لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۴۳

سرخط خبرها

نوعی ماهی غارنشین در تایلند می تواند راه برود

فرشته ماهی غاری

گزارشی تحقیقی درباره رفتارشناسی نوعی ماهی در تایلند نشان می دهد که این ماهی کور قادر است راه برود؛ کیفیتی منحصر به فرد در میان تمامی ماهی ها، که نشان دهنده چگونگی تکامل این جانور برای زندگی روی زمین طی میلیون ها سال است.

این تحقیق که در هفته جاری توسط دانشگاه تکنولوژی نیوجرسی منتشر شده آناتومی غیرمعمول این جانور موسوم به " فرشته ماهی غاری" را مورد بررسی قرار داده و بویژه به دنبال یافتن جواب این پرسش رفته که چرا این ماهی برعکس دیگر ماهی ها، دارای رفتارهای شبیه به راه رفتن است، مانند آنچه که در جانوران خشکی زی سراغ داریم. این تحقیق همچنین به دنبال سرنخ هایی درباره مسیر تکامل آن بوده است.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی در همین زمینه می نویسد، فرشته ماهی غاری، با آن که کور است، اما می تواند مسیر افقی خود را شناسایی کند. طول این ماهی از چند سانتیمتر فراتر نمی رود، با این حال ساختار بدن و باله های آن به گونه ای است که می تواند روی زمین راه رفته یا حتی از مسیر عمودی بالا برود.

محققان می گوید این رفتار فرشته ماهی غاری از محیط زندگی آن که در نقاط تاریک و دورافتاده غاری در آب های تایلند است، نشأت گرفته است.

این نوع ماهی تنها در هشت غار در محدوده کوچکی از تایلند یافت می شود و جمعیت نوع بالغ آن حدود دو هزار تا تخمین زده شده است.

کریستین ساینس مانیتور می گوید مادامی که این گونه جانور تحت قوانین تایلند و به دور از فعالیت های کشاورزی و توریسم باشد، امنیتش تضمین شده است.

دانشمندان امیدوارند اکتشاف های بیشتر درباره این جانور راهگشای تغییر و تحول جانوران آبزی و سیر و تکاملشان به سوی خشکی زی شدن باشد.

شورای آتلانتیک: عدم دعوت از ایران به نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن "فرصت سوزی" است

در سالهای گذشته ایران و آمریکا بر سر مساله هسته ای اختلاف داشتند اما حال که آنها توافق کرده اند، عدم دعوت از ایران مورد توجه قرار گرفته است.

در آستانه برگزاری نشست امنیت هسته ای در واشنگتن، یک اندیشکده آمریکایی معتقد است که عدم حضور جمهوری اسلامی ایران در این نشست، از دست دادن یک فرصت است.

وبسایت اندیشکده شورای آتلانتیک در مقاله ای با عنوان "عدم دعوت از ایران برای شرکت در نشست امنیت هسته ای واشنگتن، یک فرصت سوزی است" نوشت، در حالی بیش از پنجاه رهبر کشورهای جهان در آخرین روز ماه مارس (پنجشنبه ۱۲ فروردین) برای چهارمین نشست امنیت هسته ای در واشنگتن پایتخت آمریکا جمع می شوند که نماینده ای از ایران در بین آنها نیست.

به نوشته این وبسایت، عدم حضور ایران در سال های پیش از توافق اتمی قابل درک است. ایران و جامعه جهانی در سال های گذشته بر سر فعالیت هسته ای ایران اختلاف شدید داشتند و ده سال زمان سپری شد تا اختلافات در نهایت در ۲۳ تیر ماه سال گذشته حل و فصل شده و توافق جامع هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شود.

با این حال، عدم دعوت از ایران برای چهارمین و آخرین نشست امنیت اتمی یک فرصت از دست رفته برای بازگرداندن ایران به صحنه نظم اتمی پس از توافق هسته ای است؛ چرا که چنین دعوتی می توانست موجب تشویق ایران برای شرکت بیشتر در حوزه های ایمنی و امنیت برنامه اتمی اش شود.

به نوشته شورای آتلانتیک، خطر تروریسم هسته ای همچنان پا برجاست. حوادث چند سال گذشته مثل حضور دو نیروی داعش در تاسیسات هسته ای بلژیک، فاجعه اتمی فوکوشیما و ناپدید شدن منابع رادیو اکتیو در آمریکا نشان می دهد که هر کشوری باید برای بهبود امنیت و امینی اتمی خود گام های مهمی بردارد.

برای مثال ایران هنوز مواد کمی از اورانیوم غنی شده با قابلیت استفاده در بمب اتمی دارد. این مقدار حدود ۹۰۰ گرم است که خیلی کمتر از ۲۵ کیلوگرم لازم برای تهیه بمب است. اما با این حال، ایران هنوز مواد رادیو اکتیوی دارد که به خوبی از آنها مراقبت نمی شود، و این خطرناک است.

نیروگاه اتمی بوشهر می تواند هدف تروریستی قرار بگیرد که برای منطقه عواقب مخربی خواهد داشت. ایران هنوز اطمینان لازم را نداده است که در قبال یک حمله احتمالی تروریستی، از این تاسیسات اتمی مراقبت کامل می کند.

یک گزارش تازه از نهاد "ابتکار تهدید هسته ای" به تازگی فهرستی از کشورهایی منتشر کرده که امکان خرابکاری در آنها بالا است. براساس این فهرست، ایران یکی از کشورهایی است که سایت های هسته ای آن چندان ایمن نیستند و خیلی آسیب پذیر هستند.

به نوشته شورای آتلانتیک، ایران مقررات و قوانین امنیتی خود را منتشر نمی کند و به همین دلیل مشخص نیست که تهران چه گام هایی را برای ایمنی کردن برنامه هسته ای خود، مثل سایت هسته ای بوشهر، برداشته است.

ایران باید کارهای بیشتری جهت ایمنی و صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود انجام دهد و در این میان، جامعه جهانی باید نقش خود را بیشتر در تشویق ایران در این راستا ایفا کند.

به نوشته شورای آتلانتیک، متاسفانه فرصت برای وادار کردن ایران برای گام برداشتن به سوی افزایش ایمنی تاسیسات اتمی با عدم دعوت از آن کشور در این نشست، از دست رفته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

باد "قلعه بادی" را با خود برد؛ کودک هفت ساله کشته شد

تصویری کودکان برزیلی که در یک "قلعه بادی" بازی می کنند.

یک کودک هفت ساله در بریتانیا که مشغول بازی در یک "قلعه بادی" بود در پی وزش شدید باد و به حرکت در آمدن قلعه، کشته شد.

روز شنبه این دختر هفت ساله در یک جشن خانوادگی مراسم عید پاک، در قلعه بادی در پارک هارلو تاون، واقع در شهر اسکس، در حال بازی بود که باد شدیدی آن قلعه را با خود برد و آن را ۱۵۰ متر دورتر رها کرد.

کودک حادثه دیده پس از امدادرسانی اولیه در محل، با آمبولانس هوایی به یک بیمارستان منتقل شد، اما به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

دو نفر، یک مرد ۲۷ ساله و یک زن ۲۴ ساله که کارمندان شرکتی هستند که قلعه بادی را در پارک نصب کرده بود، بازداشت و بعدا با قرار وثیقه آزاد می شوند. آنها با اتهام قتل در اثر سهل انگاری روبرو هستند.

قلعه های بادی باید محکم به زمین متصل باشند تا باد شدید آنها را تکان ندهد.

دیوان عالی آمریکا تجدید نظر در حکم فرماندار پیشین ایلینوی را رد کرد

تصویر آرشیوی از راد بلاگویچ که به فساد اداری متهم شده است.

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه درخواست راد بلاگویچ فرماندار پیشین ایالت ایلینوی برای تجدید نظر در یک حکم قضایی علیه او را رد کرد.

راد بلاگویچ به اتهام فساد اداری و انتخاباتی به ۱۴ سال زندان محکوم شده و یک دادگاه تجدید نظر در ژوئیه ۲۰۱۵ بخش اعظم احکام صادر شده علیه او را تایید کرده بود.

راد بلاگویچ از دیوان عالی آمریکا خواسته بود تا در این حکم تجدید نظر کند.

بلاگویچ زمانی که هنوز فرماندار ایلینوی بود، در سال ۲۰۰۸ میلادی دستگیر و در سال ۲۰۰۹ در مجمع عمومی ایالتی استیضاح و سپس از کار برکنار شد.

باکو یک فعال حقوق بشر را از زندان آزاد کرد

دولت الهام علی اف شماری از مخالفان سیاسی را پس از انتقادات کشورهای غربی آزاد کرد.

انتقام علی اف، حقوقدان و فعال حقوق بشر در جمهوری آذربایجان، روز دوشنبه از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باکو ۱۴۸ زندانی از جمله روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر و مخالفان سیاسی را ماه جاری میلادی عفو کرده است.

کشورهای غربی پیشتر از وضعیت حقوق بشر در جمهوری آذربایجان انتقاد کرده بودند و به نظر می رسد اقدام باکو، واکنشی به انتقادات آنها باشد.

انتقام علی اف در سال ۲۰۱۴ میلادی و به اتهام فرار مالیاتی و سوءاستفاده از جایگاه اداری در باکو بازداشت شد.

سازمان عفو بین الملل از آزادی این فعال حقوق بشر استقبال کرده و آن را "گامی دیرهنگام برای تصحیح بی عدالتی صورت گرفته علیه او" توصیف کرده است.

اردوغان: بیش از پنج هزار عضو پ.ک.ک طی ۹ ماه کشته شدند

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه گفت نیروهای امنیتی آن کشور بیش از ۵ هزار نفر از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را کشته اند.

رجب طیب اردوغان، همچنین گفت که این تعداد از زمان شکست آتش بس میان دولت ترکیه و پ.ک.ک در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی، یعنی در طول حدود ۹ ماه گذشته، کشته شده اند.

آقای اردوغان که در "کالج جنگ" نیروهای مسلح ترکیه سخن می گفت، همچنین اعلام کرد که ۳۵۵ نفر از نیروهای امنیتی دولتی در همین بازه زمانی اشاره شده، کشته شدند.

کشته شدن پنج هزار نفر از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه، که آنکارا آن را گروهی غیرقانونی اعلام کرده است، ضربه محکمی به این گروه قلمداد می شود. پ.ک.ک از سال ۱۹۸۴ با نیروهای ترکیه درگیر بوده است.

ترکیه با نیروهای حزب کارگران کردستان درگیری شدیدی در مناطق جنوب شرقی این کشور داشته که موجب شده است صدها هزار نفر از ساکنان مناطق جنوب شرق ترکیه، خانه های خود را ترک کنند.

بر اساس یک گزارش پولتیکو، نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از ماه اوت ۲۰۱۵ در اثر درگیری ها در داخل ترکیه جابجا شده اند. ترکیه همچنین درگیر ورود جنگ زده های سوریه است.

آمار کشته‌های تصادفات در سفرهای نوروزی به ۳۰۰ نفر رسید

شمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای در ایران گرچه طی ۹ سال گذشته کاهش یافته، اما همچنان جزو بالاترین آمار در دنیاست.

در حالی که ۵ روز به پایان سفرهای نوروزی مانده، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران از ۳۰۰ کشته در تصادفات جاده ای از ابتدای سفرهای نوروزی خبر داده است.

به گزارش وبسایت پلیس راهور ایران، تقی مهری گفت این تعداد کشته در جاده‌ها نتیجه تخلف حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ راننده بوده است.

شمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای در ایران اگر چه طی ۹ سال گذشته رو به کاهش بوده، اما همچنان جزو بالاترین آمار تلفات تصادفات جاده‌ای در دنیا محسوب می‌شود.

رئیس پلیس راهور ایران این درباره گفت که شمار کشته‌های تصادفات رانندگی از حدود ۲۸ هزار نفر در سال ۱۳۸۴ به ۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر در سال ۱۳۹۳ رسیده است.

با این حال آمار پلیس نشان می‌دهد که از آغاز سفرهای نوروزی در ۲۵ اسفند ماه، به طور متوسط روزانه بیش از ۲۱ نفر در جاده‌ها جان باخته‌اند .

دلیل اصلی بیشتر تصادفات، سبقت غیرمجاز، توجه نکردن به جلو، انحراف به چپ و خستگی راننده اعلام شده است. در عین حال برخی از کارشناسان، مشکلات فنی خودروها و جاده‌ها را نیز از عوامل بالا بودن آمار تصادفات می‌دانند.

قمرهای زحل احتمالا بعد از دوران دایناسورها تشکیل شدند

تصویری از سیاره کیوان

دانشمندان می گویند قمرها و حلقه های سیاره زحل یا کیوان، احتمالا پس از دوران دایناسورها تشکیل شده اند، که در مقیاس نجومی بسیار جوان به حساب می آیند.

دانشمندان تخمین می زنند قمرها و حلقه های زحل صد میلیون سال پیش ایجاد شده اند، یعنی ۱۳۰ میلیون سال پس از آغاز حیات دایناسورها بر روی زمین.

زحل سیاره ای است با چندین قمر، و حلقه های متعددی که دور آن در گردش هستند.

حراج بزرگترین الماس آبی؛ شاید تا ۳۵ میلیون دلار

نمایش الماس آبی ۱۰.۱۰ قیراطی در هنگ کنگ

بزرگترین الماس آبی رنگی که تا به حال در حراجی های بین المللی ارائه شده، ۱۶ فروردین ماه سال جاری (پنجم آوریل ۲۰۱۶) در هنگ کنگ به فروش می رسد.

اخیرا این الماس بیضی شکل در حراجی ساتبی در لندن به معرض دید خبرنگاران گذاشته شد. جولیا تابوه گزارشگر صدای آمریکا در گزارشی می گوید این الماس آبی رنگ و کم نظیر، بدون خش است و ۱۰ و ده دهم قیراط وزن دارد.

کو اک چین معاون رئیس حراجی ساتبی برای آسیا می گوید: "الماس های آبی خیلی نادرند، و اگر بدون خش بوده و بالای ده قیراط وزن داشته باشند، کاملا ویژه هستند. ضمنا این بزرگترین الماس روشن آبی رنگی است که تا به حال به فروش گذاشته شده است. بیضی شکل بودن آن هم خیلی نادر است و آن را از هر چیز دیگری که تاکنون فروخته شده یا در آینده به حراج گذاشته خواهد شد، متمایز می کند."

این الماس از معادن آفریقای جنوبی استخراج شده و یکی از یازده مجموعه سنگ هایی است که سال ۲۰۰۰ میلادی در لندن و توسط جواهری "دبیرز" تراشیده شده است.

این جواهر پس از نمایش در شهرهای لندن، ژنو، نیویورک، سنگاپور و تایپه به زودی در حراجی ساتبی در هنگ کنگ به معرض فروش گذاشته خواهد شد. کارشناسان تخمین می زنند این قطعه سنگ قیمتی بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون دلار به فروش رود.

ژاپن در بیش از سه ماه ۳۳۳ نهنگ شکار کرد

گوشت نهنگ در ژاپن بسیار پرطرفدار است

ژاپن اعلام کرد طی ۱۱۵ روز بیش از ۳۰۰ نهنگ را در آب های قطب جنوب کشته است، اقدامی که محکومیت بین الملی را در پی داشت.

۲۳۰ نهنگ شکار شده ماده بودند، که ۹۰ درصد آنها باردار بوده اند. ژاپن گفته برای "مطالعه علمی" آنها را شکار کرده است.

سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۶ شکار نهنگ برای استفاده های تجاری را ممنوع کرده است، اما این ممنوعیت شامل شکار آن برای پژوهش های علمی نمی شود.

در حالی که پژوهشگران ژاپنی می گویند نهنگ های باردار را برای مطالعه بلوغ نهنگ ها شکار کرده اند، منتقدان شکار نهنگ به این مساله اشاره دارند که باقی گوشت این حیوان در بازار به فروش می رسد. گوشت نهنگ در ژاپن طرفداران بسیاری دارد.

دیوان کیفری بین المللی سال ۲۰۱۴ به ژاپن اعلام کرد شکار نهنگ ها را متوقف کند. اما ژاپن در سال ۲۰۱۵ نیز به شکار آنها ادامه داد و اعلام کرد طی یک دوره ۱۱۵ روزه که از اول دسامبر ۲۰۱۵ آغاز شد، ۳۳۳ نهنگ را شکار کرد.

سه هلیکوپتر نظامی روسی سوریه را ترک کردند

سه فروند هلیکوپتر روسی، پایگاه نظامی حمیمیم را ترک کردند.

سه فروند هلیکوپتر جنگی روسی، پایگاه نظامی حمیمیم در سوریه را به مقصد روسیه ترک کردند. این هلیکوپترها همراه مهندسان پرواز و گروه فنی با هواپیمای باربری آنتونوف به روسیه منتقل شدند.

ماه پیش و به دنبال پنج ماه حمله هوایی جنگنده های روسی به مواضع مخالفان بشار اسد پوتین فرمان داد بخش اعظم هواپیماها و هلیکوپترهای روسی خاک سوریه را ترک کنند چون به گفته او ماموریت آنها با موفقیت به انجام رسیده است.

فرماندهان نظامی روسی مستقر در حمیمیم گفته اند نیروهای روسی برای مقابله با حمله های احتمالی مخالفان اسد در سوریه باقی می مانند.

مبادله ۱۰۹ یمنی بازداشتی در ازای ۹ شهروند عربستان سعودی

پرچم عربستان در نزدیکی مرز یمن

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که با شورشیان شیعه حوثی و متحدانش در یمن می جنگد روز دوشنبه، اعلام کرد ۱۰۹ بازداشتی یمنی را در ازای ۹ شهروند عربستان سعودی آزاد کرده است.

بیانیه ائتلاف جزئیاتی از مکان و چگونگی بازداشت این شهروندان عربستان سعودی ارائه نداده است و تنها گفته یمنی های آزاد شده در نزدیکی مرز عربستان تحت بازداشت بودند.

درگیری ها میان عربستان و حوثی ها تا کنون بیش از ۶ هزار کشته بر جای گذاشته است.

با مرگ چهار مجروح دیگر شمار کشته های بروکسل به ۳۵ نفر رسید

یک دختر جوان برای قربانیان حملات بروکسل شمع روشن می کند.

با تایید مرگ چهار نفر دیگر، شمار کشته شدگان بمب‌گذاری های سه شنبه گذشته در بروکسل به ۳۵ نفر رسید.

وزیر بهداشت بلژیک گفت از این چهار نفر، سه نفر از عوامل حملات بودند. نفر چهارم هم یکی از مجروحان بدحال این حملات بود.

پیش از این مقام های آمریکایی تایید کرده بودند که چهار آمریکایی در میان قربانیان هستند.

همزمان با اعلام خبر افزایش تعداد کشته های حادثه بروکسل، مقام های قضایی بلژیک همچنان به دنبال عوامل این حادثه و افراد مرتبط با آنها هستند.

دادستانی فدرال بلژيک امروز بدون ذکر جزئيات بيشتر اعلام کرد حکم جلب سه مظنون ديگر را در ارتباط با بمبگذاری های هفته پيش صادر کرد. جزئيات بيشتری در مورد چگونگی ارتباط آنها با اين حمله ها هنوز منتشر نشده است.

از سوی دیگر، پلیس ضدتروریسم هلند از دستگيری يک مرد ۳۲ ساله در ارتباط با حملات پاريس خبر داده و می گويد، سه نفر ديگر هم در همين ارتباط در بازداشت دولت هلند هستند.

مسئولان فرودگاه بروکسل می گويند هنوز نمی دانند فرودگاه چه موقع قادر خواهد بود فعاليت خود را از سر بگيرد. فرودگاه زاونتن از هفته پيش و به دنبال بمبگذاری تعطیل است و کلیه پروازهای آن لغو شده است.

بر اساس گزار شهای رسيده، بروکسل پس از حضور و اغتشاش صدها نفر از کسانی که راست های افراطی معرفی شدند در گردهمایی آرام و یادبود قربانیان، روز نسبتاً آرامی را پشت سر می گذارد.

محل موقت يادبود قربانيان بمبگذاری ها همچنان پوشيده از گل و حضور مستمر مردم است.

در تظاهرات روز یکشنبه دهها نفر دستگير شدند. قرار بود این تظاهرات برای همدردی با قربانیان باشد اما حضور یک گروه افراطی راست با شعارهای ضد مهاجران و ادای سلام به سبک حزب نازی، جو مراسم را بر هم زد.

اين افراد که خود را ضدتروريسم می خوانند آنچنان فضای شهر را به آشوب کشيدند که پليس ضد شورش با شليک گاز اشک آور و لوله های آب فشار قوی مجبور به دخالت و مقابله با آنان شد.

انفجار بمب در پاکستان دست کم ۷۰ کشته برجای گذاشت

امدادگران پاکستانی در لاهور در حال حمل یک جسد از محل انفجار لاهور - ۸ فروردین ۱۳۹۵

انفجار یک بمب در روز یکشنبه در شرق پاکستان دست کم ۷۰ کشته و بیش از ۳۰۰ مجروح برجای گذاشت.

بمب در شهر لاهور و در حمله ای انتحاری بیرون یک پارک منفجر شد. لاهور، کانون سیاسی نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به شمار می شود.

سخنگوی یک شاخه جداشده طالبان پاکستان به نام "جماعت الحرار" مسئولیت حمله را برعهده گرفت.

ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای که ند پرایس، سخنگوی "شورای امنیت ملی" منتشر کرد، این حمله را به شدت محکوم و آن را "اقدامی بزدلانه" توصیف کرد.

تصاویری از این انفجار در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

بمب در بخش پارکینگ پارک گلشن اقبال، و نزدیک محل بازی کودکان منفجر شد. کشته شدگان شامل زنان و کودکان نیز هستند.

سلمان رفیق، یک مشاور دولت در امور سلامت در پنجاب گفت که تعداد بسیاری از مجروحان وضعیت بسیار وخیمی دارند.

شاهدان می گویند مسیحیانی که عید پاک را جشن می گرفتند نیز روز یکشنبه به پارک آمده بودند. اما هنوز مشخص نیست هدف بمب گذاری آنها بوده باشند.

تظاهرات در اسلام آباد در اعتراض به اعدام قاتل فرماندار سکولار

در همین حال در اسلام آباد، روز یکشنبه هزاران پاکستانی در اعتراض به اعدام مردی که یک فرماندار سکولار را به قتل رسانده بود تظاهرات کردند.

ممتاز قدری در ماه فوریه، بهمن ماه، به جرم قتل سلمان تاثیر فرماندار پنجاب در سال ۲۰۱۱ به دار آویخته شد. سلمان تاثیر از یک زن مسیحی که به اتهام نقض قوانین "توهین به مقدسات" زندانی شده بود، دفاع می کرد.

به گفته یک مامور پلیس پاکستان نیروهای امنیتی در تلاش برای پراکنده کردن معترضان که از شهرستان راولپندی به سمت پایتخت پاکستان در حرکت بودند، حتی با استفاده از مانع و گاز اشک آور هم موفق نبودند.

یکی دیگر از افسران پلیس اما می گوید راهپیمایی حدودا ده هزار نفری معترضان در بزرگراه اسلام آباد، پایتخت، عمدتا مسالمت آمیز بوده است.

یک مامور محافظ نیروگاه هسته ای بلژیک دو روز پس از حملات بروکسل به قتل رسید

تابلوی موسسه ملی رادیواکتیو در شهر فلوروس بلژیک - آرشیو

یک مامور محافظ در تاسیسات اتمی بلژیک روز پنجشنبه، دو روز پس از حملات انتحاری بروکسل به قتل رسید.

به گزارش منابع خبری کارت ورودی این مامور به تاسیسات دزدیده شده بود. گزارش ها همچنان حاکی است که این مرد دیدیر پروسپرو نام داشت و مامور محافظ موسسه ملی رادیواکتیو بلژیک در جنوب بروکسل بود.

شهرداری محل زندگی او گزارش های رسانه ای مبنی بر به سرقت رفتن کارت ورودی او به محل کارش و دوباره فعال شدن آن را تکذیب کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی پلیس گفت از آنجا که تحقیقات هنوز تمام نشده امکان ابراز نظر وجود ندارد.

ژیل دکرشو، رئیس اداره مبارزه با تروریسم اتحادیه اروپا گفت شبکه تاسیسات انرژی اتمی بلژیک و دیگر تاسیسات زیربنایی این کشور طی پنج سال آینده از اهداف عمده حملات سایبری خواهند بود.

حملات هفته گذشته فرودگاه و ایستگاه مترو در بروکسل بیش از سی کشته برجای گذاشت. تحلیلگران و کارشناسان از این که مهاجمان برای دستیابی به مواد رادیواکتیو تاسیسات اتمی را هدف قرار دهند نگرانند.

شبکه روسی احتمال خطای خلبان "فلای دوبی" را مطرح کرد

تلویزیون دولتی روسیه آخرین گفت و گوی خلبان‌های هواپیمای جت مسافربری فلای دوبی را، که بیش از یک هفته پیش سقوط کرد، پخش کرده است و می گوید احتمال دارد خلبان هواپیمای سقوط کرده مرتکب خطا شده بود آنها کنترل هواپیما را از دست دادند.

خلبان‌ها تلاش می‌کردند هواپیما را در فرودگاهی در جنوب روسیه بزمین بنشانند اما هواپیما در نهایت سقوط کرد و تمامی ۶۲ سرنشین آن کشته شدند.

تلویزیون دولتی روسیا- یک گزارش داد که خلبانان در میانه وزش شدید باد کنترل هواپیما را از دست دادند و هواپیما بطور ناگهانی به سمت پایین سقوط کرد و پس از برخورد با زمین در نزدیکی شهر روستوف-نا-دونو در جنوب روسیه به کام شعله های آتش فرو رفت.

در متن منتشرشده تلویزیون دولتی روسیه آمده است که یکی از خلبان ها می گوید: "ناراحت نباشید." ولی چند ثانیه بعد می گوید: "این کار را نکن." و سپس... آخرین صحبت های خلبان ها در ارتباط با بالا کشیدن هواپیما است.

این شبکه تلویزیونی البته گفته است که تعبیرش از حرف های خلبانان نباید برداشت رسمی تلقی شود.

فلای دوبی یک شرکت دولتی است که پرواز های ارزان قیمت دارد و با شرکت هواپیمایی امارات مرتبط است.

مستند "واکسینه : از لاپوشانی تا فاجعه" از جشنوراه فیلم ترایبکا حذف شد

رابرت دنیرو، مدیر جشنواره فیلم ترایبکا

مستند "واکسینه : از لاپوشانی تا فاجعه" ساخته اندرو ویکفیلد که قرار بود در جشنواره فیلم ترایبکا نمایش داده شود،از جشنواره خارج شد.

رابرت دنیرو، مدیر جشنواره که فرزندی مبتلا به اوتیسم دارد پیشتر گفته بود می خواهد این فیلم نمایش داده شود تا بحث پیرامون اوتیسم در جامعه باز شود.

او اما روز شنبه اعلام کرد که پس از بررسی فیلم همراه با کارشناسان، متوجه شد ادعای مطرح شده در فیلم که واکسن سه گانه سرخک، سرخجه و اوریون را با اوتیسم مرتبط می داند فاقد اعتبار علمی است.

خارج شدن این مستند از جشنواره با انتقادهایی همراه بوده است. آقای دنیرو می گوید جشنواره ترایبکا از جنجال پرهیز نمی کند اما معتقد است این فیلم کمکی به پیشبرد بحث پیرامون اوتیسم نمی کند.

اسد در دیدار با هیات فرانسوی پیروزی در پالمیرا را ستود

نیروهای وفادار به بشار اسد نزدیک پالمیرا موضع گرفته اند - ۸ فروردین ۱۳۹۵

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیروزی نیروهای دولتی بر پیکارجویان داعش را در شهر باستانی پالمیرا در استان حمص، ستود.

بشار اسد روز یکشنبه، در دیدار با یک هیات فرانسوی که به دمشق، پایتخت سوریه رفته است، در اظهاراتی که از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت این پیروزی "یک دستاورد مهم و یک نشانه دیگر از موفقیت استراتژی ارتش سوریه و متحدانش در جنگ با تروریسم است."

ارتش سوریه یک عملیات سه هفته ای را برای بازپس گیری بخش های جدید و باستانی پالمیرا از دست نیروهای داعش آغاز کرده بود.

دولت سوریه و مخالفان بشار اسد در یک وضعیت ترک مخاصمه به سر می برند اما آتش بس شامل جنگ با داعش و گروه جبهه النصره نمی شود.

برخی از حساب های توییتری نیز گفته اند که نیروهای زمینی حامی دولت سوریه در جنگ با داعش در پالمیرا، علاوه بر پشتیبانی هوایی روسیه و نیروی هوایی سوریه، از حمایت نیروهای ایرانی و تیپ فاطمیون که شامل نیروهای شیعه افغان تحت فرماندهی ایران است، برخوردار بوده اند.

پاپ رهبر کاتولیک‌ها مراسم عید پاک را برگزار کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان مراسم عید پاک را در واتیکان و در حضور جمعیت انبوهی به جای آورد.

ده ها هزار نفر روز یکشنبه، هشتم فروردین در میدان سن پیتر واتیکان گرد آمدند تا شاهد ورود پاپ و برگزاری مراسم عید پاک باشند. این مراسم با توجه به حمله های تروریستی بلژیک تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد.

پاپ فرانسیس در پیام روز عید پاک خود با اشاره به حمله‌های تروریستی اخیر از جهان خواست برای مبارزه با آنچه او آن را "اهریمن خشونت ظالمانه و کورکورانه" خواند از "اسلحه محبت و عشق" استفاده کنند.

رهبر کلیسای کاتولیک از مسیحیان خواست امید خود را از دست ندهند.

مسیحیان در سراسر جهان در این روز مراسم نیایش عید پاک را برگزار می‌کنند. مسیحیان معتقدند عيسی مسيح در چنین روزی سه روز پس از مصلوب شدن به آسمان عروج کرده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز در پیام روز عید پاک خود به حمله‌های تروریستی اخیر و آزار و اذیت مسیحیان در برخی از نقاط جهان اشاره کرد.

آقای کامرون گفت: "وقتی تروریست‌ها تلاش می‌کنند شیوه زندگی ما را نابود کنند، همانگونه که بار دیگر این هفته در بروکسل به گونه نفرت باری چنین تلاشی را کردند، باید در کنار یکدیگر بایستیم و نشان دهیم هرگز مرعوب ترور نخواهیم شد."

در ایران نیز ارامنه، عید پاک را جشن گرفتند.

در عراق مسیحیان در شهر القوش در شمال این کشور که عمدتا مسیحی نشین است گرد آمدند تا شاهد برگزاری مراسم عید پاک باشند. بسیاری از شرکت کنندگان در این مراسم مسیحیانی بودند که گروه دولت اسلامی روستاهای آنان در نزدیکی موصل را اشغال کرده و این افراد مجبور به فرار شده‌اند.

هشت عضو القاعده در حمله پهپادی در یمن کشته شدند

جنگ داخلی یمن ویرانی های زیادی به جا گذاشته است.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در یمن منجر به کشته شدن هشت نفر از مظنونان به عضویت در القاعده در جنوب یمن شد. این مطلب را ساکنان محلی در جنوب یمن، شنبه شب علام کردند.

گزارش شده است که دو موشک به مناطقی که پیکارجویان القاعده در آنها جمع شده بودند، اصابت کرد.

جنگ داخلی یمن میان حوثی ها و نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که مورد حمایت ریاض است، زمینه رشد القاعده در شبه جزیره عربستان را فراهم کرده است.

بازداشت دو نفر در ارتباط با حملات بلژیک و فرانسه

نیروهای بلژیکی در بروکسل در وضعیت آماده باش قرار دارند.

رویترز روز یکشنبه گزارش داد پلیس ایتالیا یک متهم الجزایری را به اتهام سند سازی برای پیکارجویان مرتبط با بمب گذاری های بروکسل بازداشت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از رسانه های بلژیکی گفت مقامات این کشور نیز یک مرد را در ارتباط با حمله ای در پاریس، متهم کردند.

کشورهای اروپایی مورد انتقاد قرار گرفته اند که برای مبارزه با تروریسم، اطلاعات خود را با یکدیگر به میزان کافی سهیم نشده بودند. اما اکنون به نظر می رسد که همکاری های اطلاعاتی بین کشورهای اروپایی در حال افزایش است.

سه سرباز عراقی در حمله انتحاری به پایگاه هوایی کشته شدند

صحنه انفجار پس از بمب گذاری انتحاری در یک ورزشگاه در جنوب بغداد - 26 مارس

گروهی از بمب گذاران انتحاری داعش به یک پایگاه عمده نظامی در استان انبار عراق حمله کرده و سه سرباز عراقی را کشتند.

یک ژنرال عراقی گفت چهار بمب گذار انتحاری صبح شنبه به پایگاه الاسد نفوذ کردند.

او گفت مهاجمان ملیت های مختلف داشتند و توسط نیروهای امنیتی عراقی کشته شدند.

پایگاه الاسد در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب بغداد واقع در استان انبار، یکی از بزرگترین تاسیسات هوایی عراق است و صدها مشاور نظامی خارجی را اسکان داده است.

سرمایه گذاری شرکت آلمانی در ایران برای ساخت بیمارستان

دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با حسن روحانی - آرشیو

مدیر فروش و بازاریابی اچ تی هلث تک (HT Health Tec)، شرکت آلمانی فعال در خدمات بهداشتی و پزشکی اعلام کرد که به زودی با ایران موافقتنامه‌ای برای ساخت یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی امضا خواهد کرد.

این توافق در پی درخواست ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران طی بازدید از این کمپانی در پاییز سال گذشته، صورت گرفته است.

الکساندر فون شید، مدیر ارشد فروش و بازاریابی گفت که این شرکت در صورت نهایی شدن توافق، ساخت بیمارستان را دو ساله به پایان خواهد رساند.

علاوه بر اچ تی هلث تک، شرکت های دارویی و سایر شرکت‌های صنعتی و خدماتی آلمانی نیز برای ورود به بازار ایران مشتاق هستند، اما موضوع تحریم انتقال پول و اعتبار بین بانکی از یک سو و تسلط نهادهای امنیتی و نظامی ایران بر فعالیت‌های اقتصادی، آینده این همکاری‌ها را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

شمار قربانیان انفجار انتحاری بغداد به ۴۱ نفر رسید

صحنه انفجار

‎مقام های عراقی می گویند شمار کشته شدگان انفجار بمب گذاری انتحاری روز جمعه در یک استادیوم ورزشی در بغداد به ۴۱ نفر رسید. بیش از ۱۰۵ نفر نیز زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه می گوید این انفجار در زمانی روی داد که مقامهای ورزشی مشغول اهدای جوایز قهرمانان فوتبال بعد از یک دوره مسابقات محلی بودند.

داعش، گروه موسوم به حکومت اسلامی، مسئولیّت این حمله را بر عهده گرفته است.

نظرسنجی: نارضایتی عمیق افکار عمومی از دولت وحدت ملی افغانستان

نتيجۀ آخرين نظر سنجی مشترک مؤسسه گالوپ و هيئت مديره برنامه های بين المللی راديو تلويزيون آمريکا نشان می دهد، دولت وحدت ملی افغانستان در آستانۀ دومين سالگرد تشکيل خود با نارضايتی عميق افکار عمومی کشور خود رو به رو است.

بر اساس اين نظر سنجی، حدود ۸۱ درصد از مردم افغانستان می گويند از عملکرد دولت وحدت ملی به شدت ناراضی هستند در حالی که ۱۷ درصد ديگر تا حدی يا بسيار ابراز رضايت می کنند.
اين نظر سنجی در ۲۷ اکتبر گذشته و در ميان ۲۵۰۰ فرد بالغ به نمايندگی از طرف کل جمعيت افغانستان از تمامی ۳۴ ولايت اين کشور انجام گرفته شده است.

گفته می شود بخش زيادی از اين نارضايتی عمومی به اختلافات مربوط به نتيجۀ انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۴ باز می گردد.

بلژیک سه نفر را به ظن دست داشتن در حملات تروریستی بازداشت کرد

مقامات بلژیک در عملیات ضد تروریستی در بروکسل در روز شنبه از دستگیری دست کم سه مظنون خبر دادند. دستگیری این افراد روز جمعه در آخرین روز سوگواری ملی در بلژیک انجام گرفت.

به گفته دادستانی بلژیک تحقیقات انجام شده بر پایه آزمایش های ژنتیکی برای مشخص کردن نقش یکی از بمب گذاران انتحاری در فرودگاه بروکسل انجام شده است و اکنون روشن است که این فرد در حملات تروریستی ۱۳ نوامبر سال گذشته در پاریس که ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت ، نقش داشت.

به گفته مقام های بلژیک فرودگاه بروکسل برای اجرای تدابیر امنیتی جدید و تعمیر بخش هایی که در حملات تروریستی آسیب دیده تا روز سه شنبه ۲۹ مارس تعطیل خواهد بود.

انفجار در فرودگاه و ایستگاه قطار در بروکسل در هفته گذشته بیش از سی کشته و تعداد زیادی مجروح برجای گذاشت.

دست‌ کم ۲۵ نفر در بمب‌گذاری انتحاری داعش بعد از مسابقه فوتبال در عراق کشته شدند

انفجار بعد از پایان مسابقه و در زمان تحویل جام به قهرمان روی داد.

یک بمب‌گذار انتحاری روز جمعه بعد از یک مسابقه فوتبال در جنوب پایتخت عراق خود را منفجر کرد که این انفجار دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد دست کم سی نفر کشته و شصت نفر زخمی شده اند.

این انفجار در شهر اسکندریه از استان بابل، در چهل کیلومتری جنوب بغداد روی داد. این شهر ترکیبی از مسلمانان شیعه و سنی دارد.

گفته شده شهردار این شهر هم در میان کشته شدگان است. انفجار زمانی روی داد که قرار بود به تیم برنده جام قهرمانی را بدهند.

فلاح الخفاجی، رئیس امنیتی استان بابل گفت که این انفجار در پایان یک مسابقه فوتبال آماتوری در شهر اسکندریه روی داد.

وبسایتی منسوب به داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است.

این عکس منتسب به همین مسابقه و جام و مدالهایی است که قرار بود به برندگان اهدا شود:

این انفجار انتحاری در حالی روی داده که این روزها داعش در موصل و پالمیرا در دو کشور عراق و سوریه تحت فشار است.

نیمی از مردم روسیه استالین را "رهبر فرزانه" می‌دانند

مرکز لوادا افزایش احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

شصت و سه سال پس از مرگ ژوزف استالین رهبر دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی، هنوز بیش از نیمی از روس‌ها بر این باورند که او یک رهبر خرمند و فرزانه بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نتیجه همه پرسی جدیدی است که توسط یک مرکز نظرسنجی مستقل به نام "لوادا" انجام گرفته است و نتایج آن روز جمعه منتشر شد.

حدود ۵۷ درصد پرسش شوندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که آنها کاملا یا بطور کلی استالین را "رهبری فرزانه که اتحاد جماهیر شوروی را نیرومند و موفق ساخت" می‌بینند.

در این نظرسنجی همچنین ۷۱ درصد مردم روسیه موافق هستند که "گذشته از اشتباهات و خطاهایی که به استالین نسبت داده می‌شود، مهمترین موضوع این است که او مردم (روسیه) را در جنگ جهانی دوم به سوی پیروزی هدایت کرد."

این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱۱ درصد بود؛ مرکز نظرسنجی لوادا این افزایش سطح احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

در پاسخ به این پرسش که آیا استالین "ظالمی بی رحم" بود که میلیون ها نفر را کشت،۶۲ درصد گفته‌اند موافق هستند، در حالی که ۲۳ درصد مخالف هستند. این ارقام از سال ۲۰۰۸، که به ترتیب ۶۸ و ۱۹ درصد بود، اندکی تغییر کرده است.

در نظرسنجی لوادا که بین ۱۱ و ۱۴ ماه جاری میلادی (۲۱ تا ۲۴ اسفند ۱۳۹۴) در ۴۸ منطقه مختلف در سراسر فدراسیون روسیه انجام گرفت، در مجموع از ۱۶۰۰ نفر سئوال شد

جشن نوروز در دانشگاه هاروارد برگزار شد

در این مراسم، برنامه های هنری زنده، شامل رقص، موسیقی و شعرخوانی برگزار شد و جاضران با فرهنگ ایران آشنا شدند.

دانشجویان، استادان دانشگاه و اهالی کمبریج و بوستون، پنجشنبه شب در مراسمی در مرکز سازمان دانشجویی، فرا رسیدن نوروز و سال نو ایرانی را جشن گرفتند.

در این مراسم، که انجمن ایرانی کالج هاروارد، انجمن دانشجویان ایرانی هاروارد، و انجمن ایران مشترکا ترتیب داده بودند، ده ها نفر حضور داشتند و برنامه های هنری زنده، شامل رقص، موسیقی و شعرخوانی را تماشا کردند و با فرهنگ ایران آشنا شدند.

به گزارش نشریه هاروارد کرینسون، جاستین لندو استادیار زبان ها و تمدن های خاور نزدیک، درباره شعر و ادب ایران سخنرانی کرد و یادآور شد ایرانیان تنها مردمی نیستند که نوروز را جشن می گیرند و در بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر خاورمیانه و در آسیای مرکزی نیز، مردم با قومیت ها، مذاهب و ملیت های متفاوت، آن را گرامی می دارند.

در محل برگزاری مراسم، یک میز بزرگ هفت سین نگاه ها را به خود جلب می کرد.

سام سینایی، دانشجوی دانشکده هنر و علوم هاروارد به شرکت کنندگان توضیح داد که هفت سین همانند درخت کریسمس است که ایرانیان از آن به عنوان نماد نوروز استفاده می کنند.

پیشروی کند ارتش سوریه برای پس گرفتن پالمیرا؛ دژ باستانی شهر آزاد شد

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از حضور ارتش دولتی این کشور در دژ تاریخی پالمیرا مخابره کرده است.

رسانه های دولتی سوریه می گویند نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق توانسته اند به پیروزی هایی در بازپس‌گیری شهر پالمیرا دست یابند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد این نیروها دژ باستانی شهر را تصرف کرده اند.

خبرگزاری رویترز پیش بینی کرده در صورت موفقیت ارتش دولتی سوریه در پس گرفتن پالمیرا، این بزرگترین موفقیت نیروهای نظامی وفادار به دولت اسد خواهد بود.

شهر تاریخی پالمیرا یا تدمر از تابستان سال گذشته، در دست نیروهای داعش بود و این گروه خیلی از آثار تاریخی آن را نابود کرد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید عملیات ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه همراه بود.

این گروه خبر داده که نیروهای دولتی وارد حومه غربی پالمیرا شده‌اند، اما چون داعش مین گذاری کرده، عملا سرعت نیروهای نظامی برای رسیدن به محله های مسکونی پالمیرا کم است.

همچنین نیروهایی از شمال این شهر در حال ورود هستند.

بازپس گیری پالمیرا برای متحدان علیه داعش، اهمیت استراتژیک دارد، چون اگر آنها پالمیرا را کامل تصرف کنند، راه ارتباطی شان با استان "دیر الزور" در شرق سوریه باز می شود. این مسیر تاکنون در دست داعش بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG