لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۱۹

سرخط خبرها

برد چهار گله ایران مقابل هند در راه جام جهانی روسیه

این دیدار ایران برای مقدماتی جام جهانی روسیه است.

تیم ملی فوتبال ایران در هفتمین دیدار خود در دور دوم مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مقابل هند به پیروزی رسید.

ایران با برد مقابل قعرنشین گروه D صدرنشینی خود در این گروه را با ۱۷ امتیاز تثبیت کرد.

در این دیدار که در ورزشگاه آزادی برگزار شد کمتر از ۲۵ هزار تماشاگر حضور داشتند و گل‌های ایران را احسان حاج صفی (۲ بار و هر دو از نقطه پنالتی)، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به ثمر رساندند.

تیم ملی ایران در آخرین بازی خود در این گروه روز ۱۰ فروردین میزبان عمان خواهد بود در حالی که صعودش به مرحله بعد قطعی شده است.

رادوان کاراجیچ برای "نسل کشی" در بوسنی به ۴۰ سال زندان محکوم شد

قضات دادگاه او را برای اقدامات "وحشت‌آفرین" در سارایوو در طی جنگ بوسنی بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ مسئول دانستند.

دادگاه بین المللی جنایی وابسته به سازمان ملل متحد روز پنجشنبه "رادوان کاراجیچ"، رهبر سابق صرب بوسنی را به جرم نسل کشی، ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به ۴۰ سال زندان محکوم کرد.

کارجیچ عالیترین مقام یوگسلاوی سابق است که از سوی دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه محاکمه شد.

از زمان محاکمه تا رای امروز دادگاه، هشت سال طول کشید. در این محاکمه کاراجیچ، دفاع از خود را برعهده داشت.

کاراجیچ که ۷۰ سال دارد، برای کشتار سربرنیتسا مجرم شناخته شد که در جریان آن حدود ۸ هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کرد. دادگاه او را در ارتباط با کشتار سربرنیتسا به نسل کشی محکوم کرد.

همچنین قضات دادگاه بین المللی جنایی او را برای اقدامات "وحشت‌آفرین" در سارایوو مسئول دانستند.

کاراجیچ تا مدتها زندگی مخفی داشت.
کاراجیچ تا مدتها زندگی مخفی داشت.

در سال ۱۹۹۲ نیروهای کاراجیچ شهر سارایوو را محاصره کردند و در سه سال، دوازده هزار نفر از مردم این شهر کشته شدند.

در جریان جنگ در بوسنی حدود صد هزار نفر کشته شدند که بیش از سی هزار نفر آنها از مسلمانان بودند. کاراجیچ متهم بود که مسلمانان را عامدا به قتل رسانده است.

جنگ بوسنی بعد از فروپاشی یوگسلاوی سابق از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بین بوسنی و هرزگوین و صربستان جریان داشت و با امضای توافق دیتون در شهر دیتون ایالت اوهایو به پیشنهاد بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا پایان یافت.
از این جنگ به عنوان بزرگترین نسل کشی در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم یاد می کنند.

با مداخله نظامی آمریکا و ناتو، این جنگ پایان یافت و کاراجیچ تا سیزده سال زندگی مخفیانه در بلگراد داشت.

حملات تروریستی بروکسل و نظام اطلاعاتی اروپا از نگاه رسانه‌های آمریکا

پرچم اتحادیه اروپا در مقابل ساختمان پارلمان این اتحادیه در بروکسل، پایتخت بلژیک، که روز سه شبنه شاهد حملات مرگبار تروریستی بود

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به عملکرد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اروپا در مقابله با تروریسم، می‌نویسد ابراهیم البکراوی بمب‌گذار فرودگاه بروکسل پیشتر توسط دولت ترکیه به هلند تحویل داده شده بود و هلند با آن که می‌دانست او عضو داعش است، وی را آزاد کرد.

این روزنامه سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نقل می‌کند که گفته است، سال پیش این تروریست خارجی تحویل دولت هلند شد، اما دولت بلژیک اطلاع نداشت که وی از گروه تروریستی داعش است.

نیویورک تایمز در ادامه می‌افزاید همکاری کشورهای اروپایی در مرزها می‌تواند به پیشگیری از وقوع دوباره چنین حملاتی کمک کند.

روزنامه واشنگتن پست نیز از قول مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی اتحادیه اروپا می‌نویسد، تهدید داعش بیش از آنچه تصور می‌شد آنی و اضطراری است.

این روزنامه سخنان راب وین رایت مسئول امنیتی اتحادیه اروپا را نقل می‌کند که گفته است، تهدید داعش تنها متوجه بلژیک و فرانسه نیست، بلکه شمار دیگری از کشورهای اروپایی هم در معرض تهدید تروریستی این گروه هستند.

این مقام امنیتی اتحادیه اروپا از ۵ هزار پیکارجوی داعش خبر می‌دهد که از اروپا به سوریه رفته و آموزش‌های لازم را فرا گرفته و برای انجام عملیات به اروپا باز می‌گردند.

روزنامه لس آنجلس تایمز هم با اشاره به نشست روز پنجشنبه وزیران کشور عضو اتحادیه اروپا در بلژیک، می‌نویسد انتظار می رود در این نشست بر نیاز مبرم به تقویت دستگاه‌های امنیتی و مراقبت های مرزی تصمیم‌های مهمی گرفته شود.

بر اساس این گزارش، هدف عمده نشست امروز تاکید بر لزوم همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی اروپا در مقابله با موج تروریسم داعش است.

مقام‌های اروپایی اکنون، و به دنبال حمله‌های مرگبار روز سه شنبه در بروکسل، بر آنند که بهترین راه مقابله با تروریسم، شدت بخشیدن به همکاری‌ها در زمینه تبادل اطلاعات است.

آغاز رسیدگی به پرونده قتل دادستان پرونده بمب‌گذاری آمیا در آرژانتین

رئیس جمهوری سابق آرژانتین مرگ نیسمان را مرگ عادی می دانست اما مردم این را نپذیرفتند.

یک دادگاه در آرژانتین تحقیق پیرامون قتل دادستان مسئول پرونده بمب گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس را که جمهوری اسلامی ایران در آن متهم است، آغاز کرد.

دادگاه، مرگ آلبرتو نیسمان را با این احتمال که وی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ به قتل رسیده، بررسی می کند.

آلبرتو نیسمان در حال رسیدگی به بمب گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوئنوس آیرس بود که متهم اصلی آن بمب گذاری مقامهای جمهوری اسلامی هستند.

آلبرتو نیسمان قرار بود در مورد پرونده بمب گذاری به کنگره آرژانتین گزارش بدهد اما صبح آن روز جسدش را در آپارتمانش پیدا کردند.

نیسمان معتقد بود که مقام های حکومت ایران تدارک بمب گذاری را دیده اند و دولت چپگرای "کریستینا فرناندس د کرچنر" تلاش می کرد ارتباط تهران با آن حمله را پنهان نگاه دارد.

دولت وقت آرژانتین احتمال قتل نیسمان را رد کرد و آن را مرگ عادی دانست که این مساله با اعتراض های مردمی روبرو شد.

یک ماه پیش، یک دادستان ارشد آرژانتینی اعلام کرد که آلبرتو نیسمان، دادستان پیشین پرونده دخالت احتمالی ایران در انفجار مرگبار ۱۹۹۴ میلادی در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس، به قتل رسیده و خودکشی نکرده است.

سیزده سال بعد از آن انفجار، در سال ۲۰۰۷ دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب نه نفر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ولایتی توسط پلیس بین‌الملل را صادر کرد.

اینترپل برای شش تن از این فراد حکم جلب بین‌المللی صادر کرد:

- علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی
- محسن رضایی، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی
- احمدرضا اصغری، دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین
- احمد وحیدی، فرمانده سابق نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران
- محسن ربانی، رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین
- عماد مغنیه، رئیس وقت ستاد عملیات ویژه حزب‌الله لبنان

ایران تا مدتها هرگونه نقش در این انفجار را رد می کرد اما سال ۲۰۱۳ پذیرفت که پنج مقام قضایی آرژانتین برای پرسش از مقام های ایران به این کشور بروند اما این توافق هرگز عملی نشد.

گوشت در مقابل امحای پرونده

با اینکه نیسمان به قتل رسید، اما کمی بعد گزارشی قضایی در آرژانتین منتشر شد که ادعا می‌کرد مقام‌های ارشد دولت آرژانتین در مذاکره محرمانه با ایرانیان، پذیرفته اند در ازای دریافت نفت از ایران، نقش جمهوری اسلامی در انفجار مرکز یهودیان را "لاپوشانی" کنند.

غیر از این، روزنامه نیویورک تایمز بهمن ماه گذشته نوشت مقام‌های آرژانتین و ایران توافق کرده بودند که آرژانتین به ایران گوشت صادر کند و از ایران نفت تحویل بگیرد و نقش مقام‌های ایران در پرونده آمیا را امحا کند.

البته رئیس جمهوری آرژانتین هرگز فرصت اجرای این توافق را نیافت، چون اول نتوانست پلیس بین الملل را برای برداشتن نام متهمان ایرانی قانع کند و دوم اینکه در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد، نتیجه را به رقیب واگذار کرد.

یوهان کرایف، اسطوره فوتبال درگذشت

کرایف در زمان مرگ ۶۸ سال داشت

یوهان کرایف اسطوره فوتبال هلند و باشگاه بارسلونا درگذشت.

ستاره سابق تیم ملی هلند، باشگاه آژاکس و بارسلونا پنجشنبه، ۵ فروردین در اثر ابتلا به سرطان ریه در شهر بارسلونا درگذشت.

کرایف در دهه هفتاد عضو تیم ملی فوتبال هلند بود که در دو دوره پیاپی به فینال جام جهانی رسید اما هر دو بار شکست خورد. از آن تیم به عنوان تیم رویایی نام می برند.

این اسطوره فوتبال، سه مرتبه در سالهای ۱۹۷۱، ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ به عنوان بازیکن سال اروپا انتخاب شد و در کنار میشل پلاتینی و مارکو فان باستن رکورددار است.

کرایف در کسوت مربیگری هم موفق بود همراه با آژاکس و بارسلونا به عنوان قهرمانی به دست آورد.

کرایف در زمان مرگ ۶۸ سال داشت.

جان کری در مسکو؛ گفت و گوهای امروز برای صلح سوریه تعیین کننده است

جان کری در مسکو با مقام های روسیه دیدار می کند

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید ترک مخاصمه محدود و شکننده در سوریه ، سطح خشونت را پایین آورده است، اما او می خواهد بیشتر کاهش پیدا کند و برجریان ارسال کمک های بشر دوستانه افزوده شود.

به گزارش رویترز، آقای کری این موضوع را روز پنجشنبه در مسکو در آغاز دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه عنوان کرد، او همچنین قرار بود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ملاقات کند.

مذاکرات صلح در ژنو بین نمایندگان دولت سوریه و اوپوزیسیون متوقف شده است، و واشنگتن معتقد است مسکو، متحد نزدیک بشار اسد، می تواند دمشق را به دادن امتیازاتی ترغیب کند.

کری و لاوروف در سخنان کوتاه خود در آغاز جلسه مستقیما به مذاکرات ژنو اشاره نکردند، اما کری گفت امیدوار است دیدارهای او در مسکو بتواند راهی برای پیشرفت پیدا کند تا مناقشه سوریه هرچه سریعتر به پایان برسد.

کری گفت در انتظار است گفت و گوهای سازنده ای با لاوروف و پوتین داشته باشد و افزود دلگرم کننده است که آمریکا و روسیه علیرغم اختلاف هایشان قادر بودند در باره کارهایی که لازم است برای برخورد با این چالش صورت گیرد، همکاری کنند.

رویترز بنقل از دیپلمات های غربی می گوید هیات دولت سوریه تا کنون حاضر بوده است فقط در باره رویّه های مذاکرات گفت و گو کند، و در برابر هر کوششی برای مطرح ساختن آینده بشار اسد ایستادگی کرده است.

لاوروف در مورد کاهش خصومت ها گفت "همکاری ما در سوریه، به ما اجازه داد موفق شویم زیرا بر اساس موازنه منافع کار کردیم، نه فقط منافع واشنگتن و مسکو بلکه تمام طرف ای درگیر در داخل و خارج سوریه."

قطعات پیداشده در موزامبیک، به هواپیمای مفقود شده مالزی تعلق دارد

پرواز ام اچ ۳۷۰ در هشتم مارس ۲۰۱۴ دقایقی پس از ترک فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد.

دو سال بعد از ناپدید شدن هواپیمای خطوط مالزی قطعاتی از این هواپیما پیدا شده است.

استرالیا بعد از بررسی دو قطعه از بدنه هواپیمایی که در سواحل موزامبیک پیدا شده بود، می گوید این قطعات متعلق به پرواز ام اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی است که در سال ۲۰۱۴ بر فراز اقیانوس هند ناپدید شد.

این دو قطعه توسط مردم عادی پیدا شد و برای آزمایشهای نهایی به استرالیا منتقل شد. مقام های استرالیا پیش از این گفته بودند که قطعات پیدا شده به یک بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی تعلق دارد.

پرواز ام اچ ۳۷۰ در هشتم مارس ۲۰۱۴ دقایقی پس از ترک فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد.

آتش بس یمن از ۲۲ فروردین شروع می شود

تا کنون بیش از شش هزار نفر در حملات هوایی ائتلاف عربستان در یمن کشته شده اند.

طرفهای درگیر در جنگ یمن، با ترک مخاصمه و دور جدیدی از مذاکرات صلح در ۲۲ فروردین موافقت کرده‌اند.

به گفته اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، آتش بس سراسری در نیمه شب ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) آغاز خواهد شد و دور بعدی مذاکرات صلح نیز روز ۱۸ آوریل در کویت آغاز می شود.

اسماعیل ولد شیخ احمد در نیویورک به خبرنگاران گفت: هدف مذاکرات رسیدن به توافقی همه جانبه است که به درگیری ها خاتمه دهد و مذاکرات و گفتگوهای سیاسی از سر گرفته شود.

وی گفته به این دور از مذاکرات صلح، "بسیار خوشبین" است.

این چندمین تلاش بین المللی برای استقرار آتش بس در یمن است.

دولت قانونی عبدربه منصور هادی در حالی کنترل بندر عدن را در اختیار دارد که تحت حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است. از سوی دیگر، شبه نظامیان شیعه حوثی کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار دارند و با نظامیان وفادار به علی ابدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن متحد هستند.

از یکسال پیش عربستان سعودی و برخی متحدان این کشور حملات هوایی به مواضع حوثی ها را آغاز کردند اما هنوز تغییری در موازنه قدرت در این کشور روی نداده است.

رسانه ها اعلام کرده اند در یکسال اخیر بیش از شش هزار نفر کشته شده اند و یمن اکنون فقیر ترین کشور عربی است.

اردوغان: یکی از متهمان بروکسل را قبلا تحویل بلژیک دادیم اما آنها او را آزاد کردند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکيه می گويد ابراهيم البکراوی، يکی از مهاجمان انتحاری حملات بروکسل، پایتخت بلژیک، ژوئن سال ٢٠١۵ در ترکيه بازداشت و به بلژيک دیپورت شد، اما پس از بازگشت به بلژيک آزاد شد.

بر اساس گزارش ها، ابراهیم البکراوی حدود هشت ماه پیش در بلژیک آزاد شد.

اردوغان گفت او در ژوئیه ۲۰۱۵ از ترکیه اخراج و به رغم هشدارهای ترکیه مبنی بر این که او یک "یک پیکارجوی تروریست خارجی" است آزاد شد.

پلیس اعلام کرده است که دو برادر خالد و ابراهیم بکراوی، دو مظنون اصلی بمبگذاری های بروکسل هستند.

در همین حال، مقامات می گویند نتايج آزمايش های دی ان ای نشان می دهد نجيم ⁧ عشراوی،⁩ متهم دیگر حملات بروکسل است.⁩

روز پنجشنبه جلسه فوق العاده وزیران کشور و دادگستری اتحاديه اروپا در بروکسل برگزار می شود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است روز جمعه به بروکسل برود. او در حال حاضر به روسیه رفته است.

در حملات روز چهارشنبه در بروکسل که فرودگاه و یک ایستگاه متروی پایتخت بلژیک هدف سه بمب گذاری قرار گرفت، ۳۱ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ نفر زخمی شدند.

داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت. بسیاری از پیکارجویان داعش، از طریق ترکیه خود را به سرزمین های تحت کنترل داعش رسانده اند که موجب انتقاداتی از سیاست های ترکیه شده است.

حمله هوایی آمریکا به کمپ آموزشی القاعده در یمن

القاعده در جنوب یمن فعال است

به گزارش وزارت دفاع آمریکا در روز سه شنبه، در حمله هوایی به یک اردوگاه آموزشی القاعده در یمن، ده‌ها تروریست کشته شدند.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت این حمله به توانایی القاعده به شدت لطمه زده است و نشان از تعهد آمریکا بر شکست دادن القاعده دارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت هنگام حمله هوایی بیش از ۷۰ تروریست در این اردوگاه حضور داشته اند و بررسی درباره نتایج حمله هنوز ادامه دارد.

انتقال یک پناهنده ایرانی در جزیره مانوس به بیمارستان در پی حمله قلبی

تصویر آرشیوی از پناهجویان ایرانی در یونان

یک پناهجوی ایرانی که سه شنبه شب در اردوگاه جزیره مانوس نزدیک استرالیا دچار سکته قلبی شده بود، به بیمارستان بریزبن منتقل می شود.

بنا به گزارش ها این فرد که یک مرد ۳۸ ساله است در حین بازی فوتبال در اردوگاه دچار حمله و ایست قلبی شد اما با تنفس مصنوعی توسط یکی از نگهبانان به هوش آمد، و تحت مداوا قرار گرفت.

یک پناهجوی ۲۴ ساله ایرانی ساکن ارودگاه جزیره مانوس که در سال ۲۰۱۴ میلادی از پا دچار بریدگی عمیق شده بود، به خاطر سهل انگاری مسئولان پس از آنکه بعد از سه هفته به بیمارستان بریزبن منتقل شد، درگذشت.

سفره هفت سین وزارت خارجه آمریکا و بازتاب آن در ایران

سفره هفت سین وزارت خارجه آمریکا - نوروز ۱۳۹۵

وزارت خارجۀ امریکا، امسال نیز با سفرۀ هفت سین به پیشواز نوروز رفت. تالار ورودی این وزارتخانه در واشنگتن به همت کیارش احفاد و زکیّه شیرافکن، کارکنان وزارت خارجه آمریکا در بخش سفارت مجازی تهران، به سفرۀ هفت سین مزین شده است.

سفرۀ هفت سین نه تنها توجه کارمندان وزارت خارجۀ ایالات متحده را به خود جلب کرده، بلکه بازتاب گسترده‌ای نیز در داخل ایران داشته است.

انتشار عکسهای سفره هفت سین ساختمان وزارت خارجه آمریکا در صفحه فیسبوک سفارت مجازی این کشور در ایران، با استقبال بسیاری از کاربران ایرانی مواجه شد.

این چندمین سال است که کارکنان ایرانی تبار وزارت خارجه آمریکا، پیشگام شناساندن فرهنگ ایران به کارمندان و بازدیدکنندگان این وزارتخانه شده‌اند.

لیبی قصد ثابت نگه داشتن تولید نفت خود را ندارد

هدف نشست دوحه ثابت نگه داشتن تولید نفت کشورهای عضو اوپک است.

لیبی مانند ایران، و برخلاف سایر کشورهای اوپک قصد ندارد تولید نفت خود را ثابت نگه دارد.

نماینده لیبی در اوپک گفته است کشورش در نشست این سازمان که در ۲۹ فروردین ماه در دوحه پایتخت قطر تشکیل می شود، شرکت نخواهد کرد.

هدف نشست دوحه ثابت نگه داشتن تولید نفت کشورهای عضو اوپک است.

عدم حضور لیبی و ایران در این نشست تاثیر تصمیم کشورهای اوپک و روسیه برای ثابت نگاه داشتن تولید نفت روسیه بر قیمت جهانی آن را محدود خواهد کرد.

تولید نفت لیبی در ماه های اخیر به دلیل نا آرامی در این کشور کاهش یافته و احتمال افزایش تولید نفت آن کم است.

ایران هنوز اعلام نکرده که آیا در این نشست شرکت می کند یا نه، ولی مقام های ایران به روشنی با ثابت نگه داشتن تولید نفت کشور مخالفت کرده و گفته اند قصد افزایش صادرات نفت را دارند.

پایان تعمیر ۳۰ ساله کلیسای سانتا ماریا آنتیکا در رم

بخشی از کلیسای سانتا ماریا آنتیکا

یک کلیسای باستانی متعلق به قرن ششم در رم که مجموعه ای از آثار تاریخی و هنری مسیحیان را در خود جا داده، پس از یک دوره مرمت ۳۰ ساله درهایش را به روی عموم باز می کند.

کلیسای سانتا ماریا آنتیکا در دامنه تپه ای که زمانی امپراتوران رم در آنجا بودند، در اثر زمین لرزه ای در سال ۸۴۷ میلادی زیر خروارها خاک مدفون و بیش از یک هزار سال بعد در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف شد.

تصاویر قدیسان، شهدا، ملائک، رهبران کلیسای کاتولیک و امپراتورانی که در قالب نقاشی های آبرنگ بر دیواره کلیسا نقش بسته، اکنون به لطف تلاش درازمدت متخصصان و کارشناسان دوباره جان گرفته است.

هزینه سه میلیون دلاری این بازسازی را دولت ایتالیا و صندوق آثار تاریخی جهان تامین کرده اند.

نواز شریف: سفر روحانی به پاکستان به احیای روابط دو کشور کمک می کند

ژانویه گذشته نواز شریف به ایران سفر کرده بود.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان ابراز امیدواری کرده است که سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به پاکستان به احیای روابط دو کشور کمک کند.

آقای روحانی قرار است روز ششم فروردین به همراه یک هیات عالی رتبه سیاسی و یک تیم اقتصادی تجاری، وارد پاکستان می شود.

این سفر بخشی از برنامه دولت آقای روحانی به احیا و گسترش روابط سیاسی و تجاری با دیگر کشورها است.

با این حال، مواضع پاکستان در جریان اختلاف عربستان با ایران به ریاض نزدیک تر بود. ایران پیشتر پاکستان را متهم کرده است که برای جلوگیری از ورود گروه های مسلح شورشی به ایران، کار چندانی نمی کند.

روسیه به ناقضان شرایط ترک مخاصمه در سوریه هشدار داد

پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود که نیروهایش را از سوریه خارج می کند.

روسیه هشدار داده است که ممکن است از روز، سه شنبه، علیه آنانی که شرایط ترک مخاصمه یک ماهه سوریه را نقض می کنند دست به اقدام یکجانبه بزند.

این هشدار پس از آن داده می شود که شکایت هایی از آنچه آهنگ کند همکاری آمریکا با روسیه در مورد اجرای مقررات نظارت بر موارد نقض عنوان می شود مطرح شده است.

ترک مخاصمه کنونی در سوریه شامل حال نیروهای هوادار دولت و شورشیان ضددولتی است ولی پیکار با گروه های تروریستی نظیر داعش را دربر نمی گیرد.

استفان د میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، از هر گونه فروپاشی همکاری میان آمریکا و روسیه ابراز نگرانی کرده است.

آقای د میستورا گفته که شرایط ترک مخاصمه بطور کلی رعایت شده و میزان کمک های بشردوستانه افزایش یافته است، ولی اگر در گذار سیاسی در سوریه پیشرفتی بدست نیاید آن شرایط قابل دوام نیست.

شهردار سابق تورنتو در گذشت

راب فورد، شهردار سابق تورنتو، که با قبول مصرف کوکائین در محل کار شهرت جهانی پیدا کرد، روز سه شنبه در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. دفتر او در اطلاعیه ای گفت فورد، که ۴۶ سال داشت، برای شکل پیشرفته ای از یک سرطان نادر تحت درمان بود.

فورد در دوره خدمت به عنوان شهردار پرجمعیت ترین شهر کانادا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، به مصرف کوکائین، خرید مواد مخدر غیرقانونی و رانندگی پس از نوشیدن مشروب الکلی اعتراف کرد.

جانشین فورد مرگ او را تسلیت گفت و فورد را مردی نامید که "آنچه را در اندیشه داشت بیان می کرد و به دلیل باورهای عمیق به خدمت به مردم کاندیدای شهرداری شد." از راب فورد دو کودک به جا مانده است.

محکومیت جهانی حملات تروریستی در بروکسل

تصویر گرفته شده از تلویزیون که انتقال یک مجروح حملات متروی بروکسل را نشان می دهد.

ساعاتی پس از انفجارهای پیاپی تروریستی در پایتخت بلژیک، مقامات بین المللی و کشورهای دیگر به این انفجارها واکنش نشان داده‌اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در تماسی با وزیر خارجه بلژیک با مردم و مقامات این کشور ابراز همدردی کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در آغاز سخنرانی خود در کوبا گفت که با شهروندان بلژیک همدردی می کند. او گفت که دولت آمریکا از هیچ کمکی به بلژیک برای دستگیری تروریست ها و سپردن آنان به دست عدالت دریغ نمی کند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که ایالات متحده در مقابله با تروریسم در کنار بلژیک و دیگر متحدان اروپایی خود خواهد ایستاد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هنگام رخ دادن انفجارها در اردن بود، سه‌شنبه ۲۲ مارس را روزی غم‌انگیز برای اروپا توصیف کرد.

او گفت که اروپا و کشورهای بحران‌زده خاورمیانه با مشکلی یکسان مواجه هستند. خانم موگرینی اضافه کرد: "مشخص هست که ریشه دردی که ما از آن در منطقه خود رنج میبریم یکی است و ما هم نه تنها مانند شما قربانی می‌دهیم، بلکه مانند شما درصدد جلوگیری از افراطی شدن و خشونت هستیم."

وزیر خارجه اردن نیز این حملات را دردناک توصیف کرد و گفت که کشورش آنها را محکوم می‌کند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه بریتانیا که راهی جلسه هفتگی دولت بود نیز گفت که بریتانیا با بلژیک در تماس است تا هر کمکی که از دستش بر می‌آید انجام دهد.

قرار است دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز در جلسه‌ای نحوه واکنش به این رویداد را بررسی کند.

ترکیه اما واکنش متفاوتی داشت؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور از اینکه اتحادیه اروپا گذاشته بود هفته پیش گروه پ کاکا در مقابل محل اجلاس با او تشکیلات اعتراضی برپا کند، بسیار ناراضی بود.

او در واکنش به انفجارهای بروکسل گفت: "دلیلی وجود ندارد انفجاری که در آنکارا رخ داد، در بروکسل تکرار نشود...جایی که به حامیان آن گروه تروریستی امکان می‌دهند در قلب شهر یا هر جای دیگر اروپا خودنمایی کنند. "

اما نخست وزیر او، احمد داووداغلو، که در جلسه حزب خود صحبت می‌کرد، حمله‌ها را محکوم و با دولت بلژیک ابراز همدردی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم حادثه بروکسل را محکوم کرد.

حزب الله لبنان هم محکوم کرد

از سوی دیگر حزب الله لبنان، گروهی که خود از سوی بسیاری از کشورها متهم به مشی تروریستی است، حملات تروریستی در بروکسل را محکوم کرد و از دولت های منطقه ای و جهانی خواست به حمایت از گروه های تروریستی پایان دهند.

حزب الله روز سه شنبه سوم فروردین چند ساعت پس از انفجار ها در ایستگاه مترو و فرودگاه در بروکسل،در بیانیه ای گفت: "انفجار ها بخشی از خطر گروه های تروریستی تکفیری است که از ارتکاب هیچ شرارت و جنایتی در جهان رویگردان نیستند."

بیانیه حزب الله از کشور بخصوصی نام نبرد، اما از قدرت های منطقه ای و جهانی خواست از حمایت از گروه های افراطی دست بردارند.

در بیانیه حزب الله آمده است: "این جنایت ها، که به شهرهای جهان منتقل می شود، توسط تکفیری ها صورت می گیرد ، و نیروهای منطقه ای و بین المللی مسئولیت دارند حمایت عقیدتی، اخلاقی و مالی از آنها را متوقف کنند."

حزب الله می افزاید اروپا در همان آتشی که کشورهای منطقه ای در سوریه روشن کردند می سوزد، و بر همکاری بین المللی در جنگ با آنها تاکید می گذارد.

بیانیه حزب الله در حالیست که خود این گروه از سوی آمریکا و برخی از کشورهای غربی به دست داشتن در حملات تروریستی در گذشته متهم است. اتحادیه عرب نیز به تازگی حزب الله را یک گروه تروریستی دانسته است.

حسن نصرالله: فعلا حزب الله در سوریه خواهد ماند

رهبر حزب الله لبنان می گوید نیروهای آن تا رسیدن به راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله سوریه، در آنجا خواهند ماند.

سید حسن نصرالله روز دوشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون المیادین در لبنان، عربستان سعودی و ترکیه را به مانع تراشی در راه رسیدن به یک راه حل سیاسی در مذاکرات جاری صلح بین نمایندگان دولت سوریه و گروه های مخالف در ژنو متهم کرد.

او افزود آمریکا خواهان راه حلی است که هدف های آن و متحدانش را تامین کند، یعنی "تغییر رژیم و کنترل سوریه."

او گفت راه حل سیاسی، رسیدن به مصالحه ای است که رئیس جمهوری و ساختار اساسی رژیم را حفظ خواهد کرد، و جایی برای مخالفان پیدا کند؛ اما آنچه مهم است مردم سوریه هستند.

حسن نصرالله همچنین عهد کرد حزب الله را، که از سال ۲۰۱۳ در کنار نیروهای اسد می جنگد، در سوریه نگهدارد تا به هدفش که به گفته او جلوگیری از افتادن سوریه به دست داعش و جبهه النصره است، برسد.

نصرالله گفت: :اگر سوریه سقوط کند، لبنان نیز سقوط خواهد کرد. و تا زمانی که به این هدف نرسیده ایم، در جایی که باید باشیم خواهیم ماند."

او همچنین به اسرائیل علیه حمله به لبنان هشدار داد، و گفت حزب الله به حمله متقابل دست خواهد زد و هیچ خط قرمزی در کار نخواهد بود.

نصرالله در حالی که امکان جنگ جدید اسرائیل در لبنان در آینده ای قابل پیش بینی را رد کرد، گفت حزب الله فهرست کاملی از هدف ها در اسرائیل را که می تواند به آنها حمله کند، از جمله راکتورهای اتمی و مراکز پژوهش های بیولوژیکی، در اختیار دارد.

اوباما در کنفرانس خبری با رائول کاسترو: آمریکا خواستار دموکراسی و حقوق بشر است

کنفرانس خبری روسای جمهوری آمریکا و کوبا در هاوانا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

آقای اوباما گفت که آمریکا همواره خواستار آزادی، دموکراسی و حقوق بشر است.

او گفت در قرن حاضر شهروندان یک کشور نمی توانند بدون دسترسی به اینترنت موفق شوند.

اوباما گفت آمریکا پیشرفت در کوبا و دستاوردهای زیاد در آموزش و بهداشت عمومی را تایید می کند و تمامیت ارضی و تعیین سرنوشتش به دست خودش است.

در این کنفرانس خبری، یک خبرنگار آمریکایی کوبایی تبار از رائول کاسترو درباره حضور زندانیان سیاسی در کوبا سوال کرد که نارضایتی رئیس جمهوری کوبا از سئوال خبرنگار مشخص بود.

پناهجویان همچنان از طریق دریا می خواهند وارد اروپا شوند

سفر پر خطر دریایی مهاجران و پناهجویان عمدتا سوری از ترکیه به جزایر یونان ادامه دارد.

دها تن از این پناهجویان روز یکشنبه با قایق های کهنه و شکسته خود را به چهار جزیره یونان رساندند. شاهدان می گویند شاید شمار این افراد به ۹۰۰ نفر می رسید.

اتحادیه اروپا روز جمعه با ترکیه به توافق رسید همه پناهجویان از جمله پناهجویان سوری که بعد از بیستم مارس وارد یونان می شوند، بعد از ثبت درخواست پناهندگی به ترکیه بازگردانده شوند.

پناهجویانی که پیش از بیستم مارس خود را به یونان رسانده اند، در ازای بازگشت هر پناهجو به ترکیه در یک کشور اروپایی اسکان داده خواهند شد. مقام های اروپایی می گویند این روند زودتر از چهارم آوریل شروع نخواهد شد.

برپایه توافق مذکور ترکیه برای تامین هزینه نگهداری از بیش از دو و نیم میلیون پناهجوی سوری در آن کشور بیش از ۶.۵ میلیارد دلار از اتحادیه اروپا دریافت خواهد کرد.

افزایش امیدها پس از بیمه شدن پلنگ ایرانی

یک پلنگ کشته شده در ایران

به گفته مقام های سازمان حفاظت محیط زیست ایران، ۱۳ شرکت بیمه در طرح بیمه جامع پلنگ ایرانی مشارکت کرده اند تا این گونه کمیاب حیات وحش ایران را در برابر کشتار بدست چوپانان و سایر موارد خطرناک تهدیدکننده جانشان حفظ کنند.

بررسی های کارشناسانه محیط زیست ایران نشان می دهد از ۱۴ قلاده پلنگ ایرانی کشته شده در سال گذشته، حدود ۷ مورد، مربوط است به انتقام گیری چوپانان از پلنگ هایی که به گله گوسفندان هجوم برده و خساراتی برای دام ها بجا گذاشته بودند. چوپانان در بازجویی ها انتقام گیری ناشی از خشم برآمده از تلفات دام ها را دلیل کشتار پلنگان اعلام کرده اند.

تلاشگران حیات وحش ایران می گویند پلنگ ایرانی یکی از گونه های نادر و بسیار جذاب گربه آسیایی ست که همراه با یوزها می تواند به صنعت اکوتوریسم کمک کرده، باعث جلب سرمایه بسیار به ایران شود.

اما اشتیاق دولت های جمهوری اسلامی به توسعه کشاورزی و دامداری که رشد دامداری بدون رعایت ضوابط را در پی داشته، باعث هجوم بی رویه گله دام ها به مراتع ملی و زیستگاه های حفاظت شده حیات وحش ایران شده است؛ زیستگاه هایی که براساس تعهدات ایران به یونسکو، باید مصون از هرگونه تعرض انسانی باقی بماند تا حیات وحش ایران امکان بقا بیابد.

تلاشگران حیات وحش با انتقاد از مماشات سازمان حفاظت محیط زیست در برابر هجوم بی رویه به زیستگاه های حفاظت شده می گویند باوجود قوانین روشن در زمینه مواجه قانونی با متعرضان به زیستگاه های حیات وحش، مالکان گله ها تحت حمایت مقام های محلی حکومتی از جمله امامان جمعه محل، اقدام غیرمجاز خود را توجیه و یوزها و پلنگان را به دلیل تعرض به گله گوسفندان به فجیع ترین شکل ممکن می کشند.

به گفته کارشناسان خشکسالی های پیاپی چندساله اخیر و شکار بی رویه چارپایان که به کاهش شدید منابع غذایی پلنگان گرگان و یوزها منجر شده حمله آنان به گله های رها شده در مراتع ملی و زیستگاه ها را تشدید کرده است.

حالا گفته شده شرکت های بیمه متعهد شده اند با پرداخت هزینه تلفات دامی به مالکان گله، مانع از مرگ و میر پلنگان و گرگان بدست چوپانان شوند.

یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران در این باره افزوده است: "خسارات وارده به محیط زیست ناشی از تلفات پلنگ در اثر عواملی همچون حوادث جاده ای، طعمه مسموم، خشکسالی، سیل، آتش سوزی و سایر موارد (غیر از مرگ به دلیل پیری) به منظور بهبود شرایط حفاظتی و کاهش عوامل تهدید گونه، به عنوان یکی از موضوعات تحت پوشش این بیمه نامه، مطرح شده است."

اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در باره مسموم کردن پلنگان بدست دامداران می گوید: "دامداران برای اینکه این حیوانات به دام‌هایشان حمله نکنند، طعمه‌های مسموم را در مسیرشان قرار می دهند." عامل دیگر مرگ و میر پلنگان تصادفات جاده ای است. ساخت غیرمجاز جاده ها در دل زیستگاه هایی همچون پارک ملی گلستان از دیگر عوامل تلفات حیات وحش در ایران است.

پژوهش های رسمی کارشناسانه می گوید پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست گونه های "در معرض خطر انقراض" قرار دارد.

این پلنگ در بیشتر نقاط ایران یافت می شود اما اندازه و رنگ آنها با هم تفاوت قابل توجهی دارد. به طور کلی طول بدن پلنگ های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتیمتر می رسد و طول دم آنها ۱۱۰ سانتیمتر است. وزن این پلنگ نیز تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه تا ۷۵ سانتیمتر می رسد.

ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و ترکمنستان را از راه مهاجرت های بین مرزی افزایش می دهد.

اصلی ترین تهدید پیش روی بقای این حیوان جدا شدن زیستگاه ها و قطع ارتباط ژنتیکی گروه های مختلف این حیوان است که معمولا به تشکیل گروه های بسیار کوچک منجر شده است. به طوری که در همه قلمرو زیستی این حیوان هیچ گروه جمعیتی وجود ندارد که دربرگیرنده بیش از ۱۰۰ پلنگ بالغ باشد.

کاهش طعمه بر اثر شکار انسان ها، گسترش زیربنایی، مزاحمت های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ های خوراکی، ساخت معدن، جاده سازی، جنگل زدایی، آتش سوزی و چرای دام) عواملی است که منجر به تکه تکه شدن زیستگاه های این حیوان شده است.

روسیه: دو جعبه سیاه هوایپمای "فلای دبی" شدیدا آسیب دیده است

هواپیمای فلای دبی با شرکت هواپیمایی امارات پیوند دارد.

کارشناسان سوانح هوایی کار تحقیق بر روی سقوط هواپیمای مسافربری شرکت "فلای دبی" را آغاز کرده اند.

این هواپیما اوایل وقت روز شنبه در جنوب روسیه رخ داد و تمامی ۶۲ سرنشین آن کشته شدند. به گفته شرکت "فلای دبی" که متعلق به امارات متحده عربی است و با شرکت هواپیمایی امارات ارتباط دارد، مسافران شامل ۳۳ زن، ۱۸ مرد، و ۴ کودک بودند.

در این میان، گروهی از روسیه، ایالات متحده و امارات روز یکشنبه به جستجو برای یافتن نشانه هایی از دلیل سقوط این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ پرداختند.

به گفته مقامات هواپیمایی روس، دو جعبه سیاه پرواز هواپیما شدیدا آسیب دیده است و احتمال دارد دستیابی به اطلاعات داخل آنها برای شناسایی دلیل سقوط هواپیما ماه ها طول بکشد.

بنا به گزارش ها، هواپیما که تلاش می کرد در فرودگاه شهر روستوف-نا-دونو در روسیه بر زمین بنشیند در میان ریزش باران و وزش شدید باد به مدت دو ساعت بالای فرودگاه چرخید ولی نهایتا سقوط کرده و به کام شعله های آتش فرو رفت.

فلای دبی سعی دارد بلیط های ارزان قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد.

گوگل خدمات اینترنتی در کوبا را گسترش می دهد

گوگل به دسترسی مردم کوبا به اینترنت کمک می کند.

گوگل خدمات اینترنتی اش در کوبا را گسترش می دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر تاریخی اش به کوبا در گفتگو با شبکه خبری ای بی سی از قرارداد گوگل برای گسترش دسترسی مردم کوبا به وای فای قویتر و اینترنت با پهنای وسیع تر خبر داد.

آقای اوباما در سفری تاریخی، روز یکشنبه وارد کوبا شد و روز دوشنبه مورد استقبال رسمی رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا قرار گرفت.

یک مقام کردستان عراق: در بازپس گیری موصل "حمام خون" به راه خواهد افتاد

تصویر آرشیوی از پیکارجویان داعش در موصل

جنگنده های ائتلاف به رهبری آمریکا روز یکشنبه یازده حمله هوایی علیه مواضع داعش در سوریه و عراق از جمله در نزدیکی موصل انجام دادند.

در هفته های اخیر یگان های ائتلاف و ارتش عراق برای بازپس گیری موصل که کنترل کامل آن از دو سال پیش به دست داعش افتاده در اطراف این شهر مستقر شده اند.

یک مقام بلندپایه ضد تروریستی کردی می گوید در عملیات بازپس گیری موصل از داعش "حمام خون" به راه خواهد افتاد.

پولاد جنگی به صدای آمریکا گفت داعش در دو سال اخیر سرگرم حفر تونل و تعبیه تله های انفجاری در سراسر شهر بوده و در صورت حمله از ساکنان موصل به عنوان سپر انسانی استفاده خواهد کرد.

به گفته یک مشاور امنیت عراق در نبرد موصل علاوه بر پیشمرگه های کرد، نیروهای ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه برخوردار از حمایت ایران نیز شرکت خواهند داشت. از همین رو رایزنی هایی با طوایف سنی محلی آغاز شده است.

تولد ده سالگی توییتر

شبکه اجتماعی توییتر روز دوشنبه ۱۰ ساله شد. به تازگی مقامات این شبکه که میلیون‌ها کاربر دارد، اعلام کردند توییتر قصد ندارد محدودیت استفاده از حداکثر ۱۴۰ کاراکتر را در یک پیام بردارد.

کاربران توییتر همه روزه در روایت‌هایی کوتاه از زندگی روزمره و یا تغییرات بزرگ و مهم خبری سخن می‌گویند. مراکز کسب و کار و شرکت‌ها نیز برای ارائه اطلاعات دست اول به توییتر روی آورده‌اند.

توییتر همچنین نقشی مهم در وقایع سیاسی و اجتماعی پیدا کرده است. از جمله در جریان جنبش موسوم به بهار عرب در سال ۲۰۱۱ میلادی کاربران توییتر برای سازماندهی تجمعات خود از این شبکه اجتماعی استفاده کردند. همچنین پس از استفاده معترضان ایرانی از توییتر پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ تاکنون توییتر در ایران فیلتر شده است.

شبکه اجتماعی توییتر بیش از ۳۲۰ میلیون کاربر دائمی دارد.

از سری جدیدی محصولات اپل روز دوشنبه رونمایی می شود

شرکت آمریکایی اپل هفته شلوغی را پیش رو خواهد داشت.

اپل روز دوشنبه سری جدیدی از محصولات خود را معرفی می کند. صدها خبرنگار و تحلیلگر بازار به مقر شرکت اپل در سیلیکون ولی کالیفرنیا دعوت شده اند تا از نزدیک این کنفرانس را پوشش دهند.

با آنکه هیچ منبع رسمی در مورد ماهیت و جزییات مربوط به محصولات جدید اظهار نظر نکرده، گمانه زنیها در مورد آن در مطبوعات فناوری جهان ادامه دارد.

کارشناسان می گویند اپل قرار است در کنفرانس خبری خود یک تلفن همراه هوشمند با صفحه نمایش کوچکتر از سری های پیشین خود را معرفی کند که قرار است ارزانتر از سری های قبلی گوشی های آیفون باشد.

این گوشی جدید که هنوز بطور رسمی نام آن مشخص نشده قرار است از لحاظ قدرت پردازش از گوشی های قبلی سریع تر باشد، اما احتمالا حجم حافظه یا هارد دیسک آن کمتر خواهد بود.

کارشناسان همچنین منتظر هستند تا روز سه شنبه شرکت اپل دعوای حقوقی خود با پلیس اف بی آی آمریکا بر سر رمزگشایی گوشی آیفون مهاجمان سان برناردینو را فیصله دهد.

پلیس فدرال آمریکا چند وقت پیش از شرکت اپل خواست تا به این سازمان کمک کند تا قفل نرم افزاری گوشی آیفون دو تروریست حادثه سان برناردینو را بشکند، اما اپل می گوید قفل نرم افزاری گوشی های آیفون بقدری پیشرفته است که حتی این شرکت نیز نمی تواند بدون زیر پا گذاشتن حقوق معنوی بقیه کاربران آیفون، راه حلی برای شکستن آن پیدا کند.

برای اطلاع بیشتر از کنفرانس خبری شرکت اپل میتوانید برنامه این هفته مجله خبری فناوری دو نقطه صفر از بخش فارسی صدای آمریکا را تماشا کنید.

برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۵ صدای آمریکا

نوروز ۱۳۹۵ از راه رسیده است. صدای آمریکا امسال نیز با برنامه ویژه نوروزی لحظه تحویل سال را در کنار شما گذراند. این برنامه را در دو قسمت می توانید تماشا کنید:

قسمت اول:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت اول)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:01 0:00

قسمت دوم:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت دوم)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:04 0:00

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی شعر

برگی از شاهنامه

یونسکو روز ۲۱ مارس اول بهار را روز جهانی شعر نامگذاری کرده است.

خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو در پیام امسال خود به این مناسبت به نقل از ویلیام شکسپیر در ستایش شعر می گوید: چشمان شاعر به گونه ای شیدایی از بهشت به زمین و از زمین به بهشت می نگرد.

به گفته خانم ایرینا بوکووا شعر یکی از والاترین اشکال بیان فرهنگی و زبانی است و به ما کمک می کند تا هویت فردی خودمان را خلق کنیم.

یونسکو در پیام های پیشین خود به این مناسبت به جایگاه رفیع شعر در سنت فرهنگی ایران، اشاره کرده و خواهان توسعه این سنت فرهنگی شد.

بخش بزرگی از فعالان حوزه ادبیات در ایران به سانسور و سختگیری های حکومتی علیه شاعران اعتراض داشته می گویند حاکمیت امکان بیان آزادانه شعر را برای شاعران داخل ایران محدود کرده است.

سیزده مامور پلیس مصر در حمله پیکارجویان کشته شدند

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

پیکارجویان در مصر روز شنبه دست کم سیزده مامور پلیس این کشور را کشتند.

به گفته مقامات مصری پیکارجویان به یک ایست بازرسی در شبه جزیره سینا حمله کردند.

وزارت کشور مصر گفت حملات خمپاره ای علیه محل ایست بازرسی در مرکز شبه جزیره سینا در العريش، رویداد.

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG