شکایت شخصی رجب طیب اردوغان بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی در مقابل دادگاه

دادگاه محاکمه این دو روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت در حالی روز جمعه برگزار شد که همزمان ده‌ها نفر از معترضان به این محاکمه مقابل دادگاه تجمع کردند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعار "آزادی مطبوعات، آزادی جامعه است" و "مطبوعات آزاد نمی‌توانند خاموش شوند" به محاکمه روزنامه نگاران اعتراض کردند. گروه دیگری از معترضان نیز با چسب دهان خود را بسته بودند.

از سوی دیگر، گروه‌های طرفدار حقوق بشر نیز انتشار گزارش درباره آن کامیون ها را پوشش اخبار طبق وظیفه ذاتی این روزنامه نگاران دانسته و خواستار رد اتهامات علیه آن دو شده‌اند.

حامیان حقوق بشر و آزادی مطبوعات این پرونده را آزمون مهمی برای سنجش آزادی رسانه‌ها در ترکیه، که طی چند سال گذشته شاهد سرکوب رسانه‌های مستقل و مخالف بوده است، می‌دانند.

مصادره چند رسانه، دستگیری روزنامه نگاران و محاکمه آنان طی ماه های اخیر با انتقاد طرفداران آزادی بیان مواجه شده است. ترکیه در میان کشورهایی است که بیشترین روزنامه نگاران زندانی را دارد.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه که دولت او با انتقاد سرکوب آزادی بیان مواجه است یک روز پیش از محاکمه این دو روزنامه نگار در نشستی در موسسه بروکینگز در واشنگتن گفت که در ترکیه هیچ روزنامه نگاری به دلیل کارش در زندان نیست یا محاکمه نمی‌شود.

دونالد ترامپ: انتخاب شوم، پیمان‌های بین‌المللی را اصلاح می‌کنم

دونالد ترامپ در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت "آمریکا ... دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه می‌گوید چارچوب پیمان‌های بین المللی پس از جنگ جهانی دوم، از جمله کنوانسیون ژنو، شرایط نامناسب و غیرعادلانه‌ای را به آمریکا تحمیل کرده و او چنانچه به ریاست جمهوری انتخاب شود، آنها را اصلاح می‌کند.

این میلیاردر آمریکایی، که پیشتر در رقابت‌های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی جمهوریخواهان برای انتخابات نوامبر نظرات جنجالی را مطرح کرده است، بار دیگر در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت، "آمریکا کشوری با زیرساخت‌های از هم فرو پاشیده است و دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

آقای ترامپ گفت "بگذارید به شما بگویم که ناتو یک سازمان بلااستفاده و مهجور است که بیش از ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد و بر کشورهای حامی تروریسم تسلطی ندارد. پوشش ناتو مربوط به کشورهایی است که هوادار اتحاد جماهیر شوروی بودند و حالا دیگر از بین رفته‌اند؛ پس ناتو هم باید از اساس تغییر کند."

توماس رایت تحلیلگر سیاست بین الملل از اندیشکده بروکینگز در آمریکا، این اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو و آنچه او "توجه بیش از اندازه ایالات متحده به امنیت ژاپن و کره جنوبی" می‌خواند را، بیانگر اعتقاد و جهت گیری سیاسی او می‌داند.

به گفته آقای رایت "او با متحدان آمریکا در آسیا، اروپا و خاورمیانه مشکلات اساسی دارد. او با تمام معاهده های تجاری و فعالیت های اقتصادی آمریکا در دهه های اخیر مخالف است و خواهان نزدیک شدن آمریکا به رژیم های دیکتاتوری نظیر دولت پوتین در روسیه است. این تغییرات حقیقتا در حد انقلاب در سیاست خارجی آمریکاست."

داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه می‌گوید، سناتور جف سِشِنز رهبری تیم سیاست خارجی او را به عهده خواهد گرفت؛ اما هنوز نام بقیه تیم سیاست خارجی خود را منتشر نکرده است.

توماس رایت تعلل در انتشار فهرست کامل همکاران احتمالی ترامپ را بی‌دلیل ندانسته و می‌گوید "نهادهای مسئول سیاست خارجی در حزب جمهوریخواه موافق نظرات ترامپ نیستند. آنها از پیشنهادات ترامپ شوکه هستند و مخالف سرسخت نظریات او هستند و به همین دلیل هم ترامپ برای جمع کردن افرادی که از نظرات او حمایت کنند، دچار مشکل خواهد شد."

وی معتقد است، اگر ترامپ انتخاب شود، نظرات انزواطلبانه او، نقش رهبری آمریکا در جهان و تلاش کشور برای حفظ ثبات و امنیت جهان را با مخاطره مواجه می‌کند.

این در حالی است که برخی از بدنه حزب جمهوریخواه، پیشاپیش انتخابات مقدماتی هفته آینده که در ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، از پیشتازی دونالد ترامپ ناخشنود هستند و تلاش خود را برای شکست دادن او متمرکز کرده‌اند.

دیپلمات موثر در اتحاد دو آلمان ، درگذشت

هانس دیتریش گنشر، وزیر خارجه پیشین آلمان در ۸۹ سالگی درگذشت.

آقای گنشر در دوران وزارت خود نقش مهمی در پیوستن دو آلمان غربی و شرقی ایفا کرد.

وی مدت ۱۸ سال وزیر امور خارجه آلمان غربی بود و در مذاکرات منتهی به اتحاد دو آلمان با دیپلمات‌های ارشد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، جان بیکر و ادوارد شواردنادزه، رایزنی می‌کرد.

آلمان از بعد از جنگ جهانی دوم به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد که بخش شرقی آن زیر سلطه اتحاد جماهیر شوروی بود.

دو بخش آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ حدود یک سال پس از فروریختن دیوار بتنی بین دو بخش برلین توسط مردم، به هم پیوستند.

فرانسه حملات هوایی دولت بشار اسد در حومه دمشق را محکوم کرد

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی روز پنجشنبه در دیر العصافیر در حومه دمشق، ۳۳ نفر کشته شدند

وزارت خارجه فرانسه روز جمعه گفت حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد در حومه دمشق با هدف به وحشت انداختن مردم و اشکال تراشی در تلاش های بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران در سوریه صورت گرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه پیشتر گفته بود که در اثر حملات هوایی روز پنجشنبه ارتش سوریه در منطقه دیر العصافیر در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت، ۳۳ نفر جان باختند که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رومن نادال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با بیان این که پاریس حملات روز گذشته را محکوم می کند، گفت این "حمله، که آگاهانه غیرنظامیان را هدف گرفت، نشان دهنده ادامه نقض آتش بس توسط رژیم است."

این حملات به رغم توقف ترک مخاصمه ماه گذشته بین دولت و مخالفان سوریه صورت گرفته است؛ توافقی که نبرد علیه گروه های افراطی داعش و جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده، را شامل نمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم کرد. این در حالی است به دنبال توافق آمریکا و روسیه برای اجرای توافق ترک مخاصمه، امیدها برای نتیجه دادن مذاکرات صلح سوریه افزایش یافته است.

مسکو روز جمعه ابراز امیدواری کرد که نمایندگان دولت سوریه در گفت و گوهای صلح با اپوزیسیون انعطاف نشان دهد.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت "امیدوار هستیم مشارکت هیئت دمشق در شیوه ای سازنده ادامه پیدا کند و انعطاف پذیری لازم نشان داده شود."

او یادآور شد که برای یافتن یک راه حل واقعی و پایدار برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، "مذاکرات باید فراگیر باشد و کردها را نیز در بر گیرد، تا سوری ها بتوانند در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند."

گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه قرار است ماه آینده میلادی در شهر ژنو سوئیس با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد از سر گرفته شود.

جنگ داخلی سوریه که به تازگی وارد ششمین سال خود شده است، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی گرفته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است. با این حال تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن تاکنون نتیجه‌ بخش نبوده است.

اوباما بر تعهد آمریکا به حفظ امنیت ترکیه تاکید کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بر تعهد ایالات متحده به حفظ امنیت ترکیه تاکید کرد.

آقای اوباما که روز پنجشنبه ۱۲ فروردین در حاشیه کنفرانس امنیت هسته‌ای در واشنگتن با رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد، از سوی مردم آمریکا کشته شدن شهروندان ترکیه در حمله تروریستی در دیار بکر را به وی تسلیت گفت.

روز پنجشنبه، در اثر انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در دیاربکر، ده ها شهروند ترکیه، از جمله چند مامور پلیس، کشته و زخمی شدند.

گفت و گو درباره مبارزه با تروریسم و نبرد مشترک علیه گروه افراطی داعش، بخش دیگری از مذاکرات رهبران آمریکا و ترکیه بود.

گروه کوچکی از روزنامه نگاران و حامیان شبه نظامیان کرد در خارج از ساختمانی که قرار بود رئیس جمهوری ترکیه در آن سخنرانی کنند، اجتماع کردند و با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از یک گروه کُرد سوری تظاهرات کردند.

یونان و اتحادیه اروپا پناهجویان را به ترکیه باز می گردانند

پناهجویانی که از یونان اجازه عبور به مقدونیه را نیافتند در مناطق مرزی چادر زدند.

اتحادیه اروپا و دولت یونان از روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه بازگرداندن مهاجران، از جمله پناهجویان سوری را از آن کشور به ترکیه آغاز می‌کنند.

بازگرداندن این گروه از مهاجران بر اساس توافقی است که دو هفته پیش میان دولت ترکیه و اتحادیه اروپا به دست آمد.

این توافق به منظور کاهش در بحران مهاجرت به اروپا حاصل شده است، ولی گروه های مدافع حقوق بشر و همچنین چپ‌های اروپایی به این توافق معترض هستند.

ملی گرایان اروپایی نیز از این اقدام راضی نیستند و آن را برای جلوگیری از سیل جدید مهاجرت‌ کافی نمی‌دانند.

همزمان با نشست واشنگتن؛ تاکید آمریکا و متحدان بر مواجهه با تهدید پیونگ یانگ

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با رهبران کره جنوبی و ژاپن، پیرامون تلاش جمعی در غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره گفتگو کرد

آخرین اقدام تحریک آمیز کره شمالی که روز جمعه همزمان با برگزاری نشست بین‌المللی امنیت هسته‌ای در واشنگتن صورت گرفت، تلاش ها برای غیر اتمی کردن شبه جزیره کره را در کانون توجهات قرار داد. کره جنوبی می‌گوید پیونگ یانگ یک موشک با برد کوتاه به دریای ژاپن پرتاب کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با رهبران کره جنوبی و ژاپن، پیرامون تلاش جمعی در غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره گفتگو کرد و گفت "ما به کارشناس هایمان رهنمود داده‌ایم تا در هفته‌ها و ماه‌های آینده با هوشیاری اقدامات بیشتری را ارائه کنند که بتوانیم مشترکاً برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره گام‌هایی برداریم. تا این که بتوان به نوعی، ثبات و صلح را در منطقه برقرار کرد."

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گسترش توان هسته‌ای کره شمالی را خطری برای منطقه خواند و بر همکاری سه کشور ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده در مواجهه با تهدیدهای هسته‌ای پیونگ یانگ تاکید کرد.

نگرانی از احتمال دسترسی داعش به تسلیحات اتمی و تشدید تلاش‌های جهانی برای مقابله با تروریسم و نیز تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی، از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که در دستور کار این نشست بین‌المللی قرار دارد که به میزبانی رئیس جمهوری آمریکا در جریان است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب میزبان شام رسمی برای دعوت شدگان به این نشست در کاخ سفید بود. برخی از رهبران کشورهایی که به واشنگتن آمده‌اند، با تهدیدهای اتمی مواجه هستند یا مستقیماً هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر لزوم آنی امنیت هسته‌ای در سراسر جهان در صدر دستور کار نشست واشنگتن است. حملات تروریستی ۱۰ روز پیش در بروکسل، جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به مواد اتمی و مبارزه با تروریستم هسته‌ای را در اولویت نشست امنیت هسته‌ای امسال قرار داده است.

پرزیدنت اوباما در دیدار با همتای فرانسوی خود بر ضرورت نابودی تروریسم تاکید کرد و گفت "مسلماً این همایش فرصتی است که عمیقاً به مساله امنیت هسته‌ای بپردازیم و مطمئن شویم مواد اتمی در دست ترویست‌ها قرار نگیرد، اما با توجه به حملات بروکسل و با یادآوری فاجعه پاریس، برای ما، نه تنها لزوم آنی امنیت مواد هسته‌ای، بلکه نابودی تروریسم نیز مطرح است."

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز ضمن اشاره به همکاری نزدیک بین دو کشور، گفت که ریشه تروریسم در سوریه و عراق است و از این رو باید در چارچوب ائتلاف جهانی در مبارزه با گروه داعش برای خشکاندن تروریسم تلاش جهانی شود.

در نشست دو روزه امیت هسته‌ای که از عصر پنجشنبه آغاز به کار کرد، سران و نمایندگان بیش از پنجاه کشور و نهاد بین المللی فعال در حوزه امنیت هسته‌ای حضور دارند. این نشست شش سال پیش به ابتکار باراک اوباما برگزار شد و امسال برای چهارمین و آخرین بار در دوران ریاست جمهوری او برگزار می‌شود.

وزیران خارجه و انرژی آمریکا نیز میزبان شام رسمی برای وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده در همایش هسته‌ای واشنگتن بودند. جان کری که توافق هسته‌ای با ایران را در کارنامه موفقیت دیپلماسی آمریکا حک کرده است، در این مراسم گفت، جهان به سمتی حرکت می‌کند که عاری از سلاح‌های هسته‌ای شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت "به باور من می‌توانیم با افتخار بگوییم در طول سال‌های گذشته مواد اتمی را از دست تروریست‌ها و دیگرانی که می‌توانند از آن سوء استفاده کنند، دور نگاه داشتیم و حرکت در مسیری را آغاز کردیم که گرچه همه از دشواری آن اطلاع داریم، به روزی برسیم که سلاح‌های اتمی تنها در صفحات کتاب‌های تاریخ جای داشته باشد."

بلژیک: صلاح عبدالسلام "آماده استرداد" به فرانسه و "همکاری" است

سئون ماری وکیل صلاح عبدالسلام در جمع خبرنگاران.

دادستانی بلژیک می گوید صلاح عبدالسلام، متهم اصلی بمب گذاری های ماه نوامبر گذشته در پاریس، به فرانسه مسترد می شود.

وزیر دادگستری فرانسه گفت انتظار دارد صلاح عبدالسلام ظرف ده روز به این کشور بازگردانده شود.

یک وکیل صلاح عبدالسلام از قول وی گفته متهم می خواهد با مقام های فرانسه همکاری کند و می خواهد همگان از همکاری وی آگاه باشند.

وکیل دیگر صلاح عبدالسلام نیز گفته، وی بعد از دستگیری ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ماه) با بازگرداندنش به فرانسه مخالف بود.

روشن نیست چرا نظر وی عوض شده و با استرداد خود موافقت کرده است.

یک ماه پیش، پلیس بلژیک بعد از یک عملیات گسترده توانست عبدالسلام را که در حملات پاریس دست داشت، در بروکسل دستگیر کند.

چهار روز بعد از این دستگیری، سه انفجار در فرودگاه و متروی بروکسل روی داد که ۳۵ کشته برجای گذاشت و حدود سیصد نفر زخمی شدند.

نخستین گروه مین‌روبی روسیه وارد شهر پالمیرا شد

شهر تاریخی پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در آن ماه‌ها طول بکشد

وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه از ورود اولین تیم کارشناسان مین‌روبی این کشور به شهر تاریخی پالمیرا در سوریه خبر داده که به تازگی به تصرف نیروهای دولت بشار اسد درآمده است.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: "در حال حاضر این شهر که زمانی بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، خالی از سکنه شده است. نمی‌شود از زمان بازگشتن اهالی این شهر سخن گفت تا زمانی که همه مین‌ها خنثی شوند."

بازپس‌گیری پالمیرا (تدمر) از پیکارجویان گروه داعش توسط نیروهای دولتی سوریه، با حمایت هوایی ارتش روسیه صورت گرفت و یک پیروزی مهم برای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به حساب می‌آید.

روسیه متعهد شده است که برای کمک به دولت سوریه پاکسازی مراکز باستانی این منطقه از مین را بر عهده بگیرد.

وزیر دفاع روسیه گفته است که ساکنان این منطقه مشتاق بازگشت به خانه‌های خود هستند و روسیه به آنها برای رسیدن به هدفشان کمک خواهد کرد.

بشار اسد نیز از سازمان ملل متحد خواسته است تا برای بازسازی آثار باستانی دو هزار ساله در پالمیرا، که توسط داعش تخریب شده است، به دمشق کمک کند.

پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در این شهر تاریخی ماه‌ها طول بکشد. سربازهای سوری نیز در عملیات مین روبی نقش خواهند داشت.

درگذشت زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد.

زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی در آمریکا درگذشت. او طراح بناهای مشهور فراوانی در نقاط مختلف دنیا است.

زهاء حدید برنده چندین جایزه بین‌المللی معماری و طراحی است و اولین زنی بود که جایزه معماری پریتزکر و نشان سلطنتی معماری بریتانیا را دریافت کرد.

این زن ۶۵ ساله در سال گذشته میلادی موفق شده بود که جایزه بهترین طراح معماری سال را به دلیل طراحی مجموعه حیدر علی‌اف در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان از آن خود کند.

خانم حدید در بغداد به دنیا آمد و پدرش از دولتمردان عراقی بود. او ابتدا در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی بریتانیا شد.

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد. از جمله در سال ۱۳۹۳ عنوان شد که بزرگترین هتل ایران در تهران و با طرحی از خانم حدید ظرف چهار سال ساخته خواهد شد. همچنین عکس‌هایی از فاز دوم برج میلاد در تهران منتشر شده که اعلام شده بود طرح آن از زهاء حدید است.

طرح هتل پاسارگاد تهران

مجموعه حیدر علی‌اف در باکو

شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا از تبعیض در حقوق و دستمزد

پنج عضو اصلی تیم ملی فوتبال زنان، برندگان جام جهانی و قهرمان المپیک آمریکا، در شکایتی به یک دادگاه فدرال این کشور، فدراسیون فوتبال آمریکا را به تبعیض در دستمزد متهم کرده اند.

آنها در شکواییه ادعا می کنند این تیم نیروی اقتصادی محرکه ای برای فوتبال آمریکا است در حالی که بازیکنان تیم زنان فوتبال دستمزدهایی بسیار کمتر از همتایان خود در تیم مردان دریافت می کنند.

امضا کنندگان شکواییه از جمله برجسته ترین و مشهور ترین ورزشکاران زن در جهان هستند. آنها در شکایت خود که روز چهارشنبه به کمیسیون فرصت های شغلی برابر ارائه دادند، در خواست کردند درباره روش کار فدراسیون فوتبال تحقیق شود.

کارلی لوید، کاپیتان مشترک تیم در بیانیه ای گفت "ما سال ها کاملا صبور بوده ایم، با این اعتقاد که فدراسیون درست عمل خواهد کرد و غرامتی عادلانه خواهد پرداخت."

یکی دیگر از اعضای تیم گفت بازیکنان می گویند آنها چهل درصدِ آنچه فوتبالیست های تیم مردان دریافت می کنند می گیرند، هرچند که سال پیش بسوی کسب مقام قهرمانی جهان حرکت کردند.

با اینکه شکواییه را فقط پنج بازیکن امضا کردند، آنها گفته اند از طرف تمامی تیم زنان حرف می زنند و همه بواسطه قرارداد با تیم ملی، کارمندان فدراسیون فوتبال هستند.

انفجار بمب در دیاربکر ترکیه دهها کشته و مجروح به جای گذاشت

 دیاربکر از بزرگترین شهرهای کردنشین در جنوب شرق ترکیه است

انفجار خودروی بمبگذاری شده در دیاربکر ترکیه دهها کشته و زخمی به جای گذاشت.

به گزارش رویترز، روز پنجشنبه ۱۲ فروردین بر اثر انفجار این خودرو که یک مینی بوس پلیس را هدف قرار داد، ۲۲ نفر کشته ۷۵ نفر زخمی شدند. تعدادی از کشته‌ها و زخمی‌ها ماموران پلیس هستند.

دیاربکر از بزرگترین شهرهای کردنشین در جنوب شرق ترکیه است که اغلب شاهد درگیری شبه نظامیان حزب کارگران کردستان، پ ک ک و نیروهای دولتی ترکیه است.

درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان کرد از تابستان گذشته که اردوغان با حمله به مواضع کردها به آتش بس پایان داد، شدت گرفت.

آمریکا حضور نظامی در شرق اروپا را افزایش می دهد

ارتش آمریکا حدود ۶۲ هزار نفر نیروی نظامی در اروپا دارد.

ایالات متحده آمریکا قصد دارد حضور نظامی خود را در شرق اروپا به منظور مقابله با توسعه طلبی روسیه افزایش دهد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون می گوید قصد دارد در ماه فوریه آینده، یک تیپ زرهی همراه با تجهیزات و ادوات کامل نظامی به مرزهای شرقی ناتو اعزام کند که هدف آن اطمینان بخشیدن به متحدان واشنگتن در برابر تهدید و توسعه طلبی روسیه است.

فرماندهی نظامی آمریکا در اروپا می‌گوید حضور نظامی درمناطق مختلف مرزی به صورت گردشی خواهد بود ولی هنوز محل استقرار و گردش آنها مشخص نشده است.

ارتش آمریکا حدود ۶۲ هزار نفر نیروی نظامی در اروپا دارد که ۲۵ هزار نفر آنها سرباز هستند.

بر اساس برنامه جدید این تعداد به ۲۹ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش می یابد.

غیبت روسیه در نشست امنیت هسته ای و نگرانی از پاکستان

زرادخانه اتمی روسیه به دلیل حجم زیاد و عدم وجود اطلاعات درباره آن، بیشتر نگرانی آفرین است.

‎غیبت روسیه در کنفرانس امنیت هسته ای در واشنگتن که از پنجشنبه، ۱۲ فروردین آغاز به کار می کند، سوالاتی درباره توانایی جامعه بین المللی در جلوگیری از افتادن مواد اتمی به دست داعش و دیگر گروههای تروریستی بوجود آورده است.

کنفرانس امنیت هسته ای در واشنگتن نشست مخصوصی به منظور جلوگیری و به حداقل رساندن تهدید ناشی از وجود مواد هسته ای که از حفاظت کافی برخوردار نیستند، برگزار می کند.

تحلیلگران می گویند شاهد شکافی بین همکاریهای امنیتی ایالات متحده و روسیه در این زمینه هستند که می تواند مانع از رسیدگی به این تهدید می شود.

تعدادی از کشورها – از جمله پاکستان – دچار مشکلات امنیتی در حفاظت از مواد اتمی خویش هستند ولی زرادخانه اتمی روسیه به دلیل حجم زیاد، و عدم وجود اطلاعات درباره آن، بیشتر نگرانی آفرین است. پاکستان با گروه های تندروی اسلامگرا درگیر است که به بمب گذاری های مرگبار در میان جمعیت این کشور از جمله اقلیت های دینی دست زده اند.

آمریکا و روسیه بر روی هم دارای بیش از ۹۰ درصد اورانیوم غنی شده و نیمی از پلوتونیوم جهان هستند.

دیوار محافظ یخی نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن راه‌اندازی شد

تِپکو، شرکت تولید برق در توکیو، مسئولیت ساخت دیوار یخی در زیر تاسیسات هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما را برعهده دارد

در ژاپن، یک دیوار یخی ضخیم زیرزمینی که برای حفاظت نیروگاه اتمی فوکوشیما در برابر نشت احتمالی رادیو اکتیو ساخته شده است، از روز پنجشنبه مورد استفاده قرار گرفت.

تِپکو، شرکت تولید برق در توکیو پایتخت ژاپن، مسئولیت ساخت این دیوار یخی در زیر تاسیسات هسته‌ای فوکوشیما را برعهده داشته است.

این نیروگاه در سونامی سال ۲۰۱۱ پیش به شدت آسیب دید. هم اکنون نزدیک به۸۰۰ هزار تن آب آلوده به رادیو اکتیو در هزار تانکر صنعتی در ساختمان نیروگاه نگهداری می‌شود.

برخی کارشناسان در مورد کارایی دیوار یخی ابراز تردید می‌کنند و امید چندانی ندارند که بتواند مشکل را برای همیشه حل کند.

به باور آنها، تنها راه حل مشکل، آزاد کردن تدریجی آب‌های آلوده به دریا خواهد بود، اما در عین حال نگران آلودگی‌های محیطی ناشی از آن هستند.

یوشیدا سوگا دبیر اول کابینه ژاپن در این باره می‌گوید، آب آلوده اقیانوس آرام پیرامون نیروگاه مانع بزرگی در احداث سامانه دیوار یخی بود.

به گفته او پروژه ۳۱۲ میلیون دلاری کمک دولت ژاپن در این مورد به دلیل مشکلات فنی با یک سال تاخیر به اجرا درآمد.

کارشناسان تپکو امیدوارند با جلوگیری از نفوذ آب‌های آلوده به محیط پیرامونی نیروگاه، توسط دیوار یخی، دستگاه‌های قوی خشک کننده بتوانند اطراف نیروگاه را تا سال ۲۰۲۰خشک کنند.

سناتور کریس کونز: آمریکا باید ۱۰میلیون دلار برای نظارت بر توافق هسته ای ایران به آژانس بدهد

سناتور کریس کونز، سناتور دمکرات و عضو کمیته مناسبات خارجی سنا است.

یک قانونگذار ارشد آمریکایی می گوید برای موفقیت چالش جلوگیری از کاربرد تسلیحات اتمی، باید بر حمایت از آژانس بین المللی انرژی اتمی افزوده شود. این سناتور ایالات متحده می گوید آمریکا باید ۱۰ میلیون دلار برای نظارت بر توافق هسته ای ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد.

در حالی که چهارمین اجلاس بین المللی امنیت اتمی در واشنگتن تشکیل شده است، کریس کونز، سناتور دمکرات و عضو کمیته مناسبات خارجی سنا، در مقاله ای در نشریه هیل می نویسد با سازمان های تروریستی و کشورهای یاغی که به بی ثباتی در سراسر جهان دامن می زنند، و در حالی که قدرت های عمده جامعه جهانی برای اجرای توافق اتمی با ایران کار می کنند، چالش جلوگیری از استفاده از تسلیحات اتمی دیگر یک مقوله آکادمیک نیست.

ا می گوید "ما بعنوان جامعه جهانی باید گام های محسوسی برای برخورد با این چالش برداریم. نخستین گام می تواند حمایت از آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد."

سناتور کونز با اشاره به این که قدرت های جهانی از سال ۱۹۵۷ آژانس را مامور جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی ساخته اند، می گوید با توافق بین ایران و شش قدرت، مسلم ساختن این که آژانس بتواند کارش را انجام دهد هرگز چنین مهم نبوده است. توافق امکانات بی سابقه ای جهت نظارت بر کوشش های اتمی ایران برای آن فراهم می آورد، اما قدرت های جهانی نیز مسئولیت دارند مسلم سازند این نهاد منابع لازم در اختیار دارد.

سناتور کونز به نقل از برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی در دولت های فورد و جرج هربرت بوش، در مقاله ای در واشنگتن پست می گوید کنگره "باید دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی، و دیگر نهادهای مربوط، به منابع لازم برای انجام بازرسی ها و نظارت بر رعایت توافق اتمی را مسلم سازد."

او می گوید بدون حمایت آمریکا آژانس نمی توانست کارها و وظایفش را انجام دهد، و یاد آور می شود تعهد دانشمندان و مالیات دهندگان آمریکا به آژانس از زمان معامله اتمی با ایران اهمیت حتی بیشتری پیدا کرده است. با این حال، بودجه پیشنهاد رئیس جمهوری، ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری را که آژانس گفته است برای اجرای موثر توافق نیاز دارد، در بر نمی گیرد.

سناتور کونز، پشتوانه های مالی معتبر را درافزایش توانایی آژانس برای جذب بهترین دانشمندان و استفاده از فناوری های پیشرفته جهت انجام وظایفش ورای توافق اتمی با ایران اساسی می داند و می گوید این افزایش و تامین منابع کافی به آژانس اجازه خواهد داد کاربردهای امن، مطمئن و صلحجویانه دانش و فناوری اتمی در سراسر جهان را مسلم سازد و اجرای برجام را در کوتاه مدت عملی کند.

سناتور کونز می گوید اگر آمریکا قرار است رهبری کوشش های جاری را برعهده بگیرد، دمکرات ها و جمهوریخواهان باید برای اجرای شرایط توافق اتمی متحد شوند؛ تامین منابعی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیاز دارد، می تواند نقطه آغاز باشد.

سناتور کورکر: ایران نگران واکنش شورای امنیت به سرپیچی از برجام نیست

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خودداری شورای امنیت سازمان ملل از محکومیت ایران در نقض ممنوعیت آزمایش‌های موشکی را خلاف وعده‌های باراک اوباما درباره توافق اتمی با ایران دانست.

سناتور کورکر که از مخالفان لغو تحریم‌های ایران است گفت که به نظر می‌رسد ایران در سرپیچی از محدودیتهای پیش بینی شده در توافق اتمی، نگران اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

به گزارش رویترز، بعضی از دیپلمات‌ها در شورای امنیت، آزمایش‌های موشکی بالستیک توسط ایران را از نظر فنی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمی‌دانند. این قطعنامه که تابستان گذشته همزمان با توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، آزمایش موشک‌های بالستیک را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، برای ایران ممنوع کرد.

واکنش‌ها به برنامه موشکی ایران از حدود یک ماه پیش آغاز شد که سپاه پاسداران در یک رزمایش موشکی موشک های بالستیک شلیک کرد که دست کم روی یکی از آنها شعار حذف اسرائیل نوشته شده بود. آمریکا و بریتانیا بلافاصله خواستار واکنش شورای امنیت شدند اما در مقابل مقامات ایران اعلام کردند که این آزمایش‌های موشکی قطعنامه شورای امنیت را نقض نمی‌کند و اقداماتی دفاعی است.

با این حال در پی درخواست آمریکا و قدرت‌های اروپایی از شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل برای واکنش به آزمایش موشکی ایران، قرار است کارشناسان شورای امنیت روز جمعه، اول آوریل، ۱۳ فروردین، این آزمایش‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

آیفون SE بخریم یا صبر کنیم تا مدل ۷ به بازار بیاید؟

رونمایی از آیفون اس-ای با صفحه کوچک ۴ اینچی، برخی را نگران کرده که شاید آیفون ۷ در ابتدای پائیز عرضه نشود

بازار تلفن‌های هوشمند همچنان داغ است و سازندگان برای گرم نگه داشتن بازار هر روز خبری تازه درباره محصولات جدید خود منتشر می‌کنند.

شرکت آمریکایی اپل، تولیدکننده گوشی‌های هوشمند آیفون، هم از این قاعده مستثنی نیست و آخرین اخبار از عرضه آیفون ۷ و آیفون SE به بازار حکایت دارند. در ماههای اخیر اپل، گوشی های اس-ای را به بازار داده، این درحالی است که تنها چهار ماه دیگر، به رسم هر سال، باید این شرکت گوشی جدید خود را عرضه کند.

نخستین پرسشی که به ذهن علاقمندان می‌رسد این است که آیا حالا زمان خرید این محصولات است، یا آن که باید صبر کرد؟ اما رونمایی از آیفون اس-ای پاسخ به این پرسش را اندکی پیچیده‌تر کرده است.

کارشناسان توصیه می‌کنند، اگر تلفن‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهید، حالا زمان خرید آن است. اما اگر تلفنی با صفحه بزرگتر می‌خواهید، بهتر است تا ماه سپتامبر و عرضه آیفون ۷ صبر کنید.

بیش از شش ماه است که آیفون ۶-اس به بازار عرضه شده و با این که بسیار مورد استقبال قرار گرفته، اما به زمان رونمایی از نسل بعدی آن، یعنی آیفون ۷، نزدیک می‌شویم.

نشریه "اپل اینسایدر" برای کمک به خریداران احتمالی تلفن‌های هوشمند نکاتی را یادآور شده است.

از جمله این که رونمایی از آیفون اس-ای با صفحه نمایش کوچک ۴ اینچی، برخی را نگران کرده که اپل شاید آیفون ۷ را در ابتدای پائیز عرضه نکند. اما نشانه‌ها حاکی است هر دو مدل ۷ و ۷پلاس، در زمان مقرر رونمایی خواهند شد.

گزارش شده پردازنده نسل جدید A10 و ارتقای حافظه و همچنین دوربین آیفون‌های جدید عمده تفاوت آنها با مدل‌های قبلی باشد. و انتظار می‌رود از طراحی زیباتری هم برخوردار باشند.

اگر دنبال گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ و کارایی بهتر هستید، صبر کنید؛ اما اگر می‌خواهید با یک گوشی کوچک با یک دست به راحتی کار کنید، آیفون اس-ای کار شما راه می‌اندازد و بهتر است وقت را تلف نکنید.

اگر هم نمی‌توانید تا پائیز صبر کنید و می خواهید یک گوشی خوب و با صفحه نمایش بزرگ داشته باشید، همین آیفون ۶-اس موجود در بازار می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

یادداشت سفیر پیشین بریتانیا: زمانی برای بلوغ در رویکرد کاخ سفید به ایران

سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود توافق اتمی هرگز درباره گشودن فصلی جدید در روابط آمریکا و ایران نبود.

یادداشتی در لوبلاگ از پیتر جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در واشنگتن و آژانس بین المللی انرژی اتمی

مقاله شماره آوریل نشریه آتلانتیک با عنوان "دکترین اوباما" نشانگر رویکرد به شدت دوگانه کاخ سفید در برابر ایران و چین است.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این مقاله در گفت‌وگو با جفری گلدبرگ می‌گوید: "توافق هسته‌ای با ایران هرگز درباره گشودن فصلی جدید در روابط بین آمریکا و ایران نبود. توافق هسته‌ای با ایران رویکردی بسیار عملگرایانه و حداقلی داشت. هدف از آن تنها کاهش چشمگیر خطر ناشی از یک کشور خطرناک بود. هیچ کس انتظار نداشت که ایران به بازیگری معتدل تر بدل شود."

اما به عقیده پیتر جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در واشنگتن، گفته‌های باراک اوباما درباره چین، اما واقعیتی دیگر را روشن می‌کند. فرمول تعامل برای مدیریت بر ملی گرایی حاکم بر چین و تشویق پکن به متعهد بودن به هنجارها و مسولیت های جهانی رویکردی خردمندانه است و می‌تواند به نفوذ و تغییر رفتار منجر شود.

هر چند توان چین برای به چالش کشیدن منافع آمریکا بیش از ایران است، ولی توان ایران در منطقه، مساله هسته‌ای، موشکی، سایبری، و در برابر اسراییل آن قدر کم نیست که بتوان نادیده اش گرفت.

نویسنده یادداشت در ادامه می‌گوید، رویکرد حداقلی به نفوذ نمی‌انجامد و نفوذ هم سریع به دست نمی‌آید. در جهت منافع آمریکا است که خلاء بی اعتمادی و خصومت با ایران را پر کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

کشف خوراکی های تقلبی توسط اینترپل: شکر مخلوط با کود، زیتون رنگ شده، گوشت میمون

تصویر اینترپل از زیتون تقلبی. ماموران ایتالیایی ۸۵ تن زیتون رنگ آمیزی شده را کشف کردند.

اینترپل یا پلیس بین الملل می گوید محموله های زیتون رنگ شده و گوشت میمون را که تحت عنوان "مواد غذایی" بسته بندی شده بودند، کشف کرده است.

اینترپل روز چهارشنبه گفت بازرسی از محموله های به اصطلاح "غذایی" باعث کشف بیش از ۱۰ هزار تن خوراکی جامد و همچنین یک میلیون لیتر مایعات سمی غیرقانونی و یا قلابی شده است.

این کشفیات در ۵۷ کشور جهان صورت گرفته است. از جمله مواد کشف شده، شکر تقلبی سودانی مخلوط با کود کشاورزی بود؛ یا ۸۵ تن زیتون مثلا ایتالیایی که برای بهبود ظاهرش، با سولفات مس رنگ آمیزی شده بود.

از دیگر مواد تقلبی کشف شده می توان به مشروبات الکلی و عسل در اندونزی، و ۷۰ کیلوگرم روده مرغ اشاره کرد که در محلول فرمالین، یک ماده افزودنی غیرمجاز، قرار داده شده بود.

مقامات بلژیک نیز چندین کیلوگرم گوشت میمون را از بار یک مسافر کشف و ضبط کردند که برچسب "برای مصرف انسان" داشت. ماموران گمرک فرانسه هم ۱۱ کیلوگرم ملخ و ۲۰ کیلوگرم کرم پیله ساز را نابود کردند.

بازرسی ها بین نوامبر ۲۰۱۵ تا فوریه امسال در فرودگاه ها، فروشگاه ها، مغازه ها، بنادر، و مجتمع های صنعتی صورت گرفته است.

بازداشت هواپیماربای مصری هشت روز در قبرس طول می کشد

سیف الدین مصطفی، وسط تصویر متهم هواپیماربایی است.

هواپیماربای مصری به حکم دادگاه قبرس هشت روز در بازداشت باقی می ماند.

به گفته دادستان پلیس قبرس سیف الدین مصطفی، شهروند ۵۹ ساله مصری به ربودن هواپیما، حمل مواد منفجره غیرمجاز، آدم ربایی و تهدید به خشونت متهم است.

قاضی دادگاه قبرس گفت سیف الدین مصطفی بطور داوطلبانه به هواپیماربایی اعتراف کرده است.

آقای مصطفی روز سه شنبه یک هواپیمای خطوط هوایی مصر را که به مقصد قاهره در پرواز بود با ۷۲ مسافر و خدمه ربود و خلبان را با تهدید وادار به فرود در فرودگاه قبرس کرد.

بنا به گزارش ها کمربند انفجاری که سیف الدین مصطفی در این عملیات به عنوان ابزار تهدید از آن استفاده کرده قلابی بود.

مصر به طور رسمی خواهان استرداد سیف الدین مصطفی به این کشور شده است.

کشف لوح ۲۵۰۰ ساله یک قوم باستانی ایتالیا

یک پلیس ایتالیایی از کنار برخی از آثار کشف شده مربوط به دوران اتروسکان ها در رم راه می رود. تصویر آرشیوی.

کشف یک لوح ۲۵۰۰ ساله در ایتالیا از زندگی و مذهب قوم باستانی اتروسکان پرده بر می دارد.

باستان شناسان می گویند این لوح حکاکی شده بسیار نادر با متون مذهبی که به زبان اتروسکان نوشته شده است، حاوی اطلاعاتی غنی در مورد دین اتروسکان و خدایانی که آنها می پرستیدند، است.

این لوح که نزدیک به ۲۳۰ کیلوگرم وزن دارد در یک معبد باستانی اتروسکان کشف شده است.

از قوم باستانی ایتالیایی اتروسکان ها نگارش های کمی به جای مانده است.

کشف نقشه خانه نخست وزیر بلژیک در کامپیوتر متهمان بمب گذاری بروکسل

تصاویر ویدئویی دو مظنون احتمالی حملات بلژیک را نشان می دهد

با کشفیات جدید، به نظر می رسد که مظنونان بمبگذاری مرگبار بروکسل، نقشه هایی برای انفجار در خانه نخست وزیر بلژیک داشتند.

به گزارش رسانه های بلژیک، در تجسس از آپارتمان افرادی که مظنون به بمب گذاری های مرگبار در بروکسل هستند، تصاویر و نقشه منزل مسکونی و دفتر چارلز میشل، نخست وزیر این کشور در یک کامپیوتر پیدا شده است.

دادستانی فدرال بلژیک از هرگونه اظهار نظری در باره این گزارش که در یک روزنامه فرانسوی نیز منتشر شد، خودداری کرده است.

در بمب گذاری های مترو و فرودگاه بروکسل، ده ها نفر کشته و زخمی شدند.

نگرانی به خاطر استفاده هند از دو نوع آنتی بیوتیک در مرغداری ها

هند برای رفع نیازهای جمعیت رو به افزایش خود طیور بیشتری تولید می کند.

استفاده از دو نوع آنتی بیوتیک در خوراک طیور که روزانه در مرغداری های هند مصرف می شود، در آمریکا موجب نگرانی شده است.

دو نوع از این آنتی بیوتیک ها در فهرست داروهای ممنوعه سازمان غذا و داروی آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار دارد، زیرا تاثیر آنها تا مدتها پس از مصرف این طیور در بدن انسان باقی می ماند.

حیواناتی که برای مصرف گوشتشان پرورش داده می شوند به طور متوسط بیشتر از انسان آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

بر پایه جدیدترین آمارهای بین المللی، تا سال ۲۰۳۰ به علت افزایش تولید دام و طیور در کشورهایی مانند هند، چین و برزیل مصرف انواع آنتی بیوتیک های حیوانی ۶۷ در صد رشد خواهد کرد.

کارشناسان بر این باورند که مصرف برخی از این آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت باکتری ها در برابر درمان می شود و گسترش آنها در سطح جهانی را در پی خواهد داشت که در نهایت بر مصرف کنندگان تاثیر منفی می گذارد.

یونیسف: یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک یمنی سوء تغذیه دارند

یمن ۲۶ میلیون نفر جمعیت دارد، و نرخ سوء تغذیه در آن بالا است.

قحطی به یکی از دردناکترین نتایج جنگ داخلی یمن تبدیل شده است. بر پایه آمار صندوق کودکان سازمان ملل متحد-یونیسف- هم اکنون بیش از یک میلیون و سیصد هزار کودکی یمنی از سوء تغذیه رنج می برد.

این آمار پیش از جنگ در این کشور فقیر عربی که دو سال از آن می گذرد، حدود ۷۰۰ هزار کودک بود.

یمن با جمعیت حدود ۲۶ میلیون، پیش از جنگ داخلی در زمره کشورهای با نرخ سوء تغذیه بالا بود، اما طی سال گذشته این آمار شتابان رشد کرده است.

یمن ۹۰ درصد غذای شهروندانش را وارد می کند، و جنگ موجب شده که قیمت کالاهای خوراکی اساسی افزایش چشمگیری پیدا کند، و عامه مردم توان تهیه این مواد را نداشته باشند.

کمک یک شرکت اسرائیلی در شکستن کد آیفون مهاجمان کالیفرنیا

تلفن آیفون سید رضوان فاروق از نوع قدیمی بود.

خبرگزاری بلومبرگ می گوید پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، برای رمزگشایی از آیفون مهاجمان حمله تروریستی در سن برناردینو واقع در ایالت کالیفرنیا، از یک شرکت اسرائیلی کمک گرفته است.

شرکت اپل، حاضر به همکاری با دولت آمریکا در زمینه رمزگشایی از آیفون رضوان فاروق، و تفشین مالک، نشده بود و به حفظ امنیت کاربران آیفون اشاره می کرد.

بلومبرگ اما روز چهارشنبه گزارش داد پلیس فدرال آمریکا با همکاری یک شرکت اسرائیلی به نام سلبرایت موبایل (Cellebrite) کد آیفون را شکست.

دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد بدون همکاری اپل، توانسته به اطلاعات آیفون مورد نظر دست یابد.

تلفن آیفون سید رضوان فاروق از نوع قدیمی بوده و تلفن های جدید اپل از نرم افزار و سخت افزارهای پیچیده تری بهره مندند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG