لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۱۶

سرخط خبرها

نخستین گروه مین‌روبی روسیه وارد شهر پالمیرا شد

شهر تاریخی پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در آن ماه‌ها طول بکشد

وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه از ورود اولین تیم کارشناسان مین‌روبی این کشور به شهر تاریخی پالمیرا در سوریه خبر داده که به تازگی به تصرف نیروهای دولت بشار اسد درآمده است.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: "در حال حاضر این شهر که زمانی بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، خالی از سکنه شده است. نمی‌شود از زمان بازگشتن اهالی این شهر سخن گفت تا زمانی که همه مین‌ها خنثی شوند."

بازپس‌گیری پالمیرا (تدمر) از پیکارجویان گروه داعش توسط نیروهای دولتی سوریه، با حمایت هوایی ارتش روسیه صورت گرفت و یک پیروزی مهم برای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به حساب می‌آید.

روسیه متعهد شده است که برای کمک به دولت سوریه پاکسازی مراکز باستانی این منطقه از مین را بر عهده بگیرد.

وزیر دفاع روسیه گفته است که ساکنان این منطقه مشتاق بازگشت به خانه‌های خود هستند و روسیه به آنها برای رسیدن به هدفشان کمک خواهد کرد.

بشار اسد نیز از سازمان ملل متحد خواسته است تا برای بازسازی آثار باستانی دو هزار ساله در پالمیرا، که توسط داعش تخریب شده است، به دمشق کمک کند.

پالمیرا در ده ماه گذشته در تصرف داعش بود و پیش بینی شده عملیات مین روبی در این شهر تاریخی ماه‌ها طول بکشد. سربازهای سوری نیز در عملیات مین روبی نقش خواهند داشت.

درگذشت زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد.

زهاء حدید، معمار مشهور بریتانیایی- عراقی در آمریکا درگذشت. او طراح بناهای مشهور فراوانی در نقاط مختلف دنیا است.

زهاء حدید برنده چندین جایزه بین‌المللی معماری و طراحی است و اولین زنی بود که جایزه معماری پریتزکر و نشان سلطنتی معماری بریتانیا را دریافت کرد.

این زن ۶۵ ساله در سال گذشته میلادی موفق شده بود که جایزه بهترین طراح معماری سال را به دلیل طراحی مجموعه حیدر علی‌اف در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان از آن خود کند.

خانم حدید در بغداد به دنیا آمد و پدرش از دولتمردان عراقی بود. او ابتدا در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی بریتانیا شد.

او در ایران نیز بسیار پرطرفدار بود و در مورد بسیاری از پروژه‌های بزرگ ادعا می‌شد که با طرحی از او ساخته خواهد شد. از جمله در سال ۱۳۹۳ عنوان شد که بزرگترین هتل ایران در تهران و با طرحی از خانم حدید ظرف چهار سال ساخته خواهد شد. همچنین عکس‌هایی از فاز دوم برج میلاد در تهران منتشر شده که اعلام شده بود طرح آن از زهاء حدید است.

طرح هتل پاسارگاد تهران

مجموعه حیدر علی‌اف در باکو

شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا از تبعیض در حقوق و دستمزد

پنج عضو اصلی تیم ملی فوتبال زنان، برندگان جام جهانی و قهرمان المپیک آمریکا، در شکایتی به یک دادگاه فدرال این کشور، فدراسیون فوتبال آمریکا را به تبعیض در دستمزد متهم کرده اند.

آنها در شکواییه ادعا می کنند این تیم نیروی اقتصادی محرکه ای برای فوتبال آمریکا است در حالی که بازیکنان تیم زنان فوتبال دستمزدهایی بسیار کمتر از همتایان خود در تیم مردان دریافت می کنند.

امضا کنندگان شکواییه از جمله برجسته ترین و مشهور ترین ورزشکاران زن در جهان هستند. آنها در شکایت خود که روز چهارشنبه به کمیسیون فرصت های شغلی برابر ارائه دادند، در خواست کردند درباره روش کار فدراسیون فوتبال تحقیق شود.

کارلی لوید، کاپیتان مشترک تیم در بیانیه ای گفت "ما سال ها کاملا صبور بوده ایم، با این اعتقاد که فدراسیون درست عمل خواهد کرد و غرامتی عادلانه خواهد پرداخت."

یکی دیگر از اعضای تیم گفت بازیکنان می گویند آنها چهل درصدِ آنچه فوتبالیست های تیم مردان دریافت می کنند می گیرند، هرچند که سال پیش بسوی کسب مقام قهرمانی جهان حرکت کردند.

با اینکه شکواییه را فقط پنج بازیکن امضا کردند، آنها گفته اند از طرف تمامی تیم زنان حرف می زنند و همه بواسطه قرارداد با تیم ملی، کارمندان فدراسیون فوتبال هستند.

انفجار بمب در دیاربکر ترکیه دهها کشته و مجروح به جای گذاشت

 دیاربکر از بزرگترین شهرهای کردنشین در جنوب شرق ترکیه است

انفجار خودروی بمبگذاری شده در دیاربکر ترکیه دهها کشته و زخمی به جای گذاشت.

به گزارش رویترز، روز پنجشنبه ۱۲ فروردین بر اثر انفجار این خودرو که یک مینی بوس پلیس را هدف قرار داد، ۲۲ نفر کشته ۷۵ نفر زخمی شدند. تعدادی از کشته‌ها و زخمی‌ها ماموران پلیس هستند.

دیاربکر از بزرگترین شهرهای کردنشین در جنوب شرق ترکیه است که اغلب شاهد درگیری شبه نظامیان حزب کارگران کردستان، پ ک ک و نیروهای دولتی ترکیه است.

درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان کرد از تابستان گذشته که اردوغان با حمله به مواضع کردها به آتش بس پایان داد، شدت گرفت.

آمریکا حضور نظامی در شرق اروپا را افزایش می دهد

ارتش آمریکا حدود ۶۲ هزار نفر نیروی نظامی در اروپا دارد.

ایالات متحده آمریکا قصد دارد حضور نظامی خود را در شرق اروپا به منظور مقابله با توسعه طلبی روسیه افزایش دهد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون می گوید قصد دارد در ماه فوریه آینده، یک تیپ زرهی همراه با تجهیزات و ادوات کامل نظامی به مرزهای شرقی ناتو اعزام کند که هدف آن اطمینان بخشیدن به متحدان واشنگتن در برابر تهدید و توسعه طلبی روسیه است.

فرماندهی نظامی آمریکا در اروپا می‌گوید حضور نظامی درمناطق مختلف مرزی به صورت گردشی خواهد بود ولی هنوز محل استقرار و گردش آنها مشخص نشده است.

ارتش آمریکا حدود ۶۲ هزار نفر نیروی نظامی در اروپا دارد که ۲۵ هزار نفر آنها سرباز هستند.

بر اساس برنامه جدید این تعداد به ۲۹ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش می یابد.

غیبت روسیه در نشست امنیت هسته ای و نگرانی از پاکستان

زرادخانه اتمی روسیه به دلیل حجم زیاد و عدم وجود اطلاعات درباره آن، بیشتر نگرانی آفرین است.

‎غیبت روسیه در کنفرانس امنیت هسته ای در واشنگتن که از پنجشنبه، ۱۲ فروردین آغاز به کار می کند، سوالاتی درباره توانایی جامعه بین المللی در جلوگیری از افتادن مواد اتمی به دست داعش و دیگر گروههای تروریستی بوجود آورده است.

کنفرانس امنیت هسته ای در واشنگتن نشست مخصوصی به منظور جلوگیری و به حداقل رساندن تهدید ناشی از وجود مواد هسته ای که از حفاظت کافی برخوردار نیستند، برگزار می کند.

تحلیلگران می گویند شاهد شکافی بین همکاریهای امنیتی ایالات متحده و روسیه در این زمینه هستند که می تواند مانع از رسیدگی به این تهدید می شود.

تعدادی از کشورها – از جمله پاکستان – دچار مشکلات امنیتی در حفاظت از مواد اتمی خویش هستند ولی زرادخانه اتمی روسیه به دلیل حجم زیاد، و عدم وجود اطلاعات درباره آن، بیشتر نگرانی آفرین است. پاکستان با گروه های تندروی اسلامگرا درگیر است که به بمب گذاری های مرگبار در میان جمعیت این کشور از جمله اقلیت های دینی دست زده اند.

آمریکا و روسیه بر روی هم دارای بیش از ۹۰ درصد اورانیوم غنی شده و نیمی از پلوتونیوم جهان هستند.

دیوار محافظ یخی نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن راه‌اندازی شد

تِپکو، شرکت تولید برق در توکیو، مسئولیت ساخت دیوار یخی در زیر تاسیسات هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما را برعهده دارد

در ژاپن، یک دیوار یخی ضخیم زیرزمینی که برای حفاظت نیروگاه اتمی فوکوشیما در برابر نشت احتمالی رادیو اکتیو ساخته شده است، از روز پنجشنبه مورد استفاده قرار گرفت.

تِپکو، شرکت تولید برق در توکیو پایتخت ژاپن، مسئولیت ساخت این دیوار یخی در زیر تاسیسات هسته‌ای فوکوشیما را برعهده داشته است.

این نیروگاه در سونامی سال ۲۰۱۱ پیش به شدت آسیب دید. هم اکنون نزدیک به۸۰۰ هزار تن آب آلوده به رادیو اکتیو در هزار تانکر صنعتی در ساختمان نیروگاه نگهداری می‌شود.

برخی کارشناسان در مورد کارایی دیوار یخی ابراز تردید می‌کنند و امید چندانی ندارند که بتواند مشکل را برای همیشه حل کند.

به باور آنها، تنها راه حل مشکل، آزاد کردن تدریجی آب‌های آلوده به دریا خواهد بود، اما در عین حال نگران آلودگی‌های محیطی ناشی از آن هستند.

یوشیدا سوگا دبیر اول کابینه ژاپن در این باره می‌گوید، آب آلوده اقیانوس آرام پیرامون نیروگاه مانع بزرگی در احداث سامانه دیوار یخی بود.

به گفته او پروژه ۳۱۲ میلیون دلاری کمک دولت ژاپن در این مورد به دلیل مشکلات فنی با یک سال تاخیر به اجرا درآمد.

کارشناسان تپکو امیدوارند با جلوگیری از نفوذ آب‌های آلوده به محیط پیرامونی نیروگاه، توسط دیوار یخی، دستگاه‌های قوی خشک کننده بتوانند اطراف نیروگاه را تا سال ۲۰۲۰خشک کنند.

سناتور کریس کونز: آمریکا باید ۱۰میلیون دلار برای نظارت بر توافق هسته ای ایران به آژانس بدهد

سناتور کریس کونز، سناتور دمکرات و عضو کمیته مناسبات خارجی سنا است.

یک قانونگذار ارشد آمریکایی می گوید برای موفقیت چالش جلوگیری از کاربرد تسلیحات اتمی، باید بر حمایت از آژانس بین المللی انرژی اتمی افزوده شود. این سناتور ایالات متحده می گوید آمریکا باید ۱۰ میلیون دلار برای نظارت بر توافق هسته ای ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد.

در حالی که چهارمین اجلاس بین المللی امنیت اتمی در واشنگتن تشکیل شده است، کریس کونز، سناتور دمکرات و عضو کمیته مناسبات خارجی سنا، در مقاله ای در نشریه هیل می نویسد با سازمان های تروریستی و کشورهای یاغی که به بی ثباتی در سراسر جهان دامن می زنند، و در حالی که قدرت های عمده جامعه جهانی برای اجرای توافق اتمی با ایران کار می کنند، چالش جلوگیری از استفاده از تسلیحات اتمی دیگر یک مقوله آکادمیک نیست.

ا می گوید "ما بعنوان جامعه جهانی باید گام های محسوسی برای برخورد با این چالش برداریم. نخستین گام می تواند حمایت از آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد."

سناتور کونز با اشاره به این که قدرت های جهانی از سال ۱۹۵۷ آژانس را مامور جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی ساخته اند، می گوید با توافق بین ایران و شش قدرت، مسلم ساختن این که آژانس بتواند کارش را انجام دهد هرگز چنین مهم نبوده است. توافق امکانات بی سابقه ای جهت نظارت بر کوشش های اتمی ایران برای آن فراهم می آورد، اما قدرت های جهانی نیز مسئولیت دارند مسلم سازند این نهاد منابع لازم در اختیار دارد.

سناتور کونز به نقل از برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی در دولت های فورد و جرج هربرت بوش، در مقاله ای در واشنگتن پست می گوید کنگره "باید دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی، و دیگر نهادهای مربوط، به منابع لازم برای انجام بازرسی ها و نظارت بر رعایت توافق اتمی را مسلم سازد."

او می گوید بدون حمایت آمریکا آژانس نمی توانست کارها و وظایفش را انجام دهد، و یاد آور می شود تعهد دانشمندان و مالیات دهندگان آمریکا به آژانس از زمان معامله اتمی با ایران اهمیت حتی بیشتری پیدا کرده است. با این حال، بودجه پیشنهاد رئیس جمهوری، ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری را که آژانس گفته است برای اجرای موثر توافق نیاز دارد، در بر نمی گیرد.

سناتور کونز، پشتوانه های مالی معتبر را درافزایش توانایی آژانس برای جذب بهترین دانشمندان و استفاده از فناوری های پیشرفته جهت انجام وظایفش ورای توافق اتمی با ایران اساسی می داند و می گوید این افزایش و تامین منابع کافی به آژانس اجازه خواهد داد کاربردهای امن، مطمئن و صلحجویانه دانش و فناوری اتمی در سراسر جهان را مسلم سازد و اجرای برجام را در کوتاه مدت عملی کند.

سناتور کونز می گوید اگر آمریکا قرار است رهبری کوشش های جاری را برعهده بگیرد، دمکرات ها و جمهوریخواهان باید برای اجرای شرایط توافق اتمی متحد شوند؛ تامین منابعی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیاز دارد، می تواند نقطه آغاز باشد.

سناتور کورکر: ایران نگران واکنش شورای امنیت به سرپیچی از برجام نیست

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خودداری شورای امنیت سازمان ملل از محکومیت ایران در نقض ممنوعیت آزمایش‌های موشکی را خلاف وعده‌های باراک اوباما درباره توافق اتمی با ایران دانست.

سناتور کورکر که از مخالفان لغو تحریم‌های ایران است گفت که به نظر می‌رسد ایران در سرپیچی از محدودیتهای پیش بینی شده در توافق اتمی، نگران اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

به گزارش رویترز، بعضی از دیپلمات‌ها در شورای امنیت، آزمایش‌های موشکی بالستیک توسط ایران را از نظر فنی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمی‌دانند. این قطعنامه که تابستان گذشته همزمان با توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، آزمایش موشک‌های بالستیک را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، برای ایران ممنوع کرد.

واکنش‌ها به برنامه موشکی ایران از حدود یک ماه پیش آغاز شد که سپاه پاسداران در یک رزمایش موشکی موشک های بالستیک شلیک کرد که دست کم روی یکی از آنها شعار حذف اسرائیل نوشته شده بود. آمریکا و بریتانیا بلافاصله خواستار واکنش شورای امنیت شدند اما در مقابل مقامات ایران اعلام کردند که این آزمایش‌های موشکی قطعنامه شورای امنیت را نقض نمی‌کند و اقداماتی دفاعی است.

با این حال در پی درخواست آمریکا و قدرت‌های اروپایی از شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل برای واکنش به آزمایش موشکی ایران، قرار است کارشناسان شورای امنیت روز جمعه، اول آوریل، ۱۳ فروردین، این آزمایش‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

آیفون SE بخریم یا صبر کنیم تا مدل ۷ به بازار بیاید؟

رونمایی از آیفون اس-ای با صفحه کوچک ۴ اینچی، برخی را نگران کرده که شاید آیفون ۷ در ابتدای پائیز عرضه نشود

بازار تلفن‌های هوشمند همچنان داغ است و سازندگان برای گرم نگه داشتن بازار هر روز خبری تازه درباره محصولات جدید خود منتشر می‌کنند.

شرکت آمریکایی اپل، تولیدکننده گوشی‌های هوشمند آیفون، هم از این قاعده مستثنی نیست و آخرین اخبار از عرضه آیفون ۷ و آیفون SE به بازار حکایت دارند. در ماههای اخیر اپل، گوشی های اس-ای را به بازار داده، این درحالی است که تنها چهار ماه دیگر، به رسم هر سال، باید این شرکت گوشی جدید خود را عرضه کند.

نخستین پرسشی که به ذهن علاقمندان می‌رسد این است که آیا حالا زمان خرید این محصولات است، یا آن که باید صبر کرد؟ اما رونمایی از آیفون اس-ای پاسخ به این پرسش را اندکی پیچیده‌تر کرده است.

کارشناسان توصیه می‌کنند، اگر تلفن‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهید، حالا زمان خرید آن است. اما اگر تلفنی با صفحه بزرگتر می‌خواهید، بهتر است تا ماه سپتامبر و عرضه آیفون ۷ صبر کنید.

بیش از شش ماه است که آیفون ۶-اس به بازار عرضه شده و با این که بسیار مورد استقبال قرار گرفته، اما به زمان رونمایی از نسل بعدی آن، یعنی آیفون ۷، نزدیک می‌شویم.

نشریه "اپل اینسایدر" برای کمک به خریداران احتمالی تلفن‌های هوشمند نکاتی را یادآور شده است.

از جمله این که رونمایی از آیفون اس-ای با صفحه نمایش کوچک ۴ اینچی، برخی را نگران کرده که اپل شاید آیفون ۷ را در ابتدای پائیز عرضه نکند. اما نشانه‌ها حاکی است هر دو مدل ۷ و ۷پلاس، در زمان مقرر رونمایی خواهند شد.

گزارش شده پردازنده نسل جدید A10 و ارتقای حافظه و همچنین دوربین آیفون‌های جدید عمده تفاوت آنها با مدل‌های قبلی باشد. و انتظار می‌رود از طراحی زیباتری هم برخوردار باشند.

اگر دنبال گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ و کارایی بهتر هستید، صبر کنید؛ اما اگر می‌خواهید با یک گوشی کوچک با یک دست به راحتی کار کنید، آیفون اس-ای کار شما راه می‌اندازد و بهتر است وقت را تلف نکنید.

اگر هم نمی‌توانید تا پائیز صبر کنید و می خواهید یک گوشی خوب و با صفحه نمایش بزرگ داشته باشید، همین آیفون ۶-اس موجود در بازار می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

یادداشت سفیر پیشین بریتانیا: زمانی برای بلوغ در رویکرد کاخ سفید به ایران

سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود توافق اتمی هرگز درباره گشودن فصلی جدید در روابط آمریکا و ایران نبود.

یادداشتی در لوبلاگ از پیتر جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در واشنگتن و آژانس بین المللی انرژی اتمی

مقاله شماره آوریل نشریه آتلانتیک با عنوان "دکترین اوباما" نشانگر رویکرد به شدت دوگانه کاخ سفید در برابر ایران و چین است.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این مقاله در گفت‌وگو با جفری گلدبرگ می‌گوید: "توافق هسته‌ای با ایران هرگز درباره گشودن فصلی جدید در روابط بین آمریکا و ایران نبود. توافق هسته‌ای با ایران رویکردی بسیار عملگرایانه و حداقلی داشت. هدف از آن تنها کاهش چشمگیر خطر ناشی از یک کشور خطرناک بود. هیچ کس انتظار نداشت که ایران به بازیگری معتدل تر بدل شود."

اما به عقیده پیتر جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در واشنگتن، گفته‌های باراک اوباما درباره چین، اما واقعیتی دیگر را روشن می‌کند. فرمول تعامل برای مدیریت بر ملی گرایی حاکم بر چین و تشویق پکن به متعهد بودن به هنجارها و مسولیت های جهانی رویکردی خردمندانه است و می‌تواند به نفوذ و تغییر رفتار منجر شود.

هر چند توان چین برای به چالش کشیدن منافع آمریکا بیش از ایران است، ولی توان ایران در منطقه، مساله هسته‌ای، موشکی، سایبری، و در برابر اسراییل آن قدر کم نیست که بتوان نادیده اش گرفت.

نویسنده یادداشت در ادامه می‌گوید، رویکرد حداقلی به نفوذ نمی‌انجامد و نفوذ هم سریع به دست نمی‌آید. در جهت منافع آمریکا است که خلاء بی اعتمادی و خصومت با ایران را پر کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

کشف خوراکی های تقلبی توسط اینترپل: شکر مخلوط با کود، زیتون رنگ شده، گوشت میمون

تصویر اینترپل از زیتون تقلبی. ماموران ایتالیایی ۸۵ تن زیتون رنگ آمیزی شده را کشف کردند.

اینترپل یا پلیس بین الملل می گوید محموله های زیتون رنگ شده و گوشت میمون را که تحت عنوان "مواد غذایی" بسته بندی شده بودند، کشف کرده است.

اینترپل روز چهارشنبه گفت بازرسی از محموله های به اصطلاح "غذایی" باعث کشف بیش از ۱۰ هزار تن خوراکی جامد و همچنین یک میلیون لیتر مایعات سمی غیرقانونی و یا قلابی شده است.

این کشفیات در ۵۷ کشور جهان صورت گرفته است. از جمله مواد کشف شده، شکر تقلبی سودانی مخلوط با کود کشاورزی بود؛ یا ۸۵ تن زیتون مثلا ایتالیایی که برای بهبود ظاهرش، با سولفات مس رنگ آمیزی شده بود.

از دیگر مواد تقلبی کشف شده می توان به مشروبات الکلی و عسل در اندونزی، و ۷۰ کیلوگرم روده مرغ اشاره کرد که در محلول فرمالین، یک ماده افزودنی غیرمجاز، قرار داده شده بود.

مقامات بلژیک نیز چندین کیلوگرم گوشت میمون را از بار یک مسافر کشف و ضبط کردند که برچسب "برای مصرف انسان" داشت. ماموران گمرک فرانسه هم ۱۱ کیلوگرم ملخ و ۲۰ کیلوگرم کرم پیله ساز را نابود کردند.

بازرسی ها بین نوامبر ۲۰۱۵ تا فوریه امسال در فرودگاه ها، فروشگاه ها، مغازه ها، بنادر، و مجتمع های صنعتی صورت گرفته است.

بازداشت هواپیماربای مصری هشت روز در قبرس طول می کشد

سیف الدین مصطفی، وسط تصویر متهم هواپیماربایی است.

هواپیماربای مصری به حکم دادگاه قبرس هشت روز در بازداشت باقی می ماند.

به گفته دادستان پلیس قبرس سیف الدین مصطفی، شهروند ۵۹ ساله مصری به ربودن هواپیما، حمل مواد منفجره غیرمجاز، آدم ربایی و تهدید به خشونت متهم است.

قاضی دادگاه قبرس گفت سیف الدین مصطفی بطور داوطلبانه به هواپیماربایی اعتراف کرده است.

آقای مصطفی روز سه شنبه یک هواپیمای خطوط هوایی مصر را که به مقصد قاهره در پرواز بود با ۷۲ مسافر و خدمه ربود و خلبان را با تهدید وادار به فرود در فرودگاه قبرس کرد.

بنا به گزارش ها کمربند انفجاری که سیف الدین مصطفی در این عملیات به عنوان ابزار تهدید از آن استفاده کرده قلابی بود.

مصر به طور رسمی خواهان استرداد سیف الدین مصطفی به این کشور شده است.

کشف لوح ۲۵۰۰ ساله یک قوم باستانی ایتالیا

یک پلیس ایتالیایی از کنار برخی از آثار کشف شده مربوط به دوران اتروسکان ها در رم راه می رود. تصویر آرشیوی.

کشف یک لوح ۲۵۰۰ ساله در ایتالیا از زندگی و مذهب قوم باستانی اتروسکان پرده بر می دارد.

باستان شناسان می گویند این لوح حکاکی شده بسیار نادر با متون مذهبی که به زبان اتروسکان نوشته شده است، حاوی اطلاعاتی غنی در مورد دین اتروسکان و خدایانی که آنها می پرستیدند، است.

این لوح که نزدیک به ۲۳۰ کیلوگرم وزن دارد در یک معبد باستانی اتروسکان کشف شده است.

از قوم باستانی ایتالیایی اتروسکان ها نگارش های کمی به جای مانده است.

کشف نقشه خانه نخست وزیر بلژیک در کامپیوتر متهمان بمب گذاری بروکسل

تصاویر ویدئویی دو مظنون احتمالی حملات بلژیک را نشان می دهد

با کشفیات جدید، به نظر می رسد که مظنونان بمبگذاری مرگبار بروکسل، نقشه هایی برای انفجار در خانه نخست وزیر بلژیک داشتند.

به گزارش رسانه های بلژیک، در تجسس از آپارتمان افرادی که مظنون به بمب گذاری های مرگبار در بروکسل هستند، تصاویر و نقشه منزل مسکونی و دفتر چارلز میشل، نخست وزیر این کشور در یک کامپیوتر پیدا شده است.

دادستانی فدرال بلژیک از هرگونه اظهار نظری در باره این گزارش که در یک روزنامه فرانسوی نیز منتشر شد، خودداری کرده است.

در بمب گذاری های مترو و فرودگاه بروکسل، ده ها نفر کشته و زخمی شدند.

نگرانی به خاطر استفاده هند از دو نوع آنتی بیوتیک در مرغداری ها

هند برای رفع نیازهای جمعیت رو به افزایش خود طیور بیشتری تولید می کند.

استفاده از دو نوع آنتی بیوتیک در خوراک طیور که روزانه در مرغداری های هند مصرف می شود، در آمریکا موجب نگرانی شده است.

دو نوع از این آنتی بیوتیک ها در فهرست داروهای ممنوعه سازمان غذا و داروی آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار دارد، زیرا تاثیر آنها تا مدتها پس از مصرف این طیور در بدن انسان باقی می ماند.

حیواناتی که برای مصرف گوشتشان پرورش داده می شوند به طور متوسط بیشتر از انسان آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

بر پایه جدیدترین آمارهای بین المللی، تا سال ۲۰۳۰ به علت افزایش تولید دام و طیور در کشورهایی مانند هند، چین و برزیل مصرف انواع آنتی بیوتیک های حیوانی ۶۷ در صد رشد خواهد کرد.

کارشناسان بر این باورند که مصرف برخی از این آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت باکتری ها در برابر درمان می شود و گسترش آنها در سطح جهانی را در پی خواهد داشت که در نهایت بر مصرف کنندگان تاثیر منفی می گذارد.

یونیسف: یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک یمنی سوء تغذیه دارند

یمن ۲۶ میلیون نفر جمعیت دارد، و نرخ سوء تغذیه در آن بالا است.

قحطی به یکی از دردناکترین نتایج جنگ داخلی یمن تبدیل شده است. بر پایه آمار صندوق کودکان سازمان ملل متحد-یونیسف- هم اکنون بیش از یک میلیون و سیصد هزار کودکی یمنی از سوء تغذیه رنج می برد.

این آمار پیش از جنگ در این کشور فقیر عربی که دو سال از آن می گذرد، حدود ۷۰۰ هزار کودک بود.

یمن با جمعیت حدود ۲۶ میلیون، پیش از جنگ داخلی در زمره کشورهای با نرخ سوء تغذیه بالا بود، اما طی سال گذشته این آمار شتابان رشد کرده است.

یمن ۹۰ درصد غذای شهروندانش را وارد می کند، و جنگ موجب شده که قیمت کالاهای خوراکی اساسی افزایش چشمگیری پیدا کند، و عامه مردم توان تهیه این مواد را نداشته باشند.

کمک یک شرکت اسرائیلی در شکستن کد آیفون مهاجمان کالیفرنیا

تلفن آیفون سید رضوان فاروق از نوع قدیمی بود.

خبرگزاری بلومبرگ می گوید پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، برای رمزگشایی از آیفون مهاجمان حمله تروریستی در سن برناردینو واقع در ایالت کالیفرنیا، از یک شرکت اسرائیلی کمک گرفته است.

شرکت اپل، حاضر به همکاری با دولت آمریکا در زمینه رمزگشایی از آیفون رضوان فاروق، و تفشین مالک، نشده بود و به حفظ امنیت کاربران آیفون اشاره می کرد.

بلومبرگ اما روز چهارشنبه گزارش داد پلیس فدرال آمریکا با همکاری یک شرکت اسرائیلی به نام سلبرایت موبایل (Cellebrite) کد آیفون را شکست.

دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد بدون همکاری اپل، توانسته به اطلاعات آیفون مورد نظر دست یابد.

تلفن آیفون سید رضوان فاروق از نوع قدیمی بوده و تلفن های جدید اپل از نرم افزار و سخت افزارهای پیچیده تری بهره مندند.

آلمان اعتراض ترکیه به طنز تلویزیونی درباره اردوغان را رد کرد

در اعتراض به برنامه طنز، ترکیه سفیر آلمان را احضار کرده بود.

آلمان و اتحادیه اروپا اعتراض ترکیه به پخش یک برنامه طنز در یک شبکه تلویزیون آلمان را رد کردند که در آن رجب طیب ادوغان، رئیس جمهوری ترکیه به تمسخر گرفته می شود.

وزارت امور خارجه ترکیه هفته گذشته با احضار کاردار آلمان به پخش این برنامه تلویزیونی اعتراض کرد.

روزنامه های آلمان آقای اردوغان را به خاطر آنچه سرکوب رسانه در ترکیه خوانده اند به باد انتقاد گرفته اند. بعضی از روزنامه های آلمان حتی رویکرد اتحادیه اروپا در قبال کارنامه حقوق بشر ترکیه را زیر سوال برده اند.

اتحادیه اروپا تلاش می کند برای توقف سیل پناهجویان و مهاجران به اروپا از ترکیه کمک بگیرد. اما برخی از مقام های اتحادیه اروپا تاکید می کنند نباید در ازای برخورداری از کمک ترکیه برای مهار بحران پناهجویان از حقوق پایه انسانی و معیارهای حقوق بشری چشم پوشید.

بروز مشکل موقت در هنگام خروج از اینستاگرام

حساب کاربری ایسنتاگرام در توییتر با تایید بروز این مشکل خبر داده که رفع مشکل در دستور کار قرار دارد.

همزمان با ارائه امکان جدید اینستاگرام، اپلیکیشن این شبکه اجتماعی محبوب با مشکل خروج و یا تغییر حساب کاربری مواجه شده است.

حساب کاربری ایسنتاگرام در توییتر با تایید بروز این مشکل خبر داده که رفع مشکل در دستور کار قرار دارد. اما فعلا کسانی که روی گوشی و تبلت بخواهند از حساب کاربری اینستاگرام خود خارج شوند(لاگ اوت کنند) با مشکل مواجه خواهند شد.

اینستاگرام به تازگی به کاربران خود اجازه می‌دهد ویدیوهای ۶۰ ثانیه‌ای منتشر کنند. پیشتر زمان ویدیوها به ۱۵ ثانیه محدود شده بود.

اینستاگرام یک شبکه به اشتراک گذاری عکس و فیلم است که در ایران فیلتر نیست و مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

پاکستان یک هندی را به جاسوسی متهم کرد؛ عضو نیروی دریایی یا تاجری در چابهار؟

در حالی که پاکستان یک شهروند هندی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است، هند با رد این اتهام، شهروند خود را تاجری فعال در بندر چابهار معرفی کرده است.

پاکستان روز ۲۶ مارس یک افسر نیروی دریایی هند را که گفته شد در ایالت بلوچستان اقدام به جاسوسی علیه پاکستان می کرد بازداشت کرد.

در ویدیویی که از سوی مقامات پاکستانی منتشر شده است، کول بهوشان یاداو، یک شهروند هندی اعتراف کرد که برای سازمان اطلاعات هند کار می‌کند و در عین حال عضو نیروی دریایی هند است.

وزیر امور داخلی ایالت بلوچستان در شهر کویته مرکز این ایالت گفته است شخص بازداشت شده در بسیاری از عملیات تروریستی و اقدامات فرقه گرایانه در ایالت بلوچستان دست داشته و بازداشت او ثابت کرد که هند در ناآرامی های ایالت بلوچستان دخالت دارد.

وزارت خارجه هند اما در بیانیه‌ای با انتقاد از نبود دسترسی کنسولی به این شهروند هندی نوشته است این اتهامات هیچ پایه و اساسی ندارد و مشخص نیست این ویدئو در چه شرایطی از این افسر هندی گرفته شده است.

وزارت خارجه هند اعلام کرده که آقای یاداو در ایران به تجارت مشغول بوده و از آنجا ربوده شده و به پاکستان فرستاده شده است.

ایران تاکنون واکنشی به انتشار این اخبار نشان نداده است.

سایت هندوستان تایمز نیز نوشته که این شهروند هندی، تاجری در چابهار بوده و بازداشت او ممکن است با سرمایه گذاری‌های تجاری هند در بندر چابهار ایران، که نگرانی پاکستان را به همراه داشته در ارتباط باشد.

هند به تازگی با دولت ایران برای توسعه بهبود امکانات بندر چابهار توافق امضا کرده و از طریق چابهار می‌تواند با دور زدن پاکستان، مستقیما راه ارتباطی با افغانستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کند.

ایران نیز مدتها است که از کشورهای مختلف برای توسعه منطقه آزاد تجاری - صنعتی بندر چابهار استقبال کرده است.

هند و پاکستان دو رقیب منطقه‌ای عمده، از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷ تاکنون روابط سیاسی پرتنش و پرفرازونشیبی داشته اند.

رئیس جمهور فرانسه از سلب تابعیت مظنونان تروریستی صرف نظر کرد

فرانسوا اولاند پیشتر گفته بود از طرح اصلاح قانون اساسی فرانسه حمایت می کند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه می گوید از طرح اصلاح قانون اساسی کشور برای سلب ملیت فرانسوی مظنونان تروریستی صرف نظر کرده است.

آقای اولاند در پی حمله های تروریستی ماه نوامبر پاریس این پیشنهاد را مطرح کرده بود.

اما این طرح در هر دو مجلس سنا و نمایندگان فرانسه با مخالفت مواجه شد و به بن بست رسید.

فرانسوا اولاند روز چهارشنبه گفت قصدش از طرح اصلاح قانون اساسی ایجاد وحدت در برابر تروریسم بوده و وعده داد برغم شکست در این تلاش بر تضمین امنیت فرانسه در مقابل تهدیدهای تروریستی متعهد باقی خواهد ماند.

چالش جدید آیفون؛ رمز موفقیت دولت آمریکا در رمزگشایی تلفن رضوان فاروق چیست؟

دولت آمریکا می گوید تلفن زوج پاکستانی تبار مهاجم در کالیفرنیا را بدون کمک اپل رمزگشایی کرده است.

توانایی دولت ایالات متحده به رمزگشایی و دسترسی به اطلاعات تلفن همراه یکی از مهاجمان سن برناردینو در ایالت کالیفرنیا بدون کمک شرکت اپل، چالشی را برای این شرکت ایجاد کرده است.

شرکت اپل باید اکنون دریابد که دولت چگونه تلفن اپل سید رضوان فاروق را که با همسر پاکستانی تبارش چندین نفر را در یک مرکز ارائه خدمات به معلولان کشت، رمزگشایی کرده و تلاش کند برای حفظ حریم خصوصی استفاده کنندگان از تلفن های اپل حفره ای را که دولت ایجاد کرده ترمیم کند.

یکی از چالش های شرکت اپل نبود اطلاعات در مورد شیوه ای است که دولت با کمک یک طرف سوم توانست این تلفن را رمزگشایی کند. اپل حتی نمی تواند به این تلفن دسترسی یابد تا بتواند مشکل را یافته و آن را ترمیم کنند.

تلفن آیفون سید رضوان فاروق از نوع قدیمی تر بوده و تلفن های جدید اپل از نرم افزار و سخت افزارهای پیچیده تری بهره مندند.

آژانس بین المللی انرژی: تولید نفت ایران می تواند نیم میلیون بشکه افزایش یابد

ایران گفته است به زودی صادراتش را به دو میلیون بشکه در روز می رساند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی می گوید ایران توانایی آن را دارد که تولید نفت از منابع فعلی خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد، اما توسعه میدان های نفتی جدید نیاز به زمان دارد.

فاتح بیرول روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفته است ایران در عین حال باید بتواند ثابت کند شرایط سرمایه گذاری قابل پیش بینی و سودآوری را برای شرکتهای بین المللی که خواهان مشارکت در برنامه های نفت و گاز ایران هستند پدید آورده است.

وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده است صادرات نفت ایران پس از رفع تحریم های بین المللی به میزان پیش از تحریم ها، حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز برسد.

ایران در حال حاضر روزی یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند و گفته است به زودی صادراتش را به ۲ میلیون بشکه در روز می رساند.

مقام روسی: آزمایش موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست

در حالیکه آمریکا و سه کشور اروپایی خواستار واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آزمایش موشکی اخیر ایران شده اند، یک مقام وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این آزمایش‌ها نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز میخائیل اولیانوف، رئیس بخش کنترل و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای وزارت خارجه روسیه گفت که قطعنامه شورای امنیت این آزمایش‌ها را نقض نکرده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ایران را از آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، منع کرده است.

ایران می‌گوید که موشک های آزمایش شده قابلیت حمل کلاهک هسته ای ندارند اما آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، موشک های آزمایش شده اخیر را دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دانسته و آن را مغایر قطعنامه شورای امنیت دانستند.

مقامات آمار کشته شدگان حملات بروکسل را اصلاح کردند؛ ۳۲ کشته درست است

یک دحتر برای قربانیان حملات بروکسل شمع روشن می کند

مقامات بلژیک می گویند شمار کشته شدگان حملات تروریستی هفته گذشته در فرودگاه بین المللی بروکسل و یک ایستگاه متروی این شهر، بدون درنظر گرفتن سه بمب گذار انتحاری، ۳۲ نفر است.

مقامات قبلا شمار تلفات را ۳۵ تن اعلام کرده بودند، چرا که سه نفر از قربانیان را که تابعیت دوگانه داشتند دو بار به حساب آورده بودند.

به گفته سخنگوی دفتر دادستانی بلژیک، قربانیان شامل ۱۷ شهروند بلژیکی و ۱۵ خارجی هستند.

دستکم ۹۰ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند که بیش از چهل نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه هستند.

حراج نسخه کمیاب اعلامیه استقلال آمریکا در نیویورک

نخستین نسخه بزرگ اعلامیه استقلال آمریکا، در فیلادلفیا در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی چاپ شد

یک نسخه چاپی بزرگ و کمیاب اعلامیه استقلال آمریکا قرار است روز پانزدهم آوریل در نیویورک به حراج گذاشته شود، و برآورد شده تا ۱۶۰ هزار دلار به فروش برود.

از چاپ های بزرگ اعلامیه استقلال چند نسخه بیشتر باقی نمانده است. آن را شورای خلیج ماساچوست در ۱۷ ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی سفارش داد و کشیش لوی فریسبیدر آن را در کلیسای خود در ایپسویچ در شمال بوستون قرائت کرد.

وقتی اعلامیه استقلال تصویب شد، کنگره دستور داد که در تمام کولونی ها خوانده شود.

نخستین نسخه بزرگ اعلامیه استقلال آمریکا، در فیلادلفیا توسط جان دونلاپ در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ چاپ شد. در چند هفته بعد، چاپ های بعدی در صفحات بزرگ، و همچنین در کتاب ها و روزنامه ها منتشر شد.

امکان جدید اینستاگرام: پخش ویدیوهای ۶۰ ثانیه ای

برنامه جدید اینستاگرام روی سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است.

اینستاگرام شروع به پخش برنامه به روز شده خود کرده که به کاربرانش اجازه می دهد ویدیوهای ۶۰ ثانیه ای منتشر کنند. پیشتر اینستاگرام زمان ویدیوها را به ۱۵ ثانیه محدود کرده بود.

برنامه جدید اینستاگرام روی سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است.

در ابتدا تنها کاربران محدودی قادر خواهند بود که از این برنامه جدید استفاده کنند، از جمله کاربرانی که هویتشان تایید شده است. دیگر کاربرها به تدریج ظرف ماه های آینده به برنامه جدید دسترسی خواهند داشت.

بازداشت بیش از پنج هزار نفر در ارتباط با انفجار لاهور

اسلام گرایان پاکستانی به اعدام قاتل یک فرماندار سابق سکولار در لاهور اعتراض می کنند.

پاکستان ۵۲۲۱ نفر را در ارتباط با بمب گذاری روز یکشنبه در لاهور بازداشت و ۵۰۰۵ آنها را پس از تایید هویت آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات پاکستانی گفته اند که با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد ۲۱۶ نفر از بازداشت شدگان همچنان در جریان است.

در پاکستان گروه های اسلامگرای زیادی فعالیت دارند و مسئولیت بمبگذاری لاهور را گروه سنی افراطی "جماعت الحرار" برعهده گرفته است. این گروه گفته هدفش مسیحیانی بودند که برای جشن عید پاک به پارک گلشن اقبال رفته بودند.

بمب گذاری در شهر لاهور، دست کم ۷۰ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. جماعت الحرار قبلا نیز مسیحیان لاهور را هدف قرار داده بود.

نعمت‌زاده: رشد اقتصادی سال ۹۴ کمتر از سال ۹۳ است

به گفته محمدرضا نعمت زاده، ایران در سال ۹۳ در بخش صنعت حدود ۶ و نیم درصد و در بخش معدن رشدی ۱۰ درصدی داشت.

وزیر صنعت معدن و تجارت ایران در گفت و گویی با خبرآنلاین، برآورد کرد که رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ به دلیل افت قیمت‌های جهانی، کاهش قیمت نفت و رکود بازارهای بین‌المللی و داخلی، کمتر از سال پیش از آن بوده است.

محمدرضا نعمت زاده با بیان این که برآورد نهایی بانک مرکزی از وضعیت اقتصادی سال ۹۴ احتمالا تا نیمه شهریور امسال اعلام می‌شود، گفت بر اساس شاخص های حوزه صنعت و تجارت، رشد اقتصادی سال گذشته را کمتر از سال ۹۳ می‌داند.

به گفته آقای نعمت زاده سال ۹۳ در بخش صنعت حدود شش و نیم درصد و در بخش معدن رشدی ۱۰ درصدی داشتیم، اما این روند به علت افت قیمت‌های جهانی، کاهش قیمت نفت و رکود بازارهای بین‌المللی و داخلی، قطعا در سال ۹۴ مانند سال ۹۳ نخواهد بود."

وی با این حال ابراز امیدواری کرد که آمارهای رشد صادرات در سال ۱۳۹۴ بخشی از این افت را جبران کند.

و زیر صنعت، معدن و تجارت ایران در بخش دیگری از این گفت و گو و در پاسخ به برخی انتقادها درباره کندی بهبود اقتصادی در ایران گفت، به دلیل حجم زیاد مشکلات اقتصادی، شرایط به سرعت بهبود نمی یابد .

به گفته او "خراب کردن سال ها طول کشید و ساختن هم قطعا زمان می‌برد. بسیاری از رویه‌ها و نرم افزارها و مقررات طی سال‌هایی که ما تحریم بودیم، تغییر کرده و طبیعتا به روز شدن، مدت‌ها زمان لازم دارد."

طی ماه های اخیر منتقدان دولت حسن روحانی، به ویژه برخی از نمایندگان مجلس، به شدت به عملکرد اقتصادی دولت انتقاد کرده و سیاست‌های آن را برای خروج از رکود ناکارآمد دانسته‌اند.

در سوی دیگر، برخی از مقامات دولت با وجود پاسخ به این انتقادات، سال ۱۳۹۴ خورشیدی را به دلیل افت شدید قیمت جهانی نفت، سالی بسیار دشوار برای دولت توصیف کردند.

به دنبال توافق جامع اتمی ایران با جامعه جهانی و لغو تحریم های بین المللی، تهران امیدوار است بتواند مشکلات اقتصادی ناشی از این تحریم ها را رفع کند. با این حال برخی مسئولان پیشتر گفته اند که تحریم ها و عوامل خارجی تنها بخشی از مشکلات اقتصاد ایران بوده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG