لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۴۳

سرخط خبرها

سرمایه گذاری شرکت آلمانی در ایران برای ساخت بیمارستان

دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با حسن روحانی - آرشیو

مدیر فروش و بازاریابی اچ تی هلث تک (HT Health Tec)، شرکت آلمانی فعال در خدمات بهداشتی و پزشکی اعلام کرد که به زودی با ایران موافقتنامه‌ای برای ساخت یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی امضا خواهد کرد.

این توافق در پی درخواست ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران طی بازدید از این کمپانی در پاییز سال گذشته، صورت گرفته است.

الکساندر فون شید، مدیر ارشد فروش و بازاریابی گفت که این شرکت در صورت نهایی شدن توافق، ساخت بیمارستان را دو ساله به پایان خواهد رساند.

علاوه بر اچ تی هلث تک، شرکت های دارویی و سایر شرکت‌های صنعتی و خدماتی آلمانی نیز برای ورود به بازار ایران مشتاق هستند، اما موضوع تحریم انتقال پول و اعتبار بین بانکی از یک سو و تسلط نهادهای امنیتی و نظامی ایران بر فعالیت‌های اقتصادی، آینده این همکاری‌ها را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

شمار قربانیان انفجار انتحاری بغداد به ۴۱ نفر رسید

صحنه انفجار

‎مقام های عراقی می گویند شمار کشته شدگان انفجار بمب گذاری انتحاری روز جمعه در یک استادیوم ورزشی در بغداد به ۴۱ نفر رسید. بیش از ۱۰۵ نفر نیز زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه می گوید این انفجار در زمانی روی داد که مقامهای ورزشی مشغول اهدای جوایز قهرمانان فوتبال بعد از یک دوره مسابقات محلی بودند.

داعش، گروه موسوم به حکومت اسلامی، مسئولیّت این حمله را بر عهده گرفته است.

نظرسنجی: نارضایتی عمیق افکار عمومی از دولت وحدت ملی افغانستان

نتيجۀ آخرين نظر سنجی مشترک مؤسسه گالوپ و هيئت مديره برنامه های بين المللی راديو تلويزيون آمريکا نشان می دهد، دولت وحدت ملی افغانستان در آستانۀ دومين سالگرد تشکيل خود با نارضايتی عميق افکار عمومی کشور خود رو به رو است.

بر اساس اين نظر سنجی، حدود ۸۱ درصد از مردم افغانستان می گويند از عملکرد دولت وحدت ملی به شدت ناراضی هستند در حالی که ۱۷ درصد ديگر تا حدی يا بسيار ابراز رضايت می کنند.
اين نظر سنجی در ۲۷ اکتبر گذشته و در ميان ۲۵۰۰ فرد بالغ به نمايندگی از طرف کل جمعيت افغانستان از تمامی ۳۴ ولايت اين کشور انجام گرفته شده است.

گفته می شود بخش زيادی از اين نارضايتی عمومی به اختلافات مربوط به نتيجۀ انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۴ باز می گردد.

بلژیک سه نفر را به ظن دست داشتن در حملات تروریستی بازداشت کرد

مقامات بلژیک در عملیات ضد تروریستی در بروکسل در روز شنبه از دستگیری دست کم سه مظنون خبر دادند. دستگیری این افراد روز جمعه در آخرین روز سوگواری ملی در بلژیک انجام گرفت.

به گفته دادستانی بلژیک تحقیقات انجام شده بر پایه آزمایش های ژنتیکی برای مشخص کردن نقش یکی از بمب گذاران انتحاری در فرودگاه بروکسل انجام شده است و اکنون روشن است که این فرد در حملات تروریستی ۱۳ نوامبر سال گذشته در پاریس که ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت ، نقش داشت.

به گفته مقام های بلژیک فرودگاه بروکسل برای اجرای تدابیر امنیتی جدید و تعمیر بخش هایی که در حملات تروریستی آسیب دیده تا روز سه شنبه ۲۹ مارس تعطیل خواهد بود.

انفجار در فرودگاه و ایستگاه قطار در بروکسل در هفته گذشته بیش از سی کشته و تعداد زیادی مجروح برجای گذاشت.

دست‌ کم ۲۵ نفر در بمب‌گذاری انتحاری داعش بعد از مسابقه فوتبال در عراق کشته شدند

انفجار بعد از پایان مسابقه و در زمان تحویل جام به قهرمان روی داد.

یک بمب‌گذار انتحاری روز جمعه بعد از یک مسابقه فوتبال در جنوب پایتخت عراق خود را منفجر کرد که این انفجار دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد دست کم سی نفر کشته و شصت نفر زخمی شده اند.

این انفجار در شهر اسکندریه از استان بابل، در چهل کیلومتری جنوب بغداد روی داد. این شهر ترکیبی از مسلمانان شیعه و سنی دارد.

گفته شده شهردار این شهر هم در میان کشته شدگان است. انفجار زمانی روی داد که قرار بود به تیم برنده جام قهرمانی را بدهند.

فلاح الخفاجی، رئیس امنیتی استان بابل گفت که این انفجار در پایان یک مسابقه فوتبال آماتوری در شهر اسکندریه روی داد.

وبسایتی منسوب به داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است.

این عکس منتسب به همین مسابقه و جام و مدالهایی است که قرار بود به برندگان اهدا شود:

این انفجار انتحاری در حالی روی داده که این روزها داعش در موصل و پالمیرا در دو کشور عراق و سوریه تحت فشار است.

نیمی از مردم روسیه استالین را "رهبر فرزانه" می‌دانند

مرکز لوادا افزایش احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

شصت و سه سال پس از مرگ ژوزف استالین رهبر دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی، هنوز بیش از نیمی از روس‌ها بر این باورند که او یک رهبر خرمند و فرزانه بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نتیجه همه پرسی جدیدی است که توسط یک مرکز نظرسنجی مستقل به نام "لوادا" انجام گرفته است و نتایج آن روز جمعه منتشر شد.

حدود ۵۷ درصد پرسش شوندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که آنها کاملا یا بطور کلی استالین را "رهبری فرزانه که اتحاد جماهیر شوروی را نیرومند و موفق ساخت" می‌بینند.

در این نظرسنجی همچنین ۷۱ درصد مردم روسیه موافق هستند که "گذشته از اشتباهات و خطاهایی که به استالین نسبت داده می‌شود، مهمترین موضوع این است که او مردم (روسیه) را در جنگ جهانی دوم به سوی پیروزی هدایت کرد."

این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱۱ درصد بود؛ مرکز نظرسنجی لوادا این افزایش سطح احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

در پاسخ به این پرسش که آیا استالین "ظالمی بی رحم" بود که میلیون ها نفر را کشت،۶۲ درصد گفته‌اند موافق هستند، در حالی که ۲۳ درصد مخالف هستند. این ارقام از سال ۲۰۰۸، که به ترتیب ۶۸ و ۱۹ درصد بود، اندکی تغییر کرده است.

در نظرسنجی لوادا که بین ۱۱ و ۱۴ ماه جاری میلادی (۲۱ تا ۲۴ اسفند ۱۳۹۴) در ۴۸ منطقه مختلف در سراسر فدراسیون روسیه انجام گرفت، در مجموع از ۱۶۰۰ نفر سئوال شد

جشن نوروز در دانشگاه هاروارد برگزار شد

در این مراسم، برنامه های هنری زنده، شامل رقص، موسیقی و شعرخوانی برگزار شد و جاضران با فرهنگ ایران آشنا شدند.

دانشجویان، استادان دانشگاه و اهالی کمبریج و بوستون، پنجشنبه شب در مراسمی در مرکز سازمان دانشجویی، فرا رسیدن نوروز و سال نو ایرانی را جشن گرفتند.

در این مراسم، که انجمن ایرانی کالج هاروارد، انجمن دانشجویان ایرانی هاروارد، و انجمن ایران مشترکا ترتیب داده بودند، ده ها نفر حضور داشتند و برنامه های هنری زنده، شامل رقص، موسیقی و شعرخوانی را تماشا کردند و با فرهنگ ایران آشنا شدند.

به گزارش نشریه هاروارد کرینسون، جاستین لندو استادیار زبان ها و تمدن های خاور نزدیک، درباره شعر و ادب ایران سخنرانی کرد و یادآور شد ایرانیان تنها مردمی نیستند که نوروز را جشن می گیرند و در بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر خاورمیانه و در آسیای مرکزی نیز، مردم با قومیت ها، مذاهب و ملیت های متفاوت، آن را گرامی می دارند.

در محل برگزاری مراسم، یک میز بزرگ هفت سین نگاه ها را به خود جلب می کرد.

سام سینایی، دانشجوی دانشکده هنر و علوم هاروارد به شرکت کنندگان توضیح داد که هفت سین همانند درخت کریسمس است که ایرانیان از آن به عنوان نماد نوروز استفاده می کنند.

پیشروی کند ارتش سوریه برای پس گرفتن پالمیرا؛ دژ باستانی شهر آزاد شد

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از حضور ارتش دولتی این کشور در دژ تاریخی پالمیرا مخابره کرده است.

رسانه های دولتی سوریه می گویند نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق توانسته اند به پیروزی هایی در بازپس‌گیری شهر پالمیرا دست یابند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد این نیروها دژ باستانی شهر را تصرف کرده اند.

خبرگزاری رویترز پیش بینی کرده در صورت موفقیت ارتش دولتی سوریه در پس گرفتن پالمیرا، این بزرگترین موفقیت نیروهای نظامی وفادار به دولت اسد خواهد بود.

شهر تاریخی پالمیرا یا تدمر از تابستان سال گذشته، در دست نیروهای داعش بود و این گروه خیلی از آثار تاریخی آن را نابود کرد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید عملیات ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه همراه بود.

این گروه خبر داده که نیروهای دولتی وارد حومه غربی پالمیرا شده‌اند، اما چون داعش مین گذاری کرده، عملا سرعت نیروهای نظامی برای رسیدن به محله های مسکونی پالمیرا کم است.

همچنین نیروهایی از شمال این شهر در حال ورود هستند.

بازپس گیری پالمیرا برای متحدان علیه داعش، اهمیت استراتژیک دارد، چون اگر آنها پالمیرا را کامل تصرف کنند، راه ارتباطی شان با استان "دیر الزور" در شرق سوریه باز می شود. این مسیر تاکنون در دست داعش بود.

گروه رولینگ استونز آنقدر ماند تا دوباره در کوبا اجرا کند

اعضای گروه رولینگ استونز در بدو ورود به هاوانای کوبا.

با آغاز عادی سازی روابط کوبا با جهان غرب، گروه موسیقی راک "رولینگ استونز" روز جمعه، ششم فروردین ماه در هاوانا کنسرت برگزار می کند.

اعضای رولینگ استونز، مانند یکی از ترانه هایشان به نام "زمان با من است"، آنقدر عمر کردند تا تغییر نظر کوبا در مورد گروه خود را شاهد باشند.

این جزیره کوچک کمونیستی، زمانی موسیقی رولینگ استونز را "خرابکارانه" نامیده و ممنوع اعلام کرده بود.

کوبا از آن زمان تغییرات زیادی کرده که نقطه اوج آن سفر باراک اوباما به عنوان نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده پس از ۸۸ سال به این کشور بود. اما حالا که یخ روابط کوبا با غرب در حال آب شدن است، پیرمردهای این گروه روز پنجشنبه وارد هاوانا شدند.

یکی از اجراهای رولینگ استونز
یکی از اجراهای رولینگ استونز

میک جگر، خواننده رولینگ استونز می گوید "افتخار مهمی برای ماست که برای اولین بار در کوبا هستیم. زمان همه چیز را تغییر می دهد و ما از اینجا بودن بسیار راضی هستیم. من مطمئنم که برنامه بسیار خوبی خواهد شد. ما خیلی از این که اینجا هستیم خوشحالیم."

کنسرت این گروه راک بریتانیایی روز جمعه در هاوانا برگزار می شود. کنسرتی که اعضای گروه پیش از سفر به کوبا، آن را "نقطه مهمی" در دوران کاری‌شان نامیده اند.

اجاره کوتاه مدت سگ در آمریکا امکان پذیر شد

برای اطمینان از این که به سگ ها آسیبی رسانده نشود، استفاده کنندگان از این خدمات، کاملا بررسی می شوند

در چرخش جدیدی در آنچه اقتصاد اشتراکی نامیده می شود، اینک علاقه مندان سگ می توانند فقط برای مدت کوتاهی از همنشینی با این حیوان خانگی محبوب لذت ببرند.

از برکت اپلیکیشن جدید تلفن همراه، کسانی که قادر نیستند صاحب سگ باشند یا آمادگی برای پذیرش بلندمدت آن را ندارند، می توانند سگ های خانگی را برای مدت کوتاهی یا حتی تنها یک شب، قرض بگیرند.

این سرویس "بانک اند بارو" Bank N Borrow نامیده می شود و شبیه اوبر (Uber) یا "ایر بی ان بی" (Airbnb) کار می کند. فقط کافی است ثبت نام کنید، تائید شوید، سگی را که می خواهید قرض بگیرید را پیدا کنید، مبلغ کرابه را بپردازید و آن را با خود ببرید.

مدیر شرکت در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفت، این بهترین چیز بین مالک نبودن سگ و بر عهده گرفتن تعهدی نسبت به آن است.

این شرکت می گوید حدود ۶۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد، و برای اطمینان از این که به سگ ها آسیبی رسانده نشود، تمام استفاده کنندگان از این سرویس کاملا بررسی می شوند.

اعتراض‌ها به تبرئه مجری ایرانی‌تبار شبکه کانادایی از اتهام آزار جنسی

ژیان قمیشی در کنار وکیلش ماری هنین(سمت راست)

تبرئه ژیان قمیشی، مجری مشهور و ایرانی‌تبار شبکه سی‌بی‌سی کانادا باعث اعتراض طیف‌هایی از فعالان حقوق زنان شده است.

سه زن به اتهام آزار جنسی از آقای قمیشی به دادگاه شکایت کرده بودند، اما این مجری سابقا پرطرفدار، ضمن رد اتهامات عنوان کرد که با رضایت طرفین مقابل، با چند زن رابطه جنسی خشن و آزار دهنده داشته است.

سرانجام پس از چند ماه جنجال رسانه‌ای، دادگاهی در کانادا حکم به تبرئه ژیان قمیشی داد و اعلام کرد که با توجه به اظهارات متناقض شاکیان، امکان اثبات آزار جنسی وجود ندارد.

جمعی از فعالان مدنی و حقوق زنان با تجمع در مقابل دادگاه به شدت به این حکم اعتراض کرده و می‌گفتند سیستم قضایی باید اعتماد و اطمینان بیشتری به قربانیان تجاوز و خشونت جنسی داشته باشد.

این کنشگران نگرانند چنین احکامی باعث دلسردی سایر قربانیان از شکایت و پیگری قضایی شود.

زن بودن وکیل آقای قمیشی در این دادگاه نیز مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

این مجری تلویزیونی که اجرای یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین برنامه‌های کانادا را برعهده داشت، از سوی چند زن دیگر نیز متهم به آزار جنسی شده، اما به جز این سه زن و یک نفر دیگر که در پرونده جداگانه‌ای از او شکایت کرده، سایرین حاضر به اعلام اسم خود و یا شکایت رسمی نشده‌اند.

یکی از سه زن شاکی، لوسی دوکوتره بازیگر کانادایی است که در مصاحبه با رسانه‌ها به بیان جزییات آزار جنسی در رابطه با ژیان قمیشی پرداخته است. در این فیلم او را در حال سخنرانی در جمع معترضان به حکم دادگاه می‌بینید:

توئیت ضداسلامی مرد بریتانیایی را با اتهام "تحریک تنفر نژادی" روبرو کرد

برگزاری نماز جماعت مسلمانان در خارج از مسچدی دز لندن

یک مرد بریتانیایی به استفاده از رسانه های اجتماعی برای "تحریک تنفر نژادی" متهم شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماتیو دویل که در پی حملات تروریستی اخیر بروکسل مطالب ضداسلامی توئیت کرده بود، روز جمعه پس از بیش از یک روز بازجویی توسط پلیس متهم شد و قرار است روز شنبه در دادگاه حاضر شود.

دویل در این پیام ها گفته است که در محله ای در جنوب لندن با یک زن مسلمان روبرو شد و از او در باره حملات بروکسل سئوال کرد. زن نیز جواب داد حملات ارتباطی به او ندارد. دویل پاسخ را "فاقد صراحت" دانست و سپس از یک عبارت ضداسلامی برای توصیف زن استفاده کرد.

قوانین بریتانیا از آزادی بیان حفاظت می کند، اما پلیس می گوید اگر فردی حرفی بزند یا کاری انجام دهد که تهدید کننده یا موهن تلقی شود، می تواند به تحریک تنفر نژادی یا مذهبی متهم شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس و رهبران سیاسی بریتانیا هشدار داده اند که در پی حملات انتحاری روز سه شنبه در بروکسل پایتخت بلژیک، امکان دارد تنفرافکنی علیه مسلمانان در بریتانیا افزایش یابد.

دردسر دو جوان ژاپنی برای ازدواج در آمریکا

یوسوکه یودا ۳۳ ساله و کازوکو اینوئه ۳۵ ساله به کمک "روتاری کلاب" در فلادلفیا ازدواج کردند.

دو جوان ژاپنی زحمت ۱۰ هزار کیلومتر پرواز را به جان خریدند تا در فیلادلفیا ازدواج کنند؛ البته به کمک سازمانی که چند سال پیشتر به آنها کمک کرده بود به آمریکا بروند.

به گزارش وبسایت خبری "فیلی"، از رسانه‌های محلی فیلادلفیا، این زوج ژاپنی برای ازدواج در فیلادلفیا یک "مشکل کوچک" داشتند و آن این که هیچ کس را در آنجا نمی‌شناختند، تا مثلا برای رزرو سالن عروسی و عاقد و عکاس و غیره به آنها کمک کند.

یوسوکه یودا ۳۳ ساله و کازوکو اینوئه ۳۵ ساله که در دانشگاه توکیو تدریس می‌کنند، ناگهان به یاد "روتاری کلاب"، سازمانی که شش سال پیش به یودا کمک کرد تا برای ادامه تحصیل به آمریکا برود، افتادند و فورا دست به کار شدند.

پس از برقراری تماس، این سازمان هم که هرگز فکر نمی‌کرد روزی چنین خدماتی ارائه کند، در نهایت به آنها کمک کرد تا مراسم ازدواج خود را در فلادلفیا، بزرگترین شهر ایالت پنسیلوانیا در شرق آمریکا، برگزار کنند.

تجربه این دو جوان ژاپنی نشان که ادامه تحصیل، در مواردی که حتی فکر آن را نمی‌کنید هم می‌تواند به کمک شما بیاید.

حکم مصطفی عزیزی به دو سال زندان کاهش یافت

مصطفی عزیزی در کنار دخترش پرستو.

حکم زندان یک تهیه کننده سابق برنامه‌های تلویزیونی دولتی ایران از ۸ سال، به ۲ سال زندان و جزای نقدی کاهش یافت.

مصطفی عزیزی، ۵۳ ساله، نویسنده‌ و تهیه‌کننده‌ تلویزیون ایران از سال ۲۰۱۰ به کانادا مهاجرت کرده بود. اما در یکی از سفرهایش به تهران بازداشت شد.

او از بهمن ۱۳۹۳ زندانی شد و دادگاه انقلاب او را به دلیل فعالیت رسانه ای در خارج از ایران، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری محاکمه کرد.

آقای عزیزی در یک دادگاه غیرعلنی به هشت سال زندان محکوم شده بود.

بوسه بر پای مهاجر، واکنش پاپ به جو ضدمسلمانان در اروپا

پای سه مهاجر مسلمان، هندو و مسیحی را شست و شو داد و بر آن بوسه زد

در آغاز هفته عید پاک، پاپ فرانسیس در مراسمی در حومه شهر رم، پای سه مهاجر مسلمان، هندو و مسیحی را شست و شو داد و بر آنها بوسه زد.

به نظر می رسد این اقدام رهبر کاتولیک های جهان، واکنشی به جو ضد مسلمانان در اروپا پس از حملات تروریستی اخیر در بروکسل باشد.

روز سه‌شنبه دو انفجار در فرودگاه و یک انفجار در متروی بلژیک موجب کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد. عوامل این انفجار تندروهای اسلام گرا هستند.

پاپ فرانسیس با اشاره به بمب‌گذاری بروکسل، آن را کار خونخوارانی دانست که با خودشان پیام جنگ می آورند.

سنت شست و شوی پا توسط پاپ ریشه تاریخی دارد؛ مسیحیان اعتقاد دارند عیسی مسیح در لحظات پیش از به صلیب کشیده شدن، پاهای حواریون خود را شست و بر آنها بوسه زد و اقدام خود را پیام صلح و خدمت نامید.

پاپ فرانسیس روز جمعه گفت همه مردم فرزندان خداوند واحد بوده و همه در پیشگاه خداوند یکسان هستند.

اعتراض کاراجیچ به حکم ۴۰ سال حبس برای "نسل کشی"

رادوان کاراجیچ در دادگاه

رهبر پیشین صرب های بوسنی به حکم ۴۰ سال حبسی که دادگاه بین المللی کیفری لاهه برای او صادر کرده اعتراض دارد و درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

رادوان کاراجیچ به جرم "نسل کشی" و ارتکاب به جنایات جنگی و شرارت، روز پنجشنبه از سوی دادگاه بین المللی کیفری وابسته به سازمان ملل متحد محکوم شد.کارجیچ عالیترین مقام یوگسلاوی سابق است که از سوی دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه محاکمه شد.

از زمان محاکمه تا رای امروز دادگاه، هشت سال طول کشید.

کاراجیچ که ۷۰ سال دارد، برای کشتار سربرنیتسا مجرم شناخته شد که در جریان آن حدود ۸ هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کرد. دادگاه او را در ارتباط با کشتار سربرنیتسا به نسل کشی محکوم کرد.

همچنین قضات دادگاه بین المللی جنایی او را برای اقدامات "وحشت‌آفرین" در سارایوو مسئول دانستند.

در سال ۱۹۹۲ نیروهای کاراجیچ شهر سارایوو را محاصره کردند و در سه سال، دوازده هزار نفر از مردم این شهر کشته شدند.

در جریان جنگ در بوسنی حدود صد هزار نفر کشته شدند که بیش از سی هزار نفر آنها از مسلمانان بودند. کاراجیچ متهم بود که مسلمانان را عامدا به قتل رسانده است.

جنگ بوسنی بعد از فروپاشی یوگسلاوی سابق از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بین بوسنی و هرزگوین و صربستان جریان داشت و با امضای توافق دیتون در شهر دیتون ایالت اوهایو به پیشنهاد بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا پایان یافت.

از این جنگ به عنوان بزرگترین نسل کشی در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم یاد می کنند.

برگزاری محاکمه دو روزنامه نگار ترکیه پشت درهای بسته

جان دوندار، سردبیر روزنامه جمهوریت، و اردم گل، دبیر این روزنامه در آنکارا.

دو روزنامه نگار سرشناس ترکیه روز جمعه، ششم فروردین ماه، در دادگاهی در آنکارا محاکمه شدند. اتهام آنها انتشار اسناد دولتی و کمک به سازمان های تروریستی اعلام شده است.

در صورتی که جان دوندار سردبیر و اردم گل از دبیران روزنامه جمهوریت مجرم شناخته شوند، احتمالا به حبس ابد محکوم خواهند شد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی در روزنامه جمهوریت گزارش ها و عکس هایی منتشر شد که نشان می داد دولت ترکیه برای شورشیان اسلام‌گرا در سوریه سلاح می فرستد.

دولت ترکیه روزنامه نگارانی را که به دادگاه برده است، به حمایت از جنبش مخالف دولت اردوغان، به رهبری فتح الله گولن متهم کرده است.

این دو روزنامه نگار پیشتر سه ماه در بازداشت بودند. بازداشت آنها موجی از اعتراض نهادهای بین المللی را منجر شد.

ماه گذشته، دادگاه قانون اساسی ترکیه رای به آزادی این دو روزنامه نگار داد.

در جلسه روز جمعه دادگاه، وکلای این روزنامه نگاران درخواست محاکمه علنی داشتند، اما قاضی دادگاه اعلام کرد محاکمه آنها غیرعلنی برگزار شود.

دولت ترکیه از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز، یکی از دشمنان آزادی بیان محسوب می شود. تنها سه هفته پیش، پلیس ترکیه به دفتر روزنامه زمان که از روزنامه های پرتیراژ این کشور است، حمله کرد.

در اوایل ماه جاری پلیس ترکیه به دفاتر روزنامه زمان، پرتیراژترین روزنامه این کشور، یورش برد.

آمل در ۲۴ ساعت ده بار لرزید

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد از ظهر چهارشنبه تا ساعت ۲۱ پنجشنبه پنجم فروردین ماه، وقوع ۱۰ زمین لرزه در حوالی آمل در استان مازندران ثبت شده است.

قدرت بزرگترین زلزله ۴ و یک دهم ریشتر و خفیف‌ترین آنها یک و پنج دهم ریشتر اعلام شد.

رسانه‌های ایران به نقل از حال علی اصغر احمدی مدیر کل مدیریت بحران استان مازندران خبر داده‌اند این زمین لرزه ها خساراتی به دنبال نداشته است.

مازندران یکی از مقصدهای اصلی گردشگران نوروزی در ایران است.

جان کری در مسکو: در تلاش هستیم تا اسد در روزهای آینده "تصمیم درستی" بگیرد

جان کری پس از گفت‌وگوی چهار ساعته خود با ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین، از توافق برای تسریع تلاش‌ها برای یافتن راه حل سیاسی در سوریه خبر داد.

وزیر خارجه ایالات متحده که صبح پنجشنبه به منظور گفت‌وگو درباره سوریه و اوکراین وارد مسکو شده بود، پس از دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه، از توافق برای تسریع تلاش‌ها برای یافتن راه حل سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ در سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری پس از گفت‌وگوی چهار ساعته خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین، گفت این تلاش‌ها شامل ترغیب بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای تعامل کامل در گفت‌وگوها درباره نحوه گذار سیاسی در آن کشور جنگ‌زده است.

وزیر خارجه ایالات متحده، در نشست خبری پس از این دیدار، به خبرنگاران گفت "روسیه خود تصمیم می‌گیرد که چگونه بشار اسد را مجاب کند تا تصمیمی درست در این زمینه اتخاذ کند؛ اما ما امروز توافق کردیم تا تلاش‌هایمان برای پیش بردن روند سیاسی کنونی را تسریع ببخشیم."

آقای کری اضافه کرد "من معتقدم روسیه بطور کامل در این اقدامات همکاری خواهد کرد و همگی ما در تلاش هستیم تا پرزیدنت اسد ظرف روزهای آینده تصمیمی درست اتخاذ کند تا منجر به گذار (سیاسی) حقیقی در آن کشور شده و صلح و آرامش را به سوریه باز گرداند."

وزیر خارجه پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین، با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای امروز او در مسکو بتواند به یافتن راهی برای پیشرفت در مورد بحران سوریه منجر شود تا مناقشه در آن کشور جنگ‌زده هرچه سریع‌تر پایان یابد.

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه پیشتر در روز پنجشنبه و در پایان مذاکرات غیرمستقیم نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه در ژنو سوئیس، اعلام کرد که تاریخ ازسرگیری این گفت‌وگوها، برای ۹ آوریل (۲۱ فروردین ماه) تنظیم شده است.

جنگ داخلی سوریه، که به تازگی وارد ششمین سال خود شده است، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره بر جای گذشته و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و آغاز دوره انتقالی سیاسی در آن کشور، به رغم چند دور گفت‌وگو میان طرف‌های درگیر، هنوز به نتیجه نرسیده است.

برد چهار گله ایران مقابل هند در راه جام جهانی روسیه

این دیدار ایران برای مقدماتی جام جهانی روسیه است.

تیم ملی فوتبال ایران در هفتمین دیدار خود در دور دوم مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مقابل هند به پیروزی رسید.

ایران با برد مقابل قعرنشین گروه D صدرنشینی خود در این گروه را با ۱۷ امتیاز تثبیت کرد.

در این دیدار که در ورزشگاه آزادی برگزار شد کمتر از ۲۵ هزار تماشاگر حضور داشتند و گل‌های ایران را احسان حاج صفی (۲ بار و هر دو از نقطه پنالتی)، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به ثمر رساندند.

تیم ملی ایران در آخرین بازی خود در این گروه روز ۱۰ فروردین میزبان عمان خواهد بود در حالی که صعودش به مرحله بعد قطعی شده است.

رادوان کاراجیچ برای "نسل کشی" در بوسنی به ۴۰ سال زندان محکوم شد

قضات دادگاه او را برای اقدامات "وحشت‌آفرین" در سارایوو در طی جنگ بوسنی بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ مسئول دانستند.

دادگاه بین المللی جنایی وابسته به سازمان ملل متحد روز پنجشنبه "رادوان کاراجیچ"، رهبر سابق صرب بوسنی را به جرم نسل کشی، ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به ۴۰ سال زندان محکوم کرد.

کارجیچ عالیترین مقام یوگسلاوی سابق است که از سوی دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه محاکمه شد.

از زمان محاکمه تا رای امروز دادگاه، هشت سال طول کشید. در این محاکمه کاراجیچ، دفاع از خود را برعهده داشت.

کاراجیچ که ۷۰ سال دارد، برای کشتار سربرنیتسا مجرم شناخته شد که در جریان آن حدود ۸ هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کرد. دادگاه او را در ارتباط با کشتار سربرنیتسا به نسل کشی محکوم کرد.

همچنین قضات دادگاه بین المللی جنایی او را برای اقدامات "وحشت‌آفرین" در سارایوو مسئول دانستند.

کاراجیچ تا مدتها زندگی مخفی داشت.
کاراجیچ تا مدتها زندگی مخفی داشت.

در سال ۱۹۹۲ نیروهای کاراجیچ شهر سارایوو را محاصره کردند و در سه سال، دوازده هزار نفر از مردم این شهر کشته شدند.

در جریان جنگ در بوسنی حدود صد هزار نفر کشته شدند که بیش از سی هزار نفر آنها از مسلمانان بودند. کاراجیچ متهم بود که مسلمانان را عامدا به قتل رسانده است.

جنگ بوسنی بعد از فروپاشی یوگسلاوی سابق از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بین بوسنی و هرزگوین و صربستان جریان داشت و با امضای توافق دیتون در شهر دیتون ایالت اوهایو به پیشنهاد بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا پایان یافت.
از این جنگ به عنوان بزرگترین نسل کشی در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم یاد می کنند.

با مداخله نظامی آمریکا و ناتو، این جنگ پایان یافت و کاراجیچ تا سیزده سال زندگی مخفیانه در بلگراد داشت.

حملات تروریستی بروکسل و نظام اطلاعاتی اروپا از نگاه رسانه‌های آمریکا

پرچم اتحادیه اروپا در مقابل ساختمان پارلمان این اتحادیه در بروکسل، پایتخت بلژیک، که روز سه شبنه شاهد حملات مرگبار تروریستی بود

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به عملکرد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اروپا در مقابله با تروریسم، می‌نویسد ابراهیم البکراوی بمب‌گذار فرودگاه بروکسل پیشتر توسط دولت ترکیه به هلند تحویل داده شده بود و هلند با آن که می‌دانست او عضو داعش است، وی را آزاد کرد.

این روزنامه سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نقل می‌کند که گفته است، سال پیش این تروریست خارجی تحویل دولت هلند شد، اما دولت بلژیک اطلاع نداشت که وی از گروه تروریستی داعش است.

نیویورک تایمز در ادامه می‌افزاید همکاری کشورهای اروپایی در مرزها می‌تواند به پیشگیری از وقوع دوباره چنین حملاتی کمک کند.

روزنامه واشنگتن پست نیز از قول مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی اتحادیه اروپا می‌نویسد، تهدید داعش بیش از آنچه تصور می‌شد آنی و اضطراری است.

این روزنامه سخنان راب وین رایت مسئول امنیتی اتحادیه اروپا را نقل می‌کند که گفته است، تهدید داعش تنها متوجه بلژیک و فرانسه نیست، بلکه شمار دیگری از کشورهای اروپایی هم در معرض تهدید تروریستی این گروه هستند.

این مقام امنیتی اتحادیه اروپا از ۵ هزار پیکارجوی داعش خبر می‌دهد که از اروپا به سوریه رفته و آموزش‌های لازم را فرا گرفته و برای انجام عملیات به اروپا باز می‌گردند.

روزنامه لس آنجلس تایمز هم با اشاره به نشست روز پنجشنبه وزیران کشور عضو اتحادیه اروپا در بلژیک، می‌نویسد انتظار می رود در این نشست بر نیاز مبرم به تقویت دستگاه‌های امنیتی و مراقبت های مرزی تصمیم‌های مهمی گرفته شود.

بر اساس این گزارش، هدف عمده نشست امروز تاکید بر لزوم همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی اروپا در مقابله با موج تروریسم داعش است.

مقام‌های اروپایی اکنون، و به دنبال حمله‌های مرگبار روز سه شنبه در بروکسل، بر آنند که بهترین راه مقابله با تروریسم، شدت بخشیدن به همکاری‌ها در زمینه تبادل اطلاعات است.

آغاز رسیدگی به پرونده قتل دادستان پرونده بمب‌گذاری آمیا در آرژانتین

رئیس جمهوری سابق آرژانتین مرگ نیسمان را مرگ عادی می دانست اما مردم این را نپذیرفتند.

یک دادگاه در آرژانتین تحقیق پیرامون قتل دادستان مسئول پرونده بمب گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس را که جمهوری اسلامی ایران در آن متهم است، آغاز کرد.

دادگاه، مرگ آلبرتو نیسمان را با این احتمال که وی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ به قتل رسیده، بررسی می کند.

آلبرتو نیسمان در حال رسیدگی به بمب گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوئنوس آیرس بود که متهم اصلی آن بمب گذاری مقامهای جمهوری اسلامی هستند.

آلبرتو نیسمان قرار بود در مورد پرونده بمب گذاری به کنگره آرژانتین گزارش بدهد اما صبح آن روز جسدش را در آپارتمانش پیدا کردند.

نیسمان معتقد بود که مقام های حکومت ایران تدارک بمب گذاری را دیده اند و دولت چپگرای "کریستینا فرناندس د کرچنر" تلاش می کرد ارتباط تهران با آن حمله را پنهان نگاه دارد.

دولت وقت آرژانتین احتمال قتل نیسمان را رد کرد و آن را مرگ عادی دانست که این مساله با اعتراض های مردمی روبرو شد.

یک ماه پیش، یک دادستان ارشد آرژانتینی اعلام کرد که آلبرتو نیسمان، دادستان پیشین پرونده دخالت احتمالی ایران در انفجار مرگبار ۱۹۹۴ میلادی در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس، به قتل رسیده و خودکشی نکرده است.

سیزده سال بعد از آن انفجار، در سال ۲۰۰۷ دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب نه نفر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ولایتی توسط پلیس بین‌الملل را صادر کرد.

اینترپل برای شش تن از این فراد حکم جلب بین‌المللی صادر کرد:

- علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی
- محسن رضایی، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی
- احمدرضا اصغری، دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین
- احمد وحیدی، فرمانده سابق نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران
- محسن ربانی، رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین
- عماد مغنیه، رئیس وقت ستاد عملیات ویژه حزب‌الله لبنان

ایران تا مدتها هرگونه نقش در این انفجار را رد می کرد اما سال ۲۰۱۳ پذیرفت که پنج مقام قضایی آرژانتین برای پرسش از مقام های ایران به این کشور بروند اما این توافق هرگز عملی نشد.

گوشت در مقابل امحای پرونده

با اینکه نیسمان به قتل رسید، اما کمی بعد گزارشی قضایی در آرژانتین منتشر شد که ادعا می‌کرد مقام‌های ارشد دولت آرژانتین در مذاکره محرمانه با ایرانیان، پذیرفته اند در ازای دریافت نفت از ایران، نقش جمهوری اسلامی در انفجار مرکز یهودیان را "لاپوشانی" کنند.

غیر از این، روزنامه نیویورک تایمز بهمن ماه گذشته نوشت مقام‌های آرژانتین و ایران توافق کرده بودند که آرژانتین به ایران گوشت صادر کند و از ایران نفت تحویل بگیرد و نقش مقام‌های ایران در پرونده آمیا را امحا کند.

البته رئیس جمهوری آرژانتین هرگز فرصت اجرای این توافق را نیافت، چون اول نتوانست پلیس بین الملل را برای برداشتن نام متهمان ایرانی قانع کند و دوم اینکه در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد، نتیجه را به رقیب واگذار کرد.

یوهان کرایف، اسطوره فوتبال درگذشت

کرایف در زمان مرگ ۶۸ سال داشت

یوهان کرایف اسطوره فوتبال هلند و باشگاه بارسلونا درگذشت.

ستاره سابق تیم ملی هلند، باشگاه آژاکس و بارسلونا پنجشنبه، ۵ فروردین در اثر ابتلا به سرطان ریه در شهر بارسلونا درگذشت.

کرایف در دهه هفتاد عضو تیم ملی فوتبال هلند بود که در دو دوره پیاپی به فینال جام جهانی رسید اما هر دو بار شکست خورد. از آن تیم به عنوان تیم رویایی نام می برند.

این اسطوره فوتبال، سه مرتبه در سالهای ۱۹۷۱، ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ به عنوان بازیکن سال اروپا انتخاب شد و در کنار میشل پلاتینی و مارکو فان باستن رکورددار است.

کرایف در کسوت مربیگری هم موفق بود همراه با آژاکس و بارسلونا به عنوان قهرمانی به دست آورد.

کرایف در زمان مرگ ۶۸ سال داشت.

جان کری در مسکو؛ گفت و گوهای امروز برای صلح سوریه تعیین کننده است

جان کری در مسکو با مقام های روسیه دیدار می کند

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید ترک مخاصمه محدود و شکننده در سوریه ، سطح خشونت را پایین آورده است، اما او می خواهد بیشتر کاهش پیدا کند و برجریان ارسال کمک های بشر دوستانه افزوده شود.

به گزارش رویترز، آقای کری این موضوع را روز پنجشنبه در مسکو در آغاز دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه عنوان کرد، او همچنین قرار بود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ملاقات کند.

مذاکرات صلح در ژنو بین نمایندگان دولت سوریه و اوپوزیسیون متوقف شده است، و واشنگتن معتقد است مسکو، متحد نزدیک بشار اسد، می تواند دمشق را به دادن امتیازاتی ترغیب کند.

کری و لاوروف در سخنان کوتاه خود در آغاز جلسه مستقیما به مذاکرات ژنو اشاره نکردند، اما کری گفت امیدوار است دیدارهای او در مسکو بتواند راهی برای پیشرفت پیدا کند تا مناقشه سوریه هرچه سریعتر به پایان برسد.

کری گفت در انتظار است گفت و گوهای سازنده ای با لاوروف و پوتین داشته باشد و افزود دلگرم کننده است که آمریکا و روسیه علیرغم اختلاف هایشان قادر بودند در باره کارهایی که لازم است برای برخورد با این چالش صورت گیرد، همکاری کنند.

رویترز بنقل از دیپلمات های غربی می گوید هیات دولت سوریه تا کنون حاضر بوده است فقط در باره رویّه های مذاکرات گفت و گو کند، و در برابر هر کوششی برای مطرح ساختن آینده بشار اسد ایستادگی کرده است.

لاوروف در مورد کاهش خصومت ها گفت "همکاری ما در سوریه، به ما اجازه داد موفق شویم زیرا بر اساس موازنه منافع کار کردیم، نه فقط منافع واشنگتن و مسکو بلکه تمام طرف ای درگیر در داخل و خارج سوریه."

قطعات پیداشده در موزامبیک، به هواپیمای مفقود شده مالزی تعلق دارد

پرواز ام اچ ۳۷۰ در هشتم مارس ۲۰۱۴ دقایقی پس از ترک فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد.

دو سال بعد از ناپدید شدن هواپیمای خطوط مالزی قطعاتی از این هواپیما پیدا شده است.

استرالیا بعد از بررسی دو قطعه از بدنه هواپیمایی که در سواحل موزامبیک پیدا شده بود، می گوید این قطعات متعلق به پرواز ام اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی است که در سال ۲۰۱۴ بر فراز اقیانوس هند ناپدید شد.

این دو قطعه توسط مردم عادی پیدا شد و برای آزمایشهای نهایی به استرالیا منتقل شد. مقام های استرالیا پیش از این گفته بودند که قطعات پیدا شده به یک بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی تعلق دارد.

پرواز ام اچ ۳۷۰ در هشتم مارس ۲۰۱۴ دقایقی پس از ترک فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد.

آتش بس یمن از ۲۲ فروردین شروع می شود

تا کنون بیش از شش هزار نفر در حملات هوایی ائتلاف عربستان در یمن کشته شده اند.

طرفهای درگیر در جنگ یمن، با ترک مخاصمه و دور جدیدی از مذاکرات صلح در ۲۲ فروردین موافقت کرده‌اند.

به گفته اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، آتش بس سراسری در نیمه شب ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) آغاز خواهد شد و دور بعدی مذاکرات صلح نیز روز ۱۸ آوریل در کویت آغاز می شود.

اسماعیل ولد شیخ احمد در نیویورک به خبرنگاران گفت: هدف مذاکرات رسیدن به توافقی همه جانبه است که به درگیری ها خاتمه دهد و مذاکرات و گفتگوهای سیاسی از سر گرفته شود.

وی گفته به این دور از مذاکرات صلح، "بسیار خوشبین" است.

این چندمین تلاش بین المللی برای استقرار آتش بس در یمن است.

دولت قانونی عبدربه منصور هادی در حالی کنترل بندر عدن را در اختیار دارد که تحت حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است. از سوی دیگر، شبه نظامیان شیعه حوثی کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار دارند و با نظامیان وفادار به علی ابدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن متحد هستند.

از یکسال پیش عربستان سعودی و برخی متحدان این کشور حملات هوایی به مواضع حوثی ها را آغاز کردند اما هنوز تغییری در موازنه قدرت در این کشور روی نداده است.

رسانه ها اعلام کرده اند در یکسال اخیر بیش از شش هزار نفر کشته شده اند و یمن اکنون فقیر ترین کشور عربی است.

اردوغان: یکی از متهمان بروکسل را قبلا تحویل بلژیک دادیم اما آنها او را آزاد کردند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکيه می گويد ابراهيم البکراوی، يکی از مهاجمان انتحاری حملات بروکسل، پایتخت بلژیک، ژوئن سال ٢٠١۵ در ترکيه بازداشت و به بلژيک دیپورت شد، اما پس از بازگشت به بلژيک آزاد شد.

بر اساس گزارش ها، ابراهیم البکراوی حدود هشت ماه پیش در بلژیک آزاد شد.

اردوغان گفت او در ژوئیه ۲۰۱۵ از ترکیه اخراج و به رغم هشدارهای ترکیه مبنی بر این که او یک "یک پیکارجوی تروریست خارجی" است آزاد شد.

پلیس اعلام کرده است که دو برادر خالد و ابراهیم بکراوی، دو مظنون اصلی بمبگذاری های بروکسل هستند.

در همین حال، مقامات می گویند نتايج آزمايش های دی ان ای نشان می دهد نجيم ⁧ عشراوی،⁩ متهم دیگر حملات بروکسل است.⁩

روز پنجشنبه جلسه فوق العاده وزیران کشور و دادگستری اتحاديه اروپا در بروکسل برگزار می شود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است روز جمعه به بروکسل برود. او در حال حاضر به روسیه رفته است.

در حملات روز چهارشنبه در بروکسل که فرودگاه و یک ایستگاه متروی پایتخت بلژیک هدف سه بمب گذاری قرار گرفت، ۳۱ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ نفر زخمی شدند.

داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت. بسیاری از پیکارجویان داعش، از طریق ترکیه خود را به سرزمین های تحت کنترل داعش رسانده اند که موجب انتقاداتی از سیاست های ترکیه شده است.

حمله هوایی آمریکا به کمپ آموزشی القاعده در یمن

القاعده در جنوب یمن فعال است

به گزارش وزارت دفاع آمریکا در روز سه شنبه، در حمله هوایی به یک اردوگاه آموزشی القاعده در یمن، ده‌ها تروریست کشته شدند.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت این حمله به توانایی القاعده به شدت لطمه زده است و نشان از تعهد آمریکا بر شکست دادن القاعده دارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت هنگام حمله هوایی بیش از ۷۰ تروریست در این اردوگاه حضور داشته اند و بررسی درباره نتایج حمله هنوز ادامه دارد.

انتقال یک پناهنده ایرانی در جزیره مانوس به بیمارستان در پی حمله قلبی

تصویر آرشیوی از پناهجویان ایرانی در یونان

یک پناهجوی ایرانی که سه شنبه شب در اردوگاه جزیره مانوس نزدیک استرالیا دچار سکته قلبی شده بود، به بیمارستان بریزبن منتقل می شود.

بنا به گزارش ها این فرد که یک مرد ۳۸ ساله است در حین بازی فوتبال در اردوگاه دچار حمله و ایست قلبی شد اما با تنفس مصنوعی توسط یکی از نگهبانان به هوش آمد، و تحت مداوا قرار گرفت.

یک پناهجوی ۲۴ ساله ایرانی ساکن ارودگاه جزیره مانوس که در سال ۲۰۱۴ میلادی از پا دچار بریدگی عمیق شده بود، به خاطر سهل انگاری مسئولان پس از آنکه بعد از سه هفته به بیمارستان بریزبن منتقل شد، درگذشت.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG